Vinske igre uz Enosophiu

Game of Wines koncept je koji je osmislila i pokrenula vinska promotorica Vlasta Pirnat, aktivna članica udruge Women on Wine i suradnica popularnog diWine bara koji odnedavno radi na novoj adresi Opatovina 29. Riječ je o zabavno-edukativnom vinskom kvizu koji se sastoji od prezentacije, testa i – naravno – kušanja vina, a koji je svaki put do sada rasprodan u rekordnom roku. Sudionici vinskih igara u prilici su osvojiti vrijedne vinske nagrade, ali jednako su privučeni super atmosferom i prilikom da se, barem na jednu večer, „teleportiraju“ u neku od hrvatskih vinarija i saznaju zanimljive detalje o vinskoj povijesti, vinima i aktualnim etiketama na tržištu.

Legende o strastvenim susretima

U diWine baru održana su do sad ukupno tri izdanja Game of Wines. Led je probila vinarija Kutjevo, koja je tom prilikom predstavila svoj novi pjenušac De Gotho, ali i druga vrhunska vina poput Graševine Vinkomir te Rosea Premium. Prezentaciju je, zajedno sa Vlastom Pirnat, vodio predstavnik vinarije Petar Marincil, provevši prisutne kroz bogatu i burnu povijest Kutjevačkog podruma, koja seže u prošlost sve do 13. stoljeća i čuva legendu o strastvenim susretima baruna Trenka i Marije Terezije. Ne znamo ima li u podrumu tako strastvenih susreta i u sadašnjosti, ali znamo da odnedavno možete svoja vina pohraniti u njihov vinski trezor koji će se brinuti da ista budu mažena, pažena i čuvana u idealnim uvjetima prije nego ih odlučite konzumirati.

Šljokice svugdje oko nas

Drugo izdanje Game of Wines datumom se približilo Silvestrovu, pa se odigralo u znaku – šljokica. Glitter edition stavio je naglasak pjenušava vina, pa su tako sudionici imali priliku saznati zanimljivosti o hrvatskim pjenušcima, ali i čuti priču o Champagni i udovici Clicquot koja je odigrala važnu ulogu u unaprjeđenju tehnologije proizvodnje pjenušca, koju danas nazivamo tradicionalnom metodom.

Mudrost vina i čokoladne praline

Posljednji (no nikako i zadnji) Game od Wines odigrao se uz velikodušnu podršku vinskog brenda Enosophia, što znači – mudrost vina. Večer je započela pjenušcem Memoria, dizajniranog upravo s namjerom da nam pomogne sačuvati lijepe trenutke. A lijepih trenutaka je tijekom večeri bilo uistinu mnogo! Priču o vinariji i kušanim vinima – Graševini Trs. Br 5 i Frankovki iz linije Miraz – znalački je ispričao Hrvoje Sarić, prodajni predstavnik vinarije.

Hrvoje Šarić

Osim povijesti vinarije, istaknutim položajima, dominantnim sortama – od kojih se u Enosophii najviše ponose frankovkom i graševinom te (sve važnijoj) tržišnoj ulozi ovog vinskog brenda, saznali smo i za interaktivne vinske etikete na vinima Trs br. 5 i Matarouge koje je dizajnirao tim Bruketa&Žinić, a koje i sami možete isprobati ukoliko preuzmete Enosophiinu aplikaciju. Osim u sjajnim vinima, kvizaške ekipe imale su priliku uživati i u Miraz čokoladnim pralinama. Riječ je o vrhunskoj poslastici od ručno rađene čokolade s punjenjem na bazi frankovke, koju je Enosophia realizirala u suradnji sa renomiranom čokolaterijom Hedona.

Vlasta Pirnat, Irena Lučić i Hrvoje Šarić

Pametna srijeda

Enosophiina su vina prisutna na vinskoj karti diWine bara sa čak četiri etikete – dva pjenušava i dva mirna vina, a upravo je startao i njihov zajednički projekt „Wise Wednesday“ koji svim vinoljupcima omogućuje da srijedom u diWine baru, uz prethodnu rezervaciju, kušaju line-up od četiri čaše vina po cijeni od svega 12EUR po osobi. Mudro, zar ne? 😊 Predlažemo da što prije rezervirajte svoja mjesta, jer riječ je o ponudi koja se ne propušta.

Game of Wines ponovo je na rasporedu sredinom travnja. Pratite diWine web, Facebook i Instagram za sve informacije i prijavite se brzo, brzo… Jer – život je igra

 

Tekst: Irena Lučić, diWine Croatia

Foto: Irena Lučić, Vlasta Pirnat

Dva dana radionica Vinarta – od pjenušaca do ozbiljnih crnjaka i odležanih malvazija

Prije finala ovogodišnjeg devetog po redu Vinart Grand Tastinga, koje će se održati u već poznatom ambijentu Laube, gdje će svoja vina 1. i 2. ožujka od 12 do 19 sati, izložiti 140 odabranih vinarija, organizator ove manifestacije – Vinart već je u nekoliko navrata razveselio ljubitelje vina, vinske entuzijaste, a dijelom i poslovne pratitelje. Naime, u Petom kupeu je održan Petit tasting, a prošli je tjedan oduševio i prvi „blok“ radionica.

U mahom punim dvoranama Hotela Esplanade, u dva su se dana mogla su se kušati divna vina, od sommeliera i moderatora, te samih vinara i njihovih enologa doznati o pjenušavim, mladim i odležanim vinima i poslušati i naučiti mnogo o proizvodnji, terroiru, uparivanju vina sa hranom i načinom kušanja ovih divnih kapljica.

Od terroira do vrhunskih čaša

Koliko je važan terroir doznalo se na radionici „Iločki terroir“ koju je vodio Kruno Flipović. Kušala su se vina Iločkih podruma, a uspoređivala ona brana na položaju Principovac i vina s ostalih položaja ove najnagrađivanije hrvatske vinarije. Razlika je bila očita, a teško je bilo izdvojiti najbolje vino – jer o ukusima se ne raspravlja. Ipak, kada je Filipović upitao za favorita, naš je bio Iločki podrumi Chardonnay Principovac 2019.

Kruno Filipović, radionica Iločki terroir

Ljubitelji vina vinarije Meneghetti, a i oni koji preferiraju crna vina, došli su na svoje na odličnoj radionici „Meneghetti Red u Jeroboamu“, pogotovo jer su se otvarali magnumi i kušala vina iz linije Red vrhunske kvalitete. Radionicu su vodili Damir Bosek, glavni enolog vinarije i konzultant vinarije Walter Filiputti koji je i zaslužan za većinu kušanih vina, a njegova strast prema dobrim kapljicama postala je gotovo priljepčiva.

Konzultant vinarije Walter Filiputti i glavni enolog Damir Bosek, radionica Meneghetti Red u Jeroboamu

Pred prepunom dvoranom radionicu o vinima iz svoje vinarije vrlo je elokventno vodio vinar Ante Sladić. Da je radionica dulje trajala, odnosno da je na raspolaganju imao više vremena, sigurno bi donio i još koja vina. Ova koja su se kušala, oduševila su publiku – od premijerno kušanog pjenušca od sorte debit, do prošeka od grožđa sorte maraština. Sladić je u svojim vinogradima dao prednost autohtonim sortama, grožđe uzgaja po ekološkim standardima, a njegova vina, kao i fantastične etikete pričaju svoju priču za koju preporučujemo da je otkrijete!

Ante Sladić, radionica Od pjenušca do prošeka

Kraj radionica prvog dana bio je zapravo performance – odnosno kako je radionicu nazvao moderator Stafano Canello, bio je to Wine Glass Tasting, a glavnu su ulogu imale poznate Riedel čaše. Slijedeći upute Stefana Canella svi su se uvjerili koliko su za kušanje dobrih kapljica bitne čaše koje svojim oblikom definiraju miris i okus vina.

Stafano Canello

Od Plešivice do Istre

Mnogi su na radionicu drugog dana, „Lagradi – skriveni dragulj Plešivice“, koju je moderirao Kruno Filipović, došli iz velike znatiželje – da konačno kušaju vina iz njihovog podruma. Radionica je započeta odličnim Lagradi pjenušcem brut, a kušajući potom Pinot sivi iz 2021. i 2022. godine, potom Sauvignon blanc također iz 2021. i 2022. te Chardonnay 2021. i Muškat 2022., svi su se složili kako u ovim suptilnim vinima postoji sortnost, ali ona nije jako naglašena. Stoga, ako su vam do sada vina od sorte sauvignon bila previše aromatična, svakako kušajte ona iz vinarije Lagradi.

Ivan Velikanović, vlasnik vinarije Lagradi

Zna se da se vino i sir vole obostrano, ali pojedini sirevi upareni s određenim vinima u ustima stvaraju posebnu ekspresiju. Dokazala je to Lucija Matijević na radionici koja je organizirana u suradnji sa sponzorom President. Sljedeći njene upute, svi su se vrlo brzo uvjerili da uz pjenušac brut odlično prija slani meki sir, a onaj s plemenitom plijesni dobro je poslužiti uz slatkasti Muškat. Radionica je izazvala velik interes, jer dobro je znati koja vina natočiti i kakav sir poslužiti kad ti u posjet dođu dragi ljudi.

Lucija Matijević, radionica Sparivanje vina i sira – gourmet iskustvo by President

Posljednja radionica prvog bloka kojeg nam je pripremio Vinart zvala se „Kozlović – usporedno kušanje malvazija različitih berbi“. Moderirao ju je Saša Špiranec, a predstavnici vinarije bili su Gianfranco s kćerkom Giannom, koja se nakon diplome i magisterija vrlo ozbiljno posvetila vinariji svojih roditelja. Kako je naglasio Špiranec, radionicom su htjeli upoznati publiku s vinima vinarije Kozlović, ali i upoznati malvaziju kao sortu, odnosno s njenim potencijalima.

Gianna i Gianfranco Kozlović

Točila su se 3x po dva para vina i uočavale razlike, a zašto su one nastale, publici su objašnjavali otac i kći Kozlović. Neki su iz publike za favorite odabrali svježu malvaziju, dok drugi, pet godina stariju. Kušala su se i dva vina iz linije Selekcija, a potom iz 2013. i 2018. malvazije s položaja Santa Lucia. Za kraj radionice, otvarale su se butelje Kozlović, Santa Lucia Po Mojen 2015.

„Takva malvazija se oduvijek radila u Istri. Doduše ne istu kao što je ova, moj otac Armando je radio otkada zna za sebe. Ja sam je odlučio napraviti uz pomoć moderne tehnologija i to po mojem, onakvu kakvu ja volim piti, jer smatram da svako vino mora biti čisto, ekstremno precizno“, kazao je Gianfranco Kozlović, a o njenoj kvaliteti i posebnosti govorili su zadovoljni osmjesi na licima publike. Uostalom, Malvazija je vino koje ljude čini sretnima, jer… svi je vole!

Veselimo se radionicama koja će se u Hotelu Esplanade održati 27. 28. i 29. veljače i novosti na programu: Vinart Silent Tasting, zakazanog 29. veljače od 10 do 16 sati u Esplanadi. Bit će to kušanje 115 odabranih vina iz četiri hrvatske vinske regije a namijenjeno je prvenstveno stranim i domaćim novinarima koji će se u tišini i bez vanjskih utjecaja moći potpuno posvetiti vinima, fokusirajući se na mirise, okuse i teksture.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Vinart i Sunčana Barušić

FUNtastični, bajkoviti, čarobni, kockasti, slatki i animacijski vikendi o kojima će vaša djeca tjednima pričati!

Za najmlađe su putovanja prepuna novih iskustava, oni otkrivaju svijet, nove aktivnosti, ali i nove prijatelje, vršnjake izvan škole i vrtića. Gdje pronaći bolju priliku za nove dječje avanture od FUNtastičnih vikenda u Falkensteiner Club Funimation Borik i Premium Camping Zadar? Zabavni animacijski programi za obitelji s djecom uz mnoštvo igara i aktivnosti traju sve do 29. travnja.

Teško je odabrati najzabavniji

Na Vikendu magije, od 23. do 25. veljače, djeca će se družiti s najpoznatijim mađioničarom u Hrvatskoj Magicom Leonom i njegovim pomagačem gospodinom Mončinom. Održat će se i škola čarobnjaštva!

Jeste li znali da na svijetu postoji više od četiri stotine milijardi LEGO kockica. Kada bi se složile zajedno, bile bi više nego što je od Zemlje do Mjeseca. Ne propustite Lego avanturu i društvo Lego® kostimiranog lika tijekom Kockastog vikenda od 15. do 17. ožujka.

Superheroji vikend od 22. do 24. ožujka oživjet će likove iz omiljenih dječjih u vrtlogu zabavnih aktivnosti. Uskršnji vikend u Zadru započet će velikom uskrsnom radionicom, potragom za mrkvama i partyjem iznenađenja. Bajkoviti vikend od 5. do 7. travnja bit će ispunjen svijetom prinčeva i princeza na mjestu gdje bajke oživljavaju, a čarolija vlada.

A kako šećer dolazi na kraju, posljednjeg vikenda mališane očekuju tri dana puna slatkih užitaka i čarobnih trenutaka. Tijekom Slatkog vikenda od 26. do 29. travnja djeca se mogu upustiti u uzbudljivu potragu pronalaženja Zlatnih ulaznica, radionice čokolade i kušaonice Willyja Wonke prema priči ”Charlie i tvornica čokolade”.

U Falkensteiner Club Funimation Borik hotelu djeca imaju posebne pogodnosti – osim što mališani do 12 godina imaju besplatan smještaj, za njih se brine specijalizirani tim animatora. I to u Falky Landu – velikom svijetu pustolovine! Za roditelje tu su sportovi na vodi, tenis i odbojka na pijesku, a u raskošnom wellnessu Aquapura Spa imaju popust od 20%. Osvježenje mogu pronaći i u baru, a preporuka je i šetnja uz more do povijesne jezgre Zadra.

Foto: Falkensteiner Hotels & Residences

Donosimo jelovnike tematskih večera koje će se održati u sklopu 3. smotre VAPT 2024.

Treće izdanje poslovne vinske smotre Vino-trade Acrobat portfolio tasting 2024. koje će se održati 1. ožujka u zagrebačkom hotelu Hilton Garden Inn, u organizaciji poduzetnika Dine Kušena iz tvrtke Acrobat D&M i Juraja Duspera iz tvrtke Vino-trade, bit će okrunjeno iste večeri dvjema ekskluzivnim gala večerama s početkom u 20 sati u dva renomirana zagrebačka restorana, ManO2 i Takenoko.

 

ManO2: jela chefa Hrvoja Kroflina i vina vinarije TEMPOS Vega Sicilia

Prva tematska večera upriličit će se u restoranu ManO2 i bit će posvećena biranim vinima vinarije TEMPOS Vega Sicilia. Svojim prisustvom vlasnik vinarije don Pablo Álvarez Mezquíriz doprinijet će spektakularnosti događanja, dok će delicije nadarenog chefa Hrvoja Kroflina zasigurno osvojiti goste.

 

Donosimo jela koja će se naći na jelovniku za koja će zainteresirani izdvojiti  235 eura po osobi,

* Amuse bouche & Billecart-Salmon Brut Reserve

* Kamenica / škamp / krema od algi / limun kavijar / ukiseljeno povrće u octu od bazge

OREMUS, Furmint Mandolás 2021.

* Lavlja griva / consomme od gljiva i kave / guščja jetra

TEMPOS Vega Sicilia, Pintia 2019.

* Prepelica / paljeni poriluk sa svijetlim misom / mladi krumpir / vlasac

TEMPOS Vega Sicilia, Alión 2020.

* Wagyu / kosho & buča

TEMPOS Vega Sicilia, Valbuena 5° 2019.

* Makovnjača vol. 2

OREMUS, Tokaji Aszú 5 puttonyos 2017.

 

Takenoko: jela chefa Maria Starmana s kobe govedinom sa farme Maruyu

Tematska večer u prvom japanskom restoranu u Hrvatskoj, Takenoko, rezervirana je za japanski specijalitet Kobe govedinu koja se ističe svojom mekoćom i bogatim puterastim okusom uz Kobe Fukuju sake koji osvaja na prvu svojim glatkim, hrskavim i osebujnim okusom. Vlasnik Maruyu farme iz Kobea Seido Hirooka,  svojim prisustvom, uveličat će ovaj poseban događaj.

Donosimo popis jela s jelovnika ove senzacionalne večere kojeg je osmislio chef Mario Starman u suradnji s Takenoko timom, a za kojega je potrebno izdvojiti 240 eura po osobi

* Amuse bouche & Billecart-Salmon Brut Reserve

* Carpaccio Kobe / chips od riže / cvijet soli

Sake Fukuju, Eco Zer Junmai

* Tartar Kobe / hrskava sushi riža / mango umak / mladi luk

Sake Fukuju / Junmai Ginjo

* Surf and turf / Jakobova kapica / Teryaki / Kobe / krema celer / klice od češnjaka

Sake Fukuju / Junmai Daiginjo Black Label

* Robata / Kobe / baby špinat / shitake/sezam

Rossj-Bass Gaja

* Yuzu kolač / krem sir / prhko tijesto / yuzu

OREMUS, Tokaji Late Harvest

 

Mjesta se mogu rezervirati pozivom telefonski ili slanjem elektroničke poruke:

ManO2: +385 1 6430 535 ili mano2@mano.hr

Takenoko: +385 1 6463 385 ili info@takenoko.hr

 

Foto: Mario Kučera i Bojan Žibar

U Novom Vinodolskom održat će se 1. Novi trail 2024. utrka i Altroke Food Festival

Nakon Uskršnjeg doručka koji će i ove godine biti održan, u Novom Vinodolskom održat će se prvi Altroke Food Festival i Novi trail 2024. uz koje možete provesti aktivan i sadržajan vikend u Novom Vinodolskom!

Novi Vinodolski je grad koji se diči svojom bogatom poviješću i kulturom, ali i prekrasnim zaleđem, uređenim biciklističkim staza te planinarskim i turističkim šetnicama koje su upravo u fazi označavanja i opremanja kako bi bile spremna dočekati nove posjetitelje.

Outdoor aktivnosti su sve traženije prilikom dolaska posjetitelja na destinaciju i njihovog aktivnog provođenja vremena, a posebno veseli i činjenica da su upravo one na jedan način važne za produživanje sezone s obzirom da se većina aktivnosti provodi tijekom proljeća i jeseni. Tako će ove godine i sportska manifestacija FIT4NOVI biti oplemenjena dodatnim aktivnostima u travnju i svibnju, a uvodi se i nova sportska aktivnost u dane proslave sv. Filipa i Jakova, a to je Novi trail 2024.

U suradnji Turističke zajednice Grada Novi Vinodolski i Run Croatia-e ove će godine po prvi puta biti održan Novi trail 2024. i to utrkama od 6 km i 10,5 km te dječjim utrkama. Utrke će se održati u subotu, 4. svibnja te obje kreću s Korza hrvatskih branitelja, dok će se dječje utrke i odvijati na Korzu hrvatskih branitelja u Novom Vinodolskom.

Trkače će se na ovaj način upoznati i sa jednim dijelom zaleđa Novog Vinodolskog i pružiti im jedan sasvim drugi doživljaj Novoga te završiti ponovno na Korzu gdje će biti uručene nagrade najboljima uz ručak te će navečer biti organiziran i After run party za sve trkače, ali naravno i sve ljude željne dobre zabave i odlične hrane, jer će se u tom terminu održavati i po prvi puta i Altroke Food Festival, odnosno od 1. do 5. svibnja uz uz vrhunsku hranu i jako puno dobre zabave – stand up nastupa, glazbenih sastava, DJ-a.

Za sve one koji se odluče okušati u trail utrci, dobro je znati da su prijave za utrke otvorene na stranici Run Croatia: https://www.runcroatia.hr/utrke/novi-trail-2024

Za sve trkače pripremljen je i popratni program partnera projekta a osigurane bogate nagrade sponzora što se može vidjeti u raspisu odnosno prilikom prijave utrke.

Neki od za sada poznatih partnera i sponzora ove utrke su: Grad Novi Vinodolski, Narodni muzej i galerija Novi Vinodolski, Marina Novi, Hotel Lišanj, Adria Mare Travel Agency, Vinska kuća Pavlomir, Tokić, PZ API Kvarner, Rhakia bar.

O svim detaljima pratite službenu web stranicu Turističke zajednice Grada Novi Vinodolski te društvene mreže TZ-a i Run Croatia službene stranice.

 

Foto: TZ Grada Novi Vinodolski

 

Ptuj, grad tisućljetne povijesti, hedonizma i dobre zabave

Najstariji grad u Sloveniji, Ptuj se nalazi u sjeveroistočnom dijelu ove zemlje (Štajerska pokrajina) uz rijeku Dravu. S velikom povijesnom baštinom, simpatičnim mjestima za blagovanje i uživanje u dobrim kapljicama te pitomom arhitekturom, predstavlja odličnu destinaciju želite li provesti vikend u našem susjedstvu, za vrijeme kojeg se može doznati zbog čega je ovaj grad po mnogočemu “naj”.

Ptujski dvorac

Istraživanjem starog grada, bez obzira koju se stranu odabere, dolazi se do Ptujskog dvorca s čijih se bedema pruža predivan pogled. Nalazi se na brežuljku iznad grada, a arheološki nalazi govore kako je bio nastanjen već u doba neolitika, od 5. tisućljeća prije Krista. Na brežuljku iznad antičkog Poetovia bile su izgrađene važne javne zgrade, a u ranom srednjem vijeku prostor je korišten kao groblje. Ostaci srednjovjekovne utvrde potječu iz 11. stoljeća, kada su grad i dvorac bili u posjedu salzburške nadbiskupije. Potom su dvorcem upravljala Ptujska gospoda, čak je bio i u rukama škotske plemićke obitelji… Dugačka je njegova povijest, a danas se u njemu nalaze zbirke Zavičajnog muzeja Ptuj-Ormož. Prije nego što se u stari grad spustite s dvorca, svakako potražite poseban trs, odnosno potomka najstarije loze na svijetu, dok se ispod dvorca nalazi, kako ga nazivaju – gradski vinograd.

Uzbudljive vinske degustacije

Uske, kamenom popločene ulice starog grada dovest će vas i do tajnih tunela. Želite li ih razgledati, morate angažirati lokalnog vodiča. U tunelima nema rasvjete, tako da je obavezna baterija u ruci, a nakon određenog vremena, dolazi se do mjesta koje oduzima dah. Riječ je o „Vinskoj cesti“, kako se zove dio tunela s dugim uskim stolom, stolcima i čašama gdje se održavaju degustacije vina i piva. U ovom jedinstvenom doživljaju može se uživati svake subote (degustacije počinju u 14 sati), a cijena 90-minutne vinske degustacije u mraku iznosi 22 eura po osobi (interesirajte se za ture u njihovim turističkim uredima).

Vina ovoga kraja mogu se degustirati i u najstarijem vinskom podrumu u Sloveniji, Vinskom podrumu Ptuj, u kojem se već 700 godina čuvaju najbolja vina Slovenskih gorica. Obilazak podruma je vođen, a mogu se vidjeti arhivska vina čak iz 1917. godine, te najveća drvena bačva u koju stane više od 22.115 litara vina.

U Ptuju, odnosno starom gradu se nalaze i vinoteke vinarije Osterberger, Kobal i Kogl, pa i u njima možete kušati i nabaviti najbolja slovenska vina.

Minoritski samostan

Svakako razgledajte i Minoritski samostan iz 13. stoljeća koji je nakon požara i bombardiranja u Drugom svjetskom ratu obnovljen. Danas se u njemu nalazi knjižnica s preko 5000 knjiga od kojih neke datiraju čak iz 16. stoljeća. Oduševit će vas dvorište s arkadama u kojem se, za toplijih dana održavaju mnogi koncerti i priredbe.

Arheološki park i Orfejev spomenik

Nećete ga promašiti: to je najveći monolitski spomenik izgrađen u panonskom dijelu rimske provincije, težak je više od sedam tona, viši od pet metara i izrađen od jednog komada mramora. Radi se monolitu podignutom u spomen na Marka Valerija Verea, koji je bio gradonačelnik Poetovie (Ptuj) u 2. stoljeću poslije Krista. I danas stoji na mjestu gdje su ga podigli Rimljani, ukrašen prizorima iz mita o Orfeju.

Dominikanski samostan

Na Muzejskom trgu, na zapadnoj strani grada, nalazi se Dominikanski samostan izgrađen u gotičko-baroknom stilu. Osnovala ga je 1230. godine Methildis, udovica Friedricha III Ptujskog. U njemu su boravili dominikanci sve do raspuštanja samostana 1785. godine, kada je kompleks pretvoren u vojarnu. Početkom 20. stoljeća, najljepše su prostorije pretvorene u muzej, a danas je samostan mjesto kulturnih događanja Ptuja. Prošećite i njegovim parkom iz kojeg se pruža prekrasan pogled na rijeku Dravu.

Odlična hrana i posebne praline

Želite li kušati odlične kranjske kobasice i pohance, tada navratite u  Gostilnu Rozika koja je 2023. godine uvrštena u gastronomski vodič Gault&Millau kao POP mjesto u kojem se nudi lokalna, tradicionalna hrana. Danas je vodi par Nataša i Ales Vilčnik.

U Ptuju se dobro kuha, jer u vodič Gault&Millau uvrštena je, s jednom kuharskom kapicom, i Gostilna Ribič u kojoj se može naručiti posebno kreiran meni za 25 eura (tri slijeda). Osim u jelima iz tematskih menija, ovdje možete naručiti i odličnu riječnu, ali i morsku ribu koju dva puta tjedno dostavljaju iz Dalmacije. Kad je toplije, s terase restorana može se uživati u predivnom pogledu na zalazak sunca, a jednom godišnje organiziraju i tradicionalnu ‘Večeru na mostu’.

Nemojte zaboraviti navratiti do Xococ butika i kušati praline koje svakodnevno radi Matevž Božić.

Uživancija kakvu bi cijenili i stari Rimljani

Ptuj ima još jedan turistički biser vrijedan pažnje – Terme Ptuj, u kojima se nalazi i Grand hotel Primus.   Velebni kompleks s pogledom na Stari grad nosi ime po Marcusu Antoniusu Primusu, zapovjedniku legije Rimskog Carstva. A u termama se stvarno može uživati, kako se kaže – poput starih Rimljana. Bazeni su termalni, a spa zona se sastoji se od finskih i parnih sauna te Kneippove kupke. U wellnessu Valens Augusta može se uživati u različitim vrstama masaža ali i tretmana za pomlađivanje.

U hotelskom restoranu nude bogat izbor jela pripremljenih od namirnica lokalnih proizvođača od kojih neka nose i oznaku “Budimo fit”. Naime, gosti sami mogu kreirati sadržaj tanjura od namirnica s manje kalorija.  Ali, prije nego što se obavezno proba Primusova čokoladna torta koja se topi u ustima, malo ipak treba zaboraviti na kalorije!

Tijekom godine, počevši od Kurentovanja, odnosno karnevala, u Ptuju je mnogo događanja, pa svakako pažljivo proučite službene stranice i isplanirajte vrijeme, jer to je grad u kojem ćete uživati svim osjetilima i dobro se provesti!

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko i promo

Savršena oluja hrvatskih talenata u New Yorku

Savršena oluja brojnih hrvatskih talenata predstavljena je u Manhattan Motorcarsu u New Yorku, gdje je prvi Hrvat dobio svoju specializiranu Neveru.

Kontekst mnogih talenata u kombinaciji je impresivan – od uspjeha Rimac Automobila, nastalog u viziji jednog čovjeka unutar zemlje s nešto više od tri milijuna stanovnika i bez automobilske povijesti, pa impresivne priče o studentu na košarkaškoj stipendiji u SAD-u, koji postaje istaknuti neurokirurg, do toga da njegova obitelj nastavlja tradiciju vinarstva staru više od 100 godina.

Dr. Branko Škovrlj, osnivač i neurokirurg u Nu-Spineu, Edison, NJ, toliko se oduševio Neverom i njezinih 26 km pomno ispletenih žica, koje opisuje kao neurone mozga, da je počeo raditi s timom Rimac na svojoj verziji Nevere koja je upravo stigla u New York.

– Svaka Nevera je posebna priča, san jednog od vlasnika, realiziran u obliku karbonskih vlakana i elektrona, pri čemu je i svako iskustvo kupca drugačije. Danas dijelimo bitan trenutak s Brankom, dok postaje ne samo prvi Hrvat koji posjeduje Neveru, već i ambasador onoga što smo ovdje izgradili i pomicali granice mogućeg. Obojica ponosno predstavljamo našu domovinu na globalnoj razini i bila je čast imati kraj sebe Branka, koji je bio ozbiljno uključen u stvaranje svoje Nevere te koji je sada postao dio obitelji vlasnika Rimac automobila. Ova je isporuka dokaz naših korijena, našeg puta i naše budućnosti – istaknuo je Mate Rimac.

Na proslavi otvaranja Nevere, gostima je poslužena hrana iz restorana Villa Berulia, uključujući crni rižoto arancini, punjene masline i fritule. Tijekom slavlja se nazdravilo fantastičnim Ško Vinima, posebno uvezenim u SAD za ovu prigodu.

– Bila mi je čast raditi s Rimac timom na stvaranju moje vlastite specijalizirane Nevere i jedva čekam da je odvezem kući kao simbol hrvatske izvrsnosti. Također sam ponosan što su moja uža obitelj i gosti mogli proslaviti ovu posebnu prigodu uz obiteljska vina koja smo upravo uvezli u SAD – rekao je dr. Škovrlj, neurokirurg i ravnatelj Nu-Spine, i suvlasnik Ško Vina.

– Kombinacija talenata iz područja automobila, zdravstva i vina stvorila je ‘savršenu oluju’ za prikaz Hrvatske kao moderne zemlje koja istovremeno cijeni svoju tradiciju. Svaka Nevera isporučena u SAD, kao i svaki gutljaj nagrađivanog hrvatskog vina na ovom kontinentu, povećava razumijevanje ljepota Hrvatske, bilo da je riječ o njezinoj povijesti, kulturi i plažama ili modernim tehnologijama za hiperautomobile i proizvodnju vina – kaže Mirena Bagur, osnivačica Croatian Premium Wine Imports, Inc.

 

O Ško Vinu, Oklaj, Dalmacija

Sadašnja generacija obitelji Škovrlj proširuje dugu tradiciju vinogradarstva i vinarstva koju je započeo Luka Škovrlj, rođen 1858. Njegova uspješna vinarska karijera okrunjena je fantastičnom nagradom na izložbi vina u Londonu 1906. Danas tradiciju nastavlja nova generacija s ciljem okrupnjavanja obiteljskih posjeda za omogućavanje poljoprivredne proizvodnje u vinogradima u Vedrovom polju, Bristovači i Bunarači u selu Razvođe, te istovremeno rade na obnovi obiteljskih imanja. Proizvode sorte bijelog grožđa debit, maraština i pošip te crnog grožđa merlot, cabernet sauvignon, i syrah. Kako biste posjetili 200 godina staro obiteljsko imanje, vinariju i vinograde u blizini Šibenika i dogovorili degustaciju, posjetite www.sko-vina.com, ili ih kontaktirajte na info@sko-vina.com  ili +385 91 5961097 te pratite na Facebooku i Instagramu.

 

O Croatian Premium Wine Imports, Inc. (CPWI)

Sa sjedištem u metrou Bostona, Massachusetts, CPWI distribuira, prodaje na malo i promovira hrvatska vina u SAD-u. Počevši od vina s područja Dubrovačke županije, portfelj tvrtke sada uključuje 101 etiketu vina iz 35 vinarija i svih vinskih regija, uključujući sorte poput graševine, malvazije istarske, plavca malog, tribidraga tj. zinfandela, terana, babića i pošipa. Kako bi podigla svijest o Hrvatskoj, tvrtka je strateški partner s Hrvatskom Turističkom Zajednicom, Gospodarskom komorom & Vina Hrvatska te četiri regionalne vinske udruge.

 

Udruga WOW u galeriji Kolekcionart organizirala druženje uz dvije umjetnosti

U galeriji Kolekcionart, smještenoj u zagrebačkoj Zvonimirovoj ulici 7, nedavno su se, u organizaciji udruge WOW (Women on Wine) okupile članice udruge sa suosnivačima galerije, Nikom Kolveshijem Radlovićem i Bartolom Fabijanićem, te svojevrsnim domaćinom, iako zapravo gostom – vinarom Sašom Štulom sa suprugom Vjekoslavom, iz vinarije Dobra berba. Okupljanje je bilo jedno od redovitih WOW okupljanja, ali ipak pomalo drukčije. Vrlo brzo se otkrilo o čemu je riječ.

Saša i Vjekoslava Štula, Nik Kolveshi Radlović i Bartol Fabijanić

„Udruga WOW/ žene i vino ušla je u 13. godinu djelovanja a naša je misija uvijek ista: promovirati  vinare – ponajprije žene, ali i sve kvalitetne već afirmirane vinare i njihova vina, te osobito mlade vinare. U ekskluzivno ženskom „klubu“ udruga WOW okuplja samo žene u ugodnom druženju, ali i u učenju o vinu. To su žene koje vole i cijene dobro vino, a redovito organiziraju vinska događanja  i studijska putovanja vezana uz vinograde, vinare, vino i njegovu proizvodnju“, kazala je Sanja Muzaferija, osnivačica udruge WOW, idejna začetnica i Pink day, festivala ružičastih vina, koji će ove godine održati 20. travnja u Laubi, kući za ljude i umjetnost i proslaviti 11. godišnjicu.

Sanja Muzaferija, Saša i Vjekoslava Štula, Maja Kuzmanović

„Neskromno ću reći da za hrvatske vinare činimo više nego drugi,  jer WOW svake godine vodi jednog vinara, pobjednika u našoj akciji Što žene žele, na nagradno putovanje u jednu vinsku regiju svijeta. Nedavno smo s članovima vinarije Benvenuti bile u Pijemontu. U okviru WOW-a izrasla su i dva pod-projekta. Jednan je moj Wine& Design u kojem povezujem vino i dobar dizajn, a nedavno je naša istaknuta članica, arhitektica Maja Kuzmanović, zamislila Young Art & Winemakers projekt koji spaja mlade umjetnike i mlade ili mlađe vinarije i vinare“, dodala je Muzaferija naglasivši da je osobno oduvijek držala da je stvaranje vina umjetnost, pa je stoga i ružičasti festival Pink Day smjestila u muzeje i galerije. Tako se povezuju dvije umjetnosti, a upravo je tako bilo i te večeri.  

Mjesto koje promovira mlade umjetnike

Kolekcionart, projekt i prostor, predstavili su domaćini. Dobrodošlicu je zaželio Nik Kolveshi Radlović:  „S dvojicom prijatelja, Filipom Mojzešem i Tomom Trbuljakom, Bartol Fabijanić i ja smo najprije osnovali digitalnu art platformu s ciljem da domaćim i inozemnim ljubiteljima umjetnosti na jednom mjestu predstavimo mlade hrvatske umjetnike. Platforma Kolekcionart  https://www.kolekcionart.com/  funkcionira poput online galerije u kojoj svi zainteresirani mogu prvo otkriti, a onda i kupiti djela mladih hrvatskih umjetničkih talenata. Trenutno predstavljamo petnaest odreda akademski obrazovanih umjetnika, a o svakome se može pročitati na platformi , ali i pogledati i kratki film Filipa Mojzeša.

 

Bartol Fabijanić je dodao: „Brzo smo shvatili da ni izdaleka nije dovoljno imati digitalnu platformu da bismo radili na promociji mladih umjetnika. Umjetnička djela se ipak moraju izložiti u prostoru, ne smiju biti uskraćena publici da ih blisko „susretne“ i razgleda. Da bismo bili bolje prihvaćeni i uočeni, morali smo se nekako uključiti u život grada pa smo otvorili galeriju u središtu grada, u Zvonimirovoj ulici, gdje promoviramo potpuno novu mladenačku, umjetničku estetiku. Cijene umjetnina ovdje nisu previsoke, a nabavka nekog djela naših mladih umjetnika, za desetak godina se može pokazati jako dobrom investicijom. Mi gotovo za svakoga možemo jamčiti da će njegovo djelo izdržati test vremena i postati vrijednije, da će se umjetnik pročuti i da će ga se još više cijeniti – rekao je, dok je vinar Saša Štula počeo otvarati i točiti Piena pjenušac.

Hrvatski prosecco

„Rođeni sam Zagrepčanin i zapravo mi kao „klincu“, ni nakraj pameti nije bilo da ću se baviti vinarstvom i vinom. Igrom slučaja, završio sam Agronomski fakultet, potom sam radio kao enolog u raznim vinarijama, a onda sam se odlučio osamostaliti. Kupio sam vinarsku zadrugu u Svetoj Jani, koja je osnovana 1935. Godine, a bila zatvorena 25 godina i osnovao vinariju Dobra berba. Okupio sam vinare s kojima sam bio okružen od kojih otkupljujem grožđe starih, gotovo zaboravljenih sorti. U Hrvatskoj ima  mnogo odličnih vinara, no meni je bio cilj proizvoditi nešto drukčije, nešto što će me izdvojiti, nešto po čemu ću biti „poseban“ – kazao je vinar Saša Štula i gostima natočio svoj pjenušac Piena brut, od sorti štajerska belina, kraljevina, šipon i žuti plavac, te dodao kako je prije pokretanja proizvodnje pjenušca tri godine proveo na edukacijama u talijanskoj regiji Valdobbiadene, jedinoj na svijetu koja svoj pjenušac smije nazivati prosecco. „Nisam htio kopirati prosecco, nego napraviti prvi hrvatski pjenušac koji će biti nalik proseccu: lepršav, lagan, pitak i osvježavajuć, bez visokih alkohola…koji se može pijuckati u svim prilikama, ali i poslužiti umjesto aperitiva. Sa zadovoljstvom mogu reći da sam uspio u svojoj nakani“, rekao je Saša Štula. Skroman je, jer su kasnije, u nevezanom razgovoru članice udruge WOW doznale da je vinarija Dobra berba na prvom mjestu u Hrvatskoj po proizvodnji pjenušca, a Piena, po volumenu najprodavaniji i najtraženiji pjenušac!

Piena na Mayfairu

Veliko je zanimanje izazvao i rosé pjenušac iz vinarije Dobra berba. „Njega radimo od crnog pinota, a iduća će serija biti s dodatkom zweigelta i malo frankovke“ kazao je Saša Štula čija će se vina točiti i na Mayfairu u Londonu, a promociju njegove Piene i ostalih vina iz vinarije je u restoranu u Oxfordu, svjetski poznatog chefa Raymonda Blanca, organizirao ugledni Christofer Burr (MW), sommelier kraljevskog dvora.

Saša Štula

„U planu su nam još dvije etikete. Jedna s većim ostatkom neprovrelog šećera, a druga će biti totalno brut. Nadamo se da ćemo ih uspjeti plasirati na tržište unutar godinu dana“,  dodao je samozatajni vinar Saša Štula, čija vina, osim u njegovoj vinariji na adresi Ivančići 11 u Svetoj Jani iznad Jastrebarskog, koja je otvorena svaku subotu i nedjelju od 11 do 17 sati, se mogu kupiti i u Vrutku, većim Interspar trgovinama i Kauflandu. Bravo Saša!

Vidimo se na Pink Day-u

Uostalom, Piena rosé moći će se kušati u Laubi na festivalu ružičastih vina Pink Day, u posebno uređenom korneru koji će Saša Štula urediti zajedno sa suosnivačima galerije Kolekcionart, Nikom Kolveshijem Radlovićem i Bartolom Fabijanićem. Bit će to posebno kušanje roséa – s pogledom na umjetnička djela mladih autora. Unaprijed se radujemo. Gdje je dobra vibra, tu se stvaraju i ideje, pa su članice udruge WOW, suvlasnici galerije i vinar podržali zamisao Maje Kuzmanović: „zarolati“ projekt Young artists and winemakers te upoznati i podržati generacije koje stvaraju umjetnička djela, dobra vina i koračaju u novo sutra!

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: WOW i Sunčana Barušić

9. i 10. ožujka održava se Festival Vino Dalmacije 2024.

Festival Vino Dalmacije, godišnja smotra vinara iz cijele Dalmacije, u organizaciji središnjeg regionalnog Udruženja Vino Dalmacije, ponovno se i ove godine održava u istom terminu i na istom mjestu kao i lani. U prostoru hotela Le Méridien Lav, Grljevačka 2a, u Podstrani kod Splita, u subotu i nedjelju, 09. i 10. ožujka 2023. u periodu od 13h do 19h.

 Festival Vino Dalmacije aktualan je i najpotpuniji pregled trenutne dalmatinske vinske produkcije, jer su zastupljene vinarije iz svih dijelova Dalmacije, od okolice Zadra na sjeveru do Konavala na krajnjem jugu. Dodatni sadržaj Festivala ove godine je gostovanje vinara iz Hercegovine, pa se osim uvida u aktualnosti dalmatinskih vina može saznati i kakva je trenutna situacija s hercegovačkim vinima.

Festival je organiziran kao promenadno kušanje, na način da posjetitelji mogu šećući obilaziti stolove s izlagačkim mjestima, degustirati vina i direktno od proizvođača saznati detalje o kušanom vinu; svojstva, cijenu, količine i sve druge potrebne informacije.

Ukupno izlaže oko 70 vinarija s područja cijele Dalmacije i Hercegovine. Na festivalu će se predstaviti brojna nova vina, pripremljena za puštanje na tržište neposredno uoči ili nakon festivala, neka od njih će biti iz 2023. godišta, a druga iz prethodnog ili još starijih godišta. Na taj će način brojni ugostitelji i trgovci, koji se na festivalu očekuju u značajnom broju, svoje vinske liste moći dopuniti novitetima. Poslovnim posjetiteljima koji su primili pozivnicu festivala ili izlagača je ulaz besplatan, a za građanstvo se naplaćuje ulaznica u iznosu od 25 Eura. Parking je besplatan tijekom oba dana.

Lista izlagača na ovogodišnjem Festivalu Vino Dalmacije dostupna je na poveznici: https://vinodalmacije.com/izlagaci/

U okviru festivala Vino Dalmacije održava se i niz edukativnih vinskih radionica s vođenim kušanjem vina od strane renomiranih vinskih znalaca. Sve teme radionica su vezane uz dalmatinska vina kako bi se posjetiteljima približila kvaliteta dalmatinskih vina i potencijali ključnih dalmatinskih vinskih sorti. Prijave na radionice su dostupne na poveznici:  https://grandtasting-vinart.com/ulaznice-i-proizvodi/?b_product_cat%5B0%5D=36

Concours Mondial de Bruxelles – Rosé Wines Session

Ove godine Udruženje Vino Dalmacije organizator je još jednog važnog događanja. Domaćin je najvećem specijaliziranom natjecanju za rose vina na svijetu, naziva Concours Mondial de Bruxelles – Rosé Wines Session.

Tako je Split, samo 10 dana nakon završetka festivala, od 20. do 22. ožujka ponovno domaćin važnoj vinskoj manifestaciji i značajnom broju osoba iz vinskog svijeta. Radi se o 60 internacionalnih vinskih sudaca koji u Split pristižu sa svih strana svijeta, od SAD-a, preko brojnih zemalja Europe, pa sve do Australije. U Dalmaciji će imati priliku odabrati najbolja rosé vina između skoro 1200 uzoraka pristiglih iz cijelog svijeta, a među kojima će se naći i uzorci iz Hrvatske. Tijekom natjecanja i nakon natjecanja, suci i prateći novinari posjećuju brojna dalmatinska vinogorja i na taj način upoznaju matične zemlje s potencijalima dalmatinskih vina. Na taj se način Udruženje Vino Dalmacije pobrinulo da glas o dalmatinskim vinima proširi i do stranih tržišta i ljubitelja vina.

Program radionica Festivala Vino Dalmacije 2024:

 

09.03. Subota

Dalmatinski chardonnay i njegove kupaže (hommage Miljenku Grgiću) – u 15h

Predavač: Vedran Cota

Plavac mali, babić i tribidrag (crljenak) – u 16h

Predavačica: Ana Mucalo

Klasični rosé i ostala elegantna obojena vina Dalmacije – u 17h

Predavačica: Manuela Plohl

Odležani pošip – dalmatinski adut za visoku gastronomiju – u 18h

Predavač: Ivan Bratinčević

 

10.03. Nedjelja

Plavac mali vs Amarone vs Chateauneuf du Pape – u 15h

Predavač: Saša Špiranec

Renesansa debita, bogdanuše, kujundžuše i zlatarice – u 16h

Predavač: Ana Bitanga

Vinska interancionala u Dalmaciji – syrah, merlot i cabernet sauvignon – u 17h

Predavač: Manuela Plohl

Prošek i sir – novi uzlet desertnog vina s tisućljetnom tradicijom – u 18h

Predavač: Kruno Filipović

Iskoristite školske praznike na najbolji način – evo kakva vas zabava čeka u susjedstvu!

Izlet u Celje pun je pogodak, pa evo što svakako vidjeti i kako se zabaviti. Program ”U Celje po veselje” posebno će se svidjeti obiteljima s djecom.

Atraktivna gradska jezgra nad kojom se nadvio Celjski grad s najvećim srednjovjekovnim dvorcem u Sloveniji, prvi i jedini dječji muzej u Sloveniji, u kojem trenutačno gostuje postav o krapinskom neandertalcu, Celjska koča sa skijaškim i wellness centrom te adrenalinskim parkom, zeleno zaleđe grada s najvećom kućicom na drvetu u Sloveniji te apsolutna senzacija: novi Tehnopark Celje, sadržaji su koji u Celje privlače brojne turiste.

U veljači, kad traju zimski školski praznici, Grad Celje pobrinuo se razveseliti svoje goste dodatnim sadržajima, prvenstveno namijenjenima najmlađima. Iskoristite slobodno vrijeme od školskih obveza i s djecom provedite kvalitetno vrijeme – izlet u Celje, pun je pogodak, pa evo što svakako vidjeti i kako se zabaviti.

Od viteške škole do virtualne stvarnosti

Nezaobilazna postaja – Dvorac Celje. Otkrijte tajne dvorca s vitezom Parsifalom, koji će vas podučiti i o pravilima viteškog mačevanja te vam demonstrirati neumoljivost inkvizicije i sprava za mučenje. No program „U Celje po veselje“, koji traje do 29. veljače, dodatan je adut za posjet ovom srednjovjekovnom dvorcu. Bit će to jedno aktivno, kreativno, poučno i zabavno zimovanje u duhu grofova Celjskih, jer će mališani moći sudjelovati u tri programa. Tako će u prvoj Zimskoj viteškoj školi, koja se održava svaki dan do kraja mjeseca (osim petkom i ponedjeljkom) u 11, 13 i 15 sati, imati priliku naučiti kako rukovati srednjovjekovnim oružjem, ali i otkriti tajanstvene priče grofova Celjskih. Viteška škola namijenjena je djeci starijoj od šest godina.

 

Sve do 3. ožujka djeca (ali i odrasli, jer je namijenjeno i njima) imat će priliku istražiti Celjski dvorac i uz igru Winter Hidden Treasure Hunt. Kroz igru Zimski dan u Dvorcu te odgovore na razna pitanja posjetitelji će na interaktivan način upoznati sobe i priče dvorca. Treći dio blagdanskog programa, pak, poseban je doživljaj, jer će posjetitelji moći doživjeti povijest kroz virtualnu stvarnost, ali i primijeniti njezin tijek. Riječ je o jedinstvenom iskustvu uz pratnju asistenta, pa ćete tako moći ”ući u cipele” zbog ljubavi zatočenog Fridrika Celjskog II. i testirati svoju hrabrost. VR igrica na rasporedu je svakog utorka, srijede, četvrtka, subote i nedjelje do 29. veljače u 12 i 14 sati.

Doživljaji za nepca

Svako mjesto najbolje ćemo doživjeti kroz njihove okuse i mirise. A gdje su djeca tu su i slatki zalogaji. Stoga, kao savršen slatki break svakako preporučujemo kušati celjske rolade, hrskavo zapečene rolice, prelivene čokoladom i punjene šlagom, a koje ne možete baš nigdje probati nego u Celju.

Jedna od najraširenijih priča o celjskoj rolici je da je u njoj uživao i sam Alfred Nobel kada je u Celju posjetio svoju ljubavnicu Sofiju Hess. Ovaj desert nekada se smatrao znakom prestiža i Celjani su u njemu uživali samo u posebnim prilikama.

 

Danas ih možete kupiti i kao poklon paket u Tehnoparku Celje, kako biste ih sami pripremili kod kuće. Svakako iskoristite ovu pogodnost! Ako, pak, više volite slane zalogaje, dobro je znati da se u Celju, doista, vrhunski jede, čak i s Michelinovim potpisom.

Obavezna destinacija – Tehnopark

Obavezna destinacija u Celju svakako je Tehnopark Celje. Otkako je otvoren, ne prestaje oduševljavati. Nakon iznimnih rezultata prošle godine, kada su zabilježili rekordan broj posjetitelja, umjetna inteligencija i održivi razvoj bit će središnje teme Tehnoparka Celje i u 2024. godini.

Već su krenuli s predavanjima iz neuroznanosti, gdje djeca kroz razne aktivnosti i interaktivne igre mogu učiti o tome kako mozak funkcionira, obrađuje informacije i utječe na naše raspoloženje, učenje i ponašanje. Nešto stariju djecu, 15+, sigurno će razveseliti buduće radionice i predavanja u sklopu TPC kluba, gdje istražuju najnovija znanstvena otkrića, inovacije u umjetnosti i tehnologiji, obrazovanju i društvenim promjenama koje oblikuju naš suvremeni svijet.

Tu je čak 57 istraživačkih postaja, uključujući Birdly®, uređaj koji posjetiteljima omogućuje iskustvo letenja poput ptice (kontrolira let pokretima ruku, pa čak i osjećaj vjetar na licu!). Tu je i novi kutak umjetne inteligencije koji će vas sigurno inspirirati!

Više o samom Celju i doživljajima koje nudi saznajte ovdje.

Foto: Celjr, Tehnopark i Boris Vrabec