Rogatec: toliko toga na tako malom mjestu

Proljeće jednostavno zove na putovanja, avanture, na jednodnevne ili izlete vikendom. Želite li ispunjen vikend od jutra do mraka, uputite se u Rogatec. Vjerujte, jedan dan će vam biti premalo da okusite i istražite sve mogućnosti.

Gradić, odnosno mjesto je udaljeno svega desetak minuta vožnje od granice s Hrvatskom – kad se prema graničnom prijelazu skrene iz Krapine, pa eto već jedne prednosti: za posjet Rogatecu ne treba vam slovenska vinjeta.

Rogatec leži u sjevernom dijelu sultanskog područja, podno Donačke gore, privijen uz tok granične rijeke Sutle i rijeke Draganje. Zbog zemljopisnog položaja i činjenice da je u prošlo vrijeme bio raskrižje trgovačkih i vojnih putova, Rogatec je prepun povijesne baštine.

Srednjovjekovni trg

Razgledavanje Rogateca započnite na njegovom srednjovjekovnom glavnom trgu koji se nalazi na lijevoj obali potoka Draganja. Izgrađen je u okrilju danas porušenog dvorca Gornji Rogatec, izgrađenog u 12. stoljeću. Prvi zapisi Rogateca datiraju iz 1130. godine, kada se spominje pod imenom Roas. Naziv se u kasnijim dokumentima koristio više puta u različitim verzijama – Roas, Rohats, Rohates. Na kraju je ime dobio prema slovenskoj riječi. Naime, ime dolazi od riječi rog, po Rogaškoj ili Donačkoj gori, koje kada se promatraju s visine imaju oblik roga.

U 14. i 15. stoljeću Rogatec se često naziva gradom jer je imao zidine s dvokrilnim vratima (luk vrata još i danas postoji), ali zbog malog broja stanovnika nikada nije dobio gradska prava, nego je dobio status „trga“, odnosno trgovačkog središta.

Kad ste na trgu, svakako na pročelju jedne kuće na južnom dijelu potražite uzidan nadgrobni spomenik, odnosno kameni reljef krilatog zmaja koji svjedoči o naseljenosti ovog kraja u rimsko doba, kada je Rogatec bio značajna vojna utvrda.

Razgledajte i stare portale i stepenice koji su izrađeni u Ložanskim kamenolomima i svjedoče o razdoblju procvata kamenoklesarskog obrta u Logu u 19. stoljeću, te na središtu trga Marijin spomenik i tri kapelice te na sjevernom rubu trga župnu crkvu sv. Jerneja. Trg je više puta gorio, pa su sadašnja pročelja uglavnom iz doba bidermajera.

Mjesto gdje baštinu uzmeš u ruke i doživiš

Najveća meka za turiste je zasigurno je renesansni dvorac Strmol nastao od srednjovjekovne kule koju su 1436. godine grofovi Celjski dodijelili Jakobu Stmolskom iz Cerklja na Gorenjskem. Potpuno je obnovljen 2014. godine. Pa, odlučite li se doći preko vikenda, svakako proučite ponudu subotom! Naime, kako bi privukli posjetitelje, djelatnici općine – Zavod Rogatec i Centra za obrtništvo Rogatec, osmislili su niz različitih radionica i događaja u kojima mogu sudjelovati svi članovi obitelji. Cilj je radionica pokazati kako se nekad živjelo, a time i pridonijeti očuvanju kulturne baštine ovoga kraja. O sadržajima i ponudi dovoljno govori i slogan: Rogatec – mjesto gdje baštinu uzmeš u ruke i doživiš. Napominjemo – sve su radionice organizirane subotom, a evo što sve možete doživjeti i vidjeti za ulaznicu od 6 eura!

Vlastita zdjelica sa lončarskog kola

Kiparica Bojana Križanec, koja je nekima poznata i kao dizajnerica posebnih tanjura za renomirane Slovenske i Hrvatske restorane, na svojoj će vam radionici objasniti kako se oblikuje glina na lončarskom kolu. Svatko tko želi sudjelovati u radionici dobiva pregaču, sjeda za svoje lončarsko kolo i pod budnim okom kiparice malo po malo počinje oblikovati grumen gline. Spretniji će izraditi zdjelice ili tanjure, a oni manje spretni možda neku posudu neobičnog oblika… Nema veze, izradit ćete je sami i uostalom, unikatna je.

Bojana Križanec

Nakon radionice Bojana Križanec će svačije remek djelo ispeći i prema dogovoru, poslati na adresu. Pa eto… izradit ćete svoju prvu zdjelicu.

Napuši svoju čašu

Malo napetija i iznimno zanimljiva radionica je puhanje stakla. Nakon što će vas stručno osoblje upoznati kako se izrađuje staklo, te upozoriti da se u peć bez naočala ne smije gledati, a uostalom niti joj dolaziti preblizu, jer radi se o vrlo visokim temperaturama, pružit će vam se prilika da sami napušete čašu. Vi samo nježno pušete, a majstor je okreće u kalupu.

Ali, i puhanje nije jednostavno, a ponosan pogled kada je čaša izvađena iz kalupa, dovoljno govori o doživljaju. Uz nadoplatu od 5 eura, na čašu će vam ugravirati riječ-dvije koje odaberete i poslati vam je na kućnu adresu. Pa, samo je ovaj doživljaj vrijedan posjetu dvorcu, ali to nije sve.

Narukvica od komušine

U sljedećoj prostoriji će vas, dočekati mještanka koja od komušine spretno plete različite uporabne predmete – uostalom, tako se radilo nekad, jer ništa se nije bacalo! Dobiti ćete svoje komušine koje su prethodno malo navlažene da bi bile podatnije. Isplesti narukvicu neće biti problem, a oni spretniji mogu se okušati i u izradi nekog drugog predmeta.

Kako nastaje laneno platno

Lan je opet u modi, a jeste li znali kako se dobiva? Laneno sjeme korisno je za zdravlje, a od stabljika ove biljke, koja cvate nježno plavim cvjetovima dobiva se – pređa. Najprije se stabljike moraju osušiti, potom strpljivo „češljati“ posebnim češljem i tako izvlačiti vlakna.

Vlakna se potom predu na vretenu, a od dobivenog konca se na tkalačkom stanu radi laneno platno. Hoće li biti grublje ili finije, ovisi o pređi… tako se to radilo nekada, što će vam pokazati na idućoj radionici. Možete se okušati za vretenom i tkalačkim stanom.

Tajne dvorca

Uz aktivnosti na radionicama audio vodiči će vas provesti kroz dvorac, ispričati priču o povijesti Rogateca, ali i o srednjovjekovnoj plemićkoj kući Jakoba von Strmola koja oduševljava brojne posjetitelje. U dvorcu ćete vidjeti snažan barokni utjecaj sa štukaturama, freskama i atraktivno oslikanim fasadama zbog kojih je ovaj dvorac svrstan među važnije zgrade feudalnog razdoblja u Sloveniji.

Dvorac je danas otvoren za sve, a kroz godinu se na ovom mjestu održavaju brojne izložbe i  koncerti. U dvorani za vjenčanje s kapelicom mnogi parovi kažu sudbonosno ‘da’, a prilikom razgleda dvorca, možete posjetiti i aktualne izložbe u njegovim prostorima.

Muzej na otvorenom

Upoznavanje s kulturnom i povijesnom baštinom Rogateca možete nastaviti u Muzeju na otvorenom. Predlažemo da automobil ostavite na parkiralištu u središtu mjesta, a do muzeja krenete pješice. Trebat će vam desetak minuta šetnje po lijepo uređenoj šetnici. Ako ne, ispred Muzeja na otvorenom nalazi se parkiralište.

Muzej na prostem Rogatec (Muzej na otvorenom) je najveći muzej tog tipa u Sloveniji. Smješten je u štajerskom krajoliku podno Donačke gore i čuva niz tradicionalnih arhitektonskih objekata sub-panonskog tipa, tipičnih za područje doline Sutle u razdoblju od devetnaestog do sredine 20. stoljeća. Godine 1997. nominiran je za Europski muzej godine, a od tada pa sve do danas nudi bogat program aktivnosti za sve dobne skupine.

Kako ispeći kajzericu

Budući da je još uvijek subota, i u ovom su muzeju toga dana organizirane radionice. Možete mijesiti kruh, izraditi glazbeni instrument, skupljati ljekovito bilje, od šiblja izraditi neki predmet, naučiti kako je kleše kamen ili kuje željezo ili izrađivati proizvode od pčelinjeg voska. Naime, Muzej ima svoje košnice, koje su okružene ljekovitim biljem.

Enolončnica i Sirova zavihanka

U jednoj od kuća možete i fino pojesti. Uvijek je na meniju enolončnica, odnosno varivo s povrćem i žitaricama te domaćom kobasicom (izdašna porcija stoji 7 eura). Ako se najavite i dogovorite, iskusne će vam kuharice pripremiti domaći ručak: domaća juha s rezancima, i prema dogovoru – pečenje ili pohanci te sezonska salata. Za desert svakako kušajte autohtonu slasticu Sirova zavihanka.

Istraživanje s Rogatkom

Prije ili nakon blagovanja, kroz postav Muzeja krenite samostalno ili s audio vodičem na Hrvatskom (uz ostalih šest jezika), a mlađima preporučujemo avanturu po imanju s HoloLens naočalama. Istraživanje muzeja bit će u društvu animiranog lika Rogatka.

Konjički klub

Ispred Muzeja nalazi se konjušnica KK Strmol, u kojoj vas čekaju ljubazni domaćini. Provesti će vas kroz štalu uz napomenu da konje možete pomaziti, ali ne i hraniti ih. U jahačkom klubu postoji škola jahanja, otvoreni i natkriti manjež, a iskusniji mogu unajmiti konja i krenuti mnogobrojnim jahačkim stazama kroz prekrasnu prirodu koja okružuje Rogatec.

Rudijev dom uz Donačku goru

Do najviše točke Rogateca može se doći pješice ili automobilom. Treba samo slijediti putokaz do Rudijevog doma, odnosno planinarskog doma podno Donačke gore. S terase doma puca pogled… da je teren ravan, možda bi se vidio i Zagreb. Ali, ovako je ljepše… brdašca se nižu poput niske i tvore predivan krajolik.

Skrenete li pogled lijevo, vidjet ćete Donačku goru do koje se možete popeti planinarskim putem (40 minuta). Na vrhu se nalazi križ i kako kažu – klupa za zaljubljene. U planinarskom domu svakako kušajte domaću štrudlu od jabuka!

Mjesto najljepšeg zalaska sunca

Ovaj kraj obiluje mjestima u kojima se može dobro pojesti i popiti i super se zabaviti. Jedno od takvih je gospodarstvo Pod Goro, u vlasništvu obitelji Kitak. Bračni par Nataša i Izidor predanim su radom stvorili jedinstveno mjesto. Na terasi restorana doživjet ćete najljepši zalazak sunca u ovom kraju, a sve što ćete ovdje pojesti i popiti domaće je i ekološko.

Ako nije ruku djelo obitelji Kitak, tada je sa susjednih gospodarstava i vinarija. Obitelj će vam ugoditi u potpunosti, a kad sjednete za stol, nemojte se iznenaditi kad vam gazda Izidor (inače frontmen grupe Aplauz) zasvira harmoniku i zapjeva.

Rekli smo na početku… jedan dan nije dovoljan za razgledavanje Rogateca i uživanje u svim blagodatima koje nudi, stoga bolje je planirati vikend izlet. Postoje parkirališta za kampere (uz Muzej na otvorenome), apartmani u centru Rogateca ili pansionski smještaj u kućama ispod Donačke gore. Ponudu pogledajte ovdje: https://www.rogatec.si/kje-jesti-in-spati/.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko, arhiva Zavoda za kulturo, turizem in razvoj Rogatec i Sunčana Barušić

Concours Mondial de Bruxelles: Hrvatska rosé vina osvojila 8 zlatnih i 9 srebrnih medalja

Sjajne vijesti stigle su iz Bruxellesa, objavljeni su rezultati kušanja rosé vina međunarodnog natjecanja Concours Mondial de Bruxelles koje se održalo u Splitu od 20.-22. ožujka. Hrvatska su vina dobila ukupno 17 medalja, od 33 pristigla uzorka. Imajući na umu da natjecanje ima vrlo stroge kriterije kod ocjenjivanja te da samo 30-ak posto pristiglih uzoraka biva nagrađeno medaljama, vijest da je preko pola pristiglih hrvatskih vina dobilo odličje izvrstan je dokaz kvalitete.

Od ukupno 8 osvojenih zlatnih medalja, Dalmaciji su 4 donijele vinarije Grabovac, Prović, Testament i Ško vina, dok su preostale 4 otišle u Istru – dvije za Vina Laguna te po jedna za Bastian i Fakin.

Hrvatska je dobila i 9 srebrnih medalja od kojih su 2 stigle u Dalmaciju za vinarije Fiolić i Merga Victa, zatim 5 u Slavoniju za vinarije Belje, Kutjevo, Markota, Royal Hill i Jakovac te po jedna u Istru i Bregovitu Hrvatsku za vinarije Dešković i Bedekovich.

Na natjecanju je dodijeljeno ukupno 13 velikih zlatnih medalja, 168 zlatnih te 210 srebrnih. Pregled svih nagrađenih vina dostupan je na stranici Concours Mondial de Bruxelles na sljedećoj poveznici https://resultats.concoursmondial.com/en/results/2024.

Milan Grabovac naglasio je da ova zlatna medalja potvrđuje njihovu predanost kvaliteti i stručnosti u proizvodnji vrhunskih vina te ona nije slučajnost, već rezultat rada i istraživanja kroz zadnjih 25 godina. „Hvala našem timu i svima koji su prepoznali naš rad. Nastavljamo s istim entuzijazmom i posvećenošću stvaranju vrhunskih vina koja će oduševiti ljubitelje diljem svijeta”, kazao je Grabovac.

Monika Prović

Monika Prović, iz Vinarije Prović, a ujedno i menadžerica Udruženja Vino Dalmacije naglasila kako je ponosna na osvojeno zlato što je prava potvrda izvrsnosti cijelog tima obiteljske boutiqe vinarije. „Osobito sam ponosna na vrhunski posao koji je Udruženje na čelu s predsjednikom Gracinom te brojnim suradnicima odradilo oko organizacije natjecanja budući da su predstavnici Vinopresa, kao i ocjenjivači imali samo riječi hvale.  Otišli su iz Dalmacije puni izvrsnih dojmova i s obećanjem da se uskoro vraćaju, a što je najvažnije, stvoreni su temelji za daljnju suradnju s vinskim novinarima osobito nakon trodnevnog „Vino Dalmacije & Croatia Full Of Life Press Trip“ putovanja po Hvaru, Komarnoj, Pelješcu i Dubrovniku na koje smo poveli 10 najutjecajnijih novinara.“, istaknula je Prović.

 

Foto: Ante Gusić

Cvijeće na stolu i u tanjuru

U sklopu Eko Marketa u trgovačkom centru Wastegate City u organizaciji Udruge biofila Hrvatske i portala za gastronomiju Gric Gric, održana je radionica Jestivo cvijeće i mikrobilje“.

O blagodatima jestivog cvijeća i mikrobilja govorio je predsjednik Udruge biofila Hrvatske prof. dr. sc. Albert Marinculić koji je sudionicima radionice predstavio cvijeće koje se na jednostavne načine svakodnevno može upotrijebiti u gastronomiji.

Bojan Hohnjec i prof. Albert Marinculic

Tratinčice u salatama

Temu o jestivom cvijeću otvorio je jaglac. Jeste li znali da upravo to mirisno cvijeće možete koristiti kao dodatak mnogim slasticama? Srebrenka se najčešće koristi za lagane proljetne salate, dok cvijet koji krasi mnoge livade, obična tratinčica, svoju mirisnu ulogu može pronaći kao sastojak medu. Tu su  i maćuhice i maslačak koji su fantastični sastojci za keks s limunom.

Od jestivog cvijeća spomenuta je i potočnica, cikorija, dragoljub, ali i tulipan čije se latice mogu upotrijebiti u salati od tri vrste graha. Latice nevena mogu oplemeniti omlet, dok se latice dalije odlično sljubljuju u namazu od svježeg sira. Predivni cvjetovi fuksije mogu se koristiti u hladnoj salati od piletine, cvjetovi zijevalice dodatak su u proljetnom pestu, a kraljica cvijeća – ruža, neizostavan je dodatak ukusnim salatama s maslinovim uljem.

 

„Okruženi smo svijetom jestivog cvijeća. Ono se nalazi u našem vrtu, na livadama, pašnjacima u šumama, no moramo voditi računa o količini koju beremo i gdje beremo cvijeće. Naglasak stavljam na ovo gdje nešto beremo, jer je itekako važno o tome voditi računa kako ne bi konzumirali štetno cvijeće, odnosno bilje koje je pod utjecajem pesticida i drugih štetnih sastojaka. Imate li mogućnost za uzgoj cvijeća ili mikrobilja u svom vrtu, iskoristite tu mogućnost. Dakako, s obzirom na brigu o okolišu i očuvanje prirode, količine koje beremo neka uvijek budu u granicama naših osobnih potreba. Ponekad nam je za pripremu jela dovoljan samo jedan cvijet. Razmišljajmo o majci prirodi i njezinom očuvanju.“ – pojasnio je gosp. Albert Marinculić sudionicima radionice.

Predstavljene su i prednosti korištenja mikrobilja koje je za gastro radionicu ustupila Valentina Merz, vlasnica OPG-a Etix Eko koji se isključivo bavi ekološkom proizvodnjom povrća. Kako je istaknula Valentina, mikrobilje je bogato mineralima, vitaminima, ali i antioksidansima. Mnoge su prednosti njegove primjene u gastronomiji, od nutritivnih vrijednosti pa do neizostavnih dekoracija za razna jela i pića. Važno je da se mikrobilje uvijek svježe koristi kako ne bi izgubilo svoja svojstva.

Zvijezde radionice – maćuhice i ljubice

Chef Bojan Hohnjec, urednik portala za gastronomiju Gric Gric, pripremio je tri vrste namaza i laganu proljetnu salatu koje je oplemenio cvjetnim notama i mikrobiljem. Maćuhice, ljubičice, cvijet kineskog kupusa i mikrobilje crvene rotkvice savršeno su upotpunile male ukusne zalogaje koji su oduševili sudionike radionice. Jestivo cvijeće za radionicu ustupio je OPG Ljubičin vrt.

„S količinama jestivog cvijeća i mikrobilja u gastronomiji ne treba pretjerivati. Savršeno izbalansirano jelo ono je čemu treba težiti. Upravo sam takvo gastro iskustvo nastojao prenijeti u namazima koje smo poslužili na radionici. Jestivo cvijeće i mikrobilje upotrijebio sam kao idealnu završnu notu okusa i mirisa. S obzirom na pozitivne kritike posjetitelja, mislim da sam u tome i uspio. U konačnici, željeli smo jestivo cvijeće i mikrobilje približiti gastroljupcima, jer smatramo kako ta tema itekako zaslužuje više pažnje.“ – zaključio je chef Bojan Hohnjec.

Bojan Hohnjec

Jestivo cvijeće i mikrobilje u gastronomiji nude ogromne mogućnosti. No, treba znati koje se bilje smije i u kojim količinama konzumirati. Treba se možda malo i odvažiti te kušati cvijeće i mikrobilje u gastro zalogajima ili napitcima, no jednom kad se ti okusi upoznaju, nova ljubav je stvorena…

Na radionici je najavljena suradnja OPG-a Ljubičin vrt, OPG-a Etix Eko i portala za gastronomiju Gric Gric pa uskoro možete očekivati i nove radionice, ali i recepte s jestivim cvijećem i mikrobiljem na www.gric-gric.com te YouTube kanalu Gric Gric.

RECEPTI ZA NAMAZE:

Namaz od šunke purećih prsa

0,25 kg šunke purećih prsa

0,25 kg maslaca

0,15 kg kiselih krastavaca

sol, bijeli papar, curry

U kuhinjskom mlincu (multipraktik) usitnimo šunku s kiselim krastavcima, začinimo solju, bijelim paprom i curryem. Kad šunka i krastavci postanu žitka masa postupno dodajemo rastopljeni maslac i miješamo dalje dok se sve ne pretvori u jednoličnu masu. Prebacimo u posudu za posluživanje i ohladimo na par sati u hladnjaku. Posipati cvijećem ljubičice.

Namaz od poriluka i kravljeg sira

0,2 kg svježeg poriluka

0,2 kg svježeg kravljeg sira

sol, bijeli papar, muškatni orašičić

Očišćeni i oprani poriluk narežemo na kockice i kratko ga prokuhamo. Promijenimo vodu te ga skuhamo. Kad je kuhan ohladimo ga i meljemo u kuhinjskom mlincu sa svježim sirom te sve začinimo. Posipati cvijećem kineskog kupusa.

Namaz od poriluka i kupusa

0,2 kg svježeg poriluka

0,15 kg svježeg kupusa

2 češnja češnjaka

majoneza

sol, bijeli papar

Očišćeni i oprani poriluk narežemo na kockice i kratko ga prokuhamo. Promijenimo vodu u kojoj se poriluk kuhao te ga do kraja još par minuta skuhamo. Kada je poriluk kuhan, ohladimo ga i meljemo u kuhinjskom mlincu sa sitno narezanim svježim kupusom. Začinimo i dodamo malo češnjaka te meljemo dok se sve ne pretvori u jednoličnu masu. Na kraju sve povežemo s malo majoneze. Posipati natrganim mikrobiljem crvene rotkvice.

Sve ove namaze možemo poslužiti na svježem kruhu ili nekom ukusnom pecivu.

Tekst/foto: Tonka Hohnjec

 

Video s radionice možete pogledati OVDJE.

ŠkrletOvO – ovnek se vraća u velikom stilu i dovodi pojačanje!

Ovnek je dobio pojačanje iz cijele Moslavine, stoga poziva na ovogodišnje ŠkrletOvO u Ivanić-Gradu koje će se održati u subotu, 6. travnja od 16 sati u Hotelu Sport u Ivanić -Gradu.

Manifestacija ŠkrletOvO u Ivanić-Gradu održava se od 2018. godine s ciljem popularizacije ove moslavačke autohtone vinske sorte. Ove godine na manifestaciji ŠkrletOVO, u organizaciji TZ Ivanić-Grada i Udruge škrlet Moslavina, sudjeluju vinari iz cijele Moslavine i sa sobom donose sve stilove škrleta: pjenušce, mlade škrlete, macerirane, kupaže i još mnogo toga.

Koordinatorica projekta, vinska promotorica Ivana Pranjić i Janko Kezele, predsjednik Udruge škrlet Moslavina, voditelj stručnog programa izv.prof.dr.sc. Zvjezdana Marković i Tomislav Jakopović, voditelj radionice jamče dobar provod, dobre kapljice i dobre zalogaje. Pa, proučite program i prijavite se što prije, jer mjesta za radionicu i panel su ograničena.

Ivana Pranjić i Tomislav Jakopović

Program

16:00h – 16:30h Panel pod nazivom „Pozicija  škrleta na modernoj vinskoj sceni“, moderator prof.dr. Zvjezdana Marković, sudionici: vinski publicist Saša Špiranec i izvanredna profesorica Ana-Marija Jagatić Korenika

16:30h – 18h Radionica na temu “Potencijali škrleta u gastronomiji“, moderator sommelier Tomislav Jakopović. Sljubljivanje različitih stilova škrleta sa zalogajima cijele Hrvatske.

19:00h – 23:00h Izlaganje i promenadno kušanje škrleta uz glazbenu pratnju“Oridano“ gipsy jazz benda.

Evo čija će se vina moći kušati:

  • Vina Kezele
  • Vinarija Voštinić – Klasnić
  • Vijarija Florijanović
  • OPG Ivan Kosovec
  • Klet Romić
  • Vina Glavica
  • Vina Seletković
  • Vina Košutić
  • Lagena Winery
  • OPG Zoran Jančar
  • Vinarija Miklaužić
  • Vinarija Mikša

Mjesta za radionicu i panel su ograničena, stoga organizatori mole da rezervirate mjesta na vrijeme putem maila info@corkcroatia.hr. Cijena sudjelovanja je 20€ po osobi. Mjesta će se popunjavati po prijavi.

Ulaz na kušanje je besplatno. Ukoliko vam se svidi ponuda vina za 11€  uzmite čašu i 5 kupona (kaucija za čašu 5€, vraća se po povratku čaše) i uživajte u cjelovečernjem programu.

Parking ispred Hotela Sport je BESPLATAN, a u suradnji sa Taxi Petričević iz Ivanić-Grada (091 3320 300), vozite se po cijeni od 5€ po smjeru do 4 osobe, samo recite da idete na ŠkrletOvO.

 

Foto: Nikola Zoko

Kakva promocija Hrvatske! Milijuni ljudi diljem svijeta gledaju scene sa Skywalka u Makarskoj

Svjetski poznata pijanistica Lola Astanova objavila je svoj dugoočekivani spot, sniman prošlog lipnja na vidikovcu Skywalk u Parku prirode Biokovo. Scene za piano verziju pjesme Clocks, britanskog benda Coldplay, snimila je na inicijativu Feliksa Lukasa, direktora ženskog teniskog turnira WTA Makarska Open hosted by Valamar. Lani je kao gošća turnira oduševila publiku svirajući na završnici nakon atraktivnog finala.

„Kada smo predložili Loli da snimi spot u Makarskoj bili smo sigurni da je Skywalk odlično mjesto. Kao našu dragu gošću na lanjskom turniru odveli smo je tamo i dvojbi više nije bilo. Oduševljena je bila predivnim pogledom na dalmatinski arhipelag i energijom tog jedinstvenog položaja“, istaknuo je Feliks Lukas te dodao kako je jedan od ciljeva turnira promocija Makarske u svijetu.

Savršen spoj moćne planine i mora, impresivna Nebeska šetnica na kojoj Lola Astanova demonstrira veličinu svojeg talenta…, ostavljaju bez daha i definitivno su najbolja promocija Makarske i Hrvatske u svijetu. Lolini spotovi na YouTubeu imaju više od 15 milijuna pregleda, a prema prvim komentarima njezini obožavatelji su oduševljeni.

„Lola koja sjajna lokacija za video! Briljantna izvedba, fantastična priroda! Divni ste, glazba je meka i nježna, mjesto je rajsko“, pišu ljubitelji njezine glazbe.

Spot Lole Astanove najljepša je najava 18. izdanja WTA Makarska Opena koji se održava od 3. do 9. lipnja. Poznata imena ženskog tenisa ponovno će zaigrati u Makarskoj, koja je – velikim dijelom zahvaljujući ovom teniskom turniru – ove godine ponijela i titulu Europskog grada sporta.

Ovo je sjajna prigoda da posjetite i čarobno mjesto na kojem je poznata pijanistica snimila spot. Spot Lole Astanove sa Skywalka možete pogledati OVDJE.

Foto Marko Andrijašević

Na zdravom doručku s predškolcima najavljen projekt Biti Green je IN

Zagrebački hotel Esplanade, Dječji vrtić Čigra, gastronomsko udruženje Chaîne des Rôtisseurs i izdavačka kuća Profil Klett udružili su snage i pokrenuli provedbu zajedničkog projekta Biti Green je IN.

Riječ je o projektu čiji je cilj odgojnim ustanovama, roditeljima i djeci istaknuti važnost i usaditi zdrave prehrambene navike, upoznati ih sa sastojcima i okusima koji mogu biti ukusni i zabavni, staviti naglasak na sezonske i lokalne namirnice te način obrade kako bi se očuvali hranjivi sastojci. Uz to, projekt će se dugoročno baviti temama poput eliminacije prerađenih jela, štetnih masti, šećera i dodataka jelima, a s djecom i stručnim suradnicima obrađivat će teme poput utjecaja prehrane na zdravlje organizma, odnosa prema okolišu, kao i one o smanjenju otpada od hrane i odgovornom odnosu prema resursima.

„Osobito me veseli ovaj projekt jer sam i sâm otac malog djeteta kojem sam, zajedno s obitelji, već usadio brojne zdrave navike i na to sam ponosan. Vjerujem da svaki roditelj želi svojem djetetu najbolje, no moguće je da utjecaj reklama, standard, visoke cijene zdravih namirnica i pristupačnost nezdravih, kao i manjak slobodnog vremena, mogu uvelike utjecati na kvalitetan stil života. Ipak, katkad je potrebno samo malo volje ili dobar poticaj da se donesu male odluke koje će dovesti do velikih promjena. Drago mi je što sudjelujemo u ovom hvalevrijednom projektu jer hotel Esplanade, osim što predstavlja dugogodišnju instituciju u društvu, tijekom godina postojanja imao je snažan utjecaj na gastronomsku scenu, predstavljanje noviteta u poslovanju, ali i obrazovanje te usavršavanje kvalitetnih ugostiteljskih kadrova. Raduje me da ćemo putem brojnih planiranih aktivnosti moći utjecati na odluke roditelja, a nadam se i na ustanove te na one najmlađe na kojima svijet ostaje”, istaknuo je Ivica Max Krizmanić, generalni direktor hotela Esplanade.

Ivica Max Krizmanić

Predškolci, kao i odgojitelji Dječjeg vrtića Čigra, za posjet zagrebačkoj Esplanadi posebno su se dotjerali. Prijevoz djece luksuznim kombijima uz bočicu vode za osvježenje za ovu je priliku organizirala tvrtka Permansio. Mališani koji su već bili u Esplanadi, ali i oni koji su prvi put došli, oduševili su se impresivnom građevinom i predstavljanjem hotela, a poseban dojam na njih su ostavile poznate osobe koje su boravile u hotelu.

Pravi razlog njihova posjeta bio je doživljaj restorana Zinfandel’s uz zdrav i ukusan doručak. Na jelovniku koji je osmislila chefica Ana Grgić Tomić našla su se jaja u raznim kombinacijama, namaz od avokada, kao i onaj od svježeg sira, i šareni štapići od svježeg hrskavog povrća, a uz kušanje su djeca imala priliku družiti se s kuharima uz zabavnu pripremu jela.

Chefica Ana Grgić Tomić

Za odabir slastica bila je zadužena glavna slastičarka hotela Mirjana Špoljar, koja je šećere i bijelo brašno ovaj put zamijenila zdravim sastojcima, pa su tako djeca mogla kušati sočan muffin s mrkvom, voćne ražnjiće, zobene pahuljice s mlijekom od badema, chia puding s bananama i medom, rižin griz s kakaom, rižu na mlijeku s vanilijom i cimetom, čokoladni brownie s ciklom i druge zanimljive spojeve.

Mirjana Špoljar

Vjenceslav Madić Master Kishoni, direktor hrane i pića, kreirao je vitaminske boostere sa svježim voćem i povrćem za podizanje energije. Sokovi sa šumskim voćem, ciklom, đumbirom, celerom, limetom, jabukom, narančom i mangom uz slamku od sušene jabuke oduševili su djecu.

Vjenceslav Madić Master Kishoni

Na doručku u Esplanadi vrtićka su djeca pokazala veliko zanimanje za zdravu i ukusnu hranu. U razgovoru je chefica Ana Grgić Tomić otkrila djeci uz koje je namirnice najbolje započeti dan te im dala savjete kako da sami uz svoje roditelje i druge članove obitelji sudjeluju u stvaranju zdravih doručaka. „Kad su jela u pitanju, djeca su stroža od najstrožih gastrokritičara! Mnogo djece zbog dominacije slatkih okusa i prerađene hrane već u najranijoj dobi ima vrlo kratak popis onoga što uopće žele jesti. Na nama odraslima je da ih potaknemo na istraživanje novih okusa i postupno usvajanje zdravih prehrambenih navika. Neki su mališani ovdje prvi put kušali hotelski doručak, a neki su bili uzbuđeni što su se s profesionalnim kuharom, kakve inače gledaju na televiziji, susreli oči u oči. Pozorno su slušali savjete o namirnicama kojima za doručkom treba dati prednost, a velik mi je kompliment bio kad su izrazili zadovoljstvo jelima koja smo im poslužili”, rekla je chefica Grgić Tomić.

 „Ovim projektom odlučili smo skrenuti pozornost na suvremene prehrambene navike i koliko su se one uslijed užurbanih životnih okolnosti promijenile u odnosu na ono što su nekoć bile. Budući da se obrasci zdrave i uravnotežene prehrane usvajaju od malih nogu, želimo se voditi vlastitim primjerom i uključiti naše mališane u niz aktivnosti povezanih s hranom. Učimo ih razlikovati namirnice, pomažemo im u pripremi jednostavnih obroka i zajedno s njima gradimo njihovo osnovno znanje o prehrani. Smatramo da je iznimno važno poticati njihovu znatiželju i razvijati zanimanje za hranu na pozitivan i interaktivan način. Vjerujemo da će se projekt Biti Green je IN nastaviti i u obiteljskim životima naših čigrića, stoga uz radionice s djecom pripremamo i dodatne materijale za njihove roditelje”, izjavila je Martina Petrović, voditeljica kreativnih sadržaja u Dječjem vrtiću Čigra.

Uz posluživanje doručka, šef restorana Zinfandel’s Stjepan Okun djecu je upoznao s kulturom ponašanja za stolom. Iako su pokazala da neka pravila znaju, vrtićka su djeca sa zanimanjem slušala o restoranskom bontonu: od pravilnog sjedenja, ispravnog držanja ruku, pravilne upotrebe ubrusa i pribora za jelo do toga kako se kojim priborom koristiti. „Mališani su odlični, njima je sve ovo vrlo zanimljivo, promatraju nas s velikim zanimanjem, brzo upijaju i uče. Vjerujem da će im nešto od onoga što sam im rekao i pokazao, ostati u sjećanju i da će to primijeniti u sljedećem posjetu restoranu”, dodao je Stjepan Okun.

Stjepan Okun

Djeci su nakon doručka svečano uručene diplome za uspješno završenu Esplanadinu školicu bontona i zdravog doručka, a pritom su dobili i knjižicu recepata za pripremu zabavnog doručka s roditeljima, koju potpisuju Esplanadina chefica Ana Grgić Tomić, glavna slastičarka Mirjana Špoljar i Vjenceslav Madić Master Kishoni.

Djeca su bila oduševljena posjetom Esplanadi, a njihove iskrene izjave osobito su razveselile kuhare i cheficu Anu Grgić Tomić. Luka B. rekao je: Nisam znao da je zdravo tako fino. Ja bih sutra vodio mamu i tatu ovamo da svi jedemo zdravo.” Noemi S. dodala je: „Meni je danas bio najljepši dan u vrtiću jer smo išli na doručak u Esplanadu. Naučila sam da je zdrava hrana dobra za organizam i da su nam od zdrave hrane mišići na nogama jaki. Ennio M. K. pohvalio je sok od cikle, a Katja K. najradije bi se preselila u hotel.

Tomas Vukadin, predstavnik gastronomskog udruženja Chaîne des Rôtisseurs, jednog od partnera projekta, s velikim je zadovoljstvom i ponosom podržao inicijativu projekta Biti Green je IN koji je usmjeren na unaprjeđenje prehrambenih navika naših najmlađih, izjavljujući: „Edukacija o značaju zdrave prehrane i učenje o kulturnim aspektima blagovanja od iznimne su važnosti za stvaranje odgovornog odnosa prema hrani od najranije dobi. Uzbuđeni smo što možemo biti dio ovog prekrasnog projekta i vjerujemo da će iskustvo koje su djeca iz Dječjeg vrtića Čigra stekla u hotelu Esplanade Zagreb biti neprocjenjivo ne samo za njih već i za njihove obitelji. Putem ovakvih aktivnosti djeca ne samo da uče o važnosti zdravog doručka i održivom pristupu hrani nego i razvijaju osjećaj zajedništva i poštovanja prema trudu koji se ulaže u pripremu obroka. Chaîne des Rôtisseurs s ponosom stoji iza svakog napora usmjerenog na obogaćivanje života kvalitetnom hranom i obrazovanjem, a posebno smo usmjereni na edukaciju mladih, u ovom slučaju djece, koja katkad i nas starije nečemu nauče, stoga ovaj projekt savršeno odražava naše temeljne vrijednosti.”

 

Foto: arhiva hotela Esplanade, Dječji vrtić Čigra

Stigla nova Templara – ovoj malvaziji nećete odoljeti!

Ljubitelji vina s nestrpljenjem su je iščekivali. Templara rađena od malvazije istarske, berbe 2022., napokon je na tržištu. Ovaj moćni single vineyard poznate istarske vinarije Rossi, elegantno je i moderno vino s potpisom mladog Marka Rossija, srednjeg od trojice braće. Oni danas vrlo uspješno vode vinariju u Bajkinima, pitoresknom selu nadomak Vižinade.

Marko Rossi u vinogradu Monte d’Oro

Ljubav prema vinu mladom enologu zapisana je u genetskom kodu, on i braća peta su generacija vinara u obitelji, istarskoj tradiciji podarili su svježinu, novu snagu i od Bajkina napravili jednu od najpoželjnijih vinskih destinacija, a od Templare vino za vrhunske eno-gastro doživljaje.

Templara je kruna njihovog predanog rada, odraz je terroira jedinstvenog položaja, ali i najljepša posveta istarskim templarima koji su od 12. do 14. stoljeća imali sjedište na Božjem polju u blizini crkve sv. Marije u Vižinadi. Dolazi s najboljih položaja u dolini Mirne, iz vinograda Monte d’Oro smještenog na 270 metara nadmorske visine.

Otac Marino i sinovi Filip i Marko Rossi

„Berba 2022. bila je iznimno izazovna zbog suše, malvazija se brala iza 15. rujna, a vinova loza s koje smo brali grožđe stara je šest godina. Prinosi su iznosili maksimalno dva kilograma po trsu, maceracija se odvijala 24 sata na hladno, a fermentacija i odležavanje na kvascima u drvenim tankovima zapremine tisuću i dvije tisuće litara u trajanju od deset mjeseci. Vino je dodatno odležavalo u boci još šest mjeseci“, kaže Marko Rossi za ovaj fini spoj kompleksnosti, elegancije i karaktera sorte.

Marko Rossi

Preporuka sommeliera

Njegova Templara kristalno je bistra, slamnato žute boje, s mirisima bagremovog cvijeća, notama zrele jabuke, marelice, korice kruha, vanilije i bijelog papra. Harmonična je i zaokružena s umjerenom svježinom, idealna temperatura posluživanja je od deset do 12 stupnjeva Celzijevih. Sljubit će se uz lagane rižote i razne tjestenine sa škampima ili školjkama, istarske fuže s crnim tartufima i uz bijelu ribu u pećnici.

A uz koje bi još jelo savršeno pasalo ovo iznimno vino otkrio je Kristijan Hairač, aktualni sommelierski prvak Hrvatske i voditelj rovinjskog restorana Agli Amici s Michelinovom zvjezdicom.

„Kompleksnost ovog vina idealno se uparuje s profinjenim okusima bijele ribe poput romba, posebno uz kremaste umake i morske alge, stvarajući jedinstvenu harmoniju. Templara obitelji Rossi postavlja nove standarde za izvrsnost i eleganciju. Njezina izuzetna kvaliteta čini je ne samo vrhunskim izborom za uživanje, već i ključnom točkom svakog gastronomskog iskustva koje teži savršenstvu. Stoga zaslužuje mjesto na sjajnim vinskim kartama jer pruža nezaboravne doživljaje ljubiteljima vina i vrhunske kuhinje širom svijeta“, poručio je najbolji hrvatski sommelier.

 

Foto: arhiva vinarije Rossi

ZekoEko avantura u zagrebačkom Zoološkom vrtu 1. i 2. travnja

Već sedmu godinu za redom, Portal  WISH MAMA HR  i WISH HR organiziraju edukativno i zabavno događanje za djecu, na uskrsni ponedjeljak i drugi dan u utorak u Zoološkom vrtu grada Zagreba na Edukacijskom trgu, u sklopu Zekanja u Zoo.

Tako će ovo godine, 1. i 2. travnja od 11 do 18 sati, biti upriličen interaktivni, edukativni, zabavni i ponajviše eko program simbolična naziva ZekoEko.

Svjesni da je djeci  potrebna radost odrastanja, odraslima sreća u srcima, Uskrs je blagdan koji nas ispunjava upravo takvim emocijama.

Projekt ZEKOEKO istinski je obogaćen mnogim iznenađenjima za najmlađe i roditelje pa će na uskrsni ponedjeljak i drugi dan utorak našeg događanja, zaigrati interaktivno edukativne kazališne predstave, ekozeko radionice, nastupiti dječji zborovi i plesne skupine i još mnogo izvrsnog i zabavnog sadržaja kroz koje će posjetitelje povesti ZEKOEKO, a koje će dodatno obogatiti atmosferu i stvoriti nezaboravne uspomene.

No to nije sve, jer ZekoEKo je ove godine srce i dušu ispunio s još iznenađenja. Pa tako nam donosi i mini olimpijadu za djecu gdje će uz potezanje konopa, prenošenja pisanica žlicom te igre pogodi kanticu najbolji dobiti Zekine nagrade.

I naravno ima još puno toga u Zekinom svijetu, od radionica bojanja pisanica i bojanki, sadnje mini vrta u svom domu, dječjih predstava iz Šarenog svijeta, mini mozgalica za vesele darove, kulinarskih radionica, disko zabave sa roditeljima, radosti, pjesme i uživancije.

Posebni gosti, Children for a Better World – podružnica Hrvatska, vodit će potragu za pisanicama uz bogate nagrade za djecu, ali i zabavnu eko radionicu izrade jedinstvenih igračaka, veselih lutkica od eko materijala.

U toj će radionici sva djeca dobiti priliku slati uz svoje crteže tople želje i poruke podrške, koje će biti poslane zajedno s ručno rađenim igračkama i još mnogim poklonima djeci u Domu Vugrovec.

Jer to sobom nosi jedan takav poseban ZekoEko, kojeg nitko nema osom nas u Zekinom gradu u Zoološkom vrtu grada Zagreba. I to nije sve…

Iznenađenje svih iznenađenja. Prvo put u Zekinom gradu, ZekoEko i djeca rade GIGANT pincu. Najveću i najslađu ikada, za velike i male.

Pridružite se ovoj jedinstvenoj proslavi proljeća, zajedništva i radosti učenja. ZekoEko je prilika da zajedno stvaramo, učimo i rastemo, a sve to u predivnom ambijentu Zoološkog vrta Grada Zagreba. Vidimo se na Edukacijskom trgu!

 

 

Čarobna Voda Malih Divova

Dok se svijetom nižu alarmantne projekcije o naglom smanjenju količine pitke vode (do 2040. godine bi se ta količina mogla prepoloviti!), šibenski kraj njome obiluje. Obilje vodenih resursa Šibensko-kninske županije bilo je i predmet brojnih istraživanja kvalitete, snage vode i krškog reljefa. Danas, upravo voda, u kombinaciji s morem, čini ovu županiju posebno privlačnom destinacijom za posjetitelje koji cijene očuvanu prirodu, autohtoni ambijent i lokalni karakter.

Županija od ove godine donosi konkretne korake kako održivi turizam spojiti s lokalnom zajednicom za zajedničko promicanje zaštite prirodnih resursa. Inicijativom Voda Malih Divova, koja je predstavljena na Svjetski dan vode, promiče se korištenje višekratnih boca za vodu, ponudu pitke vode gostima od strane lokalnih ugostitelja, te javno dostupnu pitku vodu. Ovom inicijativom Turistička zajednica Šibensko-kninske županije predvodi pokret mijenjanja navika koje su nužne za očuvanje prirodnih resursa, smanjenje otpada te promicanje vrijednosti regije koja je dom Malih Divova.

Zašto Voda Malih Divova?

Kroz 80. godine prošlog stoljeća u županiji se zabilježio neobičan fenomen. Naime, u šibenskoj bolnici je tada skoro svako 4. rođeno dijete – makrosomno (teže od 4 kg pri rođenju).  To šibenske bebe svrstava među najveće bebe ne samo u državi, u Europi, nego su čak druge najveće u svijetu, odmah iza potomaka indijanskog plemena Cherokee.

Upravo zbog ovih interesantnih podataka, 90-ih godina u šibenskoj je bolnici započelo  istraživanje makrosomne djece. Na inicijativu profesora Frane Mikulandre, tadašnji ministar znanosti Flego pokreće znanstveno-istraživačku jedinicu i naučnu knjižnicu, a tim pedijatara predvođen profesorom Mikulandrom, uključujući docenta Eugena Stoinija i doktoricu Milu Periša se udružuje da bi započeo istraživanje ove pojave.


Nažalost, smrću profesora Mikulandre znanstveno-istraživačka jedinica se rasformirala, a rezultati istraživanja su pali u zaborav. Sve do danas, kada podaci ponovno izlaze na svjetlo dana čineći okosnicu novog projekta Turističke zajednice Šibensko-kninske.
Naime, zaključci spomenutog istraživanja su pokazali da osim drugih faktora poput povoljnog socio-ekonomskog statusa, bitnu ulogu imaju i utjecaji okoline poput velikog broja sunčanih sati, zdrave ishrane te kvalitetne vode.

Voda dinarskog krša

Voda koja se pije u Dalmaciji i koja teče tim krajem je voda koja je padalinama došla na područje planinskih polja iza planine Dinare na bosansko-hercegovačkoj strani granice. Voda koja je pala na ta polja se procjeđuje kroz planinu Dinaru i kao takva obogaćena njenom čarobnom esencijom, hrani životinje, ljude i usjeve. Voda koja je pročišćena u kršu, i obogaćena svim onim dobrim tvarima koje krš ima, zasigurno je jedna od najkvalitetnijih na svijetu.


Stasiti domaćini kroz povijest do danas

Kroz bližu i dalju povijest je također dolazilo do izražaja da je ovaj kraj dom stasitih i kršnih domaćina. Tako su engleski putopisci 19. stoljeća neizostavno izražavali svoje divljenje visinom i krševitošću lokalnog stanovništva. Zbirka putopisa “Tu gdje istok susreće zapad” autora Marinka Šiška iz Skradina, je kompilacija upravo ovakvih zapisa. Nastavno na ove interesantne podatke, jedno nedavno istraživanje provedeno na obali je pokazalo da zaista živimo na Obali divova – naime, dalmatinski (te hercegovački, i crnogorski) 18-godišnjaci su trenutno najviši na svijetu!
Istraživanje također navodi da naš genetski potencijal još uvijek nije u potpunosti ostvaren, za razliku od drugih visokih naroda, što ostavlja mogućnost da postanemo najviši narod na svijetu. Stoga je i sam naziv istraživanja vrlo znakovit: “Obala divova: antropometrijsko istraživanje srednjoškolaca na jadranskoj obali”.

Tina Vickov, Krešimir Šakić i Natalija Krešić

Zaštitnici svoga kraja
Nakon što su otrgnuli ovu priču iz nepravednog zaborava i dali joj dojmljivo ime koje sugerira rast  – Voda Malih Divova, Krešimir Šakić pred Turističkom zajednicom Šibensko-kninske županije, te Tina Vickov i Natalia Krešić, entuzijastice održivog turizma i lokalnih vrijednosti, odlučili su povezati lokalne ugostitelje u mrežu refill stanica – punionica vode. Time su omogućili da ova posebna priča zaživi i u stvarnosti, na terenu.
Kroz mrežu ugostitelja koji su se ujedinili u ovoj promjeni i time postali službenim Zaštitnicima vode svoga kraja,  gostima će se za stolom nuditi pitka voda te nadopunjavati njihove višekratne boce svima koji to zatraže.


Lider primjene održivosti na terenu
Ova je inicijativa također primjer kako se može na konkretan i zanimljiv način približiti problematika naših zajedničkih aktualnih ekoloških problema koji zahtijevaju konkretne poteze podizanja svijesti i očuvanja resursa za nadolazeće generacije Malih Divova.

Projekt Turističke zajednice ostvaruje potencijal da Šibensko-kninska županija od samozatajne destinacije koja sustavno radi na podizanju kvalitete i raznolikosti svoje turističke ponude i postaje lider u primjeni načela održivog turizma.

Životu možemo nazdraviti i vodom!
Od danas neka to bude Voda Malih Divova!

 

Foto: TZ Šibensko-kninske županije, Ivo Biočina

 

Evo koja vina Vinske zvijezde preporučuju za uskrsne blagdane

U zagrebačkoj Esplanadi, u restoranu Zinfandel, stručna je komisija ocjenjivala vina za koja su uvjereni da će najbolje pristajati uz jela poslužena za uskrsne blagdane.  Najbolje ocijenjena vina su bila crna: najviše bodova dobio je Degrassijev Terre Blanche Cuvée Rouge Riserva 2013 (95), drugi je plavac mali Bura 2021 vinarije Ventus (93) a treći pelješki Postup 2020 PZ Postup (92). Ukupno je pristiglo 25 uzoraka, od toga je 14 osvojilo zlatna priznanja.

U komisiji je bilo pet članova:  Jasminka Šaško, enologinja; Adriana Strmotić, sommelierka 1. razine s položenom edukacijom vinara/vinogradara na Agronomskom fakultetu​; Martin Staroveški, student 5. god. Vinarstva i vinogradarstva Agronomskog Fakulteta u Zagrebu, Marija Vukelić, voditeljica projekta i Saša Zec, enolog, predsjednik komisije.  Vina je posluživao mladi sommelier Tin Golić.

Martin Staroveški, Jasminka Šaško, Adriana Strmotić, Marija Vukelić i Saša Zec

Tema proljetnog ocjenjivanja je preporuka vina za Uskrs, ona koja bismo rado sparili s klasičnim jelima na uskrsnom stolu, ali i koja pijemo u proljeće. Vina su to koja vinari sami piju za uskrsne blagdane i koja bi predložili ljubiteljima fine kapljice.

Predjelo: mousse od kozje skute (restoran Zinfandel´s)

Bilo je različitih i zanimljivih sorti, pjenušavih i mirnih vina:  od bijelih –  malvazije istarske, sauvignona, pušipela i škrleta do pošipa i vugave, preko ružičastih do crnih – plavaca i cuvéea. Bila su to vina koja bismo rado sparili s klasičnim jelima na uskrsnom stolu, ali i koja pijemo u proljeće. Vina su to koja vinari sami piju za uskrsne blagdane i koja bi predložili ljubiteljima fine kapljice.

 

Uz svoju 10. obljetnicu projekt Vinske zvijezde proširio se na digitalnu platformu u obliku jedinoga ​hrvatskog vinskog interaktivnoga časopisa. ​To je jedinstveni projekt u vinskom svijetu Hrvatske (i u okolici);  digitalan – dostupan svima u bilo kojem trenutku, s bilo koje platforme (računalo, mobitel, tablet);  ​interaktivan – osim čitanja sadržaja, čitatelj istovremeno ima mogućnost pregledavanja videa, online kupnje proizvoda, posjećivanja web stranica, primanja informativnih i edukativnih newslettera, sudjelovanja na društvenim mrežama; moderan – u potpunosti usklađen s današnjim trendovima komunikacije (povezan s društvenim mrežama i Youtube kanalom) i s fantastičnim promotivno-marketinškim mogućnostima! Časopis je besplatan, bez mjesečnih pretplata, prvi broj se može čitati na linku:  https://issuu.com/vinskezvijezde/docs/vinske_zvijezde_br_1/2 – a u posebnom uskrsnom izdanju ​koje izlazi u utorak 26.3. moći ćete pročitati opise i preporuke vina s ovoga ocjenjivanja​ uz uskrsne recepte naših popularnih gastro blogera.

Ukupni rezultati ocjenjivanja:

Pet zvjezdica ***** (95-98,9):

Degrassi Terre Blanche Cuvée Rouge Riserva 2013 (95)

Četiri zvjezdice **** (90-94,9):

Blanc de noir brut Veralda​; Ružica Vinodola brut rosé Pavlomir​; Misal Royal Rosé brut; Rozalia Rosé extra brut Vuglec​; Bolfan rosé 2023 ; Graševina Đurinski 2023​;  Škrlet Voštinić Klasnić 2022​; Škrlet Mons Claudius 2022​; Florijanović​;  Sauvignon blanc Vicinim 2022; Vugava Premier Vislander 2022; Pošip Surreal 2021 Hvar Hills​; Bura 2021 Ventus; Postup 2020 PZ Postup.

Tri zvjezdice *** (bodovi: 85 – 89,9)

Memoria brut nature Enosophia; Antique Rosé Extra Brut, Kraljevski vinogradi; Kraljevina Puhelek-Purek 2023; Pušipel Hažić 2022; Chardonnay Ferné Selekcija 2022 Degrassi​;  Dragonada 2021 Klet Romić​; Malvazija Sv.Barbara barrique 2019 Juričić​;  Škrlet 2022 Seletković, La Famille cuvée 2022, Vin de Garage Karleuša

 

Foto: Julio Frangen