Jesu li turizam i enogastronomija budućnost Slavonije?

Slavonija i hrvatsko Podunavlje u posljednih su 10-ak godina zabilježili najveći odljev mozgova i najvišu stopu emigracije mladih ljudi u zemlje EU, u odnosu na bilo koji drugi dio Hrvatske. Ipak, čini se kako se u posljednje vrijeme stvari u ovom kraju mijenjaju na bolje. Možda je došlo vrijeme da Slavonci, oduvijek široka srca i široke ruke, napokon svoje tradicionalno enogastronomsko blago i gostoljubivost – unovče.

Požega

Hrvatski istok bilježi primjetan turistički napredak, zahvaljujući udruženom radu nekoliko županijskih turističkih zajednica na promociji destinacije te zahvaljujući vinarima i ugostiteljima koji podižu kvalitetu lokalne ponude. Jedan (smatramo, dosta bitan) kotačić u mehanizmu pozitivnih promjena svakako je i požeški Fakultet turizma i ruralnog razvoja.

Uvjerili smo se u to na vinskom kvizu Game of Wines održanom u zagrebačkom diWine baru, gdje su fakultetski vinski brend Vinum Academicum i sam fakultet prezentirali studenti Petar Klarić i Zvonimir Paponja. Sjano je vidjeti mlade i obrazovane ljude iz čijih riječi proizlaze strast za profesionalnim pozivom (turizam i enogastronomija) i uvjerenost da, ne samo njih dvojicu, već i druge mlade ljude u Slavoniji, čeka svjetla budućnost i dobar život.

Petar Klarić i Zvonimir Paponja

„Kviz bio je odličan, ali najljepše od svega bilo vidjeti te lijepe i pametne mlade ljude koji daju veliku nadu u bolje sutra u ovom dijelu Hrvatske. Sjajno je bilo vidjeti kakav faks su napravili i kako su uspješni. Pričali smo o Požegi i o tome što je sve uređeno i što se sve obnovilo u njihovom gradu i okolici. Poželjela sam sve to vidjeti i stvarno im želim puno, puno sreće. Njihova strast za onim sto rade i njihovim krajem je zarazna!“ komentirala je jedna polaznica kviza.

Trg Svetog Trojstva, Požega

U zabavnoj i poučnoj prezentaciji Petra i Zvonimira saznali smo da je chef „vatrenih“ Tomica Đukić jedan od predavača na enogastronomiji, vodili raspravu o tome je li graševina autohtona hrvatska sorta grožđa te saznali osnove organoleptičkog sljubljivanja hrane i vina. Naravno, svaka je poduka uvijek uspješnija uz – dobru kapljicu. Pijuckali smo Graševinu Academia godinu dana odležanu u slavonskome hrastu, vrhunski Chardonnay te prvoklasni Cabernet Sauvignon kojeg se ne bi posramile niti renomirane francuske vinarije.

Enogastronomija postaje sve važnija odrednica destinacijskog turizma – hrana i vino ubrajaju se u prvih pet faktora presudnih kod izbora destinacije. Posljedično, porast potražnje za finom hranom i vrhunskom kapljicom doveo je i to povećane potražnje za školovanim kadrom – karijere u ugostiteljstvu i enogastronomiji svrstavaju se među najtraženije i najbolje plaćene poslove današnjice, s mogućnošću daljnjeg usavršavanja i razvoja.

Vlasta Pirnat, organizatorica kviza

To su prepoznali na Fakultetu turizma i ruralnog razvoja u Požegi, gdje su se odlučili investirati upravo u spomenuta usmjerenja. „Fakultet, koji je sastavni dio Sveučilišta J.J. Strosmayera u Osijeku, provodi visokoškolsko i cjeloživotno obrazovanje iz područja biotehničkih i društvenih znanosti fokusirano na znanstvenom i stručnom radu, osiguranju kvalitete, međunarodnoj suradnji i suradnji sa lokalnom zajednicom s ciljem brze zapošljivosti studenata. Naglasak stavljamo na osposobljavanje stručnjaka za obavljanje operativnih i upravljačkih poslova u selektivnim oblicima turizma, profitnom i neprofitnom sektoru te javnim organizacijama vezanim uz područje turizma. Studenti se osposobljavaju i za obavljanje operativnih poslova iz ostalih interdisciplinarnih područja povezanih s turizmom – poput elektroničkog poslovanja i programskog inženjerstva i računovodstva. A tu je i sve traženija enogastronomija u sklopu koje studenti uče čak i kako se pravi vrhunsko vino.“ – istaknuo je doc.dr.sc. Berislav Andrlić, prodekan za razvoj i poslovanje, koji je ujedno i glavni promotor vinskog brenda Vinum Academicum.

Berislav Andrlić, prodekan za razvoj i poslovanje

Iako je Fakultet „mlad“ tek godinu dana, kao institucija se etablirao ne samo među hrvatskim studentima, već i na međunarodnoj akademskoj sceni. Praksu turizma i enogastronomije ovdje rado pohađaju studenti iz Italije, Gruzije i Francuske. Istovremeno, naši studenti postižu izvanredne rezultate na međunarodnim natjecanjima. Primjerice, na jednom od najzahtjevnijih studenskih natjecanja u poznavanju francuskih vina, koje se održava u Parizu, naš gost, Zvonimir Paponja, prošle je godine osvojio visoko drugo mjesto, a njegova se mlađa kolegica Lara Zadravec ove godine plasirala kao peta.

Rudinska glava, Centar za posjetitelje Požeška kuća

Valja još napomenuti kako Vinum Academicum i njihove etikete Chardonnay, Cabernet Sauvignon kao i izbornu berbu Crnog Pinota možete trajno pronaći na vinskoj karti diWine Bara.

 

Tekst: Irena Lučić

Foto: Irena Lučić i arhiva TZ Grada Požege

U ponedjeljak, 6. svibnja, počinje drugi Asian Street Food Festival u Zagrebu

Od 06. do 12. svibnja na zagrebačkom Trgu Josipa Jurja Strossmayera uživat ćemo u više od 40 različitih azijskih specijaliteta na 11 kućica, dobrotvornom tuna cutting showu, tematskom kvizu, silent kinu, nastupima street art umjetnika, tajlandskoj masaži i tradicionalnom plesu, slikarskoj radionici, food kvizu, te live nastupima vrhunskih DJ-a

Kakvog je okusa Tonkotsu Hakata Ramen za koji se temeljac od svinjskih kostiju kuha 16 sati, ili pak shitake umami burger, ili koktel koji nastaje maceriranjem jagoda i sous vide kuhanjem, te  zašto Japanci naprosto obožavaju jadransku plavoperajnu tunu – sve to i još puno više moći ćete otkriti na nadolazećem Asian Street Food Festivalu  koji će se od 06. do 12. svibnja održati na šarmatnom Strossmayerovom trgu u srcu Zagreba.

ZUKUJI Ramen House -Tonkotsu

Ukupno 11 kućica posjetiteljima će ponuditi više od 40 različitih azijskih specijaliteta, desetak jedinstvenih autorskih koktela inspiriranih Azijom, te bogat popratni zabavni i kulturni program. Tijekom tjedan dana trajanja jedinog festivala u regiji posvećenog isključivo Aziji, posjetitelji će moći doživjeti svu raskoš okusa Kine, Japana, Koreje, Malezije, Tajlanda i Indije.

Ebi original uramaki by SOHO Sushi

U ponudi na kućicama biti će 8 vrsta sushija, 4 vrste gyoza, 2 vrste poke bowlsa, 4 vrste mochi sladoleda, 3 vrste ramena, 2 vrste bao bunsa, 4 vrste korejskih hot dogova, 2 vrste sando sendviča od vrhunske plavoperajne tune, pilećem pad thaiju, som tumu s papayom, povrtnim spring rolicama, mangu i ljepljivoj riži, tikka masali, piletini s medom i čilijem, korejskoj prženoj piletini, te 3 burgera inspirirana Azijom: katsu curry burgeru, shitake umami burgeru i već slavnom spicy korean burgeru.

Spicy Korean Burger, Asian burgers by Mate Janković

Delicije na cijelom festivalu bit će začinjene vrhunskim prirodno fermentiranim Kikkoman soya umacima koji nastaju potpuno prirodno, po recepturi staroj više od 300 godina i sadrže samo četiri osnovna sastojka: vodu, zrna soje, pšenice i soli. Neodoljive egzotične gastro čarolije na Festivalu će pratiti i desetak autorskih koktela inspiriranih Azijom, Staropramen i GRIF pivo, pomno birana vina, pjenušci, ginovi, rakije, sake, bubble tea, Crobucha kombucha, te bogat izbor gaziranih i negaziranih bezalkoholnih pića.

Roza i Matcha Mojito – Tuna&Bar by Picnic

 

Svoje vještine i talente posjetiteljima će predstaviti ovih 11 strastvenih zaljubljenika u Aziju:

  1. Bao Buns by Jellyfish in Space
  2. Korean Hot Dog by K Dogs
  3. Sushi by SOHO Sushi
  4. ZU KU JI Ramen House
  5. Tuna&Bar by Picnic
  6. Asian Burgers by Mate Janković
  7. Pad Thai by Thai Thai
  8. Gyoza bar by Purple Monkey
  9. Curry House by Tuk Tuk Express
  10. Gingle Bells
  11. Central Bar

Asian Street Food Festival u ponedjeljak 06. svibnja točno u podne svečano će otvoriti počasni konzul Kraljevine Tajland, dr. Stjepan Ćurić. Istoga dana od 14:00 sati na programu je dobrotvorni Tuna Cutting Show za udrugu Down Zagreb za koji je tvrtka Marikomerc donirala cijelu divlju plavoperajnu tunu od otprilike 30 kilograma. Usto, zahvaljujući suradnji zadarskih tvrtki Pelagos, Picnic i Kroštula, plavoperajna će jadranska tuna sushi/ sashimi A+ kvalitete po prvi put biti dostupna u street food formatu i to po vrlo prihvatljivoj cijeni tijekom cijelog Festivala.

Picni – Tuna tartar sando1

Za odličnu atmosferu na Asian Street Food Festivalu pobrinuo se Ozren Kanceljak pod čijom će se umjetničkom palicom svakoga dana od 19:00 do 22:00 sata odvijati vrhunski glazbeni program. Program u ponedjeljak otvara osobno DJ Kanca koji donosi Umami Grooves, slijedi u utorak Springroll Soul i DJ Alvize, zatim Kurto-Azija i DJ Māntà. Kako zvuči Kung Food Fighting otkrit će nam DJ Stanko Bondža u četvrtak, petak je rezerviran za Asiachellu DJ-a Mede, u subotu nas očekuje Sav Thai Jazz i DJ Jazzozo, a Festival zatvara Silk Road Closure i DJ Kanca.

Tempura shrimp by SOHO Sushi

Svakoga dana od 14:00 do 21:00 sat posjetitelji će se na Strossmayerovom trgu moći opuštati uz tajlansku masažu te pritom ući u bubanj za osvajanje puta na Tajland. U četvrtak 09. svibnja od 21:00 do 23:00 sata na programu je Staropramen Silent kino tijekom kojeg posjetitelji mogu pod zvijezdama uživati u  korejskom filmskom hitu Parazit. Ovaj triler iz 2019. koji je osvojio publiku i kritiku svojim crnim humorom četverostruki je dobitnik Oscara.

Pad thai chicken – Thai Thai

U petak, 10. svibnja od 18,30 sati na rasporedu je popularna radionica Pinelli & Vino na kojoj će sudionike dočekati sav potreban materijal, a kući će, nakon odlične zabave uz vino i vođene slikarske radionice, otići s vlastitim umjetničkim djelom na temu Azije. Tijekom Asian Street Food Festivala održat će se i atraktivan Food kviz powered by Metro pod voditeljskom palicom velikog gurmana i kvizoljupca Domagoja Jakopovića Ribafisha, kao i nastupi Zg Street Art umjetnika. U subotu će posjetiteljima biti podijeljeno čak 200 porcija kamenica uz pjenušac Reserva Real, tijekom vikenda bit će organizirane i gratis degustacije popularne Crobucha kombuche, kao i nezaboravan nastup tajlandske plesne skupine s tradicionalnim plesovima.

Spicy chicken poke by SOHO Sushi

 

Sve novosti, termine događanja i načine prijava možete svakodnevno doznati prateći Asian Street Food Festival na Facebooku i Instagramu.

 

Mjesto: Trg Josipa Jurja Strossmayera, Zagreb

Trajanje: 06. – 12. svibnja 2024.

Radno vrijeme : 12:00 – 24:00 sata

Ulaz: besplatan

 

Foto: Sandro Sklepić, arhiva i PR Asian Street Food Festivala

The Garden Brewery: Besplatno pivo za svakoga!

Hrvatska pivovara sa svjetskom slavom The Garden Brewery započela je novi projekt kojim otvara ukusan svijet craft piva svakome od nas. Inicijativa Besplatno pivo za svakoga poziv je na istraživanje i uživanje te prilika da otkrijemo raznolikost okusa i oživimo ljubav prema pivu.

 

Od početka do 31. svibnja svi punoljetni građani mogu se registrirati na web stranici (freegardenpivo.com) i između top 15 vrsta craft piva odabrati svoje BESPLATNO pivo te uživati ​​u njemu u zelenom okruženju The Garden Taprooma na adresi Slavonska Avenija 26/1 u Zagrebu. Tijekom tog vremena također će biti mnogo besplatnih događaja uključujući obilaske pivovara i degustacije.

Probajte sočno hmeljno pivo poput Obale, Osake ili Plime, klasični Pale Ale ili IPA; ili pak bogato, slatko i dekadentno tamno pivo kao što je Double Affogato Stout. Tu je i Tama sa slanom karamelom i tamnom čokoladom. Ljubitelje vina oduševit će nagrađivana kisela piva poput Uvale, Valova ili Doline. Za one koji izbjegavaju alkohol tu je Afterlife s 0,5% alkohola koje nosi titulu najboljeg bezalkoholnog piva na svijetu po izboru Liberation u Francuskoj.

Dobro poznat po svojim kreativnim pristupima i visokim standardima kvalitete, The Garden Brewery nije samo proizvođač piva, već i pokretač promjena u percepciji pivske kulture u Hrvatskoj. Već godinama gradi svoju reputaciju kao lider u industriji, istovremeno podržavajući lokalne poljoprivrednike, koristeći hrvatske sirovine i surađujući s domaćim dobavljačima. Kao najveći izvoznik hrvatskog craft piva, proširili su svoje proizvode na više od 30 zemalja diljem svijeta. Snažna prisutnost ostvarena je u ključnim europskim tržištima poput Francuske, Italije, Nizozemske i Španjolske, ali i na udaljenim tržištima poput Kine i Malezije. Započinju i značajan prodor na britansko tržište te tako postaju prvi hrvatski dobavljač Asda Walmartu, britanskoj grupaciji supermarketa s preko 800 lokacija.

„Nekoliko godina prije otvaranja 2016. godine, razmišljao sam o pokretanju pivovare, potaknut svojim studijem pivarstva u okviru biotehnologije te ljubavlju prema craft pivu. U razgovoru s prijateljima Charlotte i Nickom Colgan, koji su vodili bar The Garden u Zadru te nagrađivane glazbene događaje u Tisnom, saznali smo da su njihovi promotori i posjetitelji festivala iz cijele Europe i šire tražili kvalitetno, nezavisno craft pivo. Tako smo odlučili udružiti snage i stvoriti izvrsna piva za Hrvate i milijune turista koji dolaze svake godine, uključujući one na našim glazbenim festivalima. Dodali smo trećeg hrvatskog suosnivača, Thomasa Alpezu.“, ističe suosnivač The Garden Brewery David Plant.

Osim suradnje s velikim lancima, The Garden Brewery danas ostvaruje partnerstva s renomiranim britanskim craft pivovarama, lansira svoje proizvode u Brewdog barovima te surađuje s najvećim svjetskim klubom piva, Beer52. Ovi koraci predstavljaju značajan napredak u internacionalizaciji brenda i potvrđuju visoku kvalitetu proizvoda koji su prepoznati širom svijeta.

„Pivo u Hrvatskoj 2016. godine mnogi su povezivali s negativnim stereotipima: masovno proizveden, jeftin proizvod bez gastronomske vrijednosti, rezerviran samo za određeni tip ljudi i određeno vrijeme. Mnogi su mislili da je pivo jednako lageru i ništa drugo. Nisu znali za IPA ili Pale Ale, Tamne Stoutove i Kiselkaste pive unatoč tome što su ti stilovi, koji su voljeni već stoljećima. Zato smo morali naporno raditi i mijenjati percepcije. Sada, osam godina kasnije, The Garden Brewery ima tri glavne divizije: pivovaru, događaje i hranu. Kao i svaki početak, bio je intenzivan i dug put, ali je divno biti tamo gdje smo sada.“ zaključuje Nick Colgan, suosnivač The Garden Brewery.

Uz to, svoju uspješnu pivovaru povezuje s glazbenom scenom, nastavljajući tradiciju započetu još 2004. godine. Njihov prostor, The Garden Taproom, postao je središte The Garden brendova u Zagrebu koji uz vrhunsko pivo nudi i uživa u raznim događanjima kao što su After Work party svakog četvrtka u suradnji s brendom Dobar House, Jazz on a spring day, I don’t like Mondays, Pub Quiz i drugi.

 

Za svoje besplatno Garden pivo možete se prijaviti na freegardenpivo.com

 

 

 

Vinariji i destileriji Rossi šest zlatnih medalja na prestižnom Vinistrinom ocjenjivanju

Obitelj Rossi ima razloga za slavlje. Na ovogodišnjem 15. Svijetu malvazija, održanom početkom travnja u Poreču, zlato su osvojile tri vrhunske malvazije – tek predstavljena tržištu iznimna Templara 2022., kompleksna i moćna Riserva Monte d’Oro 2021. i harmonična, svježa Malvazija Istarska 2023.

Enolog Marko Rossi i Templara 2020.

U njihovu destileriju na imanju u Bajkinima pored Vižinade stigla su i tri zlata za Amaro Istriano, Epulon Pelinkovac i Travaricu pa je obitelj Rossi s čak šest zlatnih medalja ponovo briljirala na njoj jednom od najdražih ocjenjivanja koje se svake godine organizira uoči Vinistre, najatraktivnije regionalne vinske izložbe. Ovu manifestaciju Rossijevi ne propuštaju pa će i ove godine od 10. do 12. svibnja u porečkoj dvorani Žatika, vinoljupci imati prigode degustirati nagrađena vina i destilate jedne od najstarijih istarskih vinarija i destilerija.

Marino, Ines, Luka, Filip i Marko Rossi

„Nagrade su potvrda predanom radu i kvaliteti pet generacija duge obiteljske tradicije, ali i motivacija da budemo još bolji“, poručuje Marko Rossi, koji uz braću Filipa i Luku i uz pomoć roditelja Ines i Marina, vodi jedinstvenu vinariju na brijegu iznad Mirne.

Marko Rossi u vinogradu Monte d’Oro

S njim se slaže i Filip Sarilar, poznati istarski barmen i brand menadžer u Destileriji Rossi te dodaje da su u proizvodnji vrhunski destilata ključni znanje, iskustvo i ulaganje u suvremenu tehnologiju.

„Uvijek težimo savršenstvu, skladnim okusima koji odražavaju ljepotu i bogatstvo Istre pa su naši destilati svojevrsna posveta istarskom težaku i zemlji, a opet nude potrebnu dozu ekskluzivnosti i stvoreni su za opuštanje i uživanje u dobrom društvu“, ističe Sarilar.

Foto: arhiva vinarije Rossi

Članice WOW u vinariji Kutjevo: etiketiranje pjenušca Rosé brut i kušanje jela u novom restoranu Slavonska priča Vinkomir!

Već tradicionalno, svoju višegodišnju suradnju, Udruga WOW (Women on Wine) i vinarija Kutjevo d.o.o. obilježili su – druženjem uz vino, a ovoga puta i jako fine zalogaje. Naime, vinarija Kutjevo prošli je vikend ugostila članice ove udruge koje je započelo na njihovom najpoznatijem položaju Vinkomir, s kojeg „puca“ pogled na Zlatnu dolinu (Valis aurea). Predivno, suncem okupano jutro postalo je još ljepše i malo ružičastije, nakon što su domaćini otvorili Rosé brut pjenušac, kojeg su članice Udruge WOW i ostali gosti imali prilike kušati i na manifestaciji Pink day koja se nedavno održala u Laubi.

Uživalo se u ružičastim mjehurićima, slavonskim kanapeima, pogledu na vinograd u kojem raste graševina od koje se pak dobiva vino istog imena – Vinkomir i ugodnom druženju koje se, ovoga puta –  radno nastavilo u starom podrumu Vinarije Kutjevo, koji datira iz 13. stoljeća. Naime, boce pjenušca Rosé brut nisu imale etikete, a to je upravo bio jedan od razloga posjeta članice Udruge WOW!

Vinarija Kutjevo ne proizvodi samo graševinu!

Ali prije nego što su prionule lijepiti etikete, koje je i ovoga puta dizajnirala članica udruge WOW, akademska slikarica Vlasta Pinart, WOW-ice  su kušale vina koja pričaju otprilike ovakvu priču o vinariji Kutjevo: „Broj sorata vinove loze: 15, 92,57% su bijele sorte od toga 80,92 % graševina, 7,43% crne sorte od toga 2,36% pinot crni i 2,18% cabernet sauvignon“.

Naime, Vinarija Kutjevo je u Hrvatskoj i svijetu najpoznatija po graševini, a dokazala je da je ta sorta koja se najviše uzgaja u Hrvatskoj, podobna za proizvodnju pjenušaca, svježih vina, predikatnih, maceriranih, vina ledenih berbi, a u susjednoj prostoriji, dobro čuvanom podrumu leže i arhivska vina gdje graševina dokazuje da može sačuvati snagu i nekoliko desetaka godina. Ali, u podrumima vinarije Kutjevo njeguju se vina i ostalih sorata koja na najpoznatijim svjetskim natjecanjima i ocjenjivanjima dobivaju najviše ocijene i osvajaju medalje.

Vrlo ozbiljan pjenušac

Kušanje je započelo – opet mjehurićima, kako to dolikuje, pa se u čašama našao pjenušac Chardonnay de Gotho Brut proizveden klasičnom metodom. WOW-ice su se jednoglasno složile da pjenušac ima vrlo profinjen okus zaokružen kremoznim notama vanilije i badema s dodatkom briochea. Pjenušac je to kojeg će bez zadrške, propisno ohlađenog, ponuditi u posebnim prilikam i to društvu koje znade cijeniti kvalitetne pjenušce. „Mogli bismo ga slobodno nazvati i Kutjevačkim šampanjcem“, kad bi nam to propisi (i Francuzi) dozvolili – komentiralo se.

Single vineyard Vinkomir

Kušala se potom vrhunska graševina Vinkomir (2022.), koju smo već spomenuli i koja spada u Single vineyard liniju. Proizvedena je iz ručno branog i selektiranog grožđa. Vino je zlatno-žute boje, odražava osobitu stilistiku kutjevačkog terroira, a uz efektnu etiketu ponosno stoji oznaka – medalja Mundus Vini Gold (2023.).

WOW-ice su čule zanimljiv podatak: vinograde Vinarije Kutjevo njeguje 94 vinogradarska radnika i 22 traktorista. Svaki vinogradarski radnik obrađuje 4,46 ha vinograda, dok svaki traktorist obradi 19 ha vinograda. A budući da vinarija Kutjevo ima 520 ha vlastitih vinograda, postaje jasno koliku pomoć pruža vrhunska, sofisticirana tehnika, ali i koliko je truda uloženo u proizvodnju vina kao što je Graševina Vinkomir.

Svilenkast rosé i elegantna crna kupaža

WOW-ice nisu imale ništa protiv da ponovno kušaju Rosé Premium (2023.) jednu od ružičastih zvijezda nedavno održanog 11. Festivala Pink Day. „Fino voćno, svilenkasto, taman za toplije dane, onako fino ohlađeno uz šum mora, rijeke, vjetra…“ čuli su se komentari. A dobro je znati da je dobiveno od ranije branog grožđa sorte zweigelt koji mu daju kiseline i svježinu te niži alkohol, te grožđa sorte pinot crni koji je kasnije bran, pa daje vinu bogatiju aromatiku.

Kušanje je završilo, kako bi rekli „crnjakom“, koji je sve drugo osim „teškaša“, vina kojeg mnogi izbjegavaju jer, kao što je i moto Udruge WOW – treba piti dobro, pametno i umjereno! Kutjevo Maximo Nero premium je kupaža tri sorte – cabernet sauvignona, merlota i cabernet franc. Bogato, voćno i svilenkastih tanina izuzetno je elegantno i jako sve sviđalo WOW-icama.

Etikete i milenijska fotka

Velika je bila čast u podrumu u kojem su se, kako priče kazuju strastveno družili barun Franjo Trenk i carica Marija Terezija, pjenušcu Rosé brut dati konačni identitet – na „gole“ boce nalijepiti naljepnice i nazdraviti njegovoj ružičastoj budućnosti, a potom ušetati u fantastični Trezor 1232 (dobio je ime po godini osnutka vinarije) u kojem ima točno toliko mjesta. Zainteresirani pojedinci mogu zakupiti   mjesto za najviše šest butelja. Kojih? Dakako onih koje imaju potencijal odležavanja.

S modernog na tradiciju – prije izlaska iz vinarije Kutjevo, morala se napraviti jedna „milenijska“ fotografija ispred bačve izrađene od hrasta kitnjaka ukrašene duborezom samoukog majstora iz Ormoža u koju stane 53.520 litara, pa napunjena teži preko 74 tona!

Novi život Slavonske kuće

Put nas je opet doveo do Vinkomira, malo niže od mjesta na kojem je uz Rosé brut, počeo dan i uslijedilo je novo iznenađenje. WOW-ice su premijerno kušale jela u „Slavonskoj kući Vinkomir“.

Dakako, prije jela imale su čast razgledati luksuzno opremljen objekt s dva apartmana na katu nekadašnje Slavonske kuće u kojoj su se odmarali i blagovali radnici u vinogradima. U donjem dijelu danas potpuno preuređenog objekta nalazi se restoran u kojem je gošće dočekao chef Hrvoje Lončarević, zavidne karijere po europskim restoranima i odmaralištima.

Bit će to a la carte restoran, a uz jela će najviše pažnje biti posvećeno premium vinima Kutjeva d.d. Restoran i cijeli objekt će nakon otvorenja imati komercijalnu svrhu pa će vrata te srca domaćina bit širom otvorena za sve koji vole dobru hranu i dobru kapljicu.

Ako je suditi po jelima koje je članicama udruge WOW pripremio chef Lončarević, ovdje će se jako fino jesti. Svaki tanjur je bio majstorski pripremljen modernim tehnikama, poštujući izvorne, tradicionalne okuse s namirnicama vlastite proizvodnje ili nabavljene od lokalnih, provjerenih OPG-ova. Fina jela izvornih okusa, profesionalno i ljubazno osoblje, odlični domaćini i najljepši zalazak sunca s pogledom na vinograde i Zlatnu dolinu, označili su kraj divnog dana u Vinariji Kutjevo.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Sunčana Barušić, Sandra Brambila i arhiva Vinarija Kutjevo d.d.

Novo izdanje VINUM.IN-a

U bespreglednim rijekama tik-toka, Instagrama, manjih i većih portala, hrabro i ponosno stoje printana izdanja. Ne pišem to iz nostalgije, svjesna sam novih vremena, mogućnosti munjevitog širenja vijesti i razmjeni podataka, ali imati u ruci nešto otisnuto na papiru, poseban je osjećaj. Jer, to je trajno, postojat će na papiru dok ga netko fizički ne uništi. Dok, primjerice, na portalu, ispravke, antidatiranja i ostala čuda možeš izvesti u svakom trenutku.


Tako hrabro i ponosno na kioscima Tiska stoji jedini printani časopis o vinu i ostalim finim kapljicama – VINUM.IN, vlasnice i glavne urednice Dijane Grgić. Zapravo, Diana je vrlo hrabra, a bogme i uporna, pomalo tvrdoglava, ali neka je!


Prije nekoliko dana predstavila je u prostorima Spaces Matrix svoj trinaesti broj u kojem je povećala broj suradnika. Ne samo domaćih autora, nego i stranih koji će redovito ispunjavati stranice VINUM.IN-a pišući o vinogradima, vinarima i vinima svojih zemalja.

Tradicionalno, predstavljanje novog broja bilo je upriličeno za uzak krug prijatelja i suradnika, kojima su predstavnici vinarija čije se etikete pojavljuju u časopisu točili fina vina. Bilo je tu i craft pive i žešćih kapljica, finih oblizeka, a prostoriju je ispunio smijeh, pozitivna energija i dobra volja.

Atmosfera postala još svečanija nakon što je Dijana Grgić s gostima podijelila vijest da je prva u Hrvatskoj postala članica udruge Circle of Wine Writers koji okuplja 250 cijenjenih i poznatih vinskih novinara, pisaca, sommeliera i poznavatelja vina te destilata iz cijelog svijeta. Čestitamo joj i želimo još mnogo napisanih redaka, kušanih dobrih kapljica i upoznavanja poznatih i manje poznatih, ali ne i manje zanimljivih vinara, vinarija i vina.

Tekst: Sunčana Barušić
Foto: Mario Draušnik

Suradnja Kroštule i Pan-pek-a: više od 300.000 sourdough peciva dnevno iz Hrvatske putuje u Ameriku

Hrvatski tim stručnjaka razvio je prehrambenu revoluciju. Više od 300 tisuća sourdough peciva iz Hrvatske svakog dana odlazi u svijet. Vodeći brend u artisan pekarstvu Kroštula te jedna od vodećih pekarskih industrija Pan-pek krenuli su s entuzijazmom prije dva mjeseca u pilot projekt industrijske proizvodnje sourdough kruhova. Ono što je do sada bilo nemoguće postalo je moguće.

“Spajanjem onog što se do sada činilo nespojivo, pomaknuli smo granice u pekarstvu i to ne samo u Pan-peku već smo prvi u ovom dijelu Europe na automatiziranoj liniji proizveli sourdough proizvod sa živom starter kulturom. Posebno sam sretna jer u Pan-peku imamo tim ljudi koji vole ono što rade, posvećeni su stalnom unapređenju poslovanja i vrhunski orkestriraju našom pričom!” – ističe predsjednica Uprave Sandra Vojković.

Čak više od 300 tisuća smrznutih sourdough peciva svakog dana iz Hrvatske kontejnerima putuje u Sjedinjene Američke Države. Među prvim kupcima su burza New York Stock Exchange i Sveučilište Harvard. Svakim danom popis novih klijenata se povećava, a izniman interes za revolucionarne proizvode dolazi iz cijele Europe.

“Cilj projekta je napraviti sourdough proizvode što dostupnijima. Kroz godine rada i kalkuliranja uvidjeli smo da je najveći trošak u proizvodnji sourdough proizvoda trošak rada. Dugo smo tražili idealnog partnera s kojim bismo krenuli u ovakav projekt. Njega smo našli u Pan – peku i direktorici Sandri Vojković. Prvi puta smo u industriji našli partnera koji ima razumijevanje za ovakav pilot projekt koji je kompliciran i traži velike prilagodbe. Što se tiče pogona Pan-peka nikada nisam vidio uređeniju i bolje kontroliranu sredinu!” – otkrio je prehrambeni tehnolog i vlasnik Kroštule Karlo Vulin.

Posebnost ovog projekta je ta što se peciva rade s jedinom pravom artisanskom tehnikom stručno zvanom type 1 sourdough ili sponatna sourdough fermentacija. “U njoj se tijesto fermentira isključivo bakterijama koje se prirodno nalaze na pšenici. Snaga našeg projekta je što smo u Kroštuli kroz godine naučili kako kontrolirati spontanu fermentaciju i tako omogućili proizvodnju ovih kruhova na industrijskoj skali!”  dodaje Karlo Vulin.

“Zajednički razvoj trajao je oko dva i pol mjeseca, a iz Pan-peka je bilo uključeno osam kolegica i kolega te voditelji i operateri na liniji. Inače, linija na kojoj smo uhodavali proizvod i na kojoj proizvod u konačnici proizvodimo proteže se na 1200 m2!”  otkriva Sandra Vojković i dodaje: “Izazov je bio vrlo velik jer to do sada nije nikome uspjelo. Naš tim pekarskih eksperata bio je jako motiviran spojiti znanja i praksu vođenja proizvodnje na potpuno zatvorenoj automatskoj liniji sa zakonitostima zanatske izrade sourdough proizvoda sa živom starter kulturom. Svi su u timu bili fokusirani kako uspješno premostiti prepreke koje znamo da postoje, ali i one koje bi nas mogle očekivati. Vidio se veliki entuzijazam od prvog radnog sastanka do posljednje faze i finalnog uspjeha – potpuno automatizirane proizvodnje ‘sourdough’ pekarskih proizvoda sa živim starter kulturama!”

 Više od dva mjeseca bilo je potrebno za prilagodbe, ulaganja, ljude i strojeve. Veliko iskustvo tima Kroštule u tome bilo je ključno, pa za to nije bilo potrebno 50 smjena, već su željeni proizvod dobili kroz osam proba na liniji, paralelno radeći u pogonu Kroštule, prilagođavali su se i mjerili vrijeme.

Prije dva tjedna počela je službena proizvodnja i prve isporuke za tržište SAD-a, pa tako sada iz zagrebačkog pogona Pan-peka dnevno izlazi 300.000 komada sourdough peciva. Pan – pek je ovim uspjehom potvrdio da svoje mjesto na vrhu pekarske industrije kontinuirano gradi na temelju povezivanja kvalitete pekarskih proizvoda s inovativnim pristupom proizvodnji.

“O kakvom se iskoraku radi govori i podatak da u Zagreb dolaze europske kolege koji su zainteresirani saznati više o zajedničkom uspjehu s timom iz Kroštule. Na policama prodavaonica Pan-peka za koji dan će i domaći kupci moći isprobati najnoviju liniju proizvoda, a sigurna sam da će kvalitetu i trendove prepoznati i naši partneri u retailu!” – zaključila je Sandra Vojković.

Blachere Illumination – Gospodari Svjetla napravili iskorak u svjetlosnoj dekoraciji destinacija regije

Jeste li se zapitali tko stoji iza svjetlosnih dekoracija koje osvjetljavaju svjetske metropole, turističke atrakcije u popularnim turističkim destinacijama, ali i hrvatskih bisera poput Opatije, Zagreba, Samobora, Motovuna i mnogih drugih gradova i općina u regiji? Uostalom, osim gradova i hotela i shopping centara svoju čaroliju donijeli su i poslovnim objektima u regiji ostvarivanjem brojnih partnerstava sa Slovenijom, Srbijom, Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom.

Zagreb

To je tim Blachere Illumination, tvrtke iza koje stoji 50 godina kreacije svjetlosnih dekoracija u preko 80 zemalja svijeta s preko 500 zaposlenika, a 2020.godine ovoj su se francuskoj grupaciji, koja posluje već pola stoljeća, pridružili Ana i Željko Fresl sa svojom firmom Gospodari svjetla kao njihova 26. podružnica u svijetu.

Slavonski Brod

Brazil, Kanada, SAD, Švicarska samo su neke od 27 tržišta na kojima posluju. Jedna od tih zemalja je i Hrvatska čije turističke destinacije tvrtka Gospodari svjetla – Blachere Illumination već godinama čini još čarobnijima.

Opatija

Budući da se posao širi, Ana i Željko Fresl, vlasnici firme Gospodari svijetla, nedavno su u okolici Samobora otvorili novi poslovni prostor, odnosno nove poslovne zgrade i imresivni showroom, na kojem su okupili suradnike iz Europe i regije, a preko 300 uzvanika imalo je priliku čuti o povijesti tvrtke koju je predstavio Johan Hugues, direktor Blachere Illumination.

Željko i Ana Fresl

Impresivna povijest i reference koje vas ostavljaju bez daha uvele su uzvanike u priču o implementaciji ekološki održivih dekoracija. Hugues je istaknuo da se velik dio resursa ulaže u ekološki održive dekoracije te da je fokus na proizvodnji rasvjete i dekoracija od recikliranih materijala poput recikliranog aluminija, recikliranih PET boca i šećerne trske čime izravno utječe na smanjenje ugljičnog otiska.

Sveta Nedelja

Blachere Illumination uveo je LED rasvjetu kao standard u proizvodnji svjetlosnih dekoracija. U proizvodnom procesu primjenjuje Bioprint za izradu dekoracija od šećerne trske, te Recyprint, tj. 3D print za proizvodnju dekoracija od iskorištenih plastičnih boca.

Jedan od najljepših i najvećih autorskih showroomova u regiji i šire, koji će biti otvoren za posjetitelje tijekom cijele godine, pružio je uzvanicima uvid u cijeli proces kreacije, dizajniranja i proizvodnje svjetlosnih dekoracija.

Showroom u okolici Samobora

Ovaj događaj podržala je i gradonačelnica Samobora Petra Škrobot koja je istaknula zadovoljstvo otvaranjem novih radnih mjesta ovim projektom na čelu kojeg su Ana i Željko Fresl, a oduševljenje nisu krili mnogi poslovni partneri koji su pristigli iz Francuske, Nizozemske, Belgije, Slovačke, Srbije, Slovenije, Crne Gore te Bosne i Hercegovine.

Johan Hugues, Ana Fresl, Barbara Kolar i Željo Fresl

“S firmom Gospodari svjetla, počeli smo takoreći u garaži, u malom pogonu. Kako smo rasli i kako nas je bilo sve više tako smo i prelazili u nove poslovne objekte, ali puno skromnije od ovog.  Rastemo takvim tempom da nam je i ova zgrada od 2400 kvadrata već premalena. Drago nam je da se broj zaposlenih povećava te možemo reći kako smo ponosni da naša vizija od 1999. kada smo počeli već i nadmašena”, kazali su Ana i Željko Fresl i dodali kako su dovoljna potvrda njihovog uspješnog rada tisuće nasmiješenih lica i uspomena zadovoljnih posjetitelja.

Više na  https://gospodarisvjetla.hr/

Vina iz ‘Rajske zemlje’ – upoznajte vinariju Valenta

Sauvignon blanc 2023 istarske vinarije Valenta uskoro stiže na tržište, što je bio povod za okupljanje sommeliera, vinskih profesionalaca i predstavnika medija u zagrebačkom diWine baru. Obiteljska vinarija Valenta jedna je od rijetkih proizvođača sauvignona bijelog u Istri, gdje to i nije odveć popularna sorta. No, znalačka ruka vinara Valtera Valente, uz pomoć sinova Stivena i Ivice uspjela je od ovog vina napraviti pravo malo remek-djelo kojeg na tržištu često nestane već početkom srpnja.

Vinarija Valenta kao tržišni obiteljski projekt relativno je mlad – Valter je na nagovor sinova, koji su razradili kompletan poslovni plan i prezentirali ga ocu, na tržištu startao 2017. godine kada je napravljena i prva komercijalna berba. No, proizvodnja vina u obitelji seže unazad nekoliko generacija, a nije naodmet spomenuti i kako je Valter zanat dodatno ispekao tijekom staža u komercijali porečke Agrolagune.

 

Na 15 hektara vinograda u Kaldiru u blizini Motovuna, uzgajaju se – kao najvažnija sorta – malvazija istarska te sauvignon blanc, muškat bijeli i teran. Godišnja proizvodnja boca kreće se oko 55.000 butelja, sa trendom povećanja 10.000 boca godišnje kako bi se išlo u korak sa žednim tržištem koje sve više prepoznaje i traži upravo Valentina vina.

Iako za vinske susjede ima neka od najvećih imena hrvatske vinske scene, nikako ne možemo reći kako je vinarija Valenta u njihovoj sjeni. Štoviše, predano vinogradarstvo koje poštuje terroir sive zemlje, precizno podrumarstvo koje u prvi plan stavlja sortnost, kvalitetan marketing i izvrsna vrijednost za novac, faktori su koji čine da ovaj vinski brend bude sve traženiji iz godine u godinu.

Valter Valenta i Irena Lučić

Kušanje je započelo čašom dobrodošlice – mladom Malvazijom 2023, posluženom uz grisine i čips. Uslijedio je Sauvignon 2023 uz kocke mozarelle u umaku od jogurta i vrhnja s dodatkom limuna, limunove korice, čilija i limunske trave. Uslijedila su dva terana – redovna linija iz 2020. godine, te Dionigi 2018, koji se puni isključivo u magnum boce. Položaji terana smješteni su na brdu Šubjent nedaleko Kaldira, na lokaciji koja se naziva Terre di Paradiso – što je već samo po sebi dovoljno za pretpostaviti kako je riječ o rajskom vinu (no, ne vjerujte nam na riječ, već svakako kušajte!). Kao šećer na kraju uslijedio je Muškat uz krekere sa skutom, sa posipom od pistacija i agavinim sirupom – uz unisoni zaključak kako to nikako nije (isključivo) „žensko“ vino.

Kako to ponekad biva nakon puno dobrog vina – ponetko i zapjeva. U ovom slučaju, bio je to   zagrebački operni pjevač Neven Paleček Papageno, kojeg je Valentin teran inspirirao na ariju iz Tosce. Valja napomenuti kako je Valentin sauvignon odnedavno uvršten na vinsku kartu diWine bara, smještenog na adresi Opatovina 29 iznad zagrebačkog Dolca, gdje ga možete kušati svakodnevno u radnom vremenu bara ili ga ponijeti kući nakon kupnje u diWine pop-up shopu. Živjeli!

 

Tekst: Irena Lučić

Foto: Irena Lučić, Sunčana Barušić i arhiva vinarije Valenta

„Z cugom v zeleno Međimurje“ – nova je turistička ponuda Međimurja

Istraživanja su pokazala kako čak 75 % turista za dolazak i kretanje po Međimurskoj županiji, a svake ih godine sve više, koriste osobni automobil, i pritom stvaraju veliki ugljični otisak. Kako bi to spriječili ili ga barem smanjili, ali i sačuvali najzeleniji dio Hrvatske uistinu zelenim, Turistička zajednica Međimurske županije pokrenula je i predstavila novi turistički koncept – „Z cugom v zeleno Međimurje“, koji je dio projekta Laboratorij održivog razvoja turizma.

Riječ je ekološki prihvatljivom dolasku u Međimurje, sudjelovanju u nizu ‘zelenih akcija’ te istraživanju ove destinacije koristeći bicikl, pješačeći ili se vozeći Hop on, hop off minibusom Međimurje u pokretu, zahvaljujući kojem se na brz i jednostavan način mogu obići sve mikrolokacije na ovoj destinaciji.

“Na žalost, za putovanje vlakom redovnim linijama od Zagreba do Čakovca treba tri i pol sata, a mi smo pronašli rutu kako ovim prijevoznim sredstvom doći još brže. Ovaj koncept nije samo izlet. Najprije, vlak puno manje zagađuje okolinu i zemljinu atmosferu od automobila i autobusa koji bi prevezli sve putnike koji stanu u vlak, a da ne govorimo o avionima i kruzerima. Ali naši putnici nisu samo izletnici, već volonteri koji na desetak lokacija po Međimurju rade korisne i „zelene“ stvari za našu zajednicu s ciljem da Međimurje bude još čišće, ljepše i – zelenije!“, kazao je Rudi Grula, direktor Turističke zajednice Međimurske županije, vidjevši odaziv izletnika/volontera koji su nasmijani stigli na prvi peron zagrebačkog Željezničkog kolodvora.

Tamo ih je, kako i priliči gostoljubivim domaćinima, dočekala glazbena dobrodošlica Mirka Švende Žige, koji se sa svojim mini bendom ukrcao kasnije i u vlak i nastavio pjevati sve do dolaska u Čakovec.

Za vrijeme putovanja Rudi Grula je sa svojim timom predstavio koncept Laboratorij održivog razvoja turizma tijekom kojeg su učenici Srednje strukovne škole Prelog i njihova profesorica kuharstva Slađana Herman svim putnicima poslužili međimurski doručak. U skladu s idejom održivosti, doručak je podijeljen u „pinklecu“, kuhinjskoj krpi izrađenoj u Socijalnoj zadruzi Humana Nova i to bez otpadne ambalaže. Ovaj tim bio je zaslužan i za večeru toga dana u Domu kulture Štrigova, u kojem su svi putnici volonteri uživali u specijalitetima Međimurja, ali i na interaktivnoj gastro radionici sa Slađanom Herman, u kojoj se naučilo puno o zero waste načinu kuhanja sa stvaranjem nikakve ili minimalne količine otpada.

Datum prvog putovanja nije odabran slučajno, povezan je uz Dan planeta Zemlja, pa su dolaskom u Čakovec svi putnici iz vlaka podijeljeni u manje grupe i raspoređeni na radilišta kako bi  sudjelovali u raznim ekološkim akcijama.

Ana Gašparac i Rudi Grula

Uređenje osjetilne staze uz eko kuću Holiday Home Lina, izrada „hotela“ za kukce u dvorištu posjetiteljskog centra Med dvemi vodami, izrade kućica za ptice na skeli Mlina na Muri, izrada svijeća od pčelinjeg voska u laboratoriju Termi sv.Martin od čije je prodaje prihod namijenjen fondu za zbrinjavanje napuštenih pasa, samo su neke od aktivnosti.

Radilo se i u dvorištu Spomen doma rudarstva “Cimper” u kojem su posjetitelji najprije razgledali postav muzeja, a potom je počela „radna akcija“ s Društvom žena Mursko Središće.  Svi izletnici-volonetri sudjelovali su u izradi cvijeća od krep papira, samo nekim elementima tradicijskih fašničkih maski koje će krasiti domove za stare i nemoćne.

Društvo žena Mursko Središće

Nakon odrađenog posla, volonterima je pripremljena okrepa – vrijedne ženske ruke ispekle su i poslužile Međimursku gibanicu i zlevanku, a majstori su u kotliću skuhali odličan grah.

Posebno veselje i zadovoljstvo putnika bilo je na radilištu udruge Pogled gdje su volonteri  uredili okoliš objekta za djecu s autizmom, a smijeha nije nedostajalo ni na vrtu Pozojov Vrčak na kojem su domaćini Mirjana i Marijan Hren pokazali osnovni princip regenerativne poljoprivrede.

Sudjelujući u proljetnim radovima u vrtu i mali i veliki volonteri naučili su puno o suživotu svih biljnih i životinjskih vrsta u ekosustavu vrta, a kad su s poslom završili pozvani su na zdravi ‘obed’ – prosenu kašu sa svježe ubranim, rascvjetanim vlascem.

U voćnjaku eko kuće Holiday Home Lina, prvog objekta ruralnog turizma u Hrvatskoj s prestižnim Ecolabel certifikatom i jedne od destinacije volonterskih radova, volonteri su posadili i drvo.

Zajedničkim snagama za bolje sutra

Među volonterima našla se i dizajnerica Ana Marija Ricov, poznata po upotrebi ekološki prihvatljivih tkanina u svojim kreacijama (svi komadi su izrađeni od recikliranih tkanina i obojeni bojama na bazi vode što ih čini biorazgradivim) koja je pomogla u radovima PG-a OPOR iz Oporovca poznatom po uzgoju koza. Volonteri su vidjeli i osjetili kako izgleda život pastira jer su tog dana morali paziti na svoja stada, a Ana Marija je posebno bila ponosna što je njoj u čuvanju pomogla njezina četveronožna prijateljica Shiba, koja je s vlasnicom dobro došla i u vlak za Međimurje.


Na imanju PG Geler, volonteri su pomagali u pripremi pašnjaka za Međimurskog konja, autohtonu ali i ugroženu pasminu, kojoj prijeti izumiranje. Riječ je o radnom konju, koji se koristio za obradu zemlje i prijevoz, jedinoj radnoj snazi i pomoći vrijednim ljudima ovog kraja. Danas ima samo 40-ak grla i to na ovom OPG-u.

 

U Štrigovi, još jednom radilištu, nije se baš pjevalo, ali se šumom orio smijeh. Volonteri su očistili šumski put uklanjajući granje i ostatke lišća. Nakon što je staza postala prohodna i lijepa, uslijedila je i nagrada! Iznad Štrigove, na kultnom Mađerkinom bregu svi volonteri iz ove grupe nazdravili su lijepo provedenom vremenu i uspješno odrađenom poslu čašom Pušipela – vina koje se pije u ovom kraju.


Međimurskom gibanicom zasladili su dan volonteri na Mlinu na Muri koji su na skeli ispod koje teče energična Mura izrađivali kućicu za ptice.

I tako red rada, red odlične zabave, red uživanja u prekrasnoj prirodi ali i u eno-gastro ponudi stiglo je vrijeme i za počinak. Svakom putniku na ovom zelenom izletu pružena je mogućnost odabira smještaja pa kako je večer padala stotinjak je ljudi krenulo do svog smještaja.

Neki su spavali u eko kući Holiday home Lina, a drugi u Glamping resortu Toplice Sveti Martin. Oni skloni robinzonskom smještaju uputili su se u PG Geler, a neki su prespavali u ekološkoj kući sa zemljanom fasadom (prirodnim izolatorom) na imanju Pozojov Vrčak.

U ponudi su bili i hostel Industrialhotel Park u Čakovcu, a neki su krenuli prema Prelogu i spavali u hotelu Panorama s pogledom na najveće akumulacijsko jezero u Hrvatskoj, Dubrava.

Izletnici-volonteri u Mlinu na Muri

“Kako bismo goste ohrabrili da prespavaju u Međimurju te tako produžilli svoj boravak i pridonnjeli turističkom gospodarstvu, u koncept “Z cugom v zeleno Međimurje” uključeno je jedno noćenje. Ako se uzme kompletna ponuda s noćenjem, vlakom se putuje besplatno. Da je ideja naišla na pozitivan odjek pokazuje podatak da su u dva dana rasprodani svi aranžmani i svi su se izletnici, njih stotinjak, odlučili za vikend varijantu, dakle rezervirali su spavanje i dva dana proveli u Međimurju” zaključio je Rudi Grula, direktor TZ Međimurke županije, napominjući da će se ovakva putovanja organizirati jednom mjesečno. “Z cugom v Zeleno Međimurje” tako možete ponovo u svibnju, a sve informacije pronađite na web stranici www.boje-medimurja.com

Rudi Grula sa svojim timom iz Turističke zajednice Međimurske županije

 

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić