Predstavljena mađarska regija Veszprém – Balaton na Pink Day Festival Special Edition

Budući da je zemlja – partner proteklog Pink Day Zagreb Festivala bila Mađarska, u srijedu 29. svibnja održalo se zanimljivo predstavljanje mađarske regije Veszprém – Balaton – Wine & Gastro & Cult region. Prisutni su se mogli doznati zanimljiivosti o kulturi, sportu, gastronomiji i predivnim turističkim mjestima ovoga kraja.

Veszprémfest

Mađarski kulturni centar Zagreb na Europskom trgu bio je domaćin ovog druženja, a iz mađarske regije Balaton stigao je Zoltán Mészáros koji je predstavio regiju i njezinu raznoliku ponudu – mnogobrojne vinske, gastro i muzičke festivale koji se tradicionalno održavaju, a program kreće već u lipnju. Kušali smo izvrsna mađarska vina: Garamvári Prestige Brut, Jásdi Ranolder White, Jásdi Ranolder Red, Figula rosé i male fine zalogaje.

Zoltán Mészáros

Balaton-Bakony regija ima raznoliku ponudu od kulture, sporta, gastronomije i mnoštvo festivala. Predivan krajolik i priroda, skrivene vrijednosti i kulturno blago čekaju posjetitelje na svakom koraku.

Vinogradi vinarije Figula

Ovo je područje poznato po vinu, jer površina jezera poput ogledala reflektira sunčeve zrake na vinograde i tako regiji daje značajke gotovo mediteranske mikro-klime. Ovdje su najpoznatije sorte Olasz rizling (u nas graševina), ali i pušipel/šipon/furmint koji se nekad zvao  ‘Szigeti’.

Tijekom prezentacije kušali smo odličan Garamvári Prestige Brut. Naime, kad vinski znalci razmišljaju o mađarskoj vinskoj regiji Balaton, prva pomisao su im mineralna i osvježavajuća bijela vina. Garamvári vinarija, međutim, diči se velikim izborom pjenušavih i crvenih vina koja se uzgajaju u vinogradima koji okružuju obiteljski posjed. Vinska kuća je otvorena 1990. godine, a do danas se s vinogradima proširila zasađenima na 90 hektara u mjestima Balatonlelle i Balatonboglár.

Garamvári vinarija

Pjenušći se lagano i nježno fermentiraju u boci na niskoj temperaturi s kvascem tijekom dugog (24-36 mjeseci) perioda sazrijevanja u istoj boci što jamči puni razvoj tradicionalnog karaktera šampanjca.

Jásdi- Csopak vinarija

Iz vinarije Jásdi- Csopak kušali smo Jásdi Ranolder White i Jásdi Ranolder Red. Podrum je sagrađen u 18. stoljeću, a od 1849. je centar obiteljske vinarije biskupa Veszpréma, Jánosa Ranoldera, koji je izgradio reputaciju i slavu vina iz mjesta Csopak. Upravo ovdje, u tom slavnom podrumu na području jezera Balaton su i odabrane prve bijele sorte za njegovanje vina i to prema najvišim standardima toga doba. U to vrijeme, vina s ovoga posjeda bila su popularna u Beču, Varšavi i Pešti. No, kao i drugdje u Europi, i ovdje je filoksera učinila svoje i od 1890. – vinogradi su gotovo uništeni.

Vinogradi Jásdi- Csopak vinarije

Početkom dvadesetog stoljeća, vinski trgovac Salamon Hűvös, postaje novim vlasnikom novoposađenih vinograda, a zahvaljujući njegovom vinogradaru Istvánu Bakonyiju, koji se u to doba smatrao najboljim u svom poslu, vinogradi i vina postaju sve boljima. Zgrada u kojoj se nalaze podrum i vinarija 1998. godine su postali vlasništvo obitelji Jásdi, koja je obnovila klasicistički kompleks star preko 200 godina i 40 metara dugi podrum, koji pruža idealne uvjete za odležavanje vina, te uvela suvremeni način proizvodnje.

Kušana vina na druženju Pink Day Festival Special Edition

Obnovljen i osvježen, podrum je 2000. godine, osvojio titulu „Najljepšeg vinskog podruma regije Balaton“ a od 2013. godine, ponosno nosi četiri od pet mogućih zvjezdica  prestižnog vodiča Gault & Millau. 2014. osvojili su Prestige Award, a 2017. nagradu „Vinar svih vinara“ koju dodjeljuje 60 najboljih vinara Mađarske – samo jednome, onom najboljem.  Otada sve do danas, 17 hektara vinograda sa 6 različitih sorti – kao i sama vinarija, kontinuirano se razvijaju a posljedično – i vina su sve kvalitetnija i bolja.

Vinarija Figula

Dakako, kušali smo Figula rosé iz vinarije smještene u mjestu Balatonfüred (regija Balatonfelvidék) a napravljena je od sorte Kékfrankos te bordoških sorti. Sommelieri kažu da je svjež, osvježavajući s primjerenim kiselinama, i da je prava voćna „bomba“ u kojoj nalaze jagode i maline. Vino dolazi iz obiteljske vinarije Figula koja  ima 30 hektara vinograda. Pokojni Mihály Figula je 2000. proglašen „vinarom godine“. Nasadi su stari pedesetak godina a prije dvije-tri godine kupili su dodatnih sedam hektara. Pretežno uzgajaju graševinu, sivi pinot,  muškat lunel, chardonnay i sauvignon blanc.

Detalj sa mliječne farme Tekeresvölgy Veszprém

Kušali smo i odlične mliječne i mesne proizvode Tekeresvölgy Veszprém koji imaju tradiciju obiteljske proizvodnje od 2008. godine. Od 50-tak  „Magyartarka”  krava koje su zaštićena mađarska pasmina, dobivaju organski proizvedeno mlijeko i vrlo karakterne, odležane polutvrde i meke sireve koji su krunski proizvod farme i često nagrađivani na natjecanjima.  Proizvode i mesne prerađevine, a na svojoj farmi nude i smještaj. Veliki su pobornici i zagovaratelji konzumacije zdrave, domaće, prirodne i organski proizvedene hrane.

Sanja Muzaferija i Anna Mladenovics

 

Stoga, ne propustite posjetiti Veszprém-Balaton regiju koju obilježava eno-gastro ponuda, ali i kultura i sport!

–          Veszprém : UNESCO City of Music

–          Veszprém : City of Queens

–          Bakony-Balaton regija: kultura, gastronomija, sport

–          Kihagyhatatlan helyek: mjesta koja morate obići

 

Foto: privatni album, VEB2023 ECOC, arhive Mađarskog kulturnog centra Instit Liszt i Wines of Hungary

Boogie 2 u Areni s 4 noviteta u vitrini postao hit u novom Zagrebu

Boogie Lab 2, novo izdanje popularnog brenda iz Parka Kneževa, u nepunih je deset dana postalo hit u najbrže rastućem zagrebačkom kvartu Lanište – Blato. Četiri noviteta su u vitrini Boogia i dva nova koktela koja su postala hit na terasi s više od 300 biljaka. Sunshine, moonlight i goodtimes u novom će Boogieju zaživjeti u potpunosti. Uz jutarnje, dnevne i večernje ponude, bit će tu od jeseni i live nastupi mladih talentiranih glazbenika, a radno vrijeme je od 8 do 23 sata.

U Boogie vitrini od sada su četiri noviteta. Crookie croissant tijesto sad je  kružnog oblika, a na gornjem dijeli je cookie s komadićima čokolade. Donji dio je punjen kremom od kikiriki maslaca i trešnje. Voće je u Boogiju uvijek s obližnjih OPG-ova i tržnica. Druga edicija Cruffina je blueberry & cheesecake, na vrhu je krema od borovnice kao i svježa na vrhu.

Od slanih noviteta tu je hrenovka u lisnatom tijestu. Ovo je Boogie inačica klasičnog pekarskog proizvoda. Teleća hrenovka je iz vlastite proizvodnje, s posebnim umakom. Za kraj od slanog tu je pain suisse sa šunkom, sirom i kremom od kiselih krastavaca

Pan Suisse

„U Boogie Labu imamo ponudu classic i bar signature koktela. Na novoj karti fokusirani smo na ljetnu ponudu i koktele koji su izvrsni za toplije vrijeme. Oni su osvježavajući, lagani, otvaraju apetit i dobar su aperitiv prije jela ili pak kao nadopuna brojnim vrstama jela u proljetnim i ljetnim večerima. Novi koktel Last Call je nova izvedba na varijaciju klasičnog martinija!”, istaknuo je Jere Bebić, bar manager Boogia.

Prostor je u Areni podijeljen na dva dijela od ukupno gotovo 400 m2. Unutrašnji dio poznatih nam je boogievskih boja i materijala. Na samom ulazu nalazi se vitrina koja će tijekom dana nuditi pekarske proizvode koje obožavamo.

Čak 220 sjedećih mjesta skladno je raspoređeno u lokalu. Unutrašnjim prostorom dominira velika disco kugla iznad community stola koji je zamišljen kao mjesto susreta, dijeljenja i novih kontakata. U sredini stola nalazi se svojevrsni vrt.

Veliki šank koji dominira cijelim unutrašnjim prostorom mjesto je na kojem nastaje koktelska priča koja će posebno zaživjeti u večernjim satima. Za projektiranje prostora zaslužna je arhitektica Mia Petričević.

Boogie Lab u Areni nudit će jednostavniju hranu i ponudu jela. „Ovdje pratimo naš sistem doručak, brunch, ručak, večera. Pokrivamo sve dijelove dana, ali tu su nešto jednostavnija jela. Za početak smo ‘pojačali’ vitrinu. Već u podne startamo s pizzama, a za otprilike mjesec dana krećemo i s ostalim asortimanom!, zaključio je Karlo Vulin.

Boogie Lab u Arena Centru radi svakog dana od 8 do 23 sata.

 

Foto: Karlo Jelić i Sunčana Barušić

Evo što svakako kušajte na 3. Pizza Festivalu u Zagrebu

Konačno su se pizze vratile na Strossmayerov trg! Treći po redu Pizza Festival u Zagrebu otvoren je u ponedjeljak 27. svibnja i nudi uistinu bogat i raznolik izbor vrhunskih gurmanskih pizza. S 11 kućica ovog jedinstvenog festivala posvećenog najslavnijem jelu na svijetu sve do nedjelje u ponoć mame nas neodoljivi mirisi i okusi više od 35 vrsta pizza, paste i slastica, a nimalo ne zaostaju ni kreativni kokteli inspirirani Italijom.

Šetnja originalno uređenim trgom u srcu Zagreba pružila nam je priliku proputovati cijelom Italijom: od Rima preko Napulja, sve do Palerma, Siracuse i Messine pri čemu smo neizmjerno uživali u bogatstvu okusa, melodija i nenadmašne dolce far niente atmosfere.

Pizza Social Club, pizza Bianca

Ljubitelji modernih pizza napoletana s većom hidratacijom i dvostrukom fermentacijom tijesta, i ove će se godine oduševiti ponudom na kućici Al Dente gdje nikako ne smijete propustiti njihovu pizzu Biancu s mortadellom i pistacijom.

AlDente – Mortadela & stracciatella

Svi koji vole debelo pahuljasto tijesto pizza sicilijanskoga stila mogu do mile volje uživati na Rougemarin kućici koja nudi čak šest pizza inspiriranih samim jugom Italije, a nama se teško odlučiti je li nas više oduševila Siracusa ili Palermo.

Rougemarin, pizza Palermo

Pizzu romanu, na Bread Clubovim sourdough tijestu pronašli smo na kućici Tutto Passa i zaljubili se u njihove Primaverile i Speciale pizze uistinu kreativnih kombinacija okusa poput guancialea s kremom od bundeve, Pecorinom i ružmarinom.

Tutto Passa, pizza Primaverile

Kratku pauzu od pizza uzeli smo posjetivši kućicu Oui Chef On Wheels gdje smo s užitkom gledali kako nam spremaju tjesteninu Cacio e pepe u ogromnom kolutu Grana Padano sira, a odlučili smo se za varijantu s naribanim crnim tartufom i nismo požalili. Simpatičnom zovu Baby lazanje nismo ni pokušavali odoljeti, a zasladili smo se izvrsnim cannolima punjenim paškom skutom, ušećerenim koricama agruma i pistacijom.

Oui Chef on Wheels, tjestenina iz koluta sira Cacio e pepe s ribanim crnim tartufom

Ekipa iz Pizza Social Cluba i ove nas je godine očarala svojim savršeno hrskavim pizzama s punijim rubom, što je stilski kombinacija napoletane i romane. Kušali smo njihova dva noviteta, Parmigianu i Biancu i opet smo na mukama odlučiti koja nam je bolja, ali ako morate odabrati samo jednu, bez daha će vas ostaviti kombinacija truffle riccote, flor di latte mozzarelle, buđole, poriluka i crispy kapara na Bianca pizzi.

Pizza Social Club, pizza Bianca

Idealan predah na pola puta priuštio nam je vrsni miksolog Marin Nekić uz degustaciju pizza s TABASCO® umacima. Čak i ako smo mislili da o ljutini puno znamo, od Marina smo naučili kako sparivati TABASCO ® umake na pizzi i tako još pojačati njihove originalne okuse.

Marin Nekić – degustacija pizza s TABASCO® umacima

Još jedno iznenađenje dočekalo nas je odmah potom, jer smo iz Italije u samo par koraka skoknuli do Zagorja, točnije u Konjščinu. Kućica Zagyland naime predstavlja zagorske pizze i imaju i te kako razloga ponositi se svojim kreacijama. Ovdje je sve na zaista vrhunskoj razini, od tijesta do pečenja i nadjeva, a svakako najviše pozornosti privlači pizza Horse City s pikantnim konjskim kobasicama i ždrebećim pršutom mariniranim u Pistaciji i kaparima, a u ponudi je i pizza s tunom.

Zagyland, pizza Horse City

Na kućici Pizza Fritta utažili smo želju za ovim napuljskim specijalitetom koji među lokalnim stanovništvom uživa kultni status. Radi se tako da se nadjev stavi između dva sloja tijesta za pizzu i prži u vrućem ulju dok korica ne postane zlatna i hrskava. Ovdje smo usput i naučili kako postoji posebna tehnika za jedenje pržene pizze: prvo je potrebno otrgnuti vrh kako bi se otpustila para iz nadjeva, a zatim se pizza jede redom, čime se u svakom zalogaju dobiva savršen omjer nadjeva i tijesta.

Pizza Fritta

Bili smo i silno znatiželjni kušati Pizzu Re koju spremaju braća Hrvoje i Jurica Cvetko. Njihovo tijesto fermentira najmanje 48 sati i zaista je mekano, prozračno i lagano. I ovdje smo se uvjerili kako su u pitanju zaista vrhunski sastojci, a osvojila nas je njihova pizza kuće, odnosno pizza Re s pršutom, cherry rajčicama, rikolom, Grana Padano sirom, bosiljkom, maslinama i aceto kremom.

Hrvoje Cvetko iz Pizze Re prvi put sudjeluje na Pizza Festivalu

Za sam kraj uputili smo se do legendarne ekipe iz Zadra – Pome i Picnica koji su nas i ove godine oduševili svojim sourdough focacciama i neizmjerno kreativnim koktelima. Ne mogavši se odlučiti između roast beef i pistachio focaccie, uzeli smo obje i opet bismo učinili isto! Slična je situacija i s koktelima Ivana Karačića koji nas ne prestaje oduševljavati, ovaj put je to uspio Rozom, koktelom na bazi gina, jagoda, rose vina i octa od šipka s otoka Pašmana.

Poma focaccia Pistachio

Bilo je to i više nego dovoljno kušanja za prvi dan, no vidjeli smo još pizza koje su nas zaintrigirale, te ćemo se svakako vratiti, a jedan od ovih dana i večeri posvetit ćemo uživanju u izvrsnoj atmosferi i talijanskim canzonama te Ginglebells koktelima jer samo za Pizza Festival su pripremili Basil Smash gin, Basil spritz-pjenušac u kombinaciji s bosiljkom i klasični Bellini, a želimo i kušati ljeto u čaši koje donosi njihov Passion fruit Mojito.

Ginglebells oduševljava koktelima s bosiljkom

Valja nam samo odlučiti hoćemo li se ovim užicima prepustiti uz Staropramen Silent Movie Night koji već u utorak 28. svibnja donosi projekciju Fellinijeva klasika La Dolce Vita, ili ćemo se okušati u pouzdano zabavnom Food kvizu u četvrtak, nakon kojeg bismo mogli i na slikarsku radionicu Pinelli i Vino, a definitivno dolazimo i za vikend, jer baš želimo uz pomoć ZG Street Art kreativaca izraditi vlastitu majicu s motivom pizze kako bismo lakše dočekali idući Pizza Festival.

Dio ponude na Pizza Festivalu Zagreb

Sve novosti, termine događanja i načine prijava možete svakodnevno doznati prateći Pizza Festival Zagreb na Facebooku i Instagramu.

Mjesto: Trg Josipa Jurja Strossmayera, Zagreb

Trajanje: 27. svibnja. – 2. lipnja 2024.

Radno vrijeme: pon – pet 12:00 -24:00 / sub – ned 11:00 – 24:00 sata

Ulaz: besplatan

 

Foto: Sandro Sklepić i Sunčana Barušić

A’more i Pupitres vode nas u svijet dizajna i vina

Godinama je zagrebačka Medulićeva ulica bila samo prolaz prema Ilici i Britancu. Kroz nju smo vozili ili šetali bez da bi podizali pogled. No, posljednjih nekoliko dana sva pažnja usmjerena je prema velikom staklenom izlogu koji se proteže duž cijele zgrade na broju 12, a s kojim smo od ovog tjedna dobili novi pogled u svijet dizajna, interijera i u kojem ćemo otkrivati zanimljive vinske destinacije i priče.

Pravo je ovo osvježenje koje Medulićevoj daje novi život. A’more i Pupitres dva su imena koja dominiraju izlogom koji priča jednu posebnu priču o prijateljstvu i novim počecima. Amore je lifestyle boutique, trgovina namještaja, dekora za dom i za sve ljubitelje dizajna, dok je Pupitres  boutique vinske kulture.

Sanja Gregorius i Jelena Šimić Valentić

Ovaj brend itekako je poznat brojnim ljubiteljima vina koji su prošli vinske radionice Jelene Šimić Valentić. No, i kreatoricu A’more priče Sanju Gregorius znaju mnogi kao vlasnicu nekadašnjeg, jednog od najboljih zagrebačkih restorana Apetit City te kreatoricu gastro trendova posljednjih dvadesetak godina u Hrvatskoj. Dublji pogled kroz veliki izlog, te ulazak u sam prostor od gotovo 200 m2 uvodi nas u jedan novi svijet. Ulazak u ovaj prostor oduševljava na prvu.

„Namjena prostora je multifunkcionalna te je stoga i pristup projektiranju bio takav da je trebalo zadovoljiti i objediniti prodajno – izložbenu, ugostiteljsku i servisnu funkciju. Prije svega to je razvidno u izboru podne obloge. Upotrijebila sam isti materijal, specifičnu vrstu tapisona, u dvije različite boje; cognac i crnoj, te tako jednostavno diferencirala zone!“ – otkriva arhitektica Vlatka Čižmić, zaslužna za uređenje interijera.

Na spoju obloge situiran je šank od smeđe staklene opeke koja servisira ugostiteljski dio, ali je i vizualna barijera između prostora. „Jezgru, unutrašnji plašt prostora kontinuirano sam obuhvatila drvenim, custom made, elementima u boji oraha, na kojima su situirani utilitarni i izložbeni predmeti. Kutna, voluminozna staklena stijena iznimno komunicira s ulicom, te prolaznicima otkriva raznoliki sadržaj interijera!“

Arhitektonska rasvjeta u ovom prostoru je neutralna i u cijelom interijeru je uniformirana, dok je dekorativna rasvjeta prilagođena namjeni pojedinih zona i dio je ponude A’morea. Materijali su pak prirodni, tonovi zagasiti, nenametljivi, kako bi naglasak bio na izloženim predmetima.

Sanjina dugogodišnja ljubav prema dizajnu i estetici sada je manifestirana kroz A’more lifestyle boutique, gdje je stvorila kreativan i nadahnjujući prostor. „Proizvodi koji se nalaze u trgovini odražavaju osobnost mladih dizajnera diljem svijeta, a mene su oduševili i inspirirali da kreiram atraktivnu paletu artikala koji su neodoljivi, karakterni, veselih boja,  korisni i koji svaki dom čine posebnijim!“ – podijelila je Sanja. To su proizvodi koji privlače pažnju i donose kreativnost. Svatko tko zakorači u A’more lifestyle boutique osjećat će neodoljivu želju da te proizvode integrira u svoj dom, a oni će postati neizostavan dio njihovog osobnog prostora.

 

Suradnja dvije kreativke nastala je spontano kada su na nagovor prijateljice došle vidjeti prostor u kojem su odmah vidjele skriveni potencijal i idealnu priliku da svoje ideje uklope u zajednički koncept. Ideja i koncept su takvi da se klijenti nakon obilaska i kupovine u trgovini mogu osvježiti i opustiti uz čašu vina u Pupitresu. Više od 70 tisuća vinskih entuzijasta prošlo je vinske škole i radionice Pupitres koji ove godine slavi 10. godišnjicu. Ime pupitres dolazi od francuske riječi pupitr koje znači stol za učenje, a u vinskom svijetu poznato je po konstruiranom stolu u obliku slova A s rupama gdje stavljamo boce od šampanjaca.

 

„Oduvijek sam voljela šampanjce jer svojom aromom donose toliko toga – mirise djetinjstva, brioša , netom pečenog kruha, toplinu doma i obitelji. Pupitres ima 60 sjedećih mjesta, ali je uz to prilagodljiv potrebama klijenata i evenata. U cijeli prostor, koji obuhvaća i A’more i Pupitres stane do 200-tinjak ljudi. Prijepodne će klijenti moći popiti kavu, talijanskog brenda iz Padove, cijeđeni sok ili pojesti zanimljiv zalogaj. Vinska karta će biti dinamična te kreirana u trenutnoj inspiraciji, što je najljepši posao svakog sommeliera. Večeri će pak biti ispunjene vinima te raznim tematskim radionicama pod okriljem Pupitresa!“ – otkrila je Jelena Šimić Valentić.

Dva brenda A’more i Pupitres zajedno čine novu destinaciju koju ćemo rado posjećivati, u njoj se inspirirati, ali i stvarati nove uspomene.

Foto: Filip Popović

Festival kulena u Branjinom Vrhu otkrio tajnu Baranjskog kulena

Baranja jedinstvena regija Hrvatske, omeđena Dravom i Dunavoom, podijeljena hrvatsko-mađarskom granicom s jedinstvenim prirodnim ljepotama, netaknutim pejzažima, ali i plodovima rada vrijednih ljudi koji je nastanjuju od davnina dio je Hrvatske koju je divno posjetiti cijele godine. Ona vam pruža jedinstveno gostoprimstvo pričajući priču o tradiciji, prošlosti i budućnosti, ali i običajima koji se pažljivo čuvaju i prenose s generacije na generaciju.

Ovdje ćete čuti priču o vinogradima koji su zasađeni još u vrijeme Rimskog carstva kad je car Prob zasadio prvi trs vinove loze, a koji danas daju vina specifične arome zahvaljujući posebnim položajima kao što je Banovo brdo). Stoga nije  niti čudno da je vinogradarstvo jedan od važnih segmenata turističke ponude ovog kraja.

Ovdje ćete čuti priču i o baranjskoj crvenoj paprici, fiš paprikašu, šaranu na rašljama, ali i zvijezdi svakog stola – Baranjskom kulenu koji je ujedno i nositelj zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla na razini Europske unije, što dodatno potvrđuje njegovu kvalitetu i iznimnost.

Kako prepoznati pravi kulen, ali i koji nosi titulu najboljeg od najboljeg za ovu godinu otkriveno je u baranjskom selu Branjin Vrh, poznatom po jedinstvenoj Kući Baranjskog kulena. Na tom je mjestu održan prvi Festival kulena u sklopu kojega su dodijeljene i nagrade Drugog nacionalnog ocjenjivanja kulena.

Vrijedni kulenari predstavili su tako svoje ‘blago’, a ocjenjivačku komisija u sastavu prof.dr.sc. Goran Kušec, prof.dr.sc. Krešimir Mastanjević, Miodrag Komlenić, Matej Perkušić i Vlado Ćorić među brojnim kulenima odabrali su najbolje. Nagrađeno je čak 33 proizvođača (13 zlata i 18 srebra), a glavni laureati ovogodišnjeg ocjenjivanja bili su viceprvak Mato Petričević i njegova firma PP BZ Babogredski Feniks, dok je šampionsku nagradu osvojio Stanko Josipović iz Koritne i njegov obrt Euro-farm.


“Naša udruga posvećena je proizvodnji i promociji kulena više od petnaest godina. Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla za Baranjski kulen bio je jedan od prvih projekata zaštite hrvatskih proizvoda u EU pa su podršku tom projektu pružili i EBRD i FAO. Posebno sam ponosan jer su svi članovi Udruge koji su certificirani za proizvodnju Baranjskog kulena i koriste oznaku ZOZP (OPG Šarošković, OPG Stanković, OPG Stojković, Domaći kulen Matijević, OPG Zuber i Belje plus), na ovom ocjenjivanju osvojili zlatnu medalju i time pozicionirali Baranju u središte proizvodnje vrhunskog kulena u Hrvatskoj” – istaknuo je Miodrag Komlenić, predsjednik udruge proizvođača kulena – Baranjski kulen i direktor PC Baranjke Belje ne krijući oduševljenje izvrsnim rezultatima baranjskih kulenara na 2. nacionalnom ocjenjivanju kulena.

Miodrag Komlenic i Dejan Šarošković

Po čemu je Baranski kulen toliko poseban? Delicija koja se u Baranji proizvodi još od 19. stoljeća, posebno je pripremljen suhomesnati proizvod za kojeg se recepti prenose s generacije na generaciju.

Standardno Baranjski kulen se proizvodi u devet koraka i s pomno odabranim namirnicama – najbolji komadi svinjskog mesa, miješaju se s posebnim kombinacijama začina među kojima dominiraju crvena paprika i papar koji su ujedno i zaslužni za njegovu specifičnu aromu. Od najboljeg komada mesa pa do Baranjskog kulena treba proći nekoliko faza u kojima se i dalje čuva tradicija.

Kako to izgleda pokazao je kulenar Dejan Šarošković, član udruge Baranjski kulen u pogonou za preradu mesa i pušnici koja se nalazi u sklopu Kuće Baranjskog kulena, objašnjavajući kako izgleda postupak proizvodnje. Od pripreme nadjeva po starom obiteljskom receptu, preko punjenja u prirodni ovitak (katicu), pa sve do dimljenja i sazrijevanja. Važno je napomenuti kako je svaki Baranjski kulen zapravo ručni rad, a unutrašnjost mu sve češće nalikuje cvijetu. U Baranji ga često režu na polovice kako bi se lakše odvojio od ovitka.

Tomislav Panenić i Damir Zrno

Kako ga sljubiti s vinima? Na ovo pitanje odgovorili su Damir Zrno, enolog i sommelier i Tomislav Panenić, direktor udruge Graševina Croatica na radionici Sljubljivanja kulena i vina, za koju se tražilo mjesto više.

Iako je riječ o prvom Festivalu kulena u organizaciji Turističke zajednice Baranje, interes za ovu manifestaciju pokazali su mnogi. U Branjin Vrh tako su stigli brojni domaći znatiželjnici želeći kušati kulene svojih sugrađana, gastroljupci iz cijele Hrvatske, ali i političari koji vide veliki potencijal u ovom festivalu. Tako su na svečanom otvorenju bila dva zastupnika u Europskom parlamentu Tomislav Sokol i Karlo Ressler, troje hrvatskih zastupnika Goran Ivanović, koji je ujedno bio i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, Nataša Tramišak i Marijana Petir, predsjednica Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora.

Na okrugom stolu sudjelovao je i Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i izaslanik predsjednika Vlade RH, ali i  gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob koji je istaknuo namjeru Gradske uprave Belog Manastira da Festival kulena učini tradicionalnim festivalskim događanjem koje će ljubiteljima domaćih suhomesnatih proizvoda dati razlog za dolaskom u Baranju i Beli Manastir.

„Komunikacijska platforma Osječko-baranjske županije glasi: „Na istoku je hedonizam“, što znači sljubljivanje hrane, vina i događaja, čemu upravo kulen može dati značajan doprinos. A poruka kulenarima je jednostavna – udružite se čak i ako se ne morate udruživati i tako razvijajte sve dijelove proizvodnog lanca, budite inovativni u promidžbi i prodaji, a svoj proizvod učinite konkurentnim i prepoznatljivim“, rekla je Ivana Jurić, direktorica TZ Osječko-baranjske županije.

Budući da je Baranja jedinstvena i drugačija, kad dotaknete njezino srce (kako mnogi opisuju unutrašnjost kulena) sljubljujući ga s finom graševinom i komadom kruha, krenite u istraživanje.

Uz ljepote Belog Manastira, grada s velikim potencijalom i brojnim mladim koji ga nastanjuju, zavirite u Zmajevac u kojem vas čekaju vinari poput mladog Ivana Gerštmajera s podrumom i kušaonicom koja priča više stoljetnu priču o obiteljskom nasljeđu i predanom radu u vinogradu.

Ivan Gerštmajer

Prošećite jedinstvenim Zmajevcem u kojem će vas oduševiti priča o gatorima, podrumima ukopanim u zemlju te ozidani ciglama. U ovom selu su gatori vinski podrumi, ali i posebno dizajnirane kućice za odmor. U samom centru nalazi se kuća za odmor Ondine (s podrumom ukopanim u zemlju i katom preuređenim u divan apartman), a na ulazu u Zmajevac, Oaza mira koja je spoj nekoliko kućica s gatorimama i mjestom na kojem možete prespavati.

Kad ste u Baranji znajte da ćete kušati okuse koji su jedinstveni – neki će vas osvojiti na prvu poput fiš paprikaša Baranjske kuće u Karancu, ali i vratiti u prošlost zahvaljujući jedinstvenoj i Ulici zaboravljenog vremena u sklopu restorana u kojoj se pričaju priče naših predaka.

 

Foto: Nikola Zoko, Dubravko Franjin i Sunčana Barušić

24. Dan otvorenih podruma Istre – prikupljeno 7000 € za novi vinograd s klonskom selekcijom terana

Vrhunska atmosfera obilježila je 24. izdanje Dana otvorenih podruma u Istri. Uključilo se pedesetak vinarija i destilerija širom Istre, a svečanost je u nedjelju ujutro otvorena u vinariji Bastian u Bujama, ovogodišnjem šampionu 15. Svijeta malvazija u kategoriji mladih malvazija.

Preuzimanjem ulaznice u obliku narukvice na jednom od sedam punktova/vinarija, svaki posjetitelj dobio je vinsku putovnicu. U njoj je prikupljao pečate vinarija u kojima je degustirao vina. Broj vinarija bio je neograničen, no mjesto u željenim vinarijama trebalo se rezervirati mailom te su se na taj način izbjegle gužve.

Za atraktivnu manifestaciju online putem kupljeno je više od 700 ulaznica te prikupljeno više od sedam tisuća eura za novi vinograd klonske selekcije terana.

Ovaj 100 tisuća eura vrijedan projekt udruge Vinistra za cilj ima očuvanje i promociju istarskog terana, sorte koja posljednjih godina daje iznimne rezultate. U suradnji sa stručnjacima s Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču i Agronomskim fakultetom u Zagrebu selektirani su bezvirusni elitni trsovi terana i već zasađeni na idealnoj mikrolokaciji na području Motovuna.

 

Foto: Merlo De Graia

Evo u čemu još, osim u 35 vrsta gurmanskih pizza, možete uživati na Pizza Festivalu

Zadnji tjedan svibnja na zagrebačkom Trgu Josipa Jurja Strossmayera u sklopu 3. Pizza Festivala Zagreb, osim raskošne ponude na 11 kućica s više od 35 vrsta gurmanskih pizza, paste i talijanskih slastica poput tipičnih sicilijanskih cannola, ali i probranih pića, osvježenja, te autorskih koktela, donosi i uistinu bogat popratni program.

Marin Nekić održat će degustaciju pizza s čuvenim umacima

Već prvoga dana, u ponedjeljak 27. svibnja od 14:00 sati na rasporedu je jedinstvena degustacija pizza i TABASCO® umaka koju će voditi poznati hrvatski miksolog Marin Nekić. On će kroz degustaciju ljudima približiti korištenje TABASCO ® umaka na pizzi jer ovi čuveni umaci obitelji McIlhenny s Avery Islanda koja već više od 150 godina čuva tajne njihove izrade, pojačavaju okuse pizza. Usto, tijekom cijelog trajanja Pizza Festivala posjetitelji će moći zavrtjeti kolo sreće i tako osvojiti razne TABASCO ® umake.

Ljubitelji sedme umjetnosti već će drugog dana Festivala, u utorak 28. svibnja od 21:00 sat, moći pod zvijezdama uživati u Staropramen Silent Movie Nightu. Očekuje ih istinska poslastica, film La Dolce Vita, jedan od nezaboravnih klasika legendarnog talijanskog redatelja Federica Fellinija iz 1960. godine u kojem su glavne uloge ostvarili Marcello Mastroianni, Anita Ekberg i Anouk Aimee. Svi koji žele iz udobnih ležaljki na travi, uz omiljene zalogaje vrhunskih pizza i savršeno ohlađenog piva uživati u ovom filmskom remek djelu, neka dođu pola sata ranije kako bi na vrijeme preuzeli svoje slušalice.

Ako biste pak radije istražili vlastitu kreativnu stranu nikako ne propustite zabavne slikarske radionice Pinelli & Vino Art Bottege koje su na rasporedu u utorak i četvrtak, 28. i 29. svibnja od 18,30 sati. Za sudjelovanje vam ne treba prethodno znanje niti pribor, sve vas čeka na lokaciji. Valja se samo prepustiti stručno vođenoj radionici po promotivnoj cijeni od 24 eura. Uz odličnu atmosferu i probrana vina, provest ćete nezaboravnu večer, a kući ponijeti svoje umjetničko djelo. “Zgrabite svoje prijatelje i slikajte svoj put kroz prizore nadahnute talijanskim jezikom, uparene s izvrsnim vinima vinarije Šoškić i gurmanskim pizzama”, poručuju iz Art Bottege, a  prijaviti se možete ovdje.

U četvrtak 29. svibnja od 17:00 sati na rasporedu je i tematski Food Kviz by Metro. Domagoj Jakopović Ribafish očekuje sve kvizoljupce s novim rundama pitanja. Osvježite svoja znanja o Italiji, talijanskoj hrani a posebice pizzi i prijavite se. Detalje o prijavama potražite na društvenim mrežama Pizza Festivala. Osim jedinstvenog okruženja, neodoljivih  pizza i genijalne atmosfere, očekuju vas i odlične nagrade: prva tri mjesta osvojit će redom 200, 100 i 50 eura na Metro potrošačkoj kartici, četvrto mjesto gratis konzumaciju hrane i pića na Pizza Festivalu, a ekipu koja zauzme predzadnje mjesto, kako je tradicija u pub kvizovima, organizatori časte rundom pića. Ako ste pritom ljubitelj vrhunskih koktela kakve spravlja Ginglebells, moći ćete birati između koktela koje su kreirali specijalno za Pizza Festival kao što su Basil smash gin ili Basil spritz-pjenušac u kombinaciji s bosiljkom, klasični Bellini, Pornstar martini-pjenušac u kombinaciji s votkom i limunom ili pak kušati ljeto u čaši koje donosi njihov Passion Fruit Mojito.

Osim za vrhunskom pizzom, glad za umjetnošću moći ćete utažiti i tijekom vikenda kada sve ljubitelje ulične umjetnosti očekuje posebna poslastica. U subotu i nedjelju, 1. i 2. lipnja od 16:00 do 21:00 sat na rasporedu su Zagreb Street Art radionice na kojima možete naučiti izrađivati svoje naljepnice s motivima omiljene pizze te osobno otisnuti svoju službenu majicu Pizza Festivala. Krešimir Golubić, svestrani umjetnik street art imena Leon GSK, ujedno član umjetničke skupine ZID, poručuje: “Našu malu Art pizzeriju pronaći ćete desno od kipa J.J.Strossmayera, pridružite se našim Art Pizza majstorima i ispecite svoje prve umjetničke radove. Računajte da će vam prvi sat radionice proletjeti dok kažeš “pizza” a onda s nama ostajete dok vas glad ne potjera na neke od kućica s pizzama.” Cijena ovog jedinstvenog gastro-umjetničkog iskustva je 20 eura, a detalje o načinu prijave pronaći ćete na društvenim mrežama Pizza Festivala.

Ozren Kanceljak

Za sjajnu atmosferu i pomno promišljenu glazbu i tijekom ovog se Pizza Festivala pobrinuo veliki gurman i vrsni poznavatelj glazbe, Ozren Kanceljak koji nam je otkrio kakve nas sve glazbene poslastice očekuju na Pizza Festivalu:

“Lucio Dalla, Adriano Celentano, Domenico Modugno, Anna Oxa, Jovanotti, Al Bano, Toto Cotugno, Paolo Conte, Laura Pausini, Eros Ramazzotti, Pino Daniele, Raffaella Carrà, Zucchero ili novije zvijezde koje su iskoristile Eurosong za postizanje međunarodne afirmacije poput grupe Måneskin ili ovogodišnje predstavnice Angeline Mango su sve planetarno poznata imena talijanske popularne glazbe čiji su hitovi duboko urezani u kolektivnu podsvijest hrvatskih ljubitelja ne samo canzone nego pop glazbe uopće.”

I doista, kako ističe Kanceljak, možemo nabrajati doslovce stotine talijanskih hitova uz koje su odrastale razne generacije i koje nam prizivaju iz sjećanja slike i doživljaje boravka na moru, vožnje magistralama, razne proslave ili nedjeljne obiteljske ručkove. Volare, Insieme, Gloria, Viva la Mama, Caruso, Terra Promessa, Diavolo in me, 24 Mila Baci, L’ultima luna, Laura non c’è, Azzuro, Tanti Auguri ili nezaboravna L’Italiano su  pjesme koje „svi znaju“. Tako će i festival posvećen najpopularnijem jelu na svijetu, talijanskoj pizzi, imati zvučnu kulisu sazdanu isključivo od talijanskih evergreena.

Robert Mareković

“Svi mi svoja iskustva i sjećanja gradimo kroz kombinaciju naših osjetila. I dok pizze podražavaju okus, miris, teksturu kao i vid, zvuk talijanske canzone upotpunjuje doživljaj te ga čini zaokruženim i kompletnim. Tako i naslovi poput „Amarcord“, „Tornerò“ ili „Baila Me“ poručuju i puno više od naziva konkretnih pjesama”, zaključuje legendarni DJ Kanca koji se pobrinuo i da osim njega, svake večeri u sklopu Pizza Festivala Zagreb, gostuju ponajbolji hrvatski DJ-evi (DJ Bondža, Dj Dadoo, DJ Alvize, Robert Mareković, Marin Bukljaš) koji će unijeti kombinaciju svojih osobnosti, vještina i preferencija usmjerenu ka specifičnoj talijanskoj atmosferi.

Pizza romana – Tutto Passa

Naslovi tih večeri nisu slučajno ispisani: Buona Sera, Insieme, Baila Stross, Penso Positivo, Pizza Boogie, Felicità, Zagabria i Ragazzo Fortunato se referiraju kako na neke od najpoznatijih talijanskih uspješnica tako i atmosferu po kojoj je Pizza Festival jedan od najomiljenijih food festivala ne samo Zagreba nego i cijele Hrvatske.

Stoga, ako još niste, zapišite u kalendar: od 27. svibnja do 02. lipnja, Trg Josipa Jurja Strossmayera, Zagreb

Radno vrijeme: ponedjeljak – petak: od 12:00 do 24:00 sata, subota-nedjelja: od 11:00 do 24:00 sata

Ulaz: besplatan

 

Foto: Sandro Sklepić i PR Pizza Festival Zagreb

Uskoro drugi kvarnerski doručak u vinogradu!

Sve ljubitelje pjenušavih vina (a i onih mirnih) čeka nezaboravno iskustvo koje će probuditi sva osjetila: 8. lipnja, održat će se drugi kvarnerski Pjenušavi doručak u vinogradima vinske kuće Pavlomir!

Novi Vinodolski, grad bogate povijesti, ali i kako mu samo ime kaže, vinski grad, i ove će godine biti domaćin Pjenušavog doručka u vinogradu, drugog po redu. Vinogradi vinarije Pavlomir, postat će mjesto susreta kvarnerskih pjenušaca i lokalnih gastro delicija Kvarnera na ovom ladanjskom, romantičnom događanju.

Pjenušavi doručak u vinogradu će se održati u subotu, 8. lipnja od 10:00 sati, a u organizaciji Salona pjenušavih vina Zagreb i Turističke zajednice Grada Novi Vinodolski, uz podršku Vinske kuće Pavlomir i Grada Novog Vinodolskog.

Program doručka će trajati od 10:00 do 14:00 sati sa slijedećim rasporedom:

–           10:00-12:00 Pjenušavi doručak – pjenušci Kvarnera i lokalni proizvodi

–           12:00-13:00 Radionica sljubljivanja kvarnerskih pjenušaca i kvarnerskog škampa

–           13:00-14:00 En primeur – predstavljanje mirnog vina izlagača vinara

Za gastro manifestaciju koja je prošle godine jako dobro prihvaćena i za koju se tražila karta više, prijava je obavezna na marijavukeliczg@gmail.com kako bi svi zainteresirani rezervirali svoje mjesto. Cijena sudjelovanja je 30 eura po osobi.

Radionica u sklopu doručka nije obavezna, odnosno svi koji se prijave na doručak imaju mogućnost sudjelovati i na radionici pjenušaca i škampa, uz prethodnu najavu, također na mail marijavukeliczg@gmail.com s obzirom da je za radionicu ograničen broj mjesta. Kvarnerski škamp, kako kažu, jedan od najboljih i najkvalitetnijih te vrhunski pjenušci kvarnera zasigurno su odličan spoj, što će se potvrditi i kroz radionicu koju će voditi Marija Vukelić, idejna začetnica ovog događanja.

Nakon radionice, vinari će goste upoznati s po jednim mirnim vinom svoje vinarije koje će posjetitelji potom i kušati. Za potpuni doživljaj doručka pobrinuti će se Mateo Žmak i Suzana Matušan Avgustini u kombinaciji klavira i violine te Čarolija detalji koji čine razliku, obrt koji će i ove godine kroz svoje foto kutke dati jednu posebnu, romantičnu notu događanju.

Pjenušavi doručak u vinogradu Pavlomir pružit će nezaboravno iskustvo puno okusa, mirisa i glazbenih nota. Osjetite dašak tradicije dok se vaše nepce razmazi okusima lokalnih delicija.

 

Foto: Petar Fabijan, arhiva TZG Novi Vinodolski i Sunčana Barušić

Ginger sushi proslavio 10.rođendan!

Brojna poznata lica, predstavnici medija ali i svi prijatelji (i vjerni pratitelji) brenda okupili su se na terasi Ginger sushi bara u zagrebačkoj Masarykovoj ulici kako bi proslavili deseti rođendan jedne od prvih zagrebačkih sushi adresa.

Ne tako davno, prije deset godina zagrebačka gastro scena dobila je novitet – Ginger sushi. Bio je to među prvim sushi barovima u strogom centru Zagreba u kojem su zaljubljenici u ovaj, tada egzotičan zalogaj, mogli isprobati svježe pripremljene sushi kombinacije. Od tada pa sve do danas – slaveći deset godina postojanja, Ginger Sushi u zagrebačkoj Masarykovoj ulici 21 ne odustaje od zadane početne misije da u njemu uživaju sve generacije.

“Postojimo deset godina i naš je put od početaka bio jasan. Željeli smo sushi učini dostupnim svima, posebno pazeći da su namirnice koje koristimo za pripremu svježe, pomno odabrane i ‘umotane’ u rižu kojoj poklanjamo puno pažnje. Danas, kad gledamo unatrag možemo reći kako smo ponosni na svaki korak, posebno na činjenicu da sve više mladih vole i mogu si priuštiti naše kombinacije sushija” – kažu vidno zadovoljni Adriana i Zvonimir Dobrović, sestra i brat koji stoje iza ovog brenda.

Zvonimir i Adriana Dobrović

Rođendanski party kako i priliči bio je veseo, a na terasi ispred Ginger sushi bara ‘zveckali’ su štapići kojima su brojni ljubitelji brenda kušali netom pripremljene suhi kombinacije.

U počecima Ginger Sushi je u ponudi imao ‘sushi standard’ – Sake Mix, Ginger, Threesome, Maguro. Prepoznatljivi vizualno, ali i posebnog okusa zbog svježe ribe i ostalih namirnica godinama je držao isti standard, a osluškujući potrebu gastronoma, te globalizacije i činjenice kako je Hrvatska postala omiljena turistička destinacija, ponuda je upotpunjena ramenom, donburijem, salatama, mochi sladoledom…

Ginger sushi je dobio i svoju ‘to go’ priču. Popularni logo tako se nalazi na posebno kreiranim platama koje se nalaze na Zagrebačkom aerodromu u Spar i Konzum trgovinama diljem Zagreba, Rijeke, Opatije, Samobora, Velike Gorice te tijekom turističke sezone u Istri i Dalmaciji.


“Nedavno smo otvorili i suvremeno opremljen proizvodni pogon u Zagrebu zbog velike potražnje za Ginger sushijem u Hrvatskoj. U njemu se svakodnevno ‘rola i mota’ kako bi na svim mjestima bila isporučena svježa količina sushija. U ovom prostoru nastaju i naše popularne kombinacije sushija za rođendane, ali i održavaju se radionice za sve one koji žele svladati umijeće stvaranja sushija kod kuće” –  zaključili su Dobrovići dodajući kako je pred njima uzbudljiv period u kojem pripremaju brojna iznenađenja.

 

Foto: Nikola Zoko

Sve je spremno za 30. izdanje Festivala vina MoslaVina u Kutini!

Moslavina, spoj središnje Hrvatske u Slavoniju jedinstveno je mjesto u Hrvatskoj, od Zagreba udaljeno nešto više od 50 kilometara. Na njenom području nalaze se izvori nafte i plina, dio parka prirode Lonjsko Polje te brojni obrtnički centri. No Moslavina je daleko poznata i po voćarstvu, vinogradarstvu i poljoprivredi što dokazuje jačanjem OPG-ova ali i jakom vinskom cestom na kojoj dominiraju vina autohtonih vinskih sorti s posebnom zvijezdom Škrletom.

Najveće mjesto Moslavine, ujedno gospodarsko i trgovačko središte je grad Kutina koja će ovog vikenda biti domaćin manifestacije Festival vina – MoslaVina Kutina 2024. uz kojeg je najavljena i izložba vina izvornih hrvatskih sorti. Manifestacija se održava u 24. i 25. svibnja 2024. u organizaciji Turističke zajednice grada Kutine i Udruge vinogradara i voćara Moslavine „Lujo Miklaužić“ Kutina, pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva poljoprivrede, Sisačko – moslavačkog župana Ivana Celjaka, Grada Kutine i Croatia osiguranja d.d.


”Ovo je prilika za promociju moslavačkih vinara, autohtonih sorti vina, kulture pijenja vina te utjecaja na jačanje suradnje unutar regije i umrežavanje turističkih djelatnika s ciljem kreiranja inovativnih turističkih sadržaja. Tako će se u petak 24. svibnja u 16 sati održati panel rasprava na temu „Sadašnjost i budućnost autohtonih sorti s aspekta eno – gastro turizma“, nakon koje će uslijediti svečano otvaranje Festivala u 17:30 sati na Trgu dr. Franje Tuđmana”, poručuju organizatori dodajući kako će se tom prilikom dodijeliti diplome vinarima, plakete i nagrade najbolje ocijenjenim vinima, a nakon zajedničke zdravice prezentirat će se moslavačka vina i hrana te će se obići izlagači.

Svoja vina predstavit će 18 izlagača i kao gosti, Udruga Kvarner Wines, kako priliči ovoj manifestaciji neće nedostajati i atraktivne zabave uz Paint & Wine, koktel i škrlet radionice, a moći će se saznati i kako je moslavačko vino došlo uz bok najboljih hrvatskih kupaža.

Posebnost ove manifestacije u odnosu na druge jest izlaganje i njegovanje vina izvornih hrvatskih sorti, čime se pomaže proizvođačima u promicanju ponude vina od autohtonih sorti. One predstavljaju bogatstvo i raznolikost vinogradarske baštine Hrvatske, ponos su hrvatskih vinara i kulturno nasljeđe koje se njeguje i promiče potičući tako očuvanje i valorizaciju vinske baštine zemlje.

U bogatom programu bit će predstavljene najvažnije autohtone sorte Hrvatske na vinskoj radionici koju će moderirati Hrvoje Košutić u 19:30 sati. Za one željne brušenja znanja i odlične zabave spreman je vinski kviz Moslavina Wine Wisdome uz kojeg će biti poslužen koktel sa škrletom.

Subotnje popodne, 25. svibnja, započet će Gala tastingom – dijagonalnim kušanjem različitih sorti i godišta Vina Košutić i pjesničkom priredbom Grozdovi i stihovi.

Uz dobre kapljice neće nedostajati ni glazbene zabave jer će sve posjetitelje u petak zabavljati Parni valjak i The Juky & Saxente, a u subotu Sanja, Marinko i Zec s najvećim hitovima grupe Novi fosili i Prima Bend. Koncerti su besplatni za sve posjetitelje!

Manifestacija je dobar razlog za provesti vikend u Kutini i njenoj okolici.  U krugu od dvadesetak kilometara od centra grada, na obroncima moslavačke gore nalaze se brojne vinarije koje će tijekom manifestacije, ali i svakog drugog dana vinoljupcima ponuditi jedinstveno iskustvo.

Nedaleko centra Kutine, okružena vinogradom koji s posjetiteljima svakog dana ispraća sunce na horizontu, nalazi se obiteljska vinarija Trdenić. Pod sloganom – „Između tradicije i trenda“, domaćin ove vinarije Tomislav Trdenić poslužit će vam najbolja moslavačka vina – od opojnog pjenušca, aromatičnog rosea 2021., pa sve do zvijezda ove vinarije, Škrlet Private Collection 2021. i  Gewürztraminera Private Collection 2020.

Tomislav Trdenić

U ovoj vinariji modernog dizajna s bazenom ‘iznad vinograda’ vino je sljubljeno    s domaćim specijalitetima lokalnih OPG-ova.

Nešto dalje na Mramor brdu, u Repušnici, nalazi se OPG Glavica. Gdje god pogledate vidjet ćete vinograde, a pustite li pogled da odluta, zaustavit će se na dijelu Lonjskog polja. Kušanje vina na ovom mjestu upotpunjuje doživljaj svima koji žele malo odmoriti i uživati u prirodi uz čašu vrhunskog škrleta, graševine ili možda frankovke, uz malu ekskluzivu. Naime, vlasnik ovog OPG-a mladi vinar Antun Glavica stare je ‘kleti’ u vinogradima pretvorio u luksuzne kuće za odmor koje će uskoro otvoriti vrata brojnim turistima koji žele uživati u vinskom turizmu bez da pri tome sjedaju za volan.

Oduševit će vas i podrumi – jedan klasičan a drugi moderan, ukopan u zemlju i zaštićen staklenim podom. Pogled na podrum koji „čuva“ preko tri tisuće butelja, ali i amfore u kojima odležava vino je impozantan.

”Naša dugogodišnja tradicija proizvodnje vina za osobne potrebe je prerasla u proizvodnju za tržište. Bila je to dobra odluka jer su naša vina na natjecanjima osvojila zlatne, srebrne i brončane medalje. Kada nešto voliš i uložiš svu svoju energiju i trud u to, rezultat je nezaobilazan. Lijepo je čuti pohvale s raznih strana, i zato dođite, kušajte i uvjerite se sami u kvalitetu naših proizvoda” – poručuje Antun Glavica.

Antun Glavica

Odlično gostoprimstvo će pružiti i klet Romić koja se nalazi u selu Kutinska Slatina. Tu je glavni ‘gazda’ Nikica iako će vam već u prvim trenucima boravka na ovom mjestu ispričati cijelu obiteljsku priču o nastanku ovog gospodarstva. Doznati ćete da je gazda zapravo djed Drago. Naime, njegovi djed i baka – Drago i Nada prvo vino na ovom mjestu napravili su 1974. godine, a od 1980. godine u svojoj su kleti počeli primati goste. Dobro utisnutim temeljima dali su priliku novim generacijama da nastave s poslom pa je tako Nikica 2000. godine djedovu klet pretvorio u ozbiljan OPG i obrt koji je u Moslavini poznat po odličnom spoju vina i autohtone hrane.

Drago, Nikica i Nada Romić

Na ovom mjestu možete kušati škrlet, graševinu ali i vinsku zvijezdu ovog domaćinstva vino Dragonada (nazvano po djedu Dragi i baki Nadi) koja odlično prati domaću hranu na tanjuru. U kuhinji ovog OPG-a kuha baka Nada (umirovljena kuharica koja je nekad kuhala u Petrokemiji pripremajući više tisuća gableca svaki dan), a specijaliteti su joj kokošja juha s jetrenim knedlama, pečenja, vratina u škrletu, gulaš od divljači s domaćim knedlama.

Budući da se dobro zna da se na ovom mjestu odlično jede i pije, prije dolaska na OPG Romić svakako rezervirajte svoje mjesto i kad kažete da ćete doći- ne kasnite! Bakine su knedle najbolje kad su tople.

Izdvajamo još jednu zanimljivu vinsku priču koja se nalazi u blizini kleti Romić. Vinarija Košutić, osnovana je 2006. godine iako su joj temelji utisnuti daleko u prošlosti. Naime, u ovoj su se obitelji vinogradi sadili i vino radilo od davnina, a ta ljubav se prenosila s koljena na koljeno. Posebnost ove vinarije je kultivacija vinove loze (3 hektara površine) što znači da imaju potpunu kontrolu nad kvalitetom ručno ubranog grožđa. Košutići uzgajaju graševinu, cabernet sauvignon, riesling, pinot bijeli, muškat žuti i naravno, zvijezdu moslavačkih sorti – škrlet.

Hrvoje Koštuić

Kad ste u ovoj vinariji svakako nazdravite danu (i ljubaznim domaćinima) čašom pjenušca Noel. Riječ je o prirodnom pjenušavom vinu nastalom tradicionalnom metodom sekundarnog vrenja u boci uz odležavanje na talogu kvasaca od 24 mjeseca.

Foto: Nikola Zoko, arhiva Festival vina MoslaVina i Sunčana Barušić