U Omiš stiže najpopularniji street food festival u regiji

Prvo omiško izdanje Burger Festivala, najposjećenijeg street food festivala u regiji, u ponosni tisućljetni grad na ušću Cetine dovodi domaće top chefove i najavljuje vrhunsku zabavu.

Od 1. do 12. kolovoza omiški će Park Borići tako biti pozornica prvog Burger Festivala Omiš na kojem će se predstaviti osam kućica: Institut za burgere by Mate Janković, Chefs burger by Ivan Pažanin, Rougemarin chefa Marina Medaka, Oui Chef On Wheels chefa Vedrana Stojanca, Thai Thai, Begs Plant Based, Ginglebells i Central Bar.

Uz pomno osmišljen glazbeni program u kreativno uređenom ambijentu Parka Borići, obavijen iskonskim mediteranskim i gusarskim duhom, Burger Festival Omiš oduševit će podjednako Omišane kao i sve posjetitelje grada koji savršeno ujedinjuje ljepote rijeke, mora i planina, burne i ponosne povijesti, te bogate kulturne baštine.

Burger Festival u Omiš dovodi kreativna agencija Kokoš ili jaje koja je u 12 godina djelovanja postala vodeća regionalna agencija za osmišljavanje i kreiranje street food festivala, a samo u 2023. godini njihove je festivale posjetilo više od milijun i pol posjetitelja.

Za prvo su omiško izdanje Burger Festivala okupili zaista reprezentativnu ekipu sudionika od kojih je svaki gastronomska bajka za sebe. Posjetitelji će tako moći birati između junećih burgera s jalapeño papričicama, zatim crispy kapulom ili pak bosiljkom, ali i onih od svinjetine ili pak bijele ribe, burgera s mladom blitvom i čipsom od češnjaka, ili umakom od srdela. Bit će tu i burgera spravljenih isključivo od namirnica biljnog porijekla, ali i onih s umakom od kikirikija te papajom i mangom.

Chef Marin Medak iz Rougemarina

Uz ovako originalne i slasne burgere sjajno idu ledeno pivo, vrhunska vina, domaće rakije i bogat izbor bezalkoholnih pića u kojima će posjetitelji moći uživati na Centralnom baru, dok će svi ljubitelji vrhunskih autorskih koktela doći na svoje posjetom Ginglebells kućici koja u ponudi ima čak 23 koktela, a iz specijalne ponude za Omiš izdvajaju svoje ljetne hitove: Basil Smash, Yuzu Collins, Pornstar Martini, Cold Brew Martini i Passionfruit Mojito.

Ginglebells kokteli

Uvijek pomno osmišljen glazbeni program i sjajna atmosfera ukorijenjeni su u DNA svih festivala koje organizira iskusna ekipa Burger Festivala. Svakodnevni glazbeni program pod kreativnom je palicom Ozrena Kanceljaka, a u Omišu će svakoga dana od 19:00 do 23:00 sata nastupati vrhunski DJ-i. Festival otvara DJ Jakir, slijede DJ Ela Radić, DJ Tabu (Keeper of the Groove), zatim Dj John Van Thorn i DJ Dado.

Beskompromisna kvaliteta i nadaleko poznat šarm koje sa sobom donosi slavni Burger Festival, u kombinaciji s omiškom tradicijom, te vibrantnošću i mladenačkom snagom grada koji već tisućljećima osvaja srca svih generacija i svih nacija, čine savršen recept za nezaboravne dane i večeri u kojima ćemo svi zajedno uživati punim plućima.

Detaljnije o gastronomskoj ponudi

Chef Mate Janković posjetitelje će ostaviti bez daha svojim legendarnim kreacijama: Classic burgerom, zatim Pepper Jack i Bacon Jalapeño burgerima. Sve ih spravlja od 100% junetine iz hrvatskog uzgoja i svaki je s razlogom već stekao vojske obožavatelja diljem Hrvatske.

Bacon Jalapeno – Insttut za burgere by Mate Janković

Chef Ivan Pažanin spreman je Omišane i sve goste grada zavesti svojim Original Cheese burgerom, Basil Garlic burgerom, te slavnim Crispy Kapula burgerom. I on ih sve spravlja od 100% junetine iz hrvatskog uzgoja s posebnim mediteranskim štihom.

Crispy Kapula by Ivan Pažanin

Iz doline Neretve omiškim gusarima u goste sa svoja tri autorska burgera kreirana samo za ovu prigodu stiže neretljanski gusar Marin Medak. Tako će njegov Rougemarin u ponudi imati Poljički burger, posvećen slavnoj Poljičkoj republici, a posebnim ga čine aioli majoneza, maslinovo ulje, mlada blitva, čips od češnjaka i sitno sjeckani luk. Burger nazvan Omiški gusar u sebi krije umak od srdela, mladi špinat, kolutove ljubičastog luka, majonezu sa sušenom rajčicom i tapenadu od crnih maslina. Oba spravlja s junetinom iz lokalnog uzgoja, dok će Frigani burger biti istinska oda moru jer u mekom brioche pecivu grli burger od bijele ribe, tatarski umak, salatu, rajčicu i prženi luk. Ovdje će se posjetitelji moći i zasladiti hrskavom bueno rolicom sa sladoledom od vanilije i umakom od šumskog voća.

Frigani burger – Rougemarin

Posebnu pak atrakciju svim ljubiteljima egzotičnih okusa u originalnom formatu burgera donosi zagrebački Thai Thai Streetfood. Oni sa svoja dva burgera i jednim sendvičem u brioche pecivima slave originalne tajlandske okuse u svakom sočnom zalogaju. Tom Yum juneći burger donosi lagan i osvježavajući karakterističan tajlandski okus, Peanut Pad Thai burger uz juneću pljeskavicu sadrži i umak od kikirikija i azijsku coleslaw salatu s mangom i papajom, a Pulled Pork sendvič osvaja kombinacijom slatkoće chutneyja i azijske coleslaw salate. Azijsku rapsodiju okusa upotpunit će i originalni asian bubble ice tea.

Pulled Pork sendvič – Thai Thai

Da burgeri mogu izgledati i imati okus po mesu a da su u cijelosti napravljeni od namirnica biljnog porijekla u Omišu će majstorski pokazati gastro inovator Eduard Beg koji svojim jedinstvenim kreacijama uvijek izaziva “wow” efekt, a pozvani su ih kušati svi, bilo da ste vegan, vegetarijanac, fleksitarijanac ili zagriženi ljubitelj mesa. U ponudi će imati Begs Signature Burger, Begs Cheese Burger i Begs Chicky Burger koji u plant based pecivu sadrži Amaze mariniranu piletinu, Greenvie gouda sir, Tzatziki umak, svježi krastavac i Iceberg salatu.

Eduard Beg – Begg´s brunch burger

Chef Vedran Stojanac već je stekao slavu svojim pastama iz koluta Grana Padano sira, a na Burger Festivalu Omiš pokazat će se i kao vrhunski burger majstor i to s dvije kreacije intrigantnih imena: Nema tice do prasice je burger u domaćoj sourdough focacci sa sporo pečenim odreskom svinjskog vrata, coleslaw i zelenom salatom,  romanesco umakom, ribanim sirom, te lardom crne svinje. A iza naziva Kravlje, ludilo brate krije se njegov autorski juneći burger kojeg sprema u brioche pecivu sa 100% goveđim mesom, domaćim bbq umakom, kiselim krastavcima, džemom od luka, rikulom, rajčicom i topljenim sirom. Ljubitelje slatkog usto će oduševiti svojom pannacottom i cannolima.

Oui Chef on Wheels – Kravlje, ludilo brate

 

Sve novosti možete svakodnevno doznati prateći Burger Festival na Facebooku i Instagramu

 

Mjesto: Ulica Fošal, Park Borići, Omiš

Trajanje: 01. – 12. kolovoza 2024.

Radno vrijeme : radnim danom od 16:00 – 24:00 sata, vikendom od 16:00 do 01:00 sat

Ulaz: besplatan

 

Foto: PR Burger Festivala

Zadar staje uz bok najprestižnijem sajmu super-jahti na svijetu

Zadar će od 1. do 3. listopada postati epicentar okupljanja svjetske elite na prvom prestižnom sajmu super-jahti Croatia Yacht Show. Ovaj, u Hrvatskoj jedinstveni, sajam luksuznog čartera u organizaciji Yachtmaster Group donosi dašak prestiža i novi zamah razvoju luksuznog turizma u Hrvatskoj i cijeloj regiji, kao i priliku za promociju Hrvatske i otkrivanje njezinih prirodnih, kulturnih i gastronomskih ljepota upravo plovidbom na luksuznim jahtama.

Zahvaljujući svojoj lokaciji i vrhunskoj infrastrukturi, Zadar Cruise Port će biti domaćin više od 60 super-jahti čije tjedne cijene dosežu vrtoglavih 550.000 €, i to odmah nakon završetka renomiranog Monaco Yacht Show-a, najluksuznijeg svjetskog sajma jahtinga.

Da je Hrvatska zanimljiva nautička destinacija stranim turistima i vlasnicima super jahta smatra Tino Prosenik, direktor Yachtmaster Grupe, organizatora sajma super-jahti.

Napominje kako je iznimno sretan i ponosan što dovodi u Hrvatsku neke od najprestižnijih svjetskih jahti „kako bi se i hrvatska publika upoznala s najnovijih dostignućima i trendovima u nautičkoj industriji”.

“Procjenjuje se da hrvatska superjaht flota vrijedi oko dvije milijarde eura, donosi u proračun desetke milijuna eura u porezima, a gosti kojih je možda tek 1500 grupa godišnje, pored naknade za čarter, godišnje potroše oko 40 milijuna eura u izvanpansionskoj potrošnji”, rekao je Tino Prosenik, direktor Yachtmaster Grupe.

Među izlagačima u Zadru će biti najistaknutije tvrtke iz svijeta nautike, uključujući IYC Yachts, Expersea Superyachts, Sanlorenzo Yachts i brojne druge. Sajam će biti prilika za umrežavanje i poslovne razgovore lokalnih brodovlasnika i agenata s međunarodnom elitom industrije, naglašavajući srž ovakvih sajmova – jačanje i popularizaciju lokalnih industrija na međunarodnoj sceni.

Uz pomoć jedinstvene YachtFyre aplikacije, Croatia Yacht Show postat će i prvi sajam ovog tipa u svijetu na kojemu će poslovni posjetitelji moći unaprijed dogovoriti sastanke, obilaske i razgled jahti u zadarskoj luci. Među njima će biti i flagship brod Trident, impresivna jahta dužine 65 metara koju će predstaviti centralna agencija Expersea Superyachts.

No, Croatia Yacht Show nije samo poslovni događaj. Dio sajma će biti otvoren i za građane koji će moći uživati u ljepotama jedinstvenih jahti, ali i luksuznim brodicama, automobilima i helikopterima, dok će se za gurmane održati kulinarsko natjecanje koje će predstaviti vrhunske kuhare iz 5 najpoznatijih jadranskih restorana te njihove gastronomske kreacije.


Uz podršku Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, grada Zadra i TZ Grada Zadra, Croatia Yacht Show će zasigurno dati novi zamah u razvoju luksuzne turističke niše u cijeloj regiji, s obzirom da će o događanjima i jahtama koje po prvi puta dolaze u Hrvatsku izvještavati i novinari iz prestižnih međunarodnih časopisa kao što su Boat International, Barche, Superyacht Services Guide, IBI, Superyacht Times i time osigurati globalnu promociju Hrvatske medijsku vidljivost Croatia Yacht Show-a.

Ne propustite priliku biti dijelom jedinog ovakvog nautičkog spektakla u regiji! Pridružite nam se u Zadru od 1. do 3. listopada, a više informacija možete pronaći na službenoj stranici Croatia Yacht Show.

 

Foto: A.Ković, S. Semjonov

Najavljeno četvrto izdanje vinskog festivala Slavonija i Podravina, wine not!?

I ovog rujna svi putevi vode u Virovitičko-podravsku županiju na ekskluzivni festival vina i zalogaja, najavljen u Geo-info centru Voćin. Ovogodišnje izdanje od  7. do 28. rujna organizira se na najljepšim lokacijama Slavonije i Podravine.

Prvi susret ovogodišnjeg Festivala vina i zalogaja Slavonija i Podravina, wine not?!, zakazan je za 7. rujna. Otvara se Vinskim cabaretom u Turističko-informativnom centru Klopotec na bilogorskom Kladarskom bregu. Nakon toga svakog vikenda novi susret – 13. rujna Papučki vinoplov u Geo-info centru Voćin, 14. rujna Tambure i vino na plemićki način u Centru za posjetitelje – Dvorac Janković u Suhopolju, 20. rujna Vinski party u plemićkom perivoju u Posjetiteljskom centru Dravska priča u Noskovcima, 21. rujna Wine&Run vinski maraton u Orahovici, a ova lijepa priča Slavonije i Podravine završava 28. rujna eventom Virovitica Wine & Art u Gradskom parku ispred dvorca Pejačević.

I ove godine šest ekskluzivnih evenata privući će veliki broj ljubitelja vina iz Slavonije i iz čitave Hrvatske i ponovo predstaviti Slavoniju i Podravinu kao atraktivnu butik vinsku destinaciju, rečeno je u Geo-info centru u Voćinu, jednom od nezaobilaznih hot spotova ovog vinskog događaja.

Maja Jurlina, Ivana Nemet, Martina Jakelić i Predrag Filić

„Krenuli smo bojažljivo u vrijeme korone u želji da našu županiju učinimo prepoznatljivijom na vinskoj karti Hrvatske. Već je prva godina nadmašila sva naša očekivanja i od tada se svake godine u našoj županiji s nestrpljenjem iščekuje rujan koji je postao tradicionalno vinski mjesec. Četvrto izdanje dobilo je prošireni naziv Festival vina i zalogaja s obzirom na to da uz odlična vina želimo naglasiti i komponentu vrhunskih delicija u Slavoniji i Podravini. Uz nas organizatori festivala su lokalne turističke zajednice gradova Virovitice i Orahovice, općina Pitomača i Suhopolje, područja Vrata Papuka i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije. S njima iz godine u godinu razvijamo program ovog festivala te im se zahvaljujem na uspješnoj suradnji“, istaknula je Martina Jakelić, direktorica TZ Virovitičko-podravske županije.

Plemići su uvijek dobro jeli i pili

„Pozdravljam vas u najmlađoj općini u Hrvatskoj, malo dislociranoj, ali punoj života i bogatoj prirodnom baštinom i s velikim potencijalom za turistički razvoj. Vrhunski početak naše turističke priče sigurno je i Geo-info centar koji je od otvorenja pravi magnet za turiste, a kada je krenuo s radom 2022., bili smo jedno od najposjećenijih mjesta u Slavoniji, što i ne čudi s obzirom na sve ono što Voćin nudi. Vjerujem i nadam se da ćemo biti motor malo šireg turističkog razvoja jer Voćin po svemu što ima to i zaslužuje“, poručio je Predrag Filić, načelnik općine Voćin, dodavši kako se na području ove papučke općine njeguje plemićka priča, a plemići su uvijek dobro jeli i pili.

Festival koji predstavlja vinare i vrhunska vina

 Maja Jurlina, rukovoditeljica Odjela za organizaciju i posjećivanje Parka prirode Papuk istaknula je da je Geo-info centar u Voćinu od otvorenja posjetilo više od 45 tisuća posjetitelja što potvrđuje činjenicu da je sadržaj koji nude i način na koji ga interpretiraju privukao turiste iz svih krajeva Hrvatske.

Maja Jurlina

„Sretni smo što smo opet dobili priliku biti jednim od domaćina festivala vina i zalogaja Slavonije i Podravine, wine not!? Vjerujemo da će kao i prošle godine degustacija prekrasnih vina u kombinaciji s ukusnim, domaćim zalogajima stvoriti nezaboravan hedonistički doživljaj upravo ovdje u Voćinu. Naime, osim što se predstavljaju vina, predstavljaju se i ljudi koji ta vina proizvode s velikom ljubavlju i predanošću, a upravo su te male vinarije nezaobilazni dio turističke ponude samog Parka prirode Papuk kojeg je ove godine do sada posjetilo više od 50 tisuća posjetitelja. Za usporedbu prošle godine posjetilo ga je 89 tisuća“, rekla je Maja Jurlina.

Enologinja Ivana Nemet, koja će i ove godine voditi degustacije na ekskluzivnim eventima festivala, istaknula je kako se biraju vina koja su osvojila najviše nagrada i ona koja su tipična za Slavoniju i Podravinu.

„I ove godine nudimo nešto novo, nešto, staro i nešto zaboravljeno. A kad kažem zaboravljeno mislim na vrhunska arhivska vina, na koja su proizvođači zaboravili, a mi smo ih na njih podsjetili“, izjavila je enologinja.

Cijena kotizacije iznosi 22 eura za svaki event po osobi, broj mjesta je ograničen pa ako želite i vi biti dio festivala Slavonija i Podravina, wine not!? kupite ulaznicu online putem na web stranici TZ Virovitičko-podravske županije.

Više informacija pronađite na webu https://www.slavonija-podravina.hr/hr/wine-not/

 

Foto: Anita Zeko i Matija Turkaljm UB production, E projekt

 

Aktivno ljeto našem će tijelu biti najbolji prijatelj

U sredini smo ljeta i većina građana je na zasluženim godišnjim odmorima. Naše je tijelo u laganijem i opuštenijem ritmu. Ljetna jutra itekako mogu biti pogodna za treninge. Ako se nalazimo uz more ili bazen, jutarnji trening plivanja itekako će razveseliti naše tijelo. No, i svi drugi oblici aktivnosti uz morski zrak itekako su poželjni.

Ono na što ljeti moramo posebno paziti su visoke temperature. Poželjno je vježbati ranije ujutro ili predvečer. Potrebno je paziti i na odjeću, koristiti onu laganiju, a bitna je i zaštita glave kapom ili šiltom. Također, ono najvažnije je unos tekućine. Za otprilike 60 minuta treninga srednjeg intenziteta potrebno je hidrirati se s otprilike litrom vode. Nakon ljetnog treninga dobro će doći i tekućine obogaćene elektrolitima.

„Zagrijavanje za plivanje je isto kao i svako drugo zagrijavanje van bazena. To su vježbe mobilnosti, podizanja tjelesne temperature. Posebno pripaziti na ramena i tome dati veću pažnju, jer ramena najviše stradaju u plivanju. Isto tako dobro zagrijati kukove i skočne zglobove.“ – izjavio je član tima Aktivna Hrvatska, trener plivanja Patrik Kramarić.

Sportsko – edukativni projekt Aktivna Hrvatska donosi vježbe koje će nas dobro aktivirati, ali i zabaviti. Vježbe su snimljene u Falkensteiner Resortu Punta Skala koji je prepoznatljiv premium samoodrživi ‘zeleni resort’ u blizini Zadra.

Trening u paru u ljetnim mjesecima bit će dodatna motivacija i podrška. Za potrebe snimanja, vježbe su izvele kineziologinja i trenerica Lukrecija Dragić, koja je u projektu već 8 godina te mlada gimnastičarka i članica tima Anja Dabinović.

 

Čučnjevi u paru

Početna pozicija: Zauzmete raskoračni stav, malo širi od širine kukova, okrenete se jedan prema drugome i uhvatite se za ruku. Druga ruka je opružena ispred tijela.

 

Izvedba: Zajedno idete u čučanj i vratite se u početnu poziciju. Pazite da vam tijekom izvedbe vježbe koljena ne idu prema unutra, te da gornjim dijelom tijela ne idete previše u pretklon. Vježbu izvodite u 3 serije, 12-15 ponavljanja.

 

Plank u paru

Početna pozicija: Zauzmete poziciju planka na opruženim rukama, tako da stanete jedan prema drugome.

 

Izvedba: Vježbu izvodite tako da tijekom izdržaja, jedno drugome davajte petice. Važno je paziti na poziciju kukova, da ‘ne plešete’, podvucite zdjelicu i aktivirajte cijelo tijelo! Vježbu izvodite u 3 serije, te brojite 20 dodirivanja rukama.

 

Upor pres rukama i podizanje nogu

Početna pozicija: Sjednete uz rub bazena, naslonjeni na dlanove, s opruženim nogama u vodi.

 

Izvedba: Vježbu izvodite tako da naizmjenično podižete noge, opružene u zglobu koljena i gležnja, izvan razine vode. Također radite 3 serije, 10 ponavljanja s obje noge.

 

Propadanja na rubu bazena

Početna pozicija: Uđete u vodu okrenuti leđima rubu bazena. Ruke su vam pogrčene u zglobu lakta, a dlanovi naslonjeni na rub bazena.

 

Izvedba: Vježbu izvodite tako da skroz opružite ruke, te podignete gornji dio tijela izvan razine vode. Ponovite u 3 serije, 15 ponavljanja.

 

Kraul noge

Početna pozicija: Postavite dlanove na rub bazena, ruke opružene, ovaj put ste okrenuti licem rubu, a ostali dio tijela je u vodi.

 

Izvedba: Naizmjeničnim udarcima opruženim nogama održavate tijelo vodoravno s snom bazena te na površini vode. Vježbu odradite u 3 serije, 20 udaraca svakom nogom.

Foto: Fani Šimičev

Boogie Lab piva i gastro delilcije na drugom Nera Etwa festivalu u Metkoviću

Hrvatski Jug i Grad Metković domaćini su jedinstvenog Nera Etwa Festivala koji će u dva dana, 26. i 27. srpnja predstaviti zanimljiva craft piva hrvatskog Juga, ali i brojne druge zanimljivosti te sadržaje.

Među njima je svakako i najzvučnije pivo proizvedeno za Boogie Lab koji je u dvije godine osvojio srca Hrvatske. The Vinylist, session IPA laganog tijela, srednje je gorčine uz izražene arome citrusnog voća. Ovo je pivo Brewville proizveo za lanac Boogie Lab koji će se na Nera Etwi predstaviti i s ostalim pićima i koktelima, ali i street-food ponudom.

Društvo će im praviti još dva uspješna metkovska ugostiteljska brenda, Industry Pub i Zalogajčić. Svi koji se odluče krenuti za Metković ne moraju brinuti ni o gladi ni žeđi jer sve je jednostavno tu, na pravom mjestu, Gradskom parku u debeloj hladovini.

Metković i njegova prva pivovara Brewville – Neretva Valley jedinstvenim glazbeno-pivskim festivalom u dolini Neretve pod imenom Nera Etwa (božanstvena rijeka) drugu godinu zaredom svrstavaju se u sam vrh ljetnih događaja. Publika koja u neretvanski gradić stiže čak iz Zagreba, Splita, Dubrovnika, Čapljine i Mostara ima jedinstvenu priliku kušati više od 20 različitih craft piva koje uz Brewville nudi još pet zanatskih pivovara iz neretvanskog kraja i okolice, a to su: Maskeron i Dubrovnik Beer Company iz Dubrovnika, Prva Makarska pivovara iz Makarske, OldbridZ iz Mostar, te Trojansko iz Gabele.

Popularne festivalske cijene piva i hrane jedino može nadmašiti potpuno besplatna glazbena rapsodija. Ovogodišnjim glazbenim programom zavladat će najjači predstavnici hrvatske alternativne scene, gurui američko-britanskog old school rocka, berlinski studentski projekt i jaki elektronički bonus koji će učiniti da obje večeri traju do ranih jutarnjih sati. Na Festivalu tako nastupaju: Psihomodo Pop, Dino Dvornik Tribute Band, Urban & 4, legendarni zagrebački bend Bosak & The Second Hand Band, Martyn Dox, splitski DJ kolektiv Adriatic Social Club DJs, Kozma, Bonus Trax te DJ Peđa Radović.

Nera Etwa prva je manifestacija u Metkoviću i dolini Neretve koja pod otvorenim krovom spaja urbanu glazbenu, pivsku i gastro kulturu. Nera Etwa Craft Beer & Music Festival nije samo događaj, već iskustvo koje se pamti. Ulaz na drugi Nera Etwa potpuno je besplatan zahvaljujući Gradu Metkoviću te sponzorima Volaré i Lip Bled te Adduco. Više informacija može se pronaći na web stranici: www.neraetwafest.com.

 

Vižinada postaje prvi brendirani vinski položaj u Hrvatskoj

Savršena geolokacija, duga neprekinuta tradicija vinarstva i vinogradarstva te izuzetno vrijedni, posvećeni i inovativni vinari od Vižinade stvaraju prepoznatljivu vinsku destinaciju.

Istria origin, projekt je koji okuplja vižinadske vinare s ciljem brendiranja i pozicioniranja Vižinade kao prepoznatljive vinske destinacije kako na domaćem tako i na stranom tržištu. U projekt je uključeno 10 vinara, Turistička zajednica Vižinade, Općina Vižinade, Zajednica Talijana Vižinade i Studio Sonda. Poznati i svjetski nagrađivani Studio Sonda radio je na osmišljavanju krovnog identiteta i brenda vižinadskih vinara.

„Važnost ovog projekta na kojem smo vrijedno radili je podizanje svijesti o vrijednosti i bogatstvu ove vinske mikrolokacije, kreiranje jedinstvenog identiteta i zajednička vinska promocija“ istaknula je Lidija Brdarić direktorica TZ Vižinade.

Kroz panel raspravu predstavljen je projekt na kojem se govorilo o njegovim prednostima za općinu i njezine stanovnike, ali i Istru u cijelosti. Na panelu su sudjelovali Sean Poropat kreativni direktor i suvlasnik Studija Sonda, dr.sc. Marjan Bubola s porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam, povjesničarka Elena Poropat Pustijanac, sommelierka Monika Neral te predstavnici vinarija Geržinić, Pino Rossi, Rossi, Pilato, Sosich, Deklić, Arman Marijan, Franc Arman, Giulio Ferenac, i vinarije Bruno Ferenac.

“Danas imamo priliku prisustvovati jedinstvenom projektu koji će prvi put u Hrvatskoj brendirati jedan vinski položaj odnosno apelaciju koja je dom za malvaziju istarsku. Ovo je zaista fantastično!”, izjavila je sommelierka Monika Neral, naglasivši kako Istra ovim potezom staje uz bok svjetskim primjerima navodeći apelaciju Romanee Conti.

Gotovo 200 godina neprekinute tradicije

„Vižinada se u povijesnim spisima već u 17. stoljeću spominje po dobrom vinu pa tako tršćanski liječnik i povjesničar Prospero Petronio u svom djelu „Delle memorie dell’ Istria, sacre e profane” (1681.) opisuje Vižinadu kao mjesto na kojem se u velikim količinama proizvodi odlično vino” navodi Elena Poropar Pustijanac iz Zavičajnog muzeja Poreč.

Ono čime se vižinadski vinari mogu pohvaliti je bogatom tradicijom vinogradarenja koja počinje 1850., ekološkom proizvodnjom, svojim predivnim vinarijama, brojnim nagrađenim vinima s međunarodnih i svjetskih natjecanja pa i prvim heliodromom u Istri. Da im je znanje i edukacija bitna govori činjenica da imaju i doktoranticu znanosti, da rade odlično brendiranje vina čija nagrada za dizajn stiže iz Cannesa, uz to rade inovativne projekte kao što je udomljavanje loze, te izbacuju nova vina. Sve to govori mnogo o njihovom trudu i radu.

Vrijedni ljudi i vrhunski vinari – nagrade ne izostaju

Iz Vižinade je, kako smo već spomenuli, 10 poznatih istarskih vinara. Oni su vlasnici najviše osvojenih platinastih medalja za malvaziju istarsku. Svaka deseta malvazija koja je na Vinistri nagrađena zlatom, dolazi iz ove vinske mikroregije. Ukupno su osvojili 180 medalja na međunarodnom natjecanju i 33 svjetske medalje čime potvrđuju posvećenost i predanost radu.

“Najbolji položaji su oni koji se nalaze na uzvišenim područjima, a u svojoj neposrednoj blizinu imaju dolinu zbog strujanja zraka i ljeti i zimi,  što vižinadski kraj ima. Teroir Vižinade se u povijesti spominje kao položaj koji daje bijela vina, prvenstveno malvaziju istarsku visoke kvalitete koja odlikuje bogatim tijelom i visokom aromatikom.”, izjavio je na panelu dr.sc. Marjan Bubola, naglasivši prirodno bogatstvo ove vinske mikrolokacije.

Istria origin projekt prekretnica je za vinare i za općinu Vižinada. Kroz ovaj projekt unaprijedit će se kvaliteta proizvoda, imajući na umu jedinstvenost terroira, ali i bogato nasljeđe kraja. Također, vinari će se povezati, što će im omogućiti da osnaže svoju poziciju na vinskoj sceni. Cilj je učiniti Vižinadu sinonimom za vrhunsku kvalitetu vina i stvoriti brend koji će biti prepoznatljiv na domaćem i stranom tržištu.

Što je to tako posebno u Vižinadi, kada je riječ o vinu?

Vižinada je općina s najviše vinograda i vinarija po glavi stanovnika u Istri. Na 36 kilometara kvadratnih nalazi se gotovo 200 ha vinogradarskih površina i milijun zasađenih trsova. Vinogradi se nalaze na istoj geografskoj širini kao i neke od najpoznatijih svjetskih vinskih regija poput Bordeauxa, Pijemonta i Oregona. U ovoj mikroregiji internacionalne sorte poput chardonnaya, cabernet sauvignona, merlota i brojnih drugih, uspijevaju bolje no igdje drugdje u Istri.

Izuzetna prednost vižinadskih vinograda je zemlja, odnosno tri vrste zemlje na kojoj rastu loze – bijela, crvena i siva. No ipak, najveća prednost su ljudi. Marljivi i kreativni, oni koji su duboko svjesni da vinograd ne traži gospodara, nego slugu. Poniznost i zajedništvo recept su za uspjeh i stoga ne sumnjamo u to da je Istria Origin izvrstan početak sjajne zajedničke istarske vinske priče.

 

Foto: Ivor Sošić

Otvoreno je ljetno Fuliranje i oduševilo izborom koktela i ljetnim delicijama

Fuliranje Summer Sunset stiže u pravom trenutku, baš kad smo nakon silnih žega ponovno prodisali i zaželjeli se druženja. Prvo ljetno izdanje popularnog Fuliranja na zagrebački je Trg Josipa Jurja Strossmayera donijelo morski ugođaj koji će trajati sve do 28. srpnja, a osam kućica koje okružuju ovu ljetnu oazu u srcu metropole ponudom nas odvode na plaže iz djetinjstva ali i destinacije na koje tek sanjamo otići.

Tako će vas zagrebački Landsky bar kroz posebno osmišljene koktele odvesti u bezbrižne dane djetinjstva na jadranskoj obali. Njihovi kokteli oda su zagrebačkim odmaralištima kao što su Stoimena u Crikvenici, Cvrčak u Dugoj Uvali, Zlatokrila na Velom Lošinju i Veli Jože u Savudriji. Svakim vas gutljajem „vode“ na putovanje kroz nostalgiju i okuse prošlih vremena, a njihovi iskusni barmeni rado će vam objasniti sve sastojke i tehnike koje koriste kao što su milkwash, fatwash, karbonizacija, razne infuzije i teksture inspirirane visokom kuhinjom.

Kokteli Landsky bara

Centralni dio Strossmayerovog zauzeo je Mojito & Corona bar gdje spretno miksaju čak 11 klasičnih koktela mahom nastalih u 19. stoljeću i svi su instant putovnice na sanjane svjetske destinacije.

U Havanu nas odvode klasičnim i s čak 4 voćna Mojita, u London pak ako naručite legendarni koktel Tom Collins koji je prava legenda postao u New Yorku. Poželite li pak u Meksiko, naručit ćete Palomu, također legendarni koktel s tekilom iz 19. stoljeća. Dark and Stormy vas teleportira na Bermudu gdje je i nastao a još i danas je omiljeno piće moreplovaca i najčešće naručivano piće u lokalnom Harry’s baru kojeg je posjećivao i slavni Jacques Cousteau. Tu je i Saint Kety, osvježavajuće gorkasto piće s notama lavande i borovnice, te popularni Hugo i Aperol Spritzevi.

Mojito & Corona Bar – Dark and stormy

 Godinama najomiljenije koktele svih ljubitelja Fuliranja i ovaj put donose Ginglebells koji u svom asortimanu imaju njih čak 23 – od najboljeg Mojita ikad kušanog, preko besprijekornih London i Moscow Mulea, opjevanog Skinny Beacha i Teragino fusiona do ljetnih hit kreacija kao što su Basil Smash, Passionfruit Mojito i Mango Spritz.

Ginglebells kokteli

 

Ljetnom hedonizmu na Fuliranje Summer Sunsetu u svakom smislu pridonose i kućice s gurmanskim zalogajima: zagrebački Soho Sushi uz svoje poznate ručno rađene rolice Ebi Original koje su prava rapsodija okusa i umjetnička djela, predstavio je i novitet – Sohorrito. Radi se o inovativnom hibridu sushija i burrita, a u ponudi su tri vrste – pileći, tofu i s kozicama u tempuri. Tu su i već provjereni klasici: Premium Tempura Shrimp, Crispy Chicken Bowl te četiri vrste Mochi sladoleda.

Sohorrito – Soho Sushi

Kad vas kokteli podsjete da vam je vrijeme za konkretnije zalogaje usrećit će vas Mate Janković sa svojim Institutom za burgere koji na Fuliranje Summer Sunsetu nudi tri nova smash burgera: Bacon Cheese, Onion Cheese i Pepper Cheese Smash. Kušali smo ih sve i teško nam se odlučiti koji je najbolji.

Mate Janković i novi smash burger

Svojim panazijskim delicijama poput Tikka Masale, Korean Fried Chickena i Honey Chilly Chikena, te domaćih limunada s malinama, mangom i Blue Lagoon na daleke obale Tajlanda, Koreje i Indije vodi vas Tuk Tuk Express.

Tikka Masala – Tuk Tuk Exspress

Dalmaciju na tanjure donosi chef Vedran Stojanac na kućici  Oui Chef on Wheels gdje spravlja domaću tjesteninu Manistra i sir u kolutu Grana Padana, zatim vrhusnki crni rižoto koji nas je osvojio već na prvi zalogaj, a bome smo uživali i u bogatoj Plati o’ zlata s domaćim drniškim pršutom, domaćom kobasicom i pancetom, zrelim sirevima, maslinama i sourdough focacciom.

Plata o’ zlata – Oui Chef on Wheels

Prvi put u Hrvatskoj na ljetnom Fuliranju se može kušati i trenutačno svjetski najpoželjnija slastica Ice Crone. To je hrskavo-mekano kroasan tijesto punjeno soft serve sladoledom. Na kućici Ice Crone nude nekoliko okusa – čokoladu, vaniliju, jagodu, te kombinaciju s komadićima i ganacheom od pistacija.

Soft serve sladoled od čokolade u kroasanu

Svih dana trajanja ljetnog Fuliranja posjetitelji će uživati u odličnoj atmosferi i glazbi za koju je zadužen Ozren Kanceljak koji je programom Summer in the City i otvorio Fuliranje Summer Sunset. Već u utorak vas u Club Tropicana od 19:00 do 23:00 sata odvodi DJ Stanko Bondža, srijeda najavljuje ljetnu romantiku programom Fool For Love uz DJ-a Toma Blacka, ljubitelji funka doći će na svoje u četvrtak uz  DJ-a Boccu. Miksetu u petak ponovno preuzima DJ Kanca i glazbeno oslikava Dugo toplo ljeto, DJ Bondža u subotu vas vodi In Altro Mare, a kao glazbena poslastica za sam kraj u nedjelju stiže Summer Jam i DJ Jazzozo.

Fuliranje Summer Sunset zaista je odlična prilika svim Zagrepčanima i turistima za opušteno ljetno druženje i kvalitetnu zabavu u nostalgičnoj i šarmantnoj atmosferi, na ležaljkama pod palmama, uz more odlične glazbe, neodoljivih zalogaja i nezaboravnih koktela.

 

Za svakodnevne novosti i iznenađenja pratite Fuliranje Summer Sunset na Facebooku i Instagramu.

 

Lokacija: Trg Josipa Jurja Strossmayera, Zagreb

Trajanje: do 28. srpnja

Radno vrijeme: od 12:00 do 00:00

Ulaz: Besplatan

 

Foto: Sandro Sklepić

Restoran 1444 nova je eno-gastro adresa u dvorcu Mokrice

Jedan od najpopularnijih slovenskih dvoraca nedaleko Zagreba, dvorac Mokrice desetljećima je sinonim za odmor iz snova, uz golf na prekrasnim zelenim površinama koje se protežu na 66 hektara okruženim srednjovjekovnim zidinama (drugo najstarije golf igralište u ovom dijelu Europe) ali i odličnoj eno-gastro ponudi koja budi sva čula dok u njima uživate.

Godinama se odlazilo u Mokrice na nedjeljni ručak, romantičnu večeru, na posebne kremšnite kojim se zasladio dan… Nakon male stanke, dvorac – što se tiče ponude jela, otvara novu stranicu. Naime, otvoren je Restoran 1444 nova eno-gastro adresa u dvorcu Mokrice.

Srednjovjekovni kaštel Mokrice priča jedinstvenu priču. Od davnina se nalazio na vrlo važnom sjecištu puteva, okružen je stoljetnom šumom, s pogledom koji seže na vinorodne bizeljske brege s pričama i legendama koje su ga obilježile. One svjedoče o burnim povijesnim događajima, o seljačkim bunama, ali i mirnim vremenima i raskošnom životu vlastele dvorca. Mokrice se prvi put spominju 1444 godine, a etimološki ime dvorca znači močvarno, vlažno područje.

Danas je bujna vegetacija razlog zašto brojni ljubitelji prirode vole Mokrice. Na imanju se nalazi hotel Forrest s četiri zvjezdice smješten u dvjestotinjak godina stari englesk park  s pogledom na kipove četiri godišnja doba i kapelicu sv. Ane, obiteljski apartmani uz golf kluba, ali i sam dvorac koji je otvoren za posjete.

Na njegovom se prvom katu smjestio Restoran 1444 simboličnog naziva u kojem je oživljen onaj stari, prepoznatljivi doživljaj Mokrica. U divnom ambijentu s pogledom na golf igralište, i sve četiri strane svijeta, sa zalascima sunca od kojih zastaje dah, novi chef Restorana 1444 Zdravko Andželevski osmislio je jedinstven menu.

 

Zdravko Andželevski

“Cilj nam je da svatko tko dođe na ovo mjesto uživa svim čulima – od pogleda do okusa. Imamo odličnu suradnju s lokalnim proizvođačima, sve što poslužujemo je svježe i netom pripremljeno, a cjenovno želimo biti pristupačni i dostupni svima”,  kaže Andželevski čije su delicije već nakon dva tjedna od otvaranja restorana postale eno-gastro hit.

Sve je više urbanih ljudi koji u Mokricama uživaju u poslovnim ručkovima, te onih koji romantiku žele začiniti eno gastro doživljajem, ali ne nedostaje ni klasičnih turista koji se tijekom dana kupaju u obližnjim Termama Čatež, a uvečer uživaju u izlasku u Mokrice.

Kako bi pokazao svu raskoš kombiniranja okusa te uz svaki obrok sljubio i pripadajuća vina Chef Andželevski je goste pozdravio osvježavajućim pjenušcem Istenić i svježim voćem.

Pozdrav iz kuhinje chefa Zdravka Andželevskog bio je tartar crvene dolenjske pastrve na rižinom čipsu i burrata s cherry rajčicom te svježim bosiljkom uz Keltis Mario Rose pjenušac (pinot crnoi 80% i chardonnay 20%).

Burrata sa cherry rajčicom i svježim bosiljkom, beef carpaccio

Za hladno predjelo poslužen je beef carpaccio uz koji se točio Colnar Lažki rizling specifične arome koju mu je dalo odležavanje u drvenim bačvama akacije.

Ravioli s gljivama i kremom od sira

Za toplo predjelo su se na tanjurima našli ravioli s domaćim kravljim sirom, vrganjima i espumom od odležanog tolminskog sira, a u čaše je natočeno osvježavajuće vino Burja bela, jedinstveno orange vino u kojem se osjeća snaga rebule, začinske note malvazije i zralo viće laškog rizlinga.

Ribeye steak na pireom od celera s julienne povrćem i “dvorac Mokrice” umakom

Glavno jelo je bilo hit večeri. Na tanjuru se našao Ribeye steak na pireu od celera s julienne povrćem sve povezano s 4 dana kuhanim demi glace umakom. Fuziju okusa odlično je povezao merlot Keltis Bizeljsko. Iako su glavne zvijezde u ovoj priči bili klasični tanjuri, važno je dodati kako je Chef Andželevski spreman ugoditi i svim veganima, egetarijancima ali i gastroljupcima koji zbog zdravsvrenog razloga ne mogu jesti određene namirnice.

Creme brulle

Za sve one kojima su Mokrice ostale u sjećanju kao mjesto gdje se fino jede, a obroci završavaju kremšnitama dobra vijest – ponuda hrane je odlična, a slatko dolazi u različitim varijantama na temu one prepoznatljive klasike. Kremšnita je dobila novi look, a uz nju kušajte još jedan specijalitet – Creme brulee kojoj balans daje čaša polu slatkog rumenog muškata Kobal.

Zdravko Andželevski

„Kako vam se sviđa ponuda Restorana 1444?“ pitao je na kraju večeri chef dodajući kako restoran radi od utorka do subote od 12 do 20 sati, a nedjeljom od 12 do 18. Komentari koje je čuo dali su mu vjetar u leđa, potvrdili da radi odličan posao i da je spreman i za nove izazove koje ovaj restoran priprema za svoje goste.

Uz odličnu ponudu jela, vinsku kartu sastavljenu uglavnom od vina lokalnih vinara, u dvorcu će se uskoro otvoriti i vinoteka smještena – dakako u podrumu u kojem će početi i završiti potpun doživljaj ovog predivnog dvorca.

 

Foto: Nikola Zoko i Aleš Krivec

Uživajte u ljetnom jelovniku Esplanadina Le Bistroa

Visoke i katkad neizdržive ljetne temperature najbolje je provesti u hladu, a jedno od legendarnih mjesta koje za vrijeme najtoplijeg doba godine pruža dovoljno sjene i jedinstvenu atmosferu pariškog šika jest Le Bistro zagrebačkog hotela Esplanade. Sjednete li na šarmantnu terasu s pogledom na gradske ulice ili u zeleni ambijent ostakljenog vrta, ondje ćete istinski uživati u odličnoj kavi, selekciji vrhunskih vina i pjenušaca na čaše, ukusnim kolačima ili pak neodoljivim à la carte okusima s potpisom poznate Esplanadine šefice kuhinje Ane Grgić Tomić, koja i ove sezone donosi nove zanimljive okuse nadahnute lakoćom i svježinom ljeta.

„U novom à la carte jelovniku prevladavaju morske namirnice poput ribe i školjaka. Tunu i losos uvrstila sam u predjela jer su to dovoljno lagane, a opet zasitne ribe. Lagano sam ih usolila da iz njih izvučem višak vode, a pripremila sam ih uz minimalnu termičku obradu. Losos sam tako spojila s karameliziranom kremom od kozjeg mlijeka i bazge i poslužila s domaćim njokima od koprive koju sami sušimo, meljemo u prah, koji potom upotrebljavamo u pripremi domaćeg tijesta. Tunu sam, primjerice, kombinirala s carpacciom od lubenice, hladnom juhom od krastavaca, wasabija i korijandra. Pravo ljetno jelo koje pruža odlično osvježenje!” istaknula je Ana.

Ama Grgić Tomić

Novi à la carte jelovnik restorana Le Bistro sadrži zanimljive spojeve sezonskog povrća, voća i začina, idealno za one koji preferiraju vegetarijanska jela. Svakako predlažemo da kušate kroket od maslina, koji je Ana spojila s marmeladom od rabarbare, aiolijem od maslinovog ulja i salikornijom, odnosno morskom šparogom, koja daje dodatnu svježu notu slatko-kiselim jelima.

Kroket od maslina, marmelada od rabarbare, aioli od maslinovog ulja, salikornija

Masline, kaže Ana, sami usoljavaju jer žele da namirnice budu u najvećoj mogućoj mjeri svježe i iskoristive. Suradnja s eko-dobavljačima i lokalnim OPG-ovima od kojih nabavljaju povrće i začinsko bilje važan je dio Anina kulinarskog puta te poslovanja Esplanadinih restorana.

Crostata sa šparogama i začinskim biljem, svježa kiselica, carpaccio od šparoga

Od vegetarijanskih predjela valja istaknuti i crostatu sa šparogama i začinskim biljem, svježom kiselicom i carpacciom od šparoga, zatim pravu ljetnu krem juhu od pečene rajčice s uljem od bosiljka i ukiseljenim komoračem, kao i Anin nagrađivani rižoto, ovaj put u kombinaciji s kremom od pečenih tikvica, rikote, čilija, ulja od peršina, pinjola i svježih tikvica – idealno za uživanje uz čašu vina ili pjenušca.

Pečena gušća jetra, gel od suhih šljiva i tonke, consommé od suhih šljiva,brioš od kakaa

Ana nije zaboravila ni na istinske ljubitelje mesnih jela. Pečenu guščju jetru, svojevrsni klasik Le Bistroa, u ljetnoj ponudi predjela spojila je sa šljivama, čija je sezona upravo u tijeku. „Jedan dio šljiva iskuhavam i radim consommé, a od ostatka napravim gel kojemu dodajem malo tonke. Ovaj francuski specijalitet izvrsno nadopunjuje slatkoća šljiva, a kao ‘točka na i’ tu je domaći brioš od kakaa. Među mesnim jelima posebno bih istaknula američki striploin odrezak. Riječ je o vrlo lijepom komadu mesa, sočnom i intenzivnom, koji zapečem i dodam finu kremu od paljenog kukuruza i borovine s dodatkom krune od čilija i smeđeg maslaca te poslužim uz pečeni kukuruz. Iako se na prvu čini teško, ovo je lagano ljetno jelo koje će oduševiti sve zaljubljenike u dobre odreske”, navodi Esplanadina chefica.

Američki striploin odrezak, krema od paljenog kukuruza i borovine, pečeni kukuruz, kruna od čilija i smeđeg maslaca

Od glavnih jela u novom jelovniku ističe se teleći kotlet s raguom od gljiva, zapečenim mladim krumpirom sa začinskim biljem i konfitiranim artičokama, kao i juneći biftek s karameliziranim korjenastim povrćem i kremastim batatom s dodatkom pržene kadulje. Posebno sočan file romba Ana je zamislila u zapečenoj verziji s kremom od parmezana i začinskog bilja, a kao prilog tu su pečena brokula i crumble od crnog češnjaka, dok poširani file kovača dolazi uz sotirani bob s mladim špinatom.

Poširani file kovača, velouté od zapečenog mladog luka, sotirani bob s mladim špinatom i limunom

Neizostavni klasici

Le Bistro donosi i neizostavne klasike poput kultnih zapečenih Esplanadinih štrukli, specijaliteta hotela koji se rade i u bezglutenskoj varijanti, zatim odličnog tatarskog bifteka, Cezar salate s piletinom, kao i francuskog klasika – zapečene juhe od luka te finog bečkog odreska s kremastim pire-krumpirom.

Esplanade štrukli

Vinska karta Le Bistroa sadrži izvrsna rashlađena vina i pjenušce za koje će vam uslužno osoblje na čelu sa šefom restorana Ivanom Trbušićem rado dati preporuku. Osobito nam se sviđa i podulja lista domaćih vina i pjenušaca na čaše, tako da sa svakim slijedom možete sljubiti okuse koji se najbolje spajaju.

Ivan Trbušić

Neodoljive bezglutenske slastice

Ručak ili večeru nije naodmet zaokružiti pokojom slasticom, osobito ako se radi o desertima koji se pripremaju od zdravih i svježih sastojaka, ne sadrže gluten i pogodni su za vegetarijance. Posebno osvježava sladoled od zelene jabuke i đumbira u spoju s biskvitom od pistacija i pločicom od đumbira, a završnu notu daju mu gel od jabuke i krema od pistacija. Neodoljiva je i tortica od badema i rikote s inovativnim sladoledom od ružmarina i dodatkom marmelade te curda od limuna, a tu je i sočni biskvit od pečene marelice s mascarponeom, lavandom i pinjolima, kao i ledeni sorbet od višnje u kontrasnom spoju s cvijetom soli, čokoladom, mentom i sezamom.

Sladoled od zelene jabuke i đumbira, pločica od đumbira, biskvit od pistacija, gel od jabuke,krema od pistacija

Slasno i zdravo za mališane

Ako planirate obiteljski obrok, vas i vaše mališane oduševit će Anin pomno osmišljen dječji jelovnik. Kako je i sama majka, svjesna je važnosti zdrave i raznovrsne prehrane za djecu. Namirnice je pažljivo birala da bi i najizbirljivije dijete uživalo u okusu hrane koju voli, s posebnim naglaskom na želje roditelja i prehrambene navike djece. Primjerice, djeci omiljeni špageti dolaze uz domaći umak od svježih rajčica, koje se za Le Bistro nabavljaju od provjerenih proizvođača, u kombinaciji s istarskim ekstra djevičanskim maslinovim uljem i svježim bosiljkom iz Esplanadina vrta na terasi Oleander. Juhica od mlade mrkve koja dolazi sa štapićima mrkve u medu, kao i poširani brancin uz finu kremu od batata s maslinovim uljem te svježe pripremljen čips od batata zasigurno će oduševiti zahtjevna dječja nepca. Za mališane koji imaju posebne prehrambene navike, alergije ili intolerancije na hranu, Esplanadini kuhari sa zadovoljstvom će pripremiti jela prema smjernicama roditelja. Sva se jela pripremaju bez dodatnih šećera i aditiva.

Krem juha od mrkve, štapići kuhane mrkve s medom

Početak dana à la carte

Ako vas put nanese do hotela Esplanade u jutarnjim satima, u Le Bistrou već godinama nude doručak à la carte. Hrskavi tost s finom kremom od avokada, poširanim jajetom i prženom pancetom, omlet s povrćem ili jaja Benedict poslužena na toplom briošu s maslacem samo su neke od idealnih opcija za jutarnji obrok. Doručak upotpunite svježe cijeđenim sokom ili pak slasnim francuskim tostom s medom i marmeladom od naranče. Doručak se poslužuje svakog dana od 9 do 11 sati.

Menu du Jour

Stalna ponuda Le Bistroa uključuje i Dnevni meni (Menu du Jour) s tri slijeda dnevno svježih jela po izboru šefa kuhinje uz čašu vina kuće Krauthaker te kavu ili čaj za 42 €. Dnevni meni u ponudi je svakog dana od 12 do 17 sati.

 

Le Bistro je otvoren svakog dana od 9 do 23 sata (kuhinja radi do 22:30), a rezervacije stolova primaju se putem telefona na 01 45 666 11 ili e-poštom na lebistro@esplanade.hr. Više informacija možete pronaći na internetskim stranicama Le Bistroa. Le Bistro vam omogućuje superbrzi besplatni Wi-Fi i pregled jelovnika à la carte s vjernim fotografijama jela u Esplanadinoj aplikaciji. Ako poželite dragoj osobi pokloniti gurmanski doživljaj Le Bistroa, predlažemo vam stilizirani poklon-bon. Za više informacija javite se osoblju hotela Esplanade putem e-pošte na voucher@esplanade.hr.

 

Uvijek inovativni i maštoviti okusi chefice Ane Grgić Tomić, uslužno i šarmantno osoblje te ugodna i opuštena atmosfera Le Bistroa dovoljni su razlozi za predah uz odlično društvo, slasna jela i neodoljive slastice koje će vam sigurno ostati u najljepšem sjećanju!

 

Foto: arhiva Hotela Esplanade

Evo 10 razloga zašto posjetiti Tkon na otoku Pašmanu

Hrvatski otoci vrlo su posjećeni turistički biseri koje svakodnevno otkrivaju zaljubljenici u prirodu, divne plaže i nasmijane domaćine. Mogu biti udaljeni od kopna, potpuno osamljeni ali i s pogledom na živahne gradove na obali.

Otok Pašman i mjesto Tkon posebna su destinacija koju istražite ovog ljeta. Od Biograda n/m je udaljen svega 12 minuta vožnjom trajektom, a ono što ćete na njemu doživjeti potaknuti će vas na višednevni boravak. Mjesto je jedinstveno – zeleno u svojoj unutrašnjosti, s mirisom crnogorične šume, s različitim plažama koje svojim položajem i izgledom zadovoljavaju svačije ukuse i sadržajem koji će vam slobodno vrijeme učiniti posebnim.


 Mjesto po mjeri obitelji!
Tkon je po mnogočemu destinacija za cijelu obitelj. Vrlo ga je lako istražiti, a gdje god pogledate vidjet ćete kristalno čisto more. Plažu odaberite po vlastitim afinitetima. Želite li boraviti u osami i to je moguće, jer uz obalu Tkona sakrivene su brojne uvale i plaže na kojima možete biti potpuno sami. Uz to, mjesto je urbanizirano, ali na svu sreću, gradnja nije narušila prirodne ljepote koje Tkon pretvaraju u zelenu oazu mira. U Tkonu nema hotela, smještaj je apartmanski što vam omogućuje da se vrlo brzo povežete s domaćinima te uživate u blagodatima ovog mjesta – svježoj ribi, finom maslinovom ulju, ovčjim sirom…  I da – blizina kopna Tkon pretvara u divno mjesto za jednodnevni izlet, posebno boravite li u Biogradu, Zadru ili Filip Jakovu.


Plaže kojima je teško odoljeti
Duž cijele obale Tkon ima prekrasne plaže na kojima se izmjenjuju pijesak i stijene. Glavne plaže prostiru se u odnosu na trajektnu luku s lijeve strane sve do kraja otoka na kojem se nalazi FKK kamp Sovinje.

Južna plaža

Prva plaža naziva se Južna a povezana je šetnicom koja spaja živahniji dio obale s Ga-Ga barom, molom uz kojeg je lako pristati i brodom te pješčanom plažom kojoj hlad rade stogodišnji borovi ali i posebno dizajnirani suncobrani. More je uz piješčanu plažu jednom dijelom plitko što će obožavati klinci.

Nakon Južne plaže nalazi se plaža Studenac (pješčana, dobila ime po izvoru pitke vode/ probajte na nekim se mjestima manje miješa s morem), nakon kojih je plaža Plažine jednim dijelom betonirane obale, dok je drugi dio pješčani.

Hawai plaža

Za ljubitelje instagramskih fotografija tu je Hawaii beach Poljane koje su prirodno sakrivene trstikom koja buja na ovom mjestu. Ulazak u plažu je s polja bogatih podzemnom vodom koja pomaže da trstika stvori prirodnu ogradu. Sredinom ljeta na ovoj se plaži organizira i velik techno party. Najudaljenije od Tkona su uvala Bartovica i oku skrivena plažu Sovinje koja je vezana za FKK kamp.

Plaža Vruljice

Za one koji se žele na brzinu osvježiti kad stignu u Tkon neka krenu desnom stranom od trajektne luke jer ih čekaju tri lijepe plaže – Vruljice, Mrvisko i plaža Ugrinić!

Krenite u razgled mjesta u društvu vodiča!
Tkon je poznat po dobrim domaćinima i svi se trude ispričati neku od priča vezanih za mjesto u kojem žive. Sve priče skupio je i redovito ih priča licencirani turistički vodič Dražen Pribilović. Njega angažirajte u TZ Tkon (nalazi se na samoj rivi) i poslušajte što sve zna o mjestu i otoku.

Vodič Dražen Pribilović

Ispričat će vam priču o položaju Tkona, njegovom prvom spominjanju 950.godine pod nazivom Katan, ali i nešto kasnije 1067. godine kao Katun, što znači pastirsko naselje, pasište. S Draženom napravite ‘đir mjestom’ čujte priču o kolešću gdje se nalazi bunar još iz rimskog doba i veliki plac s gusternom izgrađenom početkom 20 st.

Na zanimljiv način će ‘zagrebati’ u bogatu povijest ovog mjesta (zamislite u centru mjesta se nalazi ladanjski sklop plemićke obitelji De Erco iz 18/19 st.) otkrivajući kako općina Tkon ustrojena tek 1997. godine obuhvaća naselja Tkon i Ugrinić i broji oko 800 stanovnika.

Brda iznad Tkona
Približavajući se Tkonu s mora vidjet ćete kako je mjesto brdovito. Čak se i stara jezgra mjesta nalazi na brdašcu Kalvarija iznad kojeg bdije danas crkva Gospe od sedam žalosti.

Iz centra Tkona pogled se zaustavlja na brdašcu na čijem je vrhu danas jedini benediktinski samostan sv. Kuzme i Damjana u Hrvatskoj – Ćokovac.

Ćokovac

Oku nevidljivo iz centra mjesta ali jedinstveno, s pogledom na Tkon je vidikovac Straža, ali i Pustograd nekadašnja Bizantska utvrda iz 6. stoljeća koja je služila kao vojna utvrda koja je čuvala Pašmanski i Zadarski kanal od napada gusara.   Utvrda, od koje je danas ostao samo obris, građena je od kamenih blokova širine više od dva metra s izrazito malim prozorima.

Pustograd

Pustograd upisan u Registar kulturnih dobara RH i kad ste u Tkonu svakako je posjetite. Svakako odjenite tenisice i ponesite vodu, a u podnožju Pustograda odaberite planinarsku ili turističku rutu.

Kad se popnete na vrh prepustite se prekrasnoj panorami – s jedne strane se vidi sjeverni Velebit, Sveto brdo i Crnopac, Biograd n/m i Vransko jezero a na desnoj strani otočić Gnalić između kojeg je još jedan važan podmorski lokalitet. Naime kraj otočića Gnalića kriju se ostaci galije “Gagliana grossa”, mletačkog broda koji je potonuo 1583. godine nakrcan raznovrsnom skupocjenom robom za obnovu harema Murata III u Carigradu. Dio pronađenog tereta danas se čuva u gradskom muzeju Biograd n/m.

Pogled s Pustograda

Sakralna baština koja oduševljava!
Boravite li više dana u Tkonu, jedan dan odaberite za razgledavanje sakralne baštine. Prva stanica neka bude Ćokovac, za turiste otvoren svaki dan od 16-18 sati. Do njega možete doći pješice, glagoljaškom stazom, biciklom ili automobilom. Koji god način odaberete pazite na odjeću – u samostanu vrijede jasna pravila i nije dopušten ulaz u majicama bez rukava i kratkim hlačama.

Ćokovac

Po čemu je ovaj samostan toliko poseban? Dolazak benediktinaca na brdo Ćokovac dogodio se nakon mletačkog rušenja benediktinskog samostana u Biogradu na Moru 1125.godine nakon čega je brdo iznad Tkona postalo novi dom samostana sv. Kuzme i Damjana koji je danas spomenik nulte kategorije i jedini preostali muški samostan u Hrvatskoj. Jaki su centar glagoljaštva u Hrvatskoj i imaju najviše kamenih spomenika pisanih glagoljicom. Monasi s Ćokovca utemeljili su u Pragu glagoljaški benediktinski samostan “Emaus” od kojeg je kasnije nastalo Praško sveučilište.

Ćokovac

U sakralnu turu dalje krenite u samom Tkonu. Kroz nju će vas provesti vodič Dražen kojem najavite da želite vidjeti crkve iznutra. Naime, neke su kad se ne održavaju mise, zaključane, pa će svima poznati vodič uzeti ključ!

Crkva sv. Ante

Posebno će vas oduševiti crkvica Sv. Ante podignuta 1672. godine po oporuci glagoljaša mještanina Ante Palaškova. Oduševit će vas oltarna pala koju je oslikao poznati hrvatski slikar Celestin Medović 1883. godine. Naime na oltarnoj slici je prikazan lik Gospe kojoj noge obavija svijetli oblak a ispod nje u sredini nalazi se lik Sv. Ante. Njemu desno je sv. Metod a lijevo sv. Ćiril. Ova crkvica je otvorena svega nekoliko puta godišnje, ali njezino zvono svakog dana označava podne.

Crkva sv. Tome

Od crkve Sv. Ante laganom šetnjom možete doći do Župne crkva sv. Tome koja je podignuta na temeljima crkve Sv. Marije u 11. stoljeću. U današnjem obliku trobrodne bazilike sagrađena je 1742. a obnovljena 1938. godine.

Crkva Gospe od sedam žalosti

I na kraju – spomenuta ‘čuvarica’ Tkona, crkva Gospe od sedam žalosti s križnim putem ‘Kalvarijom’ nalazi se na brdašcu s kojeg puca pogled sve do Zadra. Jedna od legendi ovog kraja kaže kako se brdo nazvalo Kalvarijom zbog mnogih djevojaka koje su brdo posjećivale želeći vidjeti dolazi li njihov mornar s daleke pučine. S ovog mjesta se kamenim stepenicama lako spustiti u centar Tkona.

Pogled na Ćokovac

Gdje je najbolji zalazak sunca?
Tkon je jako romantičan reći će mnogi koji uživaju u zalascima sunca. Ono posebnom mekanom žućkastom bojom obasjava mjesto najavljujući prolaznost još jednog dana. No postoji i jedinstveno mjesto iznad Tkona gdje je zalazak sunca najljepši.

Pogled s vidikovca Straža

Krenite do vidikovca Put Straže koji je udaljen nekoliko kilometara (12 minuta automobilom) s kojeg puca pogled na Kornate, Žut, Iž, Dugi otok pa prema obali na Biograd n/m, Vransko jezero, Ravne kotare sve do Zadra. Prije nego li sunce zađe istražite ovo mjesto.

Nekadašnja vojna utvrda, osmatračnica u drugom svjetskom ratu s koje su njemački vojnici čuvali Pašmanski kanal i ovaj dio Dalmacije danas je vrlo zanimljiv turistički lokalitet. Na samom vrhu nalazi se u živoj stijeni ukopan rov i vidikovac s kojeg se danas pazi na požarni put.

Hrana o kojoj ćete pričati mjesecima (i rado se vraćati u Tkon)
Tkon u kojem se jedu ‘kunjke’ vrsta školjke koja se sprema na buzaru mjesto je u kojem gastronomija ostavlja dubok trag na svakog posjetitelja. U Tkonu možete jesti tradicionalno i moderno odnosno puno svježe ribe po izuzetno povoljnim cijenama, uživati u kruhu ispod peke uz kojeg će vam servirati domaće maslinovo ulje.

Trta Mrta

Budući da su konobe i restorani skriveni, a eno gastro preporuke se često prenose ‘od usta do usta’ evo gdje i što jesti kad ste u Tkonu.

Najstarija eno gastro adresa je konoba i pizzerija Trta Mrta. Otvorena je prije više od 30 godina, prvi su pekli pizzu u krušnoj peći, a uz nju, koja je tada bila hit (što je i danas), nude i svježu ribu. Tu nećete pogriješiti pojedete li maneštru od sipe i tjestenine s plodovima mora među kojima će se, ako im je sezona, naći i kunjke. Volite li meso – kušajte pršut koji će izrezati pred vama i poslužiti ga s čašom domaćeg merlota.

Restoran Sovinje

Restoran Sovinje druga je adresa u Tkonu koju treba posjetiti. Njega ćete vidjeti u centru, a iznenadit ćete se kad sjednete na terasu s pogledom na more. Restoran za svakog nudi ponešto, poslužuju doručak, ručak i večeru a na vama je samo reći što više volite – ribe ili meso. Za ljubitelje ribe tu je brudet koji poslužuju s pravom, četrdesetak minuta kuhanom palentom, odlična plata s predjelima, riblje plate, a za ljubitelje mesa jedinstvena plata na kojoj će vam poslužiti pet komada različitog mesa s prilogom.

Konoba Leut

Tradicionalne plate, ali i gradele po Dalmatinski kušajte u konobi Leut. Sakrivena je u staroj gradskoj jezgri i nudi doživljaj stare otočke konobe s domaćom ‘spizom’. Na ovom mjestu pitajte što bi vam preporučili, sjednite i pričekajte hranu. Zamirisat će vam hobotnica na gradele, blitva iz vrta, riba iz dnevnog ulova, a dok to čekate započnite svoju gastro avanturu varivom od boba i sipe. Uz sve to ljubazni konobar Ljubo poput vinskog znalca sljubit će vam lokalna vina. Na ovom mjestu ne zaboravite na desert – slasticu Šljivu.

Konoba Leut

Uz tradicionalne specijalitete Tkon nudi i moderne eno-gastro doživljaje. U restoranu Đardin zamirisat će vam burgeri čija je baza sočno juneće meso, uz koje poslužuju pržene domaće krumpiriće.

Restoran Đardin

U Đardinu svakako kušajte i pizze po uzoru na one iz Napulja. Da bi bi doživljaj bio jedinstven preporuka je ili pizza Napoletana ili Mortadela.

Restoran Đardin

Od ovog ljeta Tkon još bogatiji za još jedan eno-gastro kutak. Tik uz plažu nalazi se konoba Pinkovac u kojoj će vas oduševiti mesne i riblje plate, domaće vino i jedinstvene plate sa steake-om.


Sajam otočnih proizvoda koje ćete rado ponijeti kući
Kad prošećete centrom Tkona vidjet ćete modernu zgradu u kojoj se nalazi Interpretacijski centar pomorske baštine Tkon u kojem se (ili uz njega) svaki tjedan održava Sajam otočnih proizvoda. Riječ je o jedinstvenoj manifestaciji na kojoj se predstavljaju lokalni OPG-ovci, kreativci i zaljubljenici u tradiciju sa svojim proizvodima koji nose oznaku HOP (hrvatski otočni proizvod). Na taj se način promiče tradicija, potiče ručna proizvodnja ali i predstavlja destinacija kroz proizvode koji su najbolji suvenir Tkona.

Ne stignete li na sajam, u blizini pošte potražite vrata OPG-ovke Katice Mušćet. Tu ćete čuti priču o Tkoneti (začinu koji se radi jedino u Tkonu), ali i probat ukiseljeni motar i nazdraviti danu rakijom od smokava. Volite li modu, kod Katice kupite torbu napravljenu od recikliranih traperica.

K.U.U. Kunjka

Naučite pjevati, plesati, raditi fritule i nahranite magarce
Tkon živi cijelu godinu, a žila kucavica je K.U.U. Kunjka. Ova kulturno umjetnička udruga broji skoro trideset članova koji svaki tjedan vježbaju pjesmu i ples. Tijekom ljeta uključuju se u ljetne manifestacije, pozivajući goste da s njima zapjevaju ili zaplešu. Vidite li ih na rivi, pridružite im se.

OPG Rajna Brzić

Nešto dalje, u unutrašnjosti otoka, na farmi magaraca Marin krč dočekat će vas nasmijana Rajna Brzić s kockama šećera i kruhom – jer to obožavaju njeni magarčići. Pitomi su pa kad ih hranite možda dobite i koju pusu, ili će vas pronjuškati od glave do pete.

Kad magarci odu na spavanje vrijedna gazdarica Rajna odijeva nošnju i kreće na rivu kako bi turistima ispekla i poslužila svježe fritule. Kako doći do farme i o detaljima raspitajte se u Turističkom uredu Tkon.

Pogled s vidikovca Straža

U Tkonu je najstariji FKK kamp u Hrvatskoj
Kad je 1972 na kraju Tkona otvoren FKK kamp Sovinje bilo je to, kako se danas priča ‘svjetsko čudo’. ‘Golaći’ kako su ljubitelje nudizma prozvali stari ‘Kunjani’ turizmu su dali posebnu dimenziju. Kamp je od male parcele s vlastitom plažom do danas izrastao u jedan od značajnijih kampova u Hrvatskoj s posebnom ponudom – divnim parcelama za kampiranje, glamping kućicama i plažom zaklonjenom od pogleda na kojoj se nalaze ostaci nekadašnje rimske vile i kameni gat iz Rimskog doba.

 

Foto: Nikola Zoko