Zagrebački Nico`s blista u novom ruhu i s novim delicijama

Poznata zagrebačka gastro adresa Nico’s bistro i bar blistaju u novom ruhu koje će vas oduševiti na prvu. Nakon kratke stanke, uzrokovane preuređenjem šetnice Ban centra na Europskom trgu, ponovno su otvorili svoja vrata.

Prostor od 200 m2 u unutarnjem dijelu je preuređen. Odabrane su čiste linije i boje u jednostavnom spektru s finim materijalima od kojih se izdvajaju dizajnerske tapete, stolci i stolovi. Prozračan i prepoznatljivog stila koji odlikuje bistro, Nico’s je pun detalja poput velikih narančastih lampi ili pak velikog staklenog zida s ogledalima.

U prostoru prevladavaju zelena, zlatna i mint boja koje već na ulazu u lokal osvajaju gosta, a tu je i velika prekrasna tapeta Loro Piana. Novim konceptom u bistrou su dobivene dvije zasebne sale koje sliče stilom uređenja, ali su opet različite. Na taj način gostima je dan izbor. Sve tri terase ovog bistroa su u potpunosti preuređene i od sada se može uživati u pravoj maloj zelenoj oazi u centru grada.

Ono najzanimljivije je svakako novi meni mladog šefa kuhinje Tibora Klobučara, koji se educirao u Istanbulu na poznatoj kuharskoj školi Cordon Bleu, a sada je imao potpunu slobodu u kreiranju jela koja će ove jeseni i zime zasigurno postati hit.

Ideja ponude je bistro varijanta klasika i tradicionalnih jela sa sezonskim namirnicama. Dodatno, ponudu je proširena s dnevnim jelima za koja inspiraciju Tibor nalazi na obližnjoj tržnici Dolac. Veliku pažnju polažu na kvalitetu namirnica i njihovu obradu kako bi sačuvali sve bitne okuse.

U stalnoj je komunikaciji s dobavljačima kako bi na vrijeme uspjeli dobiti upravo one namirnice koje žele prezentirati u aktualnoj sezoni. Neka od najzanimljivijih jela su svakako Usoljena bijela riba s ukiseljenom ljutikom, kremom od sira, gelom od limuna i uljem od peršina, Pohani goveđi rep s kremom od čičoke, prženim patlidžanom i chutneyjem od šljive te drugi noviteti.

U novom Nico’su velika je pažnju posvećena ponudi vina i ostalih pića. Na njihovoj se vinskoj listi nalazi stotinjak etiketa pomno biranih vina, raznih sorata i iz svih bitnijih svjetskih vinskih regija koju je napravio glavni sommelier Marko Rundek. Ono što je svakako zanimljivo je i ‘specialty’ kava te kokteli.

U nadolazećim tjednima radit će razne tematske evente s koktelima koje će pripremati voditelj bara Matija Ivanišević sa svojim timom.

Matija Ivanisević, Dragan Marković i Marko Rundek

Dolaskom hladnijih i kraćih dana, ovaj svijetli prostor oaza je u koju ćemo raditi dolaziti u centru grada.

 

Foto: Filip Popović

Sprema se jedinstven Advent u pulskoj Areni

Odbrojavanje do početka blagdana i adventa je počelo, a s njime stižu vijesti i o onome što brojne zaljubljenike u najljepši dio godine očekuje u pojedinim gradovima. U mnoštvu sadržaja svakako se ističe ‘Advent u pulskoj Areni’ koji je najavljen kao ovogodišnja točka na ‘I’ tradicionalnog Adventa u Puli.

Svjetleći divovi

Advent u Areni počinje 6.prosinca, a bit će nadogradnja dosadašnjih zanimljivih adventskih zbivanja u Puli, ali i jedan od scenografski najatraktivnijih advenata u Europi koji će zasigurno izazvati veliki interes posjetitelja iz Hrvatske ali i cijele regije. Autor idejnog i izvedbenog projekta je tvrtka Inspiro Lab koja je prilikom planiranja ovog projekta provela istraživanje povijesnih elemenata vezanih za samu Arenu stoga će prostor amfiteatra biti podijeljen u nekoliko tematskih zona koje su inspirirane bogatom poviješću lokaliteta. Unikatne svjetlosne instalacije uključivat će i legendu o vilama – graditeljicama Arene, ali i elemente inspirirane gladijatorima. Zanimljivo je dodati  da su za ovu Božićnu bajku posebno kreirani i ručno izrađeni svi scenografski elementi.

Arena, Pula

Arena postaje klizalište! 

Jedna od posebnosti Adventa u Areni svakako je i veliko klizalište na površini od 600 m² kojim će upravljati tvrtka Arctic d.o.o., a bit će otvoreno od 6. prosinca 2024. do 6. siječnja 2025. godine. Od nedjelje do četvrtka klizalište će raditi od 10:00 do 22:00 sata, a petkom i subotom do 23:00 sata. Termini klizanja započinju svaki puni sat i traju 45 minuta, a cijena ulaznice iznosit će 3 eura, najma klizaljki 2 eura te najma pomagala za bezbrižnije klizanje 3 eura.

Verudela art park

Osnovne škole i vrtići Grada Pule uz prethodnu najavu mogu klizati radnim danom do 20. prosinca u periodu od 10:00 do 12:00 sati po promotivnoj cijeni ulaznice od 1 euro i najma klizaljki od 0,50 eura. Za one koji neće klizati tu je čak 1200 m² zasnježenih kamenih tribina na kojima će biti postavljeno 111 osvijetljenih božićnih drvca koji se mogu ovjekovječiti prekrasnim fotografijama.

Slavoluk Sergijevaca

Kako bi ovaj jedinstveni lokalitet tijekom adventa zablistao u punom sjaju organizatori planiraju dodatno osvijetliti cijeli zasnježeni prostor te uz pomoć scenografskih uređaja proizvesti efekt sumaglice kako bi ovaj prizor bio još atraktivniji!

Organizator Adventa u Puli je Javna ustanova Pula Film Festival, a glavni pokrovitelji Grad Pula i Turistička zajednica Grada Pule koji su se udružili i zasigurno pripremili spektakularan Advent u srcu Istre.  Više informacija o programima možete pronaći na www.adventupuli.hr i na društvenim mrežama Adventa u Puli.

Navratite li u Pulu preko vikneda, tada svakako razgledajte sve njene ljepote koje su, kad padne noć posebno osvjetljene kao što su Svjetleći divovi, izložbeni objekti u Verudela art parku, Slavoluk Sergijevaca…

 

Foto: arhiva TZ Pule

 

Maturalac.com – nova aplikacija za nastavnike, roditelje i učenike osnovnih škola u Hrvatskoj

Lansirana je nova aplikacija za višednevna školska putovanja maturalac.com! Tako će od ove školske godine nastavnici, roditelji i učenici sami moći kreirati svoje putovanje i u samo nekoliko klikova dobiti kompletnu ponudu s programom i cijenom.

Iza ove digitalne platforme ponovo stoji Eklata, putnička agencija s više 20 godina iskustva u organiziranju putovanja mladih, koja je aplikaciji izlet.hr za jednodnevne školske izlete, sada pridružila i maturalac.com za višednevna putovanja.

Od odabira smještaja do praćenja budžeta

Zbog složene procedure i zakonskog okvira proces odabira destinacije i ponude može biti dugotrajan i stresan. Proces se sastoji od dijela prije i nakon objave javnog poziva. U fazi prije objave javnog poziva, sudionici procesa pojavom aplikacije dobili su alat za pomoć u odluci gdje, kada, što, koliko dugo i po kojoj cijeni. Kad su kreirali željeni program, aplikacija nastavnicima omogućuje automatsko generiranje javnog poziva prema tom programu, kojeg zatim mogu objaviti na web stranici škole!

Maturalac.com u skladu sa suvremenim digitalnim trendovima automatizira sve ključne elemente kreacije putovanja – od odabira smještaja, destinacija, broja noćenja, broja učenika i nastavnika, vodiča, voditelja putovanja…, do onog najvažnijeg dijela – praćenja budžeta.

Aplikacija je namijenjena i pružateljima usluga – smještajnim objektima, vodičima, nacionalnim parkovima i parkovima prirode, OPG-ovima, ugostiteljima, muzejima, gradovima, zabavnim parkovima… Ovdje mogu besplatno prezentirati svoje usluge kroz otvaranje profila u aplikaciji kako bi ih škole uključile u svoje programe. Maturalac.com planerima putovanja omogućuje uvid u njihovu ponudu te nakon putovanja, ocjenjivanje i komentiranje pojedine destinacije i pružatelja usluga.

Bez dugotrajnog čekanja informacija 

„Aplikacija je, dakle, centralno mjesto okupljanja svih sudionika školskih putovanja, neovisno o tome radi li se o korisnicima sa strane ponude ili potražnje. Na ovaj način, eliminira se dugotrajno čekanje informacija i prazni hodovi koji su često pratili osmišljavanje i kreaciju programa maturalnih putovanja. Nastavnici, roditelji i učenici imaju pregled svih potrebnih informacija i ponude na jednom mjestu te ovim putem pozivamo sve dionike ovog procesa, neovisno jesu li pružatelji usluga ili konzumenti, da se besplatno registriraju na aplikaciji i time pridruže maturalac.com „obitelji“, ističe Jurica Glavina, direktor turističke agencije Eklate, koji stoji iza ovog opsežnog projekta na kojem se radilo više od dvije godine.

 

Foto: arhiva Eklata

Udruga Vinistra prvi put nastupa na prestižnom Decanter Fine Wine Encounteru

Sve je spremno za prvi nastup udruge Vinistra na londonskom vinskom događaju godine. U suradnji s Turističkom zajednicom Istarske županije, 16. studenog Vinistra predstavlja našu najpoznatiju vinsku regiju na prestižnom Decanter Fine Wine Encounteru sa 16 nagrađenih istarskih vina.

U londonskom hotelu Landmark među više od tisuću vrhunskih vina boje Istre branit će  Veralda Xtrian Brut Rosé, 2019.; Agrolaguna Festigia Rosé, 2023.; Rossi Malvazija Istarska, 2023.; Cattunar 4 Terre Malvazija, 2023.; Medea Montiron, 2022.; OMO Malvazija Istarska, 2022.; Kabola Malvazija Unica, 2021.; Pilato Malvazija Sur Lie, 2020.; Matošević Alba Robinia Riserva, 2020.; Ipša Malvazija, 2020.; Kozlović Teran, 2022.; Cuj Teran, 2021.; Fakin Il Primo Teran, 2020.; Damjanić Clemente, 2019.; Prelac Muškat Momjanski, 2023. i Benvenuti San Salvatore, 2019.

Promocija istarske autentičnosti i strasti

Na ovom poznatom vinskom događaju u organizaciji časopisa Decanter, ljubitelji vina, ugostitelji, hotelijeri, sommelieri, enolozi, imaju prigodu degustirati najbolja vina iz čitavog svijeta, a uz Grand Tasting, organiziraju se brojni masterclassovi koje vode iskusni vinski eksperti.

„Istarska vinska scena iz godine u godinu oduševljava ljubitelje vina diljem svijeta, a sudjelovanje na prestižnom događanju poput Decanter Wine Encountera u Londonu dodatno potvrđuje našu predanost promociji autentičnih istarskih vina u spoju s prirodnim ljepotama, kulturnom baštinom i smještajem visoke kvalitete. Povezivanje s istinskim ljubiteljima vina iz cijelog svijeta omogućuje nam da Istru postavimo na kartu svjetske vinske scene i istaknemo našu strast prema očuvanju tradicije i stvaranju novih, nezaboravnih doživljaja za posjetitelje”, istaknuo je direktor Turističke zajednice Istre Denis Ivošević povodom ovog premijernog nastupa.

Najavljena i 31. Vinistra

Luka Rossi, predsjednik udruge Vinistra istaknuo je kako je ovo prvi put da se neka hrvatska vinska regija predstavlja na Decanter Fine Wine Encounteru.

„Više od 30 godina promoviramo autohtone sorte pa je i u Londonu fokus na malvaziji istarskoj, teranu i muškatu momjanskom i njihovim različitim stilovima. Nastup Vinistre na Decanter Fine Wine Encounteru nastavak je uspješne suradnje s Decanterom s kojim smo u lipnju prvi put u Hrvatskoj organizirali Decanter 2024 Winners Showcase“, rekao je predsjednik Vinistre, udruge koju već krajem mjeseca očekuju nove aktivnosti.

Članovi udruge od 24. do 28. studenog putuju u Bordeaux, a uz studijsko putovanje nastupit će na bordoškom Vintech Sifelu na štandu Vinistre.

Već su krenule pripreme i za 31. Vinistru, najiščekivaniju hrvatsku izložbu vina koja se iduće godine održava od 9. do 11. svibnja u Poreču. Save the date!

 

Foto: arhiva Udruge Vinistra

Jesenske čari Splita i okolice

Zbog svog položaja, Split je oduvijek privlačio ljude, a njegova priča traje još otkako je rimski car Dioklecijan, 293. godine poslije Krista odlučio baš na tom poluotoku, blizu velikog rimskog grada Salone, izgraditi palaču da se skloni od opasnosti i u miru provede posljednje godine života.

Srebrna vrata Dioklecijanove palače

Palača je u 1700 godina postajala grad, nakon što su se u nju počeli sklanjati stanovnici Salone pred navalom Avara i Slavena, a zahvaljujući ostavštini i onih koji su proširivali grad i izvan zidina, danas je Split grad koji mnogobrojne turiste mami bogatom tradicijom, povijesnom i kulturnom baštinom. I to ne samo ljeti, nego 365 dana u godini, a u jesen, pa i za blagih zimskih mjeseci mediteranske klime, idealno je doba za razgledavanje jer, one nemoguće gužve ipak su popustile. Turisti željni upijanja povijesti i ljepota upravo sada mogu upoznati divote na njegovim ulicama i trgovima, u palačama i muzejima, crkvama i hramovima te se opuštati na šetnicama i dakako, uživati u gastronomskoj ponudi njegovih restorana.

Od cvijeta do imena

Najprije da razjasnimo ime grada. Stoljećima se vjerovalo da dolazi od latinske riječi za palaču, označavajući Dioklecijanovu palaču. Naime, na staroj karti rimskih zemalja Tabuli Peutingeriani na kojoj podaci datiraju u 4. stoljeće, vidljiv je lokalitet Spalato, nedaleko veće i važnije Salone. Lako je moguće da je autor najvažnijeg povijesnog izvora za antiku i rani srednji vijek, bizantski car Konstantin Porfirogenet jednostavno, ali možda krivo zaključio da je ime poteklo od riječi Spalato.

Vjerojatnije je da je Split ipak ime dobio po cvijetu. Naime, mnogo prije nego što je Dioklecijan odlučio ovdje provesti umirovljeničke dane, u uvali je bilo grčko naselje koje se nazivalo Aspalathos ili Spalatos i to po biljci koja je u ono doba poput tepiha prekrivala cijelo područje Dalmacije. Radi se o brnistri ili žuki kako je još nazivaju, biljci koja u proljeće cvate žutim cvijetom opojna mirisa a njeno je grčko ime Aspalathos. Je li priča potpuno točna još nema dokaza, ali zna se da je Split promijenio mnoga imena: Spalatum, Spalato, Spalatarum, Spalathensis, Aspalathon, Aspalatuo i to sve do 1909. godine kada je gradsko vijeće propisalo da se grad smije nazivati samo jednim imenom – Split.

Šetnja kroz povijest

Za razgled i upoznavanje Dioklecijanove palače svakako unajmite vodiča. Od stručne ćete osobe tada čuti priče koje datiraju u prošlost daleko prije „kamena temeljca“ Palače, pa sve do današnjih dana, doznati glamurozne, ali i one manje sjajne detalje koji se vežu uz palaču i njenu povijest, pogotovo nakon smrti Dioklecijana. Naime u jednom razdoblju podrumi su korišteni kao jame za otpad (i bili napunjeni do vrha!), a njihovo čišćenje otpočeo je sredinom 19. stoljeća arhitekt Vicko Andrić. I da,  dobro je znati da Dioklecijanova palača zauzima preko 30 tisuća metara četvornih, a podrumi palače još nisu do kraja istraženi, odnosno otkopani, pa se iza zidova danas dostupnih velebnih prostorija sigurno kriju još neke tajne.

Palača je spoj luksuzne vile – ljetnikovca i rimskog vojničkog logora (castruma), a dvjema glavnim ulicama podijeljena je na četiri dijela. U južnom dijelu Palače boravio je Dioklecijan, dok je sjeverni dio bio namijenjen za carsku stražu, vojsku i poslugu, a neke su zgrade služile i kao spremišta.

Na svakom uglu nalaze se velike kule, a uz četiri manje, na svakoj strani: Zlatna, Srebrna, Mjedena i Željezna vrata. U Palaču uđite poput cara: kroz veličanstvena Zlatna vrata na kojima će vas možda dočekati i dva „stražara“.

Jupiterov hram

Šetnja kroz palaču je zapravo šetnja kroz povijest – prođite kroz Vestibul (staro carsko predvorje) i dođite do središnjeg trga palače, Peristila. Bio je namijenjen caru Dioklecijanu, slavljenog kao živog Jupiterovog sina. Car se pojavljivao pod lukom a podanici su mu pristupali i klečeći mu ljubili skute njegova grimiznog plašta, ili pred njim padali ničice, ležeći potrbuške na zemlji. Stupovi su izrađeni od vrlo rijetkog i cijenjenog crvenog granita, a od cara Dioklecijana pa na dalje, purpur postaje carska boja.

Zahvaljujući svojoj jedinstvenoj ljepoti i odličnoj akustici, Peristil je postao idealna kazališna scena i pozornica na kojoj se odvija bogati gradski život. Ispiti kavu na stepenicama uokolo Peristila jedinstveni je doživljaj, jer ćete ugledati i 3500 godina staru djelomično sačuvanu sfingu od grafita koju je Dioklecijan dovezao iz Egipta. Postavljena je ispred Jupiterovog hrama i podsjetit će vas da ga svakako morate razgledati.

Katedrala sv. Duje

Velika atrakcija Dioklecijanove Palače je i Katedrala sv. Duje, zaštitnika Splita. Za sjedište ima, među europskim katedralama, najstariju građevinu – mauzolej rimskog cara Dioklecijana, čiji je sarkofag stajao u sredini građevine, a kasnije je uništen. U njoj je tijekom vremena povijest izmirila pogansku antičku, kršćansku srednjovjekovnu te modernu baštinu. Odnosno, mauzolej cara – progonitelja kršćana (tako su još i zvali Dioklecijana) postaje sredinom 7. stoljeća katedralom u kojoj su oltari s relikvijama svetog Dujma i svetog Staša, mučenika pogubljenih u Solinu. Zvonik katedrale visok 57 metara je najizvornija dalmatinska srednjovjekovna građevina čija je gradnja započeta u 13. stoljeću. Početkom 20. stoljeća potpuno je obnovljen i otvoren za javnost. Brojnim uskim stepenicama može se popeti na vrh zvonika, s kojega se pruža spektakularni pogled na Split i okolicu.

Crkva sv. Martina

Usko, najuže

I još nešto nemojte zaboraviti: proći kroz najužu ulicu Splita, koju još nazivaju „pusti me proć“ jer toliko je uska da je nemoguće u njoj se mimoići. Ako vas kroz Split vodi stručna osoba, poput „hodajuće enciklopedije“, vodiča Dina Ivančića (svakako ga preporučujemo), slušat ćete priče o svakom kutku grada. On nas je odveo u još jedan uski prostor: u sjevernom pročelju Dioklecijanove palače, unutar uskog stražarskog prolaza iznad Zlatnih vrata nalazi se jedna od dvije najuže crkve u Splitu – crkva sv. Martina u vlasništvu sestara dominikanki. Uz crkvu, koja je otvorena za javnost nalazi se i samostan.

Dino Ivančić

Trgovi dvostrukih imena

Zapadno od Rive nalazi Trg Republike. Splićani ga tako ne zovu, a niti je po tom imenu poznat turistima. Svima je poznatiji kao Prokurative koje jako sliče venecijanskom Trgu svetog Marka. S tri strane ga okružuju neorenesansne zgrade s lukovima po kojima je trg i dobio prepoznatljivo ime, a prema jugu Prokurative su otvorene prema luci i Rivi.

Prokurative

Gradnju trga je inicirao sredinom 19. stoljeća jedan od najpoznatijih gradonačelnika u povijesti grada Antonio Bajamonti koji je time želio Italiji pokazati da je Split dio talijanske tradicije, što dokazuju i reljefi na prozorima. Trg je odavno stekao status pozornice za kulturna događanja sa svojim dijelom – platoom na južnoj strani na kojem je do 1947. godine stajala i velika neoklasična fontana.

Pjaca

Pitate li Splićane gdje je Narodni trg, možda vam neki neće znati dati upute. Naime, većina, pa i turisti ga zovu Pjaca, a prvi se puta spominje u 13. stoljeću kao Širina sv. Lovre i prvi je naseljeni dio Splita izvan Dioklecijanove palače. Pogled će vam zasigurno privući Morpurgo, jedna od najstarijih još uvijek otvorenih knjižara na svijetu. Oko trga stoje sačuvane palače plemićkih obitelji i gradski sat koji umjesto 12 znamenaka na brojčaniku ima 24.

Voćni trg

A, Trg braće Radić? Slovi kao najljepši trg u gradu, na kojem je nekada bila tržnica na kojoj su žene iz okolnih sela prodavale povrće i voće. Otuda i lokalni naziv – Voćni trg. Pogled će vam privući osmerokutna mletačka kula, ostatak nekadašnje utvrde sagrađene u 15. stoljeću. Nasuprot kuli nalazi se palača obitelji Milesi iz 17. stoljeća s predivnom baroknom fasadom, a ispred palače je smješten spomenik Splićaninu Marku Maruliću, rad Ivana Meštrovića.

Peškarija

Kad je o tržnicama riječ, želite li doživjeti i okusiti bilo Splita, svakako posjetite Pazar i Peškariju. Pazar (tržnica) je smješten uz istočni zid Dioklecijanove palače i oko crkve sv. Dominka. Ribarnica, odnosno Peškarija nije samo jedan od središnjih punktova splitskog gradskog života, nego je i zanimljiv arhitektonski spomenik. Naime, građena je prije više od 120 godina u secesijskom stilu. Na njezine stolove dolazi sve što Jadransko more nudi, od papalina, girica, srdela do velikih zubataca, pagara…. Jedino čega nema su muhe, kojima očito ne prija miris sumpora iz podzemnog termalnog izvora, zbog kojih je i reumatizmom opterećen Dioklecijan baš tu napravio svoju palaču.

I Meštrović se zaljubio u Split

Nakon što istražite Dioklecijanovu palaču i staru jezgru grada, krenite putevima modernijeg Splita. Mogućnosti su vam mnoge – kultne Bačvice na kojima se picigin igra cijele godine, marina, prekrasni park i vidikovac Sustipan te Marjan kao najzeleniji dio Splita na kojem se možete rekreirati ali i uživati razgledavajući divne vidikovce s pogledom na Split.

Marjan

Na putu prema Marjanu, na Splitskim Mejama zastanite i zavirite u galeriju Meštrović, obiteljsku kuću najvećeg umjetnika 20. stoljeća, Ivana Meštrovića. Sagrađena je kao prostor za rad, stanovanje i izlaganje, pažljivo osmišljenog interijera i eksterijera koji je kao zemljišni posjed ograđen zidom s dva pomoćna objekta. Gradnja je tekla u dvije etape – u prvoj koja je počela 1931.godine, sagrađeno je istočno krilo s atelijerom i radnom sobom u prizemlju, te stambenim prostorijama na katu.

Galerija Meštrović

U nastavku radova 1934. godine poravnava se teren, grade potporni i novi ogradni zidovi, te se zida atelier za modeliranje skulptura u glini. Prema moru, podižu se 1935. dvije radionice za klesanje karijatida spomenika Neznanom junaku na Avali. Godine 1937. produžava se ulazni trijem, radi kolni pristup objektu, središnji prizemni dio kuće i konačno, tijekom 1938. i 1939., zapadno krilo zgrade sa spremištem modela te središnja dvorana kata.

Galerija Meštrović

Impozantna je vila bila omiljeno boravište Ivana Meštrovića i njegove obitelji još od 1932. godine, a u njoj su se okupljali sve do 1941., kad je preminula Ivanova majka Marta Meštrović. Zatekla ih je na ovom mjestu talijanska okupacija grada zbog koje je umjetnik preselio u Zagreb, a supruga i djeca splitski su dom napustiti godinu dana kasnije.

O imovini i kući najprije je skrbio i u kući živio Meštrovićev prijatelj, književnik Milan Ćurčin, potom povjesničar umjetnosti dr. Cvito Fisković, a aktom darivanja Ivan Meštrović je 31. siječnja 1952. poklonio hrvatskom narodu uz ovaj još tri svoja objekta i 132 umjetnička djela, koja su prema priloženom popisu ušla u sastav svakog pojedinog objekta. Današnji fundus Galerije Meštrović u Splitu čine 192 skulpture, 583 crteža, 4 slike, 291 arhitektonski nacrt iz razdoblja 1898. – 1961. godine, a za razgled vam je potrebno 90-ak minuta. Kroz postav možete proći sami, sljedeći naputke ali i u društvu vodiča koji će vam uz izloške ispričati priču o životu u ovoj vili. Taj doživljaj nemojte nikako propustiti!

Vila Ridulin

Đir kroz Varoš

Nekadašnje predgrađe Splita smješteno uz srednjovjekovne zidine koje su okruživale palaču nazvano je Varoš. Na ovom su mjestu ribari i težaci izgradili skromne kućice, a dio te arhitekture sačuvan je i danas. Ali, umjesto težaka, vlasnici su mnogobrojni Splićani koji su svoje ‘starine’ preuredili i pretvorili u apartmane i hostele za brojne turiste koji iz sezone u sezonu sve više vole ovaj dio Splita. Kako i ne bi kad se upravo na ovom mjestu spaja tradicija i moderno, ali i omogućuje da se brzo i jednostavno krene gradskim ulicama u istraživanje Splita. Dok prolazite uskim ulicama uzbrdo i nizbrdo, vidjet ćete jedinstvene arhitektonske spomenike – vilu Ridulin, koja je ujedno i najmanja kuća u ovom dijelu grada, Crkvu sv. Mikule iz 19. stoljeća, crkvicu Gospe o’ Soca, Svetog  Križa, Svetog Frane…

Za ručak – marenda

Uske ulice Varoša spuštaju se na male trgove na kojima će vas preplaviti mirisi hrane. One fine, domaće koja se svakodnevno priprema od svježih namirnica kupljenih na splitskoj tržnici i ribarnici. Na ovom se mjestu jede jedinstvena Dalmatinska marenda koju je kao poseban projekt osmislila turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije želeći na ovaj način brojnim turistima ponuditi autohtono, jedinstveno, odličnog omjera cijene i kvalitete.

Restoran Tinel

”Dalmatinska marenda nije samo priča o hrani, to je prozor u našu tradiciju, bogatstvo okusa i mirisa koji prizivaju slike dalmatinskog načina života. Ovaj projekt slavi našu kulturu, baštinu i strast prema životu, a svaki zalogaj nosi priču o običajima, ljudima i povezanosti s morem” – opisala je projekt Ivana Vladović, direktorica TZ SDŽ dodajući kako projekt Dalmatinska marenda, osim brendiranja marende kao autentičnog obroka, uključuje i brendiranje objekata i proizvođača koji koriste domaće, autohtone proizvode i spravljaju ih na tradicionalan način.

Pa gdje onda pojesti finu dalmatinsku marendu kad ste u Splitu? Konoba Dujkin Dvor (Trumbićeva obala 6) je jedna, a restoran Tinel (ulica Tomića Stine 1) druga adresa u Varošu. Ime drugog restorana znači dnevni boravak, što je uređenjem interijera vlasnica Ivona Cokarić i postigla. Kad se na ovom mjestu ugodno smjestite marendat ćete pašticadu, gregadu, sipu s bobom, gulaš od hobotnice sa slanutkom…

Dioklecijanova mensa

Večerajte poput Dioklecijana

Kad ste u Splitu vrlo lako ćete se uvjeriti kako je hrana jedan od turističkih aduta ovog grada. Tko zna, možda zbog Dioklecijana, cara hedoniste koji je uživao u hrani napravljenoj od lokalnih namirnica i ulovljene ribe, a bila je poslužena na niskom kamenom stolu danas zvanom Dioklecijanova mensa (kameni stol pronađen u podrumu Dioklecijanove palače danas je izložen u Muzeju grada Splita).

U današnjem Splitu se hrana poslužuje na posebno dizajniranim tanjurima, a jedno od takvih mjesta, gdje se sljubljuje tradicionalno i moderno, svakako je restoran Makarun, sakriven u zidinama Dioklecijanove palače (Marulićeva 3) s jedinstvenom terasom u kojoj raste 70-godišnja smokva koja štiti goste od sunca i pogleda. Već na ulazu osjetit ćete jedinstvene mirise koji se šire iz kuhinje otvorenog tipa.

Restoran Makarun

Na vama je hoćete li jesti riblje ili mesne specijalitete, obrok započeti juhom ili paštom – makarunima koji se na ovom mjestu svakodnevno proizvode po tradicionalnoj recepturi. Što još kušati u Makarunu? Svakako Makarun pašticadu, riblje makarune sa škampima, lubina (brancina) s palentom, janjeće kotlete poslužene s pireom od batata i umakom od brusnica i mente. Danu i finoj ‘spizi’ nazdravite lokalnim vinom Zinfandel vinarije Bratinčević.

Hotel Fermai

Laku noć u nekadašnjem Splitskom sveučilištu

Zagrebemo li dublje u povijest, zgrada Zadružnog saveza u Splitu, koja je od 1974. godine bila sjedište splitskog sveučilišta, krije zanimljive nalaze. Zahvaljujući arheološkim iskapanjima  u temeljima zgrade pronađeni su artefakti koji svjedoče o postojanju organiziranog urbanog života u Splitu prije izgradnje Dioklecijanove palače. Pronalazak kupelji i fontane daje naslutiti kako su tu bile smještene terme ili tržnica. Zgrada (djelo Petra Senjanovića) je pod zaštitom konzervatora, što znači da je njezina povijesna i arhitektonska vrijednost prepoznata i očuvana kroz stroge smjernice i regulative kad se pretvarala u danas poseban heritage hotel Fermai (Livanjska ulica 5).

Hotel Fermai

Pažljivo uređeni interijer, s elegantnim osvjetljenjem, vintage namještajem i modernim detaljima, stvara mirno i luksuzno okruženje u kojem se gosti mogu opustiti. Hotel raspolaže s 33 vrhunski opremljene sobe i 2 premium suitea u kojima je namještaj posebno dizajniran te proizveden u lokalnim obrtima, čime se aktivno podržava  domaća ekonomija i proizvodnja te smanjuje ugljični otisak.

Ako boravite u Splitu nekoliko dana, istražite i Trogir

Split i Trogir međusobno su povezani i gradskom linijom. Krenete li vlastitim automobilom, parkirajte ga na Čiovu, otoku koji je povezan s Trogirom mostom i zaputite se pješice u istraživanje romaničkog grada u potpunosti pod zaštitom UNESCO-a.

U razgled grada krenite u društvu vodiča poput Antee Kovačević Babić, mlade žene zaljubljene u grad u kojem živi. Ona će vas provesti uskim ulicama i raskošnim trgovima pokazujući ono što Trogir čini jedinstvenim mjestom na svijetu.

Radovanov portal (romaničko-gotički portal katedrale Sv. Lovre), grobnica sv. Ivana Trogirskog zaštitnika grada unutar katedrale te samostan Sv. Nikole gdje se nalazi još jedan simbol Trogira – reljef grčkog boga sretnog trenutka Kairosa.

Baš poput Splita i Trogir ima svoju promenadnu rivu. Pogled će vam privući jahte parkirane uz šetnicu, ali i osnovna škola Petra Berislavića, sagrađena u neogotičkom stilu koja ima status zaštićenog kulturnog dobra. Jedan od simbola stare gradske jezgre jest i kaštel Kamerlengo, sagrađen uz morsku obalu, primarno za obrambene svrhe.

Kaštel Kamerlengo

Najbolji sladoled u Hrvatskoj i restorani s Michelinovom preporukom

Kavu u Trogiru svakako upotpunite trogirskim rafiolima ili kuglicom sladoleda Gelato bara Bella, gdje svakako kušajte ”Speculaas lemon“, sladoled koji je 2018. godine proglašen najboljim u Hrvatskoj.

Koliko je poseban Trogir vidjet ćete i okusiti na tanjuru. U ovom malom gradu nalaze se čak tri restorana s Michelinovom preporukom, a jedan od njih je restoran Mare. Nalazi se na Čiovu, u dijelu koji se naziva Lučica s pogledom na Trogirsku rivu i za gastronome je otvoren čitave godine.

Restoran Mare

Zbog manjeg prostora u zatvorenom dijelu restorana potrebno je rezervirati mjesto, a na ulazu u restoran dočekat će vas vlasnik i kuhar Robert Predrag Žmire, jedan od finalista Masterchefa 2011. godine.

U kuhinji se igra tradicionalnim i modernim spajajući naoko nespojivo. Sve namirnice koje se koristi su lokalne – od ribe trogirskih ribara, voća i povrća lokalnih poljoprivrednika, maslinovog ulja iz obližnjeg sela Gustirna koje svakako kušajte uz topli kruh kojeg Žmire u peče svakog dana.

Split i njegova okolica osvojit će vas na prvu, a s vikenda ili godišnjeg odmora u ovom dijelu godine vratit ćete se puni uspomena te s pravom opet zaključiti da se treba vratiti i istražiti još pokoju galeriju, palaču, kutak u podrumu Dioklecijanove palače i razgledati muzeje te uživati u domaćim specijalitetima.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić, arhive TZ grada Splita, restorna Makarun i hotela Fermai

Festival Rizling Raj(n)ski uskoro u Zagrebu

RR ili Raj(ski) rizling naziv je festivala posvećenog vinima od ove velike bijele sorte koji portal vinskiklub.hr organizira 16. studenog u zagrebačkom Hotelu Capital, Jurišićeva 22. Od 18 sati će u velikoj dvorani u prizemlju Hotela rizlinge izlagati 20 ponajboljih vinarija iz svih vinorodnih područja Kontinentalne Hrvatske, od Plešivice na zapadu do Podunavlja na krajnjem istoku Lijepe naše. Bit će tamo svježih, zrelih i arhivskih rizlinga te suhih, polusuhih, poluslatkih i slatkih.


Svojevrsni prolog subotnjem Festivalu bit će masterclass Vinski vrh: 18 godina rizlinga Bolfan u utorak, 12. studenoga, u 18 sati u intimnijem prostoru na katu zagrebačkog hotela Capital. Vlasnik vinarije Tomislav Bolfan predstavit će rizlinge s Vinskog vrha pokraj Hrašćine u Hrvatskom zagorju od recentne berbe 2023. pa do prve iz 2006. godine.


Na sam dan festivala Raj(n)ski rizling na istome će mjestu biti tri masterclassa. Rizlinzi Mosela by Željko Bročilović Carlos bit će u 14 sati jedinstvena prilika za kušanje sedam velikih vina iz njemačke regije koja je svojevrsni sinonim za rizling. Tamo su neki od najstrmijih vinograda na svijetu, što omogućuje sunčevim zrakama da dopru do svakoga grozda na trsovima. Carlos je jedan od najboljih poznavatelja rizlinga u regiji i donijet će sedam vina iz pet vinarije iz berbi od 2022. do 2016.

Korak: Vertikala rizlinga plešivičkog velemajstora, naziv je masterclassa na kojem će otac i sin Velimir i Josip Korak predstaviti šest izvanrednih klasičnih rajnskih rizlinga iz berbi 2023., 2020., 2017., 2011., 2009. i 2006., te sedmi, Rajnski rizling 2015. iz linije U traganju za zaboravljenim vremenom. To je dugo macerirano vino bez dodanog sumpora. Vinarija Korak ima restoran ovjenčan Michelinovom zvjezdicom, a Velimir i Josip najavljuju i iznenađenje iz 2014. koje je malo tko imao priliku kušati.

Netom prije otvaranja RizlingFesta u velikoj dvorani Hotela Capital, u 17 sati će, u manjoj i intimnijoj, biti svojevrsni vatromet francuskih vina od njemačke sorte. Izvanredni rizlinzi Alsacea by Krešo Kožić naziv je masterclassa na koji će ovaj znani vinski konzultant i edukator, te veliki zaljubljenik u veliku sortu, donijeti rizlinge iz šest vinarija i šest berbi: 2022., 2021., 2020, 2015., 2012. i 2009.


Ulaznice na masterclassove su u pretprodaji 50 eura, a na RizlingFest 25 eura.
Podrobnije informacije o popustima su na stranici www.vinskiklub.hr/rr-rizling-rajnski-rizlingfest/. Tamo su i poveznice na liste vina koja će se kušati na masterclassovima.

 

Foto: arhiva Vinski klub

 

Arty Party u Galeriji: interaktivna prodajna izložba i radionice

Zagrebačka Galerija Specijalne policije ponovno postaje domaćin jedinstvenog umjetničkog događanja – Arty Party, koje će se održati od 12. do 14. studenog 2024. Posjetitelji će imati priliku uživati u interaktivnoj prodajnoj izložbi, sudjelovati u kreativnim radionicama te okušati se u umjetničkom stvaranju s profesionalnim umjetnicama koje rade u različitim tehnikama i medijima.

Arty Party je savršen događaj za sve – bilo da ste ljubitelj umjetnosti ili samo želite isprobati nešto novo. Uz radionice koje su prilagođene potpunim početnicima, posjetitelji će uživati u izloženim umjetničkim djelima, a također imaju priliku osigurati jedinstvene poklone za nadolazeće blagdane.

Raspored događanja:

  • Izložba je otvorena svaki dan od 9:00 do 21:00 sat, omogućujući slobodan pristup djelima koja odražavaju različite umjetničke stilove i tehnike, od keramike i staklenih predmeta do ilustracija i slika.
  • Radionice će se održavati 12. i 13. studenog u terminima od 17:30 do 19:30 sati. Prijava je obavezna putem poveznice, a sav potreban materijal je osiguran.
  • Portretne ilustracije: Kristinka Lazar, jedna od organizatorica, od 12. do 14. studenog, od 14:00 do 20:00 sati, crta posjetitelje uživo u opuštenom “drop-in” formatu, bez potrebe za prijavom.

Program radionica:

  • Artmix s Martinom: Izrada apstraktnog pejzaža u mix media tehnici – akvarel, pastele, akril, zlatni listići.
  • Play with Clay and Let It Go s Laurom: Intuitivno oblikovanje i ukrašavanje predmeta od gline.
  • Paint & Fusion s Irenom: Fuzija stakla i izrada staklenog nakita.

Osim što nudi priliku za izražavanje kroz umjetnost, Arty Party je i idealno mjesto za nabavu jedinstvenih blagdanskih poklona. Na izložbi će biti dostupni umjetnički predmeti od keramike, stakla, umjetnički dnevnici, kao i originalne slike i ilustracije.

Kako je nastao Arty Party?
Sedmi po redu Arty Party nastavlja tradiciju započetu u svibnju 2022. godine, kada je grupa prijateljica umjetnica spontano organizirala art piknik kod Laure. Događaj je evoluirao u redovito okupljanje umjetnica različitih profila, koje su kroz druženje i razmjenu ideja željele unijeti novu dimenziju u umjetničku scenu Zagreba. Danas, Arty Party poziva sve zainteresirane da uživaju u kreativnom ambijentu i postanu dio umjetničkog procesa.

‘Želimo stvarati zajedno s posjetiteljima jer umjetnost je ljepša kada se dijeli’ kažu organizatorice, pozivajući sve da se pridruže radionicama ili jednostavno uživaju u umjetnosti.

Na događanju ćete moći upoznati umjetnice:

Pridružite se na Arty Partyju i istražite svijet kreativnosti! Sudjelovanje u radionicama iznosi 35 eura po osobi.

Kontakt:
E-mail: artyparty2024@gmail.com
Facebook stranica: Arty Party u Galeriji

 

Zeleniji Novi u sklopu projekta “Hrvatska prirodno tvoja”

Turistička zajednica Grada Novi Vinodolski i ove godine aktivno sudjeluje u nacionalnom projektu Hrvatske turističke zajednice, „Hrvatska prirodno tvoja“ – „Croatia naturally yours“, usmjerenom na poticanje održivog turizma i očuvanje prirodnog okoliša. Jedna od važnih namjera ovog projekta je i kompenzacija emisije ugljikovog dioksida koja nastaje zbog povećanog broja automobilskih posjeta. U tu svrhu Turistička zajednica Grada Novi Vinodolski dobila je od Hrvatske turističke zajednice sredstva za nabavu autohtonih sadnica i stabala.

Uz samu sadnju, obaveza uključuje njegu sadnica,  praćenje njihovog rasta te označavanje oznakom održivog turizma „Hrvatska prirodno tvoja” – „Croatia naturally yours”. Bilo je potrebno voditi računa o autohtonim vrstama i podneblju u kojem se stabla sade te da budu posađena na vidljivim mjestima u destinacijama. Podaci o posađenim sadnicama uneseni su i u aplikaciju za praćenje sadnje Europske agencije za okoliš pod nazivom MapMy Fress s ciljem objedinjavanja podataka o sadnji sadnica stabala na globalnoj razini.

U suradnji s Gradom Novi Vinodolski i komunalnim poduzećem IVANJ d.o.o., Turistička zajednica je na budućoj šetnici uz Ričinu zasadila deset stabala crnog jasena te na taj način ozelenila ovaj prostor za koji smo sigurni kako će postati vrlo atraktivan prostor za šetnju i rekreaciju. Uvođenjem novih zelenih površina ovaj prostor dobiti će novi šarm koji i zaslužuje.

Projekt pokazuje kako se kroz male, ali promišljene korake može pridonijeti ljepoti i očuvanju prirode.

 

Foto: TZG Novi Vinodolski

Velike vinarije za Malu školu vina

U studenom 2024., u organizaciji diWine_projecta i partnerskih vinarija započinje Mala škola vina – jedinstveni projekt organizirane edukacije za vinske početnike. Radionice, koje će se održavati nekoliko puta mjesečno sve do ljeta 2025. g., dostupne su polaznicima po cijeni od samo 9 EUR. Lokacija je diWine Club smješten na zagrebačkoj Opatovini, a projekt su podržale vinarije Iločki podrumi, Martin Albus, Vislander i Vina Šimanović.

Vina Šimatović

Hrvatska (ni)je vinska zemlja?

„Statistički gledano, slika hrvatskog vinskog tržišta izgleda dobro – potražnja je veća od proizvodnje (koja se kreće oko 800.000hl godišnje) te smo pri vrhu ljestvice potrošnje vina po glavi stanovnika (oko 30l godišnje po osobi). No, je li uistinu sve tako sjajno? Većinu hrvatskih vina popiju turisti. Izvozimo visokokvalitetna, a uvozimo jeftina vina. Ugostitelji i dalje zaziru od točenja vina na čaše, pa se prosječan gost prosječnog lokala radije odlučuje za pivu ili žesticu. Površine pod vinogradima su u kontinuiranom padu u posljednjih deset godina, što poskupljuje cijenu vina po butelji. Sve češći problem su i vinske patvorine koje iznimno nepovoljno utječu na tržište vina, dok je prosječni potrošač u pravilu loše educiran i ne zna prepoznati vrijednost za novac. Ako na sve to dodamo i činjenicu da mladi sve manje piju vino, imamo realan problem koji bi u budućnosti mogao dodatno eskalirati.“ – pojasnila je Irena Lučić, idejna začetnica projekta i voditeljica diWine_project platforme.

Rješenje, kao i obično, leži u – edukaciji. A upravo je edukacija cilj Male škole vina, čiju su važnost prepoznale vinarije Iločki podrumi, Martin Albus, Vislander i Vina Šimanović. Vinarijama – partnerima projekta – valja zahvaliti za sjajnu cijenu radionice, koja iznosi svega 9EUR po polazniku. U fokusu su upravo vinski početnici, koje neznanje i nesnalaženje često odvraćaju od konzumacije vina i dubljeg upoznavanja vinskog svijeta, što pridonosi lažnom elitizmu i produbljuje jaz između „znalaca“ i „amatera“.

Vislander vina

Proizvodnja vina s fokusom na domaćeg potrošača

„S veseljem smo podržali projekt Mala škola vina, obzirom da smo tradicionalna vinarija koja živi od domaćeg kupca, a za iduću godinu postavili smo si za cilj još više ojačati taj odnos i dublje se povezati s našim potrošačima“ – izjavila je Antonia Glavan Petanjek iz Iločkih podruma. Anita Tepeš, brend menadžerica linije Martin Albus iz Orahovice istaknula je kako je ovom brzorastućem brendu vrlo važan odnos sa kupcima, koji sve više prepoznaju kvalitetu vina, ali i vrhunskih likera iz linije. Ciklus Male škole vina prepoznali su kao sjajan marketinški alat za pozicioniranje brenda, ali i kao priliku da sudjeluju u važnom projektu edukacije potrošača.

Dalmatian Oil

Sanda Vojković, predstavnica vinarije Vislander pojasnila je kako je njihova vinarija fokusirana na autohtone sorte otoka Visa – plavac mali, vugavu i kuč, te da smatraju svojom ulogom educirati potrošače o važnosti očuvanja izvornog hrvatskog sortimenta, kao i o važnosti terroirskog otiska koji je u njihovim vinima vidljiv kroz single vineyard pristup.

Iločki podrumi, Sofija

„Vinarija Šimanović njeguje tipičan sortiment krašičkog kraja u kojem prevladavaju internacionalne sorte. Ponos naše vinarije je frankovka, sorta koja je u Hrvatskoj još uvijek zanemarena i podcijenjena, pa se nadamo kako će upravo ove radionice promjeniti perspektivu potrošača.“ – kazao je Željko Šimanović, vlasnik vinarije.

Vina Šimanović

Sve vinarije su pozvane uključiti se u projekt

„Za sada je potvrđeno održavanje 20 radionica, koje će „odškolovati“ više od 300 polaznika, no vjerujem kako će se ovom projektu pridružiti i druge vinarije, čime će ove lijepe brojke dodatno rasti.“ – dodala je Lučić. I druge vinarije, koje prepoznaju važnost edukacije domaćeg potrošača, pozvane su pridružiti se Maloj školi vina.

Izohipse, zaštitni znak vinarije Vislander

Dodatni začin ovom ciklusu radionica dala je i tvrtka Dalmatia Oil, u čijim će maslinovim uljima uživati polaznici svih dvadeset radionica, a nije loše spomenuti niti činjenicu kako, osim edukacije po sjajnoj cijeni, svi polaznici radionica sudjeluju u nagradnoj tomboli za koju su nagrade osigurale partnerske vinarije. Medijski partner projekta je Laganini FM radio, koji je Maloj školi vina pružio nevjerojatnu podršku „u eteru“ i tako omogućio da odlične vijesti o radionicama dopru velikog broja ljudi.

„Potražnja za radionicama je nevjerojatna, što nam dodatno pokazuje da je ovaj projekt pun pogodak. Ovim putem pozivam sve zainteresirane polaznike da nam se što prije jave na mail diWine.project@gmail.com i rezerviraju svoj termin.“ – ističu iz diWine_projecta.

Martin Albus, Jezerac

Platforma za promociju vina i vinske kulture

diWine_project platforma je za promociju vina i vinske kulture koja u Zagrebu djeluje preko deset godina, a u svom portfelju ponosno ističu organizaciju brojnih open-air vinskih festivala, nekoliko b2b sajmova, VinMarKon – konferenciju o vinskom marketingu, razna događanja koja populariziraju vino povezujući ga sa kulturom, modom, glazbom i drugim popularnim temama te nebrojene prezentacije vina(rija). U sklopu diWine_projecta djeluje i portal za enogastronomiju diWine Croatia, kao i spomenuti diWine Club u kojem se odvija Mala škola vina.

Vlasnica Irena Lučić, autorica je radionica Vino za početnike, Pjenušac za početnike, Wine&Business te diWine&Cheese, a također je osmislila i predavanja za Malu školu vina, koja se sastoji od četiri modula i male provjere znanja.

Više informacija potražite na diwine.com.hr

 

 

Budući kuhari Zlatne Slavonije kuhali s poznatim chefom

Kuhati s najboljima – tijekom formalnog školovanja samo rijetki dobiju ovakvu priliku. Među njima su i učenici Obrtničke škole Požega koji su u sklopu projekta „Zlatna Slavonija Eno&Gastro“, kuhali na radionicama pod mentorskom palicom poznatog chefa Branka Ognjenovića. Ovaj opsežan višegodišnji projekt, kojeg je osmislila i provodi ga Turistička zajednica Požeško-slavonske županije, ove je godine usmjeren na obrazovanje budućih kuharskih kadrova kroz praktični rad s renomiranim stručnjakom.

Cilj edukacija je prenijeti učenicima znanja o tradicionalnim i suvremenim tehnikama pripreme hrane koristeći lokalne namirnice poput šarana, čičoke, ječma, ali i ribe i plodova mora iz drugih dijelova Hrvatske.

Održivo ugostiteljstvo

Branko Ognjenović kaže kako je uživao u druženju s učenicima, rad s njima je inspirativan i zabavan, a ovakav tip radionica učenicima omogućuju susret s novim okusima, tehnikama i pristupima u pripremi hrane. Posebna pažnja posvećena je i ekonomiji rada u kuhinji, važnosti smanjenja otpada i iskoristivosti namirnica, što je ključno za održivost u ugostiteljstvu.

„Osim toga, učenici su imali priliku raditi s namirnicama poput junećeg i srnećeg filea, škampa i drugih specijaliteta, što im često nije dostupno u redovnoj nastavi“, istaknuo je chef Ognjenović.

O ljepoti i izazovima kuharskog posla iz prve ruke

Kroz praktični rad, budući kuhari pripremali su razna jela i učili radne procese od filetiranja ribe do pečenja ribe u soli, dok su kroz razgovor i savjet sa chefom iz prve ruke saznali sve o izazovima i ljepotama kuharskog posla.

„Fokus je bio na lokalnoj tradiciji i okusima, kao i prenošenju emocija kroz hranu. Najbolje se uči kroz druženje, zabavu i praktičan rad. Tako se razvijaju vještine koje će mladim kuharima itekako biti korisne na tržištu rada. Uvjeren sam da će im ovo iskustvo ostati u dugom sjećanju kao važna odskočna daska za buduću karijeru. Sve su to divni mladi ljudi od kojih sam i ja puno toga naučio“, poručuje Branko Ognjenović.

Znanja i vještine, temelj su razvoja autentične eno-gastro ponude

Turistička zajednica Požeško-slavonske županije na ideju o edukacijama za učenike došla je na temelju razgovora s ugostiteljima i potrebama tržišta.

„Uključivanjem učenika Obrtničke škole Požega, uz podršku njihovih mentora, proširili smo fokus projekta s ciljem da mladima omogućimo neposredno iskustvo i rad s vrhunskim stručnjacima poput chefa Branka Ognjenovića. Na taj način ne samo da učimo nove generacije, već ih motiviramo da prepoznaju i valoriziraju lokalne resurse, kulturu i tradicionalne vrijednosti našeg kraja“, kaže Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije, dodavši kako znanja i vještine koja su stekli kroz ovaj projekt pridonose razvoju eno-gastro ponude Zlatne Slavonije i očuvanju njezinog kulturnog identiteta.

Podsjetimo, opsežan projekt „Zlatna Slavonija Eno&Gastro“ pokrenut je prije četiri godine s ciljem podizanja kvalitete usluge ugostiteljskih objekata uz mogućnost implementacije fine dininga. U suradnji sa chefom Brankom Ognjenovićem i sommelierom Darkom Lugarićem na edukacijama i radionicama do sada je sudjelovalo više od 80 kuhara, konobara, sommeliera i barista, vlasnika ugostiteljskih objekata i vinarija s područja čitave županije.

Foto: Stiglic Photo, izvor TZ Požeško-slavonske županije

Link na video:https://tinyurl.com/yu7bw8mm