Arhiva oznaka za: Dvorac Pejačević

Neočekivano iskustvo: od Plemićke rute do novog Turističko-rekreacijskog centra u Orahovici

Obnovljene kurije i dvorci, zelene oaze, priče i legende, orahovačka jezera i najveća utvrda u Slavoniji… Jeste li već bili u Virovitičko-podravskoj županiji?

Nekada je Papuk bio otok koji je okruživalo Panonsko more, u jednom je razdoblju bio ispod njegove površine, a danas ovaj prirodni dragulj krije velika bogatstva – od prirodnih divota i raznolikosti, povijesne baštine do bujne flore i faune na površini i arheoloških te fosilnih ostataka sakrivenih u njegovoj plodnoj zemlji. Ali u njegovim gustim šumama kriju se i stvorenja iz legendi i priča, vile i vilenjaci, čarobnjaci i strašni čudaci koji su stoljećima, a i danas, budili i raspirivali maštu. Danas se Papuk koji je 1999. proglašen Parkom prirode, a 2015. godine UNESCO svjetskim geoparkom, smatra jednom od najljepših gora u ovom dijelu Hrvatske.

Dva jezera i Ružica grad

Trenutno bujna priroda Parka prirode Papuk, odbacuje lišće, svoje „solarne panele“, i sprema se na zimski san, ali u blizini Orahovice, najmanjeg grada u Virovitičko-podravskoj županiji radi se punom parom. Naime, upravo niče najveći turistički kompleks u županiji: Turističko-rekreacijski centar „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“. Riječ je o projektu vrijednom 10,8 milijuna eura, kojeg je s više od devet milijuna eura sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014. – 2020.

Bungalovi na Jezeru

Omiljeno slavonsko kupalište

U šumi, uz Orahovačko jezero, omiljeno kupalište nastalo 1961. gradnjom umjetnog nasipa, da bi se grad Orahovica zaštitio od oborinskih voda, već je izgrađeno 14 bungalova koji će biti najmodernije opremljeni. Uređeni su i sportski tereni te sanitarni čvorovi na Orahovačkom jezeru, a pri kraju je i izgradnja zgrade Edukativnog centra – Škola u prirodi.

Orahovačko jezero

„Turistička zajednica Virovitičko-podravske županije partner je na izuzetno vrijednom i trenutno najvećem projektu iz kategorije turizma na ovom području. Edukativni centar prostirat će se na četiri etaže, od kojih su dvije rezervirane za 18 dvokrevetnih soba i četiri apartmana, dok će u ostatku kompleksa biti uređena polivalentna konferencijska dvorana, više manjih prostora za radionice, recepcija, info pult, a sve će pratiti i brojni multimedijalni sadržaji s ciljem prezentacije Parka prirode Papuk, njegove flore, faune, geoloških nalaza i kulturno-povijesne baštine. Za terensku nastavu na raspolaganju će biti i mobilni hologram, čime će školarci na zabavan način učiti o važnosti očuvanja biološke raznolikosti. Bungalovi osiguravaju dodatnih 28 kreveta i vjerujem da će Orahovačko jezero, jedno od najljepših mjesta za kupanje u ovom dijelu Hrvatske po završetku ovog projekta privući i sportaše, rekreativce, ljubitelje prirode, ljude željne opuštanja i obitelji koje su u potrazi za avanturom ali i odmorom“ kazao je Josip Mikolčić iz Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije i napomenuo kako će uskoro u sklopu projekta Turističko-rekreacijskog centra „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“ i obližnje jezero Hercegovac dobiti adrenalinske sadržaje. U planu je i uređenje okoliša i unutrašnjosti najočuvanije srednjovjekovne utvrde u Hrvatskoj, Ružica grada, spomenika nulte kategorije, koja se nalazi samo pet kilometara jugoistočno od grada Orahovice, na nadmorskoj visini od 378 metara.

Josip Mikolčić

Park prirode Papuk veleban je i očaravajući, međutim u Virovitičko-podravskoj županiji postoje destinacije na koje su ljubazni i uvijek nasmijani domaćini izuzetno ponosni, a nakon njihovog razgledavanja, boravka i obilaska turisti ostaju oduševljeni.

Teško je opisati svaku, a otkrivanjem jedne destinacije, namamit će vas druga, jer toliko su različite, a zapravo slične. Svaka je prožeta bogatom poviješću, sakralnom i  kulturnom baštinom, bogatstvom flore i faune i dakako – mističnim bićima i predanjima koja su stara gotovo kao i čovječanstvo.

Putovanje u prošlost

U Voćinu se nalazi Interaktivni multimedijalni centar Geo info centar Voćin, mjesto u kojem ćete uz vodstvo simpatičnog Tonija, animiranog amonita i zaštitnog lica ovog Centra, u 6D kinu upoznati bogat povijesni i geološki razvoj Papuka. To je putovanje kroz čitavu prošlost do samog početka našeg planeta. U Centru se može razgledati i postav geologije posvećen geologiji općenito, ali i geološkim specifičnostima Papuka, a uz ostale izloške posjetitelje će zadiviti osam multimedijalnih prezentacija u obliku interaktivnih ekrana koji su dodatno obogaćeni mehaničkim elementima ili projekcijama. Svakako treba razgledati i postav biologije te arheologije i upoznati se s kulturom stanovništva koje je ovdje živjelo stoljećima.

Geo-info centar u Voćinu

Uglavnom, iz Geo info centra Voćin jednostavno se ne može izaći na brzinu – to je mjesto koje u svakom kutku najmodernije opremljene zgrade nudi nova otkrivanja, avanture i doživljaje.

Iz futurizma u povijest i kulturu

U Voćinu se nalazi i Svetište Gospe Voćinske. Okružena  mirisnim parkom, crkva Pohoda Blažene Djevice Marije proglašena je manjom bazilikom 2022. U njoj nadu i utočište pronalaze mnogi hodočasnici, međutim poznata je i po kulturnim sadržajima. Naime crkva, u narodu zvana Gospa Voćinska, izgrađena u 15. stoljeću danas nakon burne povijesti i potpune obnove nakon Domovinskog rata predstavlja reprezentativni sakralni spomenik, pravu riznicu hrvatske suvremene sakralne umjetnosti s djelima poznatih akademskih slikara i kipara.

Crkva Pohoda Blažene Djevice Marije u Voćinu

Upoznajte plemićku povijest

U Slavoniji i Podravini postoji „Plemićka ruta“, a otkriti ćemo samo njen mali dio. Ostalo neka ostane iznenađenje. Tražite li kvalitetan smještaj, već ste otkrili jednu destinaciju ove rute. Naime, u Suhopolju se nalazi Centar za posjetitelje Dvorac Janković. Predivno zdanje, koje se današnjom ljepotom moglo pohvaliti jedino u 18. stoljeću kada je izgrađeno. Potpuno obnovljen, impresivan dvorac Janković turistima nudi 30 soba, u kojima ćete spavati i boraviti doslovno kao kraljevi.

Centar za posjetitelje Dvorac Janković

Budući da se radi o Posjetiteljskom centru, svakako treba razgledati stalni postav i doznati o njegovim osnivačima, kako je izgledao kroz godine i stoljeća, a potom koliko je truda bilo potrebno da mu se vrati prvotni sjaj. Posjetiteljski centar dvorac Janković zapravo je i idealna polazna točka za istraživanje Virovitičko-podravske županije i njenih divota.

U Suhopolju valja svakako razgledati i jedinstveni primjer klasicističke arhitekture – župnu crkvu izgrađenu početkom 19. stoljeća po nalogu grofa Ivana Nepomuka Jankovića. Posvećena svetoj Tereziji Avilskoj svjedočanstvo je njegove ljubavi prema supruzi Tereziji.

Zora puca, bit će dana

Vozeći se prema Grabrovnici, gdje se nalazi Interpretacijski centar Kuća Petra Preradovića, svatko će se sjetiti njegovih najpoznatijih stihova. Naime, možda za mjesto Grabrovnica niste čuli, ali za slavnog pisca sigurno jeste. U ovom mirnom selu u blizini Pitomače, Petar Preradović je proveo mladost, dok ga, zbog neimaštine i smrti oca majka nije poslala na školovanje izvan rodnog mjesta, pa i zemlje. Sve o životu ovog pisca može se doznati u Interpretacijskom centru putem holograma, a u isto vrijeme sjesti u školske klupe i pisati perom i tintom kako je pisao Preradović.

Interpretacijski centar Kuća Petra Preradovića

Hedonizam u Pustari Višnjica

Kad se iz Suhopolja krene prema Slatini, nailazi se na kompleks Pustara Višnjica, zelenu oazu mira, mjesto povratka prirodi. U bajkovitom okruženju starih jablana, kestena i dudova na stoljetnom gospodarstvu kušajte najbolje slavonske specijalitete (imaju vlastiti povrtnjak, te sami uzgajaju stoku), šećite, biciklirajte, vozite se fijakerom ili… jašite. I ovdje se može prespavati, jer Pustara Višnjica ima 40 soba i deset apartmana sa ukupno 110 ležajeva.

Pustara Višnjica

Dravska priča

Posjetiteljski centar Dravska priča nalazi se u malome mjestu Noskovci u općini Čađavica u višestruko zaštićenom području prirode Virovitičko-podravske županije. Prije desetak godina zgrada ljetnikovca grofa Janka Draškovića iz 19. stoljeća, u kojem se nalazi Posjetiteljski centar Dravska priča bio je ruševina, okružena šikarom. Danas je to odlično opremljen Centar u kojem će uživati svi ljubitelji prirode, a priče o vilama, vilenjacima i čarobnim stanovnicima dodatno će razbuktati maštu.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Posjetiteljski centar Dravska priča funkcionira i kao hostel s odlično opremljenim popratnim sadržajima. Njime se koriste grupe, djeca koja pohađaju „školu u prirodi“, ali ako uhvatite slobodan termin, mjesta u hostelu iznajmljuju se i za pojedinačni ili obiteljski posjet.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Već na ulazu goste dočekuje mural kojeg je, kao i unutrašnjost cijelog Centra oslikao umjetnik Filip Mrvelj. Razgled je moguć jedino uz stručno vodstvo. Zahvaljujući multimedijalnom sadržaju doznat ćete sve o prekograničnom Rezervatu biosfere Mura-Drava-Dunav, a prikazana je i ekološka mreža Natura 2000 i Život na rijeci – u prošlosti i danas.

Posjetiteljski center Dravska priča – život u kapljici vode

Svakako treba razgledati i perivoj u kojem se između ostalog nalazi i sklonište za rode, te oporavilište sova i orlova štekavaca.

Najljepša zgrada u Virovitici

Virovitica je grad koji danas sjaji punim sjajem. Obnovljene crkve, palače i pročelja zgrada jednostavno mame posjetitelje. Svakako treba razgledati baroknu crkvu sv. Roka u sklopu samostana i najljepšu zgradu – potpuno obnovljen dvorac Pejačević izgrađen na početku 19. stoljeća. Ime je dobio po prvim vlasnicima i graditeljima, obitelji Pejačević koji su tada bili utjecajni i rado viđeni na habsburškom dvoru. Danas se do dvorca koji je pretvoren u muzej dolazi jednim od šest atraktivnih tematskih mostova, a stalni postav Gradskog muzeja Virovitica „Drveno doba“ ne smijete propustiti.

Dvorac Pejačević

Krenuvši od Orahovačkog jezera i Papuka, ovo je samo mali dio koji se može posjetiti i razgledati u Virovitičko-podravskoj županiji. Treba je otkrivati malo po malo i uživati u njenim divotama, kulturnoj i prirodnoj baštini, doživjeti mir, upoznati prošlost, spojiti se s netaknutom prirodom i diviti se zdanjima koja su nam ostavili naši preci, na što moramo biti ponosni, kao što su ponosni domaćini koji će uvijek s osmijehom dočekati drage goste.

Foto: arhiva TZ Virovitičko-podravska županije, Hrvoje Jurić, Anto Magzan, Matija Turkalj, Borna Subota i Sunčana Barušić

Plemićkoj ruti Virovitičko-podravske županije prestižno priznanje na Danima hrvatskog turizma

Jedna od najatraktivnijih ruta u Hrvatskoj našla se na Danima hrvatskog turizma među top tri destinacije u kategoriji kulturnog turizma

Sad je i službeno! Virovitičko-podravska županija jedna je od tri najatraktivnija kulturna odredišta u Hrvatskoj. Njezina Plemićka ruta u oštroj konkurenciji ušla je u među prva tri finalista na Danima hrvatskog turizma održanim u Rovinju na kojima su se okupili turistički djelatnici iz čitave Hrvatske.

Luka Sabo, Martina Jakelić, Igor Andrović i Josip Mikolčić

Virovitičko-podravska županija kontinuirano ulaže u turističke sadržaje i proizvode, nadograđuje svoju sve atraktivniju ponudu. Naš prostor iznimno je bogat raznolikim mogućnostima doživljaja. Skladna priroda, Drava i Papuk kao dva UNESCO područja, nasljeđe plemićkog života, obnovljeni dvorci i kurije, ali i toplina i gostoljubivost ljudi, temelji su na kojima razvijamo našu destinaciju, a priznanja poput ovih potvrđuju da smo na dobrom putu“, izjavio je Igor Andrović župan Virovitičko-podravske županije na dodjeli nagrada u Rovinju.

Posjetiteljski centar Dvorac Janković

Zadovoljstvo nije krila ni direktorica Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije Martina Jakelić koja je istaknula kako se turistička ponuda ovog dijela Hrvatske temelji na zelenom i održivom turizmu koji odgovara potrebama suvremenih putnika.

Soba sova u Posjetiteljskom centru Dravska priča

„Danas turisti žele odmak od svakodnevice, u potrazi su za mirom, opuštanjem i osjećajem ravnoteže, a upravo im to nudimo na Plemićkoj ruti, ali i u čitavoj u našoj destinaciji koja se na dinamičnom turističkom tržištu pozicionirala kao destinacija Slavonija i Podravina, jer se na relativno malom prostoru Virovitičko-podravske županije susreću ove dvije jedinstvene hrvatske regije“, poručila je Martina Jakelić.

Mostovi u Virovitici i dvorac Pejačević

Spaja najveće atrakcije Slavonije i Podravine

Plemićka ruta prolazi područjem čitave županije i u obnovljenim dvorcima, ljetnikovcima i kurijama nudi suvremeni koncept ladanja, neočekivano hedonističko iskustvo, prekrasne povijesne priče i legende, spajajući impresivnu baštinu s aktivnim odmorom.

Interpretacijski centar – rodna kuća Petra Preradovića

Na toj atraktivnoj kulturnoj ruti odsjesti se može u heritage hotelu Kurija Janković u Kapela Dvoru ili bajkovitom Posjetiteljskom centru Dvorac Janković u Suhopolju, a na njoj su i rodna kuća poznatog pjesnika Petra Preradovića, danas Interpretacijski centar u pitoresknoj Grabrovnici.

Park šuma Jankovac

Na ruti se nalazi po mnogima najljepša papučka gorska dolina Park-šuma Jankovac, prekrasni virovitički dvorac Pejačević s Gradskim muzejom, Pustara Višnjica, EPIcentar Sequoia Slatina, Posjetiteljski centar Dravska priča smješten u nekadašnjem ljetnikovcu grofa Draškovića u Noskovcima.

 

Foto: Izvor TZ VPŽ (Matija Turkalj, Borna Subota), Matija Rođak, Kristijan Toplak i Sunčana Barušić

Ekskluzivni vinski festival Slavonija i Podravina, wine not!? završio hedonističkim maratonom u Orahovici

Hedonističkim vinskim maratonom Wine&Run ovog vikenda u Orahovici završeno je treće izdanje do sada najatraktivnijeg vinskog festivala Slavonija i Podravina, wine not!?. Ovo je jedini maraton koji se ne trči nego šeće, a njegovi sudionici uživaju u jedinstvenim krajolicima Orahovice, druženju i odličnim vinima.

Prva i posljednja postaja maratona tradicionalno je u Staroj ložioni, nekadašnjoj stanici na Gutmanovoj pruzi, danas modernom Centru za posjetitelje s kušaonom vina, a ruta je vodila od Jezerca, – vinorodnog položaja PP Orahovice, najvećeg proizvođača vina u Virovitičko-podravskoj županiji, preko butik Vinarije Patkoš sa sjajnim crnim vinima, ranča Team 40 Stable na kojem su se degustirali nagrađivani ginovi Kostelac do jedinstvenih Iskrenih vina Matković.

„Trećim izdanjem ekskluzivnog vinskog festivala Virovitičko-podravska županija potvrdila se kao butik vinska destinacija. Otvaranjem sve većeg broja malih, obiteljskih vinarija revitalizira se vinarstvo i vinogradarstvo na padinama Bilogore, Pauka i Krndije, a destinacija Slavonija i Podravina postaje sve atraktivnija gostima čija su putovanja motivirana eno-gastro ponudom“, istaknula je Martina Jakelić, direktorica TZ Virovitičko-podravske županije koja je prije tri godine pokrenula ovu lijepu vinsku priču.

Pet ekskluzivnih degustacija u najljepšim ambijentima

Za ovogodišnje izdanje festivala odabrana su top vina s područja županije pa su se na Wine&Artu, prvom eventu održanom početkom rujna u virovitičkom dvorcu Pejačević predstavili pitka i harmonična Graševina Vina Dvojak iz 2022., sjajni Rajnski rizling Podruma Barčan iz 2022. i Decanterovim zlatom nagrađen profinjen i slastan Cabernet Franc iz 2021. vinarije Apolitico.

Druženja su se nastavljala iz vikenda u vikend, a da čarolija i vino itekako idu zajedno otkrio je event Magic&Wine u suhopoljskom Centru za posjetitelje – Dvorcu Janković. Uz show program slatinskog mađioničara Magic Leona nazdravljalo se odličnim Pjenušcem Vineda, iznimnom Graševinom Agrolanda Personal Collection i voćnom, svježom i harmoničnom kupažom Anđeo s greškom crni, Apolitico.

Na Urban Wine Partyju na terasi Geo bara futurističkog Geo-info centra u Voćinu predstavila su se vina mlađe generacije Virovitičko-podravskih vinara – polusuhi Rose 2022. vinarije Matković, vrlo pitka i ozbiljna Frankovka Podruma Patkoš iz 2020., harmonično i vrlo fino Incanto voćno vino kupine obitelji Kostelac.

Cuvée OPG-a Kožar iz 2022. dugog i nježnog završetka otvorio je Vino i mitologiju, degustaciju u novom Turističko-informativnom centru Klopotec na Kladarskom bregu pored Pitomače. Slijedili su poluslatki Rose Vina Harsan iz 2022. od frankovke i zanimljivi, aromatični Thesarium, voćno vino od haskapa, dok je Vinski Party u drevnom perivoju Posjetiteljskog centra Dravska priča u Noskovcima bio rezerviran za moćna odležana vina – topao, dotjeran i skladan Pinot sivi iz 2020. Agrolanda, vrhunsku Graševinu iz 2017. Podruma Vineda i kompleksan Silvanac Zeleni Jezerac PP Orahovice, kasnu berbu iz daleke 2011.

„Destinacija Slavonija i Podravina nije samo neočekivano ukusna, nego je i neočekivano blizu, ali i neočekivano lijepa. Ima li bolje pozivnice da nas posjetite“, poručuje direktorica TZ Virovitičko-podravske županije, a mi možemo samo dodati zašto ne ili još bolje „wine not!?“.

 

Foto: Matija Turkalj, E projekt, Kristijan Toplak, IB production

Iskoristite bablje ljeto i sunčanu jesen, otputujte u Slavoniju i Podravinu

Tamo gdje je rijeka Drava duboko ukorijenjena u tradiciju, gdje je nekada odmarao grof Drašković nastala je jedna od najljepših priča Slavonije i Podravine – posjetiteljski centar Dravska priča. Tu ćete osjetiti spokoj, uživat ćete u zvukovima prirode, poželjet ćete prošetati poučnim stazama, otkriti vrt s perunikama, ptičju pjevaonicu, hotel za kukce, ali i odmoriti se u ugodnom hostelu te krenuti dalje…

Vinski party

Da se u Posjetiteljskom centru Dravska priča lako može spojiti na prvi pogled nespojivo, no itekako isprepleteno i utkano u način života Slavonaca i Podravaca, mnogi su zaljubljenici u prirodu i gastronomiju nedavno mogli vidjeti i osjetiti kad je u sjeni stabala stoljetnog perivoja vino bilo glavna tema! Tako bi se najjednostavnije mogao opisati Vinski party u drevnom perivoju Posjetiteljskog centra Dravska priča, u UNESCO-vom prekograničnom rezervatu biosfere Mura Drava Dunav, kojeg je uz zvukove tamburice TS Suhopoljski Tamburaši na jedinstven način moderirala enologinja Ivana Nemet.

Odležana vina uz posebne zalogaje

Ivana Nemet je pomno odabrala vina koja su se kušala na ovom druženju, koji je samo jedan u nizu evenata rujanske manifestacije Slavonija i Podravina Wine not!?, u organizaciji Turističke zajednice Virovitičko podravske županije, a Maja Božičanin sljubila je vina s unikatno kreiranim zalogajima kroz koje se ispreplitao spoj Podravine i Slavonije. Zagrijavanje je počelo uz Sivi Pinot 2020. Vina Historica, potom su uzvanici kušali vrhunsku Graševinu 2017. Podruma Vineda, a večer je završila uz Silvanac Zeleni Jezerac kasna berba 2011., PP Orahovica.

Vinski maraton Wine&run  

Sa završetkom manifestacije Slavonija i Podravina Wine not!? (čiji je zadnji dio programa vinski maraton Wine&run 30.09. u Orahovici) ne prestaju aktivnosti u spoju Podravine i Slavonije. Ovdje žive veseli i vedri domaćini, priroda je toliko posebna, da ćete istražujući gradove i okolicu – biciklom, automobilom ili pješice, zastati pred pravim biserima – posjetiteljskim centrima koji pričaju posebne priče.

Priča o Dravskoj priči

Posjetiteljski centar Dravska priča, domaćin četvrtog događaja u sklopu manifestacije Slavonija i Podravine Wine not?, mjesto koje svakodnevno otkrivaju brojni stranci koristeći ga kao točku s koje će krenuti istraživati Slavonski dio Virovitičko-podravske županije. Funkcionira kao hostel s ugodnim spavaonicama i interijerom koji vas brzo opušta pružajući osjećaj doma.

U Posjetiteljskom centru Dravska zabaviti će se i nešto naučiti istraživaći i ljubitelji prirode svih dobnih skupina, a u razgled perivoja i laboratorija te prostorija u centru povesti će vas biolozi i rendžeri pričajući vam priče o flori i fauni, o sovama, šišmišima, leptirima, kornjačama…

Na kraju svi posjetitelji mogu u dnevnom boravku vidjeti u 3D projekciji i poslušati priču o Bugi i Janu posebno osmišljena na ovom mjestu. Za razgled je potrebno tri sata, pa boravite li na ovom mjestu tijekom vikenda, za bolji doživljaj razgledajte centar razdvajajući perivoj od sadržaja unutar centra.

Križnica, najveći riječni otok

Krenete li iz Zagreba na izlet u ovu županiju, prvo ulazite u ‘podravsku stranu’ prateći tok rijeke Drave. U njenom toku, nedaleko od mjesta Pitomača nalazi se otok Križnica koji neka bude i prva stanica za istraživanje i odmor. Najveći je to riječni otok u našoj zemlji, nastao snagom rijeke Drave, na koji se može doći 250 metara dugim mostom ili skelom. Most je brži i jednostavniji način posebno idete li pješice, dok se za prijelaz skelom mora paziti na vozni red.

Centar za posjetitelje Križnica

Na Križnici danas živi samo 76 stanovnika no preko skele u jednoj godini prijeđe preko 35. 000 putnika. Nije teško zaključiti da je Križnica jedna od vrlo popularnih turističkih destinacija, pogotovo za one koji žele pobjeći od užurbane svakodnevice – bez interneta. Može se istražiti biciklom ili električnim vlakićem (automobil neka bude zadnja opcija), a jedan od razloga za posjet Križnici svakako je novi Centar za posjetitelje Križnica, koji se nalazi u nekadašnjoj vojnoj karauli.

Kroz zanimljiv interpretacijski postav čuti ćete priču o tome koliko je Drava djelovala na Podravinu, otkriti ćete najvažnija dravska staništa, upoznati način života orla štekavca te se popeti vrh objekta kako biste i sami zavirili u njegovo gnijezdo. Za posjet ovom centru potrebna su dva sata i sadržaj je će biti zabavan cijeloj obitelji.

Klopotec na Kladarskom bregu

Kad ste u Pitomači i okolici, ne propustite još jedan turistički biser. Od Križnice je udaljen tek nekoliko kilometara, na vinskoj cesti ovog kraja na koju se dolazi iz Pitomače. Ime mu je Klopotec, a nalazi se na Kladarskom bregu. Nekada, a u nekim vinogradima, poštujući tradiciju i danas, vinogradari ga stavljaju da bi bukom koju stvara, tjerao ptice.

Turističko informativni centar Klopotec sastoji se od informativnog centra, s ižom i vinskim podrumom (u kojeg svakako zavirite i kušajte čašu vina toga kraja) te atraktivnog 8 metara visokog vidikovca, na čiji se vrh svakako treba popeti i pogledati na sve četiri strane svijeta.

Pogled seže do susjedne Mađarske, tok rijeke Drave, Papuk i Psunj… Kad ste već na Kladarskom bregu istražite i susjedni Aršanjski breg jer upravo oni predstavljaju  jedinstvenu vinsku regiju ovog kraja, s podrumima dobrih domaćina, vinskim etiketama koje su nagrađene na brojnim natjecanjima ali i kućama za odmor visoke kategorije. Vikend u ovom kraju je jedinstven doživljaj za sve generacije i odlična lokacija za istraživanje cijele županije.

Autohtona jela u Zlatnom klasu 

Za one koji žele spavati, dalje od vinskih kleti, na ovom području doživljaj nudi Seoski turizam Zlatni klas, koji se nalazi u Otrovancu (nedaleko središta Pitomače). Prekrasno imanje, kojeg vode tri generacije obitelji Tkalčec – Branko, Bernard i Martin odnosno djed, otac i sin. Ovo imanje posebno je po mnogočemu. Na njemu se nalaze kućice za odmor s restauriranim namještajem starim preko 100 godina, upotpunjenim pomno biranim suvremenim detaljima. Odmor je ovdje, kažu, potpun, jer osim što su vam na raspolaganju kućice za odmor, neprestano miriši podravska hrana.

Branko, Bernard i Martin Tkalčec

U njihovoj se kuhinji svakog dana peče kruh od koprive (jede se uz sve), domaći mlinci, zlevanke, ali i kuhaju tipični podravski obroci. Kušajte bijele žgance s buncekom, svinjska rebarca s domaćim krumpirom, racu sa zelenim mlincima, zlevanku s domaćim pekmezom od šljiva ili šipka.

Elegantna Virovitica

Podravina je divan domaćin ali i mjesto za opuštanje, kako biste napunjenih baterija krenuli dalje. Naravno – ne prema kući, već zakoračili u Slavonski dio ove županije. Središte je elegantna i ponosna Virovitica s očaravajućim dvorcem Pejačević u kojem se nalazi gradski muzej do kojeg se dolazi mostovima koji sviraju, ali i pružaju jedinstven pogled na sve važne dijelove Virovitice – od gimnazije, do crkve sv. Roka, zaštitnika grada, pa sve do neobično obojene plavo-crvene zgrade koja priča priču o životu i uspjehu virovitičke transavangardne umjetnice Edite Schubert.

Kad ste u Virovitici, ne propustite pojesti slavonsku palačinku s kulenom i razgledajte jedinstvenu izložbu vlakova koja se nalazi na virovitičkom željezničkom kolodvoru s kojeg se možete vratiti kući planirajući ponovni posjet ovom prekrasnom kraju.

 

Foto: Sunčana Barušić

Rezervirajte termin za vinski festival Slavonija i Podravina, wine not!?

Wine&Art 1. rujna u prekrasnom virovitičkom Dvorcu Pejačević, Magic&Wine u plemićkom ruhu 8. rujna u suhopoljskom Centru za posjetitelje – Dvorac Janković, tjedan kasnije, 15. rujna, dvije nove lokacije: Urban wine party u Geo-info centru Voćin i večer o vinu i mitologiji u TIC-u Klopotec pored Pitomače, potom 22. rujna Vinski party u perivoju Centra za posjetitelje Dravska priča u Noskovcima, a sve završava 30. rujna Vinskim maratonom u Orahovici. Ima li bolje pozivnice za posjet Virovitičko-podravskoj županiji ovoga rujna?

Ivana Nemet, Igor Andrović i Martina Jakelić

Za predstavljanje trećeg izdanja odabran je Turističko-informativni centar Klopotec na vinorodnom Kladarskom bregu, novi turistički hot spot na Bilogori iznad Pitomače koji se također otvara u rujnu.

„Šest lokacija, šest različitih priča i 18 sjajnih vina ovogodišnjeg vinskog festivala ponovo će okupiti ljubitelje vina, umjetnosti, povijesnih ambijenta i prekrasne prirode. Ovu priču započeli smo prije tri godine kako bismo Virovitičko-podravsku županiju brendirali kao atraktivnu butik vinsku destinaciju sa sve većim brojem malih obiteljskih vinarija. Željela bih zahvaliti lokalnim turističkim zajednicama i Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije, našim partnerima na ovom projektu“, istaknula je direktorica TZ Virovitičko-podravske županije Martina Jakelić.

Geo-info centar Voćin

„Rujan je već tradicionalno vinski mjesec u našoj županiji prvenstveno zahvaljujući manifestaciji Slavonija i Podravina, wine not!? koja je postala je poznata diljem Hrvatske. Uz iznimna vina naših lokalnih vinara na ovom ekskluzivnom događanju promoviramo i gurmansku ponudu, ali i bogatu kulturnu baštinu na našim atraktivnim lokacijama naše županije u kojoj se susreću Slavonija i Podravina i u kojoj se čuju i kaj i što“, poručio je župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović.

Centar za posjetitelje Dvorac Jankovć

Ovaj vinski festival ne priča samo najljepšu priču o vinima nego i ljudima, istaknula je njegova ambasadorica enologinja Ivana Nemet koja je za ovu godinu odabrala najbolja vina Virovitičko-podravske županije. Cijena ulaznice za svako od šest događanja iznosi 15 eura, a svoje mjesto potrebno je unaprijed rezervirati. Čekamo vas u rujnu u Virovitičko-podravskoj županiji.

Više informacija pronađite na webu TZ Virovitičko-podravske županije.

 

Foto: Matija Turkalj, Kristijan Toplak i Sunčana Barušić