Arhiva oznaka za: Moreno Coronica

Još danas stignete na Vinart Grand Tasting u Laubi, evo kako je bilo na radionicama

Danas je drugi dan održavanja Vinart Grand Tastinga u Laubi i traje sve do 19 sati, pa još stignete kušati ponajbolja vina hrvatske, regija i nekih stranih izlagača. Međutim, vrijedno je istaknuti da je Saša Špiranec sa svojim timom, dva tjedna prije Grand Tastinga organizirao Petit Tasting, potom vinske radionice i nešto posebno, prvi puta u Hrvatskoj – Silent tasting, na kojem su vinoljupci, oni koji više ili manje znaju o vinu, ugledni strani i domaći novinari imali priliku kušati više od stotinu vina. U tišini, miru, u društvu s vinom, čašom i samim sobom. Predivno!

Uživanje u vinu, privatnosti i tišini na Silent Tastingu

Drugi dio radionica, prije Grand Tastinga održao se u zagrebačkom hotelu Esplanade, a bilo ih je popriličan broj pa evo kratkih dojmova s nekih.

Vina s čvrstim otiskom Baranjskog terroira

Prvog dana, drugog „bloka“ radionica istaknuli bismo Masterclass pod nazivom „Vina s čvrstim otiskom Baranjskog terroira“ kojim su premijerno predstavljena tri nova vina nagrađivane vinarije Zlatno Brdo, a radionicu je vodio veliki poznavatelj vina i sommelier Tomislav Jakopović.

Tomislav Jakopović

Vinarija i podrumi Zlatno Brdo smješteni su u Baranji. Pogodna mikroklima i veliki broj sunčanih sati u godini glavni su preduvjeti za uzgoj kvalitetnog grožđa te proizvodnju vrhunskih vina. Baranjski podrumi i gatori jedinstvena su pojava u Europi, tradicija čuvanja vina poznata više stoljeća i danas je prisutna na ovom području što ga čini jedinstvenim. Temperatura podruma tijekom cijele godine konstantna je u rasponu od 12 do 15 C. Ukopani u zemlju, često obzidani ciglom, ovaj tip podruma jedinstvena je arhitektura specifična za Baranju.

Posljednjih godina Zlatno Brdo nadišlo je lokalne, regionalne i nacionalne granice te se u vrlo kratkom roku pozicionirao kao ozbiljna vinarija s preciznom vizijom razvoja. Jedna od odrednica vinarije usmjerena je na odležavanje crnih i bijelih vina što je i potvrđeno na radionici na kojoj su uz poznate i Decanterom nagrađene vinske perjanice, predstavljene i nove etikete i to, Zlatno Brdo Graševina 2022. Cabernet Sauvignon 2019 i Couvee Zlatno brdo.

Radionica je  započela premijernim kušanjem Graševine 2022. Jakopović je istaknuo bijelo voće i cvijeće koji ocrtavaju obrise karaktera, dok se u finalu javljaju lagane citrusne note koje zaokružuju aromatski spektar. Kušanje je nastavljeno Graševinom iz 2021. koja je osvojila 91 bod i srebrnu medalju na Decanter World Wine Awards 2023. Uslijedilo je kušanje jednog od favorita struke i potrošača Graševine 2018. koja je nagrađena s visokih 87 bodova i brončanom medaljom na Decanter World Wine Awards. „Ovo je, prema mom mišljenju, najbolja graševina koja se trenutno može naći na našem tržištu“, kazao je Jakopović.

 

Slijedilo je već legendarno vino Zlatno Brdo Gold Cuvée 2020. koji je spoj četiri velike sorte vina,a to su Rajnski rizling, Chardonnay odležan u drvenim bačvama slavonskog hrasta, Pinot sivi izborne berbe te Traminac izborne berbe. Poznato je da je ovo vino s visokih 96 bodova na natjecanju Decanter World Wine Awards najviše ocijenjeno vino iz Baranje. Prvi je to zlatni Decanter za Zlatno Brdo.

Terroir Baranje iznimno je pogodan za uzgoj crnih sorti i stoga nije iznenađujuće da u Zlatnom Brdu velika pažnja posvećena odležavanju vina crnih sorti te pažljivo prate kada su najbolja za tržište. Prvo crno vino koje je prezentirano bio je Cabernet Sauvignon 2017., a premijerno su predstavljena i dva nova crna vina s potpisom Zlatno Brdo – Cabernet Sauvignon 2019., i  Zlatno brdo Cuvée kojeg su stručnjaci već sada prepoznali kao velika vina.

Na samom kraju, prezentiran je i Cabernet Sauvignon 2015. koji je uzgajan na najboljim položajima Banskog brda, ostavljen je na trsu da dehidrira nakon čega se ubire esencija Caberneta. Pristaje začinjenim jelima od visoke divljači, odležanim junećim odreskom sa žara, pašticadom, ljutim kulenom i slasticama od čokolade. Poslužuje se na temperaturi od 8-10° C u bordoškoj čaši većeg volumena.

Rum koji bi morali imati u svojem baru

Dario Grabarić, velik poznavatelj žestokih pića predstavio je Barcelo rum koji se odnedavno može naći i na našem tržištu. Publiku je oduševila priča o njegovoj proizvodnji, jer u tvornici itekako paze na ekološke principe. Čak i imaju Rum Barcelo Organic koji je potpuno organski. Interesantan na mirisu i okusu, čist, precizan… Ostali rumovi koji proizvode nisu sto postotno organski, ali destilerija, odnosno tvornica radi tako da proizvodnja ne ostavlja ugljični otisak, a svi se dijelovi koji ostaju u proizvodnji recikliraju: CO2 se prodaje tvornicama gaziranih pića, bagasa (zaostala suha vlakna šećerne trske) se koriste za proizvodnju gnojiva ili kao pogonsko gorivo za tvornicu i sl.

Dario Grabarić

Svi Barcelo rumovi proizvedeni su isključivo od šećernog soka, a koja je razlika… kušajte sami jer vrijednost za novac je u odličnom omjeru!

Josip Barišić

Od svježih do odležanih malvazija

Na radionici Festigia Malvazija, na kojoj smo kušali malvazije ovog velikog proizvođača, Vina Laguna, Josip Barišić koji je 2022. preuzeo kao direktor proizvodnje i vinarstva, odnosno glavni enolog, dokazao je da Malvazije nisu odlične samo kao mlada vina (to već znamo), već svoj potencijal daju ako im se pruži da malo „dođu k sebi“ u boci. Odnosno, on se zalaže, kao i većina vinara, da se vinarije pokušaju oduprijeti zahtjevima tržišta i već u trećem mjesecu buteljirati malvaziju aktualne berbe. Kušajući starije i one proizvedene pod policom mladog Barišića uočili smo u razliku u stilistici – u njegovim se malvazijama osjeća više cvjetnosti i voćnosti.

Sanjin Pilato i Krešimir Kožić

Odlična vina istarske obitelji

Sanjin Pilato i Krešimir Kožić na radionici Pilato Portfolio Tasting publiku su upoznali kako se kroz tri generacije razvijala vinarija, te svoja vina koja su neka bila i iz 2018. godine. Što se tiče malvazije i oni su dokazali da odležavanjem dobiva na kvaliteti, publiku je oduševila i njihova Malvazija sur Lie 2019., te Grande Cuvée 2018. koji ima itekako veliki potencijal odležavanja.

Ivan Mariclin

Kraljica hrvatskih vinograda

Drugi dan, drugog bloka radionica započeo je graševinom i to jednog od najvećih proizvođača vina od ove sorte. Ivan Marinclin, glavni enolog vinarije Kutjevo i Krešimir Kožić dokazali su da se od ove sorte mogu raditi pjenušava, mlada i svježa vina, odležana, macerirana, te predikatna. Dokazali su da je Graševina stvarno kraljica hrvatskih vinograda.

Upoznajte slovensku rebulu

Neki manje, a neki više poznaju vina naših susjeda, slovenskih vinara. Priliku za upoznati sortu vina koja se često sadi u Goriškim brdima i Vipavskoj dolini, rebulu, publika je imala na radionici Rebula Masterclass – Konzorcij Brda koju je vodio Luka Ribolica. Predstavljana su vina nekoliko vinara iz konzorcija. U Hrvatskoj pomalo nepoznata sorta rebula, mora se još istražiti, jer, kako su se gosti uvjerili, daje odlična vina – od svježih odležanih do maceriranih koja su oduševila publiku.

Igor Luković

Najprodavanija vina u Srbiji

Još manje poznata (nekima) su vina Srbije, a predavač Igor Luković je odlučio ne predstaviti najbolja vina, jer kako je rekao, bilo je teško odabrati. Luković je predstavio najbolje prodavana vina u Srbiji. Novi mirisi, novi okusi… koje i nismo navikli u Hrvatskim vinima, što je logično, malo po malo su nas osvajali, a ljubav na prvi pogled bilo je vino vinarije Baša Orange Tamjanika 2020. Ako ga „uhvatite“ na današnjem Grand Tastingu, a ljubitelj ste jantarnih vina, svakako ga kušajte!

Moreno Coronica

Velike malvazije i terani velikog vinara

Moreno Coronica, vlasnik istarske vinarije Coronica i Emil Mehdin, na radionici Sva lica Malvazije By Moreno Coronica predstavili su potpuno svježe, malo zrelije i ozbiljno zrele malvazije i opet potvrdili kako bi za ovu sortu bilo bilje da je se pusti da barem do lipnja odleži u boci, međutim, zakoni tržišta traže suprotno! Kušali su se i njihovi Gran Terani koji imaju veliki potencijal odležavanja i novi Coronica Pjenušac Due nv.

Rikard Petrić

Vugava i Plavac mali s Brača

Posljednja radionica drugog dana drugog „bloka 2″ bila je Stina – od visoke vugave do strmih Stipančića koju je vodio mladi enolog vinarije Stina, Rikard Petrić. Jasno, iskreno i precizno je objasni vina vinarije o kojoj se brine, a nas su oduševile Vugave iz 2013. i 2010. godine.

Silent tasting

Kao veliki, ali tihi uvod u Grand Tasting koji se održava još danas u Laubi, do 19 sati, bila je ovogodišnja novost – Silent Tasting. Događanje je bilo namijenjeno ponajprije domaćim i stranim novinarima, a Saša Špiranec i ekipa koju pohvaljujemo na organizaciji, htjeli su  pokazati i predočiti kakva se sve divna vina i od možda nekima nepoznatih autohtonih sorata, proizvode diljem Hrvatske. To je događaj kojeg vjerujem će svi koji su bili prisutni još dugo pamtiti i želja nam je, te šaljemo poruku Saši Špirancu, da nam takav užitak pruži i iduće godine.

A, sada, svi brzo u Laubu, na Grand Tasting!  

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Rene Karaman, Vinart, Sunčana Barušić

Udruga WOW dodijelila nagrade za naj-vino godine

Udruga WOW nedavno je svečano proslavila svoj 12. Rođendan i dodijelila svoje godišnje nagrade za vino godine. WOW-ice su svoju važnu proslavu „pred-tinejdžerskog“ rođendana i dodjelu tradicionalnih godišnjih nagrada organizirale u sklopu svog partyja povodom nadolazećih blagdana.

Tko još ne zna: Udruga WOW redovito već 11 godina dodjeluje vlastite godišnje nagrade za naj-vino godine. Zapravo je to bilo bilo super-finale akcije „Što žene žele“ (izbor vina po ženskom ukusu) koja traje svake godine od svibnja do listopada, a provodi se anketom među članicama i simpatizerkama. Premda je ime akcije „Što žene žele“ pomalo duhovito, sustav izbora je itekako ozbiljan. Upravo zato što su pretpostavljale da će biti odmahivanja rukom jer su – zamislite – žene, smislile su način izbora njima najdražih vina koji je elaboriran i  nadasve ozbiljan a ipak poseban i „ženstven“.

Akcija biranja najboljih vina po njihovom, rafiniranom ženskom ukusu, tijekom godina se afirmirala, baš kao i sama, tek godinu starija udruga.  A WOW izbor za Grand Prix zanimljivo je zamišljen, drukčiji od ostalih i u igri su isključivo hrvatska vina. Vinari ih jako vole primiti jer su nagrade, za razliku od uobičajenih plaketa, zvjezdica, bodova, diploma i priznanja, itekako konkretne.

Tako su do sada ukupni pobjednici izbora (WOW Grand Prix) svake godine putovali u režiji WOW-ica u neku vionsku regiju svijeta.  Lista vinara koji su putovali s WOW je impozantna: Gianfranco Kozlović u Bordeaux, Saša Senjković u Champagnu, Moreno Coronica u španjolski Penedes, Luka Krajančić u Burgundiju, Frano Milina Bire u Austriju, Meneghetti u talijansku Toscanu, Marko Fakin u Mađarsku, vinarija Jakob u Milano.

Prošlogodišnji pobjednici iz vinarije Benvenuti putovali su na nagradno putovanje u talijanski Piemonte., a uz pomoć agilnog vinskog koncepta „Hrvatska na čašu“ /„Croatia By the Glass“, u sastavu Tomislav Tuđen i Jure Andrijašević.

Tri razine filtera

Izbor ide kroz tri razine filtera a započinje (pred)selekcijskom listom vina koju svake godine sastavlja jedan ugledni hrvatski sommelier, svojevrsni vinski „kustos” ili „izbornik“(izbornica).

On (ili ona) selekcionira vina kušana u prošloj godini i sastavlja autorsku listu najboljih/najzanimljivijih/najuspješnijih vina u pet kategorija: pjenušci, bijela, ružičasta, crvena i “desertna” (vina s ostatkom  šećera). Do sada su vinski selektori bili odreda renomirani sommelieri Karin Rupena-Perdec, Alena Stuparić, Željko Bročilović Carlos, Filip Savić, Emil Perdec, Siniša Lasan, Mario Meštrović, Roko Bekavac, Jelena Šimić Valentić, Ivan Jug i posljednji – Darko Lugarić.

– U drugoj fazi, sve WOW članice i simpatizerke, njih više od 200, a među kojima su i ugledne vinske i gastro novinarke, sommelierke, konzultantice, enologinje, vlasnice vinoteka i restorana, stručnjakinje za vinski marketing i zaljubljenice u vino i kulturu stola – mogu glasati za svoje favorite elektroničkom poštom. Tako se dobije 12 finalnih vina, (dva pjenušca, tri bijela, dva ružičasta, tri crvena, i dva desertna). U trećoj i izlučnoj fazi, konačnu odluku donose tri vinski upućene članice kušanjem naslijepo.

– Finalni ocjenjivački sud ovog puta bile su Egle Katunar, voditeljica prodaje i marketinga Kuće vina Ivan Katunar iz Vrbnika na otoku Krku; Lucija Matijević sommelierka trećeg stupnja i predavačica HSK (Hrvatskog sommelierskog kluba) i mlada vinska stručnjakinja Jana Košćec, također s položenim trežim stupnjem HSK. Finalno žiriranje vina naslijepo održano je ove jeseni u Iki, uz pomoć spretnih djelatnika hotela Ikador – vještog head-sommeliera Mate Negulića i vrhunske profesionalke Andree Klemenčić. Nakon što je žiri među dvanaest finalista odabrao pobjednike u svakoj od pet kategorija, slijedio je i najveći zadatak: izdvojiti jedno vino (i njegovog autora) koje ih je najviše impresioniralo.

Ovogodišnja lista finalista: u kategoriji pjenušaca: – Amfora, vinarije Tomac i Blanc de Noirs vinarije Jagunić, obje s Plešivice, hrvatske Champagne. Pobijedio je Blanc de Noirs vinarije Jagunić a nagradu je Dominiku Jaguniću uručio renomirani sommelier Goran Petrić.

U kategoriji bijelih vina tri najbolja su malvazija Santa Lucija 2017., malvazija OMO 2020. i Enjigi Venje KB.BQ. 2010 a pobijedio je Enjigi Venje KB.BQ. 2010. Nagradu je Ivi Enjingiju uručio maslinar Duilio Belić čija su se ulja kušala uz vrhunsku hranu.

Dva najbolja roséa su Rossella vinarije Poletti i Rosé Premium vinarije Kutjevo, oba iz 2022. Pobijedio je Rosé Premium vinarije Kutjevo. Nagradu je Petru Marincelu uručila Sanja Muzaferija, osnivačica i direktorica festivala ružičastih vina „Pink Day Zagreb“, koji će iduće godine 20.travnja u Laubi doživjeti svoje 11.izdanje.

Među crvenima izdvojili su se teran Barbarossa 2019. vinarije Tomaz, Trnjak 2017. vinarije Grabovac i crvena kupaža istarskog majstora Morena Degrassija Terre Bianche 2012.  Pobijedio je  Barbarossa 2019. vinarije Tomaz,a nagardu je Klaudiju Tomazu uručio uvaženi sommelier i autor pred-selekcijske liste, Darko Lugarić

Od desertnih vina u vrhu su Iločki podrumi s Tramincem Principovac izborna berba prosušenih bobica 2016., te prošek Babić 2018., vinarije Testament. Pobijedio je Traminac Principovac izborna berba prosušenih bobica 2016  a nagradu je Luki Lozančiću uručila sommelierka i članica izlučnog ocjenjivačkog suda, Jana Košćec.

Za nagradu, pobjednici u svakoj kategoriji dobili su skulpturu koju je dizajnirala dizajnerska grupa “Grupa”, a ukupni pobjednik Ivo Enjigi  odlazi na, zasad još uvijek tajnu, vinsku destinaciju. Na nagradi mu je čestitao prošlogodišnji pobjednik, Albert Benvenuti.

Nakon službenog dijela dodjele nagrada, uslijedio je party koji je svojim vinima ponajprije „ukrasio“ ukupni pobjednik, veteran i legenda Ivo Enjingi koji je za ovu priliku donio i za okupljene goste otvorio cijelu vertikalu fantastičnih vina iz svog podruma. Uz pobjedničko vino, Enjigi Venje KB.BQ. 2010 , kušala su se i bijelo Venje 2015., Venje 2010., Venje 2006. Sve je oduševilo upravo vino iz  2006., koje je još uvijek živo, vibnrantno i vrlo užitno te u super formi. A za sladokusce bili su tu i Traminac izborna beba bobica 2009., kao i rizlinzi iz 2012. i 2008. I crno Venje 2009. Zaključak svih prisutnih: Top vina, top vinari, vrhunska organizacija, lijepo društvo. Hvala svima

Foto: Rene Karaman