Arhiva oznaka za: Papuk

„Papučki jaglaci“ još jednom oduševili posjetitelje iz Hrvatske i susjednih zemalja

Od 1982. godine, jedna od najstarijih planinarskih manifestacija “Papučki jaglaci”, ujedno je i turistička manifestacija koja promovira ljepote slavonskog kraja, uživanje u prirodnim ljepotama i čistom zraku. Upravo zbog ovih kvaliteta koje područje TZ Zlatnog Papuka nudi, na „Papučkim jaglacima“, manifestaciji obilježenoj žutim proljetnicama, prošlog je vikenda sudjelovalo više od 3000 posjetitelja iz cijele Hrvatske te Bosne i Hercegovine, Mađarske i Republike Srbije.

Prije početka manifestacije direktor turističke zajednice Zlatni Papuk Tomislav Galić, poželio je svim sudionicima odličan planinarski dan i ugodan boravak, te je zaključio kako vjeruje da će „kontinuirano održavanje ove manifestacije zasigurno donijeti dodatan turistički uspjeh slavonskom kraju“.

Okupljanje je i ove godine tradicionalno započelo kod Planinarskog doma “Lapjak” gdje su bili postavljeni štandovi TZ Zlatnog Papuka na kojima su sudionici dobivali sve važne turističke informacije vezane uz Park prirode Papuk, kao i o Fakultetu turizma i ruralnog razvoja u Požegi, a na štandu HPD “Sokolovac” Požega, bila je organizirana prigodna izložba predmeta vezanih za HPD „Sokolovac“ i planinarenja po Slavonskom gorju.

Više od dvije tisuće sudionika krenulo je stazama Papuka koji su sa čistim užitkom u ugodnom druženju pozdravljali dolazak proljeća. Sudionici su planinarili po poznatim stazama papučke gore koje uključuju “Stazu jaglaca”, “Jankovac”, “Češljakovački vis”, “Mališćak” i “Tri gorska potoka”. Posjetitelji su također planinarili i preko Tauberovih stijena koje su jedne od najatraktivnijih geomorfoloških fenomena u Hrvatskoj, poznate po svojim prirodnim ljepotama i impresivnim pogledom.

Papuk prepun prirodnih bogatstava i povijesne baštine, je jedna od najpopularnijih destinacija za planinarenje u Hrvatskoj, a mnoštvo staza i puteva koji vode kroz prekrasne krajolike, šume, livade i planinske vrhove privlači sve više ljubitelja prirodne i aktivnog odmora.

Impresivna utvrda iznad Orahovice koju svakako trebate posjetiti

Na strmoj stijeni papučkih obronaka iznad Orahovice, na nešto manje od 400 metara nadmorske visine, kao spomen na neka davna vremena u kojima su živjeli plemići, ispredale se ljubavne priče obavijene mistikom legendi i tajni, ugnijezdila se Ružica grad, najveći sačuvani utvrđeni grad u Slavoniji. Zaleđe joj je zaštićeno planinom i šumom, a s tri se strane pružaju prekrasni vidici.


Zaljubljenici u prirodu, legende i povijest uživat će u šetnji Parkom prirode i UNESCO geoparkom Papuk do srednjovjekovnog grada. Nakon sat vremena hoda šumskim predjelom dolazi se na proplanak u podnožju impresivne srednjovjekovne građevine. Iza njezinih su zidina stanovali plemenitaši, gospoda, vojska i služinčad. Imala je Ružica grad kule, tornjeve, svečane odaje, kapelicu, radionice, tamnicu…

Legenda o Crnom vitezu
Ova je utvrda zaštićena kao spomenik kulture najviše kategorije, spominje se 1357., no ne zna se točno kad je i kako izgrađena pa je ostala tajna kako su na strminu dovlačeni veliki kameni blokovi. Ne zna se ni kako je dobila ime, no o tome su ispričane brojne legende. Jedna od njih kaže da su vile rušile noću sve što se izgradilo danju, sve dok u zidine nije uzidana bajna Ružica čiji se plač, osluhnete li, i danas može čuti. Druga govori o tome kako se lijepa kneginja Ružica bacila s najviše kule kada je Crni vitez pobijedio na turniru u borbi za njezinu ruku. Tada su crvene poput krvi iznikle i divlje ružice na proplanku…

Novi izgled „slavonskog mora“

Do Ružice grada dolazi se kroz šumu pješačkom stazom koja vodi od omiljenog orahovačkog kupališta Jezero i novoizgrađenih bungalova podignutih u sklopu Turističko-rekreacijskog centra „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“.

„Riječ je o iznimno vrijednom i trenutno najvećem turističkom projektu u Virovitičko-podravskoj županiji. Uz 14 bungalova s 28 kreveta Orahovačko jezero dobit će i novi Edukativni centar Orahovica na četiri etaže, od kojih su dvije rezervirane za 18 dvokrevetnih soba i četiri apartmana, dok će u ostatku kompleksa biti uređena polivalentna konferencijska dvorana, više manjih prostora za radionice, recepcija, info pult, a sve će pratiti i brojni multimedijalni sadržaji s ciljem prezentacije Parka prirode Papuk. Za terensku nastavu na raspolaganju će biti i mobilni hologram, čime će školarci na zabavan način učiti o važnosti očuvanja biološke raznolikosti. Vjerujem da će Orahovačko jezero, jedno od najljepših mjesta za kupanje u ovom dijelu Hrvatske, po završetku ovog projekta privući sportaše, rekreativce, ljubitelje prirode, ljude željne opuštanja i obitelji koje su u potrazi za odmorom. I oni željni adrenalina doći će na svoje, jer će obližnje Jezero Hercegovac dobiti adrenalinske sadržaje i ziplineom koji će spajati njegove obale“ kazao je Josip Mikolčić iz Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije, koja je jedan od partnera na ovom projektu vrijednom 10,8 milijuna eura. Njegovu važnost prepoznala je i Europska unija te ga sufinancira s više od devet milijuna eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014. – 2020.

 

Foto: arhiva TZ Virovitičko-podravska županija, Hrvoje Jurić

 

Neočekivano iskustvo: od Plemićke rute do novog Turističko-rekreacijskog centra u Orahovici

Obnovljene kurije i dvorci, zelene oaze, priče i legende, orahovačka jezera i najveća utvrda u Slavoniji… Jeste li već bili u Virovitičko-podravskoj županiji?

Nekada je Papuk bio otok koji je okruživalo Panonsko more, u jednom je razdoblju bio ispod njegove površine, a danas ovaj prirodni dragulj krije velika bogatstva – od prirodnih divota i raznolikosti, povijesne baštine do bujne flore i faune na površini i arheoloških te fosilnih ostataka sakrivenih u njegovoj plodnoj zemlji. Ali u njegovim gustim šumama kriju se i stvorenja iz legendi i priča, vile i vilenjaci, čarobnjaci i strašni čudaci koji su stoljećima, a i danas, budili i raspirivali maštu. Danas se Papuk koji je 1999. proglašen Parkom prirode, a 2015. godine UNESCO svjetskim geoparkom, smatra jednom od najljepših gora u ovom dijelu Hrvatske.

Dva jezera i Ružica grad

Trenutno bujna priroda Parka prirode Papuk, odbacuje lišće, svoje „solarne panele“, i sprema se na zimski san, ali u blizini Orahovice, najmanjeg grada u Virovitičko-podravskoj županiji radi se punom parom. Naime, upravo niče najveći turistički kompleks u županiji: Turističko-rekreacijski centar „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“. Riječ je o projektu vrijednom 10,8 milijuna eura, kojeg je s više od devet milijuna eura sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014. – 2020.

Bungalovi na Jezeru

Omiljeno slavonsko kupalište

U šumi, uz Orahovačko jezero, omiljeno kupalište nastalo 1961. gradnjom umjetnog nasipa, da bi se grad Orahovica zaštitio od oborinskih voda, već je izgrađeno 14 bungalova koji će biti najmodernije opremljeni. Uređeni su i sportski tereni te sanitarni čvorovi na Orahovačkom jezeru, a pri kraju je i izgradnja zgrade Edukativnog centra – Škola u prirodi.

Orahovačko jezero

„Turistička zajednica Virovitičko-podravske županije partner je na izuzetno vrijednom i trenutno najvećem projektu iz kategorije turizma na ovom području. Edukativni centar prostirat će se na četiri etaže, od kojih su dvije rezervirane za 18 dvokrevetnih soba i četiri apartmana, dok će u ostatku kompleksa biti uređena polivalentna konferencijska dvorana, više manjih prostora za radionice, recepcija, info pult, a sve će pratiti i brojni multimedijalni sadržaji s ciljem prezentacije Parka prirode Papuk, njegove flore, faune, geoloških nalaza i kulturno-povijesne baštine. Za terensku nastavu na raspolaganju će biti i mobilni hologram, čime će školarci na zabavan način učiti o važnosti očuvanja biološke raznolikosti. Bungalovi osiguravaju dodatnih 28 kreveta i vjerujem da će Orahovačko jezero, jedno od najljepših mjesta za kupanje u ovom dijelu Hrvatske po završetku ovog projekta privući i sportaše, rekreativce, ljubitelje prirode, ljude željne opuštanja i obitelji koje su u potrazi za avanturom ali i odmorom“ kazao je Josip Mikolčić iz Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije i napomenuo kako će uskoro u sklopu projekta Turističko-rekreacijskog centra „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“ i obližnje jezero Hercegovac dobiti adrenalinske sadržaje. U planu je i uređenje okoliša i unutrašnjosti najočuvanije srednjovjekovne utvrde u Hrvatskoj, Ružica grada, spomenika nulte kategorije, koja se nalazi samo pet kilometara jugoistočno od grada Orahovice, na nadmorskoj visini od 378 metara.

Josip Mikolčić

Park prirode Papuk veleban je i očaravajući, međutim u Virovitičko-podravskoj županiji postoje destinacije na koje su ljubazni i uvijek nasmijani domaćini izuzetno ponosni, a nakon njihovog razgledavanja, boravka i obilaska turisti ostaju oduševljeni.

Teško je opisati svaku, a otkrivanjem jedne destinacije, namamit će vas druga, jer toliko su različite, a zapravo slične. Svaka je prožeta bogatom poviješću, sakralnom i  kulturnom baštinom, bogatstvom flore i faune i dakako – mističnim bićima i predanjima koja su stara gotovo kao i čovječanstvo.

Putovanje u prošlost

U Voćinu se nalazi Interaktivni multimedijalni centar Geo info centar Voćin, mjesto u kojem ćete uz vodstvo simpatičnog Tonija, animiranog amonita i zaštitnog lica ovog Centra, u 6D kinu upoznati bogat povijesni i geološki razvoj Papuka. To je putovanje kroz čitavu prošlost do samog početka našeg planeta. U Centru se može razgledati i postav geologije posvećen geologiji općenito, ali i geološkim specifičnostima Papuka, a uz ostale izloške posjetitelje će zadiviti osam multimedijalnih prezentacija u obliku interaktivnih ekrana koji su dodatno obogaćeni mehaničkim elementima ili projekcijama. Svakako treba razgledati i postav biologije te arheologije i upoznati se s kulturom stanovništva koje je ovdje živjelo stoljećima.

Geo-info centar u Voćinu

Uglavnom, iz Geo info centra Voćin jednostavno se ne može izaći na brzinu – to je mjesto koje u svakom kutku najmodernije opremljene zgrade nudi nova otkrivanja, avanture i doživljaje.

Iz futurizma u povijest i kulturu

U Voćinu se nalazi i Svetište Gospe Voćinske. Okružena  mirisnim parkom, crkva Pohoda Blažene Djevice Marije proglašena je manjom bazilikom 2022. U njoj nadu i utočište pronalaze mnogi hodočasnici, međutim poznata je i po kulturnim sadržajima. Naime crkva, u narodu zvana Gospa Voćinska, izgrađena u 15. stoljeću danas nakon burne povijesti i potpune obnove nakon Domovinskog rata predstavlja reprezentativni sakralni spomenik, pravu riznicu hrvatske suvremene sakralne umjetnosti s djelima poznatih akademskih slikara i kipara.

Crkva Pohoda Blažene Djevice Marije u Voćinu

Upoznajte plemićku povijest

U Slavoniji i Podravini postoji „Plemićka ruta“, a otkriti ćemo samo njen mali dio. Ostalo neka ostane iznenađenje. Tražite li kvalitetan smještaj, već ste otkrili jednu destinaciju ove rute. Naime, u Suhopolju se nalazi Centar za posjetitelje Dvorac Janković. Predivno zdanje, koje se današnjom ljepotom moglo pohvaliti jedino u 18. stoljeću kada je izgrađeno. Potpuno obnovljen, impresivan dvorac Janković turistima nudi 30 soba, u kojima ćete spavati i boraviti doslovno kao kraljevi.

Centar za posjetitelje Dvorac Janković

Budući da se radi o Posjetiteljskom centru, svakako treba razgledati stalni postav i doznati o njegovim osnivačima, kako je izgledao kroz godine i stoljeća, a potom koliko je truda bilo potrebno da mu se vrati prvotni sjaj. Posjetiteljski centar dvorac Janković zapravo je i idealna polazna točka za istraživanje Virovitičko-podravske županije i njenih divota.

U Suhopolju valja svakako razgledati i jedinstveni primjer klasicističke arhitekture – župnu crkvu izgrađenu početkom 19. stoljeća po nalogu grofa Ivana Nepomuka Jankovića. Posvećena svetoj Tereziji Avilskoj svjedočanstvo je njegove ljubavi prema supruzi Tereziji.

Zora puca, bit će dana

Vozeći se prema Grabrovnici, gdje se nalazi Interpretacijski centar Kuća Petra Preradovića, svatko će se sjetiti njegovih najpoznatijih stihova. Naime, možda za mjesto Grabrovnica niste čuli, ali za slavnog pisca sigurno jeste. U ovom mirnom selu u blizini Pitomače, Petar Preradović je proveo mladost, dok ga, zbog neimaštine i smrti oca majka nije poslala na školovanje izvan rodnog mjesta, pa i zemlje. Sve o životu ovog pisca može se doznati u Interpretacijskom centru putem holograma, a u isto vrijeme sjesti u školske klupe i pisati perom i tintom kako je pisao Preradović.

Interpretacijski centar Kuća Petra Preradovića

Hedonizam u Pustari Višnjica

Kad se iz Suhopolja krene prema Slatini, nailazi se na kompleks Pustara Višnjica, zelenu oazu mira, mjesto povratka prirodi. U bajkovitom okruženju starih jablana, kestena i dudova na stoljetnom gospodarstvu kušajte najbolje slavonske specijalitete (imaju vlastiti povrtnjak, te sami uzgajaju stoku), šećite, biciklirajte, vozite se fijakerom ili… jašite. I ovdje se može prespavati, jer Pustara Višnjica ima 40 soba i deset apartmana sa ukupno 110 ležajeva.

Pustara Višnjica

Dravska priča

Posjetiteljski centar Dravska priča nalazi se u malome mjestu Noskovci u općini Čađavica u višestruko zaštićenom području prirode Virovitičko-podravske županije. Prije desetak godina zgrada ljetnikovca grofa Janka Draškovića iz 19. stoljeća, u kojem se nalazi Posjetiteljski centar Dravska priča bio je ruševina, okružena šikarom. Danas je to odlično opremljen Centar u kojem će uživati svi ljubitelji prirode, a priče o vilama, vilenjacima i čarobnim stanovnicima dodatno će razbuktati maštu.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Posjetiteljski centar Dravska priča funkcionira i kao hostel s odlično opremljenim popratnim sadržajima. Njime se koriste grupe, djeca koja pohađaju „školu u prirodi“, ali ako uhvatite slobodan termin, mjesta u hostelu iznajmljuju se i za pojedinačni ili obiteljski posjet.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Već na ulazu goste dočekuje mural kojeg je, kao i unutrašnjost cijelog Centra oslikao umjetnik Filip Mrvelj. Razgled je moguć jedino uz stručno vodstvo. Zahvaljujući multimedijalnom sadržaju doznat ćete sve o prekograničnom Rezervatu biosfere Mura-Drava-Dunav, a prikazana je i ekološka mreža Natura 2000 i Život na rijeci – u prošlosti i danas.

Posjetiteljski center Dravska priča – život u kapljici vode

Svakako treba razgledati i perivoj u kojem se između ostalog nalazi i sklonište za rode, te oporavilište sova i orlova štekavaca.

Najljepša zgrada u Virovitici

Virovitica je grad koji danas sjaji punim sjajem. Obnovljene crkve, palače i pročelja zgrada jednostavno mame posjetitelje. Svakako treba razgledati baroknu crkvu sv. Roka u sklopu samostana i najljepšu zgradu – potpuno obnovljen dvorac Pejačević izgrađen na početku 19. stoljeća. Ime je dobio po prvim vlasnicima i graditeljima, obitelji Pejačević koji su tada bili utjecajni i rado viđeni na habsburškom dvoru. Danas se do dvorca koji je pretvoren u muzej dolazi jednim od šest atraktivnih tematskih mostova, a stalni postav Gradskog muzeja Virovitica „Drveno doba“ ne smijete propustiti.

Dvorac Pejačević

Krenuvši od Orahovačkog jezera i Papuka, ovo je samo mali dio koji se može posjetiti i razgledati u Virovitičko-podravskoj županiji. Treba je otkrivati malo po malo i uživati u njenim divotama, kulturnoj i prirodnoj baštini, doživjeti mir, upoznati prošlost, spojiti se s netaknutom prirodom i diviti se zdanjima koja su nam ostavili naši preci, na što moramo biti ponosni, kao što su ponosni domaćini koji će uvijek s osmijehom dočekati drage goste.

Foto: arhiva TZ Virovitičko-podravska županije, Hrvoje Jurić, Anto Magzan, Matija Turkalj, Borna Subota i Sunčana Barušić

Odmor na Papuku? Dobar izbor za ljetovanje na drugačiji način

Vole je planinari, biciklisti, ljubitelji aktivnog odmora i netaknute prirode, ova zelena oaza u srcu Slavonije jedna je od pet gora Požeško-slavonske županije i mjesto za svaku preporuku zaželite li se ljetovanja daleko od gužvi. Park prirode i UNESCO geopark Papuk s pravom nosi epitet najljepše gore Slavonije, a otkrivamo zbog čega je jedan od njezinih najjačih aduta.

Za aktivno ljeto

S papučkih vrhova puca prekrasan pogled, znaju to planinari, brdski biciklisti, slobodni penjači… Ne trebate biti u top formi da biste prošetali šumskim stazama i na obodu Papuka otkrili ostatke veličanstvenih srednjovjekovnih gradova i njegov bogat biljni i životinjski svijet. U papučku avanturu najbolje je krenuti iz Velike, službenog ulaza u Park prirode. Tamo je Adrenalinski park Duboka s dva poligona među krošnjama. Onaj s 12 elemenata je za nešto iskusnije, dok niži s devet elemenata neće propustiti klinci.

Kupanje u šumskom okruženju

U Velikoj je i moderni Aquapark Shhhuma, još jedna atrakcija za sve one kojima je ljeto sinonim za kupanje. U zagrljaju Papuka na više od 17 tisuća četvornih metara očekuje vas šest bazena, među njima i onaj olimpijskih dimenzija, vodena gljiva, tobogani, spora rijeka s vodenim barom, dječji vodeni toranj, prskalište… Dakle, na Papuk se bez kupaćeg ne ide.

Tu je nekad bilo Panonsko more

Nekad su na ovom prostoru živjeli morski psi, kitovi, dupini morske medvjedice, nosorozi… Bilo je to prije više od 16 milijuna godina kada je Papuk bio dio slavonskog arhipelaga, otok u Panonskom moru. Ovu lijepu priču otkrit ćete u Kući Panonskog mora u Velikoj, tamo će se djeca igrati s morskim pijeskom na interaktivnom podu, pokušat će pronaći izlaz iz zelenog labirinta, fotkat će se s morskim psima ili nosorogom…

Atraktivna vinska destinacija

Vinoljupci već znaju da se na padinama Papuka nižu vinogradi s ambijentalnim vinarijama kreirajući pitome slavonske pejzaže. Neosporna je povezanost bogate geološke povijesti ove gore i terroira, to ne potvrđuju samo istraživanja nego i u svijetu nagrađivana vrhunska vina, a Kutjevo – vinska prijestolnica i najpoznatije vinogorje Požeško-slavonske županije velikim se dijelom proteže upravo na padinama Papuka. Na vinorodnim papučkim „grand cru“ položajima Hrnjevcu, Vetovu, Mitrovcu…, vinograde imaju neka od najpoznatijih imena hrvatske vinske scene.

Za harmoničan, pun i zaokružen okus

I na papučkim obroncima njeguje se vrhunska graševina, najrasprostranjenija i najtraženija sorta u Hrvatskoj. Upravo u Požeško-slavonskoj županiji daje najbolje rezultate i širok spektar vina – od laganih i lepršavih pjenušaca, iznimnih svježih, moćnih odležanih do karakternih orangea i mednih predikata. Sljubiti ih s jelima slavonske kuhinje poseban je gurmanski doživljaj. Pikantno predjelo s neizostavnim kulenom, laganiji riblji menu ili tradicionalna začinjenija jela poput fiša i čobanca, ukusne sarme, specijaliteti od mesa…  i naravno, najfinije slavonske slastice, uz odabrane graševine dobit će pun, harmoničan i zaokružen okus.

Svijet graševine

Kao jedan od najljepših turističkih atributa Požeško-slavonske županije, Papuk je dio Svijeta graševine, jedinstvenog projekta koji na inovativan način spaja vinski turizam, bogatu kulturnu baštinu, tradiciju i običaje. U sklopu ovog projekta ukupne vrijednosti 8.729.448,52 eura otvoren je Interpretacijski centar Muzej bećarca u Pleternici, obnavlja se Spahijski podrum u Pakracu i gradi se Kuća graševine u Kutjevu. Značenje Svijeta graševine prepoznala je i Europska unija sufinancirajući ga sa 7.364.375,34 eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.

 

Foto Borna Subota, izvor TZ Požeško-slavonske županije

 

Pet ideja za nezaboravan aktivan odmor u Zlatnoj Slavoniji

Jednog će dana konačno prestati padati kiša, vrijeme se ustaliti i stvoriti idealne uvjete za boravak na otvorenom. Stoga, već sada bi bilo dobro razmišljati gdje se uputiti i na vrijeme rezervirati mjesta, pa donosimo pet ideja kako na najbolji mogući način napuniti baterije, osloboditi se stresa ili samo uživati s obitelji i prijateljima. Naime, u Požeško-slavonskoj županiji mogućnosti je bezbroj, za sve uzraste i razine fizičke speme.

Slavonska rivijera

Uz brojne planinarske ture i mogućnosti koje ovaj kraj nudi ljubiteljima kampiranja i adrenalinske atrakcije, Aquapark Shhhuma – vodeni kompleks površine veće od 17 tisuća metara četvornih, s pet bazena, tri tobogana, dječjim vodenim tornjem, sporom rijekom, dječjim prskalištem… – definitivno je još jedan mamac za posjet ovom dijelu Hrvatske. Dobra je vijest da je, nakon zimske stanke, ponovno otvoren i sve do 26. svibnja ulaz će biti besplatan!

AquaparkShhhuma Foto: Borna Subota

Najuzbudljivija igraonica u prirodi

Poligon s čak 12 elemenata za odrasle i devet za djecu, atraktivni zip-line, staza za spuštanje niz sajlu…, ako vam nedostaje uzbuđenja Adrenalinski park Duboka u Velikoj mjesto je za vas. Prostire se na čak 4.000 metara četvornih u dva poligona s različitim spravama. Nema većeg izazova od testiranja sposobnosti među krošnjama. Doživljaj za pamćenje, a klinci će poželjeti prijeći poligon i po nekoliko puta.

Adrenalinski park Duboka, Foto: Borna Subota

Četiri kamp destinacije

Zlatna Slavonija sa četiri top lokacije idealno je kamp odredište za ljubitelje zelenila i mira. Kamp Duboka u Velikoj, na ulazu u Park prirode Papuk, prvi je samoodrživi kamp u kontinentalnoj Hrvatskoj, sa solarnim panelima za toplu vodu, biološkim pročistačem voda, vlastitim reciklažnim dvorištem… Idealan je za ekološki osviještene i za škole u prirodi. Predlažemo da u kampu iznajmite bicikl i tako istražite ljepote jedinstvenog Papuka.

Kamp Duboka, Foto: Matija Pospihal

Do kamp izletišta Da-Bar u mjestu Kričke dolazi se vrlo brzo s ceste Pakrac – Požega. Od odbojke, preko malog nogometa do kupanja u jezeru i šetnje šumom – pravi užitak volite li aktivnosti na otvorenom.

S 15 prostranih parcela veličine 70 metara četvornih i s kompletnom infrastrukturom, za kampere je sve privlačnije i odmorište Zlatni Lug u blizini Požege, baš kao i prostrani ranč Čondić pored Pleternice sa šetnicama, vidikovcima, jezerima, različitim terenima i spravama za igru te domaćim životinjama.

Požeška planinarska obilaznica

Više od 300 kilometara planinarskih staza isprepleteno je kroz Papuk, Psunj, Krndiju, Dilj i Požešku goru. Pohod slavonskim planinama kružnog je oblika i spaja planinarske domove Omanovac iznad Pakraca i Petrov vrh iznad Daruvara. I za najiskusnije planinare ovo je pravi podvig, no u čistom zraku i prekrasnoj prirodi možete uživati i planinareći kraćim stazama, ovisno o fizičkoj formi. Predlažemo izazovnu, ali dostižnu Požešku planinarsku obilaznicu duljine 34 kilometra s šest kontrolnih točaka: križ na brdu Sokolovac, bunar Antunovac, šumarska kuća Klašnice, bunar na Vasinim Lazama, kapelica sv. Vida na Velikom Kamenu i zavjetni spomenik na Trgu sv. Trojstva u Požegi.

Omanovac, Foto: Igor Šeler

Bicikliranje s ‘the pogledom’

Oni koji žele doživjeti po mnogima najljepši  pogled u kontinentalnoj Hrvatskoj, zaputit će se na Omanovac. Ovaj vrh i izletište smješteno je na Psunju, osam kilometara od centra Pakraca. Oko izletišta je i sedam kilometara dugačka kružna biciklistička staza, pravi užitak za ljubitelje outdoora.

Sokolovac

„Novim projektom Zlatna Slavonija Outdoor ističemo i promoviramo sve aktivnosti koje ovaj brdoviti dio Slavonije nudi. Uz otvaranje novih visokokvalitetnih smještajnih kapaciteta, odnos prema okolišu, autentičan doživljaj, vrhunska i u svijetu nagrađivana vina, zdravu hranu, Zlatna Slavonija Outdoor tako će postati dio naše lijepe turističke priče“, ističe Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije, uz poziv da posjetite ovaj dio Hrvatske već ovog proljeća.

Foto: arhiva TZ Požeško-slavonske županije