Arhiva oznaka za: Pink Day Zagreb

Na predblagdanskom druženju najavljeni noviteti na 12. PINK DAY Zagreb Festivalu 2025.

Zagrebački je „Pupitres – Boutique Vinske Kulture“ ugostio druženje predstavnika medija i organizatora PINK DAY Zagreb Festivala.

Bila je to prilika za najavu noviteta na 12. festivalu PINK DAY Zagreb. Organizatorica i osnivačica Festivala Sanja Muzaferija i izvršna direktorica Zrinka Jelić – Belinić, najavile su uvođenje treće boje koja će u 2025., uz najvažniju, ružičastu (i zelenu), obilježiti PINK DAY Zagreb

Sanja Muzaferija i Josip Orišković

Istaknuto je da Festival svakih nekoliko godina uvodi zanimljive novitete kako bi svojim posjetiteljima i izlagačima pružio dodatan doživljaj. 

Još 2014. godine je na Festival uspješno uvedena promocija ekstradjevičanskih maslinovih ulja Green in Pink, a 2022. Pink Mixology, s pink koktelima.

Vlasta Pirnat i Željko Suhadolnik

Fokus festivala i dalje ostaje na rosé vinima (ružičasto), kao i na ekstradjevičanskim maslinovim uljima (zeleno), no na idućem izdanju Festivala, koji će se 26.04.2025. održati u Laubi: kući za ljude i umjetnost, posjetitelji će moći uživati i u trećoj boji  – tj. amber/jantarnim/narančastim vinima odabranih izlagača. 

Sanja Muzaferija i Domagoj Jakopović Ribafish

Prisutnima se obratio i sommelier Josip Orišković, selektor Festivala za ta vina – koji je ukratko predstavio koncepciju. 

Također je predstavljena i suradnja s domaćicom druženja, poznatom sommelierkom i vinskom promotoricom Jelenom Šimić Valentić i Pupitresom u Medulićevoj ulici, gdje će se povodom 12. PINK DAY Zagreb Festivala održavati radionice i Masterclassovi.

Na druženju su se uz male zalogaje Pupitresa, kušala vina: FESTIVUM Katunar Estate Winery iz Vrbnika, Krk; Plavac mali Sivi vinarije Bura s Pelješca; Škrlet 298 Kleti Romić iz Moslavine; Glavica Škrlet Amfora iz Moslavine i Sontacchi Superslav iz Kutjeva te Hlam9, vinarije Šipun, sa specijalnog položaja na otoku Krku.

Više o svemu, kao i o eminentnim gostima Festivala će otkriti službena konferencija za medije, neposredno prije Festivala, u travnju 2025.

Bila je ovo idealna prigoda za druženje i zdravicu povodom nadolazećih blagdana, skorog kraja kalendarske godine i dosadašnje lijepe suradnje Festivala, medija i svih prisutnih!

Foto: Rene Karaman i Sunčana Barušić

Predstavljena mađarska regija Veszprém – Balaton na Pink Day Festival Special Edition

Budući da je zemlja – partner proteklog Pink Day Zagreb Festivala bila Mađarska, u srijedu 29. svibnja održalo se zanimljivo predstavljanje mađarske regije Veszprém – Balaton – Wine & Gastro & Cult region. Prisutni su se mogli doznati zanimljiivosti o kulturi, sportu, gastronomiji i predivnim turističkim mjestima ovoga kraja.

Veszprémfest

Mađarski kulturni centar Zagreb na Europskom trgu bio je domaćin ovog druženja, a iz mađarske regije Balaton stigao je Zoltán Mészáros koji je predstavio regiju i njezinu raznoliku ponudu – mnogobrojne vinske, gastro i muzičke festivale koji se tradicionalno održavaju, a program kreće već u lipnju. Kušali smo izvrsna mađarska vina: Garamvári Prestige Brut, Jásdi Ranolder White, Jásdi Ranolder Red, Figula rosé i male fine zalogaje.

Zoltán Mészáros

Balaton-Bakony regija ima raznoliku ponudu od kulture, sporta, gastronomije i mnoštvo festivala. Predivan krajolik i priroda, skrivene vrijednosti i kulturno blago čekaju posjetitelje na svakom koraku.

Vinogradi vinarije Figula

Ovo je područje poznato po vinu, jer površina jezera poput ogledala reflektira sunčeve zrake na vinograde i tako regiji daje značajke gotovo mediteranske mikro-klime. Ovdje su najpoznatije sorte Olasz rizling (u nas graševina), ali i pušipel/šipon/furmint koji se nekad zvao  ‘Szigeti’.

Tijekom prezentacije kušali smo odličan Garamvári Prestige Brut. Naime, kad vinski znalci razmišljaju o mađarskoj vinskoj regiji Balaton, prva pomisao su im mineralna i osvježavajuća bijela vina. Garamvári vinarija, međutim, diči se velikim izborom pjenušavih i crvenih vina koja se uzgajaju u vinogradima koji okružuju obiteljski posjed. Vinska kuća je otvorena 1990. godine, a do danas se s vinogradima proširila zasađenima na 90 hektara u mjestima Balatonlelle i Balatonboglár.

Garamvári vinarija

Pjenušći se lagano i nježno fermentiraju u boci na niskoj temperaturi s kvascem tijekom dugog (24-36 mjeseci) perioda sazrijevanja u istoj boci što jamči puni razvoj tradicionalnog karaktera šampanjca.

Jásdi- Csopak vinarija

Iz vinarije Jásdi- Csopak kušali smo Jásdi Ranolder White i Jásdi Ranolder Red. Podrum je sagrađen u 18. stoljeću, a od 1849. je centar obiteljske vinarije biskupa Veszpréma, Jánosa Ranoldera, koji je izgradio reputaciju i slavu vina iz mjesta Csopak. Upravo ovdje, u tom slavnom podrumu na području jezera Balaton su i odabrane prve bijele sorte za njegovanje vina i to prema najvišim standardima toga doba. U to vrijeme, vina s ovoga posjeda bila su popularna u Beču, Varšavi i Pešti. No, kao i drugdje u Europi, i ovdje je filoksera učinila svoje i od 1890. – vinogradi su gotovo uništeni.

Vinogradi Jásdi- Csopak vinarije

Početkom dvadesetog stoljeća, vinski trgovac Salamon Hűvös, postaje novim vlasnikom novoposađenih vinograda, a zahvaljujući njegovom vinogradaru Istvánu Bakonyiju, koji se u to doba smatrao najboljim u svom poslu, vinogradi i vina postaju sve boljima. Zgrada u kojoj se nalaze podrum i vinarija 1998. godine su postali vlasništvo obitelji Jásdi, koja je obnovila klasicistički kompleks star preko 200 godina i 40 metara dugi podrum, koji pruža idealne uvjete za odležavanje vina, te uvela suvremeni način proizvodnje.

Kušana vina na druženju Pink Day Festival Special Edition

Obnovljen i osvježen, podrum je 2000. godine, osvojio titulu „Najljepšeg vinskog podruma regije Balaton“ a od 2013. godine, ponosno nosi četiri od pet mogućih zvjezdica  prestižnog vodiča Gault & Millau. 2014. osvojili su Prestige Award, a 2017. nagradu „Vinar svih vinara“ koju dodjeljuje 60 najboljih vinara Mađarske – samo jednome, onom najboljem.  Otada sve do danas, 17 hektara vinograda sa 6 različitih sorti – kao i sama vinarija, kontinuirano se razvijaju a posljedično – i vina su sve kvalitetnija i bolja.

Vinarija Figula

Dakako, kušali smo Figula rosé iz vinarije smještene u mjestu Balatonfüred (regija Balatonfelvidék) a napravljena je od sorte Kékfrankos te bordoških sorti. Sommelieri kažu da je svjež, osvježavajući s primjerenim kiselinama, i da je prava voćna „bomba“ u kojoj nalaze jagode i maline. Vino dolazi iz obiteljske vinarije Figula koja  ima 30 hektara vinograda. Pokojni Mihály Figula je 2000. proglašen „vinarom godine“. Nasadi su stari pedesetak godina a prije dvije-tri godine kupili su dodatnih sedam hektara. Pretežno uzgajaju graševinu, sivi pinot,  muškat lunel, chardonnay i sauvignon blanc.

Detalj sa mliječne farme Tekeresvölgy Veszprém

Kušali smo i odlične mliječne i mesne proizvode Tekeresvölgy Veszprém koji imaju tradiciju obiteljske proizvodnje od 2008. godine. Od 50-tak  „Magyartarka”  krava koje su zaštićena mađarska pasmina, dobivaju organski proizvedeno mlijeko i vrlo karakterne, odležane polutvrde i meke sireve koji su krunski proizvod farme i često nagrađivani na natjecanjima.  Proizvode i mesne prerađevine, a na svojoj farmi nude i smještaj. Veliki su pobornici i zagovaratelji konzumacije zdrave, domaće, prirodne i organski proizvedene hrane.

Sanja Muzaferija i Anna Mladenovics

 

Stoga, ne propustite posjetiti Veszprém-Balaton regiju koju obilježava eno-gastro ponuda, ali i kultura i sport!

–          Veszprém : UNESCO City of Music

–          Veszprém : City of Queens

–          Bakony-Balaton regija: kultura, gastronomija, sport

–          Kihagyhatatlan helyek: mjesta koja morate obići

 

Foto: privatni album, VEB2023 ECOC, arhive Mađarskog kulturnog centra Instit Liszt i Wines of Hungary

Članice WOW u vinariji Kutjevo: etiketiranje pjenušca Rosé brut i kušanje jela u novom restoranu Slavonska priča Vinkomir!

Već tradicionalno, svoju višegodišnju suradnju, Udruga WOW (Women on Wine) i vinarija Kutjevo d.o.o. obilježili su – druženjem uz vino, a ovoga puta i jako fine zalogaje. Naime, vinarija Kutjevo prošli je vikend ugostila članice ove udruge koje je započelo na njihovom najpoznatijem položaju Vinkomir, s kojeg „puca“ pogled na Zlatnu dolinu (Valis aurea). Predivno, suncem okupano jutro postalo je još ljepše i malo ružičastije, nakon što su domaćini otvorili Rosé brut pjenušac, kojeg su članice Udruge WOW i ostali gosti imali prilike kušati i na manifestaciji Pink day koja se nedavno održala u Laubi.

Uživalo se u ružičastim mjehurićima, slavonskim kanapeima, pogledu na vinograd u kojem raste graševina od koje se pak dobiva vino istog imena – Vinkomir i ugodnom druženju koje se, ovoga puta –  radno nastavilo u starom podrumu Vinarije Kutjevo, koji datira iz 13. stoljeća. Naime, boce pjenušca Rosé brut nisu imale etikete, a to je upravo bio jedan od razloga posjeta članice Udruge WOW!

Vinarija Kutjevo ne proizvodi samo graševinu!

Ali prije nego što su prionule lijepiti etikete, koje je i ovoga puta dizajnirala članica udruge WOW, akademska slikarica Vlasta Pinart, WOW-ice  su kušale vina koja pričaju otprilike ovakvu priču o vinariji Kutjevo: „Broj sorata vinove loze: 15, 92,57% su bijele sorte od toga 80,92 % graševina, 7,43% crne sorte od toga 2,36% pinot crni i 2,18% cabernet sauvignon“.

Naime, Vinarija Kutjevo je u Hrvatskoj i svijetu najpoznatija po graševini, a dokazala je da je ta sorta koja se najviše uzgaja u Hrvatskoj, podobna za proizvodnju pjenušaca, svježih vina, predikatnih, maceriranih, vina ledenih berbi, a u susjednoj prostoriji, dobro čuvanom podrumu leže i arhivska vina gdje graševina dokazuje da može sačuvati snagu i nekoliko desetaka godina. Ali, u podrumima vinarije Kutjevo njeguju se vina i ostalih sorata koja na najpoznatijim svjetskim natjecanjima i ocjenjivanjima dobivaju najviše ocijene i osvajaju medalje.

Vrlo ozbiljan pjenušac

Kušanje je započelo – opet mjehurićima, kako to dolikuje, pa se u čašama našao pjenušac Chardonnay de Gotho Brut proizveden klasičnom metodom. WOW-ice su se jednoglasno složile da pjenušac ima vrlo profinjen okus zaokružen kremoznim notama vanilije i badema s dodatkom briochea. Pjenušac je to kojeg će bez zadrške, propisno ohlađenog, ponuditi u posebnim prilikam i to društvu koje znade cijeniti kvalitetne pjenušce. „Mogli bismo ga slobodno nazvati i Kutjevačkim šampanjcem“, kad bi nam to propisi (i Francuzi) dozvolili – komentiralo se.

Single vineyard Vinkomir

Kušala se potom vrhunska graševina Vinkomir (2022.), koju smo već spomenuli i koja spada u Single vineyard liniju. Proizvedena je iz ručno branog i selektiranog grožđa. Vino je zlatno-žute boje, odražava osobitu stilistiku kutjevačkog terroira, a uz efektnu etiketu ponosno stoji oznaka – medalja Mundus Vini Gold (2023.).

WOW-ice su čule zanimljiv podatak: vinograde Vinarije Kutjevo njeguje 94 vinogradarska radnika i 22 traktorista. Svaki vinogradarski radnik obrađuje 4,46 ha vinograda, dok svaki traktorist obradi 19 ha vinograda. A budući da vinarija Kutjevo ima 520 ha vlastitih vinograda, postaje jasno koliku pomoć pruža vrhunska, sofisticirana tehnika, ali i koliko je truda uloženo u proizvodnju vina kao što je Graševina Vinkomir.

Svilenkast rosé i elegantna crna kupaža

WOW-ice nisu imale ništa protiv da ponovno kušaju Rosé Premium (2023.) jednu od ružičastih zvijezda nedavno održanog 11. Festivala Pink Day. „Fino voćno, svilenkasto, taman za toplije dane, onako fino ohlađeno uz šum mora, rijeke, vjetra…“ čuli su se komentari. A dobro je znati da je dobiveno od ranije branog grožđa sorte zweigelt koji mu daju kiseline i svježinu te niži alkohol, te grožđa sorte pinot crni koji je kasnije bran, pa daje vinu bogatiju aromatiku.

Kušanje je završilo, kako bi rekli „crnjakom“, koji je sve drugo osim „teškaša“, vina kojeg mnogi izbjegavaju jer, kao što je i moto Udruge WOW – treba piti dobro, pametno i umjereno! Kutjevo Maximo Nero premium je kupaža tri sorte – cabernet sauvignona, merlota i cabernet franc. Bogato, voćno i svilenkastih tanina izuzetno je elegantno i jako sve sviđalo WOW-icama.

Etikete i milenijska fotka

Velika je bila čast u podrumu u kojem su se, kako priče kazuju strastveno družili barun Franjo Trenk i carica Marija Terezija, pjenušcu Rosé brut dati konačni identitet – na „gole“ boce nalijepiti naljepnice i nazdraviti njegovoj ružičastoj budućnosti, a potom ušetati u fantastični Trezor 1232 (dobio je ime po godini osnutka vinarije) u kojem ima točno toliko mjesta. Zainteresirani pojedinci mogu zakupiti   mjesto za najviše šest butelja. Kojih? Dakako onih koje imaju potencijal odležavanja.

S modernog na tradiciju – prije izlaska iz vinarije Kutjevo, morala se napraviti jedna „milenijska“ fotografija ispred bačve izrađene od hrasta kitnjaka ukrašene duborezom samoukog majstora iz Ormoža u koju stane 53.520 litara, pa napunjena teži preko 74 tona!

Novi život Slavonske kuće

Put nas je opet doveo do Vinkomira, malo niže od mjesta na kojem je uz Rosé brut, počeo dan i uslijedilo je novo iznenađenje. WOW-ice su premijerno kušale jela u „Slavonskoj kući Vinkomir“.

Dakako, prije jela imale su čast razgledati luksuzno opremljen objekt s dva apartmana na katu nekadašnje Slavonske kuće u kojoj su se odmarali i blagovali radnici u vinogradima. U donjem dijelu danas potpuno preuređenog objekta nalazi se restoran u kojem je gošće dočekao chef Hrvoje Lončarević, zavidne karijere po europskim restoranima i odmaralištima.

Bit će to a la carte restoran, a uz jela će najviše pažnje biti posvećeno premium vinima Kutjeva d.d. Restoran i cijeli objekt će nakon otvorenja imati komercijalnu svrhu pa će vrata te srca domaćina bit širom otvorena za sve koji vole dobru hranu i dobru kapljicu.

Ako je suditi po jelima koje je članicama udruge WOW pripremio chef Lončarević, ovdje će se jako fino jesti. Svaki tanjur je bio majstorski pripremljen modernim tehnikama, poštujući izvorne, tradicionalne okuse s namirnicama vlastite proizvodnje ili nabavljene od lokalnih, provjerenih OPG-ova. Fina jela izvornih okusa, profesionalno i ljubazno osoblje, odlični domaćini i najljepši zalazak sunca s pogledom na vinograde i Zlatnu dolinu, označili su kraj divnog dana u Vinariji Kutjevo.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Sunčana Barušić, Sandra Brambila i arhiva Vinarija Kutjevo d.d.

Održano 11. izdanje PINK DAY Zagreb – jedinstvenog Festivala posvećenog rosé vinu

U subotu 20. travnja u zagrebačkoj Laubi: kući za ljude i umjetnost sve je ponovno bilo ružičasto, jer se ovdje povodom Festivala PINK DAY Zagreb okupio veliki broj znalaca, profesionalaca, ljubitelja i ljubiteljica vina, posjetitelja odjevenih u ružičasto – željnih druženja, visoke estetike, odličnih ulja i ponajprije: izvrsnih ružičastih vina!

PINK DAY Zagreb je osobito ponosan što su svi stolovi izlagača bili popunjeni gotovo mjesec dana prije Festivala i to vinima iz Hrvatske, Italije, Francuske, Slovenije, Srbije… Ipak, osobito je zamijećen fantastičan odaziv vina i vinara zemlje partnera PINK DAYa Zagreb, Mađarske, koje je festival okupio u najvećem broju ikad u Hrvatskoj: njih više od deset, s mnogobrojnim etiketama rosé vina, a festival je obišao i veleposlanik Mađarske njegova ekselencija Csaba Demcsák sa suprugom.

Veleposlanik Mađarske Csaba Demcsák i supruga

Osnivačica i direktorica Festivala Sanja Muzaferija naglašava da je festival PINK DAY Zagreb, proslava proljeća, optimizma i ženstvene energije uz lagana vina. Ovoga puta bio je bogatiji nego ikad do sada, a obilježio je i veliku 10. obljetnicu svog Green in Pink „festivala u festivalu“.

„PINK DAY Zagreb spaja zabavu, nježna vina i edukativne sadržaje; okuplja vinske znalce i profesionalce, ali i „obične“ ljubitelje finih ružičastih vina idealnih za toplije dane. Rosé je vedar, a naš je festival upravo takav pa je već mnogo puta proglašavan najljepšim“ rekla je Sanja Muzaferija. I dodala: – „Tijekom godina se PINK DAY Zagreb etablirao i zbog edukativnih sadržaja, razmjene iskustava izlagača, veselog i optimističnog ozračja, a dosljedno promovira umjerenu, ženstvenu konzumaciju vina te je, prema priznanju samih vinara, značajno pomogao da se stav prema roséu izmijeni. Već tri godine na festivalu imamo i ružičaste ginove, tonike, likere i koktele. Naravno, tu je i Green in Pink, ove godine powered by HTZ, koji slavi vrhunska domaća ekstra djevičanska maslinova ulja“. 

Ovaj boutique festival ponudio je više od stotinu etiketa vina, tridesetak etiketa vrhunskog ekstra djevičanskog maslinovog ulja i predstavio nekoliko premium brandova žestokih pića i koktela, a u svemu je uživalo više stotina posjetitelja. Bio je to najbogatiji festivalski program do sada, koji je doista izazvao pravo oduševljenje i već sada rezervaciju za dogodine, a čitav je travanj bio u znaku Festivala PINK DAY Zagreb.

Već nekoliko dana nakon konferencije za medije, održan je  u vinoteci & wine baru Bornstein Masterclass  „Roséi Novog svijeta“ powered by PBZ Card & Nexi, gdje su se kušala i tri hrvatska vina koja su ovjenčana zlatom na Concours Mondialu: Bastian, Fakin i Ško Vina.

Radionice su se nastavile i dan kasnije u mađarskom kulturnom Centru – Institutu Liszt, masterclassom „Mađarski roséi“  powered by Mađarsko Veleposlanstvo i Institut Liszt, a voditelj kušanja bio je ugledni znalac mađarskih vina Zoltan Győrffy.

Slijedila je radionica „Roséi i slastice u društvu Roberta Hromalića“ powered by Belje, a onda i „Sve o jednoj čaši“ powered by Riedel, na kojoj se moglo naučiti koje su čaše najprimjerenije za pojedinu vrstu roséa.

Na dan Festivala, u subotu, u Laubi, među brojnim hrvatskim izlagačima (njih gotovo stotinu s blizu 200 etiketa) posjetitelji su uživali u brojnim vrhunskim ružičastim vinima a osobito je zanimljivo da je ugledna slovenska  vinarija Tilia Estate  upravo u Hrvatskoj, na PINK DAYu Zagreb upriličila premijeru svog prvog roséa – „Casanova“.

Program festivala je započeo, kako i priliči obljetnici Green in Pink, masterclassom Maslinova ulja powered by JGL, koji su vodili načelnik općine Šolta Nikola Cecić-Karuzić i Zlatko Burić, predstavivši zainteresiranim posjetiteljima sve o novoj zvijezdi hrvatske maslinarske scene – Šolti, čiji maslinari svugdje u svijetu postižu fantastične rezultate i kući donose zlata.

Središnje predavanje bio je masterclass „All About Rosé“ pod pokroviteljstvom HTZ-a, a predavanje je održala gošća iz Sjedinjenih Američkih Država, ugledna i slavna vinska novinarka i autorica pet knjiga, svojevrsna začetnica „ružičaste vinske revolucije“ u svijetu, Katherine Cole iz Oregona, koja je nakon predavanja i kušanja, dijelila autograme oduševljenoj publici i potpisivala svoju knjigu „Rosé All Day“. U svoj je tasting uvrstila pjenušac Šember i rosé vina Markus, Poletti i Benvenuti. Ona je, uz pomoć HTZ-a i Turističke zajednice Međimurja te tvrtke Croatia by the Glass, otputovala i na kratko studijsko putovanje u Međimurje, da se što bolje upozna s hrvatskom vinskom scenom.

Katherine Cole

Nakon ulja i vina, uslijedila je radionica miksologije Pink Mixology“ powered by Rossi, na kojoj je predavač Filip Sarilar pokazao kako i sami možete postati „barman“.

I za kraj, ponovno o maslinarstvu. Na okruglom stolu „10 godina vrhunskog maslinarstva u Hrvatskoj“  powered by HGK, koji je moderirala „lovkinja“ Morana Zibar, znalcima i svima koji su željeli saznati nešto više obratili su se prof.dr.sc. Dubravka Škevin, doc.dr.sc. Mirella Žanetić, ugledni maslinar Velimir Jurić dipl. oec (Oleum Maris) i doc.dr.sc. Jelena Đugum iz HGK.

Morana Zibar, Mirella Žanetić, Dubravka Škevin, Jelena Đugum i Velimir Jurić

Na Festivalu se, kako se to na estetski fokusiranom Festivalu PINK DAY Zagreb i očekuje, s nekoliko umjetničkih djela predstavio mladi umjetnički kolektiv Kolekcionart, a na kraju su se dodijelile i željno očekivane nagrade za najljepše uređen izlagački stol. U žiriju su bili Morana Zibar, Dubravka Tomeković Aralica (Gault & Millau), chef Mario Mandarić i voditeljica Nikolina Pišek.

Nije bilo nimalo lako odabrati najljepše stolove izlagača jer se iznimno trude što kreativnije urediti izložbena mjesta.  Ove godine je vrijednu prvu nagradu; Embassy pink bicikl dobila Vinea Gold; drugu nagradu putovanje u jednu vinsku regiju Hrvatske je dodijelio Croatia by the Glass a osvojila vinarija Bastian; treću nagradu, vino Whispering Angel i set Riedel čaša, osvojilo je Belje a nagradu koju je dodijelila Ikea „pink paket“ za najljepše dotjeran stol maslinara osvojio je Dal Fleur.

Romerquelle je i ove godine službena voda festivala kojom su se posjetitelji mogli osvježiti i odmoriti u Romerquelle loungeu.

Zrinka Jelić-Belinić i Sanja Muzaferija

Iza Festivala PINK DAY Zagreb stoji osnivačica Sanja Muzaferija koja kroz ovaj festival već više od desetljeća pokreće svojevrsnu rosé revoluciju, a uz nju je već tri godine, Zrinka Jelić-Belinić iz agencije Z – Eventi & Promocija.

PINK DAY Zagreb je ponosan što među svoje partnere ubraja vrhunske partnere: PBZ Card Premium Visa & Nexi, HTZ, HGK, JGL, MIVA Galerija vina, Romerquelle, Riedel, Esplanade Zagreb Hotel, Ikea, Talijanko hrvatska gospodarska komora, Lauba: kuća za ljude i umjetnost.

PINK DAY  možete pratiti na webu: https://pinkdayzagreb.com/

Kao i na društvenim mrežama:

Facebook: https://www.facebook.com/PINK-DAY-166888780125529/

Instagram: https://www.instagram.com/pinkdayzg

 

Foto: Rene Karaman i Petar Kürschner

10. PINK DAY Zagreb, festival pun pozitivne energije i dobrog društva

U subotu 22. travnja u zagrebačkoj Laubi: kući za ljude i umjetnost sve je bilo ružičasto.  Održano je deseto izdanje jedinstvenog festivala posvećenog rosé vinu, za koji pokretačica Sanja Muzaferija uvijek kaže da je to ujedno i proslava proljeća, optimizma i nježne, ženstvene energije uz lagana vina. U Laubi se povodom Festivala PINK DAY Zagreb ponovno okupio veliki broj znalaca, profesionalaca, ljubiteljica i ljubitelja vina, posjetitelja koji su odjeveni u ružičasto bili željni druženja, proslave proljeća, optimizma, visoke estetike, odličnih maslinovih ulja ali ponajprije: izvrsnih ružičastih vina Hrvatske, Slovenije, Italije, Francuske, SAD-a…

PINK DAY Zagreb spaja zabavu, nježna vina i edukativne sadržaje, okuplja vinske znalce i profesionalce i znalce, ali i „obične“ ljubitelje ovih finih ružičastih vina idealnih za toplije dane. Osim što je festival roséa, PINK DAY Zagreb je i svojevrsna posveta ženskoj energiji i ljepoti života. To je lepršava svečanost ružičastog pogleda na svijet. Jer rosé i jest upravo takav: vedar! Tijekom posljednjih deset godina Festival se etablirao zbog edukativnih sadržaja, razmjene iskustava izlagača, veselog i optimističnog ozračja a dosljedno je promovirao umjerenu, ženstvenu konzumaciju vina te, prema priznanju samih vinara, značajno pripomogao da se stav prema roséu izmijeni, pa tako i vinska karta Hrvatske. Dakako, tu je i Green in Pink, koji slavi vrhunska domaća ekstra djevičanska maslinova ulja, a od prošle godine imamo i ružičaste ginove, tonike, likere, koktele..“ rekla je Muzaferija.

Izlagački stol Bastian vinarije

Ovaj boutique festival, koji je nakon Vinistre i VinoComa ujedno i najstariji veći vinski festival u Hrvatskoj, ove je slavljeničke godine ponudio više od stotinu etiketa vina, tridesetak etiketa vrhunskog ekstra djevičanskog maslinovog ulja i  predstavio nekoliko premium brandova žestokih pića i koktela, a u svemu je uživalo više stotina posjetitelja. Bio je to najbogatiji festivalski program do sada. Zapravo je čitav mjesec travanj bio okupan u užičasto, jer je već na konferenciji za medije u Laubi početkom mjeseca, priredio radionicu vina Bregovite Hrvatske, pod dirigentskom palicom iskusnog sommeliera Maria Meštrovića. Nastavilo se 18. travnja, u jedinom zagrebačkom restoranu s Michelinom zvjezdicom, Noel, gdje se pred prepunim auditorijem održao Masterclass rosé vina Chateau d’Esclans Pinks That made History powered by PBZ Card Premium Visa, koji su se kušali iz vrhunskih Riedel čaša a sve pod vodstvom Teda Lelekasa, Moet Hennessy brand ambasadora.

Radionica Ružičasti američki zapad i Grgich Hills Rosé

Svi popratni programi izlagačkog Festivala su i ovoga puta bile izuzetno zanimljivi. Za Ružičasti američki zapad s vinima američke Zapadne obale koja nisu na hrvatskom tržištu, pod vodstvom Mirene Bagur, Croatian Premium Wine Importa iz Bostona, tražilo se mjesto više. Dok je Bagur predstavljala vinarije i njihovo pozicioniranje na golemom američkom tržištu, njen suprug i poslovni partner Win Burke, govorio je o karakteristikama i stilu svakog od pet vina koja – su došla – od sjevernog dijela američkog Zapada, Oregona, sve do kalifornijskog juga i Napa Valleyja. Među njima je bio i Grgich Hills Rosé Mikea Grgicha, čovjeka hrvatskih korijena i pionira vinarstva u SAD-u. Gost iznenađenja bio je vrhunski američki kuhar chef Johnny Sheehan koji je rekao i nekoliko riječi o pairingu ovih vina s hranom.

Sudionici okruglog stola Ružičasti vinski istok

Znalcima i svima koji su željeli saznati nešto više bio je privlačan panel, tj. okrugli stol posvećen ružičastim vinima hrvatskog istoka – Ružičasti vinski istok: 10 godina kasnije powered by HGK, a u čast procesu napretka ružičastih vina ovoga kraja. Moderatorica je bila „lovkinja“ Morana Zibar, a sudjelovali su predstavnici HGK Jelena Đugum, HAPIH-a Darko Cenbauer, Vinarije Kutjevo: Dino Galić i Vina Papak: veteran Mladen Papak.

Izlagački stol maslinovih ulja Torkul (proizvođač Fanito, Vela Luka)

Masterclass ekstra djevičanskih maslinovih ulja „Šampionska ulja Istre i Dalmacije“ powered by JGL vodila je docentica sa Sveučilišta u Splitu dr. Sc. Mirella Žanetić, gdje su posjetitelji mogli saznati sve o tajnama dobroga ulja.  Za sam kraj su na radionici koju je osmislio Vjenceslav Madić, “Master Kishoni“: „PINK COCKTALIZATIONpowered by Esplanade Zagreb Hotel došli su na svoje ljubitelji ružičastih koktela, začudne molekularne „alkemije“ koktela i miksologije – jer su se na ovoj radionici doslovce događala čuda u čaši.

Vjenceslav Madić, “Master Kishoni“

Na Festivalu se, prigodno, mogla kupiti i limitirana edicija majica s likom Pink Girl čiji dizajn potpisuje Marina Dimić Kepeski, koja je uz Muzaferiju i njenu partnericu u PINK DAYu Zagreb Zrinku Jelić Belinić bila u žiriju koji je odabrao najljepše stolove izlagača.Naime, osim  po vinima i izuzetno dobroj atmosferi koja je uvijek zajamčena, Festival je poznat i po fantastično uređenim izlagačkim stolovima.

Izlagački stol Vinarije Kutjevo

Svi se partneri iznimno trude jer se ovdje dodjeljuju iznimno vrijedne nagrade za kreativno uređen izlagački stol. Ove godine je vrijednu prvu nagradu, 12 Riedel čaša iz linije Restaurant Extreme Rosé osvojilo Kutjevo. Ostale nagrade – bez redoslijeda: ružičasti toaster SMEG model TSF02PKEU, tvrtke Gemma, osvojio je Astoria Wines. Miris Elie Saab Le parfum essentiel iz portfolia Martimex parfumerija dobila je Udruga Kvarner Wines. Bottega  je osvojila poklon paket izdavačke kuće Media Bar s tri knjige – Stanley Tucci Okus, Anđa Marić Moja revolucija u 365 dana i  Arijana Čulina Dva puta u pet minuta.

Bogati paket IKEA (dekica, jastučići, sitnice za kuću..) dobila je MIVA Galerija vina kao nagradu za kreativnost i dugogodišnju vjernu suradnju. Na Festivalu se, premijerno u Zagrebu, mogla kupiti i netom objavljena knjiga u izdanju Media Bara, Stanleyja Tuccia Okus: moj život kroz hranu,  u prijevodu Nade Mirković.  Tko je želio, mogao je u Laubi: kući za ljude i umjetnost istodobno  posjetiti i prodajnu izložbu hvaljene  i  nagrađivane mlade hrvatske slikarice Emanuele Lekić Noćna smjena.

Mirta Atilja, autorica keksića Miscotti

Romerquelle, je i ovoga puta bio službena voda festivala a Ikea se pobrinula za udoban lounge u kojem su posjetitelji mogli odahnuti. Uživali su i u finim delicijama i kruhu glavnog pekara Nikše Mandića iz jedne od ponajboljih zagrebačkih pekarnica, Noel Bread & Deli,  a u zasebnom food corneru su posjetitelje i izlagače čekali fini zalogaji Cateringa Kvatrić, kao i keksići Miscotti autorice Mirte Atilje koji se slažu s rosé vinom i ispečeni su specijalno za ovu priliku.

Sanja Muzaferija i Zrinka Jelić-Belinić

Iza PINK DAY-a Zagreb stoji osnivačica Sanja Muzaferija koja kroz ovaj Festival već čitavo desetljeće promovira divna proljetna vina i tako pokreće svojevrsnu rosé revoluciju, a uz nju je posljednje dvije godine, Zrinka Jelić-Belinić iz agencije Z – Eventi & Promocija.

PINK DAY Zagreb je ponosan što među svoje partnere ubraja vrhunske brandove: PBZ Card Premium Visa, HTZ, HGK, JGL, MIVA Galerija vina, Ikea, Romerquelle, Bregovita Hrvatska, Riedel, Martimex, Esplanade Zagreb Hotel, Smeg, izdavačka kuća Media Bar, Miscotti, Lauba: kuća za ljude i umjetnost.

PINK DAY  možete pratiti na webu: https://pinkdayzagreb.com/

Kao i na društvenim mrežama:

Facebook: https://www.facebook.com/PINK-DAY-166888780125529/

Instagram: https://www.instagram.com/pinkdayzg

 

Foto: Rene Karaman, Lada Radić i Sunčana Barušić

U restoranu Noel održan rosé Masterclass ususret skorašnjeg 10. Pink Day Zagreb festivala

Ususret 10.Pink Dayu Zagreb, koji će se održati 22. travnja u Laubi, u jedinom zagrebačkom restoranu s Michelinovom zvjezdicom, Noel, tražilo se mjesto više. Masterclass The Pinks That made History“ (Povijesno važni roséi) powered by PBZ Card Premium Visa, vodio je gospodin Ted Lelekas, Moët Hennessy brand ambasador. Prezentacijom je oduševio sve prisutne, a kušale su se vrhunske etikete kuće Chateau d’EsclansThe Pale, Whispering Angel i Rock Angel, i to iz ponajboljih vinskih čaša na svijetu, s potpisom Riedel.

Prije kušanja vina, Noel je polaznicima masterclassa pripremio bogati „brunch“, a za welcome drink posluživao se Chateau d’ Esclans Pale rosé.

Održani Masterclass bio je izvrstan uvod u dosad najbogatiji program 10. Pink Day Zagreb festivala koji su organizatori u ovoj jubilarnoj godini pripremili. Na vrijeme rezervirajte mjesta na odličnim radionicama festivala u subotu 22.4.u Laubi!  A to su: vođeno kušanje Američki Zapad s vrhunskim rosé vinima američke zapadne obale; Pink Cocktailzation by hotel Esplanade, s ružičastim koktelima te masterclass ekstra djevičanskih ulja Šampionska ulja Istre i Dalmacije powered by JGL . Održat će se i Okrugli stol : 10 godina poslije: ružičasti vinski Istok  powered by HGK, koji moderira „lovkinja“ Morana Zibar, a tijekom samog festivala kušat će se vina i ulja oko stotinu izlagača.

Doista vrijedi posjetiti ovaj kreativan, ženstven i optimističan boutique festival koji će Laubu okupati u najrazličitije nijanse ružičastog: od vina preko cvijeća, odjeće i pink detalja. Jer ovdje se nagrađuju najljepši izlagački stolovi vrijednim nagradama Riedela, Martimexa i Smega.

Više doznajte na www.pinkdayzagreb.com

Foto: Rene Karaman

 

Jedva čekamo jubilarni 10. Pink day festival, 22. travnja u Laubi

Na održanoj konferenciji za medije u Laubi, koji je započet pjenušcima dobrodošlice Griffin Rosé, Bedekovich Rosé EKO 2017. i Tomšić Evelin, 2021., predstavljen je program festivala PINK DAY Zagreb, koji će se održati na istom mjestu, 22. travnja.

PINK DAY Zagreb, osim što je festival roséa, ujedno je i svojevrsna posveta ženskoj energiji, proljeću i ljepoti života. On je svečanost ružičastog pogleda na neki možda malo bolji svijet kojem se svi nadamo. A rosé i jest upravo takav: vedar, lepršav – i pravi izbor za vruće ljetne dane. Tijekom godina postojanja, Festival je promovirao umjerenu, ženstvenu konzumaciju vina a prema priznanju samih vinara, PINK DAY Zagreb značajno je pripomogao i da se stav prema roséu izmijeni, pa tako i vinska karta Hrvatske. Ponosna sam što smo pridonijele da rosé kao lagano i proljetno vino dobije sasvim novi i mnogo bolji renome nego što je ga je imao prije nas. Naravno, tu je i naš Green in Pink  koji slavi vrhunska domaća ekstra djevičanska maslinova ulja, a od prošle godine imamo i ružičaste ginove, tonice, likere, koktele… „ kazala je tom prilikom osnivačica i predsjednica Festivala, novinarka, urednica i publicistkinja Sanja Muzaferija i naglasila kako festival ove godine slavi deseti rođendan, pa obilježavajući taj veliki, jubilej „malog“, boutique festivala, koji je nakon Vinistre i VINOComa ujedno i najstariji veći vinski festival u Hrvatskoj, PINK DAY Zagreb ove godine pripremio dosad najbogatiji program.

Zrinka Jelić Belinić, Sanja Muzaferija i Josip Tržec

Josip Tržec, predsjednik udruge Bregovita Hrvatska koja obuhvaća vinogorje Moslavine, Prigorja i Bilogore, Zagorja i Međimurja, Plešivice i Pokuplja tom je prilikom rekao : „Iza izvrsnih vina Bregovite Hrvatske stoje vrijedni ljudi, vinari i njihove obitelji. Mnogi od njih nastavljaju višegodišnju obiteljsku tradiciju, ali istovremeno istražuju nove puteve suvremenog vinarstva. Bregovita Hrvatska nudi lepezu vina za svačiji ukus i za svaku prigodu. Odlikuje ju šaroliko bogatstvo sorti, stilova i nijansi vina. Na današnjoj radionici te na Festivalu, moći će se kušati probrana rosé vina i pjenušce Bregovite Hrvatske“.

Nakon službenog dijela, prezentaciju vina Brdovite Hrvatske vodio je ugledni sommelier Mario Meštrović i predstavio 5 vina ružičaste boje Bregovite Hrvatske: Dvanajšćak Kozol rosé 2022; Vinarija Puhelek Rosé 2022; Griffin Ivančić Ambassador rosé 2022; Bedekovich Prigora rosé Eko 2021; Vinarija Miklaužić Rosé 2021.

PINK DAY Zagreb slavlje se nastavlja u utorak 18. travnja, u Noelu, jedinom zagrebačkom restoranu s Michelinom zvjezdicom, gdje će se održati Masterclass rosé vina Chateau d’EsclansPinks That made History“ powered by PBZ Card Premium Visa, a vodit će ga Ted Lelekas, Moet Hennessy brand ambasador. Kušanje će biti iz vrhunskih Riedel čaša. Zatim će se 20. travvnja, povodom jubileja, u legendarnom zagrebačkom restoranu Skenderica 1912 by Catering Lisak, održati svečana „Večera u ružičastom“ s izabranim vinima s Festivala: Villa Sandi Prosecco DOC Rosé Millesimato, Rosé Bastiàn, Rizman Rusula i na kraju Aura likerima. Više o rezervaciji za večeru i upitima na adresi Catering Lisak info@cateringlisak.hr

Sanja Muzaferija i Mario Meštrović

Da ponovimo: kao i lani, sam festival se održava u Laubi: Kući za ljude i umjetnost, u subotu 22. travnja od 11.00 do 20.00 sati, a posjetitelji će moći kušati preko stotinu etiketa ružičastih vina, uz prisustvo najboljih hrvatskih proizvođača ekstra djevičanskog maslinovog ulja.

Naravno, tu su i uvijek izuzetno zanimljive radionice i programi. Ističe se radionica Ružičasti američki zapad s vinima američke Zapadne obale koja nisu na hrvatskom tržištu, pod vodstvom Mirene Bagur, Croatian Premium Wine iz Bostona, kao i zanimljivi okrugli stol posvećen ružičastim vinima hrvatskog istoka – Ružičasti vinski istok: 10 godina kasnije powered by HGK, a u čast procesu napretka ružičastih vina ovoga kraja. Okrugli stol moderira „lovkinja“ Morana Zibar, a sudjeluju predstavnici HAPIHa, HGK, Vinarije Kutjevo i Vina Papak.

Masterclass ekstra djevičanskih maslinovih ulja Šampionska ulja Istre i Dalmacije powered by JGL vodi dr. sc. Mirelle Žanetić, docentica sa Sveučilišta u Splitu, a za sam kraj, održati će se Pink Cocktalization powered by Esplanade Zagreb Hotel, radionica ružičastih koktela koju je osmislio koktel majstor tog hotela, Vjenceslav Madić, “Master Kishoni“.

Na Festivalu će se, prigodno, moći kupiti i limitirana edicija majica s likom Pink Girl. Pink Day partneri će i na ovom izdanju Festivala svoje izlagačke stolove lijepo ukrasiti i urediti jer tako ulaze u konkurenciju za najljepše i najkreativnije uređene stolove koji već tradicionalno osvajaju vrijedne nagrade. Nagrade su: komplet od 12 najboljih čaša za rosé na svijetu Restaurant Extreme Rosé Riedel,  vrhunski parfemi kuće Elie Saab koje daruje Martimex, zatim Smeg pink toster koji daruje Gemma, nagradni paket koji dodjeljuje Ikea te paket knjiga izdavačke kuće Media Bar koja će na Festivalu premijerno prodavati upravo objavljenu knjigu Stanleya Tuccija Okus.

Romerquelle, kao službena voda festivala će se pobrinuti za vodu, a Ikea za udoban lounge u kojem će posjetitelji odahnuti. Ove godine posjetitelji će imati priliku uživati i u finim delicijama Noel Bread & Deli,  a u zasebnom food corneru gdje će posjetitelje i izlagače čekati fini zalogaji Cateringa Kvatrić, kao i keksići Miscotti – ispečeni specijalno za ovu priliku.

PINK DAY Zagreb je ponosan da među svoje partnere ubraja: PBZ Card Premium Visa, HTZ, HGK, JGL, MIVA Galerija vina, Skenderica 1912 by Catering Lisak, Ikea, Romerquelle, Bregovita Hrvatska, Riedel, Martimex, Esplanade Zagreb Hotel, Smeg, izdavačka kuća Media Bar, Miscotti…., a u Laubi će se povodom Festivala PINK DAY Zagreb ponovno okupiti veliki broj posjetitelja odjevenih u ružičasto željnih druženja, proslave proljeća, optimizma, visoke estetike, odličnih ulja ali ponajprije: izvrsnih ružičastih vina Hrvatske, Slovenije, Srbije, Italije, Francuske, Austrije…

Summer wine, osvježavajuće koktel-vino s voćnim aromama vinarije Šafran

Na malom domjenku nakon programa konferencije za medije moglo se kušati koktel vino Summer wine Vinarije Šafran te uživati u delikatesama Noel Bread & Deli koje je predstavio njihov head baker Nikša Mandić. Uz sve predstavljeni su i keksići Miscotti s brusnicama, suhim malinama i ružom autorice Mirte Atlije koji se idealno uklapaju uz razna vina.

Selest Urlicht i Nikša Mandić iz Noel Bread & Deli

Iza Pink Daya stoji osnivačica Sanja Muzaferija koja kroz ovaj Festival već čitavo desetljeće promovira divna proljetna vina i tako pokreće svojevrsnu rosé revoluciju, a uz nju je posljednje dvije godine, kako je istakla, nezamjenjiva Zrinka Jelić-Belinić iz agencije Z – Eventi & Promocija.

PINK DAY  možete pratiti na webu: https://pinkdayzagreb.com/

Kao i na društvenim mrežama:

Facebook: https://www.facebook.com/PINK-DAY-166888780125529/

Instagram: https://www.instagram.com/pinkdayzg

 

Foto: Rene Karaman i Sunčana Barušić