Arhiva oznaka za: Portal za gastronomiju Gric Gric

Održan prvi Domaći plac u zagrebačkom Borovju

Marmelada od ruža, domaći senf s kurkumom, prirodni sokovi, suhomesnati proizvodi, med, voće i povrće, samo su mali dio bogate ponude koja se u subotu, 20. travnja mogla pronaći na sajmu OPG-ova u zagrebačkom naselju Borovje.

Inicijativa gospođe Elizabete Kelečić za održavanjem ovog događaja pokazala se više nego odličnom idejom, a podršku  u organizaciji pružila je Gradska četvrt Peščenica -Žitnjak. Naime, u naselju je manjak trgovina, a želja za „placom“ nažalost do danas nije realizirana pa su stanovnici ovog dijela Zagreba s veseljem dočekali kvartovski plac i mogućnost kupovine domaćih proizvoda. Plac se smjestio u Ulici grada Chicaga i već od samog početka u 8:00 sati posjetitelji su bili oduševljeni ponudom.

„Zaista odlična ideja! Ovakva događanja bi se trebala i češće održavati. Skoro pa na kućnom pragu imamo domaće proizvode. Fantastično! Kad će biti iduće izdanje placa?“, komentirala nam je gospođa koja je bila oduševljena malim domaćim „placom“ u svom kvartu.

Proizvodi iz OPG-ova

U Borovju je svoje proizvode predstavilo osamnaest proizvođača od kojih su mnogi nositelji oznake Plavi ceker. Većinom su bili OPG-ovi iz Zagreba i Zagrebačke županije te iz Krapinsko -zagorske i Koprivničko – križevačke županije.

Posjetitelji su imali priliku upoznati OPG Rosa i njihove proizvode od ruža, OPG Cajzler koji nudi domaću kozmetiku, OPG Bakin recept, proizvođača domaće tjestenine, OPG Štefanec, OPG Horizont sirevi te OPG Robert Hadžić s jagodama.  Na sajmu je bio i OPG Kelečić koji je prezentirao razne džemove, sirupe i pesto od medvjeđeg luka, dok su iz Iris i Branimir delicija posjetiteljima ponudili odličan beskvasni kruh.

Tvrtka SMID prezentirala je svoje pekmeze i razne namaze, OPG Kvež iznimnu ponudu suhomesnatih proizvoda, OPG Kuzmić ponudio je domaći sir, za ponudu meda bio je zadužen OPG Mikelec, namaze od buče i druge proizvode od buče u ponudi je imao OPG Kristina Perković, bučino ulje OPG Đumlijan, a OPG Mišić je u ponudi imao gljive. Na sajmu se predstavio i obrt Light & Shine Art sa svojim unikatnim mirisnim lanternama.

Salata s božurom

Cvijeće – gastro zvijezde radionice

U organizaciji Udruge biofila Hrvatske i portala za gastronomiju Gric Gric u sklopu sajma održala se i radionica o jestivom cvijeću. Ispred Udruge govorio je prof. Albert Marinculić, dok je urednik portala Gric Gric, chef Bojan Hohnjec pripremio dvije vrste namaza: namaz od tikvica i Hot Dog, koje su posjetitelji imali priliku degustirati. OPG Etix Eko iz Velike Gorice podržao je radionicu svojim ekološkim mikrobiljem.

Albert Marinculic i Bojan Hohnjec

Na radionici se mogla kušati i salata od endivije, rikole i radiča začinjena kiselicom s dodatkom latica božura i maćuhice te salata od radiča s kiselicom sa cvjetovima zijevalice. OPG Ljubičin vrt za degustaciju je ponudio juhu od krastavaca s bosiljkom i vrhnjem te namaze u kojima je glavni dodatak bio medvjeđi luk. Mogao se kušati i cvijet boražine, cvijet kineskog kupusa i vlasca koji su se odlično sljubili s pogačicama od bučinog brašna.

Pesto od medvjeđeg luka

Proljetna delicija – medvjeđi luk

Kako je istaknuto na radionici, proljeće je stiglo, a s njim i mnogobrojne biljne gastro delicije. Jedna od njih svakako je i medvjeđi luk koji je u kuhinji pravi majstor vrhunskih delicija. Ova samonikla biljka s blagim okusom češnjaka koja ima i ljekovita svojstva u kuhinji se može primijeniti na razne načine. Jeste li znali da se od medvjeđeg luka može napraviti pesto, začinska sol, kruh i salata? Ova proljetna delicija može biti i dodatak rižotu sa šparogama, ali i njokima od slanutka.

Prvi domaći plac uspješno je realiziran. Čestitamo organizatoru uz zahvale za sudjelovanje svim izlagačima. Dakako, posebno veliko hvala i svim posjetiteljima.

I nadamo se da se uskoro opet negdje družimo!

Foto: Tonka Hohnjec

Cvijeće na stolu i u tanjuru

U sklopu Eko Marketa u trgovačkom centru Wastegate City u organizaciji Udruge biofila Hrvatske i portala za gastronomiju Gric Gric, održana je radionica Jestivo cvijeće i mikrobilje“.

O blagodatima jestivog cvijeća i mikrobilja govorio je predsjednik Udruge biofila Hrvatske prof. dr. sc. Albert Marinculić koji je sudionicima radionice predstavio cvijeće koje se na jednostavne načine svakodnevno može upotrijebiti u gastronomiji.

Bojan Hohnjec i prof. Albert Marinculic

Tratinčice u salatama

Temu o jestivom cvijeću otvorio je jaglac. Jeste li znali da upravo to mirisno cvijeće možete koristiti kao dodatak mnogim slasticama? Srebrenka se najčešće koristi za lagane proljetne salate, dok cvijet koji krasi mnoge livade, obična tratinčica, svoju mirisnu ulogu može pronaći kao sastojak medu. Tu su  i maćuhice i maslačak koji su fantastični sastojci za keks s limunom.

Od jestivog cvijeća spomenuta je i potočnica, cikorija, dragoljub, ali i tulipan čije se latice mogu upotrijebiti u salati od tri vrste graha. Latice nevena mogu oplemeniti omlet, dok se latice dalije odlično sljubljuju u namazu od svježeg sira. Predivni cvjetovi fuksije mogu se koristiti u hladnoj salati od piletine, cvjetovi zijevalice dodatak su u proljetnom pestu, a kraljica cvijeća – ruža, neizostavan je dodatak ukusnim salatama s maslinovim uljem.

 

„Okruženi smo svijetom jestivog cvijeća. Ono se nalazi u našem vrtu, na livadama, pašnjacima u šumama, no moramo voditi računa o količini koju beremo i gdje beremo cvijeće. Naglasak stavljam na ovo gdje nešto beremo, jer je itekako važno o tome voditi računa kako ne bi konzumirali štetno cvijeće, odnosno bilje koje je pod utjecajem pesticida i drugih štetnih sastojaka. Imate li mogućnost za uzgoj cvijeća ili mikrobilja u svom vrtu, iskoristite tu mogućnost. Dakako, s obzirom na brigu o okolišu i očuvanje prirode, količine koje beremo neka uvijek budu u granicama naših osobnih potreba. Ponekad nam je za pripremu jela dovoljan samo jedan cvijet. Razmišljajmo o majci prirodi i njezinom očuvanju.“ – pojasnio je gosp. Albert Marinculić sudionicima radionice.

Predstavljene su i prednosti korištenja mikrobilja koje je za gastro radionicu ustupila Valentina Merz, vlasnica OPG-a Etix Eko koji se isključivo bavi ekološkom proizvodnjom povrća. Kako je istaknula Valentina, mikrobilje je bogato mineralima, vitaminima, ali i antioksidansima. Mnoge su prednosti njegove primjene u gastronomiji, od nutritivnih vrijednosti pa do neizostavnih dekoracija za razna jela i pića. Važno je da se mikrobilje uvijek svježe koristi kako ne bi izgubilo svoja svojstva.

Zvijezde radionice – maćuhice i ljubice

Chef Bojan Hohnjec, urednik portala za gastronomiju Gric Gric, pripremio je tri vrste namaza i laganu proljetnu salatu koje je oplemenio cvjetnim notama i mikrobiljem. Maćuhice, ljubičice, cvijet kineskog kupusa i mikrobilje crvene rotkvice savršeno su upotpunile male ukusne zalogaje koji su oduševili sudionike radionice. Jestivo cvijeće za radionicu ustupio je OPG Ljubičin vrt.

„S količinama jestivog cvijeća i mikrobilja u gastronomiji ne treba pretjerivati. Savršeno izbalansirano jelo ono je čemu treba težiti. Upravo sam takvo gastro iskustvo nastojao prenijeti u namazima koje smo poslužili na radionici. Jestivo cvijeće i mikrobilje upotrijebio sam kao idealnu završnu notu okusa i mirisa. S obzirom na pozitivne kritike posjetitelja, mislim da sam u tome i uspio. U konačnici, željeli smo jestivo cvijeće i mikrobilje približiti gastroljupcima, jer smatramo kako ta tema itekako zaslužuje više pažnje.“ – zaključio je chef Bojan Hohnjec.

Bojan Hohnjec

Jestivo cvijeće i mikrobilje u gastronomiji nude ogromne mogućnosti. No, treba znati koje se bilje smije i u kojim količinama konzumirati. Treba se možda malo i odvažiti te kušati cvijeće i mikrobilje u gastro zalogajima ili napitcima, no jednom kad se ti okusi upoznaju, nova ljubav je stvorena…

Na radionici je najavljena suradnja OPG-a Ljubičin vrt, OPG-a Etix Eko i portala za gastronomiju Gric Gric pa uskoro možete očekivati i nove radionice, ali i recepte s jestivim cvijećem i mikrobiljem na www.gric-gric.com te YouTube kanalu Gric Gric.

RECEPTI ZA NAMAZE:

Namaz od šunke purećih prsa

0,25 kg šunke purećih prsa

0,25 kg maslaca

0,15 kg kiselih krastavaca

sol, bijeli papar, curry

U kuhinjskom mlincu (multipraktik) usitnimo šunku s kiselim krastavcima, začinimo solju, bijelim paprom i curryem. Kad šunka i krastavci postanu žitka masa postupno dodajemo rastopljeni maslac i miješamo dalje dok se sve ne pretvori u jednoličnu masu. Prebacimo u posudu za posluživanje i ohladimo na par sati u hladnjaku. Posipati cvijećem ljubičice.

Namaz od poriluka i kravljeg sira

0,2 kg svježeg poriluka

0,2 kg svježeg kravljeg sira

sol, bijeli papar, muškatni orašičić

Očišćeni i oprani poriluk narežemo na kockice i kratko ga prokuhamo. Promijenimo vodu te ga skuhamo. Kad je kuhan ohladimo ga i meljemo u kuhinjskom mlincu sa svježim sirom te sve začinimo. Posipati cvijećem kineskog kupusa.

Namaz od poriluka i kupusa

0,2 kg svježeg poriluka

0,15 kg svježeg kupusa

2 češnja češnjaka

majoneza

sol, bijeli papar

Očišćeni i oprani poriluk narežemo na kockice i kratko ga prokuhamo. Promijenimo vodu u kojoj se poriluk kuhao te ga do kraja još par minuta skuhamo. Kada je poriluk kuhan, ohladimo ga i meljemo u kuhinjskom mlincu sa sitno narezanim svježim kupusom. Začinimo i dodamo malo češnjaka te meljemo dok se sve ne pretvori u jednoličnu masu. Na kraju sve povežemo s malo majoneze. Posipati natrganim mikrobiljem crvene rotkvice.

Sve ove namaze možemo poslužiti na svježem kruhu ili nekom ukusnom pecivu.

Tekst/foto: Tonka Hohnjec

 

Video s radionice možete pogledati OVDJE.

Radionica Jestivo cvijeće i mikrobilje – upoznajte čudesan svijet bilja u službi gastronomije

Jestivo cvijeće dodaje nove slojeve okusa i arome kulinarskim jelima s velikim spektrom intrigantnih varijacija. Neko cvijeće ima sladak okus, dok drugo kiselkasto, pikantno. Neko uobičajenog biljnog okusa dok je neko prihvatljivo gorko. Bez obzira na okus cvijeće daje vizualnu privlačnost kreativnim jelima.

 

Upravo će o tome biti riječi na interaktivnoj radionici Jestivo cvijeće i mikrobilje u organizaciji Udruge biofila Hrvatske  i portala za gastronomiju Gric Gric koja koja će se održati u subotu, 16. ožujka u 13.30 sati u trgovačkom centru Wastegate City u sklopu Eko marketa. O blagodatima jestivog cvijeća i mikrobilja govorit će predsjednik Udruge Albert Marinculić, dok će ukusne zalogaje pripremati chef Bojan Hohnjec, urednik portala za gastronomiju Gric Gric.

 

Radionica je zamišljena kao spoj predavanja i gastronomske prezentacije kako bi se posjetiteljima pružila prilika da se upoznaju s jestivim cvijećem i mikrobiljem te načinima njihove upotrebe u kulinarstvu. Osim kvaliteta svojstvenih samom jestivom cvijeću kad se koristi u jelima i jelovnicima, upotreba cvijeća zapravo je nešto više od samog gastro iskustva, jer ono djeluje na sveukupni doživljaj i emocije.

Danas sve veći broj ljudi bira jela na biljnoj bazi, a jestivo cvijeće je ono što ih čini još privlačnijima. Također, budući da dolaze u duginim nijansama, mogu se odabrati oni koji će poboljšati specifične sheme boja. Lako se uklapaju u boje koje odgovaraju temi nekog događaja poput svadbe, rođendana ili nekog drugog specifičnog susreta.

Jestivo cvijeće u svakom obroku, od doručka do večere

Jedan elegantno jednostavan način korištenja jestivog cvijeća na jelovniku za doručak je dodavanje zapanjujućih nota citrusne begonije jelima od svježeg jogurta. Drugi je da omletu dodamo cvjetove povrća iz našeg vrta, npr. kopra. Što kažete na ukusne jestive i vrlo atraktivne cvjetove kadifice u zdjeli zobene kaše? Tu svakako moramo napomenuti i neopisivo lijepi maslac sa sitnim laticama različitog jestivog cvijeća. Zamislite salatu bogatu cvjetovima boražine, dragoljuba i cvjetova krastavca. Zašto ne biste napravili svoj vlastiti kućni čaj, koristeći jedinstvenu mješavinu jestivog cvijeća.

Vrlo atraktivan je i mali buket jestivog cvijeća na serviranom pečenom mesu. Za slijed od juhe, svoj consomme možete uljepšati bijelim cvjetovima jestivih malih karanfila. Dodatak kao što je kristalizirana maćuhica učinit će posebnim svaki desert, zar ne? Jestivo cvijeće zarobljeno u kockici leda daje prekrasan izgled koktelima i veliki spektar novih kreacija okusa i boja.

O svemu tome te još mnogim drugim zanimljivostima moći ćete čuti na radionici 16. ožujka. Pridružite nam se, razgledajte i Eko market, ulaz je slobodan.

Mali biofili

O ekologiji se uči od malih nogu. Zaštita prirode svima bi nam trebala biti primarna zadaća. O tome će biti riječ na 1. Festivalu malih biofila koji će se održati istog dana s početkom u 14 sati. Tema prvog izdanja festivala posvećena je pčelama, a najmlađi će imati priliku naučiti kako napraviti hotel za solitarne pčele i lagunu za muhe lebdjelice.

 

Prijave na radionice još su otvorene. Svoje najmlađe prijaviti možete na biofili22@gmail.com.