Arhiva oznaka za: Pustara Višnjica

Ljeto u Slavoniji i Podravini – jedinstveno iskustvo za vikend bijeg

Najtopliji dio godine je stigao pa želite li prije odlaska na more ispuniti vikende prekrasnim izletima u kojima će uživati cijela obitelj – Virovitica s okolicom je odličan izbor.

Virovitica – Dvorac Pejačević

Ovaj divan grad nalazi se na spoju Podravine i Slavonije kojeg određuju prirodne ljepote rijeke Drave i Papuka, ali i bogata povijest koju pričaju muzeji i ulice. Slavoniju i Podravinu krase inovacije ljudi koji na ovom dijelu Hrvatske žive, ‘dobra vibra’ koju destinacija pruža svakom gostu. Ovdje ćete uživati u moćnim pričama dvoraca – neki su muzeji a neki i lijepi hoteli, kušati odlične tradicionalne specijalitete, danu nazdraviti vinima koje kriju vinski podrumi. Kad se zasitite gradskog đira ovaj dio Slavonije će vas sačuvati od jarkog sunca šumskim proplancima i pričama koje čuva Papuk. Ljeto u Slavoniji i Podravini je jedinstveno pa uživajte u njemu poželite li vikend bijeg ili godišnji odmor!

Kako provesti ljeto u Slavoniji i Podravini?
Baza neka bude grad Virovitica. Elegantna i moćna Virovitica spaja Slavoniju i Podravinu, ali i priča priču o obitelji Pejačević koja je oblikovala užu gradsku jezgru današnje Virovitice. U njoj dominira Dvorac Pejačević, koji s parkom spada u jedan od najljepših kulturno povijesnih znamenitosti kontinentalnog dijela Hrvatske, a u kojem je smješten gradski muzej sa stalnim postavom ali i izložbama kroz koje se jača kulturna scena ovog grada. Krenete li u istraživanje Virovitice, do dvorca Pejačević doći ćete preko jednog od pet mostova koji pričaju priče o ljubavi, glazbi, gimnaziji, ali i položaju čovjeka u današnje vrijeme. Svaki od njih posebna je turistička priča koja svakodnevno oduševljava sve više turista koji otkrivaju ovaj grad.

Crkva sv. Roka

Sve što vidite s lijeve i desne strane dvorca Pejačević u Virovitici je zanimljivo – crkva Sv.Roka, zaštitnika grada s prekrasnim ružičnjakom, prolazi u kojima se nalaze zanimljivosti poput klavira kojeg mogu zasvirati baš svi, gimnazija s trgom na kojem se održavaju brojne manifestacije u Virovitici.

I kad pomislite da ste Viroviticu upoznali, saznat ćete nešto novo. Crveno-plava stambena zgrada preko puta dvorca i klupa s brojevima hommage je umjetnici Editi Schubert koja je svojim radom zadužila Virovitičane, a metalna instalacija na istoj strani grada poziv da odsvirate Odu radosti. I da – i zgrada koja se nalazi u blizini je važna (ima zelenu fasadu) – riječ je o prvom hotelu izgrađenom u ovom kraju još u 19.stoljeću.

Andrea i Damir Kaša, Podrum Vineda

Kad ste u Virovitici svakako danu nazdravite čašom vina u kojoj se spaja moćna Podravina i zlatna Slavonija. Jedinstveni doživljaj, nedaleko centra grada nudi podrum Vineda. Nalazi se u selu Vukosavljevica u srcu Virovitičkog vinogorja na pjeskovitom tlu koje je uvelike doprinijelo tome da pod etiketom ove vinarije možete kušati pitka vina s posebnim aromama.

Osvježenje će vam u toplim mjesecima biti Vineda pjenušac Chardonnay, Graševina, Rose crni pinot a u sklopu degustacije u ovom podrumu poslužit će vam domaće specijalitete koji na tanjuru spajaju Podravinu i Slavoniju.

Pustara Višnjica

Iz grada u prirodu!
Virovitica pruža mogućnost da s betona pobjegnete u prirodu koja je ovdje veličanstvena. Komadić raja, kako mnogi nazivaju Pustaru Višnjicu udaljena je od Virovitice svega 20-ak kilometara, a nalazi se na ravnici koja spaja obronke Papuka i rijeke Drave. Riječ je o imanju bogate povijesti (dio nekadašnjih naselja bezemljaša, tzv. „pusta“ na kojem je nekad bila ambulanta i škola) koje je danas pretvoreno u prekrasno imanje otvoreno manjim i većim grupama ljudi.

Pustara Višnjica

Na ovom se mjestu može boraviti i nekoliko dana, a kad spustite kofere znajte da vas ovdje čeka jedinstven doživljaj – uživat ćete u ukusnoj domaćoj hrani, a na imanju naučiti timariti konje, jahati, raditi u štali, hraniti jelene, voziti se kočijom, vrtlariti u tematskom vrtu, pohađati gastronomsku, slikarsku i mnoge druge radionice. Za sve one koji vole biciklirati od Pustare Višnjice vodi obilježena cikloturistička ruta uz rijeku Dravu i planinu Papuk.

Park prirode Papuk – slap Skakavac

Ljeto na Papuku
Slavonski ljepotan Papuk prostire se na površini od 226 četvornih kilometara i prvi je geopark Hrvatske. Spada u park prirode / UNESCO svjetski geopark i u ljetnim mjesecima pruža odlično osvježenje. Papuk je vrlo inspirativan, pričajući priču o grofovima koji su tu živjeli, zabavan za cijelu obitelj bez obzira krenete li u park šumu Jankovac na kružnu šetnju sve do slapa Skakavca ili se popnete u Sekulinačke planine koju karakterizira look prašume s dominacijom šume bukve i jele stare preko 150 godina.

Geo info centar Voćin

Na ulazu u park prirode Papuk, u pitoresknom mjestu Voćin nalazi se jedinstveni Geoinfo centar. Smješten je u modernoj zgradi na dvije etaže s jako zabavnim 6D kinom u kojem možete pogledati filmić u trajanju od 20 minuta i saznati sve o prošlosti ovog prirodnog lokaliteta. Nakon što ćete pogledati film obilazak ovog dijela se nastavlja kroz postav geologije, biologije i kulturno-povijesne baštine – koji su praćeni multimedijalnim sadržajima (interaktivni ekrani, virtualna stvarnost u nišama), vjernim prikazima i rekonstrukcijama te stvarnim artefaktima i dijelovima prirode. Dio posjetiteljskog centra je geo kapsula kao prostor za dječje radionice te geo bar, prostor za odmor i okrjepu te geo suvenirnica.

 

Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić i arhiva Park prirode Papuk

Neočekivano iskustvo: od Plemićke rute do novog Turističko-rekreacijskog centra u Orahovici

Obnovljene kurije i dvorci, zelene oaze, priče i legende, orahovačka jezera i najveća utvrda u Slavoniji… Jeste li već bili u Virovitičko-podravskoj županiji?

Nekada je Papuk bio otok koji je okruživalo Panonsko more, u jednom je razdoblju bio ispod njegove površine, a danas ovaj prirodni dragulj krije velika bogatstva – od prirodnih divota i raznolikosti, povijesne baštine do bujne flore i faune na površini i arheoloških te fosilnih ostataka sakrivenih u njegovoj plodnoj zemlji. Ali u njegovim gustim šumama kriju se i stvorenja iz legendi i priča, vile i vilenjaci, čarobnjaci i strašni čudaci koji su stoljećima, a i danas, budili i raspirivali maštu. Danas se Papuk koji je 1999. proglašen Parkom prirode, a 2015. godine UNESCO svjetskim geoparkom, smatra jednom od najljepših gora u ovom dijelu Hrvatske.

Dva jezera i Ružica grad

Trenutno bujna priroda Parka prirode Papuk, odbacuje lišće, svoje „solarne panele“, i sprema se na zimski san, ali u blizini Orahovice, najmanjeg grada u Virovitičko-podravskoj županiji radi se punom parom. Naime, upravo niče najveći turistički kompleks u županiji: Turističko-rekreacijski centar „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“. Riječ je o projektu vrijednom 10,8 milijuna eura, kojeg je s više od devet milijuna eura sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014. – 2020.

Bungalovi na Jezeru

Omiljeno slavonsko kupalište

U šumi, uz Orahovačko jezero, omiljeno kupalište nastalo 1961. gradnjom umjetnog nasipa, da bi se grad Orahovica zaštitio od oborinskih voda, već je izgrađeno 14 bungalova koji će biti najmodernije opremljeni. Uređeni su i sportski tereni te sanitarni čvorovi na Orahovačkom jezeru, a pri kraju je i izgradnja zgrade Edukativnog centra – Škola u prirodi.

Orahovačko jezero

„Turistička zajednica Virovitičko-podravske županije partner je na izuzetno vrijednom i trenutno najvećem projektu iz kategorije turizma na ovom području. Edukativni centar prostirat će se na četiri etaže, od kojih su dvije rezervirane za 18 dvokrevetnih soba i četiri apartmana, dok će u ostatku kompleksa biti uređena polivalentna konferencijska dvorana, više manjih prostora za radionice, recepcija, info pult, a sve će pratiti i brojni multimedijalni sadržaji s ciljem prezentacije Parka prirode Papuk, njegove flore, faune, geoloških nalaza i kulturno-povijesne baštine. Za terensku nastavu na raspolaganju će biti i mobilni hologram, čime će školarci na zabavan način učiti o važnosti očuvanja biološke raznolikosti. Bungalovi osiguravaju dodatnih 28 kreveta i vjerujem da će Orahovačko jezero, jedno od najljepših mjesta za kupanje u ovom dijelu Hrvatske po završetku ovog projekta privući i sportaše, rekreativce, ljubitelje prirode, ljude željne opuštanja i obitelji koje su u potrazi za avanturom ali i odmorom“ kazao je Josip Mikolčić iz Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije i napomenuo kako će uskoro u sklopu projekta Turističko-rekreacijskog centra „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“ i obližnje jezero Hercegovac dobiti adrenalinske sadržaje. U planu je i uređenje okoliša i unutrašnjosti najočuvanije srednjovjekovne utvrde u Hrvatskoj, Ružica grada, spomenika nulte kategorije, koja se nalazi samo pet kilometara jugoistočno od grada Orahovice, na nadmorskoj visini od 378 metara.

Josip Mikolčić

Park prirode Papuk veleban je i očaravajući, međutim u Virovitičko-podravskoj županiji postoje destinacije na koje su ljubazni i uvijek nasmijani domaćini izuzetno ponosni, a nakon njihovog razgledavanja, boravka i obilaska turisti ostaju oduševljeni.

Teško je opisati svaku, a otkrivanjem jedne destinacije, namamit će vas druga, jer toliko su različite, a zapravo slične. Svaka je prožeta bogatom poviješću, sakralnom i  kulturnom baštinom, bogatstvom flore i faune i dakako – mističnim bićima i predanjima koja su stara gotovo kao i čovječanstvo.

Putovanje u prošlost

U Voćinu se nalazi Interaktivni multimedijalni centar Geo info centar Voćin, mjesto u kojem ćete uz vodstvo simpatičnog Tonija, animiranog amonita i zaštitnog lica ovog Centra, u 6D kinu upoznati bogat povijesni i geološki razvoj Papuka. To je putovanje kroz čitavu prošlost do samog početka našeg planeta. U Centru se može razgledati i postav geologije posvećen geologiji općenito, ali i geološkim specifičnostima Papuka, a uz ostale izloške posjetitelje će zadiviti osam multimedijalnih prezentacija u obliku interaktivnih ekrana koji su dodatno obogaćeni mehaničkim elementima ili projekcijama. Svakako treba razgledati i postav biologije te arheologije i upoznati se s kulturom stanovništva koje je ovdje živjelo stoljećima.

Geo-info centar u Voćinu

Uglavnom, iz Geo info centra Voćin jednostavno se ne može izaći na brzinu – to je mjesto koje u svakom kutku najmodernije opremljene zgrade nudi nova otkrivanja, avanture i doživljaje.

Iz futurizma u povijest i kulturu

U Voćinu se nalazi i Svetište Gospe Voćinske. Okružena  mirisnim parkom, crkva Pohoda Blažene Djevice Marije proglašena je manjom bazilikom 2022. U njoj nadu i utočište pronalaze mnogi hodočasnici, međutim poznata je i po kulturnim sadržajima. Naime crkva, u narodu zvana Gospa Voćinska, izgrađena u 15. stoljeću danas nakon burne povijesti i potpune obnove nakon Domovinskog rata predstavlja reprezentativni sakralni spomenik, pravu riznicu hrvatske suvremene sakralne umjetnosti s djelima poznatih akademskih slikara i kipara.

Crkva Pohoda Blažene Djevice Marije u Voćinu

Upoznajte plemićku povijest

U Slavoniji i Podravini postoji „Plemićka ruta“, a otkriti ćemo samo njen mali dio. Ostalo neka ostane iznenađenje. Tražite li kvalitetan smještaj, već ste otkrili jednu destinaciju ove rute. Naime, u Suhopolju se nalazi Centar za posjetitelje Dvorac Janković. Predivno zdanje, koje se današnjom ljepotom moglo pohvaliti jedino u 18. stoljeću kada je izgrađeno. Potpuno obnovljen, impresivan dvorac Janković turistima nudi 30 soba, u kojima ćete spavati i boraviti doslovno kao kraljevi.

Centar za posjetitelje Dvorac Janković

Budući da se radi o Posjetiteljskom centru, svakako treba razgledati stalni postav i doznati o njegovim osnivačima, kako je izgledao kroz godine i stoljeća, a potom koliko je truda bilo potrebno da mu se vrati prvotni sjaj. Posjetiteljski centar dvorac Janković zapravo je i idealna polazna točka za istraživanje Virovitičko-podravske županije i njenih divota.

U Suhopolju valja svakako razgledati i jedinstveni primjer klasicističke arhitekture – župnu crkvu izgrađenu početkom 19. stoljeća po nalogu grofa Ivana Nepomuka Jankovića. Posvećena svetoj Tereziji Avilskoj svjedočanstvo je njegove ljubavi prema supruzi Tereziji.

Zora puca, bit će dana

Vozeći se prema Grabrovnici, gdje se nalazi Interpretacijski centar Kuća Petra Preradovića, svatko će se sjetiti njegovih najpoznatijih stihova. Naime, možda za mjesto Grabrovnica niste čuli, ali za slavnog pisca sigurno jeste. U ovom mirnom selu u blizini Pitomače, Petar Preradović je proveo mladost, dok ga, zbog neimaštine i smrti oca majka nije poslala na školovanje izvan rodnog mjesta, pa i zemlje. Sve o životu ovog pisca može se doznati u Interpretacijskom centru putem holograma, a u isto vrijeme sjesti u školske klupe i pisati perom i tintom kako je pisao Preradović.

Interpretacijski centar Kuća Petra Preradovića

Hedonizam u Pustari Višnjica

Kad se iz Suhopolja krene prema Slatini, nailazi se na kompleks Pustara Višnjica, zelenu oazu mira, mjesto povratka prirodi. U bajkovitom okruženju starih jablana, kestena i dudova na stoljetnom gospodarstvu kušajte najbolje slavonske specijalitete (imaju vlastiti povrtnjak, te sami uzgajaju stoku), šećite, biciklirajte, vozite se fijakerom ili… jašite. I ovdje se može prespavati, jer Pustara Višnjica ima 40 soba i deset apartmana sa ukupno 110 ležajeva.

Pustara Višnjica

Dravska priča

Posjetiteljski centar Dravska priča nalazi se u malome mjestu Noskovci u općini Čađavica u višestruko zaštićenom području prirode Virovitičko-podravske županije. Prije desetak godina zgrada ljetnikovca grofa Janka Draškovića iz 19. stoljeća, u kojem se nalazi Posjetiteljski centar Dravska priča bio je ruševina, okružena šikarom. Danas je to odlično opremljen Centar u kojem će uživati svi ljubitelji prirode, a priče o vilama, vilenjacima i čarobnim stanovnicima dodatno će razbuktati maštu.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Posjetiteljski centar Dravska priča funkcionira i kao hostel s odlično opremljenim popratnim sadržajima. Njime se koriste grupe, djeca koja pohađaju „školu u prirodi“, ali ako uhvatite slobodan termin, mjesta u hostelu iznajmljuju se i za pojedinačni ili obiteljski posjet.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Već na ulazu goste dočekuje mural kojeg je, kao i unutrašnjost cijelog Centra oslikao umjetnik Filip Mrvelj. Razgled je moguć jedino uz stručno vodstvo. Zahvaljujući multimedijalnom sadržaju doznat ćete sve o prekograničnom Rezervatu biosfere Mura-Drava-Dunav, a prikazana je i ekološka mreža Natura 2000 i Život na rijeci – u prošlosti i danas.

Posjetiteljski center Dravska priča – život u kapljici vode

Svakako treba razgledati i perivoj u kojem se između ostalog nalazi i sklonište za rode, te oporavilište sova i orlova štekavaca.

Najljepša zgrada u Virovitici

Virovitica je grad koji danas sjaji punim sjajem. Obnovljene crkve, palače i pročelja zgrada jednostavno mame posjetitelje. Svakako treba razgledati baroknu crkvu sv. Roka u sklopu samostana i najljepšu zgradu – potpuno obnovljen dvorac Pejačević izgrađen na početku 19. stoljeća. Ime je dobio po prvim vlasnicima i graditeljima, obitelji Pejačević koji su tada bili utjecajni i rado viđeni na habsburškom dvoru. Danas se do dvorca koji je pretvoren u muzej dolazi jednim od šest atraktivnih tematskih mostova, a stalni postav Gradskog muzeja Virovitica „Drveno doba“ ne smijete propustiti.

Dvorac Pejačević

Krenuvši od Orahovačkog jezera i Papuka, ovo je samo mali dio koji se može posjetiti i razgledati u Virovitičko-podravskoj županiji. Treba je otkrivati malo po malo i uživati u njenim divotama, kulturnoj i prirodnoj baštini, doživjeti mir, upoznati prošlost, spojiti se s netaknutom prirodom i diviti se zdanjima koja su nam ostavili naši preci, na što moramo biti ponosni, kao što su ponosni domaćini koji će uvijek s osmijehom dočekati drage goste.

Foto: arhiva TZ Virovitičko-podravska županije, Hrvoje Jurić, Anto Magzan, Matija Turkalj, Borna Subota i Sunčana Barušić