Sarmijada u Laktecu

Udruga proizvođača kiseloga zelja Laktec u subotu, 23. studenog, organizira tradicionalnu, 18. po redu Sarmijadu.

Svojevrsni je to festival jela od kiseloga zelja. Ovogodišnja Sarmijada održat će se u prostorijama Vatrogasnog doma Laktec s početkom u 18:00 sati.

Organizatori ističu kako će kroz natjecateljske ekipe biti zastupljeni svi krajevi županije, a kulinarsko umijeće sudionika ocijenit će stručni žiri. Tročlane ekipe pripremat će svaka po dva jela, jedno je obavezno sarma, a drugo po izboru, ali glavni sastojak mora biti istaknuta županijska robna marka i delikatesa zelinskoga kraja, kiselo zelje Laktec. Dodatne informacije na 01 2061 808 ili tzg@zelina.hr

Božić je sve bliže, vrijeme je za Boogiev panettone

Stigao je Panettone Boogie Laba. Jedna od najiščekivanijih adventskih delicija ove godine dolazi u osvježenom izdanju. Panettone je tradicionalna talijanska adventska slastica, no Boogievi su itekako postali prvi izbor kako u Hrvatskoj tako i na mnogim eminentnim stranim tržištima. I ove godine su prepoznatljivih okusa čokolada, mandarina i bijela čokolada, pistacija & limun, Bajadera u suradnji s Krašom te najpopularniji kandirano voće.

Iako je prošlogodišnji bio rasprodan usprkos velikim proizvedenim količinama, Boogiev tim je još podigao ljestvicu. Kako u broju proizvedenih, tako i unaprjeđivanju dodatnih okusa, a poseban izazov je bio u produljenju trajnosti koji su uspjeli riješiti novim tehnologijama na koje su posebno ponosni. I dalje je bez dodatka konzervansa i aditiva, a u njemu ćete moći uživati čak 90 dana. Sam proces proizvodnje traje tri, dok se četvrti dan pakira.

Po prvi puta, hrvatski Boogie Lab Panettone odlazi u London u suradnji s Gail’s Bakery koja broji preko 100 prodajnih mjesta u Londonu sa sourdough proizvodima. Velike planove imaju za Švicarsku gdje će ove godine, osim već standardno na Zagrebačkom adventu, nastupiti i na adventu u Zurichu. U SAD-u, osim velikog uspjeha u veleprodaji sourdough kruha, isto se očekuje i s ovogodišnjim panettoneom jer ga u New Yorku pojedini restorani koriste na svojem meniju čak i kao desert.

U Hrvatskoj se prodaju u Boogie Labu u Parku Kneževa i Arena Centru, gdje će biti ponuđeno i posebno pakiranje za kupce koji žele dodatni dašak Boogiea, te u partnerskim trgovinama. Dodatak je Tasting paket koji sadržava karakteristične četiri vrste od 500 g također u ekstra pakiranju, a u pripremi je i okus iznenađenja za prosinac, kao i ekstra Panettone od tri kilograma.

Novitet je i osvježeni webshop gdje će kupci moći slagati setove Panettonea i na taj način ostvarivati besplatnu poštarinu, popuste te dodatne poklone – Boogie Christmas Cookies. U pet Panettonea bit će sakriven golden ticket, a sretni nalaznici na poklon dobivaju special Panettone od tri kilograma.

Dolazak Panettonea najava je skorog Adventa i najljepšeg razdoblja u godini. Ovaj slatki kolač potječe iz Milana, a nakon Italije vrlo brzo postao je popularan diljem svijeta. Običaj je da ga se otvara nakon božićnog ručka, no mnogi od nas ga kušaju i mnogo prije. Najbolji je vjesnik vremena druženja, veselja i darivanja koje je pred nama.

Foto: Karlo Jelić

Fooling Around by Fuliranje na Oleander terasi Hotela Esplanade bit će jedna od uzbudljivijih gurmanskih lokacija zagrebačkog adventa

Pomno birana jela koja spajaju tradiciju i inovativnost, preciznost i strast. Na Oleander terasi Hotela Esplanade za vrijeme Adventa, ljubitelje dobrih zalogaja uveseljavat će chefica Esplanadine kuhinje i Zinfandel’sa, restorana sa zelenom Michelinovom zvjezdicom, chef Mario Mandarić iz Noela, prvog zagrebačkog restorana s Michelinovom zvjezdicom.

Esplanade Zagreb Hotel – sardine u panko mrvicama

Na kućicama će svoja jela nuditi iokupljeni pod kapom Udruge Jeunes Restaurateurs: chef Vjeko Bašić iz murterske konobe Boba, chef Ante Udovičić iz sutivanskog restorana Lemongarden, te chef Floriana Ružić iz restorana San Rocco iz Brtonigle. Njima će se na kućici pridružiti i chef Marko Gajski iz LD Restauranta na Korčuli.

Lemongarden – Juha od češnjaka i dimljene paprik, yakitori od kozica, ulje od bosiljka

Istarske okuse baštine i luksuza donijet chef Ante Miletić iz restorana Meneghetti, a ovoj impresivnoj postavi chefova koji će pokazati kako se njihova autorska jela visoke kuhinje mogu vješto predstaviti i u adventskoj streetfood formi, pridružit će se i chef Mate Janković sa svojim Institutom za kobasice, zatim kulinarski inovator, chef Ivan Zidar čiji se Mason Burgers & Stuff smatra jednim od pionira gourmet burger scene u Zagrebu, potom Boogie Lab, artisan pekarnica, restoran i brunch bar čija je kvaliteta osvojila i New York. Na Oleander terasi će biti i Acrobat Dine Kušena koji će posjetitelje osim svojom selekcijom najprestižnijih internacionalnih vina i šampanjaca, oduševiti i biranim steakovima.

Meneghetti – Maiale Rustico

A da će ovako raznovrsnu i kreativnu gastronomsku ponudu ovogodišnjeg Fooling Around by Fuliranje pratiti jednako bogata i probrana selekcija vina, rakija, koktela biranih vina, pjenušaca, kuhanih ginova i vrućih koktela, pobrinut će se Ginglebells, selekcija Tikveš vina, Rakijarnica i Esplanadin talentirani koktel-majstor i F&B Service Manager, Vjenceslav Madić poznat kao Master Kishoni. On je za zimska adventska druženja na otvorenome osmislio šest novih koktela od kojih izdvajamo topli Mojito i Orient Express koji spaja okus slatkih marelica i svježih citrusa ispreplićući ih sa zimskim začinima.

Mason Burgers&Stuff – Pork Belly

Nakon prošlogodišnjeg Pariza, ove zime Fooling Around nas vodi u Veneciju, na još jednu postaju legendarnog Orient Expressa koji je stanicu imao i u Zagrebu te i bio glavni povod izgradnji Esplanade kako bi putnicima ovog jedinstvenog vlaka na raspolaganju bio jednako sofisticiran hotel.

Noel- Bao tuna pašticada

Sigurni smo da će ovogodišnji Fooling Around by Fuliranje u suradnji s tvrtkom Metro Hrvatska oduševiti i najzahtjevnija nepca, te još jednom s pravom ponijeti epitet gurmanski najuzbudljivije adventske lokacije u Zagrebu. Osim vrhunskim delicijama i pićima, Fooling Around by Fuliranje posjetitelje će uveseljavati i pomno biranim dodatnim programom kojem je glavni lajtmotiv sreća, odnosno Felicità.

San Rocco – Svinjski flam

Čim stupe nogom na Oleander terasu, posjetitelje će ogrnuti osjećaj nehinjene sreće koju će u savršenom skladu donijeti elegantne dekoracije, tihi luksuz, intimna i jedinstvena atmosfera, te glazba. Pogađate, ove godine uživa se u probranim talijanskim evergreenima, a u Veneciju će posjetitelje odvesti i bal pod maskama. Posjetitelje tijekom prosinca očekuju i kreativni tematski partyji petkom, akustični nastupi talentiranih mladih glazbenika Vocales, te brojna iznenađenjima koja će postupno otkrivati.

Za svakodnevne novosti redovito pratite Facebook i Instagram Fooling Around by Fuliranje.

Mjesto: Oleander terasa hotela Esplanade, Zagreb

Trajanje: 28. 11. do 31. 12. 2024.

Radno vrijeme: pon-pet: 12:00 – 23:00

sub/ned, Badnjak, Stara godina: 11:00 – 23:00

Božić: 16:00 – 23:00

Stara godina: 16:00 – 21:00

Foto: Mario Kučera, Bruno Fantulin i PR

Rimljani su bili pravi hedonisti – pa budite i vi u resortu Halicanum 

Pisali su povijest, ali i znali uživati, pa su gotovo na svakom osvojenom teritoriju na kojem bi pronašli termalni izvor gradili – terme, odnosno kako danas kažemo toplice. Njihovom pohodu osvajanja i gradnje nije izbjeglo niti Međimurje, odnosno najsjeverniji dio Hrvatske, tik uz rijeku Muru – Sveti Martin. Prirodna bogatstva, termalni izvori i dobar položaj što se tiče prometne komunikacije, odnosno trgovačkih ruta bili su dovoljni da nastane rimski grad Halicanum koji je osnovan u 1. stoljeću poslije Krista, najvažniji antički lokalitet u Međimurju.

Prilikom arheoloških istraživanja nađeni su tragovi naselja s ulicama, prostor foruma ali i tumula – grobnih huaka u koje se pokapalo bogate rimske doseljenike (nažalost većina ih je opljačkana).

Danas je to mjesto specifično po spoju tradicije i modernog, mjesto koje uvelike određuje rijeka Mura koju su vrijedni Međimurci prigrlili i naučili s njom živjeti. Primjerice, početkom 20.stoljeća na rijeci Muri okretala su se kola 92 mlina iz kojih se dobivalo brašno za prodaju i trampu po ovom dijelu Europe.

U novije doba tradicionalne su mlinove zamijenili strojevi, a priča o prošlom vremenu postoji kao zanimljiv Interpretacijski sadržaj u Etnografskoj zbirci u selu Žabnik. U vođenoj turi čut ćete i vidjeti (virtualno) kako je izgledao jedan radni dan vrijednog mlinara, zaviriti u njegov mlin čiji kotač i danas neumoljivo svladava energičnu rijeku Muru, te se provozati skelom na drugu obalu rijeke.

U ovom dijelu Međimurja možete uživati svim čulima, rekreirati se na sve moguće načine, ali i jedan jedinstven i to u resortu Helicanum. Naime, bogata povijest ovog kraja inspirirala je Nenada Žignića da sa svojim timom osmisli i realizira glampig resort.

Od Zagreba, Halicanum je udaljen nešto više od 100 kilometara, prostire se na ukupnoj površini od 8937 metara kvadratnih u idiličnoj prirodi svetomartinskog kraja, okruženog vinskim brežuljcima Gornjeg Međimurja. Gosti resort često opisuju  kao oazu istinskog vikend bijega u prirodu ali i odličnu destinaciju za tjedni odmor u skladu s prirodom.

“Glamping resort Halicanum stvoren je kao odgovor na brojna pitanja suvremenih putnika koji su u našem lijepom Međimurju tražili mjesto u kojem se mogu odmarati u skladu s prirodom. Glamping je danas vrlo popularan način boravka na destinacijama jer je u isto vrijeme spoj kampiranja i hotelskog luksuza kojeg putnici vole. Kupovina zelenog komada Međimurja na kojem se danas nalazi resort za mene je bio izazov jer od zelene divljine je trebalo napraviti površinu na kojoj smo osmislili današnji glamping” – kaže vlasnik Nenad Žignić  

David Novinščak, direktor ureda TZO Sveti Martin na Muri

Glamping po mjeri suvremenih putnika

Za razliku od glampinga koje smo dosad posjećivali, ovaj Međimurski je po mnogočemu drugačiji. Dio prirode u kojoj se nalazi je brežuljkast pa su tako glamping kućice postavljene u linije i međusobno povezane drvenim stepenicama.

Svaka kućica ima posebnu terasu na kojoj se nalazi manja finska sauna za dvoje te kada za opuštanje. Kad se u nju ugodno smjestite zatvorite oči i slušajte prirodu – osjećaj je jedinstven.

Kao i svi veliki projekti, tako je i nastanak Halicanuma podijeljen je u dvije faze. U prvoj, koja je trajala kroz cijelu prošlu godinu, u skladu s prirodnim zakonima stvoreni su temelji za nastanak glampinga. Svaka je kućica dobila svoju parcelu kako bi se stvorila potrebna intima, s glavnom zgradom su sve kućice povezane uređenom i osjevljenom šetnicom, a kako bi se dodatno stvorio mir i opuštajuća atmosfera veći dio kućica međusobno su odvojene malim jezerom preko kojeg prolaz most.

Pogledate li izgled Halicanuma između 25 kućica za odmor (kategorizacija 2+1) uočit ćete i dvije velike. U prednjoj se nalazi resstoran Halicanum s bogatom ponudom tradicionalno pripremljenih specijaliteta, a u središnjem Zen house – odličan wellness.

Miris drveta koji dominira ovim prostorom pomaže dodatnom opuštanju kroz niz posebno kreiranih wellness programa. Svakako isprobajte masažu s medom ili čokoladom, blagotvorne tretmane revitalizacije i pomlađivanja ali i klasične masažne tretmane za lice i tijelo koje rade vrhunski stručnjaci i terapeuti.

Druga faza izgradnje još traje a ona je fokusirana na izgradnju natkrivenog bazena s dodatnim saunama i prostorom za odmor, ali i ‘ulicom’ obiteljskih kućica s dvije spavaonice. Druga faza trebala bi biti završena do proljeća 2025.

Savršena gastronomija
Već smo spomenuli, na ulazu u glamping resort nalazi se restoran Halicanum koji je otvorenog tipa, odnosno u jelima iz njegove kuhinje mogu uživati i gosti koji ne borave u resortu. Na tanjurima se, ovisno o željama gostiju poslužuju tradicionalni međimurski sezonski specijaliteti. U ovo vrijeme zamirisat će vam juha od buče, trganci sa sporo kuhanim pa zapečenim svinjskim obrazima, divljač, ali i jedinstvena međimurska gibanica koja se ovdje, kao i kruh, peče svakodnevno.

“Za pripremu jela koristimo namirnice iz lokalnog uzgoja potičući tako proizvođače hrane da posjetiteljima zajedno dočaramo Međimurje. Svakom gostu pružamo ne samo gastronomsko iskustvo, već i spoj tradicije i vrhunske kvalitete u svakom zalogaju. Sjednete li u naš restoran jest ćete domaće i piti vina lokalnih vinara po kojima smo mi Međimurci poznati” – kaže Žignić dodajući kako su ove jeseni u ponudu resorta uveli još jednu atrakciju – kuhanje Međimurskog kotlića za kojeg svaka kućica dobije namirnice i recept koji vodi do savršenog obroka.

Dolazite li na ovo mjesto s obitelji sigurno će nekima biti zanimljiva informacija kako se upravo na ovom mjestu snimala i aktualna sezona serijala Život na vagi. Opustite se, probudite u sebi rimskog hedonista, ali i iskoristite priliku – Halicanum je okružen predivnom prirodom pa unajmite bicikl, razgledajte okolicu ili jednostavno šećite i upijajte ljepote ovoga kraja.

Foto: Nikola Zoko

Svetoivanjska loparijada slavi tradicionalnu lokalnu slasticu – loparku

Grad Sveti Ivan Zelina zahvaljujući Gradskoj udruzi umirovljenika, već 15 godina za redom priređuje Loparijadu, jednu vrstu gastro-natjecanja- prezentacije, kojim se slavi tradicionalnu lokalnu slasticu – tanku gibanicu loparku, a u kojoj obično sudjeluje i do dvadesetak žena s područja grada Sveti Ivan Zelina i Prigorja. Ove se godine manifestacija održava 17. studenog u Dvorani Ivana (Sveti Ivan Zelina, Trg Ante Starčevića 5) s početkom u 18 sati.

Slastica slična tankoj gibanici

Riječ je o autohtonom starinskom tankom kolaču – gibanici sličnoj vrbovečkoj peri, odnosno vrsti zljevanke koja je tipična za Prigorje i kraj koji gravitira gradu Sveti Ivan Zelina. Slastica je to koja u podlozi ima tanko tijesto na koji se stavlja nadjev od sira i vrhnja, a iako može biti i u slanoj varijanti i s podlogom od različitih vrsta brašna, češće se, kaže nam Marinka Zubčić Mubrin, direktorica Turističke zajednice grada Sveti Ivan Zelina, servira kao slatki kolač. Loparku se u prošlosti posluživalo za vrijeme radova u polju, raznih blagdana, a danas je ona sve češće kao izvorni prigorski desert glavna slastica raznih proslava, domjenaka, svadbi i drugih i svečanosti. 

Tajna je u domaćim sastojcima

Tajna dobre loparke je ne samo u domaćim sastojcima – kravljem siru i vrhnju, brašnu te jajima iz domaćeg uzgoja nego i u izgledu – sjajnoj površini slastice. Naime, domaćice da bi dobile ravnotežu u okusu i izgledu to postižu tako da na vrh stavljaju maslac sa šećerom. Taj odsjaj je poput providne glazure koja je, ako je kolač uspio svjetlucave površine, zbog rastopljenih kristalića šećera, a posebnost loparke su i zavrnuti rubovi tijesta na krajevima.

Naziv slastice po drvenoj lopati – loparu

Naziv je loparka dobila po tradicijskoj lopati – loparu s kojim se slastica u prošlosti stavljala u krušnu peć, a u originalu pekla se u zemljanim protvanima i okruglim cimpletima.Loparka je tradicionalni desert koji je karakterističan za ovaj kraj – s ponosom nam je objasnio gradonačelnik Hrvoje Koščec, ne krijući oduševljenje što Loparijada svake godine ima svi više poklonika, a prošlogodišnja rekordna posjećenost to je i dokazala.

Recepti mogu biti različiti

Tijesto se priprema od kombinacije samo mekog, tj. glatkog brašna ili mješavine pšeničnog i malo raženog. Neke domaćice dodaju sol, neke ne, druge brašno samo pomiješaju s vodom, a neke s mlijekom i malo vrhnja, odnosno cijelu šalicu vrhnja ali bez mlijeka. Neki recepti za tijesto su s dodatkom ulja, ili sirutke koja tijestu daje glatkoću i finoću. Ponegdje dodaju žličicu šećera. Za loparku se umijesi vrlo mekano tijesto s jajetom.

Rezervacije mjesta se primaju do 15. studenoga na brojeve 091 566 1716 ili 098 928 9893.  

Foto: TZG Sv. Ivana Zeline

Za dva tjedna kreće Fuliranje “Tko pjeva zlo ne misli” – imamo prve detalje bogatog programa

Najveselije doba godine već je pred vratima, manje od dva tjedna nas dijeli od početka Fuliranja koje će prve posjetitelje na Trgu Josipa Jurja Strossmayera dočekati u srijedu 27. studenoga u podne. Ovogodišnje će Fuliranje biti zaogrnuto u šarm starog Zagreba i filma “Tko pjeva zlo ne misli”, te ponuditi emotivan povratak korijenima ove manifestacije, ali i najbolje od kreativnog streetfooda u izvedbama provjerenih gastro čarobnjaka iz cijele Hrvatske.

Najdugovječniji i brojnim posjetiteljima najomiljeniji zagrebački adventski program ove godine će se održati 13. puta te na jednom od najšarmantnijih zagrebačkih trgova okupiti čak 16 kućica s bogatom i kreativnom ponudom hrane i pića, a pridružit će im se i kućice s originalnim i prigodnim suvenirima.

Hush Hush market u sklopu Fuliranja – Art design by Tamara

Na Strossmayerovu trgu, uređenom kao da je Božić kod Šafranekovih, svi ćemo se rado prisjetiti zgoda iz gostione K Žnidaršiću, a bome i oblizeka iz Samoborčeka i plesnjaka u Maksimiru. Kad smo kod oblizeka, Fuliranje i ove zime iznova okuplja neke od najkreativnijih predstavnika streetfood scene iz cijele Hrvatske i u suradnji s tvrtkom Metro Hrvatska nudi posjetiteljima “the best of streetfood” iskustvo u jedinstvenom adventskom ruhu.

Impresivnu postavu Fuliranja ove zime čine: Picnic Mingle & Fun, Kronut by Boogie, Institut za kobasice by Mate Janković, Purple Monkey, Gdje je Jura by Juraj Klepić, Punch House, Good Food, Chef’s burger by Ivan Pažanin, Krivi ljudi, Pizza Social Club, Pastamise, Tringelt, Shish & Chips, Say Cheese, Ginglebells i Rakijarnica.

Veterani Fuliranja su i Institut za kobasice by Mate Jaković

Sigurni smo da će spoj hit kućica dobro poznatih ljubiteljima street fooda i novih imena i kreativnih gastronomskih koncepata stvoriti savršenu adventsku lokaciju za sve generacije i ukuse. Bit će tu tradicionalnih hrvatskih jela poput soparnika, domaćih štrukli, dalmatinskog pršuta sušenog na buri i maslinovim drvima, sira iz ulja, zagorske juhe, krpica sa zeljem i suvidiranim buncekom, te sarme s kremom od krumpira.

Tringel – Krpice sa zeljem i suvidiranim buncekom

Osim domaćih, bit će i talijanskih delicija poput ručno rađene paste iz koluta Grana Padano sira i vrhunskih pizza, ali i azijskih specijaliteta kao što su spicy mango karage piletina, Wagyu black pepper rezanci, katsu i shish. Hit će sigurno i ove zime biti najnovije gurmanske kobasice i burgeri s potpisima slavnih chefova, te razne kreacije od sira. Uživat ćemo i u popularnim slanim i slatkim kronutima, rafiolima i omiljenim fritulama s pistacijom, onima s krokantom i crnom čokoladom, te s jabukom, cimetom, karamelom i kremom od vanilije.

Pastamise – Tjestenina u siru

Posjetitelje očekuje i jednako raznolik i kreativan izbor tekućih čarolija s dobro poznatih kućica zaduženih samo za pića: od legendarne Rakijarnice i jedinstvenih toplih Aura koktela, preko inovativnog Punch Housea do nenadmašnih Ginglebellsa.

Punch House vrući kokteli

“Puno je kuhanih ginova ali smo jedan je kultni – Ginglebells kuhani gin”, ističu autori prvog kuhanog gina u gradu s tradicionalnom recepturom i nekoliko tajnih sastojaka koji već godinama grije i uveseljava nepca dragih im gostiju. Pored ovog pravog zimskog klasika u ponudi će imati i toplu verziju planetarno popularnog Pornstar Martinija koji svoju zimsku reinkarnaciju pronalazi u obliku Warmstar Martinija nudeći eksploziju okusa vodke i prpošne marakuje u toplom koktelu koji će nas ugrijati u hladne adventske dane. Za one željne slatkih i tropskih okusa tu je Pina Hotlada, karipski rum i kokos u vrućem izdanju kao prava receptura za ugodnu i toplu zimsku večer.

Dječji zbor Zagrepčanke i dečki

A da na Strossmayerovu trgu deviza “tko pjeva zlo ne misli” i doslovce zaživi pobrinut će se, zbog izvrsne energije i atmosfere, nadaleko čuven glazbeni program za koji je i ove godine zadužen Ozren Kanceljak. Iznova je okupio najbolje DJ-e u programima simpatičnih i sugestivnih naziva kao što su: Milostiva, kistihand, zatim Ruby Tuesday, Tek je 12 cajti, Šalabajzanje, Ho-ho-ho čaga ili Petak svetak. U najavi su i kulturni, edukativni, dječji i zabavni programi koji će imati raspon od plesnjaka za umirovljenike do veselih nastupa dječjeg zbora Zagrepčanke i dečki, jedinstvenih predstava Hellen Doron škole, te iznimno popularnih izvedbi kazališta Tvornica lutaka Petre Radin.

Djecu će i ove godine uveseljavati Djed Božićnjak a i mali i veliki moći će interaktivno učiti o održivosti i ekologiji kroz brojne aktivnosti Zelene akcije kao što su Bic Pop i Swap Party. Na cijelom Fuliranju koristit će se isključivo čaše za višekratnu upotrebu oblikovane tako da ujedno mogu poslužiti kao originalan suvenir i atraktivan Instagrammable artikl, pri čemu festival također ima veliku podršku Zelene akcije.

Dio šarma i dekoracija bit će na svakom koraku kreativno izvedeni podsjetnici pisani simpatičnim i dragim starozagrebačkim rječnikom koji će podizati ekološku svijest, a usto će Fuliranje pomoći prikupljati sredstava za volonterski ekološki projekt Čisto podzemlje u organizaciji Hrvatskog speleološkog saveza.

Hush Hus market u sklopu Fuliranja – UP candle design

Osim najboljeg street fooda, hvalevrijednih edukacija i izvrsne zabave za sve generacije, Fuliranje ove godine slavi i stare obrte i nove kreativce, te posjetiteljima donosi HUSH HUSH market Pop up. Riječ je o trgovini koja okuplja 20-ak izlagača – talentirane hrvatske umjetnike, dizajnere, male proizvođače i kreativce.

Hush Hush market u sklopu Fuliranja – La Borsha

Ovdje će posjetitelji moći pronaći jedinstvene, ručno rađene proizvode, od unikatnog nakita i modnih komada do prirodne kozmetike i dekoracija za dom. Svaki proizvod nosi priču kreativaca koji stoje iza njega, a cijeli koncept naglašava autentičnost, inovativnost i ljubav prema kvalitetnim i kreativnim domaćim proizvodima. Tako će Fuliranje biti i savršeno mjesto za pronalazak originalnih darova, ali i uživanje u ručno rađenim komadima koji čine razliku.

Hush Hush market u sklopu Fuliranja – Go Retro

Svi korisnici ZABA Mastercard kartica moći će tijekom cijelog Fuliranja svakodnevno od 18:00 do 19:00 sati uživati u Happy Hour popustima, te zahvaljujući Photo Boutique kućici sa sobom ponijeti trajne uspomene na divne trenutke s dragim ljudima.

Puno je još detalja koji će Strossmayerov trg i ove godine pretvoriti magični krug radosti, blagdanskog veselja, susreta, pozitivne energije, neodoljivih i najfinijih zalogaja i kapljica.

Stoga jedva čekamo početak Fuliranja kako bismo se otisnuli na ovo emotivno putovanje kroz vrijeme nakon kojeg kojeg ćemo, uz naklon divnoj prošlosti, kao ispunjeniji i sretniji ljudi dočekati nadolazeću 2025. godinu i to uz fenomenalan gratis koncert iznenađenja jednog od kultnih bendova.

Pratite Fuliranje na Instagramu i Facebooku za svakodnevne novosti i iznenađenja.

Mjesto: Trg Josipa Jurja Strossmayera, Zagreb

Trajanje: 27. 11. 2024. – 7. 1. 2025.

Ulaz: besplatan

Radno vrijeme:

pon-pet: 12:00 – 01:00

sub-ned: 11:00 – 01:00

Božić: 16:00 – 01:00

Štefanje: 12:00 – 01:00

Stara godina: 12:00 – 03:00

Nova godina: 17:00 – 01:00

Foto: Sandro Sklepić i PR Fuliranja

Zagrebački Nico`s blista u novom ruhu i s novim delicijama

Poznata zagrebačka gastro adresa Nico’s bistro i bar blistaju u novom ruhu koje će vas oduševiti na prvu. Nakon kratke stanke, uzrokovane preuređenjem šetnice Ban centra na Europskom trgu, ponovno su otvorili svoja vrata.

Prostor od 200 m2 u unutarnjem dijelu je preuređen. Odabrane su čiste linije i boje u jednostavnom spektru s finim materijalima od kojih se izdvajaju dizajnerske tapete, stolci i stolovi. Prozračan i prepoznatljivog stila koji odlikuje bistro, Nico’s je pun detalja poput velikih narančastih lampi ili pak velikog staklenog zida s ogledalima.

U prostoru prevladavaju zelena, zlatna i mint boja koje već na ulazu u lokal osvajaju gosta, a tu je i velika prekrasna tapeta Loro Piana. Novim konceptom u bistrou su dobivene dvije zasebne sale koje sliče stilom uređenja, ali su opet različite. Na taj način gostima je dan izbor. Sve tri terase ovog bistroa su u potpunosti preuređene i od sada se može uživati u pravoj maloj zelenoj oazi u centru grada.

Ono najzanimljivije je svakako novi meni mladog šefa kuhinje Tibora Klobučara, koji se educirao u Istanbulu na poznatoj kuharskoj školi Cordon Bleu, a sada je imao potpunu slobodu u kreiranju jela koja će ove jeseni i zime zasigurno postati hit.

Ideja ponude je bistro varijanta klasika i tradicionalnih jela sa sezonskim namirnicama. Dodatno, ponudu je proširena s dnevnim jelima za koja inspiraciju Tibor nalazi na obližnjoj tržnici Dolac. Veliku pažnju polažu na kvalitetu namirnica i njihovu obradu kako bi sačuvali sve bitne okuse.

U stalnoj je komunikaciji s dobavljačima kako bi na vrijeme uspjeli dobiti upravo one namirnice koje žele prezentirati u aktualnoj sezoni. Neka od najzanimljivijih jela su svakako Usoljena bijela riba s ukiseljenom ljutikom, kremom od sira, gelom od limuna i uljem od peršina, Pohani goveđi rep s kremom od čičoke, prženim patlidžanom i chutneyjem od šljive te drugi noviteti.

U novom Nico’su velika je pažnju posvećena ponudi vina i ostalih pića. Na njihovoj se vinskoj listi nalazi stotinjak etiketa pomno biranih vina, raznih sorata i iz svih bitnijih svjetskih vinskih regija koju je napravio glavni sommelier Marko Rundek. Ono što je svakako zanimljivo je i ‘specialty’ kava te kokteli.

U nadolazećim tjednima radit će razne tematske evente s koktelima koje će pripremati voditelj bara Matija Ivanišević sa svojim timom.

Matija Ivanisević, Dragan Marković i Marko Rundek

Dolaskom hladnijih i kraćih dana, ovaj svijetli prostor oaza je u koju ćemo raditi dolaziti u centru grada.

 

Foto: Filip Popović

Budući kuhari Zlatne Slavonije kuhali s poznatim chefom

Kuhati s najboljima – tijekom formalnog školovanja samo rijetki dobiju ovakvu priliku. Među njima su i učenici Obrtničke škole Požega koji su u sklopu projekta „Zlatna Slavonija Eno&Gastro“, kuhali na radionicama pod mentorskom palicom poznatog chefa Branka Ognjenovića. Ovaj opsežan višegodišnji projekt, kojeg je osmislila i provodi ga Turistička zajednica Požeško-slavonske županije, ove je godine usmjeren na obrazovanje budućih kuharskih kadrova kroz praktični rad s renomiranim stručnjakom.

Cilj edukacija je prenijeti učenicima znanja o tradicionalnim i suvremenim tehnikama pripreme hrane koristeći lokalne namirnice poput šarana, čičoke, ječma, ali i ribe i plodova mora iz drugih dijelova Hrvatske.

Održivo ugostiteljstvo

Branko Ognjenović kaže kako je uživao u druženju s učenicima, rad s njima je inspirativan i zabavan, a ovakav tip radionica učenicima omogućuju susret s novim okusima, tehnikama i pristupima u pripremi hrane. Posebna pažnja posvećena je i ekonomiji rada u kuhinji, važnosti smanjenja otpada i iskoristivosti namirnica, što je ključno za održivost u ugostiteljstvu.

„Osim toga, učenici su imali priliku raditi s namirnicama poput junećeg i srnećeg filea, škampa i drugih specijaliteta, što im često nije dostupno u redovnoj nastavi“, istaknuo je chef Ognjenović.

O ljepoti i izazovima kuharskog posla iz prve ruke

Kroz praktični rad, budući kuhari pripremali su razna jela i učili radne procese od filetiranja ribe do pečenja ribe u soli, dok su kroz razgovor i savjet sa chefom iz prve ruke saznali sve o izazovima i ljepotama kuharskog posla.

„Fokus je bio na lokalnoj tradiciji i okusima, kao i prenošenju emocija kroz hranu. Najbolje se uči kroz druženje, zabavu i praktičan rad. Tako se razvijaju vještine koje će mladim kuharima itekako biti korisne na tržištu rada. Uvjeren sam da će im ovo iskustvo ostati u dugom sjećanju kao važna odskočna daska za buduću karijeru. Sve su to divni mladi ljudi od kojih sam i ja puno toga naučio“, poručuje Branko Ognjenović.

Znanja i vještine, temelj su razvoja autentične eno-gastro ponude

Turistička zajednica Požeško-slavonske županije na ideju o edukacijama za učenike došla je na temelju razgovora s ugostiteljima i potrebama tržišta.

„Uključivanjem učenika Obrtničke škole Požega, uz podršku njihovih mentora, proširili smo fokus projekta s ciljem da mladima omogućimo neposredno iskustvo i rad s vrhunskim stručnjacima poput chefa Branka Ognjenovića. Na taj način ne samo da učimo nove generacije, već ih motiviramo da prepoznaju i valoriziraju lokalne resurse, kulturu i tradicionalne vrijednosti našeg kraja“, kaže Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije, dodavši kako znanja i vještine koja su stekli kroz ovaj projekt pridonose razvoju eno-gastro ponude Zlatne Slavonije i očuvanju njezinog kulturnog identiteta.

Podsjetimo, opsežan projekt „Zlatna Slavonija Eno&Gastro“ pokrenut je prije četiri godine s ciljem podizanja kvalitete usluge ugostiteljskih objekata uz mogućnost implementacije fine dininga. U suradnji sa chefom Brankom Ognjenovićem i sommelierom Darkom Lugarićem na edukacijama i radionicama do sada je sudjelovalo više od 80 kuhara, konobara, sommeliera i barista, vlasnika ugostiteljskih objekata i vinarija s područja čitave županije.

Foto: Stiglic Photo, izvor TZ Požeško-slavonske županije

Link na video:https://tinyurl.com/yu7bw8mm

Evo što se može u Rijeci pojesti za 10, 20 i 30 eura

Da je Rijeka jedna od vrlo popularnih destinacija domaćih i stranih turista čitave godine, svjedoče prepune gradske ulice te popunjena mjesta u restoranima, barovima i pivnicama.  Kad je o hrani riječ Riječani nude fuziju tjestenine pripremljene na bezbroj načina, ribe, janjetine koja dolazi s otoka Krka, različitih sireva koji spajaju tradicionalno ovčarstvo ali i gastro povijest susjedne Italije.

Stoga, kad ste u Rijeci uživat ćete u domaćem pršutu, talijanskoj mortadeli, sirevima s lokalnih OPG-ova, pravoj burrati, domaćoj tjestenini, pizzama pripremljenima isključivo od sastojaka iz Italije, svježoj ribi i plodovima mora, ali i u jelima od divljači, jer Gorski kotar je nekoliko desetaka kilometara sjevernije.

Obišli smo nekoliko restorana i bili zadovoljni odličnim omjerom cijene i kvalitete, a da bi to dokazali, donosimo priču o gastronomskoj strani Rijeke u točno određenim budžetima – 10, 20 i 30 eura.

ŠtoRija – veganski raj s hranom do 10 eura

Riječki Korzo, žila kucavica grada, mjesto je na kojem se nalaze mali restorani, fast food korneri ali i posebna mjesta poput restorana ŠtoRija. Nalazi se na sredini gradske šetnice (Riva 6) pomalo sakrivena zidom, što je prednost jer ćete se osjećati ugodno bez bojazni da će vam turisti u prolazu proučavati što imate na tanjuru.

Poznat kao jedan od najboljih veganskih restorana u Rijeci, ŠtoRija nudi veliki izbor različito kombiniranih poke bowl zdjelica čija fuzija okusa daje jedinstveni gastro doživljaj ali i nutritivno bogat obrok. U njima se, na podlozi od basmati riže spajaju baby špinat, rikula, tabbouleh, cherry rajčice, krastavci, cikla, rotkvica, crveni ribiz, falafeli te je sve preliveno umakom od veganskog feta sira ili  umakom na bazi kikirikija.

Ali, tu se jedu i domaći pljukanci u umaku od vrganja, šampinjona i dimljenog tofua, a u obrocima mogu uživati i ljubitelji mesnih obroka, jer u ponudi su burgeri, punjena piletina, svinjski file… Meni se mijenja dnevno, odnosno tjedan prije složen je meni po danima za idući tjedan.

Stoga, imate li 10 eura u džepu, u ŠtoRiji možete pojesti obrok uz piće po izboru – prirodni sok ili točeno domaće riječko pivo.

Pivnica Cont – Riječki tris za 20 eura

U prizemlju kultnog hotela Continental, na šetalištu Andrije Kačića Miošića, već sedam godina nalazi se pivnica Cont. Ime je dobila po nekadašnjoj slastičarnici u kojoj su se jeli najbolji kolači Kvarnera. Upravo je to jedan od razloga zašto se od samih početaka rada pivnice, pa do danas, pazilo da hrana bude besprijekorna, a epitet najbolji od najboljeg zadržan.

Riječani vole ovu adresu – sada kao i nekad, opisujući Cont kao mjesto ugodne atmosfere i odlične ponude hrane i pića. Prostor je pomalo muzejski, mnogi eksponati ovdje pričaju priču o Rijeci, što možete i sami istražiti dok čekate naručeno.

Osluškujući potrebe suvremenih gastronoma meni se mijenja na dnevnoj bazi. Na ovom se mjestu miješa tradicionalno i moderno pa je na vama želite li pojesti nešto ‘na žlicu’ kao što je kultni gulaš koji se odlično sljubljuje s pivom. U budžetu od 20 eura na stolu će vam se naći dvije porcije gulaša i pripadajuće pivo, a u dvoje u ovom budžetu možete pojesti i ponudu iz dnevnog menija i to od podneva pa do 16 sati.

Odnedavno Cont ima i posebnu ponudu – Riječki Tris koja se odlično uklapa u zadani budžet. Riječ je o spoju pizze Fiumane, osvježavajućeg koktela Fiuman i/ili Fiumanka i riječke kremšnite. Sve je autohtono i recepturom zaštićeno upravo na ovom mjestu.

Fiuman /Fiumanka imaju bazu u likeru proizvedenom u destileriji Suza s okolnih Brega, Riječka kremšnita je kombinacija dvije ‘žute’ kreme i osvježavajućeg šlaga, a poslužuje se izrezana u obliku trokuta, na tanjur postavljena bočno, pa tako nalikuje jedru.

Zvijezda ovog trisa svakako je pizza Fiumana. Riječ je o autorskom receptu za tijesto koje je za Cont osmislio pizzaiolo Franko Rajković postavljajući tako novu razinu uživanja u jednom od najpopularnijih obroka na svijetu i u Rijeci.

Franko Rajković

Za pripremu tijesta Franko koristi fino brašno i infuziranu vodu ječma – prirodni kvas koji pomaže u sazrijevanju smjese koja je izdašna, ali vrlo lagana. Postupak traje 48 sati nakon čega je tijesto spremno za pečenje, a posebnost je i ta da Franko uvijek u peć stavlja bazu – tijesto s umakom od rajčice ili trenutno, sezonski –  ukusnom kremom od sira i buče.

Kad je tijesto pečeno počinje kreiranje pizze. U Contu kažu kako je najpopularnija pizza s mortadelom, burrata sirom i pistacijom ali i ona na kojoj se sljubljuje sir i netom izrezan pršut. Kako bismo se uvjerili u to kušali smo oboje i uvjerili se da su  Riječani koji su nas na ovu adresu poslali imali pravo – pizza je uistinu jedinstvena, a od Franka smo saznali i to da su za poseban okus pizze zaslužni i pomno odabrani sastojci – pršut San Daniele, burrata di Puglia, pinjoli, grana Padano, mozzarella Fior di Latte, stracciatella di burrata, mortadella di Levoni i domaće  maslinovo ulje.

Bistro Paris – nešto konkretno za 30 eura

Želite li pojesti nešto ‘konkretno’ s pogledom na Kvarner put neka vas odvede u bistro Paris. Nalazi se na Šetalištu Joakima Rakovca. Restoran je mijenjao vlasnike, ali ne i ime sve dok ga nisu  preuzeli Borjan Suzić i Igor Bogunović. U želji da mu daju novi uzlet nazvali su ga Kalorija što je izazvalo veliko nezadovoljstvo Riječana. Nakon pritisaka, Kalorija je ponovo postala Paris (autobusna stanica ispred restorana nosi isto ime zbog popularnosti bistroa). Ovdje smo testirali budžet od 30 eura želeći pojesti ‘nešto konkretno’.

“U Parisu se uvijek jede dobra janjetina i teletina pod pekom”, rekao je Borjan Suzić dodajući kako meso peku u krušnoj peći u kojoj su se nekad pekle pizze. Upravo to je razlog da je meso posebnog okusa, krumpiri koji se poslužuju s pečenjem optimalno sočni i hrskavi. Dodao je i to kako se na ovom mjestu njeguje kult domaćeg i sezonskog, što je potvrdio i jesenski meni. On obiluje gljivama, različitim povrćem ali i finim slasticama među kojima su Pariške palačinke sa skutom i medom ili domaćim pekmezima.

U Bistrou Paris se stvarno dobro jede, što je još jedan od razloga da se na ovom mjestu vikendom traži mjesto više. Da se ne bi dogodilo da ostanete bez finog obroka svakako ga rezervirajte.

I da – još na kraju da vam otkrijemo što u Bistrou Paris možete pojesti u budžetu od 30 eura. Ručak počnite domaćom juhom od vrganja, odaberite želite li teletinu ili janjetinu (porcija je velika) koju poslužuju s domaćim krumpirom i svježe pečenom pogačom. Na kraju desert neka budu Pariške palačinke koje su velike i zasitne pa ih slobodno možete podijeliti.

 

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić

Ovo su pobjednici Burger Festivala Zagreb 2024.

Zadnjega dana zagrebačkog Burger Festivala, u nedjelju 20. listopada 2024. godine u 17:00 sati doznali smo tko su najbolji među najboljima. Pozornica kojom su tijekom Festivala vladali Kuzma i Shaka Zulu, Connect i 11 najboljih zagrebačkih DJ-a, u finalnoj večeri pripala je istinskim zvijezdama ovog festivala – ljudima koji su punih 11 dana vrijedno i s puno ljubavi spremali i posluživali burgere, a priznanja za prva tri mjesta na Festivalu najboljima je uručio Domagoj Jakopović Ribafish.

Nagrada na zagrebačkom Burger Festivalu prestižna je legitimacija s kojom se burger barovi i njihovi autori rado i s razlogom vole podičiti. Stoga ne čudi da su svi sudionici ovogodišnjeg zagrebačkog Burger Festivala s velikim nestrpljenjem iščekivali trenutak proglašenja najboljih.

A o tome su odlučivali isključivo posjetitelji svojim glasovima koje su mogli davati putem QR kodova na kućicama i računima i to za kućicu i burger koji im se najviše svidio. Glasati su mogli od otvaranja 10. listopada u podne sve do 19. listopada u 23:59 sati.

Za naklonost i glasove posjetitelja ove se godine borilo deset kućica koje su u ponudi imale burgere: od zagrebačkih legendi i višestrukih osvajača nagrada iz Burger Bara i dubrovačkih Guloso Burgers & More koji su lani čak pobijedili na međunarodnom Burger festivalu u Beogradu, preko višestruko nagrađivanih Instituta za burgere by Mate Janković i Chef’s Burgera by Ivan Pažanin, zatim također brojnim nagradama ovjenčanih zadarskih genijalaca iz Picnic Mingle & Funa. Publika je glasala i za provjerenu kvalitetu Good Fooda, egzotične burgere Thai Thai Streetfooda, hvaljene kreacije novootvorenog Bold.Burgera, kreativne izvedbe chefa Vedrana Stojanca i njegova Oui Chef on Wheels, te izvrsnog debitanta Grofa Lovskog. Svi su redom imali svoje obožavatelje, a mediji i posjetitelji su više puta naglasili kako im se ove godine posebice dopala šarolika ponuda Burger Festivala, ali i pristupačne cijene.

Marko Lušić – Grof Lovski

A tko su po glasovima posjetitelja najbolji sudionici Burger Festivala Zagreb 2024. godine?

Treći po broju glasova publike na Burger Festivalu Zagreb 2024. godine Chefs burger by Ivan Pažanin. Na ovogodišnjem se Festivalu predstavio novim verzijama svojih poznatih klasika: Original Cheese 2.0, Creamy Pomodoro 2.0 i Crispy Kapula 2.0. Osim u detaljima receptura, za razliku od ranijih godina, umjesto u brioche pecivima, burgere su posluživali su u pecivu od krumpirova tijesta. Drugo mjesto po glasovima publike osvojili su Picnic Mingle & Fun. Vječno zaigrani i inspirirani Zadrani ove su godine osim svojih klasika Blackie burgera i burgera s kozicama, u ponudi imali i Smokey Cheez, te Blue Cheese burger. Publika je na prvo mjesto drugu godinu zaredom dovela Institut za burgere by Mate Janković koji je na Festivalu u ponudi imao Classic Cheese Smash, Onion Cheese Smash i Bacon Cheese Smash burgere.

Najveći broj bodova osvojio je Jankovićev Onion Cheese Smash burger koji je tako osvojio titulu najboljeg burgera ovogodišnjeg Festivala, drugo mjesto pripalo je Picnicovom Blackie burgeru, a treće mjesto Creamy Pomodoro burgeru Ivana Pažanina.

Svi sudionici nazdravili su s nagrađenima i proslavili kraj izuzetno uspješnog, devetog Burger Festivala Zagreb koji je još jednom pokazao da burgeri nisu trend već istinska strast, te da kreacije koje nudi nisu fast food već pravo gurmansko iskustvo.

Tri najbolje kućice BFZ 2024.

1 Institut za burgere by Mate Janković

2 Picnic Mingle & Fun

3 Chef’s burger by Ivan Pažanin

Top 3 burgera BFZ 2024.

1 Onion Cheese Smash (Institut za burgere by Mate Janković)

2 Blackie burger (Picnic Mingle & Fun)

3 Creamy Pomodoro (Chef’s burger by Ivan Pažanin)

Pobjednici dosadašnjih devet izdanja Burger Festivala

BFZ 2024. Institut za burgere by Mate Janković by people

BFZ 2023. Institut za burgere by Mate Janković by people

BFZ 2022. BBQ HOT YARD by people

BFZ 2021. Guloso Burgers & More by people

BFZ 2020. Full Circle by Marko Palfi by people

BFZ 2019. Reshetka by people, Burger Bar by media

BFZ 2018. Mason Burgers & Staf by people + by media, Burger Bar by bloggeri

BFZ 2017. Mason Burgers & Staf by people

BFZ 2016. Submarine by people

 

 

Foto: Sandro Sklepić