Božić je sve bliže, vrijeme je za Boogiev panettone

Stigao je Panettone Boogie Laba. Jedna od najiščekivanijih adventskih delicija ove godine dolazi u osvježenom izdanju. Panettone je tradicionalna talijanska adventska slastica, no Boogievi su itekako postali prvi izbor kako u Hrvatskoj tako i na mnogim eminentnim stranim tržištima. I ove godine su prepoznatljivih okusa čokolada, mandarina i bijela čokolada, pistacija & limun, Bajadera u suradnji s Krašom te najpopularniji kandirano voće.

Iako je prošlogodišnji bio rasprodan usprkos velikim proizvedenim količinama, Boogiev tim je još podigao ljestvicu. Kako u broju proizvedenih, tako i unaprjeđivanju dodatnih okusa, a poseban izazov je bio u produljenju trajnosti koji su uspjeli riješiti novim tehnologijama na koje su posebno ponosni. I dalje je bez dodatka konzervansa i aditiva, a u njemu ćete moći uživati čak 90 dana. Sam proces proizvodnje traje tri, dok se četvrti dan pakira.

Po prvi puta, hrvatski Boogie Lab Panettone odlazi u London u suradnji s Gail’s Bakery koja broji preko 100 prodajnih mjesta u Londonu sa sourdough proizvodima. Velike planove imaju za Švicarsku gdje će ove godine, osim već standardno na Zagrebačkom adventu, nastupiti i na adventu u Zurichu. U SAD-u, osim velikog uspjeha u veleprodaji sourdough kruha, isto se očekuje i s ovogodišnjim panettoneom jer ga u New Yorku pojedini restorani koriste na svojem meniju čak i kao desert.

U Hrvatskoj se prodaju u Boogie Labu u Parku Kneževa i Arena Centru, gdje će biti ponuđeno i posebno pakiranje za kupce koji žele dodatni dašak Boogiea, te u partnerskim trgovinama. Dodatak je Tasting paket koji sadržava karakteristične četiri vrste od 500 g također u ekstra pakiranju, a u pripremi je i okus iznenađenja za prosinac, kao i ekstra Panettone od tri kilograma.

Novitet je i osvježeni webshop gdje će kupci moći slagati setove Panettonea i na taj način ostvarivati besplatnu poštarinu, popuste te dodatne poklone – Boogie Christmas Cookies. U pet Panettonea bit će sakriven golden ticket, a sretni nalaznici na poklon dobivaju special Panettone od tri kilograma.

Dolazak Panettonea najava je skorog Adventa i najljepšeg razdoblja u godini. Ovaj slatki kolač potječe iz Milana, a nakon Italije vrlo brzo postao je popularan diljem svijeta. Običaj je da ga se otvara nakon božićnog ručka, no mnogi od nas ga kušaju i mnogo prije. Najbolji je vjesnik vremena druženja, veselja i darivanja koje je pred nama.

Foto: Karlo Jelić

Fooling Around by Fuliranje na Oleander terasi Hotela Esplanade bit će jedna od uzbudljivijih gurmanskih lokacija zagrebačkog adventa

Pomno birana jela koja spajaju tradiciju i inovativnost, preciznost i strast. Na Oleander terasi Hotela Esplanade za vrijeme Adventa, ljubitelje dobrih zalogaja uveseljavat će chefica Esplanadine kuhinje i Zinfandel’sa, restorana sa zelenom Michelinovom zvjezdicom, chef Mario Mandarić iz Noela, prvog zagrebačkog restorana s Michelinovom zvjezdicom.

Esplanade Zagreb Hotel – sardine u panko mrvicama

Na kućicama će svoja jela nuditi iokupljeni pod kapom Udruge Jeunes Restaurateurs: chef Vjeko Bašić iz murterske konobe Boba, chef Ante Udovičić iz sutivanskog restorana Lemongarden, te chef Floriana Ružić iz restorana San Rocco iz Brtonigle. Njima će se na kućici pridružiti i chef Marko Gajski iz LD Restauranta na Korčuli.

Lemongarden – Juha od češnjaka i dimljene paprik, yakitori od kozica, ulje od bosiljka

Istarske okuse baštine i luksuza donijet chef Ante Miletić iz restorana Meneghetti, a ovoj impresivnoj postavi chefova koji će pokazati kako se njihova autorska jela visoke kuhinje mogu vješto predstaviti i u adventskoj streetfood formi, pridružit će se i chef Mate Janković sa svojim Institutom za kobasice, zatim kulinarski inovator, chef Ivan Zidar čiji se Mason Burgers & Stuff smatra jednim od pionira gourmet burger scene u Zagrebu, potom Boogie Lab, artisan pekarnica, restoran i brunch bar čija je kvaliteta osvojila i New York. Na Oleander terasi će biti i Acrobat Dine Kušena koji će posjetitelje osim svojom selekcijom najprestižnijih internacionalnih vina i šampanjaca, oduševiti i biranim steakovima.

Meneghetti – Maiale Rustico

A da će ovako raznovrsnu i kreativnu gastronomsku ponudu ovogodišnjeg Fooling Around by Fuliranje pratiti jednako bogata i probrana selekcija vina, rakija, koktela biranih vina, pjenušaca, kuhanih ginova i vrućih koktela, pobrinut će se Ginglebells, selekcija Tikveš vina, Rakijarnica i Esplanadin talentirani koktel-majstor i F&B Service Manager, Vjenceslav Madić poznat kao Master Kishoni. On je za zimska adventska druženja na otvorenome osmislio šest novih koktela od kojih izdvajamo topli Mojito i Orient Express koji spaja okus slatkih marelica i svježih citrusa ispreplićući ih sa zimskim začinima.

Mason Burgers&Stuff – Pork Belly

Nakon prošlogodišnjeg Pariza, ove zime Fooling Around nas vodi u Veneciju, na još jednu postaju legendarnog Orient Expressa koji je stanicu imao i u Zagrebu te i bio glavni povod izgradnji Esplanade kako bi putnicima ovog jedinstvenog vlaka na raspolaganju bio jednako sofisticiran hotel.

Noel- Bao tuna pašticada

Sigurni smo da će ovogodišnji Fooling Around by Fuliranje u suradnji s tvrtkom Metro Hrvatska oduševiti i najzahtjevnija nepca, te još jednom s pravom ponijeti epitet gurmanski najuzbudljivije adventske lokacije u Zagrebu. Osim vrhunskim delicijama i pićima, Fooling Around by Fuliranje posjetitelje će uveseljavati i pomno biranim dodatnim programom kojem je glavni lajtmotiv sreća, odnosno Felicità.

San Rocco – Svinjski flam

Čim stupe nogom na Oleander terasu, posjetitelje će ogrnuti osjećaj nehinjene sreće koju će u savršenom skladu donijeti elegantne dekoracije, tihi luksuz, intimna i jedinstvena atmosfera, te glazba. Pogađate, ove godine uživa se u probranim talijanskim evergreenima, a u Veneciju će posjetitelje odvesti i bal pod maskama. Posjetitelje tijekom prosinca očekuju i kreativni tematski partyji petkom, akustični nastupi talentiranih mladih glazbenika Vocales, te brojna iznenađenjima koja će postupno otkrivati.

Za svakodnevne novosti redovito pratite Facebook i Instagram Fooling Around by Fuliranje.

Mjesto: Oleander terasa hotela Esplanade, Zagreb

Trajanje: 28. 11. do 31. 12. 2024.

Radno vrijeme: pon-pet: 12:00 – 23:00

sub/ned, Badnjak, Stara godina: 11:00 – 23:00

Božić: 16:00 – 23:00

Stara godina: 16:00 – 21:00

Foto: Mario Kučera, Bruno Fantulin i PR

Rimljani su bili pravi hedonisti – pa budite i vi u resortu Halicanum 

Pisali su povijest, ali i znali uživati, pa su gotovo na svakom osvojenom teritoriju na kojem bi pronašli termalni izvor gradili – terme, odnosno kako danas kažemo toplice. Njihovom pohodu osvajanja i gradnje nije izbjeglo niti Međimurje, odnosno najsjeverniji dio Hrvatske, tik uz rijeku Muru – Sveti Martin. Prirodna bogatstva, termalni izvori i dobar položaj što se tiče prometne komunikacije, odnosno trgovačkih ruta bili su dovoljni da nastane rimski grad Halicanum koji je osnovan u 1. stoljeću poslije Krista, najvažniji antički lokalitet u Međimurju.

Prilikom arheoloških istraživanja nađeni su tragovi naselja s ulicama, prostor foruma ali i tumula – grobnih huaka u koje se pokapalo bogate rimske doseljenike (nažalost većina ih je opljačkana).

Danas je to mjesto specifično po spoju tradicije i modernog, mjesto koje uvelike određuje rijeka Mura koju su vrijedni Međimurci prigrlili i naučili s njom živjeti. Primjerice, početkom 20.stoljeća na rijeci Muri okretala su se kola 92 mlina iz kojih se dobivalo brašno za prodaju i trampu po ovom dijelu Europe.

U novije doba tradicionalne su mlinove zamijenili strojevi, a priča o prošlom vremenu postoji kao zanimljiv Interpretacijski sadržaj u Etnografskoj zbirci u selu Žabnik. U vođenoj turi čut ćete i vidjeti (virtualno) kako je izgledao jedan radni dan vrijednog mlinara, zaviriti u njegov mlin čiji kotač i danas neumoljivo svladava energičnu rijeku Muru, te se provozati skelom na drugu obalu rijeke.

U ovom dijelu Međimurja možete uživati svim čulima, rekreirati se na sve moguće načine, ali i jedan jedinstven i to u resortu Helicanum. Naime, bogata povijest ovog kraja inspirirala je Nenada Žignića da sa svojim timom osmisli i realizira glampig resort.

Od Zagreba, Halicanum je udaljen nešto više od 100 kilometara, prostire se na ukupnoj površini od 8937 metara kvadratnih u idiličnoj prirodi svetomartinskog kraja, okruženog vinskim brežuljcima Gornjeg Međimurja. Gosti resort često opisuju  kao oazu istinskog vikend bijega u prirodu ali i odličnu destinaciju za tjedni odmor u skladu s prirodom.

“Glamping resort Halicanum stvoren je kao odgovor na brojna pitanja suvremenih putnika koji su u našem lijepom Međimurju tražili mjesto u kojem se mogu odmarati u skladu s prirodom. Glamping je danas vrlo popularan način boravka na destinacijama jer je u isto vrijeme spoj kampiranja i hotelskog luksuza kojeg putnici vole. Kupovina zelenog komada Međimurja na kojem se danas nalazi resort za mene je bio izazov jer od zelene divljine je trebalo napraviti površinu na kojoj smo osmislili današnji glamping” – kaže vlasnik Nenad Žignić  

David Novinščak, direktor ureda TZO Sveti Martin na Muri

Glamping po mjeri suvremenih putnika

Za razliku od glampinga koje smo dosad posjećivali, ovaj Međimurski je po mnogočemu drugačiji. Dio prirode u kojoj se nalazi je brežuljkast pa su tako glamping kućice postavljene u linije i međusobno povezane drvenim stepenicama.

Svaka kućica ima posebnu terasu na kojoj se nalazi manja finska sauna za dvoje te kada za opuštanje. Kad se u nju ugodno smjestite zatvorite oči i slušajte prirodu – osjećaj je jedinstven.

Kao i svi veliki projekti, tako je i nastanak Halicanuma podijeljen je u dvije faze. U prvoj, koja je trajala kroz cijelu prošlu godinu, u skladu s prirodnim zakonima stvoreni su temelji za nastanak glampinga. Svaka je kućica dobila svoju parcelu kako bi se stvorila potrebna intima, s glavnom zgradom su sve kućice povezane uređenom i osjevljenom šetnicom, a kako bi se dodatno stvorio mir i opuštajuća atmosfera veći dio kućica međusobno su odvojene malim jezerom preko kojeg prolaz most.

Pogledate li izgled Halicanuma između 25 kućica za odmor (kategorizacija 2+1) uočit ćete i dvije velike. U prednjoj se nalazi resstoran Halicanum s bogatom ponudom tradicionalno pripremljenih specijaliteta, a u središnjem Zen house – odličan wellness.

Miris drveta koji dominira ovim prostorom pomaže dodatnom opuštanju kroz niz posebno kreiranih wellness programa. Svakako isprobajte masažu s medom ili čokoladom, blagotvorne tretmane revitalizacije i pomlađivanja ali i klasične masažne tretmane za lice i tijelo koje rade vrhunski stručnjaci i terapeuti.

Druga faza izgradnje još traje a ona je fokusirana na izgradnju natkrivenog bazena s dodatnim saunama i prostorom za odmor, ali i ‘ulicom’ obiteljskih kućica s dvije spavaonice. Druga faza trebala bi biti završena do proljeća 2025.

Savršena gastronomija
Već smo spomenuli, na ulazu u glamping resort nalazi se restoran Halicanum koji je otvorenog tipa, odnosno u jelima iz njegove kuhinje mogu uživati i gosti koji ne borave u resortu. Na tanjurima se, ovisno o željama gostiju poslužuju tradicionalni međimurski sezonski specijaliteti. U ovo vrijeme zamirisat će vam juha od buče, trganci sa sporo kuhanim pa zapečenim svinjskim obrazima, divljač, ali i jedinstvena međimurska gibanica koja se ovdje, kao i kruh, peče svakodnevno.

“Za pripremu jela koristimo namirnice iz lokalnog uzgoja potičući tako proizvođače hrane da posjetiteljima zajedno dočaramo Međimurje. Svakom gostu pružamo ne samo gastronomsko iskustvo, već i spoj tradicije i vrhunske kvalitete u svakom zalogaju. Sjednete li u naš restoran jest ćete domaće i piti vina lokalnih vinara po kojima smo mi Međimurci poznati” – kaže Žignić dodajući kako su ove jeseni u ponudu resorta uveli još jednu atrakciju – kuhanje Međimurskog kotlića za kojeg svaka kućica dobije namirnice i recept koji vodi do savršenog obroka.

Dolazite li na ovo mjesto s obitelji sigurno će nekima biti zanimljiva informacija kako se upravo na ovom mjestu snimala i aktualna sezona serijala Život na vagi. Opustite se, probudite u sebi rimskog hedonista, ali i iskoristite priliku – Halicanum je okružen predivnom prirodom pa unajmite bicikl, razgledajte okolicu ili jednostavno šećite i upijajte ljepote ovoga kraja.

Foto: Nikola Zoko

Svetoivanjska loparijada slavi tradicionalnu lokalnu slasticu – loparku

Grad Sveti Ivan Zelina zahvaljujući Gradskoj udruzi umirovljenika, već 15 godina za redom priređuje Loparijadu, jednu vrstu gastro-natjecanja- prezentacije, kojim se slavi tradicionalnu lokalnu slasticu – tanku gibanicu loparku, a u kojoj obično sudjeluje i do dvadesetak žena s područja grada Sveti Ivan Zelina i Prigorja. Ove se godine manifestacija održava 17. studenog u Dvorani Ivana (Sveti Ivan Zelina, Trg Ante Starčevića 5) s početkom u 18 sati.

Slastica slična tankoj gibanici

Riječ je o autohtonom starinskom tankom kolaču – gibanici sličnoj vrbovečkoj peri, odnosno vrsti zljevanke koja je tipična za Prigorje i kraj koji gravitira gradu Sveti Ivan Zelina. Slastica je to koja u podlozi ima tanko tijesto na koji se stavlja nadjev od sira i vrhnja, a iako može biti i u slanoj varijanti i s podlogom od različitih vrsta brašna, češće se, kaže nam Marinka Zubčić Mubrin, direktorica Turističke zajednice grada Sveti Ivan Zelina, servira kao slatki kolač. Loparku se u prošlosti posluživalo za vrijeme radova u polju, raznih blagdana, a danas je ona sve češće kao izvorni prigorski desert glavna slastica raznih proslava, domjenaka, svadbi i drugih i svečanosti. 

Tajna je u domaćim sastojcima

Tajna dobre loparke je ne samo u domaćim sastojcima – kravljem siru i vrhnju, brašnu te jajima iz domaćeg uzgoja nego i u izgledu – sjajnoj površini slastice. Naime, domaćice da bi dobile ravnotežu u okusu i izgledu to postižu tako da na vrh stavljaju maslac sa šećerom. Taj odsjaj je poput providne glazure koja je, ako je kolač uspio svjetlucave površine, zbog rastopljenih kristalića šećera, a posebnost loparke su i zavrnuti rubovi tijesta na krajevima.

Naziv slastice po drvenoj lopati – loparu

Naziv je loparka dobila po tradicijskoj lopati – loparu s kojim se slastica u prošlosti stavljala u krušnu peć, a u originalu pekla se u zemljanim protvanima i okruglim cimpletima.Loparka je tradicionalni desert koji je karakterističan za ovaj kraj – s ponosom nam je objasnio gradonačelnik Hrvoje Koščec, ne krijući oduševljenje što Loparijada svake godine ima svi više poklonika, a prošlogodišnja rekordna posjećenost to je i dokazala.

Recepti mogu biti različiti

Tijesto se priprema od kombinacije samo mekog, tj. glatkog brašna ili mješavine pšeničnog i malo raženog. Neke domaćice dodaju sol, neke ne, druge brašno samo pomiješaju s vodom, a neke s mlijekom i malo vrhnja, odnosno cijelu šalicu vrhnja ali bez mlijeka. Neki recepti za tijesto su s dodatkom ulja, ili sirutke koja tijestu daje glatkoću i finoću. Ponegdje dodaju žličicu šećera. Za loparku se umijesi vrlo mekano tijesto s jajetom.

Rezervacije mjesta se primaju do 15. studenoga na brojeve 091 566 1716 ili 098 928 9893.  

Foto: TZG Sv. Ivana Zeline

Za dva tjedna kreće Fuliranje “Tko pjeva zlo ne misli” – imamo prve detalje bogatog programa

Najveselije doba godine već je pred vratima, manje od dva tjedna nas dijeli od početka Fuliranja koje će prve posjetitelje na Trgu Josipa Jurja Strossmayera dočekati u srijedu 27. studenoga u podne. Ovogodišnje će Fuliranje biti zaogrnuto u šarm starog Zagreba i filma “Tko pjeva zlo ne misli”, te ponuditi emotivan povratak korijenima ove manifestacije, ali i najbolje od kreativnog streetfooda u izvedbama provjerenih gastro čarobnjaka iz cijele Hrvatske.

Najdugovječniji i brojnim posjetiteljima najomiljeniji zagrebački adventski program ove godine će se održati 13. puta te na jednom od najšarmantnijih zagrebačkih trgova okupiti čak 16 kućica s bogatom i kreativnom ponudom hrane i pića, a pridružit će im se i kućice s originalnim i prigodnim suvenirima.

Hush Hush market u sklopu Fuliranja – Art design by Tamara

Na Strossmayerovu trgu, uređenom kao da je Božić kod Šafranekovih, svi ćemo se rado prisjetiti zgoda iz gostione K Žnidaršiću, a bome i oblizeka iz Samoborčeka i plesnjaka u Maksimiru. Kad smo kod oblizeka, Fuliranje i ove zime iznova okuplja neke od najkreativnijih predstavnika streetfood scene iz cijele Hrvatske i u suradnji s tvrtkom Metro Hrvatska nudi posjetiteljima “the best of streetfood” iskustvo u jedinstvenom adventskom ruhu.

Impresivnu postavu Fuliranja ove zime čine: Picnic Mingle & Fun, Kronut by Boogie, Institut za kobasice by Mate Janković, Purple Monkey, Gdje je Jura by Juraj Klepić, Punch House, Good Food, Chef’s burger by Ivan Pažanin, Krivi ljudi, Pizza Social Club, Pastamise, Tringelt, Shish & Chips, Say Cheese, Ginglebells i Rakijarnica.

Veterani Fuliranja su i Institut za kobasice by Mate Jaković

Sigurni smo da će spoj hit kućica dobro poznatih ljubiteljima street fooda i novih imena i kreativnih gastronomskih koncepata stvoriti savršenu adventsku lokaciju za sve generacije i ukuse. Bit će tu tradicionalnih hrvatskih jela poput soparnika, domaćih štrukli, dalmatinskog pršuta sušenog na buri i maslinovim drvima, sira iz ulja, zagorske juhe, krpica sa zeljem i suvidiranim buncekom, te sarme s kremom od krumpira.

Tringel – Krpice sa zeljem i suvidiranim buncekom

Osim domaćih, bit će i talijanskih delicija poput ručno rađene paste iz koluta Grana Padano sira i vrhunskih pizza, ali i azijskih specijaliteta kao što su spicy mango karage piletina, Wagyu black pepper rezanci, katsu i shish. Hit će sigurno i ove zime biti najnovije gurmanske kobasice i burgeri s potpisima slavnih chefova, te razne kreacije od sira. Uživat ćemo i u popularnim slanim i slatkim kronutima, rafiolima i omiljenim fritulama s pistacijom, onima s krokantom i crnom čokoladom, te s jabukom, cimetom, karamelom i kremom od vanilije.

Pastamise – Tjestenina u siru

Posjetitelje očekuje i jednako raznolik i kreativan izbor tekućih čarolija s dobro poznatih kućica zaduženih samo za pića: od legendarne Rakijarnice i jedinstvenih toplih Aura koktela, preko inovativnog Punch Housea do nenadmašnih Ginglebellsa.

Punch House vrući kokteli

“Puno je kuhanih ginova ali smo jedan je kultni – Ginglebells kuhani gin”, ističu autori prvog kuhanog gina u gradu s tradicionalnom recepturom i nekoliko tajnih sastojaka koji već godinama grije i uveseljava nepca dragih im gostiju. Pored ovog pravog zimskog klasika u ponudi će imati i toplu verziju planetarno popularnog Pornstar Martinija koji svoju zimsku reinkarnaciju pronalazi u obliku Warmstar Martinija nudeći eksploziju okusa vodke i prpošne marakuje u toplom koktelu koji će nas ugrijati u hladne adventske dane. Za one željne slatkih i tropskih okusa tu je Pina Hotlada, karipski rum i kokos u vrućem izdanju kao prava receptura za ugodnu i toplu zimsku večer.

Dječji zbor Zagrepčanke i dečki

A da na Strossmayerovu trgu deviza “tko pjeva zlo ne misli” i doslovce zaživi pobrinut će se, zbog izvrsne energije i atmosfere, nadaleko čuven glazbeni program za koji je i ove godine zadužen Ozren Kanceljak. Iznova je okupio najbolje DJ-e u programima simpatičnih i sugestivnih naziva kao što su: Milostiva, kistihand, zatim Ruby Tuesday, Tek je 12 cajti, Šalabajzanje, Ho-ho-ho čaga ili Petak svetak. U najavi su i kulturni, edukativni, dječji i zabavni programi koji će imati raspon od plesnjaka za umirovljenike do veselih nastupa dječjeg zbora Zagrepčanke i dečki, jedinstvenih predstava Hellen Doron škole, te iznimno popularnih izvedbi kazališta Tvornica lutaka Petre Radin.

Djecu će i ove godine uveseljavati Djed Božićnjak a i mali i veliki moći će interaktivno učiti o održivosti i ekologiji kroz brojne aktivnosti Zelene akcije kao što su Bic Pop i Swap Party. Na cijelom Fuliranju koristit će se isključivo čaše za višekratnu upotrebu oblikovane tako da ujedno mogu poslužiti kao originalan suvenir i atraktivan Instagrammable artikl, pri čemu festival također ima veliku podršku Zelene akcije.

Dio šarma i dekoracija bit će na svakom koraku kreativno izvedeni podsjetnici pisani simpatičnim i dragim starozagrebačkim rječnikom koji će podizati ekološku svijest, a usto će Fuliranje pomoći prikupljati sredstava za volonterski ekološki projekt Čisto podzemlje u organizaciji Hrvatskog speleološkog saveza.

Hush Hus market u sklopu Fuliranja – UP candle design

Osim najboljeg street fooda, hvalevrijednih edukacija i izvrsne zabave za sve generacije, Fuliranje ove godine slavi i stare obrte i nove kreativce, te posjetiteljima donosi HUSH HUSH market Pop up. Riječ je o trgovini koja okuplja 20-ak izlagača – talentirane hrvatske umjetnike, dizajnere, male proizvođače i kreativce.

Hush Hush market u sklopu Fuliranja – La Borsha

Ovdje će posjetitelji moći pronaći jedinstvene, ručno rađene proizvode, od unikatnog nakita i modnih komada do prirodne kozmetike i dekoracija za dom. Svaki proizvod nosi priču kreativaca koji stoje iza njega, a cijeli koncept naglašava autentičnost, inovativnost i ljubav prema kvalitetnim i kreativnim domaćim proizvodima. Tako će Fuliranje biti i savršeno mjesto za pronalazak originalnih darova, ali i uživanje u ručno rađenim komadima koji čine razliku.

Hush Hush market u sklopu Fuliranja – Go Retro

Svi korisnici ZABA Mastercard kartica moći će tijekom cijelog Fuliranja svakodnevno od 18:00 do 19:00 sati uživati u Happy Hour popustima, te zahvaljujući Photo Boutique kućici sa sobom ponijeti trajne uspomene na divne trenutke s dragim ljudima.

Puno je još detalja koji će Strossmayerov trg i ove godine pretvoriti magični krug radosti, blagdanskog veselja, susreta, pozitivne energije, neodoljivih i najfinijih zalogaja i kapljica.

Stoga jedva čekamo početak Fuliranja kako bismo se otisnuli na ovo emotivno putovanje kroz vrijeme nakon kojeg kojeg ćemo, uz naklon divnoj prošlosti, kao ispunjeniji i sretniji ljudi dočekati nadolazeću 2025. godinu i to uz fenomenalan gratis koncert iznenađenja jednog od kultnih bendova.

Pratite Fuliranje na Instagramu i Facebooku za svakodnevne novosti i iznenađenja.

Mjesto: Trg Josipa Jurja Strossmayera, Zagreb

Trajanje: 27. 11. 2024. – 7. 1. 2025.

Ulaz: besplatan

Radno vrijeme:

pon-pet: 12:00 – 01:00

sub-ned: 11:00 – 01:00

Božić: 16:00 – 01:00

Štefanje: 12:00 – 01:00

Stara godina: 12:00 – 03:00

Nova godina: 17:00 – 01:00

Foto: Sandro Sklepić i PR Fuliranja

Zagrebački Nico`s blista u novom ruhu i s novim delicijama

Poznata zagrebačka gastro adresa Nico’s bistro i bar blistaju u novom ruhu koje će vas oduševiti na prvu. Nakon kratke stanke, uzrokovane preuređenjem šetnice Ban centra na Europskom trgu, ponovno su otvorili svoja vrata.

Prostor od 200 m2 u unutarnjem dijelu je preuređen. Odabrane su čiste linije i boje u jednostavnom spektru s finim materijalima od kojih se izdvajaju dizajnerske tapete, stolci i stolovi. Prozračan i prepoznatljivog stila koji odlikuje bistro, Nico’s je pun detalja poput velikih narančastih lampi ili pak velikog staklenog zida s ogledalima.

U prostoru prevladavaju zelena, zlatna i mint boja koje već na ulazu u lokal osvajaju gosta, a tu je i velika prekrasna tapeta Loro Piana. Novim konceptom u bistrou su dobivene dvije zasebne sale koje sliče stilom uređenja, ali su opet različite. Na taj način gostima je dan izbor. Sve tri terase ovog bistroa su u potpunosti preuređene i od sada se može uživati u pravoj maloj zelenoj oazi u centru grada.

Ono najzanimljivije je svakako novi meni mladog šefa kuhinje Tibora Klobučara, koji se educirao u Istanbulu na poznatoj kuharskoj školi Cordon Bleu, a sada je imao potpunu slobodu u kreiranju jela koja će ove jeseni i zime zasigurno postati hit.

Ideja ponude je bistro varijanta klasika i tradicionalnih jela sa sezonskim namirnicama. Dodatno, ponudu je proširena s dnevnim jelima za koja inspiraciju Tibor nalazi na obližnjoj tržnici Dolac. Veliku pažnju polažu na kvalitetu namirnica i njihovu obradu kako bi sačuvali sve bitne okuse.

U stalnoj je komunikaciji s dobavljačima kako bi na vrijeme uspjeli dobiti upravo one namirnice koje žele prezentirati u aktualnoj sezoni. Neka od najzanimljivijih jela su svakako Usoljena bijela riba s ukiseljenom ljutikom, kremom od sira, gelom od limuna i uljem od peršina, Pohani goveđi rep s kremom od čičoke, prženim patlidžanom i chutneyjem od šljive te drugi noviteti.

U novom Nico’su velika je pažnju posvećena ponudi vina i ostalih pića. Na njihovoj se vinskoj listi nalazi stotinjak etiketa pomno biranih vina, raznih sorata i iz svih bitnijih svjetskih vinskih regija koju je napravio glavni sommelier Marko Rundek. Ono što je svakako zanimljivo je i ‘specialty’ kava te kokteli.

U nadolazećim tjednima radit će razne tematske evente s koktelima koje će pripremati voditelj bara Matija Ivanišević sa svojim timom.

Matija Ivanisević, Dragan Marković i Marko Rundek

Dolaskom hladnijih i kraćih dana, ovaj svijetli prostor oaza je u koju ćemo raditi dolaziti u centru grada.

 

Foto: Filip Popović

Sprema se jedinstven Advent u pulskoj Areni

Odbrojavanje do početka blagdana i adventa je počelo, a s njime stižu vijesti i o onome što brojne zaljubljenike u najljepši dio godine očekuje u pojedinim gradovima. U mnoštvu sadržaja svakako se ističe ‘Advent u pulskoj Areni’ koji je najavljen kao ovogodišnja točka na ‘I’ tradicionalnog Adventa u Puli.

Svjetleći divovi

Advent u Areni počinje 6.prosinca, a bit će nadogradnja dosadašnjih zanimljivih adventskih zbivanja u Puli, ali i jedan od scenografski najatraktivnijih advenata u Europi koji će zasigurno izazvati veliki interes posjetitelja iz Hrvatske ali i cijele regije. Autor idejnog i izvedbenog projekta je tvrtka Inspiro Lab koja je prilikom planiranja ovog projekta provela istraživanje povijesnih elemenata vezanih za samu Arenu stoga će prostor amfiteatra biti podijeljen u nekoliko tematskih zona koje su inspirirane bogatom poviješću lokaliteta. Unikatne svjetlosne instalacije uključivat će i legendu o vilama – graditeljicama Arene, ali i elemente inspirirane gladijatorima. Zanimljivo je dodati  da su za ovu Božićnu bajku posebno kreirani i ručno izrađeni svi scenografski elementi.

Arena, Pula

Arena postaje klizalište! 

Jedna od posebnosti Adventa u Areni svakako je i veliko klizalište na površini od 600 m² kojim će upravljati tvrtka Arctic d.o.o., a bit će otvoreno od 6. prosinca 2024. do 6. siječnja 2025. godine. Od nedjelje do četvrtka klizalište će raditi od 10:00 do 22:00 sata, a petkom i subotom do 23:00 sata. Termini klizanja započinju svaki puni sat i traju 45 minuta, a cijena ulaznice iznosit će 3 eura, najma klizaljki 2 eura te najma pomagala za bezbrižnije klizanje 3 eura.

Verudela art park

Osnovne škole i vrtići Grada Pule uz prethodnu najavu mogu klizati radnim danom do 20. prosinca u periodu od 10:00 do 12:00 sati po promotivnoj cijeni ulaznice od 1 euro i najma klizaljki od 0,50 eura. Za one koji neće klizati tu je čak 1200 m² zasnježenih kamenih tribina na kojima će biti postavljeno 111 osvijetljenih božićnih drvca koji se mogu ovjekovječiti prekrasnim fotografijama.

Slavoluk Sergijevaca

Kako bi ovaj jedinstveni lokalitet tijekom adventa zablistao u punom sjaju organizatori planiraju dodatno osvijetliti cijeli zasnježeni prostor te uz pomoć scenografskih uređaja proizvesti efekt sumaglice kako bi ovaj prizor bio još atraktivniji!

Organizator Adventa u Puli je Javna ustanova Pula Film Festival, a glavni pokrovitelji Grad Pula i Turistička zajednica Grada Pule koji su se udružili i zasigurno pripremili spektakularan Advent u srcu Istre.  Više informacija o programima možete pronaći na www.adventupuli.hr i na društvenim mrežama Adventa u Puli.

Navratite li u Pulu preko vikneda, tada svakako razgledajte sve njene ljepote koje su, kad padne noć posebno osvjetljene kao što su Svjetleći divovi, izložbeni objekti u Verudela art parku, Slavoluk Sergijevaca…

 

Foto: arhiva TZ Pule

 

Maturalac.com – nova aplikacija za nastavnike, roditelje i učenike osnovnih škola u Hrvatskoj

Lansirana je nova aplikacija za višednevna školska putovanja maturalac.com! Tako će od ove školske godine nastavnici, roditelji i učenici sami moći kreirati svoje putovanje i u samo nekoliko klikova dobiti kompletnu ponudu s programom i cijenom.

Iza ove digitalne platforme ponovo stoji Eklata, putnička agencija s više 20 godina iskustva u organiziranju putovanja mladih, koja je aplikaciji izlet.hr za jednodnevne školske izlete, sada pridružila i maturalac.com za višednevna putovanja.

Od odabira smještaja do praćenja budžeta

Zbog složene procedure i zakonskog okvira proces odabira destinacije i ponude može biti dugotrajan i stresan. Proces se sastoji od dijela prije i nakon objave javnog poziva. U fazi prije objave javnog poziva, sudionici procesa pojavom aplikacije dobili su alat za pomoć u odluci gdje, kada, što, koliko dugo i po kojoj cijeni. Kad su kreirali željeni program, aplikacija nastavnicima omogućuje automatsko generiranje javnog poziva prema tom programu, kojeg zatim mogu objaviti na web stranici škole!

Maturalac.com u skladu sa suvremenim digitalnim trendovima automatizira sve ključne elemente kreacije putovanja – od odabira smještaja, destinacija, broja noćenja, broja učenika i nastavnika, vodiča, voditelja putovanja…, do onog najvažnijeg dijela – praćenja budžeta.

Aplikacija je namijenjena i pružateljima usluga – smještajnim objektima, vodičima, nacionalnim parkovima i parkovima prirode, OPG-ovima, ugostiteljima, muzejima, gradovima, zabavnim parkovima… Ovdje mogu besplatno prezentirati svoje usluge kroz otvaranje profila u aplikaciji kako bi ih škole uključile u svoje programe. Maturalac.com planerima putovanja omogućuje uvid u njihovu ponudu te nakon putovanja, ocjenjivanje i komentiranje pojedine destinacije i pružatelja usluga.

Bez dugotrajnog čekanja informacija 

„Aplikacija je, dakle, centralno mjesto okupljanja svih sudionika školskih putovanja, neovisno o tome radi li se o korisnicima sa strane ponude ili potražnje. Na ovaj način, eliminira se dugotrajno čekanje informacija i prazni hodovi koji su često pratili osmišljavanje i kreaciju programa maturalnih putovanja. Nastavnici, roditelji i učenici imaju pregled svih potrebnih informacija i ponude na jednom mjestu te ovim putem pozivamo sve dionike ovog procesa, neovisno jesu li pružatelji usluga ili konzumenti, da se besplatno registriraju na aplikaciji i time pridruže maturalac.com „obitelji“, ističe Jurica Glavina, direktor turističke agencije Eklate, koji stoji iza ovog opsežnog projekta na kojem se radilo više od dvije godine.

 

Foto: arhiva Eklata

Jesenske čari Splita i okolice

Zbog svog položaja, Split je oduvijek privlačio ljude, a njegova priča traje još otkako je rimski car Dioklecijan, 293. godine poslije Krista odlučio baš na tom poluotoku, blizu velikog rimskog grada Salone, izgraditi palaču da se skloni od opasnosti i u miru provede posljednje godine života.

Srebrna vrata Dioklecijanove palače

Palača je u 1700 godina postajala grad, nakon što su se u nju počeli sklanjati stanovnici Salone pred navalom Avara i Slavena, a zahvaljujući ostavštini i onih koji su proširivali grad i izvan zidina, danas je Split grad koji mnogobrojne turiste mami bogatom tradicijom, povijesnom i kulturnom baštinom. I to ne samo ljeti, nego 365 dana u godini, a u jesen, pa i za blagih zimskih mjeseci mediteranske klime, idealno je doba za razgledavanje jer, one nemoguće gužve ipak su popustile. Turisti željni upijanja povijesti i ljepota upravo sada mogu upoznati divote na njegovim ulicama i trgovima, u palačama i muzejima, crkvama i hramovima te se opuštati na šetnicama i dakako, uživati u gastronomskoj ponudi njegovih restorana.

Od cvijeta do imena

Najprije da razjasnimo ime grada. Stoljećima se vjerovalo da dolazi od latinske riječi za palaču, označavajući Dioklecijanovu palaču. Naime, na staroj karti rimskih zemalja Tabuli Peutingeriani na kojoj podaci datiraju u 4. stoljeće, vidljiv je lokalitet Spalato, nedaleko veće i važnije Salone. Lako je moguće da je autor najvažnijeg povijesnog izvora za antiku i rani srednji vijek, bizantski car Konstantin Porfirogenet jednostavno, ali možda krivo zaključio da je ime poteklo od riječi Spalato.

Vjerojatnije je da je Split ipak ime dobio po cvijetu. Naime, mnogo prije nego što je Dioklecijan odlučio ovdje provesti umirovljeničke dane, u uvali je bilo grčko naselje koje se nazivalo Aspalathos ili Spalatos i to po biljci koja je u ono doba poput tepiha prekrivala cijelo područje Dalmacije. Radi se o brnistri ili žuki kako je još nazivaju, biljci koja u proljeće cvate žutim cvijetom opojna mirisa a njeno je grčko ime Aspalathos. Je li priča potpuno točna još nema dokaza, ali zna se da je Split promijenio mnoga imena: Spalatum, Spalato, Spalatarum, Spalathensis, Aspalathon, Aspalatuo i to sve do 1909. godine kada je gradsko vijeće propisalo da se grad smije nazivati samo jednim imenom – Split.

Šetnja kroz povijest

Za razgled i upoznavanje Dioklecijanove palače svakako unajmite vodiča. Od stručne ćete osobe tada čuti priče koje datiraju u prošlost daleko prije „kamena temeljca“ Palače, pa sve do današnjih dana, doznati glamurozne, ali i one manje sjajne detalje koji se vežu uz palaču i njenu povijest, pogotovo nakon smrti Dioklecijana. Naime u jednom razdoblju podrumi su korišteni kao jame za otpad (i bili napunjeni do vrha!), a njihovo čišćenje otpočeo je sredinom 19. stoljeća arhitekt Vicko Andrić. I da,  dobro je znati da Dioklecijanova palača zauzima preko 30 tisuća metara četvornih, a podrumi palače još nisu do kraja istraženi, odnosno otkopani, pa se iza zidova danas dostupnih velebnih prostorija sigurno kriju još neke tajne.

Palača je spoj luksuzne vile – ljetnikovca i rimskog vojničkog logora (castruma), a dvjema glavnim ulicama podijeljena je na četiri dijela. U južnom dijelu Palače boravio je Dioklecijan, dok je sjeverni dio bio namijenjen za carsku stražu, vojsku i poslugu, a neke su zgrade služile i kao spremišta.

Na svakom uglu nalaze se velike kule, a uz četiri manje, na svakoj strani: Zlatna, Srebrna, Mjedena i Željezna vrata. U Palaču uđite poput cara: kroz veličanstvena Zlatna vrata na kojima će vas možda dočekati i dva „stražara“.

Jupiterov hram

Šetnja kroz palaču je zapravo šetnja kroz povijest – prođite kroz Vestibul (staro carsko predvorje) i dođite do središnjeg trga palače, Peristila. Bio je namijenjen caru Dioklecijanu, slavljenog kao živog Jupiterovog sina. Car se pojavljivao pod lukom a podanici su mu pristupali i klečeći mu ljubili skute njegova grimiznog plašta, ili pred njim padali ničice, ležeći potrbuške na zemlji. Stupovi su izrađeni od vrlo rijetkog i cijenjenog crvenog granita, a od cara Dioklecijana pa na dalje, purpur postaje carska boja.

Zahvaljujući svojoj jedinstvenoj ljepoti i odličnoj akustici, Peristil je postao idealna kazališna scena i pozornica na kojoj se odvija bogati gradski život. Ispiti kavu na stepenicama uokolo Peristila jedinstveni je doživljaj, jer ćete ugledati i 3500 godina staru djelomično sačuvanu sfingu od grafita koju je Dioklecijan dovezao iz Egipta. Postavljena je ispred Jupiterovog hrama i podsjetit će vas da ga svakako morate razgledati.

Katedrala sv. Duje

Velika atrakcija Dioklecijanove Palače je i Katedrala sv. Duje, zaštitnika Splita. Za sjedište ima, među europskim katedralama, najstariju građevinu – mauzolej rimskog cara Dioklecijana, čiji je sarkofag stajao u sredini građevine, a kasnije je uništen. U njoj je tijekom vremena povijest izmirila pogansku antičku, kršćansku srednjovjekovnu te modernu baštinu. Odnosno, mauzolej cara – progonitelja kršćana (tako su još i zvali Dioklecijana) postaje sredinom 7. stoljeća katedralom u kojoj su oltari s relikvijama svetog Dujma i svetog Staša, mučenika pogubljenih u Solinu. Zvonik katedrale visok 57 metara je najizvornija dalmatinska srednjovjekovna građevina čija je gradnja započeta u 13. stoljeću. Početkom 20. stoljeća potpuno je obnovljen i otvoren za javnost. Brojnim uskim stepenicama može se popeti na vrh zvonika, s kojega se pruža spektakularni pogled na Split i okolicu.

Crkva sv. Martina

Usko, najuže

I još nešto nemojte zaboraviti: proći kroz najužu ulicu Splita, koju još nazivaju „pusti me proć“ jer toliko je uska da je nemoguće u njoj se mimoići. Ako vas kroz Split vodi stručna osoba, poput „hodajuće enciklopedije“, vodiča Dina Ivančića (svakako ga preporučujemo), slušat ćete priče o svakom kutku grada. On nas je odveo u još jedan uski prostor: u sjevernom pročelju Dioklecijanove palače, unutar uskog stražarskog prolaza iznad Zlatnih vrata nalazi se jedna od dvije najuže crkve u Splitu – crkva sv. Martina u vlasništvu sestara dominikanki. Uz crkvu, koja je otvorena za javnost nalazi se i samostan.

Dino Ivančić

Trgovi dvostrukih imena

Zapadno od Rive nalazi Trg Republike. Splićani ga tako ne zovu, a niti je po tom imenu poznat turistima. Svima je poznatiji kao Prokurative koje jako sliče venecijanskom Trgu svetog Marka. S tri strane ga okružuju neorenesansne zgrade s lukovima po kojima je trg i dobio prepoznatljivo ime, a prema jugu Prokurative su otvorene prema luci i Rivi.

Prokurative

Gradnju trga je inicirao sredinom 19. stoljeća jedan od najpoznatijih gradonačelnika u povijesti grada Antonio Bajamonti koji je time želio Italiji pokazati da je Split dio talijanske tradicije, što dokazuju i reljefi na prozorima. Trg je odavno stekao status pozornice za kulturna događanja sa svojim dijelom – platoom na južnoj strani na kojem je do 1947. godine stajala i velika neoklasična fontana.

Pjaca

Pitate li Splićane gdje je Narodni trg, možda vam neki neće znati dati upute. Naime, većina, pa i turisti ga zovu Pjaca, a prvi se puta spominje u 13. stoljeću kao Širina sv. Lovre i prvi je naseljeni dio Splita izvan Dioklecijanove palače. Pogled će vam zasigurno privući Morpurgo, jedna od najstarijih još uvijek otvorenih knjižara na svijetu. Oko trga stoje sačuvane palače plemićkih obitelji i gradski sat koji umjesto 12 znamenaka na brojčaniku ima 24.

Voćni trg

A, Trg braće Radić? Slovi kao najljepši trg u gradu, na kojem je nekada bila tržnica na kojoj su žene iz okolnih sela prodavale povrće i voće. Otuda i lokalni naziv – Voćni trg. Pogled će vam privući osmerokutna mletačka kula, ostatak nekadašnje utvrde sagrađene u 15. stoljeću. Nasuprot kuli nalazi se palača obitelji Milesi iz 17. stoljeća s predivnom baroknom fasadom, a ispred palače je smješten spomenik Splićaninu Marku Maruliću, rad Ivana Meštrovića.

Peškarija

Kad je o tržnicama riječ, želite li doživjeti i okusiti bilo Splita, svakako posjetite Pazar i Peškariju. Pazar (tržnica) je smješten uz istočni zid Dioklecijanove palače i oko crkve sv. Dominka. Ribarnica, odnosno Peškarija nije samo jedan od središnjih punktova splitskog gradskog života, nego je i zanimljiv arhitektonski spomenik. Naime, građena je prije više od 120 godina u secesijskom stilu. Na njezine stolove dolazi sve što Jadransko more nudi, od papalina, girica, srdela do velikih zubataca, pagara…. Jedino čega nema su muhe, kojima očito ne prija miris sumpora iz podzemnog termalnog izvora, zbog kojih je i reumatizmom opterećen Dioklecijan baš tu napravio svoju palaču.

I Meštrović se zaljubio u Split

Nakon što istražite Dioklecijanovu palaču i staru jezgru grada, krenite putevima modernijeg Splita. Mogućnosti su vam mnoge – kultne Bačvice na kojima se picigin igra cijele godine, marina, prekrasni park i vidikovac Sustipan te Marjan kao najzeleniji dio Splita na kojem se možete rekreirati ali i uživati razgledavajući divne vidikovce s pogledom na Split.

Marjan

Na putu prema Marjanu, na Splitskim Mejama zastanite i zavirite u galeriju Meštrović, obiteljsku kuću najvećeg umjetnika 20. stoljeća, Ivana Meštrovića. Sagrađena je kao prostor za rad, stanovanje i izlaganje, pažljivo osmišljenog interijera i eksterijera koji je kao zemljišni posjed ograđen zidom s dva pomoćna objekta. Gradnja je tekla u dvije etape – u prvoj koja je počela 1931.godine, sagrađeno je istočno krilo s atelijerom i radnom sobom u prizemlju, te stambenim prostorijama na katu.

Galerija Meštrović

U nastavku radova 1934. godine poravnava se teren, grade potporni i novi ogradni zidovi, te se zida atelier za modeliranje skulptura u glini. Prema moru, podižu se 1935. dvije radionice za klesanje karijatida spomenika Neznanom junaku na Avali. Godine 1937. produžava se ulazni trijem, radi kolni pristup objektu, središnji prizemni dio kuće i konačno, tijekom 1938. i 1939., zapadno krilo zgrade sa spremištem modela te središnja dvorana kata.

Galerija Meštrović

Impozantna je vila bila omiljeno boravište Ivana Meštrovića i njegove obitelji još od 1932. godine, a u njoj su se okupljali sve do 1941., kad je preminula Ivanova majka Marta Meštrović. Zatekla ih je na ovom mjestu talijanska okupacija grada zbog koje je umjetnik preselio u Zagreb, a supruga i djeca splitski su dom napustiti godinu dana kasnije.

O imovini i kući najprije je skrbio i u kući živio Meštrovićev prijatelj, književnik Milan Ćurčin, potom povjesničar umjetnosti dr. Cvito Fisković, a aktom darivanja Ivan Meštrović je 31. siječnja 1952. poklonio hrvatskom narodu uz ovaj još tri svoja objekta i 132 umjetnička djela, koja su prema priloženom popisu ušla u sastav svakog pojedinog objekta. Današnji fundus Galerije Meštrović u Splitu čine 192 skulpture, 583 crteža, 4 slike, 291 arhitektonski nacrt iz razdoblja 1898. – 1961. godine, a za razgled vam je potrebno 90-ak minuta. Kroz postav možete proći sami, sljedeći naputke ali i u društvu vodiča koji će vam uz izloške ispričati priču o životu u ovoj vili. Taj doživljaj nemojte nikako propustiti!

Vila Ridulin

Đir kroz Varoš

Nekadašnje predgrađe Splita smješteno uz srednjovjekovne zidine koje su okruživale palaču nazvano je Varoš. Na ovom su mjestu ribari i težaci izgradili skromne kućice, a dio te arhitekture sačuvan je i danas. Ali, umjesto težaka, vlasnici su mnogobrojni Splićani koji su svoje ‘starine’ preuredili i pretvorili u apartmane i hostele za brojne turiste koji iz sezone u sezonu sve više vole ovaj dio Splita. Kako i ne bi kad se upravo na ovom mjestu spaja tradicija i moderno, ali i omogućuje da se brzo i jednostavno krene gradskim ulicama u istraživanje Splita. Dok prolazite uskim ulicama uzbrdo i nizbrdo, vidjet ćete jedinstvene arhitektonske spomenike – vilu Ridulin, koja je ujedno i najmanja kuća u ovom dijelu grada, Crkvu sv. Mikule iz 19. stoljeća, crkvicu Gospe o’ Soca, Svetog  Križa, Svetog Frane…

Za ručak – marenda

Uske ulice Varoša spuštaju se na male trgove na kojima će vas preplaviti mirisi hrane. One fine, domaće koja se svakodnevno priprema od svježih namirnica kupljenih na splitskoj tržnici i ribarnici. Na ovom se mjestu jede jedinstvena Dalmatinska marenda koju je kao poseban projekt osmislila turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije želeći na ovaj način brojnim turistima ponuditi autohtono, jedinstveno, odličnog omjera cijene i kvalitete.

Restoran Tinel

”Dalmatinska marenda nije samo priča o hrani, to je prozor u našu tradiciju, bogatstvo okusa i mirisa koji prizivaju slike dalmatinskog načina života. Ovaj projekt slavi našu kulturu, baštinu i strast prema životu, a svaki zalogaj nosi priču o običajima, ljudima i povezanosti s morem” – opisala je projekt Ivana Vladović, direktorica TZ SDŽ dodajući kako projekt Dalmatinska marenda, osim brendiranja marende kao autentičnog obroka, uključuje i brendiranje objekata i proizvođača koji koriste domaće, autohtone proizvode i spravljaju ih na tradicionalan način.

Pa gdje onda pojesti finu dalmatinsku marendu kad ste u Splitu? Konoba Dujkin Dvor (Trumbićeva obala 6) je jedna, a restoran Tinel (ulica Tomića Stine 1) druga adresa u Varošu. Ime drugog restorana znači dnevni boravak, što je uređenjem interijera vlasnica Ivona Cokarić i postigla. Kad se na ovom mjestu ugodno smjestite marendat ćete pašticadu, gregadu, sipu s bobom, gulaš od hobotnice sa slanutkom…

Dioklecijanova mensa

Večerajte poput Dioklecijana

Kad ste u Splitu vrlo lako ćete se uvjeriti kako je hrana jedan od turističkih aduta ovog grada. Tko zna, možda zbog Dioklecijana, cara hedoniste koji je uživao u hrani napravljenoj od lokalnih namirnica i ulovljene ribe, a bila je poslužena na niskom kamenom stolu danas zvanom Dioklecijanova mensa (kameni stol pronađen u podrumu Dioklecijanove palače danas je izložen u Muzeju grada Splita).

U današnjem Splitu se hrana poslužuje na posebno dizajniranim tanjurima, a jedno od takvih mjesta, gdje se sljubljuje tradicionalno i moderno, svakako je restoran Makarun, sakriven u zidinama Dioklecijanove palače (Marulićeva 3) s jedinstvenom terasom u kojoj raste 70-godišnja smokva koja štiti goste od sunca i pogleda. Već na ulazu osjetit ćete jedinstvene mirise koji se šire iz kuhinje otvorenog tipa.

Restoran Makarun

Na vama je hoćete li jesti riblje ili mesne specijalitete, obrok započeti juhom ili paštom – makarunima koji se na ovom mjestu svakodnevno proizvode po tradicionalnoj recepturi. Što još kušati u Makarunu? Svakako Makarun pašticadu, riblje makarune sa škampima, lubina (brancina) s palentom, janjeće kotlete poslužene s pireom od batata i umakom od brusnica i mente. Danu i finoj ‘spizi’ nazdravite lokalnim vinom Zinfandel vinarije Bratinčević.

Hotel Fermai

Laku noć u nekadašnjem Splitskom sveučilištu

Zagrebemo li dublje u povijest, zgrada Zadružnog saveza u Splitu, koja je od 1974. godine bila sjedište splitskog sveučilišta, krije zanimljive nalaze. Zahvaljujući arheološkim iskapanjima  u temeljima zgrade pronađeni su artefakti koji svjedoče o postojanju organiziranog urbanog života u Splitu prije izgradnje Dioklecijanove palače. Pronalazak kupelji i fontane daje naslutiti kako su tu bile smještene terme ili tržnica. Zgrada (djelo Petra Senjanovića) je pod zaštitom konzervatora, što znači da je njezina povijesna i arhitektonska vrijednost prepoznata i očuvana kroz stroge smjernice i regulative kad se pretvarala u danas poseban heritage hotel Fermai (Livanjska ulica 5).

Hotel Fermai

Pažljivo uređeni interijer, s elegantnim osvjetljenjem, vintage namještajem i modernim detaljima, stvara mirno i luksuzno okruženje u kojem se gosti mogu opustiti. Hotel raspolaže s 33 vrhunski opremljene sobe i 2 premium suitea u kojima je namještaj posebno dizajniran te proizveden u lokalnim obrtima, čime se aktivno podržava  domaća ekonomija i proizvodnja te smanjuje ugljični otisak.

Ako boravite u Splitu nekoliko dana, istražite i Trogir

Split i Trogir međusobno su povezani i gradskom linijom. Krenete li vlastitim automobilom, parkirajte ga na Čiovu, otoku koji je povezan s Trogirom mostom i zaputite se pješice u istraživanje romaničkog grada u potpunosti pod zaštitom UNESCO-a.

U razgled grada krenite u društvu vodiča poput Antee Kovačević Babić, mlade žene zaljubljene u grad u kojem živi. Ona će vas provesti uskim ulicama i raskošnim trgovima pokazujući ono što Trogir čini jedinstvenim mjestom na svijetu.

Radovanov portal (romaničko-gotički portal katedrale Sv. Lovre), grobnica sv. Ivana Trogirskog zaštitnika grada unutar katedrale te samostan Sv. Nikole gdje se nalazi još jedan simbol Trogira – reljef grčkog boga sretnog trenutka Kairosa.

Baš poput Splita i Trogir ima svoju promenadnu rivu. Pogled će vam privući jahte parkirane uz šetnicu, ali i osnovna škola Petra Berislavića, sagrađena u neogotičkom stilu koja ima status zaštićenog kulturnog dobra. Jedan od simbola stare gradske jezgre jest i kaštel Kamerlengo, sagrađen uz morsku obalu, primarno za obrambene svrhe.

Kaštel Kamerlengo

Najbolji sladoled u Hrvatskoj i restorani s Michelinovom preporukom

Kavu u Trogiru svakako upotpunite trogirskim rafiolima ili kuglicom sladoleda Gelato bara Bella, gdje svakako kušajte ”Speculaas lemon“, sladoled koji je 2018. godine proglašen najboljim u Hrvatskoj.

Koliko je poseban Trogir vidjet ćete i okusiti na tanjuru. U ovom malom gradu nalaze se čak tri restorana s Michelinovom preporukom, a jedan od njih je restoran Mare. Nalazi se na Čiovu, u dijelu koji se naziva Lučica s pogledom na Trogirsku rivu i za gastronome je otvoren čitave godine.

Restoran Mare

Zbog manjeg prostora u zatvorenom dijelu restorana potrebno je rezervirati mjesto, a na ulazu u restoran dočekat će vas vlasnik i kuhar Robert Predrag Žmire, jedan od finalista Masterchefa 2011. godine.

U kuhinji se igra tradicionalnim i modernim spajajući naoko nespojivo. Sve namirnice koje se koristi su lokalne – od ribe trogirskih ribara, voća i povrća lokalnih poljoprivrednika, maslinovog ulja iz obližnjeg sela Gustirna koje svakako kušajte uz topli kruh kojeg Žmire u peče svakog dana.

Split i njegova okolica osvojit će vas na prvu, a s vikenda ili godišnjeg odmora u ovom dijelu godine vratit ćete se puni uspomena te s pravom opet zaključiti da se treba vratiti i istražiti još pokoju galeriju, palaču, kutak u podrumu Dioklecijanove palače i razgledati muzeje te uživati u domaćim specijalitetima.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić, arhive TZ grada Splita, restorna Makarun i hotela Fermai

Arty Party u Galeriji: interaktivna prodajna izložba i radionice

Zagrebačka Galerija Specijalne policije ponovno postaje domaćin jedinstvenog umjetničkog događanja – Arty Party, koje će se održati od 12. do 14. studenog 2024. Posjetitelji će imati priliku uživati u interaktivnoj prodajnoj izložbi, sudjelovati u kreativnim radionicama te okušati se u umjetničkom stvaranju s profesionalnim umjetnicama koje rade u različitim tehnikama i medijima.

Arty Party je savršen događaj za sve – bilo da ste ljubitelj umjetnosti ili samo želite isprobati nešto novo. Uz radionice koje su prilagođene potpunim početnicima, posjetitelji će uživati u izloženim umjetničkim djelima, a također imaju priliku osigurati jedinstvene poklone za nadolazeće blagdane.

Raspored događanja:

  • Izložba je otvorena svaki dan od 9:00 do 21:00 sat, omogućujući slobodan pristup djelima koja odražavaju različite umjetničke stilove i tehnike, od keramike i staklenih predmeta do ilustracija i slika.
  • Radionice će se održavati 12. i 13. studenog u terminima od 17:30 do 19:30 sati. Prijava je obavezna putem poveznice, a sav potreban materijal je osiguran.
  • Portretne ilustracije: Kristinka Lazar, jedna od organizatorica, od 12. do 14. studenog, od 14:00 do 20:00 sati, crta posjetitelje uživo u opuštenom “drop-in” formatu, bez potrebe za prijavom.

Program radionica:

  • Artmix s Martinom: Izrada apstraktnog pejzaža u mix media tehnici – akvarel, pastele, akril, zlatni listići.
  • Play with Clay and Let It Go s Laurom: Intuitivno oblikovanje i ukrašavanje predmeta od gline.
  • Paint & Fusion s Irenom: Fuzija stakla i izrada staklenog nakita.

Osim što nudi priliku za izražavanje kroz umjetnost, Arty Party je i idealno mjesto za nabavu jedinstvenih blagdanskih poklona. Na izložbi će biti dostupni umjetnički predmeti od keramike, stakla, umjetnički dnevnici, kao i originalne slike i ilustracije.

Kako je nastao Arty Party?
Sedmi po redu Arty Party nastavlja tradiciju započetu u svibnju 2022. godine, kada je grupa prijateljica umjetnica spontano organizirala art piknik kod Laure. Događaj je evoluirao u redovito okupljanje umjetnica različitih profila, koje su kroz druženje i razmjenu ideja željele unijeti novu dimenziju u umjetničku scenu Zagreba. Danas, Arty Party poziva sve zainteresirane da uživaju u kreativnom ambijentu i postanu dio umjetničkog procesa.

‘Želimo stvarati zajedno s posjetiteljima jer umjetnost je ljepša kada se dijeli’ kažu organizatorice, pozivajući sve da se pridruže radionicama ili jednostavno uživaju u umjetnosti.

Na događanju ćete moći upoznati umjetnice:

Pridružite se na Arty Partyju i istražite svijet kreativnosti! Sudjelovanje u radionicama iznosi 35 eura po osobi.

Kontakt:
E-mail: artyparty2024@gmail.com
Facebook stranica: Arty Party u Galeriji