Graševina priča sve jezike svijeta, kaže vinski ekspert Darko Lugarić

Otkriti razlike u graševinama s različitih terroira od Bregovite Hrvatske preko najpoznatijih kutjevačkih do podunavskih, doživjeti raskoš stilistike ove sorte od pjenušca, svježih i odležanih vina pa do onih slatkih, odgonetnuti mikrolokaciju, godište, čak i etiketu – sve na slijepo. Rukavica je bačena i to u epicentru graševine, u Požeško-slavonskoj ž Pupaniji! Veliki je to izazov i za one najiskusnije, no i najbolji način da se u potpunosti doživi ova najzastupljenija hrvatska sorta.

Darko Lugarić

Ovo najbolje zna sommelier i vinski stručnjak Darko Lugarić, voditelj vinskih radionica u sklopu projekta „Zlatna Slavonija Eno&Gastro“, koji pred sudionike – vlasnike vinarija i kušaonica, ugostitelje, konobare i kuhare u Požeško-slavonskoj županiji – nije postavio nimalo lagan zadatak.

Upravo je u tome čar, kad se u društvu sommeliera ovakvog kalibra otvore nove spoznaje i otkrivaju neki novi okusi i nijanse u omiljenim graševinama.

„Govori sve jezike i zahvaljujući različitim stilistikama može se sljubiti uz vrlo različita jela i ravnopravno stajati uz najpoznatija svjetska vina“, opisuje Lugarić najtraženiju sortu Zlatne Slavonije.

Darko Lugarić

Pandam graševini u crnim vinima?

A tijekom pet ovogodišnjih radionica letvica je podignuta vrlo visoko pa se osim o karakteristikama i različitim terroirima graševine raspravljalo i o cjenovnim razredima bijelih i crnih sorti, ali i nekim drugim sortama koje se također njeguju u Hrvatskoj i daju izvrsne rezultate.

„Ključna je interakcija i izražavanje mišljenja, a napredak kroz radionice itekako je vidljiv. Fokus je, naravno, na graševini koja je odredila vinsku priču Požeško-slavonske županije i predstavlja „sidro“ bijelog sortimenta. Pitanje o „sidru“ za crne sorte u Slavoniji nema jednoznačan odgovor. Na radionicama se pokazalo da je izvrstan crni pinot, ali tu su i vrhunski cabernet sauvignon, syrah, merlot i cabernet franc“, ističe Lugarić.

Autentična priča Zlatne Slavonije

Projekt „Zlatna Slavonija Eno&Gastro“ osmislila je i već ga četvrtu godinu provodi Turistička zajednica Požeško-slavonske županije, a svake godine zanimanje vlasnika vinarija i kušaonica, ugostitelja, konobara i kuhara sve je veće.

„Projekt smo osmislili s ciljem isticanja jedinstvene vinske i gastronomske ponude Požeško-slavonske županije, poznate prvenstveno po vrhunskim graševinama. Kroz ovaj projekt kontinuirano ulažemo u kvalitetu ponude i na taj način gostima pružamo autentični doživljaj Zlatne Slavonije, uživanje u lokalnim specijalitetima i kulturi koja nas čini prepoznatljivima,“ izjavila je Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije.

Foto Stiglic Photo, izvor TZ Požeško-slavonske županije

Ekologija, tradicija i inovacija – upoznajte vinski brend Kotari

Zadarsko zaleđe, točnije Ravni Kotari, regija su Europe sa najvećim postotkom ekološke poljoprivredne proizvodnje po glavi stanovnika. U njih se ubraja i vinarija Kotari, nasljednik brenda Mas-Vin odnosno PZ Maslina i vino, koji je svojim vrhunskim vinima i maslinovim uljima već osvojio brojna nepca. Aktualni re-branding podigao je tu letvicu još više, a ako uza sve faktore nabrojimo i onaj ključni – smjenu generacija – tada možemo zaključiti kako je pred vinarijom Kotari uistinu sjajna budućnost.

Naime, upravo su tzv. nove generacije vinara nositelji vinske (r)evolucije koja se u Hrvatskoj događa posljednjih 15-ak godina. Tradicija i odrastanje u vinarskoj obitelji u kombinaciji sa višom razinom edukacije, suvremenom tehnologijom u podrumu i svješću o važnosti autentičnog i fokusiranog marketinškog pristupa formula su za uspjeh ne samo pojedinih vinarija, već i čitavih vinskih regija.

U sve navedeno, pa i više, uvjerili smo se na prezentaciji brenda Kotari koja je okupila predstavnike eno-gastro medija i vinske profesionalce u zagrebačkom diWine Clubu. Na druženju su sudjelovali Stanka Jagar, predstavnica vinarije, renomirani enolog Robert Brkić te prodajni predstavnik Saša Zec.

Saša Zec, Stanka Jager i Robert Brkić

Novo ime uz zadržane tradicionalne vrijednosti

„Brend Kotari nazvali smo prema lokaciji na kojoj su smješteni naši vinogradi i maslinici. Riječ je o vinogorju Benkovac-Stankovci, jednom od najpogodnijih područja u Hrvatskoj za uzgoj vinove loze. To je mjesto koje nazivamo domom i gdje priča počinje i završava – od sadnje vinograda i maslinika, pa sve do finalnog proizvoda“, kaže Stanka Jagar, predstavnica vinarije i brand managerica.

Naime, upravo je Stankin otac, Željko Uzelac, zajedno sa partnerom Radom Bobanovićem na ovom području zasadio prvih 50 hektara vinove loze i maslina, kada je, sad već daleke 2006. godine osnovana Poljoprivredna zadruga Maslina i vino. Spoj tradicije i inovacije doveo ih je do točke u kojoj se nalaze danas, pri čemu je važno naglasiti kako je područje od samih početaka u ekološkoj proizvodnji.

Početak projekta MasVin

„Svaki proizvod koji dolazi iz Kotara može se pratiti od samog polja do finalnog uratka – ekološki, prirodno i odgovorno. Od prvog dana imamo certifikate koji jamče našu posvećenost prirodnim praksama, a podrazumijeva se da ćemo tu praksu zadržati i nadalje.“, pojašnjava Stanka.

Navodnjavanje iz 3 akumulacijska jezera sa sustavom navodnjavanja kap na kap

Kotari raspolažu sa 40.000ha maslina i 11.000ha vinograda u kojima dominiraju francuske sorte poput merlota, cabernet sauvignona i shiraza, koje upravo u zadarskom zaleđu daju vrhunske rezultate. Ponosni su i na svoje nasade crljenka i maraštine – autohtonih hrvatskih sorata grožđa na koje u budućnosti planiraju staviti veći fokus.

Vina s autentičnim otiskom kotarskog terroira

U svojoj paleti brend Kotari za sad ima dvije etikete: Kotari Cuvée Crveni od sorti merlot, cabernet sauvignon i shiraz, te Kotari Merlot. Uskoro će iz podruma biti pušten Kotari Cuvee Selection – prestižno vino kojeg već sada smatraju krunom svojeg podruma, dok su za proljeće najavljeni Rose, Cuvee Bijeli Blanc de Noir, slatki Crljenak te Muškat žuti.

Saša Zec, Stanka Jager, Robert Brkić i Irena Lučić

„Vinogradi Kotara imali su sreću i privilegiju od samih početaka biti u kontroliranoj ekološkoj proizvodnji, što samo po sebi postavlja više standarde prilikom kontrole kvalitete nego kada je riječ o konvencionalnom uzgoju. No, u ovim vinogradima je bitan faktor i navodnjavanje, koje se provodi tzv. medotom ‘kap po kap’. Ono nam omogućuje i regulaciju kasnije količine alkohola u vinu, faktor koji uslijed klimatskih promjena postaje sve teže kontrolirati.“,  pojasnio je Robert Brkić, koji enološki potpisuje novu etiketu Crvenog Cuveea.

Kotari, Crveni cuvee

„Naš stari brend Mas-Vin proslavio se brojnim nagradama, naročito za crna vina. Najnagrađivaniji predstavnik vinarije je Crljenak, ponosni nositelj Decanterovog srebra. Riječ je o vinu bogatog voćnog okusa, s notama koje ga čine posebnim za naš terroir i koje osvaja na prvi gutljaj.“,  kazala je Jager

Jurica i Stanka Jager

Novi dizajn i smjeliji stil prilagođen modernom vinskom tržištu

Novi vizualni identitet povjeren je poznatom dizajneru Vanji Cuculiću, koji je sudjelovao u redizajnu etiketa brojnih hrvatskih vinarija na način da kroz kreativni vizual kupcu dočara značajke terroira te priču i vrijednosti koje proizvođač želi komunicirati. Etikete vinarije Kotari u tom smislu nisu iznimka – već prvi pogled na njih osigurava primijećenost na polici svake vinoteke, a snažne boje i smjeli dizajn komuniciraju jednako takav sadržaj boce. Jer (Ravni) Kotari ne mogu i ne žele dati osrednja i beskarakterna vina koja ćete ubrzo zaboraviti.

Kotari, maslinova ulja

Svakako valja obratiti pažnju i na Kotari maslinova ulja – kupaže Kotari i Kotari Pikant. Kotari su kupaža dalmatinskih sorti, dok je Pikant intenzivnijeg okusa s istarskim sortama. Oba ulja su obučena u nove bočice i etikete, spremne za tržište.

„HoReCa sektor već sada pokazuje interes za novu vinsku liniju Kotari, no vjerujem kako ćemo pravo pozicioniranje doživjeti na proljeće, kada je u planu puštanje bijelih i rose vina, koja će kompletirati paletu proizvoda. Kotari nude gastronomski zahvalna vina koja mogu pratiti jelovnike restorana od predjela do deserta te sam uvjeren kako će ugostitelji to vrlo brzo prepoznati.“,  komentirao je prodajni predstavnik Saša Zec.

Kotari, Merlot

Vina i ulja je trenutno moguće naručiti izravno od proizvođača, a uskoro će biti dostupna na policama Metroa i drugih trgovina. U izradi je i webshop koji bi trebao olakšati kupovinu i dostavu, a distributer Saša Zec (Vina Mosaica) pobrinut će se da ove vrhunske vinske uratke uskoro pronađete i na jelovnicima restorana.

Foto: Irena Lučić, Sunčana Barušić i arhiva vinarije

Udruga Vinistra prvi put nastupa na prestižnom Decanter Fine Wine Encounteru

Sve je spremno za prvi nastup udruge Vinistra na londonskom vinskom događaju godine. U suradnji s Turističkom zajednicom Istarske županije, 16. studenog Vinistra predstavlja našu najpoznatiju vinsku regiju na prestižnom Decanter Fine Wine Encounteru sa 16 nagrađenih istarskih vina.

U londonskom hotelu Landmark među više od tisuću vrhunskih vina boje Istre branit će  Veralda Xtrian Brut Rosé, 2019.; Agrolaguna Festigia Rosé, 2023.; Rossi Malvazija Istarska, 2023.; Cattunar 4 Terre Malvazija, 2023.; Medea Montiron, 2022.; OMO Malvazija Istarska, 2022.; Kabola Malvazija Unica, 2021.; Pilato Malvazija Sur Lie, 2020.; Matošević Alba Robinia Riserva, 2020.; Ipša Malvazija, 2020.; Kozlović Teran, 2022.; Cuj Teran, 2021.; Fakin Il Primo Teran, 2020.; Damjanić Clemente, 2019.; Prelac Muškat Momjanski, 2023. i Benvenuti San Salvatore, 2019.

Promocija istarske autentičnosti i strasti

Na ovom poznatom vinskom događaju u organizaciji časopisa Decanter, ljubitelji vina, ugostitelji, hotelijeri, sommelieri, enolozi, imaju prigodu degustirati najbolja vina iz čitavog svijeta, a uz Grand Tasting, organiziraju se brojni masterclassovi koje vode iskusni vinski eksperti.

„Istarska vinska scena iz godine u godinu oduševljava ljubitelje vina diljem svijeta, a sudjelovanje na prestižnom događanju poput Decanter Wine Encountera u Londonu dodatno potvrđuje našu predanost promociji autentičnih istarskih vina u spoju s prirodnim ljepotama, kulturnom baštinom i smještajem visoke kvalitete. Povezivanje s istinskim ljubiteljima vina iz cijelog svijeta omogućuje nam da Istru postavimo na kartu svjetske vinske scene i istaknemo našu strast prema očuvanju tradicije i stvaranju novih, nezaboravnih doživljaja za posjetitelje”, istaknuo je direktor Turističke zajednice Istre Denis Ivošević povodom ovog premijernog nastupa.

Najavljena i 31. Vinistra

Luka Rossi, predsjednik udruge Vinistra istaknuo je kako je ovo prvi put da se neka hrvatska vinska regija predstavlja na Decanter Fine Wine Encounteru.

„Više od 30 godina promoviramo autohtone sorte pa je i u Londonu fokus na malvaziji istarskoj, teranu i muškatu momjanskom i njihovim različitim stilovima. Nastup Vinistre na Decanter Fine Wine Encounteru nastavak je uspješne suradnje s Decanterom s kojim smo u lipnju prvi put u Hrvatskoj organizirali Decanter 2024 Winners Showcase“, rekao je predsjednik Vinistre, udruge koju već krajem mjeseca očekuju nove aktivnosti.

Članovi udruge od 24. do 28. studenog putuju u Bordeaux, a uz studijsko putovanje nastupit će na bordoškom Vintech Sifelu na štandu Vinistre.

Već su krenule pripreme i za 31. Vinistru, najiščekivaniju hrvatsku izložbu vina koja se iduće godine održava od 9. do 11. svibnja u Poreču. Save the date!

 

Foto: arhiva Udruge Vinistra

Festival Rizling Raj(n)ski uskoro u Zagrebu

RR ili Raj(ski) rizling naziv je festivala posvećenog vinima od ove velike bijele sorte koji portal vinskiklub.hr organizira 16. studenog u zagrebačkom Hotelu Capital, Jurišićeva 22. Od 18 sati će u velikoj dvorani u prizemlju Hotela rizlinge izlagati 20 ponajboljih vinarija iz svih vinorodnih područja Kontinentalne Hrvatske, od Plešivice na zapadu do Podunavlja na krajnjem istoku Lijepe naše. Bit će tamo svježih, zrelih i arhivskih rizlinga te suhih, polusuhih, poluslatkih i slatkih.


Svojevrsni prolog subotnjem Festivalu bit će masterclass Vinski vrh: 18 godina rizlinga Bolfan u utorak, 12. studenoga, u 18 sati u intimnijem prostoru na katu zagrebačkog hotela Capital. Vlasnik vinarije Tomislav Bolfan predstavit će rizlinge s Vinskog vrha pokraj Hrašćine u Hrvatskom zagorju od recentne berbe 2023. pa do prve iz 2006. godine.


Na sam dan festivala Raj(n)ski rizling na istome će mjestu biti tri masterclassa. Rizlinzi Mosela by Željko Bročilović Carlos bit će u 14 sati jedinstvena prilika za kušanje sedam velikih vina iz njemačke regije koja je svojevrsni sinonim za rizling. Tamo su neki od najstrmijih vinograda na svijetu, što omogućuje sunčevim zrakama da dopru do svakoga grozda na trsovima. Carlos je jedan od najboljih poznavatelja rizlinga u regiji i donijet će sedam vina iz pet vinarije iz berbi od 2022. do 2016.

Korak: Vertikala rizlinga plešivičkog velemajstora, naziv je masterclassa na kojem će otac i sin Velimir i Josip Korak predstaviti šest izvanrednih klasičnih rajnskih rizlinga iz berbi 2023., 2020., 2017., 2011., 2009. i 2006., te sedmi, Rajnski rizling 2015. iz linije U traganju za zaboravljenim vremenom. To je dugo macerirano vino bez dodanog sumpora. Vinarija Korak ima restoran ovjenčan Michelinovom zvjezdicom, a Velimir i Josip najavljuju i iznenađenje iz 2014. koje je malo tko imao priliku kušati.

Netom prije otvaranja RizlingFesta u velikoj dvorani Hotela Capital, u 17 sati će, u manjoj i intimnijoj, biti svojevrsni vatromet francuskih vina od njemačke sorte. Izvanredni rizlinzi Alsacea by Krešo Kožić naziv je masterclassa na koji će ovaj znani vinski konzultant i edukator, te veliki zaljubljenik u veliku sortu, donijeti rizlinge iz šest vinarija i šest berbi: 2022., 2021., 2020, 2015., 2012. i 2009.


Ulaznice na masterclassove su u pretprodaji 50 eura, a na RizlingFest 25 eura.
Podrobnije informacije o popustima su na stranici www.vinskiklub.hr/rr-rizling-rajnski-rizlingfest/. Tamo su i poveznice na liste vina koja će se kušati na masterclassovima.

 

Foto: arhiva Vinski klub

 

Velike vinarije za Malu školu vina

U studenom 2024., u organizaciji diWine_projecta i partnerskih vinarija započinje Mala škola vina – jedinstveni projekt organizirane edukacije za vinske početnike. Radionice, koje će se održavati nekoliko puta mjesečno sve do ljeta 2025. g., dostupne su polaznicima po cijeni od samo 9 EUR. Lokacija je diWine Club smješten na zagrebačkoj Opatovini, a projekt su podržale vinarije Iločki podrumi, Martin Albus, Vislander i Vina Šimanović.

Vina Šimatović

Hrvatska (ni)je vinska zemlja?

„Statistički gledano, slika hrvatskog vinskog tržišta izgleda dobro – potražnja je veća od proizvodnje (koja se kreće oko 800.000hl godišnje) te smo pri vrhu ljestvice potrošnje vina po glavi stanovnika (oko 30l godišnje po osobi). No, je li uistinu sve tako sjajno? Većinu hrvatskih vina popiju turisti. Izvozimo visokokvalitetna, a uvozimo jeftina vina. Ugostitelji i dalje zaziru od točenja vina na čaše, pa se prosječan gost prosječnog lokala radije odlučuje za pivu ili žesticu. Površine pod vinogradima su u kontinuiranom padu u posljednjih deset godina, što poskupljuje cijenu vina po butelji. Sve češći problem su i vinske patvorine koje iznimno nepovoljno utječu na tržište vina, dok je prosječni potrošač u pravilu loše educiran i ne zna prepoznati vrijednost za novac. Ako na sve to dodamo i činjenicu da mladi sve manje piju vino, imamo realan problem koji bi u budućnosti mogao dodatno eskalirati.“ – pojasnila je Irena Lučić, idejna začetnica projekta i voditeljica diWine_project platforme.

Rješenje, kao i obično, leži u – edukaciji. A upravo je edukacija cilj Male škole vina, čiju su važnost prepoznale vinarije Iločki podrumi, Martin Albus, Vislander i Vina Šimanović. Vinarijama – partnerima projekta – valja zahvaliti za sjajnu cijenu radionice, koja iznosi svega 9EUR po polazniku. U fokusu su upravo vinski početnici, koje neznanje i nesnalaženje često odvraćaju od konzumacije vina i dubljeg upoznavanja vinskog svijeta, što pridonosi lažnom elitizmu i produbljuje jaz između „znalaca“ i „amatera“.

Vislander vina

Proizvodnja vina s fokusom na domaćeg potrošača

„S veseljem smo podržali projekt Mala škola vina, obzirom da smo tradicionalna vinarija koja živi od domaćeg kupca, a za iduću godinu postavili smo si za cilj još više ojačati taj odnos i dublje se povezati s našim potrošačima“ – izjavila je Antonia Glavan Petanjek iz Iločkih podruma. Anita Tepeš, brend menadžerica linije Martin Albus iz Orahovice istaknula je kako je ovom brzorastućem brendu vrlo važan odnos sa kupcima, koji sve više prepoznaju kvalitetu vina, ali i vrhunskih likera iz linije. Ciklus Male škole vina prepoznali su kao sjajan marketinški alat za pozicioniranje brenda, ali i kao priliku da sudjeluju u važnom projektu edukacije potrošača.

Dalmatian Oil

Sanda Vojković, predstavnica vinarije Vislander pojasnila je kako je njihova vinarija fokusirana na autohtone sorte otoka Visa – plavac mali, vugavu i kuč, te da smatraju svojom ulogom educirati potrošače o važnosti očuvanja izvornog hrvatskog sortimenta, kao i o važnosti terroirskog otiska koji je u njihovim vinima vidljiv kroz single vineyard pristup.

Iločki podrumi, Sofija

„Vinarija Šimanović njeguje tipičan sortiment krašičkog kraja u kojem prevladavaju internacionalne sorte. Ponos naše vinarije je frankovka, sorta koja je u Hrvatskoj još uvijek zanemarena i podcijenjena, pa se nadamo kako će upravo ove radionice promjeniti perspektivu potrošača.“ – kazao je Željko Šimanović, vlasnik vinarije.

Vina Šimanović

Sve vinarije su pozvane uključiti se u projekt

„Za sada je potvrđeno održavanje 20 radionica, koje će „odškolovati“ više od 300 polaznika, no vjerujem kako će se ovom projektu pridružiti i druge vinarije, čime će ove lijepe brojke dodatno rasti.“ – dodala je Lučić. I druge vinarije, koje prepoznaju važnost edukacije domaćeg potrošača, pozvane su pridružiti se Maloj školi vina.

Izohipse, zaštitni znak vinarije Vislander

Dodatni začin ovom ciklusu radionica dala je i tvrtka Dalmatia Oil, u čijim će maslinovim uljima uživati polaznici svih dvadeset radionica, a nije loše spomenuti niti činjenicu kako, osim edukacije po sjajnoj cijeni, svi polaznici radionica sudjeluju u nagradnoj tomboli za koju su nagrade osigurale partnerske vinarije. Medijski partner projekta je Laganini FM radio, koji je Maloj školi vina pružio nevjerojatnu podršku „u eteru“ i tako omogućio da odlične vijesti o radionicama dopru velikog broja ljudi.

„Potražnja za radionicama je nevjerojatna, što nam dodatno pokazuje da je ovaj projekt pun pogodak. Ovim putem pozivam sve zainteresirane polaznike da nam se što prije jave na mail diWine.project@gmail.com i rezerviraju svoj termin.“ – ističu iz diWine_projecta.

Martin Albus, Jezerac

Platforma za promociju vina i vinske kulture

diWine_project platforma je za promociju vina i vinske kulture koja u Zagrebu djeluje preko deset godina, a u svom portfelju ponosno ističu organizaciju brojnih open-air vinskih festivala, nekoliko b2b sajmova, VinMarKon – konferenciju o vinskom marketingu, razna događanja koja populariziraju vino povezujući ga sa kulturom, modom, glazbom i drugim popularnim temama te nebrojene prezentacije vina(rija). U sklopu diWine_projecta djeluje i portal za enogastronomiju diWine Croatia, kao i spomenuti diWine Club u kojem se odvija Mala škola vina.

Vlasnica Irena Lučić, autorica je radionica Vino za početnike, Pjenušac za početnike, Wine&Business te diWine&Cheese, a također je osmislila i predavanja za Malu školu vina, koja se sastoji od četiri modula i male provjere znanja.

Više informacija potražite na diwine.com.hr

 

 

Zagreb ugostio Dalmatinske vinske ikone

Na manifestaciji Dalmatinske vinske ikone, vinari iz udruženja Vino Dalmacije, na ekskluzivnom promenadnom kušanju nedavno održanom u zagrebačkom hotelu Esplanada, iz svojih podruma su izdvojili i izložili te na kušanje posjetiteljima ponudili tri svoja ponajbolja vina.

Okupilo se 39 ponajboljih vinarija iz svih dijelova Dalmacije, od kojih su neka arhivska, a neka i nagrađivana na vodećim vinskim natjecanjima.

Promenadno kušanje započelo je prigodnim riječima ravnateljice Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište, te izaslanice predsjednika Vlade, g. Plenkovića, Sandre Zokić koja je, između ostalog, naglasila da su dalmatinska vina izvrsne kvalitete i dragocjeni dio turističke ponude naše zemlje, koja osim što ih turisti iz cijelog svijeta rado nose kao uspomenu, šalju u svijet i važnu poruku o visokom potencijalu dalmatinskog vinarstva.

Vinarima i okupljenim posjetiteljima obratio se i potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam, Dragan Kovačević koji je naglasio kako se trendovi potrošnje vina mijenjaju te da se na tržištu susrećemo s generacijom znatiželjnih mladih potrošača koji tek ulaze na vinsku scenu i koji žele istraživati autentične okuse i mirise i koji su otvoreni neafirmiranim vinima. Stoga je poruka vinarima da vrijedi njegovati tradicionalne dalmatinske sorte, koje novim, ali i starim potrošačima vina šire vidike.

Posebnu važnost ovogodišnjoj manifestaciji dao je spomenuti masterclass koji je vodio Clive Pursehouse, urednik za Sjevernu Ameriku u renomiranom vinskom časopisu Decanter. Pursehouse je govorio o potencijalima dalmatinskih vina na američkom tržištu, ističući važnost razumijevanja američkih ljubitelja vina za dalmatinske vinare i ugostitelje koji ciljaju ovo značajno tržište.

Zaključak radionice bio je da američki potrošači, odnosno potencijalni kupci hrvatskih vina više cijene ona crna, pogotovo ako su od autohtonih sorata. Vodeća je dakako sorta Zinfandel, odnosno tribidrag, crljenak za kojeg je dokazano da je porijeklom iz naše zemlje. Međutim, većinu Amerikanaca koji kušaju hrvatski Zinfandel ostanu iznenađeni – itekako se razlikuje od onog koji je sazrijevao na američkom tlu i odležavao u američkim podrumima. Dokaz je to da na vino itekako djeluje terroir!

Ipak, čini se da većina hrvatskih vinoljubaca preferira ili laganija i pitkija crna vina te bijela koja sa Dalmatinskog tla pružaju ili svježinu, ili pak poseban doživljaj budući da su vinari sve skloniji maceraciji i odležavanju, pogotovo vina sorata pošip i maraština, što se dokazalo i na manifestaciji. Naime, rijetki su vinari na štandovima nudili samo crna vina. Na upit imaju li bijela, odmah su se latili butelje, ili možda čak i dvije, a za „desert“ se na nekim mjestima mogao kušati i prošek koji je uvijek izazvao odobravnje.

Među ostalim značajnim gostima našli su se cijenjeni švicarski vinski stručnjak hrvatskog porijekla Ivan Barbić, Master of Wine, te Thomas Vaterlaus, glavni urednik najstarijeg švicarskog vinskog časopisa Vinum koji će u prosincu objaviti i članak o Dalmaciji.

Vinari koji su izlagali na manifestaciji su: Ško vina, Zlatan otok, OPG Davor Livaić, Grabovac, Opus vina, Miljas, Svirče, Vislander, Black island winery, Rizman, Zoro, OPG Vina Vizzulin, Kastel Sikuli, Hvar Hills, Terra Madre, Ante Sladić Vino, Tomić, Bora, Saints Hills, Pavičić vina, Ventus, Vina Marijan, Kraljevski vinogradi, Miloš, braća Plančić, Prović, Stina, Carić, Gracin, Grgić vina, Jerković, Testament, Katich, Baraka, Korta Katarina, Lipanović, Dalmatian ego, Prgin i Volarević.

Dalmatinske vinske ikone održane su pod pokroviteljstvom Hrvatske gospodarske komore i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva te uz podršku sponzora OTP banka, California trade, DIAM, Romerquelle i Gligora.

 

 

 

Radgonske gorice, podrum u kojem caruju pjenušci

Planirate li vikend u Radencima, namjeravate li možda spustiti kofere u Gornjoj Radgoni… ili u bilo kojem ljupkom mjestu u sjevernoj Sloveniji, svakako odvojite vrijeme za posjet vinariji Radgonske gorice. Želite li vođenu turu po podrumu, te kušanje pjenušaca i mirnih vina, svakako rezervirajte termin i odaberite hoćete li samo razgledati podrum ili uživati u razgledu te vođenoj degustaciji uz fine zalogaje, bez obzira dolazite li pojedinačno, u paru, manjem društvu ili većim grupama.

Podrum s prirodnim slapom

Radgonske gorice imaju jedan od najzanimljivijih podruma u regiji, u kojem se čuvaju mirna vina i pjenušci, ukopan ispod brda i izgrađen u obliku slova V, sa slapom u najdubljem dijelu, od kojeg kroz podrum teče potočić, koji je ujedno i najmanji pritok rijeci Muri.

Svoj nastanak može zahvaliti bratu cara Franje, Janezu, koji je osnovao svojevrsno poljoprivredno društvo sa sjedištem u Grazu, ali podružnica je bila upravo u Radgoni. Nekada je služio za skladištenje leda koji se vadio iz zamrznute rijeke Mure, a uz vino u njemu su se čuvale lako kvarljive namirnice. Neko su se vrijeme u lijevom dijelu podruma uzgajale i gljive, a oba kraka su povezana tunelom.

Malo po malo, vrijedni su vinari shvatili da temperatura u podrumu odgovora za čuvanje pjenušca (penina), a i još dan danas se spominje pjenušac Klenovšek iz 1852. godine koji je iz ovog podruma prvi poslan na tržište. Naime, Alojz Klenovšek je nakon dvogodišnjeg školovanja u Champagni, proizveo i prodao 12.000 boca zlatnog radgonskog pjenušca. Budući da je jako volio kartati, priče kažu, da je jednog dana kartao u tvrtki Luis Kleinoscheg et frères, Styrie i – izgubio, pa je podrum preuzela francuska obitelj Bouvier koja se potom iz Švicarske doselila u Radgonu. Braća Bouvier osnovali su potom, 1882. godine tvrtku za proizvodnju pjenušca od domaćeg vina, ali na francuski način.

Pjenušci za svačiji ukus

Bio je to službeni početak stvaranja mjehurića u podrumu pod slapom. Oni stariji pamte Zlatnu Radgonsku peninu, najnagrađivaniji slovenski pjenušac i malo cjenovno pristupačniju Srebrnu, koja se uvijek čuvala i potom otvarala u ponoć – za doček nove, ili pak u posebnim prilikama. Danas iz Doma penine, odnosno podruma Radgonske gorice na tržište izlazi više od 15 etiketa pjenušaca proizvedenih od najboljih sorti grožđa koje raste na obroncima Pomurja. Neki su proizvedeni tradicionalnom metodom, neki tankovskom od suhih, polusuhih do slatkih, pa će u ponudi svatko pronaći svog favorita.

Najbolje svari događaju se u mraku

U vinariji Radgonske gorice vrlo su ponosni i na poseban pjenušac – Untouched by Light. Za njegovo nastajanje „krivo“ je istraživanje profesorice kemije Emerite Ann C. Nobile sa sveučilišta Davis u Kaliforniji koja je dokazala da izloženost vina dnevnome svjetlu ili umjetnoj rasvjeti uzrokuje smanjivanje citrusnih aroma u pjenušcima i povećava razvoj neugodnih okusa koji se danas nazivaju „svjetlosnim aromama“.

To je nadahnulo vinare i enologe u Radgonskim goricama da proizvedu pjenušac od grožđa koje se bere u noćima bez mjesečine, prerađuje se i zrije najmanje tri godine u potpunom mraku, u   podrumima sakrivenim u radgonskim spiljama. Pakira se, dakako u mraku u specijalne crno obojene staklene boce i dodatno omata u crnu foliju. Takav, vrlo atraktivan, zaštićen od svijetla i njegovog štetnog djelovanja dolazi do kupaca željnih isprobavanja novih okusa, a i ponekih avantura jer… najbolje se stvari događaju u mraku.

Od jedne kuće do cijele ulice

Nakon razgleda podruma i degustacije, možete predahnuti, a i fino pojesti u njihovom bistrou RG (bivši Pivski hram Golar), koji se nalazi u istoj ulici, odnosno na njenom kraju tik uz rijeku Muru. Zanimljiva je priča kako je tvrtka Radgonske gorice zapravo kupila cijelu Jurkovićevu ulicu u najstarijem povijesnom dijelu Gornje Radgone. Najprije su obnovili zgradu u kojoj se nalaze kušaona i dućan, u kojem se mogu nabaviti pjenušci, mirna vina i njihovi destilati, ali i proizvodi lokalnih gospodarstava te predivno dvorište iz kojeg se ulazi u podrum, bistro, a u planu je obnova i ostalih kuća, pa će se tako unutar stoljetnih zidina naći nekoliko malih hotela, uključujući wellness s bazenom, cvjećarna, kozmetički salon, prodavaonica lokalnih delikatesa…

Nakon posjeta vinariji Radgonske penine, prošećite mostom preko Mure i samo za minutu naći ćete se u Austriji, a potom se vratite i planirajte razgled ovog dijela Slovenije koji osim prelijepih krajolika i kvalitetnog smještaja nudi i brigu o vašem zdravlju – u obližnjem Zdravilišču Radenci.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić i arhiva podruma Radgonske gorice

 

Predstavljena nova Santa Elisabetta iz 2020.

Albert i Nikola Benvenuti, vlasnici vinarije Benvenuti, predstavili su u hotelu Navis u Opatiji novo godište najtraženijeg crnog vina Hrvatske, terana Santa Elisabetta, a ujedno su održali i jedno od najekskluzivnijih kušanja ove godine, vertikalu svih šest dosadašnjih berbi, od 2015. godišta do aktualnog 2020. godišta.

“Santa Elisabetta je svakako naše najvažnije vino, plod potrage za savršenim izričajem terana, koji se kao sorta duboko ukorijenio u kolektivno sjećanje i tradiciju našeg motovunskog kraja, zbog čega smo se brat i ja od samih naših početaka zarekli napraviti od nje veliko vino. Vino koje će s jedne strane vjerno reprezentirati sortu i motovunski terroir, koji je po mnogočemu specifičan, a koje će s druge strane ponuditi balans i kvalitetu jednaku drugim najboljim crnim vinima svijeta. Znam da ta naša razmišljanja mogu nekome zazvučati ambiciozno ili samouvjereno, ali mi zaista neizmjerno vjerujemo u teran i njegov izniman potencijal za najveće dosege. Iskustveno znamo da u našem kraju nema druge sorte koja tako graciozno dozrijeva i koja s godinama odležavanja samo napreduje.” rekao je Albert Benvenuti.

Nikola Benvenuti se nadovezao: “Teran je bujna sorta s razlogom, naime kasne je prirode i obično ga beremo zadnjeg. Što znači da su potencijalni rizici i gubici vrlo izgledni, bilo zbog vremenskih nepogoda ili zbog brojne gladne faune, pa se priroda pobrinula da količinom nadoknadi te gubitke. S druge strane mi imamo taj jedan poseban položaj naziva Santa Elisabetta, koji je zapravo samo sljeme naših vinograda okruženih šumom, koji zbog tipa tla i izrazite osunčanosti, prirodnim putem reducira prinose i koncentrira grožđe, čiji urod mi još dodatno smanjimo zelenom berbom i koji nam onda daje takvo savršeno grožđe da smo ga bili prisiljeni posebno vinificirati i od njega napraviti unikatno vino. Taj položaj čak i u godištima kad drugi vinogradi zbog kiša ili drugih nepogoda pate, nepogrešivo i redovno isporučuje zrelo i zdravo grožđe. Prirodnim putem koncentrira ekstrakt u bobici, ukroti i ublaži divlji karakter terana i u konačnici da slojevito vino savršenog balansa i istovremeno puno energije. Po meni ne postoji ništa autentičnije u Istri od motovunskog terana, a kad je sa Santa Elisabette, onda je taj teran sasvim blizu savršenstvu.”

Da su braća Benvenuti potpuno u pravu po pitanju potencijala tog položaja i terana kao sorte ukazuje činjenica da se vino Santa Elisabetta već godinama rasproda u svega nekoliko tjedana od  puštanja na tržište. Zbog toga su uveli rezervacije i prednarudžbe, kako bi se dostupne količine mogle što kvalitetnije rasporediti po tržištu. Isti je slučaj i s aktualnom Santa Elisabettom iz 2020. koja je upravo izašla na tržište i za koju rezervacije također nadmašuju dostupne količine. Jedna od posljedica kontinuiteta visoke potražnje za ovim vinom je da je ono postalo meta pasioniranih kolekcionara i zaljubljenika u vino. Zbog toga su braća Benvenuti uz predstavljanje nove berbe organizirali i vertikalno kušanje svih dosadašnjih berbi, koje su vodili znameniti i iskusni sommelieri i vinski novinari. Svaku od dosadašnjih berbi predstavio je drugi sommelier ili vinski novinar, pa su kronološki od 2015. do 2020. dojmove o vinima prenijeli Daniela Kramarić, Emil Perdec, Tomislav Mikinac, Sandi Paris, Davor Butković i Saša Špiranec.

“Mislim da smo danas sve prisutne upoznali s onim što mi već dugo znamo, a to je da je teran rođen za dugogodišnje dozrijevanje u boci i da se puni potencijal Santa Elisabette tek sluti, jer naime, vina su bila u tako dobroj formi, da je svima bilo jasno da najbolje godine čak i onih najstarijih berbi tek dolaze. Santa Elisabetta je vino koje možete pospremiti u podrum ili vinski frižider i zaboraviti na njega godinama i kada god da mu se vratite u dva desetljeća od berbe, ona će biti još bolja.”, zadovoljno je zaključio Nikola Benvenuti.

Albert Benvenuti također nije skrivao zadovoljstvo s rezultatima vertikalnog kušanja: ”Naša su vina već neko vrijeme prepoznata kao dobra, jer na svim smo važnim natjecanjima od Decantera do Vinistre  osvajali platine, trofeje i zlata, a i kupci nam se stalno vraćaju, što je siguran znak da smo na dobrom putu, međutim, najveći ispit za svako vino je ipak ispit vremena, a mislim da smo ga danas, prema ovome što su eksperti rekli, ne samo položili, nego da smo za našu Santa Elisabettu dobili najveću moguću ocjenu. Jako sam zadovoljan kako je sve ispalo.”.

Santa Elisabetta iz 2020. je proizvedena u limitiranoj količini od 5.400 boca zapremnine 0,75 litara i 150 magnuma zapremnine od 1,5 litara. Godište 2020. je bilo jedno od toplijih i u Istri pamti kao jedno od boljih za crna vina.

Otvorena je prva vinarija u Zagrebu – Vinarija IURIS

Mjestu gdje se spajaju Zagreb i Velika Gorica, na adresi Hrašće 40, otvorena je vinarija IURIS. Elegantna i moderna zgrada, već na prvi pogled poziva na istraživanje. Vrata ćete lako otvoriti, u rukama će vam se naći čaša za kušanje, a dobrodošlicu će vam zaželjeti tri domaćina: Mario Jurašić, vlasnik vinarije, Domagoj Klasiček, glavni enolog i Tin Hudolin, njihov partner, zaslužan za izgled etiketa vina i vizualni identitet branda.

Mario Jurašić, Domagoj Klasićek i Tin Hudolin

Ovo je zapravo prva vinarija u Zagrebu koja u jednoj zgradi, na jednom mjestu, ima vinski podrum u kojem vino dozrijeva, punionu, wine bar, kušaonu i prodajno mjesto na kojem se mogu nabaviti sve dostupne etikete Vinarije Iuris, a otvorenje takvog prostora rezultat je nastavka uspješnog poslovanja vinarije. Godinama je na ovom mjestu bilo skladište, da bi korak po korak na djedovini Marija Jurašića niknula poslovna zgrada.

“Naša vina nastaju od grožđa iz vinograda u Erdutu, Iloku i Dalmaciji – Ravnim kotarima, s naglaskom na Podunavlje gdje obitelj našeg enologa posjeduje 20 ha vlastitih nasada. S godišnjom proizvodnjom preko 200.000 boca, Vinarija Iuris postala je ozbiljan igrač na vinskoj sceni Hrvatske, ali je zadržala karakter boutique proizvođača s osebujnim i kvalitetnim vinima” – kaže Jurašić dodajući kako je vinarija dobila ime:  “Objašnjenje je logično – Iuris dolazi od latinske riječi koja znači “pravo” što vinariji daje simboliku pravednosti, ali i poveznicu s profesijom iz koje dolazi obitelj glavnog enologa, Domagoja Klasičeka.

Domagoj Klasiček

„Ovo je moje carstvo. Mjesto u kojem mogu pričati priču o spoju prirode i čovjeka, ali i našoj privilegiji da dijete vinove loze – grožđe, beremo i pretvaramo u vino“, kaže Domagoj Klalsiček, a u ugodnom razgledavanju podruma možete doznati i sve o napredovanju Vinarije Iuris, o seriji etiketa “Biciklisti” s kojima je počela njihova priča, a koje se danas mogu nabaviti u svim većim trgovačkim lancima.

Uz Rosé Rosalia, Domagoju Klasičeku ima i emotivnu poveznicu jer nosi ime po njegovoj majci, a vinarija je ponosna i na liniju odležanih premium vina, Tempera Cuvée te Tempera fume blanc. Sauvignon Blanc SALTWATER i Cabernet Sauvignon SALTWATER posebna je linija vina jer loze crpe minerale iz zemlje koja je nekad bila dno Panonskog mora (saltwater – slana voda).

Posjet ovom vinskom carstvu je jedinstven – naoko moderna zgrada s terasom s koje puca pogled na Turopolje i Zagreb na poseban je način objedinila moderno i tradicionalno. Za to je zaslužan dizajner interijera Alan Stanković koji je u prostor lijepo uklopio elemente Turopolja dodajući moderno dizajnirane oblike i rješenja koja svakom posjetitelju pružaju osjećaj ugode.

Posebno je ponosan na modularne stolove i uslužni otok gdje sommelier može lako i neposredno komunicirati s gostima. Modularni stolovi ugodnih boja omogućuju stvaranje različitog izgleda vinarije ovisno o potrebama posjetitelja. Na ovom se mjestu mogu proslaviti rođendani, djevojačka večer, ali i samo izaći vikendom. U procesu stvaranja interijera korišteni su tradicionalni materijali poput hrastovine, pruća i jasena što prostoru pruža ugodan osjećaj doma.

Alan Stanković

„S ponosom ističemo da je ovo prva vinarija u Zagrebu, smještena na samo 20-ak minuta od središta grada, te 10-ak minuta od Zračne luke Zagreb. Izgradnja novog poslovno logističkog centra i vinarije započela je 2022. godine, nakon godine planiranja i pripreme projekta. Projekt je sufinanciran sredstvima Europske Unije te vlastitim i kreditnim sredstvima, ukupne vrijednosti više od 2 milijuna eura” – kažu domaćini.


Vinarija je već u prvom tjednu od otvaranja izazvala divljenje ljubitelja vinske kapljice ali i svih onih koji vole kvalitetne i sadržajne izlaske. Kako bi obogatili ponudu eno gastro doživljaja na spoju Zagreba i Velike Gorice u IURIS-u su najavili i bogatu jesen – promocije novih berbi, vođene degustacije kroz kušaonicu i podrum i brojni vikend programi gdje će mjesto okupljanja biti divno uređen vinski bar.  Više informacija o programima i ponudi na www.iuriswinery.com.

Foto: Nikola Zoko

Spojite enološki i rekreativni vikend uz vinariju Perak

Na spomen Kutjeva većina ljudi odmah pomisli na vrhunsko vino. Kutjevo je zaista vinski biser Požeško-slavonske županije, a poznato je po svojoj ugodnoj kontinentalnoj klimi, bogatoj prirodi i naravno sjajnim vinima koja su nastajala još od vremena Rimljana. Zahvaljujući svom ruralnom okruženju i prekrasnoj prirodi, Kutjevo je popularna vikend destinacija za one koji žele pobjeći od gradske vreve i opustiti se u prirodi. Osim toga, posjetitelji mogu uživati u vrhunskim vinima, svježim proizvodima lokalnih farmi i gastronomskim delicijama regije.

Ova vinska regija izrodila je brojne vinograde u kojima su nastala najkvalitetnija hrvatska vina te je nebrojeno puta opravdala titulu kolijevke graševine. Posebnu pažnju privlače vina vinarije Perak koja je jedna od istaknutih vinarija u Kutjevu i šire.

Vinogradi vinarije Perak smjestili su se na južnim padinama Krndije i to na najboljim položajima kutjevačkog vinogorja – Mitrovcu, Lukaču i Vetovu. Obitelj Perak je od trenutačno dvanaest hektara vinograda većinu zasadila graševinom koja je dominantna sorta za navedeno područje te daje izvrsne rezultate, od suhih do predikatnih vina. U ostatku vinograda zasadili su traminac, sauvignon blanc, chardonnay, rajnski rizling, zweigelt, cabernet sauvignon, merlot i syrah, od kojih se proizvode rose, crveni cuvee i vrhunski merlot.

Autor svih vina je enolog Ivica Perak, koji potječe iz stare kutjevačke obitelji koja se oduvijek bavila vinogradarstvom i vinarstvom, a mnogobrojne medalje i šampionska priznanja, samo su potvrda visoke kvalitete vina ove vinarije. Veliki uspjeh vinarije bila je i ledena berba 2015. i 2018. godine koja je rezultirala vrhunskom ledenom graševinom.

Duga obiteljska tradicija i iskustvo prenošeno generacijama najviše doprinose kvaliteti vina ove vinarije. U proizvodnju vina uključena je cijela obitelj. Otac Ivica i majka Željka te njihova djeca Maja i Ivan svakodnevno surađuju kako bi svaki proces od vinograda do boce vina bio maksimalno uspješan. Kvaliteta i autentičnost vinarije rezutat su ove obiteljske suradnje koja predstavlja temelj vinarije Perak. Također, ova vinarija cijeni tradicionalne metode uzgajanja grožđa i proizvodnje vina, ali također prati suvremene trendove i tehnologije te je posvećena održivoj proizvodnji vina.

Osim vina, obitelj Perak nudi i prostrane smještajne kapacitete, točnije moderno uređeni studio apartman i dvije sobe za dvoje u centru Kutjeva. Ponuđeni smještajni kapaciteti odišu elegancijom i udobnošću, a odlična su prilika za spoj enološkog i rekreativnog turizma Kutjeva i okolice. Kutjevo privlači posjetitelje svojom netaknutom prirodom, čistim zrakom te mogućnostima za aktivnosti na otvorenom.

Blizina Papuka koji je najviša planina u istočnom dijelu Hrvatske nudi brojne staze za planinarenje i prekrasne poglede na okolni krajolik, a vinarija Perak otvorena je za posjetitelje koji žele doživjeti svijet vina kroz različite ture i degustacije. Posjetitelji imaju priliku naučiti više o procesu proizvodnje vina, obići vinograde i podrum te uživati u degustaciji najboljih vina vinarije.

Svježina zraka i prirodne ljepote Kutjeva pružaju posjetiteljima osjećaj mira i opuštanja, a uz vrhunska vina vinarije Perak i mogućnost noćenja u Kutjevu ovo područje postaje idealnim za bijeg od svakodnevnog stresa i opuštanje u prirodi.