Arhiva oznaka za: Blatina

Premijerno smo kušali blanc de noir od blatine Vinarije Nuić

„Ako u vinogradu nemaš žilavku i trnjak, onda nemaš niti kućni broj“, kaže se u Hercegovini koja, što se tiče proizvodnje vina, doživljava procvat, a vinari i vinogradari zaboravljene i zapostavljene autohtone sorte vraćaju iz zaborava i proizvode sjajna vina.

Koliko je trnjak važan u Hercegovini govori i činjenica da će se u Ljubuškom, u Lapidariju Franjevačkog samostana sv. Ante na Humcu, 16. i 17. lipnja održati Trnjak Fest, prvi festival posvećen toj sorti na kojem će sudjelovati 23 vinara iz Bosne i Hercegovine, te iz Hrvatske.

Na radionici Vrijeme je ZA…, Vjekoslava Madunića, koju je vodio sommelier Darko Lugarić nedavno smo, doduše u Zagrebu, napravili uvertiru ovom festivalu kušajući vina sve poznatije vinarije Nuić. Osnovao ju je u Crnopodu, Josip Nuić, a sve češće je predstavlja njegov najstariji sin Vlatko, nakon završenog studija za vinarstvo i vinogradarstvo u Austriji. S njime smo se družili i vina kušali nekoliko puta ove godine, pa o vinariji i njihovim vinogradima nećemo ovoga puta pisati (tko je zainteresiran doznati više, na dnu teksta postoje poveznice na ranije tekstove).

Kušali smo osam vina iz Vinarije Nuić, a najveće nestrpljenje vladalo je kad je Vlatko Nuić otvorio svoje prvo vino koje je po mnogoćemu posebno: blanc de noir od blatine. Ali, krenimo redom:  dakako, radionica je započela Žilavkom (2022.), laganim pitkim vinom, izrazite mineralnosti zbog tla, a Lugarić ga je preporučio uz povrtni rižoto ili primjerice, kozice u tempuri.

Žilavka selekcija (2022.), drugo vino koje smo kušali, oduševilo nas je kremoznošću nastalom fermentacijom na vlastitim kvascima. Potom je tridesetak posto uliveno u bačve od 500 litara, pa je s ostatkom u inox bačvama odležalo 6 mjeseci, a potom punjeno u boce. Darko Lugarić i svi pristuni zaključili su kako vino ima velikog potencijala za odležavanje, pa će za pet do šest godina dobiti i predikatne note.

Vlatko Nuić

S velikim ponosom Vlatko Nuić je potom predstavio svoje prvo vino: Bijela Blatina (2022.), proizvedeno kao blanc de noir, odnosno Vlatko je od crnog grožđa napravio bijelo vino. Nije baš bilo posve bijelo, nježna se ružičasta nijansa jedva nazirala, a vino vrlo blagog mirisa bilo je laganog tijela, ugodno sviježe i pitko. Bila je to ekskluziva, prava premijera, jer boca nije bila niti etiketirana, a dolazak ovog vina na tržište očekuje se u ljetnim mjesecima. Već smo se vidjeli na nekoj terasi, u debelom hladu, s ovim dobro ohlađenim vinom u čaši te carpacciom od sirovih škampa na tanjuru.

Josip i Vlatko Nuić vole i eksperimentirati: Vinarija Nuić u vinogradima njeguje i sortu pošip, a mi smo imali prilike kušati onaj iz berbe 2022. koju su Nuići prvi puta napravili isključivo u inox bačvama. „ Ovo vino se ne može i ne smije uspoređivati s pošipima s vinogorja na Korčuli, ali je korektno, užitno i pitko“, kazao je sommelier Darko Lugarić.

Darko Lugarić, Vlatko Nuić i Vjekoslav Madunić

Blatina, autohtona sorta, zauzima 40 posto Nuićevih vinograda, a upravo je ona proslavila vinariju, odnosno nakon što je Josip Nuić posadio vinograde te na tržište plasirao čistu Blatinu i Blatinu Barrique, odmah se počelo pričati o tim divnim vinima i vinariji iz Crnopoda. Kušali smo njihovu Blatinu (2018.) s nježnim utjecajem drva, pitko, s aromama šumskog voća i začina, a sommelier Darko Lugarić sugerirao je da će se idealno sljubiti s pečenom patkom, janjetinom ili teletinom ispod peke.

Vitomir Andrić i Željko Suhadolnik

Posebno nas se, kao i na dosadašnjim kušanjima vina Vinarije Nuić, dojmila Blatina barrique (2020.). Grožđe je brano kasnije od redovne berbe, a prinos je bio 1,5 kg po trsu. Iako mlado, vino je vrlo pitko i mekano, a osvajao je miris višnje, začina, kave uz fini doticaj drva (odležalo je 18 mjeseci u malim bačvama od slavonskog hrasta).

Darko Lugarić i Vlatko Nuić

Čak 15,5 posto alkohola sadržavalo je sljedeće vino koje smo kušali: Trnjak (2019.). Međutim, tako velik postotak nije se osjetio ni na nosu niti u ustima (osim kasnije… jer u Hercegovini se kaže da je sorta dobila ime zbog toga jer od vina trnu vrhovi ušiju!). Sorta trnjak također je autohtona sorta, a u vinariji Nuić smatraju je najvećim potencijalom. Vino je napunjeno u boce tjedan dana prije kušanja pa se nije stiglo „smiriti“, ali sigurno će biti spremno za kušanje na već spomenutom Trnjak Festu.

Za kraj radionice, kušali smo Cabernet Sauvignon Limited (2018.). Vino također ima 15,5 posto alkohola, a osjete se arome višnje, kompota od šljiva, crnog ribiza, drva, kave… Zaista velika završnica s koncentriranim, moćnim vinom koje je odležalo u drvu punih 18 mjeseci. Vino koje ima potencijala za odležavanje, vino o kojem će se još mnogo govoriti, kao i za Vinariju Nuić.

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Sunčana Barušić i Marko Čolić

Vino uz žlicu u Nico’su – bistrou u srcu Zagreba

U bistrou Nico´s u srcu Zagreba (Augusta Cesarca 4) održano je 17. Vino uz žlicu, eno gastronomski projekt kojim se promovira kultura konzumacije vrhunskih vina i hrane.

Uzvanike iz svijeta medija pozdravio je voditelj bistroa Ivan Srdar, koji se pobrinuo da sve bude na visokoj razini, naglasivši da se kod njih njeguje talijanska kuhinja, a svoje umijeće pokazao je novi chef Marko Rerečić. Vlasnici Nico’sa, koji je otvoren potkraj prošle godine, su Irena Kolovrat i Mario Sabolić, a glavni voditelj bistroa Marinko Čeko trenutno u novu sezonu ‘uhodava’ njihovu istoimenu trattoriju u Dubrovniku.


Prohladnu zagrebačku večer na početku su uljepšali mjehurići pjenušca Memoria, posluženog uz zalogajčiće s Tatarskim biftekom, a predstavio ga je Hrvoje Sarić, voditelj prodaje  Enosophije za zagrebačko područje. Etiketa Memorije napravljena je da zabilježi svečane trenutke tako što se na njoj zaokruži datum i na praznoj crti napiše razlog slavlja. Pjenušac spada u kategoriju Brut nature, rađen je klasičnom metodom, od sorte rajnski rizling s položaja Potkova kod Feričanaca u Slavoniji. Odležao je tri godine u boci, bez dodavanja ekspedicijskog likera.

Toplo predjelo, Raviole punjene ricotta sirom i špinatom u salsi s bosiljkom, također je pratio Rizling (berba 2022.), ali u mirnom obliku, a stigao je iz vinarije Consul iz Vetova, koja se polako i uspješno probija na tržište.

Ravioli punjeni ricotta sirom i špinatom u salsi s bosiljkom

O Consul Winery s prestižnog vinskog položaja u kutjevačkom kraju, nadahnuto je govorila njihova zagrebačka predstavnica Ivana Pranjić. Objasnila je da naziv vinarije priziva doba Rimljana, koji su u tom kraju imali vinograde, a oni samo nastavljaju tradiciju.


Osso bucco, jelo koje se kod nas afirmiralo kroz TV seriju ‘Sopranos’, sporo je kuhana teleća koljenica, a za ovu priliku garnirana je s risottom alla milanese i gremolatom. Dodatni okus dale su tostirane krušne mrvice s češnjakom, peršinom i limunovom koricom, a hercegovačka Blatina barrique 2020. iz podruma Nuić izvrsno je pratila ovaj talijanski specijalitet.

Osso bucco s risottom alla milanese i gremolatom uz tostirane krušne mrvice s češnjakom, peršinom i limunovom koricom

Perjanica hercegovačkih crnih vina, koju su brižno odnjegovali otac Josip i sin Vlatko Nuić, dolazi iz vinograda u Crnopodu, mjestu između Međugorja i Ljubuškog. Tamno rubin crvenu Blatinu odlikuju bogato tijelo i izraženi tanini, pa se bez problema uklopila s Osso buccom osebujnog okusa. Obitelj Nuić privatni i poslovni život vodi na relaciji između Hercegovine i Austrije, pa nitko od njih nije mogao predstaviti vinariju i vino. No, učinila je to vrlo uspješno Renata Cisar koja je, uz vinoljupca Mustafu Topčagića, koautorica projekta Vino uz žlicu.


Mala pauza do novog slijeda jela i vina bila je prilika za upoznavanje s tvrtkom Alpeks gastro koja nudi širok asortiman sitnog inventara za ugostiteljstvo, a predstavile su je Sandra Šicel i Marina Vrban. Alpeks gastro opskrbljuje sve oblike ugostiteljskih objekata, hotelskih lanaca i raznih institucija diljem Hrvatske, a njihova cash & carry trgovina nalazi se u sklopu Family malla u Zagrebu. Praćenjem trendova, poznavanjem proizvoda, kompetencijom i radom, Alpeks gastro postavlja nove prekretnice u opskrbi ciljanih skupina kupaca.

Sandra Šicel i Marina Vrban

Nakon Osso bucca i Blatine prešlo se na malo laganije jelo – Prženi file trlje. Ova još nedovoljno cijenjena jadranska riba obogaćena bjelanjkom i bademima, servirana je uz krumpir salatu s bijelim lukom, radičem, rukolom i pestom od rukole. Glasovima uzvanika pokazalo se da je to bilo i najbolje sparivanje s vinom, Vislanderovom Vugavom 2021.

Prženi file trlje s bjelanjkom i bademima, poslužen uz krumpir salatu s bijelim lukom, radičem, rukolom i pestom od rukole

Iza ove autohtone sorte s otoka Visa krije se zanimljiva obiteljska priča o obnovi vinograda, koju je dijelom otkrila predstavnica vlasnika Sandra Vojković. Vugave su obično malo teže i alkoholnije, ali ova njihova iz prve berbe s Dračeva polja skladanija je pitkija, modernija te je laganija i kremoznija uz zadržanih relativno visokih 12,5% alkohola.

Gastronomska avantura okončana je Pudingom od limuna s kuhanim jabukama u šećernom sirupu, posutim kokosovim mrvicama. Ovaj uzbudljiv desert nije popraćen vinom nego osvježavajućim koktelima od gina i tonica.

Puding od limuna s kuhanim jabukama u šećernom sirupu, posutim kokosovim mrvicama

Ivan Srdar, voditelj bistroa, ujedno je i jedan od ponajboljih hrvatskih miksologa, pa nije čudo da nije mogao odoljeti da nam smiksa koktele od tonica Fever Tree i dvije vrste Gina – Sloe Gin Karolina 58 i Distilled Gin Aldo 52 – iz destilerije Sempervivum iz mjestašca Veleniki kod Poreča, vlasnika Marka Fabića, čiji su destilati nagrađivani na prestižnim svjetskim natjecanjima.

Ivan Srdar, voditelj Bistroa Nico´s

Teranino barrique ovjenčan je zlatnom medaljom u Lyonu, Gin Karolina osvojio je Trophy Grand Gold u Frankfurtu, Gin Aldo srebro na London Spirit Competitionu, Pelinkovac zlato na Vinistri, Istriana barrique srebro na London Spirit Competitionu… A na stolovima su se našli, na volju uzvanicima, kao aperitiv ili dižestiv, njihova komovica Istriana barrique, Pelinkovac i Teranino barrique.

Sasvim posebna maslinova ulja Brenda KuSshh otkrila su zanimljive okuse i mirise s otoka Krka. Uzgajajući bilje na vlastitoj ekološkoj plantaži, domaće i prirodne proizvode ovog brenda osmišljavaju i ručno izrađuju Monika Kovač i Nives Matić. Njihova vrhunska maslinova ulja s pet različitih okusa; ekstra djevičansko, s čili paprikom, s limunom, s narančom i s mediteranskim biljem nikoga nisu ostavili ravnodušnim.


I ovo najnovije izdanje Vina uz žlicu bila je još jedna jedinstvena večer u kojoj se istinski uživalo i ugodno družilo, ali i ponešto naučilo o hrani i vinu, i to na najfiniji mogući način.

Hrvoje Sarić, Sandra Vojković, chef Marko Rerečić, Renata Cisar, Mustafa Topčagić, Ivana Pranjić i Ivan Srdar

Foto: Sunčana Barušić i Nikola Zoko