Putovanje u pitoreskni krajolik u kojem nastaje prosecco

Prosecco, pjenušac, šampanjac? U čaši izgledaju slično, pa često dolazi do zabuna. Pa da jednom razjasnimo, da se ne dogodi da se čuju izjave: „Obožavam piti šampanjac“, a u čaši se nalazi – pjenušac.

Pjenušac – pjenušavo vino kojeg proizvodi sve više hrvatskih vinara, vino je u kojem, kad se natoči u čaše, perlaju mjehurići. Proizvode ga tradicionalnom ili klasičnom metodom kod koje se druga fermentacija odvija u boci (kad zađete u podrum vidjet ćete ih na specijalnim stalcima). Druga, Charmat-Martinotti metoda (dobila je naziv prema imenima inženjera koji su je izmislili), mnogo je brža jer se druga fermentacija odvija u velikim tankovima (kad se spustite u vinarev podrum, ne mogu se sakriti zbog veličine, a neki mogu čak i stajati izvan podruma jer je novijom tehnikom omogućena kontrola temperature).

Bottega

Kad već pričamo o pjenušcu, spomenut ćemo i metodu kojom se ugljični dioksid (C02) ubrizgava u mirno vino. Takva su pjenušava vina cjenovno vrlo dostupna, ali vrlo upitne kvalitete, pa ih treba izbjegavati. Postoje još i duge metode nastanka pjenušavih vina (koje su danas sve popularnije), a zapravo su otkrivene davno prije, možda čak i slučajno. Ancestrale metoda je kojom se nastanak mjehurića odvija u boci, a sve su popularniji pet-nat pjenušci čija se proizvodnja zapravo bazira na metodi ancestrale.

Bottega, Vittorio Veneto

Već se kod pjenušaca osjeća, s obzirom na proizvodnju, velika razlika. Još veća nastaje kada se kuša šampanjac. Šampanjac je pjenušavo vino koje se proizvodi isključivo u francuskoj regiji Champagne i nijedno drugo pjenušavo vino koje ne dolazi iz te francuske regije se ne smije nazivati šampanjac. Proizvodi se metodom druge fermentacije u boci, a iako je dopušteno za njegovu proizvodnju koristiti sedam vrsti grožđa, većinom se radi od chardonnaya, crnog pinota i pinota meuniera.  

Borgo Conventi vinogradi

Ali, ovaj smo članak počeli pisati zbog prosecca, koji se uglavnom proizvodi od sorte grožđa glera, vrlo tanke kožice i visokih kiselina koje stoljećima raste na području talijanskih pokrajina Veneta i Friulia. Nekoć se sorta zvala prosecco, a od 2009. godine zbog službene zaštite vina prosecca, sorta nosi naziv glera. Iste je godine Conegliano Valdobiadene postala 44. DOCG zaštićena regija Italije, a naziv prosecco smiju nositi samo vina proizvedena od grožđa iz te regije. Vina iz ostalih položaja Italije na etiketi nose naziv – pjenušava!

Villa Sandi

Prosecco je zahvaljujući svojoj svježini i nenametljivim blagim okusom, najomiljenije i najprodavanije pjenušavo vino na svijetu. Obožavaju ga i Hrvati, a kako ga proizvode najbolje i najpoznatije vinarije sjeverne Italije, i kakva još divna vina sazrijevaju u njihovim podrumima, doznali smo posjetivši kompanije Bottega i Villa Sandi (Borgo Conventi), zahvaljujući Udruzi WOW (Women on Wine), odnosno u organizaciji Sanje Muzaferije, osnivačice i predsjednice Udruge te uz potporu Talijansko Hrvatske Gospodarske komore (Camera di Commercio Italo Croata).

Ivan Enjingi na položaju Collio, Borgo Conventi

Putovanje je bilo posebno. Ne samo zbog vinarija, nego i počasnog gosta – legendarnog hrvatskog vinara Ivana Enjingija. Naime, Udruga WOW redovito već 12 godina dodjeljuje godišnje nagrade za naj-vino godine u sklopu akcije „Što žene žele“. Nagrade su, za razliku od uobičajenih plaketa i priznanja – vrlo konkretne. Nakon što se među dvanaest finalista odabere pobjednik u svakoj od pet kategorija, izdvaja se jedno vino i njegovog autora kojeg udruga vodi u neku vinsku regiju svijeta. Ovog puta je Ivan Enjingi bio dobitnih WOW Grad Prixa.

Borgo Conventivila i vinarija okruženi vinogradima

Borgo Conventi

Vesela ekipa, s Ivanom Enjingijem, vinarom zavidnog vinarskog i životnog staža, punog znanja i energije, a svi predvođeni Sanjom Muzaferijom, posjetila je najprije vinariju Borgo Conventi (Villa Sandi), u vinskoj regiji Collio Fruliano.  

Legenda kaže da je grof Strassoldo, zvani „il Rizzardo“ (onaj koji podiže, gradi), dao dominikanskoj braći zemljište na kojem je izgrađen prvi u nizu samostana na području Farra d´Isionzo. Danas se na tom mjestu nalazi vinarija Borgo Conventi s misijom proizvodnje vrhunskih vina od grožđa sa 30 ha raspoređenih na dva najbolja područja u regiji – Isonzo (DOC) i Collio (DOC).

U vili izgrađenoj u kolonijalnom stilu, održavaju se vođene degustacije, a proizvodni dio s podrumom u kojem crvena vina dozrijevaju u bačvama od francuskog i slavonskog hrasta nalaze se nasuprot vili.

Borgo Conventi – podrum

Nakon razgleda vile, proizvodnog dijela i podruma, te kušanja njihovih mirnih vina, ekipa se uputila na položaj Collio koji je okružen Julijskim Alpama i Goriškim brdima (Slovenija) na sjeveru, te Jadranskim morem na jugu koje je udaljeno 40 kilometara, što stvara posebnu mikroklimu za uzgoj loze.

Borgo Conventi, zemlja na položaju Collio

Osim toga, brdašca Collio su nekada bila morsko dno. Uvjerili smo se kako se kompaktni slojevi gline i pijeska mrve u ruci, te kao da oslobađaju dašak mora – gotovo isti osjećaj kakav se dobije nakon kušanja vina dobivena od grožđa sorti pinot grigio, sauvignon, ribolla gialla, frulano i merlot koje uzgajaju na ovom položaju na kojem se ujedno nalaze i najstariji vinogradi Borgo Conventi.

Borgo Conventi, položaj Collio

Nakon uživanja u predivnom pogledu i s ljubaznim domaćinima nazdravljajući pjenušcem Ribolla Gialla Brut kojeg proizvode od grožđa koje raste na položaju Isonzo, krenuli smo prema vinariji Villa Sandi.

Villa Sandi

Villa Sandi

Priča o Villi Sandi počinje 1920. godine, kada je Mario Polegato, djed sadašnjeg vlasnika Giancarla, kupio nekoliko vinograda. Naslijedio ga je Divo i sa suprugom Amaliom Moretti te nastavio širiti vinograde i proizvodnju, a svoju strast prema vinima prenijeli su na dvojicu sinova – Maria i Giancarla. Giancarlo se obrazovao za enologa, dok se Mario specijalizirao za menadžment. Nakon očeve smrti, s majkom Amaliom, 1970. godine kupuju Villu Sandi, izgrađenu početkom 17. stoljeća u paladijanskom stilu, a 1980. godine njihov prosecco počinje stjecati obožavatelje izvan granica Italije.

Villa Sandi

Modernu, poslovnu zgradu Ville Sandi i samu vilu spaja kanal Brentella s rječicom koja pokreće njihovu hidrocentralu (na imanju električnu energiju dobivaju i preko solarnih panela), ali i podzemni hodnici – tuneli koji su samo nastavak nađenih tunela prilikom restauracije vile. U njima, u policama koje čine beskrajne redove na zidovima podzemnih hodnika, u bocama i bačvicama dozrijevaju vina za Papu, predsjednika Italije… ali i vina namijenjena plasiranju na tržišta diljem svijeta.

Villa Sandi, podrum

Danas kompaniju Villa Sandi vodi Giancarlo Moretti Polegato poštujući tradiciju u podrumima ali i bioraznolikost u vinogradima radeći u suradnji s prirodom. Vinogradi Ville Sandi nalaze se na pet položaja, na zaštićenim apelacijama DOC i DOCG između regija Veneto i Friuli Venezia Giulia. Najcjenjeniji (i najvrijedniji) je položaj La Rivetta koji leži u srcu područja Cartizze (106,8 ha), a prosecco Cartizze Vigna la Rivetta dobio je najviše ocijene na talijanskim i svjetskim natjecanjima.

Villa Sandi, Cartizze vinograd la Rivetta

Na vrhu vinograda La Rivetta kušali smo toliko cjenjen prosecco Cartizze Vigna la Rivetta, uživajući u pogledu na uredno poslagane vinograde.

Ivan Enjingi na položaju Cartizze, Villa Sandi

Tradicionalna jela od lokalno uzgojenih namirnica kušali smo u njihovoj Locanda Sandi, a dio velikog asortimana prosecca na radionici u poslovnoj zgradi.

Villa Sandi prosecco

Potom smo ostali osupnuti brojem boca koje odležavaju u podzemnim hodnicima koji su nas doveli do vile – Vile Sandi.

Villa Sandi

A ona… bila je „samo“ ljetnikovac bogatoj Venecijanskoj obitelji onog doba, a danas priča priču o uspjehu vrijedne obitelji Moretti koja je desetljećima poštivala tradiciju, s koljena na koljeno prenosila znanje i postala jedna od vodećih u proizvodnji prosecca sa svojim brandom Villa Sandi. 

Bottega, Villa Rosina, Bibano

Bottega

Raširenih ruku, širokog osmijeha i punog srca, vlasnik Bottege, Sandro Bottega dočekao je Ivana Enjengija i ekipu, pa nije čudo da su u žustrom razgovoru za vrijeme boravka i kušajući vina (Botteginih i Enjengijevih), vinari ukrstili ruke i pobratimili se. Družili smo se sa Sandrom Bottegom, njegovom suprugom Monicom te stručnom ali izuzetno ljubaznom i veselom ekipom iz ove poznate talijanske kompanije dva dana i razgledali dio njihovih vinograda, te većinu pogona, podruma, destilerija, doznali koliko se brinu oko ekološkog uzgoja i proizvodnje te kušali divnih prosecca, mirnih vina, rakija, likera… da dalje ne nabrajamo. 

Ivan Enjingi i Sandro Bottega

Bottega ima četiri stoljeća dugu povijest. Naime, zapisima je dokazano kako je pra pra pradjed Andrea 1635. godine počeo uzgajati vinovu lozu, a u dvadesetim godinama prošlog stoljeća njegov sin Domenico Bottega za život je zarađuje trgujući dobrim vinom dobivenog od grožđa iz vlastitog vinograda. Velika strast mu je bila i proizvodnja rakije (grappa), pa ju je prenio na sina – Aldu Bottega koji je – kako to nadareni mlađi naraštaji čine – unaprijedio proizvodnju rakije uvodeći inovacije u tehnologiju.

Bottega

Destileriju Bottega u Pianzano di Godega osnovali su 1977. Aldo Bottega i supruga Rosina. Nakon smrti oca, 1983. godiine, Aldov sin Sandro postaje direktor kompanije i uspješno vodi tvrtku uz podršku sestre Barbare i brata Stefana. Godine 1987. ostvaraje se suradnja Bottega branda s Alexander brandom – grappu počinju puniti u ručno puhane boce za čiju su izradu danas zaslužni majstori murano stakla, a Monica Lisetto za dizajn.

Bottega

Sve do 1992. godine kompanija Bottega se na tržištu pojavljuje kao proizvođač alkoholnih pića (rakije, likeri, ginovi….), potom biva kreiran Il Vino dei Poeti Prosecco Spumante. Dakako, uz destileriju niknula je i vinarija, a 2007. godine destilerija Bottega seli u Bibano di Godega di Sant´t Urbano, mjesto smješteno između venecijanske lagune, prijestolnice umjetnosti i kulture i Dolomita (DOC).

Bottega destilerija

U vili Rosina Bibano (sagrađenoj i u 18. stoljeću) smo i započeli naše putovanje po Bottegi i završili ga u Bottega destileriji viskija, pa kad napusti bačvice u kojima još „spava“, biti će to prvi viski proizveden na talijanskom tlu, isključivo od talijanskih sirovina.

Bottega

Najprestižniji mjehurići potječu s brda Prosecco Superiore (DOCG) – od brda Conegliano do Valdobbiadenea, položaja najprikladnijih za uzgoj grožđa sorte glera. U malom podrumu Vittorio Veneto okruženom vinogradima koji rastu u skladu s netaknutom prirodom nalaze se boce u kojima se na kvascima stvaraju mjehurići po ancestrale metodi, a kompanija posjeduje i položaje u blizini Verone te Montalcina, u kojima se uglavnom uzgajaju crne sorte.

Bottega, Vittorio Veneto

Od vinograda do boca (na Sardiniji posjeduju i svoju šumu hrasta plutnjaka te sami izrađuju čepove) u kompaniji Bottega prate svaki trenutak proizvodnje, nastojeći da se izvorni okusi sirovina sačuvaju do finalnog proizvoda. Sve faze proizvodnje slijede kriterije održivosti čuvajući okoliš za buduće generacije.

Kompanija vodi posebnu brigu o smanjenju emisije ugljičnog dioksida, velika pažnja posvećuje se uštedi vode i tijekom proizvodnje apsolutno se ništa ne baca. Kompanija proizvodi i svoje maslinovo ulje, balzamični ocat i fantastičan med iz košnica smještenih u vinogradima – tamo gdje žive pčele zna se da nema pesticida!

Bottega prosecco

Ta povezanost sa zemljom, briga oko nje, bioraznolikost u vinogradima u sprezi s mnoštvom inovacija koje su uveli tijekom godina, učinili su kompaniju Bottega prepoznatljivom na svjetskom tržištu, a njihovi proizvodi redovito osvajaju talijanska i svjetska priznanja. Bottega barovi i corneri nalaze se po cijelom svijetu, boce prosecca zlatnog sjaja prisutne su gotovo na svim važnijim proslavama, druženjima i prijemima. Jer, ne osvaja srca samo čaroban zlatni odsjaj boca, nego i prosecco koji pretočen u čaše donosi svu ljepotu i radost života – u talijanskom stilu.

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Sunčana Barušić i arhive kompanija Bottega i Villa Sandi

Uskoro počinje deseto izdanje WineOs-a

Sajam vina, delicija i ugodnog življenja, WineOS, došao je do jubilarnog, desetog izdanja koje će se održati 10. i 11. siječnja sljedeće godine u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku.

WineOS je tijekom godina postao nezaobilazna postaja najznačajnijih proizvođača vina, vinskih stručnjaka, ugostitelja, trgovaca i svih ljubitelja vina, a njegov rani termin postao je ključno vrijeme pripreme vinskih karti za nadolazeću turističku sezonu.

Sajam je od početka imao potporu Graševine Croatice, regionalne organizacije vinara Slavonije i hrvatskog Podunavlja, a suradnja jetijekom godina stalno rasla. Graševina Croatica danas je glavni partner udruzi Dekanter u organizaciji WineOS-a.

Zajedničkim snagama donose još kvalitetniji program festivala, sa mnoštvom noviteta i iznenađenja te sve zainteresirane već sad pozivaju da rezerviraju svoje vrijeme za posjet WineOS-u, najbrže rastućem
vinskom sajmu.Više informacija možete pronaći na poveznici https://wineos.biz/

Foto: Damir Varmuža (Piksel photography)

Izlet u Istru: od smilja i lavande, preko maslinova ulja do vrlo ozbiljnih terana

Čarobna je Istra. Možda zbog tri zmajeve linije koje prolaze ispod našeg najvećeg poluotoka, koje su zračeći posebnom energijom djelovale na mnoge događaje u povijesti, a djeluju i danas. Međutim, gotovo ćete sigurno čaroliju Istre osjetiti zbog ljudi koji žive na njenom tlu i od njenog tla. Dočekat će vas nasmijana lica i s ponosom pokazati svojih ruku djelo koje je uglavnom nastavak baštine njihovih nona i nonića.

Vižinada i masline

Ako se zaputite prema sjeverozapadu Istre, prema Umagu svakako se zaustavite u Vižinadi. Općina s istoimenim gradićem poznata je po vinarijama ali i proizvođačima maslinova ulja. Uostalom, Istra je proglašena za najbolju maslinarsku regiju na svijetu!

Vilma, Roberta i David Brčić

Na adresi Brčići, Brčići 5, Nova Vas na pragu svoje kušaone i podruma (Villa Roberta), dočekat će vas obitelj Brčić: Vilma, David i njihova kći Roberta koji s ponosom proizvode maslinova ulja pod etiketom Vias Oliveti. Obitelj Brčić njeguje masline na 12 ha zemlje (8 ha vlastite i 4 ha u najmu), odnosno 3500 stabala. Ove su godine ubrali 84 tona maslina i dobili 8000 litara ulja od 5 sorti: autohtonih – istarska bjelica i buža, te talijanskih leccino, frantoio i pendolino.

Vias Oliveti ulja osvojila su do sada mnoga domaća i međunarodna priznanja, te su uvrštena i u vodič Flos Olei 2022. Budući da potražnja za njihovim uljima raste, pogotovo za ona od autohtonih sorti, obitelj planira proširiti proizvodnju, odnosno posaditi nove nasade. Tisuću novih stabala već raste, a kad vrijeme dozvoli, posadit će još pet tisuća i to sorti buža, rošinjola i žižolera.

Želite li ih posjetiti i kušati njihova ulja sada je pravo vrijeme. Naime, kušaona Vias Oliveti je od svibnja do rujna uglavnom zatvorena. Zašto? Pa obitelj sve poslove obavlja sama, a ujedno se brine i o povećem povrtnjaku gdje rasu slasne rajčice od kojih su skuhali šalšu. Napunjena u staklenke čeka još neke papire, a u planu je da se na tržištu pojavi početkom 2025. godine.

Posjet i degustacija se moraju najaviti (telefonski ili mailom), a imat ćete prilike kušati njihov Premium blend, potom ulja Pendolino, Istarska bjelica, Frantoio, Buža i Leccino. Ovisno kako se dogovorite, uz degustaciju ulja možete se osladiti domaćim kroštulama i fritulama, ili prigristi finog sira, kobasice i pršuta s hladne plate. Ovisno o dogovoru, domaćini će vam poslužiti i topla jela – poput fuža s pršutom ili pljukanaca s vrganjima. Njihova se ulja mogu nabaviti i preko web shopa www.viasloveti.com  ili u dućanu Delikado na zagrebačkoj jarunskoj tržnici.

Pogled s klupe u Deklevi

Iz Vižinade krenite u Višnjan. Poznat je po zvjezdarnici, kulturnoj baštini ali i po kreaciji novog doba. Naime, u malom selu Deklevi, točno na pola puta između Motovuna i Poreča, Vinarija Vicinim je izgradila prvu klupu Big Bench Community Project u Hrvatskoj. Visoka je 230 cm, dugačka 320 cm i smještena je na 300 metara nadmorske visine. Nije je problem pronaći – obojena je žarko crvenom bojom i posveta je istarskoj zemlji crvenici.

Big Bench Deklevi 296, izgrađena je i kao posveta legendi o dobrom divu Istre, Velom Joži. Legenda kaže da je na putu do mora navratio baš u Dekleve i odmorio se uz dobru kapljicu vina. Iako nismo divovi, na klupu nije problem sjesti – s lijeve strane su postavljena dva kamena – poput stepenica. Nakon što napravite bezbroj selfieja, osvrnite se: u Istri ne rastu samo masline i vinova loza. Klupa je okružena poljima lavande, smilja i ostalog ljekovitog bilja, a kažu – kad je proljeće, avioni i dronovi lete iznad Dekleve kako bi fotografirali krajolik prošaran bojama, nalik na slikarsko platno.

Prošećete li malo stazama, naići ćete na park u prirodi: ovce u malenom oboru, ljuljačka za dvoje, a želite li ponijeti mirisni suvenir, kupiti sok od lavande ili kadulje, hidrolat, prirodni sapun, med, ocat i ostale mirisne divote od ljekovitih biljaka koje rastu u Deklevi, navratite u Lavandu Deklevi. Nećete se moći odlučiti: nalikuje li dućan na malu umjetničku galeriju ili na retro laboratorij neke ljekarne.

Mjehurići za početak, močan crnjak za kraj

Prije nego što ćete doći u Umag svakako navratite u vinariju Coronica, s predivnom kušaonom, otvorenom 2018. godine. Ako nisu zauzeti poslom, dočekat će vas Suzana i Moreno Coronica, ali priču o vinariji i trudu kojeg je obitelj uložila tijekom godina moći ćete čuti i od osoblja, promatrajući na dsplayju fotografije obitelji. Suzana, Moreno, njihove kćerke Serena i Karlota i Ottaviano, pokojni Morenov otac. Dok su bili mladi i mali pa sve do današnjih dana.

Obitelj Coronica u ovom je kraju već 600 godina, kako to svjedoče crkveni spisi, a Moreno je vinograde svog nona Đovanija u trideset godina proširio za deset puta, pa sada obrađuju 23 ha (zbog bolje percepcije – to je veličina 30 nogometnih igrališta!).

Suzana i Moreno Coronica

Moreno je uveo i „revoluciju“ u vinogradima, sukobivši se s ocem Ottavianom. Naime, odlučio je raditi ozbiljna vina od terana, vrcavog momka koji ima velike grozdove i popriličan urod. Ali, da bi vino bilo dobro, a ne „razvodnjeno“ treba ubrati grozdove u koje je loza pohranila sve svoje sokove stvorivši svojevrsni koncentrat. A, to se može postići samo trganjem, odnosno bacanjem viška, odnosno dijela grožđa s trsa, što Ottaviano, dakako, nije odobravao. Ali, kad je vidio rezultate, promijenio je stav.

I danas u vinogradima Coronica rade selekciju grozdova, a u podrumu ispod kušaone (zgrada je napravljena isključivo od prirodnih materijala) zriju vina koja će plasirati na tržište tek za nekoliko godina.

Tada će to biti vrlo ozbiljni crnjaci, a vrckavi dio prepušten je pjenušcu maštovitog imena koje spaja logo vinarije s formulom koja stoji iza mjehurića: CO due (CO2). Napravljen je od malvazije istarske i odležavao je na kvascima četrdesetak mjeseci. Međutim, to ga nije učinilo preteškim i previše kompleksnim, već je lagan i dobrih kiselina, pa će vas uveseliti kao uvertira za degustaciju za koju bi bilo dobro prethodno se najaviti na www.coronica.eu/kontakt

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Sunčana Barušić i Rene Karaman

Vino uz žlicu u restoranu Kvatrić

Eno gastro projekt ‘Vino uz žlicu’ dočekao je svoju ‘američku punoljetnost’ u zagrebačkom restoranu Kvatrić (Maksimirska 9).

U suradnji s ekipom restorana ‘u kojem se jede već cijelo stoljeće’, voditeljem Filipom Sudarom i vrijednim djelatnicima kuhinje, autori projekta Renata Cisar i Mustafa Topčagić osmislili su pet jela uz koja su predstavnici medija uživali uz prigodan izbor vina i finih destilata.

Uvod u druženje uz 21. izdanje ‘Vina uz žlicu’ dali su rakije i likeri destilerija Wise Grus iz Daruvara, koji su predstavili i svoj novi ponos Pelinkovac Ginkgo, slatkasto-gorki aperitiv obogaćen ekstraktom drveta, karakterističnog za Japan, ali i za taj gradić u Slavoniji, u kojem skoro 250 godina rastu dva stabla, druga po starosti u Europi.Goran Kovačić i supruga Dora, vlasnici destilerije nazvanoj po ‘mudrom ždralu’, simbolu Daruvara, prisutne su upoznali s kratkom ali uspješnom poviješću destilerije, koja se u vrlo kratkom roku okitila brojnim domaćim i svjetskim nagradama. Na degustaciju su ponuđene rakije Šljivovica, Viljamovka i Dunja te likeri Viljamovac, Pelinkovac gorki i Teranino. Voće za sve destilata bere se u voćnjacima diljem Hrvatske, a trenutno je najtraženija rakija od dunje.

Wise Grus, Dora i Goran Kovačić

Zalogajčiće u vidu Paštete od pačje jetre uz prepečenac pratilo je lagano perlanje pjenušca Enosophia Memoria uz prigodna pojašnjenja Hrvoja Sarića, voditelja prodajnog područja Zagreb. Bliži se vrijeme slavlja, kada je potražnja za pjenušcima povećana, a vinarija Enosophia iz Feričanaca, pokazalo se više nego dobro, na to ima spreman odgovor. Memoria je jedinstven pjenušac u nas, sačinjena od 100% rajnskog rizlinga i rađena klasičnom metodom. Degoržirana je bez dodatka ekspedicijskog likera i odležala je tri mjeseca prije izlaska na tržište. Etiketa Memorije s kalendarom prilagođena je da se na njoj mogu zabilježiti bitni datumi onima kojima je darujemo ili je sami ispijamo pri nekoj svečanosti. Ovakav pjenušac tako još dobiva na vrijednosti i osobnosti.

Enosophia Memoria, Pačja pašteta s prepečencem

Deni Červar iz Novigrada predstavio je četiri etikete svojih ekstra djevičanskih maslinovih ulja, od kojih jedan blend San Servolo i tri monosortna – Bianchera, Coratina i Žižolera. Deni je treća generacija obitelji Červar iz Istre, čiji su se preci ozbiljnijim maslinarstvom počeli baviti još 1952. godine. Danas njihova proizvodnja ide u korak sa suvremenim standardima maslinarstva, a ulja obitelji Červar prepoznata su kao zdrava i postojana, provjerene, vrhunske kvalitete.

Maslinovo ulje Červar, Deni Červar

Davor Špoljar iz Terezinog polja kod Virovitice predstavio je svoje 100% čisto, djevičansko bučino ulje koje proizvodi pod brandom Fo(u)r Kings. Davor je četvrta generacija u obitelji koja se bavi uzgojem buče golice, a koji je započeo s njegovim pradjedom odakle je i potekla ideja za naziv brenda Fo(u)r Kings (četiri kralja). Ovo toplo prešano bučino ulje delikatnog okusa i premium kvalitete dobiva se tradicionalnom metodom uz prženje, a njegov blagotvoran utjecaj na zdravlje nadaleko je poznat.

Davor Špoljar, Bučino ulje Four kings

Martin Albus Sauvignon blanc 2023 među tri je top hrvatska sauvignona, kako tvrde iz PP Orahovice, što im moramo vjerovati. Sortno je prepoznatljiv na prvi miris i okus, uz dominantnu aromu bazge te egzotičnu voćnost i herbalnu pozadinu. Vino je skladno i osvježavajuće, srednjeg tijela i finog aftertastea. Gotovo savršeno dopunjen je Cannellonima punjenim mladim sirom i špinatom. Naziv brenda Martin Albus obuhvaća dva prestižna položaja – Martin i Albus – na kojima su obnovljeni nasadi vinove loze. Dobili su nazive po plemiću Martinu (Nagyju), vlasniku prvog vinskog podruma u tom kraju, a gospodin Albus zapamćen je kao vinogradar koji je brinuo o njegovim vinogradima.

Martin Albus Sauvignon blanc, Cannelloni

Malo konkretnije na žlicu bilo je Varivo od junetine, graška i noklice, svakodnevno jelo uz koje bi se svakodnevno mogao piti i Josić Cuvée. Osebujni crnjak iz Baranje kupaža je cabernet sauvignona, cabernet franca, syraha i merlota različitih godišta i omjera. Dobro usklađene sorte daju vino jake strukture, koje je istodobno mekano i svilenkasto. Cuvée iz baranjskog Zmajevca, namijenjen da se svidi široj publici, osobito ženama, a miriši na kupine i crveni ribiz s laganim naznakama aroma vanilije i kave. Kreirao ga je vlasnik vinarije Damir Josić, a predstavio Dubravko Vancaš iz Brze distribucije, koji dvadesetak godina distribuira Josićeva vina.

Josić Cuvee, Junetina s graškom i noklicama

Pašticada s njokima jelo je koje se obično konzumira uz vilicu i nož, ali je bila tako mekana da se mogla jesti i žlicom. Tom neodoljivom mesnom dalmatinskom specijalitetu pridruženo je odgovarajuće vino, Bora Svrdlovina 2022. Od gotovo izumrle sorte, obitelj Žuža je u vinogradu smještenom u Podgradini kraj Posedarja stvorila pravo malo čudo. Revitalizirali su svrdlovinu za koju se pokazalo da joj savršeno odgovara položaj i klima Benkovačko-stankovačkog vinogorja. Vinariju su nazvali Bora, kako se lokalno kaže za vjetar buru. Svrdlovina je tamnocrvene boje naglašenih voćnih aroma, ugodnog i svježeg okusa s blagim kiselinama. Vino je nekad u Dalmaciji bilo hrana, a svrdlovina je davala vrlo male prinose (svega 0,5 kg po trsu), pa se zato smatrala neisplativom. Tek sada se otkrivaju vrhunski potencijali ove sorte ‘vraćene iz nemilosti’, naglasio je vlasnik vinarije Zdravko Žuža. Spomenut ćemo da je ovo bio i najbolji matching jela i vina, prema ocjenama okupljenih novinara.

Bora Svrdlovina, Pašticada s njokima

Šećer na kraju nije bio samo šećer nego Topla čokoladna torta sa sladoledom, koja je za ovu prigodu posuta poprženim mrvicama lješnjaka i to s posebnim razlogom. Uz nju je poslužen Martin Albus Lješnjak liker, dosad najuspješnije hrvatsko slatko alkoholno piće, nagrađeno na prestižnom sajmu IWSC-u Londonu. U kategoriji likera, Orahovički Lješnjak osvojio je 99 bodova (100 nije nikad nitko) o čemu je nadahnuto govorila brend menadžerica Anita Tepeš. Ovo tekuće zlato proizvedeno je od macerata prženih lješnjaka u limitiranoj seriji od 3500 boca.

Martin Albus, Orahovački lješnjak, Topla čolokadna torta

Da vina budu prikladne temperature pobrinula se zagrebačka tvrtka Tibix Trade, čiji je predstavnik Vlaho Jarak ukazao na sve prednosti vinskog hladnjaka Dunavox. U njemu su se, na ovom eventu, istodobno temperaturno prilagodili pjenušac, bijelo i crno vino. Hladnjaci mađarskog brenda Dunavox, cijenjeni i u svijetu, dizajnirani su da oponašaju vinski podrum, balansirajući svjetlost, temperaturu i vlagu. Dunavox je posljednjih 15 godina predvodnik u razvoju hladnjaka za vino pa tako linije Noble i Prime imaju TFT display, WiFi i smart aplikaciju Dunavox Studio 3D. Prikladni su za ugostiteljske objekte i vinske kušaonice, ali i za kućanstva u kojima kuhinji daju dodanu vrijednost te za ambicioznije kolekcionare vina. Dunavox hladnjaci za vino mogu se pronaći u većini renomiranih salona namještaja i kuhinja. U ponudi je dostupno stotinjak modela prilagođenih potrebama korisnika, a Tibix Trade osigurava im tehničku podršku i servis.

Vlaho Jarak, hladnjak Dunavox

Bilo je ovo zadnje ovogodišnje druženje s vrhunskim vinima i biranim jelima, rakijama i likerima koji su upotpunili doživljaj te maslinovim i bučinim uljima kojima su dodatno oplemenjene delicije u Kvatriću, legendi među zagrebačkim restoranima.

Foto: Nikola Zoko

Virovitičko-podravska županija i ove godine osvojila priznanje na Danima hrvatskog turizma

Nakon samo četiri izdanja Festival vina i zalogaja „Slavonija i Podravina, wine not!? u organizaciji TZ Virovitičko-podravske županije osvojio je prestižnu titulu na Danima hrvatskog turizma u Opatiji. Ušao je u top tri najbolja gastronomska doživljaja u Hrvatskoj i tako potvrdio status jedne od najatraktivnijih eno-gastro manifestacija.

Već drugu godinu zaredom ova županija slavi s najboljim destinacijama na najvećem godišnjem okupljanju turističkih djelatnika. Podsjetimo, prošle je godine ušla u top tri s prekrasnom Plemićkom rutom u kategoriji kulturnog turizma, a osvajanjem nove nagrade potvrdila je kontinuitet, kvalitetu i inovativan pristup turističkim sadržajima.

Autentična priča Slavonije i Podravine

„Još jedna nagrada struke na Danima hrvatskog turizma priznanje je iznimnom trudu uloženom u promociju naše bogate tradicije i okusa. Virovitičko-podravska županija poznata je po svojoj autentičnoj kuhinji dviju gurmanskih regija Slavonije i Podravine, a posljednjih godina sve je više obiteljskih vinarija s iznimno kvalitetnim vinima koji su nas pozicionirali i kao atraktivnu butik vinsku destinaciju. Ovo je i nagrada svim lokalnim proizvođačima, vinarima, ugostiteljima i turističkim djelatnicima koji su svojim radom oživjeli gastronomsku baštinu ovog kraja i predstavili je kroz atraktivan festival. Nastavit ćemo razvijati naše projekte kako bismo dodatno obogatili turističku ponudu i učvrstili naš položaj na gastronomskoj karti Hrvatske“, istaknuo je Igor Andrović, župan Virovitičko-podravske županije.

Festival vina i zalogaja Slavonija i Podravina, wine not!? održava se svakog vikenda u rujnu na najatraktivnijim lokacijama. Počeo je prije četiri godine bez velikih očekivanja i otada se za svaki od šest vikend događanja traži ulaznica više. Ekskluzivnu notu ovom festivalu poznatom po sjajnoj atmosferi i odličnoj zabavi, daju i najveće atrakcije Plemićke rute poput dvoraca, ljetnikovaca, stoljetnih perivoja i zelenih oaza.

Kroz eno-gastro ponudu promoviraju plemićko naslijeđe

„Eno-gastro ponuda jedan je od temeljnih motiva gostiju pri odabiru putovanja pa smo iskoristili njezin veliki potencijal kako bismo kroz festival Slavonija i Podravina, wine not!? promovirali bogato plemićko naslijeđe i jedinstven ruralni prostor koji poziva na opuštanje i aktivnosti. Naglasak je na doživljaju i pozitivnim emocijama temeljenim na najkvalitetnijim lokalnim proizvodima. Ovaj festival ne bi bio tako uspješan bez suradnje s lokalnim turističkim zajednicama gradova Virovitice i Orahovice, općina Pitomača i Suhopolje, područja Vrata Papuka te Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije. Ovim putem im zahvaljujem, kao i svim vrijednim ljudima koji sudjeluju u organizaciji festivala. Ujedno pozivam gurmane, ljubitelje vina i putovanja da nas posjete i otkriju našu lijepu turističku priču“, poručila je Martina Jakelić, direktorica Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije.

Josip Mikolčić, Martina Jakelić i Luka Sabo iz TZ Virovitičko-podravske županije

Foto: Matija Turkalj, E projekt

Najavljen 17. Zagreb VINOcom 2024.

Ivan Dropuljić, osnivač i direktor manifestacije VINOcom, na nedavno održanoj konferenciji za novinare obratio se, kako je rekao prijateljima vina i kulinarstva:

“Nismo se, što se kaže, ni okrenuli, a ponovo smo pri kraju kalendarske godine, dakako i još jednom uz međunarodni festival vina i kulinarike 17. Zagreb VINOcom 2024.

Iskrenim pristupom prema potencijalnim izlagačima i formiranjem raznovrsne i vrlo atraktivne ponude – koja uz klasičan izlagački dio s mogućnošću tzv. promenadnog kušanja raznih domaćih i inozemnih vina k tome i u društvu s njihovim kreatorima osobno obuhvaća i vrlo atraktivne i poučne radionice – uvukli smo se i pod kožu posjetiteljima.

Ponosan sam posebno na veliki broj stručno vođenih vinskih i gastro radionica divljenja vrijednih sadržaja vezanih ne samo uz našu domaću, hrvatsku vinsku scenu nego i uz najpoznatija i najcjenjenija svjetska vinska područja.

Uistinu veliki odaziv s jedne strane proizvođača/ponuđača plemenite kapljice te raznih delikatesa, a s druge strane posjetitelja kako iz segmenta enologije, sommelijerstva i ugostiteljstva, trgovine tako i iz segmenta krajnjih potrošača te dolazak i brojnih zainteresiranih iz inozemstva uvjerljivo govore o tome da smo kao manifestacija bili i ostali na pravome putu podizanja kulture vina i pijenja, te posebno, i promidžbe eno-gastro posebnosti i vrijednosti. Upravo to daje nam i dalje snagu da ne samo ostanemo na nivou nego i da dižemo ljestvicu kakvoće.

Želim se zahvaliti pokroviteljima: Predsjedniku Republike Hrvatske gospodinu Zoranu Milanoviću, Ministarstvu poljoprivrede, Ministarsvu turizma i Hrvatskoj gospodarskoj komori, te svima koji su sve ove godine podržavali Zagreb VINOcom.

Zahvalio bih prestižnom hotelu Esplanade na gostoprimstvu, te svim izlagačima i drugim sudionicima u realizaciji manifestacije, na tome što su dali i daju visoki doprinos tome da Zagreb VINOcom postane i ostane prepoznatljivo respektabilno eno-gastro događanje, vjernoj publici hvala što prepoznaje naše napore.

          Istodobno, izražavam najiskrenije žaljenje zato što je revija Svijet u Čaši, izašavši s prvim brojem na Martinje 1992, kao posljedicu opake bolesti jednoga od osnivača i poslovne kralježnice revije, nakon nešto više od 30 godina izlaženja morala prestati s izlaskom. Doduše glavni urednik nastavio je sa svojom aktivnosti na blogu isprva Svijet u Čaši a onda, kako su se skupljale godine, pretvorenim u Suhi u Čaši, od početka 2024. sa sporadičnim izlascima. 

          Žao mi je što i ovaj put ne možemo bez onih vrlo jako tužnih vijesti, jer su nas zauvijek napustile drage i u eno-gastro sferi istaknute osobe.

          Počast ovdje odao bih onima istaknutima iz vinskoga svijeta, a koji su prema nebeskom plavetnilu zauvijek pošli tijekom ove godine ili na samom kraju prošle, a to su glasoviti Miljenko Mike Grgić, ispraćen lani u prosincu u 101. godini života, te ove godine ispraćeni Vitomir Andrić (75) znan kao novinar i urednk u Večernjem listu, pa vinar iz Međugorja Pero Buntić (69), ugledni enolog i upravitelj korčulanske PZ Čara Janko Jovanov (60), zatim korčulanski proizvođač grka Branimir Cebalo (80), pa vinogradar i vinar iz Gornjeg Jesenja Ivan Hanžek Robin, pa gđa Vlasta Rubeša – Vili (69), pa Miodrag Kostić (65) biznismen i vlasnik vinarija: Erdevik i Chichateau iz Srbije … Slava im! Počivali u miru!

Dobro došli na 17. međunarodni festival vina i kulinarike Zagreb VINOcom 2024 u zagrebačkom hotelu Esplanade, želim vam da vrijeme provedete sadržajno i da na odlasku sa sobom i ovoga puta ponesete najljepše uspomene”.

Foto: Marko Čolić (prošlogodišnji VINOcom) i Sunčana Barušić

Na predblagdanskom druženju najavljeni noviteti na 12. PINK DAY Zagreb Festivalu 2025.

Zagrebački je „Pupitres – Boutique Vinske Kulture“ ugostio druženje predstavnika medija i organizatora PINK DAY Zagreb Festivala.

Bila je to prilika za najavu noviteta na 12. festivalu PINK DAY Zagreb. Organizatorica i osnivačica Festivala Sanja Muzaferija i izvršna direktorica Zrinka Jelić – Belinić, najavile su uvođenje treće boje koja će u 2025., uz najvažniju, ružičastu (i zelenu), obilježiti PINK DAY Zagreb

Sanja Muzaferija i Josip Orišković

Istaknuto je da Festival svakih nekoliko godina uvodi zanimljive novitete kako bi svojim posjetiteljima i izlagačima pružio dodatan doživljaj. 

Još 2014. godine je na Festival uspješno uvedena promocija ekstradjevičanskih maslinovih ulja Green in Pink, a 2022. Pink Mixology, s pink koktelima.

Vlasta Pirnat i Željko Suhadolnik

Fokus festivala i dalje ostaje na rosé vinima (ružičasto), kao i na ekstradjevičanskim maslinovim uljima (zeleno), no na idućem izdanju Festivala, koji će se 26.04.2025. održati u Laubi: kući za ljude i umjetnost, posjetitelji će moći uživati i u trećoj boji  – tj. amber/jantarnim/narančastim vinima odabranih izlagača. 

Sanja Muzaferija i Domagoj Jakopović Ribafish

Prisutnima se obratio i sommelier Josip Orišković, selektor Festivala za ta vina – koji je ukratko predstavio koncepciju. 

Također je predstavljena i suradnja s domaćicom druženja, poznatom sommelierkom i vinskom promotoricom Jelenom Šimić Valentić i Pupitresom u Medulićevoj ulici, gdje će se povodom 12. PINK DAY Zagreb Festivala održavati radionice i Masterclassovi.

Na druženju su se uz male zalogaje Pupitresa, kušala vina: FESTIVUM Katunar Estate Winery iz Vrbnika, Krk; Plavac mali Sivi vinarije Bura s Pelješca; Škrlet 298 Kleti Romić iz Moslavine; Glavica Škrlet Amfora iz Moslavine i Sontacchi Superslav iz Kutjeva te Hlam9, vinarije Šipun, sa specijalnog položaja na otoku Krku.

Više o svemu, kao i o eminentnim gostima Festivala će otkriti službena konferencija za medije, neposredno prije Festivala, u travnju 2025.

Bila je ovo idealna prigoda za druženje i zdravicu povodom nadolazećih blagdana, skorog kraja kalendarske godine i dosadašnje lijepe suradnje Festivala, medija i svih prisutnih!

Foto: Rene Karaman i Sunčana Barušić

Časopis VINUM.IN proslavio peti rođendan

Kada je prije pet godina Dijana Grgić odlučila pokrenuti specijalizirani, ali pazite – printani časopis o vinu, većina joj je savjetovala da odustane jer… papirnati primjerci nemaju budućnost. Danas njen časopis VINUM. IN dokazuje suprotno: stariji, ali i oni mlađi vole listati stranice, s njih upijati znanje i uživati u fotografijama.

„Uspjela sam, VINUM. IN je našao svoju publiku. Nedavno je izašao 14. broj i do sada su za njega pisali mnogi poznati hrvatski novinari, sommelieri i profesori Agronomskog fakulteta. Stranice mog časopisa sakupile su jednu lijepu i kvalitetnu ekipu, a drago mi je naglasiti da su se u posljednjih godinu dana pridružili i strani novinari i ponosna sam da poznati časopis Decanter i VINUM. IN dijele iste autore, a to je jako lijepa referenca“, kazala je vlasnica i glavna urednica časopisa Dijana Grgić na promociji izlaska već spomenutog 14. broja, ali i proslavi njegovog petog rođendana na kojoj su se okupili njeni suradnici, novinari, blogeri te prijatelji koji je prate od samih početaka.

Zapravo, u pet godina svijetlo dana je ugledalo 15 izdanja, ali ljetni VINUM. IN, izdan na engleskom jeziku nije nosio redni broj, ali je zato prenosio stranim turistima priče o hrvatskim vinskim regijama, hrvatskim vinima i mjestima koja oduševljavaju svojim prirodnim ljepotama i kulturnim baštinama.

Dijana Grgić je u međuvremena postala prva i za sada jedina hrvatska članica udruge Circle of Wine Writers koji okuplja 250 cijenjenih i poznatih vinskih novinara, pisaca, sommeliera i poznavatelja vina te destilata iz cijelog svijeta. Diana organizira i evente „Vine Story“ na kojima predstavlja poznate, ali i one manje poznate ali hvale vrijedne vinare, a sve je češće u Italiji radeći na nekim projektima.

„Planovi su veliki, imam mnogo ideja i želja mi je graditi priču oko VINUM. IN -a u nastojanju da bude sve bolji i ljepši“ kazala je Diana, a mi joj želimo da joj se planovi ostvare!

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Mario Draušnik i Sunčana Barušić

Graševina priča sve jezike svijeta, kaže vinski ekspert Darko Lugarić

Otkriti razlike u graševinama s različitih terroira od Bregovite Hrvatske preko najpoznatijih kutjevačkih do podunavskih, doživjeti raskoš stilistike ove sorte od pjenušca, svježih i odležanih vina pa do onih slatkih, odgonetnuti mikrolokaciju, godište, čak i etiketu – sve na slijepo. Rukavica je bačena i to u epicentru graševine, u Požeško-slavonskoj ž Pupaniji! Veliki je to izazov i za one najiskusnije, no i najbolji način da se u potpunosti doživi ova najzastupljenija hrvatska sorta.

Darko Lugarić

Ovo najbolje zna sommelier i vinski stručnjak Darko Lugarić, voditelj vinskih radionica u sklopu projekta „Zlatna Slavonija Eno&Gastro“, koji pred sudionike – vlasnike vinarija i kušaonica, ugostitelje, konobare i kuhare u Požeško-slavonskoj županiji – nije postavio nimalo lagan zadatak.

Upravo je u tome čar, kad se u društvu sommeliera ovakvog kalibra otvore nove spoznaje i otkrivaju neki novi okusi i nijanse u omiljenim graševinama.

„Govori sve jezike i zahvaljujući različitim stilistikama može se sljubiti uz vrlo različita jela i ravnopravno stajati uz najpoznatija svjetska vina“, opisuje Lugarić najtraženiju sortu Zlatne Slavonije.

Darko Lugarić

Pandam graševini u crnim vinima?

A tijekom pet ovogodišnjih radionica letvica je podignuta vrlo visoko pa se osim o karakteristikama i različitim terroirima graševine raspravljalo i o cjenovnim razredima bijelih i crnih sorti, ali i nekim drugim sortama koje se također njeguju u Hrvatskoj i daju izvrsne rezultate.

„Ključna je interakcija i izražavanje mišljenja, a napredak kroz radionice itekako je vidljiv. Fokus je, naravno, na graševini koja je odredila vinsku priču Požeško-slavonske županije i predstavlja „sidro“ bijelog sortimenta. Pitanje o „sidru“ za crne sorte u Slavoniji nema jednoznačan odgovor. Na radionicama se pokazalo da je izvrstan crni pinot, ali tu su i vrhunski cabernet sauvignon, syrah, merlot i cabernet franc“, ističe Lugarić.

Autentična priča Zlatne Slavonije

Projekt „Zlatna Slavonija Eno&Gastro“ osmislila je i već ga četvrtu godinu provodi Turistička zajednica Požeško-slavonske županije, a svake godine zanimanje vlasnika vinarija i kušaonica, ugostitelja, konobara i kuhara sve je veće.

„Projekt smo osmislili s ciljem isticanja jedinstvene vinske i gastronomske ponude Požeško-slavonske županije, poznate prvenstveno po vrhunskim graševinama. Kroz ovaj projekt kontinuirano ulažemo u kvalitetu ponude i na taj način gostima pružamo autentični doživljaj Zlatne Slavonije, uživanje u lokalnim specijalitetima i kulturi koja nas čini prepoznatljivima,“ izjavila je Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije.

Foto Stiglic Photo, izvor TZ Požeško-slavonske županije

Ekologija, tradicija i inovacija – upoznajte vinski brend Kotari

Zadarsko zaleđe, točnije Ravni Kotari, regija su Europe sa najvećim postotkom ekološke poljoprivredne proizvodnje po glavi stanovnika. U njih se ubraja i vinarija Kotari, nasljednik brenda Mas-Vin odnosno PZ Maslina i vino, koji je svojim vrhunskim vinima i maslinovim uljima već osvojio brojna nepca. Aktualni re-branding podigao je tu letvicu još više, a ako uza sve faktore nabrojimo i onaj ključni – smjenu generacija – tada možemo zaključiti kako je pred vinarijom Kotari uistinu sjajna budućnost.

Naime, upravo su tzv. nove generacije vinara nositelji vinske (r)evolucije koja se u Hrvatskoj događa posljednjih 15-ak godina. Tradicija i odrastanje u vinarskoj obitelji u kombinaciji sa višom razinom edukacije, suvremenom tehnologijom u podrumu i svješću o važnosti autentičnog i fokusiranog marketinškog pristupa formula su za uspjeh ne samo pojedinih vinarija, već i čitavih vinskih regija.

U sve navedeno, pa i više, uvjerili smo se na prezentaciji brenda Kotari koja je okupila predstavnike eno-gastro medija i vinske profesionalce u zagrebačkom diWine Clubu. Na druženju su sudjelovali Stanka Jagar, predstavnica vinarije, renomirani enolog Robert Brkić te prodajni predstavnik Saša Zec.

Saša Zec, Stanka Jager i Robert Brkić

Novo ime uz zadržane tradicionalne vrijednosti

„Brend Kotari nazvali smo prema lokaciji na kojoj su smješteni naši vinogradi i maslinici. Riječ je o vinogorju Benkovac-Stankovci, jednom od najpogodnijih područja u Hrvatskoj za uzgoj vinove loze. To je mjesto koje nazivamo domom i gdje priča počinje i završava – od sadnje vinograda i maslinika, pa sve do finalnog proizvoda“, kaže Stanka Jagar, predstavnica vinarije i brand managerica.

Naime, upravo je Stankin otac, Željko Uzelac, zajedno sa partnerom Radom Bobanovićem na ovom području zasadio prvih 50 hektara vinove loze i maslina, kada je, sad već daleke 2006. godine osnovana Poljoprivredna zadruga Maslina i vino. Spoj tradicije i inovacije doveo ih je do točke u kojoj se nalaze danas, pri čemu je važno naglasiti kako je područje od samih početaka u ekološkoj proizvodnji.

Početak projekta MasVin

„Svaki proizvod koji dolazi iz Kotara može se pratiti od samog polja do finalnog uratka – ekološki, prirodno i odgovorno. Od prvog dana imamo certifikate koji jamče našu posvećenost prirodnim praksama, a podrazumijeva se da ćemo tu praksu zadržati i nadalje.“, pojašnjava Stanka.

Navodnjavanje iz 3 akumulacijska jezera sa sustavom navodnjavanja kap na kap

Kotari raspolažu sa 40.000ha maslina i 11.000ha vinograda u kojima dominiraju francuske sorte poput merlota, cabernet sauvignona i shiraza, koje upravo u zadarskom zaleđu daju vrhunske rezultate. Ponosni su i na svoje nasade crljenka i maraštine – autohtonih hrvatskih sorata grožđa na koje u budućnosti planiraju staviti veći fokus.

Vina s autentičnim otiskom kotarskog terroira

U svojoj paleti brend Kotari za sad ima dvije etikete: Kotari Cuvée Crveni od sorti merlot, cabernet sauvignon i shiraz, te Kotari Merlot. Uskoro će iz podruma biti pušten Kotari Cuvee Selection – prestižno vino kojeg već sada smatraju krunom svojeg podruma, dok su za proljeće najavljeni Rose, Cuvee Bijeli Blanc de Noir, slatki Crljenak te Muškat žuti.

Saša Zec, Stanka Jager, Robert Brkić i Irena Lučić

„Vinogradi Kotara imali su sreću i privilegiju od samih početaka biti u kontroliranoj ekološkoj proizvodnji, što samo po sebi postavlja više standarde prilikom kontrole kvalitete nego kada je riječ o konvencionalnom uzgoju. No, u ovim vinogradima je bitan faktor i navodnjavanje, koje se provodi tzv. medotom ‘kap po kap’. Ono nam omogućuje i regulaciju kasnije količine alkohola u vinu, faktor koji uslijed klimatskih promjena postaje sve teže kontrolirati.“, pojasnio je Robert Brkić, koji enološki potpisuje novu etiketu Crvenog Cuveea.

Kotari, Crveni cuvee

„Naš stari brend Mas-Vin proslavio se brojnim nagradama, naročito za crna vina. Najnagrađivaniji predstavnik vinarije je Crljenak, ponosni nositelj Decanterovog srebra. Riječ je o vinu bogatog voćnog okusa, s notama koje ga čine posebnim za naš terroir i koje osvaja na prvi gutljaj.“, kazala je Jager

Jurica i Stanka Jager

Novi dizajn i smjeliji stil prilagođen modernom vinskom tržištu

Novi vizualni identitet povjeren je poznatom dizajneru Vanji Cuculiću, koji je sudjelovao u redizajnu etiketa brojnih hrvatskih vinarija na način da kroz kreativni vizual kupcu dočara značajke terroira te priču i vrijednosti koje proizvođač želi komunicirati. Etikete vinarije Kotari u tom smislu nisu iznimka – već prvi pogled na njih osigurava primijećenost na polici svake vinoteke, a snažne boje i smjeli dizajn komuniciraju jednako takav sadržaj boce. Jer (Ravni) Kotari ne mogu i ne žele dati osrednja i beskarakterna vina koja ćete ubrzo zaboraviti.

Kotari, maslinova ulja

Svakako valja obratiti pažnju i na Kotari maslinova ulja – kupaže Kotari i Kotari Pikant. Kotari su kupaža dalmatinskih sorti, dok je Pikant intenzivnijeg okusa s istarskim sortama. Oba ulja su obučena u nove bočice i etikete, spremne za tržište.

„HoReCa sektor već sada pokazuje interes za novu vinsku liniju Kotari, no vjerujem kako ćemo pravo pozicioniranje doživjeti na proljeće, kada je u planu puštanje bijelih i rose vina, koja će kompletirati paletu proizvoda. Kotari nude gastronomski zahvalna vina koja mogu pratiti jelovnike restorana od predjela do deserta te sam uvjeren kako će ugostitelji to vrlo brzo prepoznati.“,  komentirao je prodajni predstavnik Saša Zec.

Kotari, Merlot

Vina i ulja je trenutno moguće naručiti izravno od proizvođača, a uskoro će biti dostupna na policama Metroa i drugih trgovina. U izradi je i webshop koji bi trebao olakšati kupovinu i dostavu, a distributer Saša Zec (Vina Mosaica) pobrinut će se da ove vrhunske vinske uratke uskoro pronađete i na jelovnicima restorana.

Foto: Irena Lučić, Sunčana Barušić i arhiva vinarije