Vinarija Antunović proslavila 20 godina uspješnog rada

U punoj dvorani zagrebačkog Amadria Park Hotela Capital nedavno su se Jasna Antunović Turk i njezin sin Branimir Turk podsjetili na prva dva desetljeća vinarije i predstavili nova velika vina iz Grand Selection linije. Nakon velikog uspjeha osvojivši platinu na Decanteru 2017. godine ova vinarija samo niže uspjeh za uspjehom. Preko 15 vina iz njihovog asortimana ocjenjena su sa više od 90 bodova što je svakako raritet za jednu vinariju u tako kratkom razdoblju.

Da podsjetimo, Jasna Antunović Turk je na ratom razrušenom prostoru vinogorja Erdut posadila još 2004. godine prve vinograde te zatim i izgradila modernu vinariju. U posjedu ima 14 hektara vinograda na izvrsnim pozicijama južnih obronaka Fruške Gore s tri strane okruženih Dunavom. Ovom je prilikom, u organizaciji Vinskoga kluba, predstavljena cijela linija Grand Selection, od kojih su dva potpuno nova vina, četiri nove berbe postojećih etiketa te jedno arhivsko, a na kraju i vino iznenađenja!

Vino dobrodošlice bio je osvježavajući J Rosé Grand Selection 2024. od crnog pinota iz najstarijeg vinograda koji je jednako dobar kao aperitiv, ali i kao gastronomsko vino koje može može pratiti niz jela.

Službeno je predstavljanje započelo velikim vinom od najznačajnije hrvatske sorte.Graševina je svakako i najvažnija sorta vinarije. Jasna joj pristupa s velikim razumijevanjem, svjesna njezina potencijala za proizvodnju velikih vina ako se za to stvore idealni uvjeti, a to su prije svega kvalitetno grožđe, moderna tehnologija, znanje i iskustvo. Sve to pretočeno je u graševinu Tradition Grand Selection 2021. koja je odležala 12 mjeseci u velikim bačvama od slavonskog hrasta. Slamnato žute je boje i finog, umjereno intenzivnog mirisa zrelog bijelog voća, žutog livadnog cvijeća te cvijeta akacije i peluda, zaokruženog suptilnim dodirom hrasta i orašastih plodova. Okus je dug, bogat, kremozan i sočan, protkan citrusno–mineralnom svježinom. Optimalno zrelo vino ima i lijep potencijal za razvijanje. 

Slijedio je Chardonnay Reserve Grand Selection 2020. po kojem je vinarija Antunović nadaleko poznata i kroz koji je najbolje vidljiv smjer u kojem nema lutanja. I on je odnjegovan u velikoj bačvi, ali 18 mjeseci. Zlatnožute je boje te slojevitog i kompleksnog, srednje intenzivnog mirisa žutog livadnog cvijeća, zrele kruške, vinogradarske breskve, suhe marelice, orašastih plodova i tostiranog kruha. Okus mu je fin, topao i mek, kremozan, izražene mineralne svježine, dug i pamtljiv. Punog je tijela, spreman za uživanje, a i njemu predstoji razdoblje lijepog putovanja kroz vrijeme.

Serija bijelih vina završila je predstavljanjem mješavine sorata i godišta. Jubilea Reserve Grand Selection kupaža je zelenog silvanca iz berbe 2011. chardonnaya iz 2014. i graševine iz 2016. Vino doista neobične kompozicije i arhitekture nastalo je kao rezultat instikta i neupitnog znanja vinarke. Na prvi pogled to izgleda poput rogova u vreći, ali znala je Jasna dobro što radi i već će prvi miris demantirati sve skeptike.  Sad je u pravoj formi. Iznimno kompleksno, jedno od onih vina koje ne treba detaljno secirati jer se ništa posebno ne ističe, nego djeluje kao skladna cjelina.  Pomješani su voćno-cvjetni mirisi uz bijeli čaj i livadni med. Kremoznog je, ali mineralno svježeg okusa. Veliko vino za velike trenutke! 

Mješavina sorata i godišta bio je i prvi ponuđeni crnjak. Ovdje je već jasno vidljiv potpis Jasninog sina Branimira Turka, mladog agronoma koji je brusio zanat i u znamenitom Bordeauxu, a u vinariji je preuzeo odgovornost za crna vina. Tango Grand Selection kombinacija je sorata koje su najbliži srodnici. Sin cabernet sauvignon je iz berbe 2020., otac cabernet franc godinu je dana mlađi. Odnjegovani su 12 mjeseci u velikim bačvama od slavonskog hrasta i dali nam vino rubinske boje i finih mirisa na crveno voće: trešnju, višnju i ribizl. Finog je, toplog i mekog okusa, srednjeg tijela, visoke svježine i uglađenih tanina. Upravo takvih vina treba na našem tržištu, vina koja imaju karakter, a ne umaraju, lako se piju i nisu rezultat kompromisa. U petoj godini je sasvim spremno, ali vrijeme je svakako na njegovoj strani. 

Jasna Antunović Turk i Branimir Turk

Iste su sorte dala sljedeća dva vina, samo su godišta zamijenjena. Cabernet Franc Grand Selection 2020. odležao je 12 mjeseci u bačvicama (225 litara) od slavonskog hrasta. Rubinske je boje sa svijetlim rubom i finog mirisa crnog bobičastog voća sa začinskim notama bijelog papra te šumskog poda, tipičnog za zrele crnjake. Okus je sočan i svjež te isprepleten ugodnom gorčinom. Iz ovog je vina posve jasno da Branimir razumije sortu i da nepogrešivo koristi sve prednosti teroara, a dobar odabir bačve dodatno je podigao kompleksnost. I ovo je vino spremno, ali može i dodatno odležati i dokaz je koliko je lijepo Podunavlje prihvatilo klasičnu bordošku crvenu sortu.

Vinogradi vinarije Turk

A da desna obala velike rijeke voli i njezina potomka, najrasprostranjeniju sortu vinove loze na svijetu, pokazali su Jasna i Branimir vinom Cabernet Sauvignon Grand Selection 2021. I ono je provelo godinu dana u bačvicama, ali od mađarskog hrasta. Zadržala je sorta klasične arome crnog bobičastog voća, a u drukčijoj su se bačvi razvile začinske note kadulje, timijana, crnog papra i klinčića. Vino je fino, toplo, djelomično mekano te sočno, svježe i ugodne gorčine. Dobre strukture, harmonično i uravnoteženo, naći će svoje mjesto i na najzahtjevnijim stolovima.

Nakon predstavljanja novih vina poslužena je arhivska Graševina Premium 2010.! Vinom impresivne energije Jasna je postavila teško dostižne standarde! Kristalno je bistro, žive zlatno-jantarne boje. U slojevitom i kompleksnom mirisu isprepliću se arome prezrelog žutog voća, oskoruše, najfinijeg duhana, cvjetnog meda i livadnog cvijeća. Okus je sočan, slastan, dug i s naglašenom mineralnom svježinom te nježnom gorčinom koja krasi sortu. Dobro nosi godine i još će nas dugo oduševljavati.

Tomislav Jakopović, Branimir Turk, Jasna Antunović Turk i Ivo Kozarčanin

Sinergija iskusne Jasne i vrijednog i stručnog mladog nasljednika Branimira donosi moderan pristup u kojem se poštuju sorte od kojih proizvode vina koja stasaju u tišini podruma, bez velikih intervencija u suglasju s prirodom.

Vinarija Antunović još se jednom predstavila kao iznimno pouzdana, sa kontinuitetom kvalitete i bez nepotrebnih stilskih lutanja što im osigurava odličnu poziciju na zahtjevnom tržištu vina.

Bila je to večer sjajnog društva, raspoloženja i velikih vina.

Večer za pamćenje!

Foto: Vinski klub, arhiva vinarije Turk i Sunčana Barušić

Istarski vinari u organizaciji Vinistre otputovali na Prowein

Istarski vinari i ove se godine samostalno predstavljaju na Proweinu, najprestižnijem svjetskom sajmu vina, koji se održava u Düsseldorfu od 16. do 18. ožujka. Ovo je već treća godina zaredom kako se u organizaciji Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre, predstavljaju na sajmu u Njemačkoj.

Riječ je o 11 renomiranih istarskih vinarija – Cattunar, Fakin, Agrolaguna, Veralda, Medea, Degrassi, Dešković, Damjanić, Domaine Koquelicot, Deklić i Rossi. Svoja vina predstavit će ove godine u hali 9, u još većem i atraktivnijem izložbenom prostoru površine 85 četvornih metara, okruglog oblika, otvorenog sa svih strana u skladu s modernim zahtjevima tržišta.

„Iznimno nam je važno da se istarski vinari udruženi u Vinistru, predstave na najvećem svjetskom sajmu. Status najprepoznatljivije hrvatske vinske regije potvrđen je i sve većim odazivom njemačkog tržišta. Istru ne prezentiramo samo kao važnu vinsku regiju, već sveobuhvatno kao atraktivnu turističku destinaciju. Zbog toga smo ove godine osmislili još privlačniji izložbeni prostor koji jednostavno poziva da nas posjetite“, istaknuo je Luka Rossi, predsjednik Vinistre.

U sklopu sajma Vinistra i ove godine organizira atraktivne radionice koje će voditi poznata vinska stručnjakinja Master of Wine Caroline Gilby, velika ljubiteljica istarskog terroira.

Radionica Mnogobrojna lica istarskih vina otkrit će vinskim kritičarima i predstavnicima medija niz različitih stilova vina i pjenušaca iz Istre, dok će se na radionici Ne zaboravite Z – potencijal starenja istarske malvazije predstaviti najbolji primjerci arhivskih malvazija, među kojima je najstarija iz 2006.

„Čestitam Udruzi Vinistra na ponovnom sudjelovanju na najvećem svjetskom sajmu vina Prowein u Njemačkoj kao i svim istarskim vinarima i vinogradarima na entuzijazmu, iznimnom trudu i sjajnoj promociji naše Istre. Jedan od najvažnijih sajmova vina prigoda je za promociju Istre kao vinske regije i naših vrhunskih vina s naglaskom na autohtone sorte malvaziju i teran i to ne samo njemačkom tržištu, nego i distributerima, vinskim kritičarima i ugostiteljima iz čitavog svijeta koji ne propuštaju Prowein. Uvjeren sam da će Vinistrin štand i ove godine privući brojne ozbiljne distributere, koji su za Istru itekako čuli, što potvrđuje da smo prava boutique regija, koja nudi vrhunska i svjetska vina. Rado volim istaknuti da se istarsko vinarstvo želi pozicionirati u segmentu izvrsnosti i zato smatram da je sudjelovanje upravo na sajmovima poput Proweina najbolja promocija naših proizvoda i cijele regije“, poručio je Boris Miletić, župan Istarske županije.

Uz nastup na najpoznatijem svjetskom vinskom sajmu, traju i pripreme za ovogodišnje izdanje Vinistre koje će se održati od 9. do 11. svibnja u Poreču. U prodaji su već early bird online ulaznice za ovu najatraktivniju vinsku izložbu u regiji.

Foto: Merlo De Graia:

Le Divine, novo vino vinarije Franc Arman

Kada se spoje čuvena legenda i specifični okusi vinskih sorti, nastane doista iznimno vino koje odiše brojnim posebnostima. Upravo u takvom vinu u četvrtak, 13. ožujka, uživali su oduševljeni sudionici promocije na kojoj je čuvena istarska vinarija Franc Arman vina u MIVA bistro & wine baru u Zagrebu premijerno predstavila svoju novu kreaciju – Le Divine.

Tomislav Tuđen

Događanje su organizirali Franc Arman vina, MIVA galerija vina i Croatia by the glass, agencija za vinske ture kojoj je na čelu dobro znani vinski stručnjak Tomislav Tuđen.

U slučaju Le Divine riječ je o vinu koje sljubljuje 60 posto sauvignona i 40 posto istarske malvazije, moćnog bogatog okusa i jedinstvenih aroma koje su se izrodile iz svojevrsne slučajnosti da bi na kraju postale nova zvijezda na nebu hrvatskog vinskog tržišta.

Oliver Arman, vinarija Franc Arman

„Sve je krenulo tako što smo 2020. godine neplanirano nakon punjenja imali višak sauvignona te smo ga ostavili da stoji u podrumu u inoks bačvama. Prošlo je četiri godine i odlučili smo ga degustirati, pa smo tako uvidjeli da vino ima golem potencijal, aromatski i okusno. Bilo je iznimno kompleksno, a kako bismo mu dodali onaj posebni touch istarskog podneblja priljubili smo mu malvaziju“, rekao je na prezentaciji vinar Oliver Arman dodajući da je malvazija ujedno ublažila postojeći intenzitet arome odležanog sauvignona.

Jer u ovoj vinariji smještenoj u slikovitom selu Narduči nadomak Vižinade vole raditi harmonična vina u kojima, kako kaže Oliver Arman, okus i miris moraju biti u idealnom balansu, baš kao što vino u cjelini mora biti fino izbalansirano. Le Divine sljubljuje i sauvignon i malvaziju iz 2020., pa je nakon njihova spajanja nova vinska kreacija stajala u drvenim bačvama šest mjeseci. Nakon toga vino je išlo na punjenje, odležalo godinu dana u bocama i potom je danas prvi put prezentirano na tržištu.

A uz doista iznimne karakteristike vina posebnost mu daje i etiketa koju su za njega osmislili u rovinjskom dizajnerskom Studiju Tumpić&Prenc. Etiketa je svojevrsni prikaz drevne legende po kojoj su vile, predivne i moćne Le Divine, sagradile impozantnu Arenu u Puli. Bile su to vile graditeljice koje su čovjeku mogle podariti sreću, pa su tako jedne noći vukle kamenje s Učke i slagale ga u krug. Kad je svanulo i zakukurikao prvi pijetao morale su, kao stvorenja noći, prekinuti posao i otići, pa je zato Arena ostala nedovršena. No kasnije su, asocira vinska etiketa, došle do Vižinade i pomogle sagraditi i pitoreskno selo Narduči. Kako bi ukazali na veličanstvenost pulske Arene u Franc Arman vinariji odlučili su ne samo staviti Arenu na etiketu, nego i puniti vino u boce od jedne i pol litre koje svojom veličinom asociraju na impozantnost te građevine.

Stoga, kako i piše na etiketi, u svakoj su se boci spojile čarolija malvazije i magija sauvignona koje kroz nezaboravno vinsko putovanje svakog vode u svijet istarskih legendi, uz moćnu vilinsku energiju iz starih predaja. Posjetitelji današnje promocije imali su priliku sve to iskusiti, a ubuduće će moći i drugi brojni vinoljupci, s obzirom da je vino dostupno na tržištu.

Foto: Matej Marjanović

Agapito – mala vinarija s posebnim vinima

Sjeverni, najmanje istražen i turistički ne toliko eksponiran dio Istre još uvijek krije svoje bisere, ali njihov sjaj je počeo privlačiti sve više pozornosti. U tom dijelu, u blizini Buzeta, nalazi se najveće Istarsko akumulacijsko jezero – Butoniga, koje služi kao vodospremnik, pa zahvaljujući njemu veći kontinentalni i obalni gradovi našeg najvećeg poluotoka imaju dovoljno pitke vode. A u njegovoj blizini, u mjestašcu Marčenegla, na dijelu koji se zove Vrh, obitelj Agapito od kraja 19. stoljeća uzgaja vinovu lozu i u podrumima svoje male vinarije proizvodi i njeguje vina.

Vinogradi vinarije Agapito

Veliki vjetar u leđa vinarija Agapito, koja je dobila ime po obiteljskom prezimenu (agapa – grčki: nesebična i nečulna ljubav) je dobila nakon što je 2022. godine na Vinistri, u kategoriji odležanih terana njihovo vino proglašeno šampionom. Od tada je ime vinarije sve više spominjano, a njihovo gostovanje na Vinistri te na ovogodišnjem Vinartovom Petit Tastingu privuklo je sve više poklonika njihovih vina.

A, ona su posebna. Osim što je dio njihovih vinograda spada među najstarije u Istri (između 130 i 150 godina), Paolo sa svojim ocem Neviom Agapitom spaja tradicionalno (kako ih je naučio nono Milenko) i moderno, pa crna vina dozrijevaju minimalno tri godine u drvenim bačvama, dok bijela prolaze crio-maceraciju. U vinogradu uzgajaju grožđe i u podrumu njeguju i vina od zaboravljenih sorti koje su zbog njihove zahtjevnosti u vinogradima vinari zamijenili otpornijim. Radi se o sortama duranija, hrvatica (ili kako je još nazivaju croatina), likant i trenutačno vrlo zapostavljena sorta u Istri – borgonja.

Paolo Agapito

Ne samo da od tih sorti proizvode mirna monosorta vina, nego su odlučili raditi pjenušce. Na radionici Vjekoslava Madunića „Vrijeme je za…“, koju je vodio sommelier Darko Lugarić, imali smo privilegiju kušati njihove prve pjenušave uratke (napunili su samo 300 boca).

Duranija pjenušac je nastao miješanjem berbi iz tri godišta (non vintage), odnosno2021., 2022., i 2023. Odležavao je na kvascima tri godine, herbalnih je nota i intenzivnih mirisa na nosu, užitno i jedino što su vinski stručnjaci zamjerili – nedostaje mu perlanja. Ali, to je prvi pokušaj Nevija i Paola Agapito i gotovo smo sigurni da će iduće godine pjenušac biti savršen i vrlo primamljiv, budući da pjenušca od sorte duranija nema na tržištu.

Vinogradi vinarije Agapito

Kušao se i prvi pokušaj proizvodnje pjenušca od sorte hrvatica nastalog istom metodom i non vintage iz dva godišta – 2021. i 2022. Mirisa na trešnju i marelicu s dodatkom karamele, s malo više ostatka sladora od prethodnog kušanog pjenušca te dobro ohlađen prijat će u ljetnim mjesecima!

Tina Lovin Mrak i Paolo Agapito

Obitelj se vinarstvom i vinogradarstvom bavi dva stoljeća i njihovim se vinima osjeća obiteljski trud. Obitelj u svaki korak proizvodnje daju najviše od sebe i to od vinograda do podruma, a njihovu obiteljsku priču kazuje Agapito Malvazija Istarska 2024. Zapravo, to je Malvazija kakva se proizvodila nekada. Agapito Malvazija je drukčija, jedinstvena. A, posebna je i po tome što se Paolu i njegovom ocu u proizvodnji pridružila enologinja Tina Lovin Mrak, Paolova djevojka.

Veliku su pažnju izazvala i mirna vina od sorte duranija i hrvatica. Prvo je veliki stručnjak za vina, Franjo Francem pohvalio i savjetovao da ustraju u njegovoj proizvodnji koja može postati „biser“ ove vinarije.

Na radionici se kušalo vino od sorte borgonja, Agapito Rožoljo. Ime je dobio u čast pokojnog djeda koji je za Borgonju uvijek govorio da je poput rožolje – likera od ruža. Mi smo više osjetili miris i okus griotta, cimeta, sladića i zamišljali kako bi se odlično sljubilo sa Stubičkom pisanicom ili Žgvacetom od boškarina.

„Ne možeš biti vinarija u Istri a da nemaš teran“, govore mnogi. E, pa kušali smo i Agapito Teran Riserva odlično izraženih mirisa po višnji, zreloj trešnji, ribizu i blagih slatkih začina. U ustima nismo osjetili visok alkohol (14%), niti prevelik utjecaj drva (provelo je tri godine u francuskom hrastu), a tanini su bili izglađeni. Nas je jedino zasmetala izražena kiselina, ali, to je karakteristika terana, a o ukusima se ne raspravlja!

Obitelj Agapito ne stremi ka velikom rastu. Ostati će boutique vinarija, obrađivat će onoliko trsova i proizvoditi vina koliko mogu sami, uživati u plodovima svog rada i truda i usavršavati se. A mi se veselimo da ćemo iz njihovih podruma imati prilike kušati drugačija, posebna i jako fina vina.

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: arhiva vinarije Agapito, Sunčana Barušić i Marko Čolić

Najbolji za koktele je Rossi Teranino – kušajte Bitterino!

U Destileriju Rossi u slikovito istarsko mjesto Bajkini stigla su još dva odličja. Na trećem izdanju Teranino festivala koji se prošlog vikenda održao u Balama, Teranino Rossi okitio se zlatnom medaljom, a titulu najboljeg koktela na bazi teranina ponio je Rossijev iznimni Bitterino.

Izbalansiranim okusima, pitkošću i svježinom zaveo je zahtjevna nepca stručnog žirija, ali i posjetitelje koji su u Bale došli uživati u sve omiljenijem istarskom likeru proizvedenom od terana, poznate autohtone istarske sorte grožđa.

Recept za pobjednički Bitterino potpisuje Filip Sarilar, poznati istarski barmen i brend ambasador u Destileriji Rossi.

„Bitterino je kreiran kako bismo pokazali da Teranino Rossi u kombinaciji s pomno biranim sastojcima može dati lagane, osvježavajuće koktele, koji se mogu poslužiti i kao aperitivi. Bitterino je zamišljen kao „Low and No“ koktel s minimalnim postotkom alkohola pa se može piti u bilo koje doba dana i idealan je za topliji dio godine. Teranino Rossi proizveden od vrhunskog istarskog terana, obogaćen maceracijom šumskog voća i biranim začinima, daje mu voćnost i sočnost popraćenu s gustom i lijepom teksturom. Za citrusni profil dodajemo sok od limete, za kompleksnu i finu strukturu bezalkoholno vino od mošta s jabučnim kiselinama i dodatkom aromatičnog bilja, a ugodnu blagu gorčinu i svježinu zaokružuje lemon tonic“, ističe autor Bitterina koji će sigurno postati ljetni hit u Bajkinima na terasi Destilerije Rossi s koje puca prekrasan pogled na istarske pejzaže. Preporuka za hedonistički proljetni izlet.

Ako ne možete dočekati putovanje u Bajkine u blizini Vižinade, Filip Sarilar otkrio je sastojke laganog, zavodljivog i aromatičnog Bitterina pa u okusima Istre možete uživati kad god poželite.

Recept za Bitterino

40 ml Teranina Rossi

10 ml vina aromatizzato

10 ml soka od limete

Dovršiti tonikom s okusom limuna, ukrasiti jagodama i servirati u vinskoj čaši ili u okrugloj čaši za pjenušce. Idealan za proljetne i ljetne večeri. Uživajte!

Foto: arhiva destilerije Rossi

Martin Albus berba 2024 pokazuje enološki stilski potpis i rast kvalitete

Posljednjih nekoliko godina vinski brend Martin Albus iz Orahovice zauzima sve značajnije mjesto na hrvatskoj vinskoj sceni, a najnovija vina iz berbe 2024. pokazala su dodatni skok u kvaliteti. Na prezentaciji za medije i vinske profesionalce održanoj u diWine Clubu na zagrebačkoj Opatovini, predstavljeni su vinski uratci iz berbe 2024. godine: Sivi pinot, Zeleni silvanac i Sauvignon blanc, koje potpisuje enologinja Zrinka Vinković Jergović.

Anita Tepeš, Irena Lučić i Ivan Križić

Brend vrhunskih vina i likera Martin Albus prezentirali su predstavnici vinarije – Anita Tepeš, brand managerica i Ivan Križić, prodajni predstavnik. Kroz sama vina publiku je stručno proveo renomirani sommelier Darko Lugarić, istaknuvši kako je riječ o tehnički perfektno odrađenim vinima, namjenjenima potrošnji u narednih godinu do dvije dana, a koja usprkos svojim sortnim razlikama jasno pokazuju jedinstveni stil vinarije. Martin Albus linija vina prvenstveno je namjenjena za primjenu u ugostiteljstvu, a karakterizira ju single vineyard pristup i vrlo visoka kvaliteta po pristupačnoj cijeni.

Darko Lugarić

Upravo su ove značajke učinile da Martin Albus proizvodi postanu vrlo traženi na tržištu, što je potvrdio i Ivan Križić, prodajni predstavnik: „Od samih početaka naša vina i likere karakterizira vrlo prihvatljiva cijena, ali kroz posljednjih nekoliko godina naši kupci su se uvjerili i u stabilnost kvalitete, pa čak i njen rast. Iz tog razloga, postojeći kupci nam se vraćaju, a svakodnevno nam pristižu i novi – bilo da je riječ o predstavnicima HoReCa sektora, bilo da je riječ o samim potrošačima koji sve više kupuju putem web shopa.“

Martin Albus Sivi pinot 2024.

Berba 2024 osvaja svježinom i prepoznatljivim enološkim potpisom

Sivi pinot 2024 ističe se tamnijom žutom bojom i kompleksnom aromatikom marelice, breskve i marakuje, uz blage herbalne tonove mente. Na nepcu je slasno, mineralno, srednje trajno i izuzetno pitko, s neprimjetnih 13% alkohola. Zeleni silvanac 2024 donosi osvježenje kroz note zelene jabuke i vinogradarske breskve. Ovo vino s pravom nosi titulu perjanice vinarije, odražavajući terroir orahovačkog vinogorja. Sauvignon blanc 2024 osvaja svježinom i aromama bazge i egzotičnog voća, pružajući harmoničan balans između kiselina i voćnosti. Odraz je potencijala sorte u slavonskom podneblju.

„Sva kušana vina mogu bez problema stajati sama, odnosno ne traže nužno sljubljivanje s hranom. U nedostatku pjenušca mogu se poslužiti i kao aperitivi. S druge strane, sva tri vina nude veliku širinu u gastronomskom smislu, naročito kao partner jelima od morskih plodova, ribe i bijelog mesa, kao i umjereno blagim sirevima.“ istaknuo je sommelier Darko Lugarić

Martin Albus Silvanac Zeleni 2024.

„Silvanac zeleni iz linije Martin Albus nije samo perjanica ove vinarije, već i važna poruka domaćem tržištu da trebamo veću pozornost usmjeriti na tzv. „male sorte“. Iako se tržišno lakše prikloniti većini, te plasirati vina poput vrlo tražene graševine, chardonnaya ili sauvignona bijelog, ne-odustajanje od – primjerice – zelenog silvanca važan je potez za očuvanje tržišne raznolikosti i bogatstva vinske scene. U tom pogledu Martin Albus zaista može predstavljati uzor i primjer drugim vinarijama.“ – istaknula je Irena Lučić, vinska promotorica i vlasnica diWine_project platforme.

Martin Albus Sauvignon blanc 2024.

Osim vina, predstavljen je i Martin Albus liker od višnje, koji je četvrta etiketa u portfoliu likera. Uz megapopularni lješnjak, koji nosi laskavu titulu najboljeg likera na svijetu (prema ocjenjivanju IWSC iz 2024. godine), tu su još i orahovac te liker od frankovke na koji valja obratiti pažnju, jer predstavlja svojevrsni kontinentalni pandan istarskom teraninu.

Martin Albus Višnjevac

Vinska vizija snažnih žena

Slučajno ili ne, ova vinska promocija održana je upravo na Dan žena, a zanimljivo je kako upravo dvije (snažne) žene – Anita Tepeš i Zrinka Vinković Jergović – imaju važnu ulogu u kreiranju kvalitete i imidža Martin Albus brenda.

Dolazak enologinje Zrinke Vinković Jergović označio je prekretnicu u stilu vina Martin Albus. Njezin pristup kombinira poštovanje prema tradiciji s inovativnim tehnološkim rješenjima, što rezultira vinima koja su moderna, a istovremeno zadržavaju autentičnost slavonskog terroira. Pod njezinim vodstvom, vina iz berbe 2024. odražavaju svježinu, eleganciju i prepoznatljiv karakter.

Anita Tepeš i Ivan Križić

„Iako je 2024. bila vrlo zahtjevna berba, zbog ekstremno visokih temperatura, Zrinka ju je vrhunski odradila uz vrlo smiren i profesionalan pristup. S ciljem očuvanja aroma, po prvi puta smo pod njenom upravljačkom palicom u Orahovici imali i noćnu berbu, što se pokazalo kao izvrstan potez. Zrinka Vinković Jergović svakako je važno pojačanje u našim redovima, pri čemu nas spaja zajednička vizija kontinuiranog usavršavanja i još većeg rasta kvalitete.“ – ispričala je Anita Tepeš, brand managerica.

„Osim poboljšanja u smislu kvalitete, primjetno je da sva kušana vina nose stilski potpis enologinje. Istaknuo bih ovdje kako Zrinka nije došla u Orahovicu, već se tamo – vratila, a od nje u smislu kvalitete vina nisam ništa manje ni očekivao“ – komentirao je predsjednik Hrvatskog sommelier kluba Franjo Francem.

Anita Tepeš, brand managerica vinarije, ključna je figura u promociji i pozicioniranju vina Martin Albus na tržištu. Njezina strast prema vinima, inzistiranje na kvaliteti i razumijevanje tržišnih trendova najviše su doprinjeli prepoznatljivosti brenda. A sve veća potražnja dovodi do toga da im ponekad čak i – ponestane vina.

Novi brend s temeljima iz – 1894. godine

Brend Martin Albus nastao je kao hommage Martinu Nagyu, lokalnom vinogradaru iz 19. stoljeća koji je 1894. godine izgradio stari orahovački podrum, koji je danas obnovljen i vraćen u funkciju upravo zahvaljujući PP Orahovici. Ime brenda također označava dva posebna položaja vinograda: “Martina”, na kojem se uzgajaju silvanac i frankovka, te “Albusa” koji je ključan za sauvignon i sivi pinot.

Poljoprivredno poduzeće Orahovica, pod čijim okriljem djeluje brend Martin Albus, poznato je po svojoj bogatoj tradiciji u vinogradarstvu i vinarstvu. Smješteno u netaknutoj prirodi istočne Hrvatske, između rijeke Drave i obronaka Papuka i Krndije, PP Orahovica koristi blagotvorne klimatske uvjete i plodno tlo za uzgoj grožđa najviše kvalitete. Njihova posvećenost održivom razvoju i očuvanju prirodne i kulturne baštine očituje se u svakom njihovom proizvodu, od vina do drugih poljoprivrednih proizvoda.

S novim vinima iz berbe 2024., Martin Albus nastavlja svoju misiju spajanja tradicije i suvremenosti, pružajući ljubiteljima vina jedinstvena iskustva okusa i mirisa Slavonije.

Tekst: Irena Lučić, diWine Croatia

Foto: Irena Lučić i Sunčana Barušić

Graševina uz fiš, čobanac, čips od šarana, tačkrle i bazlamaču –   Zlatna Slavonija raj je za hedoniste

Ukoliko ste pasionirani ljubitelj vina i birate samo ona najbolja, sigurno ste bili u Kutjevu, gradiću i vinogorju u kojem graševina daje vrhunske rezultate.

O dugoj tradiciji kutjevačkog vinogradarstva i vinarstva svjedoči i najstariji podrum u ovom dijelu Europe izgrađen daleke 1232., a nije slučajno da ovim vinogorjem prolazi paralela 45,3, ista ona koja povezuje glasovite vinske destinacije Piemont, Val du Rhone, Oregon i Bordeaux.

Odrezak Barun Trenk

Smješteno na padinama Papuka i Krndije, Vinogorje Kutjevo sjajan je izbor za vinski izlet u koji možete uključiti i susjedno Vinogorje Požega – Pleternica na padinama Požeške gore te Vinogorje Pakrac na padinama Psunja. Ovo je prilika da doživite sve dijelove Požeško-slavonske županije, poznate i kao Zlatna Slavonija.

Uz dobra vina idu i ukusna jela, a u ovom dijelu Hrvatske ponuda je raznolika i bogata. Ima tu svega, od pikantnog kulena, kulenove seke, šunke, čvaraka i čvarkuša, kobasica, raznih vrsta sireva do tradicionalnih jela iz kotlića poput čobanca i fiš paprikaša, ribljih pašteta, pastrve sa žara, čipsa od šarana, vinogradarskog ćevapa, odrezaka Barun Trenk… Od tradicionalnih do modernih varijanti jela, namirnice se nabavljaju od lokalnih proizvođača i duboko se poštuje gastronomska povijest u kojem je gost kralj.

Fiš paprikaš

Sljubite ih s predikatima

Šećer dolazi na kraju pa se u Zlatnoj Slavoniji glavno jelo završava s finim slasticama koje će bitil još ukusnije sljubite li ih s predikatnim vinom.   

Knedle sa šljivama

Birajte: rezanci s makom ili orasima, trganci sa sirom, štrudle od jabuka i sira, kolači od višanja, knedle, tačkrle ili bazlamača… Ma sve zvuči privlačno, mami i poziva na još jedan zalogaj.    

Tačkrle su mekani jastučići od tijesta punjeni slavonskim pekmezom od šljiva, uvaljani u prepržene krušne mrvice, mak ili orah, a uz njih se može poslužiti i kiselo vrhnje. Bazlamača je jednostavan kolač od brašna, jaja i vrhnja i možete ga pripremiti u slanoj i slatkoj verziji.

Za one koji ne mogu dočekati gurmansko putovanje Zlatnom Slavonijom imamo recepte za neodoljive tačkrle i bazlamaču.

Tačkrle s pekmezom  
(za 4 osobe)

Sastojci:

1 kg mekog brašna
500 ml mlake vode
600 g tvrdog pekmeza od šljiva

ovisi o ukusu:

250 g krušnim mrvica ili
250 g mljevenih oraha ili
250 g maka ili
200 g šećera
posoljena voda za kuhanje

Priprema: od brašna i vode zamijesite tvrdo tijesto, prekrijte ga plastičnom folijom i ostavite da se odmara barem pola sata. Podijelite tijesto na dva dijela, svaki još dobro promijesite i pustite da još malo odstoji. Oba komada tijesta vrlo tanko razvaljajte. Na jednu polovicu svakih desestak centimetara, u redovima žličicom stavljajte pekmez. Prekrijte drugim dijelom tijesta. Prstima utisnite tijesto, tako da oblikujete kvadrate, odnosno razdvojite dijelove s pekmezom. Odvojite tačkrle kotačićem za rezanje tijesta. Kuhajate ih u ključaloj vodi na slaboj vatri dok ne omekšaju. U tavici na ulju prepržite krušne mrvice, pa kad su tačkrli kuhani, uvaljajte ih u pržene mrvice. Umjesto krušnih mrvica, tačkrle možete uvaljati u mak, mljevene orahe ili šećer, a mogu se servirati i uz domaće kiselo vrhnje.

Bazlamača

Sastojci:

4 jaja

4 pune žlice šećera

4 razom žlice oštrog brašna

4 žlice masnijeg kiselog vrhnja

Priprema: odvojite bjelanjke od žutanjaka. Miješajte žumanjke sa šećerom pa malo po malo dodavajte brašno. Bjelanjke istucite u čvrsti snijeg. U žutu smjesu dodajte vrhnje i lagano umiješajte snijeg. Ugrijte pećnicu na 200 °C. Pleh za pečenje namažite maslacem i pospite s malo oštrog brašna. Ulijte smjesu i pecite dok površina ne dobije zlatno-žutu boju. Bazlamaču možete jesti sa sirom ili slavonskim pekmezom.

Foto: Vedran Bošković, Stiglic Photo, Hrvoje Serdar i arhiva Kutjevo d.d.

Jubilarni Vinart Grand Tasting: 150 vrhunskih vinarija s preko 800 etiketa!

Vinart grand Tasting ponovno je na jednom mjestu okupio najkvalitetnije vinare s jedne strane stola i profesionalce iz poslovnog svijeta s druge. Jubilarno, deseto izdanje sajma u Laubi činila je selekcija 150 vrhunskih vinarija s preko 800 etiketa, a tko je sve izlagao možete pogledati ovdje: https://biz-vinart.hr/izlagaci/ .

Tijekom dva dana promenadnog kušanja vinare su na svojim izlagačkim mjestima posjetili mnogi vinski stručnjaci, sommelieri, ugostitelji i distributeri, ali i obožavatelji vrhunskih vina koji su, iz godine u godinu, sve brojniji.

Veliki dvodnevni sajam Vinart Grand Tasting ujedno je bio i velika završnica niza vinskih manifestacija pod krovnim imenom Vinart Biz Edition održanih tijekom cijele veljače.

Manifestacija je započela sjajnim Petit Tastingom u Petom Kupeu, 1. veljače, nastavila se programom 25 Vinskih radionica u Esplanade Hotelu i Silent Tastingom koji je posebno oduševio brojne inozemne goste koji su u Hrvatsku stigli na Press trip u organizaciji Vinart Biz Editiona.

Među inozemnim gostima ove godine, između ostalih vinskih novinara i stručnjaka, bilo je čak 4 Master of Winea: Caroline Gilby – sutkinja na prestižnom natjecanju Decanter WWA, Dirceu Vianna Junior – prvi brazilski MW, Wojciech Bonkowski – prvi poljski Master of Wine te Ivan Barbić – jedini hrvatski MW, s adresom u Švicarskoj.

Caroline Gilby

Kako je izgledao ovogodišnji Vinart Grand Tasting možete vidjeti i na društvenim mrežama Vinarta: Facebook https://www.facebook.com/vinartcroatia , Instagram

https://www.instagram.com/vinart_croatia?igsh=MXg4MGk1ZXhpb2Q3ag%3D%3D&utm_source=qr

Nova era Vinistrinog ocjenjivanja: podižu se standardi kvalitete

Njihov je imperativ kvaliteta, izvrsnost i stručnost. Vinistra uvodi nove standarde na jednom od najrelevantnijih ocjenjivanja vina i destilata u regiji, koje iz godine u godinu obara rekorde po broju uzoraka. Na 31. Ocjenjivanju vina i jakih alkoholnih pića i 16. Svijetu malvazija, koje se u hotelu Parentium Plava Laguna u Poreču održava od 8. do 11. travnja, 30 vrhunskih stručnjaka kušat će uzorke po potpuno novim pravilima igre.

Najveća novost

Od sada tri su faze kušanja – u prvoj se dodjeljuje ocjena, u drugu idu samo oni uzorci koji osvoje 89 i više bodova, a u trećoj se odlučuje o šampionima. Uz dosadašnje šampionske titule za mladu i odležanu malvaziju, mladi i odležani teran, mladi i odležani refošk, imat ćemo i dvije nove, u kategorijama Muškat momjanski i Žlahtina. Također uvodi se i posebna medalja za šampione koja će se u obliku markice lijepiti na boce.

Finalna se medalja određuje konsenzusom ocjenjivača te se isto tako mijenja način kušanja vina koji iz pojedinačnog prelazi u kušanje u flightovima, odnosno u sljedovima.

„Dodatnom provjerom kvalitete i ocjene u tri razine kušanja Vinistrino ocjenjivanje dobiva dodatnu težinu i relevantnost“, kaže Luka Rossi, predsjednik Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre koja je više od 30 godina predvodnik novih trendova na hrvatskoj vinskoj sceni.

Bodovni pragovi ostaju isti

Dodaje kako se bodovni pragovi nisu mijenjali pa za broncu treba osvojiti od 80 do 84 boda, za srebro od 85 do 89 bodova, za zlato 90 do 94 boda, za platinu 95 i više bodova, dok će i dalje najbolje ocijenjena malvazija ponijeti titulu Best in Show.

Na mjestu predsjednice ocjenjivanja i dalje je Britanka Caroline Gilby koja nosi najvišu titulu Master of Wine te s tajnikom ocjenjivanja Istrijanom Kristijanom Damijanićem, doktorom znanosti s Poljoprivrednog odjela Poreč, Veleučilišta u Rijeci, ima vrlo odgovornu i zahtjevnu ulogu. Uz ovaj uigran i iznimno stručan dvojac, odabrano je i šest voditelja komisije – Harald Scholl, Master of Wine Elizabeth Gabay, Igor Luković, Sandi Paris, Marijan Bubola i Zsuzsa Toronyi.

Po uzoru na najprestižnija svjetska natjecanja

Ivan Marić, direktor udruge Vinistra ne krije zadovoljstvo novim standardima usklađenim s najpoznatijim svjetskim ocjenjivanjima.

„Uska suradnja s Decanterom koju smo ostvarili posljednjih godina rezultirala je novim standardima kvalitete na Vinistrinom ocjenjivanju. Na odluku o uvođenju novih pravila utjecalo je i veliko iskustvo koje smo stekli kao domaćini poznatog svjetskog ocjenjivanja Concours Mondial de Bruxellesa“, ističe Marić.

I ove godine na 16. Svijetu malvazija i 31. Ocjenjivanju vina i jakih alkoholnih pića očekuje se rekordan broj uzoraka, a registrirani proizvođači mogu ih slati sve do 22. ožujka na adresu Istarskog razvoda 1, 52440 Poreč – Parenzo. Rezultati će biti objavljeni na stranici udruge Vinistra 18. travnja u 12:00 sati.

Ima li ljepšeg uvoda u 31. Vinistru, najznačajniju izložbu vina i vinarske opreme, koja se od 9. do 11. svibnja održava u Poreču, a online ulaznice već su u prodaji po early bird cijeni do 21. travnja. Također, kao i prijašnjih godina vinskim profesionalcima – ugostiteljima, sommelierima i distributerima, omogućen je slobodan ulaz prvog dana sajma uz akreditiranje.

Savršena prigoda za uživanje u nagrađenim vinima.

Tobias Gorn, jedan od najpoznatijih svjetskih stručnjaka za destilate stiže u Zagreb

Tobias Gorn, veliki autoritet među proizvođačima destilata uskoro stiže u Zagreb. U glavni grad dolazi na poziv Roberta Lukića, vlasnika bosanskohercegovačke destilerije izvrsnih premium rakija – Distillery 1888, koji se odvažio na veliki iskorak u ovom dijelu Europe. Po uzoru na svjetsko ocjenjivanje destilata u San Franciscu (SFWSC) u zagrebačkom Business Clubu 5, od 28. do 30. travnja organizira natjecanje Global Wine and Spirits Competition (GWSC). A za taj vrlo ambiciozan projekt Lukić treba najbolje stručnjake pa je Gorn logičan izbor.

„Moj glavni interes je porast kvalitete, a lijepo je vidjeti da na natjecanjima sve bolji uzorci“, kaže Gorn i dodaje kako dobar ocjenjivač nije samo degustator nego i edukator i kritičar, ali i odličan poznavatelj čitave industrije, koji ocjenama i savjetima pomaže u oblikovanju tržišta i standarda kvalitete.

Jedan od najzaposlenijih sudaca

Ovaj Britanac jedan je od najzaposlenijih sudaca na međunarodnim natjecanjima, a brojni ga poznati proizvođači angažiraju kao konzultanta. Njegova istančana osjetila mirisa i okusa, iznimno iskustvo i znanje priskrbili su mu titulu vrhunskog stručnjaka na području destilata. 

Suosnivač je i partner tvrtke International Drinks Specialists, suosnivač, suvlasnik i glavni urednik časopisa World Whisky & More, a kao autor specijalizirao se za viski, gin, vino i cigare.

Fokus na kvaliteti i odgovornoj degustaciji

„Na GWSC-u u Zagrebu Tobias Gorn ima vrlo važnu ulogu predsjednika žirija i tehničkog direktora, a sama činjenica da je prihvatio naš poziv potvrđuje da je riječ o vrlo kvalitetnom projektu. Želja nam je da naše natjecanje u Zagrebu postane ključno mjesto za velike etablirane brendove koji testiraju nove trendove i koncepte, ali i za male craft destilerije koji žele predstaviti svoje kvalitetne proizvode. Uz promociju kvalitete, u fokusu nam je i edukacija o odgovornoj degustaciji posebno među mlađom populacijom“, poručuje Robert Lukić, kojeg nakon travanjskog ocjenjivanja destilata očekuje organizacija ocjenjivanja vina u Zagrebu zakazana za listopad.

U Zagreb će sve do 14. travnja pristizati destilati registriranih proizvođača iz svih dijelova svijeta, a u prvoj godini GWSC-a očekuje ih se najmanje 300. Jedva čekamo objavu rezultata 5. svibnja.