Održan 12. Pink Day Zagreb

U zagrebačkoj Laubi, kući za ljude i umjetnost, održano je veliko izložbeno-promotivno-edukativno vinsko događanje – 12. Pink Day Zagreb. Na samom početku minutom šutnje prisutni su odali počast za preminulog Papu Franju.
Uz izlaganje vina, ekstra djevičanskog maslinova ulja i ostalih izlagača, program se nastavio stručnim radionicama i Okruglim stolom.

Događanju su prethodila dva dana obilježena zanimljivim i poučnim radionicama, a sve je počelo u Pupitresu – boutiqueu vinske kulture, gdje je u srijedu 23. travnja, održan masterclass ugledne mađarske vinarije Tamas Duzsi, powered by Dalmatie Group.

Jelena Šimić Valentić i Tamas Duzsi

Duzsija smatraju kraljem ružičastih vina Mađarske, ali i mnogo šire – jer proizvodi 15-tak etiketa roséa u rasponu od najsvježijih i lepršavih – sve do odležanih i vrlo kompleksnih.

Ivan Stibilik i Josip Orišković

U četvrtak 24. travnja, u Pupitresu, se radionicom Zadarskog vinogorja predstavio Zadar Wine Festival, koji je nakon Vinistre, Vinarta i WineRi-festivala, ove godine bio partner PINK DAYa Zagreb. Radionicu je vodio poznati sommelier Ivan Stibilik.

Novost na PINK DAYu izbor je jantarnih vina, a selektor koji ih je odabrao za festival, ujedno je bio i voditelj masterclassa s temom vina nastalih uz minimalnu ljudsku intervenciju, višestruki sommelierski prvak i međunarodni vinski sudac, Josip Orišković.

Uz prisustvo vinara i enologa iz Vina Belje, Kleti Romić, Glavica, Katunar Wine Estate i Krauthaker, održao je fantastičan masterclass powered by PBZ Visa Premium Card & Nexi.

Da bi saznali što više o roséima, hrvatskim ali i francuskim – te o njihovim različitostima, specifičnostima i prednostima, valjalo je prisustvovati dvjema radionicama/mastercalssovima. Iz jedinog svjetskog Instituta posvećenog isključivo istraživanju roséa, iz francuske Provanse, powered by HTZ, stigla je enologinja i vrhunska ekspertica Nathalie Pouzalgues. U Pupitresu je detaljno objasnila sve o rosé vinima a točila su se ona provansalska.

Nathalie Pozalgues

Na samom Festivalu, u subotu, osim 100-injak ružičastih vinskih etiketa, 15-tak vrhunskih jantarnih vina i pink koktela – u okviru Green in Pink dijela, bila su prisutna i najbolja hrvatska ekstra djevičanska maslinova ulja – od Istre do Dalmacije – pa je prva u nizu održana i poučna i ukusna radionica powered by Kotari.

Slijedio je Okrugli stol o utjecaju klimatskih promjena na vinarstvo i vinogradarstvo, pod pokroviteljstvom HGK koji je moderirao Josip Orišković, a sudjelovali su uvaženi stručnjaci na čelu s doc. dr. sc. Jelenom Đugum, direktoricom Sektora za poljoprivredu HGK; prof. dr. sc. Maja Telišman Prtenjak, redovita profesorica na Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; dr. sc. Ivan Prša, iz Hrvatske agencija za poljoprivredu i hranu, Centar za vinogradarstvo, vinarstvo i uljarstvo, direktor Sektora i vinar, Antun Glavica iz moslavačke vinarije Glavica, koji jedini u Hrvatskoj ima vino certificirano kao Demeter. 

Kako je ovogodišnja zemlja partner PINK DAY-a Zagreb bila – Italija – predstavili su se mnogobrojni talijanski proizvođači rosé vina, točnije članovi konzorcija Consorzio Vini Bardolino, čiju radionicu je uz prisustvo predstavnika pet vinarija maestralno vodio dr. Costantino Gabardi. Sve zahvaljujući talijansko-hrvatskoj gospodarskoj komori koja je omogućila dolazak vinara iz područja oko jezera Garda, poznatog po ružičastim vinima.

Da bi sva vina ostala hladna, pomogla je Solana Ramova koja proizvodi vrhunski cvijet soli, a za slane i slatke zalogaje pobrinuo se gluten free brand KATA te na kraju za hladno osvježenje artizanski gelato Hyggis.

Šećer je, pak,  kako priliči, došao na kraju, kad je, pod pokroviteljstvom HTZ-a, ugledna gošća iz Francuske, Nathalie Pouzalgues, od izloženih hrvatskih vina, odabrala pet, da bi uz prisustvo vinara i pred mnogobrojnom publikom – iznijela svoje viđenje hrvatskih rosea kojima je u cijelini vrlo impresionirana, te govorila o karakteristikama i specifičnostima ovih vina. Bila je to posebna čast za vinarije Cmrečnjak, Medea, Green Captain, Bastian i Barun čija je rose vina odabrala.

Na samom kraju, dodijeljene su već tradicionalne nagrade PINK DAYa Zagreb za najljepše i najkreativnije uređene stolove izlagača. Ženski žiri u sastavu: Nathalie Pouzalgues, Andrea Perkov iz Talijansko-hrvatske gospodarske komore i Ana Ljevar iz Alqvimije – odlučio je da je naljepši stol maslinara bio Dal Fleur. Paket sitnica za kuću je sponzorirao Mömax. 

Treću nagradu među vinarima osvojila su Vina Belje, a nagradu je sponzorirao proizvođač prirodne kozmetike Hvaroma.

Drugu nagradu – paket kozmetičkih proizvoda za njegu i tretman za ljepotu i opuštanje sponzorirala Alqvimia Store and SPA, osvojila je ugledna istarska vinarija Rossi.

Prvu nagradu – Riedel dekanter i butelju Angel Rock pjenušca, zahvaljujući MIVA Galeriji vina – osvojila je vinarija Bastain.

Kišnom i tužnom danu usprkos, PINK DAY Zagreb je ipak unio dašak vedrine i ružičaste boje, a svi posjetitelji su kući, uz uspomene, ponijeli i poneku bocu vina ili ulja, kao i vrećicu s kozmetikom powered by Notino.

Sanja Muzaferija i Zrinka Jelić Belinić

Partneri 12. PINK DAY Zagreb festivala su; HTZ, PBZ Visa Premium Card, Nexi, Dalmatie Group, HGK, Kotari, Consorzio Bardolino, Esplanade Zagreb hotel, Talijansko hrvatska gospodarska komora, Mömax, Romerquelle.

Zemlja partner Italija i talijanski vinari Consorzio Bardolino

Foto: Rene Karaman i Mirko Janković

Uskoro počinje Urbanovo 2025. – evo što vas očekuje u Međimurju

Međimurje ovog svibnja postaje nezaobilazna destinacija svim ljubiteljima vina, a Štrigova središte najvažnije međimurske manifestacije Urbanovo. U organizaciji udruge Hortus Croatiae najavljen je bogat i zanimljiv program koji se proteže kroz cijeli svibanj, a vrhunac je, svima omiljeni trodnevni Festival pušipela.

Festival pušipela

Ključni dio Urbanova koji svake godine privuče veliki broj posjetitelja trodnevni je Festival pušipela – tradicionalne međimurske sorte bijelog vina. Od petka 16. do nedjelje 18. svibnja, u Domu kulture u Štrigovi međimurski će vinari predstaviti brojne etikete ove autohtone sorte, a osim kušanja vina posjetitelji će moći uživati u bogatoj gastro ponudi te ponudi domaćih OPG-ova. Festival započinje u petak 16. svibnja u 12 sati, a od 13 sati najavljen je svečani program otvorenja na kojem će biti dodijeljene diplome s Međunarodnog ocjenjivanja vina Štrigova 2025. te dodjela Nagrade „Franjo Lebar“ za najbolji Sauvignon. Radno vrijeme festivala u petak je od 12 do 19 sati, u subotu od 13 do 19 te u nedjelju od 14 do 19 sati, a ulaznice po cijeni od 25 € dostupne su na https://www.eventim.hr/hr/ulaznice/urbanovo-festival-pusipela-strigova-dom-kulture-671170/event.html.

Uz Festival pušipela organizatori su najavili i popratni zabavni program manifestacije, pa tako u  petak nakon festivala u Domu kulture slijedi koncert grupe Kumovi, dok će u subotu posjetitelji uživati u koncertu klape Rišpet. Nedjelja je tradicionalno rezervirana za jutarnji “Urbanovo WINE RUN“, a u poslijepodnevnim satima, od 15 do 18 sati pripremljen je i program za djecu uz animatore za sve obitelji koje žele posjetiti festival.

Otvoreni podrumi i Festival međimurskih pjenušaca

Bogat program Urbanova počinje već ovoga tjedna Međunarodnim ocjenjivanjem vina u Restoranu Terbotz od 29. do 30. travnja, a 11. svibnja po prvi put će se održati i degustacija vina vinara Udruge Hortus Croatiae uz zalazak sunca na skeli na rijeci Muri, u Svetom Martinu na Muri – najsjevernijoj točki Hrvatske.

Od petka 2. pa sve do nedjelje 18. svibnja traje Urbanovo gurman tjedan tijekom kojeg će restorani uključeni u projekt nuditi hranu sljubljenu s vrhunskim vinima međimurskih vinara. U sklopu ovogodišnjeg programa najavljen je i niz vinskih radionica na različitim lokacijama u Međimurju, a vikend nakon Festivala pušipela, 24. i 25. svibnja, vinari pozivaju sve posjetitelje na dane Otvorenih podruma na kojima ih osim vina očekuju i razne kulinarske kreacije i mnogo zabave uz glazbeni program.

Velika završnica Urbanova ali i novost u programu ove godine je Festival međimurskih pjenušaca koji će se održati u restoranu „Mamas & Tapas“ u Čakovcu od 29. do 31. svibnja.

Sve važne informacije, ali i detaljan program manifestacije Urbanovo dostupan je na službenim stranicama manifestacije https://www.urbanovo.hr/ te na društvenim mrežama Instagramuhttps://www.instagram.com/urbanovo_dani_vina?igsh=amxqZWRveGxldm5w i Facebooku https://www.facebook.com/urbanovo .

Foto: Matej Ščavničar

The Garden ima rješenje za osvježenje: Shkoop pivo – pravu gastro-glazbenu revoluciju

Iz Hrvatske ovog proljeća i ljeta u svijet putuje prava mala gastro glazbena poslastica – Shkoop. Ova inovacija nastala je iz neumorne potrage The Garden tima za savršenim festivalskim pivom kakvo do sada u Hrvatskoj, ali i većem dijelu svijeta nije postojalo.

Shkoop Lager je svojevrsna mala revolucija koja će pojam uživanja u glazbi i pivu podići na jednu novu razinu. Ona dolazi s misijom da redefinira pojam osvježenja. Ovo pivo nastalo je suradnjom između The Garden Productionsa, organizatora poznatih najlegendarnijih ljetnih glazbenih događanja u Hrvatskoj te njihove nagrađivane sestre tvrtke, The Garden Brewery, koja ga proizvodi za The Garden Collective, a čije se craft pivo već iz Hrvatske izvozi u više od 30 zemalja diljem svijeta. Shkoop je dostupan od 30. travnja u The Garden Taproomu na Slavonskoj aveniji 26/1. Shkoop je sastavni dio strategije brenda The Garden Productions u budućnosti, s dosljednim vizualnim identitetom i, naravno, istim temeljnim vrijednostima.

Ono što je posebno je da svaka limenka nosi QR kod koji vodi izravno na Mixcloud kanal The Garden Productionsa, kako bi tvoje iskustvo sa Shkoop pivom bilo upotpunjeno pažljivo odabranim glazbenim miksevima koji odražavaju energiju najpoznatijih hrvatskih festivala. Ovaj novitet uz samo gastro uživanje, izvrsna je prilika da se posjetitelji iz cijelog svijeta mogu upoznati s glazbom koja je nastala na ljetnim festivalima u Hrvatskoj.

Novi ljetni Shkoop utjelovljuje duh zajedništva, jednostavnosti i inovacije, nadahnut šarenom globalnom zajednicom koju povezuje ljubav prema neopterećenom uživanju. Bilo da ga pijete u njegovom osvježavajuće čistom obliku ili obogaćenog tropskom notom, svaka varijanta ovog lagera jamči beskompromisnu kvalitetu za najsvjetlije trenutke života.

Sam naziv za novu ljetnu atrakciju je maštovita reinterpretacija kolokvijalnog izraza za „popiti pivo“, obogaćena zaigranim prizvukom originalnosti (uključujući i zavodljivo „Shhh“ za dodatnu dozu znatiželje). No Shkoop nije samo piće – to je poziv na povezivanje, slavlje okusa, kulture i radosti otkrivanja. Na društvenim mrežama i web stranici uskoro će biti i zanimljive nagradne igre za posjetitelje, a neke od nagrada su i ulaznice za Glamping i ljetna događanja u The Garden Resortu u Tisnom.

Shkoop Straight Up Lager je osvježavajući, lagani lager s 4% alkohola, skuhan za festivalsku atmosferu. Pilsner slad pruža čistu osnovu, Munich slad dodaje suptilnu dubinu, a plemeniti hmeljevi donose bezvremenski, uravnotežen okus. Savršen za lagano uživanje.

Dizajniran da se istakne, baš kao i okusi unutra, a donosi čistu jednostavnost ili sočan tropski užitak. Dolazi u četiri edicije. Straight Up Lager je čist, hladan i pitak, savršenstvo u svakom gutljaju. Sunshine Edition je osunčani ananas koji pleše sa živahnom koricom limuna. Tropski zaokret je sočna slatkoća ružičaste guave koja se susreće s okusom limete, a Shkoop NØ spaja osvježavajuću hrskavost i odvažnu jasnoću s 0,0% alkohola.

www.shkoop.hr

Foto: Franjo Matković

Predstavljen novi vizualni identitet vina Deklić i najavljeno otvaranje moderne vinarije kod Vižinade  

Stoljeće tradicije vina Deklić doživljava ovih dana vrhunac otvaranjem nove vinarije u selu Ferenci kod Vižinade u Istri. Deset godina od preuzimanja vinarije od svojih roditelja i djeda, potomci obitelji Deklić – Lucija, Dino i David predstavili su u zagrebačkom hotelu Esplanade projekt nove vinarije koja će se prostirati na čak 2500 četvornih metara.

David, Lucija i Dino Deklić

„Osobit je izazov bio početak gradnje vinarije u vrijeme pandemije, a važno nam je bilo da se uz suvremenu tehnologiju osjeti i naša ljubav prema vinu“, kazao je Dino Deklić. Autentičnost i funkcionalnost bili su nit vodilja izgradnje nove vinarije uz korištenje pigmentiranog betona kao asocijacije na istarsku zemlju crvenicu. Uz prostore za proizvodnju i održavanje, važan dio je i moderna kušaona koja čini cjelinu s terasom s nezaboravnim pogledom.

Viktor Vrečko

„Sa terase se vidi more, a kad dopuštaju vremenske prilike, pogled seže čak i do Venecije. Poseban je doživljaj zalazak sunca kojem je okrenuta terasa. Interijerom smo nastojali postići osjećaj prave istarske konobe, a ugodnom ambijentu doprinose i umjetnički radovi fotografkinje Mare Milin te kipara Mirka Zrinšćaka čija skulptura krasi terasu“, kazao je arhitekt Viktor Vrečko, autor idejnog rješenja vinarije.

Novu vinariju prati i novi vizualni identitet vina Deklić koji je osmislio istarski Studio Sonda.

„I s novim dizajnom htjeli smo ostati autentični. Nove etikete u obliku su našeg inicijala – slova D, a tome je prilagođen i izgled nove vinarije. U pozadini etiketa, koje su u bojama naše zemlje, suptilno su utkane četiri generacije ove obitelji, kao sjenke prošlosti koje oblikuju sadašnjost. To je ujedno i nježan podsjetnik na nasljeđe koje nosimo i budućnost koju stvaramo“, otkrila je Lucija Deklić.

Temelje ove vinarije postavio je pradjed Marko, a nastavio djed Konstantin, najstariji živući član obitelji, koji još uvijek marljivo svaki dan radi u vinogradu. Po njemu su nazvane i dvije linije odležanih vina – malvazije i terana iz 2021., koja upravo ovih dana izlaze na tržište.

Uz ova dva iznimna vina iz berbe 2021. godine, uzvanicima je predstavljena i malvazija istarska iz 2024. te prošlogodišnji chardonnay koji u Istri posebno uspijeva na položajima oko Vižinade i Kaštelira, gdje Deklići imaju nasade. Impresivan i razigran je i rosé, baš kao nekada i Carlotta Grisi, balerina iz Vižinade po kojoj je nazvano ovo vino.

„Prošla je godina bila vrlo izazovna za vinare, no i toplija, što mi vinari i volimo“, naglasio je David Deklić. Da su predstavljena vina iznimne kvalitete, potvrdio je i sommelier Kruno Filipović, istaknuvši kako je ova vinarija nalik na amblem Istre.

Kruno Filipović

„Kada biste nekim slučajem posjetili samo ovu istarsku vinariju, u njoj biste dobili sve najbolje što nudi Istra. Ona je metafora ili, mogli bismo reći, avatar za sve što predstavlja Istra“, naglasio je Filipović.

U to će se, moći uvjeriti i svi posjetitelji već od lipnja, kada će vinarija biti otvorena.

Foto: Božidar Banov

Orange Wine Festival Izola: pogled u budućnost vinskog svijeta

Na Manziolijevom trgu sve je spremno za tradicionalni Festival narančastih vina – „Priroda u čaši“ koji će se održati u petak, 25. travnja. Svoja vina predstavit će preko 70 vinara iz devet zemalja, a posebna pozornost posvećena je mladim vinarima. U sklopu festivala održat će se i tri vinske radionice. 

Organizatori su spremni za internacionalni vinski događaj godine u Sloveniji, koji će u Izolu privući posjetitelje iz gotovo cijelog svijeta. Dolazi nekoliko grupa iz SAD-a, najavljuju se gosti iz Kine, baltičkih zemalja, cijele srednje Europe, bit će puno Talijana i naravno, slovenskih te hrvatskih ljubitelja vina. “Činimo sve da festival protekne u najboljem redu, bez obzira na vremenske prilike, te da vinari i posjetitelji imaju ugodan boravak”, rekao je Matej Zaro, voditelj organizacijskog odbora festivala.

Festival će biti izvrsna prilika za kušanje prirodnih vina iz više od 70 obiteljskih vinarija iz 9 zemalja. Predstavit će se kako etablirani i svjetski priznati vinari, tako i mladi koji su s velikim entuzijazmom krenuli putem etičke, prirodi i čovjeku prijateljske poljoprivrede.

U sklopu festivala pripremaju se i tri “razgovora uz čašu vina”. „Mladi, priroda i vino“, naslov je prve radionice koja će se održati u 15 sati, a govorit će o budućnosti slovenskog vinarstva i o tome kako odluka da se popije čaša vina podupire rad vinara i kulturni krajolik. Sudjelovat će Nika Gregorič (MKGP), vinar Matej Zaro, chef Tomaž Kavčič iz restorana Zemono, te sommelieri Ivan Peršolja i Andrej Kurež koji radi u distributerskoj tvrtki Koželj.

U 16.30 sati. bit će riječi o talijanskom tržištu prirodnih vina i njegovim perspektivama. Sudjeluju uvoznik i distributer Raffaele Bonivento (Meteri), vinar Dario Prinčič i publicist Toni Gomišček.

Završna rasprava „Svijet pije prirodno“ u 18 sati pružit će uvid u svjetsku vinsku scenu i pregled mogućnosti prodora malih, održivih i etičkih vinara. Sudjelovat će publicist Simon J. Woolf, autor svjetskog bestselera Jantarna revolucija, utjecajni kineski sommelier i vinar Ian Dai, Hilje Savolainen, uvoznik iz Estonije, te Valter Kramar iz Polonke u Kobaridu.

Festivalska događanja započet će na Manziolijevom trgu svečanim otvorenjem 25. travnja u 13.45 sati. Festival će trajati do 21 sat, a večernji nastavak je u Capuccinu Svetilnik Izola. Organizatori preporučuju parkiranje na jednom od parkirališta na rubu grada. Ulaznice su u prodaji na online eventim.si i na blagajni festivala.

Informacije & akreditacije info@orangewinefestival.si

Vinarije: Abbazia San Giorgio – Altum – Anže – Atelier Kramar – Atimo – Baia’s Wine – Bartol – Batič – Blažič – Bordon – Brič – Burja – Cantina Figliej – Chalabriani – Cigoj – Clai – Cultus – Dario Prinčič – Die Hopibauern – Dobra Vinice – Draga-Miklus – Etyeki Kúria – Fattoria La Maliosa – Fedora – Figliej – Filarole – Fornazarič – Gavazi Estate – Ghira – Gordia – Guerila – Incontri – Istenič – Ipša – Kabaj  – Kakabeti – Karanika – Katunar – Kobatl – Kosovec – Krapež – Kristinus – Mansus – Marof – Mollineto – MonteMoro – Montis & Eko Laura  – Movia – M- enostavno dobra vina – Norbin – Paraschos – Patistis – Ploder Rosenberg – Prus – Reia – Reja – Renčel – Rojac – Slamič – Slavček – SteraS – Svetlik – Štemberger – Šumenjak – Tetramythos – Tezi – Troupis – UOU – Ussai – Válka – Vardisubani Wines – Vinařství Měřínský – Xiaopu – Zaro

Najavljena 31. Vinistra: na manifestaciji u Poreču izlaže čak 90 vinara  

Tri dana kušanja fantastičnog vina u Poreču. Tako je predstojeću 31. Vinistru nazvao Luka Rossi, predsjednik udruge vinara i vinogradara Istre i Kvarnera na predstavljanju ovogodišnjeg izdanja najcjenjenije domaće vinske manifestacije u Zagrebu. Vinistra će se održati od 9. do 11. svibnja u porečkoj dvorani Žatika, a okupit će čak 130 izlagača, od čega 90 vinara.

Tugomir Majdak, Luka Rossi, Boris Miletić, Loris Peršurić i Dragan Kovačević

„Vinistra stalno slijedi svjetske trendove. Nakon 30 godina promijenili smo sustav ocjenjivanja po uzoru na Decanter i Concours Mondial de Bruxelles, što su pohvalili i sami ocjenjivači. Ove smo godine prvi put proglasili i šampione u kategorijama žlahtine i muškata momjanskog“, naglasio je Luka Rossi.

Na proslavu svog bogatstva vina Istre i Kvarnera pozvao je i Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, pokrovitelju i dioniku ove manifestacije.

„U Hrvatskoj je čak 130 autohtonih sorti vina. Ministarstvo poljoprivrede radi na financiranju novih nasada, kao i na povećanju sredstava za marketing. Naša strategija do 2030. je povećanje proizvodnje hrane s dodanom vrijednošću“, istaknuo je Majdak.

Loris Peršurić, Luka Rossi, Sanja Brnobić i Ivan Marić

„Svojim stalnim iskoracima, Vinistra je ogledni primjerak kako treba raditi. U regiji Istre i Kvarnera čak je 25 posto domaće vinske proizvodnje koja je odlično spojena s lokalnom gastronomijom. No, moramo još povećati proizvodnju, kao i izdvajanja za marketing“, naglasio je Dragan Kovačević, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za poljoprivredu i turizam.

„Potrebna nam je izvrsnost i kvaliteta jer premaleni smo da bi se zadovoljavali prosječnošću“, istaknuo je, pak, istarski župan Boris Miletić. Uz ocjenu kako se vino i Istra najbolje sljubljuju u Vinistri, zahvalio je vinarima na odličnoj promociji Istre u Hrvatskoj i svijetu.

Lijepu priču o rastu Vinistre od male vinske manifestacije do današnjih brojki naglasio je gradonačelnik Poreča Loris Peršurić. Kazavši kako je uz produženje turističke sezone postignut sjajan spoj turizma i enogastronomije, Peršurić je istaknuo kako je sada vikendima potrebna rezervacija u odlično posjećenim istarskim restoranima i hotelima.

„Tijekom više od 30 godina postojanja, Vinistra je izrasla u respektabilnu platformu koja okuplja ne samo vinare i vinoljupce, već i znanstvenike, ugostitelje, sommeliere i sve one koji prepoznaju vrijednost u kapljici vrhunske malvazije, terana ili bilo kojeg drugog blaga koje Istra i Hrvatska nude“, kazao je Emil Perdec, pomoćnik direktora sektora operacija za hranu i piće Plave Lagune. Naglasio je da porečka hotelijerska kompanija kroz godine prati Vinistru ne samo kao sponzor, već kao istinski partner.

Istarska vinska priča bit će još ljepša nakon ovog izdanja Vinistre koje će biti otvoreno 9. svibnja u 11 sati u dvorani Žatika. Dobrodošli su svi ljubitelji vina iz Istre, Hrvatske i ostatka svijeta.

Ulaznice su već dostupne putem stranice vinistra.hr.

Foto Anto Magzan i arhiva Vinistre

Vinarija Coner okružena bilogorskim brežuljcima

Bilogora, ili kako su je još zvali Bilo Gora pa još u prošlosti i Međurečka gora (mađarski: Bilo-hegység) uzvisina u sjevernoj Hrvatskoj, satkana od niza brežuljaka između Podravine i Lonjsko-ilovske zavale, prije petnaestak godina nije bila poznata po svojim vinima. Ali, malo po malo, u vinarijama koje su u početku bile hobističke, počela su se proizvoditi kvalitetna vina koja su ubrzo počeli prepoznavati ljubitelji dobrih kapljica.

Neke su vinarije ostale obiteljske, dok su uz druge niknuli ugostiteljski i smještajni objekti, pa nude užitak za sva osjetila. Jedna od takvih je Vinarija Coner koja se nalazi u Jabučeti, nedaleko Kapele.

Sve je počelo nakon što je ekonomist Marijan Coner 2008. godine na blagim vinorodnim bilogorskim brežuljcima kupio zemljište, zasadio vinovu lozu s nakanom – da proizvodi vino. Ali, ekonomist jednom, ekonomist – uvijek, Coner je bio svjestan da se od proizvodnje vina, dok su vinogradi još mladi ne može živjeti, pa je sagradio ugostiteljski objekt s restoranom i apartmanima, posjeduje restoran Franz i caffe Piaf u Bjelovaru, a u novije vrijeme restoran i apartmane na otoku Pagu.

Vinarija Coner

Ali, prva ljubav se ne zaboravlja, pa je proizvodnja vina ostala Conerova najveća strast. Danas Vinarija Coner uzgaja vinovu lozu na nešto više od 9 hektara vinograda – na Jabučeti, Višnjevcu i sv. Trojstvu. Ispočetka su vina plasirali samo u vlastitim objektima, dok danas sve više ljubitelja kvalitetnih kapljica dolazi u njihov podrum po svoju omiljenu butelju. 

Ako ste poklonik aktivnog odmora u predivnoj prirodi, a želite i uživati u lokalnim specijalitetima i dobrim kapljicama, uputite se u mjesto Jabučeta jer iznad Vinarije Coner nude smještaj u luksuzno opremljenim sobama i apartmanima.

Marijan Coner i Ante Galić

Mi smo uživali u kapljicama Vinarije Coner na vinskoj radionici „Vrijeme je za…“ u organizaciji Vjekoslava Madunića. Radionicu je vodio sommelier Darko Lugarić a kušali smo sedam vina: šest monosortnih od sorti graševina, sauvignon, chardonnay, traminac, cabernet sauvignon (2023.) i cabernet sauvignon Klara (2022.), te kupažu Iskra 2023. koja je ujedno njihovo najprodavanije vino.

Školski napravljena, vina bez ijedne mane, pitka, sortnih mirisa i okusa, kristalno bistra, lepršava i svježa – napravljena da se konzumiraju najviše za godinu do godinu i pol nakon berbe, svoju kvalitetu mogu zahvaliti i enologu Saši Lukiću, a vjerujemo da će se voditelj proizvodnje vinarije Ante Galić, nakon što povećaju proizvodnju, pobrinuti da se vina mogu nabaviti i u nekoj vinoteci u Zagrebu. A, do tada – zašto ih ne biste posjetili na brežuljcima Bilogore?

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: arhiva Vinarije Coner i Marko Čolić

TILIA estate, “Out of the blue” – remek djelo slovenske vinske scene

U vinskom podrumu TILIA estate, u slovenskom Dobravlju, uz nastup On Stage Arta, predstavljeno je vino „Out of the blue“, u ograničenom izdanju od 1000 boca. Riječ je o pinotu crnom, kreaciji vinara Matjaža Lemuta, stručnjaka za crni pinot i jednog od najznačajnijih enologa i konzultanata u ovom području.

Matjaž Lemut i Tonja Blatnik

„Out of the blue“, vino čiju je etiketu (izrađena je tehnikom sleeve koja se koristi i u Champagneu za posebne serije), potpisuju tri renomirana umjetnika, ujedno je i kruna obilježavanja desete obljetnice slogana „Kuća pinota“ kojeg s ponosom nosi vinarija TILIA estate smještena u Vipavskoj dolini.

„Ovom bocom vinarija TILIA estate želi kvalitetu i umjetnost približiti širem krugu ljubitelja dobre kapljice. Naime, dobro vino i umjetnost ne smiju biti (samo) stvar prestiža“, kazao je kreator vina i vlasnik vinarije Matjaž Lemut okupljenim stručnjacima i ljubiteljima njegova vina iz Slovenije i Hrvatske te dodao kako je to zamisao koju on i umjetnici s ovim projektom žele poslati u svijet.

Naime, osim vinara Matjaža Lemuta na kreiranju vina Out of the blue udružili su snage dizajner Žare Kerin, akademski slikar Azad Karim i fotograf Jaka Babnik.

Budući da je Matjaž Lemut do sada organizirao pet međunarodnih festivala i majstorskih tečajeva o crnom pinotu, a on se u svojoj vinariji TILIA estate već godinama bavi pitanjem identiteta Pinot Noira izvan njegove domovine Burgundije, bilo je nekako logično da će se u boci naći vino ove sorte.

Za ovu je etiketu Lemut posebnom pažnjom pristupio uzgoju grožđa surađujući s prirodom primjenjujući održive postupke u vinogradu. „Pinot noir mora biti prije svega – crni pinot“, izjavio je Matjaž Lemut i dodao da je prilikom uzgoja nužan precizan odabir mjesta gdje raste loza, treba se paziti na redukciju prinosa, vinogradarske postupke, a prije svega na vrijeme berbe.

“Vino je umjetnost i želim ljudima pružiti kvalitetu, stoga je cijena pristupačna. Umjetnost ima značajan utjecaj na transformaciju društva, stoga mora prodrijeti do ljudi. Ne želimo da umjetnost bude zatvorena u muzejima ili u prestižnim proizvodima. Ona je namijenjena svima, to je njena snaga, njen smisao“ kazao je na predstavljanju svog vina Matjaž Lemut.

Žare Kerin, kreativni direktor tvrtke Futurea, do sada je surađivao s nekim od najuglednijih domaćih i svjetskih brendova, a za svoj je rad dobio više od 250 različitih nagrada. Autor je komentirao etiketu Out of the Blue: “Svaki proizvod je dobar onoliko koliko je dobra njegova najslabija karika. Ako je to dizajn koji ne sugerira izvrsnost proizvoda, to znači da je sav drugi trud oko proizvoda degradiran.“

U prvom planu etikete “Out of the blue” je isječak, detalj umjetničke slike Azada Karima, rođenog u Kurdistanu, u sjevernom dijelu Iraka, koji posljednjih četrdesetak godina živi u slovenskoj Ajdovščini. Svojedobno je, na molbu Matjaža Lemuta napravio u dimenzijama veliku sliku Variations of Love, #352, diptih, ulje na platnu, 4 m x 1,5 m. Otada je prošlo šesnaest godina, a Karim je obnovio sliku, koja je u podrumu vinarije TILIA estate dobila novo, bolje osvijetljeno mjesto.

“Kao i svi moji umjetnički projekti, ova je slika zbirka fragmenata. Etiketa „Out of the blue“ prikazuje plodno tijelo, simbol nastanka života, rađanje novog”, kazao je Karim.

Fragment ove slike snimio je fotograf Jaka Babnik iz Ljubljane. Oštrim fotografskim okom uspio je i u kadru zadržati njeno bogatstvo. Babnik kaže da se reprodukcija umjetničkih djela mnogim fotografima čini kao mukotrpan zadatak, ali on uživa u njemu.

Miris Out of the Blue vina delikatno pleše između aroma sočne višnje, crvenog ribiza, maline i jagode. U ustima je jednostavno, elegantno, profinjeno i prepoznatljivo mekano, a njegova luksuzna tekstura postignuta je odležavanjem na talogu.   

Foto: Jaka Močivnik i Sunčana Barušić

Doznajte koja je malvazija najbolja na svijetu i tko su ovogodišnji šampioni Vinistrinog ocjenjivanja

Poznati su rezultati Vinistrinog 31. ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića i 16. Svijeta malvazija. Ove godine potpuno nova pravila, standardi su podignuti vrlo visoko pa je i pobjeda slađa. Best in Show za najbolju malvaziju osvojila je Justina Damjanić vina. Ova Malvazija istarska berbe 2019. laskavu je titulu ponijela među 350 malvazija koje su na ocjenjivanje pristigle iz čak osam zemalja.

Ivan Damjanić, Damjanić vina

Novosti među šampionima

Šampionskim titulama okitila su se Vina Dešković za najbolju mladu Malvaziju istarsku 2024., Zigante Vero za odležanu Malvaziju istarsku 2020., Vinarija Tomaz za najbolji mladi Teran 2024., Vinarija Kozlović za Santa Lucia Teran 2019., slovenski proizvođači Vinska klet Kralj za Refošk 2024., a Jogan za odležani Refošk 2020.

Prvi put u povijesti ocjenjivanja uvedene su i šampionske kategorije za žlahtine i muškate momjanske, a pobjedu su odnijeli Vinska kuća Pavlomir za Žlahtinu 2024. i Vina Franković za Muškat momjanski Luna d’Oro 2021.

Sedam platinastih medalja

Na ovogodišnjem ocjenjivanju dodijeljeno je ukupno sedam platinastih medalja vinima i jakim alkoholnim pićima koja su osvojila minimalno 95 bodova. Četiri platine osvojile su malvazije: Monemvasia-Malvasia, 2010., grčke vinarije Monemvasia, Malvazija San Salvatore, 2015. Benvenuti vina, Templara iz 2023., Vinarije Rossi, Malvazija istarska Grand Cru 1 iz 2020. Vina Brčić. Platinu je osvojio i Teran Barbarossa iz 2021., a još dvije platinaste medalje dodijeljene su u kategoriji jakih alkoholnih pića – Travarici Destilerije Rossi i Aurinom Fernet Amaru 78.

Novi kriteriji po uzoru na vodeća globalna ocjenjivanja

Podsjetimo, ocjenjivanje se održavalo početkom travnja u Hotelu Parentium Plave Lagune po potpuno novim pravilima po uzoru na vodeća globalna ocjenjivanja. Uvedene su tri faze – u prvoj se dodjeljivala privremena ocjena, uzorci s 89 i više bodova ušli su u drugu fazu u kojoj su se definirale medalje, a u trećoj su se birali šampioni.

Velika novost je i način kušanja – umjesto pojedinačnog, uvelo se kušanje u flightovima, odnosno sljedovima vina po uzoru na Decanter World Wine Awards, čime se dodatno unaprjeđuje objektivnost ocjenjivanja.

„Zlatnu medalju i ove su godine osvajala vina i destilati s najmanje 90 bodova, dok su ona s 95 i više bodova dobila platinastu medalju. U ocjenjivanju je sudjelovalo šest komisija, ukupno 30 stručnjaka – enologa, sommeliera, vinskih kritičara i nositelja prestižne titule Master of Wine. U prvoj fazi svaka komisija brojila je pet članova, dok su u drugoj fazi bile tri komisije“, kaže Luka Rossi, predsjednik udruge Vinistra uz čestitke kolegama, osvajačima prestižnih titula i medalja.

Vodilo se računa o svim detaljima

Stručnost i profesionalnost osigurani su i tehničkim detaljima – koristile su se četiri vrste vinskih čaša, najčešće Riedel za malvaziju, a sva vina iz berbe 2020. i starijih prethodno su dekantirana u posebno odabranim Riedel dekanterima. Svako vino kušalo se na optimalnoj temperaturi.

„Medalje osvojene na Vinistri predstavljaju iznimno vrijedan alat u promociji i prodaji vina – one su jamstvo kvalitete i snažan poticaj kupcima. Što su kriteriji stroži, natjecanje postaje prestižnije i relevantnije. Za šampionima i vinima s platinastim odličjem uvijek je najveća potražnja i interes tržišta. Ne smiju se podcijeniti srebrna i brončana odličja koje također imaju svoju težinu. Prvu prigodu da ih kušate imate već na 31. Vinistri koja se od 9. do 11. svibnja održava u Poreču“, poručuje Luka Rossi.

Listu rezultata Vinistrinog ocjenjivanja pogledajte na web stranici https://vinistra.hr/hr.

Foto: Merlo De Graia i Sunčana Barušić

VIVA VINO 2025 – Vižinada postaje središte vinske avanture

U subotu, 3. svibnja 2025., Vižinada se ponovno pretvara u istarsku prijestolnicu vina i uživanja. Manifestacija Viva Vino Vižinada donosi jedinstvenu Wine & Walk avanturu koja spaja prirodne ljepote, lokalne okuse i strast prema vinima. U organizaciji Turističke zajednice Općine Vižinada, u suradnji s Općinom Vižinada, Talijanskom unijom iz Rijeke i Zajednicom Talijana Vižinada, ovaj događaj nudi savršen spoj rekreacije, enogastronomije i autentične atmosfere.

Na sedam pomno osmišljenih “štaciona” posjetitelji će moći kušati vina članova udruge Istria Origin i vinara: Sosich, Bruno Ferenac, Deklić, Franc Arman, Pilato, Giulio Ferenac, Arman Marijan, Geržinić, Rossi Pino Rossi i Vorić.

Na samom početku dočekat će vas osvježavajući muškat i domaće rakije vinarije Sosich Wines, uz mirisni pandešpanj tete Laure koji priziva okuse djetinjstva. Put vas dalje vodi do vinara Deklić i Brune Ferenca, čije malvazije, roze i merloti savršeno prate istarski pjat iz Agroturizma Selo Mekiši – pršut, salamini i sve ono što ide uz čašu dobrog vina.

Nešto dalje, Giulio Ferenac i Vina Vorić otvaraju vrata novih vinskih nota, dok vas domaća proljetna pašta IRENKA poziva na zalogaj za pamćenje.

Uživanje se nastavlja uz elegantne sauvignone i cabernet franc Franca Armana te bogate malvazije i merlote vinarije Pilato, dok vas Konoba Jadruhi grije tradicionalnom istarskom maneštrom – jednostavno, domaće i točno kako treba biti.

Slijedi gurmanski vrhunac – Arman Marijan Wines i OPG Geržinić predstavljaju svoje malvazije, terane i rose, savršeno sparene s teletinom u teranu i timijanu, posluženu s rimskim njokima u režiji Gourmet Style tima.

Kad pomislite da je kraj, stiže iznenađenje – koktel Teranino spritz by Rossi, pravo osvježenje uz lagane zalogajčiće koje priprema konoba Jadruhi – bit će top!

Za sladak kraj, Obitelj Rossi i Pino Rossi Vina časte roséima, muškatima i cabernet sauvignonom, dok Slatka Istra nudi bogatstvo tradicionalnih istarskih kolača – savršen završetak vinske priče.

Kako bismo vam olakšali dolazak i osigurali da svi bezbrižno uživaju u večernjem dijelu programa, organiziran je prijevoz autobusom od zadnjeg stajališta do završne lokacije, gdje nas očekuje vesela i opuštena atmosfera. Tamo ćemo, uz dobru hranu, piće i odličnu glazbu, proslaviti kraj dana uz nastup popularnog Tu i tamo banda, koji će svojim ritmovima dodatno zagrijati atmosferu. Pridružite nam se i zaplešimo zajedno do kasno u noć!

Kotizacija iznosi 65 eura i uključuje vinsku čašu, boršicu, majicu, kartu rute, konzumaciju vina i hrane, vodu, zabavni program i autobusni prijevoz. Prijave su obavezne putem online obrasca, a broj mjesta je ograničen.

Obrazac:  https://forms.gle/2drxK6HRpWFnuoMh8

Za sve dodatne informacije, kontaktirajte Turističku zajednicu Vižinade na info@tz-vizinada.hr ili pozivom na broj 099 307 1512 te www.tz-vizinada.hr

Viva Vino Vižinada nije samo događaj – to je doživljaj. Upoznajte Istru onako kako je najljepša: uz čašu dobrog vina, autentičnu kuhinju i šetnju prirodom koju nećete zaboraviti.