Prvi adventski tjedan u Novom Vinodolskom obilježen je nizom aktivnosti i odličnom atmosferom koja je oduševila posjetitelje svih generacija. Večer kviza s poznatim kviz-majstorom Dejanom Kotigom privukla je veliki broj ljubitelja zabave i znanja, dok su kreativne radionice oslikavanja stakla pružile priliku za izražavanje umjetničkog duha i stvaranje unikatnih ukrasa. Djeca su posebno uživala u programu posvećenom Svetom Nikoli, ispunjenom raznim interaktivnim aktivnostima i darovima. Otvorena je i Kuća Djeda Božićnjaka koja je ove godine pretvorena u njegovu kuhinju i u koju svaki dan rado navrati veliki broj dječice napisati pismo Djedu Božićnjaku.
Pred nama je drugi adventski tjedan u Novom Vinodolskom s još bogatijim sadržajem, ali i dva velika i važna otvorenja – otvorenje Adventa kod Mažuranića u četvrtak, 12. prosinca te po prvi puta, otvorenje klizališta Zimska čarolija Frankopana u nedjelju 15. prosinca. Svečano otvorenje Adventa kod Mažuranića donosi glazbeni program uz Gelato Sisters i grupu Trend, a nastavlja se u petak uz Trio Marinero i DJ-a Bruna Bosca te u nedjelju uz Grooverse i DJ Tommyja koji će dodatno obogatiti blagdanski duh grada.
Kroz tjedan će se održati radionica filcanja vune, dvije Chia cups radionice oslikavanja šalica, kvizoboj za djecu i roditelje u Dječjem vrtiću Fijolica, pričaonica za djecu u Narodnoj čitaonici i knjižnici te radionica Drvenog vala nakon pričaonice, dječja radionica izrade kuglica za bor od gline te treća po redu Božićna čarolija u Fijolici. Subota donosi još jednu glazbenu poslasticu, Zimsku smotru klapa u Domu kulture.
Posebno uzbuđenje donosi otvaranje klizališta Zimska čarolija Frankopana, u nedjelju 15. prosinca u 17:00 sati, koje se po prvi puta organizira u sklopu adventskih događanja, a nalazi se na terasi Doma kulture. Klizalište će biti otvoreno svakog dana, do 6. siječnja 2025. godine, a ulaznica će biti simboličnih 2 eura. Ulazak na klizalište biti će na svaki puni sat, a klizat će se 45 minuta kako bi se led pripremio za slijedeću grupu. Ovo će biti jedinstvena prilika za sve posjetitelje da uživaju u klizanju i stvore nezaboravne uspomene s najmilijima, a klizalište će svojom umjetničkom točkom otvoriti klizačica Paola Butković. Paola je prošle godine iz Zagreba doselila u Novi Vinodolski, a umjetničkim klizanjem se bavi od svoje 8. godine, dakle već 11 godina. Kaže da ju je klizanje naučilo da se samo radom i velikim žarom može postići dobar rezultat te da je ponekad u redu i izgubiti. Uz razna osvojena mjesta uvijek će ju pratiti niz uspomena stvorenih u njenom drugom domu, Zagrebačkom Velesajmu. Paola nam je šapnula i da je 15.12. Svjetski dan klizanja tako da nas veseli da se upravo tada po prvi puta otvara klizalište u Novom Vinodolskom.
„Drago nam je što smo dio ove inicijative koja doprinosi razvoju lokalne zajednice i obogaćuje ponudu zimske turističke sezone u Novom Vinodolskom. Naše klizalište, izrađeno u našem pogonu u Rijeci, pružit će nezaboravan doživljaj i sigurnu zabavu za sve posjetitelje. Posebno nas raduje suradnja s Turističkom zajednicom i Gradom na ovom projektu, koji će, vjerujemo, postati omiljena zimska tradicija. Naša klizališta usklađena su s najvišim standardima sigurnosti i to je jedan od elemenata koji nas ističe kao lidera na domaćem i inozemnom tržištu. Siguran sam da će ovaj Advent uz Arcticovo klizalište biti prilika za stvaranje lijepih trenutaka brojim obiteljima, prijateljima i ljubiteljima zimskih čarolija“, izjavio je Denis Ventin, prokurist Arctic d.o.o.
Na klizalištu će ove godine biti organizirana i Mini škola klizanja kroz koju će djeca od 5-10 godina moći savladati osnove održavanja na ledu, a održat će se u tjednu od 16.-20. prosinca u popodnevnom terminu i to tri puta u tom tjednu. Prijave će se primati na info@tz-novi-vinodolski.hr, a sukladno broju prijava će se formirati jedna ili dvije grupe. Djecu će podučavati Paola Butković, škola će po terminu trajati 45 minuta, u grupu se prima maksimalno 12 djece, cijena škole će biti 10,00 eura po polazniku te će se za sve polaznike osigurati klizaljke. Obavezna je upotreba rukavica prilikom klizanja te za školu klizanja i kaciga.
Uz sve navedeno, djecu će vjerujemo posebno razveseliti i maskota Orašara koja dolazi u posjet na dan otvorenja klizališta i s kojom će se moći slikati te photoboot za izradu nezaboravnih videa s Adventa u Novom Vinodolskom.
Pozivamo sve da se pridruže u ovoj veseloj adventskoj čaroliji i zajedno uživaju u blagdanima!
Sve informacije možete pronaći na web stranici i društvenim mrežama Turističke zajednice Grada Novi Vinodolski.
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/12/Dekoracija-1.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-12-09 14:54:372024-12-09 14:54:38Novi Vinodolski: otvara se advent kod Mažuranića i klizalište Zimska čarolija Frankopana
Napusti cestu, idi stazama! Slogan je Nove Gradiške i nekoliko kilometara udaljenog Cernika koji se od sada predstavljaju kao jedinstvena turistička destinacija. Grad i općina podno Psunja zajednički će promovirati svoje najveće adute na dinamičnom turističkom tržištu i nuditi idealnu kombinaciju urbanog i ruralnog u srcu Slavonije.
„Novi slogan poziva goste da izađu iz okvira i istraže manje poznate, no vrlo inspirativne dijelove naše zajedničke destinacije. Kod nas ćete pronaći mir, povezat ćete se s prirodom i otkrit ćete bogatu kulturnu baštinu. Od baroknog središta Nove Gradiške do Franjevačkog samostana s crkvom sv. Petra Apostola i dvorca Kulmer Marković u Cerniku, od poznatih slavonskih delicija do originalnog cerničkog ćupteta, od pješačkih do planinarskih staza, gosti ostanu iznenađeni ljepotom ovog dijela Slavonije, udaljenog od Zagreba nepuna dva sata vožnje“, istaknula je Dinka Matijević, direktorica Turističke zajednice grada Nova Gradiška.
Ovaj slavonski gradić geografski je i prirodno povezan s Cernikom, netipičnom slavonskom općinom podno Psunja. Iz središta grada za nekoliko minuta ste u ruralnom ambijentu koji poziva na opuštanje i upravo su to prednosti ove destinacije koju će obožavati ljubitelji outdoora i lokalne eno-gastro ponude.
„U promociji i kreiranju ponude naglasak je na našim komparativnim prednostima – bogatoj slavonskoj kulinarskoj tradiciji i odličnim vinima među kojima se ističu graševine i cernički portugisci, atraktivnim manifestacijama poput „Adventa u našem gradu“ ili „Srednjovjekovnog grada Cernika“, potom iznimnoj baroknoj arhitekturi središta Nove Gradiške, bogatoj sakralnoj baštini, ruralnom odmoru na korak od grada i prekrasnom Psunju, najvišoj slavonskoj planini. Na Psunju je i turističko izletište Strmac, jedno od najljepših zelenih oaza Slavonije u prošlosti poznato po zdravstvenom turizmu, a planiramo mu vratiti stari sjaj nakon opsežnog projekta obnove“, kaže Ivan Ivanović, direktor Turističke zajednice općine Cernik.
I Nova Gradiška i Cernik proteklih godina intenzivno grade svoju turističku priču pa je ideja o udruživanju došla posve prirodno. Kreiraju se novi sadržaji, širi se ponuda, a Novogradiščani i Cerničani sve su svjesniji potencijala i vrijednosti temeljenih na očuvanoj tradiciji.
Inicijative poput ove o kreiranju jedinstvene destinacije i zajedničkoj promociji, otvaraju nove mogućnosti za razvoj turizma u Slavoniji i dodatno obogaćuju ponudu, poručuju iz Nove Gradiške i Cernika. Posjetite ih prvom prigodom. Uživat ćete.
Foto: Motionplay agency, Danijel Soldo, Borna Subota i Stjepan Mirković
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/12/Foto-Motionplay-agency-izvor-TZ-opcine-Cernik_Cernik-iz-zraka-1.jpg500891Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-12-06 18:03:502024-12-06 18:03:50Napusti cestu, idi stazama: Nova Gradiška i Cernik nova hit slavonska destinacija
Prosecco, pjenušac, šampanjac? U čaši izgledaju slično, pa često dolazi do zabuna. Pa da jednom razjasnimo, da se ne dogodi da se čuju izjave: „Obožavam piti šampanjac“, a u čaši se nalazi – pjenušac.
Pjenušac – pjenušavo vino kojeg proizvodi sve više hrvatskih vinara, vino je u kojem, kad se natoči u čaše, perlaju mjehurići. Proizvode ga tradicionalnom ili klasičnom metodom kod koje se druga fermentacija odvija u boci (kad zađete u podrum vidjet ćete ih na specijalnim stalcima). Druga, Charmat-Martinotti metoda (dobila je naziv prema imenima inženjera koji su je izmislili), mnogo je brža jer se druga fermentacija odvija u velikim tankovima (kad se spustite u vinarev podrum, ne mogu se sakriti zbog veličine, a neki mogu čak i stajati izvan podruma jer je novijom tehnikom omogućena kontrola temperature).
Kad već pričamo o pjenušcu, spomenut ćemo i metodu kojom se ugljični dioksid (C02) ubrizgava u mirno vino. Takva su pjenušava vina cjenovno vrlo dostupna, ali vrlo upitne kvalitete, pa ih treba izbjegavati. Postoje još i duge metode nastanka pjenušavih vina (koje su danas sve popularnije), a zapravo su otkrivene davno prije, možda čak i slučajno. Ancestrale metoda je kojom se nastanak mjehurića odvija u boci, a sve su popularniji pet-nat pjenušci čija se proizvodnja zapravo bazira na metodi ancestrale.
Već se kod pjenušaca osjeća, s obzirom na proizvodnju, velika razlika. Još veća nastaje kada se kuša šampanjac. Šampanjac je pjenušavo vino koje se proizvodi isključivo u francuskoj regiji Champagne i nijedno drugo pjenušavo vino koje ne dolazi iz te francuske regije se ne smije nazivati šampanjac. Proizvodi se metodom druge fermentacije u boci, a iako je dopušteno za njegovu proizvodnju koristiti sedam vrsti grožđa, većinom se radi od chardonnaya, crnog pinota i pinota meuniera.
Ali, ovaj smo članak počeli pisati zbog prosecca, koji se uglavnom proizvodi od sorte grožđa glera, vrlo tanke kožice i visokih kiselina koje stoljećima raste na području talijanskih pokrajina Veneta i Friulia. Nekoć se sorta zvala prosecco, a od 2009. godine zbog službene zaštite vina prosecca, sorta nosi naziv glera. Iste je godine Conegliano Valdobiadene postala 44. DOCG zaštićena regija Italije, a naziv prosecco smiju nositi samo vina proizvedena od grožđa iz te regije. Vina iz ostalih položaja Italije na etiketi nose naziv – pjenušava!
Prosecco je zahvaljujući svojoj svježini i nenametljivim blagim okusom, najomiljenije i najprodavanije pjenušavo vino na svijetu. Obožavaju ga i Hrvati, a kako ga proizvode najbolje i najpoznatije vinarije sjeverne Italije, i kakva još divna vina sazrijevaju u njihovim podrumima, doznali smo posjetivši kompanije Bottega i Villa Sandi (Borgo Conventi), zahvaljujući Udruzi WOW (Women on Wine), odnosno u organizaciji Sanje Muzaferije, osnivačice i predsjednice Udruge te uz potporu Talijansko Hrvatske Gospodarske komore (Camera di Commercio Italo Croata).
Putovanje je bilo posebno. Ne samo zbog vinarija, nego i počasnog gosta – legendarnog hrvatskog vinara Ivana Enjingija. Naime, Udruga WOW redovito već 12 godina dodjeljuje godišnje nagrade za naj-vino godine u sklopu akcije „Što žene žele“. Nagrade su, za razliku od uobičajenih plaketa i priznanja – vrlo konkretne. Nakon što se među dvanaest finalista odabere pobjednik u svakoj od pet kategorija, izdvaja se jedno vino i njegovog autora kojeg udruga vodi u neku vinsku regiju svijeta. Ovog puta je Ivan Enjingi bio dobitnih WOW Grad Prixa.
Borgo Conventi
Vesela ekipa, s Ivanom Enjingijem, vinarom zavidnog vinarskog i životnog staža, punog znanja i energije, a svi predvođeni Sanjom Muzaferijom, posjetila je najprije vinariju Borgo Conventi (Villa Sandi), u vinskoj regiji Collio Fruliano.
Legenda kaže da je grof Strassoldo, zvani „il Rizzardo“ (onaj koji podiže, gradi), dao dominikanskoj braći zemljište na kojem je izgrađen prvi u nizu samostana na području Farra d´Isionzo. Danas se na tom mjestu nalazi vinarija Borgo Conventi s misijom proizvodnje vrhunskih vina od grožđa sa 30 ha raspoređenih na dva najbolja područja u regiji – Isonzo (DOC) i Collio (DOC).
U vili izgrađenoj u kolonijalnom stilu, održavaju se vođene degustacije, a proizvodni dio s podrumom u kojem crvena vina dozrijevaju u bačvama od francuskog i slavonskog hrasta nalaze se nasuprot vili.
Nakon razgleda vile, proizvodnog dijela i podruma, te kušanja njihovih mirnih vina, ekipa se uputila na položaj Collio koji je okružen Julijskim Alpama i Goriškim brdima (Slovenija) na sjeveru, te Jadranskim morem na jugu koje je udaljeno 40 kilometara, što stvara posebnu mikroklimu za uzgoj loze.
Osim toga, brdašca Collio su nekada bila morsko dno. Uvjerili smo se kako se kompaktni slojevi gline i pijeska mrve u ruci, te kao da oslobađaju dašak mora – gotovo isti osjećaj kakav se dobije nakon kušanja vina dobivena od grožđa sorti pinot grigio, sauvignon, ribolla gialla, frulano i merlot koje uzgajaju na ovom položaju na kojem se ujedno nalaze i najstariji vinogradi Borgo Conventi.
Nakon uživanja u predivnom pogledu i s ljubaznim domaćinima nazdravljajući pjenušcem Ribolla Gialla Brut kojeg proizvode od grožđa koje raste na položaju Isonzo, krenuli smo prema vinariji Villa Sandi.
Villa Sandi
Priča o Villi Sandi počinje 1920. godine, kada je Mario Polegato, djed sadašnjeg vlasnika Giancarla, kupio nekoliko vinograda. Naslijedio ga je Divo i sa suprugom Amaliom Moretti te nastavio širiti vinograde i proizvodnju, a svoju strast prema vinima prenijeli su na dvojicu sinova – Maria i Giancarla. Giancarlo se obrazovao za enologa, dok se Mario specijalizirao za menadžment. Nakon očeve smrti, s majkom Amaliom, 1970. godine kupuju Villu Sandi, izgrađenu početkom 17. stoljeća u paladijanskom stilu, a 1980. godine njihov prosecco počinje stjecati obožavatelje izvan granica Italije.
Modernu, poslovnu zgradu Ville Sandi i samu vilu spaja kanal Brentella s rječicom koja pokreće njihovu hidrocentralu (na imanju električnu energiju dobivaju i preko solarnih panela), ali i podzemni hodnici – tuneli koji su samo nastavak nađenih tunela prilikom restauracije vile. U njima, u policama koje čine beskrajne redove na zidovima podzemnih hodnika, u bocama i bačvicama dozrijevaju vina za Papu, predsjednika Italije… ali i vina namijenjena plasiranju na tržišta diljem svijeta.
Danas kompaniju Villa Sandi vodi Giancarlo Moretti Polegato poštujući tradiciju u podrumima ali i bioraznolikost u vinogradima radeći u suradnji s prirodom. Vinogradi Ville Sandi nalaze se na pet položaja, na zaštićenim apelacijama DOC i DOCG između regija Veneto i Friuli Venezia Giulia. Najcjenjeniji (i najvrijedniji) je položaj La Rivetta koji leži u srcu područja Cartizze (106,8 ha), a prosecco Cartizze Vigna la Rivetta dobio je najviše ocijene na talijanskim i svjetskim natjecanjima.
Na vrhu vinograda La Rivetta kušali smo toliko cjenjen prosecco Cartizze Vigna la Rivetta, uživajući u pogledu na uredno poslagane vinograde.
Tradicionalna jela od lokalno uzgojenih namirnica kušali smo u njihovoj Locanda Sandi, a dio velikog asortimana prosecca na radionici u poslovnoj zgradi.
Potom smo ostali osupnuti brojem boca koje odležavaju u podzemnim hodnicima koji su nas doveli do vile – Vile Sandi.
A ona… bila je „samo“ ljetnikovac bogatoj Venecijanskoj obitelji onog doba, a danas priča priču o uspjehu vrijedne obitelji Moretti koja je desetljećima poštivala tradiciju, s koljena na koljeno prenosila znanje i postala jedna od vodećih u proizvodnji prosecca sa svojim brandom Villa Sandi.
Bottega
Raširenih ruku, širokog osmijeha i punog srca, vlasnik Bottege, Sandro Bottega dočekao je Ivana Enjengija i ekipu, pa nije čudo da su u žustrom razgovoru za vrijeme boravka i kušajući vina (Botteginih i Enjengijevih), vinari ukrstili ruke i pobratimili se. Družili smo se sa Sandrom Bottegom, njegovom suprugom Monicom te stručnom ali izuzetno ljubaznom i veselom ekipom iz ove poznate talijanske kompanije dva dana i razgledali dio njihovih vinograda, te većinu pogona, podruma, destilerija, doznali koliko se brinu oko ekološkog uzgoja i proizvodnje te kušali divnih prosecca, mirnih vina, rakija, likera… da dalje ne nabrajamo.
Bottega ima četiri stoljeća dugu povijest. Naime, zapisima je dokazano kako je pra pra pradjed Andrea 1635. godine počeo uzgajati vinovu lozu, a u dvadesetim godinama prošlog stoljeća njegov sin Domenico Bottega za život je zarađuje trgujući dobrim vinom dobivenog od grožđa iz vlastitog vinograda. Velika strast mu je bila i proizvodnja rakije (grappa), pa ju je prenio na sina – Aldu Bottega koji je – kako to nadareni mlađi naraštaji čine – unaprijedio proizvodnju rakije uvodeći inovacije u tehnologiju.
Destileriju Bottega u Pianzano di Godega osnovali su 1977. Aldo Bottega i supruga Rosina. Nakon smrti oca, 1983. godiine, Aldov sin Sandro postaje direktor kompanije i uspješno vodi tvrtku uz podršku sestre Barbare i brata Stefana. Godine 1987. ostvaraje se suradnja Bottega branda s Alexander brandom – grappu počinju puniti u ručno puhane boce za čiju su izradu danas zaslužni majstori murano stakla, a Monica Lisetto za dizajn.
Sve do 1992. godine kompanija Bottega se na tržištu pojavljuje kao proizvođač alkoholnih pića (rakije, likeri, ginovi….), potom biva kreiran Il Vino dei Poeti Prosecco Spumante. Dakako, uz destileriju niknula je i vinarija, a 2007. godine destilerija Bottega seli u Bibano di Godega di Sant´t Urbano, mjesto smješteno između venecijanske lagune, prijestolnice umjetnosti i kulture i Dolomita (DOC).
U vili Rosina Bibano (sagrađenoj i u 18. stoljeću) smo i započeli naše putovanje po Bottegi i završili ga u Bottega destileriji viskija, pa kad napusti bačvice u kojima još „spava“, biti će to prvi viski proizveden na talijanskom tlu, isključivo od talijanskih sirovina.
Najprestižniji mjehurići potječu s brda Prosecco Superiore (DOCG) – od brda Conegliano do Valdobbiadenea, položaja najprikladnijih za uzgoj grožđa sorte glera. U malom podrumu Vittorio Veneto okruženom vinogradima koji rastu u skladu s netaknutom prirodom nalaze se boce u kojima se na kvascima stvaraju mjehurići po ancestrale metodi, a kompanija posjeduje i položaje u blizini Verone te Montalcina, u kojima se uglavnom uzgajaju crne sorte.
Od vinograda do boca (na Sardiniji posjeduju i svoju šumu hrasta plutnjaka te sami izrađuju čepove) u kompaniji Bottega prate svaki trenutak proizvodnje, nastojeći da se izvorni okusi sirovina sačuvaju do finalnog proizvoda. Sve faze proizvodnje slijede kriterije održivosti čuvajući okoliš za buduće generacije.
Kompanija vodi posebnu brigu o smanjenju emisije ugljičnog dioksida, velika pažnja posvećuje se uštedi vode i tijekom proizvodnje apsolutno se ništa ne baca. Kompanija proizvodi i svoje maslinovo ulje, balzamični ocat i fantastičan med iz košnica smještenih u vinogradima – tamo gdje žive pčele zna se da nema pesticida!
Ta povezanost sa zemljom, briga oko nje, bioraznolikost u vinogradima u sprezi s mnoštvom inovacija koje su uveli tijekom godina, učinili su kompaniju Bottega prepoznatljivom na svjetskom tržištu, a njihovi proizvodi redovito osvajaju talijanska i svjetska priznanja. Bottega barovi i corneri nalaze se po cijelom svijetu, boce prosecca zlatnog sjaja prisutne su gotovo na svim važnijim proslavama, druženjima i prijemima. Jer, ne osvaja srca samo čaroban zlatni odsjaj boca, nego i prosecco koji pretočen u čaše donosi svu ljepotu i radost života – u talijanskom stilu.
Tekst: Sunčana Barušić
Foto: Sunčana Barušić i arhive kompanija Bottega i Villa Sandi
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/12/DJI_0550-Distillerie-Bottega-Arfanta-Autunno-1-Novembre-2023-mr-2.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-12-04 20:30:392024-12-04 20:40:32Putovanje u pitoreskni krajolik u kojem nastaje prosecco
U intenzivnom promicanju održivih rješenja u hotelijerskom poslovanju, Nacionalna udruga obiteljskih i malih hotela sredinom studenog organizirala je radni sastanak u malom hotelu Villa Astra u Lovranu. Nakon iznimno uspješne proslave 20. obljetnice Nacionalne udruge krajem listopada u Splitu, ovo je bila prilika da se još jednom potvrde strateške odrednice temeljene na zelenoj i digitalnoj transformaciji i održivoj gastronomiji.
Sastanku je prisustvovala i hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Nikolina Brnjac, nedavno imenovana u glavnu radnu skupinu za pitanja turizma u Odboru za promet i turizam Europskog parlamenta. Zastupnica je istaknula kako će i dalje promicati održiva rješenja i napredak u ovom ključnom području.
Čuvari tradicije, kulture i autentičnosti
„Udruga obiteljskih i malih hotela bila je tijekom mojeg ministarskog mandata vrijedan i konstruktivan partner. Kroz suradnju s Vladom Republike Hrvatske kao i vlastite inovativne projekte, Udruga je uistinu konkretno doprinijela razvoju hrvatskog turizma u smjeru održivosti. Hrvatski obiteljski i mali hoteli imaju nezamjenjivu ulogu u oblikovanju budućnosti našeg turizma. Oni nisu samo smještajni kapaciteti, već su čuvari naše tradicije, kulture i autentičnosti. Kroz njih naša turistička ponuda postaje jedinstvena, prepoznatljiva i neponovljiva, a oni spajaju vrhunsku kvalitetu usluge s održivim poslovanjem, što je ključno za dugoročni razvoj. Obiteljski i mali hoteli upravo su ti koji s osobnim pristupom čine našu ponudu posebnom, stvarajući istinsku povezanost između gostiju i domaćina. U Europskom parlamentu nastavit ću snažno podržavati ovakve modele poslovanja u turizmu jer smatram da su oni pravi put prema dugoročnom uspjehu hrvatskog i europskog turizma“, poručila je zastupnica Brnjac, istaknuvši kako je iznimno počašćena priznanjem koje joj je Nacionalna udruga obiteljskih i malih hotela dodijelila povodom 20. obljetnice.
Mjere ugljični otisak i grade brend Eco hotela
Da su obiteljski i mali hoteli jezgra održivog turizma u Hrvatskoj potvrđuju i ključni projekti. Još je u vrijeme pandemije s vrhunskim stručnjacima Nacionalna udruga obiteljskih i malih hotela pokrenula novi brend u hrvatskom turizmu Eco zeleni hotel, koji ovisno o razini zelenog poslovanja može imati srebrni, zlatni i platinasti certifikat kao potvrdu odgovornog odnosa prema okolišu. Intenzivno se radi i na razvoju brenda Gourmet Authentic, održivog koncepta eno-gastro ponude, a od ove godine Udruga je pokrenula projekt mjerenja ugljičnog otiska u objektima i sve je veći broj članova koji se u njega uključuju.
„Održivo poslovanje u malom hotelijerstvu ključno je za dugoročnu konkurentnost i očuvanje prirodnih resursa. Primjena energetski učinkovitih sustava, reciklaža, korištenje lokalnih proizvoda i smanjenje otpada ne samo da smanjuju troškove, već privlače i ekološki osviještene goste. Održivi pristupi pridonose očuvanju lokalne zajednice i kulture, što povećava autentičnost ponude. Uz transparentnu komunikaciju o tim inicijativama, obiteljski i mali hoteli grade dugoročno povjerenje i lojalnost gostiju, istovremeno smanjujući negativan utjecaj na okoliš“, proučio je Šime Klarić, predsjednik Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela.
Foto (izvor Nacionalna udruga OMH)
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/12/Snimka-zaslona-2024-12-04-141117.png233737Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-12-04 14:17:012024-12-04 14:17:03U Lovranu obiteljski i mali hoteli potvrdili usmjerenje prema održivom turizmu
Nakon uspješnog ljetnog Food Truck Festivala na Britancu, stiže i njegovo zimsko izdanje! Od 2. do 7. prosinca, omiljeni trg brojnih Zagrepčana se ponovno na šest dana pretvara u urbanu zimsku gastro tržnicu na kojoj će posjetitelji svakog dana od podne do 23 sata moći uživati u pomno osmišljenim delicijama nekih od najboljih street food truckova, osmišljenih posebno za blagdansko doba.
BBQ Hot Yard, nakon što su završili među najboljih 50 BBQ ekipa u Europi, na Britancu će osim svojih najpoznatijih burgera Smoky Texas, Kimchi KardAsian i Oči boje kestena, pečenih na Barbeca kamado roštiljima, predstaviti svoj potpisni pulled pork, dimljen 12 sati i poslužen u klasičnoj i zimskoj varijanti s kiselim zeljem i prženim lukom u PEKAR pecivu kao i Smoky Wild Hot Dog s kobasicama od divljači.
Ajuni, poznat po blisko istočnim delicijama, pripremit će ćevape od 100% junećeg mesa začinjene autentičnom mješavinom začina, pileće zabatke na žaru namočene u marinadi od mješavine 7 začina i sirupa od datulja te neizostavne veganske falafele. Sve to uz čokoladni souffle i šrilankanski ledeni čaj s limunom i kardamomom.
Špizza premijerno na Food Truck Festival donosi pizze iz krušne peći s međimurskim potpisom. Svim ljubiteljima pizze pripremili su posebna izdanja svojih specijaliteta: zimsku pizzu s kobasicom od jelena i vepra, adventsku pizza s trganom junetinom i klasičnu napolitanu s mariniranim škampima. Za desert, tu je topli Ledo čokoladni souffle iz krušne peći sa šumskim voćem i prženim lješnjacima!
Osvajači „European Food Truck Awards: People’s Choice nagrade, popularni zagrebački Burger & Beer Bar Mrav dolaze na Britanac s novim (i starim) gastro doživljajima; krainer kobasica sa sirom, čilijem, pirjanim kiselim zeljem i prženom slaninom, sporo pečeni pulled pork burger i nova zvijezda menija, „Hot & Sweet“ burger za sve ljubitelje slatko ljutih kombinacija. Uz to, ove godine udružili su snage s Vegetom te su kreirali i posebne Vegeta burgere u klasičnoj i vege varijanti povodom novog Vegeta dizajna.
Za zimske klasike pobrinuli su se Dubrava Food Makers s pikantim debrecinkama i sa sporo kuhanim buncekom posluženim uz dinstano kiselo zelje, umak od milerama, vrhnja, hrena, sušenog vlasca i crvene dimljene paprike. Teleći gulaš s domaćim žličnjacima je za sve one željnih nečega “na žlicu”, dok će Ledo pileće trakice u panadi s paprom osvojiti najmlađe.
Festivalu se pridružuje i Thai Thai Street Food sa svojim poznatim jelima kao što je Pad Thai, aromatična Tom Yum juha pripremljena s kozicama, limunskom travom, listovima kaffir limete, galangalom i čilijem te drugim autentičnim tajlandskim jelima.
Za sve sladokusce tu je slovenski Vafl s neodoljivim bubble vaflima s raznim voćem i čokoladnim preljevima te di-go slatka kućica koja će probuditi nostalgiju s mekanim i sočnim fritulama i palačinkama kakve pamtimo iz djetinjstva, ali i nagraditi one najkreativnije s di-go poklon paketima među kojima je i megapopularni Lego set “Sam u kući”!
Tijelo i dušu ugrijat će Maraskina zimska priča s Madre Badessa likerima, rakijama i toplim koktelima kao što su Tipsy Coffe Nut koji spaja orahovac, kavu i slatko vrhnje, Sailor’s Queen Rum Punch, Hot Pelin Baba u kojem se miješaju aromatični Pelinkovac, čisti sok od jabuke, đumbir i limun, Hot Choco Nut, kremasti spoj Orahovca i vruće čokolade te nezaobilazni vrući gin. Dobra Berba se pobrinula za najbolja Zimska Kuhana Vina sa savršenim omjerom klinčića, cimeta, vanilije i naranče, a premium češki lager Staropramen i craft Grif će zadovoljiti sve pivoljupce.
Prilikom plaćanja pića, počastite se uz 10% popusta koristeći kartice OTP banke, a na Volim ljuto štandu se počastite najljućim božićnim poklonima. Najmlađe posjetitelje čeka puno iznenađenja; di-go radionica pizze, sladoledi iz Ledo škrinje te poklon sokići Juicy Kids povodom blagdana Svetog Nikole.
Osim gastro ponude, Zimski Food Truck Festival na Britanac donosi i odličan glazbeni program koji će vas grijati i zabavljati kroz cijeli tjedan! Svaki dan od 19 sati tematske večeri u sklopu Mjuza na zimskom Food Truck Festivalu powered by OTP banka donose nastupe vrhunskih izvođača, DJ-a i bendova koji garantiraju dobru zabavu za sve generacije.
Program počinje Rock’n’Roll Britanac gdje će nas High School Gang uz karizmatičnog Maria Huljeva odvesti u zlatno doba rock’n’rolla. Utorak je rezerviran za jazz i soul ritmove, a u srijedu se vraćamo u prošlost uz Retro Britanac na kojem glazbu legendarnog Billa Withersa izvodi bend uživo, dok DJ Neno Martinović dodatno podiže atmosferu svojim retro hitovima. U četvrtak, Britanac se pretvara u veliki plesni podij uz Disco Britanac uz DJ duo Glazbena kuhinja, a vrhunac nas čeka u petak, kad nakon After Office Minglea slijedi veliki RNB Confusion BLOCK PARTY koji je prošle godine rasplesao preko 3000 zaljubljenika u r&b i hip hop ritmove. Subotu počinjemo u podne Brunchom na Britancu uz opuštene jazz note Azil Jazz Trija dok navečer uživamo u nastupu talentirane glazbenice Lu Jakelić i DJ Medu.
Pozivamo vas na šest dana blagdanskog veselja na Britancu, a do tad donosimo recept za (Too) Hot, najvrući koktel sezone: pomiješajte 40 ml Maraschina, 1,5 dl božićnog čaja, sok limuna i prstohvat cimeta. Ubacite krišku dehidrirane naranče i nezaboravan zimski užitak je zajamčen!
Događanja i koncerti na Food Truck Festivalu besplatni su za posjetitelje, a sve informacije
Čarobna je Istra. Možda zbog tri zmajeve linije koje prolaze ispod našeg najvećeg poluotoka, koje su zračeći posebnom energijom djelovale na mnoge događaje u povijesti, a djeluju i danas. Međutim, gotovo ćete sigurno čaroliju Istre osjetiti zbog ljudi koji žive na njenom tlu i od njenog tla. Dočekat će vas nasmijana lica i s ponosom pokazati svojih ruku djelo koje je uglavnom nastavak baštine njihovih nona i nonića.
Vižinada i masline
Ako se zaputite prema sjeverozapadu Istre, prema Umagu svakako se zaustavite u Vižinadi. Općina s istoimenim gradićem poznata je po vinarijama ali i proizvođačima maslinova ulja. Uostalom, Istra je proglašena za najbolju maslinarsku regiju na svijetu!
Na adresi Brčići, Brčići 5, Nova Vas na pragu svoje kušaone i podruma (Villa Roberta), dočekat će vas obitelj Brčić: Vilma, David i njihova kći Roberta koji s ponosom proizvode maslinova ulja pod etiketom Vias Oliveti. Obitelj Brčić njeguje masline na 12 ha zemlje (8 ha vlastite i 4 ha u najmu), odnosno 3500 stabala. Ove su godine ubrali 84 tona maslina i dobili 8000 litara ulja od 5 sorti: autohtonih – istarska bjelica i buža, te talijanskih leccino, frantoio i pendolino.
Vias Oliveti ulja osvojila su do sada mnoga domaća i međunarodna priznanja, te su uvrštena i u vodič Flos Olei 2022. Budući da potražnja za njihovim uljima raste, pogotovo za ona od autohtonih sorti, obitelj planira proširiti proizvodnju, odnosno posaditi nove nasade. Tisuću novih stabala već raste, a kad vrijeme dozvoli, posadit će još pet tisuća i to sorti buža, rošinjola i žižolera.
Želite li ih posjetiti i kušati njihova ulja sada je pravo vrijeme. Naime, kušaona Vias Oliveti je od svibnja do rujna uglavnom zatvorena. Zašto? Pa obitelj sve poslove obavlja sama, a ujedno se brine i o povećem povrtnjaku gdje rasu slasne rajčice od kojih su skuhali šalšu. Napunjena u staklenke čeka još neke papire, a u planu je da se na tržištu pojavi početkom 2025. godine.
Posjet i degustacija se moraju najaviti (telefonski ili mailom), a imat ćete prilike kušati njihov Premium blend, potom ulja Pendolino, Istarska bjelica, Frantoio, Buža i Leccino. Ovisno kako se dogovorite, uz degustaciju ulja možete se osladiti domaćim kroštulama i fritulama, ili prigristi finog sira, kobasice i pršuta s hladne plate. Ovisno o dogovoru, domaćini će vam poslužiti i topla jela – poput fuža s pršutom ili pljukanaca s vrganjima. Njihova se ulja mogu nabaviti i preko web shopa www.viasloveti.com ili u dućanu Delikado na zagrebačkoj jarunskoj tržnici.
Pogled s klupe u Deklevi
Iz Vižinade krenite u Višnjan. Poznat je po zvjezdarnici, kulturnoj baštini ali i po kreaciji novog doba. Naime, u malom selu Deklevi, točno na pola puta između Motovuna i Poreča, Vinarija Vicinim je izgradila prvu klupu Big Bench Community Project u Hrvatskoj. Visoka je 230 cm, dugačka 320 cm i smještena je na 300 metara nadmorske visine. Nije je problem pronaći – obojena je žarko crvenom bojom i posveta je istarskoj zemlji crvenici.
Big Bench Deklevi 296, izgrađena je i kao posveta legendi o dobrom divu Istre, Velom Joži. Legenda kaže da je na putu do mora navratio baš u Dekleve i odmorio se uz dobru kapljicu vina. Iako nismo divovi, na klupu nije problem sjesti – s lijeve strane su postavljena dva kamena – poput stepenica. Nakon što napravite bezbroj selfieja, osvrnite se: u Istri ne rastu samo masline i vinova loza. Klupa je okružena poljima lavande, smilja i ostalog ljekovitog bilja, a kažu – kad je proljeće, avioni i dronovi lete iznad Dekleve kako bi fotografirali krajolik prošaran bojama, nalik na slikarsko platno.
Prošećete li malo stazama, naići ćete na park u prirodi: ovce u malenom oboru, ljuljačka za dvoje, a želite li ponijeti mirisni suvenir, kupiti sok od lavande ili kadulje, hidrolat, prirodni sapun, med, ocat i ostale mirisne divote od ljekovitih biljaka koje rastu u Deklevi, navratite u Lavandu Deklevi. Nećete se moći odlučiti: nalikuje li dućan na malu umjetničku galeriju ili na retro laboratorij neke ljekarne.
Mjehurići za početak, močan crnjak za kraj
Prije nego što ćete doći u Umag svakako navratite u vinariju Coronica, s predivnom kušaonom, otvorenom 2018. godine. Ako nisu zauzeti poslom, dočekat će vas Suzana i Moreno Coronica, ali priču o vinariji i trudu kojeg je obitelj uložila tijekom godina moći ćete čuti i od osoblja, promatrajući na dsplayju fotografije obitelji. Suzana, Moreno, njihove kćerke Serena i Karlota i Ottaviano, pokojni Morenov otac. Dok su bili mladi i mali pa sve do današnjih dana.
Obitelj Coronica u ovom je kraju već 600 godina, kako to svjedoče crkveni spisi, a Moreno je vinograde svog nona Đovanija u trideset godina proširio za deset puta, pa sada obrađuju 23 ha (zbog bolje percepcije – to je veličina 30 nogometnih igrališta!).
Moreno je uveo i „revoluciju“ u vinogradima, sukobivši se s ocem Ottavianom. Naime, odlučio je raditi ozbiljna vina od terana, vrcavog momka koji ima velike grozdove i popriličan urod. Ali, da bi vino bilo dobro, a ne „razvodnjeno“ treba ubrati grozdove u koje je loza pohranila sve svoje sokove stvorivši svojevrsni koncentrat. A, to se može postići samo trganjem, odnosno bacanjem viška, odnosno dijela grožđa s trsa, što Ottaviano, dakako, nije odobravao. Ali, kad je vidio rezultate, promijenio je stav.
I danas u vinogradima Coronica rade selekciju grozdova, a u podrumu ispod kušaone (zgrada je napravljena isključivo od prirodnih materijala) zriju vina koja će plasirati na tržište tek za nekoliko godina.
Tada će to biti vrlo ozbiljni crnjaci, a vrckavi dio prepušten je pjenušcu maštovitog imena koje spaja logo vinarije s formulom koja stoji iza mjehurića: CO due (CO2). Napravljen je od malvazije istarske i odležavao je na kvascima četrdesetak mjeseci. Međutim, to ga nije učinilo preteškim i previše kompleksnim, već je lagan i dobrih kiselina, pa će vas uveseliti kao uvertira za degustaciju za koju bi bilo dobro prethodno se najaviti na www.coronica.eu/kontakt
Tekst: Sunčana Barušić
Foto: Sunčana Barušić i Rene Karaman
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/11/20210610_124802-rotated.jpg500375Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-11-24 20:31:402024-11-28 19:55:20Izlet u Istru: od smilja i lavande, preko maslinova ulja do vrlo ozbiljnih terana
Nakon samo četiri izdanja Festival vina i zalogaja „Slavonija i Podravina, wine not!? u organizaciji TZ Virovitičko-podravske županije osvojio je prestižnu titulu na Danima hrvatskog turizma u Opatiji. Ušao je u top tri najbolja gastronomska doživljaja u Hrvatskoj i tako potvrdio status jedne od najatraktivnijih eno-gastro manifestacija.
Već drugu godinu zaredom ova županija slavi s najboljim destinacijama na najvećem godišnjem okupljanju turističkih djelatnika. Podsjetimo, prošle je godine ušla u top tri s prekrasnom Plemićkom rutom u kategoriji kulturnog turizma, a osvajanjem nove nagrade potvrdila je kontinuitet, kvalitetu i inovativan pristup turističkim sadržajima.
Autentična priča Slavonije i Podravine
„Još jedna nagrada struke na Danima hrvatskog turizma priznanje je iznimnom trudu uloženom u promociju naše bogate tradicije i okusa. Virovitičko-podravska županija poznata je po svojoj autentičnoj kuhinji dviju gurmanskih regija Slavonije i Podravine, a posljednjih godina sve je više obiteljskih vinarija s iznimno kvalitetnim vinima koji su nas pozicionirali i kao atraktivnu butik vinsku destinaciju. Ovo je i nagrada svim lokalnim proizvođačima, vinarima, ugostiteljima i turističkim djelatnicima koji su svojim radom oživjeli gastronomsku baštinu ovog kraja i predstavili je kroz atraktivan festival. Nastavit ćemo razvijati naše projekte kako bismo dodatno obogatili turističku ponudu i učvrstili naš položaj na gastronomskoj karti Hrvatske“, istaknuo je Igor Andrović, župan Virovitičko-podravske županije.
Festival vina i zalogaja Slavonija i Podravina, wine not!? održava se svakog vikenda u rujnu na najatraktivnijim lokacijama. Počeo je prije četiri godine bez velikih očekivanja i otada se za svaki od šest vikend događanja traži ulaznica više. Ekskluzivnu notu ovom festivalu poznatom po sjajnoj atmosferi i odličnoj zabavi, daju i najveće atrakcije Plemićke rute poput dvoraca, ljetnikovaca, stoljetnih perivoja i zelenih oaza.
Kroz eno-gastro ponudu promoviraju plemićko naslijeđe
„Eno-gastro ponuda jedan je od temeljnih motiva gostiju pri odabiru putovanja pa smo iskoristili njezin veliki potencijal kako bismo kroz festival Slavonija i Podravina, wine not!? promovirali bogato plemićko naslijeđe i jedinstven ruralni prostor koji poziva na opuštanje i aktivnosti. Naglasak je na doživljaju i pozitivnim emocijama temeljenim na najkvalitetnijim lokalnim proizvodima. Ovaj festival ne bi bio tako uspješan bez suradnje s lokalnim turističkim zajednicama gradova Virovitice i Orahovice, općina Pitomača i Suhopolje, područja Vrata Papuka te Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije. Ovim putem im zahvaljujem, kao i svim vrijednim ljudima koji sudjeluju u organizaciji festivala. Ujedno pozivam gurmane, ljubitelje vina i putovanja da nas posjete i otkriju našu lijepu turističku priču“, poručila je Martina Jakelić, direktorica Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije.
Foto: Matija Turkalj, E projekt
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/11/Josip-Mikolcic-Martina-Jakelic-i-Luka-Sabo-iz-TZ-Viroviticko-podravske-zupanije.jpg500667Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-11-23 19:36:092024-11-23 19:36:11Virovitičko-podravska županija i ove godine osvojila priznanje na Danima hrvatskog turizma
Prekmurje – pitoreskni dio Slovenije kojeg s jedne strane okružuje rijeka Mura, s druge vinorodni brežuljci Goričke a s treće dokle pogled seže, prostrana panonska ravnica. Dio je to Slovenije koji privlači sve više turista na samo zbog svojih prirodnih ljepota i eno-gastro doživljaja, nego i zbog uvijek nasmijanih domaćina, te činjenice da ovdje nekako dani prolaze bez jurnjave i pretjerane buke. Prekmurje se može pohvaliti i s jedinstvenim izvorom ljekovite „crne vode“ koja desetljećima privlači mnoge posjetitelje koji vode računa o svom zdravlju, ali i one koji znaju da će im priroda pomoći ukloniti njihove boljke.
Priča o Prekmurskom crnom zlatu, ali i eliksiru mladosti kako još nazivaju „crnu vodu“ započela je u listopadu 1960. godine u – Prekmurju odnosno na mjestu gdje se sada nalaze Moravske toplice koje se pak nalaze u blizini grada Murska Sobota. Čak se znade i datum otkrića „crne vode“ – bilo je to 5. listopada 1960. godine kada su na močvarnoj livadi kraj Moravaca počeli bušiti zemlju zbog nafte. Očekivanja su bila velika, a potom je za naftaše nastalo razočarenje. Umjesto nafte iz bušotine je potekla crna topla voda s mirisom nafte.
Tek nakon dvije godine ona se temeljitije počela istraživati, pa je sredinom 1962. godine na mjestu bušotine otvoreno je kupalište s osam kabina. Pokazalo se da „crna voda“ čiji se izvor nalazi na dubini od 967 do 1467 metara, povoljno djeluje na organizam, pa je 1964. godine Republički sekretarijat za zdravstvo Ljubljana, proglasilo termalnu i mineralnu vodi iz izvora Mt-1, prirodnim ljekovitim sredstvom.
Kupalište s osam kabina u 60 godina pretvorilo se u Terme 3000 – Moravske Toplice koje danas imaju tri hotela, apartmansko naselje, kamp, veliko golf igralište, sportske terene, wellness i zabavnim dio za najmlađe koje se prostire na 2020 metara kvadratnih. Uglavnom – Moravske toplice pružaju smještaj za gotovo 2000 ljudi, a o jednodnevnim posjetima bazenima i saunama da i ne pišemo!
Murska Sobota i Moravske toplice udaljeni su od Zagreba 160 kilometara, a putujete li preko Varaždina, pa krenete cestama mimo autoputa, ne trebate vinjetu. Možete odabrati smještaj i odmor u hotelima s četiri ili pet zvjezdica, poput Hotela Livada Prestige koji je ujedno i jedini hotel tog tipa u Prekmurju.
Sobe su renovirane, tople i opuštajuće jer interijerom dominiraju održivi materijali ali i element tradicije rukotvorina – prekmursko pletivo od slame i kukuruzne komušine. Svaka soba ima i prostranu kupaonicu s masažnom kadom u koja se može napuniti i termalno-mineralnom vodom.
Uz miran san Moravske Toplice nude pregršt sadržaja koje će vam pomoći u rješavanju nakupljenog stresa ali i ukloniti zdravstvene probleme uz iskusne stručnjake za medicinski wellness. Uostalom u nekoliko odvojenih bazena u Termama 300 možete u kupki od 37 °C osjetiti blagodat toliko hvaljene „crne vode“.
Moravska termo-mineralna voda koja spada u najtoplije vode tog tipa u Europi), pomaže u liječenju bolesti lokomotornog sustava i reume, ali i sve češćih problema s kožom. Svakom je gostu dana mogućnost uranjanja u bazen s filtriranom termo-mineralnom vodom (32 do 34 °C) ili kupku s nefiltriranom termo-mineralnom vodom koja je znatno učinkovitija. Zbog njihovih ljekovitih učinaka Ministarstvo zdravstva Republike Slovenije, Termama 3000 – Moravske Toplice, dodijelilo je koncesiju za provođenje zdravstvenih programa.
Nakupljeni stres otpustiti će masaža medom, toplom smjesom ljekovitih biljaka ili uljima dobivenih iz biljaka prekmurskih livada i bučinih sjemenki a finalni touch masaži dati će dvadesetominutni boravak u Septariju. Riječ je o jedinstvenom prostoru Termi 3000 u kojem dominira velika prepolovljena stijena pronađena u prekmurskim goricama stara 15 milijuna godina.
Neki je nazivaju zmajevim kamenom a vjeruje se da zrači posebnom energijom, pa Septarij pomaže da se na prirodan način ojača imunitet, regeneriraju koža i koštano tkivo i ublažavaju grčevi mišića, pozitivno djeluje i kod reumatizma, ali i na srce i daje mu pravilan ritam. Svojom energijom smiruje i uspostavlja ravnotežu na psihičkoj i fizičkoj razini, poboljšava san, jača samopouzdanje i pamćenje te poboljšava koncentraciju.
Voda iz termo-mineralnog izvora koristi se i u beauty svrhe uz pomoć BlackAquaTherm kozmetike pogodne za osjetljivu kožu i posebno cijenjene za ublažavanje problema sa suhom kožom i psorijazom. Tretman možete isprobat tijekom boravka, ali i proizvode ponijeti kući.
Kad zamiriše po prekmurskim specijalitetima, ubilo kojem hotelu koji odaberete iz grupacije Sava Hotels&Resorts , možete biti sigurni da vas čekaju nezaboravni gurmanski užici. Upravo oni, hotelsku ponudu hrane u Termama 3000 čine jedinstvenom. Tijekom boravka kušati ćete više od 50 tradicionalnih prekmurskih jela koje svakodnevno priprema jedinstven tim. Chef Danilo Čurman, voditelj kuhinje Hotela Ajda i Hotela Livada Prestige, te chef Danilo Kozar, voditelj kuhinje Hotela Termal i slastičarka Ana, rođeni su Prekmurci koji se ponose najvišim odličjima s državnih i međunarodnih kulinarskih natjecanja.
Osim mnogobrojnih prekmurskih specijaliteta, u slastičarnici Terma 300 peku se domaći kolači među kojima dominira kraljica među slasticama – Prekmurska gibanica. Riječ je o kolaču s osam ‘katova’ zaštićenom oznakom izvornosti u EU, zbog čega se svakodnevno radi po točno zadanom normativu.
Slastičarka Ana dnevno pripremi nekoliko limenih posuda za pečenje pozamašnih dimenzija, nižući pažljivo slojeve tijesta, jabuka, oraha, sira, maka i domaćih ribanih jabuka, pa sve obilno zalijeva vrhnjem s umućenim jajima.
Samo nekoliko kilometara od Termi 3000 nalazi se Čokoladarnica Passero u kojoj možete saznati sve o čokoladi, na radionici sudjelovati u pripremi čokoladnih pralina.
U obilasku s degustacijom (7 eura) teško ćete razlučiti je li vam bolji spoj mliječne čokolade i kruške s klinčićem i karamelom ili tamne čokolade sa šljivom, orahom i cimetom.
Do čokoladarnice se može iz Terma doći i pješice u ‘slatkom sprehodu’ jednoj od aktivnosti animacijskog tima Termi 3000.
U okolici Moravskih Toplica nalaze se još dva bisera, mjesta na kojima će uživati gurmani: Šunkarna Kodila s glavnom zvijezdom, zaštićenom Prekmurskom šunkom ali i brojnim drugim mesnim proizvodima te s jedinstvenom degustacijskom turom kroz prostor u kojem sazrijevaju šunke.
U Kodili sazrijevaju i goveđi komadi mesa koje možete i kušati u njihovom restoranu.
Svakako posjetite i obiteljski restoran s Michelin preporukom Gostila Rajh. Spoj tradicionalnog i modernog i iskustvo četiri generacije osjetit ćete u svakom zalogaju kojeg danas, nakon svoje prabake i djeda potpisuje mladi chef Leon Pintarič.
Ovdje kušajte tradicionalne prekmurske specijalitete u degustacijskom meniju od pet sljedova ili jednostavno naručite ono po čemu je ova gostilna oduvijek poznata – u malom kotliću poslužen Bograč, prekmurski gulaš pripremljen od tri vrste mesa.
U Prekmurju toče i dobre kapljice. Svakako posjetite vidikovac Vinarium s kojeg puca pogled na četiri vinske regije i vinski podrum Vinske kleti Malek Puklavec Winary.
Uz obilje eno-gastro užitaka Prekmurje nudi i druge jedinstvene doživljaje – biciklom istražite Pejzažni park Goričko s dvorcem, saznajte gdje se nalazi Otok ljubavi, doživite pustolovni park Bukovniškog jezera, naučite sve o nastanku prekmurskog bučinog ulja, prođite kroz vrata Pomurja kako se često opisuje paviljon Expano i svakako istražite Ocean Orchids Tropski vrt u kojem su glavne zvijezde – orhideje.
Ovaj kompleks s najvećom proizvodnjom orhideja u ovom dijelu Europe nastao je na termalnom izvoru koji je pomogao u stvaranju jedinstvenog ozračja za rast ove posebne biljke. U Dobrovnik krenite opušteni, odvajajući barem dva sata za posjet kako biste u vođenoj turi doznali zanimljivosti koje krije Tropski vrt.
Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić i promo
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/11/20241115_162116.jpg500667Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-11-23 16:16:122024-11-23 16:16:13U Prekmurje na vikend-bijeg
Zagrebački je „Pupitres – Boutique Vinske Kulture“ ugostio druženje predstavnika medija i organizatora PINK DAY Zagreb Festivala.
Bila je to prilika za najavu noviteta na 12. festivalu PINK DAY Zagreb. Organizatorica i osnivačica Festivala Sanja Muzaferija i izvršna direktorica Zrinka Jelić – Belinić, najavile su uvođenje treće boje koja će u 2025., uz najvažniju, ružičastu (i zelenu), obilježiti PINK DAY Zagreb.
Istaknuto je da Festival svakih nekoliko godina uvodi zanimljive novitete kako bi svojim posjetiteljima i izlagačima pružio dodatan doživljaj.
Još 2014. godine je na Festival uspješno uvedena promocija ekstradjevičanskih maslinovih ulja Green in Pink, a 2022. Pink Mixology, s pink koktelima.
Fokus festivala i dalje ostaje na rosé vinima (ružičasto), kao i na ekstradjevičanskim maslinovim uljima (zeleno), no na idućem izdanju Festivala, koji će se 26.04.2025. održati u Laubi: kući za ljude i umjetnost, posjetitelji će moći uživati i u trećoj boji – tj. amber/jantarnim/narančastim vinima odabranih izlagača.
Prisutnima se obratio i sommelier Josip Orišković, selektor Festivala za ta vina – koji je ukratko predstavio koncepciju.
Također je predstavljena i suradnja s domaćicom druženja, poznatom sommelierkom i vinskom promotoricom Jelenom Šimić Valentić i Pupitresom u Medulićevoj ulici, gdje će se povodom 12. PINK DAY ZagrebFestivala održavati radionice i Masterclassovi.
Na druženju su se uz male zalogaje Pupitresa, kušala vina: FESTIVUM Katunar Estate Winery iz Vrbnika, Krk; Plavac mali Sivi vinarije Bura s Pelješca; Škrlet 298 Kleti Romić iz Moslavine; Glavica Škrlet Amfora iz Moslavine i Sontacchi Superslav iz Kutjeva te Hlam9, vinarije Šipun, sa specijalnog položaja na otoku Krku.
Više o svemu, kao i o eminentnim gostima Festivala će otkriti službena konferencija za medije, neposredno prije Festivala, u travnju 2025.
Bila je ovo idealna prigoda za druženje i zdravicu povodom nadolazećih blagdana, skorog kraja kalendarske godine i dosadašnje lijepe suradnje Festivala, medija i svih prisutnih!
Foto: Rene Karaman i Sunčana Barušić
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/11/20241120_122618.jpg352645Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-11-21 23:21:062024-11-21 23:21:45Na predblagdanskom druženju najavljeni noviteti na 12. PINK DAY Zagreb Festivalu 2025.
Kada je prije pet godina Dijana Grgić odlučila pokrenuti specijalizirani, ali pazite – printani časopis o vinu, većina joj je savjetovala da odustane jer… papirnati primjerci nemaju budućnost. Danas njen časopis VINUM. IN dokazuje suprotno: stariji, ali i oni mlađi vole listati stranice, s njih upijati znanje i uživati u fotografijama.
„Uspjela sam, VINUM. IN je našao svoju publiku. Nedavno je izašao 14. broj i do sada su za njega pisali mnogi poznati hrvatski novinari, sommelieri i profesori Agronomskog fakulteta. Stranice mog časopisa sakupile su jednu lijepu i kvalitetnu ekipu, a drago mi je naglasiti da su se u posljednjih godinu dana pridružili i strani novinari i ponosna sam da poznati časopis Decanter i VINUM. IN dijele iste autore, a to je jako lijepa referenca“, kazala je vlasnica i glavna urednica časopisa Dijana Grgić na promociji izlaska već spomenutog 14. broja, ali i proslavi njegovog petog rođendana na kojoj su se okupili njeni suradnici, novinari, blogeri te prijatelji koji je prate od samih početaka.
Zapravo, u pet godina svijetlo dana je ugledalo 15 izdanja, ali ljetni VINUM. IN, izdan na engleskom jeziku nije nosio redni broj, ali je zato prenosio stranim turistima priče o hrvatskim vinskim regijama, hrvatskim vinima i mjestima koja oduševljavaju svojim prirodnim ljepotama i kulturnim baštinama.
Dijana Grgić je u međuvremena postala prva i za sada jedina hrvatska članica udruge Circle of Wine Writers koji okuplja 250 cijenjenih i poznatih vinskih novinara, pisaca, sommeliera i poznavatelja vina te destilata iz cijelog svijeta. Diana organizira i evente „Vine Story“ na kojima predstavlja poznate, ali i one manje poznate ali hvale vrijedne vinare, a sve je češće u Italiji radeći na nekim projektima.
„Planovi su veliki, imam mnogo ideja i želja mi je graditi priču oko VINUM. IN -a u nastojanju da bude sve bolji i ljepši“ kazala je Diana, a mi joj želimo da joj se planovi ostvare!