Uskrs je za nešto više od mjesec dana, a to znači samo jedno. Vrijeme je za pincu! Ova Boogijeva nastala je, kako oni to vole reći, u suradnji divljih pekara i divljih kvasaca i zato joj pored imena stoji ‘’real artisan sourdough’’.
Recepti za pincu se razlikuju, no ovo je jedna od rijetkim pravih artisanskih pinca od kiselog tijesta. Kao takva skroz je drugačija od klasičnih konvencionalnih na tržištu. U prijevodu: ima otvorenu strukturu zbog čega ne pada teško, topi se u ustima i aromatičnija je. Prepuna aroma vanilije, citrusa, ruma, cimeta i rogača.
Pinca sad već tradicionalno dolazi u pakiranju od 500 grama, idealnom za poklanjanje, a njena proizvodnja traje čak četiri dana. Prvi je dan rezerviran za dovođenje divljeg kvasca u optimalnu formu, a sve kako bi se kasnije tako bogati zamjes uspio dignuti. Nakon toga slijedi zamjes koji je također podijeljen na dva dijela zbog velike količine maslaca, šećera, žumanjaka i aroma koje tijesto mora apsorbirati. Cijeli taj dugotrajni proces rezultira neponovljivo sočnom i aromatičnom sirnicom čiji je prirodni rok trajanja čak dva mjeseca bez korištenja ikakvih konzervansa, naravno.
Bez obzira na to jeste li ljubitelj klasične verzije ili preferirate moderne varijacije, pincu je teško ne voljeti. Pogotovo kad znamo priču o njenoj bogatoj tradiciji. Naime, ovaj je kolač bio simbol obilja, a u prošlim vremenima smatrao se i obrednim jelom koje je trebalo označiti radost i slavu Uskrsa. Za mnoge je pinca prilika za ponovno stvaranje uspomena te za prisjećanje o onim već stvorenima s obitelji i s prijateljima.
Ove godine posebno su atraktivni i paketi na Boogie webshopu u kojima kupci ostvaruju pogodnosti. Za tri kupljene pince Boogie ekipa časti besplatnom poštarinom, a za četiri i besplatnom poštarinom i uskršnjim keksićima. Uz pincu, u ponudi je i obožavani panettone koji je prošlog Božića postao hit u Engleskoj, Švicarskoj i SAD-u. Sada uz čokoladu, kandirano voće te mandarinu i bijelu čokoladu, nude i s novim okusima koji će biti divna iznenađenja!
Pincu, uz Boogie Lab u Parku Kneževa i Arena Centru, te putem weba https://hr.boogiebakery.com, možemo kupiti i u partnerskim trgovinama čiji se popis nalazi na Boogie Instagram profilu.
Boogie Lab Vam želi Sretan Uskrs! Uživajte u svim ljepotama koje donosi!
Ukoliko ste pasionirani ljubitelj vina i birate samo ona najbolja, sigurno ste bili u Kutjevu, gradiću i vinogorju u kojem graševina daje vrhunske rezultate.
O dugoj tradiciji kutjevačkog vinogradarstva i vinarstva svjedoči i najstariji podrum u ovom dijelu Europe izgrađen daleke 1232., a nije slučajno da ovim vinogorjem prolazi paralela 45,3, ista ona koja povezuje glasovite vinske destinacije Piemont, Val du Rhone, Oregon i Bordeaux.
Odrezak Barun Trenk
Smješteno na padinama Papuka i Krndije, Vinogorje Kutjevo sjajan je izbor za vinski izlet u koji možete uključiti i susjedno Vinogorje Požega – Pleternica na padinama Požeške gore te Vinogorje Pakrac na padinama Psunja. Ovo je prilika da doživite sve dijelove Požeško-slavonske županije, poznate i kao Zlatna Slavonija.
Uz dobra vina idu i ukusna jela, a u ovom dijelu Hrvatske ponuda je raznolika i bogata. Ima tu svega, od pikantnog kulena, kulenove seke, šunke, čvaraka i čvarkuša, kobasica, raznih vrsta sireva do tradicionalnih jela iz kotlića poput čobanca i fiš paprikaša, ribljih pašteta, pastrve sa žara, čipsa od šarana, vinogradarskog ćevapa, odrezaka Barun Trenk… Od tradicionalnih do modernih varijanti jela, namirnice se nabavljaju od lokalnih proizvođača i duboko se poštuje gastronomska povijest u kojem je gost kralj.
Fiš paprikaš
Sljubite ih s predikatima
Šećer dolazi na kraju pa se u Zlatnoj Slavoniji glavno jelo završava s finim slasticama koje će bitil još ukusnije sljubite li ih s predikatnim vinom.
Knedle sa šljivama
Birajte: rezanci s makom ili orasima, trganci sa sirom, štrudle od jabuka i sira, kolači od višanja, knedle, tačkrle ili bazlamača… Ma sve zvuči privlačno, mami i poziva na još jedan zalogaj.
Tačkrle su mekani jastučići od tijesta punjeni slavonskim pekmezom od šljiva, uvaljani u prepržene krušne mrvice, mak ili orah, a uz njih se može poslužiti i kiselo vrhnje. Bazlamača je jednostavan kolač od brašna, jaja i vrhnja i možete ga pripremiti u slanoj i slatkoj verziji.
Za one koji ne mogu dočekati gurmansko putovanje Zlatnom Slavonijom imamo recepte za neodoljive tačkrle i bazlamaču.
Tačkrle s pekmezom (za 4 osobe)
Sastojci:
1 kg mekog brašna 500 ml mlake vode 600 g tvrdog pekmeza od šljiva
ovisi o ukusu:
250 g krušnim mrvica ili 250 g mljevenih oraha ili 250 g maka ili 200 g šećera posoljena voda za kuhanje
Priprema: od brašna i vode zamijesite tvrdo tijesto, prekrijte ga plastičnom folijom i ostavite da se odmara barem pola sata. Podijelite tijesto na dva dijela, svaki još dobro promijesite i pustite da još malo odstoji. Oba komada tijesta vrlo tanko razvaljajte. Na jednu polovicu svakih desestak centimetara, u redovima žličicom stavljajte pekmez. Prekrijte drugim dijelom tijesta. Prstima utisnite tijesto, tako da oblikujete kvadrate, odnosno razdvojite dijelove s pekmezom. Odvojite tačkrle kotačićem za rezanje tijesta. Kuhajate ih u ključaloj vodi na slaboj vatri dok ne omekšaju. U tavici na ulju prepržite krušne mrvice, pa kad su tačkrli kuhani, uvaljajte ih u pržene mrvice. Umjesto krušnih mrvica, tačkrle možete uvaljati u mak, mljevene orahe ili šećer, a mogu se servirati i uz domaće kiselo vrhnje.
Bazlamača
Sastojci:
4 jaja
4 pune žlice šećera
4 razom žlice oštrog brašna
4 žlice masnijeg kiselog vrhnja
Priprema: odvojite bjelanjke od žutanjaka. Miješajte žumanjke sa šećerom pa malo po malo dodavajte brašno. Bjelanjke istucite u čvrsti snijeg. U žutu smjesu dodajte vrhnje i lagano umiješajte snijeg. Ugrijte pećnicu na 200 °C. Pleh za pečenje namažite maslacem i pospite s malo oštrog brašna. Ulijte smjesu i pecite dok površina ne dobije zlatno-žutu boju. Bazlamaču možete jesti sa sirom ili slavonskim pekmezom.
Foto: Vedran Bošković, Stiglic Photo, Hrvoje Serdar i arhiva Kutjevo d.d.
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/03/Suhomesnati-proizvodi_foto_izvor_Kutjevo-d.d.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-03-10 13:07:472025-03-10 13:07:48Graševina uz fiš, čobanac, čips od šarana, tačkrle i bazlamaču – Zlatna Slavonija raj je za hedoniste
Hrvatska i Francuska iz iste su kulinarske obitelji, poručio je Michelinom okrunjen chef Michel Husser na konferenciji „Putovanje kroz Michelinovu povijest dugu 88 godina“, u konferencijskoj dvorani Isola hotela Pullman Zagreb.
U suradnji s tvrtkom MPPD koja je u glavni grad dovela ovaj premium hotelski brend poznate svjetske grupacije Accor, konferenciju je organiziralo međunarodno udruženje „Ja volim Francusku“.
Zanimljivo predavanje o poslovnom putu i Michelinovoj zvjezdici – a Husserov restoran Le Cerf jedini je u kontinuitetu ima već četvrtu generaciju – sa zanimanjem su pratili poznati hrvatski chefovi, vlasnici restorana i hotela, ali i svi oni kojima je gastronomija strast i izazov.
„Reci mi što jedeš, a ja ću ti reći tko si“, tim je riječima chef Husser objasnio koncept svoje kuhinje. Poštivanje regije – u njegovom slučaju Alsace koja ima najviše Michelinovih restorana u Francuskoj, poštivanje namirnice, kolega, dobavljača i gostiju, recept je njegovog uspjeha. Lokalno, sezonalno i svježe – jednostavna je formula svake dobre kuhinje.
Kuhanje je čin ljubavi
„Gastronomija je umjetnost, u kuhinji je važan osobni identitet chefa, on treba biti svoj, dosljedan i svakom jelu treba dati svoj potpis. U pripremi jela ne razmišljam o Michelinu, kuhanje je za mene čin ljubavi“, istaknuo je Husser, kojem je uz francusku najbolja japanska kuhinja. Kao primjer naveo je sushi, jelo u kojem se odražava karakter zemlje, od načina na koji ga Japanci pripremaju pa sve do načina na koji ga poslužuju. A alzašku gastronomsku tradiciju i karakter zemlje najbolje opisuje choucroute, jelo od kiselog kupusa, kobasica i slanine koje se, naravno, nalazi i na jelovniku Le Cherfa.
„Za eksperimentiranje s jelima potrebno je strpljenje i vjera u sebe, a to su ključne vrline koje trebaju imati mladi kuhari“, poručio je chef.
S njim se slaže Branko Galic, chef atraktivnog restorana Tanto hotela Pullman Zagreb. Ponuda ovog malog gurmanskog raja u srcu kompleksa City Island u zagrebačkom Buzinu, temelji se na zdravoj mediteranskoj kuhinji i konceptu dijeljenja jela. Na taj način gosti mogu uživati u više različitih jela, a ovakav pristup potiče druženje i kreiranje interaktivnog i zajedničkog gurmanskog doživljaja.
Chef Pullmanovog restorana: zadovoljstvo gosta i tima najvažnije
„Zadovoljstvo gosta je najvažnije, kao i zadovoljstvo tima koji s veseljem dolazi na posao“, kazao je chef restorana Tanto, koji je uz chefa Hussera, Marija Mihelja, poznatog člana žirija Masterchefa i zagrebačkog ugostitelja Zlatka Puntijara, sudjelovao na zanimljivoj panelici „Hrvatska na svjetskom tanjuru“.
„Hvala svima koji su omogućili ovu konferenciju u Hrvatskoj, prije svega Zdravki Krpini, ravnateljici Hotelijersko-turističke škole u Zagrebu. Uzimajući u obzir profesionalnost i kvalitetu edukacije koju nudi ta škola, od najvažnijeg značaja je bila preporuka ravnateljice za odabir partnera na području Republike Hrvatske i grada Zagreba. Ravnateljica Krpina nas je spojila s djelatnicima Pullmana Zagreb koji se modernim pristupom, atraktivnim interijerom i gastronomskim konceptom potvrdio kao savršena lokacija za gostovanje Michelinom okrunjenog chefa Hussera“, istaknula je Slađana Novaković, predsjednica udruženja „Ja volim Francusku“ te najavila četiri radionice koje će u suradnji sa chefom Husserom organizirati u Hrvatskoj za ugostitelje i hotelijere.
Foto: Rene Karaman, Marko Mihaljević, Sunčana Barušić i privatna arhiva
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/03/Konferencija-u-Pullmanu-Zagreb1_foto_Rene-Karaman.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-03-06 17:35:362025-03-06 17:35:37„Reci mi što jedeš i reći ću ti tko si“, kazao je chef Michel Husser prilikom gostovanja hotelu Pullman Zagreb
Hrvatska zajednica županija predstavila je jedinstvenu kuharicu pod imenom “Volim svoju županiju – Tradicionalna jela prema modernoj recepturi”. Riječ je o kuharici koja donosi spoj tradicionalnih recepata naših baka i modernog kulinarskog pristupa, a suvremeni duh udahnuo im je poznati chef Tomica Đukić. Županijska kuharica predstavlja nastavak devetogodišnjeg foto natječaja “Volim svoju županiju”, zbog čega naslovnicu kuharice krasi pobjednička fotografija natječaja iz 2024. godine.
Inspiracija ovog projekta je raznolikost gourmet baštine Hrvatske, a ovo kulinarsko izdanje nije samo zbirka recepata, već predstavlja projekt za dodatno pozicioniranje Hrvatske na gastronomskoj mapi. Spajajući 20 hrvatskih županija i Grad Zagreb, kuharica pokazuje snažnu sinergiju regionalnih posebnosti u jedan prepoznatljivi nacionalni brend što će sigurno biti prepoznato u Hrvatskoj, ali i šire.
Tomica Đukić
“Različitosti prirodnih ljepota pa do gastronomske ponude sve se to vidi u ovoj kuharici i posebno me veseli očuvanje tradicionalnih receptura kroz ovaj projekt. To su sve recepti naših baka prikazani na jedan moderan način. Ova kuharica je bila logičan nastavak našeg projekta i natječaja “Volim svoju županiju” koji provodimo od 2016. godine”, na predstavljanju je izjavio Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije.
Mato Lukić
U vremenu kada autentičnost postaje ultimativna vrijednost, kuharica “Volim svoju županiju” donosi nevjerojatno osvježenje zahvaljujući vještom doprinosu chefa Tomice Đukića, talentiranog i dugogodišnjeg kuhara hrvatske nogometne reprezentacije. Njegovim umijećem, tradicionalni recepti, koji su generacijama čuvani u obiteljima diljem Hrvatske, transformirani su u moderna jela dostupna i zanimljiva suvremenom čitatelju, bez gubitka njihove izvornosti i duha.
Chef Tomica Đukić s ponosom je istaknuo: “Tradicionalna jela su ono čime se trebamo ponositi jer smo turistička zemlja, zato mi je posebno drago da smo izabrali ova 44 recepta jer to je najbolji put do očuvanja tradicije. Uostalom i turisti kad dođu ovdje žele kušati nešto autohtono i tradicionalno, i mi im to moramo omogućiti. U Hrvatskoj imamo divnih chefova, a iz Slavonije dolaze neki od najboljih, trebamo im dopustiti da rade što najbolje rade, i da hrvatska gastronomija preraste u ono što bi trebala biti- svjetski prepoznata.”
Kako se foto natječaj pretvorio u kulinarsku priču
Kuharica “Volim svoju županiju” kreativni je nastavak istoimenog foto natječaja koji je Hrvatska zajednica županija pokrenula 2016. godine sa ciljem promocije ljepota i tradicija svih hrvatskih krajeva iz perspektive njiihovih građana. Tijekom proteklih godina, natječaj je prikupio impresivnih 12.000 radova, a najbolje među njima, koje bira stručni žiri, čine postav putujuće izložbe koja obilazi županije diljem Hrvatske. Posebnu društvenu vrijednost natječaju daje i praksa doniranja cijelog postava izložbe institucijama poput bolnica, domova zdravlja ili domova za starije na kraju svakog natječaja.
Jedinstveni spoj između fotografije i gastronomije simbolizira pobjednička fotografija prošlogodišnjeg natječaja autorice Mateje Zvirotić Andrijanić koja krasi naslovnicu ove kuharice. Spajanjem vizualne umjetnosti i kulinarskog nasljeđa, Hrvatska zajednica županija odlučila je stvoriti cjelovitu priču o bogatstvu i jedinstvenosti svake županije, dodatno osnažujući njihov regionalni i kulturni identitet. Ova kreativna sinergija stvara zanimljivu vizualnu priču, dodatno upotpunjenu jedinstvenim ilustracijama talentiranog Ivana Dilberovića.
Mladi kuhari oživjeli su recepte iz prošlosti na osječkom predstavljanju
Županijska kuharica predstavljena je u Ugostiteljsko-turističkoj školi u Osijeku pred brojnim uzvanicima koji su se upoznali s jedinstvenim kulinarskim putovanjem kroz 20 hrvatskih županija i grad Zagreb. Učenici Ugostiteljsko-turističke škole, pod stručnim vodstvom chefa Tomice Đukića, pripremili su pet reprezentativnih jela iz kuharice, demonstrirajući kako tradicionalni recepti različitih hrvatskih županija mogu oživjeti kroz suvremeni kulinarski pristup. Uzvanici su imali ekskluzivnu priliku kušati budućnost hrvatske gastronomije u kojoj tradicija i inovacija koegzistiraju u savršenom skladu.
Andrej Kristek, ravnateljUgostiteljsko-turističke škole čiji su učenici pripremali jela iz kuharice, s entuzijazmom je podijelio: “Učenici su imali priliku vratiti se u prošlost i kušati jela, te okusiti mirise koje smo mi nekad imali priliku osjetiti. Želja mi je da vratimo naša autohtona jela u škole i obrazovanje novih generacija baziramo na njima. Naši učenici će zasigurno koristiti jednu ovakvu kuharicu u svom daljnjem obrazovanju.”
Andrej Kristenk
Iako nije namijenjena komercijalnoj prodaji, kuharica “Volim svoju županiju- Tradicionalna jela prema modernoj recpturi” bit će moćan ambasador hrvatskog identiteta i brenda na domaćoj i međunarodnoj sceni, predstavljajući Hrvatsku kao zemlju bogate kulturne baštine, ukusnih recepata i vrhunske gastronomije.
O Hrvatskoj zajednici županija
Hrvatska zajednica županija vodeća je organizacija u strateškom brendiranju i pozicioniranju hrvatskih regija. Kroz inovativne projekte kontinuirano radi na promociji bogatstva tradicijskih različitosti, stvarajući prepoznatljiv identitet svake županije te jačajući konkurentnost Hrvatske na globalnoj razini.
Za dodatne informacije i inspiraciju za vaš sljedeći kulinarski pothvat, cijelu kuharicu možete pronaći na službenim stranicama Hrvatske zajednice županija.
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/03/Zupanijska-kuharica-1.jpg383334Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-03-03 14:52:482025-03-03 14:52:49Predstavljena kuharica „Volim svoju županiju – Tradicionalna jela prema modernoj recepturi“
Od davnina malostonska kamenica budi zanimanje gastro znalaca iz cijelog svijeta. Od cara Franje Josipa pa do danas, Ostrea edulis, izbor je koji se ne odbija. Naravno, u ograničenim količinama, jer kako i dolikuje kraljicama, ona je ekskluzivna i posebna.
Ožujak je onaj mjesec u godini kad je ona u stađunu, kada je njen vrhunac dozrijevanja. Tada je najpunija je i najukusnija. Upravo ovih dana, restorani Bota Šare kamenicu predstavljaju u posebnom društvu. Don Paloma Adriatica je koktel koji ćemo po prvi puta kušati uz kamenice.
U ovom signature Botinom koktelu plodovi su dubrovačkog Primorja. Lavanda, grejp i neizostavna, čuvena, stonska sol u koktelu, kamenicama će dati do sada neistražen okus. Novo je ovo putovanje okusima za naše novo vrijeme.
Kamenice u tempuri
Spoj ove morske delicije i najtraženijeg, osvježavajućeg koktela na svijetu zavoljet ćemo na prvu. Don Julio tekila, osobito Don Julio Blanco, predstavlja srce ovog koktela, a ono što je čini posebnom je pažljivo birana plava agava koja se ručno bere i obrađuje s velikom pažnjom. Proces destilacije je precizan, a rezultat je glatka, svilenkasta tekila s izrazitim notama citrusa i agave koja savršeno nadopunjuje i ovaj koktel.
Don Julio Blanco tekila
Kroz više generacija, obitelj Šare u restoranima u Zagrebu, Splitu, Dubrovniku i naravno Malom Stonu, danima kad su kamenice najbolje posvećuje puno pažnje ljubavi. Njen put do nas nije nimalo lagan. Potrebne su joj čak tri izazovne godine kako narasla. One su živi organizmi te prilikom konzumacije stvaraju posebnu mikro klimu u želucu.
Kamenice s grilla
Iako im je izgled neugledan po hranjivosti svog mesa zauzimaju visoko mjesto i prava su gastro delicija. Unosom 5 do 6 kamenica srednje veličine pet do sedam puta mjesečno postiže se dovoljan unos omega 3 masnih kiselina potreban za zdravo funkcioniranje ljudskog organizma. Kamenice su izvor vitamina A,B1,B2 i B3, C i D, esencijalnih aminokiselina, a 6 kamenica sadrži 32 mg cinka što je približno 291% dnevne potrebe čovjeka.
Kamenice u tempuri
Uz novi koktel Don Paloma Adriatica, koji je nastao u suradnji s jednom od najprestižnijih svjetskih tekila Don Julio, ovih dana kamenice u Boti se poslužuju svježe, ali i u čarobnoj juhi, spremljene na gradele ili pak u tempuri.
Don Paloma Adriatica koktel
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/02/photo-1.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-02-28 13:38:462025-02-28 13:38:47Malostonske kamenice u restoranima Bota Šare, ovog ožujka dolaze u posebnom društvu
Bistro Paris jedan je od rijetkih ugostiteljskih objekata u Rijeci, koji na istoj adresi (Šetališta Joakima Rakovca 2a) na Sušaku kontinuirano djeluje od 1936. godine.
Naravno, bilo je tu uspona i padova te promjene koncepta, a otprije 13 godina kako su ga preuzeli poduzetni ugostitelji Borjan Suzić I Igor Bogunović, postali su najpoznatiji po teletini i janjetini pod pekom, ali i jelima ‘na žlicu’.
Bivši gazda, koji je u tom lokalu prije držao pizzeriju, savjetovao mu je da promijeni ime, jer ga je on ‘dovoljno unazadio’. Borjan i Igor su poslušali savjet, ponudili sasvim drugačija jela i bistro nazvali Kalorija. „Na to su uslijedile nevjerojatno negativne reakcije, ponajviše starosjedilaca sa Sušaka. Nazvali su to kulturocidom čak i javno prosvjedujući ispred lokala. Godinu dana smo se mučili i bili skoro pa prazni, ali malo pomalo posao je krenuo. Kad smo se ustalili nakon pet godina i preuredili lokal, vratili smo mu ime Paris i tako održali obećanje Klubu Sušačana“, uz osmijeh objašnjava Borjan Suzić.
Bistro Paris
Naziv Paris toliko je popularan da se po njemu zove i obližnja autobusna stanica prema Trsatu. Oni kao dečki sa Zameta, drugog riječkog kvarta, toga tada nisu bili svjesni. Nedavno su u ponudu uveli i pizzu Fiumana u desetak kombinacija, čiji je specifičan recept za tijesto kreirao poznati pizzaiolo Franko Rajković, a koju su prvo počeli raditi u svojoj pivnici Cont.
Pizza Fiumana
Osim što se bavi ugostiteljstvom te vodi još tri lokala (restoran Štorija na Korzu, pivnica Cont i bistro Marijana u Matuljima) Borjan je uključen i u poslovanje obiteljske destilerije Suza (Suza Craft Distilery) kao voditelj marketinga. Priču s rakijama i likerima započeo je otac Slavko koji je prije 25 godina, budući da je pčelar, iz hobija počeo raditi medicu. Ubrzo se pročula po kvaliteti i počele su ozbiljnije narudžbe, a onda u pomoć uskaču sinovi blizanci Tino i Borjan. Tino se potpuno posvetio radu u destileriji u Bregima kod Matulja, koja sada ima već dvadesetak etiketa.
Destilerija Suza
Na promociji u bistrou Paris predstavljena su četiri. Fiumanka je ‘ženski’ liker od teranina i voćnih macerata, a ‘muški’ Fiuman bazira se na maceratu 12 eteričnih primorskih trava primorja. Nešto žešći su Mali zmaj, liker od pelina s maceratima limuna i naranče te Učkarica, rakija od grožđa oplemenjena aromama samoniklog bilja s proplanaka planine Učke. Uzvanici su ih konzumirali, prema afinitetima, kao aperitive ili dižestive.
Borjan Suzić, destilati Suza
Ante Bistre predstavio je svoje ekstra djevičansko maslinovo ulje Kali, dobiveno od lokalnih sorti. Masline iz ekološkog uzgoja, obrađene na tradicionalan način, istog se dana branja nađu u petnaestak minuta udaljenom mlinu za preradu. U obrtu, koji je u vlasništvu obitelji Bistre i Vidović, ulje su najprije počeli raditi za potrebe vlastitog restorana u Medveji kod Lovrana na obroncima Učke. Kako je iznimna kvaliteta primijećena od gostiju, krenule su pojedinačne narudžbe, a da bi se tome udovoljilo, povećali su proizvodnju. Ipak, da bi održali kakvoću i izvornost, ograničili su količine, tako da maslinovim uljem danas opskrbljuju nekoliko manjih ugostiteljskih objekata, delikatesne prodavaonice i suvenirnice, a jedan dio ide i u izvoz, također na ekskluzivna mjesta.
Kali maslinovo ulje
Osobito su ponosni na svoj Smokvenjak, delikatesnu slasticu od smokvi iz vlastitih nasada i Balzamni ocat od smokve. Ovaj inovativni proizvod nastao je, kaže Ante, gotovo slučajno kao posljedica brojnih eksperimenata. U posljednjih pet godina s njime su osvojili čak pet zlatnih medalja (Agro Arka, Zlatna košarica, Proizvod godine i Zlatni suncokret ruralnog turizma), a lani su se okitili i titulom Najsuvenira Primorsko-goranske županije koji dodjeljuje Turistička zajednica Kvarnera. Osim toga, proizvode još i namaz od lovranskog maruna, marmeladu od smokve, a nova ukusna iznenađenja od obitelji Bistre i Vidović tek dolaze.
Kali maslinovo ulje i Bazalmni ocat od smokve
Za dobrodošlicu je serviran Hladni platter Paris na kojem su se našli skuta, izbor istarskih sireva i pršut te Smokvenjak Kali. Sommelierka Monika Neral je predložila, a vlasnik vinarije Adriano Sošić se složio, da ovo popularno predjelo prati Sosich Malvazija 2023. Odlikuju je arome breskve, limete i limuna, a i dalje je vrlo svježa, idealna kao aperitiv, ostavljajući dugu trajnost u ustima. ‘Napraviti dobro vino nije lako’, kaže Adriano, ‘pa ni meni koji sam samome sebi i vinar i enolog.’ Dobar odjek kod kušača vrlo mu je bitan i smatra da je na pravome putu kojim ga je usmjerio nono Giorgio. U vinogradu, podrumu i kušaonici u Lašićima kod Vižinade pomažu mu supruga Iva i majka Marčela. Obitelj njeguje tradiciju od 1850. godine stalno unaprjeđujući proizvodnju svojih ‘vina s dušom’ u koja se ubrajaju još Merlot, Rosé, Teran, Cabernet sauvignon, Muškat i Chardonnay.
Sosich Malvazija, Hladni platter Paris
Rižoto s kvarnerskim škampima i cherry rajčicom na stolove je došao uz Vertiz Eau de Rosé, koji se nedavno našao na vinskoj karti bistroa Paris. Vino je rezultat suradnje vinskog brenda Vertiz, čiji je vlasnik ex-Yu tenisač Slobodan Boba Živojinović, a autor mu je čuveni slovenski vinar Marjan Simčič. Rađen je od merlota s Goriških Brda, boje lososa, voćnih aroma, nježnih kiselina, nešto punijeg tijela i osjetne završnice. Proizvedeno je u vinariji Klet Brda, kao i još neka vina (Pinot grigio, Sauvignon blanc) koja se nalaze pod etiketom Vertiz, rekla je Klara Čakarun, njihova predstavnica za Hrvatsku. Dodala je kako su ambicije vinskog brenda Vertiz imati visoko kvalitetna vina iz poznatih vinskih regija diljem svijeta, među kojima su već sada Mendoza (Argentina) i Napa Valley, California (SAD). Uskoro će se pod brendom Vertiz Worldwine naći i vrhunska vina iz Francuske, Španjolske i Australije, sve pod motom ‘The World in your glass’ (Svijet u vašoj čaši).
Eau de Rose Vertiz, Rižoto s kvarnerskim škampima
Upariti Teletinu pod pekom s vinom Poletti Rossella 2023 bio je svojevrstan izazov kojeg se prihvatio Peter Poletti, legendarni vinar iz Markovca kod Višnjana. Tradicija datira još od 1842. godine kada je Piero Bernobich od svog punca kupio zemlju, sagradio kuću i osnovao imanje s vinogradom. Nakon njega vinom se bave Marco, Antonio-Nin, Eugenio-Šenio i Peterov otac Mario Poletti. Njihovo djelo, uz Petera i suprugu Loredanu, nastavlja sin Matteo s diplomom iz vinarstva na Veleučilištu u Rijeci i ekonomije u Trstu.
Poletti Rossella, Teletina pod pekom
Vinarija Poletti među rijetkima je u Istri koja ima autohtonu sortu muškat ruža, a još posebniji po tome što je radi u suhoj varijanti. Uspijeva to zahvaljujući branju zelenih, zrelih i prosušenih bobica, čime se postižu i visoki alkoholi. U ranijim berbama to je znalo biti i 15 % da bi ih u posljednjoj berbi ‘smirili’ na 13,5 % što pridonosi pitkosti. ‘Iskustvo mi govori da je Rossella pravo gastronomsko vino koje se slaže s mnogim jelima, od riba i rakova do crvenog mesa i deserata’, naglašava Poletti. Nažalost, neki još ne prepoznaju potencijal ovog vina, ali s vremenom se mijenja percepcija. Rossella je intrigantno vino, roze boje s mirisom ruže, jagoda i malina, a u saftnoj teletini s mekanim krumpirima pokazala se kao najbolji matching prema izboru novinara iz Rijeke i Zagreba.
Vinogradi vinarije Poletti
Monika Neral, mlada riječka sommelierka, vratila se pred novinarsko-vinsku publiku kako bi predstavila vinariju Franc Arman iz Vižinade i njihov Teran 2021 s pozicije Narduči, koje odlikuje visoka kvaliteta grožđa. Još jedno autohtono istarsko vino poznato je po jakoj strukturi i visokoj kiselini, puno tanina koji postupno omekšavaju i balansiraju čemu pridonosi odležavanje 15 mjeseci u novim bačvama od slavonskog hrasta. Prepoznatljive je arome bobičastog voća s djelomičnom dominacijom maline. Snaga vina izvrsno se dopunjuje uz masnije jelo kakav je bio Gulaš od boškarina s domaćim njokima. Otac Franc Arman i njegov sin Oliver nastavljaju tradiciju započetu još 1850. godine, a njihova vina danas nalaze put do Velike Britanije, SAD-a, Kanade, Novog Zelanda i južne Azije.
Franc Arman Teran, Gulaš od boškarina s njokima
Za desert je poslužena Riječka kremšnita s tri vrste kreme uz koju se, kao vino stvoreno za nju, točio poluslatki Muškat žuti Baćac 2023. iz istoimene vinarije Kukurini kod Pićna (istočna Istra). To im je drugo najprodavanije vino nakon Malvazije, pohvalio se vlasnik Goran Baćac, koje sa svega 10,5 % alkohola ‘udara u koljena, ali ne u glavu’.
Baćac Muškat žuti, Riječka kremšnita
Goran je nastavio obiteljsku tradiciju, u zadnji tren se prebacivši iz elektro struke i ekonomije za koju se također zanimao, na tada tek osnovani studij poljoprivrede u Poreču. To je učinio zbog ‘mira u obitelji’, ali se tijekom studija ipak zainteresirao za vinogradarstvo i vinarstvo. Od oca je zatražio 500 kilograma grožđa malvazije od koje je napravio 300 litara jako dobrog vina i prodao ga po puno boljoj cijeni, pokazavši tako i sklonost ekonomiji. Vinarija Baćac proizvodi još Merlot i Cabernet sauvignon, a sva su brendirana zajedničkim nazivom ‘Vina z Kukurini’, ukazujući na podrijetlo, tradiciju i originalnost.
Bilo je ovo 23. ‘Vino uz žlicu’, a prvo u Rijeci i, sudeći prema povoljnim reakcijama, uskoro bi se moglo ponoviti na nekoj drugoj ugostiteljskoj adresi u tom gostoljubivom gradu ili okolici, poručili su organizatori Renata Cisar i Mustafa Topčagić.
Kako nam je bilo pogledajte na videu
Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić i arhiva vinarije Poletti
Video: Milica Šundov Šupe
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/02/1-Vino-uz-zlicu-Paris-atmosfera.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-02-14 17:35:022025-03-06 18:43:21Bistro Paris: prvo “Vino uz žlicu” u Rijeci
On je originalan, inovativan i iznimno cijenjen u svijetu. Michelinom okrunjen chef Michel Husser 4. ožujka stiže u hotel Pullman Zagreb. U novootvorenom, sofisticiranom hotelu, smještenom u poslovnoj buzinskoj zoni City Island, održat će jednodnevnu konferenciju „Putovanje kroz Michelinovu povijest dugu 88 godina“.
Upravo toliko godina njegov restoran „Le Cerf“ smješten u Marlenheimu u Francuskoj ima Michelinovu zvjezdicu. I po tome je jedinstven u svijetu, a u njegovoj dugoj kulinarskoj tradiciji izmijenile su se četiri generacije uspješnih chefova.
U suradnji s poznatim francuskom chefom i hrvatskom tvrtkom MPPD koja je u glavni grad dovela premium brend Pullman svjetske grupacije Accor, konferenciju organizira međunarodna organizacija „Ja volim Francusku“. Ovo jedinstveno događanje okupit će hotelijere, ugostitelje, chefove, sommeliere, predstavnike medija, influencere, velike gurmane koji prate globalne trendove na dinamičnoj eno-gastro sceni.
Pullman, Zagreb
Prilika da otkrijete Tanto
Chef Michel Husser poznat je po iznimnoj motivaciji i u sedmom desetljeću života. Nema kompromisa kada je u pitanju kvaliteta, inzistira na lokalnim sezonskim namirnicama, duboko poštuje goste svog legendarnog restorana, kolege s kojima radi i dobavljače, ali i eno-gastro kulturu regije iz koje dolazi. I u kuhinji ne komplicira.
Pullman, Zagreb
A ovaj uspješan recept primjenjuju i u restoranu Tanto hotela Pullman Zagreb. Mladi, talentirani i dobro uigran tim veseli se susretu i radu s popularnim francuskim chefom. Upravo će oni na konferenciji pripremati jela zbog kojih je ovaj hotelski restoran samo nekoliko mjeseci nakon otvaranja postao jedna od najomiljenijih zagrebačkih gurmanskih oaza. U glavni je grad Tanto, što u prijevodu s talijanskog znači „puno“, donio okuse mediteranske kuhinje i novi trend dijeljenja jela. Jela se serviraju na sredini stola pa tako svatko u društvu može degustirati više specijaliteta u ugodnoj urbanoj atmosferi Pullmana koji je standarde na zagrebačkoj hotelskoj sceni podigao vrlo visoko.
Pullman, Zagreb
Više od konferencije
„Pullman Zagreb nudi premium sadržaje i posvećen je stvaranju vrhunskih iskustava, a ova konferencija koja nas vodi na putovanje kroz Michelinovu povijest dugu 88 godina, nije samo vrhunski poslovni event nego i dinamično društveno događanje koje će privući ljubitelje fine kuhinje. Ovakvi eventi pridonose pozicioniranju Zagreba kao destinacije za luksuzna i ekskluzivna događanja u skladu s poslovnom politikom našeg brenda“, poručuju iz hotela Pullman Zagreb.
I u međunarodnoj organizaciji „Ja volim Francusku“ smatraju kako je konferencija jedinstvena prilika za upoznavanje s vještinama, znanjem i umijećem jednog od najcjenjenijih svjetskih stručnjaka.
„Ovo događanje značajno pridonosi uspostavljanju dugoročne suradnje između Hrvatske i Francuske, posebno u području gastronomije, hotelijerstva i turizma. Time će se otvoriti nove mogućnosti i pokrenuti mnogi novi projekti koji će imati pozitivne efekte na obje zemlje“, poručuje Slađana Novaković, predsjednica organizacije.
Chef Michel Husser i Slađana Novaković
Želite li prisustvovati inspirativnoj konferenciji chefa Hussera, osigurajte svoje mjesto uz kotizaciju od 80 eura.
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/02/MICHEL-HUSSER-ZAGREB-KONFERENCIJA.jpg500618Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-02-13 15:12:252025-02-13 15:12:26Michelinov chef Michel Husser, 4 ožujka na konferenciji u hotelu Pullman Zagreb
„Zagrebu nedostaje bistroa, mjesta opuštene atmosfere, gdje će se pripremati jednostavnija, ali kreativna jela s namirnicama vezanim za sezonu. Ali, najjednostavnije stvari su ponekad i najkompliciranije, a to je izazov! Prihvatio sam suradnju s bistroom Nico’s jer me na prvu osvojila pozitivna atmosfera i odmah smo „kliknuli“. Aktualan meni Nico’s-a zapravo je osvježenje postojećeg i ono se odmah osjeti u jelima. Idemo step by step, bez naglih rezova, kako bi ekipa u kuhinji u potpunosti usvojila novi način rada. Nico’s ostaje vjeran konceptu bistrologije, no s manje komponenata na tanjuru, ali svaka s jasnim, preciznim i snažnim okusom. Želimo jelima goste osvojiti na prvu, bez prekompliciranih struktura, ali uz vrhunske tehnike kuhanja“, kaže nagrađivani chef Goran Kočiš (Zagrebu je prvi donio Michelin zvjezdicu!), poznat po preciznosti, inovativnim tehnikama i besprijekornom osjećaju za balans okusa.
Goran Kočiš
U bistru Nico’s smještenom u mirnom kutku Ban centra na adresi Augusta Cesarca 4, kušali smo jedan dio jela s menija: Marinirana sipa – krema cvjetača – beurre blanc – ponzu, Grdobina – mini njoki – wasabi velouté, Obrazi crne svinje – varijacija celera – chimichurri i desert Čokolada – cvijet soli – malina i osvojili su nas na prvi zalogaj.
Na meniju se nalaze jela od mesa, ribe i povrća, a ono što ih povezuje je vrhunska kvaliteta domaćih namirnica. “Hrvatska ima sjajne sastojke, a ja ih želim predstaviti kroz francuske, talijanske i japanske tehnike.” – ističe chef Kočiš čija je desna ruka u kuhinji mladi, talentirani kuhar Nikola Butko.
Marko Rundek i Goran Kočiš
Uz novi meni, pažljivo je osmišljena i vinska karta s odabranim etiketama domaćih i svjetskih vinara koje je odabrao sommelier Marko Rundek. Za bar su pak zaduženi stručnjaci koji pripremaju inovativne koktele i biranu selekciju pića koja nadopunjuju gastronomski doživljaj.
Grdobina – mini njoki – wasabi velouté
Uz vrhunsku gastro ponudu, interijer, terasa i uređenje su ono što ovo mjesto čini posebnim. Već na samom ulazu oduševit će vas unutarnji prostor od 200 m2 na dvije etaže u kojem dominiraju pastelno zeleni, zlatni i mint tonovi. Odabrane su čiste linije i boje u jednostavnom spektru s finim materijalima od kojih se izdvajaju dizajnerske tapete, stolice i stolovi.
Obrazi crne svinje – varijacija celera – chimichurri
Prozračan i prepoznatljivog stila koji odlikuje bistro, Nico’s je pun detalja poput velikih narančastih lampi ili pak velikog staklenog zida s ogledalima. Oni toplinu i privlače pažnju. Novim konceptom u bistrou su dobivene dvije zasebne sale koje sliče stilom uređenja, ali su opet različite. Sve tri terase ovog bistroa su u potpunosti preuređene, pa gosti tako mogu uživati u pravoj maloj zelenoj oazi u centru grada.
Čokolada – cvijet soli – malina
Bilo za vrijeme hladnih zimskih ili pak nadolazećih proljetnih i ljetnih vrućih dana, Nico’s ostaje savršeno mjesto za uživanje u centru grada – u ugodnom interijeru ili na prostranim terasama koje su zelena oaza usred užurbanog Zagreba. S chefom Kočišem na čelu kuhinje, očekuje vas prava mala revolucija na tanjuru – i sigurni smo da će se tražiti stol više!
Foto: Filip Popović
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/02/photo-3-2.jpg300537Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-02-06 19:25:102025-02-06 19:26:18Chef Goran Kočiš na čelu kuhinje zagrebačkog bistroa Nico’s
Cernički ćuptet dobio je još jednu potvrdu kvalitete i autentičnosti. Na svečanosti dodjele nagrada Suncokret ruralnog turizma, održanoj 17. siječnja u Vukovaru, pikantni slavonski „finger food“ nagrađen je brončanom poveljom u kategoriji „Projekti/nositelji zaštićenih i marketinških oznaka“. Konkurencija je bila velika, ove godine za prestižne nagrade Suncokret ruralnog turizma u deset kategorija prijavilo se više od 180 projekata iz čitave Hrvatske.
Ivan Ivanović, direktor TZ općine Cernik s dobitnicima Suncokreta
„Ova nagrada još je jedno priznanje očuvanju naše kulturne baštine i bogate kulinarske tradicije, ali i poticaj da u tome budemo još ustrajniji. Cernički ćuptet postao je najprepoznatljiviji suvenir naše općine, otrgnuli smo ga zaboravu, a danas u njemu uživaju gurmani širom Hrvatske koji vole pikantne okuse Slavonije“, ističe direktor Turističke zajednice općine Cernik Ivan Ivanović.
Ovaj autentični cernički specijalitet, tradicionalno se priprema u vrijeme svinjokolje od tijesta i svinjskog mesa, točnije smjese kojom su se punile i kobasice, a njegova priprema upisana je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
Eno-gastro ponuda jedan je od najjačih turističkih aduta Cernika i susjedne Nove Gradiške koji se odnedavno promoviraju kao jedinstvena turistička destinacija pod zajedničkim sloganom “Napusti cestu, idi stazama”.
Foto: Borna Subota – EXE produkcija, Josip Štiburek
Za prvo ovogodišnje izdanje eno-gastro projekta ‘Vino uz žlicu’ odabran je šarmantni bistro Darling & Shegrts na zagrebačkim Ravnicama (Radauševa 9), koji je prije pet godina otvorila Dragana Dilparić sa svojim ‘šegrtima’.
Dragana Dilparić
Počeli su kao kvartovska kavana s doručcima da bi s vremenom proširivali jelovnik i radno vrijeme, pa se danas tu može jako dobro i povoljno ručati u opuštenoj atmosferi. Vlasnica hranu opisuje kao ‘comfort food naših baka s twistom modernoga’ i od prvog dana osobno je u kuhinji, no kako se posao razvio, to je postalo nezamislivo bez mladog chefa Ivana Pavlovića. Za ovu prigodu osmislili su zaista originalan jelovnik.
Dragana Dilparić u ugostiteljstvo je došla iz kozmetičkog biznisa, gdje je bila na menadžerskim pozicijama, ali je u jednom trenutku prevagnula ljubav prema kuhanju. To joj je s vremenom, kako kaže, postala svrha postojanja, jer oduvijek je željela kuhati i ugošćavati ljude. Lokal je uredila po svom guštu, ubacivši u interijer komade namještaja od svojih roditelja i bake, a njezini stalni gosti dobro znaju da ‘udomljava’ tabletiće i retro sitnice, ali i knjige o kulinarstvu, koje su svima raspoložive za listanje.
Uvertira u druženje bile su žestice craft destilerije Bijeli gusak iz Đakova, čiji je vlasnik Emerik Pišl. Na kušanje je ponudio rakiju od šljive i liker od bazge, te Pelin, Vinjak, New western style gin i Sloe Gin. Isprva je na svom ekološkom OPG-u uzgajao samo voće, ali kako ga je bilo teško plasirati na tržištu dosjetio se dati mu dodatnu vrijednost. Počeo je raditi voćne rakije i druge destilate, ali u malim serijama što mu dopušta više kreacije i uglavnom ih prodaje na kućnom pragu te odabranim restoranima i specijaliziranim trgovinama kao i na vlastitom web shopu. Posebno je ponosan na Sloe Gin koji je osvojio brojne domaće i međunarodne nagrade. Tehnološki dio posla je pod budnim okom supruge Ivane Petrošanec Pišl, mag.ing.polj. koja ujedno dovršava doktorsku disertaciju na temu prerade destilacijskih ostataka u organsko gnojivo čime će proizvodni proces na OPG-u u potpunosti biti zaokružen. Na proljeće uz destileriju će biti otvorena i kušaonica gdje će žestice Bijeli gusak biti dostupnije ljubiteljima dobre kapljice, poštivajući maksimu ‘pij malo, pij dobro’.
Bijeli gusak
Ovom prigodom predstavljena su četiri ekstra djevičanska maslinova ulja Bembo (Buža, Rožinjola, Puntoža i Bjelica), koja proizvode supružnici Elena i Vedran Lupić iz Bala u Istri, gdje se masline uzgajaju još od doba Rimljana. Zahvaljujući iznimno visokoj kvaliteti, njihova maslinova ulja osvojila su brojne nagrade i priznanja već od prvih uroda. Na svom imanju od 30 hektara zasadili su još bademe, smokve i lješnjake, zaokruživši tako svoju mediteransku priču. Obitelj Lupić proizvodi i prirodni sapun na bazi maslinovog ulja, a vrijedi kušati njihove masline u salamuri te namaze od suhe smokve u kombinaciji s bademom i lješnjakom. U protekle četiri godine započela je i proizvodnja vina te rakije lozovače, a našlo se i mjesta za proizvodnju likera od suhe smokve. Zanimljivo je da u svom masliniku imaju i gotovo izumrlu autohtonu sortu maslina Negrolinu od koje rade ulje u ograničenim količinama, a od sorte Puntoža su u posjedu stabla koje je staro oko 1500 godina i kao takvo drugo po starini u Istri.
Bembo
Nakon uvodnih govora došlo je vrijeme i za nešto prigristi, a za početak to su bili Mini quiche Lorraine, prhke ali sočne male francuske pite sa šunkom i sirom, uz koje se veselo perlao pjenušac Furjan Dominus bijeli. Predstavio ga je Tomislav Furjan, vlasnik istoimenog OPG-a i vinarije Vina Furjan iz Babinca kraj Varaždina, koji je posao preuzeo od oca nakon završetka agronomskog fakulteta. Smanjujući prinose i povećavajući kvalitetu grožđa vrlo je brzo postigao zapažene rezultate. Rađen od chardonnaya i graševine Dominus bijeli lani je osvojio srebrnu medalju na Decanteru, a još bolje je prošla njegova rose varijanta, koja se okitila zlatnom medaljom, postavši tako jedini hrvatski zlatni pjenušac na ovom prestižnom natjecanju u Londonu. Dominus bijeli proizveden je klasičnom metodom, kristalno zlatne boje i svježih voćnih aroma, a odlikuje ga kompleksnost, harmoničnost i elegancija uz fino i dugo perlanje. Kao i ostala vina, Furjan većinu prodaje na kućnom pragu ili direktnom dostavom u Zagreb.
Furjan Dominus bijeli, Mini quiche Lorraine
Bruschetta s kremom od mrkve i laganog guacamolea s matovilcem jelo je koje će posebno oduševiti vegetarijance. Prijatelja u vinu našla je u osvježavajućem Vislander Roséu 2023 od plavca malog s otoka Visa. Prodajni predstavnik Saša Zec, inače enolog, konzultant i prijatelj obitelji Vojković, vlasnika vinograda na Visu, opisao je ovo vino kao slojevito, koje se pamti. Arome podsjećaju na cvijet nara, brusnice i maline, a na okusu se osjeća slatkasti dodir, iako je riječ o sasvim suhom vinu. Plavac mali očito je dobra baza za vrhunska ružičasta vina kakvih u Dalmaciji kronično nedostaje, pogotovo u turističkoj sezoni. Vislander u svojim vinogradima na četiri položaja uzgaja još autohtone sorte vugava (bugava) i kuč, a vinarija im se nalazi u mjestu Milna.
Vislander Rosé 2023, Bruschetta s kremom od mrkve i laganog guacamolea
Tvrtka Koracell predstavila je novost u svome prodajnom programu – premium stalke za boce. Prvenstveno se koriste za vino, no mogu poslužiti za maslinovo i bučino ulje te druga pića. Prezentirani stalak KC20003 proizvodi se u crnoj, bijeloj, zlatnoj i bakrenoj boji, a dizajnirao ga je jedan od naših najboljih produkt dizajnera Igor Jurić. Napravljen je od pocinčanog lima i dodatno zaštićen elektrostatskom plastifikacijom. Tako se primjenjuje najispravnija praksa izlaganja i čuvanja vina u vodoravnom položaju – da je vino stalno ‘na čepu’. Ovakav položaj boce omogućava i bolju vidljivost etikete, a boce se uspravljaju tek u trenutku otvaranja i konzumacije.
Koracell stalci
To smo na licu mjesta uspješno testirali, a potom je slijedilo maštovito Jelo bakice Pavice (Draganine mame) kreirano samo za ovu priliku. Inače je na jelovniku kao Doručak bakice Pavice i njihovo je najprodavanije jelo na što je vlasnica osobito ponosna i zato se potrudila za ovu posebnu interpretaciju. Sastoji se od poširanog jajeta, kreme od ajvara, kreme od sira i vrhnja te crumblea od tosta i špeka. Bilo je puno dvojbi kako uz to jelo odabrati vino, ali ipak se našao odgovor u Šoškić Graševini 2024., o kojoj je predstavnik Dvorskih vina Šoškić s Plešivice, Mato Kučan, rekao da su vino na tržište plasirali sredinom prosinca prošle godine, a berba graševine bila je nikad ranije – u kolovozu. Rezultat je fino, voćno i svježe vino koje se izvrsno uklopilo sa specijalitetom kuće.
Šoškić Graševina 2024, Jelo bakice Pavice
Ako mislite da se sarme pripremaju na klasičan način naših mama i baka, došla je prilika da se razuvjerite. Pohana sarma s dvije kreme, od krumpir pirea i od dinstanog zelja, prava je zimska poslastica, koja je trebala upravo vino kakvo je Kotari Merlot 2019. Uzvanicima se opet obratio Saša Zec, čija tvrtka Vina Mosaica posluje i s ovom vinarijom iz Polače u okolici Zadra. Počeli su kao poljoprivredna zadruga Mas-Vin koja ekološki proizvodi maslinova ulja i vino, a sada se rebrendiraju i prezentiraju pod nazivom Kotari prema lokaciji Ravnih kotara gdje su smješteni. Kotari Merlot pokazuje autentičnost terroira na profinjen način. Guste je, rubin crvene boje, ugodne arome i bouqueta koji podsjeća na bobičaste plodove, crni papar i zrele višnje maraske. Njegova punoća ublažila je blagu kiselost pohane sarme, smjelog autorskog potpisa chefa Ivana Pavlovića koji je na svoj način iskoračio u comfort food.
Chef Ivan Pavlović i Renata Cisar
Chef kaže da obožava takav pristup kuhanju, uz maksimalnu iskoristivost namirnica, što nije ostalo neprimijećeno. Okupljeni novinari, u tijesnom omjeru glasova s Jelom bakice Pavice i Šoškićevom Graševinom, odabrali su Pavlovićevu sarmu i Kotari Merlot kao najbolju kombinaciju hrane i vina.
Kotari Merlot 2019, Pohana sarma
Poslije dobre zimske okrjepe trebalo je još i zasladiti. Bakine šnenokle u modernoj verziji bile su idealne za to, a Furjan Muškat žuti 2023 izvrsno ih je dopunio svojim poluslatkim šmekom prožetim voćnim i cvjetnim notama.
Furjan Muškat žuti 2023, Bakine šnenokle
Bilo je ovo još jedno ugodno druženje s ‘Vinom uz žlicu’, eno-gastro projektom kojeg su Renata Cisar i Mustafa Topčagić pokrenuli prije šest godina. Dok je dobre hrane, vina i ljudi, sigurno će trajati još dugo. Kultura stola u hrvatskom je ugostiteljstvu u sve većem usponu a, kako kažu, nadaju se da su svojim edukativnim i zabavnim eventima i oni tome dali svoj doprinos.
FAMA / Foto: Julio Frangen i Sunčana Barušić
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/01/1-Darling-Shegrts-atmosfera.jpg500752Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-01-18 15:34:192025-01-18 18:38:47Vino uz žlicu u bistrou Darling & Shegrts