Boogievi kokteli, kronuti i sourdough lasagna hit su ovogodišnjeg adventa

Zagrebački Advent već u prvim danima posjetile su stotine tisuća ljudi i rekordi se ruše. Među brojnim kućicama, one Boogieve pri samom su vrhu posjećenosti. Boogiev tim ove godine na dvije lokacije, Fuliranju i Fooling Around Zagreb, predstavlja jela i koktele koji su savršen bijeg od svakodnevne gastro ponude. 

Na Strossmayerovom trgu i Fuliranju Kronut je već kao doma. Ova kombinacija croissanta i donuta, tj. croissant tijesta i donut oblika radi se tako da se u tijesto “laminira” maslac više puta kako bi se dobili slojevi tijesta i maslaca. Nakon dizanja slijedi prženje i naposlijetku punjenje željenim kombinacijama.

Kronut s čokoladom i medenjacima

Ovog Adventa u ponudi su Kronut s čokoladom i medenjacima. Sastoji se od čokoladne kreme s okusom medenjaka, karamele od mliječne čokolade i tostiranih lješnjaka. Tu je i Kronut s vanilijom, limunom i kardamomom. Čine ga krema od vanilije, lemon curd i kardamom. Kronut s pistacchiom i malinom punjen je kremom od pistacije, džemom od maline i posut tostiranim pistacchiom.

Pulled beef kronut

Uz slatke, tu su i dva slana – Pulled beef kronut punjen kremom od ricotte, sezonskom salatom, pulled beefom, mladim lukom i korijanderom te Winter kronut koji čine svinjska kobasica, karamelizirani luk, sezonska salata, ukiseljeni crveni kupus i umak od senfa.

Sourdough lasagna s raguom

Na terasi Esplanade na Fooling Around Zagreb u Lasagna wonderland by BoogieLab čekaju nas sourdough lasagne. One su drugačije od ostalih jer tjesteninu koju koriste za lazanje pripremaju procesom prirodne fermentacije, koristeći prirodni kvasac. Bogate su hranjivim tvarima, lakše probavljive, boljeg okusa i teksture i puno se kraće kuhaju.

Sourdough lasagna carbonara

Tako su tu Sourdough lasagne s raguom. Njih čine sourdough tjestenina, juneći ragu od 100% junećeg mesa, dalmatinska šalša, asiago sir i bechamel. Sam ragu se kuha 12 sati. U Sourdough lasagnama carbonara su, uz sourdough tjesteninu, bechamel, umak od žumanjka, hrskava panceta i Parmigiano-Reggiano.

Apple strudel lasagne

Uz dvije slane, tu je i Apple strudel lasagne koju čine sourdough tjestenina, kompot od jabuke, krema od mascarponea, crumble od tjestenine i umak od vanilije. U njih se servira i čips od sourdough tjestenine s prahom od maline.

Na obje lokacije, Boogiev tim osmislio je tri koktela koji će biti hit ove zime.

BAKLAvish, bogat i uravnotežen, s orašastim i kremastim notama bijelog ruma infuziranog Boogie baklavom, koje se savršeno spajaju s čokoladnom gorčinom coldbrew kakaa. Aromatični bitteri dodaju začinsku dubinu, dok šećerni sirup osigurava blag slatki balans.

Bogate začinske note cimeta i jabuke te infuzirane votke s tropskom svježinom marakuje, citrusnim yuzuom i cvjetnom bazgom čine Christmas Porn, kojem pjenušavo rosé vino dodaje osvježavajuće mjehuriće i voćni finiš.

Panegroni je pak koktel koji sadrži gin infuziran čokoladnim Panettoneom, slatki crveni vermouth, Campari i šećerni sirup, stvarajući složen balans između bogatih čokoladnih, začinskih i gorkih okusa.

Boogieva adventska priča najbolje je opisana kroz sunshine, moonlight i good times kojih ovog Adventa zasigurno neće nedostajati.

Foto: Karlo Jelić

Tradicionalni specijaliteti juga u restoranima Bota Šare izvrstan su izbor za blagdane

Tradicionalni Advent i vrijednosti koje ovo doba predstavlja pomalo se sve više udaljuju od svog pravog značenja. Ovih dana prevladavaju iščekivanje, nada i budnost. Isto tako, cijelo vrijeme Adventa je i vrijeme koje posvećujemo obitelji, prijateljima i dragim ljudima. Restorani Bota Šare već su prepoznatljivo mjesto okupljanja, posebno u vrijeme Adventa. 

U moru izvrsnih delicija, one pripremljene u restoranima Bota temelje se na tradicionalnim namirnicama, koje su koristili naši stari ali poboljšanih novim tehnikama  pripreme.  Bota ovog Adventa, na čarobno uređenoj terasi u zagrebačkoj ulici Kralja Zvonimira 124, priprema pravu adventsku bajku. Predlažu i nekoliko specijaliteta koji će nas itekako oduševiti. Oni su pravi dašak Juga uz mirise i okuse Jadrana. 

Veliki novitet je svakako  Dry age-ing posebna  tehnika odležavanja i dozrijevanja  ribe u za to predviđenim posebnim frižiderima koji su ove jeseni stigli u Botu. Tu su tehniku razradili do savršenih detalja kako bi dobili najkvalitetnije okuse. Prirodan okus ribe dodatno je pojačan kroz proces odležavanja, a Botin sashimi od odležane divlje jadranske tune učinit će da vam rastu zazubice, dok će ukiseljeni motar koji pucketa pod zubima, svojim morskim okusom, vratiti uspomene na ljetne i sunčane dane. 

Ragu od odležane jadranske tune s domaćom pastom delicija je dostojna blagdanskog stola. Do izražaja opet dolazi odležano meso jadranske tune u ovoj varijanti obogaćenog ukusnim umakom i dalmatinskim začinima. 

Tanja Šare, mama obitelji, pripremila je Fritule od dimljenog morskog goluba kao posebno jelo koje možete pronaći samo u Bota restoranima. Aroma dimljene ribe koja se lagano nazire u svakom zalogaju otkriva sasvim nove bogate morske okuse. Slatki su pak zalogaji Dubrovačke torte te Rolada s kremom od dunje i oraha njihov su izbor za male gušte ovog Adventa. 

Nakon delicija, čarobna terasa mjesto je opuštanja. Njom dominiraju biljke dubrovačkog podneblja, a ove godine posebno mjesto ima kraljica među njima – maginja. Ovo prekrasno zimzeleno stablo koje zimi daje primamljive plodove koji su izrazito bogati vitaminom C. Botin ovogodišnji Advent spoj je Mediterana, tradicije i obiteljskih vrijednosti. 

Želite li kod kuće omirisati i okusiti tradicionalne specijalitete, donosimo i recepte:

Fritule od dimljenog goluba

Sastojci:

250 g brašna

100 g dimljenog morskog goluba

1 veći krumpir

½ žličice suhog kvasca

50 ml pive

200 ml vode od kuhanog dimljenog morskog goluba

Priprema:

Dimljenog morskog goluba skuhajte uvodi, potom ohladite i narežite na sitne komade. Krumpir narežite na kockice i skuhajte, te kada je gotov napravite pire. U brašno dodajte vodu od kuhanog morskog goluba, pivo i kvasac te sve sjedinite s pireom i narezanim golubom. Formirajte kuglice i pržite ih u vrućem ulju. Poslužite s tartar umakom.

Lagano flambirani sashimi od dry age tune na rikoli i motaru

Sastojci:

200 g fileta od odležane divlje jadranske tune

100 g rikule

100 g ukiseljenog motra

mljeveni crni papar prema želji

Priprema:

Filet lagano zapecite na tavi, pa ga potom narežite na trakice debljine pola centimetra. Složite ih na podlogu od rikule, popaprite prema želji i dodajte ukiseljeni motar.

Dubrovačka torta

Sastojci:

Za prvu smjesu

8 jaja – odvojite bjelanjke od žutanjaka, pa uzmite samo bjelanjke

8 žlica šećera

1 neprskani domaći limun (korica i sok)

2 vrećice vanilin šećera

300 g mljevenih badema

Za drugu smjesu

8 žutanjaka

8 žlica šećera

1 neprskana domaća naranča (korica i sok)

2 vanilin šećera

300 g mljevenih oraha

Za glazuru:

200 g čokolade za kuhanje

50 g maslaca

4 žlice mlijeka

Priprema:

Bjelanjke miksajte u snijeg, pa kad poprimi bijelu boju malo po malo dodavajte šećer, a potom sok limuna i naribanu koricu. Na kraju lagano umiješajte mljevene bademe. Žutanjke mikserom pomiješajte sa šećerom, pa kad postane pjenasta smjesa dodajte narančin sok i koricu te mljevene orahe. Pećnicu ugrijte na 180 °C. Kalup za torte promjera 28 cm obložite papirom za pečenje. Najprije ulijte bijelu smjesu, pa potom žutu. Pecite otprilike sat vremena (provjerite nakon četrdesetak minuta čačkalicom da li je pečeno). Izvadite iz pećnice, pa kad se torta ohladi, izvadite je iz kalupa i prelijte glazurom: u posudici iznad ključale vode rastopite čokoladu i maslac te na kraju umiješajte mlijeko.

Foto: Filip Popović

Ne propustite spektakl na novoj blagdanskoj lokaciji – Britancu!

Nakon uspješnog ljetnog Food Truck Festivala na Britancu, stiže i njegovo zimsko izdanje! Od 2. do 7. prosinca, omiljeni trg brojnih Zagrepčana se ponovno na šest dana pretvara u urbanu zimsku gastro tržnicu na kojoj će posjetitelji svakog dana od podne do 23 sata moći uživati u pomno osmišljenim delicijama nekih od najboljih street food truckova, osmišljenih posebno za blagdansko doba.

BBQ Hot Yard, nakon što su završili među najboljih 50 BBQ ekipa u Europi, na Britancu će osim svojih najpoznatijih burgera Smoky Texas, Kimchi KardAsian i Oči boje kestena, pečenih na Barbeca kamado roštiljima, predstaviti svoj potpisni pulled pork, dimljen 12 sati i poslužen u klasičnoj i zimskoj varijanti s kiselim zeljem i prženim lukom u PEKAR pecivu kao i Smoky Wild Hot Dog s kobasicama od divljači.

Ajuni, poznat po blisko istočnim delicijama, pripremit će ćevape od 100% junećeg mesa začinjene autentičnom mješavinom začina, pileće zabatke na žaru namočene u marinadi od mješavine 7 začina i sirupa od datulja te neizostavne veganske falafele. Sve to uz čokoladni souffle i šrilankanski ledeni čaj s limunom i kardamomom.

Špizza

Špizza premijerno na Food Truck Festival donosi pizze iz krušne peći s međimurskim potpisom. Svim ljubiteljima pizze pripremili su posebna izdanja svojih specijaliteta: zimsku pizzu s kobasicom od jelena i vepra, adventsku pizza s trganom junetinom i klasičnu napolitanu s mariniranim škampima. Za desert, tu je topli Ledo čokoladni souffle iz krušne peći sa šumskim voćem i prženim lješnjacima!

Burger & Beer bar Mrav

Osvajači „European Food Truck Awards: People’s Choice nagrade, popularni zagrebački Burger & Beer Bar Mrav dolaze na Britanac s novim (i starim) gastro doživljajima; krainer kobasica sa sirom, čilijem, pirjanim kiselim zeljem i prženom slaninom, sporo pečeni pulled pork burger i nova zvijezda menija, „Hot & Sweet“ burger za sve ljubitelje slatko ljutih kombinacija. Uz to, ove godine udružili su snage s Vegetom te su kreirali i posebne Vegeta burgere u klasičnoj i vege varijanti povodom novog Vegeta dizajna.

Dubrava Food Makers

Za zimske klasike pobrinuli su se Dubrava Food Makers s pikantim debrecinkama i sa sporo kuhanim buncekom posluženim uz dinstano kiselo zelje, umak od milerama, vrhnja, hrena, sušenog vlasca i crvene dimljene paprike. Teleći gulaš s domaćim žličnjacima je za sve one željnih nečega “na žlicu”, dok će Ledo pileće trakice u panadi s paprom osvojiti najmlađe.

Festivalu se pridružuje i Thai Thai Street Food sa svojim poznatim jelima kao što je Pad Thai, aromatična Tom Yum juha pripremljena s kozicama, limunskom travom, listovima kaffir limete, galangalom i čilijem te drugim autentičnim tajlandskim jelima.

Za sve sladokusce tu je slovenski Vafl s neodoljivim bubble vaflima s raznim voćem i čokoladnim preljevima te di-go slatka kućica koja će probuditi nostalgiju s mekanim i sočnim fritulama i palačinkama kakve pamtimo iz djetinjstva, ali i nagraditi one najkreativnije s di-go poklon paketima među kojima je i megapopularni Lego set “Sam u kući”!

Tijelo i dušu ugrijat će Maraskina zimska priča s Madre Badessa likerima, rakijama i toplim koktelima kao što su Tipsy Coffe Nut koji spaja orahovac, kavu i slatko vrhnje, Sailor’s Queen Rum Punch, Hot Pelin Baba u kojem se miješaju aromatični Pelinkovac, čisti sok od jabuke, đumbir i limun, Hot Choco Nut, kremasti spoj Orahovca i vruće čokolade te nezaobilazni vrući gin. Dobra Berba se pobrinula za najbolja Zimska Kuhana Vina sa savršenim omjerom klinčića, cimeta, vanilije i naranče, a premium češki lager Staropramen i craft Grif će zadovoljiti sve pivoljupce.

Prilikom plaćanja pića, počastite se uz 10% popusta koristeći kartice OTP banke, a na Volim ljuto štandu se počastite najljućim božićnim poklonima. Najmlađe posjetitelje čeka puno iznenađenja; di-go radionica pizze, sladoledi iz Ledo škrinje te poklon sokići Juicy Kids povodom blagdana Svetog Nikole.

Osim gastro ponude, Zimski Food Truck Festival na Britanac donosi i odličan glazbeni program koji će vas grijati i zabavljati kroz cijeli tjedan! Svaki dan od 19 sati tematske večeri u sklopu Mjuza na zimskom Food Truck Festivalu powered by OTP banka donose nastupe vrhunskih izvođača, DJ-a i bendova koji garantiraju dobru zabavu za sve generacije.

marko.lopac@gmail.com

Program počinje Rock’n’Roll Britanac gdje će nas High School Gang uz karizmatičnog Maria Huljeva odvesti u zlatno doba rock’n’rolla. Utorak je rezerviran za jazz i soul ritmove, a u srijedu se vraćamo u prošlost uz Retro Britanac na kojem glazbu legendarnog Billa Withersa izvodi bend uživo, dok DJ Neno Martinović dodatno podiže atmosferu svojim retro hitovima. U četvrtak, Britanac se pretvara u veliki plesni podij uz Disco Britanac uz DJ duo Glazbena kuhinja, a vrhunac nas čeka u petak, kad nakon After Office Minglea slijedi veliki RNB Confusion BLOCK PARTY koji je prošle godine rasplesao preko 3000 zaljubljenika u r&b i hip hop ritmove. Subotu počinjemo u podne Brunchom na Britancu uz opuštene jazz note Azil Jazz Trija dok navečer uživamo u nastupu talentirane glazbenice Lu Jakelić i DJ Medu.

Pozivamo vas na šest dana blagdanskog veselja na Britancu, a do tad donosimo recept za (Too) Hot, najvrući koktel sezone: pomiješajte 40 ml Maraschina, 1,5 dl božićnog čaja, sok limuna i prstohvat cimeta. Ubacite krišku dehidrirane naranče i nezaboravan zimski užitak je zajamčen!

Događanja i koncerti na Food Truck Festivalu besplatni su za posjetitelje, a sve informacije

dostupne su na službenim društvenim mrežama: Facebook, Instagram.

Izlet u Istru: od smilja i lavande, preko maslinova ulja do vrlo ozbiljnih terana

Čarobna je Istra. Možda zbog tri zmajeve linije koje prolaze ispod našeg najvećeg poluotoka, koje su zračeći posebnom energijom djelovale na mnoge događaje u povijesti, a djeluju i danas. Međutim, gotovo ćete sigurno čaroliju Istre osjetiti zbog ljudi koji žive na njenom tlu i od njenog tla. Dočekat će vas nasmijana lica i s ponosom pokazati svojih ruku djelo koje je uglavnom nastavak baštine njihovih nona i nonića.

Vižinada i masline

Ako se zaputite prema sjeverozapadu Istre, prema Umagu svakako se zaustavite u Vižinadi. Općina s istoimenim gradićem poznata je po vinarijama ali i proizvođačima maslinova ulja. Uostalom, Istra je proglašena za najbolju maslinarsku regiju na svijetu!

Vilma, Roberta i David Brčić

Na adresi Brčići, Brčići 5, Nova Vas na pragu svoje kušaone i podruma (Villa Roberta), dočekat će vas obitelj Brčić: Vilma, David i njihova kći Roberta koji s ponosom proizvode maslinova ulja pod etiketom Vias Oliveti. Obitelj Brčić njeguje masline na 12 ha zemlje (8 ha vlastite i 4 ha u najmu), odnosno 3500 stabala. Ove su godine ubrali 84 tona maslina i dobili 8000 litara ulja od 5 sorti: autohtonih – istarska bjelica i buža, te talijanskih leccino, frantoio i pendolino.

Vias Oliveti ulja osvojila su do sada mnoga domaća i međunarodna priznanja, te su uvrštena i u vodič Flos Olei 2022. Budući da potražnja za njihovim uljima raste, pogotovo za ona od autohtonih sorti, obitelj planira proširiti proizvodnju, odnosno posaditi nove nasade. Tisuću novih stabala već raste, a kad vrijeme dozvoli, posadit će još pet tisuća i to sorti buža, rošinjola i žižolera.

Želite li ih posjetiti i kušati njihova ulja sada je pravo vrijeme. Naime, kušaona Vias Oliveti je od svibnja do rujna uglavnom zatvorena. Zašto? Pa obitelj sve poslove obavlja sama, a ujedno se brine i o povećem povrtnjaku gdje rasu slasne rajčice od kojih su skuhali šalšu. Napunjena u staklenke čeka još neke papire, a u planu je da se na tržištu pojavi početkom 2025. godine.

Posjet i degustacija se moraju najaviti (telefonski ili mailom), a imat ćete prilike kušati njihov Premium blend, potom ulja Pendolino, Istarska bjelica, Frantoio, Buža i Leccino. Ovisno kako se dogovorite, uz degustaciju ulja možete se osladiti domaćim kroštulama i fritulama, ili prigristi finog sira, kobasice i pršuta s hladne plate. Ovisno o dogovoru, domaćini će vam poslužiti i topla jela – poput fuža s pršutom ili pljukanaca s vrganjima. Njihova se ulja mogu nabaviti i preko web shopa www.viasloveti.com  ili u dućanu Delikado na zagrebačkoj jarunskoj tržnici.

Pogled s klupe u Deklevi

Iz Vižinade krenite u Višnjan. Poznat je po zvjezdarnici, kulturnoj baštini ali i po kreaciji novog doba. Naime, u malom selu Deklevi, točno na pola puta između Motovuna i Poreča, Vinarija Vicinim je izgradila prvu klupu Big Bench Community Project u Hrvatskoj. Visoka je 230 cm, dugačka 320 cm i smještena je na 300 metara nadmorske visine. Nije je problem pronaći – obojena je žarko crvenom bojom i posveta je istarskoj zemlji crvenici.

Big Bench Deklevi 296, izgrađena je i kao posveta legendi o dobrom divu Istre, Velom Joži. Legenda kaže da je na putu do mora navratio baš u Dekleve i odmorio se uz dobru kapljicu vina. Iako nismo divovi, na klupu nije problem sjesti – s lijeve strane su postavljena dva kamena – poput stepenica. Nakon što napravite bezbroj selfieja, osvrnite se: u Istri ne rastu samo masline i vinova loza. Klupa je okružena poljima lavande, smilja i ostalog ljekovitog bilja, a kažu – kad je proljeće, avioni i dronovi lete iznad Dekleve kako bi fotografirali krajolik prošaran bojama, nalik na slikarsko platno.

Prošećete li malo stazama, naići ćete na park u prirodi: ovce u malenom oboru, ljuljačka za dvoje, a želite li ponijeti mirisni suvenir, kupiti sok od lavande ili kadulje, hidrolat, prirodni sapun, med, ocat i ostale mirisne divote od ljekovitih biljaka koje rastu u Deklevi, navratite u Lavandu Deklevi. Nećete se moći odlučiti: nalikuje li dućan na malu umjetničku galeriju ili na retro laboratorij neke ljekarne.

Mjehurići za početak, močan crnjak za kraj

Prije nego što ćete doći u Umag svakako navratite u vinariju Coronica, s predivnom kušaonom, otvorenom 2018. godine. Ako nisu zauzeti poslom, dočekat će vas Suzana i Moreno Coronica, ali priču o vinariji i trudu kojeg je obitelj uložila tijekom godina moći ćete čuti i od osoblja, promatrajući na dsplayju fotografije obitelji. Suzana, Moreno, njihove kćerke Serena i Karlota i Ottaviano, pokojni Morenov otac. Dok su bili mladi i mali pa sve do današnjih dana.

Obitelj Coronica u ovom je kraju već 600 godina, kako to svjedoče crkveni spisi, a Moreno je vinograde svog nona Đovanija u trideset godina proširio za deset puta, pa sada obrađuju 23 ha (zbog bolje percepcije – to je veličina 30 nogometnih igrališta!).

Suzana i Moreno Coronica

Moreno je uveo i „revoluciju“ u vinogradima, sukobivši se s ocem Ottavianom. Naime, odlučio je raditi ozbiljna vina od terana, vrcavog momka koji ima velike grozdove i popriličan urod. Ali, da bi vino bilo dobro, a ne „razvodnjeno“ treba ubrati grozdove u koje je loza pohranila sve svoje sokove stvorivši svojevrsni koncentrat. A, to se može postići samo trganjem, odnosno bacanjem viška, odnosno dijela grožđa s trsa, što Ottaviano, dakako, nije odobravao. Ali, kad je vidio rezultate, promijenio je stav.

I danas u vinogradima Coronica rade selekciju grozdova, a u podrumu ispod kušaone (zgrada je napravljena isključivo od prirodnih materijala) zriju vina koja će plasirati na tržište tek za nekoliko godina.

Tada će to biti vrlo ozbiljni crnjaci, a vrckavi dio prepušten je pjenušcu maštovitog imena koje spaja logo vinarije s formulom koja stoji iza mjehurića: CO due (CO2). Napravljen je od malvazije istarske i odležavao je na kvascima četrdesetak mjeseci. Međutim, to ga nije učinilo preteškim i previše kompleksnim, već je lagan i dobrih kiselina, pa će vas uveseliti kao uvertira za degustaciju za koju bi bilo dobro prethodno se najaviti na www.coronica.eu/kontakt

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Sunčana Barušić i Rene Karaman

Vino uz žlicu u restoranu Kvatrić

Eno gastro projekt ‘Vino uz žlicu’ dočekao je svoju ‘američku punoljetnost’ u zagrebačkom restoranu Kvatrić (Maksimirska 9).

U suradnji s ekipom restorana ‘u kojem se jede već cijelo stoljeće’, voditeljem Filipom Sudarom i vrijednim djelatnicima kuhinje, autori projekta Renata Cisar i Mustafa Topčagić osmislili su pet jela uz koja su predstavnici medija uživali uz prigodan izbor vina i finih destilata.

Uvod u druženje uz 21. izdanje ‘Vina uz žlicu’ dali su rakije i likeri destilerija Wise Grus iz Daruvara, koji su predstavili i svoj novi ponos Pelinkovac Ginkgo, slatkasto-gorki aperitiv obogaćen ekstraktom drveta, karakterističnog za Japan, ali i za taj gradić u Slavoniji, u kojem skoro 250 godina rastu dva stabla, druga po starosti u Europi.Goran Kovačić i supruga Dora, vlasnici destilerije nazvanoj po ‘mudrom ždralu’, simbolu Daruvara, prisutne su upoznali s kratkom ali uspješnom poviješću destilerije, koja se u vrlo kratkom roku okitila brojnim domaćim i svjetskim nagradama. Na degustaciju su ponuđene rakije Šljivovica, Viljamovka i Dunja te likeri Viljamovac, Pelinkovac gorki i Teranino. Voće za sve destilata bere se u voćnjacima diljem Hrvatske, a trenutno je najtraženija rakija od dunje.

Wise Grus, Dora i Goran Kovačić

Zalogajčiće u vidu Paštete od pačje jetre uz prepečenac pratilo je lagano perlanje pjenušca Enosophia Memoria uz prigodna pojašnjenja Hrvoja Sarića, voditelja prodajnog područja Zagreb. Bliži se vrijeme slavlja, kada je potražnja za pjenušcima povećana, a vinarija Enosophia iz Feričanaca, pokazalo se više nego dobro, na to ima spreman odgovor. Memoria je jedinstven pjenušac u nas, sačinjena od 100% rajnskog rizlinga i rađena klasičnom metodom. Degoržirana je bez dodatka ekspedicijskog likera i odležala je tri mjeseca prije izlaska na tržište. Etiketa Memorije s kalendarom prilagođena je da se na njoj mogu zabilježiti bitni datumi onima kojima je darujemo ili je sami ispijamo pri nekoj svečanosti. Ovakav pjenušac tako još dobiva na vrijednosti i osobnosti.

Enosophia Memoria, Pačja pašteta s prepečencem

Deni Červar iz Novigrada predstavio je četiri etikete svojih ekstra djevičanskih maslinovih ulja, od kojih jedan blend San Servolo i tri monosortna – Bianchera, Coratina i Žižolera. Deni je treća generacija obitelji Červar iz Istre, čiji su se preci ozbiljnijim maslinarstvom počeli baviti još 1952. godine. Danas njihova proizvodnja ide u korak sa suvremenim standardima maslinarstva, a ulja obitelji Červar prepoznata su kao zdrava i postojana, provjerene, vrhunske kvalitete.

Maslinovo ulje Červar, Deni Červar

Davor Špoljar iz Terezinog polja kod Virovitice predstavio je svoje 100% čisto, djevičansko bučino ulje koje proizvodi pod brandom Fo(u)r Kings. Davor je četvrta generacija u obitelji koja se bavi uzgojem buče golice, a koji je započeo s njegovim pradjedom odakle je i potekla ideja za naziv brenda Fo(u)r Kings (četiri kralja). Ovo toplo prešano bučino ulje delikatnog okusa i premium kvalitete dobiva se tradicionalnom metodom uz prženje, a njegov blagotvoran utjecaj na zdravlje nadaleko je poznat.

Davor Špoljar, Bučino ulje Four kings

Martin Albus Sauvignon blanc 2023 među tri je top hrvatska sauvignona, kako tvrde iz PP Orahovice, što im moramo vjerovati. Sortno je prepoznatljiv na prvi miris i okus, uz dominantnu aromu bazge te egzotičnu voćnost i herbalnu pozadinu. Vino je skladno i osvježavajuće, srednjeg tijela i finog aftertastea. Gotovo savršeno dopunjen je Cannellonima punjenim mladim sirom i špinatom. Naziv brenda Martin Albus obuhvaća dva prestižna položaja – Martin i Albus – na kojima su obnovljeni nasadi vinove loze. Dobili su nazive po plemiću Martinu (Nagyju), vlasniku prvog vinskog podruma u tom kraju, a gospodin Albus zapamćen je kao vinogradar koji je brinuo o njegovim vinogradima.

Martin Albus Sauvignon blanc, Cannelloni

Malo konkretnije na žlicu bilo je Varivo od junetine, graška i noklice, svakodnevno jelo uz koje bi se svakodnevno mogao piti i Josić Cuvée. Osebujni crnjak iz Baranje kupaža je cabernet sauvignona, cabernet franca, syraha i merlota različitih godišta i omjera. Dobro usklađene sorte daju vino jake strukture, koje je istodobno mekano i svilenkasto. Cuvée iz baranjskog Zmajevca, namijenjen da se svidi široj publici, osobito ženama, a miriši na kupine i crveni ribiz s laganim naznakama aroma vanilije i kave. Kreirao ga je vlasnik vinarije Damir Josić, a predstavio Dubravko Vancaš iz Brze distribucije, koji dvadesetak godina distribuira Josićeva vina.

Josić Cuvee, Junetina s graškom i noklicama

Pašticada s njokima jelo je koje se obično konzumira uz vilicu i nož, ali je bila tako mekana da se mogla jesti i žlicom. Tom neodoljivom mesnom dalmatinskom specijalitetu pridruženo je odgovarajuće vino, Bora Svrdlovina 2022. Od gotovo izumrle sorte, obitelj Žuža je u vinogradu smještenom u Podgradini kraj Posedarja stvorila pravo malo čudo. Revitalizirali su svrdlovinu za koju se pokazalo da joj savršeno odgovara položaj i klima Benkovačko-stankovačkog vinogorja. Vinariju su nazvali Bora, kako se lokalno kaže za vjetar buru. Svrdlovina je tamnocrvene boje naglašenih voćnih aroma, ugodnog i svježeg okusa s blagim kiselinama. Vino je nekad u Dalmaciji bilo hrana, a svrdlovina je davala vrlo male prinose (svega 0,5 kg po trsu), pa se zato smatrala neisplativom. Tek sada se otkrivaju vrhunski potencijali ove sorte ‘vraćene iz nemilosti’, naglasio je vlasnik vinarije Zdravko Žuža. Spomenut ćemo da je ovo bio i najbolji matching jela i vina, prema ocjenama okupljenih novinara.

Bora Svrdlovina, Pašticada s njokima

Šećer na kraju nije bio samo šećer nego Topla čokoladna torta sa sladoledom, koja je za ovu prigodu posuta poprženim mrvicama lješnjaka i to s posebnim razlogom. Uz nju je poslužen Martin Albus Lješnjak liker, dosad najuspješnije hrvatsko slatko alkoholno piće, nagrađeno na prestižnom sajmu IWSC-u Londonu. U kategoriji likera, Orahovički Lješnjak osvojio je 99 bodova (100 nije nikad nitko) o čemu je nadahnuto govorila brend menadžerica Anita Tepeš. Ovo tekuće zlato proizvedeno je od macerata prženih lješnjaka u limitiranoj seriji od 3500 boca.

Martin Albus, Orahovački lješnjak, Topla čolokadna torta

Da vina budu prikladne temperature pobrinula se zagrebačka tvrtka Tibix Trade, čiji je predstavnik Vlaho Jarak ukazao na sve prednosti vinskog hladnjaka Dunavox. U njemu su se, na ovom eventu, istodobno temperaturno prilagodili pjenušac, bijelo i crno vino. Hladnjaci mađarskog brenda Dunavox, cijenjeni i u svijetu, dizajnirani su da oponašaju vinski podrum, balansirajući svjetlost, temperaturu i vlagu. Dunavox je posljednjih 15 godina predvodnik u razvoju hladnjaka za vino pa tako linije Noble i Prime imaju TFT display, WiFi i smart aplikaciju Dunavox Studio 3D. Prikladni su za ugostiteljske objekte i vinske kušaonice, ali i za kućanstva u kojima kuhinji daju dodanu vrijednost te za ambicioznije kolekcionare vina. Dunavox hladnjaci za vino mogu se pronaći u većini renomiranih salona namještaja i kuhinja. U ponudi je dostupno stotinjak modela prilagođenih potrebama korisnika, a Tibix Trade osigurava im tehničku podršku i servis.

Vlaho Jarak, hladnjak Dunavox

Bilo je ovo zadnje ovogodišnje druženje s vrhunskim vinima i biranim jelima, rakijama i likerima koji su upotpunili doživljaj te maslinovim i bučinim uljima kojima su dodatno oplemenjene delicije u Kvatriću, legendi među zagrebačkim restoranima.

Foto: Nikola Zoko

Sarmijada u Laktecu

Udruga proizvođača kiseloga zelja Laktec u subotu, 23. studenog, organizira tradicionalnu, 18. po redu Sarmijadu.

Svojevrsni je to festival jela od kiseloga zelja. Ovogodišnja Sarmijada održat će se u prostorijama Vatrogasnog doma Laktec s početkom u 18:00 sati.

Organizatori ističu kako će kroz natjecateljske ekipe biti zastupljeni svi krajevi županije, a kulinarsko umijeće sudionika ocijenit će stručni žiri. Tročlane ekipe pripremat će svaka po dva jela, jedno je obavezno sarma, a drugo po izboru, ali glavni sastojak mora biti istaknuta županijska robna marka i delikatesa zelinskoga kraja, kiselo zelje Laktec. Dodatne informacije na 01 2061 808 ili tzg@zelina.hr

Božić je sve bliže, vrijeme je za Boogiev panettone

Stigao je Panettone Boogie Laba. Jedna od najiščekivanijih adventskih delicija ove godine dolazi u osvježenom izdanju. Panettone je tradicionalna talijanska adventska slastica, no Boogievi su itekako postali prvi izbor kako u Hrvatskoj tako i na mnogim eminentnim stranim tržištima. I ove godine su prepoznatljivih okusa čokolada, mandarina i bijela čokolada, pistacija & limun, Bajadera u suradnji s Krašom te najpopularniji kandirano voće.

Iako je prošlogodišnji bio rasprodan usprkos velikim proizvedenim količinama, Boogiev tim je još podigao ljestvicu. Kako u broju proizvedenih, tako i unaprjeđivanju dodatnih okusa, a poseban izazov je bio u produljenju trajnosti koji su uspjeli riješiti novim tehnologijama na koje su posebno ponosni. I dalje je bez dodatka konzervansa i aditiva, a u njemu ćete moći uživati čak 90 dana. Sam proces proizvodnje traje tri, dok se četvrti dan pakira.

Po prvi puta, hrvatski Boogie Lab Panettone odlazi u London u suradnji s Gail’s Bakery koja broji preko 100 prodajnih mjesta u Londonu sa sourdough proizvodima. Velike planove imaju za Švicarsku gdje će ove godine, osim već standardno na Zagrebačkom adventu, nastupiti i na adventu u Zurichu. U SAD-u, osim velikog uspjeha u veleprodaji sourdough kruha, isto se očekuje i s ovogodišnjim panettoneom jer ga u New Yorku pojedini restorani koriste na svojem meniju čak i kao desert.

U Hrvatskoj se prodaju u Boogie Labu u Parku Kneževa i Arena Centru, gdje će biti ponuđeno i posebno pakiranje za kupce koji žele dodatni dašak Boogiea, te u partnerskim trgovinama. Dodatak je Tasting paket koji sadržava karakteristične četiri vrste od 500 g također u ekstra pakiranju, a u pripremi je i okus iznenađenja za prosinac, kao i ekstra Panettone od tri kilograma.

Novitet je i osvježeni webshop gdje će kupci moći slagati setove Panettonea i na taj način ostvarivati besplatnu poštarinu, popuste te dodatne poklone – Boogie Christmas Cookies. U pet Panettonea bit će sakriven golden ticket, a sretni nalaznici na poklon dobivaju special Panettone od tri kilograma.

Dolazak Panettonea najava je skorog Adventa i najljepšeg razdoblja u godini. Ovaj slatki kolač potječe iz Milana, a nakon Italije vrlo brzo postao je popularan diljem svijeta. Običaj je da ga se otvara nakon božićnog ručka, no mnogi od nas ga kušaju i mnogo prije. Najbolji je vjesnik vremena druženja, veselja i darivanja koje je pred nama.

Foto: Karlo Jelić

Fooling Around by Fuliranje na Oleander terasi Hotela Esplanade bit će jedna od uzbudljivijih gurmanskih lokacija zagrebačkog adventa

Pomno birana jela koja spajaju tradiciju i inovativnost, preciznost i strast. Na Oleander terasi Hotela Esplanade za vrijeme Adventa, ljubitelje dobrih zalogaja uveseljavat će chefica Esplanadine kuhinje i Zinfandel’sa, restorana sa zelenom Michelinovom zvjezdicom, chef Mario Mandarić iz Noela, prvog zagrebačkog restorana s Michelinovom zvjezdicom.

Esplanade Zagreb Hotel – sardine u panko mrvicama

Na kućicama će svoja jela nuditi iokupljeni pod kapom Udruge Jeunes Restaurateurs: chef Vjeko Bašić iz murterske konobe Boba, chef Ante Udovičić iz sutivanskog restorana Lemongarden, te chef Floriana Ružić iz restorana San Rocco iz Brtonigle. Njima će se na kućici pridružiti i chef Marko Gajski iz LD Restauranta na Korčuli.

Lemongarden – Juha od češnjaka i dimljene paprik, yakitori od kozica, ulje od bosiljka

Istarske okuse baštine i luksuza donijet chef Ante Miletić iz restorana Meneghetti, a ovoj impresivnoj postavi chefova koji će pokazati kako se njihova autorska jela visoke kuhinje mogu vješto predstaviti i u adventskoj streetfood formi, pridružit će se i chef Mate Janković sa svojim Institutom za kobasice, zatim kulinarski inovator, chef Ivan Zidar čiji se Mason Burgers & Stuff smatra jednim od pionira gourmet burger scene u Zagrebu, potom Boogie Lab, artisan pekarnica, restoran i brunch bar čija je kvaliteta osvojila i New York. Na Oleander terasi će biti i Acrobat Dine Kušena koji će posjetitelje osim svojom selekcijom najprestižnijih internacionalnih vina i šampanjaca, oduševiti i biranim steakovima.

Meneghetti – Maiale Rustico

A da će ovako raznovrsnu i kreativnu gastronomsku ponudu ovogodišnjeg Fooling Around by Fuliranje pratiti jednako bogata i probrana selekcija vina, rakija, koktela biranih vina, pjenušaca, kuhanih ginova i vrućih koktela, pobrinut će se Ginglebells, selekcija Tikveš vina, Rakijarnica i Esplanadin talentirani koktel-majstor i F&B Service Manager, Vjenceslav Madić poznat kao Master Kishoni. On je za zimska adventska druženja na otvorenome osmislio šest novih koktela od kojih izdvajamo topli Mojito i Orient Express koji spaja okus slatkih marelica i svježih citrusa ispreplićući ih sa zimskim začinima.

Mason Burgers&Stuff – Pork Belly

Nakon prošlogodišnjeg Pariza, ove zime Fooling Around nas vodi u Veneciju, na još jednu postaju legendarnog Orient Expressa koji je stanicu imao i u Zagrebu te i bio glavni povod izgradnji Esplanade kako bi putnicima ovog jedinstvenog vlaka na raspolaganju bio jednako sofisticiran hotel.

Noel- Bao tuna pašticada

Sigurni smo da će ovogodišnji Fooling Around by Fuliranje u suradnji s tvrtkom Metro Hrvatska oduševiti i najzahtjevnija nepca, te još jednom s pravom ponijeti epitet gurmanski najuzbudljivije adventske lokacije u Zagrebu. Osim vrhunskim delicijama i pićima, Fooling Around by Fuliranje posjetitelje će uveseljavati i pomno biranim dodatnim programom kojem je glavni lajtmotiv sreća, odnosno Felicità.

San Rocco – Svinjski flam

Čim stupe nogom na Oleander terasu, posjetitelje će ogrnuti osjećaj nehinjene sreće koju će u savršenom skladu donijeti elegantne dekoracije, tihi luksuz, intimna i jedinstvena atmosfera, te glazba. Pogađate, ove godine uživa se u probranim talijanskim evergreenima, a u Veneciju će posjetitelje odvesti i bal pod maskama. Posjetitelje tijekom prosinca očekuju i kreativni tematski partyji petkom, akustični nastupi talentiranih mladih glazbenika Vocales, te brojna iznenađenjima koja će postupno otkrivati.

Za svakodnevne novosti redovito pratite Facebook i Instagram Fooling Around by Fuliranje.

Mjesto: Oleander terasa hotela Esplanade, Zagreb

Trajanje: 28. 11. do 31. 12. 2024.

Radno vrijeme: pon-pet: 12:00 – 23:00

sub/ned, Badnjak, Stara godina: 11:00 – 23:00

Božić: 16:00 – 23:00

Stara godina: 16:00 – 21:00

Foto: Mario Kučera, Bruno Fantulin i PR

Rimljani su bili pravi hedonisti – pa budite i vi u resortu Halicanum 

Pisali su povijest, ali i znali uživati, pa su gotovo na svakom osvojenom teritoriju na kojem bi pronašli termalni izvor gradili – terme, odnosno kako danas kažemo toplice. Njihovom pohodu osvajanja i gradnje nije izbjeglo niti Međimurje, odnosno najsjeverniji dio Hrvatske, tik uz rijeku Muru – Sveti Martin. Prirodna bogatstva, termalni izvori i dobar položaj što se tiče prometne komunikacije, odnosno trgovačkih ruta bili su dovoljni da nastane rimski grad Halicanum koji je osnovan u 1. stoljeću poslije Krista, najvažniji antički lokalitet u Međimurju.

Prilikom arheoloških istraživanja nađeni su tragovi naselja s ulicama, prostor foruma ali i tumula – grobnih huaka u koje se pokapalo bogate rimske doseljenike (nažalost većina ih je opljačkana).

Danas je to mjesto specifično po spoju tradicije i modernog, mjesto koje uvelike određuje rijeka Mura koju su vrijedni Međimurci prigrlili i naučili s njom živjeti. Primjerice, početkom 20.stoljeća na rijeci Muri okretala su se kola 92 mlina iz kojih se dobivalo brašno za prodaju i trampu po ovom dijelu Europe.

U novije doba tradicionalne su mlinove zamijenili strojevi, a priča o prošlom vremenu postoji kao zanimljiv Interpretacijski sadržaj u Etnografskoj zbirci u selu Žabnik. U vođenoj turi čut ćete i vidjeti (virtualno) kako je izgledao jedan radni dan vrijednog mlinara, zaviriti u njegov mlin čiji kotač i danas neumoljivo svladava energičnu rijeku Muru, te se provozati skelom na drugu obalu rijeke.

U ovom dijelu Međimurja možete uživati svim čulima, rekreirati se na sve moguće načine, ali i jedan jedinstven i to u resortu Helicanum. Naime, bogata povijest ovog kraja inspirirala je Nenada Žignića da sa svojim timom osmisli i realizira glampig resort.

Od Zagreba, Halicanum je udaljen nešto više od 100 kilometara, prostire se na ukupnoj površini od 8937 metara kvadratnih u idiličnoj prirodi svetomartinskog kraja, okruženog vinskim brežuljcima Gornjeg Međimurja. Gosti resort često opisuju kao oazu istinskog vikend bijega u prirodu ali i odličnu destinaciju za tjedni odmor u skladu s prirodom.

“Glamping resort Halicanum stvoren je kao odgovor na brojna pitanja suvremenih putnika koji su u našem lijepom Međimurju tražili mjesto u kojem se mogu odmarati u skladu s prirodom. Glamping je danas vrlo popularan način boravka na destinacijama jer je u isto vrijeme spoj kampiranja i hotelskog luksuza kojeg putnici vole. Kupovina zelenog komada Međimurja na kojem se danas nalazi resort za mene je bio izazov jer od zelene divljine je trebalo napraviti površinu na kojoj smo osmislili današnji glamping” – kaže vlasnik Nenad Žignić.

Glamping po mjeri suvremenih putnika

Za razliku od glampinga koje smo dosad posjećivali, ovaj Međimurski je po mnogočemu drugačiji. Dio prirode u kojoj se nalazi je brežuljkast pa su tako glamping kućice postavljene u linije i međusobno povezane drvenim stepenicama.

Svaka kućica ima posebnu terasu na kojoj se nalazi manja finska sauna za dvoje te kada za opuštanje. Kad se u nju ugodno smjestite zatvorite oči i slušajte prirodu – osjećaj je jedinstven.

Kao i svi veliki projekti, tako je i nastanak Halicanuma podijeljen je u dvije faze. U prvoj, koja je trajala kroz cijelu prošlu godinu, u skladu s prirodnim zakonima stvoreni su temelji za nastanak glampinga. Svaka je kućica dobila svoju parcelu kako bi se stvorila potrebna intima, s glavnom zgradom su sve kućice povezane uređenom i osjevljenom šetnicom, a kako bi se dodatno stvorio mir i opuštajuća atmosfera veći dio kućica međusobno su odvojene malim jezerom preko kojeg prolaz most.

Pogledate li izgled Halicanuma između 25 kućica za odmor (kategorizacija 2+1) uočit ćete i dvije velike. U prednjoj se nalazi resstoran Halicanum s bogatom ponudom tradicionalno pripremljenih specijaliteta, a u središnjem Zen house – odličan wellness.

Miris drveta koji dominira ovim prostorom pomaže dodatnom opuštanju kroz niz posebno kreiranih wellness programa. Svakako isprobajte masažu s medom ili čokoladom, blagotvorne tretmane revitalizacije i pomlađivanja ali i klasične masažne tretmane za lice i tijelo koje rade vrhunski stručnjaci i terapeuti.

Druga faza izgradnje još traje a ona je fokusirana na izgradnju natkrivenog bazena s dodatnim saunama i prostorom za odmor, ali i ‘ulicom’ obiteljskih kućica s dvije spavaonice. Druga faza trebala bi biti završena do proljeća 2025.

Savršena gastronomija
Već smo spomenuli, na ulazu u glamping resort nalazi se restoran Halicanum koji je otvorenog tipa, odnosno u jelima iz njegove kuhinje mogu uživati i gosti koji ne borave u resortu. Na tanjurima se, ovisno o željama gostiju poslužuju tradicionalni međimurski sezonski specijaliteti. U ovo vrijeme zamirisat će vam juha od buče, trganci sa sporo kuhanim pa zapečenim svinjskim obrazima, divljač, ali i jedinstvena međimurska gibanica koja se ovdje, kao i kruh, peče svakodnevno.

“Za pripremu jela koristimo namirnice iz lokalnog uzgoja potičući tako proizvođače hrane da posjetiteljima zajedno dočaramo Međimurje. Svakom gostu pružamo ne samo gastronomsko iskustvo, već i spoj tradicije i vrhunske kvalitete u svakom zalogaju. Sjednete li u naš restoran jest ćete domaće i piti vina lokalnih vinara po kojima smo mi Međimurci poznati” – kaže Žignić dodajući kako su ove jeseni u ponudu resorta uveli još jednu atrakciju – kuhanje Međimurskog kotlića za kojeg svaka kućica dobije namirnice i recept koji vodi do savršenog obroka.

Dolazite li na ovo mjesto s obitelji sigurno će nekima biti zanimljiva informacija kako se upravo na ovom mjestu snimala i aktualna sezona serijala Život na vagi. Opustite se, probudite u sebi rimskog hedonista, ali i iskoristite priliku – Halicanum je okružen predivnom prirodom pa unajmite bicikl, razgledajte okolicu ili jednostavno šećite i upijajte ljepote ovoga kraja.

Foto: Nikola Zoko

Svetoivanjska loparijada slavi tradicionalnu lokalnu slasticu – loparku

Grad Sveti Ivan Zelina zahvaljujući Gradskoj udruzi umirovljenika, već 15 godina za redom priređuje Loparijadu, jednu vrstu gastro-natjecanja- prezentacije, kojim se slavi tradicionalnu lokalnu slasticu – tanku gibanicu loparku, a u kojoj obično sudjeluje i do dvadesetak žena s područja grada Sveti Ivan Zelina i Prigorja. Ove se godine manifestacija održava 17. studenog u Dvorani Ivana (Sveti Ivan Zelina, Trg Ante Starčevića 5) s početkom u 18 sati.

Slastica slična tankoj gibanici

Riječ je o autohtonom starinskom tankom kolaču – gibanici sličnoj vrbovečkoj peri, odnosno vrsti zljevanke koja je tipična za Prigorje i kraj koji gravitira gradu Sveti Ivan Zelina. Slastica je to koja u podlozi ima tanko tijesto na koji se stavlja nadjev od sira i vrhnja, a iako može biti i u slanoj varijanti i s podlogom od različitih vrsta brašna, češće se, kaže nam Marinka Zubčić Mubrin, direktorica Turističke zajednice grada Sveti Ivan Zelina, servira kao slatki kolač. Loparku se u prošlosti posluživalo za vrijeme radova u polju, raznih blagdana, a danas je ona sve češće kao izvorni prigorski desert glavna slastica raznih proslava, domjenaka, svadbi i drugih i svečanosti. 

Tajna je u domaćim sastojcima

Tajna dobre loparke je ne samo u domaćim sastojcima – kravljem siru i vrhnju, brašnu te jajima iz domaćeg uzgoja nego i u izgledu – sjajnoj površini slastice. Naime, domaćice da bi dobile ravnotežu u okusu i izgledu to postižu tako da na vrh stavljaju maslac sa šećerom. Taj odsjaj je poput providne glazure koja je, ako je kolač uspio svjetlucave površine, zbog rastopljenih kristalića šećera, a posebnost loparke su i zavrnuti rubovi tijesta na krajevima.

Naziv slastice po drvenoj lopati – loparu

Naziv je loparka dobila po tradicijskoj lopati – loparu s kojim se slastica u prošlosti stavljala u krušnu peć, a u originalu pekla se u zemljanim protvanima i okruglim cimpletima.Loparka je tradicionalni desert koji je karakterističan za ovaj kraj – s ponosom nam je objasnio gradonačelnik Hrvoje Koščec, ne krijući oduševljenje što Loparijada svake godine ima svi više poklonika, a prošlogodišnja rekordna posjećenost to je i dokazala.

Recepti mogu biti različiti

Tijesto se priprema od kombinacije samo mekog, tj. glatkog brašna ili mješavine pšeničnog i malo raženog. Neke domaćice dodaju sol, neke ne, druge brašno samo pomiješaju s vodom, a neke s mlijekom i malo vrhnja, odnosno cijelu šalicu vrhnja ali bez mlijeka. Neki recepti za tijesto su s dodatkom ulja, ili sirutke koja tijestu daje glatkoću i finoću. Ponegdje dodaju žličicu šećera. Za loparku se umijesi vrlo mekano tijesto s jajetom.

Rezervacije mjesta se primaju do 15. studenoga na brojeve 091 566 1716 ili 098 928 9893.  

Foto: TZG Sv. Ivana Zeline