Arhiva oznaka za: David Štampar

Proslava 110 obljetnice i vijest o velikom uspjehu vinarije Štampar

David Štampar

U istom su se danu, 7. lipnja 2023. za vinariju Štampar iz Međimurja, odvila dva važna  događaja. U vinogradu na Mađerkinom bregu proslavljena je 110. godišnjica vinarije, a iz Londona s prestižnog natjecanja Decanter World Wine Awards (DWWA) je pristigla vijest o osvojenoj zlatnoj medalji za pjenušac Urban White 2020.

Međimurski vinogradar i vinar David Štampar puhanjem u svjećice na slavljeničkoj torti, zajedno sa svojom obitelji, svečano je otvorio proslavu 110. godišnjice postojanja obiteljske vinarije, baš na isti dan kada je pristigla i vijest o velikom postignuću na DWWA 2023, najvećem vinskom natjecanju na svijetu koje se održalo ranije ove godine u Londonu.

David Štampar s bakom Anom

Svečanost je održana na najvažnijem vinogradarskom položaju Međimurja, Mađerkinom bregu, gdje se nalazi i vidikovac te mali park s ugostiteljskim sadržajem i ponudom vina obitelji Štampar.  Iz Londona je pristigla vijest da je njihov pjenušac Urban White 2020 osvojio zlatnu medalju u konkurenciji od čak 18.250 vina koliko je pristiglo na DWWA natjecanje ove godine. Radi se o svakako najutjecajnijem natjecanju na svijetu, ali istovremeno i jednom od najrigoroznijih, jer je svega 3,86% vina je osvojilo zlatne medalje.

Veliki je to uspjeh za vinariju Štampar čiji je pjenušac Urban White iz berbe 2020. bio jedini pjenušac iz Hrvatske sa zlatnim odličjem, a veliki je to uspjeh i za pjenušava vina iz Hrvatske, jer se do sada nitko drugi nije uspio okititi takvim priznanjem. Samo je još jedno zlato u povijesti ovog natjecanja otišlo u Hrvatsku za pjenušac, ali opet u vinariju Štampar za isto vino, Urban White, prije četiri godine na izdanju DWWA 2020.

Vinarija Štampar je ponavljanjem velikog uspjeha dobila nedvojbenu potvrdu da njihov pjenušac spada na sam vrh pjenušave produkcije Hrvatske. Ovogodišnji slavodobitnik Urban White 2020 proizveden je od sorte pušipel, jednako kao i njegov prethodnik i to je drugo važno postignuće vinarije Štampar. Naime, pušipel koji su nekada u Međimurju nazivali još i šipon ili moslavac, je tradicionalna sorta tog kraja, a obitelj Štampar se ponajviše posvetila njegovanju i unapređenju kvalitete upravo tradicionalnih vina. Drugom zlatnom medaljom za pjenušac od pušipela jasno je ukazala da je ta sorta savršena za taj tip vina.

Ranijih godina je obitelj Štampar na istom natjecanju osvojila još i zlatnu medalju za sauvignon bijeli i tako je i drugoj najvažnijoj sorti Međimurja također pribavila potvrdu o izvrsnom potencijalu i nesvakidašnjoj kvaliteti. Na svečanosti na Mađerkinom bregu su se okupili brojni uzvanici, kupci, vinski novinari, predstavnici drugih medija i prijatelji obitelji.

Začetak 110 godina dugačkog puta krenuo je u mjestu Sv. Urban na broju 2, 27. lipnja 1913. godine, a osnivači su bili Ištvan Grabar i Andraš Novak. Desetak godina kasnije u posjed vinarije i vinograda Novakovih došla je prva generacija obitelji Štampar. Počeli su sa svega tri tisuće trsova, vino su proizvodili u malom podrumu i na staroj preši, i desetljećima je vinarstvo bilo samo dodatni prihod obitelji.

Pravi uzlet vinarije je počeo kada je Bojan Štampar, krajem prošlog i početkom ovog stoljeća, počeo širiti vinograde i posvećivati se vinarstvu kao glavnom izvoru prihoda. Pod budnim okom bake Ane, koja je na proslavi zajedno s unukom Davidom, zarezala slavljeničku tortu, i zajedno sa suprugom Danicom nastavljaju sadnju i ulaganja u podrum. Imaju tri sina, Benjamina, Franju i Davida.

Godine 2014., kao zadnju akviziciju kupuju terasaste vinograde na Mađerkinom bregu i ujedno u otprilike u isto vrijeme rukovođenje vinarijom preuzima jedan od tri sina, David Štampar.

David Štampar s obitelji

U eri Davida Štampara koja je tek otpočela postignuti su najveći tržišni uspjesi poput spomenutih na Decanter World Wine Awards, ali i na drugim natjecanjima. Međutim, važnije od toga su uspjesi na domaćem i stranom tržištu. Danas obitelj Štampar sva svoja vina plasira na tržište u buteljama i potražnja nadmašuje proizvodnju.

 

 

SPOT the SAUVIGNON – predstavljene nove berbe međimurskih sauvignona

Vrlo aktivna i složna Udruga međimurskih vinara Hortus Croatiae, još je jednom pokazala predstavnicima medija, trgovine i ugostiteljstva da količina i kvaliteta vina koja se proizvodi u međimurskom vinogorju neprestano raste i da su po pitanju broja etiketa od sorte sauvignon vodeći u Hrvatskoj. Za predstavljanje 20 sauvignona berbe 2022. i 2021., iz čak 14 međimurskih vinarija, odabran je termin početka sezone divljih šparoga, kako bi se javnost podsjetila da je upravo ta sorta idealan par jelima baziranim na toj omiljenoj proljetnoj namirnici. Tog dana, degustaciju vina su popratila autorska jela osmišljena od strane vlasnika i chefa restorana Sol, Mate Jankovića.

Mate Janković, David Štampar i Saša Špiranec

Sauvignon bijeli je jedna od najpopularnijih sorti svijeta u ovom trenutku i sve se više uzgaja širom planeta, međutim u Međimurju je ova sorta prisutna dugo vremena i nije izraz pomodnosti. Naime, radi se o sorti koja već desetljećima na tom specifičnom podneblju pokazuje iznimne rezultate. Prvi vinograd sauvignona u Međimurju je zasađen još 1951. godine od strane oca modernog sauvignona u Hrvatskoj, legendarnog Franje Lebara, nakon čega se proširio po ostalim međimurskim vinogradima i drugim dijelovima Hrvatske. Danas u Međimurju sauvignon uzgaja gotovo svaka vinogradarska obitelj i uz lokalni pušipel je vodeća sorta tog vinogorja.

Sauvignone predstavljene na SPOT the SAUVIGNON manifestaciji obilježava cijeli niz zajedničkih svojstava i visoka kvaliteta, bez obzira što dolaze iz različitih podruma. To ukazuje na razvijenu svijest vinara o posebnosti međimurskog terroira i na razumijevanje potrebe za suradnjom i međusobnom razmjenom iskustava.

Predstavljene međimurske sauvignone obilježavaju aromatičnost, svježina i elegancija. Alkoholi su niski do umjereni, što je pravo osvježenje u doba globalnog zatopljenja i evidentnog rasta razine alkohola u velikom broju drugih standardno popularnih sorti. Svi su predstavljeni sauvignoni sasvim suhi, ugodno osvježavajućeg karaktera, impresivnog intenziteta i trajanja okusa. Stilski gledano, međimurski sauvignoni se nalaze u vlastitoj kategoriji, sasvim različitoj od drugih popularnih regija poput Marlborougha s Novog Zelanda ili francuske Loire. Suhi su i živahni, ponajviše citrusnih aroma, s limetom i grejpom kao vodećima, zatim s jasnom herbalnom notom i svježinom, a potom i s blagim cvjetnim notama u pozadini. Neke primjerke krasi i mineralnost na finišu, koja se očitava kao vid saliniteta i bridećeg osjećaja na desnima.

Gastronomski gledano međimurski sauvignoni su savršena pratnja jelima baziranim na šparogama, zatim morskim školjkama, rakovicama i salatama od plodova mora, pa i jelima japanske kuhinje, kao što su sushi i sashimi. Osobito dobro prati bijelu ribu poput brancina i orade, a zatim i oceansku poput lososa. Piletina i puretina, bilo sa žara, pohana ili u blagim umacima također je odličan odabir uz međimurske sauvignone. Predstavljena vina odlično će pasati uz sve vrste mladih kravljih sireva,   fete ili chèvre i drugih primjerice od kozjeg mlijeka. Međimurski sauvignon dobro prati i jela od svinjetine, osobito klasične šnicle i kotlete, čija se masnija i aromatičnija struktura slaže s aromatičnim svojstvima sauvignona i njegovoj naglašenijoj kiselini.

Prisutni na manifestaciji uvjerili su se i kako se odlično slažu s jelima koje je osmislio vlasnik i chef restorana SOL, Mate Janković.  Na manifestaciji Spot the Sauvignon su abecednim redom predstavljena vina vinarija Banfi, Belović, Cmrečnjak, Dvanajščak Kozol, Hažić, Jakopić, Kerman, Kocijan, Kunčić, Podrum Štrigova, Preiner, Štampar, Tomšić i Vuković.

Održano prvo izdanje manifestacije Gala Pušipel

Na svečanoj večeri održanoj u restoranu Oxbo zagrebačkog Hiltona, pod nazivom Gala Pušipel, jedanaest je međimurskih vinarija predstavilo trgovcima i predstavnicima medija svoja nova vina od sorte pušipel, zatim pjenušce od iste sorte, te na kraju i odležana, to jest više godina dozrijevana vina, te vina kasnih berbi. Goste su dočekali i pozdravili predsjednik udruge Hortus Croatiae David Štampar i poznati novinar i gastronomad Rene Bakalović.

Projekt pušipela u Međimurju je započeo prije dosta godina, kada su vinari udruge Hortus Croatiae, odlučili vina koja su do tada nosila neki od brojnih sinonima za sortu kao što su moslavac ili šipon, a koja su se pritom iz mase izdvajala kvalitetom, nazvati starim i tradicionalnim međimurskim nazivom, pušipel. Uz pomoć nadležnih lokalnih institucija, stari je naziv zaštićen kao županijska robna marka, kako ga u budućnosti ne bi mogli koristiti proizvođači izvan udruge i Međimurja. Zatim je osmišljen dizajn nove boce koja se i danas koristi samo za tu sortu, i to tek kada zadovoljava zadani standard kvalitete i stila. Vina od te sorte koja se ne uklapaju u zadani standard, ili dolaze izvan udruge ili Međimurja i dalje najčešće nose naziv moslavac ili šipon.

Od začetka projekta do danas potražnja za pušipelom neprekidno raste, a posljednjih nekoliko godina čak i dvocifrenim stopama, što je nedvojbeni pokazatelj da je projekt pušipel na jako dobrom putu. Pa, evo nekih od svojstava koja tu sortu čine toliko privlačnom i potencijalnim vinom budućnosti za Međimurje i Hrvatsku

– jedna od vrlo rijetkih sorti koja prosperira u evidentnim klimatskim promjenama. Prirodna sklonost višim kiselinama i kasnija priroda sorte omogućavaju da grožđe zrelost dočeka u idealno doba godine, ranu jesen, a ne da ga se bere već u kolovozu kao što je sve češće slučaj s drugim bijelim sortama.

– jer i kod potpune zrelosti grožđa očuva elegantni karakter vina. Nikad nije teško ili zasitno, uvijek posjeduje atraktivnu dozu svježine, alkohol se nikad ne penje visoko.

– jer nije napadno aromatična sorta, zbog čega je široko upotrebljiv i dodatno ističe terroir, a ima specifičnu citrusnu slast na finišu koja zaziva novi gutljaj i čini ga izvanrednim food vinom.

– jer je izvrsna baza za klasične pjenušce. Brzo poprima tercijarne note i čini pjenušce elegantnima i osvježavajućima, a istodobno omogućava slojevitost i finesu.

– jer je nešto najbliže što Hrvatska može ponuditi obožavateljima rieslinga (rajnskog rizlinga), a da je autentično, srednjeeuropsko. Nalazi se u istoj stilskoj zoni gdje je i riesling, nudi istu klasu kvalitete, a nije kopija, nego je originalna i lokalna stvar.

– jer omogućava restoranima koji vode brigu o održivosti i pojmu jedi i pij lokalno, misli globalno, da obogate svoju ponudu sa specifičnim vinom visoke klase, osvježavajućeg karaktera i potencijala za dugogodišnje čuvanje.

Riedel čaše za pušipel

 

Tijekom večeri predstavljena je i najnovija faza projekta pušipel – čaše dizajnirane samo za tu sortu, razvijene u suradnji sa slavnim proizvođačem čaša Riedel i njihovim predstavnikom za Hrvatsku, zagrebačkom tvrtkom Miva, gdje se prezentirana čaša može kupiti.