Arhiva oznaka za: Novska

Novska poziva na povratak u prošlost – vikend u znaku Lukova

Od Zagreba udaljena samo stotinjak kilometara, smještena na obroncima psunjskog gorja s kojih puca pogled na posavsku ravnicu nalazi se Novska. Smještena na samom istoku Sisačko-Moslavačke županije Novska je grad nevjerojatno bogate povijesti koju su oblikovali mnogi – od obitelji Knopp, poznatih trgovaca, tornada koji je 1892. godine prošao novljanskim ulicama, ali i mladih, nasmijanih ljudi koji se ponosno predstavljaju Novljanima želeći vam grad pokazati na poseban način.

Danas u Novskoj živi preko 12 000 ljudi, a ono što oduševljava je činjenica da se u nju redovito vraćaju oni koji su u njoj rođeni ali i otkrivaju je mnogi stranci. Novska je grad gaminga, u njoj se nalazi kultna srednja škola za obrazovanje budućih gamera, ali i  županijsko središte Poduzetničkog inkubatora Pismo i Pismo 2 gdje se školuju i igrice kreiraju talentirani gameri iz cijelog svijeta. Upravo gaming industrija zaslužna je jednim dijelom da u Novskoj danas žive brojne mlade obitelji kojima je grad dao posebne poticaje kako bi svoju prvu nekretninu kupili upravo ovdje.

Život u Novskoj čini se vrlo je jedinstven – svi se znaju, a kako bi grad išao naprijed potrebna je sloga. Upravo to se osjeti ovih dana kad je Novska u retro looku. Sve je spremno za Lukovo, dan grada Novske i dan sv. Luke zaštitnika ovog grada. Kako je to pravilo hrvatske tradicije, na dan sveca zaštitnika održava se kirvaj/proštenje/fešta.


“Lukovo u Novskoj, koje traje od 16. – 20.10, najveći je hrvatski Kirvaj s daškom prošlosti i ove godine, kao i svih prethodnih, ponovno donosi bogatstvo tradicije!  Ovogodišnja tema manifestacije je udvaranje i vraća vas u doba gospodskih manira i romantičnih susreta i u pripremi manifestacije sudjelujemo svi”,  kaže Marija Kos Šaka direktorica TZ grada Novske. Zadovoljna činjenicom da se i ove godine pazi na svaki i najmanji detalj najavila je više od stotinu glumaca u kostimima iz kraja 19. i početka 20. stoljeća koji će u različitim ulogama vratiti Novsku u prošlost. U vrijeme kad je grad postao vrlo važno kulturno središte te kad je gospoda predvođena obitelji Knopp oblikovala ovaj gradić na poseban način.


Lukovo u gradskom parku!
Tradicionalno program Lukova odvija se u gradskom parku. U njemu svi posjetitelji mogu vidjeti kako je izgledao svakodnevni život Novljana tog vremena. Tema udvaranja prožimat će svaki kutak manifestacije – od šetnji parkom, gdje će se moći vidjeti romantični parovi iz prošlih vremena, do starinskih zabava koje prikazuju kako su Novljani uživali i osvojili srca. Uz gospodski način života starih Novljana, predvođen članovima poznate obitelji Knopp, bit će prikazan i seoski način života te brojni običaji ovog kraja. Osim povijesnih prikaza, na “muškom i ženskom placu”, brojni obiteljski proizvođači izložit će najbolje što ovaj kraj nudi – od domaćih rakija i meda do kulena. A mirisi pečenih kobasica i slanine dodatno će obogatiti ovaj doživljaj, jer kirvaj je nezamisliv bez obilja hrane i dobre zabave.

Bogat kulturno-umjetnički program
Kako bi kirvaj bio što veseliji, a  okupljeni posjetitelji što raspoloženiji, plesat će se gradskim parkom tradicionalno slavonsko kolo uz zvuk tambura. Njih će svirati tamburaški sastavi Slavonski dukati, TS Ambar i TS vazda koji će se izmjenjivati pozornicom tijekom ova tri dana. Kad se zabava u gradskom parku završi, u centru grada kreću nastupi poznatih glazbenika. Lukovo 18. listopada otvaraju Dalmatino i Matija Cvek, 19. listopada će na gradskoj pozornici zasvirati Petar Grašo i Mladen Grdović, a 20. listopada na Lukovu očekujte Šimu Jovanovca i Džentlmeni.


Iz Zagreba i Vinkovaca vlakom i autobusom u Novsku
Budući da je Lukovo kultna manifestacija, a sve je više onih koji žele doživjeti tradicionalni kirvaj, TZ Novska se pobrinula za to da se smanji gužva. Iz Zagreba kreće Medeni bus 19. listopada, a iz Vinkovaca Medeni vlak 20. listopada omogućujući svima da u programu Lukova uživaju u potpunosti. Za one koji će doći svojim automobilom mala napomena – parkirajte se na slobodnom parkingu u širem gradskom prstenu ne stvarajući nepotrebnu gužvu. U Novskoj je parking uvijek besplatan, a sve kuda god krenete je blizu.

Crkva sv. Luke Evanđelista, zaštitnika Novske

Uz Lukovo što još vidjeti u Novskoj?
Lukovo je jedinstveno i sigurno će program privući veliki broj posjetitelja. No, ono što je još važno napomenuti je činjenica kako je ovaj grad uistinu otvoren za nove doživljaje. Novsku možete istražiti prolazeći po digitaliziranoj turističkoj ruti Lukina zagonetna staza koja je ujedno i prva turistička ruta Novskom koja uključuje obilazak i upoznavanje sa znamenitostima i povijesnim činjenicama grada Novske.

Stazu čini sedam punktova na kojima vas čekaju zagonetke Luke Ilića Oriovčanina, povjesničara i etnologa, istaknute ličnosti iz novljanske povijesti. O prošlosti Novske, oni koji vole živu riječ i vodiča koji zna gotovo sve o novljanskoj povijesti, možete čuti u Muzejskoj zavičajnoj zbirki grada Novske koja obuhvaća 341 predmet iz 9 različitih područja, a kroz koju će vas voditi Željko Sajko.

Željko Sajko u Muzej zavičajne zbirke grada

Dok istražujete Novsku shvatit ćete da je njezinu povijest oblikovala obitelj Knopp. Upravo o toj obitelji, predviđenoj Adalbertom Knoppom možete puno toga naučit  u zgradi Stare pošte. Naoko napuštena ova zgrada i danas živi te je domaćin LARP (Live Action Role Playing) igre u kojoj se može zabaviti cijela obitelj. Rješavanje zagonetki prolazeći kroz prostor napuštene škole zabava je za sve uzraste, u prosjeku igra traje 90-ak minuta, a cijena ulaznice je 75 eura za grupu do dvadesetak ljudi.

Početna “oprema” za LARP

Slavonska i posavska fuzija okusa
Dođete li u Novsku za vrijeme Lukova sve će mirisati na tradicionalne slavonske delicije. Zamirisat će vam ‘poderane gaće’ i kulen, paprenjaci, trganci, gulaš, ali i moderne inačice tradicionalnih obroka. Želite li doživjeti spoj tradicije i modernog, ali i prespavati istražujete li Novsku i Posavinu put neka vas odvede u Ekoetno selo Strug.

Eko-etno selo Strug

Od Novske udaljeno 20-ak kilometara ovo seosko imanje uz rječicu Strug nudi za svakog ponešto – eno gastro spoj gulaša od divljači i trganaca ili specijaliteta riječne ribe sljubljene sa Škrletom u drvenoj krčmi Dida Joze, odmor u jednoj od kuća starih preko 100 godina – kući bake Vesne ili bake Kate, ali i moderan smještaj okružen divnom prirodom i malom farmom s domaćim životinjama.

 

Foto: Nikola Zoko i TZ Novska

Proljeće u Sisačko-moslavačkoj županiji

Samo tridesetak minuta vožnje od Zagreba, ulazi se u Sisačko-moslavačku županiju specifičnu po mnogočemu – prekrasna priroda opušta, a gradovi koji se u njoj nalaze pričaju priču o povijesti, sadašnjosti i budućnosti, ali i inovacijama, predanom radu i ljubavi prema mjestu života ljudi.

Jedan od takvih gradova je Novska koju je mladi naraštaj okrenuo ka budućnosti, što privlači brojne svjetski poznate stručnjake iz područja video igara. Naime, 2019.godine otvoren je poduzetnički inkubator Pismo (prvi inkubator ‘gaming’ industrije u Hrvatskoj, ali i u ovom dijelu Europe) koji je osim brojnih inovacija koje su proslavile ovaj mali grad diljem svijeta, lokalno napravio puno. Naime, Inkubator Pismo ujedno je i mjesto na kojem se školuju mlade generacije srednjoškolaca, ali i svoje znanje bruse već etablirani stručnjaci. Tijekom ljetnih mjeseci ovaj inkubator organizira i odličan dječji kamp u trajanju od tjedan dana za djecu viših razreda osnovne škole. Zbog ekspanzije ove grane industrije Novska je dobila i Pismo 2, impozantnu ‘gaming arenu’ za obrazovanje, ali i učenički dom u kojem borave srednjoškolci iz cijele Hrvatske prilikom četverogodišnjeg obrazovanja. Za potrebe smještaja stručnjaka lokalno stanovništvo je svoje OPG-ove pretvorilo u ugodno mjesto za boravak i smještaj, a Novska nudi i druge kulturne sadržaje.

Ali, grad okrenut budućnosti, ne zaboravlja svoju prošlost, što se može vidjeti u prostorima Muzejske zavičajne zbirke Grada Novske u kojoj je na poseban način izložena Muzejska zbirka obitelji Sajko. Za nju su zaslužni otac i sin – Živko i Željko koji su u sinergiji napravili čudo za ovaj kraj. Danas pokojni Živko Sajko cijeli je život skupljao sve što je obilježilo život ovog kraja, a njegov je sin zbirku   od 2500 starih predmeta iz prošlosti Novske (popisna je i nalazi se pod zaštitom Ministarstva kulture RH Uprave za zaštitu kulturne baštine), pomno čuvao dok  grad Novska uz pomoć Dražena Kušana nije preuzeo 341 predmet u stalni postav.

Željko Sajko

Moslavci dobri domaćini, hrana im je jako ukusna, vina lagana i osvježavajuća, a cijene jako povoljne, stoga nije čudo da sve te divote u mnogobrojnim restoranima nude i svojim gostima. Svakako posjetite Moslavačku priču.  Na imanju su četiri kuće za odmor. Da se sačuva tradicija, drvene su kuće rastavljene na drugim lokalitetima i sastavljene na imanju). U ljetnim mjesecima gostima je na raspolaganju je bazen, ali i igralište za tenis i nogomet. Restoran radi punom parom, a najveći je užitak sjediti u hladu šume akacije i vrbe i uživati u autohtonim specijalitetima poput gulaša od divljači, trganaca sa slaninom…

Da je priroda očaravajuća u ovoj županiji uvjerit ćete se u Lonjskom polju.  Jedinstven park prirode otkriva sve ljepote života u ovom kraju – specifičan način gradnje Turopoljskih kuća, selo lastavica i roda, prostrane pašnjake na kojima obitava stoka, šume u kojima živi turopoljska svinja.

Priču i razliku između bijelih i crnih roda može se čuti u Posjetiteljskom centru Crna roda, koji se nalazi u selu Osekovo, 20-tak minuta vožnje od Siska. U interpretacijskom centru doznaje se sve suživotu čovjeka i prirode, svakako treba razgledati zanimljiv interaktivni postav i saznati sve detalje o vidikovcima koje krije ovaj park, jer kad vrijeme i vodostaj dopuštaju, njih se može obilaziti automobilima, a uskoro i čamcima na električni pogon. Ono što je još posebno je i to da su neki dragulji ovog kraja poput vidikovca oblika trupa rode i Centra za posjetitelje Crna roda uvršteni u projekt  Same as it Ever Was koji će se uskoro predstaviti u hrvatskom paviljonu na 18. Venecijanskom bijenalu-međunarodnoj izložbi arhitekture kojoj je otvorenje 20. svibnja 2023. godine.

Sisak, središte Sisačko-moslavačke županije, kao i mnogi drugi gradovi te sela, još se uvijek oporavlja od potresa, ali život ide dalje, a njegovi stanovnici čine sve da bi njima i njihovim gostima bilo lijepo i ugodno.

Sisak opisuju ga kao jedan je od najvećih industrijskih gradova kroz povijest u Hrvatskoj zahvaljujući rafineriji nafte, željezari, riječnoj luci u kojoj i danas pristaju riječni kruzeri koji na ovaj način spajaju Sisak i Budimpeštu.

Sisak se nalazi, službeno, na tri rijeke – Kupi, Savi i Odri  a domaćin grada, Marijan Bogatić,  ravnatelj Gradskog muzeja Sisak, dodaje i Lonju. U razgledu grada čut ćete tako brojne priče iz života – jedna od njih je zašto Siščani ulice u slengu nazivaju prva, druga, treća i četvrta, a ne pravim nazivima (neki i ne znaju kako ulice nose prave nazive), gdje se, osim u Zagrebu može sjesti na klupu uz Matoša…

Kada ste u Sisku, a želite barem osjetiti kako se živjelo u doba kada su se planski, oko tvornica, gradila naselja, posjetite dio Siska koji se zove Caprag (domaći ga nazivaju Željezara). Nakon zatvaranja petrokemije te željezare, a pogotovo nakon potresa, gotovo pusto naselje odaje tužnu sliku, ali i najbolje opisuje socijalistički način funkcioniranja radničkog-stambenog naselja u drugoj polovici 20. stoljeća.

 U njemu danas živi konzervator – restaurator Neven Peko, nazivajući Željezaru najljepšim dijelom ovog grada u kojeg se zaljubio kad je iz rodne Rijeke prvi put došao u Sisak. Toliko, da se odlučio preseliti što je dobro jer upravo je on pravi vodič kroz impozantan Park skulptura Željezare Sisak nastalih u sklopu Kolonije likovnih umjetnika Željezare Sisak. U parku je, nažalost, danas sačuvano manje od 40 skulptura, što je zastrašujuće niska brojka ako se uzme u obzir da je tijekom trajanja Kolonije proizvedeno gotovo tisuću umjetničkih djela. Ovdje se, potpuno besplatno, šetnjom kroz loše održavan park mogu vidjeti, na žalost hrđom načete skulputre Ivana Kožarića, Branka Ružića, Josipa Zemana, Petra Barišića, Peruške Bogdanića, Ante Rašića i mnogih drugih. Budući da je zbirka upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, nemar oko njihovog održavanja dobar su razlog za zabrinutost.

 

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić