Rujan u znaku 4. Festivala vina i zalogaja Slavonija i Podravina, Wine not!?
Prekrasna priroda, bogata povijest, divni domaćini, obilje vinskih doživljaja ali i zalogaja koji se pripremaju samo na ovom dijelu Hrvatske – sve je to ukratko razlog zašto sve više ljudi posjećuje Virovitičko-podravsku županiju. Rujan je tradicionalno u znaku manifestacije Slavonija i Podravina Wine not?! koja otkrivene ali i neke još uvijek skrivene bisere pretvara u mjesta jedinstvenog eno-gastro doživljaja.
”S manifestacijom smo počeli bojažljivo, u vrijeme korone u želji da našu županiju učinimo prepoznatljivijom na vinskoj karti Hrvatske. A već je prva godina nadmašila sva naša očekivanja. I od tada se svake godine u našoj županiji s nestrpljenjem iščekuje rujan koji je postao tradicionalno vinski mjesec. Uz to, četvrto izdanje dobilo je prošireni naziv Festival vina i zalogaja jer želimo uz odlična vina naglasiti i komponentu vrhunskih delicija u Slavoniji i Podravini. Uz nas organizatori festivala su lokalne turističke zajednice gradova Virovitice i Orahovice, općine Pitomača i Suhopolje, područja Vrata Papuka i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije. S njima iz godine u godinu razvijamo program ovog festivala. I zahvaljujem im na uspješnoj suradnji” rekla je Martina Jakelić, direktorica TZ Virovitičko-podravske županije.
Na 4.izdanju Festivala vina i zalogaja Slavonija i Podravina, Wine not predstavili su se brojni vinari, restorani, tvrtke ali i OPG-ovi čije su se vinske kapljice i izdašni zalogaji sljubljivali na poseban način. Iako manifestacija traje kroz četiri vikenda, najposjećeniji i usudili bismo se reći najpopularniji, svakako je treći vikend.
Vinski party u plemićkom perivoju
Petak je bio rezerviran za Vinski party u plemićkom perivoju Posjetiteljskog centra Dravska priča u Noskovcima, koji je uvijek posebno zanimljiv jer ravnateljica ovog centra Tatjana Arnold Sabo posjetiteljima u pauzi kušanja vinskih kapljica pripremi zanimljiv, interaktivan razgled centra. Ove godine je sve bilo u znaku noviteta – Sfera.
Ove je godine Vinski party bio je posvećen sorti graševina, najrasprostranjenijoj sorti u Hrvatskoj (svaki peti zasađen trs jest graševina) i najtraženijem vinu u kontinentalnoj Hrvatskoj.
Goste je najprije pozdravio Goran Koši, odnosno „grof Drašković“, koji je u svoj bivši ljetnikovac stigao da može još malo uživati u babljem ljetu, ali i da kuša odličnu graševinu, a potom je, nespretno držeći čašu riječ prepustio enologinji Ivani Nemet, koju još zovu i „šaptačica vinima“. Ona ga je odmah, kao i sve prisutne najprije podučila kako se treba držati vinska čaša (za nožicu ili stalak) te kako se kuša vino: vidom, njuhom, a potom i okusom.
Najprije se točila Graševina Premium 2023. vinarije PP Orahovica, žuto zelene boje i izražene aromatike, kako se i traži od vina ove sorte – po zelenoj jabuci. Svi su se složili da je vino ugodnih kiselina i svježina s gorkastim završetkom, što je isto karakteristika kvalitetne graševine.
„Ovoga puta imamo malo izmiješanu vertikalu graševine“, kazala je Ivana Nemet i nastavila: „Naime, kušat ćemo tri graševine od tri proizvođača, ali bitno je i naglasiti da na okus graševine itekako djeluje terroir. Godine berbe su različite ali zbog sadržaja sladora, preskočit ćemo jednu godinu, a nakon drugog vina, vratit ćemo se u 2022. godinu. Stoga, nakon graševine iz PP Orahovice, kušat ćemo graševinu Anđeo s greškom vinarije Apolitico (2021.) koja je prošle godine osvojila broncu na najpoznatijem ocjenjivanju vina Decanter World Wine Awards“.
U čašama se našlo prilično gusto vino, a Ivana Nemet je objasnila da se radila ručna selekcija grožđa, te da je vino 20 dana nježno macerirano u amfori, a potom godinu dana odležano u barrique hrastovim bačvama. Meko, ugodno suho vino sa slasnim završetkom i mekim taninima oduševilo je prisutne, a prvi dojam duhanske note u ustima zamijenio je ugodan okus vanilije koji se razvio zbog utjecaja drveta u kojem je njegovano.
„Idemo se sada, kao što sam najavila, vratiti u 2022. godinu, kada je brana Graševina izborna berba u Podrumu Vineda. Radi se o polusuhom predikatnom vinu, koje je jako teško proizvesti. Prije nego što ga kušate samo da objasnim što je sve potrebno, odnosno koji se sve parametri moraju zadovoljiti da bi se vino proglasilo predikatnim, da dobije odliku kasne berbe. U trenutku berbe grožđani sok mora sadržavati barem 105 Oechslea (mjerna jedinica od koje se potom izračunava količina sladora u moštu). Ali, to nije u današnje doba globalnog zatopljenja tako teško postići, ali itekako je teško riskantno ostaviti grožđe na trsu, boriti se s kišom, suncem, pticama i divljači te raznim bolestima pa postići da u trenutku berbe bobice budu dehidrirane uz uvjet da ostanu potpuno zdrave i neoštećene (zbog toga se radi selekcija grožđa). I tek kad su zadovoljeni svi ti parametri, enolozi procjenjuju je li vino predikatno, odnosno da li se može puniti u butelje pod etiketom kasne berbe.“, objasnila je Ivana Nemet, a gosti su uživali u ispijanju predikatne graševine koja je poput nektara klizila niz grlo.
Uz graševinu su se odlično sljubili tradicionalni slavonski zalogaji koje je poslužio restoran imanja Višnjica. S tradicionalnih plata gosti su posebno hvalili čvarkuše, kulen, kobasice ali i dvije vrste čvaraka.
Vinski maraton Wine&run
Subotom se već tradicionalno, četvrtu godinu u Orahovici održao vinski maraton Wine&run. Oba eventa privukla su brojne posjetitelje iz Hrvatske i susjednih zemalja, a kroz vinsku priču taj je vikend sve okupljene vodila enologinja Ivana Nemet.
U subotu 21.rujna svi su putevi vodili u Orahovicu. Pitoreskno mjesto u podnožju Papuka bilo je domaćin već tradicionalnog vinskog maratona Wine&run koje je s godinama steklo toliku popularnost da ga posjećuju ljubitelji vina i slavonske gostoljubivosti iz cijele Hrvatske ali i susjedstva. Među 120 okupljenih, koji su tempo odabrali sami, više šetali i uživali, manje trčali, na ovom maratonu bile su ekipe iz Samobora, Like, Brežica…
“Sretna sam da je upravo Orahovica domaćin ovog maratona jer naši vinogradi imaju što i pokazati” rekla je Lana Jurkin direktorica TZ Orahovica i pozvala sve okupljene da se upute autobusom na start ove vinske manifestacije. A ruta je svake godine ista i upravo ona je zaslužna da se o ovom maratonu priča mjesecima ali i pazi da se na vrijeme kupe karte.
Wine&Run tradicionalno započinje okupljanjem u Kušaoni vina u obnovljenoj Staroj ložioni, nekadašnjoj stanici na Gutmanovoj pruzi. Na ovom se mjestu uzimaju tobolci s čašama, pije putna rakijica i kreće u prirodu. Organiziranim prijevozom sudionici dolaze na start maratona u blizini kojeg je čuveni vinogradarski položaj Jezerac a domaćin je bio PP Orahovica. Zasvirali su tamburaši, a posluženi su sendviči s paštetom od dimljenog šarana te s dimljenim fileom šarana, a sve okupljene je pozdravila enologinja Ivana Nemet.
“Nalazimo se na Jezercu, lokalitetu gdje uspijeva vrhunski Silvanac zeleni, gdje vinogradima nema kraja, gdje se uvijek okuplja i slavi kad je vino u pitanju”, rekla je, a točili su se Silvanac zeleni premium Martin Albus Rose i Martin Albus Pinot Sivi. Za „desert“ sudionici maratona imali su prilku kušati Martin Albus, liker od lješnjaka, koji je na prestižnom svjetskom ocijenjivanju žestokih pića IWSC (International Wine and Spirit Competition) osvojio je visokih 99 bodova. U konkurenciji od preko 350 likera iz cijelog svijeta, te od ukupno preko 1000 uzoraka postao je tako – objektivno – najbolji liker na svijetu.
Laganom šetnjom kroz vinograde i šumske puteljke svi ‘maratonci’ su krenuli prema drugoj vinariji. Kako bi put bio laganiji i zabavniji u kočijama ali i vinogradima orila se pjesma i zvuk tambure. Druga stranica bila je Vinarija Patkoš na čijim su se stolu našli tipični slavonski snackovi – kulen, kobasice, sirevi, pogačice, orahnjača…U čašama su bile Graševina 2023. i Frankovka 2020.
Oduševljenje maratonaca izazvala je Ergela Team 40 Stable prekrasno imanje u vlasništvu Kristine i Ivice Zupca na kojem se nalazi ergela gdje se rađa i odrasta posebna pasmina konja za preponsko jahanje.
Dok su svi okupljeni razgledavali imanje i slušali impozantnu priču o mladim ljudima koji žive u Americi (Ivica Zubac je NBA košarkaš) i ulažu u kraj iz kojeg potječu, na imanju se predstavila Destilerije Fructus u vlasništvu obitelji Kostelac. Zvijezde su bili ginovi Mountain Creek.
Vinarija Matković bila je zadnja vinarija u maratonu, a u prezentaciji je sudjelovala cijela obitelj – tata Josip, kćer Ivana, sin Ivan. Poznati po vinogradima u kojima je 60 % nasada frankovke, a 40 % crni pinot i cabernet franc, na ovom su se maratonu predstavili poslužujući Rose i Cabernet Franc.
Maraton je završio tamo gdje je i počeo – u Staroj ložioni s raskošnim domjenkom nakon kojeg je TS Čokanj rasplesao sve okupljene.
Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić