Arhiva oznaka za: Slavonija i Podravina Wine not!?

Rujan u znaku 4. Festivala vina i zalogaja Slavonija i Podravina, Wine not!?

Prekrasna priroda, bogata povijest, divni domaćini, obilje vinskih doživljaja ali i zalogaja koji se pripremaju samo na ovom dijelu Hrvatske – sve je to ukratko razlog zašto sve više ljudi posjećuje Virovitičko-podravsku županiju. Rujan je tradicionalno u znaku manifestacije Slavonija i Podravina Wine not?! koja otkrivene ali i neke još uvijek skrivene bisere pretvara u mjesta jedinstvenog eno-gastro doživljaja.

”S manifestacijom smo počeli bojažljivo, u vrijeme korone u želji da našu županiju učinimo prepoznatljivijom na vinskoj karti Hrvatske. A već je prva godina nadmašila sva naša očekivanja. I od tada se svake godine u našoj županiji s nestrpljenjem iščekuje rujan koji je postao tradicionalno vinski mjesec. Uz to, četvrto izdanje dobilo je prošireni naziv Festival vina i zalogaja jer želimo uz odlična vina naglasiti i komponentu vrhunskih delicija u Slavoniji i Podravini. Uz nas organizatori festivala su lokalne turističke zajednice gradova Virovitice i Orahovice, općine Pitomača i Suhopolje, područja Vrata Papuka i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije. S njima iz godine u godinu razvijamo program ovog festivala. I zahvaljujem im na uspješnoj suradnji”  rekla je Martina Jakelić, direktorica TZ Virovitičko-podravske županije.

Martina Jakelić, direktorica TZ Virovitičko-podravske županije sa suprugom i prijateljima

Na 4.izdanju Festivala vina i zalogaja Slavonija i Podravina, Wine not predstavili su se brojni vinari, restorani, tvrtke ali i OPG-ovi čije su se vinske kapljice i izdašni zalogaji sljubljivali na poseban način. Iako manifestacija traje kroz četiri vikenda, najposjećeniji i usudili bismo se reći najpopularniji, svakako je treći vikend.

Vinski party u plemićkom perivoju

Petak je bio rezerviran za Vinski party u plemićkom perivoju Posjetiteljskog centra Dravska priča u Noskovcima, koji je uvijek posebno zanimljiv jer ravnateljica ovog centra Tatjana Arnold Sabo posjetiteljima u pauzi kušanja vinskih kapljica pripremi zanimljiv, interaktivan razgled centra. Ove godine je sve bilo u znaku noviteta – Sfera.

Ove je godine Vinski party bio je posvećen sorti graševina, najrasprostranjenijoj sorti u Hrvatskoj (svaki peti zasađen trs jest graševina) i najtraženijem vinu u kontinentalnoj Hrvatskoj.

Ivana Nemet i Goran Koši

Goste je najprije pozdravio Goran Koši, odnosno „grof Drašković“, koji je u svoj bivši ljetnikovac stigao da može još malo uživati u babljem ljetu, ali i da kuša odličnu graševinu, a potom je, nespretno držeći čašu riječ prepustio enologinji Ivani Nemet, koju još zovu i „šaptačica vinima“. Ona ga je odmah, kao i sve prisutne najprije podučila kako se treba držati vinska čaša (za nožicu ili stalak) te kako se kuša vino: vidom, njuhom, a potom i okusom.

Najprije se točila Graševina Premium 2023. vinarije PP Orahovica, žuto zelene boje i izražene aromatike, kako se i traži od vina ove sorte – po zelenoj jabuci. Svi su se složili da je vino ugodnih kiselina i svježina s gorkastim završetkom, što je isto karakteristika kvalitetne graševine.

„Ovoga puta imamo malo izmiješanu vertikalu graševine“, kazala je Ivana Nemet i nastavila: „Naime, kušat ćemo tri graševine od tri proizvođača, ali bitno je i naglasiti da na okus graševine itekako djeluje terroir. Godine berbe su različite ali zbog sadržaja sladora, preskočit ćemo jednu godinu, a nakon drugog vina, vratit ćemo se u 2022. godinu. Stoga, nakon graševine iz PP Orahovice, kušat ćemo graševinu Anđeo s greškom vinarije Apolitico (2021.) koja je prošle godine osvojila broncu na najpoznatijem ocjenjivanju vina Decanter World Wine Awards“.

U čašama se našlo prilično gusto vino, a Ivana Nemet je objasnila da se radila ručna selekcija grožđa, te da je vino 20 dana nježno macerirano u amfori, a potom godinu dana odležano u barrique hrastovim bačvama. Meko, ugodno suho vino sa slasnim završetkom i mekim taninima oduševilo je prisutne, a prvi dojam duhanske note u ustima zamijenio je ugodan okus vanilije koji se razvio zbog utjecaja drveta u kojem je njegovano.

„Idemo se sada, kao što sam najavila, vratiti u 2022. godinu, kada je brana Graševina izborna berba u Podrumu Vineda. Radi se o polusuhom predikatnom vinu, koje je jako teško proizvesti. Prije nego što ga kušate samo da objasnim što je sve potrebno, odnosno koji se sve parametri moraju zadovoljiti da bi se vino proglasilo predikatnim, da dobije odliku kasne berbe. U trenutku berbe grožđani sok mora sadržavati barem 105 Oechslea (mjerna jedinica od koje se potom izračunava količina sladora u moštu). Ali, to nije u današnje doba globalnog zatopljenja tako teško postići, ali itekako je teško riskantno ostaviti grožđe na trsu, boriti se s kišom, suncem, pticama i divljači te raznim bolestima pa postići da u trenutku berbe bobice budu dehidrirane uz uvjet da ostanu potpuno zdrave i neoštećene (zbog toga se radi selekcija grožđa). I tek kad su zadovoljeni svi ti parametri, enolozi procjenjuju je li vino predikatno, odnosno da li se može puniti u butelje pod etiketom kasne berbe.“, objasnila je Ivana Nemet, a gosti su uživali u ispijanju predikatne graševine koja je poput nektara klizila niz grlo.

Uz graševinu su se odlično sljubili tradicionalni slavonski zalogaji koje je poslužio restoran imanja Višnjica. S tradicionalnih plata gosti su posebno hvalili čvarkuše, kulen, kobasice ali i dvije vrste čvaraka.

Vinski maraton Wine&run

Subotom se već tradicionalno, četvrtu godinu u Orahovici održao vinski maraton Wine&run. Oba eventa privukla su brojne posjetitelje iz Hrvatske i susjednih zemalja, a kroz vinsku priču taj je vikend sve okupljene vodila enologinja Ivana Nemet.

U subotu 21.rujna svi su putevi vodili u Orahovicu. Pitoreskno mjesto u podnožju Papuka bilo je domaćin već tradicionalnog vinskog maratona Wine&run koje je s godinama steklo toliku popularnost da ga posjećuju ljubitelji vina i slavonske gostoljubivosti iz cijele Hrvatske ali i susjedstva. Među 120 okupljenih, koji su tempo odabrali sami, više šetali i uživali, manje trčali,  na ovom maratonu bile su ekipe iz Samobora, Like, Brežica…

“Sretna sam da je upravo Orahovica domaćin ovog maratona jer naši vinogradi imaju što i pokazati”  rekla je Lana Jurkin direktorica TZ Orahovica i pozvala sve okupljene  da se upute autobusom na start ove vinske manifestacije. A ruta je svake godine ista i upravo ona je zaslužna da se o ovom maratonu priča mjesecima ali i pazi da se na vrijeme kupe karte.

Lana Jurkin, direktorica TZ Orahovica i TS Kontra

Wine&Run tradicionalno započinje okupljanjem u Kušaoni vina u obnovljenoj Staroj ložioni, nekadašnjoj stanici na Gutmanovoj pruzi. Na ovom se mjestu uzimaju tobolci s čašama, pije putna rakijica i kreće u prirodu. Organiziranim prijevozom sudionici dolaze na start maratona u blizini kojeg je čuveni vinogradarski položaj Jezerac a domaćin je bio PP Orahovica. Zasvirali su tamburaši, a posluženi su sendviči s paštetom od dimljenog šarana te s dimljenim fileom šarana, a sve okupljene je pozdravila enologinja Ivana Nemet.

“Nalazimo se na Jezercu, lokalitetu gdje uspijeva vrhunski Silvanac zeleni, gdje vinogradima nema kraja, gdje se uvijek okuplja i slavi kad je vino u pitanju”, rekla je, a točili su se Silvanac zeleni premium   Martin Albus Rose i Martin Albus Pinot Sivi. Za „desert“ sudionici maratona imali su prilku kušati Martin Albus, liker od lješnjaka, koji je na prestižnom svjetskom ocijenjivanju žestokih pića IWSC (International Wine and Spirit Competition) osvojio je visokih 99 bodova. U konkurenciji od preko 350 likera iz cijelog svijeta, te od ukupno preko 1000 uzoraka postao je tako – objektivno – najbolji liker na svijetu.

Laganom šetnjom kroz vinograde i šumske puteljke svi ‘maratonci’ su krenuli prema drugoj vinariji. Kako bi put bio laganiji i zabavniji u kočijama ali i vinogradima orila se pjesma i zvuk tambure. Druga stranica bila je Vinarija Patkoš na čijim su se stolu našli tipični slavonski snackovi – kulen, kobasice, sirevi, pogačice, orahnjača…U čašama su bile Graševina 2023. i Frankovka 2020.

Oduševljenje maratonaca izazvala je Ergela Team 40 Stable prekrasno imanje u vlasništvu Kristine i Ivice Zupca na kojem se nalazi ergela gdje se rađa i odrasta posebna pasmina konja za preponsko jahanje.

Dok su svi okupljeni razgledavali imanje i slušali impozantnu priču o mladim ljudima koji žive u Americi (Ivica Zubac je NBA košarkaš) i ulažu u kraj iz kojeg potječu, na imanju se predstavila Destilerije Fructus u vlasništvu obitelji Kostelac. Zvijezde su bili ginovi Mountain Creek.

Vinarija Matković bila je zadnja vinarija u maratonu, a u prezentaciji je sudjelovala cijela obitelj – tata Josip, kćer Ivana, sin Ivan. Poznati po vinogradima u kojima je 60 % nasada frankovke, a 40 % crni pinot i cabernet franc, na ovom su se maratonu predstavili poslužujući Rose i Cabernet Franc.

 

 

Maraton je završio tamo gdje je i počeo – u Staroj ložioni s raskošnim domjenkom nakon kojeg je TS Čokanj rasplesao sve okupljene.

 

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić

Slavonija i Podravina, wine not!? – festival kojeg ne smijete propustiti

Sve je spremno za nikad atraktivnije izdanje Festivala vina i zalogaja Slavonija i Podravina, wine not!? Prvi susret zakazan je za subotu, 7. rujna, u srcu bilogorskih vinograda na Kladarskom bregu. Tamo će se u novom Turističko-informativnom centru Klopotec uz odličnu glazbu održati „Vinski cabaret“. Uz podravski snack sljubit će se tri vrhunska vina. Rajnski rizling Secret Taste Winery,  Chardonnay Podruma Vineda i Frankovka OPG-a Nemet.

Svaki novi vikend, novi vinski eventi

Novi rujanski vikend, nove lokacije i nova vina. Na „Papučkom vremeplovu“ u Geo-info centru Voćin, 13. rujna očekuje vas odličan party. DJ glazba i ukusni „Voćinski stol“ bit će dostojna pratnja sjajnim vinima – Martin Albus Grande Cuvéeu iz 2022. PP Orahovice, Cabernet Sauvignonu iz 2018. Vina Matković i Merlotu iz 2020. Vina Patkoš. Ovo je prigoda i da otputujete milijunima godina unatrag u super modernom postavu atraktivnog Geo-info centra.

Posve drugačiji ambijent dočekat će vas 14. rujna u bajkovitom Centru za posjetitelje – Dvorac Janković u Suhopolju. „Tambure i vino na plemićki način“, naziv je eventa na kojem će se uživati u Roseu OPG Miler, Graševini iz 2023. Agrolanda – Historice i Muškata iz 2023. Podruma Vineda.

Još jedan „Vinski party u plemićkom perivoju“ očekuje vas 20. rujna u Posjetiteljskom centru Dravska priča u Noskovcima. Na obali Drave u zelenom dvorištu nekadašnjeg ljetnikovca grofa Draškovića degustirat će se tri iznimne graševine – Graševina vrh iz 2023., PP Orahovice, Anđeo s greškom iz 2021., Vinarije Apolitico i Graševina izborne berbe 2022, Podruma Vineda.

Već sljedeći dan, 21. rujna, kombinacija aktivnog odmora i hedonizma! „Wine&Run – Vinski maraton“ u Orahovici jedan je od rijetkih koji se ne trči nego šeće i to najljepšim pejzažima uz domaćine – vinarije PP Orahovica, Patkoš, Matković i destileriju Kostelac.

Posljednji susret ovogodišnjeg festivala zakazan je 28. rujna. U Gradskom parku u središtu Virovitice uživat će se u Graševini iz 2023. Vina Dvojak, Anđelu s greškom crnom, Vinarije Apolitico i Rajnskom rizlingu iz 2023. Podruma Barčan. Dvorac Pejačević savršena je kulisa za još jedan ekskluzivni vinski event.

 Više od festivala vina

„Slavonija i Podravina, wine not!? postao je prepoznatljiv festival vina i zalogaja za koji se traži ulaznica više. Uz vrhunska vina nagrađivanih lokalnih proizvođača, promovira Virovitičko-podravsku županiju kao atraktivnu butik vinsku destinaciju, ali i jedinstvene ambijente naše poznate Plemićke rute, kao i najljepše pejzaže Bilogore, Papuka i Krndije“, ističe Martina Jakelić, direktorica Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije.

Ova je turistička zajednica inicijator i organizator festivala, a suorganizatori su lokalne turističke zajednice gradova Virovitice i Orahovice, općina Pitomača i Suhopolje, područja Vrata Papuka i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije.

Cijena kotizacije iznosi 22 eura za svaki event po osobi, broj mjesta je ograničen pa ako želite i vi biti dio ove prekrasne priče kupite ulaznicu što prije online putem na web stranici TZ Virovitičko-podravske županije.

 

Foto: Matija Turkalj, IB production i E projekt

Najavljeno četvrto izdanje vinskog festivala Slavonija i Podravina, wine not!?

I ovog rujna svi putevi vode u Virovitičko-podravsku županiju na ekskluzivni festival vina i zalogaja, najavljen u Geo-info centru Voćin. Ovogodišnje izdanje od  7. do 28. rujna organizira se na najljepšim lokacijama Slavonije i Podravine.

Prvi susret ovogodišnjeg Festivala vina i zalogaja Slavonija i Podravina, wine not?!, zakazan je za 7. rujna. Otvara se Vinskim cabaretom u Turističko-informativnom centru Klopotec na bilogorskom Kladarskom bregu. Nakon toga svakog vikenda novi susret – 13. rujna Papučki vinoplov u Geo-info centru Voćin, 14. rujna Tambure i vino na plemićki način u Centru za posjetitelje – Dvorac Janković u Suhopolju, 20. rujna Vinski party u plemićkom perivoju u Posjetiteljskom centru Dravska priča u Noskovcima, 21. rujna Wine&Run vinski maraton u Orahovici, a ova lijepa priča Slavonije i Podravine završava 28. rujna eventom Virovitica Wine & Art u Gradskom parku ispred dvorca Pejačević.

I ove godine šest ekskluzivnih evenata privući će veliki broj ljubitelja vina iz Slavonije i iz čitave Hrvatske i ponovo predstaviti Slavoniju i Podravinu kao atraktivnu butik vinsku destinaciju, rečeno je u Geo-info centru u Voćinu, jednom od nezaobilaznih hot spotova ovog vinskog događaja.

Maja Jurlina, Ivana Nemet, Martina Jakelić i Predrag Filić

„Krenuli smo bojažljivo u vrijeme korone u želji da našu županiju učinimo prepoznatljivijom na vinskoj karti Hrvatske. Već je prva godina nadmašila sva naša očekivanja i od tada se svake godine u našoj županiji s nestrpljenjem iščekuje rujan koji je postao tradicionalno vinski mjesec. Četvrto izdanje dobilo je prošireni naziv Festival vina i zalogaja s obzirom na to da uz odlična vina želimo naglasiti i komponentu vrhunskih delicija u Slavoniji i Podravini. Uz nas organizatori festivala su lokalne turističke zajednice gradova Virovitice i Orahovice, općina Pitomača i Suhopolje, područja Vrata Papuka i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije. S njima iz godine u godinu razvijamo program ovog festivala te im se zahvaljujem na uspješnoj suradnji“, istaknula je Martina Jakelić, direktorica TZ Virovitičko-podravske županije.

Plemići su uvijek dobro jeli i pili

„Pozdravljam vas u najmlađoj općini u Hrvatskoj, malo dislociranoj, ali punoj života i bogatoj prirodnom baštinom i s velikim potencijalom za turistički razvoj. Vrhunski početak naše turističke priče sigurno je i Geo-info centar koji je od otvorenja pravi magnet za turiste, a kada je krenuo s radom 2022., bili smo jedno od najposjećenijih mjesta u Slavoniji, što i ne čudi s obzirom na sve ono što Voćin nudi. Vjerujem i nadam se da ćemo biti motor malo šireg turističkog razvoja jer Voćin po svemu što ima to i zaslužuje“, poručio je Predrag Filić, načelnik općine Voćin, dodavši kako se na području ove papučke općine njeguje plemićka priča, a plemići su uvijek dobro jeli i pili.

Festival koji predstavlja vinare i vrhunska vina

 Maja Jurlina, rukovoditeljica Odjela za organizaciju i posjećivanje Parka prirode Papuk istaknula je da je Geo-info centar u Voćinu od otvorenja posjetilo više od 45 tisuća posjetitelja što potvrđuje činjenicu da je sadržaj koji nude i način na koji ga interpretiraju privukao turiste iz svih krajeva Hrvatske.

Maja Jurlina

„Sretni smo što smo opet dobili priliku biti jednim od domaćina festivala vina i zalogaja Slavonije i Podravine, wine not!? Vjerujemo da će kao i prošle godine degustacija prekrasnih vina u kombinaciji s ukusnim, domaćim zalogajima stvoriti nezaboravan hedonistički doživljaj upravo ovdje u Voćinu. Naime, osim što se predstavljaju vina, predstavljaju se i ljudi koji ta vina proizvode s velikom ljubavlju i predanošću, a upravo su te male vinarije nezaobilazni dio turističke ponude samog Parka prirode Papuk kojeg je ove godine do sada posjetilo više od 50 tisuća posjetitelja. Za usporedbu prošle godine posjetilo ga je 89 tisuća“, rekla je Maja Jurlina.

Enologinja Ivana Nemet, koja će i ove godine voditi degustacije na ekskluzivnim eventima festivala, istaknula je kako se biraju vina koja su osvojila najviše nagrada i ona koja su tipična za Slavoniju i Podravinu.

„I ove godine nudimo nešto novo, nešto, staro i nešto zaboravljeno. A kad kažem zaboravljeno mislim na vrhunska arhivska vina, na koja su proizvođači zaboravili, a mi smo ih na njih podsjetili“, izjavila je enologinja.

Cijena kotizacije iznosi 22 eura za svaki event po osobi, broj mjesta je ograničen pa ako želite i vi biti dio festivala Slavonija i Podravina, wine not!? kupite ulaznicu online putem na web stranici TZ Virovitičko-podravske županije.

Više informacija pronađite na webu https://www.slavonija-podravina.hr/hr/wine-not/

 

Foto: Anita Zeko i Matija Turkaljm UB production, E projekt

 

Iskoristite bablje ljeto i sunčanu jesen, otputujte u Slavoniju i Podravinu

Tamo gdje je rijeka Drava duboko ukorijenjena u tradiciju, gdje je nekada odmarao grof Drašković nastala je jedna od najljepših priča Slavonije i Podravine – posjetiteljski centar Dravska priča. Tu ćete osjetiti spokoj, uživat ćete u zvukovima prirode, poželjet ćete prošetati poučnim stazama, otkriti vrt s perunikama, ptičju pjevaonicu, hotel za kukce, ali i odmoriti se u ugodnom hostelu te krenuti dalje…

Vinski party

Da se u Posjetiteljskom centru Dravska priča lako može spojiti na prvi pogled nespojivo, no itekako isprepleteno i utkano u način života Slavonaca i Podravaca, mnogi su zaljubljenici u prirodu i gastronomiju nedavno mogli vidjeti i osjetiti kad je u sjeni stabala stoljetnog perivoja vino bilo glavna tema! Tako bi se najjednostavnije mogao opisati Vinski party u drevnom perivoju Posjetiteljskog centra Dravska priča, u UNESCO-vom prekograničnom rezervatu biosfere Mura Drava Dunav, kojeg je uz zvukove tamburice TS Suhopoljski Tamburaši na jedinstven način moderirala enologinja Ivana Nemet.

Odležana vina uz posebne zalogaje

Ivana Nemet je pomno odabrala vina koja su se kušala na ovom druženju, koji je samo jedan u nizu evenata rujanske manifestacije Slavonija i Podravina Wine not!?, u organizaciji Turističke zajednice Virovitičko podravske županije, a Maja Božičanin sljubila je vina s unikatno kreiranim zalogajima kroz koje se ispreplitao spoj Podravine i Slavonije. Zagrijavanje je počelo uz Sivi Pinot 2020. Vina Historica, potom su uzvanici kušali vrhunsku Graševinu 2017. Podruma Vineda, a večer je završila uz Silvanac Zeleni Jezerac kasna berba 2011., PP Orahovica.

Vinski maraton Wine&run  

Sa završetkom manifestacije Slavonija i Podravina Wine not!? (čiji je zadnji dio programa vinski maraton Wine&run 30.09. u Orahovici) ne prestaju aktivnosti u spoju Podravine i Slavonije. Ovdje žive veseli i vedri domaćini, priroda je toliko posebna, da ćete istražujući gradove i okolicu – biciklom, automobilom ili pješice, zastati pred pravim biserima – posjetiteljskim centrima koji pričaju posebne priče.

Priča o Dravskoj priči

Posjetiteljski centar Dravska priča, domaćin četvrtog događaja u sklopu manifestacije Slavonija i Podravine Wine not?, mjesto koje svakodnevno otkrivaju brojni stranci koristeći ga kao točku s koje će krenuti istraživati Slavonski dio Virovitičko-podravske županije. Funkcionira kao hostel s ugodnim spavaonicama i interijerom koji vas brzo opušta pružajući osjećaj doma.

U Posjetiteljskom centru Dravska zabaviti će se i nešto naučiti istraživaći i ljubitelji prirode svih dobnih skupina, a u razgled perivoja i laboratorija te prostorija u centru povesti će vas biolozi i rendžeri pričajući vam priče o flori i fauni, o sovama, šišmišima, leptirima, kornjačama…

Na kraju svi posjetitelji mogu u dnevnom boravku vidjeti u 3D projekciji i poslušati priču o Bugi i Janu posebno osmišljena na ovom mjestu. Za razgled je potrebno tri sata, pa boravite li na ovom mjestu tijekom vikenda, za bolji doživljaj razgledajte centar razdvajajući perivoj od sadržaja unutar centra.

Križnica, najveći riječni otok

Krenete li iz Zagreba na izlet u ovu županiju, prvo ulazite u ‘podravsku stranu’ prateći tok rijeke Drave. U njenom toku, nedaleko od mjesta Pitomača nalazi se otok Križnica koji neka bude i prva stanica za istraživanje i odmor. Najveći je to riječni otok u našoj zemlji, nastao snagom rijeke Drave, na koji se može doći 250 metara dugim mostom ili skelom. Most je brži i jednostavniji način posebno idete li pješice, dok se za prijelaz skelom mora paziti na vozni red.

Centar za posjetitelje Križnica

Na Križnici danas živi samo 76 stanovnika no preko skele u jednoj godini prijeđe preko 35. 000 putnika. Nije teško zaključiti da je Križnica jedna od vrlo popularnih turističkih destinacija, pogotovo za one koji žele pobjeći od užurbane svakodnevice – bez interneta. Može se istražiti biciklom ili električnim vlakićem (automobil neka bude zadnja opcija), a jedan od razloga za posjet Križnici svakako je novi Centar za posjetitelje Križnica, koji se nalazi u nekadašnjoj vojnoj karauli.

Kroz zanimljiv interpretacijski postav čuti ćete priču o tome koliko je Drava djelovala na Podravinu, otkriti ćete najvažnija dravska staništa, upoznati način života orla štekavca te se popeti vrh objekta kako biste i sami zavirili u njegovo gnijezdo. Za posjet ovom centru potrebna su dva sata i sadržaj je će biti zabavan cijeloj obitelji.

Klopotec na Kladarskom bregu

Kad ste u Pitomači i okolici, ne propustite još jedan turistički biser. Od Križnice je udaljen tek nekoliko kilometara, na vinskoj cesti ovog kraja na koju se dolazi iz Pitomače. Ime mu je Klopotec, a nalazi se na Kladarskom bregu. Nekada, a u nekim vinogradima, poštujući tradiciju i danas, vinogradari ga stavljaju da bi bukom koju stvara, tjerao ptice.

Turističko informativni centar Klopotec sastoji se od informativnog centra, s ižom i vinskim podrumom (u kojeg svakako zavirite i kušajte čašu vina toga kraja) te atraktivnog 8 metara visokog vidikovca, na čiji se vrh svakako treba popeti i pogledati na sve četiri strane svijeta.

Pogled seže do susjedne Mađarske, tok rijeke Drave, Papuk i Psunj… Kad ste već na Kladarskom bregu istražite i susjedni Aršanjski breg jer upravo oni predstavljaju  jedinstvenu vinsku regiju ovog kraja, s podrumima dobrih domaćina, vinskim etiketama koje su nagrađene na brojnim natjecanjima ali i kućama za odmor visoke kategorije. Vikend u ovom kraju je jedinstven doživljaj za sve generacije i odlična lokacija za istraživanje cijele županije.

Autohtona jela u Zlatnom klasu 

Za one koji žele spavati, dalje od vinskih kleti, na ovom području doživljaj nudi Seoski turizam Zlatni klas, koji se nalazi u Otrovancu (nedaleko središta Pitomače). Prekrasno imanje, kojeg vode tri generacije obitelji Tkalčec – Branko, Bernard i Martin odnosno djed, otac i sin. Ovo imanje posebno je po mnogočemu. Na njemu se nalaze kućice za odmor s restauriranim namještajem starim preko 100 godina, upotpunjenim pomno biranim suvremenim detaljima. Odmor je ovdje, kažu, potpun, jer osim što su vam na raspolaganju kućice za odmor, neprestano miriši podravska hrana.

Branko, Bernard i Martin Tkalčec

U njihovoj se kuhinji svakog dana peče kruh od koprive (jede se uz sve), domaći mlinci, zlevanke, ali i kuhaju tipični podravski obroci. Kušajte bijele žgance s buncekom, svinjska rebarca s domaćim krumpirom, racu sa zelenim mlincima, zlevanku s domaćim pekmezom od šljiva ili šipka.

Elegantna Virovitica

Podravina je divan domaćin ali i mjesto za opuštanje, kako biste napunjenih baterija krenuli dalje. Naravno – ne prema kući, već zakoračili u Slavonski dio ove županije. Središte je elegantna i ponosna Virovitica s očaravajućim dvorcem Pejačević u kojem se nalazi gradski muzej do kojeg se dolazi mostovima koji sviraju, ali i pružaju jedinstven pogled na sve važne dijelove Virovitice – od gimnazije, do crkve sv. Roka, zaštitnika grada, pa sve do neobično obojene plavo-crvene zgrade koja priča priču o životu i uspjehu virovitičke transavangardne umjetnice Edite Schubert.

Kad ste u Virovitici, ne propustite pojesti slavonsku palačinku s kulenom i razgledajte jedinstvenu izložbu vlakova koja se nalazi na virovitičkom željezničkom kolodvoru s kojeg se možete vratiti kući planirajući ponovni posjet ovom prekrasnom kraju.

 

Foto: Sunčana Barušić