Arhiva oznaka za: Stiven Vunić

Dani mladog maslinovog ulja u Vodnjanu od 24. do 26. studenog

ISTRAVIRGIN predstavlja vrhunske chefove i istarske maslinare. Vodnjan će po 17. put biti domaćin Dana mladog maslinovog ulja, prestižnog regionalnog maslinarskog festivala koji i ove godine otkriva svijet jedne od najnagrađivanijih maslinarskih regija. Uz nezaobilazne susrete maslinara, uljara, gastronomskih stručnjaka i zaljubljenika u tekuće “zeleno zlato” – jedan od najsnažnijih simbola Istre, ISTRAVIRGIN će od 24. do 26. studenoga biti mjesto na kojemu će maslinari premijerno predstaviti mlada ulja te prikazati njihovu primjenu na masterclassovima u prostoru nekadašnje gradske škole, odnosno bivše tvornice Astra u Vodnjanu.

Posjetitelje očekuje bogat program, od prezentacije i kušanja ulja nakon netom završene berbe te mogućnosti kupnje, do predavanja stručnjaka o procesu proizvodnje ulja i vrhunske gastronomske ponude. Tako će prvoga dana festivala poznata talijanska stručnjakinja za maslinovo ulje Maria Paola Gabusi, koja organizira i vodi brojne panele i natjecanja poput Leone d’Oro, održati vođenu degustaciju zajedno s Karolinom Brkić Bubola, znanstvenicom s Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča.

Maria Paola Gabusi

Uz njih će u Vodnjanu biti i Matia Barculli, chef i predsjednik organizacije Il Magnifico, te direktor EQOO Club-a Emiliano Biagi koji će novinarima, blogerima, uljarima i svim posjetiteljima otkrivati kako vrhunsko maslinovo ulje uzdiže gastronomiju na višu razinu.

Deni Srdoč

Posjetitelje očekuje i Masterclass chefa Denija Srdoča, vrhunskog chefa restorana Nebo s Michelinovom zvjezdicom, i kreativnog chefa konobe Zijavica Stivena Vunića te Gastro Show sa chef-patronicom popularnog restorana Vodnjanka Svjetlanom Celijom, poznatom promotoricom istarske kuhinje.

Hrvoje Kroflin

Drugi dan Istravirgina donosi Gastro Show s meštrom Gracijanom Jurmanom iz konobe Bukaleta u Betigi popraćen Masterclassom Hrvoja Kroflina, chefa restorana ManO2 koji je ove godine proglašen najboljim restoranom godine, čarobnice po pitanju slastica Tee Mamut te vrhunske chefice Svjetlane Celije.

Tea Mamut

Na festivalu će gostovati i jedan od najboljih hrvatskih kuhara te promotor odlične gastronomije Mate Janković, koji će održati Masterclass i posjetitelje uvesti u čaroliju svojih kulinarskih trikova. Posjetitelji će imati priliku sudjelovati na degustaciji vrhunskog maslinovog ulja te prisustvovati nizu edukativnih predavanja i prezentacija kod znanstvenika i zaljubljenika u masline Srećka Grossa i voditeljice legendarnog restorana Plavi podrum, sommelierke Daniele Kramarić, koja će predavati na temu Kako pravilno prezentirati i prodavati ulja u restoranu.

Stiv Kahlina

Trećega dana festivala posjetitelje očekuje još jedan Gastro Show nakon kojeg slijedi Masterclass najprepoznatljivijeg barmena iz Hrvatske i regije Filipa Pleteša, kao i Masterclass by TAMAN čokolade koji će omogućiti uživanje u autentičnim i jedinstvenim okusima čokolade uz osnivače Stiva Kahlinu i Sanju Vladović, kao i degustaciju raznih vrsta maslinovog ulja.

Filip Pleteš

“Izvrsnost istarskih ekstra djevičanskih maslinovih ulja je neupitna što svake godine samo potvrđuju najviše nagrade i priznanja koja dolaze s prestižnih natjecanja i ocjenjivanja širom svijeta. Uz prisustvo stranih i domaćih eminentnih stručnjaka, brojnih kuhara, slastičara, čokolatijera, barmena i ostalih aktera gastro scene, želja nam je promovirati ali i razgovarati o istarskom maslinovom ulju, pokazati sva lica njegove primjene a ujedno i kušati sjajna mlada ulja iz netom završene berbe. Istra je relativno mala maslinarska regija koja obiluje ulja najviše kvalitete, i tu kvalitetu trebamo i dalje podizati i kao takav premium proizvod i promovirati”, istaknuo je direktor programa Hrvoje Petrić.

U fokusu Dana mladog maslinovog ulja tako će se ponovno naći istarski maslinari i uljari, koji već dugo potvrđuju svoj zlatni status ekstra djevičanskog maslinovog ulja na svjetskoj razini. Za njih su organizatori manifestacije osigurali ambijent za poslovne susrete, što ISTRAVIRGIN čini odličnom prilikom za nova poslovna partnerstva i promociju proizvoda istarskih maslinara. Stoga, bilo da ste maslinar, stručnjak za maslinova ulja, gurman ili zaljubljenik u vrhunska maslinova ulja, planirajte zadnji vikend u studenom za dolazak u Vodnjan, budite dio ovog jedinstvenog događanja te istražite svijet maslinarstva i maslinovog ulja.

 

Sve informacije dostupne su i na web stranici manifestacije www.dmmu.info.

Bakalar na malo drukčiji način

Chef Stiven Vunić iz restorana „Zijavica“ u Mošćeničkoj Dragi, pripremio je s bakalarom pet jela u kojima je pokazao kako se ova cijenjena namirnica može interpretirati na moderan način.

U Istri se, za vrijeme blagdana najčešće s bakalarom pripremaju posutice (tijesto nalik na velike krpice), potom se kuha juha od bakalara, bakalar se priprema sa zeljem i najpopularnije – bakalar na bijelo. Istina, ova riba ne živi u Jadranskom moru, ali na našem je području omiljena već desetljećima, a pretpostavlja se da je stigla u 15. stoljeću preko Venecije, zahvaljujući talijanskom trgovcu Pietru Quiriniju.

A, priča „Baccalà della Mama“ istarskih proizvoda započinje 1986. godine kada je obitelj Stefanov otvorila konobu „Milena“ i gostima počela pripremati bakalar na bijelo. Budući da su gosti bili oduševljeni njegovom kvalitetom i okusom, obitelj je odlučila proširiti posao, odnosno proizvoditi veće količine omiljenog jela – bakalar na bijelo. „Tukao se bakalar ručno, gotovo cijeli dan, a u početku smo proizvodili kilogram do dva. S vremenom, kako to ide, potražnjom se povećavala količina, da bi se sadašnja proizvodnja popela na 150 tona godišnje“ s ponosom je kazao vlasnik firme, Aleksandar Stefanov. Bakalar kojem se dodaju samo maslinovo i suncokretovo ulje te sol, papar i češnjak postaje tražen namaz kojeg obitelj plasira gotovo u sve trgovačke lance naše zemlje. Proizvodnja nije ostala samo na jelu „bakalar na bijelo“, pa se pod etiketom „Baccalà della Mama“ nude namazi od bakalara s dodatkom tartufa „Tartufino“, maslina „Oliveto“ i čili papričica „Pikantino“, a svi su proizvodi bez laktoze, glutena i ostalih primjesa.

Sourdough kruh, pohane kuglice od bakalara uz maslac od bakalara

U restoranu „Zijavica“ u Mošćeničkoj Dragi na čijim vratima stoji i Michelinova preporuka, imali smo prilike probati jela koja je chef Stiven Vunić pripremio s proizvodima, odnosno namazima i paštetama koje proizvodi obitelj Stefanov, a jela su pratila vina i maslinova ulja „Cuj“.

Ime „Cuj“ istarska vinarija i uljara nosi ime u čast djedu Augustu, koji je posadio sadašnje vinograde i prve masline, a koji je često imao poštapalicu „Cuj, cuj da ti recem“ (Čuj, čuj da ti kažem). Danijel Kraljević, enolog i vlasnik je odlučio nastaviti obiteljsku tradiciju, pa je 2006. godine sagrađen novi podrum i uljara koju su naknadno modernizirali, tako da su se stvorili uvjeti za ozbiljnu, kvalitetnu proizvodnju.

Za početak, u „Zijavici“ otvarale su se boce pjenušca “Cuj Scoltime“ od malvazije istarske, a iz restorana je mirisao topli sourdough kruh, pohane kuglice od bakalara na salsi od slanih inćuna i crnih maslina uz maslac od bakalara.

Pogled s terase restorana

Restoran posjeduje, uz samu šetnicu Mošćeničke Drage, ostakljenu, grijanu terasu, pa smo se za ozbiljnija jela i ozbiljnija vina preselili za velik stol te uživali i u predivnom pogledu na more, grad Rijeku i dio Kvarnerskog zaljeva. Čaše je ispunilo vino „Cuj Malvazija“ 2021., od triju malvazija s različitih tipova zemlje i položaja, a na tanjurima je stiglo jelo od sušenog bakalara s ukiseljenom rolicom cikle i crnih truba, umakom od bakalara „Oliveto“ i čvarcima od liganja.

Juha od bakalara s kamenicom

U drugom je slijedu chef Vunić dokazao da se bakalar dobro kombinira i s kamenicom. Naime, u sredini tanjura, koji je bio ispunjen juhom od „Tartufino“ bakalara, bila je poslužena kamenica, a za hrskav doživljaj prilikom kušanja ove guste juhe, pobrinuo se kreker od kiselog tijesta s ruba tanjura.

Pikantna inačica bakalara predstavljena je u trećem jelu koje je sadržavalo rolanu tjesteninu s „Pikantino“ bakalarom, butargom od cipla i ukiseljenim povrćem. Danijel Kraljević savršeno je ovo jelo upario sa svojim vrhunskim vinom „Cuj Malvazija Baština“ 2018. s položaja Baština, dobivena selekcijom najzdravijih grozdova. Nakon maceracije od 15 dana, vino odležava na vlastitim kvascima oko godinu dana u velikim drvenim bačvama. Rezultat je kompleksna malvazija s aromama koštunjičavog voća i mediteranskih začina.

Danijel Kraljević i Aleksandar Stefanov

Trebalo je malo odmoriti nepca od intenzivnog okusa bakalara, pa je kao četvrti slijed poslužena nježna, poširana pastrva s krumpirom i mandarinom te umakom beurre blanc, uz koju je, premijerno otvorena boca Cuvéea u kojem su sljubljene sorte cabernet sauvignon, merlot i teran iz vinograda Vela Boška. Boca još nije bila etiketirana, jer ovo posebno vino tek čeka svoje ime.

Poširana pastrva s krumpirom i mandarinom

Priča o bakalaru zaokružena je petim slijedom – jako finim brodetom na crveno od bakalara s kremom od kukuruza šećerca uz koji je prijao mladi „Cuj Teran“ 2020., pun cvjetnih i travnatih mirisa koji već na nosu daju naslutiti svježinu i finoću u ustima.

Brodet s kremom od kukuruza šećerca

Da je moguće, vjerujemo da bi chef Stiven Vunić pripremio i desert od bakalara, ali… možda bolje ne, jer jako smo uživali u desertu: Mille foglie s lješnjakom uz komentare kako ne treba robovati navikama. Bakalar se stvarno može pripremiti na mnogo načina, pa eto prilike da se za blagdane iznenadi ukućane i goste.