Arhiva oznaka za: Vinarija Galić

Svijet graševine: ekskluzivna degustacija otkrila snagu najtraženije sorte u Hrvatskoj

Lagani i pitki pjenušci, vrhunska svježa i moćna odležana vina, slasni predikati, Požeško-slavonska županija u Zagrebu se u  sklopu projekta Svijet graševine predstavila s jednim od najjačih aduta – vrhunskim vinima od sorte graševina

Graševina kao sorta odavno je udomaćena u kontinentalnom dijelu Hrvatske, te obuhvaća čak četvrtinu svih vinograda u Lijepoj Našoj. I zato se i može smatrati autohtonom sortom, iako podrijetlo graševine nije jasno dokazano – smatra sommelier Mario Meštrović, koji je vodio ekskluzivnu vinsku degustaciju različitih stilova graševine iz Požeško-slavonske županije, održanu u Vinoteci Business Cluba 5 u Zagrebu. Bio je to sjajan način da se u glavnom gradu predstavi sveobuhvatni projekt Svijet graševine koji se transformira u prekrasnu turističku priču.

Od pjenušca do predikata

Graševina je, kako je pokazalo i ovo kušanje, sorta koja može dati različite stilove vina – od pjenušaca, mirnih svježih i odležanih do predikatnih vina. Naglasak je bio na karakteristikama sorte pa je kušanje bilo slijepo, etikete su se tek otkrivale na kraju.

Za početak odličan pjenušac od 100 posto graševine, voćnih aroma kruške i jabuke te bijelog cvijeća s prisutnom karakterističnom izvrsno izbalansiranom sortnom gorčinom. Potom još jedan iznimno svježi, živih mjehurića i bogatog mineralnog okusa s prisutnim nježnim cvjetnim aromama i aromama zrele jabuke.

Ekskluzivnu degustaciju je vodio sommelier Mario Meštrović

Nastavilo se sa svježim graševinama (berbe 2022.), prva je bila vrlo elegantna, lijepe mineralnosti i s mnogo cvjetnih aroma, druga izuzetno lijepo izbalansirana s cvjetnim aromama bagrema i voćnim notama, treća snažne mineralnosti koja se osjetila već na nosu, u odnosu na prve dvije snažnijeg tijela i trajnosti okusa, a četvrta iznimno svježa, punog tijela, slasna, bogata i trajna…

Odležane graševine

Prva od odležanih graševina istaknula se zrelijim aromama, bogatog intenziteta i s snažnijim tijelom, odležavala je do tri godine i savršeno paše uz „ozbiljnija“, jača jela, druga se isticala posebnom aromom i velikim potencijalom starenja, dok je treće vino bilo pravi biser, macerirana graševina predivnih aroma i iznimne svježine, iako je (pokazat će se kasnije) „stara“ već šest godina.

Kako to obično biva na ekskluzivnim degustacijama za kraj „nešto slatko“, predikatna vina sljubljena sa slavonskim slasticama. Za početak izborna berba odličnog balansa kiselina i šećera, potom gusta, koncentrirana izborna berba bobica, intenzivnih i bogatih aroma citrusa i meda i za završetak sjajna ledena berba iz 2018. snažnih aroma grožđica, suhih smokava, kože i meda… Savršen doživljaj.

Golem potencijal sorte

Na samom kraju maske su pale, otkrivene su etikete. Svijet graševine predstavili su redom pjenušci Josipović Jazz Brut i Kutjevo Maximo brut, svježe graševine – Krauthaker Graševina Podgorje, Graševina Kutjevo s osvojenim zlatom na Decanteru, Krauthaker Graševina Mitrovac i Graševina Adžić, odležane – Graševina De Gotho Kutjevo iz 2020., Graševina Mihalj Mačovo brdo iz 2020., Graševina Kuvlakhe Krauthaker iz berbe 2017. te predikati – Graševina izborna berba vinarije Galić iz 2018., Graševina izborne berbe bobica vinarije Jakobović iz 2019. i Graševina ledena berba vinarije Perak iz 2018.

Ovo kušanje dokazalo je golem potencijal graševine kao sorte, ali i njezinu raznovrsnost izraženu u različitim stilovima vina. Graševina svoje najbolje rezultate daje upravo u ovome kraju, na području Požeško-slavonske županije, a projekt Svijet graševine pravi je način da se još bolje upoznamo s tom sortom i svim načinima na koje je ukorijenjena u život ljudi toga kraja.

Što je Svijet graševine?

Svijet graševine jedinstveni je projekt Požeško-slavonske županije koji na inovativan način spaja vinski turizam, bogatu kulturnu baštinu, tradiciju i običaje. U sklopu ovog projekta ukupne vrijednosti 8.729.448,52 eura, otvoren je atraktivan Interpretacijski centar Muzej bećarca u Pleternici i obnavlja se Spahijski podrum iz 13. stoljeća u Pakracu. Značenje Svijeta graševine prepoznala je i Europska unija sufinancirajući ga sa 7.364.375,34 eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.

 

Foto: Anto Magzan

 

 

 

Na Go GROW-u hrvatske graševine osvojile dva trofeja, tri platine i 25 zlatnih medalja

Sveukupni pobjednik natjecanja u konkurenciji graševina iz čak 7 zemalja je graševina iz Češke, a ukupno najbolji rezultat su ostvarile hrvatske graševine koje su osvojile impresivna dva trofeja, tri platine i 25 zlatnih medalja.

Podrum vinariije Kutjevo d.d.

Od domaćih vinarija strane su suce osvajanjem platine najviše impresionirale graševine vinarija Iločki podrumi, Kutjevo d.d., Galić i Vina Papak, a izvrstan dojam su ostavili i osvajači zlata, vinarije Mihalj, Krauthaker, Erdutski vinogradi, Mons aureus, Čaldarević, Enosophia, Kolar, Škoro (Campus), Kast, DeMar, Vetos i Kalazić.

Mladen Papak, vina Papak

Najuspješniji natjecatelj ukupno je vinarija Kutjevo d.d. koja je osvojila 2 platine i 6 zlata, a pobjednik natjecanja, vinarija Zámecké vinařství iz Češke je osim trofeja najuspješnijeg vina i trofeja najbolje mlade graševine osvojila još jednu platinu u kategoriji odležanih vina.

Podrum Zámecké vinařství

Ostali trofeji po kategorijama su otišli u Austriju u vinariju Sattlerhof za najbolju slatku graševinu, zatim u Srbiju u vinariju Vinum za najbolju pjenušavu graševinu te u Hrvatsku u Iločke podrume za najbolju odležanu graševinu i vinariju Kutjevo d.d. za najbolju jantarnu graševinu.

Dvorac Turković u Kutjevu

Na natjecateljskom dijelu održanom u dvorcu Turković u Kutjevu, okupilo se 20 međunarodnih vinskih sudaca iz 17 zemalja. Oni su birali najbolje graševine svijeta između 211 uzoraka pristiglih iz čak 7 zemalja – Austrije, Slovenije, Slovačke, Češke, Mađarske, Hrvatske i Srbije, a vina su se ocjenjivala raspoređena u 6 kategorija: mlada, odležana, jantarna, pjenušava, slatka i kupaže bazirane na graševini.

Cjelokupno događanje je omogućila suradnja i podrška svih pet slavonskih županija uz pomoć županijskih turističkih zajednica, HTZ-a, HGK, Jamnice i gradova domaćina pojedinog dijela manifestacije, a sve u organizaciji HAPIH-a, udruge Graševina Croatica te tvrtke Vinart.

Hedonistički Zalazak u vinogradu

Manifestacija Zalazak u vinogradu održana je u petak, 16. lipnja, u organizaciji turističke zajednice Meridiana Slavonica i tvrtke Zlatne riječi, te uz podršku TZ Brodsko-posavske županije. Ovogodišnja posebna atrakcija bio je izletnički vlak koji je putnike iz Zagreba besplatno doveo u Brodski Stupnik i nakon događaja vratio u Zagreb.

Radionica u vlaku: Graševina na tračnicama

Dodatno iznenađenje bila je prva vinska radionica u vlaku – Graševina na tračnicama. Zalazak u vinogradu se održao, kao i prijašnjih godina, u zelenilu vinograda vinarije Galić gdje se nalazi i restoran/hotel Stupnički dvori, domaćina ovoga događaja, a uz vinare, nazočilo je stotinjak gostiju koji su uživali u vinima, pogledu na vinograde i glazbi Ante Gela i prijatelja.

Ante Gelo i prijatelji

Zalazak u vinogradu projekt je promocije vinogorja s nekoliko vinara, a  obuhvaća tri važna segmenta za uživanje – vina, glazbu i lijepo okružje koje poziva na fotografiranje, a s kojim je i osmišljen nagradni foto-natječaj odabira najljepše fotografije zalaska sunca toga predvečerja.

Zalazak Meridiane Slavonice se predstavio s vinarijama Galić, Vučković, Jurković, Jakob i Grozdanović, koje su svojim vinima sudjelovale na vinskoj radionici Marije Vukelić Vina Meridiane Slavonice – ponos našega kraja i na samim izlagačkim mjestima.

Posjetitelji su mogli kušati vina tradicionalnih sorata koje se ovdje uzgajaju: graševinu, chardonnay, pinot bijeli, rajnski rizling, cabernet sauvignon, cabernet franc te merlot  – u bijelim, ružičastim i crnim varijantama te mirnim i pjenušavim izdanjima.

Poznati glazbenik Ante Gelo sa svojim je prijateljima započeo koncert originalnim instrumentalom Oliverove Molitve za Magdalenu, a svojim glasom i pjevanjem oduševila je i pjevačica Bruna Oberan.

Bruna Oberan

Iako je bila najavljena kiša, oblaci su se razišli i razdragani su posjetitelji dočekali željeni zalazak za nagradni foto-natječaj. Zadatak je bio mobitelima „uloviti“ najbolji kadar zalaska sunca u vinogradu s autentičnom atmosferom (vinogradi, trsje, glazbenici, čaša vina, osmijesi uz zalazak sunca).

Sudionici nagradnog natječaja su fotografije trebali objaviti na svojim Facebook profilima sa zadanim hashtag oznakama, a stručna je komisija fotografa i novinara (Julio Frangen, Vlado Šestan, Sunčana Barušić)  odabrala najljepšu fotografiju koja će biti tijekom sljedećih mjesec dana naslovnica FB stranice Meridiana Slavonica. Najbolju fotografiju snimila je Daniela Kuzmić Domorad osvojivši tako nagradu: noćenje za dvoje u villi Melani u Oriovcu.

Nagrađena fotografija Daniele Kuzmić Domorad

Nakon Zalaska, u restoranu Stupnički dvori pripremila se večera „Okusi Graničarskog Posavlja“ s Galić vinima.  Večera, za koju se tražilo mjesto više započela je tartarom na pjenici od avokada, namazom od smuđa i namazom od slanine i vrganja, koje se, dakako – mazalo na domaći kruh. Uz pjenušac vinarije Galić bio je to dobar start.

Iako je bilo vani toplo, u debelom hladu restorana (punom je parom radio i klima uređaj), prijala je odlična juha od graševine s coulisseom od peršina i hrskavim krutonima u sredini. Jedna od boljih juha s graševinom koju smo kušali. Dakako, uz juhicu se točila već provjereno dobra Galićeva svježa graševina.

Na tanjurima je potom stigao zapečeni rimski njok s raugom od puževa. Hrabar potez, pomislili smo. Istina, pravi gurmani probaju sve, ali gosti… Međutim, jelo je naišlo na odobravanje – više zbog odličnog ragua, manje zbog njoka, a uz njega se pilo Galić Crno 9 (2016.), kupaža sorti cabernet sauvignon, merlot i cabernet franc.

Isto se vino točilo i uz glavno jelo – sporo kuhane svinjske obraze s čokoladom, poslužene na pjenici od palente i kremi od mladog graška. Većina restorana priprema goveđe obraze, pa su ovi već na početku bili iznenađenje, a nakon kušanja dobili najviše ocjene. Ukusni, mekani gotovo su se topili u ustima, a dobar je balans stvarao nježan okus palente u kombinaciji s graškom.

I za kraj: slatko uz slatko. Galić kasna berba graševine (2019.) s ostatkom šećera bila je gotovo slađa od kruške kuhane u crnom vinu na kremi od vanilije. Oni koji ne vole slatka vina, ponovno su u čaše točili pjenušac s početka večere.

Svemu lijepome dođe kraj, a naše je uživanje trajalo gotovo do ponoći kada je bio organiziran prijevoz već umorne ali zadovoljne i sretne posjetioce 3. Zalaska u vinogradu, iz Stupničkih dvora na kolodvor Kuti, gdje ih je – isključivo njih, čekao vlak koji je vozio izravno za Zagreb. Ima li što ljepše – užvancija u dobrim vinima, prirodi, odličnoj glazbi, finoj hrani i ugodnom društvu, a bez brige i napora kako doći i vratiti se iz Brodskog Stupnika!

Tekst: Marija Vukelić i Sunčana Barušić

Foto:  Julio Frangen; Daniela Kuzmić Domorad (pobjednička fotografija) i Sunčana Barušić

Na Festivalu graševine otkrili smo bogatstvo ove najpopularnije vinske sorte

Slikoviti dvorac Kutjevo, 3. lipnja vrvio je vinskim entuzijastima, kada se održavao dugo očekivani Festival graševine. Među vrhuncima događaja bile su tri zadivljujuće radionice, od kojih je svaka ponudila jedinstveno iskustvo sudionicima.

Prvom radionicom pod nazivom Kako je nastajalo Mačovo brdo odana je počast renomiranom vinaru Branku Mihalju, pioniru proizvodnje vrhunskih graševina ne samo u Hrvatskoj nego i izvan njenih granica. Radionica koju je vodio cijenjeni sommelier Mario Meštrović, gostima je pružila jedinstvenu priliku da iskuse jedno životno djelo i inovativan novi stil koji je zahtijevao veliku hrabrost.

Branko Mihalj usudio se napraviti vina koja prkose tradicionalnom te su u potpunosti zrela i nemaju garanciju tržišnog uspjeha. Radi se o vinima koja nisu prošla svoj klasični razvojni vijek, a sada su bolja od vina koja su prisutna na tržištu. Svih devet pomno izrađenih i predstavljenih vina s Mačova brda bila su bogata aromatikom bez prodorne kiseline te su se topila u ustima. Svakim gutljajem vina su otkrivala raskošnu, mekanu i baršunastu teksturu koja nijedno nepce nije ostavila ravnodušnim.

Mario Meštrović

Drugu je radionicu Slavonija vs. Hrvatsko Podunavlje – znanstvena usporedba vodio profesor Josip Mesić. Radionica je pružila rijetku priliku za istraživanje kako okolišni čimbenici oblikuju profile okusa i unikatnost vina iz ove dvije hrvatske regije. Jedna od ključnih razlika istaknutih tijekom radionice nalazi se u suptilnim nijansama između vina podrijetlom iz Podunavlja i Slavonije.

Kutjevački se vinogradi protežu od 200 do 450 metara nadmorske visine, dok se podunavski protežu od 100 do 240 metara. Ove različite nadmorske visine pridonijele su različitim mikroklimama, dajući jedinstvenu osobnost vinima koja se uzgajaju u svakoj regiji. Osim razlike u nadmorskim visinama, tlo igra važnu ulogu u oblikovanju karakteristika ovih vina. Dok je u Podunavlju karakteristično lesno tlo, u Slavoniji pretežito prevladavaju plitka i škrta tla na kamenim skeletama ponovno ističući različitost i unikatnost vina graševina iz ovih regija.

Josip Mesić i Krunoslav Sontacchi

Posljednju je radionicu održao sommelier Darko Lugarić istaknuvši 12 nagrađivanih vina na dosadašnjim Festivalima graševine. Svaka boca predstavljala je oličenje izvrsnosti, izvanredne vještine i dubokog razumijevanja ove vinske sorte. Sudionici su imali rijetku priliku kušati ova nagrađivana vina, iskusivši iz prve ruke izvanredne okuse i složenost koja im je osigurala prestižna priznanja.

Darko Lugarić

Dvanaest vrhunskih vina predstavljenih na radionici su: Josipović pjenušac Jazz, Graševina Kutjevo 2020., Krauthaker Graševina 2016., Vina Škoro Graševina 2015., Kutjevo d.d. Graševina De Gotho 2015., Iločki podrumi Graševina 2011., Vina Belje, Graševina premium 2006., Vina Belje, Graševina Goldberg 2006., Jakobović, Graševina izborna berba 2019., Vina Papak Graševina izborna berba prosušenih bobica, 2015., Fera vino, Graševina izborna berba prosušenih bobica 2003., Vina Perak, Graševina ledena berba.

Osim prestižnog Festivala graševina, u dvorcu Kutjevo održava se i prvo međunarodno natjecanje posvećeno graševini 14. lipnja 2023., pod nazivom GROW du Monde gdje će biti izloženo preko 200 graševina iz različitih europskih zemalja. Kategorija u kojima se natječu vina ove najpopularnije sorte su: mlade/svježe, zrele/odležane, jantarne, pjenušave i desertne graševine. Pobjednici natjecanja bit će proglašeni u Osijeku, 16. lipnja 2023. godine.

Festival graševine završio je Gala večerom u Vinariji Galić koju je održao renomirani chef Melkior Bašić. Pomno osmišljen jelovnik s pet sljedova u suradnji s OPG-om Marija Ribičić, popraćen vrhunskim vinima pružila je izuzetan kulinarski doživljaj svim sudionicima. Jela su se skladno nadopunila s vinima, ostavljajući u gostima dugo sjećanje na Festival graševine.

 

Foto: Sunčana Barušić i Luka Šporčić

Dođite vlakom u Brodski Stupnik na Zalazak sunca i koncert u vinogradu

U vinogradima pred vinskim hotelom Stupnički Dvori, u petak, 16. lipnja, već treći put održat će se hedonistički događaj Zalazak u vinogradu u organizaciji Turističke zajednice Meridiana Slavonica, tvrtke Zlatne riječi i TZ Brodsko-posavske županije.

Manifestacija Zalazak u vinogradu traje od 16:00 – 21:00 h. Na događaju će, nakon kupnje ulaznice (čaše) u iznosu od 10 €,  posjetitelji moći kušati vina s područja TZ Meridiane Slavonice, s obronaka Dilj gore, na položajima idealnima za uzgoj vinove loze koja daju vrhunska vina, pogotovo sorte graševina, chardonnay, cabernet sauvignon, cabernet franc te merlot. Svoja će vina predstaviti vinarije Galić, Grozdanović, Jakob, Vučković i Jurković. Prigodne zalogaje „finger food“, od lokalnih namirnica, pripremit će restoran vinskog hotela Stupnički dvori, a glazbom će posjetitelje razveseliti Ante Gelo i prijatelji.

Izletnički besplatni vlak

Posebna atrakcija ove godine je izletnički besplatni vlak koji polazi iz Zagreba a dovesti će goste na događaj i vratiti ih u Zagreb isti dan, tako da ljubitelji dobrih kapljica i zalogaja mogu opušteno uživati.

U suradnji s HŽ PP izletnički vlak kreće s Glavnog kolodvora Zagreb (u 11.27 h) s usputnim zaustavljanjem na stanicama Maksimir, Sesvete i Dugo Selo. Vlak je ove godine potpuno besplatan te se organizira isključivo za potrebe prijevoza na Zalazak sunca u vinogradu. Isti vlak se u večernjim satima vraća u Zagreb. Ukoliko pak poželite ostati na noćenju, u Zagreb se možete vratiti bilo kojom drugom redovnom linijom (ili doći i vratiti se vlastitim prijevozom), no takav povratak ćete morati financirati samostalno.

U vlaku putnike očekuje dobra zabava kao uvertira u prekrasan Zalazak na području TZ Meridiana Slavonica –  vinska radionica Graševina na tračnicama autorice Marije Vukelić.

 

Program

11.27 h – polazak vlakom iz Zagreba sa Glavnog kolodvora u 11.27 s usputnim zaustavljanjem na stanicama Maksimir, Sesvete i Dugo Selo

16:00 – 21:00 h – degustacije vina Meridiane Slavonice (Galić, Jakob, Grozdanović, Vučković, Jurković)

16:00 – 16:45 h, Vinska radionica – Vina Meridiane slavonice –  ponos našega kraja, moderatorica prof. Marija Vukelić, WSET2. Na radionici će posjetitelji moći napraviti prvi korak u upoznavanju vinogorja kroz kušanje 5 vina vinara sudionika manifestacije. Radionica je besplatna, ali je broj ograničen. Prijave do četvrtka 15.6. u 12 h na:  info@tzms.com.hr.

17:30 h Službeno otvorenje manifestacije – Mateja Pejanović, direktorica Turističke zajednice Meridiana Slavonica pozdravit će goste i vinare

18:00 h, Koncert u vinogradu: Ante Gelo i prijatelji

19:00 h, Foto nagradni natječaj na kojem mogu sudjelovati posjetitelji manifestacije. Zadatak je svojim mobitelima „uloviti“ najbolji kadar zalaska sunca u vinogradu, kojim se najljepše opisuje atmosfera (vinogradi, glazbenici, čaša vina, osmijesi uz zalazak sunca isl.).

Fotografije treba objaviti na FB događaju https://shorturl.at/uQR56 s oznakom   #sunsetinMeridianaSlavonica ili #zalazakMeridianaSlavonica. U 21 h stručna komisija će odabrati najljepšu fotografiju koja će tijekom sljedećih mjesec dana biti naslovnica Facebook stranice Meridiana Slavonica a autora očekuje nagrada organizatora: noćenje za dvoje u Villi Melani, Oriovac.

20.30 h – vinska večera “Okusi Graničarskog Posavlja & vina Galić” (55 €, rezervacije na info@stupnicki-dvori.hr)

00.02 h – polazak besplatnog vlaka iz Brodskog Stupnika (stanica Kuti) za Zagreb, planirani dolazak na Glavni kolodvor Zagreb u 3.15 h.

Više informacija:

FB događaj: https://shorturl.at/uQR56

Rezervacije mjesta u vlaku i na događaju: Mateja Pejanović, dir. TZ Meridiana Slavonica, tel: 099 300 0088 info@tzms.com.hr

 

Foto: Julio Frangen