Arhiva oznaka za: Vinarija Kabola

U Decanteru izašao do sada najveći prilog o Hrvatskoj

Velika ljubiteljica istarskih vina s titulom Master of Wine, u upravo objavljenom prilogu Hrvatska 2023. na 14 stranica najnovijeg Decantera, napisala je kako sve četiri naše vinske regije zaslužuju punu pažnju, no naglasak je na Istri kao najpoznatijoj hrvatskoj vinskoj regiji.

Caroline Gilby

Ova cijenjena Decanterova autorica opisala je Istru kao regiju neovisnog duha, mjesto gdje se proizvode autentična vina, a istarski krajolik kao dramatičan sa srednjovjekovnim selima na brežuljcima, maslinicima i vinogradima posvuda.

Iznimne malvazije i terani

Gilby je posebno istaknula malvaziju istarsku kojom je zasađeno više od 55 posto istarskih vinograda s detaljnim opisom njezinog spektra – od iznimnih svježih do moćnih odležanih vina

Uz ovu najpoznatiju autohtonu istarsku sortu posebnu pozornost posvetila je i autohtonom teranu koji, piše, može biti i ljepotica i zvijer u jednom.

Vinarija Rossi

„Vrhunske moderne verzije tamno su ljubičaste boje sa sočnim aromama maline i borovnice te izraženom svježinom. U aromatičnim, duboko obojenim roséima otkrit ćete pregršt živahnog, voćnog okusa“, napisala je Gilby o teranima.

Vinarija Kabola

Od ostalih sorti istaknula je autohtone muškate –momjanski, ružu i žuti, a osvrnula se i na merlot citirajući jednog istarskog vinara koji kaže da s njim Istra može u Ligu prvaka.

Najavljen dolazak Decantera u Hrvatsku

U sklopu suradnje s Vinistrom, Istra će u srpnju iduće godine biti domaćin posebnog Decanterovog salona na kojem će se predstaviti sva hrvatska nagrađena vina s Decanterovog natjecanja. Ovaj jedinstveni event ugostit će neke od najcjenjenijih vinskih stručnjaka svijeta, najavljeno je u prilogu.

Vinistra iduće godine slavi 30. rođendan

„Autori tekstova su imali potpunu neovisnost i posebno veseli njihov doživljaj Istre i istarskih vina, ali i ostalih hrvatskih vinskih regija. Ovo je još jedna potvrda da su malvazija i teran poznati istarski brendovi, a naš poluotok atraktivna vinska destinacija s nizom Decanterovih nagrada i prva u Hrvatskoj u kojoj je u svibnju održano poznato vinsko ocjenjivanje Concours Mondial de Bruxelles“, istaknuo je Luka Rossi, predsjednik Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre te za iduću godinu najavio spektakularnu proslavu 30. rođendana udruge Vinistra i istoimene izložbe koja će se tradicionalno održati u porečkoj dvorani Žatika od 10. do 12. svibnja.

Dvorana Žatika

Visit Istra – a wine lover’s tour

Osim najpopularnije regionalne izložbe vina Decanterov prilog dao je na jednoj stranici osvrt i na proljetni Concours Mondial de Bruxelless kojem je udruga Vinistra bila sjajan domaćin i tako otvorila vrata Hrvatske ovom prestižnom ocjenjivanju.

Uz Caroline Gilby o našem je vinskom poluotoku pisala i Jane Foster. Na njezinoj istarskoj ruti za ljubitelje vina našli su se Pula, Buje, Bale, Rovinj, Motovun…, dok je Simon J Woolf dao osvrt na ostale tri hrvatske regije – Dalmaciju, Bregovitu Hrvatsku,  Slavoniju i Hrvatsko Podunavlje.

 

Foto: arhive Vinistre, Vinarta i vinarije Rossi

Unica Kabola iz 2019. najbolja malvazija istarska na Decanteru

S osvojenih 96 bodova Unica Malvazija berbe 2019., poznate istarske vinarije Kabola, osvojila je zlatnu medalju i najbolje je ocijenjena malvazija istarska na prestižnom Decanteru.

Ovo iznimno suho vino odlične svježine i prekrasne slamnato-žute boje sa zlatnim obrisima, zavest će vas mirisom zrele kruške s notama suhe trave, suhih badema i smokve i punim tijelom. Mineralno, odlično izbalansirano, na aftertasteu osjeti se maslac i fini gorkasti okus bagrema. Toplo je, intenzivno, za uživanje…

„Osvojeno zlato na Decanterovom natjecanju još je jedna potvrda kvalitete naših vina. Nagrade poput ove vesele, ali i potiču i obvezuju da budemo još bolji“, rekao je Marino Markežić, vlasnik ove prekrasne obiteljske vinarije u Kanedolu pored Momjana, prve koja je u Istri uvela principe ekološke proizvodnje pa sva njezina vina i maslinova ulja imaju i bio certifikat.

Na ovogodišnjem Decanteru srebrom su se okrunila još dva vina ove vinarije – Amfora Malvazija Kabola berbe 2019. i prvi Muškat Momjanski Kabola također odležan u amforama iz 2020. Ovo je drugo srebro ovog proljeća za ovaj iznimni Muškat momjanski, jedno je već stiglo s prestižnog ocjenjivanja Concours Mondial de Bruxelless koji se ove godine prvi put održavao u Hrvatskoj i to u Poreču, a na tom ocjenjivanju srebro je dobila i Amfora Malvazija Kabola berbe 2020.

Marino Markežić

Marino Markežić prvi je u Hrvatskoj na svom imanju u Kanedolu započeo s odležavanjem u amforama, pa su ova vina kruna njegova rada. Kroz produženu fermentaciju u amforama dobila su sasvim novu dimenziju i pokazala svoju plemenitost.

Srebrom nagrađeni Muškat Momjanski Kabola prvo je vino ove sorte koje je tako odležavalo, a na taj iskorak u vinariji su se odlučili 2021., nakon sjajnih terana i malvazija odležanih u amforama. Muškat momjanski iznimna je istarska sorta s dugom poviješću njegovanja na sjeverozapadu Istre, a prije nekoliko godina dobila je europsku oznaku izvornosti. Obitelj Marina Markežića još uvijek u arhivi čuva bocu Momjanskog muškata iz 1891. koja označava njihovu višestoljetnu tradiciju u proizvodnji vina.

Foto: arhiva Vinarije Kabola

En primeur 2023. Istrijani u Zagrebu potvrdili status vrhunskih vinara

Više od šezdeset vinara iz Istre predstavilo je malvazije istarske berbe 2022. na 11. En primeuru, manifestaciji koju je 2012. pokrenula Vinistra po uzoru na takva događanja u Francuskoj. Premijerno kušanje vina u zagrebačkom hotelu Esplanade tradicionalno je okupilo hrvatsku vinsku scenu, sommeliere, enologe, vlasnike ugostiteljskih objekata, distributere, sve one koji su željeli na vrijeme rezervirati vina dok su još u bačvama, ali i ljubitelje malvazije i istarskih vina.

„Prošla vinogradarska godina bila je vrlo izazovna i obilježena velikim sušama ali istarski vinari imaju puno utakmica u nogama pa su ponovo odradili vrhunski posao. Siguran sam da ćemo nakon En primeura još jednom zaključiti kako imamo jako dobre mlade malvazije“, ističe Luka Rossi, predsjednik Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre pred kojom je iznimno dinamična godina s atraktivnim vinskim manifestacijama. Među njima i važno domaćinstvo prestižnog svjetskog ocjenjivanja Concours Mondial de Bruxelles.

Luka Rossi, Boris Miletić, Sandra Zokić, Zlatko Komadina i Marko Miklaužić

Prije promenadnog kušanja održana je radionica”Malvazija kroz različite terroire Istre” koju su vodili sommelier Filip Savić i dr. sc. Kristijan Damjanić. Na radionici su predstavljeni najbolji uzorci malvazije istarske berbe 2022. Naime, stručan žiri je odabrao 11 uzoraka koji najbolje predstavljaju pet vinarskih regija na koje je podijeljena Istra, pa su prisutni imali prilike kušati malvaziju iz vinarije Vivoda (jug), malvaziju Festigia iz Agrolagune (zapad), malvaziju vinarije Kadum (također zapadna regija), malvaziju vinarije Franković (sjever-sjeverozapad). Iz iste regije predstavljena je i malvazija vinarije Dešković, potom malvazija Valenta (centralni dio Istre) i malvazija vinarije Benazić (istočni dio Istre). “Zadatak nije bilo lagan jer od 43 pristigla uzorka morali smo izdvojiti ovih jedanaest i nadamo se da smo uspjeli barem donekle dočarati koliko se malvazije istarske razlikuju s obzirom na terroir i kakvih će karatkeristika biti vina od ove sorte iz prošlogodišnje berbe” rekao je sommelier Filip Savić.

“Impresionira me kako Istrijani savršeno spajaju proizvodnju vina i maslinovog ulja s turizmom i u tom smislu je genijalna ideja da se Concours Mondial de Bruxelles održava u Istri gdje će se svijetu osim vinara iz Istre i čitave Hrvatske prezentirati i Istra kao turistička destinacija. Ovo je velika vrijednost za hrvatski turizam i hrvatsko vinarstvo“, istaknula je Sandra Zokić, izaslanica ministrice poljoprivrede i ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište.

Boris Miletić istarski župan, također je potvrdio značaj Concours Mondial de Bruxellesa za istarski turizam i vinarstvo, a kao jedan od simbola Istre izdvojio malvaziju istarsku koja kvalitetom parira i mnogo većim vinskim regijama.

Kao i svake godine s istarskim vinarima u Esplanadu je stiglo i dvadesetak kolega s Kvarnera sa žlahtinama te članovi Bregovite Hrvatske s mladim vinima. Kvarnerske vinare podržao je primorsko-goranski župan Zlatko Komadina, a član Upravnog odbora vinara Bregovite Hrvatske Marko Miklaužić istaknuo je kako su za razvoj ove vinske regije zaslužne tri autohtone sorte škrlet, pušipel i kraljevina koje su se također mogle kušati u Zagrebu na En primeuru.

Ana i Marino Markežić

U zahuktaloj atmosferi, svatko je nalazio svog favorita, poznato lice vinara s kojim je razmijenio mišljenja i komentare, a kušajući toliko dobrih mladih vina bilo je teško odlučiti se za najbolje.

„Nakon standardno dobrog Kozlovića, vinarije koja iz godine u godinu s odličnim vinima opravdava kvalitetu svog rada, najviše mi se svidjela mlada malvazija vinarije Kabola. Još je u mladoj formi, jučer je punjena iz tanka, ali kad se primiri i malo „odmori“, biti će to vrhunsko vino voćno-mineralne arome. Pohvalila bih i mlade malvazije vinarije Marijana Armana koje imaju nešto više alkohola, a istodobno su mineralne, tople, svilenkaste i već sada dobro izbalansirane, te malvaziju vinara Claudia Tomaza. Ona pak ima niže alkohole (oko 11%) sviježih je aroma, te jako izražene voćnosti“ rekla je sommelierka Manuela Maras i napomenula kako joj se kod gostujućih vinarija iz Bregovite Hrvatske najviše svidio pušipel vinarije Cmrečnjak koji će sigurno ove godine biti omiljeno u krugovima ljubitelja vinskih kapljica, koji vole svježa vina raskošne arome.

Antonio Tomaz

Nina Arman

 

Foto: Merlo De Graia i Sunčana Barušić