Arhiva oznaka za: Benvenuti

Doznajte koja je malvazija najbolja na svijetu i tko su ovogodišnji šampioni Vinistrinog ocjenjivanja

Poznati su rezultati Vinistrinog 31. ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića i 16. Svijeta malvazija. Ove godine potpuno nova pravila, standardi su podignuti vrlo visoko pa je i pobjeda slađa. Best in Show za najbolju malvaziju osvojila je Justina Damjanić vina. Ova Malvazija istarska berbe 2019. laskavu je titulu ponijela među 350 malvazija koje su na ocjenjivanje pristigle iz čak osam zemalja.

Ivan Damjanić, Damjanić vina

Novosti među šampionima

Šampionskim titulama okitila su se Vina Dešković za najbolju mladu Malvaziju istarsku 2024., Zigante Vero za odležanu Malvaziju istarsku 2020., Vinarija Tomaz za najbolji mladi Teran 2024., Vinarija Kozlović za Santa Lucia Teran 2019., slovenski proizvođači Vinska klet Kralj za Refošk 2024., a Jogan za odležani Refošk 2020.

Prvi put u povijesti ocjenjivanja uvedene su i šampionske kategorije za žlahtine i muškate momjanske, a pobjedu su odnijeli Vinska kuća Pavlomir za Žlahtinu 2024. i Vina Franković za Muškat momjanski Luna d’Oro 2021.

Sedam platinastih medalja

Na ovogodišnjem ocjenjivanju dodijeljeno je ukupno sedam platinastih medalja vinima i jakim alkoholnim pićima koja su osvojila minimalno 95 bodova. Četiri platine osvojile su malvazije: Monemvasia-Malvasia, 2010., grčke vinarije Monemvasia, Malvazija San Salvatore, 2015. Benvenuti vina, Templara iz 2023., Vinarije Rossi, Malvazija istarska Grand Cru 1 iz 2020. Vina Brčić. Platinu je osvojio i Teran Barbarossa iz 2021., a još dvije platinaste medalje dodijeljene su u kategoriji jakih alkoholnih pića – Travarici Destilerije Rossi i Aurinom Fernet Amaru 78.

Novi kriteriji po uzoru na vodeća globalna ocjenjivanja

Podsjetimo, ocjenjivanje se održavalo početkom travnja u Hotelu Parentium Plave Lagune po potpuno novim pravilima po uzoru na vodeća globalna ocjenjivanja. Uvedene su tri faze – u prvoj se dodjeljivala privremena ocjena, uzorci s 89 i više bodova ušli su u drugu fazu u kojoj su se definirale medalje, a u trećoj su se birali šampioni.

Velika novost je i način kušanja – umjesto pojedinačnog, uvelo se kušanje u flightovima, odnosno sljedovima vina po uzoru na Decanter World Wine Awards, čime se dodatno unaprjeđuje objektivnost ocjenjivanja.

„Zlatnu medalju i ove su godine osvajala vina i destilati s najmanje 90 bodova, dok su ona s 95 i više bodova dobila platinastu medalju. U ocjenjivanju je sudjelovalo šest komisija, ukupno 30 stručnjaka – enologa, sommeliera, vinskih kritičara i nositelja prestižne titule Master of Wine. U prvoj fazi svaka komisija brojila je pet članova, dok su u drugoj fazi bile tri komisije“, kaže Luka Rossi, predsjednik udruge Vinistra uz čestitke kolegama, osvajačima prestižnih titula i medalja.

Vodilo se računa o svim detaljima

Stručnost i profesionalnost osigurani su i tehničkim detaljima – koristile su se četiri vrste vinskih čaša, najčešće Riedel za malvaziju, a sva vina iz berbe 2020. i starijih prethodno su dekantirana u posebno odabranim Riedel dekanterima. Svako vino kušalo se na optimalnoj temperaturi.

„Medalje osvojene na Vinistri predstavljaju iznimno vrijedan alat u promociji i prodaji vina – one su jamstvo kvalitete i snažan poticaj kupcima. Što su kriteriji stroži, natjecanje postaje prestižnije i relevantnije. Za šampionima i vinima s platinastim odličjem uvijek je najveća potražnja i interes tržišta. Ne smiju se podcijeniti srebrna i brončana odličja koje također imaju svoju težinu. Prvu prigodu da ih kušate imate već na 31. Vinistri koja se od 9. do 11. svibnja održava u Poreču“, poručuje Luka Rossi.

Listu rezultata Vinistrinog ocjenjivanja pogledajte na web stranici https://vinistra.hr/hr.

Foto: Merlo De Graia i Sunčana Barušić

Najbolji na samom vrhu: braća Benvenuti na Sljemenu predstavila nove berbe  

U dojmljivom ambijentu OIV Tornja na Sljemenu, na 1114 metara nadmorske visine, braća Albert i Nikola Benvenuti predstavili su nove berbe svojih poznatih vina. Kako u proljeće obično na tržište  izlaze svježa vina iz prethodne berbe, ili odležana vina iz ranijih berbi, tako je u vinskom svijetu već poznato da svako proljeće ujedno obilježava i originalna promocija novih berbi vinarije Benvenuti.

Nakon promocije u Botaničkom vrtu u Zagrebu prošlog proljeća, ove godine su braća Benvenuti otišli korak dalje te su brojnim suradnicima, prijateljima i medijima pripremili izlet na Sljeme. U podnožju žičare Sljeme gosti su dočekani s čašom Benvenuti Roséa iz berbe 2024. u kojem su zatim uživali tijekom dvadesetominutne vožnje gondolama sve do OIV tornja na Sljemenu.

Albert i Nikola uzvanike su dočekali ispred tornja, a druženje se nastavilo na vrhu OIV tornja Sljeme, u baru 360 – najvišoj točki Zagreba. Tako je uz ugodnu glazbu i ukusne zalogaje, stotinjak uzvanika nove berbe kušalo uz prekrasan pogled na Zagreb i okolicu, koji je radi sunčanog vremena sezao sve do slovenskih Alpi.

Albert i Nikola Benvenuti i Saša Špiranec

Prigodnim obraćanjem, Albert i Nikola predstavili su svježu Malvaziju i Rosé iz 2024. godine, zatim Malvaziju Livio Benvenuti iz 2023., crno vino Caldierosso iz 2022., teran Livio Benvenuti iz 2020. i na kraju desertno vino Corona Grande iz 2022.

Albert i Nikola Benvenuti

Istaknuli su kako je iza njih odlična berba, a odraz te berbe upravo su svježi Rosé i svježa Malvazija.
Benvenuti Rosé radi se već dugi niz godina u posebnoj kombinaciji, s teranom kao bazom koja s obzirom da se bere ranije vinu daje svježinu, te merlotom koji se dodaje da obogati teksturu.

Svježa malvazija ključno je vino obitelji Benvenuti, a radi se o kupaži više položaja s područja Motovunštine. “Zahvaljujući odličnoj berbi Malvazija 2024. je postigla zavidan nivo kvalitete!“ istaknuo je Albert Benvenuti, a za Malvaziju Livio iz berbe 2023., koja je svojom kompleksnošću i strukturom kvalitativna nadogradnja na svježu malvaziju, rekao je da se radi o liniji posvećenoj njihovom ocu, koja je zamijenila nekadašnju liniju Anno Domini i kojoj je ovo tek treća po redu berba na tržištu.

Nikola Benvenuti je u nastavku predstavio Caldierosso, kupažu četiri različite sorte kojoj je baza teran s 50% udjela, dok preostalih 50% u jednakim omjerima čine sorte nebbiolo, merlot i tempranillo. Berba 2022. odležava godinu dana u drvenim bačvama i 6 mjeseci u boci prije izlaska na tržište.

Za slijedeće predstavljeno vino, Teran Livio, Nikola Benvenuti je istaknuo da je njihov ponos, da se radi o sorti koju treba znati ukrotiti sadnjom na pravu poziciju i pažljivom i strogom njegom u vinogradu. Teran Livio iz 2020. je svoju premijeru je već imao, a ova proljetna promocija je bila prigodan trenutak za vidjeti kako se razvija u boci, s obzirom da je iz berbe koja je dala dugovječna vina.

Posljednje predstavljeno vino, Corona Grande, ime je dobilo po istoimenom položaju, a radi se o kupaži sastavljenoj od 60 % malvazije, 35% muškata bijelog i 5 % ulovine. Radi se o pitkom desertnom vinu koje se može upariti uz desert, ali koje i samo može poslužiti kao desert.

Albert Benvenuti je u svojem govoru još istaknuo: „Važno nam je ne samo prodati bocu vina, nego i doživljaj teritorija koji predstavlja, jer naša je misija kroz vino predstaviti svijetu potencijal i posebnost našeg kraja. Prema tome, istaknuo bih našu Livio Malvaziju kao autentični odraz terroira i to je definitivno čini posebnom.“.

Vina iz nove berbe među uzvanicima su izazvala brojne pozitivne komentare, „Rosé i Malvazija su na nekoj klasičnoj Benvenutijevskoj razini, no na mene je najveći dojam ostavila Livio Malvazija koja ima pravi štih malvazije, gdje je sortnost  dominantna, koja je moćna i pitka u isto vrijeme, što je inače vinarima jako teško postići. Nama sommelierima takvo vino je posebno drago jer imamo širok spektar hrane koji možemo sljubiti s njom, a gosti često traže, ne čašu, nego bocu više“ istaknuo je Tomislav Mikinac, glavni sommelier restorana Nebo. Svoje favorite istaknuo je i Mario Meštrović, sommelier i vlasnik restorana Kaiser: „Livio Teran bih istaknuo generalno s obzirom da ga imam i u ponudi u restoranu, a osim njega poseban dojam mi je ostavio Caldierosso, koji nudi neobičnu senzaciju na prvu i jako je lijepo uravnotežen u ustima te je vrlo zanimljiv i slastan.“  

“Vrhunsko vino može napraviti svatko, ali braći Benvenuti to polazi za rukom godinama za redom i to ne samo jedno vino, nego sva koja rade; vrhunski su im i bijelo i crno i rosé.“  Istaknuo je Ivan Trbušić, voditelj restorana Le Bistro Esplanade dodavši da ga je posebno oduševila kombinacija terana i merlota u Roséu te da svježa Malvazija svake godine postavlja standard svim malvazijama.


Proljetna promocija novih berbi braće Benvenuti je opravdala visoka očekivanja svojim kontinuiranim standardom u proizvodnji vina ali i originalnoj ideji promocije, nakon koje uzvanici s potpunim pravom postavljaju pitanje – gdje će ih Albert i Nikola okupiti sljedećeg proljeća.

Foto: Matej Marjanović i Sunčana Barušić

Komisija eksperata odabrala novu Benvenuti Santa Elisabettu

U restoranu Plavi Podrum u Voloskom vinarija Benvenuti odabrala je konačan blend Santa Elisabette iz 2021. godine, ponovno uz pomoć odabranih vinskih stručnjaka. Formiranjem konačnog blenda, jubilarni 7. put zaredom, priveden je kraju kompleksan proces rađanja najtraženijeg terana u Hrvatskoj.

Nikola i Albert Benvenuti, vlasnici poznate vinarije Benvenuti, i ove godine okupili su odabrani tim sommeliera i vinskih stručnjaka koji su zajedno s njima kroz slijepo kušanje odabrali finalnu kupažu za njihov proslavljeni teran.

Proces konačnog odabira ponavlja se od 2015. godine, kada je pripremljena prva berba Santa Elisabette. Od tada se, početkom svake godine, u Voloskom okuplja komisija koja bira najbolji blend koji se zatim puni u boce i ide na daljnje odležavanje sve do jeseni, kada se lansira na tržište i kada vinarija Benvenuti, kao i svake godine, brojnim vinskim stručnjacima i suradnicima svečanom promocijom predstavi novu Santa Elisabettu.

Komisiju koja je ove godine sudjelovala u odabiru konačnog blenda Santa Elisabetta iz 2021. godine činili su: Daniela Kramarić, Sandi Paris, Emil Perdec, Marko Rundek, Kristijan Harjač, Tomislav Mikinac, Goran Petrić, Zoran Gregorović, Ivan Trbušić, Sanja Simić, Davor Butković, Rene Bakalović, Gordan Zečić i Saša Špiranec.

Foto: Vinart

Sve je spremno za prvi samostalni nastup Vinistre na prestižnom Proweinu

Istra kao najdinamičnija hrvatska vinska regija prvi put se samostalno predstavlja u Düsseldorfu na Proweinu. Među vinskim proizvođačima iz 60 zemalja nastupit će se i 13 poznatih vinarija iz Istre – Agrolaguna, Damjanić wines, Medea winery, Fakin, Meneghetti winery, Pervino, Cattunar, ROSSI winery & distillery, Bertoša wines, Kozlović winery, Benvenuti, Matošević Wines of Istria i Franković winery.

Istaknuti istarski vinari od 19. do 21. ožujka izlagat će u organizaciji Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre, na samostalnom štandu u hali 12 gdje će se predstaviti uz vinske zemlje poput Portugala, Mađarske i Gruzije.

Predstavljanjem na sajmu Prowein u Düsseldorfu Vinistra će svijetu ispričati priču o maloj iznimno atraktivnoj vinskoj regiji s vrhunskim vinima, a Istra će dodatno učvrstiti status prepoznatljivog brenda ne samo na svjetskom turističkom, već i na vinskom tržištu.

„Iznimno nam je važno predstaviti se na jedinom međunarodnom sajmu koji prati cjelokupno svjetsko vinsko tržište. Osobito nam je zanimljivo i što se održava u Njemačkoj, turistički najznačajnijem emitivnom tržištu za Hrvatsku i Istru koja je jedna od najomiljenijih destinacija na Mediteranu. Uz naglasak na vrhunska vina i istarsku vinsku tradiciju predstavit ćemo prvenstveno naše autohtone sorte – malvaziju istarsku i teran koji su već prepoznati među vinoljupcima i stručnjacima diljem svijeta“, rekao je Luka Rossi, predsjednik Vinistre.

Za ovu udrugu koja okuplja više od 120 istarskih vinara, 2023. je posebno dinamična i izazovna godina. Uz nastup na najvažnijem svjetskom sajmu vina u Düsseldorfu, od 5. do 7. svibnja Vinistra organizira 29. izdanje istoimenog vodećeg regionalnog vinskog sajma u gradu Poreču, a samo tjedan kasnije, od 11. do 14. svibnja, očekuje je domaćinstvo vodećeg svjetskog ocjenjivanja Concours Mondial de Bruxelles u sekciji mirnih crnih i bijelih vina na kojem će više od 350 stručnjaka iz 50 zemalja ocjenjivati više od 10 tisuća vina iz čitavog svijeta.

 

Foto: arhiva Vinistra

Definiran konačni blend nove Benvenuti Santa Elisabette iz 2019. godine

Kompleksni proces rađanja Benvenuti Santa Elisabette, najtraženijeg terana u Hrvatskoj, priveden je kraju 6. veljače ove godine u restoranu Plavi Podrum u Voloskom, jubilarni peti puta zaredom.

Albert i Nikola Benvenuti, vlasnici vinarije, okupili su tim iskusnih sommeliera i vinskih novinara da im kroz slijepo kušanje pomognu odabrati finalnu kupažu za svoje proslavljeno vino, ovog puta iz berbe 2019. Početkom svake godine, počevši od 2015., braća Benvenuti uz pomoć grupe dobrih poznavatelja domaće i internacionalne vinske scene provjeravaju u kojim je bačvama vino protekle tri godine najkvalitetnije sazrjelo i odabiru njihov najbolji međusobni omjer prije punjenja i odlaganja na daljnje dozrijevanje u bocu od još dodatnih osam mjeseci.

U odabiru konačnog blenda Santa Elisabette iz 2019. sudjelovali su sommelieri Danijela Kramarić, Sandi Paris, Emil Perdec, Marko Rundek, Filip Savić, Tomislav Mikinac, Mario Meštrović, Kristijan Harjač te vinski novinari Sanja Simić, Rene Bakalović, Davor Butković, Igor Luković i Saša Špiranec. Vino se na tržištu očekuje krajem ove godine.

WOW: rođendansko slavlje u društvu pobjednika

U Business Clubu 5, u zagrebačkom Sky Office-u,  proslavljen je 11. rođendan udruge WOW i po deseti puta dodijeljene godišnje WOW vinske nagrade i WOW Grand Prix

„Jednoglasno smo odlučile da je sveukupni pobjednik Benvenuti Muškat San Salvatore koji je toliko sladak i gust da će s lakoćom podnijeti i društvo kolača, iako je puno bolje spariti ga s nekim aromatičnim tvrdim kozjim sirom ili sirom s plemenitom plijesni. Njegov miris po sušenim marelicama, medu, suhom cvijeću i džemu od naranče je neodoljiv, a ako ga sada nabavite, možete ga čuvati još najmanje petnaest do dvadeset godina“ rekla je predsjednica žirija Danijela Kramarić za ovo izuzetno vino koje je zaslužilo WOW Grand prix.

Potom su proglašeni i ostali pobjednici koji su osvojili WOW vinske nagrade: u kategoriji pjenušaca, nagradu je osvojio „Pavel Šember“ 2018. Među bijelim vinima pobijedio je St. „Hills Le chiffre“ 2020., a  najbolji rosé je „Bastijan Rose“ 2021. Među crvenim vinima uvjerljivo je pobijedio „Gran Teran Coronica“ 2015., a među desertnima, dakako, „Benvenuti San Salvatore“ 2013.

Nagrade koje simboliziraju skulpture dizajnirane od „Grupe“, u ime „Vinarije Bastijan“ preuzela je Petra Leko, za Leko, za „St.Hills“ je nagradu, u ime Ernesta Tolja, preuzeo Saša Franić, svoju je nagradu za „Gran teran“ preuzeo Moreno Coronica osobno, a nagradu za desertno vino i sveukupni WOW Grand Prix, primili su Nikola i Albert Benvenuti. Nagradu im je u ime prošlogodišnje pobjedničke „Vinarije Jakob“, predala Valentina Jakobović. Dodjelu nagrada vodila je osnivačica i dugogodišnja predsjednica udruge WOW, Sanja Muzaferija. Pila su se vina nagrađenih vinara uz delikatese PIK-a Vrbovec i izvanredne keksiće Miscotti, u prisutnosti autorice tih slatkih delikatesa, Mirte Atlije.

 

Izbor za WOW vina godine zamišljen je tako da jedan vinski „kustos“  (ugledna hrvatska sommelierka ili sommelier) selekcionira vina kušana u prošloj godini, na temelju čega sastavlja svoju autorsku listu vina u pet kategorija: pjenušci, bijela, ružičasta, crvena i „desertna“ (vina s ostatkom šećera). Potom slijedi centralni dio akcije „Što žene žele“, mogućnost da elektroničkom poštom članice glasuju o svojem izboru. Do sada su izbornici bili Karin Rupene-Perdec, Alena Stuparić, Siniša Lasan, Roka Bekavac, Emil Perdec, Filip Savić, Jelena Šimić-Valentić, Željko Bročilović Carlos i Mario Meštrović a ove je godine selektor bio jedan od naših najtrofejnijih sommeliera Ivan Jug iz restorana Noel, višestruko ovjenčanog Michelinom, Gault-Milleauom i drugim gastro nagradama.

Slijepo kušanje na kojem se donosi konačna odluka o pobjednicima u svakoj kategoriji i ukupnom pobjedniku, dobitniku WOW Grand Prixa, ove godine je organizirano u opatijskom hotelu „Ambasador“, a finalni  stručni žiri ove godine su činile tri ekspertice: predsjednica žirija Danijela Kramarić, legendarna sommelierka i vlasnica restorana „Plavi podrum“ ; vinarka Ana Peršurić Palčič iz vinarije „Misal“ i – vinska poduzetnica s dugogodišnjim iskustvom u svim većim i značajnijim vinarijama Hrvatske, uključujući „Iločke podrume“, a sada vinska konzultantica Karmela Tancabel koja razvija vlastiti brand „Wine Emotion by KT“. One su između 12 finalista naslijepo odabirale pobjednike u svakoj kategoriji.  Zaslugom WOW-a do sada su u francuski Bordeaux otputovali vinari Antonella (i sama članica Udruge) i Gianfranco Kozlović, u Champagnu je putovao brački vinar Senjković, u španjolski Penedes Moreno Coronica, u Burgundiju Luka Krajančić, u Toscanu predstavnik vinarije Meneghetti, u Mađarsku Marko Fakin, u Austriju Frano Milina Bire a prošlogodišnji pobjednik, vinarija Jakob, pridružila se Sanji Muzaferiji na putu u Milano gdje su prisustvovale Forumu žena i vina svijeta, pod dirigentskom palicom Donne del vino Italia i njihove predsjednice Donatelle Cineli Colombin

„Što žene žele“ akcija je koju već desetu godinu uspješno organizira udruga WOW. U hrvatskoj inačici one su „Žene i vino“, izuzetno aktivna grupa žena koju je u kolovozu   2011. osnovala novinarka Sanja Muzaferija. Udruga namijenjena ženama koje su se udružile na istoj temi – vinu, a djeluje u cijeloj Hrvatskoj s ograncima u Splitu i Rijeci.

WOW-ice su angažirane na području kulture stola, s posebnim naglaskom na promidžbu ponajprije hrvatskih vina – osobito vinarki – ali su poznate i po stalnim kušanjima, radionicama, izletima i vinskim edukacijama te mnogobrojnim drugim akcijama i aktivnostima.

Fotografije Rene Karaman, Mario Draušnik, arhiva WOW