Arhiva oznaka za: Emil Perdec

Primopredajom domaćinstva završen službeni dio 30. Concours Mondial de Bruxelles

„Ovo je najveći event u organizaciji Vinistre do sada i željeli smo predstaviti Istru i Hrvatsku sudionicima ocjenjivanja na najbolji način, kroz vrhunski doživljaj i obilazak vinarija i naših najvećih atrakcija. To ne bi bilo moguće bez naših partnera ali i vinara, članova Vinistre, koji su se uistinu potrudili pokazati sudionicima ocjenjivanja najbolje što imamo, naravno uz fokus na malvaziju i teran. Istra se još jednom potvrdila kao reprezentativna vinska regija s iznimnom kvalitetom vina i prekrasnim obiteljskim vinarijama, reakcije sudionika 30. Concours Mondial de Bruxellesa su sjajne i to nas kao domaćine iznimno veseli“, istaknuo je predsjednik Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre Luka Rossi čestitajući guverneru meksičkog Guanajuatoa Diegu Sinhuéu Rodríguezu na domaćinstvu 2024.

Luka Rossi, Boris Miletic i Diego Sinhue Rodrigue

Istarski župan Boris Miletić rekao je kako vjeruje da su sudionici ovog ocjenjivanja uživali u bogatom programu i obilasku Istre.„Nadam se da ste otkrili ovaj mali komadić raja, da ste se lijepo proveli nakon ocjenjivanja u dvorani Žatika i da ćete kući otići prepuni doživljaja i lijepih sjećanja te da ćete nam se ponovo vratiti u Istru i Hrvatsku. Danas kada svi pričaju o budućnosti i umjetnoj inteligenciji, možemo biti sigurni da ona nikad neće pobijediti ljude kad je proizvodnja vina u pitanju. Uvjeren sam da će regija Guanajuato biti odličan domaćin i želim im sve najbolje u 2024., a ovim putem još jednom zahvaljujem Concours Mondial de Bruxellesu na odabiru Istre za ovogodišnje domaćinstvo“, istaknuo je istarski župan.

Od 320 ocjenjivača 16 iz Hrvatske

Jedno od najcjenjenijih svjetskih ocjenjivanja u porečku dvoranu Žatika okupilo je 320 ocjenjivača, a među njima je bilo i 16 hrvatskih sudaca, redom poznatih imena iz svijeta vina: Ivan Jug, Marijan Bubola, Ivan Damjanić, Josip Barišić, Sandi Paris, Danijela Katarinčić, Toni Babić, Toni Batel, Filip Božić, Matea Jagar, Ana Marija Jagatić Korenika, Marko Krstačić, Sanja Radeka, Saša Špiranec, Tomislav Tuđen i Josip Orišković. Oni su sa svojim kolegama koji su u Poreč pristigli iz 50 zemalja, u tri dana ocijenili čak 7.504 uzorka vina, a rezultati će biti objavljeni na službenim stranicama Concours Mondial de Bruxellesa 23. svibnja u 12 sati.

„Za ovako veliki događaj u Žatiku je stiglo 600 stolova, više od 500 stolica, a na njemu je tijekom tri dana radilo 50 konobara Plave Lagune te još 55 učenika srednjih škola iz Osijeka, Virovitice, Buja, Pule, Rovinja i Poreča, a na eno-gasto događanjima radili su polaznici Kuharske akademije u Plavoj Laguni, dok je u našim hotelima boravilo više od 600 sudionika Concours Mondial de Bruxellesa. Ovakav vinski event u Hrvatskoj i široj regiji još se nije dogodio, slobodno se može reći da je ovo Liga prvaka vinskog svijeta“, istaknuo je Emil Perdec, menadžer hrane i pića Plave Lagune, zlatnog sponzora, smještajnog i logističkog partnera Vinistre na ovom svjetskom vinskom događanju iznimno važnom za promociju istarskih vina i Istre u svijetu.

Odlična atmosfera, vrhunska organizacija

„Vrhunska organizacija, iznimno smo zadovoljni, atmosfera je odlična. Čestitao bih Vinistri i njezinim partnerima na odlično obavljenom poslu. Impresionirani smo prekrasnim istarskim vinarijama, vašim iznimnim malvazijama i teranima, atraktivnim pejzažima i ljepotom Istre. Sigurno ću dolaziti i privatno u vašu prekrasnu vinsku regiju“, poručio je Baudouin Havaux, predsjednik Concours Mondial de Bruxellesa.

Predsjednik CMB-a Baudouin Havaux

Vinistra je dovođenjem ovog ocjenjivanja još jednom potvrdila da je predvodnik vinskih trendova u Hrvatskoj, a ovaj u organizacijskom smislu iznimno zahtjevan event održan je samo nekoliko dana nakon iznimno uspješne 29. Vinistre.

Foto: Merlo de Graia

Poreč uskoro postaje centar vinskog svijeta

Više od 10.000 uzoraka vina iz 50 zemalja u tri dana, od 12. do 14. svibnja, ocjenjivat će 350 ocjenjivača iz čitavog svijeta. U Poreču je sve spremno za najveće svjetsko ocjenjivanje vina Concours Mondial de Bruxelles, koji ima najznačajniji utjecaj na globalnu vinsku scenu, poručeno je u zagrebačkom hotelu Esplanade na predstavljanju programa ovog iznimno cijenjenog vinskog događanja.

Natjecanje je prvi put organizirano 1994., a od 2006. mijenja lokaciju svake godine te se do sada održalo u 15 poznatih vinskih regija između ostalog u švicarskom Aigleu, češkom Brnu, Luksemburgu, talijanskoj Calabriji u kojoj je prošle godine svečano objavljeno domaćinstvo Istre, pa se tako naša mala vinska regija našla u odabranom društvu.

„Siguran sam kako ćemo svi zajedno znati iskoristiti ovu priliku u daljnjoj promociji turizma, ali i razvoju hrvatske enologije, koja iz godine u godinu biva sve kvalitetnijom i prepoznatljivijom među vrhunskim poznavateljima vina. Također, suvremeni turist traži autohtona i jedinstvena iskustva pri posjeti određene turističke destinacije, a upoznavanje i konzumacija izvorne lokalne hrane i vina stvara kod posjetitelja poseban doživljaj. Hrvatska ima dugu tradiciju proizvodnje vina koja predstavljaju identitet i kulturu podneblja, od obale do kontinenta naše zemlje“, izjavio je Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice, nadodavši kako je ovo ujedno izvrsna prilika za hrvatske vinare da u najboljem svjetlu predstave sebe, svoj rad i vrhunska vina međunarodnoj publici.

Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice

Hrvatska vinska scena zaslužuje punu pažnju

 „Oduševljeni smo što naš 30. Concours Mondial de Bruxelles održavamo u Istri. U Hrvatskoj smo uz važnost obiteljskih vinarija otkrili i autentične vinograde u skladnom prirodnom okruženju. Ovdje je vino sastavni dio turizma, a Concours će svojih 350 sudaca iz cijelog svijeta upoznati s vinskom regijom u kojoj se spajaju veličanstven krajolik, gurmanska ponuda i kvalitetna vina. Ti će suci zasigurno postati novi ambasadori Istre, regije koju svakako vrijedi posjetiti. Surađujući s Hrvatskom, Istrom i gradom Porečom, imamo sreću raditi s predanim i strastvenim partnerima, kompetentnim profesionalcima koji dijele našu posvećenost izvrsnosti i kvaliteti“, poručio je Baudouin Havaux, predsjednik Concours Mondial de Bruxellesa.

Baudouin Havaux, predsjednik Concours Mondial de Bruxelles i Luka Rossi, predsjednik Vinistre

Veliko priznanje za Istru

 Župan Istarske županije Boris Miletić rekao je kako je domaćinstvo najprestižnijeg ocjenjivanja vina u svijetu Concours Mondial de Bruxellesa iznimna čast. „Ovo je potvrda kako smo u Istri odabrali ispravnu strategiju s fokusom na vrhunsku kvalitetu, a naše autohtone sorte, prvenstveno malvazija i teran, postali su najpoznatiji simboli istarskog poluotoka, iznimno cijenjen brend na globalnom tržištu“, istaknuo je istarski župan, a direktor Turističke zajednice Istarske županije Denis Ivošević dodao je kako je su istarske vinarije danas turističke atrakcije, pravi mali muzeji gastronomije.

Denis Ivošević, direktor Turističke zajednice Istarske županije

Gradonačelnik Poreča Loris Peršurić rekao je kako je ovo vinsko natjecanje koje će se u porečkoj dvorani Žatika održati tjedan dana nakon Vinistre potvrda da je Poreč postao vinski grad, kojeg prema riječima Nenada Velenika, direktora gradske turističke zajednice očekuje sjajna predsezona, a prema najavama i sezona bi mogla biti rekordna.

Ogromna promocija za Istru i Hrvatsku

„Ponosni smo što će Istra ovih dana kada se održava Concours Mondial de Bruxelles biti srce Europe te vjerujem da će to biti sjajna promotivna vinska i turistička priča o Hrvatskoj. Plava Laguna sretna je što ima priliku biti dio te sjajne priče“, rekao je u Zagrebu Emil Perdec, Food&Beverage manager Plave Lagune, poznate porečke hotelijerske kompanije, dugogodišnjeg partnera Vinistre.

Predsjednik Vinistre Luka Rossi istaknuo je kako je među 350 ocjenjivača deset posto sommeliera, 12 posto trgovaca i distributera vina, 18 posto enologa, a čak 60 posto eno-gastro novinara koji će nakon posjeta Istri o svojim dojmovima pisati u relevantnim svjetskim medijima.

„Ovo prestižno svjetsko ocjenjivanje izravno utječe na turistički, gospodarski i vinski sektor zbog svojeg globalnog značaja, a regija u kojoj se organizira dobiva marketinšku vidljivost na globalnoj razini. Za naše goste pripremili smo atraktivne izlete s posjetom istarskim vinarijama i siguran sam da će uživati u svemu onom što će vidjeti i doživjeti“, poručio je Rossi.

Više od 150 hrvatskih autohtonih sorti

Vinistru, Istarsku županiju i Grad Poreč podržao je i izaslanik premijera Republike Hrvatske i ministrice poljoprivrede, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak, čestitavši im na domaćinstvu. „Naša mala vinska zemlja s oko 350 vinskih sorti, od čega je 150 autohtonih s 18 oznaka izvornosti, može ponuditi vrhunska vina koji smo posljednjih dvadesetak godina doveli do iznimne razine kvalitete i u njima uživaju i brojni gosti koji posjećuju Hrvatsku“, istaknuo je Majdak.

Pierre Thomas, Luma Monteiro, Alejandro López Facorro Paadin, Thomas Brandl i Luigi Salvo, ambasadori Concours Mondial Bruxelles

U Zagrebu su predstavljeni i ambasadori najpoznatijeg vinskog ocjenjivanja. Tako će Švicarac Pierre Thomas, Brazilka s britanskom adresom Luma Monteiro, Španjolac Alejandro López Facorro Paadin, Nijemac Thomas Brandl i Talijan Luigi Salvo prenijeti dojmove u Istri i našoj zemlji na svojim govornim područjima.

Foto Merlo De Graia

Ponovo novi rekordi na 14. Svijetu malvazija, Vinistra u prvom vikendu svibnja

Nikad veći broj uzoraka na Vinistrinom ocjenjivanju vina i jakih alkoholnih pića i 14. Svijetu malvazija. U Poreč je stiglo njih čak 700, što je 30 posto više nego prošle godine. Rekordi su pali u svim kategorijama. Ukupno 90 ocjenjivača – 20 više nego prošle godine – iz 17 zemalja ocjenjuje 317 malvazija, 325 ostalih vina i 58 jakih i alkoholnih pića

„Za zlatnu medalju potrebno je minimalno 90 bodova, a od prošle godine imamo dvije nove kategorije – platinastu za osvojenih 95 bodova i više te Best in Show za najbolje ocijenjenu malvaziju, a za ovu titulu uz hrvatske vinare bore se proizvođači iz još šest zemalja –Slovenije, Italije, Španjolske, Grčke, Portugala i Srbije“, rekao je predsjednik Vinistre Luka Rossi.

Loris Peršurić, Luka Rossi, Nenad Velenik i Emil Perdec

Fantastični terani i iznimne malvazije

„Za vinare 2022. nije bila lagana godina, obilježena je velikim sušama. Unatoč izazovima imamo vrlo lijepa vina, fantastične terane i iznimne malvazije. Veseli me činjenica da vinari i u izazovnim godinama rade vina koja vesele vinoljupce, imaju sve više povjerenja u autohtone sorte i vode računa o mikroklimi. Volim isticati kako će vas vino povezati s destinacijom, ispričati vam priču o klimi, tlu, načinu proizvodnje… Sve što trebate znati o mikrolokaciju u čaši je vina“, poručila je Caroline Gilby, koja u devet godina, koliko je na čelu Vinistrine ocjenjivačke komisije, primjećuje ogroman napredak u proizvodnji, ali i kvaliteti Vinistrinog ocjenjivanja.

Caroline Gilby

Na ocjenjivanju koje se godinama održava u hotelu Parentium Plava Laguna tradicionalno se najavljuje Vinistra, najveća izložba vina i vinogradarske opreme. „Kako se od 10. do 15. svibnja u porečkoj Žatiki održava prestižno svjetsko ocjenjivanje vina Concours Mondial de Bruxelles, ove je godine Vinistra prvog vikenda u svibnju, točnije od 5. do 7. svibnja. Ova dva iznimno važna događaja za regionalnu i svjetsku vinsku scenu potvrđuju status Poreča i Istre kao poznate i cijenjene vinske regije“, istaknuo je Rossi.

Vinistra što starija to bolja

S predsjednikom Vinistre složio se i porečki gradonačelnik Loris Peršurić koji je kazao kako je Vinistra u gotovo tri desetljeća postojanja sinonim Poreča. „Vinistra je kao vino, što zrelija to kvalitetnija, što starija to bolja. Iznimna mi je čast što smo sve ove godine partneri jer ova manifestacija znači puno za naš grad. Već tjedan nakon Vinistre, Poreč će ugostiti više od 350 ocjenjivača iz čitavog svijeta i to je velika prilika za gospodarstvo našeg grada, a u promotivnom i marketinškom smislu veliki uspjeh za Poreč i čitavu Istru“, istaknuo je gradonačelnik Poreča. Direktor turističke zajednice grada Poreča Nenad Velenik najavio je odličan Uskrs i predsezonu, u kojoj značajnu ulogu igra i Vinistra, jer se u vrijeme njezina trajanja u Poreču napune svi kapaciteti.

Više od 100 izlagača

„Vjerujem kako su ovakva događanja veliki pomak naprijed i u povezivanju proizvodnje i ozbiljnog ugostiteljstva, ali isto tako stavljanje Istre kao vinske regije na ozbiljno više mjesto na vinskoj karti Europe pa i svijeta. Suradnja Plave Lagune i Vinistre traje već dugo i vjerujemo da će tako ostati i u narednim godinama“, istaknuo je Emil Perdec, predstavnik Plave Lagune koja je dugogodišnji partner Vinistre.

Na Vinistri se očekuje dolazak više od stotinu izlagača, od čega više od 70 vinara. Posebno veseli da će i ove godine uz najpoznatija imena vinske scene predstaviti nove generacije istarskih vinara s odličnim vinima čije vrijeme tek dolazi i o kojima će se sigurno pričati“ kaže Rossi.

Vidimo se na 29. Vinistri.

Foto: Merlo De Graia

Vintage by Vinistra: volimo svježe, ali poseban je užitak kušati odležane malvazije

Sommelieri, enolozi, chefovi, vlasnici vinoteka i restorana, vinski znalci i predstavnici medija uživali su u iznimnim malvazijama, među kojima su i one s višestrukom šampionskim titulama i odličjima svjetskog glasa, baš kao što su prije nekoliko mjeseci otkrili ljepotu odležanih terana na premijernom Vintageu u organizaciji Vinistre.

Ukupno 33 vinara, čak 53 vrhunske odležane malvazije, najstarija iz 2003., predstavljeni su u zagrebačkom hotelu Esplanade. Drugo promenadno kušanje iz serije Vintage by Vinistra još jednom oduševilo hrvatsku vinsku scenu.

„Malvazija istarska jedan je od najupečatljivijih istarskih brendova, nijedna druga sorta nije imala takav utjecaj na razvoj Istre kao vinske regije, daje fantastična svježa vina, a o onim odležanim danas pišu i pričaju najpoznatiji svjetski vinski kritičari. Trebalo je puno hrabrosti, volje, truda i znanja da se kreiraju ovako iznimna vina koja u naše vinarije svake godine dovode sve veći broj stranih gostiju i koja su pozicionirala Istru kao vrhunsku eno-gastro destinaciju“, istaknuo je Luka Rossi, predsjednik Vinistre, udruge vinara i vinogradara Istre.

Luka Rossi, Marija Vučković i Boris Miletić

S njim se složio i župan Istarske županije Boris Miletić koji je također istaknuo kako je malvazija jedan od najpoznatijih simbola istarskog poluotoka. „Mnogima je prva asocijacija na Istru malvazija. Iako nismo vinska regija s najvećim površinama vinograda, naša filozofija je da težimo izvrsnosti i mislim da upravo istarski vinari to i dokazuju stoga im od srca na tome čestitam“, rekao je istarski župan.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković zahvalila je istarskim vinarima na promociji povijesti, tradicije, kulture, izvrsnosti Istre i čitave Hrvatske. „Ministarstvo poljoprivrede i dalje će prepoznavati sve vaše napore i nastojati doprinositi bilo kojem vidu vašeg uspjeha, internacionalizaciji i komercijalizacijia. Čestitam vam i na domaćinstvu prestižnog vinskog ocjenjivanja Concours Mondial de Bruxelles koji ste na osnovu svoje kvalitete i dobili te s veseljem ističem kako će vas Ministarstvo poljoprivrede i Vlada Republike Hrvatske podržavati u ovome, ali i svim ostalim projektima“, poručila je istarskim vinarima ministrica poljoprivrede.

Na drugom promenadnom kušanju Vintage by Vinistra s odležanim malvazijama nastupile su vinarije Cattunar i OMO iz Brtonigle, Damjanić, Kadum i Agrolaguna iz Poreča, Benvenuti i Bertoša iz Kaldira, vinarija Marijan Arman, Rossi, Pilato i Sosich Wines iz Vižinade, Dobravac i Vivoda iz Rovinja, Meneghetti iz Bala, Matić i Polleti iz Višnjana, Anđelini iz Pazina, Anđelo Brčić iz Nove Vasi, Marčeta iz Fažane, In Sylvis iz Sv. Petra u Šumi, Vina Matošević iz Krunčići, Vina Zigante i Dešković iz Kostanjice, Ipša iz Livada, Medea iz Vodnjana, Vina Franković iz Buja, Kozlović i Prelac iz Momjana, Pervino iz Novigrada, Tomaz  i Fakin iz Motovuna, Degrassi iz Savudrije.

 

Uoči promenadnog kušanja odležanih malvazija, sommelier Emil Perdec održao je masterclass i predstavio širok spektar sorte malvazije istarske. Odabrao je sedam malvazija koje su se sljubljivale s jelima Esplanadine chefice Ane Grgić Tomić.

Orange Spritz, Medea Brut, vinarije Medea iz Vodnjana bio je sjajan uvod u ovu lijepu priču. Uz pjenušac RE vinarije Kabola iz Momjana serviran je tacos od crnog sezama, tartar od usoljenih repova crnih kozica, aioli od začinskog bilja i citrusa te hrskava salata.

Tacos od crnog sezama, tartar od usoljenih repova crnih kozica, aioli od začinskog bilja i citrusa te hrskava salata

Uz iznimnu Bomarchese Selekciju iz 2020. vinarije Degrassi iz Savudrije savršeno se sljubio dimljeni file brancina s umakom od suhe marelice i bijelog papra, a uz odličan Clemente blanc 2020, Damjanić vina iz Poreča poslužile su se školjke sv. Jakova, tikvice, marmelada od manga, tartufi i kokos.

Dimljeni file brancina, umak od suhe marelice i bijelog papra

Intrigantna Classica iz 2018. vina Poletti iz Višnjana i grdobina s blitvom i pjenom od krumpira, botargom od cipla i panko mrvicama bili su perfect match, a uz moćnu Simfoniju iz 2016. vinarije Dobravac iz Rovinja poslužio se američki striploin s krunom od pinjola i parmezana, bearmaise od smeđeg maslaca i bijele šparoge. Za kraj slatki Arbor Selection iz 2019. In Sylvis vina iz Sv. Petra u Šumi uz biskvit od pečene naranče i badema s kremom od vanilije, aromatičnim bademima s paprom i cimetom i kremom od pečene naranče. Prava eksplozija okusa.

Biskvit od pečene naranče i badema s kremom od vanilije, aromatičnim bademima s paprom i cimetom i kremom od pečene naranče

 

Foto Merlo De Graia i Sunčana Barušić

Druga serija odličnih radionica u sklopu dana Vinarta

Osim promenadnog – velikog kušanja vina u Laubi (Grand Tasting) koje će se održati 3 i 4. ožujka, u sklopu dana Vinarta održavaju se i radionice – za sve one koji se žele ozbiljno baviti vinom i one kojima je vino istinska strast – jedan je od slogana ove manifestacije.

Na radionicama su uvijek prisutni sommelieri kojima je kušanje i ocjenjivanje vina posao i strast, distributeri vina koji traže nove etikete, ali i oni koji istinski uživaju u dobrim kapljicama i osjećaju neizmjernu sreću kada im se u čaši, pod nosom, a potom u ustima nađe vino koje do sada nisu kušali, a možda neće imati niti prilike probati ga.

Jedna od radionica koja je izazvala veliko oduševljenje bila je Vinarije Korak u sklopu koje je Josip Korak u sat vremena (nažalost), sve prisutne vodio kroz kušanje vina bez sumpora iz linije vinarije Korak sa Plešivice: U traganju za zaboravljenim vremenom. Naime, vinarija Korak ima vina u koja ne dodaje sumpor, a svi vinogradi iz kojih dolazi grožđe su pod ekološkim uzgojem. To su posebna vina, i uvijek su predmet rasprave. Ali, na ovu su radionicu došli ljubitelji takvih vina, jer „Njih voliš, ili ne voliš i ne smije ih se uspoređivati sa vinima od istih sorti ih konvencionalnog uzgoja“, kazao je Josip Korak.

Josip Korak

Radionica je započela pjenušcem Brut nature od starih sorata, a potom su otvarane boce Stre sorte 2022. Te su boce dan prije zatvorene, jer to je vino još u bačvi. Bez obzira što nije odradilo svoje jako nam se svidjelo, a bio je odličan uvod u treće vino Stare sorte 2018. „Teško je svake godine proizvesti isto vino, jer priroda diktira svoje, a mi ne smijemo mnogo intervenirati“ kazao je Josip Korak i počeo točiti vina iz njihove arhive. Chardonnay 2020., kupažu Rajnski rizling-Sauvignon – Pinot sivi 2016. Sauvignon 2016., te Rajsnki rizning 2016. i 2015.

Znamo da pljuvačnice služe da se višak vina u ustima ispljune nakon kušanja te da se u njih isprazne čaše. U ovoj radionici gotovo da gore spomenute posude nisu upotrebljavane.

Koliko je važan terroir te kako djeluje na uzgoj grožđa i sama vina slušalo se na drugoj radionici – Sistem položaja vinarije Dvanajščak-Kozol koju je vodio Kruno Filipović. Naime, vinarija iz Međimurja mijenja etikete i samim time uvodi internacionalnu prepoznatljivost vina. Na svakoj etiketi bit će naglašen položaj s kojeg dolazi vino, a na radionici smo se uvjerili da on itekako ima utjecaj na vina.

 

Radionicu Sparivanje vina i sira – vještina koja se mora savladati by President održao je partner Vinarta i vinski publicist Saša Špiranec. Radionica je bila zabavna, poučna i fina (jer kušala su se dobra vina i fini sirevi), a započela je, kako bi to trebalo i kod svakog druženja – otvaranjem prosecca. Nakon toga su sudionici, uz vođenje Saše Špiranca kušali različite sireve uz vina koja je voditelj predložio. Razvila se rasprava, a zaključak jest: „Mora se znati da je najveći prijatelj vina – sir“, pa s njime nije teško upariti pojedine etikete. Zabavan je bio i kraj radionice na kojemu je publika izvikivala imena jela, a stručni je voditelj predlagao koja bi vina mogla pasati uz njih.

Mateo i Piero Poletti

Radionicu 180 godina vinarije Poletti vodili su vlasnik, Piero Poletti, njegov sin Mateo i sommelier Emil Perdec. Kušala su se posebno odabrana vina, a radionica je započela obiteljskom pričom koja je započela prije gotovo dvije stotine godina. Kušala se na početku svježa Malvazija istarska (2022.), a potom Malvazija classic (2020.) koja je postala ozbiljnije i posebno vino. Rosella 2022. rosé od sorte muškat ruža koja se u cijeloj Istri uzgaja samo na 10 hektara, zauzela je srca ženske publike i potsjetila da dolazi toplije vrijeme, kada će ovo vino, dobro rashlađeno, uljepšavati mnoge dane. Potom se prešlo na crnjake – Merlot 1842 (2018.) koji se radi od grožđa koje rodi u vinogradu ispod obiteljske kuće Poletti, te Cabernet Sauvignon 2016., vino koje obitelj pušta u prodaju tek nakon 6 godina provedenih u bačvama i boci. Otvarala se i arhiva: ljubitelji bijelih vina i malvazija odmah su se zaljubili u Malvaziju istarsku iz berbe 2005, a crnih – u Cabernet sauvignon iz berbe 2003. Nije teško zaljubiti se u dobra vina, pogotovo vina iz vinarije Poletti.