96 od mogućih 100 bodova Prisbus Riserva 2018. vinarije Baraka s poluotoka Srima između Šibenika i Vodica najbolje je vino drugog Festivala 100 najboljih vina Hrvatske koji je Vinski klub organizirao 25. siječnja 2025. u Sheraton Zagreb Hotelu. Prvo je mjesto Prisbus, naravno, osvojio i među crvenim, odnosno crnim vinima.
Vina su na ocjenjivanju bila podijeljena u šest kategorija. To su pjenušci, ružičasta vina, bijela, jantarna, crvena odnosno crna te desertna. Pavel 2019. plešivičke vinarije Šember je najbolje ocijenjen pjenušac, a Bastian Rosé 2023. iz Istre prvi je među ružičastim vinima. Venje bijelo 2015. Ivana Enjingija iz Kutjeva najbolje je bijelo vino, Neuburger 2018. vinarije Coletti s Plešivice prvo jantarno, a Graševina Ledena berba 2018. vinarije Kutjevo pobijedilo je među desertnima.
Lucija Šember, vinarija Šember i članovi Vinskog kluba – Ivo Kozarčanin, Tomislav Jakopović te Marko Malović
Izbor 100 najboljih hrvatskih vina započeo je tako da je 25 hrvatskih sommeliera predlagalo vina u šest kategorija. Prema broju njihovih nominacija odabrano je 100 najboljih. Među njima je 16 pjenušaca, 12 ružičastih vina, 28 bijelih, osam jantarnih, 28 crvenih i osam desertnih. Najbolja su vina potom išla na ocjenjivanje i 10 ocjenjivača, koji nisu znali koja vina ocjenjuju, odlučilo je o najboljima u svakoj kategoriji. U kategorijama u kojima je više vina osvojila isti broj bodova, podijeljeno je i više priznanja za drugo i treće mjesto.
Dominik Jagunić, vinarija Jagunić
Usporedno su čitatelji portala vinskiklub.hr i pratitelji na društvenim mrežama mogli birati svoje favorite u Glasu naroda. Oni su najboljima proglasili Šipun Maličić s Krka među pjenušcima, Galić rosé među ružičastim vinima, Žlahtinu Selection Kuće vina Ivan Katunar među bijelima, Traminac Crveni Amber Selection vinarije Jagunić među jantarnima, Venje Crno Ivana Enjingija među crvenima i Graševinu izborne berbe prosušenih bobica vinarije Krauthaker među desertnim vinima.
Ivan Enjingi
Priznanja su podijeljena u prepunoj Velikoj dvorani Sheraton Zagreb Hotela. Posjetitelji su uživali u vinima, vinari u druženju, a jedni i drugi u finim zalogajima. Za to su se pobrinuli prijatelji iz tvrtki Eko Bar iz Đakova s proizvodima od crne slavonske svinje – fajferice s kojima su na ISAP sajmu pršuta u Tinjanu osvojili titulu Šampiona u kategoriji ostali pršuti, Anser iz Kutine s proizvodima od gusjeg mesa, Tartufi Istra iz Motovuna, Riba Dražin iz Kaštel Kambelovca, Ulje Ramov iz mjesta Velim nedaleko od Stankovaca, Vesna Loborika iz Marčane u Istri sa sirevima i uljima, OPG Zvonimir Marin s drniškim pršutom, zagrebački Pepas s pitama, Mate Olive Oil iz Savudrije koji su predstavili jedino hrvatsko maslinovo ulje koje je na najutjecajnijem vodiču za ekstra djevičanska maslinova ulja osvojilo maksimalnih 100 od 100 bodova.
Predstavnici tvrtke Permansio iz zagrebačkih Sesveta, poznate putničke i concierge agencije, predstavili su ekskluzivnu turističku ponudu. Tvrtka Letina predstavila je inoks posude i opremu od nehrđajućeg čelika, a Big Green Egg kamado roštilje. Za ispiranje nepca i grla su vodu, bez koje se ni na festivalu vina ne može, osigurale Radenska i Studena.
Marina Visintin, vinarija Veralda
Evo i vina koja su na ocjenjivanju osvojila prva tri mjesta po kategorijama:
Najbolji pjenušci:
1.
Šember Pavel 2019.
2.
Veralda Blanc de Noirs brut 2020.
3.
Korak Brut nature i Prelac Blanc & Noir 2020.
Najbolja ružičasta vina:
1.
Bastian Rosé 2023.
2.
Markus Rosé 2023. i Miloš Stagnum Rosé 2023.
3.
Galić Rosé 2023. i Laguna Festigia Rosé 2023.
Ivan Enjengi i ekipa Vinskog kluba
Najbolja bijela vina:
1.
Enjingi Venje 2015.
2.
Šain Marečić Pošip Sv. Ivan 2023.
3.
Antunović Graševina Tradition 2021. i Coletti Chardonnay Oro Bianco 2023.
Najbolja jantarna vina:
1.
Coletti Neuburger 2018.
2.
Sontacchi Superslav 2022. i Veralda Malvazija Ambra 2020.
3.
Crvik Blasius 2022.
Najbolja crvena/crna vina:
1.
Baraka Prisbus Riserva 2018.
2.
Legovina Cuvée Noir 2015.
3.
Tomaz Barbarossa Superior 2017.
Petar Marincel preuzima nagradu za vinariju Kutjevo d.d.
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/01/IMGM1854.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-01-27 15:07:382025-01-27 15:08:14100 najboljih vina Hrvatske
Mjesec dana prije početka desetog izdanja sajma WineOS, (održati će se 10. i 11. siječnja sljedeće godine u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku), organizatori su podijelili još detalja vezanih uz jubilarno izdanje najveće vinske manifestacije istoka Hrvatske.
Publika željna znanja ponovno će imati prigodu popratiti vrhunske vinske radionice koje će voditi Ivo Kozarčanin i Tomo Jakopović. Novinarsko – sommelierski dvojac, kreatori Vinskog kluba, medija koji se bavi izvješćivanjem i edukacijom čitatelja, ali i organizira događaje i ocjenjivanja, 2025. će tijekom WineOS-a održati ukupno šest masterclass radionica, tri u petak 10. siječnja te isto toliko drugog dana sajma, 11. siječnja.
Tomo Jakopović
Posjetitelji će imati prigodu upoznati ponajbolja hercegovačka vina, perjanice dviju sjajnih hrvatskih vinarija Korta Katarine i Enjingija te uroniti u svijet regija Champagne, Tokaj i Mosel.
Prvi dan WineOS-a započet će putovanjem u Mosel, regiju poznatu po rizlingu. Radionica „Rizlinzi Mosela“ donosi kratki presjek sedam različitih stilova sorte i utjecaja tamošnjeg terroira. Program se nastavlja presjekom tri hercegovačke sorte, žilavkom, blatinom i trnjakom, na radionici pod nazivom „Hercegovačke vinske kraljice i princ“. Prvi dan završava druženjem s legendarnim hrvatskim vinarom Ivanom Enjingijem. On će predstaviti svoje nagrađivano bijelo Venje iz najboljih berbi, ali uz posebno predstavljanje i kušanje svake od pet sorti vina koje su završile u toj nagrađivanoj kupaži.
Subota započinje putovanjem u Francusku, u regiju Champagne. Dom najpoznatijih i najcjenjenijih pjenušavih vina na svijetu bit će predstavljen kroz šampanjce šest najpoznatijih vinarija toga kraja. Nakon francuske na red dolazi Pelješac i Korta Katarina. Ta će se vinarija predstaviti kroz najbolje plavce iz svoje arhive. Drugi dan WineOS-a završava masterclass radionicom slavnih slatkih vina iz mađarske regije Tokaj. Osim što će imati prigodu kušati probrane tokajce, polaznici će naučiti i zašto su toliko posebni te kako se prave ta slavna vina.
Ulaznice će se moći nabaviti u pretprodaji po cijenama od 30 i 70 eura (ovisno o radionici), a više detalja zainteresirani mogu pronaći na službenoj stranici sajma WineOS. Broj mjesta je ograničen na 15 po radionici.
Foto: Damir Varmuža (Piksel photography)
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/12/Pikselphotography-263-1.jpg683804Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-12-10 15:24:342024-12-10 15:38:14Doznali smo program masterclass radionica sajmu WineOs
Prosecco, pjenušac, šampanjac? U čaši izgledaju slično, pa često dolazi do zabuna. Pa da jednom razjasnimo, da se ne dogodi da se čuju izjave: „Obožavam piti šampanjac“, a u čaši se nalazi – pjenušac.
Pjenušac – pjenušavo vino kojeg proizvodi sve više hrvatskih vinara, vino je u kojem, kad se natoči u čaše, perlaju mjehurići. Proizvode ga tradicionalnom ili klasičnom metodom kod koje se druga fermentacija odvija u boci (kad zađete u podrum vidjet ćete ih na specijalnim stalcima). Druga, Charmat-Martinotti metoda (dobila je naziv prema imenima inženjera koji su je izmislili), mnogo je brža jer se druga fermentacija odvija u velikim tankovima (kad se spustite u vinarev podrum, ne mogu se sakriti zbog veličine, a neki mogu čak i stajati izvan podruma jer je novijom tehnikom omogućena kontrola temperature).
Bottega
Kad već pričamo o pjenušcu, spomenut ćemo i metodu kojom se ugljični dioksid (C02) ubrizgava u mirno vino. Takva su pjenušava vina cjenovno vrlo dostupna, ali vrlo upitne kvalitete, pa ih treba izbjegavati. Postoje još i duge metode nastanka pjenušavih vina (koje su danas sve popularnije), a zapravo su otkrivene davno prije, možda čak i slučajno. Ancestrale metoda je kojom se nastanak mjehurića odvija u boci, a sve su popularniji pet-nat pjenušci čija se proizvodnja zapravo bazira na metodi ancestrale.
Bottega, Vittorio Veneto
Već se kod pjenušaca osjeća, s obzirom na proizvodnju, velika razlika. Još veća nastaje kada se kuša šampanjac. Šampanjac je pjenušavo vino koje se proizvodi isključivo u francuskoj regiji Champagne i nijedno drugo pjenušavo vino koje ne dolazi iz te francuske regije se ne smije nazivati šampanjac. Proizvodi se metodom druge fermentacije u boci, a iako je dopušteno za njegovu proizvodnju koristiti sedam vrsti grožđa, većinom se radi od chardonnaya, crnog pinota i pinota meuniera.
Borgo Conventi vinogradi
Ali, ovaj smo članak počeli pisati zbog prosecca, koji se uglavnom proizvodi od sorte grožđa glera, vrlo tanke kožice i visokih kiselina koje stoljećima raste na području talijanskih pokrajina Veneta i Friulia. Nekoć se sorta zvala prosecco, a od 2009. godine zbog službene zaštite vina prosecca, sorta nosi naziv glera. Iste je godine Conegliano Valdobiadene postala 44. DOCG zaštićena regija Italije, a naziv prosecco smiju nositi samo vina proizvedena od grožđa iz te regije. Vina iz ostalih položaja Italije na etiketi nose naziv – pjenušava!
Villa Sandi
Prosecco je zahvaljujući svojoj svježini i nenametljivim blagim okusom, najomiljenije i najprodavanije pjenušavo vino na svijetu. Obožavaju ga i Hrvati, a kako ga proizvode najbolje i najpoznatije vinarije sjeverne Italije, i kakva još divna vina sazrijevaju u njihovim podrumima, doznali smo posjetivši kompanije Bottega i Villa Sandi (Borgo Conventi), zahvaljujući Udruzi WOW (Women on Wine), odnosno u organizaciji Sanje Muzaferije, osnivačice i predsjednice Udruge te uz potporu Talijansko Hrvatske Gospodarske komore (Camera di Commercio Italo Croata).
Ivan Enjingi na položaju Collio, Borgo Conventi
Putovanje je bilo posebno. Ne samo zbog vinarija, nego i počasnog gosta – legendarnog hrvatskog vinara Ivana Enjingija. Naime, Udruga WOW redovito već 12 godina dodjeljuje godišnje nagrade za naj-vino godine u sklopu akcije „Što žene žele“. Nagrade su, za razliku od uobičajenih plaketa i priznanja – vrlo konkretne. Nakon što se među dvanaest finalista odabere pobjednik u svakoj od pet kategorija, izdvaja se jedno vino i njegovog autora kojeg udruga vodi u neku vinsku regiju svijeta. Ovog puta je Ivan Enjingi bio dobitnih WOW Grad Prixa.
Borgo Conventi – vila i vinarija okruženi vinogradima
Borgo Conventi
Vesela ekipa, s Ivanom Enjingijem, vinarom zavidnog vinarskog i životnog staža, punog znanja i energije, a svi predvođeni Sanjom Muzaferijom, posjetila je najprije vinariju Borgo Conventi (Villa Sandi), u vinskoj regiji Collio Fruliano.
Legenda kaže da je grof Strassoldo, zvani „il Rizzardo“ (onaj koji podiže, gradi), dao dominikanskoj braći zemljište na kojem je izgrađen prvi u nizu samostana na području Farra d´Isionzo. Danas se na tom mjestu nalazi vinarija Borgo Conventi s misijom proizvodnje vrhunskih vina od grožđa sa 30 ha raspoređenih na dva najbolja područja u regiji – Isonzo (DOC) i Collio (DOC).
U vili izgrađenoj u kolonijalnom stilu, održavaju se vođene degustacije, a proizvodni dio s podrumom u kojem crvena vina dozrijevaju u bačvama od francuskog i slavonskog hrasta nalaze se nasuprot vili.
Borgo Conventi – podrum
Nakon razgleda vile, proizvodnog dijela i podruma, te kušanja njihovih mirnih vina, ekipa se uputila na položaj Collio koji je okružen Julijskim Alpama i Goriškim brdima (Slovenija) na sjeveru, te Jadranskim morem na jugu koje je udaljeno 40 kilometara, što stvara posebnu mikroklimu za uzgoj loze.
Borgo Conventi, zemlja na položaju Collio
Osim toga, brdašca Collio su nekada bila morsko dno. Uvjerili smo se kako se kompaktni slojevi gline i pijeska mrve u ruci, te kao da oslobađaju dašak mora – gotovo isti osjećaj kakav se dobije nakon kušanja vina dobivena od grožđa sorti pinot grigio, sauvignon, ribolla gialla, frulano i merlot koje uzgajaju na ovom položaju na kojem se ujedno nalaze i najstariji vinogradi Borgo Conventi.
Borgo Conventi, položaj Collio
Nakon uživanja u predivnom pogledu i s ljubaznim domaćinima nazdravljajući pjenušcem Ribolla Gialla Brut kojeg proizvode od grožđa koje raste na položaju Isonzo, krenuli smo prema vinariji Villa Sandi.
Villa Sandi
Villa Sandi
Priča o Villi Sandi počinje 1920. godine, kada je Mario Polegato, djed sadašnjeg vlasnika Giancarla, kupio nekoliko vinograda. Naslijedio ga je Divo i sa suprugom Amaliom Moretti te nastavio širiti vinograde i proizvodnju, a svoju strast prema vinima prenijeli su na dvojicu sinova – Maria i Giancarla. Giancarlo se obrazovao za enologa, dok se Mario specijalizirao za menadžment. Nakon očeve smrti, s majkom Amaliom, 1970. godine kupuju Villu Sandi, izgrađenu početkom 17. stoljeća u paladijanskom stilu, a 1980. godine njihov prosecco počinje stjecati obožavatelje izvan granica Italije.
Villa Sandi
Modernu, poslovnu zgradu Ville Sandi i samu vilu spaja kanal Brentella s rječicom koja pokreće njihovu hidrocentralu (na imanju električnu energiju dobivaju i preko solarnih panela), ali i podzemni hodnici – tuneli koji su samo nastavak nađenih tunela prilikom restauracije vile. U njima, u policama koje čine beskrajne redove na zidovima podzemnih hodnika, u bocama i bačvicama dozrijevaju vina za Papu, predsjednika Italije… ali i vina namijenjena plasiranju na tržišta diljem svijeta.
Villa Sandi, podrum
Danas kompaniju Villa Sandi vodi Giancarlo Moretti Polegato poštujući tradiciju u podrumima ali i bioraznolikost u vinogradima radeći u suradnji s prirodom. Vinogradi Ville Sandi nalaze se na pet položaja, na zaštićenim apelacijama DOC i DOCG između regija Veneto i Friuli Venezia Giulia. Najcjenjeniji (i najvrijedniji) je položaj La Rivetta koji leži u srcu područja Cartizze (106,8 ha), a prosecco Cartizze Vigna la Rivetta dobio je najviše ocijene na talijanskim i svjetskim natjecanjima.
Villa Sandi, Cartizze vinograd la Rivetta
Na vrhu vinograda La Rivetta kušali smo toliko cjenjen prosecco Cartizze Vigna la Rivetta, uživajući u pogledu na uredno poslagane vinograde.
Ivan Enjingi na položaju Cartizze, Villa Sandi
Tradicionalna jela od lokalno uzgojenih namirnica kušali smo u njihovoj Locanda Sandi, a dio velikog asortimana prosecca na radionici u poslovnoj zgradi.
Villa Sandi prosecco
Potom smo ostali osupnuti brojem boca koje odležavaju u podzemnim hodnicima koji su nas doveli do vile – Vile Sandi.
Villa Sandi
A ona… bila je „samo“ ljetnikovac bogatoj Venecijanskoj obitelji onog doba, a danas priča priču o uspjehu vrijedne obitelji Moretti koja je desetljećima poštivala tradiciju, s koljena na koljeno prenosila znanje i postala jedna od vodećih u proizvodnji prosecca sa svojim brandom Villa Sandi.
Bottega, Villa Rosina, Bibano
Bottega
Raširenih ruku, širokog osmijeha i punog srca, vlasnik Bottege, Sandro Bottega dočekao je Ivana Enjengija i ekipu, pa nije čudo da su u žustrom razgovoru za vrijeme boravka i kušajući vina (Botteginih i Enjengijevih), vinari ukrstili ruke i pobratimili se. Družili smo se sa Sandrom Bottegom, njegovom suprugom Monicom te stručnom ali izuzetno ljubaznom i veselom ekipom iz ove poznate talijanske kompanije dva dana i razgledali dio njihovih vinograda, te većinu pogona, podruma, destilerija, doznali koliko se brinu oko ekološkog uzgoja i proizvodnje te kušali divnih prosecca, mirnih vina, rakija, likera… da dalje ne nabrajamo.
Ivan Enjingi i Sandro Bottega
Bottega ima četiri stoljeća dugu povijest. Naime, zapisima je dokazano kako je pra pra pradjed Andrea 1635. godine počeo uzgajati vinovu lozu, a u dvadesetim godinama prošlog stoljeća njegov sin Domenico Bottega za život je zarađuje trgujući dobrim vinom dobivenog od grožđa iz vlastitog vinograda. Velika strast mu je bila i proizvodnja rakije (grappa), pa ju je prenio na sina – Aldu Bottega koji je – kako to nadareni mlađi naraštaji čine – unaprijedio proizvodnju rakije uvodeći inovacije u tehnologiju.
Bottega
Destileriju Bottega u Pianzano di Godega osnovali su 1977. Aldo Bottega i supruga Rosina. Nakon smrti oca, 1983. godiine, Aldov sin Sandro postaje direktor kompanije i uspješno vodi tvrtku uz podršku sestre Barbare i brata Stefana. Godine 1987. ostvaraje se suradnja Bottega branda s Alexander brandom – grappu počinju puniti u ručno puhane boce za čiju su izradu danas zaslužni majstori murano stakla, a Monica Lisetto za dizajn.
Bottega
Sve do 1992. godine kompanija Bottega se na tržištu pojavljuje kao proizvođač alkoholnih pića (rakije, likeri, ginovi….), potom biva kreiran Il Vino dei Poeti Prosecco Spumante. Dakako, uz destileriju niknula je i vinarija, a 2007. godine destilerija Bottega seli u Bibano di Godega di Sant´t Urbano, mjesto smješteno između venecijanske lagune, prijestolnice umjetnosti i kulture i Dolomita (DOC).
Bottega destilerija
U vili Rosina Bibano (sagrađenoj i u 18. stoljeću) smo i započeli naše putovanje po Bottegi i završili ga u Bottega destileriji viskija, pa kad napusti bačvice u kojima još „spava“, biti će to prvi viski proizveden na talijanskom tlu, isključivo od talijanskih sirovina.
Bottega
Najprestižniji mjehurići potječu s brda Prosecco Superiore (DOCG) – od brda Conegliano do Valdobbiadenea, položaja najprikladnijih za uzgoj grožđa sorte glera. U malom podrumu Vittorio Veneto okruženom vinogradima koji rastu u skladu s netaknutom prirodom nalaze se boce u kojima se na kvascima stvaraju mjehurići po ancestrale metodi, a kompanija posjeduje i položaje u blizini Verone te Montalcina, u kojima se uglavnom uzgajaju crne sorte.
Bottega, Vittorio Veneto
Od vinograda do boca (na Sardiniji posjeduju i svoju šumu hrasta plutnjaka te sami izrađuju čepove) u kompaniji Bottega prate svaki trenutak proizvodnje, nastojeći da se izvorni okusi sirovina sačuvaju do finalnog proizvoda. Sve faze proizvodnje slijede kriterije održivosti čuvajući okoliš za buduće generacije.
Kompanija vodi posebnu brigu o smanjenju emisije ugljičnog dioksida, velika pažnja posvećuje se uštedi vode i tijekom proizvodnje apsolutno se ništa ne baca. Kompanija proizvodi i svoje maslinovo ulje, balzamični ocat i fantastičan med iz košnica smještenih u vinogradima – tamo gdje žive pčele zna se da nema pesticida!
Bottega prosecco
Ta povezanost sa zemljom, briga oko nje, bioraznolikost u vinogradima u sprezi s mnoštvom inovacija koje su uveli tijekom godina, učinili su kompaniju Bottega prepoznatljivom na svjetskom tržištu, a njihovi proizvodi redovito osvajaju talijanska i svjetska priznanja. Bottega barovi i corneri nalaze se po cijelom svijetu, boce prosecca zlatnog sjaja prisutne su gotovo na svim važnijim proslavama, druženjima i prijemima. Jer, ne osvaja srca samo čaroban zlatni odsjaj boca, nego i prosecco koji pretočen u čaše donosi svu ljepotu i radost života – u talijanskom stilu.
Tekst: Sunčana Barušić
Foto: Sunčana Barušić i arhive kompanija Bottega i Villa Sandi
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/12/DJI_0550-Distillerie-Bottega-Arfanta-Autunno-1-Novembre-2023-mr-2.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-12-04 20:30:392024-12-04 20:40:32Putovanje u pitoreskni krajolik u kojem nastaje prosecco