Arhiva oznaka za: Josip Orišković

Festival vina MoslaVina: Škrletu vinarije Košutić dvije velike zlatne medalje

Šampion 31. Izložbe vina izvornih hrvatskih sorti i najbolje ocijenjeno vino među mladim škrletima je Škrlet 2024. Vina Košutić iz Kutine. Osvojio je veliku zlatnu medalju, za što je trebao najmanje 91 bod. Škrlet Familia 2023. iste vinarije, također s velikim zlatom, prvi je među odležanim škrletima. Veliku zlatnu medalju osvojilo je i najbolje ocijenjeno vino od ostalih bijelih autohtonih sorti, a to je Pošip Sur lie 2022. Vinarije Toreta iz Smokvice na Korčuli.

Hrvoje Košutić, šampion ocjenjivanja

Ocjenjivanje je bilo uoči Izložbe te Festivala vina MoslaVina 2025. Kutina 23. i 24. svibnja. Pristiglo je 215 uzoraka, među kojima je bilo 127 vina od 25 autohtonih sorti. Najzastupljeniji je, naravno, bio škrlet sa 61 uzorkom. Priznanja su dodijeljena u petak, 23. svibnja 2025., na otvorenju Festivala koji se u Kutini nastavio i u subotu. Ocjenjivači su dodijelili i 77 zlatnih, 99 srebrnih te 17 brončanih medalja.

Najbolje ocijenjeno vino od neautohtonih sorti članova Udruge vinogradara i voćara Moslavine “Lujo Miklaužić” je Gewürztraminer 2021. Vinarije Trdenić iz Popovače. Među crnim vinima od autohtonih sorti prvi je Teran Il Primo 2021. motovunske vinarije Fakin, a najbolje ocijenjeno jantarno vino je Debit Oya Noya 2020. Vinarije Ante Sladić iz Plastova pokraj Skradina. Predsjednik ocjenjivanja bio je Josip Orišković, ASI International i HSK diplomirani sommelier te vinski edukator i predavač, ocjenjivačke komisije vodili su osnivači Vinskoga kluba Tomo Jakopović i Ivo Kozarčanin, a ocjenjivali su vinski znanstvenici, enolozi, sommelieri i distributeri vina dr. sc. Zvjezdana Marković, Jana Košćec, Matea Jagar, Ivana Ovčina Čagalj, Lovro Mikalužić, Stevan Kostreš, Marko Škarica i Toni Babić.

Dobitnici priznanja

Posjetitelji Festivala na kutinskom Trgu dr. Franje Tuđmana mogli su uživati u velikom broju nagrađenih vina, ali i ostalih koja su ponudili izlagači. Bilo je i fine hrane te dobre glazbe. Neposredno prije otvaranja u ispunjenoj Multimedijalnoj dvorani na Trgu dr. Franje Tuđmana bila je i panel rasprava Škrlet u novom ruhu na kojoj je predstavljena i Riedelova čaša za vina od ove sorte. Posjetitelji su mogli usporedno kušati najbolji ovogodišnji škrlet iz klasične čaše za bijelo vino te ove odabrane za sortu pa vidjeti koliko oblik može pridonijeti većem uživanju u vinu.

Festival MoslaVina, panel o škrletu

Svako vino nosi neku poruku i prava čaša jasno će je prenijeti, rekla je Ivana Ovčina Čagalj, Riedelova brand ambasadorica iz Miva galerije vina. Dodala je kako škrlet sredinom lipnja putuje i u Kinu, na ovogodišnje ocjenjivanje Concours Mondial de Bruxelles. Vinar Nikica Katić iz Kleti Romić podsjetio je kako je sorta nastala u Moslavini, spominje se još sredinom 19. stoljeća kad je Jožef Gregorić prijavio berbu škrleta, te kako je 100 posto hrvatska. Hrvoje Košutić, iz obiteljske vinarije čiji je škrlet ove godine najbolji, istaknuo je kako su vina od ove sorte dobro pozicionirana od Zagreba do Dubrovnika.

“Oko 90 posto škrleta su mlada i svježa vina, ali ima i pjenušavih, odležanih pa i jantarnih, odnosno dugo maceriranih. Nude ih u najboljim restoranima, a vinarije Kosovec i Voštinić Klasnić izvoze ih i u SAD. Kupci ih traže, a sadašnja 73 hektara pod škrletom su premalo. Trebamo širiti nasade” upozorio je. Juraj Orenda iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vinarstva naveo je kako se vinarima može olakšati izvoz korištenjem novca iz vinske omotnice u kojoj je 1,2 milijuna eura na godinu namijenjeno promicanju vina na tržištima trećih zemalja i dovođenju novinara iz tih zemalja u Hrvatsku, a Josip Orišković objasnio uz koja jela škrlet ima mjesta za stolom.

“Ljeti volimo hranu od laganih i lepršavih namirnice kojima pristaju i takva vina, a škrlet je sigurno jedno od njih. Vrlo je lako sljubiti škrlete s kvarnerskom i mediteranskom kuhinjom zato što mali ostatak šećera i lepršavo tijelo odlično pristaju jelima od najfinijih namirnica poput jastoga i škampa. Štoviše, ističu im i produžavaju okuse”, rekao je.

Biodinamički vinograd vinarije Glavica

Divan uvod u ovu raspravu te izložbu vina poslije nje bio je posjet vinariji Glavica na Mramor Brdu u Gornjoj Gračenici. Braća Antun i Ivan Glavica posvećeni su ekološkom vinogradarstvu i vinarstvu, a prvi su u Hrvatskoj, 2023. godine, dobili prestižni biodinamički certifikat Demeter.

Antun Glavica, vinarija Glavica

“Velika je to potvrda naše posvećenosti zahtjevnoj biodinamičkoj poljoprivredi i proizvodnji vina vrhunske kvalitete” istaknuli su pokazujući vinograd ispod vinarije kojim šeće 50-ak patuljastih ovaca, 30-ak gusaka i 20-ak kokoši. Zahvaljujući njima, taj vinograd nikad nisu trebali pognojiti, objasnio je Antun. Zbog životinja je u njemu i poseban uzgojni oblik. Trsovi su oblikovani tako da se grozdovi razvijaju relativno visoko kako ih ovi nesvakidašnji radnici u vinogradu ne bi obrstiti prije berbe. Proveli su grupu gostiju iz Zagreba i kroz prekrasan podrum, nudeći na kušanje škrlete različitih stilova iz bačava, kao i izvanrednu frankovku 2021. iz vinograda starog 75 godina.

“Grožđe se ne može usporediti s onim ih mlađih vinograda. Nekad uberemo pola kilograma, nekad kilogram po trsu, ali kvaliteta je izvanredna”, ponosan je Antun. Oko njihove vinarije raste vinsko turističko selo. I ne samo vinsko. Sagradili su nekoliko vila za goste, dva dodatna apartmana, pri kraju je bazen, a iza njega su i dvije nove kuće namijenjene destileriji te pivnici. Opremu su već kupili i samo ih treba namjestiti.

Škrlet Glavica, prvo hrvatsko vino s biodinamičkim certifikatom

Foto: Hrvoje Božičević i Sunčana Barušić

Održan 12. Pink Day Zagreb

U zagrebačkoj Laubi, kući za ljude i umjetnost, održano je veliko izložbeno-promotivno-edukativno vinsko događanje – 12. Pink Day Zagreb. Na samom početku minutom šutnje prisutni su odali počast za preminulog Papu Franju.
Uz izlaganje vina, ekstra djevičanskog maslinova ulja i ostalih izlagača, program se nastavio stručnim radionicama i Okruglim stolom.

Događanju su prethodila dva dana obilježena zanimljivim i poučnim radionicama, a sve je počelo u Pupitresu – boutiqueu vinske kulture, gdje je u srijedu 23. travnja, održan masterclass ugledne mađarske vinarije Tamas Duzsi, powered by Dalmatie Group.

Jelena Šimić Valentić i Tamas Duzsi

Duzsija smatraju kraljem ružičastih vina Mađarske, ali i mnogo šire – jer proizvodi 15-tak etiketa roséa u rasponu od najsvježijih i lepršavih – sve do odležanih i vrlo kompleksnih.

Ivan Stibilik i Josip Orišković

U četvrtak 24. travnja, u Pupitresu, se radionicom Zadarskog vinogorja predstavio Zadar Wine Festival, koji je nakon Vinistre, Vinarta i WineRi-festivala, ove godine bio partner PINK DAYa Zagreb. Radionicu je vodio poznati sommelier Ivan Stibilik.

Novost na PINK DAYu izbor je jantarnih vina, a selektor koji ih je odabrao za festival, ujedno je bio i voditelj masterclassa s temom vina nastalih uz minimalnu ljudsku intervenciju, višestruki sommelierski prvak i međunarodni vinski sudac, Josip Orišković.

Uz prisustvo vinara i enologa iz Vina Belje, Kleti Romić, Glavica, Katunar Wine Estate i Krauthaker, održao je fantastičan masterclass powered by PBZ Visa Premium Card & Nexi.

Da bi saznali što više o roséima, hrvatskim ali i francuskim – te o njihovim različitostima, specifičnostima i prednostima, valjalo je prisustvovati dvjema radionicama/mastercalssovima. Iz jedinog svjetskog Instituta posvećenog isključivo istraživanju roséa, iz francuske Provanse, powered by HTZ, stigla je enologinja i vrhunska ekspertica Nathalie Pouzalgues. U Pupitresu je detaljno objasnila sve o rosé vinima a točila su se ona provansalska.

Nathalie Pozalgues

Na samom Festivalu, u subotu, osim 100-injak ružičastih vinskih etiketa, 15-tak vrhunskih jantarnih vina i pink koktela – u okviru Green in Pink dijela, bila su prisutna i najbolja hrvatska ekstra djevičanska maslinova ulja – od Istre do Dalmacije – pa je prva u nizu održana i poučna i ukusna radionica powered by Kotari.

Slijedio je Okrugli stol o utjecaju klimatskih promjena na vinarstvo i vinogradarstvo, pod pokroviteljstvom HGK koji je moderirao Josip Orišković, a sudjelovali su uvaženi stručnjaci na čelu s doc. dr. sc. Jelenom Đugum, direktoricom Sektora za poljoprivredu HGK; prof. dr. sc. Maja Telišman Prtenjak, redovita profesorica na Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; dr. sc. Ivan Prša, iz Hrvatske agencija za poljoprivredu i hranu, Centar za vinogradarstvo, vinarstvo i uljarstvo, direktor Sektora i vinar, Antun Glavica iz moslavačke vinarije Glavica, koji jedini u Hrvatskoj ima vino certificirano kao Demeter. 

Kako je ovogodišnja zemlja partner PINK DAY-a Zagreb bila – Italija – predstavili su se mnogobrojni talijanski proizvođači rosé vina, točnije članovi konzorcija Consorzio Vini Bardolino, čiju radionicu je uz prisustvo predstavnika pet vinarija maestralno vodio dr. Costantino Gabardi. Sve zahvaljujući talijansko-hrvatskoj gospodarskoj komori koja je omogućila dolazak vinara iz područja oko jezera Garda, poznatog po ružičastim vinima.

Da bi sva vina ostala hladna, pomogla je Solana Ramova koja proizvodi vrhunski cvijet soli, a za slane i slatke zalogaje pobrinuo se gluten free brand KATA te na kraju za hladno osvježenje artizanski gelato Hyggis.

Šećer je, pak,  kako priliči, došao na kraju, kad je, pod pokroviteljstvom HTZ-a, ugledna gošća iz Francuske, Nathalie Pouzalgues, od izloženih hrvatskih vina, odabrala pet, da bi uz prisustvo vinara i pred mnogobrojnom publikom – iznijela svoje viđenje hrvatskih rosea kojima je u cijelini vrlo impresionirana, te govorila o karakteristikama i specifičnostima ovih vina. Bila je to posebna čast za vinarije Cmrečnjak, Medea, Green Captain, Bastian i Barun čija je rose vina odabrala.

Na samom kraju, dodijeljene su već tradicionalne nagrade PINK DAYa Zagreb za najljepše i najkreativnije uređene stolove izlagača. Ženski žiri u sastavu: Nathalie Pouzalgues, Andrea Perkov iz Talijansko-hrvatske gospodarske komore i Ana Ljevar iz Alqvimije – odlučio je da je naljepši stol maslinara bio Dal Fleur. Paket sitnica za kuću je sponzorirao Mömax. 

Treću nagradu među vinarima osvojila su Vina Belje, a nagradu je sponzorirao proizvođač prirodne kozmetike Hvaroma.

Drugu nagradu – paket kozmetičkih proizvoda za njegu i tretman za ljepotu i opuštanje sponzorirala Alqvimia Store and SPA, osvojila je ugledna istarska vinarija Rossi.

Prvu nagradu – Riedel dekanter i butelju Angel Rock pjenušca, zahvaljujući MIVA Galeriji vina – osvojila je vinarija Bastain.

Kišnom i tužnom danu usprkos, PINK DAY Zagreb je ipak unio dašak vedrine i ružičaste boje, a svi posjetitelji su kući, uz uspomene, ponijeli i poneku bocu vina ili ulja, kao i vrećicu s kozmetikom powered by Notino.

Sanja Muzaferija i Zrinka Jelić Belinić

Partneri 12. PINK DAY Zagreb festivala su; HTZ, PBZ Visa Premium Card, Nexi, Dalmatie Group, HGK, Kotari, Consorzio Bardolino, Esplanade Zagreb hotel, Talijansko hrvatska gospodarska komora, Mömax, Romerquelle.

Zemlja partner Italija i talijanski vinari Consorzio Bardolino

Foto: Rene Karaman i Mirko Janković