Arhiva oznaka za: Klet Romić

Sve je spremno za 30. izdanje Festivala vina MoslaVina u Kutini!

Moslavina, spoj središnje Hrvatske u Slavoniju jedinstveno je mjesto u Hrvatskoj, od Zagreba udaljeno nešto više od 50 kilometara. Na njenom području nalaze se izvori nafte i plina, dio parka prirode Lonjsko Polje te brojni obrtnički centri. No Moslavina je daleko poznata i po voćarstvu, vinogradarstvu i poljoprivredi što dokazuje jačanjem OPG-ova ali i jakom vinskom cestom na kojoj dominiraju vina autohtonih vinskih sorti s posebnom zvijezdom Škrletom.

Najveće mjesto Moslavine, ujedno gospodarsko i trgovačko središte je grad Kutina koja će ovog vikenda biti domaćin manifestacije Festival vina – MoslaVina Kutina 2024. uz kojeg je najavljena i izložba vina izvornih hrvatskih sorti. Manifestacija se održava u 24. i 25. svibnja 2024. u organizaciji Turističke zajednice grada Kutine i Udruge vinogradara i voćara Moslavine „Lujo Miklaužić“ Kutina, pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva poljoprivrede, Sisačko – moslavačkog župana Ivana Celjaka, Grada Kutine i Croatia osiguranja d.d.


”Ovo je prilika za promociju moslavačkih vinara, autohtonih sorti vina, kulture pijenja vina te utjecaja na jačanje suradnje unutar regije i umrežavanje turističkih djelatnika s ciljem kreiranja inovativnih turističkih sadržaja. Tako će se u petak 24. svibnja u 16 sati održati panel rasprava na temu „Sadašnjost i budućnost autohtonih sorti s aspekta eno – gastro turizma“, nakon koje će uslijediti svečano otvaranje Festivala u 17:30 sati na Trgu dr. Franje Tuđmana”, poručuju organizatori dodajući kako će se tom prilikom dodijeliti diplome vinarima, plakete i nagrade najbolje ocijenjenim vinima, a nakon zajedničke zdravice prezentirat će se moslavačka vina i hrana te će se obići izlagači.

Svoja vina predstavit će 18 izlagača i kao gosti, Udruga Kvarner Wines, kako priliči ovoj manifestaciji neće nedostajati i atraktivne zabave uz Paint & Wine, koktel i škrlet radionice, a moći će se saznati i kako je moslavačko vino došlo uz bok najboljih hrvatskih kupaža.

Posebnost ove manifestacije u odnosu na druge jest izlaganje i njegovanje vina izvornih hrvatskih sorti, čime se pomaže proizvođačima u promicanju ponude vina od autohtonih sorti. One predstavljaju bogatstvo i raznolikost vinogradarske baštine Hrvatske, ponos su hrvatskih vinara i kulturno nasljeđe koje se njeguje i promiče potičući tako očuvanje i valorizaciju vinske baštine zemlje.

U bogatom programu bit će predstavljene najvažnije autohtone sorte Hrvatske na vinskoj radionici koju će moderirati Hrvoje Košutić u 19:30 sati. Za one željne brušenja znanja i odlične zabave spreman je vinski kviz Moslavina Wine Wisdome uz kojeg će biti poslužen koktel sa škrletom.

Subotnje popodne, 25. svibnja, započet će Gala tastingom – dijagonalnim kušanjem različitih sorti i godišta Vina Košutić i pjesničkom priredbom Grozdovi i stihovi.

Uz dobre kapljice neće nedostajati ni glazbene zabave jer će sve posjetitelje u petak zabavljati Parni valjak i The Juky & Saxente, a u subotu Sanja, Marinko i Zec s najvećim hitovima grupe Novi fosili i Prima Bend. Koncerti su besplatni za sve posjetitelje!

Manifestacija je dobar razlog za provesti vikend u Kutini i njenoj okolici.  U krugu od dvadesetak kilometara od centra grada, na obroncima moslavačke gore nalaze se brojne vinarije koje će tijekom manifestacije, ali i svakog drugog dana vinoljupcima ponuditi jedinstveno iskustvo.

Nedaleko centra Kutine, okružena vinogradom koji s posjetiteljima svakog dana ispraća sunce na horizontu, nalazi se obiteljska vinarija Trdenić. Pod sloganom – „Između tradicije i trenda“, domaćin ove vinarije Tomislav Trdenić poslužit će vam najbolja moslavačka vina – od opojnog pjenušca, aromatičnog rosea 2021., pa sve do zvijezda ove vinarije, Škrlet Private Collection 2021. i  Gewürztraminera Private Collection 2020.

Tomislav Trdenić

U ovoj vinariji modernog dizajna s bazenom ‘iznad vinograda’ vino je sljubljeno    s domaćim specijalitetima lokalnih OPG-ova.

Nešto dalje na Mramor brdu, u Repušnici, nalazi se OPG Glavica. Gdje god pogledate vidjet ćete vinograde, a pustite li pogled da odluta, zaustavit će se na dijelu Lonjskog polja. Kušanje vina na ovom mjestu upotpunjuje doživljaj svima koji žele malo odmoriti i uživati u prirodi uz čašu vrhunskog škrleta, graševine ili možda frankovke, uz malu ekskluzivu. Naime, vlasnik ovog OPG-a mladi vinar Antun Glavica stare je ‘kleti’ u vinogradima pretvorio u luksuzne kuće za odmor koje će uskoro otvoriti vrata brojnim turistima koji žele uživati u vinskom turizmu bez da pri tome sjedaju za volan.

Oduševit će vas i podrumi – jedan klasičan a drugi moderan, ukopan u zemlju i zaštićen staklenim podom. Pogled na podrum koji „čuva“ preko tri tisuće butelja, ali i amfore u kojima odležava vino je impozantan.

”Naša dugogodišnja tradicija proizvodnje vina za osobne potrebe je prerasla u proizvodnju za tržište. Bila je to dobra odluka jer su naša vina na natjecanjima osvojila zlatne, srebrne i brončane medalje. Kada nešto voliš i uložiš svu svoju energiju i trud u to, rezultat je nezaobilazan. Lijepo je čuti pohvale s raznih strana, i zato dođite, kušajte i uvjerite se sami u kvalitetu naših proizvoda” – poručuje Antun Glavica.

Antun Glavica

Odlično gostoprimstvo će pružiti i klet Romić koja se nalazi u selu Kutinska Slatina. Tu je glavni ‘gazda’ Nikica iako će vam već u prvim trenucima boravka na ovom mjestu ispričati cijelu obiteljsku priču o nastanku ovog gospodarstva. Doznati ćete da je gazda zapravo djed Drago. Naime, njegovi djed i baka – Drago i Nada prvo vino na ovom mjestu napravili su 1974. godine, a od 1980. godine u svojoj su kleti počeli primati goste. Dobro utisnutim temeljima dali su priliku novim generacijama da nastave s poslom pa je tako Nikica 2000. godine djedovu klet pretvorio u ozbiljan OPG i obrt koji je u Moslavini poznat po odličnom spoju vina i autohtone hrane.

Drago, Nikica i Nada Romić

Na ovom mjestu možete kušati škrlet, graševinu ali i vinsku zvijezdu ovog domaćinstva vino Dragonada (nazvano po djedu Dragi i baki Nadi) koja odlično prati domaću hranu na tanjuru. U kuhinji ovog OPG-a kuha baka Nada (umirovljena kuharica koja je nekad kuhala u Petrokemiji pripremajući više tisuća gableca svaki dan), a specijaliteti su joj kokošja juha s jetrenim knedlama, pečenja, vratina u škrletu, gulaš od divljači s domaćim knedlama.

Budući da se dobro zna da se na ovom mjestu odlično jede i pije, prije dolaska na OPG Romić svakako rezervirajte svoje mjesto i kad kažete da ćete doći- ne kasnite! Bakine su knedle najbolje kad su tople.

Izdvajamo još jednu zanimljivu vinsku priču koja se nalazi u blizini kleti Romić. Vinarija Košutić, osnovana je 2006. godine iako su joj temelji utisnuti daleko u prošlosti. Naime, u ovoj su se obitelji vinogradi sadili i vino radilo od davnina, a ta ljubav se prenosila s koljena na koljeno. Posebnost ove vinarije je kultivacija vinove loze (3 hektara površine) što znači da imaju potpunu kontrolu nad kvalitetom ručno ubranog grožđa. Košutići uzgajaju graševinu, cabernet sauvignon, riesling, pinot bijeli, muškat žuti i naravno, zvijezdu moslavačkih sorti – škrlet.

Hrvoje Koštuić

Kad ste u ovoj vinariji svakako nazdravite danu (i ljubaznim domaćinima) čašom pjenušca Noel. Riječ je o prirodnom pjenušavom vinu nastalom tradicionalnom metodom sekundarnog vrenja u boci uz odležavanje na talogu kvasaca od 24 mjeseca.

Foto: Nikola Zoko, arhiva Festival vina MoslaVina i Sunčana Barušić

Škrlet – zvijezda 17. Sarajevo Wine Festivala

U sarajevskom hotelu Holiday, održan je  17.  „Sarajevo Wine Fest“ na kojem je sudjelovalo čak 70 izlagača, proizvođača vina i prehrambenih proizvoda iz BiH, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Mađarske te Italije.

Boris Drenški, Nikica Katić, Ivana Gelo Seletković i Zvonimir Seletković

Na festivalu su svoja vina izlagali i posjetiocima nudili na kušanje, vinari iz Udruge Bregovita Hrvatska uz podršku Hrvatske gospodarske komore. Njeni predstavnici, Boris Drenški iz vinarije Bodren i vinari iz Moslavine s ponosom su, svojim odličnim vinima predstavljali svoju zemlju. Posjetitelji su se divili, nama itekako poznatim vinima vinarije Bodren, a vina od sorte škrlet, na koju su ponosni moslavački vinari, izazvala su veliko zanimanje i oduševljenje. Naime, neki su Škrlet prvi puta kušali i zavrtjevši čašu zadovoljno kimali glavom potvrđujući njegovu kvalitetu.

Vina koja su se kušala na radionici

U sklopu festivala održavale su se i brojne radionice, a jedna od njih je bila i „Škrlet – najvažnija autohtona sorta kontinentalne Hrvatske“. Radionicu je moderirao Nikica Katić, vinar iz vinarije „Klet Romić“. Vinar Katić je radionicu započeo prezentiranjem Moslavine kao vinske i turističke regije, te je pojasnio sastav tla, klimu i položaje kao bitne čimbenike za proizvodnju škrleta, kako bi sudionicima što bolje približio karakteristike sorte. Na spomenutu radionicu odazvalo se 20-ak sudionika koji su pažljivo pratili radionicu, te su imali mnoštvo pitanja i aktivno sudjelovali. Na radionici su se kušala čak 11 vina vinara iz cijele Moslavine:

Vinarija Voštinić – Klasnić – pjenušac Fraktal 2019.

Vina Seletković – Škrlet 2023.

Klet Romić – Škrlet 2023.

Vinarija Ptičar – Škrlet 2023.

Vinarija Florijanović – Selekcija Mons Claudius 2022.

Vina Seletović – Škrlet 2022. barrique

Vinarija Žabić – Škrlet 2022.

Vina Ivanić – Pukli kamen2021.

Vina Kosovec – Škrlet 2018. Selekcija

Vinarija Voštinić – Klasnić – Škrlet 2021. Natur

Vina Glavica – Škrlet 2021. Amfora

Nikica Pažin, Suzana Operman, Vanda Babić Galić, Josip Pavić, Ivana Pranjić, Ivan Sabolić, Nikica Katić i Kristina Duno

Degustaciju su posjetili i Josip Pavić državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta Hrvatske , Hrvatski veleposlanik Ivan Sabolić, Vanda Babić Galić, savjetnica ministra vanjskih i europskih poslova i Nikica Pažin, ministar savjetnik u Uredu Hrvatske gospodarske komore pri Veleposlanstvu Republike Hrvatske u BiH te su se oduševili vinima ove autohtone sorte.

Nakon radionice, na štandu Bregovite Hrvatske stvorila se velika gužva jer se priča o škrletu brzo proširila te su svi htjeli kušati ovo divno vino. Bili su prezentirani škrleti u svim stilovima od pjenušaca, mladih vina, eko proizvodnje pa i samih macerata škrleta, vinara iz cijele Moslavine.

Ugodno iznenađenje je bilo vidjeti toliku zainteresiranost za škrlet, posjetitelji su imali želju kušati sva izložena vina i čuti priču o sorti, regiji i vinarijama. Izlaganje vina na Sarajevo Wine Festu je bila odlična prilika kako bi se ova sorta mogla pokazati i van granica Hrvatske, te je polako otvorilo vrata za neke buduće suradnje. Potrebno je još puno truda i rada na istome, ali svakako je prvi korak učinjen na što su vinari Moslavine izuzetno ponosni i iskoristili su ovaj festival kako bi se pokazali u pravom svjetlu. Može se zaključiti, bez imalo skromnosti, da je škrlet i ovoga puta bio velika zvijezda.

Živi bili, škrlet pili!

Udruga Bregovita Hrvatska

Facebook Sarajevo Wine Festival

Instagram Sarajevo Wine Fest

Festival je organiziran  uz pokroviteljstvo Grada Sarajeva, Federalnog ministarstva okoliša i turizma, Hrvatske gospodarske komore, Razvojne banke FBiH, Visit Sarajevo, službene vode Leda, Mezyma, Espumisana, New life Turkeya, hotela Garden City Konjic.

 

Tekst: Ivana Pranjić

Foto:Nermin Memić i Ivana Pranjić

MoslaVina – finale Festivala vina u Kutini od 26. – 27. svibnja

Imamo dobru ideju kako provesti početak vikenda. Od 26. do 27. svibnja u Kutini se održava Festival Vina – Moslavina Kutina, odnosno 29. izložba vina Hrvatske i vina izvornih sorti i to na kutinskom Trgu dr. Franje Tuđmana.

Na trgu će se održavati središnja manifestacija koja počinje 26. svibnja svečanim otvorenjem u 17.30 sati, dok se u vinarijama i muzejima, te ostalim lokacijama održavaju predavanja i vrlo zanimljive radionice (više na www.festivallvina-kutina.hr).

Festival, na kojem će biti i promenadno kušanje vina vrijednih moslavačkih vinara i popratna zbivanja zapravo su završetak manifestacije Moslavina festival vina koji je započeo eno-gastro događajima i radionicama koje su cijeli svibanj organizirali udruženi vinari Moslavine u svojim vinarijama.

Prisustvovali smo radionici Moslavački vinski vremeplov koja se održala u Kleti Romić (Mate Lovraka 43, Kutinska Slatina, Kutina) na inicijativu vinara Nikice Katića.

Katić je okupio poznate i manje poznate vinare, zajednički su pretražili podrume i svoje vinske arhive te odabrali vina i odlučili obožavateljima dobre kapljice pokazati i dokazati da njihova vina, proizvedena uglavnom bez suvremene mehanizacije, od loze koja je prije desetak i više godina rodila u moslavačkom kraju, mogu itekako dobro odležavati.

Dakako, prije radionice sva su vina bila dekantirana, jer nakon toliko vremena zatvorena boci, morala su malo „prodisati“, a prisutne vinare, pripadnike medija i ljubitelje vina kroz radionicu su vodili Nikica Katić i Hrvoje Košutić.

Kazaljke su se vremeplova kretale unazad, pa je radionica započeta s dva vina iz 2017-te godine (Novosel – Rajnski rizling 2017. i Klet Romić Dragonada 2017.)., a nastavila se, preskačući godine, pa su se kušala vina Klet Romić – Pinot bijeli (2015.) iz magnum boce, Vina Koštuić – Graševina (2013.), Jagačić – Chardonnay (2007.), Mesarić – Chardonnay (2003.), Mesarić – Blaž (1998.), Jelančić – Rajnski Rizling (1997.), Jančar – Cabernet sauvignon (2015.), Ivanić – Pinot crni Risovac (2012.), Mesarić – Dišeća ranina IBPB (2012.) te Jančar – Moslavc IBPB (2015.).

Vrtile su se čaše, mirisalo se i kušalo vino, a svi smo se zapitali: „Gdje smo bili, primjerice 1997. godine kada je u moslavačkom vinogradu rodio rajnski rizling i živio, mijenjao se i zrio u podrumu tolike godine, a toga smo ga dana imali pred sobom. Bila su to jedinstvena vina, bila je to posebna radionica koju ćemo dugo pamtiti i hvala organizatoru da smo imali prilike kušati vina koja, najvjerojatnije, više nećemo imati prilike piti, jer od nekih berbi ostalo je još samo nekoliko boca.

Bio je to odličan uvod u manifestaciju Moslavina Kutina-Festival vina na kojoj će se moći kušati mlada vina toga kraja, nagrađena vina, vina posebnih berbi…Stoga, put pod noge i uživajte u vinima moslavačkog kraja.

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Sunčana Barušić, Ivana Pranjić i Barbara Halić

“Glazba iz dekantera” oduševila ljubitelje muzike i vina

Nedavno otvoreni zagrebački diWine bar, smješten u Ilici 93, još je jednom potvrdio kako je riječ o mjestu gdje se spajaju izvrsna hrvatska vina i dobra glazba. Sredinom veljače u diWineu održano je prvo večernje druženje pod nazivom Glazba iz dekantera koje spaja vrhunska vina i fine male zalogaje sa biranim glazbenim temama.

Na prvom susretu ciklusa koji će se, obzirom na punu rasprodanost, vjerujemo nastaviti i dalje, dogodio se odličan spoj mladog moslavačkog vinara Nikice Katića (Klet Romić), biranih zalogaja koje je za ovu prigodu sljubio poznati sommelier Darko Lugarić, a pripremila vlasnica bara Irena Lučić i hitova legendarnog Franka Sinatre, pod voditeljskom palicom vrhunskog poznavatelja dobre glazbe Kornelija Hećimovića.

Nikica Katić te je večeri još jednom potvrdio kako je hodajuća enciklopedija škrleta, autohtone moslavačke sorte, koja posljednjih desetak godina doživljava svoj revival. Kroz četiri predstavljena vina pokazao je kako njegovo znanje nije samo teoretsko, već i da je i u vinogradu i u podrumu pravi čarobnjak. Kao istinski zaljubljenik u duga odležavanja i macerate, nakon uvodnog mladog Škrleta iz 2022. sljubljenog sa mozzarellom u umaku od jogurta i vrhnja sa limetom i limunskom travom, uslijedila su tri ozbiljna vina. Srećom, nismo morali odlučiti koje je bilo najbolje (:

DragoNada 2020, kupaža škrleta i graševine posvećena djedu i baki, sljubljena je sa kanapeima sa svježim sirom i dimljenom pastrvom na rikuli, posipanima krupnom soli i crnim sezamom. Macerirani Škrlet 190 iz 2019. godine poslužen je s domaćom paštetom od pileće jetre i karameliziranim lukom, a Frankovka 2020 sjajno se sljubila sa platom pršuta i miješanog kravljeg i ovčjeg sira.

 

Paralelno sa kušanjem vina, prisutni (i vidno oduševljeni) gosti imali su priliku saznati priču o povijesti vinarije kao i Nikičine planove za budućnost, ali i uživati u biranim hitovima i kratkim pričama iz života i djela Franka Sinatre. Kornelije Hećimović, osim sjajne glazbene selekcije, očekivano je briljirao u voditeljskoj ulozi. Ukratko – nikome se nije išlo kući.

No, bez brige, ukoliko ste propustili prvo izdanje Glazba iz dekantera ponovo je na rasporedu u ožujku kada plešivičkog vinara Dominika Jagunića, specijalista za pjenušce i macerate sljubljujemo sa najvećim rock baladama. Dan prije možda ćemo biti u nabrijanom, feminističkom, osmomartovskom raspoloženju, no 9. ožujka topit ćemo se od nježnosti zahvaljujući Kornelijevoj nepogrešivoj glazbenoj selekciji. Uz četiri sjajna vina (jer, kakva drugačija mogu biti ako dolaze iz podruma Jagunić?) uživat ćemo i u četiri slijeda pomno osmišljenih malih zalogaja. Cijena po osobi iznosi 32EUR.

Savjetujemo da svoja mjesta rezervirate što prije, a dodatne informacije potražite na https://web.facebook.com/events/1949220968778884 ili u diWine Baru, Ilica 93

Susret Istre i Moslavine na 7. Faci s placa

Kako se bliži kraj godine, zahuktava se i manifestacija Faca s placa koju organiziraju sommelierka Manuela Maras i Ivo Pavlović, vlasnik wine shopa Witrina. Na sveopću radost mnogih ljubitelja dobre kapljice i dobrih zalogaja održana je sedma po redu, ovoga puta, zbog niskih temperatura – u wine shopu. Face koje su se spustile s kolicima s placa, odnosno obližnjeg Dolca, dočekala su dva vinara – iz mjesta Baškoti kraj Višnjana Milenko Matić iz vinarije Matić i Nikica Katić vinar poznatog moslavačkog gastro odredišta Klet Romić. Na početku druženja, kako to uvijek biva, otvarao se pjenušac. Ovoga puta, face su kušale Klet Romić LaRita, pjenušac od kupaže škrleta i moslavca. Ime je akronim kojim se Katić trajno zahvalio Leli (mami), Ani (supruzi), Riti (kćeri) i Teni (sestri) za strpljenje koje pokazuju prema njegovoj predanosti u vinogradu i podrumu, a potom i čaše, pa su na red došla mirna vina.

Nakon pjenušca najbolje je pasala svježa malvazija iz obiteljske vinarije Matić, koja se već četiri generacije bavi vinarstvom i vinogradarstvom. Imaju otprilike dvadeset hektara vinograda koja se nalaze u okolici sela Baškoti, između Vižinade, Kaštelira i Višnjana. Uz svježu su se malvaziju počele grickati i istarske kobasice koje se mogu nabaviti u wine shopu. Kriška po kriška, uz malo grisina i krekera, pa gutljaj po gutljaj malvazije sve dok na red nije došlo novo vino.

Milenko Matić i Manuela Maras

„Danas ćete probati škrlet mladi iz 2022. koji je filtriran prije tjedan dana. Htio sam da probate kako u ovoj fazi može biti fin, lagan, svjež, a što je najbitnije – mekan. Uvijek su nama Moslavcima, kao i Zagorcima prigovarali da su nam vina kisela. Sada kako je došlo do zatopljenja, škrletima su niže kiseline tako da su promijenila i vina“, kazao je vinar Nikica Katić kojemu su se ostvarila dva životna sna: baviti se sportom, odnosno rukometom i postati vinar koji će, kako je znao kazati „proizvoditi najbolji škrlet i frankovku u Moslavini“. Da Moslavci znaju napraviti i dobru graševinu uvjerile su se face nakon što je Katić otvorio i natočio svoju Klet Romić graševinu koja je dvije i pol godine odležala u bačvi.

Nikica Katić i Manuela Maras

Na red su došla ozbiljnija vina, a na stolu su se pojavile marmelade OPG-a Krstičević iz Krvavca II kraj Metkovića. Happy citrus nose naziv marmelade od limuna, mandarine, potom mandarine i naranče, a Happy Figs džem od smokava. Face su oduševile svojim okusima jer utisak je kao da jedeš svježe voće. Naime, na OPG-u imaju ekološki uzgoj voća (na etiketi se zeleni listić-dokaz eko proizvoda),   hladno prešaju za sokove, a od pulpe kuhaju marmelade koje nemaju gorčinu, već svježinu i slast. Dakako, svi se proizvodi mogu nabaviti u Witrini, a uvjerili smo se kako se odlično slažu sa zrelim sirevima koji su bili posluženi na centralnom stolu Witrine i dakako, s natočenim vinima gostujućih vinarija.

marmelade Happy Citrus

Nikica Katić je otvorio Klet Romić škrlet 190, nakon čega je dobio upite zašto ga je tako nazvao. „Jako sam ponosan na ovo vino, a brojka govori koliko dana je škrlet maceriran. Bran je na pun mjesec, pretakan dok je bio pun mjesec, punili smo ga u bocu na pun mjesec. Htio sam da vino bude posebno i da dokažem da škrlet, iako je berba 2019. može zadržati energiju i svježinu“ objasnio je mladi vinar otvarajući drugo vino na koje je također iznimno ponosan: DragoNadu. Vino je izazvalo oduševljenje prisutnih, a Katić je objašnjavao otkuda i ovo ime: „Da, ponosan sam na njega, zato sam ga i nazvao   prema djedu Dragi i Baki Nadi, mojim drugim roditeljima kod kojih sam u Kutini živio dok sam pohađao srednju školu“.

Na stol su stigli i arancini te limuncini iz OPG-a Krstičević, koje smo grickali uz gutljaje odlične odležane malvazije istarske Matić Afrodita. „Ovu sam malvaziju nazvao Afrodita, jer najvažniju istarsku sortu grožđa volim uspoređivati s Afroditom, božicom ljubavi, ljepote i požude. Ovo je vino blago macerirano pa odležano godinu dana u drvenim bačvama. S njime smo htjeli dokazati da malvazija ne mora biti uvijek svježa, i da vino od te sorte odlično podnosi odležavanje. Ovo je iz berbe 2019. od jednog od najstarijih klonova u našem vinogradu. Posadio ga je naš nono, a nekoliko smo redova uspjeli zaštititi od žutice koja je poharala naše vinograde. Nakon tri-četiri godine uspjeli smo uz pomoć prijatelja iz Slovenije dobiti sadnicu tog klona i sada imamo dovoljno trsova za proizvodnju ovog izuzetnog vina“ ponosno je objasnio Matić.

Došlo je vrijeme za crnjake. Nikica Katić je otvorio butelju Klet Romić Frankovka 2020. „Tužan sam što je frankovka zapostavljena u Hrvatskoj. Toliko da je se većina vinara i srami, a nije to zaslužila. Od te sorte se može napraviti veliko vino“ govorio je Katić dok je otvarao butelju Klet Romić Frankovka 2020. Iz Istre, iz vinarije Matić smo kušali relativno mlad Merlot 2020. koji će biti još bolji kad još odstoji u bocama.

Milenko Matić s pjenušcem Eros

Kraj druženja na 7. Faci s placa označilo je kušanje jednog posebnog pjenušca: Matić Eros rosé. „To je jedinstveni rose jer ga radimo od dva muškata: muškat ruža (80%) i muškat žuti (20%). A, nazvali smo ga Eros, po kralju ljubavi“ rekao je Matić, a u njega (pjenušac) smo se svi zaljubili.