Arhiva oznaka za: Kutina

Festival vina MoslaVina: Škrletu vinarije Košutić dvije velike zlatne medalje

Šampion 31. Izložbe vina izvornih hrvatskih sorti i najbolje ocijenjeno vino među mladim škrletima je Škrlet 2024. Vina Košutić iz Kutine. Osvojio je veliku zlatnu medalju, za što je trebao najmanje 91 bod. Škrlet Familia 2023. iste vinarije, također s velikim zlatom, prvi je među odležanim škrletima. Veliku zlatnu medalju osvojilo je i najbolje ocijenjeno vino od ostalih bijelih autohtonih sorti, a to je Pošip Sur lie 2022. Vinarije Toreta iz Smokvice na Korčuli.

Hrvoje Košutić, šampion ocjenjivanja

Ocjenjivanje je bilo uoči Izložbe te Festivala vina MoslaVina 2025. Kutina 23. i 24. svibnja. Pristiglo je 215 uzoraka, među kojima je bilo 127 vina od 25 autohtonih sorti. Najzastupljeniji je, naravno, bio škrlet sa 61 uzorkom. Priznanja su dodijeljena u petak, 23. svibnja 2025., na otvorenju Festivala koji se u Kutini nastavio i u subotu. Ocjenjivači su dodijelili i 77 zlatnih, 99 srebrnih te 17 brončanih medalja.

Najbolje ocijenjeno vino od neautohtonih sorti članova Udruge vinogradara i voćara Moslavine “Lujo Miklaužić” je Gewürztraminer 2021. Vinarije Trdenić iz Popovače. Među crnim vinima od autohtonih sorti prvi je Teran Il Primo 2021. motovunske vinarije Fakin, a najbolje ocijenjeno jantarno vino je Debit Oya Noya 2020. Vinarije Ante Sladić iz Plastova pokraj Skradina. Predsjednik ocjenjivanja bio je Josip Orišković, ASI International i HSK diplomirani sommelier te vinski edukator i predavač, ocjenjivačke komisije vodili su osnivači Vinskoga kluba Tomo Jakopović i Ivo Kozarčanin, a ocjenjivali su vinski znanstvenici, enolozi, sommelieri i distributeri vina dr. sc. Zvjezdana Marković, Jana Košćec, Matea Jagar, Ivana Ovčina Čagalj, Lovro Mikalužić, Stevan Kostreš, Marko Škarica i Toni Babić.

Dobitnici priznanja

Posjetitelji Festivala na kutinskom Trgu dr. Franje Tuđmana mogli su uživati u velikom broju nagrađenih vina, ali i ostalih koja su ponudili izlagači. Bilo je i fine hrane te dobre glazbe. Neposredno prije otvaranja u ispunjenoj Multimedijalnoj dvorani na Trgu dr. Franje Tuđmana bila je i panel rasprava Škrlet u novom ruhu na kojoj je predstavljena i Riedelova čaša za vina od ove sorte. Posjetitelji su mogli usporedno kušati najbolji ovogodišnji škrlet iz klasične čaše za bijelo vino te ove odabrane za sortu pa vidjeti koliko oblik može pridonijeti većem uživanju u vinu.

Festival MoslaVina, panel o škrletu

Svako vino nosi neku poruku i prava čaša jasno će je prenijeti, rekla je Ivana Ovčina Čagalj, Riedelova brand ambasadorica iz Miva galerije vina. Dodala je kako škrlet sredinom lipnja putuje i u Kinu, na ovogodišnje ocjenjivanje Concours Mondial de Bruxelles. Vinar Nikica Katić iz Kleti Romić podsjetio je kako je sorta nastala u Moslavini, spominje se još sredinom 19. stoljeća kad je Jožef Gregorić prijavio berbu škrleta, te kako je 100 posto hrvatska. Hrvoje Košutić, iz obiteljske vinarije čiji je škrlet ove godine najbolji, istaknuo je kako su vina od ove sorte dobro pozicionirana od Zagreba do Dubrovnika.

“Oko 90 posto škrleta su mlada i svježa vina, ali ima i pjenušavih, odležanih pa i jantarnih, odnosno dugo maceriranih. Nude ih u najboljim restoranima, a vinarije Kosovec i Voštinić Klasnić izvoze ih i u SAD. Kupci ih traže, a sadašnja 73 hektara pod škrletom su premalo. Trebamo širiti nasade” upozorio je. Juraj Orenda iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vinarstva naveo je kako se vinarima može olakšati izvoz korištenjem novca iz vinske omotnice u kojoj je 1,2 milijuna eura na godinu namijenjeno promicanju vina na tržištima trećih zemalja i dovođenju novinara iz tih zemalja u Hrvatsku, a Josip Orišković objasnio uz koja jela škrlet ima mjesta za stolom.

“Ljeti volimo hranu od laganih i lepršavih namirnice kojima pristaju i takva vina, a škrlet je sigurno jedno od njih. Vrlo je lako sljubiti škrlete s kvarnerskom i mediteranskom kuhinjom zato što mali ostatak šećera i lepršavo tijelo odlično pristaju jelima od najfinijih namirnica poput jastoga i škampa. Štoviše, ističu im i produžavaju okuse”, rekao je.

Biodinamički vinograd vinarije Glavica

Divan uvod u ovu raspravu te izložbu vina poslije nje bio je posjet vinariji Glavica na Mramor Brdu u Gornjoj Gračenici. Braća Antun i Ivan Glavica posvećeni su ekološkom vinogradarstvu i vinarstvu, a prvi su u Hrvatskoj, 2023. godine, dobili prestižni biodinamički certifikat Demeter.

Antun Glavica, vinarija Glavica

“Velika je to potvrda naše posvećenosti zahtjevnoj biodinamičkoj poljoprivredi i proizvodnji vina vrhunske kvalitete” istaknuli su pokazujući vinograd ispod vinarije kojim šeće 50-ak patuljastih ovaca, 30-ak gusaka i 20-ak kokoši. Zahvaljujući njima, taj vinograd nikad nisu trebali pognojiti, objasnio je Antun. Zbog životinja je u njemu i poseban uzgojni oblik. Trsovi su oblikovani tako da se grozdovi razvijaju relativno visoko kako ih ovi nesvakidašnji radnici u vinogradu ne bi obrstiti prije berbe. Proveli su grupu gostiju iz Zagreba i kroz prekrasan podrum, nudeći na kušanje škrlete različitih stilova iz bačava, kao i izvanrednu frankovku 2021. iz vinograda starog 75 godina.

“Grožđe se ne može usporediti s onim ih mlađih vinograda. Nekad uberemo pola kilograma, nekad kilogram po trsu, ali kvaliteta je izvanredna”, ponosan je Antun. Oko njihove vinarije raste vinsko turističko selo. I ne samo vinsko. Sagradili su nekoliko vila za goste, dva dodatna apartmana, pri kraju je bazen, a iza njega su i dvije nove kuće namijenjene destileriji te pivnici. Opremu su već kupili i samo ih treba namjestiti.

Škrlet Glavica, prvo hrvatsko vino s biodinamičkim certifikatom

Foto: Hrvoje Božičević i Sunčana Barušić

Uskoro počinje Festival vina MoslaVina

Festival MoslaVina vraća se u najveći grad vinorodne Moslavine – Kutinu! Vinska događanja, degustacije i izložba vina izvornih hrvatskih sorti u sklopu manifestacije održat će se u petak i subotu, 23. i 24. svibnja u organizaciji Turističke zajednice grada Kutine, Udruge vinogradara i voćara Moslavine ”Lujo Miklaužić” Kutina.

Na festivalu će posjetitelji iz prve ruke imati priliku kušati i osjetiti izvorne sorte vina moslavačkog kraja, posebno prvu brendiranu hrvatsku izvornu sortu Škrlet, ali i vina iz ostalih hrvatskih regija. Posjetitelji će imati priliku sudjelovati u edukativnim programima, kušati izvorne sorte vina, sudjelovat u Moslavina Tasting prezentaciji izabranih moslavačkih vina i hrane uz glazbene taktove tijekom cijelog događanja, dok će večernju atmosferu dodatno zagrijati koncerti Jelene Rozge, Psihomodo Popa i Maligana.

Festival MoslaVina okuplja izlagače i vinare koji se vinarstvom bave kroz generacije, prenoseći znanje i iskustvo na buduće naraštaje i usavršavajući kvalitetu hrvatskih izvornih sorti vina. Posebnost ove manifestacije u odnosu na druge jest izlaganje i njegovanje vina izvornih hrvatskih sorti, čime se pomaže hrvatskim proizvođačima u promicanju ponude vina izvornih sorti grožđa. Izvorne hrvatske sorte vina predstavljaju bogatstvo i raznolikost vinogradarske baštine Hrvatske. Izvor su ponosa za hrvatske vinare i kulturno nasljeđe koje se njeguje i promiče potičući tako očuvanje i valorizaciju vinske baštine zemlje.

Ove godine broj izlagača povećao se na 20 iz cijele Hrvatske s najvećim naglaskom na moslavačke vinare, dok će dio izlagača biti iz Istre, Kvarnera i Međimurja. Za kušanje je prikupljeno  215 uzoraka vina ovogodišnje Izložbe, a za najbolje ocijenjena vina dodijelit će se plakete i nagrade. Uz svečano uređen Trg dr. Franje Tuđmana postavit će se i foto-točke sa zanimljivim vinskim instalacijama, što će biti prava poslastica za objave na društvenim mrežama. Dodatno, u sklopu manifestacije održat će se i rekreativna biciklijada Moslavina on Bike.

Detaljan program možete pronaći na https://festivalvina-kutina.hr/program/.

Više informacija o događanju:

WEB: www.festivalvina-kutina.hr

Facebook: Festival vina – MoslaVina Kutina

Instagram: Visit_Kutina_Moslavina

Tik Tok: https://www.tiktok.com/@visit_kutina_moslavina

Manifestacija se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva poljoprivrede, sisačko-moslavačkog župana Ivana Celjaka i Grada Kutine.

MoslaVina – finale Festivala vina u Kutini od 26. – 27. svibnja

Imamo dobru ideju kako provesti početak vikenda. Od 26. do 27. svibnja u Kutini se održava Festival Vina – Moslavina Kutina, odnosno 29. izložba vina Hrvatske i vina izvornih sorti i to na kutinskom Trgu dr. Franje Tuđmana.

Na trgu će se održavati središnja manifestacija koja počinje 26. svibnja svečanim otvorenjem u 17.30 sati, dok se u vinarijama i muzejima, te ostalim lokacijama održavaju predavanja i vrlo zanimljive radionice (više na www.festivallvina-kutina.hr).

Festival, na kojem će biti i promenadno kušanje vina vrijednih moslavačkih vinara i popratna zbivanja zapravo su završetak manifestacije Moslavina festival vina koji je započeo eno-gastro događajima i radionicama koje su cijeli svibanj organizirali udruženi vinari Moslavine u svojim vinarijama.

Prisustvovali smo radionici Moslavački vinski vremeplov koja se održala u Kleti Romić (Mate Lovraka 43, Kutinska Slatina, Kutina) na inicijativu vinara Nikice Katića.

Katić je okupio poznate i manje poznate vinare, zajednički su pretražili podrume i svoje vinske arhive te odabrali vina i odlučili obožavateljima dobre kapljice pokazati i dokazati da njihova vina, proizvedena uglavnom bez suvremene mehanizacije, od loze koja je prije desetak i više godina rodila u moslavačkom kraju, mogu itekako dobro odležavati.

Dakako, prije radionice sva su vina bila dekantirana, jer nakon toliko vremena zatvorena boci, morala su malo „prodisati“, a prisutne vinare, pripadnike medija i ljubitelje vina kroz radionicu su vodili Nikica Katić i Hrvoje Košutić.

Kazaljke su se vremeplova kretale unazad, pa je radionica započeta s dva vina iz 2017-te godine (Novosel – Rajnski rizling 2017. i Klet Romić Dragonada 2017.)., a nastavila se, preskačući godine, pa su se kušala vina Klet Romić – Pinot bijeli (2015.) iz magnum boce, Vina Koštuić – Graševina (2013.), Jagačić – Chardonnay (2007.), Mesarić – Chardonnay (2003.), Mesarić – Blaž (1998.), Jelančić – Rajnski Rizling (1997.), Jančar – Cabernet sauvignon (2015.), Ivanić – Pinot crni Risovac (2012.), Mesarić – Dišeća ranina IBPB (2012.) te Jančar – Moslavc IBPB (2015.).

Vrtile su se čaše, mirisalo se i kušalo vino, a svi smo se zapitali: „Gdje smo bili, primjerice 1997. godine kada je u moslavačkom vinogradu rodio rajnski rizling i živio, mijenjao se i zrio u podrumu tolike godine, a toga smo ga dana imali pred sobom. Bila su to jedinstvena vina, bila je to posebna radionica koju ćemo dugo pamtiti i hvala organizatoru da smo imali prilike kušati vina koja, najvjerojatnije, više nećemo imati prilike piti, jer od nekih berbi ostalo je još samo nekoliko boca.

Bio je to odličan uvod u manifestaciju Moslavina Kutina-Festival vina na kojoj će se moći kušati mlada vina toga kraja, nagrađena vina, vina posebnih berbi…Stoga, put pod noge i uživajte u vinima moslavačkog kraja.

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Sunčana Barušić, Ivana Pranjić i Barbara Halić