Arhiva oznaka za: Petit Tasting

Jubilarni Vinart Grand Tasting: 150 vrhunskih vinarija s preko 800 etiketa!

Vinart grand Tasting ponovno je na jednom mjestu okupio najkvalitetnije vinare s jedne strane stola i profesionalce iz poslovnog svijeta s druge. Jubilarno, deseto izdanje sajma u Laubi činila je selekcija 150 vrhunskih vinarija s preko 800 etiketa, a tko je sve izlagao možete pogledati ovdje: https://biz-vinart.hr/izlagaci/ .

Tijekom dva dana promenadnog kušanja vinare su na svojim izlagačkim mjestima posjetili mnogi vinski stručnjaci, sommelieri, ugostitelji i distributeri, ali i obožavatelji vrhunskih vina koji su, iz godine u godinu, sve brojniji.

Veliki dvodnevni sajam Vinart Grand Tasting ujedno je bio i velika završnica niza vinskih manifestacija pod krovnim imenom Vinart Biz Edition održanih tijekom cijele veljače.

Manifestacija je započela sjajnim Petit Tastingom u Petom Kupeu, 1. veljače, nastavila se programom 25 Vinskih radionica u Esplanade Hotelu i Silent Tastingom koji je posebno oduševio brojne inozemne goste koji su u Hrvatsku stigli na Press trip u organizaciji Vinart Biz Editiona.

Među inozemnim gostima ove godine, između ostalih vinskih novinara i stručnjaka, bilo je čak 4 Master of Winea: Caroline Gilby – sutkinja na prestižnom natjecanju Decanter WWA, Dirceu Vianna Junior – prvi brazilski MW, Wojciech Bonkowski – prvi poljski Master of Wine te Ivan Barbić – jedini hrvatski MW, s adresom u Švicarskoj.

Caroline Gilby

Kako je izgledao ovogodišnji Vinart Grand Tasting možete vidjeti i na društvenim mrežama Vinarta: Facebook https://www.facebook.com/vinartcroatia , Instagram

https://www.instagram.com/vinart_croatia?igsh=MXg4MGk1ZXhpb2Q3ag%3D%3D&utm_source=qr

Vinart Petit Tasting: mala kušanja velikih vina

U Petkom kupeu održan je četvrti Vinart Petit Tasting, s kojim je započeo niz vinskih događanja pod krovnim imenom Vinart Biz Edition. Tema ovogodišnjeg Petit Tastinga je bila kušanje vinskih ikona, pa su u dva trosatna dijela posjetitelji, vinski znalci i zaljubljenici u dobre kapljice imali priliku kušati najbolje od najboljega iz gostujućih vinarija.

Trideset i tri vina u svakom dijelu uvrštena su prema preporuci, odnosno mišljenju 28 uvaženih stručnjaka za vino – pretežno vodećih sommeliera i vinskih novinara, a koji su se vodili kriterijima opće kvalitete, aktualnosti pojedinog vina, važnosti pojedine sorte i autentičnosti izričaja. Uvjet izlaganja bio je i da se po jednoj vinariji može predstaviti samo jedno vino što je posjetiteljima omogućilo  koncentrirano kušanje najboljeg od najboljih.

S vrlo popisom u jednoj ruci, poneki i s olovkom, a čašom u drugoj svatko je odabirao koje će vina kušati,    dok su oni najokorjeliji kušali gotovo sva, dakako odgovorno jer pljuvačnice su bile lako dostupne.

Teško je bilo, među tako pomno odabranim ikonama odrediti i istaknuti pojedine. Ali o ukusima se nikada ne raspravlja, tako da su ipak posjetitelji, svako prema svojim preferencijama uspjeli izdvojiti favorite, vina koja su predstavljali novi naraštaji pojedinih vinarija ili prekaljeni majstori za koje bi se također moglo reći da su ikone vinarstva.

Lucija i Klara Šember, vinarija Šember

Kušanje je, u oba dijela, započelo kako to i dolikuje – mjehurićima. Lucija i Klara Šember predstavljale su obiteljsku vinariju s Plešivice s Vintage Rose 2016. pjenušcu od crnog pinota koji je svojim nježnim voćnim notama „aktivirao“ okusne pupoljke za daljnja kušanja.

Valentina i Dominik Bach, vinarija Knebu

Opravdano, ispred stola, iznad kojeg je pisalo Knebu, stvarala se poprilična gužva. Nakon kušanja njihovog vina Sauvignon Blanc 2021. mnogi su se vraćali po „repete“. Slamnato žute boje, sortno izraženih mirisa na bijelo cvijeće, breskvu i ananas, u ustima voćno i svježe, jednostavno je zvalo na – još, a obožavatelji sur lie vina i odležanih u drvenim bačvama stavili su ga odmah na popis za kupnju.

Antun Glavica, vinarija Glavica

Upućeniji dobro znaju koliko je teško i dugotrajno dobivanje Demeter certifikata, pa kad još kušaju vino od autohtone sorte, sigurno će potvrdno klimati glavama. Na Petit Tastingu predstavio se prvi hrvatski nositelj Demeter certifikata – moslavački vinar Antun Glavica sa svojim škrletom u maceriranoj varijanti – Glavica Škrlet Amfora 2023. Macerirano, pa još u i amfori… dokaz je to da se od sorte škrlet mogu raditi vrlo ozbiljna vina!

Nenad Trifunović

Gostovao je još jedan nositelj Demeter certifikata – slovenska vinarija Pasji rep s vinom Zelèn od autohtone sorte zelen koja uspijeva, odnosno raste samo u Vipavskoj dolini. Interesantno vino koje svakako treba opet kušati!

Branimir Mihalj, vinarija Mihalj

Branimir i Hrvoje Mihalj, sinovi Branka Mihalja nastavljaju očevim stopama i rade odlična vina. Na Petit Tastingu moglo se kušati zadnje vino koje je Mihalj napravio –  single vineyard graševina Mačovo brdo 2022. Miriše na zrele marelice, kamilicu, med… jednom riječju, nezaboravno vino koje je dostojan spomenik kutjevačkoj legendi.

Niko Zore, vinarija Zoro

Raste u dubrovačkom zaleđu više od šest stoljeća a tek se zadnjih desetak godina više o njoj priča. Od malvasije dubrovačke sigurno nije odustala vinarija Zoro koja je na Petit Tastingu počastila posjetitelje vinom Malvasija sur lie 2022. Vjerujemo da su je mnogi na Petit Tastingu prvi puta i kušali, a nas je oduševila bojom, mirisom i okusom. Malvasija, pa još i odležana dijelom u bačvi, dijelom u inox tanku a potom osam mjeseci na finom talogu uz redovno miješanje!

Sanjin Pilato, vinarija Pilato

Iz istarske vinarije Pilato, koja posjeduje ekološki certifikat, posjetitelje je oduševila raskošna verzija najvažnije i najpoznatije sorte s našeg najvećeg poluotoka: malvazije – Malvazija 2020. sur lie. Slamnato žute boje, suha, topla, mekana, punog tijela, intenzivnog, ugodnog mirisa na vaniliju dosada ima mnogo poklonika, a nakon Petit Tastinga dobila ih je još više.

Olga Visintin i Nicolo´ Del Negro, vinarija Veralda

Kušali smo još jednu odličnu malvaziju iz vinarije Veralda – Malvazija Castagnari. Trsovi rastu na brijegu Castagnari u Bujama, a grožđe je pažljivo probrano s najboljih položaja ovog vinograda. „U podrumu se radi u redukciji kako bi se sačuvala primarna sortna aromatika. Maceracija traje jednu noć, nakon čega slijedi prešanje i inokulacija autohtonim kvascem (pied de cuve), pripremljenim nekoliko dana prije iz istog vinograda. Nakon fermentacije, vino odležava na finom talogu (sur lie metoda) u inox bačvama dvije godine, a potom se flašira i odležava u boci najmanje tri mjeseca prije izlaska na tržište“ očima punih žara i s vječitim smiješkom na licu posjetiteljima željnih kušanja dobrih vina tumačila je Olga Visintin.

Tko kaže da se od sorte grožđa pušipel (moslavac) rade samo svježa mirna vina? Vinarija Štampar predstavila je nagrađivani (dvije Decanter zlatne medalje) Urban White pjenušac, a vinarija Cmrečnjak jantarno vino Pušipel Xtreme 2 proizvedeno tradicionalnom metodom bez upotrebe sumpora i maceracijom od 6 mjeseci. Boje je starog zlata, a iz čaše se šire divne arome zrelih jabuka, marelica i tropskog voća. Suho, ali slasno oduševilo je mnoge.

Petar Lipanović, vinarija Lipanović

Zahvaljujući vinariji Lipanović s otoka Visa, spašena je od izumiranja jedna autohtona sorta: palaruša. Kušali smo vino Palaruša Lipaović 2018. i doznali da je ova sorta zapostavljena jer je vrlo zahtjevna za uzgoj, daje mali urod… ali vino je odlično – uvjerili smo se.

Nikola Benvenuti, vinarija Benvenuti

Kušanje crnih vina počelo je najbolje što može: sa teranom Santa Elisabetta 2020. istarske vinarije Benvenuti. Sorta teran, vječna inspiracija istarskih vinara raste za ovo vino na položaju Santa Elisabetta, a zanimljiva je i priča nastajanja vina. Naime, Santa Elisabetta je poseban projekt: nakon rada u vinogradu, svih procesa u podrumu i dozrijevanja u bačvama, braća Benvenuti okupljaju komisiju sastavljenu od iskusnih vinskih znalaca kako bi im na prosudbu ponudili nekoliko kupaža s raznim omjerima vina iz različitih bačava. Oni kušanjem naslijepo odabiru najbolji omjer vina iz različitih bačvi, nakon čega se odabranim vinom pune boce i odležavaju još šest mjeseci. Moramo priznati: omjer se svidio mnogima!

I jedan teškaš za kraj: stopostotni syrah, Montes Folly 2020. Duboke rubin crvene boje, mirisa crnog bobičastog voća, arome finih začina, čokolade i espressa, bogatih ali uglađenih tanina…. Vino koje ćemo pamtiti, a trebalo bi i sačuvati bocu, jer etikete potpisuje priznati ilustrator Ralph Steadman.

Prvi dio kušanja bio je upečatljiviji, drugi posjećeniji. Ali, svatko je našao svoje favorite, vina koja će pamtiti, još koji puta kušati, posjetiti vinarije, upoznati vinare, nadopuniti svoju arhivu…

Petit Tasting bio je odlična uvertira u ostala događanja Vinart Biz Editiona, koju slijedi 25 vinskih radionica u Esplanadi 20., 21., 22. i 26. veljače, zatim Silent Tasting 27. veljače također u Esplanade Hotelu te na samom kraju 10. jubilarni Vinart Grand Tasting – profesionalni dvodnevni sajam u Laubi 28. veljače i 1. ožujka. Ulaznice za sva događanja potražiti možete na https://shop.biz-vinart.hr/ulaznice.

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Foto: @studiobrzak / @merlo.de.graia i Sunčana Barušić

Ekskluzivni Vinart Petit Tasting održat će se 1. veljače u Petom kupeu

Ovogodišnje izdanje Vinart Petit Tastinga održava se u subotu 1. veljače u istom prostoru kao i lani, u zagrebačkom klubu Peti kupe na adresi Trnjanska cesta 5. Tema ovogodišnjeg Petit Tastinga su hrvatske vinske ikone, selekcija 66 ponajboljih vina Hrvatske, koju je odabrao tim od 28 vodećih sommeliera i vinskih stručnjaka iz cijele zemlje.

Kušanje je razdvojeno u dva dijela, Ikone 1 i Ikone 2 te se u svakom dijelu može kušati po 33 ponuđena vina. Promenadno kušanje Ikona 1 se održava od 13 do 16h, a Ikona 2 od 17 do 20h. Cijena pojedinačnog kušanja je 35 Eura, a cjelodnevne ulaznice (za oba kušanja) je 60 Eura i ulaznice se mogu kupiti na web stranici https://shop.biz-vinart.hr/ulaznice .

Vinart Petit Tasting omogućava koncentrirano kušanje najboljeg od najboljih po mišljenju 28 uvaženih stručnjaka za vino, pretežno vodećih sommeliera i vinskih novinara, a koji su se vodili kriterijima opće kvalitete, aktualnosti pojedinog vina, važnosti pojedine sorte i autentičnosti izričaja. Uvjet izlaganja je i da se po jednoj vinariji se može predstaviti samo jedno vino, pa je kod slučajeva višestrukih nominacija u jednoj vinariji odabrano vino s najviše osvojenih glasova.

U izbornoj komisi su bili:

Marko Rundek, Sandi Paris, Emil Perdec, Darko Lugarić, Mario Meštrović, Tomislav Mikinac, Branimir Vukšić, Kristijan Harjač, Manuela Plohl, Siniša Lasan, Nenad Trifunović, Monika Neral, Kristina Jukić, Ana Bitanga, Kruno Filipović, Monika Prović, Lucija Matijević, Danijel Đurđa, Filip Savić, Damir Jurković, Daniel Čečavac, Boris Ocić, Tihomir Purišić, Goran Petrić, Ana Mucalo, Marko Škarica, Martina Škarica i Saša Špiranec.

Selekcija vina:

Prvi dio – Ikone 1 (od 13 do 16h)

1. Barons de Rothschild – Blanc de Blancs NV

2. Galić – Code Black 2020

3. Šember – Vintage Rosé 2016

4. Knebu – Sauvignon Blanc 2021

5. Pasji rep – Zelèn 2023

6. Lagradi – Dona 2022

7. Dvanajščak-Kozol – Pušipel Mohokos 2021

8. Arman Marijan – Narducci Malvazija 2023

9. Mihalj – Graševina Mačovo brdo 2022

10. Zoro – Malvasija sur lie 2022

11. Bire – Grk Defora 2021

12. Pilato – Malvazija 2020

13. Krajančić – Pošip sur lie 2022

14. Vinčić – Grand Fru 2020

15. Zlatno Brdo – Gold Cuvée 2023

16. Cmrečnjak – Pušipel Xtreme 2 2021

17. Testament – Pošip Zenit 2018

18. Radovanović – Heritage 2020

19. Bastian – Petra’s Rosé 2023

20. Korak – Stari Trsi Pinot noir 2018

21. Antunović – CaB Franc 2020

22. Petrač – Enigma 2019

23. Benvenuti – Santa Elisabetta 2020

24. Radovan – Capeletto 2018

25. Kozlović – Santa Lucia Teran 2018

26. Ipša – Santa Elena 2021

27. Krauthaker – Merlot Selekcija 2019

28. Baraka – Babić 2021

29. Prgin – Babić 2019

30. Grgić – Plavac mali 2017

31. Saints Hills – Dingač Sv Lucia 2019

32. Stina – Plavac mali Stipančić 2019

33. Montes – Folly 2020

Drugi dio – Ikone 2 (od 17 do 20h)

1. Štampar – Urban White 2021

2. Tomac – Diplomat NV

3. Istenič – Cuvée Natura 2020

4. Podrum Mladina – Erdoro Classy Sauvignon blanc 2022

5. Kast – Graševina Premium 2023

6. Coletti – Fransesco Grande MV

7. Bora – Maraština 2023

8. Veralda – Castagnari 2021

9. Velebna – Chardonnay 2022

10. Damjanić – Justina 2021

11. Matošević – Grimalda bijela 2021

12. Jakončić – Borgo Scholaris 2020

13. Katich – Mirite Blanc Riserva 2021

14. Nerica – Pošip Mindel 2023

15. Lipanović – Palaruša 2018

16. St. Jerome – Traminac Prestige 2023

17. Glavica – Škrlet Amfora 2023

18. Braje – Veltrapi 2019

19. Zure – Koraj 2022

20. Degrassi – Petit Verdot 2015

21. Markus – Fetivi 2020

22. Ante Sladić – Tribidrag 2016

23. Jakob – Cuvée

24. Coronica – Gran Teran 2020

25. Fakin – Teran Il Primo 2020

26. Grabovac – Syrah Riserva 2022

27. Rizman – Primus 2015

28. Gracin – Babić 2020

29. Medea – Punta Greca 2021

30. Meneghetti – Val Gambalera 2015

31. Miloš – Stagnum 2015

32. Tomić – Caplar 2021

33. Clai – Stara škola 2016

Još danas stignete na Vinart Grand Tasting u Laubi, evo kako je bilo na radionicama

Danas je drugi dan održavanja Vinart Grand Tastinga u Laubi i traje sve do 19 sati, pa još stignete kušati ponajbolja vina hrvatske, regija i nekih stranih izlagača. Međutim, vrijedno je istaknuti da je Saša Špiranec sa svojim timom, dva tjedna prije Grand Tastinga organizirao Petit Tasting, potom vinske radionice i nešto posebno, prvi puta u Hrvatskoj – Silent tasting, na kojem su vinoljupci, oni koji više ili manje znaju o vinu, ugledni strani i domaći novinari imali priliku kušati više od stotinu vina. U tišini, miru, u društvu s vinom, čašom i samim sobom. Predivno!

Uživanje u vinu, privatnosti i tišini na Silent Tastingu

Drugi dio radionica, prije Grand Tastinga održao se u zagrebačkom hotelu Esplanade, a bilo ih je popriličan broj pa evo kratkih dojmova s nekih.

Vina s čvrstim otiskom Baranjskog terroira

Prvog dana, drugog „bloka“ radionica istaknuli bismo Masterclass pod nazivom „Vina s čvrstim otiskom Baranjskog terroira“ kojim su premijerno predstavljena tri nova vina nagrađivane vinarije Zlatno Brdo, a radionicu je vodio veliki poznavatelj vina i sommelier Tomislav Jakopović.

Tomislav Jakopović

Vinarija i podrumi Zlatno Brdo smješteni su u Baranji. Pogodna mikroklima i veliki broj sunčanih sati u godini glavni su preduvjeti za uzgoj kvalitetnog grožđa te proizvodnju vrhunskih vina. Baranjski podrumi i gatori jedinstvena su pojava u Europi, tradicija čuvanja vina poznata više stoljeća i danas je prisutna na ovom području što ga čini jedinstvenim. Temperatura podruma tijekom cijele godine konstantna je u rasponu od 12 do 15 C. Ukopani u zemlju, često obzidani ciglom, ovaj tip podruma jedinstvena je arhitektura specifična za Baranju.

Posljednjih godina Zlatno Brdo nadišlo je lokalne, regionalne i nacionalne granice te se u vrlo kratkom roku pozicionirao kao ozbiljna vinarija s preciznom vizijom razvoja. Jedna od odrednica vinarije usmjerena je na odležavanje crnih i bijelih vina što je i potvrđeno na radionici na kojoj su uz poznate i Decanterom nagrađene vinske perjanice, predstavljene i nove etikete i to, Zlatno Brdo Graševina 2022. Cabernet Sauvignon 2019 i Couvee Zlatno brdo.

Radionica je  započela premijernim kušanjem Graševine 2022. Jakopović je istaknuo bijelo voće i cvijeće koji ocrtavaju obrise karaktera, dok se u finalu javljaju lagane citrusne note koje zaokružuju aromatski spektar. Kušanje je nastavljeno Graševinom iz 2021. koja je osvojila 91 bod i srebrnu medalju na Decanter World Wine Awards 2023. Uslijedilo je kušanje jednog od favorita struke i potrošača Graševine 2018. koja je nagrađena s visokih 87 bodova i brončanom medaljom na Decanter World Wine Awards. „Ovo je, prema mom mišljenju, najbolja graševina koja se trenutno može naći na našem tržištu“, kazao je Jakopović.

 

Slijedilo je već legendarno vino Zlatno Brdo Gold Cuvée 2020. koji je spoj četiri velike sorte vina,a to su Rajnski rizling, Chardonnay odležan u drvenim bačvama slavonskog hrasta, Pinot sivi izborne berbe te Traminac izborne berbe. Poznato je da je ovo vino s visokih 96 bodova na natjecanju Decanter World Wine Awards najviše ocijenjeno vino iz Baranje. Prvi je to zlatni Decanter za Zlatno Brdo.

Terroir Baranje iznimno je pogodan za uzgoj crnih sorti i stoga nije iznenađujuće da u Zlatnom Brdu velika pažnja posvećena odležavanju vina crnih sorti te pažljivo prate kada su najbolja za tržište. Prvo crno vino koje je prezentirano bio je Cabernet Sauvignon 2017., a premijerno su predstavljena i dva nova crna vina s potpisom Zlatno Brdo – Cabernet Sauvignon 2019., i  Zlatno brdo Cuvée kojeg su stručnjaci već sada prepoznali kao velika vina.

Na samom kraju, prezentiran je i Cabernet Sauvignon 2015. koji je uzgajan na najboljim položajima Banskog brda, ostavljen je na trsu da dehidrira nakon čega se ubire esencija Caberneta. Pristaje začinjenim jelima od visoke divljači, odležanim junećim odreskom sa žara, pašticadom, ljutim kulenom i slasticama od čokolade. Poslužuje se na temperaturi od 8-10° C u bordoškoj čaši većeg volumena.

Rum koji bi morali imati u svojem baru

Dario Grabarić, velik poznavatelj žestokih pića predstavio je Barcelo rum koji se odnedavno može naći i na našem tržištu. Publiku je oduševila priča o njegovoj proizvodnji, jer u tvornici itekako paze na ekološke principe. Čak i imaju Rum Barcelo Organic koji je potpuno organski. Interesantan na mirisu i okusu, čist, precizan… Ostali rumovi koji proizvode nisu sto postotno organski, ali destilerija, odnosno tvornica radi tako da proizvodnja ne ostavlja ugljični otisak, a svi se dijelovi koji ostaju u proizvodnji recikliraju: CO2 se prodaje tvornicama gaziranih pića, bagasa (zaostala suha vlakna šećerne trske) se koriste za proizvodnju gnojiva ili kao pogonsko gorivo za tvornicu i sl.

Dario Grabarić

Svi Barcelo rumovi proizvedeni su isključivo od šećernog soka, a koja je razlika… kušajte sami jer vrijednost za novac je u odličnom omjeru!

Josip Barišić

Od svježih do odležanih malvazija

Na radionici Festigia Malvazija, na kojoj smo kušali malvazije ovog velikog proizvođača, Vina Laguna, Josip Barišić koji je 2022. preuzeo kao direktor proizvodnje i vinarstva, odnosno glavni enolog, dokazao je da Malvazije nisu odlične samo kao mlada vina (to već znamo), već svoj potencijal daju ako im se pruži da malo „dođu k sebi“ u boci. Odnosno, on se zalaže, kao i većina vinara, da se vinarije pokušaju oduprijeti zahtjevima tržišta i već u trećem mjesecu buteljirati malvaziju aktualne berbe. Kušajući starije i one proizvedene pod policom mladog Barišića uočili smo u razliku u stilistici – u njegovim se malvazijama osjeća više cvjetnosti i voćnosti.

Sanjin Pilato i Krešimir Kožić

Odlična vina istarske obitelji

Sanjin Pilato i Krešimir Kožić na radionici Pilato Portfolio Tasting publiku su upoznali kako se kroz tri generacije razvijala vinarija, te svoja vina koja su neka bila i iz 2018. godine. Što se tiče malvazije i oni su dokazali da odležavanjem dobiva na kvaliteti, publiku je oduševila i njihova Malvazija sur Lie 2019., te Grande Cuvée 2018. koji ima itekako veliki potencijal odležavanja.

Ivan Mariclin

Kraljica hrvatskih vinograda

Drugi dan, drugog bloka radionica započeo je graševinom i to jednog od najvećih proizvođača vina od ove sorte. Ivan Marinclin, glavni enolog vinarije Kutjevo i Krešimir Kožić dokazali su da se od ove sorte mogu raditi pjenušava, mlada i svježa vina, odležana, macerirana, te predikatna. Dokazali su da je Graševina stvarno kraljica hrvatskih vinograda.

Upoznajte slovensku rebulu

Neki manje, a neki više poznaju vina naših susjeda, slovenskih vinara. Priliku za upoznati sortu vina koja se često sadi u Goriškim brdima i Vipavskoj dolini, rebulu, publika je imala na radionici Rebula Masterclass – Konzorcij Brda koju je vodio Luka Ribolica. Predstavljana su vina nekoliko vinara iz konzorcija. U Hrvatskoj pomalo nepoznata sorta rebula, mora se još istražiti, jer, kako su se gosti uvjerili, daje odlična vina – od svježih odležanih do maceriranih koja su oduševila publiku.

Igor Luković

Najprodavanija vina u Srbiji

Još manje poznata (nekima) su vina Srbije, a predavač Igor Luković je odlučio ne predstaviti najbolja vina, jer kako je rekao, bilo je teško odabrati. Luković je predstavio najbolje prodavana vina u Srbiji. Novi mirisi, novi okusi… koje i nismo navikli u Hrvatskim vinima, što je logično, malo po malo su nas osvajali, a ljubav na prvi pogled bilo je vino vinarije Baša Orange Tamjanika 2020. Ako ga „uhvatite“ na današnjem Grand Tastingu, a ljubitelj ste jantarnih vina, svakako ga kušajte!

Moreno Coronica

Velike malvazije i terani velikog vinara

Moreno Coronica, vlasnik istarske vinarije Coronica i Emil Mehdin, na radionici Sva lica Malvazije By Moreno Coronica predstavili su potpuno svježe, malo zrelije i ozbiljno zrele malvazije i opet potvrdili kako bi za ovu sortu bilo bilje da je se pusti da barem do lipnja odleži u boci, međutim, zakoni tržišta traže suprotno! Kušali su se i njihovi Gran Terani koji imaju veliki potencijal odležavanja i novi Coronica Pjenušac Due nv.

Rikard Petrić

Vugava i Plavac mali s Brača

Posljednja radionica drugog dana drugog „bloka 2″ bila je Stina – od visoke vugave do strmih Stipančića koju je vodio mladi enolog vinarije Stina, Rikard Petrić. Jasno, iskreno i precizno je objasni vina vinarije o kojoj se brine, a nas su oduševile Vugave iz 2013. i 2010. godine.

Silent tasting

Kao veliki, ali tihi uvod u Grand Tasting koji se održava još danas u Laubi, do 19 sati, bila je ovogodišnja novost – Silent Tasting. Događanje je bilo namijenjeno ponajprije domaćim i stranim novinarima, a Saša Špiranec i ekipa koju pohvaljujemo na organizaciji, htjeli su  pokazati i predočiti kakva se sve divna vina i od možda nekima nepoznatih autohtonih sorata, proizvode diljem Hrvatske. To je događaj kojeg vjerujem će svi koji su bili prisutni još dugo pamtiti i želja nam je, te šaljemo poruku Saši Špirancu, da nam takav užitak pruži i iduće godine.

A, sada, svi brzo u Laubu, na Grand Tasting!  

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Rene Karaman, Vinart, Sunčana Barušić