Kada se spoje čuvena legenda i specifični okusi vinskih sorti, nastane doista iznimno vino koje odiše brojnim posebnostima. Upravo u takvom vinu u četvrtak, 13. ožujka, uživali su oduševljeni sudionici promocije na kojoj je čuvena istarska vinarija Franc Arman vina u MIVA bistro & wine baru u Zagrebu premijerno predstavila svoju novu kreaciju – Le Divine.
Tomislav Tuđen
Događanje su organizirali Franc Arman vina, MIVA galerija vina i Croatia by the glass, agencija za vinske ture kojoj je na čelu dobro znani vinski stručnjak Tomislav Tuđen.
U slučaju Le Divine riječ je o vinu koje sljubljuje 60 posto sauvignona i 40 posto istarske malvazije, moćnog bogatog okusa i jedinstvenih aroma koje su se izrodile iz svojevrsne slučajnosti da bi na kraju postale nova zvijezda na nebu hrvatskog vinskog tržišta.
Oliver Arman, vinarija Franc Arman
„Sve je krenulo tako što smo 2020. godine neplanirano nakon punjenja imali višak sauvignona te smo ga ostavili da stoji u podrumu u inoks bačvama. Prošlo je četiri godine i odlučili smo ga degustirati, pa smo tako uvidjeli da vino ima golem potencijal, aromatski i okusno. Bilo je iznimno kompleksno, a kako bismo mu dodali onaj posebni touch istarskog podneblja priljubili smo mu malvaziju“, rekao je na prezentaciji vinar Oliver Arman dodajući da je malvazija ujedno ublažila postojeći intenzitet arome odležanog sauvignona.
Jer u ovoj vinariji smještenoj u slikovitom selu Narduči nadomak Vižinade vole raditi harmonična vina u kojima, kako kaže Oliver Arman, okus i miris moraju biti u idealnom balansu, baš kao što vino u cjelini mora biti fino izbalansirano. Le Divine sljubljuje i sauvignon i malvaziju iz 2020., pa je nakon njihova spajanja nova vinska kreacija stajala u drvenim bačvama šest mjeseci. Nakon toga vino je išlo na punjenje, odležalo godinu dana u bocama i potom je danas prvi put prezentirano na tržištu.
A uz doista iznimne karakteristike vina posebnost mu daje i etiketa koju su za njega osmislili u rovinjskom dizajnerskom Studiju Tumpić&Prenc. Etiketa je svojevrsni prikaz drevne legende po kojoj su vile, predivne i moćne Le Divine, sagradile impozantnu Arenu u Puli. Bile su to vile graditeljice koje su čovjeku mogle podariti sreću, pa su tako jedne noći vukle kamenje s Učke i slagale ga u krug. Kad je svanulo i zakukurikao prvi pijetao morale su, kao stvorenja noći, prekinuti posao i otići, pa je zato Arena ostala nedovršena. No kasnije su, asocira vinska etiketa, došle do Vižinade i pomogle sagraditi i pitoreskno selo Narduči. Kako bi ukazali na veličanstvenost pulske Arene u Franc Arman vinariji odlučili su ne samo staviti Arenu na etiketu, nego i puniti vino u boce od jedne i pol litre koje svojom veličinom asociraju na impozantnost te građevine.
Stoga, kako i piše na etiketi, u svakoj su se boci spojile čarolija malvazije i magija sauvignona koje kroz nezaboravno vinsko putovanje svakog vode u svijet istarskih legendi, uz moćnu vilinsku energiju iz starih predaja. Posjetitelji današnje promocije imali su priliku sve to iskusiti, a ubuduće će moći i drugi brojni vinoljupci, s obzirom da je vino dostupno na tržištu.
Foto: Matej Marjanović
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/03/ProVinLeDiv_FA_54_PRINT.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-03-14 16:42:222025-03-14 16:42:23Le Divine, novo vino vinarije Franc Arman
Bistro Paris jedan je od rijetkih ugostiteljskih objekata u Rijeci, koji na istoj adresi (Šetališta Joakima Rakovca 2a) na Sušaku kontinuirano djeluje od 1936. godine.
Naravno, bilo je tu uspona i padova te promjene koncepta, a otprije 13 godina kako su ga preuzeli poduzetni ugostitelji Borjan Suzić I Igor Bogunović, postali su najpoznatiji po teletini i janjetini pod pekom, ali i jelima ‘na žlicu’.
Bivši gazda, koji je u tom lokalu prije držao pizzeriju, savjetovao mu je da promijeni ime, jer ga je on ‘dovoljno unazadio’. Borjan i Igor su poslušali savjet, ponudili sasvim drugačija jela i bistro nazvali Kalorija. „Na to su uslijedile nevjerojatno negativne reakcije, ponajviše starosjedilaca sa Sušaka. Nazvali su to kulturocidom čak i javno prosvjedujući ispred lokala. Godinu dana smo se mučili i bili skoro pa prazni, ali malo pomalo posao je krenuo. Kad smo se ustalili nakon pet godina i preuredili lokal, vratili smo mu ime Paris i tako održali obećanje Klubu Sušačana“, uz osmijeh objašnjava Borjan Suzić.
Bistro Paris
Naziv Paris toliko je popularan da se po njemu zove i obližnja autobusna stanica prema Trsatu. Oni kao dečki sa Zameta, drugog riječkog kvarta, toga tada nisu bili svjesni. Nedavno su u ponudu uveli i pizzu Fiumana u desetak kombinacija, čiji je specifičan recept za tijesto kreirao poznati pizzaiolo Franko Rajković, a koju su prvo počeli raditi u svojoj pivnici Cont.
Pizza Fiumana
Osim što se bavi ugostiteljstvom te vodi još tri lokala (restoran Štorija na Korzu, pivnica Cont i bistro Marijana u Matuljima) Borjan je uključen i u poslovanje obiteljske destilerije Suza (Suza Craft Distilery) kao voditelj marketinga. Priču s rakijama i likerima započeo je otac Slavko koji je prije 25 godina, budući da je pčelar, iz hobija počeo raditi medicu. Ubrzo se pročula po kvaliteti i počele su ozbiljnije narudžbe, a onda u pomoć uskaču sinovi blizanci Tino i Borjan. Tino se potpuno posvetio radu u destileriji u Bregima kod Matulja, koja sada ima već dvadesetak etiketa.
Destilerija Suza
Na promociji u bistrou Paris predstavljena su četiri. Fiumanka je ‘ženski’ liker od teranina i voćnih macerata, a ‘muški’ Fiuman bazira se na maceratu 12 eteričnih primorskih trava primorja. Nešto žešći su Mali zmaj, liker od pelina s maceratima limuna i naranče te Učkarica, rakija od grožđa oplemenjena aromama samoniklog bilja s proplanaka planine Učke. Uzvanici su ih konzumirali, prema afinitetima, kao aperitive ili dižestive.
Borjan Suzić, destilati Suza
Ante Bistre predstavio je svoje ekstra djevičansko maslinovo ulje Kali, dobiveno od lokalnih sorti. Masline iz ekološkog uzgoja, obrađene na tradicionalan način, istog se dana branja nađu u petnaestak minuta udaljenom mlinu za preradu. U obrtu, koji je u vlasništvu obitelji Bistre i Vidović, ulje su najprije počeli raditi za potrebe vlastitog restorana u Medveji kod Lovrana na obroncima Učke. Kako je iznimna kvaliteta primijećena od gostiju, krenule su pojedinačne narudžbe, a da bi se tome udovoljilo, povećali su proizvodnju. Ipak, da bi održali kakvoću i izvornost, ograničili su količine, tako da maslinovim uljem danas opskrbljuju nekoliko manjih ugostiteljskih objekata, delikatesne prodavaonice i suvenirnice, a jedan dio ide i u izvoz, također na ekskluzivna mjesta.
Kali maslinovo ulje
Osobito su ponosni na svoj Smokvenjak, delikatesnu slasticu od smokvi iz vlastitih nasada i Balzamni ocat od smokve. Ovaj inovativni proizvod nastao je, kaže Ante, gotovo slučajno kao posljedica brojnih eksperimenata. U posljednjih pet godina s njime su osvojili čak pet zlatnih medalja (Agro Arka, Zlatna košarica, Proizvod godine i Zlatni suncokret ruralnog turizma), a lani su se okitili i titulom Najsuvenira Primorsko-goranske županije koji dodjeljuje Turistička zajednica Kvarnera. Osim toga, proizvode još i namaz od lovranskog maruna, marmeladu od smokve, a nova ukusna iznenađenja od obitelji Bistre i Vidović tek dolaze.
Kali maslinovo ulje i Bazalmni ocat od smokve
Za dobrodošlicu je serviran Hladni platter Paris na kojem su se našli skuta, izbor istarskih sireva i pršut te Smokvenjak Kali. Sommelierka Monika Neral je predložila, a vlasnik vinarije Adriano Sošić se složio, da ovo popularno predjelo prati Sosich Malvazija 2023. Odlikuju je arome breskve, limete i limuna, a i dalje je vrlo svježa, idealna kao aperitiv, ostavljajući dugu trajnost u ustima. ‘Napraviti dobro vino nije lako’, kaže Adriano, ‘pa ni meni koji sam samome sebi i vinar i enolog.’ Dobar odjek kod kušača vrlo mu je bitan i smatra da je na pravome putu kojim ga je usmjerio nono Giorgio. U vinogradu, podrumu i kušaonici u Lašićima kod Vižinade pomažu mu supruga Iva i majka Marčela. Obitelj njeguje tradiciju od 1850. godine stalno unaprjeđujući proizvodnju svojih ‘vina s dušom’ u koja se ubrajaju još Merlot, Rosé, Teran, Cabernet sauvignon, Muškat i Chardonnay.
Sosich Malvazija, Hladni platter Paris
Rižoto s kvarnerskim škampima i cherry rajčicom na stolove je došao uz Vertiz Eau de Rosé, koji se nedavno našao na vinskoj karti bistroa Paris. Vino je rezultat suradnje vinskog brenda Vertiz, čiji je vlasnik ex-Yu tenisač Slobodan Boba Živojinović, a autor mu je čuveni slovenski vinar Marjan Simčič. Rađen je od merlota s Goriških Brda, boje lososa, voćnih aroma, nježnih kiselina, nešto punijeg tijela i osjetne završnice. Proizvedeno je u vinariji Klet Brda, kao i još neka vina (Pinot grigio, Sauvignon blanc) koja se nalaze pod etiketom Vertiz, rekla je Klara Čakarun, njihova predstavnica za Hrvatsku. Dodala je kako su ambicije vinskog brenda Vertiz imati visoko kvalitetna vina iz poznatih vinskih regija diljem svijeta, među kojima su već sada Mendoza (Argentina) i Napa Valley, California (SAD). Uskoro će se pod brendom Vertiz Worldwine naći i vrhunska vina iz Francuske, Španjolske i Australije, sve pod motom ‘The World in your glass’ (Svijet u vašoj čaši).
Eau de Rose Vertiz, Rižoto s kvarnerskim škampima
Upariti Teletinu pod pekom s vinom Poletti Rossella 2023 bio je svojevrstan izazov kojeg se prihvatio Peter Poletti, legendarni vinar iz Markovca kod Višnjana. Tradicija datira još od 1842. godine kada je Piero Bernobich od svog punca kupio zemlju, sagradio kuću i osnovao imanje s vinogradom. Nakon njega vinom se bave Marco, Antonio-Nin, Eugenio-Šenio i Peterov otac Mario Poletti. Njihovo djelo, uz Petera i suprugu Loredanu, nastavlja sin Matteo s diplomom iz vinarstva na Veleučilištu u Rijeci i ekonomije u Trstu.
Poletti Rossella, Teletina pod pekom
Vinarija Poletti među rijetkima je u Istri koja ima autohtonu sortu muškat ruža, a još posebniji po tome što je radi u suhoj varijanti. Uspijeva to zahvaljujući branju zelenih, zrelih i prosušenih bobica, čime se postižu i visoki alkoholi. U ranijim berbama to je znalo biti i 15 % da bi ih u posljednjoj berbi ‘smirili’ na 13,5 % što pridonosi pitkosti. ‘Iskustvo mi govori da je Rossella pravo gastronomsko vino koje se slaže s mnogim jelima, od riba i rakova do crvenog mesa i deserata’, naglašava Poletti. Nažalost, neki još ne prepoznaju potencijal ovog vina, ali s vremenom se mijenja percepcija. Rossella je intrigantno vino, roze boje s mirisom ruže, jagoda i malina, a u saftnoj teletini s mekanim krumpirima pokazala se kao najbolji matching prema izboru novinara iz Rijeke i Zagreba.
Vinogradi vinarije Poletti
Monika Neral, mlada riječka sommelierka, vratila se pred novinarsko-vinsku publiku kako bi predstavila vinariju Franc Arman iz Vižinade i njihov Teran 2021 s pozicije Narduči, koje odlikuje visoka kvaliteta grožđa. Još jedno autohtono istarsko vino poznato je po jakoj strukturi i visokoj kiselini, puno tanina koji postupno omekšavaju i balansiraju čemu pridonosi odležavanje 15 mjeseci u novim bačvama od slavonskog hrasta. Prepoznatljive je arome bobičastog voća s djelomičnom dominacijom maline. Snaga vina izvrsno se dopunjuje uz masnije jelo kakav je bio Gulaš od boškarina s domaćim njokima. Otac Franc Arman i njegov sin Oliver nastavljaju tradiciju započetu još 1850. godine, a njihova vina danas nalaze put do Velike Britanije, SAD-a, Kanade, Novog Zelanda i južne Azije.
Franc Arman Teran, Gulaš od boškarina s njokima
Za desert je poslužena Riječka kremšnita s tri vrste kreme uz koju se, kao vino stvoreno za nju, točio poluslatki Muškat žuti Baćac 2023. iz istoimene vinarije Kukurini kod Pićna (istočna Istra). To im je drugo najprodavanije vino nakon Malvazije, pohvalio se vlasnik Goran Baćac, koje sa svega 10,5 % alkohola ‘udara u koljena, ali ne u glavu’.
Baćac Muškat žuti, Riječka kremšnita
Goran je nastavio obiteljsku tradiciju, u zadnji tren se prebacivši iz elektro struke i ekonomije za koju se također zanimao, na tada tek osnovani studij poljoprivrede u Poreču. To je učinio zbog ‘mira u obitelji’, ali se tijekom studija ipak zainteresirao za vinogradarstvo i vinarstvo. Od oca je zatražio 500 kilograma grožđa malvazije od koje je napravio 300 litara jako dobrog vina i prodao ga po puno boljoj cijeni, pokazavši tako i sklonost ekonomiji. Vinarija Baćac proizvodi još Merlot i Cabernet sauvignon, a sva su brendirana zajedničkim nazivom ‘Vina z Kukurini’, ukazujući na podrijetlo, tradiciju i originalnost.
Bilo je ovo 23. ‘Vino uz žlicu’, a prvo u Rijeci i, sudeći prema povoljnim reakcijama, uskoro bi se moglo ponoviti na nekoj drugoj ugostiteljskoj adresi u tom gostoljubivom gradu ili okolici, poručili su organizatori Renata Cisar i Mustafa Topčagić.
Kako nam je bilo pogledajte na videu
Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić i arhiva vinarije Poletti
Video: Milica Šundov Šupe
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/02/1-Vino-uz-zlicu-Paris-atmosfera.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-02-14 17:35:022025-03-06 18:43:21Bistro Paris: prvo “Vino uz žlicu” u Rijeci