Arhiva oznaka za: Vinarija Radgonske gorice

Radgonske gorice, podrum u kojem caruju pjenušci

Planirate li vikend u Radencima, namjeravate li možda spustiti kofere u Gornjoj Radgoni… ili u bilo kojem ljupkom mjestu u sjevernoj Sloveniji, svakako odvojite vrijeme za posjet vinariji Radgonske gorice. Želite li vođenu turu po podrumu, te kušanje pjenušaca i mirnih vina, svakako rezervirajte termin i odaberite hoćete li samo razgledati podrum ili uživati u razgledu te vođenoj degustaciji uz fine zalogaje, bez obzira dolazite li pojedinačno, u paru, manjem društvu ili većim grupama.

Podrum s prirodnim slapom

Radgonske gorice imaju jedan od najzanimljivijih podruma u regiji, u kojem se čuvaju mirna vina i pjenušci, ukopan ispod brda i izgrađen u obliku slova V, sa slapom u najdubljem dijelu, od kojeg kroz podrum teče potočić, koji je ujedno i najmanji pritok rijeci Muri.

Svoj nastanak može zahvaliti bratu cara Franje, Janezu, koji je osnovao svojevrsno poljoprivredno društvo sa sjedištem u Grazu, ali podružnica je bila upravo u Radgoni. Nekada je služio za skladištenje leda koji se vadio iz zamrznute rijeke Mure, a uz vino u njemu su se čuvale lako kvarljive namirnice. Neko su se vrijeme u lijevom dijelu podruma uzgajale i gljive, a oba kraka su povezana tunelom.

Malo po malo, vrijedni su vinari shvatili da temperatura u podrumu odgovora za čuvanje pjenušca (penina), a i još dan danas se spominje pjenušac Klenovšek iz 1852. godine koji je iz ovog podruma prvi poslan na tržište. Naime, Alojz Klenovšek je nakon dvogodišnjeg školovanja u Champagni, proizveo i prodao 12.000 boca zlatnog radgonskog pjenušca. Budući da je jako volio kartati, priče kažu, da je jednog dana kartao u tvrtki Luis Kleinoscheg et frères, Styrie i – izgubio, pa je podrum preuzela francuska obitelj Bouvier koja se potom iz Švicarske doselila u Radgonu. Braća Bouvier osnovali su potom, 1882. godine tvrtku za proizvodnju pjenušca od domaćeg vina, ali na francuski način.

Pjenušci za svačiji ukus

Bio je to službeni početak stvaranja mjehurića u podrumu pod slapom. Oni stariji pamte Zlatnu Radgonsku peninu, najnagrađivaniji slovenski pjenušac i malo cjenovno pristupačniju Srebrnu, koja se uvijek čuvala i potom otvarala u ponoć – za doček nove, ili pak u posebnim prilikama. Danas iz Doma penine, odnosno podruma Radgonske gorice na tržište izlazi više od 15 etiketa pjenušaca proizvedenih od najboljih sorti grožđa koje raste na obroncima Pomurja. Neki su proizvedeni tradicionalnom metodom, neki tankovskom od suhih, polusuhih do slatkih, pa će u ponudi svatko pronaći svog favorita.

Najbolje svari događaju se u mraku

U vinariji Radgonske gorice vrlo su ponosni i na poseban pjenušac – Untouched by Light. Za njegovo nastajanje „krivo“ je istraživanje profesorice kemije Emerite Ann C. Nobile sa sveučilišta Davis u Kaliforniji koja je dokazala da izloženost vina dnevnome svjetlu ili umjetnoj rasvjeti uzrokuje smanjivanje citrusnih aroma u pjenušcima i povećava razvoj neugodnih okusa koji se danas nazivaju „svjetlosnim aromama“.

To je nadahnulo vinare i enologe u Radgonskim goricama da proizvedu pjenušac od grožđa koje se bere u noćima bez mjesečine, prerađuje se i zrije najmanje tri godine u potpunom mraku, u   podrumima sakrivenim u radgonskim spiljama. Pakira se, dakako u mraku u specijalne crno obojene staklene boce i dodatno omata u crnu foliju. Takav, vrlo atraktivan, zaštićen od svijetla i njegovog štetnog djelovanja dolazi do kupaca željnih isprobavanja novih okusa, a i ponekih avantura jer… najbolje se stvari događaju u mraku.

Od jedne kuće do cijele ulice

Nakon razgleda podruma i degustacije, možete predahnuti, a i fino pojesti u njihovom bistrou RG (bivši Pivski hram Golar), koji se nalazi u istoj ulici, odnosno na njenom kraju tik uz rijeku Muru. Zanimljiva je priča kako je tvrtka Radgonske gorice zapravo kupila cijelu Jurkovićevu ulicu u najstarijem povijesnom dijelu Gornje Radgone. Najprije su obnovili zgradu u kojoj se nalaze kušaona i dućan, u kojem se mogu nabaviti pjenušci, mirna vina i njihovi destilati, ali i proizvodi lokalnih gospodarstava te predivno dvorište iz kojeg se ulazi u podrum, bistro, a u planu je obnova i ostalih kuća, pa će se tako unutar stoljetnih zidina naći nekoliko malih hotela, uključujući wellness s bazenom, cvjećarna, kozmetički salon, prodavaonica lokalnih delikatesa…

Nakon posjeta vinariji Radgonske penine, prošećite mostom preko Mure i samo za minutu naći ćete se u Austriji, a potom se vratite i planirajte razgled ovog dijela Slovenije koji osim prelijepih krajolika i kvalitetnog smještaja nudi i brigu o vašem zdravlju – u obližnjem Zdravilišču Radenci.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić i arhiva podruma Radgonske gorice

 

Volite traminac? Evo što vas sve čeka na Festivalu traminca

Nakon stidljivog početka prije pet godina te dvogodišnjeg provlačenja kroz bespuća korone, Festival traminca će 7. i 8. lipnja doživjeti svoje šesto izdanje. Mjesto održavanja je i dalje isto, Ilok, kao što su se i glavne sastojnice Festivala, Gala večera, Radionice i Traminac Tasting, vratile na svoj početak – na bajkoviti Principovac te mistični Stari podrum Iločkih podruma, kao i u Kuriju Brnjaković.

Usuđujemo se reći da će Festival traminca u svom šestom izdanju biti najspektakularniji i najjači po imenima sudionika i ponuđenih traminaca na kušanje, od kojih će neki upravo u Iloku imati svoju svjetsku premijeru.

Ovogodišnji „izbornik“ gastronomskog dijela Festivala traminca, gala večere koja će se održati 7. lipnja na Principovcu, bit će Deni Srdoč, najmlađi i jedini hrvatski chef koji je za čak dva restorana u kojima je kuhao, Draga di Lovrana i Nebo, priskrbio gurmanskog Oscara, Michelinovu zvjezdicu. Denijeve gastro čarolije bit će praćene reprezentacijom iločkih traminaca, odnosno tramincima Iločkih podruma, Mladena Papka, Vere i Roberta Zime te Dinka Draguna.

Deni Srdoč

(Ulaznica za večeru koja uključuje pet slijedova hrane i pet različitih traminaca je 100 eura. Broj mjesta je ograničen! Pošaljite rezervacije na mail: zeljko.garmaz@gmail.com ili javite se na telefon: +385916400527)

Ljubitelji traminca i čokolade doći će na svoje na radionici Stiva „El Bahatti“ Kahline i Sanje Vladović, odnosno Čokolaterije Taman, na kojoj će se njihove poslastice uparivati s predikatima Iločkih podruma.

Stiv „El Bahatti“ Kahlina i Sanje Vladović,

Svojevrsnom poslasticom možemo nazvati i radionicu na kojoj će Aleš Winkler uparivati svoje Kumparička kozje sireve i različite tramince iz Vinarije Papak.

Aleš Winkler

Veliki Slavko Kalazić će na primjeru svoga remek djela, Batine iz 2010. godine, pokazati koliko je traminac uvijek dominantna sorta u kupažama u kojima se nalazi, bez obzira u kojem postotku je prisutan u vinu.

Danilo Steyer će predstaviti vertikalu Steyer Mark Extremea, svog traminca koji je nedavno na International Wine Challengeu u Šangaju osvojio trofej u konkurenciji jantarnih vina.

Danilo Steyer

Sa zadovoljstvom je Horst Hummel, odvjetnik iz Berlina koji proizvodi vina u Villanyju, prihvatio poziv da održi predavanje o svojim uistinu ekstremno vinificiranim vinima s kojima uživa veliki ugled kod sve većeg broja štovatelja vina bez ikakvog intervencionizma u vinogradu i podrumu. Horst će predstaviti tri različite berbe traminca, ali i lipovinu i portugizac, sortu kojoj pristupa na poseban način zbog čega ga zovu „Paganinijem portugisca“.

Horst Hummel

Na Festivalu traminca će se predstaviti i slovenska vinarija Radgonske gorice, poznata ponajviše po svojim „peninama“, ali i po svom tramincu sa crnom etiketom, „crnom tramincu“, kojeg godišnje proda u više od 100 tisuća butelja. Oni će predstaviti vertikalu svog traminca, a najstarije vino na radionici bit će iz 1981. godine. Također će nam omogućiti kušanje i njihovog pjenušca od traminca, također sa crnom etiketom.

Poznati srpski publicist i organizator velikih vinskih manifestacija, Zoran Dragoljević Žorž, na primjeru šest traminaca iz Srbije, iz vinarija Petra, Janko, Deurić, DeLena, Pusula i Mačkov podrum, objasnit će i pokazati koliko različiti terroiri utječu na stilove traminaca u tri različita vinogorja – subotičkim pescima, Fruškoj gori i Šumadiji.

I, za kraj, ali ne i najmanje zanimljivo, međimurski vinar Petar Kocijan iz Štrigove predstavit će svoju vinariju u kojoj se nalaze i dvije etikete traminca.

(Ulaznica za sve radionice, koja uključuje i ručak, je 100 eura. Broj mjesta je ograničen! Pošaljite rezervacije na mail: zeljko.garmaz@gmail.com ili javite se na telefon: +385916400527)

Kušanje četrdesetak etiketa traminca

Nakon maratonskog kušanja skoro 40 vina na različitim radionicama, u dvorištu Starog podruma slijedi izložba traminaca, Traminac Tasting, ali i drugih vina koja proizvode vinari koji u svojoj ponudi imaju traminac.

Za dobro raspoloženje brinut će DJ Zoran Pezo, koji je, inače, poznat kao redatelj prve od tri priče u kultnom generacijskom omnibusu „Kako je propao rock’n’roll“, ali i televizijskih emisija poput Hit depo i Ružiona, kao i brojnih glazbenih spotova

 Svoj koncertni nastup imat će i skupina briljantnih glazbenika okupljenih u bendu , a zabavit će nas svojim jazzy, swing, bossa nova, blues i sevdah aranžmanima svevremenskih vječnih uspješnica iz poznatih filmova.

FilmMusicOrkestar

(Ulaznica za Traminac Tasting je 15 eura, a ulaznica uključuje i povratnu kauciju od 5 eura za čašu te neograničeno kušanje svih vina koja budu izložena na štandovima.)

 

Foto: arhiva Festaival traminca, arhiva Kocijan vina, arhiva vinarije Radgonske gorice,  Julio Frangen i Sunčana Barušić

Slovenci predstavili brojne novitete u turističkoj ponudi

U Zagrebu se u organizaciji portala Relaxino održala već tradicionalna godišnja poslovna radionica u okviru koje Slovenska turistička organizacija (STO) predstavlja turističke rezultate i novitete u turističkoj ponudi, a predstavnici destinacija kroz susrete s brojnim domaćim agentima koji su ove godine stigli iz različitih dijelova Hrvatske, dogovaraju suradnje koje iz godine u godinu rezultiraju sve boljim turističkim brojkama.

Hrvatski gosti u sve većem broju, iz godine u godinu, dolaze u neku od slovenskih destinacija te sada, po završetku vaše ljetne turističke sezone, tijekom koje su brojni naši državljani boravili na vašoj predivnoj obali, ponovno očekujemo „razmjenu“ , tj. dolazak Hrvata na odmor kod nas“, istaknuo je Dušan Pšeničnik, ekonomski savjetnik Veleposlanstva Republike Slovenije u Hrvatskoj.

Između dvadesetak slovenskih destinacija, od onih u kojima se odvija „city break“ turizam preko termi, skijališta do prirodnih fenomena i outdoor ponude, zasebno se predstavo Bohinj kao idealna destinacija za „bijeg“ od užurbane svakodnevice. Spektakularne Alpe koje služe kao kulisa prekrasnom Bohinjskom jezeru najprepoznatljivija su razglednica ove destinacije, a smještajne jedinice tvrtke Alpinia nalaze se u najljepšem i najpoznatijem dijelu te razglednice –  Nacionalnom parku Triglav. Odmor u Bohinju nudi široku lepezu izbora za goste, od onih koji traže aktivan odmor do onih kojima je cilj opuštanje u weellnes oazama, ali i uživanje u bogatoj gastro ponudi čiji su djelić predstavili slatkim delicijama uz koje se nazdravljalo vinima iz Kleti Krško te vinarije Radgonske gorice.

Andreja Milas, Aleksandra Lipej, Sara Stranjaković, Dušan Pšeničnik i Vlatka Vužić

“Najveći broj noćenja hrvatskih turista zabilježili smo tijekom 2022. godine u planinskim općinama, a slijede ih općine s termalnim izvorima i Grad Ljubljana. Naši dragi susjedi Sloveniju najviše posjećuju tijekom zimske sezone, a zatim slijedi jesenska“, izjavila je Aleksandra Lipej iz Slovenske turističke organizacije i podsjetila da su brojna slovenska skijališta evoluirala u turističke destinacije s cjelogodišnjom ponudom te osim zimskih radosti nude brojne aktivnosti za goste svih uzrasta bez obzira na godišnje doba. Naglasila je i važnu činjenicu da su ove godine uložena znatna sredstva u modernizaciju i širenje ponude na brojnim slovenskim skijalištima što će, vjeruju, rezultirati još većim interesom hrvatskih gostiju za skijanje u Sloveniji.

 

Foto: Rene Karaman