Arhiva oznaka za: Vino uz žlicu

Bistro Paris: prvo “Vino uz žlicu” u Rijeci

Bistro Paris jedan je od rijetkih ugostiteljskih objekata u Rijeci, koji na istoj adresi (Šetališta Joakima Rakovca 2a) na Sušaku kontinuirano djeluje od 1936. godine.

Naravno, bilo je tu uspona i padova te promjene koncepta, a otprije 13 godina kako su ga preuzeli poduzetni ugostitelji Borjan Suzić I Igor Bogunović, postali su najpoznatiji po teletini i janjetini pod pekom, ali i jelima ‘na žlicu’.

Bivši gazda, koji je u tom lokalu prije držao pizzeriju, savjetovao mu je da promijeni ime, jer ga je on ‘dovoljno unazadio’. Borjan i Igor su poslušali savjet, ponudili sasvim drugačija jela i bistro nazvali Kalorija. „Na to su uslijedile nevjerojatno negativne reakcije, ponajviše starosjedilaca sa Sušaka. Nazvali su to kulturocidom čak i javno prosvjedujući ispred lokala. Godinu dana smo se mučili i bili skoro pa prazni, ali malo pomalo posao je krenuo. Kad smo se ustalili nakon pet godina i preuredili lokal, vratili smo mu ime Paris i tako održali obećanje Klubu Sušačana“, uz osmijeh objašnjava Borjan Suzić.

Bistro Paris

Naziv Paris toliko je popularan da se po njemu zove i obližnja autobusna stanica prema Trsatu. Oni kao dečki sa Zameta, drugog riječkog kvarta, toga tada nisu bili svjesni. Nedavno su u ponudu uveli i pizzu Fiumana u desetak kombinacija, čiji je specifičan recept za tijesto kreirao poznati pizzaiolo Franko Rajković, a koju su prvo počeli raditi u svojoj pivnici Cont.

Pizza Fiumana

Osim što se bavi ugostiteljstvom te vodi još tri lokala (restoran Štorija na Korzu, pivnica Cont i bistro Marijana u Matuljima) Borjan je uključen i u poslovanje obiteljske destilerije Suza (Suza Craft Distilery) kao voditelj marketinga. Priču s rakijama i likerima započeo je otac Slavko koji je prije 25 godina, budući da je pčelar, iz hobija počeo raditi medicu. Ubrzo se pročula po kvaliteti i počele su ozbiljnije narudžbe, a onda u pomoć uskaču sinovi blizanci Tino i Borjan. Tino se potpuno posvetio radu u destileriji u Bregima kod Matulja, koja sada ima već dvadesetak etiketa.

Destilerija Suza

Na promociji u bistrou Paris predstavljena su četiri. Fiumanka je ‘ženski’ liker od teranina i voćnih macerata, a ‘muški’ Fiuman bazira se na maceratu 12 eteričnih primorskih trava primorja. Nešto žešći su Mali zmaj, liker od pelina s maceratima limuna i naranče te Učkarica, rakija od grožđa oplemenjena aromama samoniklog bilja s proplanaka planine Učke. Uzvanici su ih konzumirali, prema afinitetima, kao aperitive ili dižestive.

Borjan Suzić, destilati Suza

Ante Bistre predstavio je svoje ekstra djevičansko maslinovo ulje Kali, dobiveno od lokalnih sorti. Masline iz ekološkog uzgoja, obrađene na tradicionalan način, istog se dana branja nađu u petnaestak minuta udaljenom mlinu za preradu. U obrtu, koji je u vlasništvu obitelji Bistre i Vidović, ulje su najprije počeli raditi za potrebe vlastitog restorana u Medveji kod Lovrana na obroncima Učke. Kako je iznimna kvaliteta primijećena od gostiju, krenule su pojedinačne narudžbe, a da bi se tome udovoljilo, povećali su proizvodnju. Ipak, da bi održali kakvoću i izvornost, ograničili su količine, tako da maslinovim uljem danas opskrbljuju nekoliko manjih ugostiteljskih objekata, delikatesne prodavaonice i suvenirnice, a jedan dio ide i u izvoz, također na ekskluzivna mjesta.

Kali maslinovo ulje

Osobito su ponosni na svoj Smokvenjak, delikatesnu slasticu od smokvi iz vlastitih nasada i Balzamni ocat od smokve. Ovaj inovativni proizvod nastao je, kaže Ante, gotovo slučajno kao posljedica brojnih eksperimenata. U posljednjih pet godina s njime su osvojili čak pet zlatnih medalja (Agro Arka, Zlatna košarica, Proizvod godine i Zlatni suncokret ruralnog turizma), a lani su se okitili i titulom Najsuvenira Primorsko-goranske županije koji dodjeljuje Turistička zajednica Kvarnera. Osim toga, proizvode još i namaz od lovranskog maruna, marmeladu od smokve, a nova ukusna iznenađenja od obitelji Bistre i Vidović tek dolaze.

Kali maslinovo ulje i Bazalmni ocat od smokve

Za dobrodošlicu je serviran Hladni platter Paris na kojem su se našli skuta, izbor istarskih sireva i pršut te Smokvenjak Kali. Sommelierka Monika Neral je predložila, a vlasnik vinarije Adriano Sošić se složio, da ovo popularno predjelo prati Sosich Malvazija 2023. Odlikuju je arome breskve, limete i limuna, a i dalje je vrlo svježa, idealna kao aperitiv, ostavljajući dugu trajnost u ustima. ‘Napraviti dobro vino nije lako’, kaže Adriano, ‘pa ni meni koji sam samome sebi i vinar i enolog.’ Dobar odjek kod kušača vrlo mu je bitan i smatra da je na pravome putu kojim ga je usmjerio nono Giorgio. U vinogradu, podrumu i kušaonici u Lašićima kod Vižinade pomažu mu supruga Iva i majka Marčela. Obitelj njeguje tradiciju od 1850. godine stalno unaprjeđujući proizvodnju svojih ‘vina s dušom’ u koja se ubrajaju još Merlot, Rosé, Teran, Cabernet sauvignon, Muškat i Chardonnay.

Sosich Malvazija, Hladni platter Paris

Rižoto s kvarnerskim škampima i cherry rajčicom na stolove je došao uz Vertiz Eau de Rosé, koji se nedavno našao na vinskoj karti bistroa Paris. Vino je rezultat suradnje vinskog brenda Vertiz, čiji je vlasnik ex-Yu tenisač Slobodan Boba Živojinović, a autor mu je čuveni slovenski vinar Marjan Simčič. Rađen je od merlota s Goriških Brda, boje lososa, voćnih aroma, nježnih kiselina, nešto punijeg tijela i osjetne završnice. Proizvedeno je u vinariji Klet Brda, kao i još neka vina (Pinot grigio, Sauvignon blanc) koja se nalaze pod etiketom Vertiz, rekla je Klara Čakarun, njihova predstavnica za Hrvatsku. Dodala je kako su ambicije vinskog brenda Vertiz imati visoko kvalitetna vina iz poznatih vinskih regija diljem svijeta, među kojima su već sada Mendoza (Argentina) i Napa Valley, California (SAD). Uskoro će se pod brendom Vertiz Worldwine naći i vrhunska vina iz Francuske, Španjolske i Australije, sve pod motom ‘The World in your glass’ (Svijet u vašoj čaši).

Eau de Rose Vertiz, Rižoto s kvarnerskim škampima

Upariti Teletinu pod pekom s vinom Poletti Rossella 2023 bio je svojevrstan izazov kojeg se prihvatio Peter Poletti, legendarni vinar iz Markovca kod Višnjana. Tradicija datira još od 1842. godine kada je Piero Bernobich od svog punca kupio zemlju, sagradio kuću i osnovao imanje s vinogradom. Nakon njega vinom se bave Marco, Antonio-Nin, Eugenio-Šenio i Peterov otac Mario Poletti. Njihovo djelo, uz Petera i suprugu Loredanu, nastavlja sin Matteo s diplomom iz vinarstva na Veleučilištu u Rijeci i ekonomije u Trstu.

Poletti Rossella, Teletina pod pekom

Vinarija Poletti  među rijetkima je u Istri koja ima autohtonu sortu muškat ruža, a još posebniji po tome što je radi u suhoj varijanti. Uspijeva to zahvaljujući branju zelenih, zrelih i prosušenih bobica, čime se postižu i visoki alkoholi. U ranijim berbama to je znalo biti i 15 % da bi ih u posljednjoj berbi ‘smirili’ na 13,5 % što pridonosi pitkosti. ‘Iskustvo mi govori da je Rossella pravo gastronomsko vino koje se slaže s mnogim jelima, od riba i rakova do crvenog mesa i deserata’, naglašava Poletti. Nažalost, neki još ne prepoznaju potencijal ovog vina, ali s vremenom se mijenja percepcija. Rossella je intrigantno vino, roze boje s mirisom ruže, jagoda i malina, a u saftnoj teletini s mekanim krumpirima pokazala se kao najbolji matching prema izboru novinara iz Rijeke i Zagreba.

Vinogradi vinarije Poletti

Monika Neral, mlada riječka sommelierka, vratila se pred novinarsko-vinsku publiku kako bi predstavila vinariju Franc Arman iz Vižinade i njihov Teran 2021 s pozicije Narduči, koje odlikuje visoka kvaliteta grožđa. Još jedno autohtono istarsko vino poznato je po jakoj strukturi i visokoj kiselini, puno tanina koji postupno omekšavaju i balansiraju čemu pridonosi odležavanje 15 mjeseci u novim bačvama od slavonskog hrasta. Prepoznatljive je arome bobičastog voća s djelomičnom dominacijom maline. Snaga vina izvrsno se dopunjuje uz masnije jelo kakav je bio Gulaš od boškarina s domaćim njokima. Otac Franc Arman i njegov sin Oliver nastavljaju tradiciju započetu još 1850. godine, a njihova vina danas nalaze put do Velike Britanije, SAD-a, Kanade, Novog Zelanda i južne Azije.

Franc Arman Teran, Gulaš od boškarina s njokima

Za desert je poslužena Riječka kremšnita s tri vrste kreme uz koju se, kao vino stvoreno za nju, točio poluslatki Muškat žuti Baćac 2023. iz istoimene vinarije Kukurini kod Pićna (istočna Istra). To im je drugo najprodavanije vino nakon Malvazije, pohvalio se vlasnik Goran Baćac, koje sa svega 10,5 % alkohola ‘udara u koljena, ali ne u glavu’.

Baćac Muškat žuti, Riječka kremšnita

Goran je nastavio obiteljsku tradiciju, u zadnji tren se prebacivši iz elektro struke i ekonomije za koju se također zanimao, na tada tek osnovani studij poljoprivrede u Poreču. To je učinio zbog ‘mira u obitelji’, ali se tijekom studija ipak zainteresirao za vinogradarstvo i vinarstvo. Od oca je zatražio 500 kilograma grožđa malvazije od koje je napravio 300 litara jako dobrog vina i prodao ga po puno boljoj cijeni, pokazavši tako i sklonost ekonomiji. Vinarija Baćac proizvodi još Merlot i Cabernet sauvignon, a sva su brendirana zajedničkim nazivom ‘Vina z Kukurini’, ukazujući na podrijetlo, tradiciju i originalnost.

Bilo je ovo 23. ‘Vino uz žlicu’, a prvo u Rijeci i, sudeći prema povoljnim reakcijama, uskoro bi se moglo ponoviti na nekoj drugoj ugostiteljskoj adresi u tom gostoljubivom gradu ili okolici, poručili su organizatori Renata Cisar i Mustafa Topčagić.

Kako nam je bilo pogledajte na videu

Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić i arhiva vinarije Poletti

Video: Milica Šundov Šupe

Vino uz žlicu u bistrou Darling & Shegrts

Za prvo ovogodišnje izdanje eno-gastro projekta ‘Vino uz žlicu’ odabran je šarmantni bistro Darling & Shegrts na zagrebačkim Ravnicama (Radauševa 9), koji je prije pet godina otvorila Dragana Dilparić sa svojim ‘šegrtima’.

Dragana Dilparić

Počeli su kao kvartovska kavana s doručcima da bi s vremenom proširivali jelovnik i radno vrijeme, pa se danas tu može jako dobro i povoljno ručati u opuštenoj atmosferi. Vlasnica hranu opisuje kao ‘comfort food naših baka s twistom modernoga’ i od prvog dana osobno je u kuhinji, no kako se posao razvio, to je postalo nezamislivo bez mladog chefa Ivana Pavlovića. Za ovu prigodu osmislili su zaista originalan jelovnik.

Dragana Dilparić u ugostiteljstvo je došla iz kozmetičkog biznisa, gdje je bila na menadžerskim pozicijama, ali je u jednom trenutku prevagnula ljubav prema kuhanju. To joj je s vremenom, kako kaže, postala svrha postojanja, jer oduvijek je željela kuhati i ugošćavati ljude. Lokal je uredila po svom guštu, ubacivši u interijer komade namještaja od svojih roditelja i bake, a njezini stalni gosti dobro znaju da ‘udomljava’ tabletiće i retro sitnice, ali i knjige o kulinarstvu, koje su svima raspoložive za listanje.

Uvertira u druženje bile su žestice craft destilerije Bijeli gusak iz Đakova, čiji je vlasnik Emerik Pišl. Na kušanje je ponudio rakiju od šljive i liker od bazge, te Pelin, Vinjak, New western style gin i Sloe Gin. Isprva je na svom ekološkom OPG-u uzgajao samo voće, ali kako ga je bilo teško plasirati na tržištu dosjetio se dati mu dodatnu vrijednost. Počeo je raditi voćne rakije i druge destilate, ali u malim serijama što mu dopušta više kreacije i uglavnom ih prodaje na kućnom pragu te odabranim restoranima i specijaliziranim trgovinama kao i na vlastitom web shopu. Posebno je ponosan na Sloe Gin koji je osvojio brojne domaće i međunarodne nagrade. Tehnološki dio posla je pod budnim okom supruge Ivane Petrošanec Pišl, mag.ing.polj. koja ujedno dovršava doktorsku disertaciju na temu prerade destilacijskih ostataka u organsko gnojivo čime će proizvodni proces na OPG-u u potpunosti biti zaokružen. Na proljeće uz destileriju će biti otvorena i kušaonica gdje će žestice Bijeli gusak biti dostupnije ljubiteljima dobre kapljice, poštivajući maksimu ‘pij malo, pij dobro’.

Bijeli gusak

Ovom prigodom predstavljena su četiri ekstra djevičanska maslinova ulja Bembo (Buža, Rožinjola, Puntoža i Bjelica), koja proizvode supružnici Elena i Vedran Lupić iz Bala u Istri, gdje se masline uzgajaju još od doba Rimljana. Zahvaljujući iznimno visokoj kvaliteti, njihova maslinova ulja osvojila su brojne nagrade i priznanja već od prvih uroda. Na svom imanju od 30 hektara zasadili su još bademe, smokve i lješnjake, zaokruživši tako svoju mediteransku priču. Obitelj Lupić proizvodi i prirodni sapun na bazi maslinovog ulja, a vrijedi kušati njihove masline u salamuri te namaze od suhe smokve u kombinaciji s bademom i lješnjakom. U protekle četiri godine započela je i proizvodnja vina te rakije lozovače, a našlo se i mjesta za proizvodnju likera od suhe smokve. Zanimljivo je da u svom masliniku imaju i gotovo izumrlu autohtonu sortu maslina Negrolinu od koje rade ulje u ograničenim količinama, a od sorte Puntoža su u posjedu stabla koje je staro oko 1500 godina i kao takvo drugo po starini u Istri.

Bembo

Nakon uvodnih govora došlo je vrijeme i za nešto prigristi, a za početak to su bili Mini quiche Lorraine, prhke ali sočne male francuske pite sa šunkom i sirom, uz koje se veselo perlao pjenušac Furjan Dominus bijeli. Predstavio ga je Tomislav Furjan, vlasnik istoimenog OPG-a i vinarije Vina Furjan iz Babinca kraj Varaždina, koji je posao preuzeo od oca nakon završetka agronomskog fakulteta. Smanjujući prinose i povećavajući kvalitetu grožđa vrlo je brzo postigao zapažene rezultate. Rađen od chardonnaya i graševine Dominus bijeli lani je osvojio srebrnu medalju na Decanteru, a još bolje je prošla njegova rose varijanta, koja se okitila zlatnom medaljom, postavši tako jedini hrvatski zlatni pjenušac na ovom prestižnom natjecanju u Londonu. Dominus bijeli proizveden je klasičnom metodom, kristalno zlatne boje i svježih voćnih aroma, a odlikuje ga kompleksnost, harmoničnost i elegancija uz fino i dugo perlanje. Kao i ostala vina, Furjan većinu prodaje na kućnom pragu ili direktnom dostavom u Zagreb.

Furjan Dominus bijeli, Mini quiche Lorraine

Bruschetta s kremom od mrkve i laganog guacamolea s matovilcem jelo je koje će posebno oduševiti vegetarijance. Prijatelja u vinu našla je u osvježavajućem Vislander Roséu 2023 od plavca malog s otoka Visa. Prodajni predstavnik Saša Zec, inače enolog, konzultant i prijatelj obitelji Vojković, vlasnika vinograda na Visu, opisao je ovo vino kao slojevito, koje se pamti. Arome podsjećaju na cvijet nara, brusnice i maline, a na okusu se osjeća slatkasti dodir, iako je riječ o sasvim suhom vinu. Plavac mali očito je dobra baza za vrhunska ružičasta vina kakvih u Dalmaciji kronično nedostaje, pogotovo u turističkoj sezoni. Vislander u svojim vinogradima na četiri položaja uzgaja još autohtone sorte vugava (bugava) i kuč, a vinarija im se nalazi u mjestu Milna.

Vislander Rosé 2023, Bruschetta s kremom od mrkve i laganog guacamolea

Tvrtka Koracell predstavila je novost u svome prodajnom programu – premium stalke za boce. Prvenstveno se koriste za vino, no mogu poslužiti za maslinovo i bučino ulje te druga pića. Prezentirani stalak KC20003 proizvodi se u crnoj, bijeloj, zlatnoj i bakrenoj boji, a dizajnirao ga je jedan od naših najboljih produkt dizajnera Igor Jurić. Napravljen je od pocinčanog lima i dodatno zaštićen elektrostatskom plastifikacijom. Tako se primjenjuje najispravnija praksa izlaganja i čuvanja vina u vodoravnom položaju – da je vino stalno ‘na čepu’. Ovakav položaj boce omogućava i bolju vidljivost etikete, a boce se uspravljaju tek u trenutku otvaranja i konzumacije.

Koracell stalci

To smo na licu mjesta uspješno testirali, a potom je slijedilo maštovito Jelo bakice Pavice (Draganine mame) kreirano samo za ovu priliku. Inače je na jelovniku kao Doručak bakice Pavice i njihovo je najprodavanije jelo na što je vlasnica osobito ponosna i zato se potrudila za ovu posebnu interpretaciju. Sastoji se od poširanog jajeta, kreme od ajvara, kreme od sira i vrhnja te crumblea od tosta i špeka. Bilo je puno dvojbi kako uz to jelo odabrati vino, ali ipak se našao odgovor u Šoškić Graševini 2024., o kojoj je predstavnik Dvorskih vina Šoškić s Plešivice, Mato Kučan, rekao da su vino na tržište plasirali sredinom prosinca prošle godine, a berba graševine bila je nikad ranije – u kolovozu. Rezultat je fino, voćno i svježe vino koje se izvrsno uklopilo sa specijalitetom kuće.

Šoškić Graševina 2024, Jelo bakice Pavice

Ako mislite da se sarme pripremaju na klasičan način naših mama i baka, došla je prilika da se razuvjerite. Pohana sarma s dvije kreme, od krumpir pirea i od dinstanog zelja, prava je zimska poslastica, koja je trebala upravo vino kakvo je Kotari Merlot 2019. Uzvanicima se opet obratio Saša Zec, čija tvrtka Vina Mosaica posluje i s ovom vinarijom iz Polače u okolici Zadra. Počeli su kao poljoprivredna zadruga Mas-Vin koja ekološki proizvodi maslinova ulja i vino, a sada se rebrendiraju i prezentiraju pod nazivom Kotari prema lokaciji Ravnih kotara gdje su smješteni. Kotari Merlot pokazuje autentičnost terroira na profinjen način. Guste je, rubin crvene boje, ugodne arome i bouqueta koji podsjeća na bobičaste plodove, crni papar i zrele višnje maraske. Njegova punoća ublažila je blagu kiselost pohane sarme, smjelog autorskog potpisa chefa Ivana Pavlovića koji je na svoj način iskoračio u comfort food.

Chef Ivan Pavlović i Renata Cisar

Chef kaže da obožava takav pristup kuhanju, uz maksimalnu iskoristivost namirnica, što nije ostalo neprimijećeno. Okupljeni novinari, u tijesnom omjeru glasova s Jelom bakice Pavice i Šoškićevom Graševinom, odabrali su Pavlovićevu sarmu i Kotari Merlot kao najbolju kombinaciju hrane i vina.

Kotari Merlot 2019, Pohana sarma

Poslije dobre zimske okrjepe trebalo je još i zasladiti. Bakine šnenokle u modernoj verziji bile su idealne za to, a Furjan Muškat žuti 2023 izvrsno ih je dopunio svojim poluslatkim šmekom prožetim voćnim i cvjetnim notama.

Furjan Muškat žuti 2023, Bakine šnenokle

Bilo je ovo još jedno ugodno druženje s ‘Vinom uz žlicu’, eno-gastro projektom kojeg su Renata Cisar i Mustafa Topčagić pokrenuli prije šest godina. Dok je dobre hrane, vina i ljudi, sigurno će trajati još dugo. Kultura stola u hrvatskom je ugostiteljstvu u sve većem usponu a, kako kažu, nadaju se da su svojim edukativnim i zabavnim eventima i oni tome dali svoj doprinos.


FAMA / Foto: Julio Frangen i Sunčana Barušić

Vino uz žlicu u restoranu Kvatrić

Eno gastro projekt ‘Vino uz žlicu’ dočekao je svoju ‘američku punoljetnost’ u zagrebačkom restoranu Kvatrić (Maksimirska 9).

U suradnji s ekipom restorana ‘u kojem se jede već cijelo stoljeće’, voditeljem Filipom Sudarom i vrijednim djelatnicima kuhinje, autori projekta Renata Cisar i Mustafa Topčagić osmislili su pet jela uz koja su predstavnici medija uživali uz prigodan izbor vina i finih destilata.

Uvod u druženje uz 21. izdanje ‘Vina uz žlicu’ dali su rakije i likeri destilerija Wise Grus iz Daruvara, koji su predstavili i svoj novi ponos Pelinkovac Ginkgo, slatkasto-gorki aperitiv obogaćen ekstraktom drveta, karakterističnog za Japan, ali i za taj gradić u Slavoniji, u kojem skoro 250 godina rastu dva stabla, druga po starosti u Europi.Goran Kovačić i supruga Dora, vlasnici destilerije nazvanoj po ‘mudrom ždralu’, simbolu Daruvara, prisutne su upoznali s kratkom ali uspješnom poviješću destilerije, koja se u vrlo kratkom roku okitila brojnim domaćim i svjetskim nagradama. Na degustaciju su ponuđene rakije Šljivovica, Viljamovka i Dunja te likeri Viljamovac, Pelinkovac gorki i Teranino. Voće za sve destilata bere se u voćnjacima diljem Hrvatske, a trenutno je najtraženija rakija od dunje.

Wise Grus, Dora i Goran Kovačić

Zalogajčiće u vidu Paštete od pačje jetre uz prepečenac pratilo je lagano perlanje pjenušca Enosophia Memoria uz prigodna pojašnjenja Hrvoja Sarića, voditelja prodajnog područja Zagreb. Bliži se vrijeme slavlja, kada je potražnja za pjenušcima povećana, a vinarija Enosophia iz Feričanaca, pokazalo se više nego dobro, na to ima spreman odgovor. Memoria je jedinstven pjenušac u nas, sačinjena od 100% rajnskog rizlinga i rađena klasičnom metodom. Degoržirana je bez dodatka ekspedicijskog likera i odležala je tri mjeseca prije izlaska na tržište. Etiketa Memorije s kalendarom prilagođena je da se na njoj mogu zabilježiti bitni datumi onima kojima je darujemo ili je sami ispijamo pri nekoj svečanosti. Ovakav pjenušac tako još dobiva na vrijednosti i osobnosti.

Enosophia Memoria, Pačja pašteta s prepečencem

Deni Červar iz Novigrada predstavio je četiri etikete svojih ekstra djevičanskih maslinovih ulja, od kojih jedan blend San Servolo i tri monosortna – Bianchera, Coratina i Žižolera. Deni je treća generacija obitelji Červar iz Istre, čiji su se preci ozbiljnijim maslinarstvom počeli baviti još 1952. godine. Danas njihova proizvodnja ide u korak sa suvremenim standardima maslinarstva, a ulja obitelji Červar prepoznata su kao zdrava i postojana, provjerene, vrhunske kvalitete.

Maslinovo ulje Červar, Deni Červar

Davor Špoljar iz Terezinog polja kod Virovitice predstavio je svoje 100% čisto, djevičansko bučino ulje koje proizvodi pod brandom Fo(u)r Kings. Davor je četvrta generacija u obitelji koja se bavi uzgojem buče golice, a koji je započeo s njegovim pradjedom odakle je i potekla ideja za naziv brenda Fo(u)r Kings (četiri kralja). Ovo toplo prešano bučino ulje delikatnog okusa i premium kvalitete dobiva se tradicionalnom metodom uz prženje, a njegov blagotvoran utjecaj na zdravlje nadaleko je poznat.

Davor Špoljar, Bučino ulje Four kings

Martin Albus Sauvignon blanc 2023 među tri je top hrvatska sauvignona, kako tvrde iz PP Orahovice, što im moramo vjerovati. Sortno je prepoznatljiv na prvi miris i okus, uz dominantnu aromu bazge te egzotičnu voćnost i herbalnu pozadinu. Vino je skladno i osvježavajuće, srednjeg tijela i finog aftertastea. Gotovo savršeno dopunjen je Cannellonima punjenim mladim sirom i špinatom. Naziv brenda Martin Albus obuhvaća dva prestižna položaja – Martin i Albus – na kojima su obnovljeni nasadi vinove loze. Dobili su nazive po plemiću Martinu (Nagyju), vlasniku prvog vinskog podruma u tom kraju, a gospodin Albus zapamćen je kao vinogradar koji je brinuo o njegovim vinogradima.

Martin Albus Sauvignon blanc, Cannelloni

Malo konkretnije na žlicu bilo je Varivo od junetine, graška i noklice, svakodnevno jelo uz koje bi se svakodnevno mogao piti i Josić Cuvée. Osebujni crnjak iz Baranje kupaža je cabernet sauvignona, cabernet franca, syraha i merlota različitih godišta i omjera. Dobro usklađene sorte daju vino jake strukture, koje je istodobno mekano i svilenkasto. Cuvée iz baranjskog Zmajevca, namijenjen da se svidi široj publici, osobito ženama, a miriši na kupine i crveni ribiz s laganim naznakama aroma vanilije i kave. Kreirao ga je vlasnik vinarije Damir Josić, a predstavio Dubravko Vancaš iz Brze distribucije, koji dvadesetak godina distribuira Josićeva vina.

Josić Cuvee, Junetina s graškom i noklicama

Pašticada s njokima jelo je koje se obično konzumira uz vilicu i nož, ali je bila tako mekana da se mogla jesti i žlicom. Tom neodoljivom mesnom dalmatinskom specijalitetu pridruženo je odgovarajuće vino, Bora Svrdlovina 2022. Od gotovo izumrle sorte, obitelj Žuža je u vinogradu smještenom u Podgradini kraj Posedarja stvorila pravo malo čudo. Revitalizirali su svrdlovinu za koju se pokazalo da joj savršeno odgovara položaj i klima Benkovačko-stankovačkog vinogorja. Vinariju su nazvali Bora, kako se lokalno kaže za vjetar buru. Svrdlovina je tamnocrvene boje naglašenih voćnih aroma, ugodnog i svježeg okusa s blagim kiselinama. Vino je nekad u Dalmaciji bilo hrana, a svrdlovina je davala vrlo male prinose (svega 0,5 kg po trsu), pa se zato smatrala neisplativom. Tek sada se otkrivaju vrhunski potencijali ove sorte ‘vraćene iz nemilosti’, naglasio je vlasnik vinarije Zdravko Žuža. Spomenut ćemo da je ovo bio i najbolji matching jela i vina, prema ocjenama okupljenih novinara.

Bora Svrdlovina, Pašticada s njokima

Šećer na kraju nije bio samo šećer nego Topla čokoladna torta sa sladoledom, koja je za ovu prigodu posuta poprženim mrvicama lješnjaka i to s posebnim razlogom. Uz nju je poslužen Martin Albus Lješnjak liker, dosad najuspješnije hrvatsko slatko alkoholno piće, nagrađeno na prestižnom sajmu IWSC-u Londonu. U kategoriji likera, Orahovički Lješnjak osvojio je 99 bodova (100 nije nikad nitko) o čemu je nadahnuto govorila brend menadžerica Anita Tepeš. Ovo tekuće zlato proizvedeno je od macerata prženih lješnjaka u limitiranoj seriji od 3500 boca.

Martin Albus, Orahovački lješnjak, Topla čolokadna torta

Da vina budu prikladne temperature pobrinula se zagrebačka tvrtka Tibix Trade, čiji je predstavnik Vlaho Jarak ukazao na sve prednosti vinskog hladnjaka Dunavox. U njemu su se, na ovom eventu, istodobno temperaturno prilagodili pjenušac, bijelo i crno vino. Hladnjaci mađarskog brenda Dunavox, cijenjeni i u svijetu, dizajnirani su da oponašaju vinski podrum, balansirajući svjetlost, temperaturu i vlagu. Dunavox je posljednjih 15 godina predvodnik u razvoju hladnjaka za vino pa tako linije Noble i Prime imaju TFT display, WiFi i smart aplikaciju Dunavox Studio 3D. Prikladni su za ugostiteljske objekte i vinske kušaonice, ali i za kućanstva u kojima kuhinji daju dodanu vrijednost te za ambicioznije kolekcionare vina. Dunavox hladnjaci za vino mogu se pronaći u većini renomiranih salona namještaja i kuhinja. U ponudi je dostupno stotinjak modela prilagođenih potrebama korisnika, a Tibix Trade osigurava im tehničku podršku i servis.

Vlaho Jarak, hladnjak Dunavox

Bilo je ovo zadnje ovogodišnje druženje s vrhunskim vinima i biranim jelima, rakijama i likerima koji su upotpunili doživljaj te maslinovim i bučinim uljima kojima su dodatno oplemenjene delicije u Kvatriću, legendi među zagrebačkim restoranima.

Foto: Nikola Zoko

20. Vino uz žlicu: Botanist – gastronomski raj u Remetincu

Jubilej vrijedan pažnje, 20. izdanje eno gastro projekta Vino uz žlicu, upriličeno je u zagrebačkom restoranu Botanist, malom zelenom raju birane hrane i pića u naselju Remetinec.

Restoran je tek proslavio drugu godišnjicu rada, ali ga je vlasnik Antonio Križić za tako kratko vrijeme ozbiljno pozicionirao na gastronomskoj karti Zagreba.

Glavni chef Tomislav Petrušić i njegova ekipa iz kuhinje dali su sve od sebe da ova topla večer ostane u pamćenju po slasnim jelima, a organizatori Renata Cisar i Mustafa Topčagić pobrinuli su se za izbor vina uz stručno ‘amenovanje’ sommeliera Tomislava Jakopovića.

Edi Šimić

Apetit su otvorile rakije obiteljske Destilerije Šimić iz Požege, koje su nedavno osvojile medalje na prestižnom izboru IWSC u Londonu. Predstavio ih je najmlađi član obitelji Edi Šimić. Viljamovka, Kajsija, Dunjevača i Medica, predstavljene ovom prigodom, samo su dio portfelja njihovih rakija i likera koje već 30-ak godina proizvode od 100% prirodnog voća koje beru u svojim voćnjacima i otkupljuju od lokalnih kooperanata. Kvaliteta im je prepoznata i u zemlji i u svijetu, a najnovija priznanja, nakon Frankfurta i Lyona, došla su s prestižnog sajma IWSC u Londonu (Kajsija – zlatna, Šljivovica i Viljamovka – srebrna, Dunjevača – brončana medalja). Uskoro na tržište dolaze dva nova proizvoda, a u pripremi je i otvaranje suvremene kušaonice uz proizvodni objekt u Požegi, otkrio je mladi Šimić, nastavljajući s tri brata tradiciju koju su započeli otac i stric.

Pašteta od pilećih jetrica, uz namaz od svježeg sira s vlascem i Cuccium brut pjenušac vinarije Trs

Nakon što se nazdravilo s finim rakijama, uzvanike iz svijeta medija dočekali su zalogaji dobrodošlice – Pašteta od pilećih jetrica, uz namaz od svježeg sira s vlascem – uz osvježavajući Cuccium brut, prvi pjenušac Vinarije Trs iz Iloka, čije je ovo bilo premijerno predstavljanje. Spravljen je od 100% graševine, klasičnom metodom, i odležavan dvije godine na finim kvascima. Pjenušac je skladan i elegantnog tijela, harmonične svježine uz izraženo perlanje, a naziv je dobio po Cucciumu, rimskoj konjaničkoj utvrdi na području današnjeg Iloka.

Rižoto s biftekom i vrganjima, Malvazija Franc Arman 2023.

Rižoto s biftekom i vrganjima bilo je prvo ‘konkretnije’ jelo, kojem je izvrsno parirala Malvazija 2023 iz istarske Vinarije Franc Arman. Vino je od grožđa s pozicije Narduči kraj Vižinade, svijetle slamnato žute boje sa zelenkastim nijansama. Ugodne je cvjetno-voćne arome, svježeg okusa i fino kiselkasta tako da se izvrsno stopila s majstorski pripremljenim rižotom. Obitelj Arman, predvođena vrsnim vinarima Francom i Oliverom, njeguje obiteljsku tradiciju započetu još 1850. godine. Nastavili su tamo gdje je započeo djed Edoardo Arman, dovodeći do vrhunca spravljanje ‘dobrega vina’. Osim Malvazije, Armani su vrlo ponosni i na svoje Terane.

Marija Vareško, maslinova ulja Dolija

Iz Istre je stiglo i ekstra djevičansko maslinovo ulje Dolija iz maslinika u selu Veliki Vareški na jugoistočnoj obali poluotoka. Maslinarka Marija Vareško tamo uzgaja dvije tisuće stabala, nastavljajući obiteljsku tradiciju koju su započeli njezini djed i baka. Bilo je puno nadmudrivanja i borbe s njima da se maslinovo ulje počne proizvoditi na suvremen način. Na kraju su pobijedili mladost, stručnost i nova tehnologija, zahvaljujući čemu su ulja danas svježa, profinjena i harmonična, fluidna i bez masnog traga. To je prepoznalo i tržište, pa su njezina ulja nagrađivana širom svijeta, od New Yorka do Japana. Proizvodi pet monosortnih ulja (Buža, Bjelica, Rošinjola, Leccino, Pendolino) i jedan blend – Rafe. Marija ne namjerava širiti nasade, jer samo tako, uz gušt i ljubav koje masline pružaju, može održati sadašnju vrhunsku kvalitetu ekstra djevičanskih ulja.

Jana

I liječnici i sommelieri preporučuju, pogotovo u ovim vrućim danima, konzumaciju što više vode, pa se uz jela i vina točila Jana, prirodna izvorska mineralna voda iz Jamnice.

Uživalo se u ovim vinima:

– Pjenušac Trs Cuccium brut
– Franc Arman Malvazija 2023.
– Iločki podrumi Graševina 2023.
– Skaramuča Plavac mali Elegance 2019.
– Šoškić, Muškat žuti 2023.

Marko Ešegović, Aleksandra Matijašić – tvrtka Ribili, Hausbrandt

Kavoljupci su, pak, imali prilike upoznati se s aromatičnim čarima kave Hausbrandt, koju distribuira tvrtka Ribili iz Rijeke. Sa svim prednostima ovog premium brenda prisutne je upoznao voditelj prodaje za regiju Zagreb, Marko Ešegović.

Hausbrandt kava

Uzvanici su mogli uživati u espressu najpoznatije mješavine Academia na početku, na pauzi i na kraju večere, a u svakom slučaju su se složili da je to kava iznimne kvalitete koja pridodaje ugodu raznim trenucima. Ova kava ima bogatu povijest, brend je nastao prije više od 130 godina u Trstu, zahvaljujući austrijskom časniku trgovačke mornarice Hermannu Hausbrandtu. Tradiciju proizvodnje je kasnije nastavila obitelj Zanetti, koja uspješno zadržava poznatu kvalitetu Hausbrandt kave u svim proizvodima za HoReCa sektor, urede i kućanstvo.

Janjeća kalja, Iločki podrumi, Graševina 2023.

Samo smo se nakratko udaljili od hrane, sve dok nije poslužen specijalitet kuće. Janjeća kalja s povrćem. Našla se u idealnom spoju s vrhunskom Graševinom Iločkih podruma, ručno brane berbe 2023., s elitnog položaja Principovac. Vino je zlatno žute boje sa zelenkastim nijansama, a u aromi dominira zrelo voće s nježnim mednim notama. Harmonično je, puno i ugodne svježine, jakog tijela koje se moglo nositi sa slasnošću kuhane janjetine i povrća.

Tomislav Kovač, Unitrg

U ovoj toploj večeri, koju je donekle ublažavala svježina zelenila iz vrta Botanista, moralo se dodatno brinuti za optimalnu ohlađenost vina. Za to je poslužio hladnjak francuskog La Sommeliera, koje u Hrvatskoj zastupa zagrebački Unitrg, a predstavnik tvrtke Tomislav Kovač demonstrirao je ovom prigodom i kako se vina pune u malom prenosivom dozatoru. Hladnjaci za vino idealni su za svakog ljubitelja vina koji želi osigurati savršene uvjete za čuvanje svoje kolekcije. Dizajnirani su tako da održavaju optimalnu temperaturu, vlažnost i zaštitu od svjetlosti. Imaju dvostruke zone hlađenja što omogućuje čuvanje bijelih i crnih vina na različitim temperaturama.

Brudet od sipica s palentom na žaru, Plavac mali Skaramuča 2019.

Prilagođenu temperaturu imao je i Plavac mali Elegance 2019 iz Vinarije Skaramuča s Pelješca uz koji je servirano prigodno morsko jelo – Brudet od sipica s palentom na žaru. ‘Kralj crnih vina’ s položaja Pelješke župe bogatog je okusa i skladnog mirisa, na poseban način oslikavajući podneblje u kojem nastaje. Tamne je rubinsko crvene boje, razvijenog voćnog mirisa i moćnog tijela. Ovaj spoj jela i vina proglašen je najboljim u neformalnoj anketi provedenoj među novinarskim poznavateljima dobre hrane i kapljice.

Tiramisu, Šoškić Muškat žuti 2023.

Za kraj, kako to obično biva, poslužen je desert – Tiramisu – uz koji se svima svidio Muškat žuti 2023 iz plešivičke Vinarije Šoškić. Poluslatki Muškat prava je simfonija slatkih nota i bogatih aroma, nastao od ručno branih i pažljivo selektiranih bobica grožđa s položaja Gorička. Vino je elegantno, nježne mineralnosti, slamnato žute boje, a dominiraju arome žutih ruža, cvjetnog meda i suhih sultana grožđica. Moćnog je intenziteta okusa, ali harmonično te ostavlja slasnu i užitnu trajnost.

Antonio Križić, liker Botanist

U samom finalu ugodnog druženja uz vrhunska vina i jela, vlasnik restorana Antonio Križić pohvalio se kućnim uratkom – blago alkoholnim likerom Botanist (19%). U destilatu fine viljamovke u idealnom omjeru našle su se arome kadulje, limuna i cvjetnog meda. Ostalo je još samo da nazdravimo – živjeli! – do neke sljedeće prigode početkom jeseni.

FAMA / Foto: Nikola Zoko

 

Vino uz žlicu u krčmi Pri dečkima

Vesela i edukativna večer slasne hrane i vrhunskih vina, 19. izdanje eno gastro projekta Vino uz žlicu, održano je u krčmi Pri dečkima u zagrebačkoj Trnovčici (Gornja Dubrava), otvorenoj lani u listopadu. Dečki su: chef Mateo Pus i njegov poslovni partner Tomislav Škof, koji dolazi iz IT sektora, ali je također veliki zaljubljenik u gastronomiju.

Mateo Pus i Tomislav Škof

Iako mu je samo 27 godina, chef Mateo Pus je stekao veliko iskustvo radeći u prestižnim zagrebačkim restoranima kao što su ManO, Noel, Bota Šare, Pomeri i Kaiser. U najkraćem, kuhanje Pri dečkima moglo bi se opisati kao tradicionalno s modernim pristupom. ‘Pod utjecajem, ali ne onako kako su kuhale moje mama i baka’, rekao je Mateo, dodajući da se sva jela prezentirana na ovoj večeri, nalaze na njihovu stalnom jelovniku.

Šimić rakije

Prije nego se započelo s hranom i vinima, Franko Šimić iz obiteljske destilerije Šimić u Požegi, predstavio je rakije koje su otvorile apetit uzvanicima iz svijeta medija: Viljamovku, Šljivovicu i Kajsiju, kako nazivaju rakiju od marelice te liker Višnjevac. Obitelj Šimić na svom se imanju bavi i uzgojem voća te su njihove rakije i likeri potpuno prirodni, proizvedeni uz primjenu najsuvremenije njemačke tehnologije, a o njihovoj vrhunskoj kvaliteti svjedoče brojna priznanja koja su osvojili u zemlji i inozemstvu.

Juneći tartar, ručno rezani – na domaćem kruhu

Za početak poslužen je ručno rezani Juneći tartar na domaćem kruhu, karakterističan po tome što nema puno začina kao što se radi s klasičnim tartarom. Ukusan tartar, odličan kruh… za stolom se tražio zalogaj više! Uz to se u čašama perlao Kutjevo Maximo brut, prvi komercijalni pjenušac od graševine, proizveden klasičnom metodom. Ovaj matching posebno je pohvalio sommelier Tomislav Jakopović, također prisutan među uzvanicima.

Pomoć u posluživanju pružio je još jedan dečko – atrakcija večeri, robot konobar Keenon Dinerbot T8. Prije nego što se primio posla, robot je isprogramiran što treba raditi i mapirao je prostor restorana svojim naprednim kamerama i laserima da ‘snimi’ raspored stolova. ‘Što duže radi i poslužuje, robot će se zahvaljujući naprednoj tehnologiji bolje prilagoditi restoranu i gostima. Skenira događanja u ruti kojom prolazi, usporava ako se netko pojavi ispred njega, inteligentno izbjegava prepreke s planom binokularnog vida. Brzo postane miljenik gostiju ali i kolega konobara koji nisu roboti, jer osim posluživanja hrane i pića, brzo odveze prazne tanjure nazad u kuhinju. Može ponijeti oko pet kilograma hrane na svakoj tacni, poslužiti četiri stola istovremeno, radi ako treba 24 sata dnevno, ne traži plaću niti bolovanje’, našalio se Tomislav Kovač, direktor zagrebačke tvrtka Unitrg koja ih distribuira na hrvatskom tržištu.

Kutjevo Graševina Vinkomir 2022. uz Kremastu palentu s vrhnjem i špekom

Nakon što je robot obavio prvi zadatak i najavio budućnost, slijedio je povratak nečemu tradicionalnom. Iz vinarije Kutjevo, koja neprekidno djeluje od 1232. godine slijedilo je ugodno iznenađenje – Graševina Vinkomir 2022. o kojoj je gostima ispričao Matko Kovačić, predstavnik vinarije Kutjevo i upoznao ih sa svim dobrobitima ove sorte velikog potencijala. Ova je sasvim netipična, stilski drugačija od popularne Vrhunske Graševine. Grožđe dolazi iz vinograda s elitnog položaja Vinkomir kraj kojeg će na proljeće biti otvoren restoran s pogledom na kutjevačku Zlatnu dolinu, najavio je Kovačić.

Kremasta palenta sa špekom i vrhnjem

Tradicionalno s modernim pristupom, kako je svoje kuhanje na početku susreta najavio Mateo Pus osjetili smo u odličnoj Kremastoj palenti s vrhnjem i špekom. Kukuruzna krupica, špek i vrhnje, sastojci su koji su se uobičajeno nalazili u domaćinstvima u ruralnom sjevernom djelu Hrvatske, a za večeru su ga obožavali jesti i purgeri. Na sreću, chef Pus se odlučio “izvaditi” ga iz zaborava, što je oduševilo većinu prisutnih.

Dvoršak rajnski rizling uz jelo Krumpir i čvarci

Kako osim velikih vinarija, na ovim eventima promoviraju i one manje poznate, organizatori Renata Cisar i Mustafa Topčagić kod Dečkih su pronašli ‘kućno vino’ – Dvoršak Rajnski rizling 2023 iz istoimene vinarije u Svetom Križu nedaleko Tuheljskih toplica u Zagorju. Predstavio ga je Srećko Dvoršak, čija se obitelj bavi poljoprivredom i stočarstvom, a uskoro će otvoriti vinotočje gdje će se, osim Rajnskog rizlinga moći kušati njihov Muškat žuti i Graševina, koja je i vino kuće Pri dečkima. Ipak, za prezentaciju su donijeli Rajnski rizling, koji je izvrsno nadopunio nevjerojatno ukusnu kombinaciju, po domaće zvanu Krumpir i čvarci.

Krumpir i čvarci

Krumpir je prehranio generacije, a od njega su dovitljive domaćice pripremale svakakva jela – od jednostavnih gustih krumpirovih juha, variva, stavljale su ga kao dodatak i prilog mnogim jelima, pekle ga cijelog, ribanog, malčice prignječenog… Eh, takvog nam je poslužio chef Pus i to na “polpetici” od čvaraka i ponekog komadića špeka koji je cijelom jelu dao toliko obožavani okus dima. Na krumpiru je bio poslužen u octu mariniran luk. Odlično je balansirao s masnoćom prisutnom u čvarcima i špeku, ali prema mišljenju većine, na porciji ga je bilo malo previše. Ali, staviti sa strane višak, nikom nije bio problem.

Vinarija Trs, Blaufränkisch 2020. i Janjeći ragu s pljukancima i vrganjima

Vino Blaufränkisch 2020, vinarije Trs iz Iloka, odnjegovano je godinu dana u hrastovim bačvama što mu daje bogat i dugotrajan okus. Da pojednostavimo, riječ je o germaniziranom nazivu plave frankovke, čiju autohtonost svojataju svi u srednjoj Europi, pa tako i mi u Hrvatskoj. Vino je duboke tamne rubinski crvene boje, nijansirane voćne aromatike kojom dominira zrelo bobičasto voće s finim pozadinskim notama tamne čokolade, kako je naglasila Iva Slišković, predstavnica vinarije Trs.

Janjeći ragu s pljukancima i vrganjima

Osim što je trebalo zamijesiti tijesto, svaki je pljukanac prošao kroz ruke chefa Pusa. A, ragu, taman začinjen, kremast, s mesom koje se topilo u ustima, zaključili smo, kuhali su satima, onako kako i treba. Krčma, kako su ostavili naziv ovog restorana bila je ispunjena do posljednjeg mjesta, a iz kuhinje “izbaciti”, kako to govore chefovi, velik broj tanjura nije tako jednostavno, pogotovo ako poslužuješ namirnicu koja “voli piti”. Pljukanci su tu večer bili jako žedni, pa su nam popili dobar dio umaka. I neka su jer su bili odlični, tako da u tanjuru, odnosno zdjelici nije ostala niti kap. A, bio je tako ukusan…

Vinarija Trs, ulje od sjemenki grožđa

Iz vinarije Trs smo prilike kušati i njihovo hladno prešano Ulje od sjemenki grožđa, koje se primjenjuje u gastronomiji i kozmetici; ima i zdravstvene blagodati za srčane bolesnike, a bogato je i E vitaminom. Od 1 kilograma sjemenki grožđa dobije se 1 decilitar ulja, pa je razumljivo što je tako cijenjeno među konzumentima.

Vinarija Opus, Opus Bridge Plavac mali 2018. i Odležana svinjska potrbušina pečena iispod peke s medom

Sljedeće vino došlo je iz  vinarije Opus iz Komarne, s juga Dalmacije. Članica obitelji i njihova zagrebačka predstavnica Andrea Popić donijela je ‘božanski nektar s kamena’, Opus Bridge Plavac mali 2018, vino koje je nastalo kao plod trostruke insolacije grožđa sa suncem, morem i kamenom. Iz vinarije Opus nedavno je izašao i prvi Pošip, a velika su očekivanja od berbe vrlo zahtjevnog i ne tako rasprostranjenog grka.

Odležana svinjska potrbušina pečena ispod peke s medom

Prava poslastica tek je slijedila – Odležana svinjska potrbušina pečena ispod peke s medom – jelo na koje je mladi chef Pus posebno ponosan. Nedavno ga je predstavio i na HTV-u uz novogodišnje preporuke jela. I nas je oduševila polagano pečena potrbušina, tako da se masni dio dobro rastopio, hrskave korice, taman začinjena uz nijanse meda koji joj je, kao i pečena mrkvica dao blagu dozu arome i slatkoće.

Vinarija Matić, Muškat ruža 2022. i Kolač s mrkvom

Regionalna zastupljenost vinara zaokružena je s Istrom i Muškat ružom 2022 vinarije Matić iz Baškota kod Višnjana. Ovo autohtono aromatično vino, kakvo proizvodi samo šest vinarija u Istri. Vlasnik vinarije Milenko Matić uzgaja čak 12 vinskih sorti, među kojima je najdominantnija malvazija. Njegovu Muškat ružu nadahnuto je predstavio vinoznalac Marko Havaši, naglasivši kako to vino znači ljubav, pa bi bilo prigodno da se na restoranskim stolovima nađe i za predstojeće Valentinovo. Samo ime vina podsjeća na crvene ruže i oduševljava bojom otopljenih latica, mirisom podsjećajući još na maline i jagode.

Kolač s mrkvom

Vino je bilo odličan izbor uz Kolač od mrkve s kremom od timijana i kandiranim orasima. Krema od jaja kuhana na pari, kolač koji je već na prvu mirisao po divnim začinima i orah na vrhu… ne suviše slatka kombinacija koja zove na zalogaj više.

Najbolje kombinacije

Kao što je uobičajeno na dosadašnjim eventima, i sada se birala najbolja kombinacija hrane i vina. Iako je većina glasala za kombinaciju Kutjevo Graševina Vinkomir 2022 s Kremastom palentom s vrhnjem i špekom, za našim smo stolom dodali i kombinaciju vina Opus Bridge Plavac mali 2018. Vinarije Opus s Odležanom svinjskom potrbušinom pečenom ispod peke s medom. Zbog ta dva jela sigurno ćemo opet navratiti u Krčmu Pri dečkima!

 

Tekst: Fama i Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić

Prvo Vino na žlico u Sloveniji: Vina Kleti Krško u gostilni Kunst

Eno gastro projekt ‘Vino uz žlicu’, koji je svoja uprizorenja već imao u Zagrebu, na Plitvičkim jezerima i u Međimurju, doživio je svoje prvo inozemno izdanje.

Autori projekta Renata Cisar i Mustafa Topčagić zakoračili su preko granice i svoj prvi event u Sloveniji organizirali u Krškom, u restoranu Kunst, čiji je vlasnik mladi i poduzetni ugostitelj Nejc Kunst.

Interijer restorana Kunst

Predivan restoran, koji vlasnik radije naziva ‘gostilna’, nalazi se u sklopu istoimenog hotela, na samom ulazu u Krško iz smjera Zagreba.

Hotel i restoran Kunst

Ekipa hrvatskih novinara, vinoznalaca i gastroljubaca, dobrosusjedske je odnose razvijala uz pet sljedova vrhunskih jela koje je osmislio vlasnik restorana, uz pomoć kreativnog chefa Milana Jandrića i organizacijskog chefa Stefana Ledenčana, a vina je odabrao Jure Grubar, glavni enolog i direktor vinarije Klet Krško.

Nejc Kunst, vlasnik restorana Kunst i Jure Grubar, direktor vinarije Klet Krško

Apetit su otvorili aperitivi destilerije NeuZilli iz Polzele, gradića kraj Celja, gdje imaju novu znamenitost – originalne ginove. Predstavili su ih vlasnici destilerije, supružnici Klavdija i Borut Sitar.

Klavdija i Borut Sitar iz destilerije NeuZilli

Slovenska gin scena nije tako bogata kao hrvatska, ali im se mora čestitati ne samo na kvaliteti nego i na originalnosti. Njihov Hoppy Gin destilat je od hmelja (uz smreku, limun, papar), a izvrsno se spaja s pivom Kukec.

‘Naš kraj, Spodnja Savinjska dolina, poznat je po uzgoju hmelja, Počeci uzgoja vežu se uz Neu Zilli, odnosno vlastelinstvo dvorca Novo Celje. Htjeli smo odati počast tome, pa smo kreirali gin s hmeljom, a preporučujemo ga kombinirati s pivom Kukec, nazvanom po Simonu Kukecu, jednom od začetnik modernog slovenskog pivovarstva. Kako su u trendu ginovi s okusom, kreirali smo i Raspberry Gin s malinom, koji je u kombinaciji s tonikom više ženski favorit’, rekla je Klavdija Sitar.

Neu Zilli ginovi mogu se kušati u boljim slovenskim restoranima, turističkim uredima, nabaviti preko web stranice www.neuzilli.si ili kupiti na njihovu kućnom pragu u Polzeli te u Ljubljani, u trgovini pića Vrelo koju je ovom prigodom zastupao vlasnik Nihad Đozić. U ponudi Vrela su ponajviše rakije iz Srbije i druge originalne žestice, slovenska vina, pa i hrvatska iz vinarija Antunović i Pilato.

Penina extra brut  2019. i sirevi lokalnih proizvođača te suhomesnati proizvodi krškopoljca

Uvod u Kunstove gastronomske čarolije započeo je s Peninom extra brut  2019, pjenušcem od kraljevine, te ribljim pozdravom iz kuhinje, uz koje su se našli sirevi lokalnih proizvođača i suhomesnate delicije od krškopoljca. Krškopoljac je jedina slovenska autohtona svinja, koja na jelovniku ovoga autentičnog restorana zauzima posebno mjesto.

Goveđi jezik s porilukom i kremom od krumpira uz vino Cviček Original 2023.

Dok se penina lagano perlala u čašama, a uzvanici uživali u zalogajčićima, kuhinja je pripremila novo ugodno iznenađenje. Na tanjurima je poslužen Goveđi jezik s porilukom i kremom od krumpira, uz koji je poslužen Cviček Original iz ovogodišnje berbe, čija se svježina izvrsno dopunila s laganom kiselinom ovoga hladnog predjela. Cviček je zaista posebno vino, koje se radi i kod nas u Zagorju, ali samo u domaćoj radinosti. Slovenci su na vrijeme zaštitili svoj brend, ali oko toga nije bilo prijepora kao svojedobno s teranom.

Ponos vinarije Klet Krško karakterističan je po jarko crvenoj boji što je rezultat kupažiranja nekoliko sorti kao što su: žametna črnina, modra frankinja (crne), kraljevina, plavec žuti, laški rizling (bijele).

Jure Grubar i Renata Cisar

“Od nekad običnog seljačkog, kiselog vina, napravili smo sasvim drugu priču. Najbolje ga je piti svježeg u aktualnoj godini. Osobno, najviše uživam u njemu”, priznao je kreator tog vina Jure Grubar.

Cviček iz Krškog ne vrišti s kiselinama, nego je znalački zaokružen, ali ne odstupa od prepoznatljivih karakteristika. S pažnjom i ponosom proizvode ga više od pola stoljeća. To je jedinstveno vino za svaku priliku, lagano i osvježavajuće, sa svega 10% alkohola. Cijena mu je prava sitnica, u što će se uskoro uvjeriti hrvatski trgovci i ugostitelji. Nevjerojatna vrijednost za novac! Osim užitnih, vinu se pripisuju i zdravstvene blagodati. U umjerenim količinama preporučuje se dijabetičarima, protiv loše probave i anemije, a pomaže i u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.

Kopunov ragu s okruglicom od ječma i hrustom od parmezana

Ne znamo je li netko odmah osjetio zdravstveno poboljšanje od Cvičeka, ali u njemu se svakako uživalo i tražila se čaša više sve dok nije posluženo toplo predjelo, Kopunov ragu s okruglicom od ječma, još jedno originalno jelo koje traži i dodatno pojašnjenje. Naime, obitelj Kunst je još od 1966. godine u obližnjoj Bistrici ob Sotli vodila poznatu gostilnu Šempeter gdje su bila posebno popularna jela od kopuna.

Kopun je uškopljeni mladi pijetao, a cijenjen je zbog mekog bijelog mesa koje je sočno jer mu je masnoća pravilno raspoređena po mesnom tkivu. Tradicija je nastavljena u restoranu Kunst, koji je otvoren 2015. godine. Jedini u Sloveniji ga imaju redovito na jelovniku, a uzgajaju ih na vlastitoj farmi.

Kopunov ragu s okruglicom od ječma uz vino Zeleni silvanec 2022

Ovaj specijalitet u kojem uživaju istinski gurmani, kakvi su bili i uzvanici prvog ‘Vina na žlico’ pratio je jedinstven i dopadljiv Silvanec zeleni 2022 iz linije Turn, izrazito voćno vino koje se rijetko nađe u bocama kao samostalna sorta. Kombiniranje ovog jela i vina dobilo je najviše glasova novinarskih gurmana.

Strop restorana Kunst ukrašen figurama krškopoljca

Nejc Kunst ima samo 33, a još prije nekoliko godina preuzeo je posao od svoga oca Srečka, čvrsto se držeći obiteljske kulinarske tradicije. Osim kopuna, već spomenutog krškopoljca pripremaju na razne načine, a za ovu prigodu u tanjurima se našao Hrbat krškopoljca uz koji su brižno dodani bundeva, krumpir, krema od kestena, redukcija modre frankinje i čips od kože krškopoljca.

Hrbat krškopoljca i vino Modra frankinja Classic 2020. Mini gourmet

Modra frankinja bila je i u čašama, u svojoj najoptimalnijoj varijanti za ovo jelo – Classic 2020 Mini gourmet – također iz linije Turn (nazvane po lokalnom dvorcu), pokrenute iste godine. Vino je to profinjenoga i osebujnog karaktera, na nepcu voćno i sočno, mineralnog okusa s baršunastim taninima uz ugodan after taste.

Klobuk krškopoljca i vino Modra frankinja gourmet 2019.

Nalik hrvatskoj frankovki, modra frankinja je autohtona slovenska sorta s velikim potencijalom, koji je dokazala i u svojoj inačici Modra frankinja gourmet 2019 uz neponovljivi desert – Klobuk krškopoljca. Sudeći prema nazivu, moglo bi se svašta pomisliti, no ovo je nevjerojatna slastica u kojoj je tamna čokolada posuta s prepečenim komadićima slanine krškopoljca, a dodatnu slasnost daje joj sladoled od vanilije s bučinim uljem i heljdinim kokicama.

“Ako mi je Cviček sin, onda je Modra frankinja moja kći”, slikovito je Jure Grubar opisao ovu jedinstvenu sortu koja je, kako kaže, divlja i robusna, moraš je krotiti, ali zato daje fantastične rezultate.

Organizatori i sudionici “Vino na žlico”, odnosno “Vino uz žlicu”

Svojevrstan epilog kušanim vinima na kraju večeri dao je zagrebački sommelier Tomislav Jakopović, posebno se osvrnuvši na ‘stigmatizirani’ Cviček, za kojeg je rekao da se radi zanatski precizno bez ikakvih ‘dječjih bolesti’ te da ga raduje što će se vina Kleti Krško uskoro moći piti i u Hrvatskoj.

Vinoteka u podrumu Hotela i restorana Kunst

Ipak, utakmica nije gotova dok sudac ne odsvira kraj! Raspoloženi domaćin Nejc Kunst priredio je malo iznenađenje i pozvao sve sudionike ‘Vina na žlico’ u tek otvorenu vinoteku u podrumu svog hotela gdje se zabava nastavila uz glazbu i vino za posebne prigode – predikat Gourmet Sauvignon izbor 2010 – za koji se pobrinuo Jure Grubar sa svojim suradnicama iz Kleti Krško, Sabinom Hotko i Mojcom Kranjec.

 

FAMA / Foto: Nikola Zoko, arhiva vinarije Klet Krško i Sunčana Barušić

Vino uz žlicu u Nico’su – bistrou u srcu Zagreba

U bistrou Nico´s u srcu Zagreba (Augusta Cesarca 4) održano je 17. Vino uz žlicu, eno gastronomski projekt kojim se promovira kultura konzumacije vrhunskih vina i hrane.

Uzvanike iz svijeta medija pozdravio je voditelj bistroa Ivan Srdar, koji se pobrinuo da sve bude na visokoj razini, naglasivši da se kod njih njeguje talijanska kuhinja, a svoje umijeće pokazao je novi chef Marko Rerečić. Vlasnici Nico’sa, koji je otvoren potkraj prošle godine, su Irena Kolovrat i Mario Sabolić, a glavni voditelj bistroa Marinko Čeko trenutno u novu sezonu ‘uhodava’ njihovu istoimenu trattoriju u Dubrovniku.


Prohladnu zagrebačku večer na početku su uljepšali mjehurići pjenušca Memoria, posluženog uz zalogajčiće s Tatarskim biftekom, a predstavio ga je Hrvoje Sarić, voditelj prodaje  Enosophije za zagrebačko područje. Etiketa Memorije napravljena je da zabilježi svečane trenutke tako što se na njoj zaokruži datum i na praznoj crti napiše razlog slavlja. Pjenušac spada u kategoriju Brut nature, rađen je klasičnom metodom, od sorte rajnski rizling s položaja Potkova kod Feričanaca u Slavoniji. Odležao je tri godine u boci, bez dodavanja ekspedicijskog likera.

Toplo predjelo, Raviole punjene ricotta sirom i špinatom u salsi s bosiljkom, također je pratio Rizling (berba 2022.), ali u mirnom obliku, a stigao je iz vinarije Consul iz Vetova, koja se polako i uspješno probija na tržište.

Ravioli punjeni ricotta sirom i špinatom u salsi s bosiljkom

O Consul Winery s prestižnog vinskog položaja u kutjevačkom kraju, nadahnuto je govorila njihova zagrebačka predstavnica Ivana Pranjić. Objasnila je da naziv vinarije priziva doba Rimljana, koji su u tom kraju imali vinograde, a oni samo nastavljaju tradiciju.


Osso bucco, jelo koje se kod nas afirmiralo kroz TV seriju ‘Sopranos’, sporo je kuhana teleća koljenica, a za ovu priliku garnirana je s risottom alla milanese i gremolatom. Dodatni okus dale su tostirane krušne mrvice s češnjakom, peršinom i limunovom koricom, a hercegovačka Blatina barrique 2020. iz podruma Nuić izvrsno je pratila ovaj talijanski specijalitet.

Osso bucco s risottom alla milanese i gremolatom uz tostirane krušne mrvice s češnjakom, peršinom i limunovom koricom

Perjanica hercegovačkih crnih vina, koju su brižno odnjegovali otac Josip i sin Vlatko Nuić, dolazi iz vinograda u Crnopodu, mjestu između Međugorja i Ljubuškog. Tamno rubin crvenu Blatinu odlikuju bogato tijelo i izraženi tanini, pa se bez problema uklopila s Osso buccom osebujnog okusa. Obitelj Nuić privatni i poslovni život vodi na relaciji između Hercegovine i Austrije, pa nitko od njih nije mogao predstaviti vinariju i vino. No, učinila je to vrlo uspješno Renata Cisar koja je, uz vinoljupca Mustafu Topčagića, koautorica projekta Vino uz žlicu.


Mala pauza do novog slijeda jela i vina bila je prilika za upoznavanje s tvrtkom Alpeks gastro koja nudi širok asortiman sitnog inventara za ugostiteljstvo, a predstavile su je Sandra Šicel i Marina Vrban. Alpeks gastro opskrbljuje sve oblike ugostiteljskih objekata, hotelskih lanaca i raznih institucija diljem Hrvatske, a njihova cash & carry trgovina nalazi se u sklopu Family malla u Zagrebu. Praćenjem trendova, poznavanjem proizvoda, kompetencijom i radom, Alpeks gastro postavlja nove prekretnice u opskrbi ciljanih skupina kupaca.

Sandra Šicel i Marina Vrban

Nakon Osso bucca i Blatine prešlo se na malo laganije jelo – Prženi file trlje. Ova još nedovoljno cijenjena jadranska riba obogaćena bjelanjkom i bademima, servirana je uz krumpir salatu s bijelim lukom, radičem, rukolom i pestom od rukole. Glasovima uzvanika pokazalo se da je to bilo i najbolje sparivanje s vinom, Vislanderovom Vugavom 2021.

Prženi file trlje s bjelanjkom i bademima, poslužen uz krumpir salatu s bijelim lukom, radičem, rukolom i pestom od rukole

Iza ove autohtone sorte s otoka Visa krije se zanimljiva obiteljska priča o obnovi vinograda, koju je dijelom otkrila predstavnica vlasnika Sandra Vojković. Vugave su obično malo teže i alkoholnije, ali ova njihova iz prve berbe s Dračeva polja skladanija je pitkija, modernija te je laganija i kremoznija uz zadržanih relativno visokih 12,5% alkohola.

Gastronomska avantura okončana je Pudingom od limuna s kuhanim jabukama u šećernom sirupu, posutim kokosovim mrvicama. Ovaj uzbudljiv desert nije popraćen vinom nego osvježavajućim koktelima od gina i tonica.

Puding od limuna s kuhanim jabukama u šećernom sirupu, posutim kokosovim mrvicama

Ivan Srdar, voditelj bistroa, ujedno je i jedan od ponajboljih hrvatskih miksologa, pa nije čudo da nije mogao odoljeti da nam smiksa koktele od tonica Fever Tree i dvije vrste Gina – Sloe Gin Karolina 58 i Distilled Gin Aldo 52 – iz destilerije Sempervivum iz mjestašca Veleniki kod Poreča, vlasnika Marka Fabića, čiji su destilati nagrađivani na prestižnim svjetskim natjecanjima.

Ivan Srdar, voditelj Bistroa Nico´s

Teranino barrique ovjenčan je zlatnom medaljom u Lyonu, Gin Karolina osvojio je Trophy Grand Gold u Frankfurtu, Gin Aldo srebro na London Spirit Competitionu, Pelinkovac zlato na Vinistri, Istriana barrique srebro na London Spirit Competitionu… A na stolovima su se našli, na volju uzvanicima, kao aperitiv ili dižestiv, njihova komovica Istriana barrique, Pelinkovac i Teranino barrique.

Sasvim posebna maslinova ulja Brenda KuSshh otkrila su zanimljive okuse i mirise s otoka Krka. Uzgajajući bilje na vlastitoj ekološkoj plantaži, domaće i prirodne proizvode ovog brenda osmišljavaju i ručno izrađuju Monika Kovač i Nives Matić. Njihova vrhunska maslinova ulja s pet različitih okusa; ekstra djevičansko, s čili paprikom, s limunom, s narančom i s mediteranskim biljem nikoga nisu ostavili ravnodušnim.


I ovo najnovije izdanje Vina uz žlicu bila je još jedna jedinstvena večer u kojoj se istinski uživalo i ugodno družilo, ali i ponešto naučilo o hrani i vinu, i to na najfiniji mogući način.

Hrvoje Sarić, Sandra Vojković, chef Marko Rerečić, Renata Cisar, Mustafa Topčagić, Ivana Pranjić i Ivan Srdar

Foto: Sunčana Barušić i Nikola Zoko

Vino uz žlicu u Ježevoj kućici

Šesnaesti po redu, eno gastro projekt Vino uz žlicu održan je u zagrebačkom restoranu Ježeva Kućica, u idiličnom okruženju maksimirske šume i Zoološkog vrta. Pet sljedova pripremio je chef Stefan Prelić, koji s Ivom Loštro vodi ovaj restoran, čiji je interijer nadahnut istoimenom basnom književnika Branka Ćopića.

Restoran je otvoren prije dvije i pol godine, do njega se može doći automobilom (parking osiguran) ili tramvajem, a kako je izjavio chef Prelić „Iz njega gosti ne izlaze ravnodušni, jer njihove male kreacije na tanjuru su posebne“.

Vlasnici restorana chef Stefan Prelić i Iva Laštro

Dok je odrastao uz majčinu kuhinju u kojoj su prevladavali gulaši, paprikaši, jela od kiselog zelja i ostale domaće divote, Prelić nije imao u prvom planu kuharsku karijeru. Budući da je volio nogomet, a živio u Beču, dogurao je do prve momčadi najstarijeg nogometnog kluba ovog austrijskog grada, a dao je gol Interu, Anderlechtu, igrao je protiv Juventusa, Arsenala, Genove… Ali, kako je odrastao, nogomet mu više nije više bio „napet“. Ljubav prema kuhanju postajala je sve veća pa je Stefan Prelić napravio veliki zaokret u životu, preselio se u Rovinj i počeo kuhati. Najprije po manjim restoranima, a potom je radio i u restoranu Cap Aureo Signature, rovinjskog Grand Hotel Parka. Doselivši se u Zagreb, u restoranu Tač je skupljao iskustva u pripremi kontinentalne kuhinje, one na kojoj je i odrastao, a danas, chef Stefan Prelić u svom restoranu Ježeva kućica spaja more i kontinent, kuha s domaćim namirnicama i gostima priprema obroke zbog kojih se vraćaju na adresu Fakultetsko dobro 8.

Finger food i Prosecco Tenuta Santa Anna

Na večeri Vino uz žlicu nije imao baš lagan zadatak – trebalo je pet sljedova upariti sa zadanim vinima. Nakon što je apetit gostima otvorio prosecco Tenuta Sant´Anna, koje na tržište plasira wine bar Bornstein, chef Prelić je dobrodošlicu poželio Tapenadom od maslina, Kroketom od bakalara s umakom od bakalara i Tuna tartarom, uz dodatak ekstradjevičanskog maslinovog ulja Oio Vivo.

Juha od buče s Agro Noršić bučinim uljem

Potom je slijedila Bučina juha s malo đumbira, pokapana stopostotnim bučinim uljem Agro Noršića iz Odre koje je predstavio Josip Noršić. Njegova je obitelj već dugo u tom poslu, buča raste na 20 hektara, a u posljednje četiri godine prerađuju ih u vlastitoj uljari, koju daju na raspolaganje i drugim proizvođačima. Sve proizvode (bučino ulje, koštice, brašno) prodaju na kućnom pragu i u dvadesetak odabranih restorana u Zagrebu i okolici. Da se buča voli s vinom, pokazalo je kombiniranje sa svježim i aromatski razigranim Šoškićevim Sauvignon blancom, 2021., koji je predstavio njihov prodajni menadžer Matija Pajvot. Bila je ovo prilika za podsjetiti da plešivička vinarija Šoškić iduće godine slavi 30. obljetnicu, ali ne spava na lovorikama ovogodišnjeg platinastog Decantera za kupažu Haiku 2, nego u svome podrumu priprema još niz iznenađenja. Orange vino Haiku 4, od četiri sorte – za sada nepoznate, imali smo prilike kušati na manifestaciji Faca s placa u zagrebačkom wine shopu Witrina.

Ragu od sipe s cnim njokima i Viški grdelin Plavac mali 2018.

Izlet na more – u tanjurima i čašama – dogodio se s Raguom od sipe s crnim njokima u majstorskoj izvedbi chefa Stefana i njegovog tima. Ovo je jelo tražilo jako i robusno vino, a upravo je takav bio Viški grdelin Plavac mali 2018.  Ambalažom „običnog“ vina s navojnim čepom i najjednostavnijom bocom htjelo se staviti naglasak na iznenađenje kušača kvalitetom proizvoda u boci, poručio je Tonći Gudelj iz Splita, većinski udjeličar u tvrtki Marinje zemlje koja je vlasnik vinograda na Visu, iznad uvale Ruda.

Ragu od junećeg repa i Bogdanović Cabernet Sauvignon 2018.

Ragu od junećeg repa – jelo je na koje je najponosniji chef Stefan Prelić. Otkrio nam je da je jeo izvrstan u jednom zagrebačkom restoranu, ali se potrudio napraviti još bolji i u tome, očito, uspio. Meso se kuhalo 18 sati na slaboj vatri da bi postalo gotovo kremasto. Ovaj poseban specijalitet odlično je pratilo vino Cabernet Sauvignon 2018., vinara Damira Bogdanovića. Vinarija Bogdanović ima sjedište u Vukovaru, ali vinogradi su u obližnjem Iloku na jednom od vrhunskih položaja, Radošu. Zasad proizvode manje količine, ali Bogdanović namjerava proširiti vinograd i više se posvetiti vinu. Naime, fokus mu je u posljednje vrijeme bio usmjeren na OiO Vivo&WINE Shop Bar u zagrebačkoj Vlaškoj ulici 33, kojeg je otvorio u suradnji s proizvođačima ekstra djevičanskih maslinovih ulja OIO Vivo koja je predstavio direktor Velimir Jurić. Maslinik se nalazi na glavnom putu koji spaja Pulu i Vodnjan, i jedan je od najvećih maslinika Južne Istre s više od 15.000 stabala. Ova maslinova ulja prvoklasne kvalitete proizvode se od šest sorti (buža, žižolera, rošinjola, bjelica, gajardo, bon), a samo ove godine osvojila su čak 17 zlatnih medalja širom svijeta.

Nakon glavnog jela (a porcije su u restoranu zaista obilate) gosti su uzeli mali predah uz odličnu kavu Cagliari koju je predstavila njihova zastupnica Anamarija Šimović, u raznim varijantama – mljevenu, u zrnu i kapsulama. Napomenula je da se kava proizvodi tradicionalnom metodom pri čemu su zadržana sva njena organoleptička svojstva. Uživati u njoj može se i u njihovu maloprodajnom dućanu na Peščenici u Zagrebu (Kosorova 19) te u partnerskom ugostiteljskom objektu u Gajevoj ulici.

Perković rakije i likeri

Neke su, pak budnima održali destilati Perković iz Bregane (rakije Viljamovka i Smokovača, liker od višnje Morlačka krv, Medovača i Teranino te razna shots pića u popularnim mix epruvetama). Još jednom se pokazalo kako obitelj Perković zasluženo spada u elitni krug malih proizvođača, koji svojim rakijama i likerima ukazuju na istinsku prirodu voćnih destilata. Zbog iznimne kakvoće dodijeljena im je titula hrvatskog proizvoda, rezervirana samo za proizvode koji su vrijedni izvoza.

Kremšnita od batata i Chresno Cabernet Cortis Rose 2020.

Dosljednost je bila potrebna i za stolovima Ježeve kućice na kojima su se našle količinski prilično zahtjevne Kremšnite od batata. Na sreću, kaloričnost im nije bila jača strana, a da se to sve lakše ukomponira pripomoglo je vrlo neobično vino raskošne arome i svježine Chresno Cabernet cortis Rose 2020., iz svega pet godina stare vinarije iz Pitomače. Vlasnik Miroslav Slaviček na obroncima Bilogore ima svega 4 hektara vinograda, ali u njima, prema ekološkim standardima, uzgaja čak 17 sorti. Od toga su četiri hibridne, među kojima i cabernet cortis, križanac cabernet sauvignona i solarisa. Vinariju su nazvali po srednjovjekovnom imenu Male Črešnjevice u kojoj se nalazi vinograd, a u planu je izgradnja kušaonice kako bi se vinoljupcima i turistima što bolje približila njihova vina velikog potencijala.

Pet sljedova jela, isto toliko vina, maslinovo i bučino ulje, destilati, kava… i povrh svega puno ozarenih i nasmijanih lica bila su glavna obilježja nezaboravnog druženja u maksimirskoj šumi.

Foto: Nikola Zoko i privatni album