Arhiva oznaka za: Vinski klub

Festival Rizling Raj(n)ski uskoro u Zagrebu

RR ili Raj(ski) rizling naziv je festivala posvećenog vinima od ove velike bijele sorte koji portal vinskiklub.hr organizira 16. studenog u zagrebačkom Hotelu Capital, Jurišićeva 22. Od 18 sati će u velikoj dvorani u prizemlju Hotela rizlinge izlagati 20 ponajboljih vinarija iz svih vinorodnih područja Kontinentalne Hrvatske, od Plešivice na zapadu do Podunavlja na krajnjem istoku Lijepe naše. Bit će tamo svježih, zrelih i arhivskih rizlinga te suhih, polusuhih, poluslatkih i slatkih.


Svojevrsni prolog subotnjem Festivalu bit će masterclass Vinski vrh: 18 godina rizlinga Bolfan u utorak, 12. studenoga, u 18 sati u intimnijem prostoru na katu zagrebačkog hotela Capital. Vlasnik vinarije Tomislav Bolfan predstavit će rizlinge s Vinskog vrha pokraj Hrašćine u Hrvatskom zagorju od recentne berbe 2023. pa do prve iz 2006. godine.


Na sam dan festivala Raj(n)ski rizling na istome će mjestu biti tri masterclassa. Rizlinzi Mosela by Željko Bročilović Carlos bit će u 14 sati jedinstvena prilika za kušanje sedam velikih vina iz njemačke regije koja je svojevrsni sinonim za rizling. Tamo su neki od najstrmijih vinograda na svijetu, što omogućuje sunčevim zrakama da dopru do svakoga grozda na trsovima. Carlos je jedan od najboljih poznavatelja rizlinga u regiji i donijet će sedam vina iz pet vinarije iz berbi od 2022. do 2016.

Korak: Vertikala rizlinga plešivičkog velemajstora, naziv je masterclassa na kojem će otac i sin Velimir i Josip Korak predstaviti šest izvanrednih klasičnih rajnskih rizlinga iz berbi 2023., 2020., 2017., 2011., 2009. i 2006., te sedmi, Rajnski rizling 2015. iz linije U traganju za zaboravljenim vremenom. To je dugo macerirano vino bez dodanog sumpora. Vinarija Korak ima restoran ovjenčan Michelinovom zvjezdicom, a Velimir i Josip najavljuju i iznenađenje iz 2014. koje je malo tko imao priliku kušati.

Netom prije otvaranja RizlingFesta u velikoj dvorani Hotela Capital, u 17 sati će, u manjoj i intimnijoj, biti svojevrsni vatromet francuskih vina od njemačke sorte. Izvanredni rizlinzi Alsacea by Krešo Kožić naziv je masterclassa na koji će ovaj znani vinski konzultant i edukator, te veliki zaljubljenik u veliku sortu, donijeti rizlinge iz šest vinarija i šest berbi: 2022., 2021., 2020, 2015., 2012. i 2009.


Ulaznice na masterclassove su u pretprodaji 50 eura, a na RizlingFest 25 eura.
Podrobnije informacije o popustima su na stranici www.vinskiklub.hr/rr-rizling-rajnski-rizlingfest/. Tamo su i poveznice na liste vina koja će se kušati na masterclassovima.

 

Foto: arhiva Vinski klub

 

Korak, Galić, Dobravac, Ante Sladić, Trs i Krauthaker imaju najbolja vina!

Prvi pjenušac među 100 najboljih vina Hrvatske je plešivički Korak Blanc de Blancs. Najbolje ružičasto vino je kutjevački Galić Rosé, najbolje jantarno Simminor rovinjske vinarije Dobravac, a najbolje bijelo Maraština Ante Sladića iz Plastova pokraj Skradina. Među crvenim vinima prvak je Cabernet Franc Premium Selection iločke vinarije Trs, a među desertnima Zelenac Izborna berba prosušenih bobica vinarije Krauthaker iz Kutjeva.

Najbolje crveno i bijelo vino – Zlatko Bosnjak i Ante Sladic

Pobjednici su proglašeni na Festivalu 100 najboljih vina Hrvatske u zagrebačkom Hotelu Sheraton, velikom finalu projekta portala vinskiklub.hr koji je započeo krajem prošle godine. Vodeći su hrvatski sommelieri poput izbornika predlagali najbolja vina po gore navedenim kategorijama. Tako smo dobili listu s više od 300 etiketa koja je, prema broju nominacija, svedena na 114. Među tim je vinima na slijepom ocjenjivanju “odabrano” 100 najboljih, a saznali smo i koja su prvo, drugo i treće u svakoj kategoriji.

Najbolje jantarno vino – Dobravac Simminor

Drugi najbolji pjenušac tako je plešivički Šember Baba Draga, a treći međimurski Štampar Urban White. Među ružičastim vinima su na pobjedničkom postolju i Cuvée Rose vinarije Antunović iz Dalja te Kutjevo Rosé Premium, a među bijelima Venje bijelo Ivana Enjingija iz Kutjeva i Rajnski rizling Primus zagorske vinarije Bolfan Vinski Vrh. Drugo najbolje jantarno vino je Amfora Neuburger Coletti s Plešivice, a treće Galić Macerator.

Najbolje ruzičasto vino – Galić Rose

Priznanja za drugo i treće najbolje crveno vino zaslužili su Cuvée zagrebačke vinarije Jakob čiji su vinogradi u Brodskom Stupniku te Petit Verdot istarskog vinskog čarobnjaka Morena Degrassija. Drugo najbolje desertno vino je Graševina Ledeno vino Kutjevo, a treće Malvazija San Salvatore vinarije Benvenuti iz Kaldira pokraj Motovuna. Ostala vina s liste 100 najboljih su – četvrta.

 

Najbolji hrvatski pjenusac – Korak Blanc de Blancs, Josip Korak

Usporedno sa “službenim” ocjenjivanjem, najbolja su vina birali i čitatelji Vinskoga kluba. Prema tom Glasu naroda najbolji je pjenušac 1288 vinarije Pavlomir iz Novog Vinodolskog, prvi rosé Trojišćina vinarije Šipun iz Vrbnika na Krku, a bijelo vino Erdoro Classy Sauvignon blanc plešivičke Mladine. Među jantarnim je vinima najviše glasova osvojio Neuburger Amfora Coletti, među crvenima Enjingijevo Venje crno, a među desertnima Traminac Izborna berba prosušenih bobica Iločkih podruma. I njima su priznanja uručena na Festivalu u Sheratonu koji se pokazao kao iznimno ugodno druženje vinoljubaca i vinara.

Vinski klub: Tomo Jakopović, Ivo Kozarčanin i Marko Malović

“Jako veseli što su vina stigla iz svih 12 hrvatskih vinskih podregija”, rekao je Ivo Kozarčanin, glavni urednik portala Vinski klub.

“Zadovoljni smo i zato što je na listi, a i među nagrađenima, puno vina od hrvatskih autohtonih sorata”, dodao je suosnivač Portala Tomo Jakopović.

“S obzirom da smo imali ponajbolja vina, tražili smo i takve partnere kao izlagače hrane”, pojasnio je suvlasnik Portala Marko Malović.

Pietro i Pietro tartufi

Da vinari domaćini i vinoljupci gosti ne ostanu bez snage pobrinule su se tvrtke Pepefiš i Marfish koje su donijele morske specijalitete te Premium Tartufi i Pietro & Pietro sa svojim podzemnim gastronomskim blagom i prerađevinama od njega. Tvrtka Anser predstavila je gusje delicije.

 

Foto: arhiva portala Vinski klub

Na Festivalu 100 najboljih vina Hrvatske kušajte najbolje kapljice naših vinara

Zagrebački hotel Sheraton bit će domaćin Festivala 100 najboljih vina Hrvatske 14. lipnja 2024. Tad će biti i službeno proglašena po tri najbolja vina u kategorijama pjenušavih, ružičastih, bijelih, jantarnih, crvenih odnosno crnih te desertnih. Riječ je o prvom festivalu posvećenom vinima, a ne vinarijama. Bit će podijeljen u dva dijela, najavili su Tomo Jakopović, Ivo Kozarčanin i Marko Malović s portala vinskiklub.hr.

Ivo Kozarčanin, Tomo Jakopović i Marko Malović.

Od 13 do 15 sati bit će to poslovno druženje s vinarima za vinske trgovce, ugostitelje, sommeliere, novinare te ostale kojima je vino i biznis. Od 15 do 18 sati otvara se za javnost, za ostale zaljubljenike u vino koji će na jednome mjestu imati priliku kušati sam vrh ponude hrvatske vinske scene.

Festival će biti veliko finale projekta koji je ekipa portala vinskiklub.hr pripremala mjesecima. Pozvali smo 24 poznata hrvatska sommeliera da nominiraju vina za izbor. Naveli su više od 300 vina iz svih hrvatskih vinorodnih krajeva. Prema broju nominacija, lista je svedena na 114 vina, a među njima smo slijepim ocjenjivanjem došli do 100 najboljih.

Devet je vina od plavca malog nominirano, što među crnima, što među ružičastima. Osam je graševina, bijelih i desertnih te sedam čistih malvazija u bijelom, jantarnom i desertnom izdanju. Izrazito veseli što su vodeći hrvatski sommelieri istaknuli toliko vina od naših autohtonih sorata. Po broju nominacija slijede vina od chardonnay i pošipa, a na listi 100 najboljih su i vina od hrvatskih izvornih sorata maraštine, moslavca, babića, trojišćine, crljenka, terana, refoška… I među mješavinama sorata te pjenušcima puno je vina u kojima su “smiješane” samo naše ili dominiraju. Vodeće internacionalne sorte po broju nominacija su sauvignon, rizling te cabernet franc.

Dio projekta bio je i Glas naroda u kojem su čitatelji birali najbolja vina među nominirani. I odabrali su pjenušac 1288 vinarije Pavlomir iz Novog Vinodolskog, Rosé  Šipun od rijetke sorte trojišćina s Krka, plešivički Sauvignon blanc Classy Erdoro, Amfora Neuburger Coletti također s Plešivice, Crno Venje Ivana Enjingija iz Kutjeva i Traminac izborne berbe prosušenih bobica Iločkih podruma.

Na Festivalu će se osim vina moći i kušati najboji proizvodi proizvođače suhomesnatih i ribljih delicija, tartufa, gusjih pašteta, maslinovih ulja te vode pa će izlagati i tvrtke Riba Dražin, Pršutana Perajica, Pietro & Pietro, Marfish, Jamnica, Anser, Otres…

 

Dođite na Festival 100 najboljih vina Hrvatske 14. lipnja u zagrebački hotel Sheraton i uživajte!

 

Foto: arhiva Vinski klub i Sunčana Barušić

Osebujna vina osebujnog Igora Ivanića

Vino nije samo poljoprivredni proizvod. Ono predstavlja životnu filozofiju i naša vina su školovana s poštovanjem prema posebnostima naših vinograda. U konačnici, ona izražavaju karakter našeg vinogorja, koji je ustrajniji nego što su raspoloženja pojedinačni berbi.

Tako govori Igor Ivanić čija je vinarija iz Kutine prvo vino napravila iz berbe 2010. Danas ima tri hektara vinograda u kojima dominiraju pinot crni i škrlet. Svi vinogradi su u programu ekološke proizvodnje. Na predstavljanje u zagrebačkom Business Clubu 5 donio je tri škrleta i četiri crna pinota. I oduševio više od 20 vinskih profesionalaca i zanesenjaka.

Igor Ivanić

Škrlete puni pod etiketom Pukli kamen. Naziv je odabrao prema legendi iz Garić-grada. Podno ruševina staroga grada Garića na Moslavačkoj gori ogromna je stijena koja izgleda kao da je posred nje urezan trag kotača. Narod je zove Pukli kamen a legenda kaže kako je nastala prilikom gradnje grada Garića. Pukli je kamen, samo puno manji, Igor pronašao u vinogradu u kojem je sadio škrlet. Dao mu je to ideju za fantazijski naziv vina.

Škrleti su minimalno macerirani, ali po boji i filozofiji svakako spadaju u jantarna vina. Berbe 2020 i 2021. jako su slične, malo naglašenije macerirane i uz malo veći utjecaj hrasta. Škrlet 2020. je najdublji i najkompleksniji, izražene svježe te finog mirisa i okusa. Ima još prostora za razvoj, premda je sad, poput ostale dvije berbe, sasvim spreman. Berba 2022. je od vrlo zrelog grožđa što se primjećuje po više alkohola te aromi. Ona je malo slabijeg intenziteta, ali izuzetno fina i sortna.

Berba 2021. je iznimno ljupka i nježna što baš i nisu uobičajene prve asocijacije kod maceriranih vina. Jako je sortna, otvara se na bijelo i žuto voće, prvenstveno breskvu i krušku, potom na cvijet lipe i bijeli čaj. Okus je bogat i fino, tanini sasvim glatki i  prožeti visokom svježinom. Sva tri vina su savršeno precizna i sjajan pristup škrletu.

Igor Ivanić u vinogradu Dvije ruže

Crne pinote zove Dvije ruže. Isprva su na početku vinograda doista bile dvije. Sad ih je tri, ali naziv je ostao stari. Crni pinot  2022. iznimno je moćan, ozbiljne strukture i duboke boje, naglašenih aroma višnje i zrele trešnje. Okus je sljediv. Tanini mu daju čvrst gard, a ugodne kiseline svježinu. Vrlo zanimljivo vino za naše tržište.

Sporije se otvara berba 2021. Vino je isprva lagano herbalno, ali kasnije se otvara na crveno voće. Karakterno je i lišeno banalnosti. Boja je pinotovska, lagano providna i rubinska, a okus bogat ekstraktom i izraženo svjež. To je već vino za malo iskusnije vinoljupce.

Dvije ruže 2017. kompleksno je vino, aristokratske građe. Aromatski i okusno vrlo je razvijeno, ali dovoljno diskretno i nenametljivo da je u prvom planu elegancija. Mirisna senzacija započinje crvenim voćem, prvenstveno je riječ o zreloj višnji. Nastavlja se u začinskom tonu, a u finalu se decentno javlja miris kišne šume. Okus slijedi arome, a dodatno je obogaćen brojnim zrelim, dobro integriranim taninima uz primjetne mineralnost i svježinu. Dugotrajno i pamtljivo vino!

Crni pinot Dvije ruže 2015. ima slojevitu i pomalo likersku aromu prožetu mirisom  šumskog poda. Okusom vina dominira zrela trešnja. Dobrog je tijela, dugo i harmonično.

Vina su posebna, kao što je poseban i ovaj bivši panker, a danas uspješan IT stručnjak i poduzetnik. Osebujan tip na prvu djeluje pomalo ekscentrično, ali čim se malo zagrebe u njegov karakter lako je otkriti da je vinski vizionar prepun ideja koji zna što želi i kako stići do tog cilja.

Nije iz vinarske obitelji pa nije naslijedio vinograde, iskustvo, znanje, tehnologiju i sve ono što baštini druga, treća ili koja već generacija vinara. Morao je krenuti od nule. Ekološki pristup otežava mu proizvodnju ali to je nešto od čega se ne želi odmaknuti.

Foto: Marko Čolić, arhiva vinarije Ivanić i arhiva Vinski klub