Arhiva oznaka za: Goran Kočiš

Chef Goran Kočiš na čelu kuhinje zagrebačkog bistroa Nico’s

„Zagrebu nedostaje bistroa, mjesta opuštene atmosfere, gdje će se pripremati jednostavnija, ali kreativna jela s namirnicama vezanim za sezonu. Ali, najjednostavnije stvari su ponekad i najkompliciranije, a to je izazov! Prihvatio sam suradnju s bistroom Nico’s jer me na prvu osvojila pozitivna atmosfera i odmah smo „kliknuli“. Aktualan meni Nico’s-a zapravo je osvježenje postojećeg i ono se odmah osjeti u jelima. Idemo step by step, bez naglih rezova, kako bi ekipa u kuhinji u potpunosti usvojila novi način rada. Nico’s ostaje vjeran konceptu bistrologije, no s manje komponenata na tanjuru, ali svaka s jasnim, preciznim i snažnim okusom. Želimo jelima goste osvojiti na prvu, bez prekompliciranih struktura, ali uz vrhunske tehnike kuhanja“, kaže nagrađivani chef Goran Kočiš (Zagrebu je prvi donio Michelin zvjezdicu!), poznat po preciznosti, inovativnim tehnikama i besprijekornom osjećaju za balans okusa.

Goran Kočiš

U bistru Nico’s smještenom u mirnom kutku Ban centra na adresi Augusta Cesarca 4, kušali smo jedan dio jela s menija:  Marinirana sipa – krema cvjetača – beurre blanc – ponzu, Grdobina – mini njoki – wasabi velouté, Obrazi crne svinje – varijacija celera – chimichurri i desert Čokolada – cvijet soli – malina i osvojili su nas na prvi zalogaj.   

Marinirana sipa – krema cvjetača – beurre blanc – ponzu

Na meniju se nalaze jela od mesa, ribe i povrća, a ono što ih povezuje je vrhunska kvaliteta domaćih namirnica. “Hrvatska ima sjajne sastojke, a ja ih želim predstaviti kroz francuske, talijanske i japanske tehnike.” – ističe chef Kočiš čija je desna ruka u kuhinji mladi, talentirani kuhar Nikola Butko.

Marko Rundek i Goran Kočiš

Uz novi meni, pažljivo je osmišljena i vinska karta s odabranim etiketama domaćih i svjetskih vinara koje je odabrao sommelier Marko Rundek. Za bar su pak zaduženi stručnjaci koji pripremaju inovativne koktele i biranu selekciju pića koja nadopunjuju gastronomski doživljaj.

Grdobina – mini njoki – wasabi velouté

Uz vrhunsku gastro ponudu, interijer, terasa i uređenje su ono što ovo mjesto čini posebnim. Već na samom ulazu oduševit će vas unutarnji prostor od 200 m2 na dvije etaže u kojem dominiraju pastelno zeleni, zlatni i mint tonovi. Odabrane su čiste linije i boje u jednostavnom spektru s finim materijalima od kojih se izdvajaju dizajnerske tapete, stolice i stolovi.

Obrazi crne svinje – varijacija celera – chimichurri

Prozračan i prepoznatljivog stila koji odlikuje bistro, Nico’s je pun detalja poput velikih narančastih lampi ili pak velikog staklenog zida s ogledalima. Oni toplinu i privlače pažnju. Novim konceptom u bistrou su dobivene dvije zasebne sale koje sliče stilom uređenja, ali su opet različite. Sve tri terase ovog bistroa su u potpunosti preuređene, pa gosti tako mogu uživati u pravoj maloj zelenoj oazi u centru grada.

Čokolada – cvijet soli – malina

Bilo za vrijeme hladnih zimskih ili pak nadolazećih proljetnih i ljetnih vrućih dana, Nico’s ostaje savršeno mjesto za uživanje u centru grada –  u ugodnom interijeru ili na prostranim terasama koje su zelena oaza usred užurbanog Zagreba. S chefom Kočišem na čelu kuhinje, očekuje vas prava mala revolucija na tanjuru – i sigurni smo da će se tražiti stol više!

Foto: Filip Popović 

Ilok je bogatiji za butiknu vinariju KAST

Obitelj Kovčalija iz Iloka novu je vinariju svečano predstavila brojnim uzvanicima iz cijele Hrvatske i inozemstva

Ilok, zatim Slavonija i Srijem, pa cijeli istok Hrvatske, a u konačnici i Republika Hrvatska od 28. rujna su bogatiji za jednu sasvim novu i ambicioznu butiknu vinariju. U Iloku je tog dana u prisustvu dvjestotinjak uzvanika pristiglih iz cijele zemlje i uz delicije chefa Gorana Kočiša svečano otvorena vinarija KAST, u vlasništvu poduzetničke obitelji Kovčalija, široj javnosti poznatoj po hotelu i restoranu Dunav, koja je Ilok prije skoro dva desetljeća uvela kao nezaobilaznu destinaciju na gastronomsku kartu Hrvatske, zahvaljujući nadahnutim jelima baziranim na riječnoj ribi i drugim lokalnim srijemskim specijalitetima, a sada to isto planira napraviti i sa vinom.

Moderna vinarija

Uz pomoć europskih fondova izgradili su vinariju KAST koja svojom funkcionalnošću, arhitektonskim rješenjima i nadahnutim uređenjem značajno odskače od prosjeka i u Ilok donosi jednu sasvim novu ponudu i kvalitetu, koja ravnopravno može stati uz bok bilo kojoj od slavnih vinarija, primjerice, Toskane, Provanse ili Rioje.

Katarina i Stjepan Kovčalija

Katarina i Stjepan – KAST

Nova generacija u obitelji, Katarina i Stjepan Kovčalija, prema čijim je početnim slovima vlastitih imena vinarija KAST dobila naziv, preuzela je odgovornost za ovaj projekt sa sasvim novom idejom – prevesti iločka vina iz zone svakodnevnih, u zonu vina za posebne trenutke. Naime, iako je Iločko vinogorje slavno te po čuvenju i potencijalu jednako vrijedno kao primjerice Kutjevačko ili Dingač, na tržištu se vina iz tog kraja prodaju većinom u zoni svakodnevnih vina ili u najboljem slučaju kao vina s odličnim omjerom cijene i kvalitete. U zoni finih i prestižnih vina je Iločko vinogorje zapravo ozbiljno deficitarno, i to je stvar koju Katarina i Stjepan žele izmijeniti.

Obiteljska tradicija

Iako su njih dvoje mladi ljudi, oni su zapravo nasljednici dugačke vinogradarske obiteljske tradicije i po majčinoj i po očevoj strani, tradicije koju su zamislili oplemeniti. Stoga su za fokus svog djelovanja odabrali tradicionalni iločki sortiment, sorte graševinu, traminac i frankovku, vjerujući da na teritoriju Podunavlja i Fruške gore kojem pripadaju, upravo te sorte mogu pružiti najviše.

Obitelj Kovčalija

Suradnja sa stručnjacima

Angažirali su jednog od najboljih stručnjaka ovog podneblja, enologa Mladena Dragojlovića iz Novog sada, poznatog po suradnji s negotinskom vinarijom Matalj od samog osnutka, gdje je surađivao na kreaciji Kremen Kamena, jednog od najboljih crnih vina ovih prostora, a zatim i suradnji s drugim vinarijama s kojima je također požnjeo međunarodne uspjehe, poput vinarija Đoković i Matijašević.

Suvremena tehologija

Angažirali su i Gorana Perića iz Istre, cijenjenog tehnološkog projektanta, koji je prema zamislima obitelji i enološkog savjetnika opremio podrum suvremenom tehnologijom, primjerenoj tipu vina kakvo Kovčalije žele proizvoditi. Podrum je uređenjem posvećen tradiciji iločkog kraja i ključnim razdobljima vinske povijesti, zbog čega se sastoji od četiri dijela.

Četiri dijela podruma

Prvi se u vinariji KAST dio odnosi na današnjicu i tamo su smješteni inoks tankovi s kontroliranom temperaturom, drugi dio se odnosi na Austrougarsku tradiciju dozrijevanja vina u betonskim tankovima i tamo se nalazi betonsko suđe, treći je dio posvećen srednjovjekovnoj tradiciji i gdje se nalaze drvene bačve, a posljednji, četvrti antičkom dobu iz vremena rimskog carstva gdje se nalaze amfore od terakote.

Očuvana sortnost

Stjepan Kovčalija je svoj pogled na vino koje proizvode u vinariji KAST sažeo na slijedeći način: “Želimo sačuvati svježinu i eleganciju u vinu i arome tipične za sorte našeg kraja, stoga dobar dio vina njegujemo u inoksu, s druge strane, ostale sve tri metode njegovanja koje baštinimo iz iločke povijesti nam omogućuju da kasnijim pažljivim kupažiranjem s vinom iz inoksa i pronalaženjem idealnih omjera krajnje vino dobije dodatno na kompleksnosti i dubini, kao i na potencijalu za čuvanje i daljnji razvoj. Na taj smo način dobili očuvali sortnost i tipična svojstva vina s iločkog terroira, a istovremeno dobili strukturu i novu razinu kvalitete.”

Brojni gosti

Među brojnim gostima svečanosti otvorenja našli su se i Ministrica poljoprivrede Marija Vučković, koja se uzvanicima obratila i govorom i zaželjela mladim poduzetnicima puno uspjeha, a zatim i predstavnici lokalnih institucija poput župana Vukovarsko-srijemske županije Damira Dekanića, gradonačelnice Iloka Marine Budimir, a zatim i predstavnici brojnih medija iz tri zemlje, Hrvatske, Srbije i Mađarske.