Arhiva oznaka za: Mateo Poletti

Vinarija Poletti predstavila novi vizualni identitet, obilježila 200 godina postojanja i najavila dolazak nove generacije

Na terasi hotela Keight Hilton u Opatiji, vinarija Poletti je imala trostruko slavlje. Obilježeno je čak 200 godina obiteljske tradicije, Peter Poletti je predao voditeljsku palicu novoj generaciji, sinu Matteu, te je cijela obitelj s ponosom predstavila novi vizualni identitet. Naime, moderno dizajniran logotip i etikete logično prate dolazak mlađe generacije.

Peter Poletti

Ali, tradicija, odnosno priča koja se odvija na istom mjestu već 6 generacija i dalje će se poštivati te nastaviti, a obiteljska sloga te zajedništvo bit će glavna nit vodilja i potpora mladom Matteu. „Jer ako muž i žena ne veslaju zajedno, brod nikuda ne plovi“, kazao je Peter Poletti.  Uostalom, slogan vinarije „Same family, same place, same passion“ podsjeća da je srž priče obitelji Poletti zajedništvo, kontinuitet i duboka povezanost s istarskom zemljom.

Etiketa s obiteljskom pričom

Za novi vizualni identitet vinarije Poletti zaslužan je rovinjski studio Tumpić/Prenc, koji je iz povijesnog nasljeđa izvukao snažan simbolizam. “Na boci smo htjeli pokazati tradiciju i priču koja seže u prošlost, od 1786. Godine, pa smo vremenski slijed istaknuli na lenti koja se penje uz bocu, poput vitica vinove loze. Tako se na etiketi nalaze sve ključne godine razvoja obitelji Poletti kroz generacije, kao i imena osoba koje su zaslužne za postojanje današnje vinarije“, kazao je dizajner Anselmo Tumpić i naglasio kako je etiketom ispričana ne samo obiteljska priča već i filozofija vinarije Poletti te poštivanje istarske zemlje, pristup prema vinogradarstvu i vinarstvu te strast prema vinu koja se u gaji stoljećima.

Za vrhunsku organizaciju i besprijekornu atmosferu bila je zaslužna agencija Eures tim

„Ako sam nešto ovih godina naučio, to je da se zemlja nikada ne prodaje. U našoj obitelji je nitko nije prodao već 250 godina. Ona je hranila generacije i prodati je ili još gore, pretvoriti u građevinsko zemljište nije samo pogreška, već je izdaja vlastitog porijekla,” naglasio je emotivno na početku velike vertikale Malvazije istarske Peter Poletti, čuvar vinske tradicije koja se kroz stoljeća kretala između prezimena Bernobić, Dellamarna i Poletti  i jedan od začetnika istarskog vinskog preporoda početkom devedesetih godina.  

Vertikala obiteljskih malvazija od berbe 2023. do 2001. godine

Stručno, ali vrlo dovitljivo, uz Petera i Mattea, kušanje vertikale je vodio sommelier Emil Perdec koji obitelj Poletti i njihova vina prati i poznaje već desetljećima.

Emil Perdec, Peter Poletti i Matteo Poletti

Počelo se Malvazijom 2023. „Matteo ju je napravio sam. Nisam se miješao niti „popovao“, a vi prosudite kakvo je vino napravio predstavnik osme generacije naše obitelji“, kazao je Peter Poletti na početku predstavljanja, a gosti su potvrdili kvalitetu vina.

Kušanje je još jednom potvrdilo da vina od sorte malvazija istarska imaju odličan potencijal za odležavanje uz napomenu sommeliera Perdeca – da etikete koje su se kušale nisu bile namijenjene za arhivu, već je vino proizvedeno da se troši – odmah. Ali, boce su otvarane nakon što su stajale u podrumu 24 godine, a vino je oduševilo sve prisutne. Ipak, ako bismo morali izdvojiti favorita, to je Malvazija istarska koja na etiketi nosi godinu 2005.

„Nikada nismo radili vino da bismo imali količinu, već da sačuvamo kvalitetu i dušu svakog grozda“, poručio je Peter Poletti, čije su riječi savršeno istaknule duh večeri.

Foto: Igor Kontuš i Sunčana Barušić

Druga serija odličnih radionica u sklopu dana Vinarta

Osim promenadnog – velikog kušanja vina u Laubi (Grand Tasting) koje će se održati 3 i 4. ožujka, u sklopu dana Vinarta održavaju se i radionice – za sve one koji se žele ozbiljno baviti vinom i one kojima je vino istinska strast – jedan je od slogana ove manifestacije.

Na radionicama su uvijek prisutni sommelieri kojima je kušanje i ocjenjivanje vina posao i strast, distributeri vina koji traže nove etikete, ali i oni koji istinski uživaju u dobrim kapljicama i osjećaju neizmjernu sreću kada im se u čaši, pod nosom, a potom u ustima nađe vino koje do sada nisu kušali, a možda neće imati niti prilike probati ga.

Jedna od radionica koja je izazvala veliko oduševljenje bila je Vinarije Korak u sklopu koje je Josip Korak u sat vremena (nažalost), sve prisutne vodio kroz kušanje vina bez sumpora iz linije vinarije Korak sa Plešivice: U traganju za zaboravljenim vremenom. Naime, vinarija Korak ima vina u koja ne dodaje sumpor, a svi vinogradi iz kojih dolazi grožđe su pod ekološkim uzgojem. To su posebna vina, i uvijek su predmet rasprave. Ali, na ovu su radionicu došli ljubitelji takvih vina, jer „Njih voliš, ili ne voliš i ne smije ih se uspoređivati sa vinima od istih sorti ih konvencionalnog uzgoja“, kazao je Josip Korak.

Josip Korak

Radionica je započela pjenušcem Brut nature od starih sorata, a potom su otvarane boce Stre sorte 2022. Te su boce dan prije zatvorene, jer to je vino još u bačvi. Bez obzira što nije odradilo svoje jako nam se svidjelo, a bio je odličan uvod u treće vino Stare sorte 2018. „Teško je svake godine proizvesti isto vino, jer priroda diktira svoje, a mi ne smijemo mnogo intervenirati“ kazao je Josip Korak i počeo točiti vina iz njihove arhive. Chardonnay 2020., kupažu Rajnski rizling-Sauvignon – Pinot sivi 2016. Sauvignon 2016., te Rajsnki rizning 2016. i 2015.

Znamo da pljuvačnice služe da se višak vina u ustima ispljune nakon kušanja te da se u njih isprazne čaše. U ovoj radionici gotovo da gore spomenute posude nisu upotrebljavane.

Koliko je važan terroir te kako djeluje na uzgoj grožđa i sama vina slušalo se na drugoj radionici – Sistem položaja vinarije Dvanajščak-Kozol koju je vodio Kruno Filipović. Naime, vinarija iz Međimurja mijenja etikete i samim time uvodi internacionalnu prepoznatljivost vina. Na svakoj etiketi bit će naglašen položaj s kojeg dolazi vino, a na radionici smo se uvjerili da on itekako ima utjecaj na vina.

 

Radionicu Sparivanje vina i sira – vještina koja se mora savladati by President održao je partner Vinarta i vinski publicist Saša Špiranec. Radionica je bila zabavna, poučna i fina (jer kušala su se dobra vina i fini sirevi), a započela je, kako bi to trebalo i kod svakog druženja – otvaranjem prosecca. Nakon toga su sudionici, uz vođenje Saše Špiranca kušali različite sireve uz vina koja je voditelj predložio. Razvila se rasprava, a zaključak jest: „Mora se znati da je najveći prijatelj vina – sir“, pa s njime nije teško upariti pojedine etikete. Zabavan je bio i kraj radionice na kojemu je publika izvikivala imena jela, a stručni je voditelj predlagao koja bi vina mogla pasati uz njih.

Mateo i Piero Poletti

Radionicu 180 godina vinarije Poletti vodili su vlasnik, Piero Poletti, njegov sin Mateo i sommelier Emil Perdec. Kušala su se posebno odabrana vina, a radionica je započela obiteljskom pričom koja je započela prije gotovo dvije stotine godina. Kušala se na početku svježa Malvazija istarska (2022.), a potom Malvazija classic (2020.) koja je postala ozbiljnije i posebno vino. Rosella 2022. rosé od sorte muškat ruža koja se u cijeloj Istri uzgaja samo na 10 hektara, zauzela je srca ženske publike i potsjetila da dolazi toplije vrijeme, kada će ovo vino, dobro rashlađeno, uljepšavati mnoge dane. Potom se prešlo na crnjake – Merlot 1842 (2018.) koji se radi od grožđa koje rodi u vinogradu ispod obiteljske kuće Poletti, te Cabernet Sauvignon 2016., vino koje obitelj pušta u prodaju tek nakon 6 godina provedenih u bačvama i boci. Otvarala se i arhiva: ljubitelji bijelih vina i malvazija odmah su se zaljubili u Malvaziju istarsku iz berbe 2005, a crnih – u Cabernet sauvignon iz berbe 2003. Nije teško zaljubiti se u dobra vina, pogotovo vina iz vinarije Poletti.