Svake godine, od svibnja do studenoga, traje akcija vinskog izbora po ženskom ukusu „Što žene žele“ , koju su osmislile i provode WOW-ice, članice Udruge WOW/Žene i vino. Udruga je, uz proslavu blagdana, oblježila i svoj 13. rođendan, i kako je rekla osnivačica, novinarka Sanja Muzaferija, ušla u „tinejdžerski uzrast“. 13 godina aktivnog angažmana na području kulture stola je iza njih, uvijek na čelu s predsjednicom, a uz veliku pomoć ogranaka u Rijeci za Istru i Kvarner (vodi ga Margita Belušić) i dalmatinskog ogranka u Splitu (vodi ga Adela Visković), tijekom kojih intenzivno i uspješno promoviraju dobra vina i umjereno uživanje u njima, te žensku snagu i ulogu u vinskom svijetu.
WOW izbor za Grand Prix postoji 12 godina i u tom se razdoblju itekako afirmirao jer je drukčiji od ostalih i elaboriran, a u igri su isključivo hrvatska vina. Vinari ih vole primiti jer su nagrade vrlo konkretne.
Izbor se provodi u tri razine od kojih je prva (pred)selekcijska lista vina koju svake godine autorski sastavlja jedan ugledni hrvatski sommelier. On/ona selekcionira vina kušana u prošloj godini i sastavlja listu u pet kategorija: pjenušci, bijela, ružičasta, crvena/crna i desertna vina/ s ostatkom šećera. Do sada su u selektori bili sommelieri Karin Rupena-Perdec, Alena Stuparić, Željko Bročilović Carlos, Filip Savić, Emil Perdec, Siniša Lasan, Mario Meštrović, Roko Bekavac, Jelena Šimić Valentić, Ivan Jug, Darko Lugarići -Josip Orišković. U 2. fazi, sve WOW članice i simpatizerke mogu glasati za svoje favorite elektroničkom poštom. Tako se dobije 12 finalista (dva pjenušca, tri bijela, dva ružičasta, tri crvena, i dva desertna). U 3. i izlučnoj fazi, konačnu odluku donose tri vinski upućene članice kušanjem naslijepo.
Finalno žiriranje za WOW vino 2023. godinei WOW Grand Prix, održano je prije nekoliko tjedana u okruženju legendarne vinotelke i wine-bara Bornstein na zagrebačkom Kaptolu. Ove godine u finalnom su ocjenjivačkom sudu bile vinarka Martina Krauthaker Grgić, urednica vinskog časopisa Vinum In Dijana Grgić i glavna tajnica Udruge WOW Meri Cipranić. Nakon što su odabrale pobjednike u svakoj od pet kategorija, najveći zadatak je bio izdvojiti jedno vino (i njegovog autora) koje ih je najviše impresioniralo.
Na dodjelu i Božićni domjenak te rođendan Udruge stigli su odreda svi nagrađeni vinari, kao i neki njihovi kolege – poput Maje Čorak Perak, Valentine Jakobović i predstavnika vinarije Iuris – koji su se zatekli u Zagrebu i s veseljem se kao gosti pridružili društvu. Uz njih, prisutna je bila i Andrea Perkov, Generalna direktorica Talijansko-hrvatske gospodarske komore čijom zaslugom je Ivan Enjigi kao prošli dobitnik WOW Grand Prixa, putovao u talijanski Veneto.
U finale su ušli: pjenušci: Peršurić Prestige i Pavlomir 1288. Među bijelim vinima: Dvorac Belaj Malvazija selection 2020, Rossi Templara 2022 i Puhelek/Purek Sauvignon blanc 2023. Među ružičastim vinima: Galić Rosé 2023 i Rosé Bastian 2023. Od crvenih/crnih Degrassi Petit verdot 2015, Damjanić Borgonja 2022 i Stina Plavac mali Stipančić 2019 a od slatkih Kutjevo Graševina ledena berba 2018 i Bura Ruža Dalmatinska 2019.
Vinar koji stoji iza pobjedničkog vina nastavit će impozantan niz imena koja su do sada pobjeđivala u WOW izboru. Ukupni pobjednici WOW svake godine u režiji WOW-ica putuju u neku vinsku regiju svijeta. Gianfranco Kozlović u Bordeaux, Saša Senjković u Champagnu, Moreno Coronicau španjolski Penedes, Luka Krajančić u Burgundiju, Frano Milina Bire u Austriju, vinarija Meneghettiu talijansku Toscanu, Marko Fakin u Mađarsku, vinarija Jakob u Milano, vinarija Benvenuti u talijanski Piemonte, a posljednji, legendarni Ivan Enjingi je nedavno putovao u Veneto i posjetio vinarije Villa Sandi (i Borgo Conventi) te Bottega.
Pobjednici po kategorijama:
Pjenušci: Pavlomir 1288. Žiri je o njemu rekao: „Sitne perle, lijepo izražena kiselina, dugotrajan aftertaste. Dominiraju citrusi i bijelo voće. Pjenušac je kompleksan i traži hranu.!
Nagradu Miroslavu Palinkašu dodijelila je Martina Krauthaker Grgić.
Bijela vina: Dvorac Belaj Malvazija selection 2020. Žiri je komentirao: „Na nosu medne note, zrelo voće, maslac, akacija. Na nepcu je kremozno, kompleksno, lijepo izbalansirano vino. Nos i nepce se prate.“
Nagradu je Adriani Belay dodijelila Dijana Grgić.
Roséi: Rosé Bastian 2023. Žiri je komentirao: „Boja lososa, na nosu lijepe arome muškatne ruže. Ima lijepu kiselinu, voćnost; jagoda i malina, na aftertasteu blaga i ugodna gorčina. „
Nagradu je Petri Leko dodijelila Sanja Muzaferija, osnivačica festivala ružičastih vina PINK DAY Zagreb.
Crna vina: Degrassi Petit verdot 2015. Žiri je komentirao: „Na nosu zrelo crveno voće, višnja i začinske note.Nanepcu je vino uravnoteženo, fino, užitno. Tanini su blagi. Začini, voće, kremozno i vrlo kompleksno.“
Nagradu je Morenu Degrassiju dodijelila članica WOW Maja Kuzmanović.
Slatka vina: Kutjevo Graševina ledena berba 2018. Ocjena žirija:„Gusto vino, na nosu medne note. Na nepcu jabuka, kruška, suhe smokve.“
Nagradu je Petru Marincilu dodijelila glavna tajnica Udruge Meri Cipranić.
Ukupni pobjednik WOW GRAND PRIX : Kutjevo Graševina ledena berba 2018. Nagradu je iz ruku prošlog pobjednika, legendarnog Ivana Enjingija, primio Petar Marincil, a kamo će predstavnik Kutjeva putovati saznat ćemo naknadno.
Uzvanici – vinari, WOW-ice, predstavnici medija i prijatelji Udruge kušali su sva pobjednička vina, kao i vina koja je velikodušno donio čuveni Enjingi. Selektorica za 2024.godinu bit će sommelierka Martina Škarica, a rezultati izbora za 2024. znat će se krajem 2025.godine.
Foto: Rene Karaman i Sunčana Barušić
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/12/dobitnici-WOW-nagrada-1.jpg392906Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-12-23 14:19:462024-12-23 14:22:44Dodijeljene nagrade za WOW vino godine
Prosecco, pjenušac, šampanjac? U čaši izgledaju slično, pa često dolazi do zabuna. Pa da jednom razjasnimo, da se ne dogodi da se čuju izjave: „Obožavam piti šampanjac“, a u čaši se nalazi – pjenušac.
Pjenušac – pjenušavo vino kojeg proizvodi sve više hrvatskih vinara, vino je u kojem, kad se natoči u čaše, perlaju mjehurići. Proizvode ga tradicionalnom ili klasičnom metodom kod koje se druga fermentacija odvija u boci (kad zađete u podrum vidjet ćete ih na specijalnim stalcima). Druga, Charmat-Martinotti metoda (dobila je naziv prema imenima inženjera koji su je izmislili), mnogo je brža jer se druga fermentacija odvija u velikim tankovima (kad se spustite u vinarev podrum, ne mogu se sakriti zbog veličine, a neki mogu čak i stajati izvan podruma jer je novijom tehnikom omogućena kontrola temperature).
Kad već pričamo o pjenušcu, spomenut ćemo i metodu kojom se ugljični dioksid (C02) ubrizgava u mirno vino. Takva su pjenušava vina cjenovno vrlo dostupna, ali vrlo upitne kvalitete, pa ih treba izbjegavati. Postoje još i duge metode nastanka pjenušavih vina (koje su danas sve popularnije), a zapravo su otkrivene davno prije, možda čak i slučajno. Ancestrale metoda je kojom se nastanak mjehurića odvija u boci, a sve su popularniji pet-nat pjenušci čija se proizvodnja zapravo bazira na metodi ancestrale.
Već se kod pjenušaca osjeća, s obzirom na proizvodnju, velika razlika. Još veća nastaje kada se kuša šampanjac. Šampanjac je pjenušavo vino koje se proizvodi isključivo u francuskoj regiji Champagne i nijedno drugo pjenušavo vino koje ne dolazi iz te francuske regije se ne smije nazivati šampanjac. Proizvodi se metodom druge fermentacije u boci, a iako je dopušteno za njegovu proizvodnju koristiti sedam vrsti grožđa, većinom se radi od chardonnaya, crnog pinota i pinota meuniera.
Ali, ovaj smo članak počeli pisati zbog prosecca, koji se uglavnom proizvodi od sorte grožđa glera, vrlo tanke kožice i visokih kiselina koje stoljećima raste na području talijanskih pokrajina Veneta i Friulia. Nekoć se sorta zvala prosecco, a od 2009. godine zbog službene zaštite vina prosecca, sorta nosi naziv glera. Iste je godine Conegliano Valdobiadene postala 44. DOCG zaštićena regija Italije, a naziv prosecco smiju nositi samo vina proizvedena od grožđa iz te regije. Vina iz ostalih položaja Italije na etiketi nose naziv – pjenušava!
Prosecco je zahvaljujući svojoj svježini i nenametljivim blagim okusom, najomiljenije i najprodavanije pjenušavo vino na svijetu. Obožavaju ga i Hrvati, a kako ga proizvode najbolje i najpoznatije vinarije sjeverne Italije, i kakva još divna vina sazrijevaju u njihovim podrumima, doznali smo posjetivši kompanije Bottega i Villa Sandi (Borgo Conventi), zahvaljujući Udruzi WOW (Women on Wine), odnosno u organizaciji Sanje Muzaferije, osnivačice i predsjednice Udruge te uz potporu Talijansko Hrvatske Gospodarske komore (Camera di Commercio Italo Croata).
Putovanje je bilo posebno. Ne samo zbog vinarija, nego i počasnog gosta – legendarnog hrvatskog vinara Ivana Enjingija. Naime, Udruga WOW redovito već 12 godina dodjeljuje godišnje nagrade za naj-vino godine u sklopu akcije „Što žene žele“. Nagrade su, za razliku od uobičajenih plaketa i priznanja – vrlo konkretne. Nakon što se među dvanaest finalista odabere pobjednik u svakoj od pet kategorija, izdvaja se jedno vino i njegovog autora kojeg udruga vodi u neku vinsku regiju svijeta. Ovog puta je Ivan Enjingi bio dobitnih WOW Grad Prixa.
Borgo Conventi
Vesela ekipa, s Ivanom Enjingijem, vinarom zavidnog vinarskog i životnog staža, punog znanja i energije, a svi predvođeni Sanjom Muzaferijom, posjetila je najprije vinariju Borgo Conventi (Villa Sandi), u vinskoj regiji Collio Fruliano.
Legenda kaže da je grof Strassoldo, zvani „il Rizzardo“ (onaj koji podiže, gradi), dao dominikanskoj braći zemljište na kojem je izgrađen prvi u nizu samostana na području Farra d´Isionzo. Danas se na tom mjestu nalazi vinarija Borgo Conventi s misijom proizvodnje vrhunskih vina od grožđa sa 30 ha raspoređenih na dva najbolja područja u regiji – Isonzo (DOC) i Collio (DOC).
U vili izgrađenoj u kolonijalnom stilu, održavaju se vođene degustacije, a proizvodni dio s podrumom u kojem crvena vina dozrijevaju u bačvama od francuskog i slavonskog hrasta nalaze se nasuprot vili.
Nakon razgleda vile, proizvodnog dijela i podruma, te kušanja njihovih mirnih vina, ekipa se uputila na položaj Collio koji je okružen Julijskim Alpama i Goriškim brdima (Slovenija) na sjeveru, te Jadranskim morem na jugu koje je udaljeno 40 kilometara, što stvara posebnu mikroklimu za uzgoj loze.
Osim toga, brdašca Collio su nekada bila morsko dno. Uvjerili smo se kako se kompaktni slojevi gline i pijeska mrve u ruci, te kao da oslobađaju dašak mora – gotovo isti osjećaj kakav se dobije nakon kušanja vina dobivena od grožđa sorti pinot grigio, sauvignon, ribolla gialla, frulano i merlot koje uzgajaju na ovom položaju na kojem se ujedno nalaze i najstariji vinogradi Borgo Conventi.
Nakon uživanja u predivnom pogledu i s ljubaznim domaćinima nazdravljajući pjenušcem Ribolla Gialla Brut kojeg proizvode od grožđa koje raste na položaju Isonzo, krenuli smo prema vinariji Villa Sandi.
Villa Sandi
Priča o Villi Sandi počinje 1920. godine, kada je Mario Polegato, djed sadašnjeg vlasnika Giancarla, kupio nekoliko vinograda. Naslijedio ga je Divo i sa suprugom Amaliom Moretti te nastavio širiti vinograde i proizvodnju, a svoju strast prema vinima prenijeli su na dvojicu sinova – Maria i Giancarla. Giancarlo se obrazovao za enologa, dok se Mario specijalizirao za menadžment. Nakon očeve smrti, s majkom Amaliom, 1970. godine kupuju Villu Sandi, izgrađenu početkom 17. stoljeća u paladijanskom stilu, a 1980. godine njihov prosecco počinje stjecati obožavatelje izvan granica Italije.
Modernu, poslovnu zgradu Ville Sandi i samu vilu spaja kanal Brentella s rječicom koja pokreće njihovu hidrocentralu (na imanju električnu energiju dobivaju i preko solarnih panela), ali i podzemni hodnici – tuneli koji su samo nastavak nađenih tunela prilikom restauracije vile. U njima, u policama koje čine beskrajne redove na zidovima podzemnih hodnika, u bocama i bačvicama dozrijevaju vina za Papu, predsjednika Italije… ali i vina namijenjena plasiranju na tržišta diljem svijeta.
Danas kompaniju Villa Sandi vodi Giancarlo Moretti Polegato poštujući tradiciju u podrumima ali i bioraznolikost u vinogradima radeći u suradnji s prirodom. Vinogradi Ville Sandi nalaze se na pet položaja, na zaštićenim apelacijama DOC i DOCG između regija Veneto i Friuli Venezia Giulia. Najcjenjeniji (i najvrijedniji) je položaj La Rivetta koji leži u srcu područja Cartizze (106,8 ha), a prosecco Cartizze Vigna la Rivetta dobio je najviše ocijene na talijanskim i svjetskim natjecanjima.
Na vrhu vinograda La Rivetta kušali smo toliko cjenjen prosecco Cartizze Vigna la Rivetta, uživajući u pogledu na uredno poslagane vinograde.
Tradicionalna jela od lokalno uzgojenih namirnica kušali smo u njihovoj Locanda Sandi, a dio velikog asortimana prosecca na radionici u poslovnoj zgradi.
Potom smo ostali osupnuti brojem boca koje odležavaju u podzemnim hodnicima koji su nas doveli do vile – Vile Sandi.
A ona… bila je „samo“ ljetnikovac bogatoj Venecijanskoj obitelji onog doba, a danas priča priču o uspjehu vrijedne obitelji Moretti koja je desetljećima poštivala tradiciju, s koljena na koljeno prenosila znanje i postala jedna od vodećih u proizvodnji prosecca sa svojim brandom Villa Sandi.
Bottega
Raširenih ruku, širokog osmijeha i punog srca, vlasnik Bottege, Sandro Bottega dočekao je Ivana Enjengija i ekipu, pa nije čudo da su u žustrom razgovoru za vrijeme boravka i kušajući vina (Botteginih i Enjengijevih), vinari ukrstili ruke i pobratimili se. Družili smo se sa Sandrom Bottegom, njegovom suprugom Monicom te stručnom ali izuzetno ljubaznom i veselom ekipom iz ove poznate talijanske kompanije dva dana i razgledali dio njihovih vinograda, te većinu pogona, podruma, destilerija, doznali koliko se brinu oko ekološkog uzgoja i proizvodnje te kušali divnih prosecca, mirnih vina, rakija, likera… da dalje ne nabrajamo.
Bottega ima četiri stoljeća dugu povijest. Naime, zapisima je dokazano kako je pra pra pradjed Andrea 1635. godine počeo uzgajati vinovu lozu, a u dvadesetim godinama prošlog stoljeća njegov sin Domenico Bottega za život je zarađuje trgujući dobrim vinom dobivenog od grožđa iz vlastitog vinograda. Velika strast mu je bila i proizvodnja rakije (grappa), pa ju je prenio na sina – Aldu Bottega koji je – kako to nadareni mlađi naraštaji čine – unaprijedio proizvodnju rakije uvodeći inovacije u tehnologiju.
Destileriju Bottega u Pianzano di Godega osnovali su 1977. Aldo Bottega i supruga Rosina. Nakon smrti oca, 1983. godiine, Aldov sin Sandro postaje direktor kompanije i uspješno vodi tvrtku uz podršku sestre Barbare i brata Stefana. Godine 1987. ostvaraje se suradnja Bottega branda s Alexander brandom – grappu počinju puniti u ručno puhane boce za čiju su izradu danas zaslužni majstori murano stakla, a Monica Lisetto za dizajn.
Sve do 1992. godine kompanija Bottega se na tržištu pojavljuje kao proizvođač alkoholnih pića (rakije, likeri, ginovi….), potom biva kreiran Il Vino dei Poeti Prosecco Spumante. Dakako, uz destileriju niknula je i vinarija, a 2007. godine destilerija Bottega seli u Bibano di Godega di Sant´t Urbano, mjesto smješteno između venecijanske lagune, prijestolnice umjetnosti i kulture i Dolomita (DOC).
U vili Rosina Bibano (sagrađenoj i u 18. stoljeću) smo i započeli naše putovanje po Bottegi i završili ga u Bottega destileriji viskija, pa kad napusti bačvice u kojima još „spava“, biti će to prvi viski proizveden na talijanskom tlu, isključivo od talijanskih sirovina.
Najprestižniji mjehurići potječu s brda Prosecco Superiore (DOCG) – od brda Conegliano do Valdobbiadenea, položaja najprikladnijih za uzgoj grožđa sorte glera. U malom podrumu Vittorio Veneto okruženom vinogradima koji rastu u skladu s netaknutom prirodom nalaze se boce u kojima se na kvascima stvaraju mjehurići po ancestrale metodi, a kompanija posjeduje i položaje u blizini Verone te Montalcina, u kojima se uglavnom uzgajaju crne sorte.
Od vinograda do boca (na Sardiniji posjeduju i svoju šumu hrasta plutnjaka te sami izrađuju čepove) u kompaniji Bottega prate svaki trenutak proizvodnje, nastojeći da se izvorni okusi sirovina sačuvaju do finalnog proizvoda. Sve faze proizvodnje slijede kriterije održivosti čuvajući okoliš za buduće generacije.
Kompanija vodi posebnu brigu o smanjenju emisije ugljičnog dioksida, velika pažnja posvećuje se uštedi vode i tijekom proizvodnje apsolutno se ništa ne baca. Kompanija proizvodi i svoje maslinovo ulje, balzamični ocat i fantastičan med iz košnica smještenih u vinogradima – tamo gdje žive pčele zna se da nema pesticida!
Ta povezanost sa zemljom, briga oko nje, bioraznolikost u vinogradima u sprezi s mnoštvom inovacija koje su uveli tijekom godina, učinili su kompaniju Bottega prepoznatljivom na svjetskom tržištu, a njihovi proizvodi redovito osvajaju talijanska i svjetska priznanja. Bottega barovi i corneri nalaze se po cijelom svijetu, boce prosecca zlatnog sjaja prisutne su gotovo na svim važnijim proslavama, druženjima i prijemima. Jer, ne osvaja srca samo čaroban zlatni odsjaj boca, nego i prosecco koji pretočen u čaše donosi svu ljepotu i radost života – u talijanskom stilu.
Tekst: Sunčana Barušić
Foto: Sunčana Barušić i arhive kompanija Bottega i Villa Sandi
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/12/DJI_0550-Distillerie-Bottega-Arfanta-Autunno-1-Novembre-2023-mr-2.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-12-04 20:30:392024-12-04 20:40:32Putovanje u pitoreskni krajolik u kojem nastaje prosecco
Zagrebački je „Pupitres – Boutique Vinske Kulture“ ugostio druženje predstavnika medija i organizatora PINK DAY Zagreb Festivala.
Bila je to prilika za najavu noviteta na 12. festivalu PINK DAY Zagreb. Organizatorica i osnivačica Festivala Sanja Muzaferija i izvršna direktorica Zrinka Jelić – Belinić, najavile su uvođenje treće boje koja će u 2025., uz najvažniju, ružičastu (i zelenu), obilježiti PINK DAY Zagreb.
Istaknuto je da Festival svakih nekoliko godina uvodi zanimljive novitete kako bi svojim posjetiteljima i izlagačima pružio dodatan doživljaj.
Još 2014. godine je na Festival uspješno uvedena promocija ekstradjevičanskih maslinovih ulja Green in Pink, a 2022. Pink Mixology, s pink koktelima.
Fokus festivala i dalje ostaje na rosé vinima (ružičasto), kao i na ekstradjevičanskim maslinovim uljima (zeleno), no na idućem izdanju Festivala, koji će se 26.04.2025. održati u Laubi: kući za ljude i umjetnost, posjetitelji će moći uživati i u trećoj boji – tj. amber/jantarnim/narančastim vinima odabranih izlagača.
Prisutnima se obratio i sommelier Josip Orišković, selektor Festivala za ta vina – koji je ukratko predstavio koncepciju.
Također je predstavljena i suradnja s domaćicom druženja, poznatom sommelierkom i vinskom promotoricom Jelenom Šimić Valentić i Pupitresom u Medulićevoj ulici, gdje će se povodom 12. PINK DAY ZagrebFestivala održavati radionice i Masterclassovi.
Na druženju su se uz male zalogaje Pupitresa, kušala vina: FESTIVUM Katunar Estate Winery iz Vrbnika, Krk; Plavac mali Sivi vinarije Bura s Pelješca; Škrlet 298 Kleti Romić iz Moslavine; Glavica Škrlet Amfora iz Moslavine i Sontacchi Superslav iz Kutjeva te Hlam9, vinarije Šipun, sa specijalnog položaja na otoku Krku.
Više o svemu, kao i o eminentnim gostima Festivala će otkriti službena konferencija za medije, neposredno prije Festivala, u travnju 2025.
Bila je ovo idealna prigoda za druženje i zdravicu povodom nadolazećih blagdana, skorog kraja kalendarske godine i dosadašnje lijepe suradnje Festivala, medija i svih prisutnih!
Foto: Rene Karaman i Sunčana Barušić
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/11/20241120_122618.jpg352645Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-11-21 23:21:062024-11-21 23:21:45Na predblagdanskom druženju najavljeni noviteti na 12. PINK DAY Zagreb Festivalu 2025.
Budući da je zemlja – partner proteklog Pink Day Zagreb Festivala bila Mađarska, u srijedu 29. svibnja održalo se zanimljivo predstavljanje mađarske regije Veszprém – Balaton – Wine & Gastro & Cult region. Prisutni su se mogli doznati zanimljiivosti o kulturi, sportu, gastronomiji i predivnim turističkim mjestima ovoga kraja.
Veszprémfest
Mađarski kulturni centar Zagreb na Europskom trgu bio je domaćin ovog druženja, a iz mađarske regije Balaton stigao je Zoltán Mészáros koji je predstavio regiju i njezinu raznoliku ponudu – mnogobrojne vinske, gastro i muzičke festivale koji se tradicionalno održavaju, a program kreće već u lipnju. Kušali smo izvrsna mađarska vina: Garamvári Prestige Brut, Jásdi Ranolder White, Jásdi Ranolder Red, Figula rosé i male fine zalogaje.
Zoltán Mészáros
Balaton-Bakony regija ima raznoliku ponudu od kulture, sporta, gastronomije i mnoštvo festivala. Predivan krajolik i priroda, skrivene vrijednosti i kulturno blago čekaju posjetitelje na svakom koraku.
Vinogradi vinarije Figula
Ovo je područje poznato po vinu, jer površina jezera poput ogledala reflektira sunčeve zrake na vinograde i tako regiji daje značajke gotovo mediteranske mikro-klime. Ovdje su najpoznatije sorte Olasz rizling (u nas graševina), ali i pušipel/šipon/furmint koji se nekad zvao ‘Szigeti’.
Tijekom prezentacije kušali smo odličan Garamvári Prestige Brut. Naime, kad vinski znalci razmišljaju o mađarskoj vinskoj regiji Balaton, prva pomisao su im mineralna i osvježavajuća bijela vina. Garamvári vinarija, međutim, diči se velikim izborom pjenušavih i crvenih vina koja se uzgajaju u vinogradima koji okružuju obiteljski posjed. Vinska kuća je otvorena 1990. godine, a do danas se s vinogradima proširila zasađenima na 90 hektara u mjestima Balatonlelle i Balatonboglár.
Garamvári vinarija
Pjenušći se lagano i nježno fermentiraju u boci na niskoj temperaturi s kvascem tijekom dugog (24-36 mjeseci) perioda sazrijevanja u istoj boci što jamči puni razvoj tradicionalnog karaktera šampanjca.
Jásdi- Csopak vinarija
Iz vinarije Jásdi- Csopak kušali smo Jásdi Ranolder White i Jásdi Ranolder Red. Podrum je sagrađen u 18. stoljeću, a od 1849. je centar obiteljske vinarije biskupa Veszpréma, Jánosa Ranoldera, koji je izgradio reputaciju i slavu vina iz mjesta Csopak. Upravo ovdje, u tom slavnom podrumu na području jezera Balaton su i odabrane prve bijele sorte za njegovanje vina i to prema najvišim standardima toga doba. U to vrijeme, vina s ovoga posjeda bila su popularna u Beču, Varšavi i Pešti. No, kao i drugdje u Europi, i ovdje je filoksera učinila svoje i od 1890. – vinogradi su gotovo uništeni.
Vinogradi Jásdi- Csopak vinarije
Početkom dvadesetog stoljeća, vinski trgovac Salamon Hűvös, postaje novim vlasnikom novoposađenih vinograda, a zahvaljujući njegovom vinogradaru Istvánu Bakonyiju, koji se u to doba smatrao najboljim u svom poslu, vinogradi i vina postaju sve boljima. Zgrada u kojoj se nalaze podrum i vinarija 1998. godine su postali vlasništvo obitelji Jásdi, koja je obnovila klasicistički kompleks star preko 200 godina i 40 metara dugi podrum, koji pruža idealne uvjete za odležavanje vina, te uvela suvremeni način proizvodnje.
Kušana vina na druženju Pink Day Festival Special Edition
Obnovljen i osvježen, podrum je 2000. godine, osvojio titulu „Najljepšeg vinskog podruma regije Balaton“ a od 2013. godine, ponosno nosi četiri od pet mogućih zvjezdica prestižnog vodiča Gault & Millau. 2014. osvojili su Prestige Award, a 2017. nagradu „Vinar svih vinara“ koju dodjeljuje 60 najboljih vinara Mađarske – samo jednome, onom najboljem. Otada sve do danas, 17 hektara vinograda sa 6 različitih sorti – kao i sama vinarija, kontinuirano se razvijaju a posljedično – i vina su sve kvalitetnija i bolja.
Vinarija Figula
Dakako, kušali smo Figula rosé iz vinarije smještene u mjestu Balatonfüred (regija Balatonfelvidék) a napravljena je od sorte Kékfrankos te bordoških sorti. Sommelieri kažu da je svjež, osvježavajući s primjerenim kiselinama, i da je prava voćna „bomba“ u kojoj nalaze jagode i maline. Vino dolazi iz obiteljske vinarije Figula koja ima 30 hektara vinograda. Pokojni Mihály Figula je 2000. proglašen „vinarom godine“. Nasadi su stari pedesetak godina a prije dvije-tri godine kupili su dodatnih sedam hektara. Pretežno uzgajaju graševinu, sivi pinot, muškat lunel, chardonnay i sauvignon blanc.
Detalj sa mliječne farme Tekeresvölgy Veszprém
Kušali smo i odlične mliječne i mesne proizvode Tekeresvölgy Veszprém koji imaju tradiciju obiteljske proizvodnje od 2008. godine. Od 50-tak „Magyartarka” krava koje su zaštićena mađarska pasmina, dobivaju organski proizvedeno mlijeko i vrlo karakterne, odležane polutvrde i meke sireve koji su krunski proizvod farme i često nagrađivani na natjecanjima. Proizvode i mesne prerađevine, a na svojoj farmi nude i smještaj. Veliki su pobornici i zagovaratelji konzumacije zdrave, domaće, prirodne i organski proizvedene hrane.
Sanja Muzaferija i Anna Mladenovics
Stoga, ne propustite posjetiti Veszprém-Balaton regiju koju obilježava eno-gastro ponuda, ali i kultura i sport!
– Veszprém : UNESCO City of Music
– Veszprém : City of Queens
– Bakony-Balaton regija: kultura, gastronomija, sport
– Kihagyhatatlan helyek: mjesta koja morate obići
Foto: privatni album, VEB2023 ECOC, arhive Mađarskog kulturnog centra Instit Liszt i Wines of Hungary
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/05/Balaton-bevezeto_1.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-05-31 16:40:282024-05-31 16:50:38Predstavljena mađarska regija Veszprém – Balaton na Pink Day Festival Special Edition
U subotu 20. travnja u zagrebačkoj Laubi: kući za ljude i umjetnost sve je ponovno bilo ružičasto, jer se ovdje povodom Festivala PINK DAY Zagreb okupio veliki broj znalaca, profesionalaca, ljubitelja i ljubiteljica vina, posjetitelja odjevenih u ružičasto – željnih druženja, visoke estetike, odličnih ulja i ponajprije: izvrsnih ružičastih vina!
PINK DAY Zagreb je osobito ponosan što su svi stolovi izlagača bili popunjeni gotovo mjesec dana prije Festivala i to vinima iz Hrvatske, Italije, Francuske, Slovenije, Srbije… Ipak, osobito je zamijećen fantastičan odaziv vina i vinara zemlje partnera PINK DAYa Zagreb, Mađarske, koje je festival okupio u najvećem broju ikad u Hrvatskoj: njih više od deset, s mnogobrojnim etiketama rosé vina, a festival je obišao i veleposlanik Mađarske njegova ekselencija Csaba Demcsák sa suprugom.
Veleposlanik Mađarske Csaba Demcsák i supruga
Osnivačica i direktorica Festivala Sanja Muzaferija naglašava da je festival PINK DAY Zagreb, proslava proljeća, optimizma i ženstvene energije uz lagana vina. Ovoga puta bio je bogatiji nego ikad do sada, a obilježio je i veliku 10. obljetnicu svog Green in Pink „festivala u festivalu“.
„PINK DAY Zagreb spaja zabavu, nježna vina i edukativne sadržaje; okuplja vinske znalce i profesionalce, ali i „obične“ ljubitelje finih ružičastih vina idealnih za toplije dane. Rosé je vedar, a naš je festival upravo takav pa je već mnogo puta proglašavan najljepšim“ rekla je Sanja Muzaferija. I dodala: – „Tijekom godina se PINK DAY Zagreb etablirao i zbog edukativnih sadržaja, razmjene iskustava izlagača, veselog i optimističnog ozračja, a dosljedno promovira umjerenu, ženstvenu konzumaciju vina te je, prema priznanju samih vinara, značajno pomogao da se stav prema roséu izmijeni. Već tri godine na festivalu imamo i ružičaste ginove, tonike, likere i koktele. Naravno, tu je i Green in Pink, ove godine powered by HTZ, koji slavi vrhunska domaća ekstra djevičanska maslinova ulja“.
Ovaj boutique festival ponudio je više od stotinu etiketa vina, tridesetak etiketa vrhunskog ekstra djevičanskog maslinovog ulja i predstavio nekoliko premium brandova žestokih pića i koktela, a u svemu je uživalo više stotina posjetitelja. Bio je to najbogatiji festivalski program do sada, koji je doista izazvao pravo oduševljenje i već sada rezervaciju za dogodine, a čitav je travanj bio u znaku Festivala PINK DAY Zagreb.
Već nekoliko dana nakon konferencije za medije, održan je u vinoteci & wine baru Bornstein Masterclass „Roséi Novog svijeta“ powered by PBZ Card & Nexi, gdje su se kušala i tri hrvatska vina koja su ovjenčana zlatom na Concours Mondialu: Bastian, Fakin i Ško Vina.
Radionice su se nastavile i dan kasnije u mađarskom kulturnom Centru – Institutu Liszt, masterclassom „Mađarski roséi“powered by Mađarsko Veleposlanstvo i Institut Liszt, a voditelj kušanja bio je ugledni znalac mađarskih vina Zoltan Győrffy.
Slijedila je radionica „Roséi i slastice u društvu Roberta Hromalića“ powered by Belje, a onda i „Sve o jednoj čaši“ powered by Riedel, na kojoj se moglo naučiti koje su čaše najprimjerenije za pojedinu vrstu roséa.
Na dan Festivala, u subotu, u Laubi, među brojnim hrvatskim izlagačima (njih gotovo stotinu s blizu 200 etiketa) posjetitelji su uživali u brojnim vrhunskim ružičastim vinima a osobito je zanimljivo da je ugledna slovenska vinarija Tilia Estate upravo u Hrvatskoj, na PINK DAYu Zagreb upriličila premijeru svog prvog roséa – „Casanova“.
Program festivala je započeo, kako i priliči obljetnici Green in Pink, masterclassom „Maslinova ulja“ powered by JGL, koji su vodili načelnik općine Šolta Nikola Cecić-Karuzić i Zlatko Burić, predstavivši zainteresiranim posjetiteljima sve o novoj zvijezdi hrvatske maslinarske scene – Šolti, čiji maslinari svugdje u svijetu postižu fantastične rezultate i kući donose zlata.
Središnje predavanje bio je masterclass „All About Rosé“ pod pokroviteljstvom HTZ-a, a predavanje je održala gošća iz Sjedinjenih Američkih Država, ugledna i slavna vinska novinarka i autorica pet knjiga, svojevrsna začetnica „ružičaste vinske revolucije“ u svijetu, Katherine Cole iz Oregona, koja je nakon predavanja i kušanja, dijelila autograme oduševljenoj publici i potpisivala svoju knjigu „Rosé All Day“. U svoj je tasting uvrstila pjenušac Šember i rosé vina Markus, Poletti i Benvenuti. Ona je, uz pomoć HTZ-a i Turističke zajednice Međimurja te tvrtke Croatia by the Glass, otputovala i na kratko studijsko putovanje u Međimurje, da se što bolje upozna s hrvatskom vinskom scenom.
Katherine Cole
Nakon ulja i vina, uslijedila je radionica miksologije „Pink Mixology“ powered by Rossi, na kojoj je predavač Filip Sarilar pokazao kako i sami možete postati „barman“.
I za kraj, ponovno o maslinarstvu. Na okruglom stolu „10 godina vrhunskog maslinarstva u Hrvatskoj“ powered by HGK, koji je moderirala „lovkinja“ Morana Zibar, znalcima i svima koji su željeli saznati nešto više obratili su se prof.dr.sc. Dubravka Škevin, doc.dr.sc. Mirella Žanetić, ugledni maslinar Velimir Jurić dipl. oec (Oleum Maris) i doc.dr.sc. Jelena Đugum iz HGK.
Morana Zibar, Mirella Žanetić, Dubravka Škevin, Jelena Đugum i Velimir Jurić
Na Festivalu se, kako se to na estetski fokusiranom Festivalu PINK DAY Zagreb i očekuje, s nekoliko umjetničkih djela predstavio mladi umjetnički kolektiv Kolekcionart, a na kraju su se dodijelile i željno očekivane nagrade za najljepše uređen izlagački stol. U žiriju su bili Morana Zibar, Dubravka Tomeković Aralica (Gault & Millau), chef Mario Mandarić i voditeljica Nikolina Pišek.
Nije bilo nimalo lako odabrati najljepše stolove izlagača jer se iznimno trude što kreativnije urediti izložbena mjesta. Ove godine je vrijednu prvu nagradu; Embassy pink bicikl dobila Vinea Gold; drugu nagradu putovanje u jednu vinsku regiju Hrvatske je dodijelio Croatia by the Glass a osvojila vinarija Bastian; treću nagradu, vino Whispering Angel i set Riedel čaša, osvojilo je Belje a nagradu koju je dodijelila Ikea „pink paket“ za najljepše dotjeran stol maslinara osvojio je Dal Fleur.
Romerquelle je i ove godine službena voda festivala kojom su se posjetitelji mogli osvježiti i odmoriti u Romerquelle loungeu.
Zrinka Jelić-Belinić i Sanja Muzaferija
Iza Festivala PINK DAY Zagreb stoji osnivačica Sanja Muzaferija koja kroz ovaj festival već više od desetljeća pokreće svojevrsnu rosé revoluciju, a uz nju je već tri godine, Zrinka Jelić-Belinić iz agencije Z – Eventi & Promocija.
PINK DAY Zagreb je ponosan što među svoje partnere ubraja vrhunske partnere: PBZ Card Premium Visa & Nexi, HTZ, HGK, JGL, MIVA Galerija vina, Romerquelle, Riedel, Esplanade Zagreb Hotel, Ikea, Talijanko hrvatska gospodarska komora, Lauba: kuća za ljude i umjetnost.
U Laubi je održana konferencija za medije na kojoj je najavljen 11. Pink Day festival koji će se održati u Laubi u subotu20. travnja od 11 do 20 sati, gdje će biti prisutno više od 150 etiketa rosé vina iz Hrvatske, Mađarske, Slovenije, Srbije, Italije, Francuske…..kao i izlagači maslinova ulja na „Green in Pink“ powered by HTZ festivalu te izlagači na mini festivalu „Pink Mixology“ gdje će posjetitelji moći kušati ružičaste koktele.
Direktorica i osnivačica Pink Day Zagreb festivala Sanja Muzaferija u predstavljanju programa istaknula je da je ovogodišnja zemlja partner festivala Mađarska te se prisutnima obratio i kulturni ataše u Hrvatskoj Mađarskog kulturnog centra – Instituta Liszt, Thuróczy Zoltán, a uz njega okupljenima se u ime Hrvatske turističke zajednice obratila Slavija Jačan Obratov, direktorica Sektora za sustav turističkih zajednica i razvoj proizvoda.
Sanja Muzaferija i Thuróczy Zoltán
Nakon službenog dijela konferencije u partnerstvu s vinarijom Kutjevo prezentirani su vrhunski Rosé 2023. i Rosé Premium 2023., a na samom početku prisutni su kušali Kutjevo rose pjenušac koji je sve oduševio. Uzvanici su uživali i u ukusnim slanim i slatkim zalogajima za koje se pobrinula slastičarnica Amelie.
Jedini hrvatski festival ružičastih vina PINK DAY Zagreb pripremio je i ovoga puta bogat i raznolik program s čak osam radionica i Masterclasseva.
Program festivala će se održavati i u tjednu prije festivala 16. i 17. travnja. Masterclass„Roséi novog svijeta“ – powered by PBZ Card Premium Visa & Nexi zakazani su za 16. travnja u Bornstein wine baru,
a 17. travnja slijedi nekoliko izvrsnih radionica u Mađarskom kulturnom centru – Institut Liszt na Europskom trgu: Masterclass „Mađarski roséi“ –powered by Mađarsko veleposlanstvo; radionica “Elegancija roséa: vina Belje i slastice u društvu Roberta Hromalića“ – powered by Belje te radionica„Sve o jednoj čaši“ – powered by Riedel.
Tijekom festivala 20. travnja u Laubi će se održati nekoliko radionica: radionica „Maslinova ulja“ powered by JGL, zatim masterclass „All About Rosé: Katherine Cole“ – powered by HTZ, koji će održati posebna gošća KatherineCole koja stiže iz Amerike, a svojom knjigom „Rosé All Day“ je pokrenula svojevrsnu svjetsku „ružičastu vinsku revoluciju“. Radionica „Pink mixology“ – powered by Rossi bavi se pink koktelima, a u tu je i zanimljiv Okrugli stol „10 godina vrhunskog maslinarstva u Hrvatskoj“ – powered by HGK, koji moderira poznata „lovkinja“ Morana Zibar.
Službena voda festivala Romerquellepripremit će udoban lounge u kojem će se posjetitelji moći odmoriti i osvježiti uz Romerquelle vodu.
PINK DAY Zagreb festival će i ove godine nagraditi najljepša izlagačka mjesta, pa će Lauba tijekom festivala opet biti okupana rosé detaljima, cvijećem, balonima i ukrasima….a za nagrade najkreativnijih izlagača pobrinuli su se partneri festivala; Embassy koji će darovati pink gradski bicikl, Croatia by the glass osigurava izlet u jednu divnu vinariju, Riedel čaše osigurava Miva Galerija vina, a tu je i Ikea paket s posebno izabranim roza artiklima.
PINK DAY je ponosan da među svoje partnere ubraja: PBZ Card Premium Visa – koji festival prate od prvog izdanja, zatim NEXI, Romerquelle kao službena voda festivala, Hrvatska turistička zajednica, Hrvatska gospodarska komora, JGL- Jadran Galenski laboratorij, Talijansko hrvatska gospodarska komora, Ikea, Riedel, Amelie, Esplanade Zagreb hotel, Mađarski kulturni centar – Institut Liszt.
Thuróczy Zoltán kulturni ataše Mađarskog kulturnog centra Institu Liszt u Zagrebu i Beáta Siklósi
S obzirom da se festival održava u Laubi – kući za ljude i umjetnost, gosti tijekom festivala bit će Kolekcionart.com digitalna platforma na kojoj se zaljubljenici u umjetnost u bilo kojem trenutku, bilo gdje se nalazili, mogu upoznati s mnogo mladih hrvatskih umjetnika i u nekoliko koraka kupiti njihova umjetnička djela koja im se zatim dostavljaju na kućnu adresu. Kolekcionart ima i galeriju u Zagrebu, a priprema zanimljivu mini izložbu za subotu i Pink Day festival.
Vlasta Pirnat i Sanja Muzaferija
Više informacija o radionicama i prijava na tomislav@croatiabytheglass.com a sve o rasporedu festivala, izlagačima i partnerima na društvenim mrežama Pink Day – IG i FB kao i na stranici www.pinkdayzagreb.com
Foto: Rene Karaman
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/04/20-konferencija-za-medije.jpg500667Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-04-09 19:43:332024-04-09 19:46:45Bliži se 11. izdanje festivala PINK DAY Zagreb
U galeriji Kolekcionart, smještenoj u zagrebačkoj Zvonimirovoj ulici 7, nedavno su se, u organizaciji udruge WOW (Women on Wine) okupile članice udruge sa suosnivačima galerije, Nikom Kolveshijem Radlovićem i Bartolom Fabijanićem, te svojevrsnim domaćinom, iako zapravo gostom – vinarom Sašom Štulom sa suprugom Vjekoslavom, iz vinarije Dobra berba. Okupljanje je bilo jedno od redovitih WOW okupljanja, ali ipak pomalo drukčije. Vrlo brzo se otkrilo o čemu je riječ.
Saša i Vjekoslava Štula, Nik Kolveshi Radlović i Bartol Fabijanić
„Udruga WOW/ žene i vino ušla je u 13. godinu djelovanja a naša je misija uvijek ista: promovirati vinare – ponajprije žene, ali i sve kvalitetne već afirmirane vinare i njihova vina, te osobito mlade vinare. U ekskluzivno ženskom „klubu“ udruga WOW okuplja samo žene u ugodnom druženju, ali i u učenju o vinu. To su žene koje vole i cijene dobro vino, a redovito organiziraju vinska događanja i studijska putovanja vezana uz vinograde, vinare, vino i njegovu proizvodnju“, kazala je Sanja Muzaferija, osnivačica udruge WOW, idejna začetnica i Pink day, festivala ružičastih vina, koji će ove godine održati 20. travnja u Laubi, kući za ljude i umjetnost i proslaviti 11. godišnjicu.
Sanja Muzaferija, Saša i Vjekoslava Štula, Maja Kuzmanović
„Neskromno ću reći da za hrvatske vinare činimo više nego drugi, jer WOW svake godine vodi jednog vinara, pobjednika u našoj akciji Što žene žele, na nagradno putovanje u jednu vinsku regiju svijeta. Nedavno smo s članovima vinarije Benvenuti bile u Pijemontu. U okviru WOW-a izrasla su i dva pod-projekta. Jednan je moj Wine& Design u kojem povezujem vino i dobar dizajn, a nedavno je naša istaknuta članica, arhitektica Maja Kuzmanović, zamislila Young Art & Winemakers projekt koji spaja mlade umjetnike i mlade ili mlađe vinarije i vinare“, dodala je Muzaferija naglasivši da je osobno oduvijek držala da je stvaranje vina umjetnost, pa je stoga i ružičasti festival Pink Day smjestila u muzeje i galerije. Tako se povezuju dvije umjetnosti, a upravo je tako bilo i te večeri.
Mjesto koje promovira mlade umjetnike
Kolekcionart, projekt i prostor, predstavili su domaćini. Dobrodošlicu je zaželio Nik Kolveshi Radlović: „S dvojicom prijatelja, Filipom Mojzešem i Tomom Trbuljakom, Bartol Fabijanić i ja smo najprije osnovali digitalnu art platformu s ciljem da domaćim i inozemnim ljubiteljima umjetnosti na jednom mjestu predstavimo mlade hrvatske umjetnike. Platforma Kolekcionarthttps://www.kolekcionart.com/ funkcionira poput online galerije u kojoj svi zainteresirani mogu prvo otkriti, a onda i kupiti djela mladih hrvatskih umjetničkih talenata. Trenutno predstavljamo petnaest odreda akademski obrazovanih umjetnika, a o svakome se može pročitati na platformi , ali i pogledati i kratki film Filipa Mojzeša.
Bartol Fabijanić je dodao: „Brzo smo shvatili da ni izdaleka nije dovoljno imati digitalnu platformu da bismo radili na promociji mladih umjetnika. Umjetnička djela se ipak moraju izložiti u prostoru, ne smiju biti uskraćena publici da ih blisko „susretne“ i razgleda. Da bismo bili bolje prihvaćeni i uočeni, morali smo se nekako uključiti u život grada pa smo otvorili galeriju u središtu grada, u Zvonimirovoj ulici, gdje promoviramo potpuno novu mladenačku, umjetničku estetiku. Cijene umjetnina ovdje nisu previsoke, a nabavka nekog djela naših mladih umjetnika, za desetak godina se može pokazati jako dobrom investicijom. Mi gotovo za svakoga možemo jamčiti da će njegovo djelo izdržati test vremena i postati vrijednije, da će se umjetnik pročuti i da će ga se još više cijeniti – rekao je, dok je vinar Saša Štula počeo otvarati i točiti Piena pjenušac.
Hrvatski prosecco
„Rođeni sam Zagrepčanin i zapravo mi kao „klincu“, ni nakraj pameti nije bilo da ću se baviti vinarstvom i vinom. Igrom slučaja, završio sam Agronomski fakultet, potom sam radio kao enolog u raznim vinarijama, a onda sam se odlučio osamostaliti. Kupio sam vinarsku zadrugu u Svetoj Jani, koja je osnovana 1935. Godine, a bila zatvorena 25 godina i osnovao vinariju Dobra berba. Okupio sam vinare s kojima sam bio okružen od kojih otkupljujem grožđe starih, gotovo zaboravljenih sorti. U Hrvatskoj ima mnogo odličnih vinara, no meni je bio cilj proizvoditi nešto drukčije, nešto što će me izdvojiti, nešto po čemu ću biti „poseban“ – kazao je vinar Saša Štula i gostima natočio svoj pjenušac Piena brut, od sorti štajerska belina, kraljevina, šipon i žuti plavac, te dodao kako je prije pokretanja proizvodnje pjenušca tri godine proveo na edukacijama u talijanskoj regiji Valdobbiadene, jedinoj na svijetu koja svoj pjenušac smije nazivati prosecco. „Nisam htio kopirati prosecco, nego napraviti prvi hrvatski pjenušac koji će biti nalik proseccu: lepršav, lagan, pitak i osvježavajuć, bez visokih alkohola…koji se može pijuckati u svim prilikama, ali i poslužiti umjesto aperitiva. Sa zadovoljstvom mogu reći da sam uspio u svojoj nakani“, rekao je Saša Štula. Skroman je, jer su kasnije, u nevezanom razgovoru članice udruge WOW doznale da je vinarija Dobra berba na prvom mjestu u Hrvatskoj po proizvodnji pjenušca, a Piena, po volumenu najprodavaniji i najtraženiji pjenušac!
Piena na Mayfairu
Veliko je zanimanje izazvao i rosé pjenušac iz vinarije Dobra berba. „Njega radimo od crnog pinota, a iduća će serija biti s dodatkom zweigelta i malo frankovke“ kazao je Saša Štula čija će se vina točiti i na Mayfairu u Londonu, a promociju njegove Piene i ostalih vina iz vinarije je u restoranu u Oxfordu, svjetski poznatog chefa Raymonda Blanca, organizirao ugledni Christofer Burr (MW), sommelier kraljevskog dvora.
Saša Štula
„U planu su nam još dvije etikete. Jedna s većim ostatkom neprovrelog šećera, a druga će biti totalno brut. Nadamo se da ćemo ih uspjeti plasirati na tržište unutar godinu dana“, dodao je samozatajni vinar Saša Štula, čija vina, osim u njegovoj vinariji na adresi Ivančići 11 u Svetoj Jani iznad Jastrebarskog, koja je otvorena svaku subotu i nedjelju od 11 do 17 sati, se mogu kupiti i u Vrutku, većim Interspar trgovinama i Kauflandu. Bravo Saša!
Vidimo se na Pink Day-u
Uostalom, Piena rosé moći će se kušati u Laubi na festivalu ružičastih vina Pink Day, u posebno uređenom korneru koji će Saša Štula urediti zajedno sa suosnivačima galerije Kolekcionart, Nikom Kolveshijem Radlovićem i Bartolom Fabijanićem. Bit će to posebno kušanje roséa – s pogledom na umjetnička djela mladih autora. Unaprijed se radujemo. Gdje je dobra vibra, tu se stvaraju i ideje, pa su članice udruge WOW, suvlasnici galerije i vinar podržali zamisao Maje Kuzmanović: „zarolati“ projekt Young artists and winemakers te upoznati i podržati generacije koje stvaraju umjetnička djela, dobra vina i koračaju u novo sutra!
Tekst: Sunčana Barušić
Foto: WOW i Sunčana Barušić
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/02/20240209_190612-scaled.jpg15002000Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-02-19 13:03:552024-02-22 10:01:57Udruga WOW u galeriji Kolekcionart organizirala druženje uz dvije umjetnosti
Udruga WOW nedavno je svečano proslavila svoj 12. Rođendan i dodijelila svoje godišnje nagrade za vino godine. WOW-ice su svoju važnu proslavu „pred-tinejdžerskog“ rođendana i dodjelu tradicionalnih godišnjih nagrada organizirale u sklopu svog partyja povodom nadolazećih blagdana.
Tko još ne zna: UdrugaWOW redovito već 11 godina dodjeluje vlastite godišnje nagrade za naj-vino godine. Zapravo je to bilo bilo super-finale akcije „Što žene žele“ (izbor vina po ženskom ukusu) koja traje svake godine od svibnja do listopada, a provodi se anketom među članicama i simpatizerkama. Premda je ime akcije „Što žene žele“ pomalo duhovito, sustav izbora je itekako ozbiljan. Upravo zato što su pretpostavljale da će biti odmahivanja rukom jer su – zamislite – žene, smislile su način izbora njima najdražih vina koji je elaboriran i nadasve ozbiljan a ipak poseban i „ženstven“.
Akcija biranja najboljih vina po njihovom, rafiniranom ženskom ukusu, tijekom godina se afirmirala, baš kao i sama, tek godinu starija udruga.A WOW izbor za Grand Prix zanimljivo je zamišljen, drukčiji od ostalih i u igri su isključivo hrvatska vina. Vinari ih jako vole primiti jer su nagrade, za razliku od uobičajenih plaketa, zvjezdica, bodova, diploma i priznanja, itekako konkretne.
Tako su do sada ukupni pobjednici izbora (WOW Grand Prix) svake godine putovali u režiji WOW-ica u neku vionsku regiju svijeta. Lista vinara koji su putovali s WOW je impozantna: Gianfranco Kozlović u Bordeaux, Saša Senjković u Champagnu, Moreno Coronica u španjolski Penedes, Luka Krajančić u Burgundiju, Frano Milina Bire u Austriju, Meneghetti u talijansku Toscanu, Marko Fakin u Mađarsku, vinarija Jakob u Milano.
Prošlogodišnji pobjednici iz vinarije Benvenuti putovali su na nagradno putovanje u talijanski Piemonte., a uz pomoć agilnog vinskog koncepta „Hrvatska na čašu“ /„Croatia By the Glass“, u sastavu Tomislav Tuđen i Jure Andrijašević.
Tri razine filtera
Izbor ide kroz tri razine filtera a započinje (pred)selekcijskom listom vina koju svake godine sastavlja jedan ugledni hrvatski sommelier, svojevrsni vinski „kustos” ili „izbornik“(izbornica).
On (ili ona) selekcionira vina kušana u prošloj godini i sastavlja autorsku listu najboljih/najzanimljivijih/najuspješnijih vina u pet kategorija: pjenušci, bijela, ružičasta, crvena i “desertna” (vina s ostatkom šećera). Do sada su vinski selektori bili odreda renomirani sommelieri Karin Rupena-Perdec, Alena Stuparić, Željko Bročilović Carlos, Filip Savić, Emil Perdec, Siniša Lasan, Mario Meštrović, Roko Bekavac, Jelena Šimić Valentić, Ivan Jug i posljednji – Darko Lugarić.
– U drugoj fazi, sve WOW članice i simpatizerke, njih više od 200, a među kojima su i ugledne vinske i gastro novinarke, sommelierke, konzultantice, enologinje, vlasnice vinoteka i restorana, stručnjakinje za vinski marketing i zaljubljenice u vino i kulturu stola – mogu glasati za svoje favorite elektroničkom poštom. Tako se dobije 12 finalnih vina, (dva pjenušca, tri bijela, dva ružičasta, tri crvena, i dva desertna). U trećoj i izlučnoj fazi, konačnu odluku donose tri vinski upućene članice kušanjem naslijepo.
– Finalni ocjenjivački sud ovog puta bile su Egle Katunar, voditeljica prodaje i marketinga Kuće vina Ivan Katunar iz Vrbnika na otoku Krku; Lucija Matijević sommelierka trećeg stupnja i predavačica HSK (Hrvatskog sommelierskog kluba) i mlada vinska stručnjakinja Jana Košćec, također s položenim trežim stupnjem HSK. Finalno žiriranje vina naslijepo održano je ove jeseni u Iki, uz pomoć spretnih djelatnika hotela Ikador – vještog head-sommeliera Mate Negulića i vrhunske profesionalke Andree Klemenčić. Nakon što je žiri među dvanaest finalista odabrao pobjednike u svakoj od pet kategorija, slijedio je i najveći zadatak: izdvojiti jedno vino (i njegovog autora) koje ih je najviše impresioniralo.
Ovogodišnja lista finalista: u kategoriji pjenušaca: – Amfora, vinarije Tomac i Blanc de Noirs vinarije Jagunić, obje s Plešivice, hrvatske Champagne. Pobijedio je Blanc de Noirs vinarije Jagunić a nagradu je Dominiku Jaguniću uručio renomirani sommelier Goran Petrić.
U kategoriji bijelih vina tri najbolja su malvazija Santa Lucija 2017., malvazija OMO 2020. i Enjigi Venje KB.BQ. 2010 a pobijedio je Enjigi Venje KB.BQ. 2010. Nagradu je Ivi Enjingiju uručio maslinar Duilio Belić čija su se ulja kušala uz vrhunsku hranu.
Dva najbolja roséa su Rossella vinarije Poletti i Rosé Premium vinarije Kutjevo, oba iz 2022. Pobijedio je Rosé Premium vinarije Kutjevo. Nagradu je Petru Marincelu uručila Sanja Muzaferija, osnivačica i direktorica festivala ružičastih vina „Pink Day Zagreb“, koji će iduće godine 20.travnja u Laubi doživjeti svoje 11.izdanje.
Među crvenima izdvojili su se teran Barbarossa 2019. vinarije Tomaz, Trnjak 2017. vinarije Grabovac i crvena kupaža istarskog majstora Morena Degrassija Terre Bianche 2012. Pobijedio je Barbarossa 2019. vinarije Tomaz,a nagardu je Klaudiju Tomazu uručio uvaženi sommelier i autor pred-selekcijske liste, Darko Lugarić
Od desertnih vina u vrhu su Iločki podrumi s Tramincem Principovac izborna berba prosušenih bobica 2016., te prošek Babić 2018., vinarije Testament. Pobijedio je Traminac Principovac izborna berba prosušenih bobica 2016 a nagradu je Luki Lozančiću uručila sommelierka i članica izlučnog ocjenjivačkog suda, Jana Košćec.
Za nagradu, pobjednici u svakoj kategoriji dobili su skulpturu koju je dizajnirala dizajnerska grupa “Grupa”, a ukupni pobjednik Ivo Enjigi odlazi na, zasad još uvijek tajnu, vinsku destinaciju. Na nagradi mu je čestitao prošlogodišnji pobjednik, Albert Benvenuti.
Nakon službenog dijela dodjele nagrada, uslijedio je party koji je svojim vinima ponajprije „ukrasio“ ukupni pobjednik, veteran i legenda Ivo Enjingi koji je za ovu priliku donio i za okupljene goste otvorio cijelu vertikalu fantastičnih vina iz svog podruma. Uz pobjedničko vino, Enjigi Venje KB.BQ. 2010 , kušala su se i bijelo Venje 2015., Venje 2010., Venje 2006. Sve je oduševilo upravo vino iz 2006., koje je još uvijek živo, vibnrantno i vrlo užitno te u super formi. A za sladokusce bili su tu i Traminac izborna beba bobica 2009., kao i rizlinzi iz 2012. i 2008. I crno Venje 2009. Zaključak svih prisutnih: Top vina, top vinari, vrhunska organizacija, lijepo društvo. Hvala svima
Foto: Rene Karaman
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2023/12/nagrade-Karaman.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2023-12-17 14:03:172023-12-17 14:03:38Udruga WOW dodijelila nagrade za naj-vino godine
U subotu 22. travnja u zagrebačkoj Laubi: kući za ljude i umjetnost sve je bilo ružičasto. Održano je deseto izdanje jedinstvenog festivala posvećenog rosé vinu, za koji pokretačica Sanja Muzaferija uvijek kaže da je to ujedno i proslava proljeća, optimizma i nježne, ženstvene energije uz lagana vina. U Laubi se povodom Festivala PINK DAY Zagreb ponovno okupio veliki broj znalaca, profesionalaca, ljubiteljica i ljubitelja vina, posjetitelja koji su odjeveni u ružičasto bili željni druženja, proslave proljeća, optimizma, visoke estetike, odličnih maslinovih ulja ali ponajprije: izvrsnih ružičastih vina Hrvatske, Slovenije, Italije, Francuske, SAD-a…
„PINK DAY Zagreb spaja zabavu, nježna vina i edukativne sadržaje, okuplja vinske znalce i profesionalce i znalce, ali i „obične“ ljubitelje ovih finih ružičastih vina idealnih za toplije dane. Osim što je festival roséa, PINK DAY Zagreb je i svojevrsna posveta ženskoj energiji i ljepoti života. To je lepršava svečanost ružičastog pogleda na svijet. Jer rosé i jest upravo takav: vedar! Tijekom posljednjih deset godina Festival se etablirao zbog edukativnih sadržaja, razmjene iskustava izlagača, veselog i optimističnog ozračja a dosljedno je promovirao umjerenu, ženstvenu konzumaciju vina te, prema priznanju samih vinara, značajno pripomogao da se stav prema roséu izmijeni, pa tako i vinska karta Hrvatske. Dakako, tu je i Green in Pink, koji slavi vrhunska domaća ekstra djevičanska maslinova ulja, a od prošle godine imamo i ružičaste ginove, tonike, likere, koktele..“ rekla je Muzaferija.
Izlagački stol Bastian vinarije
Ovaj boutique festival, koji je nakon Vinistre i VinoComa ujedno i najstariji veći vinski festival u Hrvatskoj, ove je slavljeničke godine ponudio više od stotinu etiketa vina, tridesetak etiketa vrhunskog ekstra djevičanskog maslinovog ulja i predstavio nekoliko premium brandova žestokih pića i koktela, a u svemu je uživalo više stotina posjetitelja. Bio je to najbogatiji festivalski program do sada. Zapravo je čitav mjesec travanj bio okupan u užičasto, jer je već na konferenciji za medije u Laubi početkom mjeseca, priredio radionicu vina Bregovite Hrvatske, pod dirigentskom palicom iskusnog sommeliera Maria Meštrovića. Nastavilo se 18. travnja, u jedinom zagrebačkom restoranu s Michelinom zvjezdicom, Noel, gdje se pred prepunim auditorijem održao Masterclass rosé vina Chateau d’Esclans Pinks That made History powered by PBZ Card Premium Visa, koji su se kušali iz vrhunskih Riedel čaša a sve pod vodstvom Teda Lelekasa, Moet Hennessy brand ambasadora.
Radionica Ružičasti američki zapad i Grgich Hills Rosé
Svi popratni programi izlagačkog Festivala su i ovoga puta bile izuzetno zanimljivi. Za Ružičasti američki zapad s vinima američke Zapadne obale koja nisu na hrvatskom tržištu, pod vodstvom Mirene Bagur, Croatian Premium Wine Importa iz Bostona, tražilo se mjesto više. Dok je Bagur predstavljala vinarije i njihovo pozicioniranje na golemom američkom tržištu, njen suprug i poslovni partner Win Burke, govorio je o karakteristikama i stilu svakog od pet vina koja – su došla – od sjevernog dijela američkog Zapada, Oregona, sve do kalifornijskog juga i Napa Valleyja. Među njima je bio i Grgich Hills Rosé Mikea Grgicha, čovjeka hrvatskih korijena i pionira vinarstva u SAD-u. Gost iznenađenja bio je vrhunski američki kuhar chef Johnny Sheehan koji je rekao i nekoliko riječi o pairingu ovih vina s hranom.
Sudionici okruglog stola Ružičasti vinski istok
Znalcima i svima koji su željeli saznati nešto više bio je privlačan panel, tj. okrugli stol posvećen ružičastim vinima hrvatskog istoka – Ružičasti vinski istok: 10 godina kasnije powered by HGK, a u čast procesu napretka ružičastih vina ovoga kraja. Moderatorica je bila „lovkinja“ Morana Zibar, a sudjelovali su predstavnici HGK Jelena Đugum, HAPIH-a Darko Cenbauer, Vinarije Kutjevo: Dino Galić i Vina Papak: veteran Mladen Papak.
Masterclass ekstra djevičanskih maslinovih ulja „Šampionska ulja Istre i Dalmacije“ powered by JGL vodila je docentica sa Sveučilišta u Splitu dr. Sc. Mirella Žanetić, gdje su posjetitelji mogli saznati sve o tajnama dobroga ulja. Za sam kraj su na radionici koju je osmislio Vjenceslav Madić, “Master Kishoni“: „PINK COCKTALIZATION“ powered by Esplanade Zagreb Hotel došli su na svoje ljubitelji ružičastih koktela, začudne molekularne „alkemije“ koktela i miksologije – jer su se na ovoj radionici doslovce događala čuda u čaši.
Vjenceslav Madić, “Master Kishoni“
Na Festivalu se, prigodno, mogla kupiti i limitirana edicija majica s likom PinkGirl čiji dizajn potpisuje Marina Dimić Kepeski, koja je uz Muzaferiju i njenu partnericu u PINK DAYu Zagreb Zrinku Jelić Belinić bila u žiriju koji je odabrao najljepše stolove izlagača.Naime, osim po vinima i izuzetno dobroj atmosferi koja je uvijek zajamčena, Festival je poznat i po fantastično uređenim izlagačkim stolovima.
Izlagački stol Vinarije Kutjevo
Svi se partneri iznimno trude jer se ovdje dodjeljuju iznimno vrijedne nagrade za kreativno uređen izlagački stol. Ove godine je vrijednu prvu nagradu, 12 Riedel čaša iz linije Restaurant Extreme Rosé osvojilo Kutjevo. Ostale nagrade – bez redoslijeda: ružičasti toaster SMEG model TSF02PKEU, tvrtke Gemma, osvojio je Astoria Wines. Miris Elie SaabLe parfum essentiel iz portfolia Martimex parfumerija dobila je Udruga Kvarner Wines. Bottegaje osvojila poklon paket izdavačke kuće Media Bar s tri knjige – Stanley Tucci Okus, Anđa Marić Moja revolucija u 365 dana i Arijana Čulina Dva puta u pet minuta.
Bogati paket IKEA (dekica, jastučići, sitnice za kuću..) dobila je MIVA Galerija vina kao nagradu za kreativnost i dugogodišnju vjernu suradnju. Na Festivalu se, premijerno u Zagrebu, mogla kupiti i netom objavljena knjiga u izdanju Media Bara, Stanleyja Tuccia Okus: moj život kroz hranu, u prijevodu Nade Mirković. Tko je želio, mogao je u Laubi: kući za ljude i umjetnost istodobno posjetiti i prodajnu izložbu hvaljene i nagrađivane mlade hrvatske slikarice Emanuele Lekić Noćna smjena.
Mirta Atilja, autorica keksića Miscotti
Romerquelle, je i ovoga puta bio službena voda festivala a Ikea se pobrinula za udoban lounge u kojem su posjetitelji mogli odahnuti. Uživali su i u finim delicijama i kruhu glavnog pekara Nikše Mandića iz jedne od ponajboljih zagrebačkih pekarnica, Noel Bread & Deli, a u zasebnom food corneru su posjetitelje i izlagače čekali fini zalogaji Cateringa Kvatrić, kao i keksići Miscotti autorice Mirte Atilje koji se slažu s rosé vinom i ispečeni su specijalno za ovu priliku.
Sanja Muzaferija i Zrinka Jelić-Belinić
Iza PINK DAY-a Zagreb stoji osnivačica Sanja Muzaferija koja kroz ovaj Festival već čitavo desetljeće promovira divna proljetna vina i tako pokreće svojevrsnu rosé revoluciju, a uz nju je posljednje dvije godine, Zrinka Jelić-Belinić iz agencije Z – Eventi & Promocija.
PINK DAY Zagreb je ponosan što među svoje partnere ubraja vrhunske brandove: PBZ Card Premium Visa, HTZ, HGK, JGL, MIVA Galerija vina, Ikea, Romerquelle, Bregovita Hrvatska, Riedel, Martimex, Esplanade Zagreb Hotel, Smeg, izdavačka kuća Media Bar, Miscotti, Lauba: kuća za ljude i umjetnost.
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2023/04/2-Pink-Day-proslavio-je-10-rodendan.jpg4881056Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2023-04-24 14:43:072023-04-24 14:45:0010. PINK DAY Zagreb, festival pun pozitivne energije i dobrog društva
Ususret 10.Pink Dayu Zagreb, koji će se održati 22. travnja u Laubi, u jedinom zagrebačkom restoranu s Michelinovom zvjezdicom, Noel, tražilo se mjesto više. Masterclass The Pinks That made History“ (Povijesno važni roséi) powered by PBZ CardPremium Visa, vodio je gospodin Ted Lelekas, Moët Hennessy brand ambasador. Prezentacijom je oduševio sve prisutne, a kušale su se vrhunske etikete kuće Chateau d’Esclans – The Pale, Whispering Angel i Rock Angel, i to iz ponajboljih vinskih čaša na svijetu, s potpisom Riedel.
Prije kušanja vina, Noel je polaznicima masterclassa pripremio bogati „brunch“, a za welcome drink posluživao se Chateau d’ Esclans Pale rosé.
Održani Masterclass bio je izvrstan uvod u dosad najbogatiji program 10. Pink Day Zagreb festivala koji su organizatori u ovoj jubilarnoj godini pripremili. Na vrijeme rezervirajte mjesta na odličnim radionicama festivala u subotu 22.4.u Laubi! A to su: vođeno kušanje Američki Zapad s vrhunskim rosé vinima američke zapadne obale; Pink Cocktailzationby hotel Esplanade, s ružičastim koktelima te masterclass ekstra djevičanskih ulja Šampionska ulja Istre i Dalmacijepowered by JGL . Održat će se i Okrugli stol : 10 godina poslije: ružičasti vinski Istokpowered by HGK, koji moderira „lovkinja“ Morana Zibar, a tijekom samog festivala kušat će se vina i ulja oko stotinu izlagača.
Doista vrijedi posjetiti ovaj kreativan, ženstven i optimističan boutique festival koji će Laubu okupati u najrazličitije nijanse ružičastog: od vina preko cvijeća, odjeće i pink detalja. Jer ovdje se nagrađuju najljepši izlagački stolovi vrijednim nagradama Riedela, Martimexa i Smega.