Arhiva oznaka za: Slovenija

U Prekmurje na vikend-bijeg

Prekmurje – pitoreskni dio Slovenije kojeg s jedne strane okružuje rijeka Mura, s druge vinorodni brežuljci Goričke a s treće dokle pogled seže, prostrana panonska ravnica. Dio je to Slovenije koji privlači sve više turista na samo zbog svojih prirodnih ljepota i eno-gastro doživljaja, nego i zbog uvijek nasmijanih domaćina, te činjenice da ovdje nekako dani prolaze bez jurnjave i pretjerane buke. Prekmurje se može pohvaliti i s jedinstvenim izvorom ljekovite „crne vode“ koja desetljećima privlači mnoge posjetitelje koji vode računa o svom zdravlju, ali i one koji znaju da će im priroda pomoći ukloniti njihove boljke.

Priča o Prekmurskom crnom zlatu, ali i eliksiru mladosti kako još nazivaju „crnu vodu“ započela je u listopadu 1960. godine u – Prekmurju odnosno na mjestu gdje se sada nalaze Moravske toplice koje se pak nalaze u blizini grada Murska Sobota. Čak se znade i datum otkrića „crne vode“ – bilo je to 5. listopada 1960. godine kada su na močvarnoj livadi kraj Moravaca počeli bušiti zemlju zbog nafte. Očekivanja su bila velika, a potom je za naftaše nastalo razočarenje. Umjesto nafte iz bušotine je potekla crna topla voda s mirisom nafte.

Tek nakon dvije godine ona se temeljitije počela istraživati, pa je sredinom 1962. godine na mjestu bušotine otvoreno je kupalište s osam kabina. Pokazalo se da „crna voda“ čiji se izvor nalazi na dubini od 967 do 1467 metara, povoljno djeluje na organizam, pa je 1964. godine Republički sekretarijat za zdravstvo Ljubljana, proglasilo termalnu i mineralnu vodi iz izvora Mt-1, prirodnim ljekovitim sredstvom.

Kupalište s osam kabina u 60 godina pretvorilo se u Terme 3000 – Moravske Toplice koje danas imaju tri hotela, apartmansko naselje, kamp, veliko golf igralište, sportske terene, wellness i zabavnim dio za najmlađe koje se prostire na 2020 metara kvadratnih. Uglavnom – Moravske toplice pružaju smještaj za gotovo 2000 ljudi, a o jednodnevnim posjetima bazenima i saunama da i ne pišemo!

Murska Sobota i Moravske toplice udaljeni su od Zagreba 160 kilometara, a putujete li preko Varaždina, pa krenete cestama mimo autoputa, ne trebate vinjetu. Možete odabrati smještaj i odmor u hotelima s četiri ili pet zvjezdica, poput Hotela Livada Prestige koji je ujedno i jedini hotel tog tipa u Prekmurju.

Sobe su renovirane, tople i opuštajuće jer interijerom dominiraju održivi materijali ali i element tradicije rukotvorina – prekmursko pletivo od slame i kukuruzne komušine. Svaka soba ima i prostranu kupaonicu s masažnom kadom u koja se može napuniti i termalno-mineralnom vodom.

Uz miran san Moravske Toplice nude pregršt sadržaja koje će vam pomoći u rješavanju nakupljenog stresa ali i ukloniti zdravstvene probleme uz iskusne stručnjake za medicinski wellness. Uostalom u nekoliko odvojenih bazena u Termama 300 možete u kupki od 37 °C osjetiti blagodat toliko hvaljene „crne vode“.

Moravska termo-mineralna voda koja spada u najtoplije vode tog tipa u Europi), pomaže u liječenju bolesti lokomotornog sustava i reume, ali i sve češćih problema s kožom. Svakom je gostu dana mogućnost uranjanja u bazen s filtriranom termo-mineralnom vodom (32 do 34 °C) ili kupku s nefiltriranom termo-mineralnom vodom koja je znatno učinkovitija. Zbog njihovih ljekovitih učinaka Ministarstvo zdravstva Republike Slovenije, Termama 3000 – Moravske Toplice, dodijelilo je koncesiju za provođenje zdravstvenih programa.

Nakupljeni stres otpustiti će masaža medom, toplom smjesom ljekovitih biljaka ili uljima dobivenih iz biljaka prekmurskih livada i bučinih sjemenki a finalni touch masaži dati će dvadesetominutni boravak u Septariju. Riječ je o jedinstvenom prostoru Termi 3000 u kojem dominira velika prepolovljena stijena pronađena u prekmurskim goricama stara 15 milijuna godina.

Neki je nazivaju zmajevim kamenom a vjeruje se da zrači posebnom energijom, pa Septarij pomaže da se na prirodan način ojača imunitet, regeneriraju koža i koštano tkivo i ublažavaju grčevi mišića, pozitivno djeluje i kod reumatizma, ali i na srce i daje mu pravilan ritam. Svojom energijom smiruje i uspostavlja ravnotežu na psihičkoj i fizičkoj razini, poboljšava san, jača samopouzdanje i pamćenje te poboljšava koncentraciju.

Voda iz termo-mineralnog izvora koristi se i u beauty svrhe uz pomoć BlackAquaTherm kozmetike pogodne za osjetljivu kožu i posebno cijenjene za ublažavanje problema sa suhom kožom i psorijazom. Tretman možete isprobat tijekom boravka, ali i proizvode ponijeti kući.

Kad zamiriše po prekmurskim specijalitetima, ubilo kojem hotelu koji odaberete iz grupacije Sava Hotels&Resorts , možete biti sigurni da vas čekaju nezaboravni gurmanski užici. Upravo oni, hotelsku ponudu hrane u Termama 3000 čine jedinstvenom. Tijekom boravka kušati ćete više od 50 tradicionalnih prekmurskih jela koje svakodnevno priprema jedinstven tim. Chef Danilo Čurman, voditelj kuhinje Hotela Ajda i Hotela Livada Prestige, te chef Danilo Kozar, voditelj kuhinje Hotela Termal i slastičarka Ana, rođeni su Prekmurci koji se ponose najvišim odličjima s državnih i međunarodnih kulinarskih natjecanja.

Osim mnogobrojnih prekmurskih specijaliteta, u slastičarnici Terma 300 peku se domaći kolači među kojima dominira kraljica među slasticama – Prekmurska gibanica. Riječ je o kolaču s osam ‘katova’ zaštićenom oznakom izvornosti u EU, zbog čega se svakodnevno radi po točno zadanom normativu.

Slastičarka Ana dnevno pripremi nekoliko limenih posuda za pečenje pozamašnih dimenzija, nižući pažljivo slojeve tijesta, jabuka, oraha, sira, maka i domaćih ribanih jabuka, pa sve obilno zalijeva vrhnjem s umućenim jajima.

Samo nekoliko kilometara od Termi 3000 nalazi se Čokoladarnica Passero u kojoj možete saznati sve o čokoladi, na radionici sudjelovati u pripremi čokoladnih pralina.

U obilasku s degustacijom (7 eura) teško ćete razlučiti je li vam bolji spoj mliječne čokolade i kruške s klinčićem i karamelom ili tamne čokolade sa šljivom, orahom i cimetom.

Do čokoladarnice se može iz Terma doći i pješice u ‘slatkom sprehodu’ jednoj od aktivnosti animacijskog tima Termi 3000.

U okolici Moravskih Toplica nalaze se još dva bisera, mjesta na kojima će uživati gurmani: Šunkarna Kodila s glavnom zvijezdom, zaštićenom Prekmurskom šunkom ali i brojnim drugim mesnim proizvodima te s jedinstvenom degustacijskom turom kroz prostor u kojem sazrijevaju šunke.

U Kodili sazrijevaju i goveđi komadi mesa koje možete i kušati u njihovom restoranu.

Svakako posjetite i obiteljski restoran s Michelin preporukom Gostila Rajh. Spoj tradicionalnog i modernog i iskustvo četiri generacije osjetit ćete u svakom zalogaju kojeg danas, nakon svoje prabake i djeda potpisuje mladi chef Leon Pintarič.

Ovdje kušajte tradicionalne prekmurske specijalitete u degustacijskom meniju od pet sljedova ili jednostavno naručite ono po čemu je ova gostilna oduvijek poznata – u malom kotliću poslužen Bograč, prekmurski gulaš pripremljen od tri vrste mesa.

U Prekmurju toče i dobre kapljice. Svakako posjetite vidikovac Vinarium s kojeg puca pogled na četiri vinske regije i vinski podrum Vinske kleti Malek Puklavec Winary.

Uz obilje eno-gastro užitaka Prekmurje nudi i druge jedinstvene doživljaje – biciklom istražite Pejzažni park Goričko s dvorcem, saznajte gdje se nalazi Otok ljubavi, doživite pustolovni park Bukovniškog jezera, naučite sve o nastanku prekmurskog bučinog ulja, prođite kroz vrata Pomurja kako se često opisuje paviljon Expano i svakako istražite Ocean Orchids Tropski vrt u kojem su glavne zvijezde – orhideje.

Ovaj kompleks s najvećom proizvodnjom orhideja u ovom dijelu Europe nastao je na termalnom izvoru koji je pomogao u stvaranju jedinstvenog ozračja za rast ove posebne biljke. U Dobrovnik krenite opušteni, odvajajući barem dva sata za posjet kako biste u vođenoj turi doznali zanimljivosti koje krije Tropski vrt.

Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić i promo 

Radgonske gorice, podrum u kojem caruju pjenušci

Planirate li vikend u Radencima, namjeravate li možda spustiti kofere u Gornjoj Radgoni… ili u bilo kojem ljupkom mjestu u sjevernoj Sloveniji, svakako odvojite vrijeme za posjet vinariji Radgonske gorice. Želite li vođenu turu po podrumu, te kušanje pjenušaca i mirnih vina, svakako rezervirajte termin i odaberite hoćete li samo razgledati podrum ili uživati u razgledu te vođenoj degustaciji uz fine zalogaje, bez obzira dolazite li pojedinačno, u paru, manjem društvu ili većim grupama.

Podrum s prirodnim slapom

Radgonske gorice imaju jedan od najzanimljivijih podruma u regiji, u kojem se čuvaju mirna vina i pjenušci, ukopan ispod brda i izgrađen u obliku slova V, sa slapom u najdubljem dijelu, od kojeg kroz podrum teče potočić, koji je ujedno i najmanji pritok rijeci Muri.

Svoj nastanak može zahvaliti bratu cara Franje, Janezu, koji je osnovao svojevrsno poljoprivredno društvo sa sjedištem u Grazu, ali podružnica je bila upravo u Radgoni. Nekada je služio za skladištenje leda koji se vadio iz zamrznute rijeke Mure, a uz vino u njemu su se čuvale lako kvarljive namirnice. Neko su se vrijeme u lijevom dijelu podruma uzgajale i gljive, a oba kraka su povezana tunelom.

Malo po malo, vrijedni su vinari shvatili da temperatura u podrumu odgovora za čuvanje pjenušca (penina), a i još dan danas se spominje pjenušac Klenovšek iz 1852. godine koji je iz ovog podruma prvi poslan na tržište. Naime, Alojz Klenovšek je nakon dvogodišnjeg školovanja u Champagni, proizveo i prodao 12.000 boca zlatnog radgonskog pjenušca. Budući da je jako volio kartati, priče kažu, da je jednog dana kartao u tvrtki Luis Kleinoscheg et frères, Styrie i – izgubio, pa je podrum preuzela francuska obitelj Bouvier koja se potom iz Švicarske doselila u Radgonu. Braća Bouvier osnovali su potom, 1882. godine tvrtku za proizvodnju pjenušca od domaćeg vina, ali na francuski način.

Pjenušci za svačiji ukus

Bio je to službeni početak stvaranja mjehurića u podrumu pod slapom. Oni stariji pamte Zlatnu Radgonsku peninu, najnagrađivaniji slovenski pjenušac i malo cjenovno pristupačniju Srebrnu, koja se uvijek čuvala i potom otvarala u ponoć – za doček nove, ili pak u posebnim prilikama. Danas iz Doma penine, odnosno podruma Radgonske gorice na tržište izlazi više od 15 etiketa pjenušaca proizvedenih od najboljih sorti grožđa koje raste na obroncima Pomurja. Neki su proizvedeni tradicionalnom metodom, neki tankovskom od suhih, polusuhih do slatkih, pa će u ponudi svatko pronaći svog favorita.

Najbolje svari događaju se u mraku

U vinariji Radgonske gorice vrlo su ponosni i na poseban pjenušac – Untouched by Light. Za njegovo nastajanje „krivo“ je istraživanje profesorice kemije Emerite Ann C. Nobile sa sveučilišta Davis u Kaliforniji koja je dokazala da izloženost vina dnevnome svjetlu ili umjetnoj rasvjeti uzrokuje smanjivanje citrusnih aroma u pjenušcima i povećava razvoj neugodnih okusa koji se danas nazivaju „svjetlosnim aromama“.

To je nadahnulo vinare i enologe u Radgonskim goricama da proizvedu pjenušac od grožđa koje se bere u noćima bez mjesečine, prerađuje se i zrije najmanje tri godine u potpunom mraku, u   podrumima sakrivenim u radgonskim spiljama. Pakira se, dakako u mraku u specijalne crno obojene staklene boce i dodatno omata u crnu foliju. Takav, vrlo atraktivan, zaštićen od svijetla i njegovog štetnog djelovanja dolazi do kupaca željnih isprobavanja novih okusa, a i ponekih avantura jer… najbolje se stvari događaju u mraku.

Od jedne kuće do cijele ulice

Nakon razgleda podruma i degustacije, možete predahnuti, a i fino pojesti u njihovom bistrou RG (bivši Pivski hram Golar), koji se nalazi u istoj ulici, odnosno na njenom kraju tik uz rijeku Muru. Zanimljiva je priča kako je tvrtka Radgonske gorice zapravo kupila cijelu Jurkovićevu ulicu u najstarijem povijesnom dijelu Gornje Radgone. Najprije su obnovili zgradu u kojoj se nalaze kušaona i dućan, u kojem se mogu nabaviti pjenušci, mirna vina i njihovi destilati, ali i proizvodi lokalnih gospodarstava te predivno dvorište iz kojeg se ulazi u podrum, bistro, a u planu je obnova i ostalih kuća, pa će se tako unutar stoljetnih zidina naći nekoliko malih hotela, uključujući wellness s bazenom, cvjećarna, kozmetički salon, prodavaonica lokalnih delikatesa…

Nakon posjeta vinariji Radgonske penine, prošećite mostom preko Mure i samo za minutu naći ćete se u Austriji, a potom se vratite i planirajte razgled ovog dijela Slovenije koji osim prelijepih krajolika i kvalitetnog smještaja nudi i brigu o vašem zdravlju – u obližnjem Zdravilišču Radenci.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić i arhiva podruma Radgonske gorice

 

Prva žena na svijetu koja vozi vlak prema središtu zemlje

One voze motore, automobile, vlakove, brodove… Žene voze helikoptere, avione i borave iznad oblaka – u svemirskim postajama, a od nedavno žena vozi prema središtu Zemlje. Naime, Anja Škarabot Heric prva je žena na svijetu s dozvolom za vozača špiljskog vlakića koji vozi u dubinu Postojnske jame, najveće turističke spilje u Europi, poznate po velikim dvoranama, predivnim spiljskim formacijama i čudesnoj podzemnoj rijeci.

“Oduvijek me zanimao turizam, rad s ljudima ali i kreativnost i dinamika na poslu. Privukao me oglas kojim se tražio novi vozač vlakića i ja sam se prijavila. Znam da je isprva bilo čudno vidjeti da vlak želi voziti žena, ali svladala sam svu materiju,  dobila dozvolu i evo mogu reći radim vrlo zanimljiv i dinamičan posao” – kaže energična Anja koja je već dugo dio tima ove destinacije. Radi kao turistički vodič kroz Postojnsku jamu i Predjamski grad, magistrirala je etnologiju i kulturnu antropologiju na Filozofskom fakultetu u Ljubljani, a turizmu je u potpunosti posvećena. Budući da joj je suprug zaposlen u talijanskim željeznicama Treni Italia on ju je i najviše poticao da položi ispit za strojovođu špiljskog vlaka.

Anja Škarabot Heric

I tako je Anja u svoj poslovni portfolio dodala još jedno umijeće. Kad radi kao vodič zadivljenim turistima priča priču o Postojnskoj jami, a kad sjedne u vlakić i zvukom dade do znanja da slijedi početak vožnje, oduševljenje ne prestaje. Gotovo da nema posjetitelja koji se ne fotografira s Anjom.

Jesen u Postojnskoj jami je jako zanimljiva a u istraživanju njezine prirodne ljepote sudjeluju sve generacije. Oni koji vole Božićnu čaroliju znaju da je već 34 godine Postojnska jama kulisa za jedinstvene Žive jaslice. Pripreme za ovaj Božićni spektakl su u tijeku i ove godine će se Božićna priča odvijati duž pet kilometara duge turističke rute a u spektaklu će sudjelovati čak 100 izvođača među kojima su i tri vokalne zvijezde Ivan Defabiani iz Italije, Sumika Kanazawa iz Japana i Anea Mercedes Anžlovar iz Slovenije. Upravo se šiju bogati kostimi, kreiraju maske i frizure, u tijeku su audicije za izvođače, stručnjaci planiraju rasvjetu, zvučne efekte, iznenađenja za goste i tisuće drugih sitnica koje moraju biti savršene za ovako veličanstven spektakl.

„Žive jaslice u Postojnskoj jami smatraju se jednim od najvećih podzemnih događaja u svijetu. Zbog iznimnih dimenzija, naši posjetitelji spektakl gledaju dijelom vozeći se vlakom, a dijelom pješice. Čak bi se moglo reći da imamo najdužu podzemnu pozornicu!”, kaže predsjednik Upravnog odbora Postojnske jame Marjan Batagelj, koji događaj od 25. do 30. prosinca doživljava vrlo emotivno. „Ovakvu izuzetnu scenografiju podzemnih dvorana nećete doživjeti nigdje drugdje. Zbog toga se ovaj događaj smatra jedinstvenim na svjetskoj razini” zaključuje i napominje kako je pretprodaja ulaznica za Žive jaslice u Postojnskoj jami počela, a popust od 30% se može iskoristiti do 5. studenog. Broj ulaznica je ograničen pa zbog velikog interesa dobro je obaviti online kupnju.

Foto: Iztok Medja

Celje, gradić u Sloveniji, uoči Halloweena pruža najčarobniju zabavu za cijelu obitelji

Celje je poznato kao grad grofova i mjesto legendi, s najvećim srednjovjekovnim dvorcem u Sloveniji, destinacija s predivnim zaleđem i vrhunskom gastronomijom, no otkad je u tom gradu, udaljenom tek nekih sat vremena od Zagreba, otvoren Tehnopark, najveći park znanosti, tehnologije i inovacija, postao je još omiljenije odredište za obiteljski odmor. Pobjeći od rutine uvijek je dobra ideja, osobito kad se  – baš kao što će u narednim tjednima biti u Celju – privlačnost destinacije spoji s mogućnošću izvrsnog smještaja i mnoštvom zabave za djecu.

Gdje odsjesti?
Sve do 22. prosinca (i onda ponovo od 3. siječnja 2025.) Hotel Evropa ima izvrsnu ponudu – povoljan obiteljski vikend paket za 299 eura koji uključuje dva noćenja i besplatni smještaj za jedno ili dvoje djece do 12 godina. Uz to, ponuda uključuje i besplatni parking, luksuzni buffet doručak i obiteljsku ulaznicu za Tehnopark Celje, Tropsku kuću i Celjski dvorac. Odlučite li se u Celje stići vlakom, autobusom ili možda biciklom, bit ćete dodatno nagrađeni. Naime, u hotelu s više od 150 godina tradicije i odličnim položajem na jednom od najljepših celjskih trgova, po dolasku vas čeka piće dobrodošlice i mogućnost kasne odjave.

Hotel Evropa, Celje

Retro računarstvo

Nostalgičari, zaljubljenici u tehnologiju i mladi doći će na svoje 26. i 27. listopada od 10 do 17 sati kada je u Tehnoparku Celje na programu Retro računarstvo. Posjetitelji će se moći prisjetiti omiljene zabave iz djetinjstva u duhu “zabavno-strašnih” igara koje će impresionirati i mlađe generacije.

Halloween znanstveni party
Uoči Halloweena, i Tehnopark Celje priprema tematski program prigodno nazvan Tjedan strašne znanosti. Tijekom sedam dana, od 26. listopada do 3. studenog (izuzev 28. listopada i 1. studenog, kad Tehnopark neće raditi) održavat će se brojne kreativne radionice i druženja s robotima, posjetitelji će moći uživati u inženjerskom kutku, šetnji kroz sobu strave, izradi svijeća za Halloween i Halloween akademiji… Posebno veselo i uz puno glazbe, smijeha i plesa bit će na partyju “Strašno rajanje” u Tehnoparku 31. listopada, od 14 do 15.30 sati. Ponesite svoje najbolje kostime za Halloween i zabavite se!

 Čarobni dan na Celjskom gradu
Istog dana, 31. listopada, održava se i Čarobni dan na Celjskom gradu. To mjesto, koje se uzdiže nad gradom, odakle se pruža predivan pogled i na kojem dominira srednjovjekovni dvorac, impresivno je samo po sebi. Nekadašnji grad grofova uoči Halloweena ugostit će vješticu Kiradu, vitezove, mađioničare koji će izvoditi Veronikine trikove…, a kad se spusti noć vrata tajanstvenog dvorca otvaraju se samo za najhrabrije posjetitelje. Uz pratnju vodiča posjetitelji će doživjeti jezive priče i legende uz duhove, vještice i uklete duše koje su stoljećima dio povijesti ovog dvorca. Vrhunac večeri bit će Noć vještica i vatreni show od 21.45 sati.

 Sva događanja uključena su u redovnu cijenu obilaska dvorca, no organizatori pozivaju zainteresirane da se za sudjelovanje u Čarobnom danu na Celjskom gradu prijave na: tic.celje@celje.si.

 

Foto: Promo Celje

Srce kaže da – odmoru u Zdravilišču Radenci

Od Zagreba udaljeno samo 140 kilometara, nalazi se Zdravilišče Radenci dio grupacije Sava Hotels & Resorts s tradicijom dugom preko 140 godina. Njihova priča počinje kad je dr. Karl Henn, liječnik i stručnjak za ljekovite vode kao student na putu kroz Radence stao i s izvora zagrabio pjenušavu, kiselu vodu. Testirao ju je, te se 1865. vratio u Radence s ciljem da iz bušotine kraj izvora ponovno zagrabi svoj “slatinski šampanjac”.

Sadržaj vode ga je oduševio, te je počeo upozoravati kolege i ljude na njezine blagodati. Kako bi što više ljudi pilo ovu vodu sam je punio boce te je počeo prodavati flaširanu. U prvoj godini je prodao čak 37 tisuća boca, a o posebnosti ove vode čulo se diljem Europe.

Priča kaže kako su Radensku čak pili pape u Vatikanu i car na bečkom dvoru. Henn nje stao samo na tome – istraživao je utjecaj vode zasićene ugljikovom kiselinom u kupkama, a kad je došao do  nevjerojatnih rezultata,  dr. Henn je na ovome mjestu počeo graditi zatvoreno kupalište. Gradnju je nakon njegove smrti nastavio njegov sin i 1882. godine u lječilištu Radenci otvoren je prvi lječilišni objekt u kojem je bilo 12 soba i 11 kabina za kupanje. Prve godine Radence je posjetilo 79, a šest godina kasnije čak 200 gostiju, što je za ono doba zavidna brojka.

Godine su prolazile, povijest je ostavila traga, ali blagotvorna voda nije prestala izvirati. Danas je Zdravilišče Radenci mjesto jedinstvenog mineralnog wellnessa (posjeti ih godišnje preko 35 tisuća posjetitelja) čija je osnova mineralna voda bogata s CO2. Nju se izravno s najstarijeg izvora u Radencima, prema uputama stručnjaka pije tri puta dnevno, provodeći svjetski poznatu Hennovu kuru. Učinak na zdravlje je nevjerojatan, a rezultati se osjećaju već nakon prve noći koju se provede u kompleksu hotela ove holističke wellness oaze.

Ljekovita mineralna voda 

Mineralna voda iz Radenaca jedan je od razloga zašto ovu wellness oazu posjećuju domaći ali i strani posjetitelji, a dokazano je da je jedna od mineralnih voda s najvišim sadržajem CO2 i predstavlja temelj holističkog mineralnog wellnessa.

„Termalna voda poboljšava cirkulaciju u visceralnim organima i venama. Njena toplina blagotvorno djeluje na cijelo tijelo, a gosti mogu odabrati kuru pijenja, mineralne kupke, inhalacije mineralnom vodom ili se odlučiti za ulazak u saunu s ledom napravljenim od mineralne vode. Zajedno s termoterapijom, kupanjem u termalnim bazenima, mineralnim kupkama ili jednom od naših animacijskih programa koji uključuju primjerice vježbanje ili nordijsko hodanje , ovaj tip wellnessa dio je holističkog pristupa koji treba svim generacijama“, kaže Janja Kisilak voditeljica animacijskog tima Zdravilišča Radenci koja se godinama trudi da svi gosti na vrijeme popiju čašu radenske, uživaju u aktivnostima i programima, ali i istraže destinaciju u potpunosti.

Janja Kisilak

U obilasku cijelog Zdravilišča doznaje se o povijesti Radenaca, pronalazi zeleno srce u prekrasnom parku (udaljenost od terma koja je preporučljiva za hodanje – kao rehabilitacija nakon kardiovaskularnih problema), spustiti se do jednog od izvora u prirodi i popiti čašu blagotvorne vode. Ona prodire iz dubine zemlje uz određenu buku za koju se veže i nekoliko (posjetiteljima zanimljivih) legendi. Jedna od njih kaže da su za šum i bubnjanje ispod izvora krive vještice koje u kotlu ispod izvora kuhaju knedle.

Savršen trio

Djelatnici će gostima preporučiti ljekoviti trio zbog kojeg sve veći broj ljudi posjećuje Radence. Prvo je termalna voda koja se nalazi u bazenskom kompleksu u kojem je 10 unutarnjih i vanjskih bazena, termalne oaze hodnicima povezanih s hotelima. Drugo je blagotvorno blato fango koje pomaže u rješavanju stresa, bolesti kralježnice ali i ubrzava rehabilitaciju. Treći itekako važan čimbenik je i povoljna klima s više od 250 sunčanih dana godišnje koje možete provesti u obilasku Radenaca, ali i na izletima.

Kako se u potpunosti prepustiti i dopustiti da priroda za vaše zdravlje napravi najbolje što može mogu vam pomoći i stručnjaci dijagnostičkog centra koji se nalazi unutar zdravstvenog centra otvorenog za sve goste.

U Zdravilišču Radenci nije nikad dosadno

Boravite li u Radencima nekoliko dana, uživajte u istraživanju destinacije. Laganom šetnjom u trajanju 40-tak minuta, u Radencima potražite jednu od četiri Slovenske vinske Fontane Kapela.

Riječ je o jedinstvenom mjestu za kušanje vina s panoramom koja zaustavlja dah. Dok s čašom u ruci, u sklopu degustacije, kušate šest izabranih vinskih etiketa (11 eura) ovog kraja, pogled će se zaustaviti na vinogradima i mjestima Prleškog kraja.

Za one koji borave dulje u Zdravilišču Radenci, u radijusu od tridesetak kilometara nalaze se još dva bisera turizma ovog kraja. Idealna destinacija za izlet tako je Expano, iznimna arhitektonska kreacija u kojoj se ovaj dio Slovenije, Pomurje, otkriva na poseban način.

Zgrada se nalazi uz Soboško jezero nedaleko Murske Sobote, koje je ljeti prepuno kupaća iz cijele Europe, a skriva divnu priču o životu uz rijeku Muru. Postav je interaktivan, vrlo zabavan i informativan pa ne čudi kako u Expanu uživaju sve generacije. Kad ste na ovom mjestu svakako testirajte vlastitu koncentraciju, poletite balonom ispod Pomurja…

Za vinoljupce, nedaleko Zdravilišča Radenci nalazi se vinsko carstvo Radgonskih gorica. U vođenoj degustacijskoj turi proći ćete kroz povijesnu lentu vinarije sve od 1852.godine do danas, zaviriti u podrume s posebnom pričom, saznati sve o najmanjem pritoku rijeke Mure koji iz slapa u vinskom podrumu  pretvara u pritok, nazdraviti danu posebno odabranim pjenušavim pićima među kojima je apsolutna zvijezda Zlata Radgonska penina, najnagrađivaniji slovenski pjenušac, dobitnik više od 10 šampionskin titula i više od 100 medalja s renomiranih međunarodnih ocjenjivanja.

Odlični programi za menadžere svih generacija 

Naporan radni tempo, puno stresa koji opterećuje pravilno funkcioniranje tijela i optimalan ritam srca, pomanjkanje slobodnog vremena za duži godišnji odmor, ali i jedinstvena adresa na koju je dovoljno samo spustiti kofere i odabati program kreiran samo za vas – sve su to razlozi da urbani menadžeri svih generacija (barem na kratko) odmore u Zdravilišču Radenci.

Tijekom nekoliko dana mineralna i termalna voda će u potpunosti opustiti mišiće, ojačati srce, riješiti tijelo stresa. U programu ‘Odaberimo zdravo’ na tanjurima će se naći posebno kreirani jelovnici koji će tijelo vratiti u balans. Dan će biti ispunjen aktivnostima izvan i unutar kompleksa, za vas je spremna sauna s više od 10 različitih mogućnosti. I da – u Radencima se odlično spava čak i ako imate nemiran san.

Zdenka Ploj

„Naš najstariji gost trenutno u hotelu je gospodin kojem su 93 godine. Dolazi u  Zdravilišče Radenci gotovo pedeset godina napominjujući kako njegovo tijelo treba naše programe. U vrijeme kad je radio bio je direktor jedne velike tvrtke, a svoj godišnji odmor je uvijek dijelio na vrijeme provedeno uz morsku obalu i u našim termama. Dugovječnost pokazuje kako je od mladosti mislio na zdravlje srca“,  kaže direktorica Zdravilišča Radenci Zdenka Ploj otkrivajući kako se ova destinacija sve više okreće urbanim i mladim ljudima koji su u potrazi za oazom u kojoj će lako ostaviti svoj stres i revitalizirano krenuti u nove radne pobjede. Prepoznajete li se, trebate kratki retreat izaberite jedan od jesenskih paketa ovih termi.

 

Foto: Nikola Zoko, promo i Sunčana Barušić

 

Za 10. rođendan izletišta Pomona, otvoren je i 25 metara visok vidikovac sv. Florijan

Kad je u mladosti Janko Zupanec svirao bubnjeve u slovenskoj grupi Rovis, poljoprivreda i bavljenje turizmom nisu mu bili u prvom planu. Živio je dvadeset godina u Rogaškoj Slatini, diplomirao na ekonomskom fakultetu i radio 17 godina u struci. Ali, sanjajući o drukčijem životu, bio je nezadovoljan.

Muzej u malom: kuća Jankovih roditelja

Nakon prerane smrti oca i majčine nezgode koja joj je potpuno promijenila život, odlučio je od obiteljskog gospodarstva, na kojem su tada uzgajali različite kulture, napraviti jedinstvenu, posebnu priču. Godine 2014. zasadio je svoj prvi voćnjak krušaka. Pokazalo se da sadnice, koje su mu savjetovali stručnjaci, nisu bile dobre i u ono je doba voćnjak loše rodio. Janko, tvrdoglav kakav jest, 16 je godina čupao i sadio, dokupio zemlju i sada ima 2750 stabala krušaka, 230 stabala dunja, u voćnjaku rastu marelice, jabuke, šljive…

Hotel Pomona

Stoga, nije čudo da je svoje gospodarstvo u Sloveniji, samo osamdeset kilometara udaljeno od Zagreba, u blizini Rogaške Slatine, između Boča i Donačke gore, točnije na adresi Zgornje Sečovo 3 nazvao Pomona, prema boginji voća i voćnjaka.

Janko Zupanc i supruga Vesna

Ali, Janko nije bio zadovoljan samo voćem, zasadio je vrt prepun povrća i sagradio hotel u kojem sada u osam soba ugošćuje turiste iz 65 različitih zemalja. Cijelo je gospodarstvo zaokružena priča, tako svaka soba nosi naziv po jednom voću. Dunja, kruška, šljiva… S obzirom o kojem se voću radi, tako je uređena soba – dunja na vratima, zidovi su sobe i kupaonice nježno žuti – poput dunja, na zidovima su slike s dunjama, na stolu ukras – dunja. U donjem dijelu hotela nalazi se sauna i welness, a u vrtu bio-bazen s dovitljivo dizajniranim ležaljkama.

Uz hotel se nalazi rustikalna kuća u čijem je prizemlju restoran u kojem se može uživati u domaćoj hrani koja je rasla u njihovim vrtovima, koju vam uvijek poslužuju s osmijehom na licu. U podrumu ispod restorana nalazi se velika dvorana koja je do danas ugostila na stotine uzvanika svadbi, rođendana, krstitka, a treću godinu održala se i slikarska kolonije o čemu svjedoče slike na zidovima.

Prošle je godine Janko Zupanec dovršio Poučnu turističku stazu koja započinje s vrtom u kojim raste 17 vrsti ljekovitih i začinskih biljaka, a potom, šest metara iznad tla na trupcima od sibirskog bora počinje staza dugačka 450 metara.

Kročeći na 120 metara dugačak most ulazi se u šumu u kojoj raste 17 vrsta stabala, a hoda se iznad desetak hrpi posloženih trupaca u kojima je Janko izbušio 6300 rupa u koje je stavio micelije shiitake gljiva. Uskoro će ubirati prve plodove, a svake će godine širiti gljivarski vrt za jadan takav dio. Plan mu je za par godina imati toliko gljiva da će ih moći i prodavati.

Nakon čarobne šume od 17 vrsti drveća i „gljivarnika“, drvenim se mostom dolazi iznad šume po čijem tlu veselo trčkaraju svinje. I to ne bilo koje, već svinje autohtone slovenske pasmine Krškopoljac, koja je spašena od izumiranja.

Takva se pasmina ne može uzgajati u zatvorenom prostoru, pa im je meso zbog ishrane (uz redovitu prehranu, papaju žireve, kestene i sve što padne s drveća) i stalnog pokreta, posebnog okusa i vrlo cijenjeno. S mosta u Jankovoj šumi možete i hraniti svinje, od kojih se, kako to biva, dobiva vrhunsko meso od kojeg Janko radi kobasice, čvarke, suši slaninu, šunke…

Krškopoljci, ili kako ih Janko odmilja zove: čunke, imaju i sustanare – kokoši. Njima na veliku radosti, ali ni svinjama ne smeta, oko nastambe se šapuri pijevac, a zahvaljujući ovom zajedništvu, Janko svaki dan ubire svježa jaja – koja će vam poslužiti kao dio raskošnog doručka.

U Jankovom se vrtu nalazi i staklenik koji je replika vrtlarije iz Rogaške. U njega se ulazi stazom okruženom predivnim ružama, a u stakleniku žive beluga jesetra, albino kečiga, ruska sibirska i zvjezdasta jesetra, šaran… sve zajedno trideset riba koje Janko hrani peletima i sakuplja njihov izmet. Zašto? Pa, Janko je odlučio povrće uzgajati i akvaponski.

Naime, riblji izmet sadrži amonijev nitrit koji nije dobar ni za ribe, niti za biljke. Ali, pomoću bio filtera preko kojih kruži voda uz upuhavanje zraka i mikroorganizama koji žive u sistemu, nitrit se pretvara u nitrat, a njega jaaaako vole biljke, toliko da mogu rasti samo iz glinopora natopljenog vodom u kojoj su plivale – ribe. Tako u plasteniku uz nastambu s ribama rastu rajčice, patlidžani, paprike, a najuspješnije raste salata.

Raste povrće i u Jankovom vanjskom vrtu koji od seoske ceste odvojen s 30 grmova bazge od koje se dakako – radi sok!

Danas, kada Janko Zupanec slavi deset godina postojanja Pomone, ostvario se i njegov najveći san: dovršen je i za javnost otvoren 25 metara visok toranj sv. Florijan. Za njegovu je izgradnju utrošeno 30 tona čeličnih spojeva i 80 m2 od lijepljenog drva ariša. U potpunosti je uklopljen u prirodu a ono što oduševljava je i rasvjeta koja vidikovac pretvara u dnevnu ali i večernju atrakciju. Pogled na samom vrhu je jedinstven – seže do obližnjeg sela s crkvom svetog Florijana, s jedne strane do slovenskog Huma i Sevnice, s druge do Hrvatskog Zagorja.

“Sretan sam da sam upornošću i radom na svom imanju uspio zaokružiti priču o suživotu čovjeka i prirode. Pomona radi čitave godine, zanimljiva je u svakom godišnjem dobu i idealno je mjesto za vikend bijeg posebno onih koji žive u velikim gradovima”  zaključuje Janko dodajući kako je svoj dolazak potrebno samo najaviti telefonski, pa dok vi putujete prema ovom mjestu za vas se kuha i priprema fina hrana, hladi vino ili dječji sok, ali i uređuje soba u kojoj ćete prespavati. Cijene? Dodajmo i to – jako povoljna hrana i smještaj, u kojem je doživljaj i gostoprimstvo neprocjenjivo!

Tekst:  Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić

Nova oaza opuštanja i pomlađivanja u Termama Čatež

Jesen je i kalendarski stigla, vrijeme je za wellness. Tražite li takav koji će pomoći da se lakše prilagodimo hladnijem dijelu godine, ali i umanjimo stres, uputite se u Terme Čatež i novi GRAND SPA TERME u Hotelu Terme. Luksuzni centar, koji je službeno otvoren krajem ljeta,  nalazi se u prostranoj wellness oazi na 2000 m2 te nudi holističko utočište za sve ljubitelje opuštanja.

Inovativno opuštanje

U ugodnom, posebno dizajniranom interijeru Grand Spa Termi pola površine zauzimaju saune – na površini od 1100 m2 uživati se može u dvije finske, slanoj parnoj, turskoj parnoj, bio-biljnoj sauni koje su međusobno povezane kružnim putem. Spa centar ima i vanjsku, panoramsku saunu s pogledom na lijepu okolicu Čateža.

Budući da su Terme Čatež više od 220 godina  sinonim za zdravlje i vitalnost, zbog položaja i činjenice da svojom površinom prekrivaju čak 11 termalnih izvora dubine od 300 do 600 metara s temperaturom vode od 58 do 63 stupnja Celzijusa, druga polovica novouređenog wellness centra zauzimaju unutarnji i zatvoreni bazeni. U njima je termalna voda koja pruža blaženo opuštanje tijekom cijele godine.

Točku na ‘i’ ovom wellness opuštanju stavit će inovativna rješenja koja i najzahtjevnijim ljubiteljima wellnessa pružaju jedinstven doživljaj: grijani vodeni kreveti, ležaljke, ali i Kneipp bazen i vodena staza.

U zdravom tijelu, zdrav duh! 

U sklopu Grand Spa Terme centra nalazi se i najmoderniji fitness centar na 400 m2, opremljen vrhunskim sadržajima. Ulazak u fitness centar možete kombinirati s boravkom u wellness centru boraveći u saunama, bazenima i radeći seriju vježbi.

Za svakog ponešto! 

Ovisno o tome koliko dana imate za istraživanje Termi Čatež dobro je znati da možete boraviti u ugodnim i posebno dizajniranim hotelima s odličnom ponudom hrane pripremljene u skladu sa svjetskim trendovima te prilagođenoj svim generacijama (i ljudima različitih prehrambenih navika).

Zdravstveni center Terme Čatež ubraja se među najuspješnije centre u Sloveniji zahvaljujući iznimno iskusnom stručnom medicinskom osoblju.

Za one koji žele kombinirati zimsku Termalnu rivieru s najvećim bazenskim kompleksom u ovom dijelu Europe te svijet sauna, Terme Čatež imaju odlično rješenje. U sklopu unutarnjih bazena nalazi se  predivna Wellness Riviera, koja se prostire na gotovo 1.000 m2 te nudi neograničeno uživanje u wellnessu za roditelje i sve koji vole odvojiti vrijeme za sebe i svoju dobrobit.

I na kraju , kad ste u Termama Čatež svakako iskoristite blizinu dvorca Mokrice. Do njega iz termi možete pješice ili pet minuta automobilom. Očarat će vas zelena oaza, s unikatnim engleskim parkom te perivojem jedinstvene povijesti i jednim od  najljepših golf igrališta u ovom dijelu Europe.

Na prvom katu dvorca nalazi se Restoran 1444. u kojem chef Zdravko Andjelovski i njegova  ekipa priprema tradicionalna jela na moderan način.

Foto: Nikola Zoko i promo

U Brdu kod Kranja kušalo se preko 150 vina s Decanter nagradama

U slovenskom Brdu pri Kranju, u povijest slovenske vinske scene upisan jubilej, 10. obljetnica pobjednika Salona Decanter . Više od 250 sudionika iz deset zemalja imalo je jedinstvenu priliku isprobati oko 150 vina među kojima su bila i ona s platinastom medaljom, odnosno najvišim Decanterovim priznanjem. Manifestaciju je svojim prisustvom uveličalo 50 vinara i brojna poznata imena iz svijeta vina.

„Najveći do sada, 10. Salon Decanter nagrađenih je iza nas. Više od 50 vinara iz sedam zemalja, predstavilo je više od 150 nagrađivanih vina koja su osvojila od brončanih do platinastih medalja. Najviše ih je bilo iz Slovenije, potom Srbije i Hrvatske. Svaki je bio vrijedan naše pažnje. Pripremili smo tri vrhunske majstorske radionice s međunarodnim predavačima. U vinskom baru ASKO predstavili smo retrospektivu slovenskih vina koja su osvojila platinaste medalje i međunarodne trofeje«, zaključio je organizator događanja Robert Gorjak , direktor škole Belvin i ocjenjivač u DWWA, najvećem i najvjerodostojnijem ocjenjivanju vina u svijetu od 2005. Tom je prilikom Robert Gorjak  dobio i počasno priznanje časopisa Decanter –  kao jedini u regiji, koji već 15 godina radi s Decanterom u ulozi ocjenjivača i promotora vinske kulture.

  „Decanter World Wine Awards (DWWA) smatra se najvažnijim, najvećim i najvjerodostojnijim ocjenjivanjem vina na svijetu. Ove godine medalje su dobile čak 223 slovenska vina, od čega jedno platinasto i pet zlatnih ( popis svih ). Ponosna sam što sam danas ovdje s vama«, izjavila je Loukia Xinari , voditeljica marketinga u Decanteru.

Ocjenjivanje DWWA uvijek je bilo vrlo dobro u otkrivanju poznatih i novih talenata. Na salonu je stoga posebnu pozornost izazvao Asko wine bar u kojem je izložena retrospektiva vina s osvojenim platinastim medaljama. Retrospektiva najbolje ocijenjenih vina otkrila je kako se razvijala kvaliteta vinskih stilova kod nas. „Prvo smo dosegli vrhove sa slatkim vinima, a zatim bijelim vinima. Retrospektiva je na samoj manifestaciji omogućila prekrasan hod kroz povijest nagrada“, zaključio je Gorjak.

Ukupno su slovenski vinari do sada dobili:

  • 1 naslov “Best in Show”.
  • 2 međunarodna trofeja (International Trophy)
  • 17 regionalnih trofeja (Regional Trophy)
  • 20 platinastih medalja

Slovenski vinari gotovo od samog početka ocjenjivanja DWWA posežu za najvišim nagradama. Kuća PRA-VinO / Čurin-Prapotnik prva se pobrinula za regionalne nagrade i osvojila tri – od 2006. do 2008. godine za iznimna slatka vina. Prvo vino koje je osvojilo nagradu “Trofej regije” bilo je ledeno vino Šipon 2003. kuće Čurin-Prapotnik. Prva nagrada za suho vino osvojila je vinarija Jakončič . Godine 2007. dobilo ga je vino Carolina bela 2004. Godine 2011. godine osvojen je međunarodni trofej (International Trophy), najveća moguća nagrada na ocjenjivanju DWWA. Dobilo ga je šipon-slamnato vino 2009. kuće Dveri-Pax . Prva nagrada za crno vino čekala se do 2013. godine, a dobila ga je vino Paun Crni iz Kristančiča iz 2009. godine. U 2015. godini kuća Bjana dobila je prvu nagradu za pjenušac i to za brut rosé. Bjana je i kuća s najviše titula u Sloveniji. Uz već spomenuti regionalni pehar dobili su još četiri platinaste medalje. Na ovom mjestu spomenimo i najtrofejnije slovensko vino, vjerojatno najtrofejnije i u međunarodnom smislu – Leonardo iz kuće Marjana Simčiča . Uz platinastu medalju, regionalni trofej i čak titulu “Best in Show”, osvojili su šest (!) zlatnih medalja.

“Na jednom sam mjestu skupio vina koja nitko nije zajedno probao. Pokazali su kako su se vina Srbije mijenjala tijekom dva desetljeća. Od robusnih, taninskih, masivnih vina, s visokom razinom alkohola, sve sada teži eleganciji, primjetan je i pomak prema domaćim sortama”, istaknuo je prvi autoritet   vinske literature Igor Luković , glavni urednik magazina Vino i Fino, vodeći srpski vinski novinar i ocjenjivač u DWWA od 2019. Na salonu je vodio radionicu „Srpske superzvijezde, vina o kojima se priča“.        

 „Decanterove nagrade grade svoj kredibilitet uglavnom na rigoroznom sustavu ocjenjivanja i neumoljivom, profesionalnom međunarodnom žiriju. Ove godine pečat kvalitete potpisala su 243 međunarodna vinska stručnjaka iz 32 zemlje, koji su u 15 dana i tri kruga strogog ocjenjivanja ocjenjivali više od 18.143 vina . Ono što danas imam ovdje vrijedno je naših okusnih pupoljaka!,” rekla je Beth Willard (Australija), supredsjednica DWWA, nekoć zadužena za nabavu vina za Direct Wines za Istočnu Europu, vinska recenzentica na portalu Tima Atkina. Na Salonu je vodila radionicu “Best of show – gdje se vina Balkana uklapaju u današnju međunarodnu situaciju” ” Ne bi trebalo zvučati previše pretenciozno ako se zaključi da su vina proizvedena na Balkanu bolja nego što su ikada bila prije. Ali gdje se oni uklapaju ako ih usporedimo s međunarodnom konkurencijom?”, dodala je.

Dio salona bila je i rasprava na degustaciji “Sparkling Platinum, Bjana i Taittinger, Brda i Champagne” koju su moderirali Dušan Brejc, enolog, međunarodni kušač, CMB Benchmark’s Taster i Miran Sirk, Bjana. “Ne želimo se natjecati s najboljim francuskim šampanjcima, nego paralelno postizati kvalietu. Vina nismo uspoređivali napamet, nego smo ih kušali u isto vrijeme. Tražili smo posebne karakteristike oba. Željeli smo dati do znanja da pjenušac nije nužno apsolutno najbolji pjenušac,” naglasio je Miran Sirk , koji se zajedno sa suprugom smatra pionirom među slovenskim vinarima.

Brejc : “Zanimljivo je kada vinar briljira, da se uspoređuje s najboljima. Onda kada je to usporedivo s najboljima, bespredmetno je govoriti o kakvoj je razini kvalitete riječ. Također možemo tražiti sličnosti i razlike. Inače, šampanjci su vina za sebe, jer su to vina s najvećom prodajnom maržom na svijetu. Niti jedno vino to ne može priuštiti. To nas sve stavlja u ulogu epigona. Srećom, svjedoci smo demokratizacije pjenušaca. Možda je ovo rješenje koje će generirati prodaju, a nadam se i da će antialkoholni lobi shvatiti vino kao biološki fermentirano piće, a pjenušce kao stoljetnu uspomenu na vremena kada se smatralo luksuzom.”

“Balkanska regija je relativno nepoznata na vinskoj sceni, ali vjerujem da će iduća Decanterova ocjenjivanja to promijeniti. To neće biti tektonski pomaci, ali će to biti polagani i jasni koraci. Slovenija može biti joker vinske Europe. Ako Čeferin može voditi UEFA-u, mogao bi se naći i slovenski čelnik koji bi naznačio smjer vina. Istina je i da je 15.000 hektara naših vinograda malo pa ne možemo biti vodeća snaga, ali sortom ili stilom uvijek možemo skrenuti pozornost na sebe“, kazao je kao zaključnu riječ na Salonu, Robert Gorjak .

www.peterirman.com

Salon Decanter Award Winners 2024 održan je uz podršku i pod pokroviteljstvom časopisa Decanter. Tijekom godina salon je posjetilo 2500 ljubitelja vina . WSET certifikati dodijeljeni su i polaznicima Belvinove vinske škole WSET.

 

Foto Peter Irman

Užitak za sva osjetila u domačiji MiaMia

Rijetki mogu kazati da žive i rade baš kako su zamišljali i sanjarili. Jedna od sretnica je Mia Žagar, koja toliko zrači pozitivnom energijom da se to osjeti ne samo kad otvorite vrata njene domačije MiaMia, nego na cijelom imanju, prožima sve njene stanovnike, a jednostavno na kraju se osjeća u svakom zalogaju kojeg uzimate s tanjura kojeg će vam poslužiti.

Mia Žagar

Dovoljno i previše da krenete u potragu za Miom Žagar. Nije je teško pronaći – nakon što u Sloveniji razgledate Rogašku Slatinu, popnite se u Partizanskom cestom do broja 34 i zašli ste u Mijin svijet.

„Ugostiteljstvom se bavim deset godina. Najprije sam u centru Rogaške Slatine vodila kavarnu MiaMia u kojoj su uživali domaći i strani posjetitelji. Voljela sam taj posao, a budući da sam željna promjena i noviteta, na jezeru u Velenju otvorila sam još jedan lokal u kojem su se vikendima održavali koncerti. Ali, tada je došla pandemija i sve je stalo. Boravak kod kuće još više je rasplamsao moje maštanje o vlastitoj domačiji (imanju) i kad su mjere popustile, krenula sam u potragu za mjestom iz mojih snova“, kazala je Mia Žagar nakon što nas je dočekala na ulazu u tradicionalnu kuću sa slamnatim krovom, koja je zapravo njen restoran okružen predivnom prirodom, baš kao iz bajke.

Interijer se nadovezao na bajkovitu priču: stari, potpuno restaurirani namještaj, ili novi koji je pak izrađivan tako da izgleda retro. Vitraji na prozorima, detalji na zidovima koji u spoju sa stolovima koji su napravljeni od drveta koje je nekad bio građa stare štale i kaminom iz kojeg se za hladnih zimskih mjeseci čuje pucketanje vatre.

Mia hranu priprema u kuhinji koja nije sakrivena zidom ili pregradom. S posebnim mirom i skladom dodaje sastojke u lonce i tave, a kad Nastja, njena najbolja prijateljica s kojom radi godinama, počne otvarati starinski kredenc i vaditi tanjure retro dizajna, kao da ste kod bake u posjetu – znat ćete da je jelo gotovo.

Nastja i Mia

„Kuham kao kod kuće, isključivo od svježih sastojaka uzgojenih na mojem imanju, ili s imanja lokalnih domaćinstava. Dapače, nastojim nabavljati sve sastojke koji su ekološki uzgojeni, pa ih pripremam na tradicionalan način… ma ipak s malim pomakom, pogotovo pečenke. Imam pećnicu nalik na kutiju, a kad iz nje, nakon otprilike pet sati pečena izvadim buncek ili rebarca, nema bolje korice na daleko!“, skromno se pohvalila Mia naglašavajući da ponavlja izjave svojih gostiju koji redaju samo pohvale.

Na domačiji „Mia Mia“ nude dnevne menije (s hladnim predjelom 28 € po osobi), dok se nedjeljom obavezno poslužuje i juha (25 € po osobi), a ostalo… što je Mia uspjela nabaviti. „Kao kod kuće… kad dođeš doma i sjedneš za stol, jedeš ono što su ti skuhali, tako je i kod mene. Gosti zapravo uvijek imaju neko iznenađenje, jer ako ne uspijem nabaviti – primjerice svinjetinu za koju smatram da nije dovoljno kvalitetna, toga vikenda je jednostavno ne pripremam”, kaže Mia.

“Otvoreni smo petkom, subotom i nedjeljom, ali to ne znači da preko tjedna odmaram“, odgovorila je Mia na upit o radnom vremenu vodeći nas na terasu s koje puca pogled na Rogašku Slatinu, jer domačija se nalazi na brdu.

Mia ima troje djece – sina Oscara i kćeri Ronje te Jnike o kojima se, dok Mia vikendom radi i kuha u domačiji brine suprug Saša koji joj je uz roditelje najveća podrška. „A, ovo su naši mali stanovnici“ , kazala je Mia dok su prema njoj trčali patak Srečko, mini koze Lučka i Miki, kokoš Marija koja je predvodnica velikog jata i ljame Lili i Mini. „I oni su moja obitelj“, razdragano je izjavila Mia Žagar pokazujući podno vrta jezero s ribama uz koje su mirno pasle srne, a malo dalje i konj Belinko. Svakog ih jutra Mia hrani i mazi, a kad ih posjetite možete i vi.

Obitelj Žagar

„Imam još mnogo planova za koje se nadam da će se ostvariti. Naime, planiramo organizirati terapijsko jahanje, potom terapiju životinjama, jer biti i maziti ih smiruje i daje posebnu energiju, potom željeli bi organizirati mini glamping, a nedavno smo počeli nedjeljom nuditi i doručak u prirodi. Dobiva se košarica s hranom i pićem, dekica… i dan može početi“. Posjetite Miu Žagar u njenoj domačiji i dopustite da i vaš dan dobro započne!

Mia Žagar, patak Srečko i koka Marija

 

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Nikola Zoko i Sunčana Barušić

 

Kušajte nagrađivana vina na 10. Decanter Salonu

U Kongresnom centru Brdo kod Kranja, 3. rujna, pod pokroviteljstvom časopisa Decanter,  održat će se deseti po redu Decanter Salon. Tom će se prilikom zainteresiranima predstaviti  više od 50 vinara, uglavnom iz Slovenije, Srbije i Hrvatske, a moći će se kušati i vina drugih zemalja koja predstavljaju i distribuiraju slovenski trgovci.

Na jubilarnom Sajmu bit će održani i posebni programi: retrospektiva triju medalja, dvije stručne radionice a bit će postavljen i poseban wine bar za kušanje posebnih – dakako nagrađivanih vina.

Budući da je Salon po pokroviteljstvom poznatog časopisa Decanter, prisustvovat će i članovi organizacijskih i branding timova najvažnijih i najvećih te najvjerodostojnijih ocjenjivača na svijetu.

Na Retrospektivi platinastih medalja predstavit će se sva slovenska vina koja su osvojila ove prestižne medalje na Decanterovom ocjenjivanju ali i na regionalnim te drugim značajnim međunarodnim natjecanjima. Mnoga od tih vina posjetitelji će moći i kušati u posebnom wine baru postavljenom u suradnji s tvrtkom ASKO koja je poznata po vrhunskim vinskim vitrinama.

Beth Willard

Veliko će zanimanje zasigurno izazvati radionica „Best od show – u kakvom su položaju vina Balkana na međunarodnoj sceni“. Naime, ne zvuči pretenciozno kada se kaže da su vina proizvedena na ovom području bolja nego što su ikada bila, ali postaviti će se pitanje, a potom razviti i rasprava, kakav su položaj zauzela kod kupaca u odnosu na ostala vina. Žele li vinari s Balkana svojim vinima zauzeti bolju poziciju na međunarodnom tržištu, pokušat će se odgovoriti na pitanje s kakvim se moraju izazovima suočiti u velikoj konkurenciji.

Radionicu će voditi Beth Willard (Australija), supredsjedateljica u DWWA, nekoć zadužena za nabavu vina za Direct Wines za Istočnu Europu, i poznata ocjenjivačica vina na portalu Tima Atkina, MV.

Igor Luković

Radionicu „Srpske superzvijezde, vina o kojima se priča“ vodit će Igor Luković, glavni urednik časopisa Vino i Fino, cijenjeni srpski vinski novinar i ocjenjivač u DWWA od 2019. Vina Srbije krenula su prema svjetskom vrhu nešto kasnije od slovenskih i hrvatskih vina – najprije izvrsnim, odvažnim i sočnim crvenim sortama, a danas kvaliteta i posebnost krasi i vina ostalih sorata, onih internacionalnih, ali  posebice autohtonih. Na radionici će se moći kušati kakva vina mogu dati sorte prokupac, laški rizling, grašac, merlot, cabernet sauvignon, a posebna će se pažnja posvetiti i pjenušcima koji su dozrijevali u podrumima srpskih vinara.

Robert Gorjak, direktor škole Belvin i organizator Decanterovog salona

Međunarodno etabliran Magazin Decanter i Robert Gorjak, jedan od vodećih slovenskih vinskih profesionalaca, direktor škole Belvin i organizator Decanterovog nagrađivanog salona, jamče nezaboravno kušanje vina, stoga se na vrijeme informirajte i rezervirajte svoje mjesto na Salon Decanterjevi nagrajenci 2024 | Belvin