Laško je zelena oaza Slovenije, mjesto gdje se najbolje spajaju srednjovjekovna tradicija i hedonizam modernog doba, ali prije svega i grad piva. Upravo će pivo biti najveća zvijezda 2025. u Laškom, jer se obilježava veličanstvenih 200 godina otkad je Franz Geyer te legendarne 1825. prvi skuhao “kameno pivo” i tako postao pionir pivarstva u Sloveniji. Od tog trenutka do danas Laško pivo simbol je slovenske baštine, najpopularniji brend, zvijezda svih veselica…, ali i dio sasvim posebne wellness pivske ponude, koju ne možete iskusiti baš nigdje nego u popularnim Termama Laško. Sve koji ovdje dolaze uživati u zelenilu, aktivnom odmoru, veličanstvenim dvorcima ili vodenim atrakcijama podno impresivne staklene kupole Terma Laško, razveselit će činjenica da posebna uzbuđenja s pivom u glavnoj ulozi tek slijede.
Najživopisnija pozornica Slavlje 200. rođendana Laškog piva kulminirat će, naime, na poznatom festivalu Pivo i cvijeće u Laškom, koji će se održati od 11. do 13. srpnja. Zahvaljujući ovom najvećem i najstarijem festivalu u Sloveniji, koji ove godine obilježava 60. rođendan, grad se pretvara u živopisnu i živahnu pozornicu ispunjenu glazbom, finim zalogajima, prekrasnim cvijećem i, dakako, omiljenim napitkom. Zašto je Laško pivo toliko posebno? Naime, svi proizvodi Pivovarne Laško proizvedeni su od vode s obližnjih netaknutih brda, koja je poznata po vrhunskoj kvaliteti i koja daje pivu prepoznatljivost. Tu je i specijalni pivarski ječam (koriste se samo zrna koja zadovoljavaju visoke standarde!), kao i glavni “krivac”, hmelj, koji pivu daje prepoznatljivu aromu i osvježavajuću gorčinu. Sve te kvalitete prepoznali su i u Termama Laško, gdje su, upravo na krilima tradicije, najkvalitetnijih sastojaka i modernih procesa proizvodnje, ovo vrhunsko pivo iskoristili u svojim wellness tretmanima. Jeste li već probali pivski wellness?
Sinergija više užitaka Wellness program baziran na lokalnom pivu (ili hmelju) zapravo je jedinstven doživljaj, jer je – između ostalog – riječ o savršenoj sinergiji više užitaka: pivskih jelovnika i pivske masaže. Masaža se izvodi uz pomoć hranjivog ulja s dodatkom hmelja koje vlaži, obnavlja i štiti kožu od vanjskih utjecaja jer je bogato vitaminom E. Posjetitelji mogu birati pivsku masažu tijela u trajanju od 60 minuta ili 20-minutnu pivsku masažu leđa. Doživljaj je u svakom slučaju fantastičan! Wellness Spa Centar Thermana Park nudi brojne mogućnosti za opuštanje i uživanje; čak je i parna sauna napravljena u obliku kazana za kuhanje piva, što još jednom potvrđuje neraskidivu vezu između ovog termalnog raja i omiljenog napitka.
Obilazak muzeja uz pivara Prava bi šteta bila doći u Laško, a ne posjetiti i Muzej Laško te razgledati stalni postav koji svjedoči o gospodarskom rastu ovog kraja, pivskoj “renesansi” u vrijeme Augusta Urlicha, izgradnji lječilišta zbog kojeg su i članovi bečkog dvora zavoljeli pivo… Ljubitelje piva svakako će oduševiti i mogućnost da obiđu muzej i popiju pivo u društvu pivara koji će im otkriti tajne zanata i priuštiti nezaboravno iskustvo. Ture se održavaju svakog petka uz prethodnu predbilježbu.
“The view” Dvorac Tabor, koji se uzdiže iznad grada, još je jedno mjesto koje ne smijete propustiti. Ovaj srednjovjekovni ponos poznat je po impresivnoj arhitekturi i bogatoj povijesti. Prilikom posjete dvorcu Tabor posjetitelji mogu istražiti njegove utvrde, kule i dvorišta te uživati u najljepšem pogledu na Laško i okolni krajolik. Dakako, uz čašu omiljenog piva, koje ovdje nekako lako teče niz grlo, ali i najbolje “mazi” tijelo.
Laška medenka
Ako želite iskoristiti proljeće za lijepi izlet, koji kombinira aktivan odmor i užitke svih vrsta te uživanje u bazenima i toboganima, svakako istražite ponude Termi Laško. Raznolikost paketa i fleksibilnost garantiraju nezaboravne trenutke za parove, obitelji, starije osobe i sve koji traže odmor po vlastitoj mjeri.
Foto: arhiva Terme Laško
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/04/Thermana-Lasko_pivski-wellness1.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-04-25 16:14:332025-04-25 16:14:34Pivski wellness u Laškom
Na Manziolijevom trgu sve je spremno za tradicionalni Festival narančastih vina – „Priroda u čaši“ koji će se održati u petak, 25. travnja. Svoja vina predstavit će preko 70 vinara iz devet zemalja, a posebna pozornost posvećena je mladim vinarima. U sklopu festivala održat će se i tri vinske radionice.
Organizatori su spremni za internacionalni vinski događaj godine u Sloveniji, koji će u Izolu privući posjetitelje iz gotovo cijelog svijeta. Dolazi nekoliko grupa iz SAD-a, najavljuju se gosti iz Kine, baltičkih zemalja, cijele srednje Europe, bit će puno Talijana i naravno, slovenskih te hrvatskih ljubitelja vina. “Činimo sve da festival protekne u najboljem redu, bez obzira na vremenske prilike, te da vinari i posjetitelji imaju ugodan boravak”, rekao je Matej Zaro, voditelj organizacijskog odbora festivala.
Festival će biti izvrsna prilika za kušanje prirodnih vina iz više od 70 obiteljskih vinarija iz 9 zemalja. Predstavit će se kako etablirani i svjetski priznati vinari, tako i mladi koji su s velikim entuzijazmom krenuli putem etičke, prirodi i čovjeku prijateljske poljoprivrede.
U sklopu festivala pripremaju se i tri “razgovora uz čašu vina”. „Mladi, priroda i vino“, naslov je prve radionice koja će se održati u 15 sati, a govorit će o budućnosti slovenskog vinarstva i o tome kako odluka da se popije čaša vina podupire rad vinara i kulturni krajolik. Sudjelovat će Nika Gregorič (MKGP), vinar Matej Zaro, chef Tomaž Kavčič iz restorana Zemono, te sommelieri Ivan Peršolja i Andrej Kurež koji radi u distributerskoj tvrtki Koželj.
U 16.30 sati. bit će riječi o talijanskom tržištu prirodnih vina i njegovim perspektivama. Sudjeluju uvoznik i distributer Raffaele Bonivento (Meteri), vinar Dario Prinčič i publicist Toni Gomišček.
Završna rasprava „Svijet pije prirodno“ u 18 sati pružit će uvid u svjetsku vinsku scenu i pregled mogućnosti prodora malih, održivih i etičkih vinara. Sudjelovat će publicist Simon J. Woolf, autor svjetskog bestselera Jantarna revolucija, utjecajni kineski sommelier i vinar Ian Dai, Hilje Savolainen, uvoznik iz Estonije, te Valter Kramar iz Polonke u Kobaridu.
Festivalska događanja započet će na Manziolijevom trgu svečanim otvorenjem 25. travnja u 13.45 sati. Festival će trajati do 21 sat, a večernji nastavak je u Capuccinu Svetilnik Izola. Organizatori preporučuju parkiranje na jednom od parkirališta na rubu grada. Ulaznice su u prodaji na online eventim.si i na blagajni festivala.
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/04/OWF2025-IG_FB-1.jpg300357Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-04-24 13:14:012025-04-24 13:14:59Orange Wine Festival Izola: pogled u budućnost vinskog svijeta
U vinskom podrumu TILIA estate, u slovenskom Dobravlju, uz nastup On Stage Arta, predstavljeno je vino „Out of the blue“, u ograničenom izdanju od 1000 boca. Riječ je o pinotu crnom, kreaciji vinara Matjaža Lemuta, stručnjaka za crni pinot i jednog od najznačajnijih enologa i konzultanata u ovom području.
Matjaž Lemut i Tonja Blatnik
„Out of the blue“, vino čiju je etiketu (izrađena je tehnikom sleeve koja se koristi i u Champagneu za posebne serije), potpisuju tri renomirana umjetnika, ujedno je i kruna obilježavanja desete obljetnice slogana „Kuća pinota“ kojeg s ponosom nosi vinarija TILIA estate smještena u Vipavskoj dolini.
„Ovom bocom vinarija TILIA estate želi kvalitetu i umjetnost približiti širem krugu ljubitelja dobre kapljice. Naime, dobro vino i umjetnost ne smiju biti (samo) stvar prestiža“, kazao je kreator vina i vlasnik vinarije Matjaž Lemut okupljenim stručnjacima i ljubiteljima njegova vina iz Slovenije i Hrvatske te dodao kako je to zamisao koju on i umjetnici s ovim projektom žele poslati u svijet.
Naime, osim vinara Matjaža Lemuta na kreiranju vina Out of the blue udružili su snage dizajner Žare Kerin, akademski slikar Azad Karim i fotograf Jaka Babnik.
Budući da je Matjaž Lemut do sada organizirao pet međunarodnih festivala i majstorskih tečajeva o crnom pinotu, a on se u svojoj vinariji TILIA estate već godinama bavi pitanjem identiteta Pinot Noira izvan njegove domovine Burgundije, bilo je nekako logično da će se u boci naći vino ove sorte.
Za ovu je etiketu Lemut posebnom pažnjom pristupio uzgoju grožđa surađujući s prirodom primjenjujući održive postupke u vinogradu. „Pinot noir mora biti prije svega – crni pinot“, izjavio je Matjaž Lemut i dodao da je prilikom uzgoja nužan precizan odabir mjesta gdje raste loza, treba se paziti na redukciju prinosa, vinogradarske postupke, a prije svega na vrijeme berbe.
“Vino je umjetnost i želim ljudima pružiti kvalitetu, stoga je cijena pristupačna. Umjetnost ima značajan utjecaj na transformaciju društva, stoga mora prodrijeti do ljudi. Ne želimo da umjetnost bude zatvorena u muzejima ili u prestižnim proizvodima. Ona je namijenjena svima, to je njena snaga, njen smisao“ kazao je na predstavljanju svog vina Matjaž Lemut.
Žare Kerin, kreativni direktor tvrtke Futurea, do sada je surađivao s nekim od najuglednijih domaćih i svjetskih brendova, a za svoj je rad dobio više od 250 različitih nagrada. Autor je komentirao etiketu Out of the Blue: “Svaki proizvod je dobar onoliko koliko je dobra njegova najslabija karika. Ako je to dizajn koji ne sugerira izvrsnost proizvoda, to znači da je sav drugi trud oko proizvoda degradiran.“
U prvom planu etikete “Out of the blue” je isječak, detalj umjetničke slike Azada Karima, rođenog u Kurdistanu, u sjevernom dijelu Iraka, koji posljednjih četrdesetak godina živi u slovenskoj Ajdovščini. Svojedobno je, na molbu Matjaža Lemuta napravio u dimenzijama veliku sliku Variations of Love, #352, diptih, ulje na platnu, 4 m x 1,5 m. Otada je prošlo šesnaest godina, a Karim je obnovio sliku, koja je u podrumu vinarije TILIA estate dobila novo, bolje osvijetljeno mjesto.
“Kao i svi moji umjetnički projekti, ova je slika zbirka fragmenata. Etiketa „Out of the blue“ prikazuje plodno tijelo, simbol nastanka života, rađanje novog”, kazao je Karim.
Fragment ove slike snimio je fotograf Jaka Babnik iz Ljubljane. Oštrim fotografskim okom uspio je i u kadru zadržati njeno bogatstvo. Babnik kaže da se reprodukcija umjetničkih djela mnogim fotografima čini kao mukotrpan zadatak, ali on uživa u njemu.
Miris Out of the Blue vina delikatno pleše između aroma sočne višnje, crvenog ribiza, maline i jagode. U ustima je jednostavno, elegantno, profinjeno i prepoznatljivo mekano, a njegova luksuzna tekstura postignuta je odležavanjem na talogu.
Foto: Jaka Močivnik i Sunčana Barušić
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/04/Tilia-Out-of-the-Blue-Predstavitev-0859.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-04-22 13:52:312025-04-22 14:38:30TILIA estate, “Out of the blue” – remek djelo slovenske vinske scene
Ovog proljeća, Lošinj Hotels & Villas poziva sve istinske ljubitelje vrhunske gastronomije na nezaboravan kulinarski doživljaj –Taste Slovenia, koji ponovno stiže na prestižne adrese Hotela Bellevue i Boutique Hotela Alhambra. Od 30. travnja do 3. svibnja 2025., neka od najistaknutijih imena slovenske gastro scene udružit će snage s vrhunskim lošinjskim chefovima kako bi zajedno kreirali jedinstven gourmet spektakl u čarobnoj uvali Čikat.
Boutique Hotel Alhambra, uvala Čikat
Otvorenje festivala bit će u srijedu, 30. travnja, uz ekskluzivnu večeru od pet sljedova u restoranu Bava. Kulinarstvo u svom punom sjaju predstavit će chef Filip Matjaž iz restorana COB (Cooking Outside the Box) i Roko Nikolić, glavni chef Hotela Bellevue. Večera će biti u savršenoj harmoniji s vinima renomirane slovenske vinarije Edi Simčič, poznate po vrhunskim vinima iz Goriških brda.
U četvrtak, 1. svibnja, gurmani će uživati u brunchu inspiriranom regijom Prekmurje u Michelinovom restoranu Alfred Keller. Chef Leon Pintarič iz Gostilne Rajh i domaćin, chef Michael Gollenz, pripremit će jela koristeći vrhunske slovenske namirnice, uključujući mesne delicije iz Kodile, uz vina iz vinarija Steyer i Marof.
Leon Pintarič, Gostilna Rajh
Iste večeri pozornost se premješta u Matsunoki, gdje će chef Tomaž Kavčič iz restorana Dvorec Zemono, ujedno i dobitnik prestižne titule Chef godine prema vodiču Gault & Millau Hrvatska, pripremiti večeru od pet sljedova. Kao istinski ambasador bogate kulinarske baštine Vipavske doline, Kavčič će pripremiti meni koji će biti usklađen s vrhunskim vinima iz vinarije Marjan Simčič, simbolom spoja tradicije i inovacije slovenskog vinarstva.
Restoran Matsonuki
U petak, 2. svibnja, Matsunoki će biti domaćin ekskluzivne večere koju će pripremiti chefica Petra Kapetanović iz restorana Peti 181 iz Ljubljane i domaći chef Orhan Cakiroglu. Gosti će imati priliku kušati pomno osmišljeni meni u četiri slijeda, pažljivo osmišljen za ovu prigodu, uz vrhunske Bio Sing suhomesnate proizvode i impresivna vina velikog formata iz vinarija Marjan Simčič, Edi Simčič i Movia, odabrana posebno za gourmet doživljaj Taste Slovenia.
Restoran Alfred Keller
Veliko finale festivala održat će se u subotu, 3. svibnja, u restoranu Alfred Keller, gdje će chef Marko Pavčnik iz Gostinstva Pavus i chef Michael Gollenz zajednički pripremiti spektakularnu večeru od pet sljedova. Završna večer bit će obogaćena izvanrednim vinima legendarne vinarije Movia, čija tradicija traje još od 1820. godine.
Pridružite nam se na Lošinju i uživajte u vrhunskoj slovenskoj gastronomiji uz svjetski priznate chefove i renomirane vinare. Osigurajte svoje mjesto na ovom ekskluzivnom gourmet putovanju Taste Slovenia u čarobnoj uvali Čikat!
Foto: P.R. i Sunčana Barušić
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/04/Uvala-Cikat-1.jpg500751Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-04-14 14:34:412025-04-14 14:36:42Poziv svim gurmanima: Taste Slovenia vraća se na Lošinj od 30. travnja do 3. svibnja 2025.
Ako razmišljate gdje najbolje doživjeti proljeće, osjetiti buđenje i bujanje prirode, diviti se njenoj ljepoti i čudima koje je stvarala stoljećima, uživati u netaknutim predjelima, ali i fino pojesti te kušati dobre kapljice, krenite u Sloveniju u dio koji nosi ime Zeleni kras.
Notranjski park, Cerkniško jezero,Foto: Jošt Gantar
Dio juga Slovenije nazvan Zeleni kras proteže se na 1456 kilometara kvadratnih, a zelen je upravo zbog netaknutih šuma koje pokrivaju 74% njegove površine, a 54% zelenog dijela klasificirano je kao Natura 2000 područje. Treba naglasiti da su njegove bukove šume pod zaštitom UNESCO-a, s tri velike zvijeri koje žive u njima: medvjed, vuk i ris. To su upravo razlozi zašto ovaj svijet dinarskog krša – kras (krš) nosi naziv zelen – jer mu površina nije pusta, kamena već – zelena! Dio njegovih prirodnih divota uključene su u Via Dinarica Trail Slovenia koja počinje upravo na Zelenom krasu te prolazi planinarskim stazama zapadnog Balkana, pa se do Kosova i Srbije na jugu.
Postojnska jama – kraljica podzemlja
U ovom dijelu Slovenije svima je znana Postojnska jama, kako je još nazivaju „Kraljica podzemlja“, najatraktivnija špilja na svijetu i najveća turistička špilja u Europi. Njen sustav se proteže na 24 kilometara, a do njene se najveće dvorane stiže vlakićem. Divote koje su oblikovale kapljice vode milijunima godina noseći u sebi minerale, ostavit će vas bez daha. U njoj ćete susresti i mladunce zmajeva kako ih zovu, odnosno endemske čovječe ribice, do današnjeg dana prilično neistražene životinje koje bez hrane mogu izdržati više godina, a pretpostavlja se da žive više od stotinu.
Foto: Miha Dolenc
Muzej krasa
Ali, prije ulaska u Postojnsku jamu svakako posjetite Notranjski muzej Postojna gdje ćete doznati što je kras (krš) i njegove fenomene. U muzeju možete dotaknuti stalaktite (što je inače u špiljama strogo zabranjeno!), vidjeti špiljske životinje pod mikroskopom, te doživjeti analogni i interaktivni prikaz 11.693 špilje u Sloveniji. U muzeju se mogu vidjeti i kosturi životinja koje su u pradavna vremena živjele na ovom području: špiljskog medvjeda, stepskog bizona, špiljskog lava, hijene, nosoroga pa čak i nilskog konja.
Foto: Miha Dolenc
U muzeju je izloženo i vrijedno blago iz samo nekoliko kilometara udaljenog Predjamskog grada (dvorca), kojeg svakako treba vidjeti uživo jer ovdje su stijena i priroda spojene ljudskom rukom.
Dvorac u stijeni
Predjamski dvorac, o kojem su snimljeni mnogi dokumentarci i reportaže i svjetski poznatih tv kanala, uzdiže se visoko u stijeni iznad tajanstvenih podzemnih tunela Jame pod Gradom (Špilje pod Gradom). U njemu su stoljećima skrivali predjamsko blago koje priča o ondašnjem društvenom životu koji se odvijao uz treperavu svjetlost svijeća, u prostorijama isklesanim u stijenama.
Tijekom opsade dvorac je pružio utočište svom najpoznatijem vlasniku – Erazmu Predjamskom. Legenda o hrabrom vitezu razbojniku Erazmu, koji je ostao neporažen sve dok ga jedan od njegovih slugu nije izdao, još uvijek živi u narodnoj predaji.
Postojna – grad hotela
Predlažemo da polazišna točka za razgledavanje Zelenog Krasa bude grad Postojna u kojem možete potražiti hotelski ili privatni smještaj. U centru grada nalaze se hoteli Kras i Eco Hotel Centar, uz sam ulaz u Postojnsku jamu Hotel Jama, potom Hop House Garni hotel, a u blizini novootvoreni Hotel Pira već je privukao pažnju mnogih turista te na recenzijama osvojio epitet – izuzetan!
Foto: TUR Servis, Cerknica
Cerkniško jezero – jezero koje nestaje
Vratimo se prirodnim čudima i ljepotama Zelenog krasa. Jedno od njih je Cerkniško jezero. Kakvog ćete ga vidjeti, ovisi o godišnjem dobu i količini oborina. Da, dobro ste pročitali. Kad je puno, u proljeće i jesen, Cerničkim jezerom se može ploviti u kajacima ili tradicionalnim drvenim čamcima, uživati u predivnoj prirodi i promatrati ptice, a kad nestane, odnosno voda „iscuri“ kroz pukotine krškog tla u podzemlje, tada njegova površina nalikuje površini mjeseca!
Foto: Tomaž Penko
Cijele godine mogu se iznajmiti bicikli, a zahvaljujući odlično uređenim biciklističkim stazama, pruža se mogućnost za obilazak okolnih destinacija – Rakov Škocjan, Slivnica – brdo na kojem se prema legendama sastaju vještice, te jedinstvena Križna jama (špilja).
Notranjski park, Foto: Znidaršič
Želite li doznati više o ovom prirodnom čudu, svakako posjetite Centar za posjetitelje Cerkniškog jezera gdje ćete saznati kako i zašto se jezero puni i prazni! Otkrit ćete kako je nastalo, te što sve djeluje na nastajanje krških fenomena.
Križna jama s 22 jezera
Špilja čiji je sustav dugačak 8273 metra ima čak 22 jezera, od kojih su neka duboka i preko sedam metara, rijetka je turistička špilja u Sloveniji koja nema betoniranih staza i rasvjete. Zahvaljujući tome, jedna je od najljepših i najbolje očuvanih špilja u Europi, a po biološkoj raznolikosti četvrti je najveći poznati špiljski ekosustav u svijetu – otkriveno je čak 50 podzemnih životinjskih vrsta.
Ulaz u špilju prvi puta je dokumentiran 1832. godine, međutim zidni natpisi iz 16. stoljeća svjedoci su i ranijeg boravka čovjeka u ovom podzemnom svijetu. Špilja je ujedno poznata i kao najbogatije nalazište kostiju špiljskih medvjeda u ovom dijelu Europe. Najveća pronađena lubanja dugačka je čak 56 cm.
U obilazak Križne jame može se ići samo u društvu stručnog vodiča. Postoji više obilazaka. Najkraći se sastoji od prolaska kroz prvi dio špilje te kolektivnog obilaska prvog jezera u čamcu.
U središnji dio jame, kad je to dozvoljeno zbog oborina i podzemnih voda, dnevno mogu ući samo 4 posjetitelja, odnosno zbog očuvanja bioraznolikosti i njene ljepote, ne više od 1000 posjetitelja godišnje. Najduži obilazak traje sedam sati, a svaki se mora rezervirati na njihovoj internetskoj stranici.
Foto: Marjeta Marinčič
Medo, dobar dan!
Špiljski su medvjedi živjeli u Križnoj jami, a šuma u Zelenom krasu dom je smeđeg medvjeda, zaštićenih i rijetkih risova te vukova. U Zelenom krasu postoje programi promatranja divljih životinja u njihovom prirodnom okruženju.
Ako ste zainteresirani svakako se informirajte o programima, a potom možete u društvu stručnog vodiča doći do promatračnice na terenu i u tišini strpljivo čekati. Poštujete li prirodu i šumu koja je dom divljim životinjama – a vi ste gost, velika je vjerojatnost da ćete ih i ugledati!
Ilirska Bistrica, grad na vodi
U destinaciju Zeleni kras spada i grad koji je izgrađen na vodi. Grad Ilirska Bistrica leži uz rijeku Reku, duž padina planine Snežnik, gotovo uz samo granicu s Hrvatskom (38 km je udaljen od Rijeke).
Njegovo središte svjedoči o bogatoj povijesti grada koji je doslovce izgrađen na vodi. Zahvaljujući krškom kraju postoje mnogi izvori i potoci koji su tijekom godina usmjereni prema mlinovima.
Voda je pokretala i pilane, jer zahvaljujući gustim šumama kojima je grad okružen, cvjetala je drvna industrija. Prošećite njegovim starim dijelom – ulice i trgovi odvest će vas u doba procvata grada, posjetite stari, dobro očuvan mlin, Muzej pčelarstva, a sjenovitom se stazom popnite do slapa Sušec koji poput čarolije izvire iz stijena.
Pivka – od eko muzeja do vojne povijesti
Uputite li se iz Postojne prema Slovenskoj vasi, doći ćete u općinu Pivka s glavnim gradom Pivka. Uživajte u prirodnim ljepotama, gustim šumama, jezerima, izvorima, ali svakako posjetite i „Eko muzej Pivskih sezonskih jezera“ te „Park vojne povijesti“.
Notranjski park
Naime, nakon razgleda Eko muzeja bit će vam jasnije kako funkcionira krški svijet Gornje Pivke. Kombinacija posebne geološke građe tog područja i oborine koje su neravnomjerno raspoređene dovodi do velikih oscilacija razine podzemnih voda.
Notranjski park
U Pivskoj dolini za vrijeme obilnih oborina nastaje čak sedamnaest povremenih jezera. Ali, različitih su veličina i trajanja. Tajanstvena i nepredvidiva jezera privlačne ljubitelje prirode, a u muzeju okretanjem mlinskog kotača doznajete priče o pojedinim jezerima i životu ljudi i životinja uz njih.
Notranjski park
Jer, u većini slučajeva, vode ima ili previše ili premalo, a hirovi prirode su nepredvidivi. Međutim, život buja: evidentirano je 182 vrste biljaka, 211 vrsta kukaca, čak 106 vrsti leptira i 133 vrsta ptica. A u gustim, netaknutim šumama caruju i velike zvijeri: medvjed, ris i vuk.
Notranjski park
Možda, na prvu, priroda i vojna baština ne idu zajedno, ali kad razmislimo – i priroda je ranjiva, mora je se čuvati, očuvati i braniti. Uostalom, mi smo dio prirode! Stoga u „Parku vojne povijesti“ se možete uvjeriti kakvu vojnu baštinu ima Slovenija.
U ovom najvećem muzejskom kompleksu u Sloveniji moći ćete razgledati bogatu vojno-povijesnu baštinu ove zemlje. Zbirku tenkova, topova i oklopnih vozila upotpunjuje nekoliko izložbi, a najzanimljiviji izložak je podmornica P-913 Zeta koju se može razgledati i iznutra. Najteži izložbeni primjerak, a ujedno i najveći je njemačka vojna parna lokomotiva 33-110.
Iznad Parka vojne povijesti nalazi se brdo Primož na kojem je izgrađena i do današnjih dana dobro očuvana podzemna topnička utvrda Alpskog zida. Do nje se dolazi dobro uređenom poučnom stazom. Duljina rovova je oko 500 metara, a u njima se mogu uz pratnju stručnog vodiča razgledati sačuvani ostaci borbenih položaja, skladišta streljiva i stambenih prostorija vojnika.
U Zelenom krasu fino se jede
Bez obzira odlučite li se za fine dining, bistrologiju ili jednostavnu, domaću kuhinju, u svim restoranima i gospodarstvima s ponosom će vam naglasiti da jela pripremaju od svježih, domaćih namirnica i poštuju autohtono. Neki u jednostavnoj pripremi, dok drugi uz primjenu najmodernijih kuharskih tehnika – okusi su pravi, domaći, a domaćini će vas dočekati širokog osmijeha!
Bistro Štorja
U Bistrou Štorja koji se nalazi u gradu Postojna (gotovo nasuprot hotela Kras), glavnu kuhaču drži chef Marko Stanković koji je zaslužan da je Bistro po sudu prestižnog gastronomskog vodiča za Sloveniju – Gault&Millau osvojio tri kuharske kapice, dok je u istom vodiču sommelier Miralem Junuzović proglašen najboljim sommelierom Slovenije za 2023. godinu.
Chef Marko Stanković, Restoran Štorja
Entuzijazam chefa Stankovića vidi se u svakom tanjuru, a njegovu umješnost potvrđuju jela pripremljena kombinacijom tradicionalnih i najmodernijih tehnika.
Više elemenata na tanjuru, prema uputi chefa treba kombinirati i tako osjetiti raskoš okusa. Na svoje će doći ljubitelji mesnih jela, međutim vegetarijanski tanjuri ne samo prema izgledu, nego i okusima ne zaostaju za njima.
Nataša Mele i chef Florijan Žnidaršič, Notranjska hiša
Notranjska hiša
U neposrednoj blizini Cerkniškog jezera, u selu Selišček na Manišiji (5 km od Cerknice u smjeru Rakitne), podno brda Špička, nalazi se gospodarstvo Notranjska kuća. Nekada kočijaška gostionica i trgovina, kuća sagrađena 1884. godine, koja je ujedno i spomenik kulture lokalnog značaja, potpuno je obnovljena i sada nudi smještaj ali i fine zalogaje.
Kad uđete u njen prizemni dio – restoran, kao da ste ušli u bakinu kuhinju. Umjesto bake dočekat će vas uvijek nasmijana domaćica Nataša Mele, a jela koja su vam zamirisala priprema chef Florijan Žnidaršič.
Domaći kruh, grickalice omotane domaćom slaninom i kobasica bili su uvod za goveđu juhu s raviolom punjenim piletinom, pa potom goveđi obrazi sa štruklima i na kraju kruška s bijelom čokoladom. Domaća hrana, domaći okusi, a zanimljiva prezentacija!
Hotel/restoran Pira
Uspješni poduzetnici i dugogodišnji ugostitelji Ana i Robert Čebokelj, u mjestu Hruševju preuredili su 300 godina staro imanje u boutique hotel s restoranom. Budući da su objekti (seoska kuća i staja) bili pod zaštitom kulturne baštine, obnova koju potpisuje arhitekt Leon Beluši bila je vrlo zahtjevna. Međutim, sačuvani su svi bitni dijelovi, od izvorne crne kuhinje (zidovi su uvijek bili crni od dima) u koju su modernim elementima udahnuli novi život, do krušne peći koju gosti u apartmanima mogu koristiti za pripremu jela i peći kruh od tijesta koje se priprema u kuhinji restorana.
Ana i Robert Čebokelj, Hotel/restoran Pira
Restoran koji je otvoren i za vanjske goste nalazi se u novom objektu neposredno uz imanje, a njegove velike staklene plohe odaju što se zbiva u unutrašnjosti, te naravno pružaju predivan pogled dok se blaguje.
U kuhinji glavnu riječ vodi vlasnik, Robert Čebokelj, a desna ruka mu je supruga Ana. Zajedno stvaraju umjetnost na tanjuru – do najsitnijeg promišljenog detalja. Jela su nadahnuta Slovenskom kuhinjom i lokalnim namirnicama, a za jedinstven doživljaj mogu se naručiti degustacijski meniji od 3 ili 6 sljedova.
“Martin Krpan” i Anita Urbančič, Kulinarična doživetja
Krpanova gozba
Dolazite li uživati u ljepotama Zelenog krasa u većoj grupi, a želite okusiti domaće oblizeke – na otvorenom ili dogovorenim lokacijama, tada potražite na internetu informacije o Krpanovoj gozbi koju organizira Domača Marenda, odnosno gostinstvo“Kulinarična doživetja“. Ovoga puta u Muzeju pčelarstva u Ilirskoj Bistrici goste je dočekivala domaćica Anita Urbančič i – Martin Krpan.
Martin Krpan? Oni stariji ga se sigurno sjećaju, ali da podsjetimo – prvi puta se pojavio u popularnoj pripovijetki slovenskog pisca Frana Levstika: „Martin Krpan s Vrha“ i posao jedan od najpoznatijih književnik junaka. Izuzetne fizičke snage, ali i dovitljivosti, za život je zarađivao krijumčareći sol i prkoseći vlasti habsburškog cara. Ali, na kraju ga je car bio prisiljen angažirati kako bi opsjednutu carsku prijestolnicu spasio od turske najezde i pobijedio viteza Brdausa.
A, dovitljiva i agilna gospođa Urbančič „oživjela“ je Martina, pa on dočekuje goste, prepričava dogodovštine i nasmijava, a ona stolove puni tanjurima i stvara pravu Slovensku, domaću gozbu. Toliko finu da se i Martin Krpan dobro najeo!
Foto: Jošt Štergar
U Zelenom Krasu se puno toga još može vidjeti, doživjeti i iskusiti – od povijesnih, sakralnih i predivnih prirodnih baština, „napuniti baterije“, riješiti se stresa, nadisati svježeg zraka i što je najvažnije – zahvaljujući vrijednim entuzijastima koji poduzimaju velike korake, spoznati da se priroda i ljudi mogu ponovno zbližiti.
Foto: Gašper Modič, Jošt Gantar, Jost Stergasek, Morana Polovič, Branko Česnik, Marjeta Marinčič, Tomaž Penko i TUR Servis – izvor RRA Zeleni kras i Sunčana Barušić
Proljeće je kao novo poglavlje, priroda pokazuje svoju raskoš, dani su duži, ali energija ponekad ne prati tempo koji diktira svijet koji se budi. Proljetni umor može biti neugodan, ali postoji rješenje – čišćenje tijela i duha. Terme Laško, udaljene samo sat vremena vožnje od Zagreba, nude potpuni detox odmor. Termalna voda, saune i ayurvedski ritual u kombinaciji s domaćim specijalitetima vraćaju vitalnost i dobro raspoloženje.
Toplina čisti tijelo
Sauna je jedan od najučinkovitijih načina detoksikacije tijela jer toplina ubrzava cirkulaciju, otvara pore i omogućuje izbacivanje toksina kroz kožu. Jeste li znali da se u sauni broj otkucaja srca ubrzava jednako kao i pri umjerenoj tjelesnoj aktivnosti? U Termama Laško očekuje vas svijet sauna s osam različitih varijanti – od finske i turske do infracrvene, a svaka doprinosi dubokom opuštanju i regeneraciji. Izniman doživljaj je parna sauna u obliku kotla za kuhanje piva, u skladu s pivarskom tradicijom Laškog.
Eliksir zdravlja i mladosti
Kupanje u termalnoj vodi Laško nije samo ugodno iskustvo, već i izuzetna prirodna terapija te recept za regeneraciju i detoksikaciju organizma. Ljekovita termalna voda nastaje na dubini od 160 metara i ima temperaturu između 32 i 35 stupnjeva Celzijusa. Bogata je mineralima poput kalcija, magnezija i kvarca, pomaže pri opuštanju mišića, poboljšava cirkulaciju i blagotvorno djeluje na kožu. Pijenje termalne vode prirodan je način za potporu probavi jer ima blagi laksativni učinak, što je ključan dio detoksikacije organizma.
Ayurvedski detox
Ayurveda, drevna indijska znanost o zdravlju, nudi cjelovit pristup detoksikaciji s individualno prilagođenim programima. Detoksikacija nije samo čišćenje organizma – to je i prilika za vraćanje energije i uspostavljanje ravnoteže. Terme Laško nude tri programa koje izvode iskusni ayurvedski stručnjaci iz Indije – Svaraksha za potpunu regeneraciju, program pomlađivanja i program joge i meditacije za unutarnji mir. Ako se odlučite za polupansion osmišljen prema ayurvedskim načelima, uživat ćete u hranjivim i lako probavljivim obrocima baziranim na lokalnim namirnicama.
Detoksikaciju možete dodatno potaknuti wellness ritualima, tradicionalnim masažama i opuštanjem u fitness centru. Doživljaj zaokružuje jedinstveni kupališni kompleks pod jednom od najvećih staklenih kupola u Europi. Više od 2200 m² vodenih površina, opuštajuća termalna voda i noćno kupanje pod zvijezdama jamče odmor za pamćenje.
Zdravlje na tanjuru
Detox ne završava u wellness centru, već se nastavlja i na tanjuru. U Termama Laško kulinarska ponuda osmišljena je s naglaskom na lokalne namirnice, kratak put od polja do stola i hranjive obroke koji potiču regeneraciju organizma. Jela pripremljena od svježih sezonskih namirnica odražavaju filozofiju prema kojoj je hrana jedan od najboljih lijekova.
U ritmu prirode
Spoj pokreta i opuštanja idealna su kombinacija za potpunu detoksikaciju. Laško i okolica nude brojne mogućnosti za aktivno provođenje slobodnog vremena – od pješačkih staza s kojih se pruža prekrasan pogled, do biciklističkih staza koje vode kroz netaknutu prirodu. Svježi zrak, uživanje u prirodi i termalno opuštanje kao stvoreni su za osvježenje tijela i duha.
Neka proljeće zaista bude vrijeme obnove. Terme Laško pozivaju vas da probudite energiju, očistite se od unutarnjeg i vanjskog stresa te živite punim plućima u ritmu prirode koja se budi. Provjerite ponude i iskoristite priliku za opciju jedan plaća, dvoje borave koju ovog proljeća ne smijete propustiti!
Foto: Terme Laško
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/03/Thermana-Lasko2.jpg500567Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-03-14 16:31:342025-03-14 16:31:34Probudite duh i tijelo: vrijeme je za proljetnu detoksikaciju
Već je dobro poznato da magnezij opušta mišiće nakon vježbanja, pa je postao gotovo kao accessoires onih koji vode aktivan život. No, magnezij je puno više od toga. Od sportskih performansi do regulacije šećera u krvi i kvalitetnijeg sna, ovaj je mineral ključan za sve funkcije ljudskog tijela. Bez magnezija tijelo ne može proizvoditi energiju, stvarati mnoge vitalne hormone, a ne može, primjerice, niti biti raspoloženo za seks. Da, magnezij je sastojak koji može poboljšati naš seksualni život iz jednostavnog razloga jer anulira stres, glavni krivac brojnih problema u našem životu.
„Jedite više lisnatog povrća i orašastih plodova!“, uobičajena je rečenica koju čujemo kad smo u deficitu s magnezijem, no ovaj važan mineral može se nadomjestiti i na brojne druge, puno kreativnije načine. Neke od najatraktivnijih, koji pomažu vratiti nas u balans i na vedriju stranu života kreirali su u luksuznom Atlantida Boutique Hotelu u Rogaškoj Slatini, kolijevci magnezija.
Mg terapija – u paru ili solo? Magnezijem najbogatija prirodna mineralna voda na svijetu glavni je razlog što je Rogaška Slatina već stoljećima omiljeno europsko lječilište. Svjesni snage magnezija i ljekovitosti mineralne vode, u Atlantidi su tako osmislili jedinstvenu Pegaz Mg metodu. Nigdje je drugdje na svijetu nemate priliku isprobati nego ovdje! U ponudi je nekoliko zanimljivih Pegaz Mg paketa s magnezijem kao glavnim terapeutskim sredstvom, a svatko može odabrati paket po vlastitoj mjeri: parovi koji žele učiniti nešto za svoje zdravlje zajedno, žene koje žele ugoditi vlastitom tijelu i naglasiti ženstvenost, muškarci kojima je potrebno opuštanje i žele se napuniti energijom i svi koji žele detoksicirati tijelo i poboljšati zdravlje.
Proljetno čišćenje Ako imate problema s probavom, što danas nije rijetkost zbog našeg lifestylea, tu je magnezij da spasi stvar. Upravo na tim spoznajama nastali su i Pegaz-Mg paketi, među kojima je i Pegaz Mg Medical Detox za prirodno čišćenje probavnog sustava, ubrzavanje matabolizma te za vraćanje energije, vitalnosti i duševnog mira. U ovo prijelazno vrijeme, kad nastupa proljetni umor i kad tijelo traži detoksikaciju kao savršenu pripremu za topliji dio godine, Pegaz Mg Medical Detox savršen je izbor.
Rješenje za moderne boljke Nesanica je svojevrsna pošast modernog doba. Magnezij je opet tu da spasi stvar! Veći unos ovog minerala rezultira poboljšanjem ne samo kvalitete i trajanja sna, već i sprječava one mučne scene kad se vrtite u krevetu, brojite ovčice i sl. kako biste konačno zaspali. No, to nije sve. Magnezij igra i ključnu ulogu u raspoloženju; niske razine povezane su s povećanim rizikom od depresije. Kako povećati raspoloženje kad nas stalno pritišću brige, pitaju se mnogi. Selfness kao stil života ili put do uspostavljanja tjelesne i duhovne ravnoteže kroz fizičke aktivnosti, opuštanje i detoksikaciju jedan je od načina. I možete ga, naravno, iskusiti u Atlantidi.
Kura ispijanja vode Jedan od zanimljivijih dijelove te selfness priče je ritual ispijanja vode Donat Mg. Izvodi se svako jutro i namijenjen je svima koji se žele posvetiti sebi i pozitivno započeti svoj dan. Sve kreće vođenom šetnjom kroz lječilišni park, potom lagane joga vježbe za opuštanje u prirodi i na kraju ispijanje mineralne vode Donat Mg u točionici Medical centra Rogaška, udaljenoj stotinjak metara od Atlantide. Ovaj ritual, koji se uključen u ponudu Atlantida Boutique Hotela, pa i u jedinstvene Pegaz Mg pakete, potrebno je napraviti najmanje triput dnevno, uvijek dvadeset minuta do pola sata prije konzumacije hrane. Oni koji se odlučite za kuru ispijanja ljekovite mineralne vode na početku dobiju čašu s mjeračem koja će ih pratiti tijekom cijelog vremena trajanja terapije. Ova ljekovita kura preporučuje se kao idealna terapija za probleme sa žgaravicom i zatvorom, ali i kao jednostavna potpora zdravom mršavljenju.
Foto: Atlantida Boutique Hotel
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/03/DETTOX.jpg500667Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-03-07 12:40:102025-03-07 12:40:12Terapija magnezijem: rješenje za bolje raspoloženje, brži metabolizam i idealni proljetni detox!
U subotu, 8. veljače, u palači Manzioli u centru slovenskog grada Izola održat će se tradicionalni Refuscus Mundi festival – crnih vina sjevernog Jadrana. Na njemu će 40-ak vinara iz Slovenije, Italije i Hrvatske predstaviti vina od autohtonih i domaćih sorti iz vinorodnih regija sjevernog Jadrana. U prvom planu bit će Istrani i Kraševci s refoškom i teranom, gosti iz Brda i furlanskih gorja doći će s pokalcom, iz hrvatske Istre s crvenicom, a s Kvarnera s rijetkim Sansigotom.
Refuscus Mundi Festival – crna vina sjevernog Jadrana i ove godine otvara sezonu vinskih događanja. Festival se etablirao kao izlog crnih vina od autohtonih i domaćih sorti. U nekim regijama sjevernog Jadrana crvene sorte su mnogo više zastupljene u vinogradima nego u mnogim drugim mjestima. U promjenjivoj popularnosti crnih vina u proteklom razdoblju, ona su bila nešto manje eksponirana, a vinari su tražili načine i stilske varijacije kako bi ih ponovno približili publici.
U svijetu vina sve je veći interes za vina od globalno neafirmiranih sorti, koja se uzgajaju gotovo prirodno. U velikim svjetskim metropolama, koje su po mnogo čemu veliki melting pots civilizacije, pak, uživaju u okusima vina koja ih vode u daleke i manje poznate zemlje. Vina iz regija sjevernog Jadrana kod mnogih pobuđuju i sjećanja na ljetne dane uz more i posjet nekom od vinara uz najsjevernije zaljeve Sredozemlja.
U Izoli će svoja vina predstaviti male i velike vinarije, na čelu s Vinakoprom, gdje čuvaju najviše refoška na svijetu. Na radionici „Tajne refoška: između baštine i modernih okusa“, koju će voditi glavni enolog Boštjan Zidar, predstavit će se i vina iz podruma uz Šmarsku cestu u kojima neprestano traže dodir s modernim trendovima ne skrivajući tradiciju.
U povijesnoj palači Manzioli brojni obiteljski vinari nudit će na kušanje svoje kapljice ljubiteljima vina, bilo stacioniranima, koji imaju svoju stalnu publiku ili mladima koji još uvijek bruse svoje vještine na velikom vinskom podiju. U radionici koja će otvoriti festival, novinar Sašo Dravinec s gostima iz Slovenije i Hrvatske govorit će o karakteristikama i okusima crnih vina sjevernog Jadrana, a publicist Toni Gomišček vodit će radionicu o crnoj rebuli, koju su prije pola stoljeća revitalizirali vinari iz Prapotna na furlanskim brežuljcima, a reznice su pronađene u starom vinogradu kod Golog Brda u Briju.
Festival će započeti svečanim otvorenjem u 13.45 sati prigodnim govorom ministrice poljoprivrede, šumarstva i prehrane Mateje Čalušič. Trajat će do 20.30 sati.
Za vođene degustacije u knjižnici potrebna je prethodna prijava na mail info@refuscusmundi.si.
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2025/02/2025RM_post_1080X1080-1.jpg300315Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2025-02-04 13:04:002025-02-04 13:05:19Crna vina sjevernog Jadrana iz tri zemlje u Izoli
Na Kranjskoj Gori, popularnom skijalištu i omiljenoj zimskoj destinaciji brojnih Hrvata, ove će zime, posebno u prosincu kad traje svečanost Magical Kranjska Gora, atmosfera biti čarobna. Zašto ove godine ne biste doživjeli sasvim drugačiji Advent, u predivnoj planini, gdje vas na samo dva i pol sata vožnje od Zagreba čekaju i snježne radosti (uz specijalnu SKI FUN 3=4 Hotela Kranjska Gora) i osjećaje kakve može izazvati samo raskoš božićnih događanja.
Naviknuli smo obilaziti adventske kućice i događanja po gradovima, no duh blagdana, uključujući i paljenje božićne rasvjete te doček Nove godine, još je ljepši na destinaciji poput Kranjske Gore koja nudi izvrstan smještaj i wellness ponudu u istoimenom hotelu, finu lokalnu kuhinju, Adventsko selo u centru mjesta s brojnim događanjima i, dakako, predivnu prirodu. Što svakako morate vidjeti i doživjeti ove zime u Kranjskoj Gori?
Jezero Jasna i Planica Jezero Jasna udaljeno je samo dvije minute hoda od hotela Kranjska Gora. Uz njega je drveni toranj visok 6 metara koji služi kao osmatračnica – korištenje tornja je besplatno. S vrha tornja možete vidjeti čak i udaljenije vrhove Julijskih Alpa. Oko jezera su uređene i prekrasne šetnice. U neposrednoj blizini Hotela Kranjska Gora nalazi se i poznata skakaonica za skijaške skokove Planica, koja je nekada bila najveća na svijetu. Isplati se vidjeti tu „majku svih skakaonica“, kako su joj nekada tepali, istražiti Muzej skijanja i provozati se ziplineom.
Doživljaji u Alpskom selu Sve do kraja prosinca u Alpskom selu svakog će vikenda gosti imati priliku uživati u bogatom programu: od kreativnih radionica i dječjih predstava do glazbenih evenata i novogodišnjeg partyja. Alpsko selo će tijekom prosinca ugostiti 12 poznatih bendova, a svakog dana od 10 do 17 sati ispred Ljudskog doma bit će postavljen sandučić Djeda Mraza u koji će mališani moći ostaviti svoja pisma i želje.
In & out doživljaji Ljubitelje skijanja zasigurno će privući i posebna ponuda Hotela Kranjska Gora, koji se nalazi samo četiri minute hoda od skijališta. Do 20. prosinca isplati se iskoristiti Ski Fun 3=4 ponudu četiri noćenja u Standard dvokrevetnoj sobi za dvije osobe po cijeni od 702 eura. Osim 4-dnevne ski karte za dvije osobe, ponuda uključuje i luksuzni švedski stol za doručak, piće dobrodošlice, jednokratni ulazak na bazen i 10% popusta na ponudu masaža. Hotel spaja bogatu povijest s modernom atmosferom i idealno je mjesto za uživanje u zimskoj čaroliji, bez obzira na to jeste li na odmoru u paru ili s obitelji.
Hotel Kranjska Gora
Zimski hedonizam
Wellness sadržaji u Hotelu Kranjska Gora savršeno nadopunjuju zimske aktivnosti. Gosti se mogu opustiti u bazenu, saunama ili fitness centru, a apsolutni highlight je Thai spa. Ovdje ćete dobiti vrhunsku originalnu tajlandsku masažu u opuštajućoj atmosferi. Wellness centar hotela pripremio je i posebne pakete koji uključuju različite kombinacije saune, bazena i klasične tajlandske masaže, kao i mogućnost ekskluzivnog najma saune.
Svakako treba doživjeti i kulinarsku čaroliju u restoranu Hotela Kranjska Gora, gdje chefovi vješto spajaju autentične domaće okuse s modernom internacionalnom kuhinjom. Svakako isprobajte lokalne specijalitete poput tradicionalnih krapa i kranjske kobasice. Vrhunski obrok najbolje je zaokružiti čašom vina, a za to je idealna hotelska enoteka. U ponudi ima više od 150 vrsta slovenskih vina i lokalne rakije, a ugodna atmosfera kao stvorena je za nazdravljanje čarobnim zimskim trenucima. Više o ponudama Hotela Kranjska Gora saznajte ovdje.
Foto: arhiva Hotela Kranjska Gora
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/12/Alpsko-selo_Kranjska-Gora_foto_-Matej-Vranic_izvor_-slovenia.info_.jpg500750Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-12-17 12:30:232024-12-17 12:30:24Na Kranjskoj Gori imate priliku doživjeti sasvim drugačiju čaroliju prosinca
Prekmurje – pitoreskni dio Slovenije kojeg s jedne strane okružuje rijeka Mura, s druge vinorodni brežuljci Goričke a s treće dokle pogled seže, prostrana panonska ravnica. Dio je to Slovenije koji privlači sve više turista na samo zbog svojih prirodnih ljepota i eno-gastro doživljaja, nego i zbog uvijek nasmijanih domaćina, te činjenice da ovdje nekako dani prolaze bez jurnjave i pretjerane buke. Prekmurje se može pohvaliti i s jedinstvenim izvorom ljekovite „crne vode“ koja desetljećima privlači mnoge posjetitelje koji vode računa o svom zdravlju, ali i one koji znaju da će im priroda pomoći ukloniti njihove boljke.
Priča o Prekmurskom crnom zlatu, ali i eliksiru mladosti kako još nazivaju „crnu vodu“ započela je u listopadu 1960. godine u – Prekmurju odnosno na mjestu gdje se sada nalaze Moravske toplice koje se pak nalaze u blizini grada Murska Sobota. Čak se znade i datum otkrića „crne vode“ – bilo je to 5. listopada 1960. godine kada su na močvarnoj livadi kraj Moravaca počeli bušiti zemlju zbog nafte. Očekivanja su bila velika, a potom je za naftaše nastalo razočarenje. Umjesto nafte iz bušotine je potekla crna topla voda s mirisom nafte.
Tek nakon dvije godine ona se temeljitije počela istraživati, pa je sredinom 1962. godine na mjestu bušotine otvoreno je kupalište s osam kabina. Pokazalo se da „crna voda“ čiji se izvor nalazi na dubini od 967 do 1467 metara, povoljno djeluje na organizam, pa je 1964. godine Republički sekretarijat za zdravstvo Ljubljana, proglasilo termalnu i mineralnu vodi iz izvora Mt-1, prirodnim ljekovitim sredstvom.
Kupalište s osam kabina u 60 godina pretvorilo se u Terme 3000 – Moravske Toplice koje danas imaju tri hotela, apartmansko naselje, kamp, veliko golf igralište, sportske terene, wellness i zabavnim dio za najmlađe koje se prostire na 2020 metara kvadratnih. Uglavnom – Moravske toplice pružaju smještaj za gotovo 2000 ljudi, a o jednodnevnim posjetima bazenima i saunama da i ne pišemo!
Murska Sobota i Moravske toplice udaljeni su od Zagreba 160 kilometara, a putujete li preko Varaždina, pa krenete cestama mimo autoputa, ne trebate vinjetu. Možete odabrati smještaj i odmor u hotelima s četiri ili pet zvjezdica, poput Hotela Livada Prestige koji je ujedno i jedini hotel tog tipa u Prekmurju.
Sobe su renovirane, tople i opuštajuće jer interijerom dominiraju održivi materijali ali i element tradicije rukotvorina – prekmursko pletivo od slame i kukuruzne komušine. Svaka soba ima i prostranu kupaonicu s masažnom kadom u koja se može napuniti i termalno-mineralnom vodom.
Uz miran san Moravske Toplice nude pregršt sadržaja koje će vam pomoći u rješavanju nakupljenog stresa ali i ukloniti zdravstvene probleme uz iskusne stručnjake za medicinski wellness. Uostalom u nekoliko odvojenih bazena u Termama 300 možete u kupki od 37 °C osjetiti blagodat toliko hvaljene „crne vode“.
Moravska termo-mineralna voda koja spada u najtoplije vode tog tipa u Europi), pomaže u liječenju bolesti lokomotornog sustava i reume, ali i sve češćih problema s kožom. Svakom je gostu dana mogućnost uranjanja u bazen s filtriranom termo-mineralnom vodom (32 do 34 °C) ili kupku s nefiltriranom termo-mineralnom vodom koja je znatno učinkovitija. Zbog njihovih ljekovitih učinaka Ministarstvo zdravstva Republike Slovenije, Termama 3000 – Moravske Toplice, dodijelilo je koncesiju za provođenje zdravstvenih programa.
Nakupljeni stres otpustiti će masaža medom, toplom smjesom ljekovitih biljaka ili uljima dobivenih iz biljaka prekmurskih livada i bučinih sjemenki a finalni touch masaži dati će dvadesetominutni boravak u Septariju. Riječ je o jedinstvenom prostoru Termi 3000 u kojem dominira velika prepolovljena stijena pronađena u prekmurskim goricama stara 15 milijuna godina.
Neki je nazivaju zmajevim kamenom a vjeruje se da zrači posebnom energijom, pa Septarij pomaže da se na prirodan način ojača imunitet, regeneriraju koža i koštano tkivo i ublažavaju grčevi mišića, pozitivno djeluje i kod reumatizma, ali i na srce i daje mu pravilan ritam. Svojom energijom smiruje i uspostavlja ravnotežu na psihičkoj i fizičkoj razini, poboljšava san, jača samopouzdanje i pamćenje te poboljšava koncentraciju.
Voda iz termo-mineralnog izvora koristi se i u beauty svrhe uz pomoć BlackAquaTherm kozmetike pogodne za osjetljivu kožu i posebno cijenjene za ublažavanje problema sa suhom kožom i psorijazom. Tretman možete isprobat tijekom boravka, ali i proizvode ponijeti kući.
Kad zamiriše po prekmurskim specijalitetima, ubilo kojem hotelu koji odaberete iz grupacije Sava Hotels&Resorts , možete biti sigurni da vas čekaju nezaboravni gurmanski užici. Upravo oni, hotelsku ponudu hrane u Termama 3000 čine jedinstvenom. Tijekom boravka kušati ćete više od 50 tradicionalnih prekmurskih jela koje svakodnevno priprema jedinstven tim. Chef Danilo Čurman, voditelj kuhinje Hotela Ajda i Hotela Livada Prestige, te chef Danilo Kozar, voditelj kuhinje Hotela Termal i slastičarka Ana, rođeni su Prekmurci koji se ponose najvišim odličjima s državnih i međunarodnih kulinarskih natjecanja.
Osim mnogobrojnih prekmurskih specijaliteta, u slastičarnici Terma 300 peku se domaći kolači među kojima dominira kraljica među slasticama – Prekmurska gibanica. Riječ je o kolaču s osam ‘katova’ zaštićenom oznakom izvornosti u EU, zbog čega se svakodnevno radi po točno zadanom normativu.
Slastičarka Ana dnevno pripremi nekoliko limenih posuda za pečenje pozamašnih dimenzija, nižući pažljivo slojeve tijesta, jabuka, oraha, sira, maka i domaćih ribanih jabuka, pa sve obilno zalijeva vrhnjem s umućenim jajima.
Samo nekoliko kilometara od Termi 3000 nalazi se Čokoladarnica Passero u kojoj možete saznati sve o čokoladi, na radionici sudjelovati u pripremi čokoladnih pralina.
U obilasku s degustacijom (7 eura) teško ćete razlučiti je li vam bolji spoj mliječne čokolade i kruške s klinčićem i karamelom ili tamne čokolade sa šljivom, orahom i cimetom.
Do čokoladarnice se može iz Terma doći i pješice u ‘slatkom sprehodu’ jednoj od aktivnosti animacijskog tima Termi 3000.
U okolici Moravskih Toplica nalaze se još dva bisera, mjesta na kojima će uživati gurmani: Šunkarna Kodila s glavnom zvijezdom, zaštićenom Prekmurskom šunkom ali i brojnim drugim mesnim proizvodima te s jedinstvenom degustacijskom turom kroz prostor u kojem sazrijevaju šunke.
U Kodili sazrijevaju i goveđi komadi mesa koje možete i kušati u njihovom restoranu.
Svakako posjetite i obiteljski restoran s Michelin preporukom Gostila Rajh. Spoj tradicionalnog i modernog i iskustvo četiri generacije osjetit ćete u svakom zalogaju kojeg danas, nakon svoje prabake i djeda potpisuje mladi chef Leon Pintarič.
Ovdje kušajte tradicionalne prekmurske specijalitete u degustacijskom meniju od pet sljedova ili jednostavno naručite ono po čemu je ova gostilna oduvijek poznata – u malom kotliću poslužen Bograč, prekmurski gulaš pripremljen od tri vrste mesa.
U Prekmurju toče i dobre kapljice. Svakako posjetite vidikovac Vinarium s kojeg puca pogled na četiri vinske regije i vinski podrum Vinske kleti Malek Puklavec Winary.
Uz obilje eno-gastro užitaka Prekmurje nudi i druge jedinstvene doživljaje – biciklom istražite Pejzažni park Goričko s dvorcem, saznajte gdje se nalazi Otok ljubavi, doživite pustolovni park Bukovniškog jezera, naučite sve o nastanku prekmurskog bučinog ulja, prođite kroz vrata Pomurja kako se često opisuje paviljon Expano i svakako istražite Ocean Orchids Tropski vrt u kojem su glavne zvijezde – orhideje.
Ovaj kompleks s najvećom proizvodnjom orhideja u ovom dijelu Europe nastao je na termalnom izvoru koji je pomogao u stvaranju jedinstvenog ozračja za rast ove posebne biljke. U Dobrovnik krenite opušteni, odvajajući barem dva sata za posjet kako biste u vođenoj turi doznali zanimljivosti koje krije Tropski vrt.
Foto: Nikola Zoko, Sunčana Barušić i promo
https://letsdiscovercroatia.com/wp-content/uploads/2024/11/20241115_162116.jpg500667Let's discover!http://putovanjahrvatskom.com/wp-content/uploads/2022/10/logo4.pngLet's discover!2024-11-23 16:16:122024-11-23 16:16:13U Prekmurje na vikend-bijeg