Arhiva oznaka za: TZ Sisačko-moslavačka županija

Novska poziva na povratak u prošlost – vikend u znaku Lukova

Od Zagreba udaljena samo stotinjak kilometara, smještena na obroncima psunjskog gorja s kojih puca pogled na posavsku ravnicu nalazi se Novska. Smještena na samom istoku Sisačko-Moslavačke županije Novska je grad nevjerojatno bogate povijesti koju su oblikovali mnogi – od obitelji Knopp, poznatih trgovaca, tornada koji je 1892. godine prošao novljanskim ulicama, ali i mladih, nasmijanih ljudi koji se ponosno predstavljaju Novljanima želeći vam grad pokazati na poseban način.

Danas u Novskoj živi preko 12 000 ljudi, a ono što oduševljava je činjenica da se u nju redovito vraćaju oni koji su u njoj rođeni ali i otkrivaju je mnogi stranci. Novska je grad gaminga, u njoj se nalazi kultna srednja škola za obrazovanje budućih gamera, ali i  županijsko središte Poduzetničkog inkubatora Pismo i Pismo 2 gdje se školuju i igrice kreiraju talentirani gameri iz cijelog svijeta. Upravo gaming industrija zaslužna je jednim dijelom da u Novskoj danas žive brojne mlade obitelji kojima je grad dao posebne poticaje kako bi svoju prvu nekretninu kupili upravo ovdje.

Život u Novskoj čini se vrlo je jedinstven – svi se znaju, a kako bi grad išao naprijed potrebna je sloga. Upravo to se osjeti ovih dana kad je Novska u retro looku. Sve je spremno za Lukovo, dan grada Novske i dan sv. Luke zaštitnika ovog grada. Kako je to pravilo hrvatske tradicije, na dan sveca zaštitnika održava se kirvaj/proštenje/fešta.


“Lukovo u Novskoj, koje traje od 16. – 20.10, najveći je hrvatski Kirvaj s daškom prošlosti i ove godine, kao i svih prethodnih, ponovno donosi bogatstvo tradicije!  Ovogodišnja tema manifestacije je udvaranje i vraća vas u doba gospodskih manira i romantičnih susreta i u pripremi manifestacije sudjelujemo svi”,  kaže Marija Kos Šaka direktorica TZ grada Novske. Zadovoljna činjenicom da se i ove godine pazi na svaki i najmanji detalj najavila je više od stotinu glumaca u kostimima iz kraja 19. i početka 20. stoljeća koji će u različitim ulogama vratiti Novsku u prošlost. U vrijeme kad je grad postao vrlo važno kulturno središte te kad je gospoda predvođena obitelji Knopp oblikovala ovaj gradić na poseban način.


Lukovo u gradskom parku!
Tradicionalno program Lukova odvija se u gradskom parku. U njemu svi posjetitelji mogu vidjeti kako je izgledao svakodnevni život Novljana tog vremena. Tema udvaranja prožimat će svaki kutak manifestacije – od šetnji parkom, gdje će se moći vidjeti romantični parovi iz prošlih vremena, do starinskih zabava koje prikazuju kako su Novljani uživali i osvojili srca. Uz gospodski način života starih Novljana, predvođen članovima poznate obitelji Knopp, bit će prikazan i seoski način života te brojni običaji ovog kraja. Osim povijesnih prikaza, na “muškom i ženskom placu”, brojni obiteljski proizvođači izložit će najbolje što ovaj kraj nudi – od domaćih rakija i meda do kulena. A mirisi pečenih kobasica i slanine dodatno će obogatiti ovaj doživljaj, jer kirvaj je nezamisliv bez obilja hrane i dobre zabave.

Bogat kulturno-umjetnički program
Kako bi kirvaj bio što veseliji, a  okupljeni posjetitelji što raspoloženiji, plesat će se gradskim parkom tradicionalno slavonsko kolo uz zvuk tambura. Njih će svirati tamburaški sastavi Slavonski dukati, TS Ambar i TS vazda koji će se izmjenjivati pozornicom tijekom ova tri dana. Kad se zabava u gradskom parku završi, u centru grada kreću nastupi poznatih glazbenika. Lukovo 18. listopada otvaraju Dalmatino i Matija Cvek, 19. listopada će na gradskoj pozornici zasvirati Petar Grašo i Mladen Grdović, a 20. listopada na Lukovu očekujte Šimu Jovanovca i Džentlmeni.


Iz Zagreba i Vinkovaca vlakom i autobusom u Novsku
Budući da je Lukovo kultna manifestacija, a sve je više onih koji žele doživjeti tradicionalni kirvaj, TZ Novska se pobrinula za to da se smanji gužva. Iz Zagreba kreće Medeni bus 19. listopada, a iz Vinkovaca Medeni vlak 20. listopada omogućujući svima da u programu Lukova uživaju u potpunosti. Za one koji će doći svojim automobilom mala napomena – parkirajte se na slobodnom parkingu u širem gradskom prstenu ne stvarajući nepotrebnu gužvu. U Novskoj je parking uvijek besplatan, a sve kuda god krenete je blizu.

Crkva sv. Luke Evanđelista, zaštitnika Novske

Uz Lukovo što još vidjeti u Novskoj?
Lukovo je jedinstveno i sigurno će program privući veliki broj posjetitelja. No, ono što je još važno napomenuti je činjenica kako je ovaj grad uistinu otvoren za nove doživljaje. Novsku možete istražiti prolazeći po digitaliziranoj turističkoj ruti Lukina zagonetna staza koja je ujedno i prva turistička ruta Novskom koja uključuje obilazak i upoznavanje sa znamenitostima i povijesnim činjenicama grada Novske.

Stazu čini sedam punktova na kojima vas čekaju zagonetke Luke Ilića Oriovčanina, povjesničara i etnologa, istaknute ličnosti iz novljanske povijesti. O prošlosti Novske, oni koji vole živu riječ i vodiča koji zna gotovo sve o novljanskoj povijesti, možete čuti u Muzejskoj zavičajnoj zbirki grada Novske koja obuhvaća 341 predmet iz 9 različitih područja, a kroz koju će vas voditi Željko Sajko.

Željko Sajko u Muzej zavičajne zbirke grada

Dok istražujete Novsku shvatit ćete da je njezinu povijest oblikovala obitelj Knopp. Upravo o toj obitelji, predviđenoj Adalbertom Knoppom možete puno toga naučit  u zgradi Stare pošte. Naoko napuštena ova zgrada i danas živi te je domaćin LARP (Live Action Role Playing) igre u kojoj se može zabaviti cijela obitelj. Rješavanje zagonetki prolazeći kroz prostor napuštene škole zabava je za sve uzraste, u prosjeku igra traje 90-ak minuta, a cijena ulaznice je 75 eura za grupu do dvadesetak ljudi.

Početna “oprema” za LARP

Slavonska i posavska fuzija okusa
Dođete li u Novsku za vrijeme Lukova sve će mirisati na tradicionalne slavonske delicije. Zamirisat će vam ‘poderane gaće’ i kulen, paprenjaci, trganci, gulaš, ali i moderne inačice tradicionalnih obroka. Želite li doživjeti spoj tradicije i modernog, ali i prespavati istražujete li Novsku i Posavinu put neka vas odvede u Ekoetno selo Strug.

Eko-etno selo Strug

Od Novske udaljeno 20-ak kilometara ovo seosko imanje uz rječicu Strug nudi za svakog ponešto – eno gastro spoj gulaša od divljači i trganaca ili specijaliteta riječne ribe sljubljene sa Škrletom u drvenoj krčmi Dida Joze, odmor u jednoj od kuća starih preko 100 godina – kući bake Vesne ili bake Kate, ali i moderan smještaj okružen divnom prirodom i malom farmom s domaćim životinjama.

 

Foto: Nikola Zoko i TZ Novska

Predivan dan u Moslavini sa škreltom u čaši

U sklopu manifestacije „Škrlet u čaši“, u organizaciji  Sisačko-moslavačke županije i njenog župana Ivana Celjaka, proveli smo predivan dan u Moslavini, dan koji je bio posvećen vinskoj sorti škrlet. Posjetivši tri vinarije – Cvanciger, Trdenić i Mikša dobili smo kratak uvid koliko je sorta škrlet važna za ovu regiju, te koliko joj ljubavi i pažnje posvećuju vinogradari i vinari i proizvode vrhunska vina.

Sisačko-moslavačka županija domovina je trima sortama vina: škrlet, moslavac i dišeća ranina. Škrlet je prva sorta koja je dobila rješenje Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selo o priznavanju tri klona škrleta zahvaljujući projektu koji je u suradnji s Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zgrebu, entuzijastima vinarima i podrumarima iz Moslavine provela Sisačko-moslavačka županija. Upravo zahvaljujući tom projektu škrlet je postao najpoznatija i najtraženija sorta koja se odlično slaže s autohtonim jelima, ali i s jelima drugih područja zbog svojih izuzetnih, specifičnih i osebujnih nota kao i  prilagodljivosti.

Domagoj Jakopović Ribafish i Ivan Celjak

„Ova manifestacija je dio šireg projekta, koji ima za cilj promovirati Moslavinu, kao kvalitetnu turističku, vinsku destinaciju, naše vino i naše kvalitetne vinarije. Trenutno imamo u tijeku natječaj „Turizam +“ i u tom natječaju smo predvidjeli sredstva za poboljšanje kvalitete turističkih usluga, s ciljem ulaganja u dodatne sadržaje, kao što je izgradnja bazena, sauna, adrenalinskih parkova… Osigurali smo značajna sredstva, maksimalnih 15 000 eura po prijavitelju. To je naš doprinos u cilju poboljšanja kvalitete turističke ponude. Želimo privući veći broj turista na područje Moslavine, na područje naše županije i omogućiti profesionalnim iznajmljivačima soba, subjektima u malim gospodarstvima, vinarima da naplaćuju svoju uslugu više, bolje, da zarade, naravno, a sve to ide u cilju razvoja Sisačko-moslavačke županije,“ rekao je Ivan Celjak, župan Sisačko-moslavačke županije, te dodao kako je sorta škrlet izvorni kultivar plemenite vinove loze Sisačko-moslavačke županije i kao takava za ovu županiju predstavlja posebnost, prepoznatljivost i ogroman turističko-gospodarski potencijal. Cilj je da vina od ove sorte postanu prepoznatljiva i izvan granica Moslavine a želja vinogradara i vinara dokazati da se od ove sorte mogu raditi svježa vina, ali i pjenušci te vina koja imaju odličan potencijal za starenje“.

Nakon nastupa članova KUD-a „Repušnica“, najstarijeg izvornog kulturno umjetničkog društva na području Grada Kutine, o povijesti škrleta, prisutne je upoznao Lovro Miklaužić, a potom se kušalo vino, dakako sorte škrlet, moslavac i dišeča ranina, te mastilo brk odličnim suhomesnatim proizvodima Promes Cvanciger.

Manifestacija „Škrlet u čaši“ nastavila se u vinariji Trdenić, u kojoj je dobrodošlicu uz pjenušac od škrleta gostima poželio domaćin, Tomislav Trdenić, u podrumu su degustaciju škrleta vodili Krešimir Trdenić i sommelier Tomislav Jakopović, a autohtonim jelima Moslavine goste je oduševio chef Šimić.

„Želite li kušati školski, bazni, sortni škrlet, tada probajte ovaj“, rekao je Tomislav Jakopović nakon što su gosti ušli u podrum vinarije Mikša, trećeg domaćina toga dana, koja na ulazu ima i posvetu Dragutina Tadijanovića koji je itekako cijenio dobro vino.

U Vinskom dvoru Kutina, Ivan Celjak župan Sisačko Moslavačke županije, somellier Tomislav Jakopović i moderator manifestacije Domagoj Jakopović Ribafish dodijelili su nagrade za „Naj škrlet“. Županov pehar osvojili su hobist Marijan Dolovšak i profesionalac Damir Koštuić.

Vinari u svojim vinarijama uvijek će goste i turiste dočekati širom otvorenih vrata i s velikim žarom pričati o svojim vinima, naročito o sorti škrlet, ali Sisačko-moslavačka županija pruža mnogo više. Ona obiluje prirodnim ljepotama, a u samom središtu županije nalazi se PP „Lonjsko polje“ koje je povezano s Moslavinom jednom od podregija vinogradarske regije Kontinentalna Hrvatska. Zahvaljujući svojim osebujnim i pitoresknim krajolicima kao i stoljetnoj tradiciji uzgoja vinove loze i podrumarstva Sisačko-moslavačka županija postaje iznimno važna na vinskoj karti Republike Hrvatske. Iz toga razloga i ne čudi činjenica kako županija postaje sve traženija i posjećenija destinacija te zanimljivija kada je vinski turizam u pitanju.

Foto: TZ Sisačko-moslavačke županije i Sunčana Barušić