Arhiva oznaka za: TZ Vukovarsko-srijemske županije

Zimski provod u Srijemu i Slavoniji: od tradicije do rocka

Tko kaže da se zimi ne možete vrhunski provesti na putovanju?! Odaberete li Vukovarsko-srijemsku županiju ugodno ćete se iznenaditi, a povoljnije cijene od onih u razvikanim destinacijama, razlog su više da spakirate kofere i u omiljenom društvu barem jedan vikend posjetite najistočniji dio Hrvatske.

Ilok

Šetnja baroknim središtem Vukovara, predah u nekom od vukovarskih restorana, najljepši pogled na Dunav s obnovljenog Vodotornja pa posjet originalnom Muzeju vučedolske kulture… Možda kava u središtu slikovitih Vinkovaca, obilazak Gradskog muzeja u kojem ćete otkriti značenje najstarijeg indo-europskog kalendara i idila uz Bosut… Birajte što vam drago i ne bojte se zime jer promrzle obraze i ruke ništa tako dobro neće zagrijati kao mirisna slavonska rakija ili čaša vrhunskog srijemskog vina.

Stari podrum Ilok

Za Vinkovo u Ilok

Sigurno ste čuli da su srednjovjekovne Iločke zidine obnovljene još prošle godine, eto prigode da s njih bacite pogled na prekrasan gradić Ilok i moćni Dunav. Možete posjetiti i Muzej grada Iloka u dvorcu Odescalchi, crkvu sv. Ivana Kapistrana, Stare podrume iz 15. i 18. stoljeća, Ladanjsko imanje Principovac na jednom od najpoznatijih vinskih položaja ili neku od tridesetak obiteljskih vinarija.

Vinkovo u Iloku

A vinski znalci i ljubitelji vina u ovom najistočnijem hrvatskom gradu okupit će se na blagdan sv. Vinka. Popularno Vinkovo u Iloku kojim se obilježava početak vinogradarske godine, slavit će se od 22. siječnja pa sve do nedjelje, 26. siječnja. U iločkim vinarijama nazdravljat će se vrhunskim vinima, nudit će se ukusni specijaliteti srijemske kuhinje, zaplesat će se uz tamburaše, a u staroj gradskoj jezgri ulaz u vinski šator tradicionalno će biti besplatan. Slavlje prati i lijepi običaj blagoslova vinograda, rezidbe trsova i simbolično zalijevanje loze vinom za što rodniju godinu.

Pokladno jahanje, doživljaj za pamćenje

Od 6. siječnja – Sveta tri kralja do 5. ožujka – Čiste srijede, Srijem i Slavonija žive u ritmu pokladnog jahanja. Gizdavi konji, šareno „ruvo“ i vesela pjesma oživljavaju stoljetni običaj koji potječe iz vremena Vojne krajine.

Pa ako se na svom zimskom putovanju Vukovarsko-srijemskom županijom zateknete primjerice u Lipovcu, Vrbanji, Iloku, Vinkovcima, Otoku, Babinoj Gredi, Nijemcima, Županji…, vrlo je vjerojatno da ćete uživati u ovoj lijepoj tradiciji. U Županji će se pokladno jahanje održati u sklopu 58. Šokačkog sijela s ovogodišnjim geslom “Došo god da se vidi rod”.

Šokačko sijelo u Županji

U Županju na Šokačko sijelo

Ova županjska manifestacija koja čuva pjesmu, ples i narodne običaje otvara se 21. veljače i traje do 4. ožujka. Ovogodišnji program uz brojne sadržaje između ostalog donosi i koncerte Zvonka Bogdana, Najboljih hrvatskih tamburaša, Gorana Bareta i Majki…

Prošećite šorovima ovog gradića na Savi u kojem se prvi put u Hrvatskoj zaigrao tenis i zakotrljala prva nogometna lopta, prošle godine vraćena u Županju. Čuva se u Gradskom muzeju u originalnom graničarskom čardaku. Nastavite putovanje tematskom rutom Cesta zlatne niti koja povezuje Županju i okolna mjesta – Štitar, Babinu Gredu, Cernu Šiškovce, Gradište, Bošnjake, Drenovce i Vrbanju.

„Za putovanje je uvijek pravo vrijeme, a početak godine idealan je trenutak da kroz naše tradicionalne manifestacije otkrijete sve čari najistočnije hrvatske županije. Čekamo vas raširenih ruku“, poručuje Majda Jakša, direktorica Turističke zajednice Vukovarsko-srijemske županije.

Foto: Danijel Soldo, Marcel Pavlović, Borna Subota – izvor TRVSŽ i Sunčana Barušić

Vukovar može biti i cijelogodišnja gourmet destinacija

Imaju sve – prvoklasne lokalne namirnice, stoljetnu tradiciju u kulinarstvu, autentična ukusna jela, poznatu slavonsku i srijemsku gostoljubivost i vrhunska vina. S nekoliko sjajnih restorana i OPG-ova, Vukovar zaslužuje titulu cjelogodišnje gourmet destinacije, a kako bi se iznimno bogata kuhinja uskladila sa suvremenim trendovima i sve specifičnijim zahtjevima modernih turista, u Vinogradarskoj kući Goldschmidt sredinom listopada kuhalo se punom parom na masterclassu tradicijske kuhinje.

U organizaciji Turističke zajednice grada Vukovara te uz podršku Turističke zajednice Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara i tvrtke Vupik plus, okupilo se probrano društvo vukovarskih kuhara, vlasnika restorana i OPG-ova koji su upijali najnovija znanja od poznatih chefova i stručnjaka akademije Šefova kuhinja mediteranskih i europskih regija (ŠKMER akademije).

Super kombinacija – smuđ, mandarine i čilli na istom tanjuru

Uz poznatog chefa Željka Nevena Bremeca koji se školovao na najprestižnijim kulinarskim institutima u svijetu, masterclass je vodio i mladi Petar Vlak koji – kako ga kolege iz ŠKMER-a opisuju – jednom rukom vrti lonce, a drugom stranice kulinarskih klasika ili iz zaboravljenih kuharica izvlači vrhunske recepte.

Željko Neven Bremec i Petar Vlak

Ovaj uigran tim u maniri najprestižnijih svjetskih restorana kombinirao je tipične namirnice za vukovarsko područje s neobičnim okusima. Pripremali su marinirani filet smuđa u soku od mandarina i čilija, sa salatom od cikle, kremom od graška i klicama od graška te šaran confit u svinjskoj masti, na kremi od confitiranog povrća uz pečeni kukuruz i crumble od bućinih sjemenki. Mesno jelo predstavljao je svinjski vrat mariniran sous vide osam sati, zatvoren na tavi uz gratinirani krumpir, kremu ala ajvar i kelj pikant. Za vrhunac neodoljive slastice – sous vide engleska krema na vukovarski način, chatney od šljiva i fritule sa slavonskom šljivovicom.

Slavonska i srijemska vina za sve kuhinje svijeta

Poznati vinski stručnjak, nagrađivani novinar, publicist i humanitarac Željko Garmaz bio je zadužen za vinsku priču. Savršeno je sljubio vina Belje uz jela na masterclassu. Polusuha Graševina Goldberg, 2022. naglasila je okuse mariniranog smuđa u umaku mandarina i neutralizirala snagu čilija, Vrhunska Graševina 2023. bila je idealna pratnja šaranu, Goldberg White iz 2021. balans mariniranom svinjskom vratu, a poluslatka, elegantna kupaža Ruby iz 2021. pun pogodak uz slastice.

„Od bogatog roštilja, fiša ili čobanca do foie grasa ili u našem slučaju mariniranog smuđa –  uz svako jelo možete sljubiti određeno slavonsko ili srijemsko vino. Zahvaljujući širokom spektru ona se mogu sljubiti s jelima svih kuhinja svijeta pa bismo ovu blagodat trebali cijeniti i u lokalnim restoranima te uz svako jelo servirati određeno vino. Graševina je odličan odabir, ali ne ide baš u sve“, poručio je Garmaz.

Vukovar za nezaboravne gurmanske doživljaje

Na edukaciji koja je bila uvod u masterclass voditeljica ŠKMER akademije i stručnjakinja za marketing i brendiranje gastronomske destinacije Alma Harašić Bremec, pojasnila je ključna obilježja gourmet destinacije i predstavila najbolje primjere iz prakse.

Marina Sekulić

Direktorica TZ grada Vukovara Marina Sekulić, istaknula je da u bogatom srijemskom i slavonskom kulinarskom nasljeđu Vukovara leži ogroman potencijal za njegovo brendiranje.

„Brendiranje je  dugotrajan i sveobuhvatan proces koji uključuje podršku lokalnim proizvođačima i ugostiteljskim objektima, razvoj gurmanskih manifestacija i ruta, promociju gurmanske baštine te kontinuiranu edukaciju. Stoga je organizacija masterclassa i edukacije u Vinogradarskoj kući Goldschmidt u suradnji sa ŠKMER akademijom prvi korak prema našem cilju“, istaknula je Sekulić, dodavši kako se ulaganjem u autentičnost i održivost Vukovar može pozicionirati kao vrhunska gourmet destinacija, privlačeći posjetitelje koji cijene izvorne, kvalitetne i nezaboravne gurmanske doživljaje.

Foto: Vedran Čuljak, izvor TZ grada Vukovara

GastRoA, nova manifestacija u srcu Slavonije za ljubitelje pikantnih okusa

Da su Slavonci i Srijemci vrhunski kuhari i pravi majstori u pripremi suhomesnatih proizvoda, već je svima poznato. No, tko je najbolji proizvođač kulenove seke i kobasice to će se tek doznati 27. travnja u općini Andrijaševci na prvom „GastRoA“ gurmanskom showu u kojem će uživati svi ljubitelji pikantnih okusa.

Ovo je prvo izdanje manifestacije, za koju su u ovoj općini sigurni da će postati tradicija i omiljeno mjesto susreta ljubitelja i proizvođača ovih dviju delicija, a sudjelovati mogu svi koji ih proizvode, bez obzira iz koje županije dolaze.

Na ocjenjivanje u dvije kategorije – kulenova seka i kobasica, mogu se prijaviti svi proizvođači s odgovarajućom registracijom, a uzorke trebaju dostaviti najkasnije do 25. travnja. Ocjenjivanje će se održati dva dana kasnije, 27. travnja, na dan manifestacije GastRoA, u općinskoj vijećnici, s početkom u devet sati – poručuju organizatori manifestacije.

Dolazak je najavio i poznati hrvatski chef s istančanim nepcem Tomislav Špiček, veliki ljubitelj tradicionalne kuhinje.

Ulaz je slobodan, svi su pozvani, a ovo je i savršena prigoda za izlet na istok Hrvatske na obalu Bosuta.

„Manifestacije poput ove dodatno promoviraju tradicionalne proizvode i podižu razinu kvalitete te pozicioniraju Vukovarsko-srijemsku županiju kao atraktivnu gastronomsku regiju. Uz adrenalinski park na Bosutu i izletnički brod, manifestacija GastRoA još je jedan turistički proizvod općine Andrijaševci, idealne destinacije za izlet i opuštanje“, istaknuo je njezin načelnik Ante Rajković.

Foto: arhiva TZ Vukovarsko-srijemske županije (Vedran Čuljak, Mario Žilec, Davorin Krešić

 

 

Vukovar postaje prepoznatljiv turistički brend

Vukovar je u 2023. bio poželjno odredište brojnih gostiju! To potvrđuju brojke, odnosno zabilježen porast od 41,26 posto u dolascima i 33,35 posto u noćenjima u odnosu na 2022. Naime, lani je u gradu na Dunavu ostvareno 55.924 dolazaka i 87.863 noćenja.

Izuzmu li se od tih brojki školske ekskurzije, i dalje je 10,12 posto više dolazaka i 5,48 posto više noćenja nego godinu ranije. U brojkama bez školskih ekskurzija u 2023. ostvareno je 18.264 dolazaka i 38.460 noćenja, što je i u odnosu na pretpandemijsku 2019. porast od 10,14 posto u dolascima i 11,11 posto u noćenjima.

Turisti, pretežno domaći, njih 73 posto, su na istoku Hrvatske ostajali u prosjeku 2,1 dan.  Atraktivnost destinacije rezultirala je i otvorenjem 27 novih smještajnih objekata u prošloj godini pa ih je danas ukupno 82, s 1.124 ležaja, a započela je i izgradnja Arheološkog parka.  Stoga, može se reći da je dana Vukovar prepoznatljiv turistički brend.

U vukovarsku luku na Dunavu uplovilo 347 kruzera

Prošle godine nastavio se i trend rasta riječnog kruzinga. Na 347 kruzera koju su uplovili u vukovarsku luku bilo je 45.857 putnika, najviše gostiju iz Amerike, Njemačke, Velike Britanije i Francuske, a sezona na Dunavu, jednom od najjačih aduta kontinentalne Hrvatske, produljila se do kraja prosinca.

Sve je više i posjetitelja gradskih festivala i manifestacija, a posljednji održan u prošloj godini, Vukovarski Advent, u izboru portala Gradonacelnik.hr u konkurenciji velikih gradova i županijskih sjedišta proglašen je među pet najljepših u Hrvatskoj.

Vukovar – snažan brend

Ukupno zadovoljstvo gostiju Vukovara bilo je izuzetno visoko. Ocjena je 93/100, potvrđuje mjerenje kvalitete i zadovoljstva gostiju kroz projekt integralnog upravljanja kvalitetom u destinaciji – IQM Destination Vukovar. Ovaj projekt mjerenja kvalitete provodi se već tri godine, a vrlo visoka ocjena ukazuje na iznimnu snagu i prepoznatljivost brenda Vukovara. Lani je na online platformama 7.200 gostiju ostavilo recenzije, a pozitivni komentari i  visoke ocjene pozicioniraju Vukovar kao jednu od najuspješnijih destinacija na kontinentu, privlačnu tijekom čitave godine.

Atrakcije su zadržale najvišu ocjenu kvalitete. Među njima je i Vukovarski vodotoranj, lanjski dobitnik Plakete sa zlatnim znakom za najbolji projekt obnove i valorizacije kulturno povijesne baštine na međunarodnom kulturnom turističkom natječaju „Plautilla“.

Sve je više nagrada i novih projekata

Ni domaće nagrade nisu zaobišle Vukovar, čak tri Suncokreta ruralnog turizma stigla su u grad – zlatna povelja u kategoriji “Tradicijska (ruralna) gastronomija” Izletištu Gondola Sotin, brončana povelja u kategoriji “Aktivni turistički sadržaji u ruralnom prostoru” Konjičkom klubu „Dunavski Raj“, posebno priznanje u kategoriji “Craft turizam” Craft Pivovari Vukovar.

“Osvojene nagrade uvijek nas razvesele, one govore o sve kvalitetnijoj turističkoj ponudi Vukovara. Naše sadržaje i ponudu obogatit ćemo novim projektima, u tijeku je izgradnja Adrenalinskog parka u Park šumi Adica, uređuje se šetnica uz rijeku Vuku, započela je i izgradnja Arheološkog parka Vučedol, a na temelju izrađene Komunikacijske strategije radimo na jačanju ovog brenda” kaže direktorica Turističke zajednice Vukovara Marina Sekulić.

 

Foto: TZ grada Vukovara (Marko Balaži, Darko Kešnjer) i Sunčana Barušić

4. Srijemski Pjenušavi doručak u kušaonici Vina Papak

U nedjelju, 12.studenog 2023. u kušaonici Vina Papak Ilok, na najistočnijem vinogradarskom položaju Radoš, održat će se 4. Srijemski pjenušavi doručak u vinogradu. Posebna svečanost ove godine je upriličena u organizaciji TZ Vukovarsko-srijemske županije i Salona pjenušavih vina Zagreb, a program je bogat i raznovrstan budući da je i prigoda posebna – na ovogodišnjem doručku obilježit će se i Dan županije.

Organizatori su prijašnje ljetne varijante pjenušavog doručka sa suncokretima u prvom planu zamijenili osunčanim toplim bojama jeseni, a prigodno se dan prije slavi i Sv. Martin, praznik mladih vina, stoga će cijeli iločki vikend biti u vinskim nijansama.

Nedjeljni program započinje prijepodnevnim kušanjem pjenušaca s bogatim srijemskim doručkom (11-12,30h), uz glazbu Tria Petre Marković i vođeno slikanje na radionici Feel good & paint. Isti dan u 14 sati slijedi “En primeur Srijem”, predstavljanje mladih vina ili novih berbi na tržištu, vinarija sudionica događaja.

 

Foto: Julio Frangen

 

Održan En Primeur Graševina Croatica 2023.

U zagrebačkom hotelu Esplanade Zagreb uspješno je održan En Primeur 2023. jedna od najatraktivnijih vinskih manifestacija na kojoj su vinari okupljeni u udruženje Graševina Croatica, premijerno predstavili vina berbe 2022. godine, kako bi znalci i stručnjaci te i vinski entuzijasti mogli  kušati vina koja još nisu ponuđena tržištu i procijeniti njihov potencijal. Festival je okupio više od 30 vinara, među kojima su bila poznata, ali i nova imena hrvatske vinske scene.

En Primeur je održan u organizaciji udruge Graševina Croatica te pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske. Partneri manifestacije su Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Hrvatska gospodarska komora, TZ Brodsko-posavske županije, TZ Osječko-baranjske županije, TZ Požeško-slavonske županije, TZ Virovitičko-podravske županije i TZ Vukovarsko-srijemske županije, a manifestaciju je otvorila prof. Sandra Zokić, ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište u Ministarstvu poljoprivrede. Uzvanicima su se obratili i mr. Josip Pavić, dip. ing., predsjednik udruge Graševina Croatica, prof. dr. sc. Dragan Kovačević, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za poljoprivredu i prof. dr. sc. Krunoslav Karalić, zamjenik ravnateljice Hrvatske agencije za poljoprivredu .

U sklopu manifestacije održani su zanimljivi paneli na temu Tržište vina u Hrvatskoj u 2023. godini, Graševina Croatica Nova generacija i Vinska događanja Slavonije i hrvatskog Podunavlja u 2023. godini. Posebna atrakcija bila je En Primeur Flight Selections, predstavljanje odabranih mladih vina graševina od strane eminentnih vinskih stručnjaka. U Smaragdnoj dvorani Esplanade Zagreb odvijalo se promenadno kušanje vina Graševine Croatice i poslovni susret s vinarima udruge.

Posjetitelji su također imali priliku upoznati se s novitetima i vinima Slavonije i hrvatskog Podunavlja na specijaliziranim vinskim radionicama na temu Vinske medalje visokog sjaja, Graševina Old vs. Young, Nova i neotkrivena vina Slavonije i hrvatskog Podunavlja te Fanastični svijet pjenušaca na kojima seodržalo vertikalno kušanje vina graševina s prikazom potencijala starenja i razvoja aromatike usporedbom berbe 2022. s prijašnjim berbama. Organizirane su i radionice za širu publiku na kojima su se sudionici educirali o pravilnom otvaranju, posluživanju i kušanju vrhunskih vina te pjenušavih vina i opisivanju njihovog izgleda, mirisa i okusa. Radionice su moderirali poznata imena i stručnjaci vinske scene.

Vlado Krauthaker, jedan od najuspješnijih hrvatskih vinara

“Graševina je gospodarski najznačajnija sorta koju uzgajamo na 25 % ukupnih površina. Od berbe 2022. na tržište je stavljeno oko 66 tisuća hL mladih vina, a pola od toga čine mlada vina graševine. Od 14. do 17. lipnja na području Slavonije održat će se manifestacija GROW s ciljem međunarodne popularizacije graševine, koja se svake godine seli iz države u državu gdje se odvija proizvodnja graševina, a ove godine je Hrvatska domaćin. Želimo konferenciju dovesti u sve slavonske županije odnosno u Kutjevo, Ilok, Orhovicu i Osijek”, izjavio je prof. dr. sc. Krunoslav Karalić, zamjenik ravnateljice Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.