Arhiva oznaka za: Virovitičko-podravska županija

Obilježen Drava day uz korisne savjete HGSS-a kako se ponašati na rijekama

Ovih su dana, zbog obilnih kiša rijeke nabujale, a na nekim područjima uvedene su izvanredne mjere zbog poplava. Dobro smo zapamtili savjete HGSS-a Stanica Orahovica koji su nedavno na obilježavanju Drava day-a prisutne upoznali s opasnostima brzih voda – kada su vodostaji normalni, te kako se ponašati kada nabujala rijeka prijeti imovini ali i ljudskim životima.

Međunarodni dan rijeke Drave

Kad je o rijeci Dravi riječ, ta moćna, zelena, hladna, tajanstvena i  vijugava rijeka duga je 725 kilometara, a čak 90 kilometara njezine apsolutne ljepote nalazi se na području Virovitičko-podravske županije. Upravo zato ne čudi kako se nedaleko posjetiteljskog centra Dravska priča, na kupalištu u općini Sopje obilježio Međunarodni dan rijeke Drave popularno nazvan Drava day  i to kroz projekt  LIFE RESTORE for MDD kojem je upravo ovaj događaj stavio točku na ‘i’ ovogodišnjih aktivnosti. U srpnju je održan Big jump na Križnici, a u drugom dijelu ljeta i popularan ljetni Kamp za mlade rendžere u posjetiteljskom centru Dravska priča. Drava day, kako mu samo ime kaže otkrio je brojne zanimljivosti na ovom dijelu toka, kroz lijep, dinamičan program.

Berislav Androš, načelnik općine Sopje i Tatjana Arnold Sabo

“Drago mi je da ste se okupili u ovako velikom broju jer to dokazuje da vas zanima ljepota rijeke Drave ali i da podržavate projekt u kojem mi kao  Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode u suradnji s ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije provodimo program projekta LIFE RESTORE for MDD. Drava day počinjemo u Sopju gdje ćemo se svi ukrcati u kanue i zaveslati rijekom Dravom svladavajući dionicu dugu 8 kilometara. Dok uživamo u Dravi svakako obratite pažnju na lijevu i desnu obalu i mnoštvo životinjskih vrsta koje će vas pozdravljati”, rekla je ravnateljica Dravske priče i voditeljica projekta Tatjana Arnold Sabo, pozivajući pripadnike HGSS-a da izvedu pokaznu vježbu spašavanja ali i daju savjete kako se ponašati na rijeci.

Junaci koji spašavaju imovinu i živote

HGSS je neprofitna organizacija od općeg značaja za sigurnost stanovnika RH i njezinih posjetitelja s osnovnim ciljem – sprečavanjem nesreća, spašavanja i pružanja prve medicinske pomoći na planinama i na drugim teško pristupačnim terenima i u izvanrednim okolnostima gdje je pri spašavanju i pružanju prve pomoći potrebno primijeniti posebna znanja, tehnike i opremu. Sve je to u svrhu spašavanja ljudskih života i imovine. U svom djelovanju HGSS, između ostalih, usko surađuje s različitim ustanovama i organizacijama iz područja zaštite prirode i okoliša što se moglo vidjeti i na primjeru suradnje HGSS Stanice Orahovica i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije na čijem području djeluju. Ova suradnja je sada već višegodišnja i na iznimno zadovoljstvo obiju strana.


“Rijeka Drava je po mnogočemu posebna i svake godine privlači veliki broj posjetitelja. Zanimljiva je ribičima, kupačima ali i ljudima koji dolaze iz velikih gradova da bi uživali u aktivnom vikendu. Svi   moraju usvojiti osnovna pravila ponašanja na rijeci kako bi u njoj uživali bez posljedica” – rekao je Ivica Kašuba, dopročelnik HGSS-a Stanica Orahovica. On je s kolegama Tomislavom, Danijelom i Ivanom te četveronožnim Bonijem izveo pokaznu vježbu spašavanja dajući korisne savjete komentirajući kako svaka rijeka, ako je se ne poštuje može biti izuzetno opasna. Potkrijepio je tvrdnju činjenicom da je upravo Drava u ovom dijelu toka ovog ljeta odnijela četiri života, mahom neopreznih kupača, a pogotovo je opasna kada se izlije iz svojeg korita.

Oprez zbog nabujalih rijeka

– Pratite vremensku prognozu i upute nadležnih službi: Hrvatska gorska služba spašavanja, meteorološke službe i lokalne vlasti pružat će redovite ažurirane informacije. Pratite te izvore i postupajte prema njihovim uputama.
– Pripremite nužne potrepštine: hranu, vodu, lijekove, baterijsku lampu, baterije, prvu pomoć, radio na baterije i potrebne dokumente. Pripazite da sve bude na suhom i sigurnom mjestu.
– Pripremite se za evakuaciju: Osmislite plan evakuacije za slučaj da vam lokalne vlasti savjetuju da napustite svoje domove. Imate li ključne ljubimce, svakako i njih uključite u evakuaciju!

– Za vrijeme poplave ne pokušavajte prijeći poplavljena područja: to je izuzetno opasno, čak i ako voda ne izgleda duboko. Ne pokušavajte voziti kroz poplavljena područja jer to može biti opasno za vas i može oštetiti vaše vozilo. Ostanite na suhom i sigurnom mjestu: ako ste kod kuće, ostanite u njoj dok vam se ne savjetuje drugačije. Ako ste vani, potražite sigurno i suho mjesto.
– Bujice mogu biti jako opasne. One su iznenadne i mogu se dogoditi bez upozorenja. Svakako zapamtite gdje se nalaze najbliže sigurne zone u vašoj okolini. Ne pokušavajte prijeći bujicu: one mogu biti izuzetno snažne i opasne. Čak i ako voda ne izgleda duboko, struje mogu biti jake i iznenadne.
– Nakon poplava i bujica budite oprezni prilikom ulaska u svoj dom. Ne ulazite u zgrade koje su oštećene ili poplavljene dok stručnjaci ne utvrde da su sigurne za ulazak. Budite oprezni s električnom opremom i instalacijama.
– Očistite i dezinficirajte svoj dom: poplave mogu donijeti štetne bakterije i viruse. Pri čišćenju koristite zaštitnu opremu i sredstva za dezinfekciju.

I za kraj – poplave i bujice mogu biti stresni događaji. Brinite o svom mentalnom zdravlju i dobrobiti, i potražite pomoć ako je potrebno. Pomažite svojim susjedima i zajednici gdje možete.

Nakon kiše dolazi sunce

Uzrečica kaže: nakon kiše dolazi sunce, što je i logično, pa ćemo ovu jesen još uživati u lijepim danima, a moći će se i planirati izleti. Volite li uživati u aktivnom odmoru na vodi, te malo podići razinu adrenalina na brzim vodama (dakako, kada se povuku i smire nakon poplava), evo korisnih savjeta:
– Vodu (rijeke, jezera, more) morate poštovati te biti svjesni opasnosti.  Kako je voda osnovna životna potreba, kad je ne osluškujete vrlo lako može postati neprijatelj. Upravo zato se nikad ne upuštajte sami u razne oblike aktivnosti na vodi. Budite u društvu, grupi, obavezno se javite najbližima i prijateljima – na povratku obavijestiti iste o završetku aktivnosti.
– Prije polaska informirajte se o planiranom sa stručnjacima, ribolovcima, sportskim klubovima, čuvarima prirode, vodičima na rijeci (rafting, kayaking), svakako se posavjetujte s pripadnicima HGSS-a, proučite planiranu dionicu, naročito opasna mjesta kao što su kanjoni, kaskade, sedrene barijere i vodopadi. Obavezno ponesite prvu pomoć (može se nabaviti u svim većim trgovačkim centrima i benzinskim postajama).
– Izbjegavajte aktivnosti na vodi za vrijeme nabujalog vodostaja i poplava, naročito noću.
– U višednevnim aktivnostima proučite vremensku prognozu i razine vodostaja na stranicama Hrvatskih voda.
– Redovno se hidrirajte, odnosno ponesite dovoljnu količinu vode. U ljetnim mjesecima pri visokim temperaturama vrlo lako može doći do dehidracije. Ne konzumirajte alkoholna pića za vrijeme ili prije aktivnosti na vodi.
– Idete li na neku aktivnost na vodi u vodo-nepropusnoj torbi ili bačvici ponesite hrane, energetskih pločica i sl., obavezno u grupi barem jedan mobilni telefon pune baterije. U aktivnostima koje uključuju plovila, obavezno koristite zaštitnu sigurnosnu opremu – kacigu i prsluk za plutanje. Po mogućnosti koristite polarizacijske sunčane naočale koje omogućuju bolje uočavanje detalja u vodi i iznad nje te ujedno štite od UV zraka i ozljeda. Koristite kremu za sunčanje te smanjite opasnost od oštećenja kože. Naime, sunčane zrake se reflektiraju s površine vode i to cijele godine, pa su mnogo opasnije i jače nego na kopnu.
– Pri planiranju raznih humanitarnih, sportskih i komercijalnih manifestacija gdje sudjeluje veći broj sudionika obavezno uključite stručne spašavatelje na vodi te licencirane vodiče (skipere), obavijestite dežurni tim hitne medicinske pomoći na terenu, prijavite skup policiji te zatražite dozvolu od nadležne Lučke kapetanije. Na graničnom području sa susjednim zemljama obavezno se prijavite u najbližu policijsku postaju, izvijestiti službenike o broju sudionika, pravcu kretanja i planiranim aktivnostima. U slučaju bilo kakvog nesretnog događaja ili problema odmah nazovite centar 112, odredite lokaciju, opišite što se dogodilo i koliko ima sudionika – ne krećite u komplicirane samostalne akcije spašavanja bez stručnog nadzora.

 

Foto: Nikola Zoko

 

Najavljeno četvrto izdanje vinskog festivala Slavonija i Podravina, wine not!?

I ovog rujna svi putevi vode u Virovitičko-podravsku županiju na ekskluzivni festival vina i zalogaja, najavljen u Geo-info centru Voćin. Ovogodišnje izdanje od  7. do 28. rujna organizira se na najljepšim lokacijama Slavonije i Podravine.

Prvi susret ovogodišnjeg Festivala vina i zalogaja Slavonija i Podravina, wine not?!, zakazan je za 7. rujna. Otvara se Vinskim cabaretom u Turističko-informativnom centru Klopotec na bilogorskom Kladarskom bregu. Nakon toga svakog vikenda novi susret – 13. rujna Papučki vinoplov u Geo-info centru Voćin, 14. rujna Tambure i vino na plemićki način u Centru za posjetitelje – Dvorac Janković u Suhopolju, 20. rujna Vinski party u plemićkom perivoju u Posjetiteljskom centru Dravska priča u Noskovcima, 21. rujna Wine&Run vinski maraton u Orahovici, a ova lijepa priča Slavonije i Podravine završava 28. rujna eventom Virovitica Wine & Art u Gradskom parku ispred dvorca Pejačević.

I ove godine šest ekskluzivnih evenata privući će veliki broj ljubitelja vina iz Slavonije i iz čitave Hrvatske i ponovo predstaviti Slavoniju i Podravinu kao atraktivnu butik vinsku destinaciju, rečeno je u Geo-info centru u Voćinu, jednom od nezaobilaznih hot spotova ovog vinskog događaja.

Maja Jurlina, Ivana Nemet, Martina Jakelić i Predrag Filić

„Krenuli smo bojažljivo u vrijeme korone u želji da našu županiju učinimo prepoznatljivijom na vinskoj karti Hrvatske. Već je prva godina nadmašila sva naša očekivanja i od tada se svake godine u našoj županiji s nestrpljenjem iščekuje rujan koji je postao tradicionalno vinski mjesec. Četvrto izdanje dobilo je prošireni naziv Festival vina i zalogaja s obzirom na to da uz odlična vina želimo naglasiti i komponentu vrhunskih delicija u Slavoniji i Podravini. Uz nas organizatori festivala su lokalne turističke zajednice gradova Virovitice i Orahovice, općina Pitomača i Suhopolje, područja Vrata Papuka i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije. S njima iz godine u godinu razvijamo program ovog festivala te im se zahvaljujem na uspješnoj suradnji“, istaknula je Martina Jakelić, direktorica TZ Virovitičko-podravske županije.

Plemići su uvijek dobro jeli i pili

„Pozdravljam vas u najmlađoj općini u Hrvatskoj, malo dislociranoj, ali punoj života i bogatoj prirodnom baštinom i s velikim potencijalom za turistički razvoj. Vrhunski početak naše turističke priče sigurno je i Geo-info centar koji je od otvorenja pravi magnet za turiste, a kada je krenuo s radom 2022., bili smo jedno od najposjećenijih mjesta u Slavoniji, što i ne čudi s obzirom na sve ono što Voćin nudi. Vjerujem i nadam se da ćemo biti motor malo šireg turističkog razvoja jer Voćin po svemu što ima to i zaslužuje“, poručio je Predrag Filić, načelnik općine Voćin, dodavši kako se na području ove papučke općine njeguje plemićka priča, a plemići su uvijek dobro jeli i pili.

Festival koji predstavlja vinare i vrhunska vina

 Maja Jurlina, rukovoditeljica Odjela za organizaciju i posjećivanje Parka prirode Papuk istaknula je da je Geo-info centar u Voćinu od otvorenja posjetilo više od 45 tisuća posjetitelja što potvrđuje činjenicu da je sadržaj koji nude i način na koji ga interpretiraju privukao turiste iz svih krajeva Hrvatske.

Maja Jurlina

„Sretni smo što smo opet dobili priliku biti jednim od domaćina festivala vina i zalogaja Slavonije i Podravine, wine not!? Vjerujemo da će kao i prošle godine degustacija prekrasnih vina u kombinaciji s ukusnim, domaćim zalogajima stvoriti nezaboravan hedonistički doživljaj upravo ovdje u Voćinu. Naime, osim što se predstavljaju vina, predstavljaju se i ljudi koji ta vina proizvode s velikom ljubavlju i predanošću, a upravo su te male vinarije nezaobilazni dio turističke ponude samog Parka prirode Papuk kojeg je ove godine do sada posjetilo više od 50 tisuća posjetitelja. Za usporedbu prošle godine posjetilo ga je 89 tisuća“, rekla je Maja Jurlina.

Enologinja Ivana Nemet, koja će i ove godine voditi degustacije na ekskluzivnim eventima festivala, istaknula je kako se biraju vina koja su osvojila najviše nagrada i ona koja su tipična za Slavoniju i Podravinu.

„I ove godine nudimo nešto novo, nešto, staro i nešto zaboravljeno. A kad kažem zaboravljeno mislim na vrhunska arhivska vina, na koja su proizvođači zaboravili, a mi smo ih na njih podsjetili“, izjavila je enologinja.

Cijena kotizacije iznosi 22 eura za svaki event po osobi, broj mjesta je ograničen pa ako želite i vi biti dio festivala Slavonija i Podravina, wine not!? kupite ulaznicu online putem na web stranici TZ Virovitičko-podravske županije.

Više informacija pronađite na webu https://www.slavonija-podravina.hr/hr/wine-not/

 

Foto: Anita Zeko i Matija Turkaljm UB production, E projekt

 

Baby boom u Slavoniji i Podravini

U Dravskoj priči, atraktivnom posjetiteljskom centru u Noskovcima i nezaobilaznoj postaji jedinstvene Plemićke rute Virovitičko-podravske županije, žive u slatkom iščekivanju. U njihovom oporavilištu roda u osam gnijezda pronašli su 24 jaja, a već pet rodica došlo je na svijet. Do 10. svibnja trebale bi se izleći i ostale koje će zaljubljenici u prirodu iz Posjetiteljskog centra dohraniti i vratiti u njihovo prirodno stanište.

„Ovo je već peta godina kako u našem oporavilištu rode nesu jaja, no tek smo prošle godine imali prve prinove. Od ukupno 14 jaja, izlegle su se samo tri rodice koje sada sretno žive na području naše županije“, kaže Tatjana Arnold Sabo, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije. Sjedište Javne ustanove je u Dravskoj priči, obnovljenom ljetnikovcu grofa Draškovića iz 19. stoljeća ispred kojeg se prostire stoljetni perivoj s oporavilištima za ptice među kojima je i 25 roda, pa mali tim zaposlenika s veseljem očekuje i ostale prinove.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Gotovo svake zime na prezimljavanju imaju i kornjačice koje spase od sigurne smrti i nakon dohrane ih također puštaju u prirodu.

„Trenutno u terariju u uredima imamo jasličku, vrtićku i predškolsku grupu kopnenih kornjača čančara koju dohranjujemo i grijemo pod lampama i za sada vrlo lijepo napreduju, a u bazenu u perivoju imamo prihvatilište za invazivnu stranu vrstu crvenouhih kornjača“, kaže ravnateljica koja će vas s velikim zadovoljstvom provesti kroz Dravsku priču.

Tatjana Arnold Sabo, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije

U njoj se na inovativan, interaktivan i svima dostupan način održivo upravlja s bogatom prirodnom baštinom Slavonije i Podravine. Tamo ćete doznati kakav život buja u kapi vode, zbog čega je važno sačuvati staništa, moći ćete zaviriti i u dabrovu nastambu, otkrit ćete svijet šišmiša i doznati koliko su važne strme dravske obale za život bregunica, najmanjih lastavica na svijetu…

Uz oporavilišta za ptice, u Dravskoj priči su i poučne staze, vrt perunika, labirint u obliku sove, bio-istraživačka stanica, ptičja pjevaonica, multimedijalni sadržaji i hostel s 34 ležaja i najslađe jagode na svijetu koje ćete sami moći ubrati u vrtu… Pravo otkriće volite li mir, tišinu i aktivnosti u prirodi poput veslanja, pješačenja ili biciklizma.

Ovo mjesto posebne energije savršena je polazišna točka za istraživanje Virovitičko-podravske županije pa prvom slobodnom prigodom isplanirajte izlet u ovaj dio Hrvatske.

Slavonija i Podravina, neočekivano zelena.

Više: https://www.slavonija-podravina.hr/

 

Foto: arhiva TZ Virovitičko-podravske županije, Borna Subota, Matija Turkalj, arhiva Posjetiteljskog centra Dravska priča i Sunčana Barušić

Iduće godine planirajte kupanje na padinama Papuka

Nakon slavlja i veselog ulaska u novu godinu mnogi će početi planirati putovanja. Predlažemo da svakako u planer zabilježite Orahovačko jezero, jedno od najpopularnijih slavonskih kupališta u Maloj Švicarskoj. Tako zbog položaja na padinama Papuka nazivaju Orahovicu, gradić u Virovitičko-podravskoj županiji.

Najnoviji trendovi u industriji putovanja potvrđuju da se turisti okreću prirodi i biraju ekološki prihvatljivije varijante odmora, a sve je više i onih koji u špici sezone izbjegavaju turistička središta, smetaju im gužve, ali i ogromne vrućine pa obalu mijenjaju s mirnijim destinacijama na kontinentu koji će im pružiti pravo osvježenje.

Jednu takvu destinaciju otkrili smo u Parku prirode Papuk u Virovitičko-podravskoj županiji. Na području grada Orahovice šezdesetih godina prošlog stoljeća izgradnjom nasipa nastalo je Jezero, jedno od najomiljenijih kupališta u kontinentalnom dijelu Hrvatske, ali i atraktivno izletište u sva četiri godišnja doba. Iako je riječ o umjetnom jezeru nastalom izgradnjom nasipa, zbog stalnog dotoka svježe vode iz vlastitih izvora, iznimno je čisto, a na ispitivanjima voda se redovito ocjenjuje izvrsnom. Okružen papučkom šumom privlači sportaše i rekreativce, zaljubljenike u prirodu i čini se kao dobro skrivana tajna slavonskog dijela županije.

Kupališna sezona na Orahovačkom jezeru

Na Jezeru se danas intenzivno radi, uređeni su sportski tereni i sanitarni čvorovi, a izgrađeno je 14 drvenih bungalova s ukupno 28 kreveta, savršeno uklopljenih u pejzaž za sve one koji traže odmor u gotovo netaknutoj prirodi. Nedaleko od bungalova gradi se Edukativni centar Orahovica – Škola u prirodi s još 52 kreveta pa će se na Jezeru nuditi ukupno 80 ležajeva.

Bungalovi uz Jezero

Uređenje Orahovačkog jezera dio je projekta Turističko-rekreacijskog centra „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“ vrijednog 10,8 milijuna eura. S više od devet milijuna eura ovaj projekt sufinancira Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014. – 2020.

Njegovim završetkom nekoliko stotina metara zračne linije udaljeno jezero Hercegovac dobit će najbrži zip-line i adrenalinske sadržaje, a uredit će se i staze do impresivnog Ružica grada izgrađenog na papučkom proplanku na 400 metara nadmorske visine.

Ružica grad

Pa ako i vi ulazite u krug onih ljubitelja putovanja koji se za ljetovanje već sada žele pobrinuti, uzmite u obzir i ovu jedinstvenu hrvatsku destinaciju. Ne samo da ćete se dobro odmoriti, iskupati i uživati u prirodi, nego ćete i otkriti iznimno plemićko naslijeđe Virovitičko-podravske županije i neodoljivu kuhinju koja kombinira najfinija podravska i slavonska jela. Mi znamo kamo ćemo na kupanje idućeg ljeta.

 

Foto: Hrvoje Jurić, TZ Virovitičko-podravska županija

 

Neočekivano iskustvo: od Plemićke rute do novog Turističko-rekreacijskog centra u Orahovici

Obnovljene kurije i dvorci, zelene oaze, priče i legende, orahovačka jezera i najveća utvrda u Slavoniji… Jeste li već bili u Virovitičko-podravskoj županiji?

Nekada je Papuk bio otok koji je okruživalo Panonsko more, u jednom je razdoblju bio ispod njegove površine, a danas ovaj prirodni dragulj krije velika bogatstva – od prirodnih divota i raznolikosti, povijesne baštine do bujne flore i faune na površini i arheoloških te fosilnih ostataka sakrivenih u njegovoj plodnoj zemlji. Ali u njegovim gustim šumama kriju se i stvorenja iz legendi i priča, vile i vilenjaci, čarobnjaci i strašni čudaci koji su stoljećima, a i danas, budili i raspirivali maštu. Danas se Papuk koji je 1999. proglašen Parkom prirode, a 2015. godine UNESCO svjetskim geoparkom, smatra jednom od najljepših gora u ovom dijelu Hrvatske.

Dva jezera i Ružica grad

Trenutno bujna priroda Parka prirode Papuk, odbacuje lišće, svoje „solarne panele“, i sprema se na zimski san, ali u blizini Orahovice, najmanjeg grada u Virovitičko-podravskoj županiji radi se punom parom. Naime, upravo niče najveći turistički kompleks u županiji: Turističko-rekreacijski centar „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“. Riječ je o projektu vrijednom 10,8 milijuna eura, kojeg je s više od devet milijuna eura sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014. – 2020.

Bungalovi na Jezeru

Omiljeno slavonsko kupalište

U šumi, uz Orahovačko jezero, omiljeno kupalište nastalo 1961. gradnjom umjetnog nasipa, da bi se grad Orahovica zaštitio od oborinskih voda, već je izgrađeno 14 bungalova koji će biti najmodernije opremljeni. Uređeni su i sportski tereni te sanitarni čvorovi na Orahovačkom jezeru, a pri kraju je i izgradnja zgrade Edukativnog centra – Škola u prirodi.

Orahovačko jezero

„Turistička zajednica Virovitičko-podravske županije partner je na izuzetno vrijednom i trenutno najvećem projektu iz kategorije turizma na ovom području. Edukativni centar prostirat će se na četiri etaže, od kojih su dvije rezervirane za 18 dvokrevetnih soba i četiri apartmana, dok će u ostatku kompleksa biti uređena polivalentna konferencijska dvorana, više manjih prostora za radionice, recepcija, info pult, a sve će pratiti i brojni multimedijalni sadržaji s ciljem prezentacije Parka prirode Papuk, njegove flore, faune, geoloških nalaza i kulturno-povijesne baštine. Za terensku nastavu na raspolaganju će biti i mobilni hologram, čime će školarci na zabavan način učiti o važnosti očuvanja biološke raznolikosti. Bungalovi osiguravaju dodatnih 28 kreveta i vjerujem da će Orahovačko jezero, jedno od najljepših mjesta za kupanje u ovom dijelu Hrvatske po završetku ovog projekta privući i sportaše, rekreativce, ljubitelje prirode, ljude željne opuštanja i obitelji koje su u potrazi za avanturom ali i odmorom“ kazao je Josip Mikolčić iz Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije i napomenuo kako će uskoro u sklopu projekta Turističko-rekreacijskog centra „Jezero – Hercegovac – Ružica grad“ i obližnje jezero Hercegovac dobiti adrenalinske sadržaje. U planu je i uređenje okoliša i unutrašnjosti najočuvanije srednjovjekovne utvrde u Hrvatskoj, Ružica grada, spomenika nulte kategorije, koja se nalazi samo pet kilometara jugoistočno od grada Orahovice, na nadmorskoj visini od 378 metara.

Josip Mikolčić

Park prirode Papuk veleban je i očaravajući, međutim u Virovitičko-podravskoj županiji postoje destinacije na koje su ljubazni i uvijek nasmijani domaćini izuzetno ponosni, a nakon njihovog razgledavanja, boravka i obilaska turisti ostaju oduševljeni.

Teško je opisati svaku, a otkrivanjem jedne destinacije, namamit će vas druga, jer toliko su različite, a zapravo slične. Svaka je prožeta bogatom poviješću, sakralnom i  kulturnom baštinom, bogatstvom flore i faune i dakako – mističnim bićima i predanjima koja su stara gotovo kao i čovječanstvo.

Putovanje u prošlost

U Voćinu se nalazi Interaktivni multimedijalni centar Geo info centar Voćin, mjesto u kojem ćete uz vodstvo simpatičnog Tonija, animiranog amonita i zaštitnog lica ovog Centra, u 6D kinu upoznati bogat povijesni i geološki razvoj Papuka. To je putovanje kroz čitavu prošlost do samog početka našeg planeta. U Centru se može razgledati i postav geologije posvećen geologiji općenito, ali i geološkim specifičnostima Papuka, a uz ostale izloške posjetitelje će zadiviti osam multimedijalnih prezentacija u obliku interaktivnih ekrana koji su dodatno obogaćeni mehaničkim elementima ili projekcijama. Svakako treba razgledati i postav biologije te arheologije i upoznati se s kulturom stanovništva koje je ovdje živjelo stoljećima.

Geo-info centar u Voćinu

Uglavnom, iz Geo info centra Voćin jednostavno se ne može izaći na brzinu – to je mjesto koje u svakom kutku najmodernije opremljene zgrade nudi nova otkrivanja, avanture i doživljaje.

Iz futurizma u povijest i kulturu

U Voćinu se nalazi i Svetište Gospe Voćinske. Okružena  mirisnim parkom, crkva Pohoda Blažene Djevice Marije proglašena je manjom bazilikom 2022. U njoj nadu i utočište pronalaze mnogi hodočasnici, međutim poznata je i po kulturnim sadržajima. Naime crkva, u narodu zvana Gospa Voćinska, izgrađena u 15. stoljeću danas nakon burne povijesti i potpune obnove nakon Domovinskog rata predstavlja reprezentativni sakralni spomenik, pravu riznicu hrvatske suvremene sakralne umjetnosti s djelima poznatih akademskih slikara i kipara.

Crkva Pohoda Blažene Djevice Marije u Voćinu

Upoznajte plemićku povijest

U Slavoniji i Podravini postoji „Plemićka ruta“, a otkriti ćemo samo njen mali dio. Ostalo neka ostane iznenađenje. Tražite li kvalitetan smještaj, već ste otkrili jednu destinaciju ove rute. Naime, u Suhopolju se nalazi Centar za posjetitelje Dvorac Janković. Predivno zdanje, koje se današnjom ljepotom moglo pohvaliti jedino u 18. stoljeću kada je izgrađeno. Potpuno obnovljen, impresivan dvorac Janković turistima nudi 30 soba, u kojima ćete spavati i boraviti doslovno kao kraljevi.

Centar za posjetitelje Dvorac Janković

Budući da se radi o Posjetiteljskom centru, svakako treba razgledati stalni postav i doznati o njegovim osnivačima, kako je izgledao kroz godine i stoljeća, a potom koliko je truda bilo potrebno da mu se vrati prvotni sjaj. Posjetiteljski centar dvorac Janković zapravo je i idealna polazna točka za istraživanje Virovitičko-podravske županije i njenih divota.

U Suhopolju valja svakako razgledati i jedinstveni primjer klasicističke arhitekture – župnu crkvu izgrađenu početkom 19. stoljeća po nalogu grofa Ivana Nepomuka Jankovića. Posvećena svetoj Tereziji Avilskoj svjedočanstvo je njegove ljubavi prema supruzi Tereziji.

Zora puca, bit će dana

Vozeći se prema Grabrovnici, gdje se nalazi Interpretacijski centar Kuća Petra Preradovića, svatko će se sjetiti njegovih najpoznatijih stihova. Naime, možda za mjesto Grabrovnica niste čuli, ali za slavnog pisca sigurno jeste. U ovom mirnom selu u blizini Pitomače, Petar Preradović je proveo mladost, dok ga, zbog neimaštine i smrti oca majka nije poslala na školovanje izvan rodnog mjesta, pa i zemlje. Sve o životu ovog pisca može se doznati u Interpretacijskom centru putem holograma, a u isto vrijeme sjesti u školske klupe i pisati perom i tintom kako je pisao Preradović.

Interpretacijski centar Kuća Petra Preradovića

Hedonizam u Pustari Višnjica

Kad se iz Suhopolja krene prema Slatini, nailazi se na kompleks Pustara Višnjica, zelenu oazu mira, mjesto povratka prirodi. U bajkovitom okruženju starih jablana, kestena i dudova na stoljetnom gospodarstvu kušajte najbolje slavonske specijalitete (imaju vlastiti povrtnjak, te sami uzgajaju stoku), šećite, biciklirajte, vozite se fijakerom ili… jašite. I ovdje se može prespavati, jer Pustara Višnjica ima 40 soba i deset apartmana sa ukupno 110 ležajeva.

Pustara Višnjica

Dravska priča

Posjetiteljski centar Dravska priča nalazi se u malome mjestu Noskovci u općini Čađavica u višestruko zaštićenom području prirode Virovitičko-podravske županije. Prije desetak godina zgrada ljetnikovca grofa Janka Draškovića iz 19. stoljeća, u kojem se nalazi Posjetiteljski centar Dravska priča bio je ruševina, okružena šikarom. Danas je to odlično opremljen Centar u kojem će uživati svi ljubitelji prirode, a priče o vilama, vilenjacima i čarobnim stanovnicima dodatno će razbuktati maštu.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Posjetiteljski centar Dravska priča funkcionira i kao hostel s odlično opremljenim popratnim sadržajima. Njime se koriste grupe, djeca koja pohađaju „školu u prirodi“, ali ako uhvatite slobodan termin, mjesta u hostelu iznajmljuju se i za pojedinačni ili obiteljski posjet.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Već na ulazu goste dočekuje mural kojeg je, kao i unutrašnjost cijelog Centra oslikao umjetnik Filip Mrvelj. Razgled je moguć jedino uz stručno vodstvo. Zahvaljujući multimedijalnom sadržaju doznat ćete sve o prekograničnom Rezervatu biosfere Mura-Drava-Dunav, a prikazana je i ekološka mreža Natura 2000 i Život na rijeci – u prošlosti i danas.

Posjetiteljski center Dravska priča – život u kapljici vode

Svakako treba razgledati i perivoj u kojem se između ostalog nalazi i sklonište za rode, te oporavilište sova i orlova štekavaca.

Najljepša zgrada u Virovitici

Virovitica je grad koji danas sjaji punim sjajem. Obnovljene crkve, palače i pročelja zgrada jednostavno mame posjetitelje. Svakako treba razgledati baroknu crkvu sv. Roka u sklopu samostana i najljepšu zgradu – potpuno obnovljen dvorac Pejačević izgrađen na početku 19. stoljeća. Ime je dobio po prvim vlasnicima i graditeljima, obitelji Pejačević koji su tada bili utjecajni i rado viđeni na habsburškom dvoru. Danas se do dvorca koji je pretvoren u muzej dolazi jednim od šest atraktivnih tematskih mostova, a stalni postav Gradskog muzeja Virovitica „Drveno doba“ ne smijete propustiti.

Dvorac Pejačević

Krenuvši od Orahovačkog jezera i Papuka, ovo je samo mali dio koji se može posjetiti i razgledati u Virovitičko-podravskoj županiji. Treba je otkrivati malo po malo i uživati u njenim divotama, kulturnoj i prirodnoj baštini, doživjeti mir, upoznati prošlost, spojiti se s netaknutom prirodom i diviti se zdanjima koja su nam ostavili naši preci, na što moramo biti ponosni, kao što su ponosni domaćini koji će uvijek s osmijehom dočekati drage goste.

Foto: arhiva TZ Virovitičko-podravska županije, Hrvoje Jurić, Anto Magzan, Matija Turkalj, Borna Subota i Sunčana Barušić

Plemićkoj ruti Virovitičko-podravske županije prestižno priznanje na Danima hrvatskog turizma

Jedna od najatraktivnijih ruta u Hrvatskoj našla se na Danima hrvatskog turizma među top tri destinacije u kategoriji kulturnog turizma

Sad je i službeno! Virovitičko-podravska županija jedna je od tri najatraktivnija kulturna odredišta u Hrvatskoj. Njezina Plemićka ruta u oštroj konkurenciji ušla je u među prva tri finalista na Danima hrvatskog turizma održanim u Rovinju na kojima su se okupili turistički djelatnici iz čitave Hrvatske.

Luka Sabo, Martina Jakelić, Igor Andrović i Josip Mikolčić

Virovitičko-podravska županija kontinuirano ulaže u turističke sadržaje i proizvode, nadograđuje svoju sve atraktivniju ponudu. Naš prostor iznimno je bogat raznolikim mogućnostima doživljaja. Skladna priroda, Drava i Papuk kao dva UNESCO područja, nasljeđe plemićkog života, obnovljeni dvorci i kurije, ali i toplina i gostoljubivost ljudi, temelji su na kojima razvijamo našu destinaciju, a priznanja poput ovih potvrđuju da smo na dobrom putu“, izjavio je Igor Andrović župan Virovitičko-podravske županije na dodjeli nagrada u Rovinju.

Posjetiteljski centar Dvorac Janković

Zadovoljstvo nije krila ni direktorica Turističke zajednice Virovitičko-podravske županije Martina Jakelić koja je istaknula kako se turistička ponuda ovog dijela Hrvatske temelji na zelenom i održivom turizmu koji odgovara potrebama suvremenih putnika.

Soba sova u Posjetiteljskom centru Dravska priča

„Danas turisti žele odmak od svakodnevice, u potrazi su za mirom, opuštanjem i osjećajem ravnoteže, a upravo im to nudimo na Plemićkoj ruti, ali i u čitavoj u našoj destinaciji koja se na dinamičnom turističkom tržištu pozicionirala kao destinacija Slavonija i Podravina, jer se na relativno malom prostoru Virovitičko-podravske županije susreću ove dvije jedinstvene hrvatske regije“, poručila je Martina Jakelić.

Mostovi u Virovitici i dvorac Pejačević

Spaja najveće atrakcije Slavonije i Podravine

Plemićka ruta prolazi područjem čitave županije i u obnovljenim dvorcima, ljetnikovcima i kurijama nudi suvremeni koncept ladanja, neočekivano hedonističko iskustvo, prekrasne povijesne priče i legende, spajajući impresivnu baštinu s aktivnim odmorom.

Interpretacijski centar – rodna kuća Petra Preradovića

Na toj atraktivnoj kulturnoj ruti odsjesti se može u heritage hotelu Kurija Janković u Kapela Dvoru ili bajkovitom Posjetiteljskom centru Dvorac Janković u Suhopolju, a na njoj su i rodna kuća poznatog pjesnika Petra Preradovića, danas Interpretacijski centar u pitoresknoj Grabrovnici.

Park šuma Jankovac

Na ruti se nalazi po mnogima najljepša papučka gorska dolina Park-šuma Jankovac, prekrasni virovitički dvorac Pejačević s Gradskim muzejom, Pustara Višnjica, EPIcentar Sequoia Slatina, Posjetiteljski centar Dravska priča smješten u nekadašnjem ljetnikovcu grofa Draškovića u Noskovcima.

 

Foto: Izvor TZ VPŽ (Matija Turkalj, Borna Subota), Matija Rođak, Kristijan Toplak i Sunčana Barušić

Ekskluzivni vinski festival Slavonija i Podravina, wine not!? završio hedonističkim maratonom u Orahovici

Hedonističkim vinskim maratonom Wine&Run ovog vikenda u Orahovici završeno je treće izdanje do sada najatraktivnijeg vinskog festivala Slavonija i Podravina, wine not!?. Ovo je jedini maraton koji se ne trči nego šeće, a njegovi sudionici uživaju u jedinstvenim krajolicima Orahovice, druženju i odličnim vinima.

Prva i posljednja postaja maratona tradicionalno je u Staroj ložioni, nekadašnjoj stanici na Gutmanovoj pruzi, danas modernom Centru za posjetitelje s kušaonom vina, a ruta je vodila od Jezerca, – vinorodnog položaja PP Orahovice, najvećeg proizvođača vina u Virovitičko-podravskoj županiji, preko butik Vinarije Patkoš sa sjajnim crnim vinima, ranča Team 40 Stable na kojem su se degustirali nagrađivani ginovi Kostelac do jedinstvenih Iskrenih vina Matković.

„Trećim izdanjem ekskluzivnog vinskog festivala Virovitičko-podravska županija potvrdila se kao butik vinska destinacija. Otvaranjem sve većeg broja malih, obiteljskih vinarija revitalizira se vinarstvo i vinogradarstvo na padinama Bilogore, Pauka i Krndije, a destinacija Slavonija i Podravina postaje sve atraktivnija gostima čija su putovanja motivirana eno-gastro ponudom“, istaknula je Martina Jakelić, direktorica TZ Virovitičko-podravske županije koja je prije tri godine pokrenula ovu lijepu vinsku priču.

Pet ekskluzivnih degustacija u najljepšim ambijentima

Za ovogodišnje izdanje festivala odabrana su top vina s područja županije pa su se na Wine&Artu, prvom eventu održanom početkom rujna u virovitičkom dvorcu Pejačević predstavili pitka i harmonična Graševina Vina Dvojak iz 2022., sjajni Rajnski rizling Podruma Barčan iz 2022. i Decanterovim zlatom nagrađen profinjen i slastan Cabernet Franc iz 2021. vinarije Apolitico.

Druženja su se nastavljala iz vikenda u vikend, a da čarolija i vino itekako idu zajedno otkrio je event Magic&Wine u suhopoljskom Centru za posjetitelje – Dvorcu Janković. Uz show program slatinskog mađioničara Magic Leona nazdravljalo se odličnim Pjenušcem Vineda, iznimnom Graševinom Agrolanda Personal Collection i voćnom, svježom i harmoničnom kupažom Anđeo s greškom crni, Apolitico.

Na Urban Wine Partyju na terasi Geo bara futurističkog Geo-info centra u Voćinu predstavila su se vina mlađe generacije Virovitičko-podravskih vinara – polusuhi Rose 2022. vinarije Matković, vrlo pitka i ozbiljna Frankovka Podruma Patkoš iz 2020., harmonično i vrlo fino Incanto voćno vino kupine obitelji Kostelac.

Cuvée OPG-a Kožar iz 2022. dugog i nježnog završetka otvorio je Vino i mitologiju, degustaciju u novom Turističko-informativnom centru Klopotec na Kladarskom bregu pored Pitomače. Slijedili su poluslatki Rose Vina Harsan iz 2022. od frankovke i zanimljivi, aromatični Thesarium, voćno vino od haskapa, dok je Vinski Party u drevnom perivoju Posjetiteljskog centra Dravska priča u Noskovcima bio rezerviran za moćna odležana vina – topao, dotjeran i skladan Pinot sivi iz 2020. Agrolanda, vrhunsku Graševinu iz 2017. Podruma Vineda i kompleksan Silvanac Zeleni Jezerac PP Orahovice, kasnu berbu iz daleke 2011.

„Destinacija Slavonija i Podravina nije samo neočekivano ukusna, nego je i neočekivano blizu, ali i neočekivano lijepa. Ima li bolje pozivnice da nas posjetite“, poručuje direktorica TZ Virovitičko-podravske županije, a mi možemo samo dodati zašto ne ili još bolje „wine not!?“.

 

Foto: Matija Turkalj, E projekt, Kristijan Toplak, IB production

Broji se sitno do najekskluzivnijeg vinskog festivala Slavonija i Podravina, wine not!?

Pet vinskih evenata i hedonistički maraton, jedinstveni ambijenti na Plemićkoj ruti, nove atrakcije i vrhunska vina – sve je spremno za vinski rujan u Virovitičko-podravskoj županiji

Da je Virovitičko-podravska županija sve atraktivnija vinska destinacija potvrđuje vinski festival Slavonija i Podravina, wine not!? za čije se treće izdanje u rujnu traži mjesto više.

Ovaj ekskluzivni događaj koji spaja povijesne ambijente, zelenu priču i vrhunska vina, započinje 1. rujna eventom Wine&Art u prekrasnom dvorcu Pejačević u srcu Virovitice.

Već sljedeći vikend, 8. rujna, festival se seli u Centar za posjetitelje – Dvorac Janković. Event Magic&Wine u plemićkom ruhu idealan je za bajkoviti ambijent ovog suhopoljskog dvorca u kojem će vinoljupce zabavljati poznati slatinski iluzionist i mađioničar Magic Leon, prošlogodišnji pobjednik Supertalenta.

Centar za posjetitelje – Dvorac Janković

Ljubitelji urbanog ritma neće propustiti Urban Wine Party 15. rujna na terasi Geo bara futurističkog Geo-info centru Voćin na zelenim padinama Papuka. Uz glazbu DJ Marija degustirat će se vina iz papučkih vinograda.

Sljedeći dan, 16. rujna, zabava seli u mistični pitomački kraj. Na eventu Vino i mitologija u novom Turističko-informativnom centru Klopotec na Kladarskom bregu uživat će se u vinima s padina Bilogore.

Na obali Drave, u povijesnom perivoju ljetnikovca grofa Draškovića, danas Posjetiteljskom centru Dravska priča u Noskovcima, 22. rujna očekuje vas Vinski party, a vinski mjesec završava 30. rujna maratonom Wine&Run u Orahovici, koji se u hedonističkom duhu ne trči nego hoda.

Posjetiteljski centar Dravska priča

Top vina Slavonije i Podravine

I ove je godine vinska ambasadorica festivala enologinja Ivana Nemet odabrala najbolja vina Virovitičko-podravske županije, među kojima su i ona nagrađena Decanterom. Od graševine, rajnskog rizlinga i chardonnayja do cabernet franca, frankovke, pinota crnog, …, uživat će se u vinima nagrađivanih lokalnih vinara.

„Veseli me što smo u Virovitičko-podravskoj županiji izašli iz svijeta slučajnih vina. Danas kad predstavljam vina ove županije to radim opušteno i sigurno. Vina s ovog područja sad su lijepa slika našeg kraja, naša vinska umjetnost“, ističe ova poznata enologinja.

Ovu lijepu vinsku priču prije tri godine pokrenula je Turistička zajednica Virovitičko-podravske županije, a njezina direktorica Martina Jakelić ističe kako je na području destinacije Slavonija i Podravina posljednjih godina sve veći broj malih obiteljskih vinarija koje su sastavni dio turističke ponude temeljene na zelenom, održivom turizmu s dva UNESCO područja – Parkom prirode Papuk i rijekom Dravom i bogatom povijesnom naslijeđu.

„Naša destinacija neočekivano je lijepa i neočekivano blizu, a vinski festival prava je prigoda da nas posjetite“, poručuje Martina Jakelić.

Za sudjelovanje u ovoj lijepoj vinskoj priči trebate se prijaviti putem obrasca na web stranici TZ Virovitičko-podravske županije i platiti ulaznicu koja po eventu iznosi simboličnih 15 eura. Pa ako se pitate kamo bi na sljedeće putovanje, odgovor je u Virovitičko-podravskoj županiji. Slavonija i Podravina, wine not!?

 

Foto: Matija Turkalj

Top mjesta u Slavoniji i Podravini za najljepše izlete

Vodimo vas u Virovitičko-podravsku županiju koja je s dva UNESCO područja – rijekom Dravom i Parkom prirode Papuk, ambijentalnim gradovima i mjestima, dvorcima i kurijama na atraktivnoj Plemićkoj ruti, nepresušan izvor inspiracije za najljepše fotografije.

Mostovi u Virovitici

Nećete im odoljeti. Sjajni su motivi za fotografije. Pet atraktivnih mostova spaja modernu Viroviticu s prekrasnim dvorcem Pejačević u njezinom središtu. Svojevrstan su hommage minulim vremenima kada su stari grad zbog čak 16 mostova nazivali „Malom Venecijom“. Ne znate koji vam je privlačniji: svjetlucavi Most zrcala ili Glazbeni koji će i zasvirati dok ga prelazite, Portal ili Gimnazijski, a možda ipak Most zaljubljenih, nezaobilazni virovitički hotspot za fotkanje mladenaca.

Dvorac Janković u Suhopolju

Nije da ćete tamo napraviti samo super fotografije. Ovo je mjesto s 30 komfornih soba idealan izbor za smještaj i predah od gradskog asfalta. I baš ste tako zamišljali dvorce kada ste nekada čitali priče o Snjeguljici i Pepeljugi, a tu ćete čuti još jednu lijepu ljubavnu priču, ovog puta istinitu – onu o plemiću Elemiru Jankoviću i njegovoj odabranici Ilki, kćeri voditelja imanja. Suhopoljski dvorac Janković, danas moderan Centar za posjetitelje s prekrasnim perivojem prepun je hotspotova za savršene fotografije.

Park šuma Jankovac na Papuku

Jedna je od najljepših gorskih dolina u Parku prirode Papuk i toliko je oduševila voćinskog plemića Josipa Jankovića da se tamo i preselio pa je Park šuma Jankovac po njemu dobila ime. Nećete ni vi ostati ravnodušni na ovu idilu. Dva jezera, atraktivni slap Skakavac, poučne staze, mostići, veslanje u kanuu, predah uz omiljeni napitak u planinarskom domu…, bit će to savršen izlet s prekrasnim fotografijama za društvene mreže sa svim nijansama zelene.

Geo-info centar Voćin

Dinosaur u multimedijalnom Geo-info centru u Voćinu najupečatljiviji je eksponat moderne postave koja će vas povesti na putovanje milijunima godina unatrag u prošlost prekrasnog Papuka koji je danas Park prirode i poziva na outdoor aktivnosti. Odaberite najbolji kadar, škljocnite nekoliko puta ili još bolje ako ste u društvu zamolite nekog da vas fotka s ovim prastarim stanovnikom Slavonije i Podravine. Jednostavno mami na fotkanje.

Polje makova na Križnici

Kad se budete vozili biciklom, turističkim vlakićem ili možda automobilom po Križnici, mističnom dravskom otoku koji je s kopnom povezan jedino skelom i 250 metara visećim mostom, nećete odoljeti polju makova koji se na jednom mjestu proteže s obje strane ceste. Magičan je to prizor pa ćete se sigurno zaustaviti, refleksno okrenuti mobitel i napraviti bezbroj prekrasnih fotografija i – naravno – selfi za uspomenu na neočekivano lijepo putovanje Slavonijom i Podravinom.

 

Foto: Matija Turkalj i Borna Subota

 

Ovoga ljeta posjetite Slavoniju i Podravinu

Osim što su cijene podivljale i mnogima je boravak uz obalu počeo predstavljati ponekad nedostižan luksuz, zašto ne biste srušili stereotipe i odabrali destinaciju u kojoj ćete napokon napuniti baterije, otkriti ljepotu tišine i uživati u vrhunskim jelima dvaju poznatih gurmanskih regija – Slavonije i Podravine. Evo što nikako ne biste smjeli propustiti kad posjetite Virovitičko-podravsku županiju.

Piknik na Jankovcu

Nazdravite zelenim silvancem, sortom koja na području Virovitičko-podravske županije daje iznimne rezultate i uživajte u omiljenim zalogajima na dekici u debeloj hladovini šume s pogledom na dva jezera. Park šuma Jankovac najljepša je gorska dolina Parka prirode i UNESCO geoparka Papuk. Ime je dobila po voćinskom plemiću Josipu pl. Jankoviću koji se u 19. stoljeću tu preselio. Uz planinarski dom, dva umjetna jezera i atraktivan vodopad Skakavac – vodi i Grofova staza s info pločama, drvenim mostovima i stubama, ugodna za šetnju kad poželite protegnuti noge.

Putovanje u prošlost u Voćinu

Otputovati kroz vrijeme milijunima godina unatrag, kada je Papuk bio otok u Panonskom moru, susresti se s njegovim prastanovnicima morskim psima, kitovima i nosorozima, doživjeti papučko podzemlje? I to je moguće u Geo-info centru u Voćinu. Interaktivni multimedijalni centar, 6D kino u kojem ćete susresti simpatičnog amonita Tonija, projekcije i prezentacije na ekranima…, ovo mjesto oduševljava i velike i male.

Najfinije slastice u Dvorcu Janković

Za jedan od najljepših dvoraca u ovom dijelu Europe samo najbolje slastice. Ekskluzivni premium kolači nagrađivane slatinske slastičarke, srebrne olimpijke slastičarstva Sandre Jadek od najkvalitetnijih lokalnih namirnica mogu se kušati u Dvorcu Janković u Suhopolju. Ovaj Centar za posjetitelje s 30 komfornih soba pružit će vam odmor i opuštanje dostojno kraljeva. Neizostavni je dio jedinstvene Plemićke rute Virovitičko-podravske županije na kojoj su obnovljeni dvorci, kurije, ljetnikovci i utvrde…

Jahanje na Višnjici  

Jahanje smiruje, oslobađa stresa, puni energijom. Ako ste oduvijek željeli naučiti jahati, sad imate priliku, a ako ste iskusniji jahač predlažemo terensko jahanje u pratnji vodiča. Pustara Višnjica pored Slatine oduševit će vas ambijentom tradicionalnog seoskog imanja. Hotel, ergela i farma – sve u jednom, odlična tradicijska kuhinja, oranice, polja, livade, pitoma priroda dokle pogled seže… Izgleda nestvarno.

Kupanje na Križnici

Što će im more kad imaju Dravu? I Križnicu? Ovo mistično mjesto prepuno zelenila posljednji je otok u nekadašnjem Panonskom moru. Do Križnice možete na dva načina –skelom ili 250 metara dugim visećim pješačkim mostom, a jednom kad je otkrijete uvijek ćete joj se vraćati. Na plaži pored mosta možete se izležavati do mile volje na vrućem pijesku, zaigrati odbojku, roštiljati s omiljenim društvom, a kad se poželite osvježiti zaplivajte u Dravi koja na ovom malom prostoru kreira najljepše meandre od izvora do ušća.

Dvorac Janković

Foto: Matija Turkalj