Arhiva oznaka za: Zlatna Slavonija

Vrhunska vina Zlatne Slavonije sjajan su temelj za modernu interpretaciju tradicionalnih jela

Novi ciklus vinskih radionica održan u sklopu projekta Zlatna Slavonija Eno&Gastro, potvrdio je izniman potencijal Požeško-slavonske županije.

Kako poslužiti pjenušava vina, koje tehnike serviranja primijeniti, kako poboljšati event ponudu i u nju uključiti aperitivne koktele na bazi lokalnih likera, vina i pjenušca, koji je redoslijed posluživanja zlatni standard, kako kvalitetno kreirati pakete hrane i pića u raznim cjenovnim razredima… Sve su ovo u novom ciklusu radionica u sklopu projekta Zlatna Slavonija Eno&Gastro, vlasnici vinarija, kušaonica, restorana, sommelieri i konobari iz Požeško-slavonske županije imali priliku naučiti od sommeliera Darka Lugarića.

U destinaciji poznatoj kao Zlatna Slavonija ponuda vrhunskih vina iz tri vinogorja – među kojima je i ono najpoznatije Vinogorje Kutjevo – sljubljena sa slavonskim jelima iznimno su važan dio turističke ponude pa je TZ Požeško slavonske županije početkom prošle godine pokrenula projekt Zlatna Slavonija Eno&Gastro i uspješno ga provodi već drugu godinu.

Kako bi u vinarijama i ugostiteljskim objektima kvalitetnu eno-gastro ponudu podigli na još višu razinu, poznati hrvatski sommelier Darko Lugarić, tijekom rujna i listopada održao je novi ciklus od čak osam interaktivnih radionica.

„Trendovi se mijenjaju i bez edukacije nema napretka, stoga su radionice poput ovih dobar način da se ide u korak sa zahtjevnim turističkim tržištem. Vesele me reakcije polaznika, iznimno su pozitivno reagirali na edukaciju, podijelio sam s njima znanje i vještine i dobili su mnogo alata koje su spremni implementirati u svoje poslovanje, ističe Lugarić, oduševljen potencijalom eno-gastro ponude u Zlatnoj Slavoniji, kaže – vrijeme je za iskorak.

„Vrijeme je da se iznimno ukusna i originalna tradicionalna jela i vrhunska vina te sjajni likeri lokalnih proizvođača ponude u modernom ruhu – od načina serviranja do zanimljive ponude u sljedovima“, ističe ovaj stručnjak za vina, a u tome je najvažnija motivacija vlasnika i osoblja u restoranima koje u ovoj regiji ne nedostaje. Uvijek nasmijani i srdačni Slavonci poznati su po gostoljubivosti i što je ključno, spremni su nadograđivati znanja i vještine.

To je potvrdio i ovaj novi ciklus vinskih radionica na kojima su se osim prezentacije širokog spektra i stilistike vina – od pjenušca proizvedenih tradicionalnom i tankovskom metodom te iznimnih bijelih i crnih vina, poput graševine, ali i onih manje poznatih poput manzonija i zelenca, pa sve do odličnih kupaža – predstavile i suvremene tehnike uz redoslijed sljubljivanja vina i hrane na moderan način uzimajući u obzir cjenovne razrede i kvalitetu kao imperativ. I kreatorima brzorastuće event scene u Zlatnoj Slavoniji dobro su došli tips&tricks Darka Lugarića koji uključuju originalne aperitivne koktele na bazi lokalnih likera, vina i pjenušaca.

„Integrirano upravljanje kvalitetom preduvjet je napretka i turističkog rasta pa smo s tim ciljem pokrenuli projekt Zlatna Slavonija Eno&Gastro. Angažirali smo vodeće hrvatske stručnjake i na području naše županije organizirali edukativne radionice temeljene na bogatoj enološkoj i gurmanskoj tradiciji Zlatne Slavonije. Modernim načinom prezentacije tradicijskih jela sljubljenih s vrhunskim nagrađivanim vinima i namirnicama malih, lokalnih proizvođača, nudimo autentičan i potpun doživljaj naše destinacije”, poručila je Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije.

 

Foto: Izvor TZ PSŽ (Karlo Hruškar i Borna Subota)

Pet ideja za nezaboravan aktivan odmor u Zlatnoj Slavoniji

Jednog će dana konačno prestati padati kiša, vrijeme se ustaliti i stvoriti idealne uvjete za boravak na otvorenom. Stoga, već sada bi bilo dobro razmišljati gdje se uputiti i na vrijeme rezervirati mjesta, pa donosimo pet ideja kako na najbolji mogući način napuniti baterije, osloboditi se stresa ili samo uživati s obitelji i prijateljima. Naime, u Požeško-slavonskoj županiji mogućnosti je bezbroj, za sve uzraste i razine fizičke speme.

Slavonska rivijera

Uz brojne planinarske ture i mogućnosti koje ovaj kraj nudi ljubiteljima kampiranja i adrenalinske atrakcije, Aquapark Shhhuma – vodeni kompleks površine veće od 17 tisuća metara četvornih, s pet bazena, tri tobogana, dječjim vodenim tornjem, sporom rijekom, dječjim prskalištem… – definitivno je još jedan mamac za posjet ovom dijelu Hrvatske. Dobra je vijest da je, nakon zimske stanke, ponovno otvoren i sve do 26. svibnja ulaz će biti besplatan!

AquaparkShhhuma Foto: Borna Subota

Najuzbudljivija igraonica u prirodi

Poligon s čak 12 elemenata za odrasle i devet za djecu, atraktivni zip-line, staza za spuštanje niz sajlu…, ako vam nedostaje uzbuđenja Adrenalinski park Duboka u Velikoj mjesto je za vas. Prostire se na čak 4.000 metara četvornih u dva poligona s različitim spravama. Nema većeg izazova od testiranja sposobnosti među krošnjama. Doživljaj za pamćenje, a klinci će poželjeti prijeći poligon i po nekoliko puta.

Adrenalinski park Duboka, Foto: Borna Subota

Četiri kamp destinacije

Zlatna Slavonija sa četiri top lokacije idealno je kamp odredište za ljubitelje zelenila i mira. Kamp Duboka u Velikoj, na ulazu u Park prirode Papuk, prvi je samoodrživi kamp u kontinentalnoj Hrvatskoj, sa solarnim panelima za toplu vodu, biološkim pročistačem voda, vlastitim reciklažnim dvorištem… Idealan je za ekološki osviještene i za škole u prirodi. Predlažemo da u kampu iznajmite bicikl i tako istražite ljepote jedinstvenog Papuka.

Kamp Duboka, Foto: Matija Pospihal

Do kamp izletišta Da-Bar u mjestu Kričke dolazi se vrlo brzo s ceste Pakrac – Požega. Od odbojke, preko malog nogometa do kupanja u jezeru i šetnje šumom – pravi užitak volite li aktivnosti na otvorenom.

S 15 prostranih parcela veličine 70 metara četvornih i s kompletnom infrastrukturom, za kampere je sve privlačnije i odmorište Zlatni Lug u blizini Požege, baš kao i prostrani ranč Čondić pored Pleternice sa šetnicama, vidikovcima, jezerima, različitim terenima i spravama za igru te domaćim životinjama.

Požeška planinarska obilaznica

Više od 300 kilometara planinarskih staza isprepleteno je kroz Papuk, Psunj, Krndiju, Dilj i Požešku goru. Pohod slavonskim planinama kružnog je oblika i spaja planinarske domove Omanovac iznad Pakraca i Petrov vrh iznad Daruvara. I za najiskusnije planinare ovo je pravi podvig, no u čistom zraku i prekrasnoj prirodi možete uživati i planinareći kraćim stazama, ovisno o fizičkoj formi. Predlažemo izazovnu, ali dostižnu Požešku planinarsku obilaznicu duljine 34 kilometra s šest kontrolnih točaka: križ na brdu Sokolovac, bunar Antunovac, šumarska kuća Klašnice, bunar na Vasinim Lazama, kapelica sv. Vida na Velikom Kamenu i zavjetni spomenik na Trgu sv. Trojstva u Požegi.

Omanovac, Foto: Igor Šeler

Bicikliranje s ‘the pogledom’

Oni koji žele doživjeti po mnogima najljepši  pogled u kontinentalnoj Hrvatskoj, zaputit će se na Omanovac. Ovaj vrh i izletište smješteno je na Psunju, osam kilometara od centra Pakraca. Oko izletišta je i sedam kilometara dugačka kružna biciklistička staza, pravi užitak za ljubitelje outdoora.

Sokolovac

„Novim projektom Zlatna Slavonija Outdoor ističemo i promoviramo sve aktivnosti koje ovaj brdoviti dio Slavonije nudi. Uz otvaranje novih visokokvalitetnih smještajnih kapaciteta, odnos prema okolišu, autentičan doživljaj, vrhunska i u svijetu nagrađivana vina, zdravu hranu, Zlatna Slavonija Outdoor tako će postati dio naše lijepe turističke priče“, ističe Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije, uz poziv da posjetite ovaj dio Hrvatske već ovog proljeća.

Foto: arhiva TZ Požeško-slavonske županije