Graševina uz fiš, čobanac, čips od šarana, tačkrle i bazlamaču – Zlatna Slavonija raj je za hedoniste
Ukoliko ste pasionirani ljubitelj vina i birate samo ona najbolja, sigurno ste bili u Kutjevu, gradiću i vinogorju u kojem graševina daje vrhunske rezultate.

O dugoj tradiciji kutjevačkog vinogradarstva i vinarstva svjedoči i najstariji podrum u ovom dijelu Europe izgrađen daleke 1232., a nije slučajno da ovim vinogorjem prolazi paralela 45,3, ista ona koja povezuje glasovite vinske destinacije Piemont, Val du Rhone, Oregon i Bordeaux.

Smješteno na padinama Papuka i Krndije, Vinogorje Kutjevo sjajan je izbor za vinski izlet u koji možete uključiti i susjedno Vinogorje Požega – Pleternica na padinama Požeške gore te Vinogorje Pakrac na padinama Psunja. Ovo je prilika da doživite sve dijelove Požeško-slavonske županije, poznate i kao Zlatna Slavonija.

Uz dobra vina idu i ukusna jela, a u ovom dijelu Hrvatske ponuda je raznolika i bogata. Ima tu svega, od pikantnog kulena, kulenove seke, šunke, čvaraka i čvarkuša, kobasica, raznih vrsta sireva do tradicionalnih jela iz kotlića poput čobanca i fiš paprikaša, ribljih pašteta, pastrve sa žara, čipsa od šarana, vinogradarskog ćevapa, odrezaka Barun Trenk… Od tradicionalnih do modernih varijanti jela, namirnice se nabavljaju od lokalnih proizvođača i duboko se poštuje gastronomska povijest u kojem je gost kralj.

Sljubite ih s predikatima
Šećer dolazi na kraju pa se u Zlatnoj Slavoniji glavno jelo završava s finim slasticama koje će bitil još ukusnije sljubite li ih s predikatnim vinom.

Birajte: rezanci s makom ili orasima, trganci sa sirom, štrudle od jabuka i sira, kolači od višanja, knedle, tačkrle ili bazlamača… Ma sve zvuči privlačno, mami i poziva na još jedan zalogaj.
Tačkrle su mekani jastučići od tijesta punjeni slavonskim pekmezom od šljiva, uvaljani u prepržene krušne mrvice, mak ili orah, a uz njih se može poslužiti i kiselo vrhnje. Bazlamača je jednostavan kolač od brašna, jaja i vrhnja i možete ga pripremiti u slanoj i slatkoj verziji.
Za one koji ne mogu dočekati gurmansko putovanje Zlatnom Slavonijom imamo recepte za neodoljive tačkrle i bazlamaču.

Tačkrle s pekmezom
(za 4 osobe)
Sastojci:
1 kg mekog brašna
500 ml mlake vode
600 g tvrdog pekmeza od šljiva
ovisi o ukusu:
250 g krušnim mrvica ili
250 g mljevenih oraha ili
250 g maka ili
200 g šećera
posoljena voda za kuhanje
Priprema: od brašna i vode zamijesite tvrdo tijesto, prekrijte ga plastičnom folijom i ostavite da se odmara barem pola sata. Podijelite tijesto na dva dijela, svaki još dobro promijesite i pustite da još malo odstoji. Oba komada tijesta vrlo tanko razvaljajte. Na jednu polovicu svakih desestak centimetara, u redovima žličicom stavljajte pekmez. Prekrijte drugim dijelom tijesta. Prstima utisnite tijesto, tako da oblikujete kvadrate, odnosno razdvojite dijelove s pekmezom. Odvojite tačkrle kotačićem za rezanje tijesta. Kuhajate ih u ključaloj vodi na slaboj vatri dok ne omekšaju. U tavici na ulju prepržite krušne mrvice, pa kad su tačkrli kuhani, uvaljajte ih u pržene mrvice. Umjesto krušnih mrvica, tačkrle možete uvaljati u mak, mljevene orahe ili šećer, a mogu se servirati i uz domaće kiselo vrhnje.

Bazlamača
Sastojci:
4 jaja
4 pune žlice šećera
4 razom žlice oštrog brašna
4 žlice masnijeg kiselog vrhnja
Priprema: odvojite bjelanjke od žutanjaka. Miješajte žumanjke sa šećerom pa malo po malo dodavajte brašno. Bjelanjke istucite u čvrsti snijeg. U žutu smjesu dodajte vrhnje i lagano umiješajte snijeg. Ugrijte pećnicu na 200 °C. Pleh za pečenje namažite maslacem i pospite s malo oštrog brašna. Ulijte smjesu i pecite dok površina ne dobije zlatno-žutu boju. Bazlamaču možete jesti sa sirom ili slavonskim pekmezom.
Foto: Vedran Bošković, Stiglic Photo, Hrvoje Serdar i arhiva Kutjevo d.d.