Arhiva oznaka za: Zlatna Slavonija

Graševina uz fiš, čobanac, čips od šarana, tačkrle i bazlamaču –   Zlatna Slavonija raj je za hedoniste

Ukoliko ste pasionirani ljubitelj vina i birate samo ona najbolja, sigurno ste bili u Kutjevu, gradiću i vinogorju u kojem graševina daje vrhunske rezultate.

O dugoj tradiciji kutjevačkog vinogradarstva i vinarstva svjedoči i najstariji podrum u ovom dijelu Europe izgrađen daleke 1232., a nije slučajno da ovim vinogorjem prolazi paralela 45,3, ista ona koja povezuje glasovite vinske destinacije Piemont, Val du Rhone, Oregon i Bordeaux.

Odrezak Barun Trenk

Smješteno na padinama Papuka i Krndije, Vinogorje Kutjevo sjajan je izbor za vinski izlet u koji možete uključiti i susjedno Vinogorje Požega – Pleternica na padinama Požeške gore te Vinogorje Pakrac na padinama Psunja. Ovo je prilika da doživite sve dijelove Požeško-slavonske županije, poznate i kao Zlatna Slavonija.

Uz dobra vina idu i ukusna jela, a u ovom dijelu Hrvatske ponuda je raznolika i bogata. Ima tu svega, od pikantnog kulena, kulenove seke, šunke, čvaraka i čvarkuša, kobasica, raznih vrsta sireva do tradicionalnih jela iz kotlića poput čobanca i fiš paprikaša, ribljih pašteta, pastrve sa žara, čipsa od šarana, vinogradarskog ćevapa, odrezaka Barun Trenk… Od tradicionalnih do modernih varijanti jela, namirnice se nabavljaju od lokalnih proizvođača i duboko se poštuje gastronomska povijest u kojem je gost kralj.

Fiš paprikaš

Sljubite ih s predikatima

Šećer dolazi na kraju pa se u Zlatnoj Slavoniji glavno jelo završava s finim slasticama koje će bitil još ukusnije sljubite li ih s predikatnim vinom.   

Knedle sa šljivama

Birajte: rezanci s makom ili orasima, trganci sa sirom, štrudle od jabuka i sira, kolači od višanja, knedle, tačkrle ili bazlamača… Ma sve zvuči privlačno, mami i poziva na još jedan zalogaj.    

Tačkrle su mekani jastučići od tijesta punjeni slavonskim pekmezom od šljiva, uvaljani u prepržene krušne mrvice, mak ili orah, a uz njih se može poslužiti i kiselo vrhnje. Bazlamača je jednostavan kolač od brašna, jaja i vrhnja i možete ga pripremiti u slanoj i slatkoj verziji.

Za one koji ne mogu dočekati gurmansko putovanje Zlatnom Slavonijom imamo recepte za neodoljive tačkrle i bazlamaču.

Tačkrle s pekmezom  
(za 4 osobe)

Sastojci:

1 kg mekog brašna
500 ml mlake vode
600 g tvrdog pekmeza od šljiva

ovisi o ukusu:

250 g krušnim mrvica ili
250 g mljevenih oraha ili
250 g maka ili
200 g šećera
posoljena voda za kuhanje

Priprema: od brašna i vode zamijesite tvrdo tijesto, prekrijte ga plastičnom folijom i ostavite da se odmara barem pola sata. Podijelite tijesto na dva dijela, svaki još dobro promijesite i pustite da još malo odstoji. Oba komada tijesta vrlo tanko razvaljajte. Na jednu polovicu svakih desestak centimetara, u redovima žličicom stavljajte pekmez. Prekrijte drugim dijelom tijesta. Prstima utisnite tijesto, tako da oblikujete kvadrate, odnosno razdvojite dijelove s pekmezom. Odvojite tačkrle kotačićem za rezanje tijesta. Kuhajate ih u ključaloj vodi na slaboj vatri dok ne omekšaju. U tavici na ulju prepržite krušne mrvice, pa kad su tačkrli kuhani, uvaljajte ih u pržene mrvice. Umjesto krušnih mrvica, tačkrle možete uvaljati u mak, mljevene orahe ili šećer, a mogu se servirati i uz domaće kiselo vrhnje.

Bazlamača

Sastojci:

4 jaja

4 pune žlice šećera

4 razom žlice oštrog brašna

4 žlice masnijeg kiselog vrhnja

Priprema: odvojite bjelanjke od žutanjaka. Miješajte žumanjke sa šećerom pa malo po malo dodavajte brašno. Bjelanjke istucite u čvrsti snijeg. U žutu smjesu dodajte vrhnje i lagano umiješajte snijeg. Ugrijte pećnicu na 200 °C. Pleh za pečenje namažite maslacem i pospite s malo oštrog brašna. Ulijte smjesu i pecite dok površina ne dobije zlatno-žutu boju. Bazlamaču možete jesti sa sirom ili slavonskim pekmezom.

Foto: Vedran Bošković, Stiglic Photo, Hrvoje Serdar i arhiva Kutjevo d.d.

Sve toplije dane iskoriste za boravak na otvorenom – oduševit će vas ovaj dio Slavonije

S nestrpljenjem čekate prvi proljetni izlet u prirodu i boravak na čistom zraku? Pitate li nas, to je izvrstan odmor, posebno ako živite u velikim urbanim sredinama sa sve lošijom kvalitetom zraka.

Požeško-slavonska županija, poznata i kao Zlatna Slavonija, idealna je za adrenalinske ovisnike i rekreativce, ali i one koji uživaju u laganoj šetnji i boravku na otvorenom.

Za početnike, ali i najiskusnije planinare

Gorski vrhovi s kojih pogled puca na slikovite pejzaže, više od 400 kilometara što laganih, što zahtjevnih planinarskih staza i – slušajte ovo – čak pet gora u srcu Slavonije! Idealno za aktivnosti u prirodi. Sad vam je jasno zbog čega je Požeško-slavonska županija jedna od najatraktivnijih planinarskih oaza u Hrvatskoj.

Tu se nižu Psunj, Dilj gora, Požeška gora, Papuk i Krndija, definitivno najljepši u rano proljeće. Od prekrasnog izletišta Omanovac na Psunju iznad Pakraca pa sve do papučkih vrhova s ostacima srednjovjekovnih gradova, užitak je zagarantiran.

Za željne većih izazova predlažemo Požešku planinarsku obilaznicu koja u duljini 34 kilometra spaja šest kontrolnih točaka – od  križa na brdu Sokolovac do zavjetnog spomenika na Trgu sv. Trojstva u baroknom središtu Požege.

Zlatnom Slavonijom na dva kotača

Za početnike lagana vožnja ravničarskim terenima, za iskusne bicikliste brdski predjeli. Drugim riječima, bez obzira na razinu kondicije u Zlatnoj Slavoniji možete zavrtjeti pedale i uživati u panoramskom pogledu… Ili adrenalinu.  

Više je od 30 biciklističkih ruta na tri područja: Pakrac-Lipik, Požega-Pleternica i Velika-Kutjevo, s odličnom biciklističkom infrastrukturom, bike&bed smještajem, uz mogućnost unajmljivanja bicikla i pratnju licenciranih vodiča. Volite li kombinirati hedonizam i rekreaciju predlažemo vožnju Vinogorjem Kutjevo. Sve je više i bajkera koji uživaju na motocross i enduro cross country stazama.

Od letenja do slobodnog penjanja

Poletjeti iznad Zlatna doline možete i vi. Naravno, u duetu s licenciranim pilotom, a što je najbolje, za ovaj doživljaj ne treba vam prethodni tečaj. Zlatna Slavonija raj je za paraglajdere, ne znate je li ljepša sa zemlje ili iz zraka.

Za cjelodnevni izlet u prirodi Velika je odličan izbor, tamo je 50 metara visoka kvarcitna stijena omiljena slobodnim penjačima, a u dolini Duboka nalazi se Adrenalinski park Duboka s dva poligona, višim za odvažnije i nižim za djecu i početnike.

Velika je i službeni ulaz u Park prirode Papuk, po mnogima najljepšu goru u ovom dijelu Europe. Nije li ovo savršena pozivnica za proljetni vikend bijeg!

Foto: Denis Peroš, Borna Subota, LK Bumbar

Više na: https://visitslavonia.hr/media/ljrh0rb5/tz-psz_brosura_web.pdf

Putovanje Zlatnom Slavonijom nikad nije bilo zabavnije

Ne morate čekati proljeće za zabavno putovanje Požeško-slavonskom županijom. Ni slavonske zime nisu hladne kao što su nekad bile, a većina atraktivnih mjesta na koja vas ovog puta vodimo zatvoreni su i grijani prostori.

Iz ovog muzeja izlazi se s osmijehom

Tko je bolji – reper Kandžija ili bećar Pavo? Navijate i vi, a svaki glas se broji. I ne znate što biste prije, provozali se ringišpilom, zaplesali kolo, poslušali bećarce samo za starije od 16 ili snimili vlastiti u tonskom studiju!? Muzej bećarca u središtu Pleternice vjerojatno je jedini muzej u kojem ne trebate biti tihi. U njemu se slavi život, pjesma i tradicija, baš onako po slavonski.

Kad kit Đuro zapjeva bećarac

Da u Slavoniji i kitovi pjevaju bećarac uvjerit ćete se u Interpretacijskom centru Terra Panonica, udaljenom tek nekoliko koraka od Muzeja bećarca. Animiranim filmom u kojem je glavni glumac kit Đuro, započinje putovanje milijunima godina u povijest, kada je na području Slavonije bilo Panonsko more. A kad Đuro zapjeva bećarac, razveseli i staro i mlado. Susrest ćete ga i zaronite li pomoću VR naočala dubinama mora, a doživljaj je još ljepši ronite li s prijateljem.

Novi postav, stoljetna povijest

Želite li u kratkom vremenu saznati što više o Zlatnoj Slavoniji, prava adresa je Gradski muzej Požega. Prošle je godine proslavio 100. rođendan i na dar dobio novi postav. Od fosila starih 14 milijuna godina i najstarijeg otiska prsta, preko najstarijeg željeznog mača do impresivnih kamenih rudinskih glava, od priče o autoru prvog „udžbenika“ kemije Pavlu Thalleru do autentičnog požeškog običaja Grgureva – u muzeju se čuva oko 85 tisuća eksponata.

Vožnja na pijanom biciklu

Samo u Požeškoj kući možete zavrtjeti pedale na pijanom biciklu i voziti se gradskim ulicama uz pomoć simulatora. Ovaj centar za posjetitelje pod povijesnim požeškim boltama još je jedno atraktivno mjesto u kojem se uči kroz zabavu. Tu ćete doznati sve o fra Luki Ibrišimoviću Sokolu koji je protjerao Osmanlije iz Požege, a nećete odbiti poziv na dvoboj s barunom Trenkom.  

Još malo pa 800!

Putovanje Zlatnom Slavonijom prilika je za obilazak najstarijeg podruma o ovom dijelu Europe. Izgrađen je 1232. u srcu vinorodnog Kutjeva, prijestolnice graševine i za sedam godina proslavit će veliki 800. rođendan, dugu povijest uspješnog vinogradarstva i vinarstva Zlatne Slavonije.

Selfi s nosorogom

U Kući Panonskog mora na ulazu u Park prirode Papuk u Velikoj, klinci će uživati u igri na interaktivnom podu s morskim pijeskom, nakon što upoznaju podmorje, obalu i kopno nekadašnjeg Panonskog mora i otkriju brojne fosile s papučkih padina. Za kraj napravite selfi s nosorogom u vrtu, prastanovnikom Slavonije.

Monetarno središte srednjeg vijeka

Za uspomenu na putovanje Zlatnom Slavonijom uz pomoć viteza kovača možete iskovati novčić u Muzeju grada Pakraca. Ovaj gradić podno Psunja u 13. stoljeću bio je poznat po slavonskom banovcu, srebrnom novcu koji se kovao u dobro čuvanoj prvoj kovnici novca u Hrvatskoj.

Nova ergela

Državna ergela Lipik sa sedamdesetak lipicanaca preselila se na novu lokaciju, u nove staje uz umjetno jezero Raminac. Ergelu je davne 1843. osnovao grof Janković, a od 2022. tradicija uzgoja lipicanaca na listi je nematerijalne baštine UNESCO-a. Obavezno je posjetite.

Otkrijte Zlatnu Slavoniju na posve drugačiji način – prepustite se avanturi, uživajte u tradiciji i vratite se kući napunjenih baterija i prepuni doživljaja.

Foto: Domagoj Katić, Borna Subota, Denis Peroš, Stiglić Photo, arhiv TZ PSŽ, Državna ergela Lipik

Vrhunska vina Zlatne Slavonije sjajan su temelj za modernu interpretaciju tradicionalnih jela

Novi ciklus vinskih radionica održan u sklopu projekta Zlatna Slavonija Eno&Gastro, potvrdio je izniman potencijal Požeško-slavonske županije.

Kako poslužiti pjenušava vina, koje tehnike serviranja primijeniti, kako poboljšati event ponudu i u nju uključiti aperitivne koktele na bazi lokalnih likera, vina i pjenušca, koji je redoslijed posluživanja zlatni standard, kako kvalitetno kreirati pakete hrane i pića u raznim cjenovnim razredima… Sve su ovo u novom ciklusu radionica u sklopu projekta Zlatna Slavonija Eno&Gastro, vlasnici vinarija, kušaonica, restorana, sommelieri i konobari iz Požeško-slavonske županije imali priliku naučiti od sommeliera Darka Lugarića.

U destinaciji poznatoj kao Zlatna Slavonija ponuda vrhunskih vina iz tri vinogorja – među kojima je i ono najpoznatije Vinogorje Kutjevo – sljubljena sa slavonskim jelima iznimno su važan dio turističke ponude pa je TZ Požeško slavonske županije početkom prošle godine pokrenula projekt Zlatna Slavonija Eno&Gastro i uspješno ga provodi već drugu godinu.

Kako bi u vinarijama i ugostiteljskim objektima kvalitetnu eno-gastro ponudu podigli na još višu razinu, poznati hrvatski sommelier Darko Lugarić, tijekom rujna i listopada održao je novi ciklus od čak osam interaktivnih radionica.

„Trendovi se mijenjaju i bez edukacije nema napretka, stoga su radionice poput ovih dobar način da se ide u korak sa zahtjevnim turističkim tržištem. Vesele me reakcije polaznika, iznimno su pozitivno reagirali na edukaciju, podijelio sam s njima znanje i vještine i dobili su mnogo alata koje su spremni implementirati u svoje poslovanje, ističe Lugarić, oduševljen potencijalom eno-gastro ponude u Zlatnoj Slavoniji, kaže – vrijeme je za iskorak.

„Vrijeme je da se iznimno ukusna i originalna tradicionalna jela i vrhunska vina te sjajni likeri lokalnih proizvođača ponude u modernom ruhu – od načina serviranja do zanimljive ponude u sljedovima“, ističe ovaj stručnjak za vina, a u tome je najvažnija motivacija vlasnika i osoblja u restoranima koje u ovoj regiji ne nedostaje. Uvijek nasmijani i srdačni Slavonci poznati su po gostoljubivosti i što je ključno, spremni su nadograđivati znanja i vještine.

To je potvrdio i ovaj novi ciklus vinskih radionica na kojima su se osim prezentacije širokog spektra i stilistike vina – od pjenušca proizvedenih tradicionalnom i tankovskom metodom te iznimnih bijelih i crnih vina, poput graševine, ali i onih manje poznatih poput manzonija i zelenca, pa sve do odličnih kupaža – predstavile i suvremene tehnike uz redoslijed sljubljivanja vina i hrane na moderan način uzimajući u obzir cjenovne razrede i kvalitetu kao imperativ. I kreatorima brzorastuće event scene u Zlatnoj Slavoniji dobro su došli tips&tricks Darka Lugarića koji uključuju originalne aperitivne koktele na bazi lokalnih likera, vina i pjenušaca.

„Integrirano upravljanje kvalitetom preduvjet je napretka i turističkog rasta pa smo s tim ciljem pokrenuli projekt Zlatna Slavonija Eno&Gastro. Angažirali smo vodeće hrvatske stručnjake i na području naše županije organizirali edukativne radionice temeljene na bogatoj enološkoj i gurmanskoj tradiciji Zlatne Slavonije. Modernim načinom prezentacije tradicijskih jela sljubljenih s vrhunskim nagrađivanim vinima i namirnicama malih, lokalnih proizvođača, nudimo autentičan i potpun doživljaj naše destinacije”, poručila je Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije.

 

Foto: Izvor TZ PSŽ (Karlo Hruškar i Borna Subota)

Pet ideja za nezaboravan aktivan odmor u Zlatnoj Slavoniji

Jednog će dana konačno prestati padati kiša, vrijeme se ustaliti i stvoriti idealne uvjete za boravak na otvorenom. Stoga, već sada bi bilo dobro razmišljati gdje se uputiti i na vrijeme rezervirati mjesta, pa donosimo pet ideja kako na najbolji mogući način napuniti baterije, osloboditi se stresa ili samo uživati s obitelji i prijateljima. Naime, u Požeško-slavonskoj županiji mogućnosti je bezbroj, za sve uzraste i razine fizičke speme.

Slavonska rivijera

Uz brojne planinarske ture i mogućnosti koje ovaj kraj nudi ljubiteljima kampiranja i adrenalinske atrakcije, Aquapark Shhhuma – vodeni kompleks površine veće od 17 tisuća metara četvornih, s pet bazena, tri tobogana, dječjim vodenim tornjem, sporom rijekom, dječjim prskalištem… – definitivno je još jedan mamac za posjet ovom dijelu Hrvatske. Dobra je vijest da je, nakon zimske stanke, ponovno otvoren i sve do 26. svibnja ulaz će biti besplatan!

AquaparkShhhuma Foto: Borna Subota

Najuzbudljivija igraonica u prirodi

Poligon s čak 12 elemenata za odrasle i devet za djecu, atraktivni zip-line, staza za spuštanje niz sajlu…, ako vam nedostaje uzbuđenja Adrenalinski park Duboka u Velikoj mjesto je za vas. Prostire se na čak 4.000 metara četvornih u dva poligona s različitim spravama. Nema većeg izazova od testiranja sposobnosti među krošnjama. Doživljaj za pamćenje, a klinci će poželjeti prijeći poligon i po nekoliko puta.

Adrenalinski park Duboka, Foto: Borna Subota

Četiri kamp destinacije

Zlatna Slavonija sa četiri top lokacije idealno je kamp odredište za ljubitelje zelenila i mira. Kamp Duboka u Velikoj, na ulazu u Park prirode Papuk, prvi je samoodrživi kamp u kontinentalnoj Hrvatskoj, sa solarnim panelima za toplu vodu, biološkim pročistačem voda, vlastitim reciklažnim dvorištem… Idealan je za ekološki osviještene i za škole u prirodi. Predlažemo da u kampu iznajmite bicikl i tako istražite ljepote jedinstvenog Papuka.

Kamp Duboka, Foto: Matija Pospihal

Do kamp izletišta Da-Bar u mjestu Kričke dolazi se vrlo brzo s ceste Pakrac – Požega. Od odbojke, preko malog nogometa do kupanja u jezeru i šetnje šumom – pravi užitak volite li aktivnosti na otvorenom.

S 15 prostranih parcela veličine 70 metara četvornih i s kompletnom infrastrukturom, za kampere je sve privlačnije i odmorište Zlatni Lug u blizini Požege, baš kao i prostrani ranč Čondić pored Pleternice sa šetnicama, vidikovcima, jezerima, različitim terenima i spravama za igru te domaćim životinjama.

Požeška planinarska obilaznica

Više od 300 kilometara planinarskih staza isprepleteno je kroz Papuk, Psunj, Krndiju, Dilj i Požešku goru. Pohod slavonskim planinama kružnog je oblika i spaja planinarske domove Omanovac iznad Pakraca i Petrov vrh iznad Daruvara. I za najiskusnije planinare ovo je pravi podvig, no u čistom zraku i prekrasnoj prirodi možete uživati i planinareći kraćim stazama, ovisno o fizičkoj formi. Predlažemo izazovnu, ali dostižnu Požešku planinarsku obilaznicu duljine 34 kilometra s šest kontrolnih točaka: križ na brdu Sokolovac, bunar Antunovac, šumarska kuća Klašnice, bunar na Vasinim Lazama, kapelica sv. Vida na Velikom Kamenu i zavjetni spomenik na Trgu sv. Trojstva u Požegi.

Omanovac, Foto: Igor Šeler

Bicikliranje s ‘the pogledom’

Oni koji žele doživjeti po mnogima najljepši  pogled u kontinentalnoj Hrvatskoj, zaputit će se na Omanovac. Ovaj vrh i izletište smješteno je na Psunju, osam kilometara od centra Pakraca. Oko izletišta je i sedam kilometara dugačka kružna biciklistička staza, pravi užitak za ljubitelje outdoora.

Sokolovac

„Novim projektom Zlatna Slavonija Outdoor ističemo i promoviramo sve aktivnosti koje ovaj brdoviti dio Slavonije nudi. Uz otvaranje novih visokokvalitetnih smještajnih kapaciteta, odnos prema okolišu, autentičan doživljaj, vrhunska i u svijetu nagrađivana vina, zdravu hranu, Zlatna Slavonija Outdoor tako će postati dio naše lijepe turističke priče“, ističe Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije, uz poziv da posjetite ovaj dio Hrvatske već ovog proljeća.

Foto: arhiva TZ Požeško-slavonske županije