Arhiva oznaka za: Ivo Kozarčanin

Vinarija Antunović proslavila 20 godina uspješnog rada

U punoj dvorani zagrebačkog Amadria Park Hotela Capital nedavno su se Jasna Antunović Turk i njezin sin Branimir Turk podsjetili na prva dva desetljeća vinarije i predstavili nova velika vina iz Grand Selection linije. Nakon velikog uspjeha osvojivši platinu na Decanteru 2017. godine ova vinarija samo niže uspjeh za uspjehom. Preko 15 vina iz njihovog asortimana ocjenjena su sa više od 90 bodova što je svakako raritet za jednu vinariju u tako kratkom razdoblju.

Da podsjetimo, Jasna Antunović Turk je na ratom razrušenom prostoru vinogorja Erdut posadila još 2004. godine prve vinograde te zatim i izgradila modernu vinariju. U posjedu ima 14 hektara vinograda na izvrsnim pozicijama južnih obronaka Fruške Gore s tri strane okruženih Dunavom. Ovom je prilikom, u organizaciji Vinskoga kluba, predstavljena cijela linija Grand Selection, od kojih su dva potpuno nova vina, četiri nove berbe postojećih etiketa te jedno arhivsko, a na kraju i vino iznenađenja!

Vino dobrodošlice bio je osvježavajući J Rosé Grand Selection 2024. od crnog pinota iz najstarijeg vinograda koji je jednako dobar kao aperitiv, ali i kao gastronomsko vino koje može može pratiti niz jela.

Službeno je predstavljanje započelo velikim vinom od najznačajnije hrvatske sorte.Graševina je svakako i najvažnija sorta vinarije. Jasna joj pristupa s velikim razumijevanjem, svjesna njezina potencijala za proizvodnju velikih vina ako se za to stvore idealni uvjeti, a to su prije svega kvalitetno grožđe, moderna tehnologija, znanje i iskustvo. Sve to pretočeno je u graševinu Tradition Grand Selection 2021. koja je odležala 12 mjeseci u velikim bačvama od slavonskog hrasta. Slamnato žute je boje i finog, umjereno intenzivnog mirisa zrelog bijelog voća, žutog livadnog cvijeća te cvijeta akacije i peluda, zaokruženog suptilnim dodirom hrasta i orašastih plodova. Okus je dug, bogat, kremozan i sočan, protkan citrusno–mineralnom svježinom. Optimalno zrelo vino ima i lijep potencijal za razvijanje. 

Slijedio je Chardonnay Reserve Grand Selection 2020. po kojem je vinarija Antunović nadaleko poznata i kroz koji je najbolje vidljiv smjer u kojem nema lutanja. I on je odnjegovan u velikoj bačvi, ali 18 mjeseci. Zlatnožute je boje te slojevitog i kompleksnog, srednje intenzivnog mirisa žutog livadnog cvijeća, zrele kruške, vinogradarske breskve, suhe marelice, orašastih plodova i tostiranog kruha. Okus mu je fin, topao i mek, kremozan, izražene mineralne svježine, dug i pamtljiv. Punog je tijela, spreman za uživanje, a i njemu predstoji razdoblje lijepog putovanja kroz vrijeme.

Serija bijelih vina završila je predstavljanjem mješavine sorata i godišta. Jubilea Reserve Grand Selection kupaža je zelenog silvanca iz berbe 2011. chardonnaya iz 2014. i graševine iz 2016. Vino doista neobične kompozicije i arhitekture nastalo je kao rezultat instikta i neupitnog znanja vinarke. Na prvi pogled to izgleda poput rogova u vreći, ali znala je Jasna dobro što radi i već će prvi miris demantirati sve skeptike.  Sad je u pravoj formi. Iznimno kompleksno, jedno od onih vina koje ne treba detaljno secirati jer se ništa posebno ne ističe, nego djeluje kao skladna cjelina.  Pomješani su voćno-cvjetni mirisi uz bijeli čaj i livadni med. Kremoznog je, ali mineralno svježeg okusa. Veliko vino za velike trenutke! 

Mješavina sorata i godišta bio je i prvi ponuđeni crnjak. Ovdje je već jasno vidljiv potpis Jasninog sina Branimira Turka, mladog agronoma koji je brusio zanat i u znamenitom Bordeauxu, a u vinariji je preuzeo odgovornost za crna vina. Tango Grand Selection kombinacija je sorata koje su najbliži srodnici. Sin cabernet sauvignon je iz berbe 2020., otac cabernet franc godinu je dana mlađi. Odnjegovani su 12 mjeseci u velikim bačvama od slavonskog hrasta i dali nam vino rubinske boje i finih mirisa na crveno voće: trešnju, višnju i ribizl. Finog je, toplog i mekog okusa, srednjeg tijela, visoke svježine i uglađenih tanina. Upravo takvih vina treba na našem tržištu, vina koja imaju karakter, a ne umaraju, lako se piju i nisu rezultat kompromisa. U petoj godini je sasvim spremno, ali vrijeme je svakako na njegovoj strani. 

Jasna Antunović Turk i Branimir Turk

Iste su sorte dala sljedeća dva vina, samo su godišta zamijenjena. Cabernet Franc Grand Selection 2020. odležao je 12 mjeseci u bačvicama (225 litara) od slavonskog hrasta. Rubinske je boje sa svijetlim rubom i finog mirisa crnog bobičastog voća sa začinskim notama bijelog papra te šumskog poda, tipičnog za zrele crnjake. Okus je sočan i svjež te isprepleten ugodnom gorčinom. Iz ovog je vina posve jasno da Branimir razumije sortu i da nepogrešivo koristi sve prednosti teroara, a dobar odabir bačve dodatno je podigao kompleksnost. I ovo je vino spremno, ali može i dodatno odležati i dokaz je koliko je lijepo Podunavlje prihvatilo klasičnu bordošku crvenu sortu.

Vinogradi vinarije Turk

A da desna obala velike rijeke voli i njezina potomka, najrasprostranjeniju sortu vinove loze na svijetu, pokazali su Jasna i Branimir vinom Cabernet Sauvignon Grand Selection 2021. I ono je provelo godinu dana u bačvicama, ali od mađarskog hrasta. Zadržala je sorta klasične arome crnog bobičastog voća, a u drukčijoj su se bačvi razvile začinske note kadulje, timijana, crnog papra i klinčića. Vino je fino, toplo, djelomično mekano te sočno, svježe i ugodne gorčine. Dobre strukture, harmonično i uravnoteženo, naći će svoje mjesto i na najzahtjevnijim stolovima.

Nakon predstavljanja novih vina poslužena je arhivska Graševina Premium 2010.! Vinom impresivne energije Jasna je postavila teško dostižne standarde! Kristalno je bistro, žive zlatno-jantarne boje. U slojevitom i kompleksnom mirisu isprepliću se arome prezrelog žutog voća, oskoruše, najfinijeg duhana, cvjetnog meda i livadnog cvijeća. Okus je sočan, slastan, dug i s naglašenom mineralnom svježinom te nježnom gorčinom koja krasi sortu. Dobro nosi godine i još će nas dugo oduševljavati.

Tomislav Jakopović, Branimir Turk, Jasna Antunović Turk i Ivo Kozarčanin

Sinergija iskusne Jasne i vrijednog i stručnog mladog nasljednika Branimira donosi moderan pristup u kojem se poštuju sorte od kojih proizvode vina koja stasaju u tišini podruma, bez velikih intervencija u suglasju s prirodom.

Vinarija Antunović još se jednom predstavila kao iznimno pouzdana, sa kontinuitetom kvalitete i bez nepotrebnih stilskih lutanja što im osigurava odličnu poziciju na zahtjevnom tržištu vina.

Bila je to večer sjajnog društva, raspoloženja i velikih vina.

Večer za pamćenje!

Foto: Vinski klub, arhiva vinarije Turk i Sunčana Barušić

Na Festivalu 100 najboljih vina Hrvatske kušajte najbolje kapljice naših vinara

Zagrebački hotel Sheraton bit će domaćin Festivala 100 najboljih vina Hrvatske 14. lipnja 2024. Tad će biti i službeno proglašena po tri najbolja vina u kategorijama pjenušavih, ružičastih, bijelih, jantarnih, crvenih odnosno crnih te desertnih. Riječ je o prvom festivalu posvećenom vinima, a ne vinarijama. Bit će podijeljen u dva dijela, najavili su Tomo Jakopović, Ivo Kozarčanin i Marko Malović s portala vinskiklub.hr.

Ivo Kozarčanin, Tomo Jakopović i Marko Malović.

Od 13 do 15 sati bit će to poslovno druženje s vinarima za vinske trgovce, ugostitelje, sommeliere, novinare te ostale kojima je vino i biznis. Od 15 do 18 sati otvara se za javnost, za ostale zaljubljenike u vino koji će na jednome mjestu imati priliku kušati sam vrh ponude hrvatske vinske scene.

Festival će biti veliko finale projekta koji je ekipa portala vinskiklub.hr pripremala mjesecima. Pozvali smo 24 poznata hrvatska sommeliera da nominiraju vina za izbor. Naveli su više od 300 vina iz svih hrvatskih vinorodnih krajeva. Prema broju nominacija, lista je svedena na 114 vina, a među njima smo slijepim ocjenjivanjem došli do 100 najboljih.

Devet je vina od plavca malog nominirano, što među crnima, što među ružičastima. Osam je graševina, bijelih i desertnih te sedam čistih malvazija u bijelom, jantarnom i desertnom izdanju. Izrazito veseli što su vodeći hrvatski sommelieri istaknuli toliko vina od naših autohtonih sorata. Po broju nominacija slijede vina od chardonnay i pošipa, a na listi 100 najboljih su i vina od hrvatskih izvornih sorata maraštine, moslavca, babića, trojišćine, crljenka, terana, refoška… I među mješavinama sorata te pjenušcima puno je vina u kojima su “smiješane” samo naše ili dominiraju. Vodeće internacionalne sorte po broju nominacija su sauvignon, rizling te cabernet franc.

Dio projekta bio je i Glas naroda u kojem su čitatelji birali najbolja vina među nominirani. I odabrali su pjenušac 1288 vinarije Pavlomir iz Novog Vinodolskog, Rosé  Šipun od rijetke sorte trojišćina s Krka, plešivički Sauvignon blanc Classy Erdoro, Amfora Neuburger Coletti također s Plešivice, Crno Venje Ivana Enjingija iz Kutjeva i Traminac izborne berbe prosušenih bobica Iločkih podruma.

Na Festivalu će se osim vina moći i kušati najboji proizvodi proizvođače suhomesnatih i ribljih delicija, tartufa, gusjih pašteta, maslinovih ulja te vode pa će izlagati i tvrtke Riba Dražin, Pršutana Perajica, Pietro & Pietro, Marfish, Jamnica, Anser, Otres…

 

Dođite na Festival 100 najboljih vina Hrvatske 14. lipnja u zagrebački hotel Sheraton i uživajte!

 

Foto: arhiva Vinski klub i Sunčana Barušić

Najavljen Međunarodni festival ekoloških vina 7.i 8. lipnja u Bedenici

Više od 20 izlagača iz Hrvatske, Austrije, Slovenije, Srbije i Makedonije već se prijavilo na Eco-Wine Fest u Bedenici, prvi hrvatski festival posvećen kulturi ispijanja ekoloških vina koji će se održati u petak i subotu, 7. i 8. lipnja – najavljeno je na press konferenciji održanoj u zagrebačkoj vinoteci/wine baru Wine&Friends.

Bit će to urbani festival u Kulturnom centru Bedenica i ispred njega. Tijekom poslijepodneva posjetitelji će moći obilaziti štandove izlagača, a navečer uživati u zabavnom programu. Prvu će večer nastupiti grupa Vatra, a drugu Soulfingers. Od pića će se posluživati samo ekološka vina, ekološki sokovi i voda. Posjetitelje očekuje i prateća gastronomska ponuda.

„Kao strastveni dugogodišnji ekološki vinogradar, vinar i proizvođač sokova od bobičastog voća i grožđa na vinskim sam događanjima u Europi vidio da i mala mjesta mogu organizirati sjajne vinske manifestacije koje male sredine s netaknutom prirodom promiču u atraktivne turističke destinacije. Mi smo naglasak odlučili staviti na ekološku proizvodnju grožđa i ekološka vina. Ekološka vina, nažalost, još nemaju mjesto na tržištu koje zaslužuju. Po kvaliteti su u rangu s najboljim vinima iz konvencionalne proizvodnje. Nadamo se da ćemo ovim festivalom doprinijeti tome da se u čašama zaljubljenika u dobra vina čim češće nađu ona ekološka“, kazao je idejni začetnik Eco-Wine Festa Dražen Bedeković iz Vina Bedekovich.

Dražen Bedeković

Dodao je kako se njegova vizija poklapa sa zelenim planovima od županijske do europske razine. U Programu razvoja ekološke poljoprivrede do 2030. godine Zagrebačke županije stoji da bi do tada sve poljoprivredne površine u toj županiji trebale biti pod ekološkim uzgojem.

„Vizija razvoja Zagrebačke županije je postati vodeća zelena županija koja svoj razvoj temelji na ekološkoj i inovativnoj proizvodnji hrane i razvoju pametnih sela. U Županiji se u posljednje dvije godine udvostručio broj ekoloških vinara i vinogradara. Trenutačno ih je četrnaest. Najbolji vinari Zagrebačke županije okreću se ekološkoj proizvodnji vina. Među njima je jedan koji će u potpunosti preći na ekološko vinogradarstvo i vinarstvo, te jedan koji će dobiti oznaku Demeter. Zagrebačka županija i novčanim potporama potiče razvoj ekološkog vinogradarstva i vinarstva te manifestacija koje promiču ekološka vina“, objasnio je Josip Kraljičković, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije.

Josip Kraljičković

„Ponosan sam što je Općina Bedenica suorganizator Festivala koji će doprinijeti razvoju turizma. Festival nam je izazov u organizacijskom smislu, no nadamo se da će privući velik broj izlagača i posjetitelja te da će svi iz Bedenice ponijeti lijepe uspomene“, rekao je Slavko Cvrlja, načelnik Općine Bedenica.

Slavko Cvrlja

Uvod u Festival bit će ocjenjivanje ekoloških vina u ponedjeljak 27. svibnja u Bedenici. Sudjelovat će suci s najvećih svjetskih ocjenjivanja: dva s Decantera te po tri s Mundus Vinija i Concoursa Mondial de Bruxelles. Iz inozemstva stižu prof. dr. Vesna Maraš s Biotehničkog fakulteta u Podgorici, Ljubica Radan, enologinja i vinarka iz Novog Sada, Ingrid Mahnić, enologinja i vinarka iz Dragonje u Sloveniji, njemački sommelier podrijetlom iz BiH Ivan Planinić te makedonski sommelier Zvonko Herceg. Domaći ocjenjivači bit će dr. sc. Ivana Puhelek sa zagrebačkog Agronomskog fakulteta i sommelieri Željko Bročilović , Darko Lugarić, Mario Meštrović i Josip Orišković.

Poslovna tajnica udruge Bregovita Hrvatska Suzana Operman istaknula je da će novi festival u Bedenici doprinijeti još većoj prepoznatljivosti Središnje bregovite Hrvatske kao vinske regije koja bilježi procvat ekološke proizvodnje vina. Pritom je podsjetila kako je prošla godina bila zahtjevna vinogradarima Bregovite Hrvatske, a posebno onima koji se bave ekološkim uzgojem. Unatoč tome, dodala je, ekološki su vinari iz središnjeg dijela zemlje stvorili vina koja osvajaju priznanja na prestižnim svjetskim natjecanjima.

Tomo Jakopović, Slavko Cvrlja, Suzana Operman, Dražen Bedeković, Josip Kraljičković i Ivo Kozarčanin

Na EWF-u će se moći kušati vina vinarija Bolfan, Kopjar, Enjingi, Pilato, Rizman, Glavica, Plavinci, Schloss Ortenberg i brojnih drugih.

 

Foto: Božidar Banov

Osebujna vina osebujnog Igora Ivanića

Vino nije samo poljoprivredni proizvod. Ono predstavlja životnu filozofiju i naša vina su školovana s poštovanjem prema posebnostima naših vinograda. U konačnici, ona izražavaju karakter našeg vinogorja, koji je ustrajniji nego što su raspoloženja pojedinačni berbi.

Tako govori Igor Ivanić čija je vinarija iz Kutine prvo vino napravila iz berbe 2010. Danas ima tri hektara vinograda u kojima dominiraju pinot crni i škrlet. Svi vinogradi su u programu ekološke proizvodnje. Na predstavljanje u zagrebačkom Business Clubu 5 donio je tri škrleta i četiri crna pinota. I oduševio više od 20 vinskih profesionalaca i zanesenjaka.

Igor Ivanić

Škrlete puni pod etiketom Pukli kamen. Naziv je odabrao prema legendi iz Garić-grada. Podno ruševina staroga grada Garića na Moslavačkoj gori ogromna je stijena koja izgleda kao da je posred nje urezan trag kotača. Narod je zove Pukli kamen a legenda kaže kako je nastala prilikom gradnje grada Garića. Pukli je kamen, samo puno manji, Igor pronašao u vinogradu u kojem je sadio škrlet. Dao mu je to ideju za fantazijski naziv vina.

Škrleti su minimalno macerirani, ali po boji i filozofiji svakako spadaju u jantarna vina. Berbe 2020 i 2021. jako su slične, malo naglašenije macerirane i uz malo veći utjecaj hrasta. Škrlet 2020. je najdublji i najkompleksniji, izražene svježe te finog mirisa i okusa. Ima još prostora za razvoj, premda je sad, poput ostale dvije berbe, sasvim spreman. Berba 2022. je od vrlo zrelog grožđa što se primjećuje po više alkohola te aromi. Ona je malo slabijeg intenziteta, ali izuzetno fina i sortna.

Berba 2021. je iznimno ljupka i nježna što baš i nisu uobičajene prve asocijacije kod maceriranih vina. Jako je sortna, otvara se na bijelo i žuto voće, prvenstveno breskvu i krušku, potom na cvijet lipe i bijeli čaj. Okus je bogat i fino, tanini sasvim glatki i  prožeti visokom svježinom. Sva tri vina su savršeno precizna i sjajan pristup škrletu.

Igor Ivanić u vinogradu Dvije ruže

Crne pinote zove Dvije ruže. Isprva su na početku vinograda doista bile dvije. Sad ih je tri, ali naziv je ostao stari. Crni pinot  2022. iznimno je moćan, ozbiljne strukture i duboke boje, naglašenih aroma višnje i zrele trešnje. Okus je sljediv. Tanini mu daju čvrst gard, a ugodne kiseline svježinu. Vrlo zanimljivo vino za naše tržište.

Sporije se otvara berba 2021. Vino je isprva lagano herbalno, ali kasnije se otvara na crveno voće. Karakterno je i lišeno banalnosti. Boja je pinotovska, lagano providna i rubinska, a okus bogat ekstraktom i izraženo svjež. To je već vino za malo iskusnije vinoljupce.

Dvije ruže 2017. kompleksno je vino, aristokratske građe. Aromatski i okusno vrlo je razvijeno, ali dovoljno diskretno i nenametljivo da je u prvom planu elegancija. Mirisna senzacija započinje crvenim voćem, prvenstveno je riječ o zreloj višnji. Nastavlja se u začinskom tonu, a u finalu se decentno javlja miris kišne šume. Okus slijedi arome, a dodatno je obogaćen brojnim zrelim, dobro integriranim taninima uz primjetne mineralnost i svježinu. Dugotrajno i pamtljivo vino!

Crni pinot Dvije ruže 2015. ima slojevitu i pomalo likersku aromu prožetu mirisom  šumskog poda. Okusom vina dominira zrela trešnja. Dobrog je tijela, dugo i harmonično.

Vina su posebna, kao što je poseban i ovaj bivši panker, a danas uspješan IT stručnjak i poduzetnik. Osebujan tip na prvu djeluje pomalo ekscentrično, ali čim se malo zagrebe u njegov karakter lako je otkriti da je vinski vizionar prepun ideja koji zna što želi i kako stići do tog cilja.

Nije iz vinarske obitelji pa nije naslijedio vinograde, iskustvo, znanje, tehnologiju i sve ono što baštini druga, treća ili koja već generacija vinara. Morao je krenuti od nule. Ekološki pristup otežava mu proizvodnju ali to je nešto od čega se ne želi odmaknuti.

Foto: Marko Čolić, arhiva vinarije Ivanić i arhiva Vinski klub

Gifterija i Vinski klub osmišljavaju poklone prema želji kupca

Treba vam poklon, a niste sigurni što zapravo želite?
Recite nama, ili nam samo javite za koju je prigodu!
Mi smo tu da vam ponudimo prijedloge poklon paketa…

Tako Ana Plazibat i Iva Špalj nude ekskluzivne personalizirane poklone svoje tvrtke Gifterija. Cilj im je osmisliti i stvoriti uspomene za sve one koji daruju i koji darove primaju.

Ulja, octovi, šareni keksići znani i kao macaroni, aromatizirane soli, umaci, začini, čajevi, pekmezi… To su neki od proizvoda u paketićima ili paketima koje slažu za svakog kupca posebno, prema njegovim željama i sklonostima. I nije riječ o robi koja se kupuje u supermarketima, nego mahom o proizvodima malih tvrtki i OPG-ova čiji vlasnici i djelatnici ulažu u posao i strast kakva vodi i Anu i Ivu. Naravno da su u darovima i vina te fini destilati, a bit će ih i i više.

Ana Plazibat i Iva Špalj

Izazovna suradnja

Naime, u zagrebačkom vinskom baru Wine & Friends Ana i Iva su najavile suradnju s Tomislavom Jakopovićem i Ivom Kozarčaninom, osnivačima prvog hrvatskog vinskog news portala vinskiklub.hr.

“Jako nas veseli ova suradnja. Izazov je birati vina uz vrhunske prehrambene proizvode, posebno u ekskluzivnim kombinacijama. Pravilan odabir u personaliziranom poklonu pružit će poseban užitak onome kome se daruje, a mi sigurno možemo odabrati najblja vina. Naročito za posebne prigodne, kakva je primjerice Valentinovo, kada zajedno uživaju i darivatelj i darovani, a vino je uvijek dobrodošlo u takvom društvu. Ma, vino je uvijek dobrodošlo…”,  rekao je Tomislav Jakopović.

Tomislav Jakopović, Ana Plazibat, Iva Špalj i Ivo Kozarčanin

Fina vina iz vinskog bara i suhomesnati proizvodi
Najavu ove suradnja su, naravno, popratila i fina vina. Vinski bar Wine & Friends dočekao je goste izvanrednim zrelim ružičastim pjenušcem Rosula vinarije Kos iz Svetog Ivana Zeline, a tijekom razgovora o darovima uživalo se i u dva vrlo rijetka, gotovo jedinstvena vina: Calma 2021. vinarije Boškinac iz Novalje. Vino, mješavina autohtonih bijelih sorata maraštine i debita, iznenadilo je svježinom. Iako vino nije posebno pripremamo za odležavanje, ostavilo je dojam puno mlađega nego što je. I crno vino bilo je izvorno: Dom Kalebić Cuvée crni 2018. jedinstvena je kombinacija plavca malog, crljenka kaštelanskog i dobričića šoltanskog. Ove tri sorte su u najbližem srodstvu, no genska istraživanja nisu razjasnila tko je kome roditelj, a tko potomak.

Vina su vrlo dobro popratila plate suhomesnatih proizvoda i finih sireva. Pronašla su svako svoje “prijatelje” među kulenom, čvarcima, kobasicama, suhom vratinom i izvrsnom bijelom slaninom od crne slavonske svinje koju gotovo nije trebalo gristi: sama se topila u ustima.

Više informacija o jedinstvenim darovima u posebno dizajniranim pakiranjima može se pronaći na internetskoj stranici gifterija.com. O njima će pisati i vinskiklub.hr u svojoj rubrici Vino i hrana!

 

Foto: Nikola Zoko