Arhiva oznaka za: Darko Lugarić

Crljenak se vratio kući: u LuMa Wine&Friends održano ocjenjivanje vina najpoznatijih vinarija

Zlatan Crljenak 2019. vinarije Zlatan Otok iz Svete Nedjelje na Hvaru najviše je bodova osvojio na ocjenjivanju 26 hrvatskih vina od crljenka, tribidraga odnosno zinfandela koje je u zagrebačkom vinskom baru Wine & Friends organizirala vinska promotorica Ivana Pranjić.

Ovom se pobjedom crljenak na neki način vratio kući. Osnivač vinarije, pokojni Zlatan Plenković, posadio je prije 20-ak godina pokusni vinograd s crljenkom i srodnim sortama poput plavca malog crnog i plavine. Bilo je to nakon otkrića kako je kalifornijski zinfandel ista sorta kao naš crljenak ili tribidrag, odnosno talijanski primitivo i kratošija u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji. Očevo iskustvo sa sortom iskoristili su i Zlatanovi sinovi Nikola i Marin pobijedivši na ovom ocjenjivanju.

Tomo Jakopović

Na Zlatanov je nagovor crljenak svojevremeno posadio i Kaštelanin Dražan Krolo. Baš je njegov Kaštelanski crljenak 2020. osvojio drugo mjesto, sa samo 0,1 bodom manje. Treće je bilo vino Fetivi 2020. vinarije Markus, u kojem je 87 posto crljenka začinjeno babićem. Oduševila je i ujednačenost kvalitete hrvatskih vina: 21 je osvojilo zlatnu medalju, a njihove su se ocjene razlikovale u samo četiri boda. Pet srebrnih vina bilo je bod ispod praga za zlato.

Željko Suhadolnik

Ocjenjivanje je organizirala vinska promotorica Ivana Pranjić, a sudjelovali su znani hrvatski enolozi, sommelieri, vinski trgovci i publicisti prof.Ivan Dropuljić, Franjo Francem, Tomo Jakopović, Jana Košćec, Ivo Kozarčanin, Darko Lugarić, prof.dr.sc.Ivan Pejić, Vjekoslav Stojšić i Nenad Trifunović, te kao promatrač Željko Suhadolnik.

Ivan Dropuljić

„Okupila sam vas zato što volim učiti od onih koji znaju“, rekla je prije ocjenjivanja Ivana Pranjić, a prof. dr. Ivan Pejić sa zagrebačkog Agronomskog fakulteta podsjetio je kako se tribidrag spominje u dokumentu s kraja 15. stoljeća pa taj naziv naša znanstvena zajednica danas najčešće koristi.

„Ravnopravni su i nazivi crljenak kaštelanski te zinfandel pod kojim u Kaliforniji znaju sortu. U srednjem vijeku naširoko se sadila po dalmatinskim otocima, a tijekom 20. stoljeća gotovo je  nestala. Vratili smo je pa je danas zasađena na 71,4 hektara, a površina i dalje raste otprilike četiri posto na godinu. Zahtjevnija je u vinogradu od plavca malog, ranije sazrijeva, ima više kiseline, a različita je i tanična struktura. Veseli i činjenica da je u posljednjih 10 godina čak 80 posto vina u kategoriji vrhunskih“, istaknuo je Pejić.

prof.dr.sc. Ivan Pejić

Na ocjenjivanje su stigla vina iz cijele Dalmacije, od Konavala preko otoka, Imotskog i Kaštela do zadarskog zaleđa pa i Kutjeva. Usporedno su se ocjenjivali i kalifornijski Zinfandel 2018. Grgich Hills Estate te tri vina iz Sjeverne Makedonije: Kratošija 2021. Popov, Barovo 2021. Tikveš od vranca i kratošije te Kratošija 2021. Kamnik. Sva četiri su se pozlatila, a najveći broj bodova osvojio je Kratošija 2021 vinarije Popov iz Sjeverne Makedonije.

Ivan Temšić

Vinski bar Wine & Friends logistički se pobrinuo da zahtjevno ocjenjivanje protekne sasvim glatko, a pobjednik hrvatskog Masterchefa 2021. Ivan Temšić pripremio je okrjepu: juhu od karameliziranog celera i slanutka s uljem bijelog tartufa, crème fraîche i prženim slanutkom te pašticadu od tune s domaćim njokima, kremom od korjenastog povrća i ketchupom od zelene jabuke.

Rezultati ocjenjivanja:

Najbolje ocijenjena vina iz Makedonije

Inozemna vina

Popov, Tikveš Makedonija Kratošija 2021. alc. 15,30% – Zlato

Kamnik, Skoplje Kratošija 2021. alc. 15% – Zlato

Tikveš, Sjeverna Makedonija Barovo (Vranec, Kratošija) 2021. alc. 15,50% – Zlato

Grgich Hills Estate, Napa Valley Zinfandel 2018. alc. 15% – Zlato

Najbolje ocijenjena vina iz Hrvatske

Hrvatska vina

Zlatan Otok, Hvar Zlatan Crljenak 2019. alc. 15% – Zlato

Krolo, Kaštel Stari Kaštelanski crljenak 2020. alc. 14% – Zlato

Markus Fetivi, crljenak+babić 2020- alc. 14% – Zlato

OPG Anton Kovačev Crljenak Berislavić 2021. alc. 14,60% – Zlato

Kairos Crljenak 2016. alc. 14% – Zlato

Grabovac, Imotski Tribidrag 2016. alc. 14,50% – Zlato

Korta Katarina, Orebić Zinfandel 2019. alc. 14,50% – Zlato

Ante Sladić Tribidrag 2016. alc. 14,50% – Zlato

Ego Tribidrag 2021. alc. 14% – Zlato

Kraljevski vinogradi, Petrčane Crljenak 2020. alc. 14% – Zlato

Bedalov, K.Kambelovac Castel Zinfandel 2022. alc. 15% – Zlato

Stina, Otok Brač Tribidrag 2021. alc. 15% – Zlato

Miljas, Konavle Crljenak 2020. alc. 13% – Zlato

Vuina, Vinogorje Kaštela – Trogir Crljenak Štafileo (Zinfandel) 2017. alc. 15,50% – Zlato

Kaštel Sikuli,Kaštel Stari Kaštelanski crljenak 2022. alc. 14,50% – Zlato

Matela, Kaštel Sućurac Crljenak Kaštelanski – Tradicija 2019. alc. 14,50% – Zlato

Vinarija Karaba, Pakoštane Crljenak 2022. alc. 14,00% – Zlato

Krauthaker, Kutjevo Zinfandel 2021. alc. 14,50% – Zlato

Putalj, Kaštel Sućurac Zinfandel, Kaštelanski Crljenak 2022. alc. 14,50% – Zlato

Voštinić Klasnić Crljenak 2022. alc. 14,10% – Zlato

Škaulj, Benkovac-Stankovci Zinfandel 2021. alc. 14,50% – Zlato

Matela, Kaštel Sućurac Crljenak Kaštelanski – Esenca 2021. alc. 16% – Srebro

Rizman, Komarna Tribidrag 2021. alc. 13,50% – Srebro

Vinarija Mimica, Omiš Tribidrag 2018. alc. 14% – Srebro

Testament, Jadrtovac Tribidrag 2021. alc. 14% – Srebro

Matuško, Potomje Zinfandel selection 2021. alc. 14% – Srebro

Tekst: Ivo Kozarčanin

Foto: Cork Croatia

Agapito – mala vinarija s posebnim vinima

Sjeverni, najmanje istražen i turistički ne toliko eksponiran dio Istre još uvijek krije svoje bisere, ali njihov sjaj je počeo privlačiti sve više pozornosti. U tom dijelu, u blizini Buzeta, nalazi se najveće Istarsko akumulacijsko jezero – Butoniga, koje služi kao vodospremnik, pa zahvaljujući njemu veći kontinentalni i obalni gradovi našeg najvećeg poluotoka imaju dovoljno pitke vode. A u njegovoj blizini, u mjestašcu Marčenegla, na dijelu koji se zove Vrh, obitelj Agapito od kraja 19. stoljeća uzgaja vinovu lozu i u podrumima svoje male vinarije proizvodi i njeguje vina.

Vinogradi vinarije Agapito

Veliki vjetar u leđa vinarija Agapito, koja je dobila ime po obiteljskom prezimenu (agapa – grčki: nesebična i nečulna ljubav) je dobila nakon što je 2022. godine na Vinistri, u kategoriji odležanih terana njihovo vino proglašeno šampionom. Od tada je ime vinarije sve više spominjano, a njihovo gostovanje na Vinistri te na ovogodišnjem Vinartovom Petit Tastingu privuklo je sve više poklonika njihovih vina.

A, ona su posebna. Osim što je dio njihovih vinograda spada među najstarije u Istri (između 130 i 150 godina), Paolo sa svojim ocem Neviom Agapitom spaja tradicionalno (kako ih je naučio nono Milenko) i moderno, pa crna vina dozrijevaju minimalno tri godine u drvenim bačvama, dok bijela prolaze crio-maceraciju. U vinogradu uzgajaju grožđe i u podrumu njeguju i vina od zaboravljenih sorti koje su zbog njihove zahtjevnosti u vinogradima vinari zamijenili otpornijim. Radi se o sortama duranija, hrvatica (ili kako je još nazivaju croatina), likant i trenutačno vrlo zapostavljena sorta u Istri – borgonja.

Paolo Agapito

Ne samo da od tih sorti proizvode mirna monosorta vina, nego su odlučili raditi pjenušce. Na radionici Vjekoslava Madunića „Vrijeme je za…“, koju je vodio sommelier Darko Lugarić, imali smo privilegiju kušati njihove prve pjenušave uratke (napunili su samo 300 boca).

Duranija pjenušac je nastao miješanjem berbi iz tri godišta (non vintage), odnosno2021., 2022., i 2023. Odležavao je na kvascima tri godine, herbalnih je nota i intenzivnih mirisa na nosu, užitno i jedino što su vinski stručnjaci zamjerili – nedostaje mu perlanja. Ali, to je prvi pokušaj Nevija i Paola Agapito i gotovo smo sigurni da će iduće godine pjenušac biti savršen i vrlo primamljiv, budući da pjenušca od sorte duranija nema na tržištu.

Vinogradi vinarije Agapito

Kušao se i prvi pokušaj proizvodnje pjenušca od sorte hrvatica nastalog istom metodom i non vintage iz dva godišta – 2021. i 2022. Mirisa na trešnju i marelicu s dodatkom karamele, s malo više ostatka sladora od prethodnog kušanog pjenušca te dobro ohlađen prijat će u ljetnim mjesecima!

Tina Lovin Mrak i Paolo Agapito

Obitelj se vinarstvom i vinogradarstvom bavi dva stoljeća i njihovim se vinima osjeća obiteljski trud. Obitelj u svaki korak proizvodnje daju najviše od sebe i to od vinograda do podruma, a njihovu obiteljsku priču kazuje Agapito Malvazija Istarska 2024. Zapravo, to je Malvazija kakva se proizvodila nekada. Agapito Malvazija je drukčija, jedinstvena. A, posebna je i po tome što se Paolu i njegovom ocu u proizvodnji pridružila enologinja Tina Lovin Mrak, Paolova djevojka.

Veliku su pažnju izazvala i mirna vina od sorte duranija i hrvatica. Prvo je veliki stručnjak za vina, Franjo Francem pohvalio i savjetovao da ustraju u njegovoj proizvodnji koja može postati „biser“ ove vinarije.

Na radionici se kušalo vino od sorte borgonja, Agapito Rožoljo. Ime je dobio u čast pokojnog djeda koji je za Borgonju uvijek govorio da je poput rožolje – likera od ruža. Mi smo više osjetili miris i okus griotta, cimeta, sladića i zamišljali kako bi se odlično sljubilo sa Stubičkom pisanicom ili Žgvacetom od boškarina.

„Ne možeš biti vinarija u Istri a da nemaš teran“, govore mnogi. E, pa kušali smo i Agapito Teran Riserva odlično izraženih mirisa po višnji, zreloj trešnji, ribizu i blagih slatkih začina. U ustima nismo osjetili visok alkohol (14%), niti prevelik utjecaj drva (provelo je tri godine u francuskom hrastu), a tanini su bili izglađeni. Nas je jedino zasmetala izražena kiselina, ali, to je karakteristika terana, a o ukusima se ne raspravlja!

Obitelj Agapito ne stremi ka velikom rastu. Ostati će boutique vinarija, obrađivat će onoliko trsova i proizvoditi vina koliko mogu sami, uživati u plodovima svog rada i truda i usavršavati se. A mi se veselimo da ćemo iz njihovih podruma imati prilike kušati drugačija, posebna i jako fina vina.

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: arhiva vinarije Agapito, Sunčana Barušić i Marko Čolić

Graševina priča sve jezike svijeta, kaže vinski ekspert Darko Lugarić

Otkriti razlike u graševinama s različitih terroira od Bregovite Hrvatske preko najpoznatijih kutjevačkih do podunavskih, doživjeti raskoš stilistike ove sorte od pjenušca, svježih i odležanih vina pa do onih slatkih, odgonetnuti mikrolokaciju, godište, čak i etiketu – sve na slijepo. Rukavica je bačena i to u epicentru graševine, u Požeško-slavonskoj ž Pupaniji! Veliki je to izazov i za one najiskusnije, no i najbolji način da se u potpunosti doživi ova najzastupljenija hrvatska sorta.

Darko Lugarić

Ovo najbolje zna sommelier i vinski stručnjak Darko Lugarić, voditelj vinskih radionica u sklopu projekta „Zlatna Slavonija Eno&Gastro“, koji pred sudionike – vlasnike vinarija i kušaonica, ugostitelje, konobare i kuhare u Požeško-slavonskoj županiji – nije postavio nimalo lagan zadatak.

Upravo je u tome čar, kad se u društvu sommeliera ovakvog kalibra otvore nove spoznaje i otkrivaju neki novi okusi i nijanse u omiljenim graševinama.

„Govori sve jezike i zahvaljujući različitim stilistikama može se sljubiti uz vrlo različita jela i ravnopravno stajati uz najpoznatija svjetska vina“, opisuje Lugarić najtraženiju sortu Zlatne Slavonije.

Darko Lugarić

Pandam graševini u crnim vinima?

A tijekom pet ovogodišnjih radionica letvica je podignuta vrlo visoko pa se osim o karakteristikama i različitim terroirima graševine raspravljalo i o cjenovnim razredima bijelih i crnih sorti, ali i nekim drugim sortama koje se također njeguju u Hrvatskoj i daju izvrsne rezultate.

„Ključna je interakcija i izražavanje mišljenja, a napredak kroz radionice itekako je vidljiv. Fokus je, naravno, na graševini koja je odredila vinsku priču Požeško-slavonske županije i predstavlja „sidro“ bijelog sortimenta. Pitanje o „sidru“ za crne sorte u Slavoniji nema jednoznačan odgovor. Na radionicama se pokazalo da je izvrstan crni pinot, ali tu su i vrhunski cabernet sauvignon, syrah, merlot i cabernet franc“, ističe Lugarić.

Autentična priča Zlatne Slavonije

Projekt „Zlatna Slavonija Eno&Gastro“ osmislila je i već ga četvrtu godinu provodi Turistička zajednica Požeško-slavonske županije, a svake godine zanimanje vlasnika vinarija i kušaonica, ugostitelja, konobara i kuhara sve je veće.

„Projekt smo osmislili s ciljem isticanja jedinstvene vinske i gastronomske ponude Požeško-slavonske županije, poznate prvenstveno po vrhunskim graševinama. Kroz ovaj projekt kontinuirano ulažemo u kvalitetu ponude i na taj način gostima pružamo autentični doživljaj Zlatne Slavonije, uživanje u lokalnim specijalitetima i kulturi koja nas čini prepoznatljivima,“ izjavila je Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije.

Foto Stiglic Photo, izvor TZ Požeško-slavonske županije

Graševina i frankovka slavonski su yin i yang

U Enosophiinom showroomu u Zagrebu, u suradnji diWine Cluba i Enosophie, održana je prezentacija za medije i vinske profesionalce na kojoj je bilo riječi o ulozi graševine i frankovke u kreiranju vinskog identiteta Slavonije, pa samim time i o njihovoj važnosti za brendiranje ove regije kao destinacije vinskog turizma.

Iako se Hrvatska, kao mala zemlja sjajnih vina, može pohvaliti velikim brojem autohtonih sorti grožđa, njih u Slavoniji u principu nema ili barem nemaju značajan udio u proizvodnji. Internacionalne sorte koje nalazimo na području Slavonije i Podunavlja nesporno daju izvrsne rezultate, čemu pridonose brojni faktori. Riječ je, naime, o tradicionalnom vinorodnom području koje vinogradarstvo i vinarstvo „pamti“ još od antičkih vremena, o kraju nadaleko poznatom po izvsnoj hrani i gostoljubivosti domaćina, kao i o destinaciji koja sve više osvaja goste svojim prirodnim ljepotama. No, možemo li uistinu sa sortama poput crnog pinota, syraha, merlota ili cabernet sauvignona konkurirati vrhunskim svjetskim vinima? Možda i da, no izbor sorata koje će ova regija staviti u prvi plan i na njima graditi svoj vinski identitet nije sporedna, već itekako strateška odluka.

Enosophia – položaj Goveđa glava

Graševina kao naša najznačajnija bijela sorta, čiji je identitet marljivim zalaganjem vinara i udruge Graševina Croatica u posljednjih 15-ak godina napredovao od vina za gemišt do vrhunske kapljice u svim svojim izričajima, spontano se nametnula kao zaštitno vinsko lice Slavonije. Iako vrlo dobro uspijeva i u drugim regijama Hrvatske, upravo u slavonskim vinogorjima ona pokazuje svoje najbolje vrline i s lakoćom izražava neodoljivu sortnost i punoću okusa. To pokazuje i kontinuirani porast površina pod nasadima, traženost na tržištu, ali i afirmacija na svjetskoj vinskoj karti potvrđena kroz brojne nagrade i odličja.

Vinogradi vinarije Enosophia

Sjajan posao s graševinom svakako valja nastaviti, no je li napokon vrijeme da ona dobije svog pandana među crnim sortama? Čini se da jest i čini se kako bi to mogla biti upravo – frankovka.

Dugo vremena zanemarivana i od strane tržišta i od strane samih vinara, ova iznimno potentna sorta napokon počinje dobivati zasluženu pozornost. U Enosophii su upravo frankovki, koja je oduvijek uzgajana u feričanačkom kraju, posvetili ogromnu pažnju. Značajnu ulogu u – kako ju nazivaju – novoj eri frankovke ima i hvalevrijedan projekt klonske selekcije koju je Enosophia započela 2022. godine u suradnji sa zagrebačkim Agronomskim fakultetom. Na položaju Srednjak u Feričancima, započeta je povijesna sadnja novog matičnog vinograda Frankovke. Ova sadnja predstavljala je ključan trenutak, ne samo za vinariju već i za čitavo feričanačko vinogorje. Označeni su elitni trsovi iz starih nasada iz 1973. godine te su praćeni i testirani na viruse tijekom čitave godine. Nakon pripreme plemki i uzgoja sadnica, posađeno je oko 25.000 sadnica na 5 hektara vinograda. Glavni cilj ove sadnje je stvoriti prepoznatljiv i ujednačen klon, poznat kao feričanački klon frankovke, kojim se postiže radikalno poboljšanja sorte i pomaže očuvanje dugogodišnje tradicije uzgoja frankovke u ovom vinogorju.

Franjo Francem

„Ne trebamo ići daleko da vidimo potencijal frankovke, dovoljno je posjetiti naše susjede u Austriji ili Mađarskoj. Ne vidim razloga zašto frankovka ne bi davala iste takve ili još bolje rezultate u Slavoniji koja čak ima i bolje uvjete uzgoja.“ – komentirao je sommelier Darko Lugarić. „Da ste bilo koga prije 20 godina pitali može li graševina biti išta drugo doli litrena boca za gemišt, većina bi vam rekla da ne može. A pogledajte graševinu danas! Ista stvar je s frankovkom. Od svake sorte moguće je dobiti vrhunska vina i to u nekoliko izričaja, a frankovka je iznimno potentna sorta koja može dati puno više od onoga na što smo u Hrvatskoj navikli.“ – nadovezao se Franjo Francem, sommelier i predsjednik Hrvatskog sommelier kluba.

Uspjeh Enosophiine frankovke, koju je moguće kušati u nekoliko izričaja – od mladog vina, preko školovanog elegantnog crnjaka, pa sve do predikata – potvrđuju ne samo brojni kupci, već i osvojena tuzemna i inozemna odličja za kvalitetu.

Irena Lučić i Hrvoje Šarić

„Kada smo počeli stvarati – da ne kažem ‘probijati’ – tržište, nailazili smo na izravna i neizravna odbijanja i na generalno nepovjerenje kupaca prema ovoj sorti, koja se u prošlosti zbog svoje loše kvalitete mnogima zamjerila. Ljudi kao da nisu mogli vjerovati da frankovka može dati dobro vino. No, ustrajali smo i danas svjedočimo potpuno drugačijoj situaciji – naše su frankovke vrlo tražene i spadaju u naša najprodavanija vina. Restorani ih s lakoćom sljubljuju sa mesnim jelima dodajući time čitavom iskustvu i gastronomsku dimenziju, a s podjednakim intenzitetom konzumiraju se i na kontinentu i na obali.“ – objasnio je Hrvoje Sarić, Enosophiin prodajni predstavnik i jedan od voditelja prezentacije.

Zaključak je kako crna budućnost Slavonije – uopće nije tako crna. No, na brendiranju frankovke svakako treba i dalje raditi, pri čemu glavnu ulogu imaju upravo vinske kompanije poput Enosophie, koje svojim proizvodnim količinama, tržišnim utjecajem i marketinškom snagom imaju moć oblikovati, pa čak i stvarati nove vinske trendove. Graševina i frankovka u svojim najboljim izdanjima, kao slavonski yin i yang – dvije sorte koje se međusobno savršeno nadopunjuju, trend je koji će s veseljem prihvatiti ljubitelji dobre kapljice, zar ne?

Obnovljen stari podrum vinarije Enosophia

Vinarija Enosophia u svom posjedu ima oko 160ha vinograda na kojima su ravnomjerno raspoređene bijele i crne sorte, uz dominaciju graševine i frankovke. U sortimentu nalazimo još i sauvignon bijeli, chardonnay, cabernet sauvignon, cabernet franc, pinot crni, syrah i merlot. Godišnja proizvodnja kreće se između 800 tisuća i milijun butelja vina, koja na tržište dolaze u tri specijalizirane linije – Dika, Miraz i Enosophia. U vinogradima je prisutan diverzitet mikrolokacija, koji se očituje u položajima, sastavu tla, starosti vinograda i prinosima. Ova raznolikost omogućuje primjenu različitih proizvodnih tehnika kojima se dobiva najbolje grožđe za svaki stil vina. Drugim riječima, svaki od osam vinogradarskih mikrolokaliteta prilagođen je stvaranju specifične vinske etikete.

Kurija Mihalović

Osim obnovljenog starog podruma iz 1804. koji je uz prethodnu najavu otvoren za posjetitelje, Enosophia je nedavno obnovila i kuriju Mihalović izgrađenu potkraj 18. stoljeća čime je Slavonija dobila elitnu smještajnu jedinicu prikladnu za privatne posjete, ali i poslovne susrete na visokoj razini.

 

Tijekom prezentacije kušana su vina Memoria (pjenušac od 100% rajnskog rizlinga), Trs. No.5 (graševina), Goveđa glava (odležana graševina), Miraz frankovka, te Frankovka ledena berba. Prezentaciju su vodili Hrvoje Sarić, Enosophiin prodajni predstavnik i Irena Lučić, vlasnica diWine Cluba, a gitarskim zvucima ju je uljepšao kantautor Jasenko Trbojević

 

Foto: Irena Lučić i Sunčana Barušić

Vinska avantura vinarije Todor

Braća Željko i Jurica Tomić, odlučili su 2020. godine krenuti u vinsku avanturu. Naime, do tada se njihova obitelj sa Korčule bavila prodajom grožđa, a vina su proizvodili samo za svoje potrebe. Zamišljeno  – učinjeno. Sredili su pogon, uredili podrum, angažirali enologa Pericu Žuvelu i berbu 2021. buteljirali.

Jurica i Željko Tomić

Koliko je bilo dragocjeno iskustvo njihovih predaka, te njihovo znanje koje su stjecali radeći u vinogradu i podrumu, govori činjenica da je vino Pošip Perla sur lie selekcionirane berbe 2021., na prestižnom ocjenjivanju vina Decanter 2023. godine osvojilo srebro! Na istom je natjecanju i njihov redovni Pošip 2021. također osvojilo srebro.

Srebrom ovjenčane boce nisu zamaglile oči braći Tomić, koji su svjesni da su tek na početku velike borbe na vrlo frekventnom vinskom tržištu naše zemlje. Pod imenom Todor (koje dolazi od njihovog obiteljskog nadimka – Todor, kako ih zovu u selu Čara) njihova su vina počela osvajati srca ljubitelja dobrih kapljica. Prodaja na kućnom pragu proširila se ponudom njihovih vina u restoranima, a nadamo se da će uskoro popuniti police i nekih vinoteka.

Todor vina smo imali prilike kušati na radionici „Vrijeme je ZA…“ koju organizira Vjekoslav Madunić. O povijesti vinarije i vinarstvu gostima je pričao Željko Tomić predstavljajući i svoja vina, ali ih je pod većim povećalom  – osim stručnjaka u publici – imao i sommelier Darko Lugarić.

Darko Lugarić i Željko Tomić

Tog smo dana uživali u Pošipima, uostalom, Korčula je domovina pošipa, pa se vinari koji imaju vinograde u Smokvici i Čari i dan danas natječu tko će proizvesti bolje vino od ove sorte. Željko Tomić je pojasnio prednosti svojih vinograda u Čari. Naime, sorta pošip ne voli vlagu koja se puno manje zadržava u Čari nego u Smokvicama, pa logično – vinogradi iz Čare daju kvalitetniji Pošip.

Trenutno vinarija Todor u vlasništvu ima 1,2 hektara vinograda, a vino rade isključivo od grožđa vlastitog uzgoja. Osim Pošipa uzgajaju i rade vino od plavca malog. Plavci koje smo kušali iz 2023. i 2022. još su mladi, ali može se naslutiti da će (ako Tomići sačuvaju koju bocu) s vremenom postati velika vina.

Željko i Jurica Tomić namjeravaju proširiti kapacitete na 2 hektara vinograda, tako da bi, prema planovima punili 1000 do 1200 butelja godišnje. A, ako se zapitate što je glagoljicom u reljefnom tisku ispisano na etiketama: Ela, Klara, Šimun, Jure i Filip imena su to djece Jurice i Željka.

 

Tekst: Sunčana Barušić

Foto: Marko Čolić, Sunčana Barušić i arhiva vinarije Todor

Održan je En Primeur – prvo kušanje mladih vina, s naglaskom na graševinu

Na prvom ovogodišnjem En primeuru zablistala je graševina, najznačajnija vinska sorta u Hrvatskoj, koja u zadnjem desetljeću privlači sve veću pažnju, kako domaćih vinskih znalaca, tako i iskusnih vinskih kritičara diljem svijeta.

U organizaciji Graševine Croatice, u hotelu Esplanade vinari iz Slavonije, Baranje i Srijema predstavili su svoje novitete, a najviše pažnje su privukle mlade graševine iz berbe 2023. Manifestaciju je otvorio Tugomir Majdak, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede RH, Josip Pavić, predsjednik udruge Graševina Croatica, te Dragan Kovačević iz HGK.

Josip Pavić, Tugomir Majdak i Dragan Kovačević

Prvi dojmovi

Iako dio predstavljenih uzoraka nije još izbistren (jer graševine najviše kvalitete i cjenovnog ranga još trebaju sazrijevati u podrumu barem dva do tri mjeseca), prvi dojmovi posjetitelja su izvrsni. Kao i svake godine, Esplanade se pokazala sjajnim mjestom za prvi veliki godišnji vinski susret u Zagrebu na koji su došli profesionalci i ljubitelji vina, posebno graševine iz cijele Hrvatske jer je cilj premijernog kušanja (En Primeur) predstaviti raznolikost graševine i njenu povezanost s mikrolokacijama s kojih dolazi te pokazati potencijale berbe koja se upravo priprema za tržište kako bi ugostitelji, ali i šira vinska publika mogli znati što ih očekuje u punoj zrelosti vina.

Vlado Krauthaker

Četiri stotine predstavljenih uzoraka

Tomislav Panenić, direktor udruge Graševina Croatica, iznimno je zadovoljan interesom javnosti za graševinu koja sve više osvaja i mladu publiku. „Vinari Slavonije i hrvatskog Podunavlja pokazali su danas vina koja će siguran sam doći na brojne vinske karte ove godine. Gotovo 400 predstavljenih uzoraka vina najviše kvalitete, koje se danas moglo kušati, pokazuje kakva se vinska sila polako, ali sigurno izgrađuje na istoku Hrvatske. Posebno nas veseli sve veći broj mlađe vinske publike na vinskim događajima što će sigurno doprinijeti razvoju kulture stola i visoke gastronomije u Hrvatskoj.“

Maja Perak

Na manifestaciji predstavile su se vinarije: Antunović, Apolitico, Belje, Buhač, Consul Winery, Erdutski vinogradi, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek, Galić, Graševina Croatica x2, Iločki podrumi, Jakob, Jakovac, Kolar, Krauthaker, Kutjevo, Markota, Mitrović, Orahovica, Papak, Pavlomir, Perak, Royal Hill Estate, Soldo, Sontacchi, Svijetli dvori, Škoro, Vinum Academicum i Zlatno Brdo.

Kvaliteta vina iznad svih očekivanja

Za brojne posjetitelje ovo je bio jedan od najočekivanijih En Primeura jer je godina iza nas prema ocjenama iskusnih vinogradara i vinara bila jedna od najizazovnijih u posljednjih deset godina. Bez obzira na klimatske promjene, vremenske nepogode i sve ono što je zadesilo vinare, od Feričanaca i Orahovice, preko Kutjeva i Baranje sve do Srijema, iskustvo i predanost radu u vinogradu i podrumu još jednom je urodila vinima koja su iznad svih očekivanja. Profesionalci, stručna javnost i vinska publika na En Primeuru su pronašli svoje ovogodišnje favorite među brojnim etiketama iznimnih graševina.

Zanimljiva radionica

Vrlo zanimljiva je bila i radionica sommeliera Darka Lugarića – Single & Blends Reds – Sommelier’s Choice, na kojoj su predstavljena crvena vina istoka Hrvatske. Naime, što se tiče bijelih vina, uvjerili smo se i na ovogodišnjem En Primeru, na spomen graševine odmah se budi asocijacija na Slavoniju, Baranju i Srijem. A, što je s crnim vinima?

Darko Lugarić

Globalnog zagrijavanja svi smo počeli biti svjesni. Dakako i njegovih negativnih učinaka na Zemlju. Ali, vinari su iskusili da na hrvatskom istoku nastaju sve povoljniji uvjeti za uzgoj crnih sorti, što treba svakako iskoristiti. A, zaključak radionice bi se mogao sažeti pitanjem, koje će možda dati dobru ideju vrijednim vinarima i udrugama: zašto se ne bi napravila neka zajednička kupaža crvenih sorti koja bi predstavljala ovaj dio Hrvatske?

Udruga WOW dodijelila nagrade za naj-vino godine

Udruga WOW nedavno je svečano proslavila svoj 12. Rođendan i dodijelila svoje godišnje nagrade za vino godine. WOW-ice su svoju važnu proslavu „pred-tinejdžerskog“ rođendana i dodjelu tradicionalnih godišnjih nagrada organizirale u sklopu svog partyja povodom nadolazećih blagdana.

Tko još ne zna: Udruga WOW redovito već 11 godina dodjeluje vlastite godišnje nagrade za naj-vino godine. Zapravo je to bilo bilo super-finale akcije „Što žene žele“ (izbor vina po ženskom ukusu) koja traje svake godine od svibnja do listopada, a provodi se anketom među članicama i simpatizerkama. Premda je ime akcije „Što žene žele“ pomalo duhovito, sustav izbora je itekako ozbiljan. Upravo zato što su pretpostavljale da će biti odmahivanja rukom jer su – zamislite – žene, smislile su način izbora njima najdražih vina koji je elaboriran i  nadasve ozbiljan a ipak poseban i „ženstven“.

Akcija biranja najboljih vina po njihovom, rafiniranom ženskom ukusu, tijekom godina se afirmirala, baš kao i sama, tek godinu starija udruga.  A WOW izbor za Grand Prix zanimljivo je zamišljen, drukčiji od ostalih i u igri su isključivo hrvatska vina. Vinari ih jako vole primiti jer su nagrade, za razliku od uobičajenih plaketa, zvjezdica, bodova, diploma i priznanja, itekako konkretne.

Tako su do sada ukupni pobjednici izbora (WOW Grand Prix) svake godine putovali u režiji WOW-ica u neku vionsku regiju svijeta.  Lista vinara koji su putovali s WOW je impozantna: Gianfranco Kozlović u Bordeaux, Saša Senjković u Champagnu, Moreno Coronica u španjolski Penedes, Luka Krajančić u Burgundiju, Frano Milina Bire u Austriju, Meneghetti u talijansku Toscanu, Marko Fakin u Mađarsku, vinarija Jakob u Milano.

Prošlogodišnji pobjednici iz vinarije Benvenuti putovali su na nagradno putovanje u talijanski Piemonte., a uz pomoć agilnog vinskog koncepta „Hrvatska na čašu“ /„Croatia By the Glass“, u sastavu Tomislav Tuđen i Jure Andrijašević.

Tri razine filtera

Izbor ide kroz tri razine filtera a započinje (pred)selekcijskom listom vina koju svake godine sastavlja jedan ugledni hrvatski sommelier, svojevrsni vinski „kustos” ili „izbornik“(izbornica).

On (ili ona) selekcionira vina kušana u prošloj godini i sastavlja autorsku listu najboljih/najzanimljivijih/najuspješnijih vina u pet kategorija: pjenušci, bijela, ružičasta, crvena i “desertna” (vina s ostatkom  šećera). Do sada su vinski selektori bili odreda renomirani sommelieri Karin Rupena-Perdec, Alena Stuparić, Željko Bročilović Carlos, Filip Savić, Emil Perdec, Siniša Lasan, Mario Meštrović, Roko Bekavac, Jelena Šimić Valentić, Ivan Jug i posljednji – Darko Lugarić.

– U drugoj fazi, sve WOW članice i simpatizerke, njih više od 200, a među kojima su i ugledne vinske i gastro novinarke, sommelierke, konzultantice, enologinje, vlasnice vinoteka i restorana, stručnjakinje za vinski marketing i zaljubljenice u vino i kulturu stola – mogu glasati za svoje favorite elektroničkom poštom. Tako se dobije 12 finalnih vina, (dva pjenušca, tri bijela, dva ružičasta, tri crvena, i dva desertna). U trećoj i izlučnoj fazi, konačnu odluku donose tri vinski upućene članice kušanjem naslijepo.

– Finalni ocjenjivački sud ovog puta bile su Egle Katunar, voditeljica prodaje i marketinga Kuće vina Ivan Katunar iz Vrbnika na otoku Krku; Lucija Matijević sommelierka trećeg stupnja i predavačica HSK (Hrvatskog sommelierskog kluba) i mlada vinska stručnjakinja Jana Košćec, također s položenim trežim stupnjem HSK. Finalno žiriranje vina naslijepo održano je ove jeseni u Iki, uz pomoć spretnih djelatnika hotela Ikador – vještog head-sommeliera Mate Negulića i vrhunske profesionalke Andree Klemenčić. Nakon što je žiri među dvanaest finalista odabrao pobjednike u svakoj od pet kategorija, slijedio je i najveći zadatak: izdvojiti jedno vino (i njegovog autora) koje ih je najviše impresioniralo.

Ovogodišnja lista finalista: u kategoriji pjenušaca: – Amfora, vinarije Tomac i Blanc de Noirs vinarije Jagunić, obje s Plešivice, hrvatske Champagne. Pobijedio je Blanc de Noirs vinarije Jagunić a nagradu je Dominiku Jaguniću uručio renomirani sommelier Goran Petrić.

U kategoriji bijelih vina tri najbolja su malvazija Santa Lucija 2017., malvazija OMO 2020. i Enjigi Venje KB.BQ. 2010 a pobijedio je Enjigi Venje KB.BQ. 2010. Nagradu je Ivi Enjingiju uručio maslinar Duilio Belić čija su se ulja kušala uz vrhunsku hranu.

Dva najbolja roséa su Rossella vinarije Poletti i Rosé Premium vinarije Kutjevo, oba iz 2022. Pobijedio je Rosé Premium vinarije Kutjevo. Nagradu je Petru Marincelu uručila Sanja Muzaferija, osnivačica i direktorica festivala ružičastih vina „Pink Day Zagreb“, koji će iduće godine 20.travnja u Laubi doživjeti svoje 11.izdanje.

Među crvenima izdvojili su se teran Barbarossa 2019. vinarije Tomaz, Trnjak 2017. vinarije Grabovac i crvena kupaža istarskog majstora Morena Degrassija Terre Bianche 2012.  Pobijedio je  Barbarossa 2019. vinarije Tomaz,a nagardu je Klaudiju Tomazu uručio uvaženi sommelier i autor pred-selekcijske liste, Darko Lugarić

Od desertnih vina u vrhu su Iločki podrumi s Tramincem Principovac izborna berba prosušenih bobica 2016., te prošek Babić 2018., vinarije Testament. Pobijedio je Traminac Principovac izborna berba prosušenih bobica 2016  a nagradu je Luki Lozančiću uručila sommelierka i članica izlučnog ocjenjivačkog suda, Jana Košćec.

Za nagradu, pobjednici u svakoj kategoriji dobili su skulpturu koju je dizajnirala dizajnerska grupa “Grupa”, a ukupni pobjednik Ivo Enjigi  odlazi na, zasad još uvijek tajnu, vinsku destinaciju. Na nagradi mu je čestitao prošlogodišnji pobjednik, Albert Benvenuti.

Nakon službenog dijela dodjele nagrada, uslijedio je party koji je svojim vinima ponajprije „ukrasio“ ukupni pobjednik, veteran i legenda Ivo Enjingi koji je za ovu priliku donio i za okupljene goste otvorio cijelu vertikalu fantastičnih vina iz svog podruma. Uz pobjedničko vino, Enjigi Venje KB.BQ. 2010 , kušala su se i bijelo Venje 2015., Venje 2010., Venje 2006. Sve je oduševilo upravo vino iz  2006., koje je još uvijek živo, vibnrantno i vrlo užitno te u super formi. A za sladokusce bili su tu i Traminac izborna beba bobica 2009., kao i rizlinzi iz 2012. i 2008. I crno Venje 2009. Zaključak svih prisutnih: Top vina, top vinari, vrhunska organizacija, lijepo društvo. Hvala svima

Foto: Rene Karaman

Vrhunska vina Zlatne Slavonije sjajan su temelj za modernu interpretaciju tradicionalnih jela

Novi ciklus vinskih radionica održan u sklopu projekta Zlatna Slavonija Eno&Gastro, potvrdio je izniman potencijal Požeško-slavonske županije.

Kako poslužiti pjenušava vina, koje tehnike serviranja primijeniti, kako poboljšati event ponudu i u nju uključiti aperitivne koktele na bazi lokalnih likera, vina i pjenušca, koji je redoslijed posluživanja zlatni standard, kako kvalitetno kreirati pakete hrane i pića u raznim cjenovnim razredima… Sve su ovo u novom ciklusu radionica u sklopu projekta Zlatna Slavonija Eno&Gastro, vlasnici vinarija, kušaonica, restorana, sommelieri i konobari iz Požeško-slavonske županije imali priliku naučiti od sommeliera Darka Lugarića.

U destinaciji poznatoj kao Zlatna Slavonija ponuda vrhunskih vina iz tri vinogorja – među kojima je i ono najpoznatije Vinogorje Kutjevo – sljubljena sa slavonskim jelima iznimno su važan dio turističke ponude pa je TZ Požeško slavonske županije početkom prošle godine pokrenula projekt Zlatna Slavonija Eno&Gastro i uspješno ga provodi već drugu godinu.

Kako bi u vinarijama i ugostiteljskim objektima kvalitetnu eno-gastro ponudu podigli na još višu razinu, poznati hrvatski sommelier Darko Lugarić, tijekom rujna i listopada održao je novi ciklus od čak osam interaktivnih radionica.

„Trendovi se mijenjaju i bez edukacije nema napretka, stoga su radionice poput ovih dobar način da se ide u korak sa zahtjevnim turističkim tržištem. Vesele me reakcije polaznika, iznimno su pozitivno reagirali na edukaciju, podijelio sam s njima znanje i vještine i dobili su mnogo alata koje su spremni implementirati u svoje poslovanje, ističe Lugarić, oduševljen potencijalom eno-gastro ponude u Zlatnoj Slavoniji, kaže – vrijeme je za iskorak.

„Vrijeme je da se iznimno ukusna i originalna tradicionalna jela i vrhunska vina te sjajni likeri lokalnih proizvođača ponude u modernom ruhu – od načina serviranja do zanimljive ponude u sljedovima“, ističe ovaj stručnjak za vina, a u tome je najvažnija motivacija vlasnika i osoblja u restoranima koje u ovoj regiji ne nedostaje. Uvijek nasmijani i srdačni Slavonci poznati su po gostoljubivosti i što je ključno, spremni su nadograđivati znanja i vještine.

To je potvrdio i ovaj novi ciklus vinskih radionica na kojima su se osim prezentacije širokog spektra i stilistike vina – od pjenušca proizvedenih tradicionalnom i tankovskom metodom te iznimnih bijelih i crnih vina, poput graševine, ali i onih manje poznatih poput manzonija i zelenca, pa sve do odličnih kupaža – predstavile i suvremene tehnike uz redoslijed sljubljivanja vina i hrane na moderan način uzimajući u obzir cjenovne razrede i kvalitetu kao imperativ. I kreatorima brzorastuće event scene u Zlatnoj Slavoniji dobro su došli tips&tricks Darka Lugarića koji uključuju originalne aperitivne koktele na bazi lokalnih likera, vina i pjenušaca.

„Integrirano upravljanje kvalitetom preduvjet je napretka i turističkog rasta pa smo s tim ciljem pokrenuli projekt Zlatna Slavonija Eno&Gastro. Angažirali smo vodeće hrvatske stručnjake i na području naše županije organizirali edukativne radionice temeljene na bogatoj enološkoj i gurmanskoj tradiciji Zlatne Slavonije. Modernim načinom prezentacije tradicijskih jela sljubljenih s vrhunskim nagrađivanim vinima i namirnicama malih, lokalnih proizvođača, nudimo autentičan i potpun doživljaj naše destinacije”, poručila je Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije.

 

Foto: Izvor TZ PSŽ (Karlo Hruškar i Borna Subota)

diWine bar proslavio prvi rođendan i najavio suradnje sa Darkom Lugarićem, Željkom Suhadolnikom i Enosophiom

U proteklih godinu dana, diWine bar smješten nedaleko Britanca, postao je popularno odredište zagrebačkih vinoljubaca, ali i brojnih turista u potrazi za vođenim prezentacijama i autohtonim vinskim sortama, koje su okosnica vinske karte ovog vinskog bara.

„Naša prva godina bila je izazovna na mnogo načina, doživjeli smo najbolje i najgore od ugostiteljstva.“ – kazala je vlasnica bara Irena Lučić prilikom male medijske konferencije upriličene povodom proslave prvog rođendana bara.

Irena Lučić

Koncept sa kojim smo startali, a koji se bazira na isključivo hrvatskim vinima, malim boutique vinarijama, autohtonim sortama, te pretežno organskim i biodinamičkim proizvođačima pokazao se kao dobra priča. Sva vina točimo na čaše, a broj vinskih etiketa sa početnih petnaest porastao je na dvadeset i šest. Zbog lokacije koja nema tu sreću da se nalazi u žiži ugostiteljskih i turističkih kretanja, odlučili smo polako i sigurno stvarati svoju vinsku publiku, kreirajući za njih ne samo ugodnu atmosferu, već i sadržaje vezane za vino i vinsku kulturu. Sada, nakon godinu dana, mogu reći da smo se pretvorili u pravi mali event-centar u kojem gotovo da nema dana u tjednu bez nekog vinskog događanja.“ – nastavila je Lučić.

Tako su u proteklih 365 dana u diWineu održane četiri Vinske shpitze, šest vinskih radionica, pet Glazbi iz dekantera (pod sjajnim vodstvom glazbenog urednika Kornelija Hećimovića), četiri Vinska čvenka… Petkom ovo cool mjesto dodatno živne uz zvuke jazz i blues svirke, dok su srijede predviđene za mindfulness druženja koja uz dobru kapljicu omogućuju podizanje kvalitete života. Pokrenut je i diWine Club, namijenjen vinskim entuzijastima i redovnim gostima bara, koji omogućuje sudjelovanje na vinskim radionicama, prezentacijama i kušaonicama po iznimno popularnoj cijeni.

Glazba iz dekantera

Sva ova događanja povezuje – jasno – izvrsno vino. Iz diWinea poručuju kako su neizmjerno zahvalni svim vinarima koji su ih pratili u ovoj prvoj i najtežoj godini poslovanja, a čija se vina svakodnevno (i sve više toče na čaše): Anđelini, Bačić, Glavica, Klet Romić, Opus, Fiolić, Jakovac, Bedalov, Poletti, Bolfan, Zigante, Lovrec, Rogić, Cmrečnjak, Šain-Marelić i Enosophia.

Za budućnost diWine ima velike planove. Najavili su veći fokus na hranu, te je na okupljanju premijerno predstavljen Create-A-Plate koncept, koji je, koliko znamo, jedinstven u Hrvatskoj. Ovaj jednostavni, no vrlo inovativni model omogućuje gostima bara da sami dizajniraju svoju sirno-mesnu platu i na taj način konzumiraju proizvode koji najviše odgovaraju izabranom vinu, ali i njihovim zdravstvenim, okusnim i dobnim preferencijama. Hrana koja se nalazi u ponudi dolazi u malim pakiranjima od 80-150 grama, pa je tako već za cijenu od 25-30EUR moguće kreirati bogatu platu po vlastitom ukusu.

Ovu ideju prepoznali su partneri diWine bara – brendovi Dobro i The Meat. Riječ je o kvalitetnim domaćim proizvođačima suhomesnatih proizvoda, među kojima se ističu izvrstan pršut kao i sve popularniji proizvodi od crne slavonske svinje. Uz njih, Create-A-Plate koncept „začinjen“ je slatkim delikatesama OPG Vila Pelješca (ručno rađeni džemovi od grožđa pošipa i plavca malog), te Šinjorina smokva, 100% ekološko, ukuhano voće bazirano na isključivo jednom sastojku. Paletu okusa zaokružuju „kućni“, ručno rađeni namazi LaTegla koji su, zbog ograničenog roka trajanja, u diWine ponudi dostupni od četvrtka do subote, a baziraju se na svježim, ekološkim i sezonskim namirnicama.

Pekmezi iz OPG-a Šinjorina Smokva

Iz diWine bara ističu kako je sva vina, kao i spomenute proizvode Dobro, Pelješka vila, Šinjorina smokva i LaTegla moguće kupiti u pop-up shopu po trgovačkim cijenama, a od listopada će ukusne Create-A-Plate plate i prateća im vina biti dostupni putem Wolt dostave. „Željeli smo ponuditi brzo i ukusno rješenje za situacije kada imate kućne proslave ili vam stignu nenadani gosti. Lijepo aranžirane plate za koje sami birate sastojke i savršeno rashlađeno vino stižu na vaš kućni prag u roku 20-30 minuta, bez prethodnog plaćanja, rezervacija, dogovora i gnjavaža.“ – poručuju iz diWine bara.

Džemovi od pošipa i plavca iz OPG-a Vila Pelješca

Osim hrane, vlasnica bara Irena Lučić istaknula je kako je iznimno ponosna na dogovorene suradnje sa vinskim profesionalcima, koji će zasigurno u diWine dovesti i najzahtjevniju vinsku publiku. Jedna od suradnji je ona sa poznatim sommelierom Darkom Lugarićem, koji će već 19. listopada održati prvu sortnu radionicu na temu „Pošip“. Kreću i Game of Wines pod vodstvom vinske entuzijastice Vlaste Pirnat, a riječ je o zabavnim vinskim kvizovima kojima se umom i okusom „teleportirate“ u različite hrvatske vinarije dok fizički uživate u ugodnom ambijentu bara.

Ivana Pranjić i Darko Lugarić

Portal diWine Croatia bogatiji je pak za sjajnu suradnju sa najvećim hrvatskim vinskim perom Željkom Suhadolnikom – popularni blog „Suhi u čaši“ od sada će se redovno objavljivati na www.diwinecroatia.com.hr a u posebnoj rubrici bit će objavljeni aktualni, ali i neki stariji tekstovi vrijedni ponovnog čitanja. Također, dogovorena je suradnja sa vinskom kućom Enosophia, pa će tako svakog prvog petka u mjesecu posjetitelji bara moći uživati u promo kombinacijama butelja+plata po popularnim cijenama.

U planu su i brojna druga događanja koja spajaju vino sa umjetnošću, književnošću, kulturom, ljepotom, modom i putovanjima. „Iako definicija kaže da je vino prehrambeni proizvod, osobno smatram da je vino – društveni događaj!“ – u šali objašnjava Irena Lučić i nastavlja: „Ljubav prema vinu potiče nas na uživanje u životu i time kreira svojevrsni lifestyle koji stvara iskustva koja nas oplemenjuju i obogaćuju. Ukusna, zdrava i lijepo aranžirana hrana, dobra fotka, ugodan prostor, pogled na umjetničko djelo, odlomak knjige, pjesma, vinski koktel s dragom prijateljicom ili pak topli čaj u našem baru, u koji možete doći sa svojim kućnim ljubimcem… sve su to mali luksuzi koje si gotovo svatko može priuštiti, a koji u užurbanom ritmu svakodnevice predstavljaju mogućnost da se sastanemo sami sa sobom i uživamo u sadašnjem trenutku.“

diWine bar dio je inicijative diWine project koja od 2014. godine sustavno promovira vino i vinsku kulturu, hrvatske autohtone sorte te organski i biodinamički pristup vinarstvu. Više o svemu saznajte na www.diwine.com.hr ili zapratite njihove Facebook, Instagram i LinkedIN profile.

Foto: Irena Lučić, Marinko Petković, Marko Čolić i Sunčana Barušić

Ne možemo se odlučiti koje nam je slavonsko jelo ukusnije

Svijet graševine nova je priča Požeško-slavonske županije, a njezin neizostavan dio je i vrhunski eno-gastro doživljaj.

Čobanac, fiš paprikaš, cicvara, čvarkuše, bazlamača, tačkrle…, dugačak je popis tradicionalnih jela Zlatne Slavonije koje domaće stanovništvo ne prepušta zaboravu, a gosti prepoznaju kao vrijedan turistički adut i razlog posjeta ovoj destinaciji.

Fiš paprikaš

Cijenjeni hrvatski kuhar i veliki ljubitelj slavonskih jela Branko Ognjenović kaže kako je tajna ove kuhinje u izvrsnosti lokalnih namirnica, jednostavnosti i spoju vrhunskih vina i jela iz istog podneblja.

„Proizvodi od crne svinje među kojima se posebno ističe pikantni kulen, dobra šunka, koja se u kuhinji može odlično iskoristiti; svinjetina s restanim krumpirom, pripremljenim u ljusci i na domaćoj masti; čvarci, kobasice i slaninska ruža…, dugačak je popis jela koja u Požeško-slavonskoj županiji morate kušati. A ja sam i veliki ljubitelj tijesta: rezanci s makom i tačkrle, prava su gozba za nepce“, otkriva chef Ognjenović.

Iako priča o eno-gastro ponudi i u ovom dijelu Slavonije ima tradicijski predznak, njezina moderna verzija itekako je privlačna i ukusna, pa kao primjer ističe batat s kulenom i bagremovim medom, rižoto od buče s gljivama i slaninom crne svinje, pečene jabuke s cimetom u vaniliji… A mi se ne možemo odlučiti koje nam je jelo ukusnije.

Bazlamača

„Sve su to aduti ove bogate kuhinje velikog potencijala. Još kad sve te fine delicije upakirate u lijepu priču o obitelji, tradiciji, ambijentu i servirate uz dobro rashlađenu graševinu u finim čašama, potrudite se pokazati sve u najboljem svjetlu, uspjeh je zajamčen“, ističe Ognjenović, napominjući kako su sjajne graševine Zlatne Slavonije savršena pratnja uz svako jelo, pa tako i uz čips od šarana, osobni Brankov perfect match u kojem voli uživati na kraju izazovnog dana.

Savršen spoj

S čak tri vinogorja: Vinogorjem Kutjevo, Vinogorjem Požega-Pleternica i Vinogorjem Pakrac, Požeško-slavonska županija poznata je vinska destinacija, a njezine graševine među najboljima su u svijetu što potvrđuju i nagrade s prestižnih ocjenjivanja. Uz iznimnu kvalitetu ove sorte, vrhunsku tehnologiju, bogatu tradiciju, iskustvo i znanje vinara, graševina je danas najtraženije hrvatsko vino sa širokim spektrom od pjenušaca do predikata, a koju odabrati zna poznati sommelier Darko Lugarić.

„U ljetnim danima pjenušac brut ili ekstra brut od graševine ili graševine u kupaži bit će savršeno osvježenje. Uz hladne plate s pikantnim kulenom i mladim sirevima sljubite polusuhe i suhe mlade graševine, a uz jela od autentične crne svinje i primjerice batata s kulenom ekstraktne odležane graševine, stare dvije, tri godine s nešto većim alkoholima, dok će se jabuke s cimetom u vaniliji i tačkrle savršeno sljubiti s ledenim ili graševinama izborne berbe bobica“, savjetuje Lugarić.

Svijet graševine, priča o bogatoj baštini

Na temeljima bogatog vinskog identiteta Požeško-slavonske županije nastao je Svijet graševine.

„Ovaj jedinstveni projekt povezuje vinsku priču, bogatu tradiciju, iznimnu kulturnu i prirodnu baštinu naše županije, podrška je vinarima i turističkom sektoru, a uz atraktivan Interpretacijski centar Muzej bećarca u Pleternici otvoren početkom godine, obuhvaća i izgradnju i opremanje Spahijskog podruma u Pakracu te brendiranje cijelog područja kao Svijet graševine“, ističe Maja Jakobović, direktorica TZ Požeško-slavonske županije.

Svijet graševine projekt ukupne vrijednosti 8.729.448,52 eura, sufinancirala je Europska unija sa 7.364.375,34 eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.

 

Foto: Vedran Bošković, Borna Subota, Sunčana Barušić, arhiva TZ Požeško-slavonske županije